Koha 23.11.08.001 - en to mon translation catalogue (1669 entries)

en: fixed length control field
mon: Тогтмол уртыг хянах талбар

en: control field
mon: хяналтын чиглэл

en: Field link and sequence number
mon: Талбарын холбоос ба дарааллын дугаар

en: LC control number
mon: LC  хяналтын дугаар

en: Canceled/invalid LC control number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон LC хяналтын дугаар

en: Linkage
mon: Холбоос

en: Control number of related bibliographic record
mon: Холбогдох ном зүйн бүртгэлийн хяналтын дугаар

en: Source
mon: Эх сурвалж/ үүсвэр

en: Record control number
mon: Бичлэгийн хяналтын дугаар

en: Canceled or invalid record control number
mon: Цуцлагдсан буюу хүчингүй болсон бүртгэлийн хяналтын дугаар

en: International Standard Book Number
mon: Олон Улсын Стандартын Дугаар

en: Terms of availability
mon: Боломжит нөхцөл

en: Qualifying information
mon: Мэргэшсэн мэдээлэл

en: Canceled/invalid ISBN
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон ISBN

en: International Standard Serial Number
mon: Олон улсын стандарт серийн дугаар

en: ISSN-L
mon: Олон улсын Стандарт Серийн Дугаар- Л

en: Canceled ISSN-L
mon: Цуцлагдсан ISSN-L

en: Incorrect ISSN
mon: Буруу/ Алдаатай ISSN

en: Canceled ISSN
mon: Цуцлагдсан ISSN

en: Authority record control number or standard number
mon: Эрхийн бүртгэлийн хяналтын дугаар буюу стандарт дугаар

en: Real World Object URI
mon: Бодит ертөнцийн объект URI

en: Standard number or code
mon: Стандарт дугаар эсвэл код

en: Additional codes following the standard number or code
mon: Стандарт дугаар эсвэл кодын дараах нэмэлт кодууд

en: Canceled/invalid standard number or code
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон стандарт дугаар эсвэл код

en: System code
mon: Системийн код

en: Number of work
mon: Тоо бүтээлийн

en: Number of movement
mon: Тоо хөдөлгөөн

en: Number of excerpt
mon: Тоо ишлэл

en: Caption or heading
mon: Гарчиг буюу толгой

en: Role
mon: Дүр/ үүрэг хариуцлага

en: Clef
mon: Клеф/ Хөгжмийн түлхүүр

en: Voice/instrument
mon: Дуу хоолой/хэрэгсэл

en: Key signature
mon: Хөгжмийн эгшиг бичиг

en: Time signature
mon: Цаг хугацааны гарын үсэг

en: Musical notation
mon: Хөгжмийн тэмдэглэл

en: General note
mon: Ерөнхий тайлбар/ тэмдэглэл

en: Key or mode
mon: Түлхүүр буюу горим

en: Coded validity note
mon: Кодлогдсон хүчинтэй хугацааны тэмдэглэл

en: Text incipit
mon: Бичвэрийн эхлэл

en: Uniform Resource Identifier
mon: Нэгдсэн Эх сурвалж Таниулагч

en: Link text
mon: Холбоос текст

en: Public note
mon: Нийтийн тайлбар

en: Materials specified
mon: Заасан материалууд

en: Coordinates - westernmost longitude
mon: Координат - Хамгийн баруун захын уртраг

en: Coordinates - easternmost longitude
mon: Координат- Хамгийн зүүн талын уртраг

en: Coordinates - northernmost latitude
mon: Координат- Хaмгийн хойд талын өргөрөг

en: Coordinates - southernmost latitude
mon: Координат- Хaмгийн өмнө талын өргөрөг

en: Declination - northern limit
mon: Хазайлт -хойд хязгаар

en: Declination - southern limit
mon: Хазайлт - өмнөд хязгаар

en: Right ascension - eastern limit
mon: Баруун талаар дээшлэх - дорнын хязгаар

en: Right ascension - western limit
mon: Баруун талаар дээшлэх - баруун хязгаар

en: Equinox
mon: Өдөр шөнийн тэнцэл

en: Distance from earth
mon: Дэлхийгээс алслагдсан зай

en: G-ring latitude
mon: Ж- тойрог өргөрөг

en: G-ring longitude
mon: Ж- тойрог уртраг

en: Beginning date
mon: Эхлэх өдөр

en: Ending date
mon: Дуусах он сар өдөр

en: Name of extraterrestrial body
mon: Нэр харь гаригийн биет

en: System control number
mon: Системийн хяналтын дугаар

en: Canceled/invalid system control number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон системийн хяналтын дугаар

en: Original cataloging agency
mon: Эх хувь каталогжуулах агентлаг

en: Language of cataloging
mon: Каталогийн хэл

en: Transcribing agency
mon: Өөрчлөх агент

en: Modifying agency
mon: Өөрчлөгч агент

en: Description conventions
mon: Тодорхойлолтын тогтсон журам

en: Subject heading/thesaurus conventions
mon: Сэдвийн гарчиг/ тайлбар толины дүрэм

en: Authentication code
mon: Баталгааны код/ Баталгаажуулах код

en: Source of local code
mon: Эх үүсвэр Орон нутгийн кодын

en: Geographic area code
mon: Газарзүйн бүсийн код

en: Local GAC code
mon: Суурин Глобал кэш (GAC) код

en: ISO code
mon: Олон улсын Стандартчллын байгууллагын код (ОСБ)

en: Time period code
mon: Цаг хугацааны код

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
mon: МЭӨ 9999 оноос  МЭ хүртэл форматад оруулсан

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
mon: МЭӨ 9999 оноос өмнөх форматад оруулсан хугацаа

en: Source of date scheme
mon: Эх үүсвэр огнооны схем

en: Birth date
mon: Төрсөн oн сар өдөр

en: Death date
mon: Нас барсан огноо/ он сар өдөр

en: Beginning or single date created
mon: Эхлэх буюу тодорхой хугацаа үүсгэх

en: Ending date created
mon: Шинээр үүсгэсэн дуусах он сар өдөр

en: Single or starting date for aggregated content
mon: Нэгтгэсэн контентын нэг буюу эхлэх огноо

en: Ending date for aggregated content
mon: Нэгдсэн агуулга дуусах он сар өдөр

en: Establishment date
mon: Үүсгэн байгуулагдсан он сар өдөр

en: Termination date
mon: Дуусгавар болох он сар өдөр

en: Start period
mon: Эхлэх хугацаа

en: End period
mon: Эцсийн хугацаа

en: Source of information
mon: Эх үүсвэр Мэдээллийн

en: Institution to which field applies
mon: Байгууллагын хамаарах талбар

en: Classification number
mon: Ангиллын дугаар

en: Item number
mon: Зүйлийн дугаар

en: Volumes/dates to which call number applies
mon: Боть/он сар өдөр дуудлагын дугаар хамаарах

en: Code source
mon: Кодны эх үүсвэр

en: Geographic classification area code
mon: Газарзүйн ангилал бүсийн код

en: Geographic classification subarea code
mon: Газарзүйн ангилал дэд бүсийн код

en: Populated place name
mon: Хүн ам суурьшсан газрын нэр

en: Classification number element-single number or beginning number of span
mon: Ангиллын дугаарын элемент-хоорондох зайн эхлэх тоо болон  ганц тоо

en: Classification number element-ending number of span
mon: Ангиллын дугаарын элемент- хоорондох зайн төгсгөлийн тоо

en: Explanatory term
mon: Тайлбар нэр томъёо

en: Number source
mon: Тоо эх сурвалж/ үүсвэр

en: Library to which class number applies
mon: Номын сангийн холбогдох ангиллын дугаар

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
mon: КН ангиллын дугаар ангиллын дугаар - ганц тоо эсвэл тэмдэгтийн эхийн тоо

en: LC classification number--End number of a range
mon: КН ангиллын дугаар - Тэмдэгтийн төгсгөлийн тоо

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
mon: УАН ангиллын дугаар - ганц тоо эсвэл тэмдэгтийн эхний тоо

en: NLM classification number--End number of a range
mon: УАН ангиллын дугаар - Тэмдэгтийн төгсгөлийн тоо

en: Classification number element-single number or beginning of span
mon: Ангиллын дугаарын элемент-хоорондох зайн эхлэл болон  ганц тоо

en: Primary G0 character set
mon: Үндсэн G0 тэмдэгтийн багц

en: Primary G1 character set
mon: Үндсэн G1 тэмдэгтийн багц

en: Alternate G0 or G1 character set
mon: Өөр G0 эсвэл G1 тэмдэгт багцын хувилбар

en: Subject category code
mon: Сэдвийн ангиллын код

en: Subject category code subdivision
mon: Сэдвийн ангиллын кодын дэд хэсэг

en: Subdivision usage
mon: Дэд хэсгийн хэрэглээ/ ашиглалт

en: Type of entity term
mon: Төрөл өгөгдлийн нэгж/Аж ахуйн нэгжийн нэр томьёо

en: Type of entity code
mon: Төрөл өгөгдлийн нэгж/ Аж ахуйн нэгжийн код

en: Edition identifier
mon: Хэвлэл тодорхойлогч/ танигч

en: Universal Decimal Classification number
mon: Аравтын ангиллын түгээмэл тоо

en: Common auxiliary subdivision
mon: Нийтлэг туслах дэд хэсэг

en: Edition number
mon: Хэвлэлийн дугаар

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
mon: Дотоод дэд зохицуулалт эсвэл хүснэгт нэмэхэд зориулсан  хүснэгтийн дарааллын дугаар

en: Table identification-table number
mon: Хүснэгт таних үйлдэл-хүснэгтийн дугаар

en: Classification scheme code
mon: Ангиллын схемийн код

en: Edition title
mon:  Хэвлэлийн гарчиг

en: Source edition identifier
mon: Эх сурвалжийн хувилбар таниулагч

en: Language code
mon: Хэлний код

en: Authorization
mon: Эрх олгох/ Зөвшөөрөх

en: Variations
mon: Хувьсагч хэмжигдэхүүн

en: Call number
mon: Дуудлагын дугаар

en: Canceled/invalid call number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон дуудлагын дугаар

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
mon: Ангиллын дугаарын элемент-хоорондох зайн эхлэх тооны Ганц тоо

en: Explanatory information
mon: Тайлбар мэдээлэл/ бичиг

en: Document shelving number (CODOC)
mon: Баримт бичгийн тавиурын дугаар (CODOC)

en: Feature heading (OCLC)
mon: Онцлох гарчиг/толгой (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
mon: Файлын дагавар (OCLC); Зүүлт Тайлбар ЗТ (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
mon: Гаргах үйлдлийн түүх, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
mon: Гарах үйлдлийн заавар, INS (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
mon: Нэмэлт картын хяналтын мэдэгдэл, ext (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
mon: Нэмэлт суурин/дотоод тайлбар ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
mon: Зам заагч код, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
mon: Талбарыг хориглох/супресс, FSP (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
mon: Боть , VOL (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
mon: Он сар өдөр, Боть (RLIN)

en: Classification number element--ending number of span
mon: Ангиллын дугаарын элемент--хоорондох зайн төгсгөлийн тоо

en: Table identification--table number
mon: Хүснэгт таних үйлдэл -- хүснэгтийн дугаар

en: Feature heading
mon: Онцлох гарчиг/толгой

en: Filing suffix
mon: Файлын дагавар

en: Call number based on other classification scheme
mon: Бусад ангиллын схемийн дагуух дуудлагын дугаар

en: Personal name
mon: Хүний нэр

en: Numeration
mon: Дугаарлалт/ тоолол

en: Titles and other words associated with a name
mon: Нэр алдартай холбоотой цол хэргэм болон бусад үгс

en: Dates associated with a name
mon: Тухайн бүтээлтэй холбоотой огноо/ он сар өдрүүд

en: Relator term
mon: Холбогдогчийн хугацаа/нэр томьёо

en: Date of a work
mon: Ажил өдрүүд

en: Miscellaneous information
mon: Бусад төрлийн мэдээлэл

en: Medium
mon: Хэрэгсэл

en: Attribution qualifier
mon: Атрибут тодорхойлогч

en: Form subheading
mon: Дэд гарчиг хэлбэр

en: Language of a work
mon: Бүтээлийн хэл

en: Medium of performance for music
mon: Хөгжмийн төрлийн хэрэгсэл

en: Number of part/section of a work
mon: Тоо бүтээлийн хэсэг / бүлэг

en: Arranged statement for music
mon: Хөгжимд зориулсан тайлбар

en: Name of part/section of a work
mon: Нэр бүтээлийн хэсэг/ бүлэг

en: Fuller form of name
mon: Нэрийн бүрэн хэлбэр

en: Key for music
mon: Хөгжмийн түлхүүр

en: Version
mon: Төрөл/ хувилбар

en: Title of a work
mon: Гарчиг бүтээл

en: Form subdivision
mon: Дэд хэсгийн хэлбэр

en: General subdivision
mon: Ерөнхий дэд хэсэг

en: Chronological subdivision
mon: Он тооллын дэд ангилал

en: Geographic subdivision
mon: Газарзүйн дэд бүлэг

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
mon: Аж ахуйн нэгжийн нэр/Байгууллагын нэр эсвэл харьяаллын нэр  бүртгэлийн элемент хэлбэрээр

