Koha 23.11.08.001 - en to kn translation catalogue (663 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
kn: ದೋಷ: ಲಭ್ಯತೆ ID ಯನ್ನು ಹಿಂಪಡೆಯಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಲಿಲ್ಲ

en: unknown
kn: ಅಜ್ಞಾತ(ತಿಳಿಯದ)

en: Not for loan
kn: ಎರವಲಿಗಾಗಿ ಇಲ್ಲ

en: not available
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Checked out
kn: ಎರವಲು ನೀಡು(ಚೆಕ್ ಔಟ್)

en: Item lost
kn: ಐಟಂ ಕಳೆದಿದೆ

en: Item withdrawn
kn: ಐಟಂ ಹಿಂಪಡೆಯಲಾಗಿದೆ

en: Item damaged
kn: ಐಟಂ ಹಾನಿಯಾಗಿದೆ

en: available
kn: ಲಭ್ಯವಿದೆ

en: alto
kn: ಆಲ್ಟೊ

en: baritone
kn: ಬ್ಯಾರಿಟೋನ್

en: bass
kn: ಬಾಸ್

en: child alto
kn: ಮಗು ಆಲ್ಟೊ

en: child soprano
kn: ಮಕ್ಕಳ ಸೊಪ್ರಾನೊ

en: countertenor
kn: ಕೌಂಟರ್ಟೆನರ್

en: child voice
kn: ಮಗುವಿನ ಧ್ವನಿ

en: man's voice
kn: ವ್ಯಕ್ತಿಯ ಧ್ವನಿ

en: mezzo-soprano
kn: ಮೆಝೋ-ಸೋಪ್ರಾನೋ

en: reciting child's voice
kn: ಮಗುವಿನ ಧ್ವನಿಯನ್ನು ಪಠಿಸುವುದು

en: reciting voice
kn: ಪಠಿಸುವ ಧ್ವನಿ

en: reciting man's voice
kn: ಮನುಷ್ಯನ ಧ್ವನಿಯನ್ನು ಪಠಿಸುವುದು

en: reciting woman's voice
kn: ಮಹಿಳೆಯ ಧ್ವನಿಯನ್ನು ಪಠಿಸುವುದು

en: soprano
kn: ಸೋಪ್ರಾನೊ

en: tenor
kn: ಟೆನರ್

en: voice - unspecified
kn: ಧ್ವನಿ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: woman's voice
kn: ಮಹಿಳೆಯ ಧ್ವನಿ

en: voice - other
kn: ಧ್ವನಿ - ಇತರೆ

en: bassoon
kn: ಬಾಸೂನ್

en: basset-horn
kn: ಬ್ಯಾಸೆಟ್-ಹಾರ್ನ್

en: bagpipe
kn: ಬ್ಯಾಗ್ ಪೈಪ್

en: clarinet
kn: ಕ್ಲಾರಿನೆಟ್

en: cromorne
kn: ಕ್ರೋಮೋರ್ನ್

en: double bassoon
kn: ಡಬಲ್ ಬಾಸೂನ್

en: dulcian
kn: ಡುಲ್ಸಿಯನ್

en: english horn
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್ ಹಾರ್ನ್

en: flageolet
kn: ಫ್ಲ್ಯಾಗ್ಯೋಲೆಟ್

en: fife
kn: ಫೈಫ್

en: flute
kn: ಕೊಳಲು

en: tabor pipe
kn: ಟ್ಯಾಬರ್ ಪೈಪ್

en: gemshorn
kn: ಮುದುರಿಕೊಂಡ ರತ್ನ

en: hornpipe
kn: ಹಾರ್ನ್ ಪೈಪ್

en: mouth organ
kn: ಬಾಯಿ ವಾದ್ಯ

en: musette
kn: ಮ್ಯೂಸೆಟ್

en: ney
kn: ನೆಯ್

en: oboe d'amore
kn: ಓಬೋ ಡಿ ಅಮೋರ್

en: oboe
kn: ಓಬೋ

en: oboe da caccia
kn: ಓಬೋ ಡ ಕ್ಯಾಸಿಯಾ

en: piccolo
kn: ಪಿಕ್ಕೊಲೊ

en: pommer
kn: ಪೊಮ್ಮರ್

en: panpipes
kn: ಪ್ಯಾನ್ ಪೈಪ್ಸ್

en: racket
kn: ರಾಕೆಟ್

en: recorder
kn: ರೆಕಾರ್ಡರ್

en: rothophone
kn: ರೋಥೋಫೋನ್

en: saxophone
kn: ಸ್ಯಾಕ್ಸೋಫೋನ್

en: zurna
kn: ಝುರ್ನಾ

en: sarrusophone
kn: ಸರ್ರುಸೋಫೋನ್

en: sordun
kn: ಸೋರ್ಡನ್

en: woodwind - unspecified
kn: ಮರದ ಗಾಳಿ - ಅನಿರ್ದಿಷ್ಟ

en: vox humana
kn: ವೋಕ್ಸ್ ಹುಮಾನಾ

en: woodwind - other
kn: ಮರದ ಗಾಳಿ - ಇತರ

en: alphorn
kn: ಆಲ್ಫಾರ್ನ್

en: bombardon
kn: ಮಂದ್ರಶ್ರುತಿಯ, ಹಿತ್ತಾಳೆಯ ಗಾಳಿವಾದ್ಯ.

en: bersag horn
kn: ಬರ್ಸಾಗ್ ಹಾರ್ನ್

en: bugle
kn: ಬಗಲ್

en: carnyx
kn: ಕಾರ್ನಿಕ್ಸ್

en: cow horn
kn: ಹಸುವಿನ ಕೊಂಬು

en: clarion
kn: ಕಹಳೆ

en: cornet
kn: ಕಾರ್ನೆಟ್

en: cornett
kn: ಕಾರ್ನೆಟ್

en: duplex
kn: ಡ್ಯುಪ್ಲೆಕ್ಸ್

en: euphonium
kn: ಯೂಫೋನಿಯಮ್

en: hunting horn
kn: ಬೇಟೆಯ ಕೊಂಬು

en: horn
kn: ಕೊಂಬು

en: herald's trumpet
kn: ಹೆರಾಲ್ಡ್ ಕಹಳೆ

en: keyed bugle
kn: ಕೀಲಿಯುಳ್ಳ ಬಗಲ್

en: oliphant
kn: ಆಲಿಫಂಟ್

en: ophicleide
kn: ಓಫಿಕ್ಲೈಡ್

en: post horn
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಹಾರ್ನ್

en: russian horn
kn: ರಷ್ಯನ್ ಹಾರ್ನ್

en: serpent
kn: ಸರ್ಪ

en: shofar
kn: ಶೋಫರ್

en: trombone
kn: ಟ್ರಂಬೋನ್

en: trumpet
kn: ತುತ್ತೂರಿ

en: tuba
kn: ಟ್ಯೂಬಾ

en: brass - unspecified
kn: ಹಿತ್ತಾಳೆ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸದ

en: valved bugle
kn: ವಾಲ್ವ್ಡ್ ಬಗಲ್

en: wagner tuba
kn: ವ್ಯಾಗ್ನರ್ ಟ್ಯೂಬಾ

en: brass - other
kn: ಹಿತ್ತಾಳೆ - ಇತರೆ

en: arpeggione
kn: ಆರ್ಪೆಜಿಯೋನ್

en: baryton
kn: ಬ್ಯಾರಿಟನ್

en: bassett
kn: ಬ್ಯಾಸೆಟ್

en: bumbass
kn: ಬಂಬಾಸ್

en: double bass
kn: ಡಬಲ್ ಬಾಸ್

en: five-string double bass
kn: ಐದು-ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್ ಡಬಲ್ ಬಾಸ್

en: fiddle, viol (family)
kn: ಪಿಟೀಲು, ಪಿಟೀಲು (ಕುಟುಂಬ)