en: Subordinate unit
mon: Харъяа нэгж

en: Location of meeting
mon: Уулзалтын байршил

en: Date of meeting or treaty signing
mon: Уулзалт болон эвслийн/олон улсын гэрээ байгуулсан он сар өдөр

en: Number of part/section/meeting
mon: Тоо уулзалтын хэсэг / бүлэг

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
mon: Уулзалтын нэр болон харьяалалын нэрийг бүртгэлийн элемент болох

en: Number [OBSOLETE]
mon: Тоо [ХУУЧИРСАН]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
mon: Нэр харьяаллын нэр оруулах элементийн дараах хурал

en: Uniform title
mon: Нэгдсэн нэр/гарчиг

en: Date of treaty signing
mon: Эвслийн/Олон улсын гэрээ байгуулсан он сар өдөр

en: Date of treaty
mon: Эвслийн/Олон улсын гэрээний он сар өдөр

en: General material designation
mon: Материалын ерөнхий тэмдэглэгээ

en: Language
mon: Хэл

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
mon: Тоо хэсэг эсвэл бүлэг/цуврал, сэдэвчилсэн эсвэл урлагийн бүтээл

en: Arranged or arr. for music
mon: Ангилсан буюу хөгжмийн хэсэгт байрлуулсан

en: Part or section
mon: Хэсэг эсвэл бүлэг

en: General subject subdivision
mon: Ерөнхий сэдвийн дэд хэсэг

en: Period subject subdivision
mon: Сэдэв дэд хэсгийн хугацаа

en: Place subject subdivision
mon: Газар сэдэв, дэд хэсэг

en: Collective title
mon: Хамтын гарчиг

en: Named event
mon: Нэрлэгдсэн үйл явдал

en: Location of named event
mon: Түүхэн үйл явдлын байршил

en: Date of named event
mon: Нэрлэсэн үйл явдлын он сар өдөр

en: Chronological term
mon: Он тооллын нэр томьёо

en: Topical term or geographic name entry element
mon: Бүртгэлийн элемент газарзүйн нэршил эсвэл сэдвийн нэр томьёо

en: Topical term following geographic name entry element
mon: Бүртгэлийн элемент газарзүйн нэршилийн дагуух сэдвийн нэр томьёо

en: Geographic name
mon: Газарзүйн нэр

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
mon: Дараах байршилыг бүртгэлийн нэрээр оруулна уу {ХУУЧИРСАН]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
mon: Ангиллын дугаарын элемент-Ганц тоо буюу хоорондох зайн эхлэх тоо

en: Classification number--Ending number of span
mon: Ангиллын дугаар- хоорондох зайн Төгсгөлийн тоо

en: Caption hierarchy
mon: Гарчгийн шатлал/ дараалал

en: Caption
mon: Гарчиг

en: Summary number span caption hierarchy
mon: Эмхэтгэсэн тооны хүрээний шатлал

en: Table identification
mon: Хүснэгт таних үйлдэл

en: General explanatory index term
mon: Ерөнхий тайлбарын индексийн нэр томъёо

en: General explanatory index term--Succeeding level
mon: Ерөнхий тайлбарын индексийн нэр томъёо - Амжилттай түвшин

en: Schedule identification
mon: Хуваарь тодорхойлогч

en: Genre/form term
mon: Төрөл/ Жанр/ хэлбэр нэр томъёо

en: Medium of performance term
mon: Урлагын төрлийн нэр томьёо

en: Classification number referred to--Ending number of span
mon: Ангиллын дугаар - хоорондох зайн төгсгөлийн тоог илэрхийлсэн

en: Explanatory text
mon: Тайлбар бичвэр

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
mon: Хүснэгт таних үйлдэл - Хуваарь [ХУУЧИРСАН]

en: Heading referred to
mon: г илэрхийлсэн толгой

en: Content type term
mon: Агуулгын төрлийн хугацаа/ нэр томьёо

en: Content type code
mon: Агуулгын төрлийн код

en: Source of term
mon: Эх үүсвэр Нэр томъёоны

en: Format of notated music term
mon: Индексжүүлсэн хөгжмийн бүтээлийн нэр томъёо

en: Format of notated music code
mon: Индексжүүлсэн хөгжмийн бүтээлийн кодын формат

en: Type of corporate body
mon: Төрөл байгууллагын нэр

en: Type of jurisdiction
mon: Төрөл харьяалал

en: Other designation
mon: Бусад тэмдэглэгээ

en: Title of person
mon: Гарчиг Хүн

en: Relationship
mon: Харилцалцан хамаарал

en: Place of birth
mon: Газар төрсөн

en: Place of death
mon: Газар нас барсан

en: Associated country
mon: Байнгын харилцаатай орон

en: Place of residence/headquarters
mon: Газар оршин суух/ ажлын газар

en: Other associated place
mon: Бусад холбогдох газар

en: Place of origin of work or expression
mon: Газар бүтээл буюу илэрхийлэлийг бүтээсэн

en: Relationship information
mon: Харилцалцан хамаарлын тухай  мэдээлэл

en: Address
mon: Хаяг

en: City
mon: Хот

en: Intermediate jurisdiction
mon: Дунд шатны харьяалал

en: Country
mon: Улс

en: Postal code
mon: Шуудангийн код

en: Electronic mail address
mon: Цахим мэйл хаяг

en: Field of activity
mon: Үйл ажиллагааны хүрээ/ чиглэл

en: Associated group
mon: Ижил төстэй бүлэг

en: Occupation
mon: Ажил мэргэжил

en: Gender
mon: Хүйс

en: Type of family
mon: Төрөл овог аймаг/ гэр бүл

en: Name of prominent member
mon: Нэр хүндэт гишүүн

en: Hereditary title
mon: Удамшлын/ Уламжлалт гарчиг

en: Source of code
mon: Эх үүсвэр Кодын

en: Language term
mon: Хэлний нэр томъёо

en: Fuller form of personal name
mon: Хүний нэрийн бүрэн хэлбэр

en: Form of work
mon: Ажлын хэлбэр

en: Other distinguishing characteristic
mon: Бусад ялгах шинж чанар

en: Medium of performance
mon: Урлагын төрлийн хэрэгсэл

en: Soloist
mon: Гоцлол

en: Doubling instrument
mon: Хөгжмийн хослол

en: Number of ensembles of the same type
mon: Тоо ижил төрлийн чуулга

en: Number of performers of the same medium
mon: Тоо ижил төрлийн жүжигчид

en: Alternative medium of performance
mon: Урлагийн алтернатив орчин

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
mon: Чуулгатай зэрэгцэн тоглож буй хүмүүсийн нийт тоо

en: Total number of performers
mon: Нийт жүжигчдийн тоо

en: Total number of ensembles
mon: Нийт чуулгын тоо

en: Note
mon: Тэмдэглэл

en: Serial number
mon: Сериал дугаар

en: Opus number
mon: Урлагийн бүтээлийн дугаар

en: Thematic index number
mon: Сэдэвчилсэн индексийн дугаар

en: Thematic index code
mon: Сэдэвчилсэн индекс код

en: Publisher associated with opus number
mon: Бүтээлийн дугаартай холбоотой нийтлэгч

en: Key
mon: Түлхүүр

en: Audience term
mon: Үзэгчид/ Сонсогчдын болзол нөхцөл

en: Audience code
mon: Үзэгчид/ Сонсогчдын код

en: Demographic group term
mon: Хүн ам зүйн бүлгийн хугацаа/ нэр томьёо

en: Demographic group code
mon: Хүн ам зүйн бүлгийн код

en: Creator/contributor term
mon: Бүтээлч/ оролцогчийн хугацаа

en: Creator/contributor code
mon: Бүтээлч/ оролцогчийн код

en: Time period of creation term
mon: Бүтээлийн хугацаа дуусах хугацаа

en: 9 (RLIN)
mon: 9 СНМС (Судалгааны номын сангийн мэдээллийн сүлжээ)

en: Control subfield
mon: Хяналтын дэд талбар

en: Number {OBSOLETE]
mon: Тоо {ХУУЧИРСАН]

en: Classification element-Ending number of span
mon: Ангиллын элемент- хоорондох зайн төгсгөлийн тоо

en: Topic
mon: Сэдэв

en: Dates of publication and/or sequential designation
mon: Хэвлэл болон / эсвэл дэс дарааллын тодорхойлолтын он сар өдрүүд

en: Numbering peculiarities note
mon: Дугаарлалтын өвөрмөц онцлог тайлбар

en: Institution/copy to which field applies
mon: Байгууллага/ хамаарах талбарыг хуулах

en: Series numbering example
mon: Цуврал дугаарлах жишээ

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
mon: Боть/он сар өдөр сери дугаарлалтын жишээ хамаарах

en: Place
mon: Газар/ газар нутаг

en: Publisher/issuing body
mon: Нийтлэгч / эрх мэдэл бүхий байгууллага

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
mon: Боть/он сар өдөр байршил, хэвлэгч, нийтлэгч / түгээгч олгогч байгууллага хамаарах

en: Series analysis practice
mon: Цуврал шинжилгээний практик

en: Exceptions to analysis practice
mon: Шинжилгээний дадлага дах онцгой тохиолдол

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
mon: Боть/он сар өдөр аливаа шинжилгээний практикт хамаарах

en: Series tracing practice
mon: Цуврал дагах/мөрдөх практик

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
mon: Боть/он сар өдөр дагах/хайх практикт хамаарах

en: Series classification practice
mon: Цуврал ангилах дадлага

en: Volumes/dates to which classification practice applies
mon: Боть/он сар өдөр ангилах практикт хамаарах

en: Title referred to
mon: Гарчиг дурдсан

en: History reference
mon: Түүхийн лавлагаа/ хамаарал

en: General explanatory reference
mon: Ерөнхий тайлбарын лавлагаа

en: Nonpublic general note
mon: Олон Нийтийн бус ерөнхий тайлбар

en: Characters in nonroman alphabet
mon: Латин бус цагаан толгойн үсэг

en: Source citation
mon: Эх сурвалжаар иш татах

en: Information found
mon: Мэдээлэл олдсон

en: Bibliographic record control number
mon: Ном зүйн бүртгэлийн хяналтын дугаар

en: Citation
mon: Ишлэл

en: Title
mon: Гарчиг

en: Remainder of title
mon: Гарчгийн санамж

en: Date
mon: Огноо/ Он сар өдөр

en: Rule number(s) and additional information
mon: Дүрмийн дугаар(ууд) болон нэмэлт мэдээлэл

en: Definition
mon: Тодорхойлолт

en: Source of definition
mon: Эх үүсвэр Тодорхойлолт

en: Biographical or historical data
mon: Намтар буюу түүхэн мэдээлэл

en: Expansion
mon: Өргөтгөл

en: Heading or subdivision term
mon: Толгой эсвэл дэд хэсгийн хугацаа

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: Ангиллын дугаар- хоорондох зайн Төгсгөлийн тоо [АНГИЛАЛТЫН ФОРМАТ]

en: Subject heading or subdivision term
mon: Сэдвийн толгой буюу дэд хэсгийн нэр томъёо

en: Replacement authority record control number
mon: Орлох эрх мэдэлтний бүртгэлийн хяналтын дугаар

en: Replacement heading
mon: Орлуулах толгой

en: Corresponding classification field
mon: Холбогдох ангиллын талбар

en: Source consulted and information found
mon: Эх сурвалжаас лавлах, мэдээлэл олж авах

en: Application history note
mon: Хэрэглээний түүхийн тэмдэглэл

en: Source of heading or term
mon: Эх үүсвэр Гарчиг эсвэл нэр томъёоны

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: Заасан материалууд [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: Location of event
mon: Үйл явдлын байршил

en: Active date
mon: Идэвхтэй хугацаа

en: Index term
mon: Индекс нэр томъёо

en: Index term--Succeeding level
mon: Индекс нэр томьёо- амжилтанд хүрсэн түвшин

en: Index term referred from
mon: Индекс нэр томъёоны лавлагаа

en: Example class number
mon: Үлгэрчилсэн бүлгийн дугаар

en: See also reference term
mon: Мөн лавлах нэр томъёог үзнэ үү

en: See also reference term--Succeeding level
mon: Мөн лавлах нэр томьёог үзнэ үү--Амжилтын түвшин

en: Use reference term
mon: Лавлах хугацаа/ нэр томьёог ашиглана уу

en: Use reference term--Succeeding level
mon: Лавлах хугацаа/ нэр томьёог ашиглана уу --амжилтын түвшин

en: Material specified
mon: Заасан материал

en: Focus term
mon: Анхаарлын төв

en: Non-focus term
mon: Төвлөрөлгүй нэр томъёо

en: Facet/hierarchy designation
mon: Үзэл санаа/ шатлалын тэмдэглэгээ

en: Genre/form term as entry element
mon: Төрөл/ Жанр/ хэлбэр нэр томъёо бүртгэлийн хэлбэрээр

en: Base number
mon: Үндсэн дугаар

en: Divided like number
mon: Тоо шиг хуваагдах

en: Facet designator
mon: Үзэл санаа заагч/тодорхойлогч

en: Negative example class number
mon: Сөрөг жишээ ангиллын дугаар

en: Root number
mon: Рүүтийн дугаар

en: Other classification number
mon: Бусад ангиллын дугаар

en: Medium of performance term as entry element
mon: Урлагын төрлийн нэр томьёог бүртгэлийн элемент болох

en: Table number
mon: Хүснэгтийн дугаар

en: Manual note
mon: Гарын авлагын тэмдэглэл

en: Number where instructions are found
mon: Заавар олох тоо/ дугаар

en: See reference
mon: Лавлагаа үзнэ үү

en: Rule number
mon: Дүрмийн дугаар

en: Number where instructions are found--Ending number of span
mon: Заавар олох тоо/ дугаар--Төгсгөлийн тоо

en: Digits added from classification number in schedule or external table
mon: Хуваарь болон гаднах хүснэгтэд ангиллын дугаараас нэмсэн цифрүүд

en: Digits added from internal subarrangement or add table
mon: Дотоод захирамж болон хүснэгтээс нэмсэн цифрүүд

en: Number being analyzed
mon: Тоо судлан шинжлэх

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
mon: Хүснэгт таних үйлдэл -- Дотоод дэд зохицуулалт эсвэл хүснэгт нэмэх

en: Secondary table of applicability
mon:  Хоёрдогч хүснэгтийн хэрэглээ

en: Type of division
mon: Төрөл салбар

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
mon: Ишлэл, лавлагаа, захиалгын зааврын жишээ болгон ашиглах сэдэв

en: Exception to table of preference
mon: Тохиргооны хүснэгтийн онцгой тохиолдолд

en: Table identification--Table number
mon: Хүснэгт таних үйлдэл - Хүснэгтийн дугаар

en: Access method
mon: Хандалтын арга

en: Access status
mon: Хандалтын төлөв

en: Host name
mon: Хост/гол компьютерийн нэр

en: Access number
mon: Хандалтын тоо

en: Compression information
mon: Шахалтын/ Компресс мэдээлэл

en: Path
mon: Зам

en: Electronic name
mon: Цахим нэр

en: Processor of request
mon: Санал/ хүсэлтийн  процессор

en: Instruction
mon: Удирдамж/ Заавар

en: Bits per second
mon: Секунд тутам дах бит

en: Password
mon: Нууц үг

en: Logon
mon: Нэвтрэх

en: Contact for access assistance
mon: Хандалтын эрх авахаар холбогдох

en: Name of location of host
mon: Нэр Хостын байршил

en: Operating system
mon: Үйлдлийн систем

en: Port
mon: Далайн боомт

en: Electronic format type
mon: Цахим форматын төрөл

en: Settings
mon: Тохиргоо

en: File size
mon: Файлын хэмжээ

en: Terminal emulation
mon: Терминал орлуулалт

en: Hours access method available
mon: Олон цагаар хандах арга боломжтой

en: Nonpublic note
mon: Олон Нийтийн бус тэмдэглэл

en: Generation process
mon: Үүсгэх явц

en: Confidence value
mon: Өөртөө итгэх итгэлийн хэмжүүр

en: Generation date
mon: Үүсгэх он сар өдөр

en: Generation agency
mon: Үүсгэх агент

en: Validity end date
mon: Хүчинтэй хугацаа дуусах огноо

en: Conversion process
mon: Хөрвүүлэх явц

en: Conversion date
mon: Хөрвүүлэх он сар өдөр

en: Identifier of source metadata
mon: Эх сурвалжийн метадатагийн танигч

en: Conversion agency
mon: Хөрвүүлэх агент

en: Matching information
mon: Тохирох мэдээлэл

en: Status of matching and its checking
mon: Тохируулах төлөв, түүнийг шалгах

en: Koha auth type
mon: Коха баталгаажуулалтын төрөл

en: LEADER
mon: УДИРДЛАГА

en: CONTROL NUMBER
mon: ХЯНАЛТЫН ДУГААР

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
mon: ХЯНАЛТЫН ДУГААР ТОДОРХОЙЛОГЧ

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
mon: ХАМГИЙН СҮҮЛД ХИЙСЭН ҮЙЛДЛИЙН ОН САР ӨДӨР, ЦАГ

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
mon: ТОГТМОЛ УРТТАЙ ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТҮҮД

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
mon: КОНГРЕССИЙН НОМЫН САН ХЯНАЛТЫН ДУГААР

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
mon: ЦУВРАЛ ЭСВЭЛ ОЛОН ХЭСГИЙН НОМ ЗҮЙН БИЧИГ ХОЛБООС

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
mon: УЛСЫН НОМ ЗҮЙН ГАЗРЫН ХЯНАЛТЫН ДУГААР

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
mon: Олон улсын стандартын дугаар

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
mon: ОЛОН УЛСЫН СТАНДАРТ СЕРИЙН ДУГААР

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
mon: БУСАД СТАНДАРТ ТОДОРХОЙЛОГЧ

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
mon: ХӨГЖМИЙН ҮҮСЛИЙН ТУХАЙ МЭДЭЭЛЭЛ

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
mon: КОДЛОГДСОН ЗУРАГ ЗҮЙН ТООН ӨГӨГДӨЛ

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
mon: СИСТЕМИЙН ХЯНАЛТЫН ДУГААР

en: CATALOGING SOURCE
mon: КАТАЛОГИЙН ЭХ СУРВАЛЖ

en: AUTHENTICATION CODE
mon: Баталгааны код/ БАТАЛГААЖУУЛАХ КОД

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
mon: ГАЗАРЗҮЙН БҮСИЙН КОД

en: TIME PERIOD OF HEADING
mon: НИЙТЛЭЛИЙН  ХУГАЦАА

en: SPECIAL CODED DATES
mon: ТУСГАЙ КОДОЛСОН ОГНОО

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
mon: КОНГРЕССИЙН НОМЫН САН ХАРИЛЦАХ ДУГААР

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
mon: ГАЗАРЗҮЙН АНГИЛАЛ

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
mon: КН-КОНГРЕССЫН НОМЫН САНГИЙН  АНГИЛАЛЫН ДУГААР

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
mon: КАНАДЫН НОМЫН САН, АРХИВЫН ХАРИЛЦАХ ДУГААР

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: КН АНГИЛАЛЫН ДУГААР КАНАД [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
mon: УЛСЫН АНАГААХ УХААНЫ НОМЫН САН ХОЛБОГДОХ ДУГААР

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: УАН-ААС ОЛГОСОН УАН-ИЙН АНГИЛАЛЫН ДУГААР [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
mon: БУСАД АНГИЛЛЫН ДУГААР

en: CHARACTER SETS PRESENT
mon: ТЭМДЭГТИЙН ОДООГИЙН БАГЦ

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Канадад томилогдсон nlm ангиллын дугаар [хуучирсан, боломжтой / MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
mon: ҮНДЭСНИЙ ХӨДӨӨ АЖ АХУЙН  НОМЫН САН ХОЛБОГДОХ ДУГААР

en: SUBJECT CATEGORY CODE
mon: СЭДВИЙН АНГИЛЛЫН КОД

en: SUBDIVISION USAGE
mon: ДЭД ХЭСГИЙН ХЭРЭГЛЭЭ/ АШИГЛАЛТ

en: TYPE OF ENTITY
mon: ТӨРӨЛ ӨГӨГДЛИЙН НЭГЖ/ ХУУЛИЙН ЭТГЭЭД

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
mon: АРАВТЫН АНГИЛЛЫН ТҮГЭЭМЭЛ ТОО

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
mon: ДЮИГИЙН АРАВТЫН ДУУДАХ ДУГААР

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
mon: ДЮИГИЙН АРАВТЫН АНГИЛАЛЫН ДУГААР

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: АНГИЛЛЫН СХЕМ БА ХЭВЛЭЛ [АНГИЛАЛТЫН ФОРМАТ]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
mon: ЗАСГИЙН ГАЗРЫН ТОГТООЛ БИЧИГ ДУУДАХ ДУГААР

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
mon: ЗАСГИЙН ГАЗРЫН ТОГТООЛ БИЧИГ АНГИЛЛЫН ДУГААР

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: БАРИМТ БИЧИГИЙН ТАВИУРЫН ДУГААР (CODOC) [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
mon: ОРОН НУТГИЙН ДЬЮИГИЙН АРАВТЫН АНГИЛАЛЫН ДУУДАХ  ДУГААР (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
mon: ОРОН НУТГИЙН ДЬЮИГИЙН АРАВТЫН АНГИЛАЛЫН НЭМЭЛТ ДУГААР  (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
mon: ОРОН НУТИЙН ҮНС-ИЙН- ТӨРЛИЙН ХОЛБОГДОХ ДУГААР (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
mon: ОРОН НУТИЙН ҮНС-ИЙН- ТӨРЛИЙН АНГИЛЛЫН ДУГААР (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
mon: БУСАД АНГИЛАЛТЫН СХЕМ (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
mon: СУУРИН ТӨЛБӨРГҮЙ ТЕКСТ, ХОЛБОГДОХ ДУГААР (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
mon: ТОЛГОЙ-  ХҮНИЙ НЭР

en: HEADING--CORPORATE NAME
mon: БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: HEADING--MEETING NAME
mon: ТОЛГОЙ - УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: HEADING--UNIFORM TITLE
mon: ТОЛГОЙ- НЭГДСЭН ГАРЧИГ

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: НЭГДСЭН НЭР/ГАРЧИГ  [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: ХАМТЫН ГАРЧИГ [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
mon: ТОЛГОЙ - ҮЙЛ ЯВДЛЫН НЭР

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
mon: ТОЛГОЙ - ОН ТООЛЛЫН НЭР ТОМЬЁО

en: HEADING--TOPICAL TERM
mon: ТОЛГОЙ- ТУЛГАМДСАН АСУУДЛЫН НЭР ТОМЬЁО

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
mon: ТОЛГОЙ - ГАЗАР ЗҮЙН НЭР

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: АНГИЛЛЫН ДУГААР [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ЕРӨНХИЙ ТАЙЛБАРЫН ИНДЕКСИЙН НЭР ТОМЪЁО [АНГИЛАЛТЫН ФОРМАТ]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
mon: ТОЛГОЙ - ТӨРӨЛ/ЖЕНР/ ХЭЛБЭРИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
mon: ТОЛГОЙ- ХӨГЖМИЙН ТӨРЛИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
mon: ТОЛГОЙ - ЕРӨНХИЙ ДЭД БҮЛЭГ

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
mon: ТОЛГОЙ - ГАЗАРЗҮЙН ДЭД БҮЛЭГ

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
mon: ТОЛГОЙ--ОН ТООЛЛЫН ДЭД БҮЛЭГ

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
mon: ТОЛГОЙ - ТӨРӨЛ ДЭД БҮЛЭГ

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: KОМПЛЕКС ИШ ТАТСАН ЗҮҮЛТИЙГ ХАРНА УУ ХЭСЭГ [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
mon: KОМПЛЕКС ИШ ТАТСАН ЗҮҮЛТИЙГ ХАРНА УУ ХЭСЭГ- СЭДЭВ

en: CONTENT TYPE
mon: АГУУЛГЫН ТӨРӨЛ

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
mon: ИНДЕКСЖҮҮЛСЭН ХӨГЖМИЙН БҮТЭЭЛИЙН ФОРМАТ

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: МӨН KОМПЛЕКС ИШ ТАТСАН ЗҮҮЛТИЙГ ХАРНА УУ ХЭСЭГ [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
mon: МӨН KОМПЛЕКС ИШ ТАТСАН ЗҮҮЛТИЙГ ХАРНА УУ ХЭСЭГ - СЭДЭВ