en: lira da braccio
kn: ಲಿರಾ ಡಾ ಬ್ರಾಸಿಯೊ

en: lirone
kn: ಲಿರೋನ್

en: keyed fiddle
kn: ಕೀಲಿಕೈ ಪಿಟೀಲು

en: octobass
kn: ಆಕ್ಟೋಬಾಸ್

en: kit
kn: ಕಿಟ್

en: rebec
kn: ರೆಬೆಕ್

en: trumpet marine
kn: ಕಹಳೆ ಸಮುದ್ರ

en: strings, bowed - unspecified
kn: ತಂತಿಗಳು, ಬಾಗಿದ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸದ

en: viola
kn: ವಯೋಲಾ

en: cello
kn: ಸೆಲ್ಲೋ

en: violone
kn: ವಯೋಲೋನ್

en: viol
kn: ವಯಲ್ ವಾದ್ಯ

en: violin
kn: ವಯೋಲಿನ್

en: strings, bowed - other
kn: ತಂತಿಗಳು, ಬಾಗಿದ - ಇತರ

en: archlute
kn: ಆರ್ಕ್ಲೂಟ್

en: harp-psaltery
kn: ವೀಣೆ-ಕೀರ್ತನೆ

en: barbitos
kn: ಬಾರ್ಬಿಟೋಸ್

en: biwa
kn: ಬಿವಾ

en: banjo
kn: ಬ್ಯಾಂಜೊ

en: balalaika
kn: ಬಾಲಲೈಕಾ

en: bouzouki
kn: ಬೌಜೌಕಿ

en: cittern
kn: ಸಿಟರ್ನ್

en: citole
kn: ಸಿಟೋಲ್

en: cobza
kn: ಕೋಬ್ಜಾ

en: guitar
kn: ಗಿಟಾರ್

en: harp
kn: ವೀಣೆ

en: hawaiian guitar
kn: ಹವಾಯಿಯನ್ ಗಿಟಾರ್

en: Irish harp
kn: ಐರಿಷ್ ವೀಣೆ

en: kithara
kn: ಕಿತಾರ

en: kora
kn: ಕೊರಾ

en: lute (family)
kn: ವೀಣೆ (ಕುಟುಂಬ)

en: lyre-guitar
kn: ಲೈರ್-ಗಿಟಾರ್

en: lute
kn: ವೀಣೆ

en: mandolin
kn: ಮ್ಯಾಂಡೋಲಿನ್

en: mandore
kn: ಮ್ಯಾಂಡೋರ್

en: pipa
kn: ಪಿಪಾ

en: psaltery
kn: ಕೀರ್ತನೆ

en: phorminx
kn: ಫಾರ್ಮಿಂಕ್ಸ್

en: qānūn
kn: ಖಾನೂನ್

en: shamisen
kn: ಶಾಮಿಸೆನ್

en: sitār
kn: ಸಿತಾರ

en: theorbo
kn: ಥಿಯೋರ್ಬೋ

en: tanbur
kn: ತನ್ಬೂರ್

en: oud
kn: ಔದ್

en: ukulele
kn: ಯುಕುಲೇಲೆ

en: strings, plucked - unspecified
kn: ತಂತಿಗಳು, ಕಿತ್ತುಕೊಂಡವು - ಅನಿರ್ದಿಷ್ಟ

en: strings, plucked - other
kn: ತಂತಿಗಳು, ಕಿತ್ತುಕೊಂಡ - ಇತರ

en: accordion
kn: ಅಕಾರ್ಡಿಯನ್

en: celesta
kn: ಸೆಲೆಸ್ಟಾ

en: clavichord
kn: ಕ್ಲಾವಿಕಾರ್ಡ್

en: claviorgan
kn: ಕ್ಲಾವಿಯೋರ್ಗನ್

en: clavicytherium
kn: ಕ್ಲಾವಿಸಿಥೇರಿಯಮ್

en: fortepiano
kn: ಫೋರ್ಟೆಪಿಯಾನೋ

en: glockenspiel
kn: ಗ್ಲೋಕೆನ್ಸ್ಪೀಲ್

en: harmonium
kn: ಹಾರ್ಮೋನಿಯಂ

en: harpsichord
kn: ಹಾರ್ಪ್ಸಿಕಾರ್ಡ್

en: melopiano
kn: ಮೆಲೋಪಿಯಾನೋ

en: organ
kn: ಅಂಗ

en: piano
kn: ಪಿಯಾನೋ

en: plucked string keyboard
kn: ಎಳೆದ ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್ ಕೀಬೋರ್ಡ್