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
mon: ХҮН ЭСВЭЛ БАЙГУУЛЛАГЫН БУСАД АТРИБУТ

en: ASSOCIATED PLACE
mon: ХЭВЛЭГДСЭН ГАЗАР

en: ADDRESS
mon: ХАЯГ

en: FIELD OF ACTIVITY
mon: ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ХҮРЭЭ/ ЧИГЛЭЛ

en: ASSOCIATED GROUP
mon: ИЖИЛ ТӨСТЭЙ БҮЛЭГ

en: OCCUPATION
mon: АЖИЛ МЭРГЭЖИЛ

en: GENDER
mon: ХҮЙС

en: FAMILY INFORMATION
mon: ГЭР БҮЛИЙН МЭДЭЭЛЭЛ

en: ASSOCIATED LANGUAGE
mon: ХЭВЛЭГДСЭН ХЭЛ

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
mon: ХҮНИЙ НЭРИЙН БҮРЭН ХЭЛБЭР

en: FORM OF WORK
mon: АЖЛЫН ХЭЛБЭР

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
mon: БҮТЭЭЛ БОЛОН ИЛЭРХИЙЛЭЛИЙН БУСАД ОНЦЛОХ ШИНЖ ЧАНАРУУД

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
mon: УРЛАГЫН ТӨРЛИЙН ХЭРЭГСЭЛ

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
mon: ХӨГЖМИЙН БҮТЭЭЛИЙН ТООН ТОДОРХОЙЛОЛТ

en: KEY
mon: ТҮЛХҮҮР

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
mon: Үзэгчдийн зан чанар/  Үзэгчид/ олон түмний онцлог

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
mon: БҮТЭЭЛЧ/ОРОЛЦОГЧИЙН ТОДОРХОЙЛОЛТ

en: TIME PERIOD OF CREATION
mon: БҮТЭЭЛИЙН ХУГАЦАА

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ХҮНИЙ НЭР

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - НЭГДСЭН ГАРЧИГ

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ- ТЭМДЭГЛЭГДСЭН ҮЙЛ ЯВДАЛ

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ- ОН ТООЛЛЫН НЭР ТОМЪЁО

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - СЭДЭВТ НЭР ТОМЬЁО

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ГАЗАРЗҮЙН НЭР

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ДУГААРЫН ХАЙЛТ ХҮЧИНГҮЙ [АНГИЛАЛЫН ФОРМАТ]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ЖАНР/ТӨРЛИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ- УРЛАГИЙН ТӨРЛИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ЕРӨНХИЙ ДЭД ХЭСЭГ

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ГАЗАРЗҮЙН ДЭД ХЭСЭГ

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ--ОН ТООЛЛЫН ДЭД ХЭСЭГ

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
mon: МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ДЭД ХЭСГИЙН ЗАГВАР

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ХҮНИЙ НЭР

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - НЭГДСЭН ГАРЧИГ

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ- ТЭМДЭГЛЭГДСЭН ҮЙЛ ЯВДАЛ

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ- ОН ТООЛЛЫН НЭР ТОМЪЁО

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - СЭДЭВТ НЭР ТОМЬЁО

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ГАЗАРЗҮЙН НЭР

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ХҮЧИНТЭЙ ДУГААР ДАГАХ/ХАЙХ [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ЖАНР/ТӨРЛИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ- УРЛАГИЙН ТӨРЛИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ЕРӨНХИЙ ДЭД ХЭСЭГ

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ГАЗАРЗҮЙН ДЭД ХЭСЭГ

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ--ОН ТООЛЛЫН ДЭД ХЭСЭГ

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
mon: МӨН МӨРИЙГ ДАГАЖ ҮЗНЭ ҮҮ - ДЭД ХЭСГИЙН ЗАГВАР

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
mon: ХЭВЛЭЛИЙН ЦУВРАЛ ОГНОО БА/ ЭСВЭЛ ДАРААЛЛЫН ТОДОРХОЙЛОЛТ

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
mon: ЦУВРАЛ ДУГААРЛАХ ОНЦЛОГ

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
mon: ЦУВРАЛ ДУГААРЛАХ ЖИШЭЭ

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
mon: БАЙРШИЛ, ХЭВЛЭЛИЙН ГАЗАР/НИЙТЛЭСЭН БАЙГУУЛЛАГЫН СЕРИ

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
mon: ЦУВРАЛ ШИНЖИЛГЭЭНИЙ ПРАКТИК

en: SERIES TRACING PRACTICE
mon: ЦУВРАЛ ДАГАХ/МӨРДӨХ ПРАКТИК

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
mon: ЦУВРАЛ АНГИЛАХ ДАДЛАГА

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
mon: МӨН KОМПЛЕКС ИШ ТАТСАН ЗҮҮЛТИЙГ ХАРНА УУ ХЭСЭГ - НЭР

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
mon: KОМПЛЕКС ИШ ТАТСАН ЗҮҮЛТИЙГ ХАРНА УУ ХЭСЭГ - НЭР

en: HISTORY REFERENCE
mon: ТҮҮХИЙН ЛАВЛАГАА/ ХАМААРАЛ

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
mon: ЕРӨНХИЙ ТАЙЛБАРЫН ЛАВЛАГАА--НЭР

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
mon: ОЛОН НИЙТИЙН БУС ЕРӨНХИЙ ТАЙЛБАР

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
mon: ЛАТИН БУС ЦАГААН ТОЛГОЙН ҮСЭГ [ХУУЧИРСАН]

en: SOURCE DATA FOUND
mon: ЭХ ҮҮСВЭРИЙН ӨГӨГДӨЛ ОЛДСОН

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
mon: ТЭМДЭГЛЭЛ - -БҮТЭЭЛИЙН АНГИЛАЛ [ХУУЧИРСАН, ЗӨВХӨН  CAN/MARC]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
mon: ХУУЛИЙН ЭТГЭЭДТЭЙ ХОЛБООТОЙ АЛБАН ТУШААЛ

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
mon: ХУУЛИЙН ЭТГЭЭДТЭЙ ХОЛБООГҮЙ ГАРЧИГ

en: SOURCE DATA NOT FOUND
mon: ЭХ ҮҮСВЭРИЙН ӨГӨГДӨЛ ОЛДООГҮЙ

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
mon: ТЭМДЭГЛЭЛ--КАТАЛОГЖУУЛАХ ЗААВАР (НЭР/ГАРЧИГ) [ХУУЧИРСАН, ЗӨВХӨН CAN/MARC]

en: DEFINITION
mon: ТОДОРХОЙЛОЛТ

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
mon: НАМТАР БУЮУ ТҮҮХЭН МЭДЭЭЛЭЛ

en: PUBLIC GENERAL NOTE
mon: НИЙТИЙН ЕРӨНХИЙ ТАЙЛБАР

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
mon: СЭДВИЙН ЖИШЭЭ ДАГАХ/ХАЙХ ТАЙЛБАР

en: DELETED HEADING INFORMATION
mon: УСТГАСАН ГАРЧГИЙН МЭДЭЭЛЭЛ

en: APPLICATION HISTORY NOTE
mon: ХЭРЭГЛЭЭНИЙ ТҮҮХИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: НЭМЭГДЭЛ ЗААВАРЧИЛГААНЫ ТАЙЛБАР [АНГИЛАЛТЫН ФОРМАТ]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
mon: ТЭМДЭГЛЭЛ- -ЭХ ҮҮСВЭРИЙН ӨГӨГДӨЛ ОЛДСОН  (СЭДВҮҮД) [ХУУЧИРСАН, ЗӨВХӨН  CAN/MARC]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
mon: ТЭМДЭГЛЭЛ- - ЭХ ҮҮСВЭРИЙН ӨГӨГДӨЛ ОЛДООГҮЙ (СЭДВҮҮД) [ХУУЧИРСАН, ЗӨВХӨН  CAN/MARC]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
mon: ТЭМДЭГЛЭЛ --ХЭРЭГЛЭЭ (СЭДВҮҮД) [ХУУЧИРСАН, ЗӨВХӨН CAN/MARC]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ- ХҮНИЙ НЭР

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ - БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ- УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ-- НЭГ ТӨРЛИЙН ЦОЛ ХЭРГЭЖ

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ--ҮЙЛ ЯВДЛЫН НЭР

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ--ОН ТООЛЛЫН НЭР ТОМЬЁО

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ-- ТУЛГАМДСАН НЭР ТОМЬЁО

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ - ГАЗАРЗҮЙН НЭРШИЛ

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ИНДЕКС НЭР ТОМЬЁО - ЗАДГАЙ/ХЯНАЛТГҮЙ [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ИНДЕКС НЭР ТОМЬЁО - ТУЛГАМДСАН СЭДЭВТ НЭР ТОМЬЁО[АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ--ЖАНР/ ТӨРЛИЙН НЭР ТОМЬЁО

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ТААЛАГДСАН ЗААВАР НЭМЭХ БОЛОН ХАСАХ  [АНГИЛАХ ФОРМАТ]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
mon: ҮҮСГЭСЭН ТОЛГОЙ/ГАРЧИГ ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛ-- УРЛАГИЙН ТӨРЛИЙН НЭРШИЛ

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ДОТООД ЗОХИЦУУЛАЛТ БУЮУ ХҮСНЭГТ НЭМЭХ ОРОЛТ [АНГИЛАЛЫН ФОРМАТ]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ДҮРЭМ ТОДОРХОЙЛОЛТ [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: НЭГТГЭСЭН ТООНЫ БҮРДЭЛ ХЭСГҮҮД [АНГИЛЛЫН ФОРМАТ]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ХОЁРДАГЧ ХҮСНЭГТИЙН МЭДЭЭЛЭЛ [АНГИЛАЛТЫН ФОРМАТ]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
mon: ИШЛЭЛ, ОРУУЛГЫГ ЖАГСААХ ЗААВАРЧИЛГАА [АНГИЛАЛТЫН ФОРМАТ]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
mon: ДЭД ХЭСЭГ ХОЛБОХ БҮРТГЭЛ-- ЕРӨНХИЙ ДЭД ХЭСЭГ

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
mon: ДЭД ХЭСЭГ ХОЛБОХ БҮРТГЭЛ-- ГАЗАРЗҮЙН ДЭД ХЭСЭГ

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
mon: ДЭД ХЭСЭГ ХОЛБОХ БҮРТГЭЛ--ОН ТООЛЛЫН ДЭД ХЭСЭГ

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
mon: ДЭД ХЭСЭГ ХОЛБОХ БҮРТГЭЛ-- ДЭД ХЭСЭГ ҮҮСГЭХ

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
mon: KОМПЛЕКС ХОЛБОЛТЫН БҮРТГЭЛИЙН ӨГӨГДӨЛ

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
mon: ЦАХИМ БАЙРШИЛ БОЛОН ХАНДАЛТ

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
mon: ГРАФИК ДҮРСЛЭЛИЙН ХУВИЛБАР

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
mon: АВТОМАТААР ҮҮСГЭСЭН МЕТАДАТА БАТАЛГААЖУУЛАЛТ

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
mon: ТОДОРХОЙЛОЛТ ХӨРВҮҮЛЭХ МЭДЭЭЛЭЛ

en: MATCHING INFORMATION
mon: ТОХИРОХ МЭДЭЭЛЭЛ

en: KOHA INTERNAL USE
mon: КОХА ДОТООД ХЭРЭГЛЭЭ

en: Default
mon: Өгөгдмөл/ шууд тохиргоо

en: Chronological Term
mon: Он тооллын Нэр томьёо

en: Corporate Name
mon: Байгууллагын нэр

en: Corporate Names
mon: Байгууллагын нэрс

en: Genre/Form Term
mon: Төрөл/ Жанр/ Хэлбэр нэр томъёо

en: Geographic Name
mon: Газарзүйн Нэр

en: Meeting Name
mon: Уулзалтын нэр

en: Personal Name
mon: Хүний Нэр

en: Personal Names
mon: Хүний Нэрс

en: Topical Term
mon: Сэдвийн нэр томъёо

en: Uniform Title
mon: Нэгдсэн Нэр/Гарчиг

en: Default MARC21 Standard Authority types:
mon: MARC21 Өгөгдмөл Стандарт Эрхийн төрлүүд:

en: Acquisition framework
mon: Худалдан авалтын цар хүрээ/ Ном бүрдүүлэлтийн хамрах цар хүрээ

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
mon: MARC21 Үндсэн болон олж авсан номзүйн дүрслэлийн хамрах хүрээ

en: Item type [OBSOLETE]
mon: Зүйлийн төрөл [ХУУЧИРСАН]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
mon: Коха Дьюи дэд ангилал [ХУУЧИРСАН]

en: Koha biblionumber
mon: Коха библио дугаар

en: Koha biblioitemnumber
mon: Коха библио зүйлийн дугаар

en: Koha issues (borrowed), all copies
mon: Коха нийтлэлүүд (зээлсэн), бүх хуулбар

en: Source of classification or shelving scheme
mon: Эх үүсвэр ангилал буюу тавиурын схем

en: Koha normalized classification for sorting
mon: Коха эрэмбэлэлд зориулан стандартжуулсан ангилал

en: Institution code [OBSOLETE]
mon: Байгууллагын код [ХУУЧИРСАН]

en: Koha item type
mon: Коха зүйлийн төрөл

en: Edition
mon: Хэвлэл

en: Classification part
mon: Ангилалын хэсэг

en: Item part
mon: Зүйлийн хэсэг

en: Call number prefix
mon: Дуудлагын дугаарын угтвар

en: Call number suffix
mon: Дуудлагын дугаарын дагавар

en: Suppress in OPAC
mon: OНХК-д хаах

en: Serial record flag
mon: Сериал бүртгэлийн туг

en: Withdrawn status
mon: Эргүүлэн татсан төлөв

en: Lost status
mon: Алдагдсан төлөв

en: Materials specified (bound volume or other part)
mon: Заасан материалууд (бото эсвэл бусад хэсэгтэй холбоотой)

en: Damaged status
mon: Гэмтлийн төлөв

en: Use restrictions
mon: Хязгаарлалт ашиглах

en: Not for loan
mon: Олгохгүй/ зээлээр өгөхгүй

en: Collection
mon: Цүглуулга

en: Koha itemnumber (autogenerated)
mon: Коха зүйлийн дугаар (автоматаар үүсгэгдсэн)

en: Home library
mon: Гэрийн/ Гэр номын сан

en: Current library
mon: Эргэлтийн/ одоогийн номын сан/ номын нөөц

en: Shelving location
mon: Тавиурын байршил

en: Date acquired
mon: Олж авсан огноо

en: Source of acquisition
mon: Худалдан авах эх сурвалж

en: Coded location qualifier
mon: Кодлогдсон байршил тодорхойлогч

en: Cost, normal purchase price
mon: Зардал,энгийн худалдан авах үнэ

en: Inventory number
mon: Бараа материалын дугаар

en: Shelving control number
mon: Тавиурын хяналтын дугаар

en: Full call number
mon: Дуудлагын бүрэн дугаар

en: Barcode
mon: Баркод

en: Date due
mon: Эцсийн хугацаа

en: Date last seen
mon: Хамгийн сүүлд үзсэн огноо

en: Date last checked out
mon: Хамгийн сүүлд гарсан огноо

en: Copy number
mon: Хуулбарын дугаар

en: Cost, replacement price
mon: Зардал, оруулалтын өртөг/ сэргээх зардал

en: Price effective from
mon: ээс эхлэх Үнэ

en: Non-public note
mon: Олон Нийтэд зориулаагүй тэмдэглэл

en: NUCMC control number
mon: ҮХКГЦ хяналтын дугаар

en: Number
mon: Тоо

en: Type of number
mon: Төрөл дугаар

en: Status
mon: Төлөв байдал

en: Party to document
mon: Баримтжуулах тал

en: National bibliography number
mon: Улсын ном зүйн дугаар

en: Canceled/invalid national bibliography number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон үндэсний ном зүйн дугаар

en: Canceled/invalid control number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон хяналтын дугаар

en: Copyright or legal deposit number
mon: Зохиогчийн эрх буюу улсын бүртгэлийн дугаар

en: Assigning agency
mon: Агентлаг томилох/ Томилогдсон агентлаг

en: Display text
mon: Дэлгэцийн бичвэр

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон зохиогчийн эрх, хууль ёсны хадгаламжийн/ нөөцийн дугаар

en: Copyright article-fee code
mon: Зохиогчийн эрхийн дугаар- хураамжийн код

en: Standard film number
mon: Стандарт кино дугаар

en: Source of number or code
mon: Эх үүсвэр Дугаар эсвэл кодын

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
mon: Стандарт дугаарын дараах нэмэлт кодууд [ХУУЧИРСАН]

en: Overseas acquisition number
mon: Гадаад улсаас худалдан авах дугаар

en: First and second groups of characters
mon: Эхний болон хоёр дахь бүлгийн тэмдэгтүүд

en: Third and fourth groups of characters
mon: Тэмдэгтийн гурав, дөрөв дэх бүлэг

en: Number of volume or part
mon: Тоо боть буюу хэсэг

en: Unparsed fingerprint
mon: Шинжилгээгүй хурууны хээ

en: Standard technical report number
mon: Техникийн стандарт тайлангийн дугаар

en: Canceled/invalid number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон дугаар

en: Publisher or distributor number
mon: Нийтлэгч буюу олон нийтэд түгээгчийн дугаар

en: OCLC library identifier
mon: OCLC номын сангийн танигч

en: OAI set name
mon: АНС багц нэр

en: Content type identifier
mon: Агуулгын төрөл тодорхойлогч

en: Canceled/invalid CODEN
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон CODEN

en: Postal registration number
mon: Шуудангийн бүртгэлийн дугаар

en: Source agency assigning number
mon: Эх сурвалжийн агентад олгосон дугаар

en: Formatted date/time
mon: Форматад оруулсан он сар өдөр / цаг

en: Place of event
mon: Газар үйл явдал болсон

en: Category of scale
mon: Масштабын ангилал

en: Constant ratio linear horizontal scale
mon: Хэвтээ шулуун шугамын тогтмол харьцаа

en: Constant ratio linear vertical scale
mon: Босоо шулуун шугамын тогтмол харьцаа

en: Coordinates--westernmost longitude
mon: Координат - Хамгийн баруун захын уртраг

en: Coordinates--easternmost longitude
mon: Координат- Хамгийн зүүн талын уртраг

en: Coordinates--northernmost latitude
mon: Координат - Хaмгийн хойд талын өргөрөг

en: Coordinates--southernmost latitude
mon: Координат-  Хaмгийн өмнө талын өргөрөг

en: Angular scale
mon: Өнцгийн хэмжээ

en: Declination--northern limit
mon: Хазайлт -- хойд хязгаар

en: Declination--southern limit
mon: Хазайлт -- өмнөд хязгаар

en: Right ascension--eastern limit
mon: Баруун талаар дээшлэх -- дорнын хязгаар

en: Right ascension--western limit
mon: Баруун талаар дээшлэх --баруун хязгаар

en: Original study number
mon: Анхны судалгааны дугаар

en: Stock number
mon: Хувьцааны тоо

en: Source of stock number/acquisition
mon: Эх үүсвэр Хувьцааны дугаар / худалдан авалтын

en: Form of issue
mon: Асуудлын хэлбэр

en: Additional format characteristics
mon: Нэмэлт форматын үзүүлэлтүүд

en: Record content licensor
mon: Бичлэгийн Агуулга лиценз олгогч

en: Level of rules in bibliographic description
mon: Ном зүйн тайлбар дахь дүрмийн түвшин

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
mon: Субъект бус гарчгийн хандалтын цэгүүдийг хуваарилахад зарцуулсан хүчин чармайлтын түвшин

en: Level of effort used to assign subject headings
mon: Сэдвийн гарчгийг хуваарилахад зарцуулсан хүчин чармайлтын түвшин

en: Level of effort used to assign classification
mon: Ангилал тогтооход зарцуулсан хүчин чармайлтын түвшин

en: Number of fixed field character positions coded
mon: Тоо кодлосон тогтоосон талбайн тэмдэгтийн байрлал

en: Language code of text/sound track or separate title
mon: Хэлний код текст/дууны үг эсвэл ондоо гарчиг

en: Language code of summary or abstract
mon: Хэлний код Хураангуй буюу товчлолд зориулсан

en: Language code of librettos
mon: Хэлний код цомнолд зориулсан

en: Language code of table of contents
mon: Хэлний код Агуулга/ Гарчигт зориулсан

en: Language code of original
mon: Хэлний код эх хувь/ оргинал

en: Language code of intertitles
mon: Хэлний код завсрын гарчиг

en: Language code of subtitles
mon: Хэлний код Хадмал орчуулга

en: Language code of intermediate translations
mon: Хэлний код хөндлөнгийн орчуулгад зориулсан

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
mon: Хэлний код цомнолоос бусад эх дагалдах материал

en: Language code of original libretto
mon: Хэлний код цомнолын эх хувь

en: Language code of captions
mon: Хэлний код дэлгэц дээрх бичиг

en: Language code of accessible audio
mon: Хэлний код ойлгоход хялбар аудио-д зориулсан

en: Language code of accessible visual language
mon: Хэлний код ойлгоход хялбар дүрс бичлэгийн хэлд зориулсан

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
mon: Хэлний код дуу дүрс бичлэгийн материалын дагалдах хуулбар бичиг

en: Source of local subentity code
mon: Эх үүсвэр Орон нутгийн дэд нэгжийн кодны

en: MARC country code
mon: MARC улсын код

en: Local subentity code
mon: ОРОН НУТГИЙН ЗАХИРГААНЫ КОД

en: ISO country code
mon: ОСБ-ын улсын код

en: Source of date
mon: Эх үүсвэр он сар өдөр

en: Type of date code
mon: Төрөл он сар өдрийн  код

en: Date 1, B.C.E. date
mon: Огноо 1, МЭӨ огноо

en: Date 1, C.E. date
mon: Огноо 1, МЭ огноо

en: Date 2, B.C.E. date
mon: Огноо 2, МЭӨ огноо

en: Date 2, C.E. date
mon: Огноо 2, МЭ огноо

en: Date resource modified
mon: Нөөцийг өөрчилсөн огноо/он сар өдөр

en: Beginning of date valid
mon: Хүчин төгөлдөр хугацаа эхлэх

en: End of date valid
mon: Эцсийн хүчинтэйхугацаа

en: Form of musical composition code
mon: Хөгжмийн бүтээлийн кодын хэлбэр

en: Performer or ensemble
mon: Жүжигчин эсвэл чуулга

en: Holding library
mon: Эзэмшигч номын сан

en: Copy statement
mon: Хуулбарын мэдэгдэл/батлах хуудас

en: Definition of bibliographic subdivisions
mon: Ном зүйн дэд салбарын тодорхойлолт

en: Local processing data
mon: Орон нутгийн боловсруулсан өгөгдөл

en: Missing elements
mon: Алга болсон элементүүд

en: Notes about holdings
mon: Эзэмшигчийн тухай тэмдэглэл

en: Secondary bibliographic subdivision
mon:  Номзүйн хоёрдогч дэд хэсэг

en: Third bibliographic subdivision
mon: Номзүйн гурав дахь дэд хэсэг

en: Fourth bibliographic subdivision
mon: Номзүйн дөрөв дэх дэд хэсэг

en: Fifth bibliographic subdivision
mon: Номзүйн тавдугаар хэсэг

en: Sixth bibliographic subdivision
mon: Номзүйн зургаа дахь дэд хэсэг

en: Seventh bibliographic subdivision
mon: Номзүйн долоо дахь дэд хэсэг

en: Primary bibliographic subdivision
mon: Ном зүйн анхан шатны дэд хэсэг

en: Inclusive dates of publication or coverage
mon: Хэвлэсэн эсвэл тараасан хамрах хугацаа/ он сар өдөр

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
mon: Нэмэлт ангиллын дугаар (MU) [ХУУЧИРСАН]

en: Copy information
mon: Хуулбарын мэдээлэл

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
mon: Сэдэв (MP) [ХУУЧИРСАН]

en: Source of call/class number
mon: Эх үүсвэр дуудлага / ангиллын дугаар

en: GPO item number
mon: ЗХГ-ын зүйлийн дугаар

en: Canceled/invalid GPO item number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон ЗХХ-ийн зүйлийн дугаар

en: Standard or optional designation
mon: Стандарт эсвэл нэмэлт тэмдэглэгээ

en: Classification number-ending number of span
mon: Ангиллын дугаар-хоорондох зайн төгсгөлийн тоо

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
mon: Хүснэгт таних үйлдэл- Дотоод дэд зохицуулалт эсвэл хүснэгт нэмэх

en: Canceled/invalid classification number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон ангиллын дугаар

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Тайлангийн дугаар [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон тайлангийн дугаар [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: Report number
mon: Тайлангийн дугаар

en: Canceled/invalid report number
mon: Цуцлагдсан / Хүчингүй болсон тайлангийн дугаар