en: regals
kn: ರಾಜವಂಶಸ್ಥರು

en: sirenion
kn: ಸೈರಿನಿಯನ್

en: sostenente piano
kn: ಸೋಸ್ಟೆನೆಂಟೆ ಪಿಯಾನೋ

en: spinet
kn: ಸ್ಪಿನೆಟ್

en: keyboard - unspecified
kn: ಕೀಬೋರ್ಡ್ - ಅನಿರ್ದಿಷ್ಟ

en: virginal
kn: ಸ್ಪಿನೆಟ್ ವಾದ್ಯ

en: keyboard - other
kn: ಕೀಬೋರ್ಡ್ - ಇತರೆ

en: aeolian bells
kn: ಅಯೋಲಿಯನ್ ಘಂಟೆಗಳು

en: arabian drum
kn: ಅರೇಬಿಯನ್ ಡ್ರಮ್

en: agogo
kn: ಆಗೋಗೋ

en: anvil
kn: ಅಂವಿಲ್

en: boobams
kn: ಬೂಬಮ್ಸ್

en: bass drum
kn: ಬಾಸ್ ಡ್ರಮ್

en: bells
kn: ಘಂಟೆಗಳು

en: bongos
kn: ಬೊಂಗೋಸ್

en: metal bells plate
kn: ಲೋಹದ ಘಂಟೆಗಳ ತಟ್ಟೆ

en: castanets
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಟಾನೆಟ್ಗಳು

en: cabaca
kn: ಕ್ಯಾಬಕಾ

en: chinese cymbals
kn: ಚೀನೀ ಸಿಂಬಲ್ಸ್

en: conga
kn: ಕೊಂಗಾ

en: chains
kn: ಸರಪಳಿಗಳು

en: dulcimer
kn: ಡಲ್ಸಿಮರ್

en: crash cymbal
kn: ಕ್ರ್ಯಾಶ್ ಸಿಂಬಲ್

en: crotales
kn: ಕ್ರೋಟಲ್ಸ್

en: claves
kn: ಕ್ಲೇವ್ಸ್

en: cowbell
kn: ಕೌಬೆಲ್

en: cymbal
kn: ಸಿಂಬಲ್

en: drum
kn: ಡೋಲು

en: drums
kn: ಡ್ರಮ್ಸ್

en: finger cymbals
kn: ಬೆರಳು ಸಿಂಬಲ್ಸ್

en: friction drum
kn: ಘರ್ಷಣೆಯ ಡ್ರಮ್

en: flexatone
kn: ಫ್ಲೆಕ್ಸಾಟೋನ್

en: gun
kn: ಬಂದೂಕು

en: gong
kn: ಗಾಂಗ್

en: güiro
kn: ಗೈರೊ

en: hammer
kn: ಸುತ್ತಿಗೆ

en: handbell
kn: ಹ್ಯಾಂಡ್ಬೆಲ್

en: hi-hat
kn: ಹೈ-ಹ್ಯಾಟ್

en: jembe
kn: ಜೆಂಬೆ

en: jingles
kn: ಜಿಂಗಲ್ಸ್

en: lithophone
kn: ಲಿಥೋಫೋನ್

en: lujon
kn: ಲುಜೋನ್

en: marimba
kn: ಮರಿಂಬಾ

en: military drum
kn: ಮಿಲಿಟರಿ ಡ್ರಮ್

en: metallophone
kn: ಮೆಟಾಲೋಫೋನ್

en: nail violin
kn: ಪಿಟೀಲು ಉಗುರು

en: ratchet
kn: ರಾಟ್ಚೆಟ್

en: rain stick
kn: ಮಳೆ ಕೋಲು

en: roto-toms
kn: ರೊಟೊ-ಟಾಮ್ಸ್

en: sizzle cymbals
kn: ಸಿಜ್ಲ್ ಸಿಂಬಲ್ಸ್

en: sound-effect instrument
kn: ಧ್ವನಿ-ಪರಿಣಾಮದ ಉಪಕರಣ

en: slit-drum
kn: ಸ್ಲಿಟ್-ಡ್ರಮ್

en: sistrum
kn: ಸಿಸ್ಟ್ರಮ್

en: siren
kn: ಸೈರನ್

en: sandpaper
kn: ಮರಳು ಕಾಗದ

en: sound sculpture
kn: ಶಬ್ದ ಶಿಲ್ಪ

en: steel drum
kn: ಸ್ಟೀಲ್ ಡ್ರಮ್

en: switch whip
kn: ಚಾವಟಿ ಬದಲಾಯಿಸು

en: tabor
kn: ಟ್ಯಾಬರ್

en: turkish crescent
kn: ಟರ್ಕಿ ಅರ್ಧಚಂದ್ರಾಕೃತಿ

en: temple block
kn: ದೇವಾಲಯದ ಬ್ಲಾಕ್

en: tuned gong
kn: ಟ್ಯೂನ್ ಮಾಡಿದ ಗಾಂಗ್

en: timpani
kn: ಟಿಂಪಾನಿ

en: triangle
kn: ತ್ರಿಕೋನ

en: thunder machine
kn: ಥಂಡರ್ ಯಂತ್ರ

en: tarol
kn: ಟ್ಯಾರೋಲ್

en: tambourine
kn: ತಂಬೂರಿ

en: tom-tom
kn: ಟಾಮ್-ಟಾಮ್

en: percussion - unspecified
kn: ತಾಳವಾದ್ಯ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: vibraphone
kn: ವೈಬ್ರಾಫೋನ್

en: vibra-slap
kn: ವೈಬ್ರಾ-ಸ್ಲ್ಯಾಪ್

en: whip
kn: ವಿಪ್

en: wind machine
kn: ಗಾಳಿ ಯಂತ್ರ

en: woodblocks
kn: ಮರದ ಬ್ಲಾಕ್ಗಳು

en: xylorimba
kn: ಕ್ಸೈಲೋರಿಂಬಾ

en: xylophone
kn: ಕ್ಸೈಲೋಫೋನ್

en: percussion - other
kn: ತಾಳವಾದ್ಯ - ಇತರೆ

en: computer
kn: ಕಂಪ್ಯೂಟರ್

en: computerized musical station
kn: ಗಣಕೀಕೃತ ಸಂಗೀತ ಕೇಂದ್ರ

en: computerized tape
kn: ಗಣಕೀಕೃತ ಟೇಪ್

en: digital space device
kn: ಡಿಜಿಟಲ್ ಬಾಹ್ಯಾಕಾಶ ಸಾಧನ

en: electro-acoustic device
kn: ಎಲೆಕ್ಟ್ರೋ-ಅಕೌಸ್ಟಿಕ್ ಸಾಧನ

en: live electronic
kn: ಲೈವ್ ವಿದ್ಯುನ್ಮಾನ

en: lyricon
kn: ಭಾವಗೀತೆ

en: meta-instrument
kn: ಮೆಟಾ-ವಾದ್ಯ

en: multimedial device
kn: ಬಹುಮಾಧ್ಯಮ ಸಾಧನ

en: oscillator
kn: ಆಂದೋಲಕ

en: space device
kn: ಸ್ಪೇಸ್ ಸಾಧನ

en: synthesizer
kn: ಸಂಯೋಜಕ

en: tape
kn: ಟೇಪ್

en: theremin
kn: ಥೆರೆಮಿನ್

en: electronic - non specified
kn: ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: electronic - other
kn: ವಿದ್ಯುನ್ಮಾನ - ಇತರ

en: aeolian harp
kn: ಅಯೋಲಿಯನ್ ವೀಣೆ

en: barrel organ
kn: ಬ್ಯಾರೆಲ್ ಆರ್ಗನ್

en: bullroarer
kn: ಬುಲ್ರೋಯರ್

en: musical bow
kn: ಸಂಗೀತದ ಬಿಲ್ಲು

en: musical box
kn: ಸಂಗೀತ ಪೆಟ್ಟಿಗೆ

en: chekker
kn: ಚೆಕ್ಕರ್

en: musical clock
kn: ಸಂಗೀತ ಗಡಿಯಾರ

en: continuo
kn: ನಿರಂತರ

en: glassharmonika
kn: ಗಾಜಿನ ಹಾರ್ಮೋನಿಕಾ

en: glass trumpet
kn: ಗಾಜಿನ ಕಹಳೆ

en: harmonica
kn: ಹಾರ್ಮೋನಿಕಾ

en: hurdy-gurdy
kn: ಹರ್ಡಿ-ಗುರ್ಡಿ

en: jew's harp
kn: ಯಹೂದಿಗಳ ವೀಣೆ

en: lamellaphone
kn: ಲ್ಯಾಮೆಲ್ಲಾಫೋನ್

en: monochord
kn: ಏಕಧ್ವನಿ

en: melodica
kn: ಮಧುರವಾದ

en: mirliton
kn: ಮಿರ್ಲಿಟನ್

en: melodic instrument
kn: ಇಂಪಾದ ವಾದ್ಯ

en: musical saw
kn: ಸಂಗೀತ ಗರಗಸ

en: ocarina
kn: ಓಕಾರಿನಾ

en: polyphonic instrument
kn: ಬಹುಧ್ವನಿ ಉಪಕರಣ

en: player piano
kn: ಪಿಯಾನೋ ವಾದಕ

en: rabāb
kn: ರಬಾಬ್

en: swanee whistle
kn: ಸ್ವಾನೀ ಶಿಳ್ಳೆ

en: tuning-fork
kn: ಟ್ಯೂನಿಂಗ್-ಫೋರ್ಕ್

en: instrument - non specified
kn: ಉಪಕರಣ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್

en: instrument or voice - non specified
kn: ಉಪಕರಣ ಅಥವಾ ಧ್ವನಿ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: wind instrument
kn: ಗಾಳಿ ವಾದ್ಯಗಳು

en: whistle
kn: ಶಿಳ್ಳೆ

en: other
kn: ಇತರೆ

en: children's choir
kn: ಮಕ್ಕಳ ಗಾಯನ

en: men's choir
kn: ಪುರುಷರ ಗಾಯನ

en: mixed choir
kn: ಮಿಶ್ರ ಗಾಯನ

en: reciting choir
kn: ಗಾಯನ ಪಠಣ

en: choir - unspecified
kn: ಗಾಯಕ - ಅನಿರ್ದಿಷ್ಟ

en: vocal ensemble
kn: ಸ್ವರಮೇಳ

en: women's choir
kn: ಮಹಿಳಾ ಗಾಯಕರ ತಂಡ

en: choir - other
kn: ಗಾಯಕ - ಇತರ

en: band
kn: ವಾದ್ಯವೃಂದ

en: big band
kn: ದೊಡ್ಡ ಬ್ಯಾಂಡ್

en: brass band
kn: ಹಿತ್ತಾಳೆ ಬ್ಯಾಂಡ್

en: chamber orchestra
kn: ಚೇಂಬರ್ ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾ

en: combo
kn: ಕಾಂಬೊ

en: dance orchestra
kn: ನೃತ್ಯ ವಾದ್ಯವೃಂದಗಳು

en: full orchestra
kn: ಪೂರ್ಣ ವಾದ್ಯವೃಂದ

en: gamelan
kn: ಗೇಮಲಾನ್

en: instrumental ensemble
kn: ವಾದ್ಯ ಮೇಳ

en: vocal and instrumental ensemble
kn: ಗಾಯನ ಮತ್ತು ವಾದ್ಯಗಳ ಸಮೂಹ

en: jazz band
kn: ಜಾಝ್ ಬ್ಯಾಂಡ್

en: percussion orchestra
kn: ತಾಳವಾದ್ಯ ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾ

en: ragtime band
kn: ರಾಗ್‌ಟೈಮ್ ಬ್ಯಾಂಡ್

en: steel band
kn: ಉಕ್ಕಿನ ಬ್ಯಾಂಡ್

en: string orchestra
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್ ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾ

en: orchestra - unspecified
kn: ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾ - ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: wind orchestra
kn: ವಿಂಡ್ ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾ

en: orchestra - other
kn: ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾ - ಇತರೆ

en: live electronic conductor
kn: ಲೈವ್ ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ ಕಂಡಕ್ಟರ್

en: choir conductor, chorus master
kn: ಸ೦ಗೀಕಂಡಕ್ಟರ್, ಕೋರಸ್ ಮಾಸ್ಟರ್

en: conductor
kn: ಕಂಡಕ್ಟರ್

en: light conductor
kn: ಬೆಳಕಿನ ವಾಹಕ

en: conductor - other
kn: ಕಂಡಕ್ಟರ್ - ಇತರೆ

en: acrobat
kn: ಚಮತ್ಕಾರಿಕ

en: child actor
kn: ಬಾಲ ನಟ

en: silent actor
kn: ಮೌನ ನಟ

en: actor
kn: ನಟ

en: actress
kn: ನಟಿ

en: dancer
kn: ನರ್ತಕಿ

en: light engineer
kn: ಬೆಳಕಿನ ಎಂಜಿನಿಯರ್

en: sound engineer
kn: ಶಬ್ಧ ತಂತ್ರಜ್ಞ

en: juggler
kn: ಜಗ್ಲರ್

en: mime
kn: ಮೂಕಾಭಿನಯ

en: walk-on part
kn: ವಾಕ್-ಆನ್ ಭಾಗ

en: performer - other
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕರು- ಇತರ

[ctx: tessitura]
en: sopranino
kn: ಸೋಪ್ರಾನಿನೊ

[ctx: tessitura]
en: soprano
kn: ಸೋಪ್ರಾನೊ

[ctx: tessitura]
en: alto
kn: ಆಲ್ಟೊ

[ctx: tessitura]
en: tenor
kn: ಟೆನರ್

[ctx: tessitura]
en: baritone
kn: ಬ್ಯಾರಿಟೋನ್

[ctx: tessitura]
en: bass
kn: ಬಾಸ್

[ctx: tessitura]
en: contrabass
kn: ಕಾಂಟ್ರಾಬಾಸ್

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
kn: ಉಪ ಕಾಂಟ್ರಾಬಾಸ್

[ctx: tessitura]
en: sopracute
kn: ಸೊಪ್ರಾಕ್ಯೂಟ್

[ctx: tessitura]
en: high
kn: ಹೆಚ್ಚು

[ctx: tessitura]
en: medium
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

[ctx: tessitura]
en: low
kn: ಕಡಿಮೆ

[ctx: tessitura]
en: prepared
kn: ಸಿದ್ಧಪಡಿಸಲಾಗಿದೆ

[ctx: music]
en: one hand
kn: ಒಂದು ಕೈಯಲ್ಲಿ

[ctx: music]
en: two players on one instrument
kn: ಒಂದು ವಾದ್ಯದಲ್ಲಿ ಇಬ್ಬರು ಆಟಗಾರರು

[ctx: music]
en: three hands
kn: ಮೂರು ಕೈಗಳು

[ctx: music]
en: four hands
kn: ನಾಲ್ಕು ಕೈಗಳು

[ctx: music]
en: six hands
kn: ಆರು ಕೈಗಳು

[ctx: music]
en: eight hands
kn: ಎಂಟು ಕೈಗಳು

[ctx: music]
en: B flat
kn: B ಫ್ಲಾಟ್

[ctx: music]
en: E flat
kn: E ಫ್ಲಾಟ್

[ctx: music]
en: A flat
kn: A ಫ್ಲಾಟ್

[ctx: music]
en: D flat
kn: D ಫ್ಲಾಟ್

[ctx: music]
en: F sharp
kn: F ತೀಕ್ಷ್ಣ

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
kn: ವಾದ್ಯವನ್ನು ಸ್ಟ್ಯಾಂಡರ್ಡ್ ಅಲ್ಲದ ರೀತಿಯಲ್ಲಿ ನುಡಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

[ctx: music]
en: non standard string number
kn: ಪ್ರಮಾಣಿತವಲ್ಲದ ತಂತಿ ಸಂಖ್ಯೆ

en: electric
kn: ವಿದ್ಯುತ್

en: electronic
kn: ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್

en: midi
kn: ಮಿಡಿ

en: amplified
kn: ವರ್ಧಿತ

en: recorded
kn: ದಾಖಲಿಸಲಾಗಿದೆ

en: antiquity
kn: ಪ್ರಾಚೀನತೆ

en: ethnic, traditional
kn: ಜನಾಂಗೀಯ, ಸಾಂಪ್ರದಾಯಿಕ

en: ad libitum
kn: ಆಡ್ ಲಿಬಿಟಮ್

en: may take place of the preceding code / alternative
kn: ಹಿಂದಿನ ಕೋಡ್/ಪರ್ಯಾಯದಲ್ಲಿ ನಡೆಯಬಹುದು

en: used by the same player as the preceding code
kn: ಹಿಂದಿನ ಕೋಡ್‌ನಂತೆ ಅದೇ ಪ್ಲೇಯರ್‌ನಿಂದ ಬಳಸಲಾಗಿದೆ

en: Basket ID (internal)
kn: ಬಾಸ್ಕೆಟ್ ಐಡಿ (ಆಂತರಿಕ)

en: Biblio number (internal)
kn: ಬಿಬ್ಲಿಯೊ ಸಂಖ್ಯೆ (ಆಂತರಿಕ)

en: Fund ID (internal)
kn: ನಿಧಿ ಐಡಿ (ಆಂತರಿಕ)

en: Not used (deprecated)
kn: ಬಳಸಲಾಗಿಲ್ಲ (ಅಸಮ್ಮಿತಿಸಲಾಗಿದೆ)

en: Cancellation reason
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸುವ ಕಾರಣ

en: Borrower number of creator
kn: ರಚನೆಕಾರರ ಬಳಕೆದಾರ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Currency
kn: ಕರೆನ್ಸಿ

en: Cancellation date
kn: ರದ್ದತಿ ದಿನಾಂಕ

en: Date received
kn: ಸ್ವೀಕರಿಸಿದ ದಿನಾಂಕ

en: Discount
kn: ರಿಯಾಯಿತಿ

en: Budgeted cost, tax excl.
kn: ಬಜೆಟ್ ವೆಚ್ಚ ತೆರಿಗೆ ರಹಿತ.

en: Budgeted cost, tax incl.
kn: ಬಜೆಟ್ ವೆಚ್ಚದ ತೆರಿಗೆ ಸಹಿತ

en: Budgeted cost
kn: ಆಯವ್ಯಯದ ವೆಚ್ಚ

en: Creation date
kn: ರಚನೆಯ ದಿನಾಂಕ

en: Estimated delivery date
kn: ಅಂದಾಜು ವಿತರಣೆಯ ದಿನಾಂಕ

en: Invoice ID (internal)
kn: ಇನ್‌ವಾಯ್ಸ್ ಐಡಿ (ಆಂತರಿಕ)

en: Line item ID (EDIFACT)
kn: ಲೈನ್ ಐಟಂ ಐಡಿ (EDIFACT)

en: Vendor price
kn: ಮಾರಾಟಗಾರರ ಬೆಲೆ

en: Internal note
kn: ಆಂತರಿಕ ಟಿಪ್ಪಣಿ

en: Vendor note
kn: ಮಾರಾಟಗಾರರ ಟಿಪ್ಪಣಿ

en: Order number
kn: ಆದೇಶ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Order status
kn: ಆದೇಶ ಸ್ಥಿತಿ

en: Parent order number (internal)
kn: ಪೋಷಕ ಆದೇಶ ಸಂಖ್ಯೆ (ಆಂತರಿಕ)

en: Quantity
kn: ಪ್ರಮಾಣ

en: Quantity received
kn: ಸ್ವೀಕರಿಸಿದ ಪ್ರಮಾಣ

en: Replacement price
kn: ಬದಲಿ ಬೆಲೆ

en: Retail price, tax excl.
kn: ಚಿಲ್ಲರೆ ಬೆಲೆ, ತೆರಿಗೆ ಹೊರತುಪಡಿಸಿ.

en: Retail price, tax incl.
kn: ಚಿಲ್ಲರೆ ಬೆಲೆ, ತೆರಿಗೆ ಸೇರಿದಂತೆ.

en: Retail price
kn: ಚಿಲ್ಲರೆ ಬೆಲೆ

en: Not used
kn: ಬಳಸಲಾಗುವುದಿಲ್ಲ

en: Statistic 1
kn: ಅಂಕಿಅಂಶ 1

en: Statistic 2
kn: ಅಂಕಿಅಂಶ 2

en: Subscription ID (internal)
kn: ಚಂದಾದಾರಿಕೆ ID (ಆಂತರಿಕ)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
kn: ಮಾರಾಟಗಾರರ ಉಲ್ಲೇಖ ಸಂಖ್ಯೆ (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
kn: ವೆಂಡರ್ ರೆಫರೆನ್ಸ್ ಕ್ವಾಲಿಫೈಯರ್ (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
kn: ಮಾರಾಟಗಾರರ ವರದಿ (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
kn: ತೆರಿಗೆ ದರ ಬ್ಯಾಕಪ್ (ಅಸಮ್ಮತಿಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ)

en: Tax rate on order
kn: ಆದೇಶದ ಮೇರೆಗೆ ತೆರಿಗೆ ದರ

en: Tax rate on receive
kn: ಸ್ವೀಕರಿಸಿದ ಮೇರೆಗೆ ತೆರಿಗೆ ದರ

en: Tax value backup (deprecated)
kn: ತೆರಿಗೆ ಮೌಲ್ಯದ ಬ್ಯಾಕಪ್ (ಅಸಮ್ಮತಿಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ)

en: Tax amount on order
kn: ಆದೇಶದ ಮೇಲಿನ ತೆರಿಗೆ ಮೊತ್ತ

en: Tax amount on receive
kn: ಸ್ವೀಕರಿಸಿದ್ದಕ್ಕೆ ತೆರಿಗೆ ಮೊತ್ತ

en: Timestamp
kn: ಟೈಮ್‌ಸ್ಟ್ಯಾಂಪ್ (ಅವಧಿ)

en: Uncertain price
kn: ಅನಿಶ್ಚಿತ ಬೆಲೆ

en: Actual cost, tax excl.
kn: ನೈಜ ಬೆಲೆ, ತೆರಿಗೆ ಹೊರತುಪಡಿಸಿ.

en: Actual cost, tax incl.
kn: ನೈಜ ಬೆಲೆ, ತೆರಿಗೆ ಸಹಿತ.

en: Actual cost
kn: ನೈಜ ಬೆಲೆ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: Address 2
kn: ವಿಳಾಸ 2

en: Alternate contact: Address
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ವಿಳಾಸ

en: Alternate contact: Address 2
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ವಿಳಾಸ 2

en: Alternate contact: City
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ನಗರ

en: Alternate contact: Country
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ದೇಶ

en: Alternate contact: First name
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ ಹೆಸರು

en: Alternate contact: Phone
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ ಫೋನ್

en: Alternate contact: State
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ರಾಜ್ಯ

en: Alternate contact: Surname
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ಉಪನಾಮ

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ ZIP/ಅಂಚೆ ಕೋಡ್

en: Data anonymization flag
kn: ಡೇಟಾ ಅನಾಮಧೇಯಗೊಳಿಸುವಿಕೆ ಫ್ಲ್ಯಾಗ್

en: Authentication method
kn: ದೃಢೀಕರಣ ವಿಧಾನ

en: Allow auto-renewals
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ-ನವೀಕರಣವನ್ನು ಅನುಮತಿಸಿ

en: Alternate address: Address
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ವಿಳಾಸ

en: Alternate address: Address 2
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ 2

en: Alternate address: City
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ನಗರ

en: Alternate address: Country
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ದೇಶ

en: Alternate address: Email
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ಇಮೇಲ್

en: Alternate address: Phone
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ಫೋನ್

en: Alternate address: State
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ರಾಜ್ಯ

en: Alternate address: Street number
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ಬೀದಿ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Alternate address: Street type
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ಬೀದಿ ಪ್ರಕಾರ

en: Alternate address: ZIP/Postal code
kn: ಪರ್ಯಾಯ ವಿಳಾಸ: ZIP/ಪೋಸ್ಟಲ್ ಕೋಡ್

en: Circulation note
kn: ಪರಿಚಲನೆ ಟಿಪ್ಪಣಿ

en: Borrower number
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Home library
kn: ಹೋಮ್ ಲೈಬ್ರರಿ:

en: Card number
kn: ಕಾರ್ಡ್ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Patron category
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ವರ್ಗ

en: Check for previous checkouts
kn: ಹಿಂದಿನ ಚೆಕ್‌ಔಟ್‌ಗಳಿಗಾಗಿ ಪರಿಶೀಲಿಸಿ

en: City
kn: ನಗರ

en: Alternate contact: Note
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ಸೂಚನೆ

en: Alternate contact: Title
kn: ಪರ್ಯಾಯ ಸಂಪರ್ಕ: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Country
kn: ದೇಶ

en: Account renewal date
kn: ಖಾತೆ ನವೀಕರಣ ದಿನಾಂಕ

en: Registration date
kn: ನೋಂದಣಿ ದಿನಾಂಕ

en: Expiry date
kn: ಗಡುವು (ಮುಕ್ತಾಯ) ದಿನಾಂಕ

en: Date of birth
kn: ಜನನ ದಿನಾಂಕ

en: Restricted [until] flag
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿತ [ವರೆಗೆ] ಫ್ಲ್ಯಾಗ್

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ(ಕಾಮೆಂಟ್)

en: Primary email
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ ಇಮೇಲ್

en: Secondary email
kn: ಸೆಕೆಂಡರಿ(ದ್ವಿತೀಯ) ಇಮೇಲ್

en: Fax
kn: ಫ್ಯಾಕ್ಸ್

en: First name
kn: ಹೆಸರು:

en: System permissions
kn: ಸಿಸ್ಟಮ್ ಅನುಮತಿಗಳು

en: Gone no address flag
kn: ವಿಳಾಸವಿಲ್ಲ ಫ್ಲ್ಯಾಗ್ಗೆ ಗೆ ಹೋಗಿದೆ

en: Initials
kn: ಮೊದಲಕ್ಷರಗಳು(ಇನಿಶಿಯಲ್ಗಳು)

en: Preferred language for notices
kn: ಸೂಚನೆಗಳಿಗೆ ಆದ್ಯತೆಯ ಭಾಷೆ:

en: Last activity date
kn: ಕೊನೆಯ ಚಟುವಟಿಕೆಯ ದಿನಾಂಕ

en: Number of failed login attempts
kn: ವಿಫಲವಾದ ಲಾಗಿನ್ ಪ್ರಯತ್ನಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Lost card flag
kn: ಕಳೆದ ಕಾರ್ಡ್ ಫ್ಲ್ಯಾಗ್