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
mon: Файлын дагавар (OCLC); Зүүлт Тайлбар ЗТ (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
mon: Саатуулах, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
mon: Микрофилм тавиурын байршил

en: Titles and words associated with a name
mon: Нэр алдартай холбоотой цол хэргэм болон үгс

en: Affiliation
mon: Харьяалал, гишүүнчлэл

en: Abbreviated title
mon: Товчилсон гарчиг

en: Acronym or shortened title
mon: Товчлол эсвэл богиносгосон гарчиг

en: Variant access title
mon: Хувьсах нэр/ Хувилбар хандалтын гарчиг

en: Augmented title
mon: Нэмсэн/өргөтгөсөн гарчиг

en: Key title
mon: Гол гарчиг

en: Romanized title
mon: Латинаар бичсэн гарчиг

en: Statement of responsibility, etc.
mon: Хариуцлагын тухай мэдэгдэл гэх мэт.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
mon: Хэсгийн тэмдэглэгээ (BK AM MP MU VM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
mon: Нэр хэсэг/ бүлэг (BK AM MP MU VM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Language code of translated title
mon: Хэлний код Орчуулсан гарчигт зориулсан

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
mon: Хэсгийн тэмдэглэгээ/ хэсэг / цуврал  (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
mon: Нэр цувралын хэсэг/ бүлэг (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Inclusive dates
mon: г хамарсан хугацаа/ он сар өдөр

en: Bulk dates
mon: Бөөнд нь оруулсан хугацаа/ он сар өдөр

en: Form
mon: Хэлбэр/ Загвар

en: Title proper/short title
mon: Гарчиг зохих / богино гарчиг

en: Date or sequential designation
mon: Он сар өдөр эсвэл дэс дарааллын тэмдэглэгээ

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
mon: Хэсгийн тэмдэглэгээ (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
mon: Нэр хэсэг/ бүлэг (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Edition statement
mon: Хэвлэлийн мэдэгдэл

en: Remainder of edition statement
mon: Хэвлэлийн мэдэгдлийн санамж

en: Musical presentation statement
mon: Хөгжмийн танилцуулгын мэдэгдэл

en: Statement of scale
mon: Хэмжээ/ масштабын  мэдэгдэл

en: Statement of projection
mon: Проекцийн мэдэгдэл

en: Statement of coordinates
mon: Координатын мэдэгдэл

en: Statement of zone
mon: Бүсийн талаарх мэдэгдэл

en: Statement of equinox
mon: Өдөр шөнө тэнцэх тухай мэдэгдэл

en: Outer G-ring coordinate pairs
mon: Гадна Ж цагирагийн координатын хос тоо

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
mon: Ж- цагирын хос координатаас бусад

en: Computer file characteristics
mon: Компьютерийн файлын онцлог

en: Country of producing entity
mon: Үйлдвэрлэгч улс

en: Issuing jurisdiction
mon: Олгосон харьяалал

en: Denomination
mon: Нэрийдэл

en: Place of publication, distribution, etc.
mon: Газар хэвлэсэн, олон нийтэд тараасан гэх мэт

en: Name of publisher, distributor, etc.
mon: Нэр нийтлэгчийн, худалдааны төлөөлөгч гэх мэт.

en: Date of publication, distribution, etc.
mon: Хэвлэсэн, худалдаанд гаргасан/тараасан зэрэг он сар өдөр

en: Place of manufacture
mon: Газар үйлдвэрлэсэн

en: Manufacturer
mon: Үйлдвэрлэгч

en: Date of manufacture
mon: Үйлдвэрлэсэн он сар өдөр/хугаца

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Таних / үйлдвэрлэгчийн дугаар [хуучирсан, Can / Marc]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Матриц ба/ буюу авсан тоо [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: Producing company
mon: Үйлдвэрлэгч компани

en: Releasing company (primary distributor)
mon: Бүтээгдэхүүн гаргасан компани (үндсэн борлуулагч)

en: Date of production, release, etc.
mon: Үйлдвэрлэсэн, худалдаанд гаргасан зэрэг он сар өдөр

en: Contractual producer
mon: Гэрээт үйлдвэрлэгч

en: Place of production, release, etc.
mon: Газар бүтээсэн, олон нийтэд толилуулсан гэх мэт

en: Publisher or trade name
mon: Нийтлэгч эсвэл худалдааны нэр

en: Serial identification
mon: Сериал тодорхойлолт

en: Matrix and/or take number
mon: Матриц ба/ буюу авсан тоо

en: Projected publication date
mon: Төлөвлөсөн хэвлэлийн хугацаа

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
mon: Газар хийсэн, хэвлэсэн, тараасан, үйлдвэрлэсэн

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
mon: Нэр найруулагч, нийтлэгч, худалдааны төлөөлөгч, бүтээгч

en: Linkage [OBSOLETE]
mon: Холболт [ХУУЧИРСАН]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
mon: Худалдан авах/ захиалах хаягын эх сурвалж [ХУУЧИРСАН]

en: State or province
mon: Улс эсвэл аймаг

en: Terms preceding attention name
mon: Хариуцагчийн дагуух нөхцөл

en: Attention name
mon: Авгайлах нэр/ Хүлээн авагчийн нэр

en: Attention position
mon: Хүлээн авагчийн албан тушаал

en: Type of address
mon: Хаягийн төрөл

en: Specialized telephone number
mon: Тусгай утасны дугаар

en: Telephone number
mon: Утасны дугаар

en: Fax number
mon: Факсын дугаар

en: TDD or TTY number
mon: ТТП эсвэл СЗЦТ дугаар

en: Contact person
mon: Холбогдох хүн

en: Title of contact person
mon: Гарчиг Холбоо барих хүн

en: Hours
mon: Цагууд/ Үе

en: Extent
mon: Хэр хэмжээ/ экстент

en: Other physical details
mon: Бусад биет мэдээлэл

en: Dimensions
mon: Хэмжээс/ Хэмжээсүүд

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Дагалдах материал [ХУУЧИРСАН, ОСУ-ОРЧНЫ СҮЛЖЭЭНИЙ УДИРДЛАГА / МУБ-МАШИН УНШИХ БОЛОМЖТОЙ]

en: Accompanying material
mon: Дагалдах материал

en: Type of unit
mon: Төрөл хэмжих нэгж

en: Size of unit
mon: Нэгжийн хэмжээ

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: Хурд [Видеодиск, зөвхөн AACR2-оос өмнөх бичлэгүүд] [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: Extent of item
mon: Зүйлийн хэр хэмжээ

en: Sound characteristics
mon: Дуу авианы онцлог

en: Color characteristics
mon: Өнгөний онцлог

en: Speed
mon: Хурд

en: Page count
mon: Хуудасны тоо

en: Unit count
mon: Нэгжийн тоо

en: Linear footage
mon: Шулуун зам

en: Microgroove or standard
mon: Микрогрүүв эсвэл стандарт

en: Stereophonic, monaural
mon: Стереофоник, монофоник

en: Number of tracks
mon: Тоо ая дууны

en: Playing time
mon: Тоглох хугацаа

en: Additional information
mon: Нэмэлт мэдээлэл

en: Number of reels
mon: Тоо рийлс/дамар

en: Footage
mon: Бичлэг

en: Width
mon: Өргөн

en: Presentation format
mon: Танилцуулга/ илтгэлийн формат

en: Current publication frequency
mon: Өнөөгийн хэвлэлтийн давтамж

en: Date of current publication frequency
mon: Одоогийн хэвлэлийн давтамжийн огноо

en: Frequency
mon: Давтамж

en: Dates of frequency
mon: Давтамжийн огноо/он сар өдрүүд

en: Former publication frequency
mon: Өмнөх хэвлэлийн давтамж

en: Dates of former publication frequency
mon: Өмнөх/Хуучин хэвлэлийн давтамжийн огноо

en: Media type term
mon: Хэвлэл мэдээллийн төрлийн нэр томьёо

en: Media type code
mon: Хэвлэл мэдээллийн төрлийн код

en: Carrier type term
mon: Зөөгчийн төрлийн нэр томъёо

en: Carrier type code
mon: Зөөгчийн төрлийн код

en: Material base and configuration
mon: Материалын суурь ба тохиргоо

en: Materials applied to surface
mon: Гадаргууд хэрэглэсэн материалууд

en: Information recording technique
mon: Мэдээлэл бүртгэх арга аргачлал

en: Support
mon: Дэмжлэг

en: Color content
mon: Өнгөний агууламж

en: Location within medium
mon: Хэрэгсэлийн байршил

en: Technical specifications of medium
mon: Хэрэгслийн техник үзүүлэлтүүд

en: Generation
mon: Үүсгэх

en: Layout
mon: Зохион байгуулалт

en: Book format
mon: Номын формат/хэлбэр хэмжээ

en: Font size
mon: Үсгийн хэмжээ

en: Polarity
mon: Туйлшрал

en: Content access mode
mon: Агуулгад нэвтрэх горим

en: Textual assistive features
mon: Бичвэр дэмжих функцууд

en: Visual assistive features
mon: Харааны туслах функцууд

en: Auditory assistive features
mon: Сонсгол дэмжих онцлог чанарууд

en: Tactile assistive features
mon: Мэдрэхүйн туслах шинж чанарууд

en: Reference method used
mon: Ашигласан лавлагааны арга

en: Name
mon: Нэр

en: Coordinate units or distance units
mon: Координатын нэгж буюу зай хэмжих нэгж

en: Latitude resolution
mon: Өргөргийн нарийвчлал

en: Longitude resolution
mon: Уртрагийн нарийвчлал

en: Standard parallel or oblique line latitude
mon: Стандарт параллель эсвэл ташуу шугамын өргөрөг

en: Oblique line longitude
mon: Ташуу шугамын уртраг

en: Longitude of central meridian or projection center
mon: Төв Меридиан буюу проекцийн төвийн уртраг

en: Latitude of projection center or projection origin
mon: Проекцийн төв цэг  буюу проекц буулгах зарчим

en: False easting
mon: Зүүн тийш буруу чиглэх

en: False northing
mon: Хойд зүг рүү  буруу чиглэх

en: Scale factor
mon: Хэмжээний хүчин зүйл

en: Height of perspective point above surface
mon: Гадаргуугаас дээш хэтийн төлөвийн өндөр/ алсын барааны харагдац өндөр

en: Landsat number and path number
mon: Landsat дугаар, замын дугаар

en: Zone identifier
mon: Бүс танигч

en: Ellipsoid name
mon: Эллипс хэлбэртэй зүйлийн нэр

en: Semi-major axis
mon: Хагас том тэнхлэг

en: Denominator of flattening ratio
mon: Хавтгайн харьцааны тодорхойлолт

en: Vertical resolution
mon: Босоо нарийвчлал

en: Vertical encoding method
mon: Босоо кодчилолын арга

en: Local planar, local, or other projection or grid description
mon: Орон нутгийн хавтгайн, орчины, проекцийн болон бусад зүйлсийн тодорхойлолт

en: Local planar or local georeference information
mon: Орон нутгийн хавтгайн болон газарзүйн тухай мэдээлэл

en: Planar coordinate encoding method
mon: Хавтгай координатыг кодлох арга

en: Planar distance units
mon: Хавтгай зайны нэгжүүд

en: Abscissa resolution
mon: Абсциссын нарийвчлал

en: Ordinate resolution
mon: Зохион байгуулалттай нарийвчлал

en: Distance resolution
mon: Орон Зайн нарийвчлал

en: Bearing resolution
mon: Нарийвчилсан чиглэл

en: Bearing units
mon: Зүг чиг хэмжих/тодорхойлох нэгж

en: Bearing reference direction
mon: Зүг чиг заах чиглэл

en: Bearing reference meridian
mon: Зүг чиг заах уртраг

en: Type of recording
mon: Төрөл бичлэг

en: Recording medium
mon: Бичлэгийн арга хэрэгсэл

en: Playing speed
mon: Тоглох хурд

en: Groove characteristic
mon: Хөгжмийн зангилаа шинж чанар

en: Track configuration
mon: Тохиргоог хянах

en: Tape configuration
mon: Соронзон туузны тохиргоо

en: Configuration of playback channels
mon: Суваг дахин тоглуулах тохиргоо

en: Special playback characteristics
mon: Тусгай дахин тоглуулагчийн онцлог

en: Projection speed
mon: Проекцийн хурд

en: Video format
mon: Видео формат

en: Broadcast standard
mon: Нэвтрүүлгийн стандарт

en: File type
mon: Файлын төрөл

en: Encoding format
mon: Кодлолын формат

en: Resolution
mon: Шийдвэр

en: Regional encoding
mon: Бүс нутгийн кодчилол

en: Encoded bitrate
mon: Кодлосон битийн хурд

en: Price
mon: Үнэ

en: Organization
mon: Байгууллага

en: Arrangement
mon: Байршил

en: Hierarchical level
mon: Шаталсан түвшин

en: Direct reference method
mon: Шууд лавлах/иш татах арга

en: Object type
mon: Объектын төрөл

en: Object count
mon: Объектын тоо

en: Row count
mon: Мөрийн дугаар

en: Column count
mon: Баганын тоо

en: Vertical count
mon: Босоо/ өгсөх дарааллаар тоолох

en: VPF topology level
mon: ВБФ топологийн түвшин

en: Indirect reference description
mon: Шууд бус лавлагааны тайлбар/ тодорхойлолт