en: Middle name
kn: ಮಧ್ಯನಾಮ

en: Other phone
kn: ಇನ್ನೊಂದು ಫೋನ್:

en: OPAC note
kn: OPAC ಸೂಚನೆ

en: Other name
kn: ಇನ್ನೊಂದು ಹೆಸರು

en: Overdrive auth token
kn: ಓವರ್‌ಡ್ರೈವ್ ಆಥ್ ಟೋಕನ್

en: Password expiration date
kn: ಪಾಸ್ವರ್ಡ್ ಅವಧಿ ಮುಕ್ತಾಯ ದಿನಾಂಕ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ(ಪಾಸ್ವರ್ಡ್)

en: Primary phone
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ ದೂರವಾಣಿ

en: Secondary phone
kn: ದ್ವಿತೀಯ (ಸೆಕೆಂಡರಿ) ಫೋನ್

en: Primary contact method
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ ಸಂಪರ್ಕ ವಿಧಾನ

en: Show checkouts to guarantor
kn: ಖಾತರಿದಾರರಿಗೆ ಚೆಕ್‌ಔಟ್‌ಗಳನ್ನು ತೋರಿಸಿ

en: Show fines to guarantor
kn: ಖಾತರಿದಾರರಿಗೆ ದಂಡಶುಲ್ಕ ತೋರಿಸಿ

en: Privacy settings
kn: ಗೌಪ್ಯತಾ ಸೆಟ್ಟಿಂಗ್‌ಗಳು

en: Pronouns
kn: ಸರ್ವನಾಮಗಳು

en: Relationship
kn: ಸಂಬಂಧ

en: Secret (2FA)
kn: ಸೀಕ್ರೆಟ್ (2FA)

en: Gender
kn: ಲಿಂಗ

en: Mobile phone number
kn: ಮೊಬೈಲ್ ಫೋನ್ ಸಂಖ್

en: Sort 1
kn: ವಿಂಗಡಿ(ಣೆ)ಸು 1

en: Sort 2
kn: ವಿಂಗಡಿ(ಣೆ)ಸು 2

en: State
kn: ರಾಜ್ಯ

en: Street number
kn: ಬೀದಿ ಸಂಖ್ಯೆ:

en: Street type
kn: ಸ್ಟ್ರೀಟ್ ಪ್ರಕಾರ

en: Surname
kn: ಅಡ್ಡ ಹೆಸರು

en: Salutation
kn: ಗೌರವ್ ಸೂಚಕ ಪದ

en: Last update date
kn: ಕೊನೆಯ ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ದಿನಾಂಕ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರಹೆಸರು

en: ZIP/Postal code
kn: ZIP/ಅಂಚೆ ಕೋಡ್

en: Barcode
kn: ಬಾರ್‌ಕೋಡ್

en: Source of acquisition
kn: ಸ್ವಾಧೀನದ ಮೂಲ

en: Collection
kn: ಸಂಗ್ರಹ

en: Koha normalized classification for sorting
kn: ವಿಂಗಡಣೆಗಾಗಿ ಕೋಹಾ ಸಾಮಾನ್ಯೀಕರಿಸಿದ ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Coded location qualifier
kn: ಕೋಡೆಡ್ ಲೊಕೇಶನ್ ಕ್ವಾಲಿಫೈಅರ್‍

en: Copy number
kn: ಪ್ರತಿ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Damaged status
kn: ಹಾನಿಗೊಳಗಾದ ಸ್ಥಿತಿ

en: Damaged on
kn: ರಂದು ಹಾನಿಗೊಳಗಾಗಿದೆ

en: Date acquired
kn: ಪಡೆದ ದಿನಾಂಕ

en: Date last checked out
kn: ಕೊನೆಯದಾಗಿ ಎರವಲು ನೀಡಿದ ದಿನಾಂಕ

en: Date last seen
kn: ಕೊನೆಯಬಾರಿ ನೋಡಿದ ದಿನಾಂಕ

en: Serial enumeraton/chronology
kn: ಸರಣಿ ಎಣಿಕೆ/ಕಾಲಗಣನೆ

en: Exclude from local holds priority
kn: ಸ್ಥಳೀಯ ಹೋಲ್ಡ್ಸ್ ಆದ್ಯತೆಯಿಂದ ಹೊರತುಪಡಿಸಿ

en: Current library
kn: ಪ್ರಸ್ತುತ ಗ್ರಂಥಾಲಯ

en: Permanent library
kn: ಖಾಯಂ ಗ್ರಂಥಾಲಯ

en: Total checkouts
kn: ಒಟ್ಟು ಚೆಕ್‌ಔಟ್‌ಗಳು

en: Call number
kn: ಕಾಲ್ ನಂಬರ್

en: Lost status
kn: ಕಳೆದ ಸ್ಥಿತಿ

en: Lost on
kn: ರಂದು ಕಳೆದಿದೆ

en: Public note
kn: ಸಾರ್ವಜನಿಕ ಸೂಚನೆ

en: Koha item type
kn: ಕೊಹಾ ಐಟಂ ವಿಧ

en: Shelving location
kn: ಶೆಲ್ವಿಂಗ್ ಸ್ಥಳ

en: Materials specified
kn: ನಿರ್ದಿಷ್ಟಪಡಿಸಿದ  ವಸ್ತು

en: Additional subfields (XML)
kn: ಹೆಚ್ಚುವರಿ ಉಪವಿಭಾಗಗಳು (XML).

en: New status
kn: ಹೊಸ ಸ್ಥಿತಿ

en: Due date
kn: ನಿಗದಿತ ದಿನಾoಕ

en: Permanent shelving location
kn: ಶಾಶ್ವತ ಶೆಲ್ವಿಂಗ್(ಕಪಾಟು) ಸ್ಥಳ

en: Price
kn: ಬೆಲೆ

en: Total renewals
kn: ಒಟ್ಟು ನವೀಕರಣಗಳು

en: Price effective from
kn: ರಿಂದ ಬೆಲೆ ಜಾರಿಯಲ್ಲಿದೆ

en: Total holds
kn: ಒಟ್ಟು ಕಾಯ್ದಿರಿಸಿರುವುದು

en: Use restrictions
kn: ನಿರ್ಬಂಧಗಳನ್ನು ಉಪಯೋಗಿಸಿ

en: Shelving control number
kn: ಶೆಲ್ವಿಂಗ್ ನಿಯಂತ್ರಣ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Inventory number
kn: ದಾಸ್ತಾನು (ಇನ್ವೆಂಟರಿ) ಸಂಖ್ಯೆ

en: Modification date
kn: ಪರಿಷ್ಕರಣೆ ದಿನಾಂಕ

en: Withdrawn status
kn: ಹಿಂಪಡೆಯ(ರದ್ದುಮಾಡ)ಲಾದ ಸ್ಥಿತಿ

en: Withdrawn on
kn: ರಂದು ಹಿಂಪಡೆ(ರದ್ದುಮಾಡ)ಯಲಾಗಿದೆ

en: Abstract
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Copyright date
kn: ಕೃತಿಸ್ವಾಮ್ಯ ದಿನಾಂಕ

en: Framework code
kn: ಚೌಕಟ್ಟು

en: Medium
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Name of part/section of a work
kn: ಕೃತಿಯ ಭಾಗ/ವಿಭಾಗದ ಹೆಸರು

en: Number of part/section of a work
kn: ಕೃತಿಯ ಭಾಗ/ವಿಭಾಗದ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Is a serial?
kn: ನಿಯತಕಾಲಿಕೆಯೇ?

en: Series title
kn: ಸರಣಿ ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Remainder of title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆಯ ಉಳಿದ ಭಾಗ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Uniform title
kn: ಏಕರೂಪದ ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Age restriction
kn: ವಯಸ್ಸಿನ ಮಿತಿ

en: ISBN
kn: ಐಎಸ್‌ಬಿಎನ್(ISBN)

en: ISSN
kn: ಐಎಸ್ಎಸ್ಎನ್(ISSN)

en: Biblio-level item type
kn: ಬಿಬ್ಲಿಯೋ-ಮಟ್ಟದ ಐಟಂ ಪ್ರಕಾರ

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Number of pages
kn: ಪುಟಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Place of publication
kn: ಪ್ರಕಾಶನದ ಸ್ಥಳ

en: Publication date
kn: ಪ್ರಕಟಣೆಯ ದಿನಾಂಕ

en: Publisher
kn: ಪ್ರಕಾಶಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Volume number
kn: ಸಂಪುಟ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Volume date
kn: ಸಂಪುಟ ದಿನಾಂಕ

en: Volume information
kn: ಸಂಪುಟ ಮಾಹಿತಿ

en: Library
kn: ಗ್ರಂಥಾಲಯ

en: Statistics date and time
kn: ಅಂಕಿಅಂಶಗಳು ದಿನಾಂಕ ಮತ್ತು ಸಮಯ

en: Item number
kn: ಐಟಂ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: End date
kn: ಅಂತಿಮ ದಿನಾಂಕ

en: Location
kn: ಸ್ಥಳ

en: Periodicity
kn: ನಿಯತಕಾಲಿಕತೆ

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Collection title
kn: ಸಂಗ್ರಹ ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Note
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿ

en: Patron reason
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಕಾರಣ

en: Search also for narrower subjects
kn: ಸಂಕೀರ್ಣ ವಿಷಯಗಳನ್ನೂ ಹುಡುಕಿ

en: Search also for broader subjects
kn: ವಿಸ್ತೃತವಾದ ವಿಷಯಗಳಿಗೂ ಹುಡುಕಿ

en: Search also for related subjects
kn: ಸಂಬಂಧಿತ ವಿಷಯಗಳಿಗೂ ಹುಡುಕಿ

en: vocal a cappella music
kn: ಕ್ಯಾಪೆಲ್ಲಾ ಸಂಗೀತದ ಗಾಯನ

en: instrumental music
kn: ವಾದ್ಯ ಸಂಗೀತ

en: vocal and instrumental music
kn: ಕಂಠ ಮತ್ತು ವಾದ್ಯ ಸಂಗೀತ

en: electroacoustic music
kn: ಎಲೆಕ್ಟ್ರೋಕಾಸ್ಟಿಕ್ ಸಂಗೀತ

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
kn: ಮಿಶ್ರ ಮಾಧ್ಯಮ ಸಂಗೀತ (ವಿದ್ಯುತ್ ಧ್ವನಿವರ್ಧಕ ಮತ್ತು ಇತರ ಮಾಧ್ಯಮ)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
kn: ವ್ಯಾಖ್ಯಾನಿಸದ, ವೇರಿಯಬಲ್ (ಉದಾ. ನವೋದಯ ಗಾಯನ ಅಥವಾ ವಾದ್ಯ ಸಂಗೀತ)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
kn: ಇತರೆ (ಉದಾ. ಸಾಮಾನ್ಯ ವಸ್ತುಗಳು ಅಥವಾ ನೈಸರ್ಗಿಕ ಶಬ್ದಗಳು)

en: Voices
kn: ಧ್ವನಿಗಳು

en: Woodwinds
kn: ಮರದ ಗಾಳಿ

en: Brass instruments
kn: ಹಿತ್ತಾಳೆ ವಾದ್ಯಗಳು

en: Strings, bowed
kn: ದಾರಗಳು, ನಮನ

en: Strings, plucked
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್ಸ್, ಕಿತ್ತುಹಾಕಿದ

en: Keyboard
kn: ಕೀಲಿಮಣೆ

en: Percussion
kn: ತಾಳವಾದ್ಯ

en: Electric / electronic instruments and devices
kn: ಎಲೆಕ್ಟ್ರಿಕ್ / ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ ಉಪಕರಣಗಳು ಮತ್ತು ಸಾಧನಗಳು

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
kn: ವಿವಿಧ, ಇತರ ವಾದ್ಯಗಳು

en: Other performers
kn: ಇತರ ಪ್ರದರ್ಶನಕಾರರು

en: Conductors
kn: ಕಂಡಕ್ಟರ್ ಗಳು

en: Choruses
kn: ಸ್ವರಮೇಳಗಳು(ಕೋರಸ್‌ಗಳು)

en: Orchestras, ensembles
kn: ಆರ್ಕೆಸ್ಟ್ರಾಗಳು, ಮೇಳಗಳು

en: performers total
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕರು

en: brass instruments
kn: ಹಿತ್ತಾಳೆ ವಾದ್ಯಗಳು

en: choirs
kn: ವಾದ್ಯಮೇಳಗಳು

en: wind instruments
kn: ಗಾಳಿ ವಾದ್ಯಗಳು

en: electro-acoustic instruments
kn: ಎಲೆಕ್ಟ್ರೋ-ಅಕೌಸ್ಟಿಕ್ ಉಪಕರಣಗಳು

en: instruments total
kn: ಒಟ್ಟು ವಾದ್ಯಗಳು

en: solo instruments
kn: ಒಂಟಿ(ಏಕವ್ಯಕ್ತಿ) ವಾದ್ಯಗಳು

en: keyboard instruments
kn: ಕೀಬೋರ್ಡ್ (ವಾದ್ಯಗಳು)ಉಪಕರಣಗಳು

en: solo voices
kn: ಒಂಟಿ(ಏಕವ್ಯಕ್ತಿ) ಧ್ವನಿಗಳು

en: miscellaneous, other instruments
kn: ವಿವಿಧ, ಇತರ ವಾದ್ಯಗಳು

en: orchestras
kn: ವಾದ್ಯವೃಂದಗಳು

en: percussion instruments
kn: ತಾಳವಾದ್ಯಗಳು

en: conductors
kn: ಕಂಡಕ್ಟರ್ ಗಳು

en: bowed string instruments
kn: ಬಾಗಿದ ತಂತಿ ವಾದ್ಯಗಳು

en: plucked string instruments
kn: ಕಿತ್ತ ತಂತಿ ವಾದ್ಯಗಳು

en: voices total
kn: ಒಟ್ಟು ಧ್ವನಿಗಳು

en: woodwind instruments
kn: ಮರದ ಗಾಳಿ ವಾದ್ಯಗಳು

en: choral voices
kn: ಸ್ವರಮೇಳದ ಧ್ವನಿಗಳು

en: ensemble instruments
kn: ಸಮಗ್ರ ವಾದ್ಯಗಳು

en: devices, other performers
kn: ಸಾಧನಗಳು, ಇತರ ಪ್ರದರ್ಶನಕಾರರು

en: Item type
kn: ಐಟಂ ವಿಧ

en: Biblio number
kn: ಬಿಬ್ಲಿಯೊ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Item is checked out
kn: ಐಟಂ ಅನ್ನು ಎರವಲು ನೀಡಲಾಗಿದೆ

en: Item does not belong to your library
kn: ಐಟಂಗಳು ನಿಮ್ಮ ಗ್ರಂಥಾಲಯಕ್ಕೆ ಸಂಬಂಧಿಸಿಲ್ಲ.

en: Item has a waiting hold
kn: ಐಟಂನ್ನು ಕಾಯ್ದಿರಿಸಲು ನಿರೀಕ್ಷಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Item has linked analytics
kn: ಐಟಂ ಸಂಭಂದಿತ (ಲಿಂಕ್ ಮಾಡಲಾದ) ವಿಶ್ಲೇಷಣೆಗಳನ್ನು ಹೊಂದಿದೆ

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
kn: ಗ್ರಂಥೀಯ ದಾಖಲೆಗಾಗಿ ಕೊನೆಯ ಐಟಂ ಮೇಲೆ ಗ್ರಂಥ-ಮಟ್ಟದ ಹಿಡಿತದೊಂದಿಗೆ.