en: Format of the digital image
mon: Индексжүүлсэн хөгжмийн бүтээлийн дижитал зургийн формат

en: Security classification
mon: Аюулгүй байдлын ангилал

en: Handling instructions
mon: Тохируулах заавар

en: External dissemination information
mon: Гадагш тараах/дамжуулах мэдээлэл

en: Downgrading or declassification event
mon: Бууруулах эсвэл ангилалаас хасах үйлдэл

en: Classification system
mon: Ангилалын систем

en: Country of origin code
mon: Гарал үүслийн код

en: Downgrading date
mon: Доошлох огноо/ Бууруулан жагсаасан он сар өдөр

en: Declassification date
mon: Декассацийн огноо/ Ангилалтаас хассан он сар өдөр

en: Originator control term
mon: Санаачлагчийн хяналтын хугацаа

en: Originating agency
mon: Үүсгэн байгуулагч агентлаг

en: Authorized recipients of material
mon: Эрх бүхий материал хүлээн авагч

en: Other restrictions
mon: Бусад хязгаарлалт

en: Rental price
mon: Түрээсийн үнэ

en: First level of enumeration
mon: Тооцооллын/ тооллогын эхний түвшин

en: Second level of enumeration
mon: Хоёрдугаар түвшин тоо тоолол

en: Third level of enumeration
mon: Тооллын гуравдугаар түвшин

en: Fourth level of enumeration
mon: Тооллогын дөрөв дэх түвшин

en: Fifth level of enumeration
mon: Тооллогын тав дахь түвшин

en: Sixth level of enumeration
mon: Тооллогын зургаа дахь түвшин

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
mon: Алтернатив дугаарлалтын схем, тоо тоолол/ тооллогын эхний/нэгдүгээр түвшин

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
mon: Алтернатив дугаарлалтын схем, тоо тоолол/ тооллогын хоёрдугаар түвшин

en: First level of chronology
mon: Он тооллын анхан шат

en: Second level of chronology
mon: Хоёрдугаар түвшин он тоолол

en: Third level of chronology
mon: Он тооллын гуравдугаар түвшин

en: Fourth level of chronology
mon: Он тооллын дөрөв дэх түвшин

en: Alternative numbering scheme, chronology
mon: Алтернатив дугаарлалтын схем, цаг тоолол/ үйл явдлын он дараалал

en: First level textual designation
mon: Бичвэр тэмдэглэлийн эхний түвшин

en: First level of chronology, issuance
mon: Он тооллын анхан шат, хэвлэл

en: Source of price type code
mon: Эх үүсвэр Үнийн төрлийн код

en: Price type code
mon: Үнийн төрөл код

en: Price amount
mon: Үнийн дүн

en: Currency code
mon: Вал3/мөнгөн тэмдэгтийн код

en: Unit of pricing
mon: Нэгж үнэ

en: Price note
mon: Үнийн тайлбар

en: Price effective until
mon: хүртэлх Үнэ

en: Tax rate 1
mon: Татварын хувь хэмжээ 1

en: Tax rate 2
mon: Татварын хувь хэмжээ 2

en: Identification of pricing entity
mon: Үнийн аж ахуйн нэгжийг тодорхойлох

en: Source of availability status code
mon: Эх үүсвэр бэлэн байгаа төлөвийн код

en: Publishers' compressed title identification
mon: Нийтлэгчийн шахсан албан тушаалын нэр таниулагч

en: Detailed date of publication
mon: Хэвлэлтийн дэлгэрэнгүй огноо

en: Availability status code
mon: Хүртээмжит төлөвийн код

en: Expected next availability date
mon: Дараагийн бэлэн байдлын огноо

en: Publishers's discount category
mon: Нийтлэгчдийн хөнгөлөлтийн ангилал

en: Date made out of print
mon: Хэвлэсэн огноо/Хэвлэхээс гарсан он сар өдөр

en: Identification of agency
mon: Агент тодорхойлох/ таниулах

en:  Materials specified
mon: Заасан материалхххх

en:  Linkage
mon: Холбооc

en: Relator code
mon: Холбогдогчийн код

en: Volume number/sequential designation
mon: Ботийн дугаар/дараалсан тэмдэглэгээ

en: Date of meeting
mon: Уулзалтын он сар өдөр

en: Authority record control number
mon: Эрхийн бүртгэлийн хяналтын дугаар

en: Volume/sequential designation
mon: Боть / дараалсан тэмдэглэгээ

en: Series statement
mon: Цуврал мэдэгдэл

en: Library of Congress call number
mon: Конгрессийн номын сан харилцах дугаар

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
mon: Конгрессийн номын сан харилцах дугаар (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
mon: п (RLIN) [ХУУЧИРСАН]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
mon: Олон улсын стандарт серийн дугаар (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
mon: Эх үүсвэр тэмдэглэл мэдээлэл (AM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: With note
mon: Тайлбартай

en: Dissertation note
mon: Диссертацийн тэмдэглэл

en: Degree type
mon: Зэргийн төрөл

en: Name of granting institution
mon: Нэр Тэтгэлэг олгогч байгууллага

en: Year degree granted
mon: Жилийн зэрэг олгох

en: Dissertation identifier
mon: Диссертаци танигч/ ялгуур

en: Bibliographic history note
mon: Ном зүйн түүхийн тэмдэглэл

en: Bibliography, etc. note
mon: Ном зүй зэрэг тайлбар

en: Number of references
mon: Тоо тайлбар

en: Formatted contents note
mon: Форматад оруулсан агуулгын тэмдэглэл

en: Statement of responsibility
mon: Хариуцлагын тухай мэдэгдэл

en: Terms governing access
mon: Хандалт зохицуулах нөхцөл

en: Jurisdiction
mon: Харьяалал

en: Physical access provisions
mon: Биет хандалтын заалтууд

en: Authorized users
mon: Зөвшөөрөгдсөн/ Эрх бүхий  хэрэглэгчид

en: Standardized terminology for access restriction
mon: Хандалтын хязгаарлалт хийх стандарт нэр томъёо

en: Availability date
mon: Хүртээмжит байдлын хугацаа

en: Supplying agency
mon: Нийлүүлэлтийн агент

en: Representative fraction of scale note
mon: Хуваарийн тэмдэглэлийн харуулах хэсэг

en: Remainder of scale note
mon: Хэмжээний тэмдэглэгээний санамж

en: Creation/production credits note
mon: Бүтээл/ хэвлэлийн нэр дурдсан тэмдэглэл

en: Informal Notes
mon: Албан бус тэмдэглэл

en: Name of source
mon: Нэр эх сурвалж

en: Coverage of source
mon: Эх үүсвэрийн хамрах хүрээ

en: Location within source
mon: Эх сурвалжийн байршил

en: Participant or performer note
mon: Оролцогч эсвэл жүжигчний тэмдэглэл

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
mon: Өмнөх болон дараах ботиудыг тусад нь каталогжуулсан/ангилсан тэмдэглэл

en: Type of report
mon: Төрөл тайлан

en: Period covered
mon: Хамрах хугацаа

en: Attribute accuracy report
mon: Атрибут нарийвчлалын тайлан

en: Attribute accuracy value
mon: Атрибут нарийвчлалын утга

en: Attribute accuracy explanation
mon: Атрибут нарийвчлалын тайлбар

en: Logical consistency report
mon: Логик уялдаа холбооны тайлан

en: Completeness report
mon: Бүрэн бүтэн байдлын тайлан

en: Horizontal position accuracy report
mon: Хэвтээ шилжилтийн байрлалын нарийвчлалын тайлан

en: Horizontal position accuracy value
mon: Хэвтээ шилжилтийн байрлалын нарийвчлалын утга

en: Horizontal position accuracy explanation
mon: Хэвтээ шилжилтийн байрлалын нарийвчлалын тайлбар

en: Vertical positional accuracy report
mon: Босоо байрлалын нарийвчлалын тайлан

en: Vertical positional accuracy value
mon: Босоо байрлалын нарийвчлалын утга

en: Vertical positional accuracy explanation
mon: Босоо байрлалын нарийвчлалын тайлбар

en: Cloud cover
mon: Үүлэн бүрхэвч

en: Display note
mon: Дэлгэцийн тэмдэглэл

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
mon: Эх үүсвэр тэмдэглэл мэдээлэл (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Type of computer file or data note
mon: Компьютерийн файл эсвэл өгөгдлийн тайлбарын төрөл

en: Different formats
mon: Олон төрлийн форматууд

en: Content descriptors
mon: Агуулга тодорхойлогч

en: Additional animation techniques
mon: Нэмэлт дүрс амилуулах техник аргачлал

en: Date/time and place of an event note
mon: Үйл явдал болсон огноо/цаг, газрын тэмдэглэл

en: Date of event
mon: Үйл явдлын он сар өдөр

en: Other event information
mon: Бусад үйл явдлын мэдээлэл

en: Summary, etc.
mon: Хураангуй гэх мэт.

en: Expansion of summary note
mon: Эмхэтгэл тайлбарын  өргөтгөл

en: Assigning source
mon: Эх сурвалж томилох

en: Source of note information [OBSOLETE]
mon: Эх үүсвэр тэмдэглэл мэдээлэл [ХУУЧИРСАН]

en: Target audience note
mon: Зорилтот үзэгчдийн тэмдэглэл

en: Geographic coverage note
mon: Газарзүйд хамаарах тэмдэглэл

en: Time period of content note
mon: Агуулгын  хугацааны тэмдэглэл

en: Source of schema used
mon: Эх үүсвэр Ашигласан схемийн

en: Preferred citation of described materials note
mon: Тодорхой материалын тэмдэглэлийн ишлэл

en: Supplement note
mon: Нэмэлт тэмдэглэл

en: Program name
mon: Програмын нэр

en: Interest level
mon: Сонирхлын түвшин

en: Reading level
mon: Унших түвшин

en: Title point value
mon: Гарчиг цэгийн утга

en: Censorship note
mon: Цензурын тэмдэглэл/ бичиг зохиол хяналтын тэмдэглэл

en: Additional physical form available note
mon: Ном захиалахад бэлэн гэсэн нэмэлт тайлбар

en: Availability source
mon: Хүртээмжит байдлын эх үүсвэр

en: Availability conditions
mon: Хүртээмжит байдал, хүртээмжийн нөхцөл байдал

en: Order number
mon: Захиалгын дугаар

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
mon: Эх үүсвэр тэмдэглэл мэдээлэл (AM CF VM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Summary of accessibility
mon: Хүртээмжийн хураангуй

en: Fixed-length data elements of reproduction
mon: Тогтмол урттай өгөгдлийн элементүүдийг хуулбарлах

en: Type of reproduction
mon: Төрөл дахин хэвлэл/ нөхөн үржихүй

en: Place of reproduction
mon: Газар дахин хэвлэсэн

en: Agency responsible for reproduction
mon: Хүн ам, нөхөн үржихүй хариуцсан агентлаг

en: Date of reproduction
mon: Дахин үйлдвэрлэсэн он сар өдөр

en: Physical description of reproduction
mon: Нөхөн үржихүйн физик тодорхойлолт

en: Series statement of reproduction
mon: Дахин хэвлэх цуврал мэдэгдэл

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
mon: Дахин хэвлэсэн он сар өдрүүд ба / эсвэл дэс дараалал

en: Note about reproduction
mon: Дахинм хэвлэх талаарх тэмдэглэл

en: Main entry of original
mon: Эх хувилбарын үндсэн бүртгэл

en: Edition statement of original
mon: Эх хувилбар баталсан мэдэгдэл

en: Publication, distribution, etc. of original
mon: Хэвлэн нийтлэх, түгээх, жишээ нь эх хувь