en: Unknown reason
kn: ತಿಳಿದಿಲ್ಲದ ಕಾರಣ

en: ({age} year) | ({age} years)
kn[0]: ({ವಯಸ್ಸು} ವರ್ಷ)
kn[1]: ({ವಯಸ್ಸು} ವರ್ಷಗಳು)

en: Check out
kn: ಎರವಲು ನೀಡು (ಚೆಕ್ ಔಟ್)

en: Hide SQL code
kn: SQL ಕೋಡ್ ಮರೆಮಾಡಿ

[ctx: basket created by]
en: Created by:
kn: ರಚಿಸಿದವರು:

[ctx: noun]
en: Order
kn: ಆದೇಶ

en: basket | baskets
kn[0]: ಬ್ಯಾಸ್ಕೆಟ್
kn[1]: ಬ್ಯಾಸ್ಕೆಟ್ಸ್(ಬುಟ್ಟಿಗಳು)

en: subscription | subscriptions
kn[0]: ಚಂದಾದಾರಿಕೆ
kn[1]: ಚಂದಾದಾರಿಕೆಗಳು

[ctx: basket created by]
en: Created by
kn: ರಚಿಸಿದವರು

[ctx: verb]
en: Order
kn: ಆದೇಶ

en: {count} library limitation | {count} library limitations
kn[0]: {ಎಣಿಕೆ} ಲೈಬ್ರರಿ ಮಿತಿ
kn[1]: {ಎಣಿಕೆ} ಲೈಬ್ರರಿ ಮಿತಿಗಳು

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

[ctx: noun]
en: Filter
kn: ಫಿಲ್ಟರ್

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
kn: ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್‌ಗಳನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಡುವಾಗ ದೋಷ ಸಂಭವಿಸಿದೆ: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
kn: ಅಸ್ತಿತ್ವದಲ್ಲಿರುವ ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್‌ಗಳನ್ನು ಅಳಿಸುವಾಗ ದೋಷ ಕಂಡುಬಂದಿದೆ. ಏನನ್ನೂ ಬದಲಾಯಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
kn: (ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್‌ನೊಂದಿಗೆ {field_name} ಕ್ಷೇತ್ರವನ್ನು ಹುಡುಕಿ {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
kn: ಅನೂರ್ಜಿತ ಫೀಲ್ಡ್ ವೇಟ್ '{weight}', ಧನಾತ್ಮಕ ದಶಮಾಂಶ ಸಂಖ್ಯೆಯಾಗಿರಬೇಕು.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
kn: ಅಗತ್ಯವಿರುವ ಸೂಚಿಕೆಗಾಗಿ ನೀವು ಎಲ್ಲಾ ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್‌ಗಳನ್ನು ಅಳಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನಿಸಿದ್ದೀರಿ, ನೀವು ಕನಿಷ್ಟ ಒಂದು ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್ ಅನ್ನು ಬಿಡಬೇಕು

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
kn: Elasticsearc ಹುಡುಕಾಟ ಸೂಚ್ಯಂಕ ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್‌ಗಳನ್ನು ನವೀಕರಿಸುವಾಗ ದೋಷ ಸಂಭವಿಸಿದೆ: {ಸಂದೇಶ}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
kn: ಸೂಚ್ಯಂಕ '{ಇಂಡೆಕ್ಸ್}' ಅನ್ನು ಮರುಇಂಡೆಕ್ಸ್ ಮಾಡಬೇಕಾಗಿದೆ.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
kn: ಸೂಚ್ಯಂಕ '{ಇಂಡೆಕ್ಸ್}' ಅನ್ನು ಪುನಃ ರಚಿಸಬೇಕಾಗಿದೆ.

en: Mappings updated successfully.
kn: ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್‌ಗಳನ್ನು ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿ ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ.

en: Mappings have been reset successfully.
kn: ಮ್ಯಾಪಿಂಗ್ ಅನ್ನು ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿ ಮರುಹೊಂದಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Elasticsearch is currently disabled.
kn: ಇಲಾಸ್ಟಿಕ್ ಸರ್ಚ್ ನ್ನು ಪ್ರಸ್ತುತ ನಿಷ್ಕ್ರಿಯಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ.

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
kn[0]: ಆರ್ಕೈವ್ ಮಾಡಿದ ಒಂದು ಸಲಹೆ ಇದೆ.
kn[1]: ಆರ್ಕೈವ್ ಮಾಡಲಾದ ಸಲಹೆಗಳು {count} ಇವೆ.

en: {count} item | {count} items
kn[0]: {ಎಣಿಕೆ} ಐಟಂ
kn[1]: {ಎಣಿಕೆ} ಐಟಂಗಳು

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
kn[0]: {ಎಣಿಕೆ} ಐಟಂನ ಬಂಡಲ್
kn[1]: {ಎಣಿಕೆ} ಐಟಂಗಳು

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
kn[0]: {ಶೀರ್ಷಿಕೆ} ({ಬಾರ್‌ಕೋಡ್}) ಅನ್ನು {ಎಣಿಕೆ} ಕೋರ್ಸ್‌ನಿಂದ ತೆಗೆದುಹಾಕಲಾಗಿದೆ
kn[1]: {ಶೀರ್ಷಿಕೆ} ({ಬಾರ್‌ಕೋಡ್}) ಅನ್ನು {ಎಣಿಕೆ} ಕೋರ್ಸ್‌ಗಳಿಂದ ತೆಗೆದುಹಾಕಲಾಗಿದೆ.

[ctx: Semester]
en: Term
kn: ಟರ್ಮ್

[ctx: Semester]
en: Term:
kn: ಟರ್ಮ್:

en: Batches
kn: ಬ್ಯಾಚ್‌ಗಳು

en: Layouts
kn: ವಿನ್ಯಾಸಗಳು

en: Profiles
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳು(ಚಿತ್ರಣಗಳು)

en: Templates
kn: ಸಿಧ್ಧ ಮಾದರಿಗಳು (ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್‌ಗಳು)

en: layout
kn: ವಿನ್ಯಾಸ

en: template
kn: ಸಿದ್ಧ ಮಾದರಿ (ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್)

en: profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್(ಚಿತ್ರಣ)

en: batch
kn: ಬ್ಯಾಚ್(ತಂಡ)

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
kn: ರಚಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Actions
kn: ಕ್ರಮಗಳು

en: Hold | Holds
kn[0]: ಕಾಯ್ದಿರಿಸು
kn[1]: ಕಾಯ್ದಿರಿಸಿದೆ

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
kn: ರಚಿಸಿದವರು:

[ctx: Message transport type]
en: Print
kn: ಮುದ್ರಣ

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸಿ

en: record | records
kn[0]: ದಾಖಲೆ
kn[1]: ದಾಖಲೆಗಳು

en: checkout | checkouts
kn[0]: ಚೆಕ್ಔಟ್
kn[1]: ಚೆಕ್‌ಔಟ್‌ಗಳು

en: overdue | overdues
kn[0]: ಮಿತಿ(ಅವಧಿ)ಮೀರಿದ
kn[1]: ಮಿತಿ(ಅವಧಿ)ಮೀರಿದವು

en: hold pending | holds pending
kn[0]: ಕಾಯ್ದಿರಿಸುವಿಕೆ ಇತ್ಯರ್ಥವಾಗಿಲ್ಲ
kn[1]: ಕಾಯ್ದಿರಿಸುವಿಕೆ ಇತ್ಯರ್ಥವಾಗಿಲ್ಲ

en: hold waiting | holds waiting
kn[0]: ಕಾಯ್ದಿರಿಸುವಿಕೆ ನಿರೀಕ್ಷಣೆಯಲ್ಲಿದೆ
kn[1]: ಕಾಯ್ದಿರಿಸುವಿಕೆ ನಿರೀಕ್ಷಣೆಯಲ್ಲಿದೆ

en: message | messages
kn[0]: ಸಂದೇಶ
kn[1]: ಸಂದೇಶಗಳು