en: Physical description, etc. of original
mon: Физик тайлбар, эх хувь гэх мэт

en: Series statement of original
mon: Анхны цувралын мэдэгдэл

en: Key title of original
mon: Эх бичгийн гол гарчиг

en: Location of original
mon: Эх хувийн байршил

en: Material specific details
mon: Материаллаг тодорхой мэдээлэл

en: Note about original
mon: Эх хувь/ оригналын талаарх  тэмдэглэл

en: Other resource identifier
mon: Бусад нөөцийн танигч

en: Introductory phrase
mon: Оршил өгүүлбэр

en: Title statement of original
mon: Эх хувийн эрхийн мэдэгдэл

en: Custodian
mon: Асран хамгаалагч

en: Postal address
mon: Шуудангийн хаяг

en: Telecommunications address
mon: Харилцаа холбооны хаяг

en: Repository location code
mon: Агуулахын байршлын код

en: Text of note
mon: Бичвэрийн тэмдэглэл

en: Contract number
mon: Гэрээний дугаар

en: Grant number
mon: Грантын/ Тэтгэмжийн дугаар

en: Undifferentiated number
mon: Ижил/ ялгагдаагүй тоо/ дугаар

en: Program element number
mon: Програмын элементийн дугаар

en: Project number
mon: Төслийн дугаар

en: Task number
mon: Ажлын/ Даалгаврын дугаар

en: Work unit number
mon: Бүтээлийн нэгж дугаар

en: Source of data note
mon: Эх үүсвэр өгөгдлийн тэмдэглэл

en: System details note
mon: Системийн дэлгэрэнгүй тайлбар

en: Terms governing use and reproduction
mon: Ашиглах, хуулбарлахыг зохицуулах нөхцөл

en: Use and reproduction rights
mon: Ашиглах, дахин хэвлэх/үйлдвэрлэх эрх

en: Method of acquisition
mon: Олж авах арга

en: Date of acquisition
mon: Худалдан авсан/Олж авсан он сар өдөр

en: Accession number
mon: Нэвтрэх дугаар/ Хандалтын дугаар

en: Owner
mon: Өмчлөгч

en: Purchase price
mon: Худалдан авах үнэ

en: Personal creator
mon: Хувь бүтээгч/үндэслэгч

en: Personal creator death date
mon: Хувь бүтээгч/үндэслэгчийн нас барсан он сар өдөр

en: Corporate creator
mon: Байгууллага үүсгэгч

en: Copyright holder
mon: Зохиогчийн эрх эзэмшигч

en: Copyright holder contact information
mon: Зохиогчийн эрх эзэмшигчийн холбоо барих мэдээлэл

en: Copyright statement
mon: Зохиогчийн эрхийн мэдэгдэл

en: Copyright date
mon: Зохиогчийн эрхийн он сар өдөр

en: Copyright renewal date
mon: Зохиогчийн эрхийн хугацаа сунгасан он сар өдөр

en: Publication date
mon: Нийтэлсэн огноо

en: Creation date
mon: Бүтээсэн/ Үүсгэсэн он сар өдөр

en: Publisher
mon: Хэвлэгч/ Нийтлэгч

en: Copyright status
mon: Зохиогчийн эрхийн төлөв

en: Publication status
mon: Нийтлэлийн төлөв

en: Research date
mon: Судалгааны он сар  өдөр

en: Country of publication or creation
mon: Хэвлэн нийтэлсэн, бүтээсэн улс

en: Jurisdiction of copyright assessment
mon: Зохиогчийн эрхийн үнэлгээний харьяалал

en: Solicitation information note
mon: Хүсэлт/ шаардлагын тухай мэдээллийн тэмдэглэл

en: Provenance
mon: Гарал үүсэл/ эх сурвалж

en: Language note
mon: Хэлний тайлбар

en: Information code or alphabet
mon: Мэдээллийн код буюу цагаан толгой

en: Former title complexity note
mon: Өмнөх гарчгийн цогц тайлбар

en: Issuing body note
mon: Биеийн тэмдэглэл гаргах

en: Entity type label
mon: Өгөгдлийн нэгжийн төрөл, шошго

en: Entity type definition and source
mon: Өгөгдлийн нэгжийн төрөл тодорхойлолт, эх үүсвэр

en: Attribute label
mon: Атрибут шошго

en: Attribute definition and source
mon: Өгөгдлийн нэгжийн төрөл тодорхойлолт, эх үүсвэр

en: Enumerated domain value
mon: Жагсаасан домэйн утга

en: Enumerated domain value definition and source
mon: Жагсаасан домэйн утгын  тодорхойлолт, эх сурвалж

en: Range domain minimum and maximum
mon: Домэйн доод ба дээд хязгаар

en: Codeset name and source
mon: Codeset нэр, эх үүсвэр

en: Unrepresentable domain
mon: Үл ойлгогдох домэйн

en: Attribute units of measurement and resolution
mon: Атрибут нэгжийн хэмжээ ба нарийвчлал

en: Beginning and ending date of attribute values
mon: Атрибут утга эхлэх болон дуусах өдөр

en: Attribute value accuracy
mon: Аттрибутын утгын нарийвчлал

en: Attribute value accuracy explanation
mon: Атрибутын утгын нарийвчлалын тайлбар

en: Attribute measurement frequency
mon: Атрибут хэмжилтийн давтамж

en: Entity and attribute overview
mon: Өгөгдлийн нэгж, атрибутын тойм

en: Entity and attribute detail citation
mon: Өгөгдлийн нэгж, атрибутын нарийвчилсан жагсаалт

en: Cumulative index/finding aids note
mon: Хуримтлагдсан индекс / ДОХ-ын тухай мэдээлэл хайх

en: Degree of control
mon: Хяналтын түвшин/ зэрэг

en: Bibliographic reference
mon: Ном зүйн ишлэл

en: Information about documentation note
mon: Баримт бичгийн тухай мэдээлэл/ тайлбар

en: History
mon: Түүх

en: Time of collation [OBSOLETE]
mon: Номын хуудас шалгах үе [ХУУЧИРСАН]

en: Identifying markings
mon: Тэмдэглэгээг тодорхойлох

en: Copy identification
mon: Хуулбар таних

en: Version identification
mon: Хувилбар тодорхойлох/таних

en: Number of copies
mon: Тоо хуулбар

en: Binding note
mon: Ном дэвтэрлэгчийн тэмдэглэл

en: Number of cases/variables
mon: Тоо тохиолдол/хувьсах хэмжигдэхүүн

en: Name of variable
mon: Хувьсах хэмжигдэхүүний нэр

en: Unit of analysis
mon: Шинжилгээний нэгж

en: Universe of data
mon: Өгөгдлийн ертөнц

en: Filing scheme or code
mon: Бүртгэлийн схем буюу код

en: Methodology note
mon: Арга аргачлалын тэмдэглэл

en: Controlled term
mon: Хяналттай нэр томъёо/хугацаа

en: Editor note
mon:  Хэвлэлийн тэмдэглэл

en: Source of note information
mon: Эх үүсвэр тэмдэглэл мэдээлэл

en: Linking entry complexity note
mon: Холбогдох нэгдсэн байдлын тайлбар

en: Publications about described materials note
mon: Тодорхой материалын тэмдэглэл нийтлэл

en: Related computer files note
mon: Компьютерийн файлуудын холбогдох тэмдэглэл

en: Action
mon: Үйл ажиллагаа/Үйлдэл

en: Action identification
mon: Үйл ажиллагааг тодорхойлох

en: Time/date of action
mon: Үйл явдлын Цаг хугацаа / огноо

en: Action interval
mon: Үйл ажиллагааны интервал/ Үйлдлийн давтамж

en: Contingency for action
mon: Үйлдлийн магадлал

en: Method of action
mon: Үйл ажиллагааны арга

en: Site of action
mon: Үйл явдал өрнөсөн газар

en: Action agent
mon: Үйл ажиллагааны төлөөлөгч/ Үйлдэл хийгч

en: Accumulation
mon: Хуримтлал

en: Frequency of use
mon: Ашиглах давтамж

en: Exhibitions note
mon: Үзмэрийн тайлбар

en: Awards note
mon: Шагнал урамшууллын тухай тэмдэглэл

en: Source of description note
mon: Эх үүсвэр Тодорхойлолтын тайлбар

en: Linkage (RLIN)
mon: Холболт (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
mon: Талбарын холбоос ба дарааллын дугаар (RLIN)

en: Local note
mon: Орон нутгийн тайлбар/тэмдэглэл

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
mon: Гарал үүсэл/ эх сурвалж (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
mon: Хувь хүний ​​рийлсийн нөхцөл (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
mon: Хамгаалалтын хуулбарын гарал үүсэл (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: Active dates
mon: Идэвхтэй огноо

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
mon: Газар нутгийн бүртгэлийн элементийг оруулсаны дараах Газарзүйн нэр  [ХУУЧИРСАН]

en: Geographic name of place element
mon: Газар нутгийн элементийг Газарзүйн нэр

en: Uncontrolled term
mon: Хяналтгүй нэр томъёо

en: Genre/form data or focus term
mon: Төрөл/ Жанр/ өгөгдлийн хэлбэр эсвэл онцлог нэр томъёо

en: Function
mon: Үүрэг

en: Source of term or code
mon: Эх үүсвэр Нэр томъёо эсвэл кодын

en: Main curriculum objective
mon: Үндсэн сургалтын хөтөлбөрийн зорилго

en: Subordinate curriculum objective
mon: Сургалтын хөтөлбөрийн объектив

en: Curriculum code
mon: Хөтөлбөрийн код

en: Correlation factor
mon: Хамаарлын хүчин зүйл

en: Country or larger entity
mon: Улс эсвэл томоохон байгууллага

en: First-order political jurisdiction
mon: Улс төрийн нэгдүгээр зэрэглэлийн харьяалал

en: Intermediate political jurisdiction
mon: Дунд шатны улс төрийн харьяалал

en: City subsection
mon: Хот дэд хэсэг

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
mon: Бусад харьяаллын бус газарзүйн бүс нутаг, онцлог

en: Extraterrestrial area
mon: Харь гаригтай холбоотой хэсэг

en: Source of name, title, or term
mon: Эх үүсвэр нэр, гарчиг, нэр томъёо

en: Name, title, or term
mon: Нэр, гарчиг болон нэр томъёо

en: % (RLIN)
mon: % СНМС (Судалгааны номын сангийн мэдээллийн сүлжээ)

en: Topical term or geographic name as entry element
mon: Бүртгэлийн элемент болгосон газарзүйн нэршил эсвэл сэдвийн нэр томьёо

en: Topical term following geographic name as entry element
mon: Бүртгэлийн элемент болгосон газарзүйн нэршилийн дагуух сэдвийн нэр томьёо

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
mon: Тоо (BK CF MP MU SE VM MX) [ХУУЧИРСАН]

en: Corporate name or jurisdiction name
mon: Аж ахуйн нэгжийн нэр/ Байгууллагын нэр эсвэл харьяаллын нэр

en: Nonprinting information
mon: Хэвлэхгүй мэдээлэл

en: Uncontrolled related/analytical title
mon: Хамааралтай/задлаг хяналтгүй гарчиг

en: Make and model of machine
mon: Машины хэлбэр загвар

en: Programming language
mon: Програмын хэл

en: Source of taxonomic identification
mon: Эх үүсвэр ангилал зүйн тодорхойлолт

en: Taxonomic name
mon: Таксономын нэр

en: Taxonomic category
mon: Таксономын ангилал

en: Common or alternative name
mon: Нийтлэг болон хувилбарт нэр

en: Access term
mon: Хандалтын нөхцөл

en: Label
mon: Хаяг/Шошго

en: Main entry heading
mon: Үндсэн бүртгэлийн толгой

en: Place, publisher, and date of publication
mon: Газар, хэвлэн нийтлэгч, хэвлэн нийтлэсэн огноо

en: Related parts
mon: Холбогдох хэсгүүд

en: Physical description
mon: Бие махбодын дүрслэл

en: Material-specific details
mon: Материалтай холбоотой мэдээлэл

en: Other item identifier
mon: Бусад зүйлийн танигч

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
mon: Зэргэлдээ гарчиг (BK SE) [ХУУЧИРСАН]

en: CODEN designation
mon: CODEN тодорхойлолт

en: Series data for related item
mon: Холбогдох зүйлийн цуврал өгөгдөл

en: Standard Technical Report Number
mon: Техникийн Стандарт Тайлангийн Дугаар

en: Host Biblionumber
mon: Хост/гол компьютерийн Библио дугаар

en: Host Itemnumber
mon: Хост/гол компьютерийн зүйлийн дугаар

en: Enumeration and first page
mon: Жагсаалт болон эхний хуудас

en: Country code
mon: Улсын код

en: Period of content
mon: Агуулгын хугацаа

en: Source Contribution
mon: Эх сурвалжийн хувь нэмэр

en: Type of record
mon: Төрөл бүртгэл

en: Fixed-length data elements
mon: Тогтмол урттай өгөгдлийн элементүүд

en: Encoding level
mon: Кодлолын түвшин

en: Textual physical form designator
mon: Бичвэрийн биет хэлбэр тодорхойлогч

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
mon: Дахин хэвлэгдсэн Хэвлэл болон / эсвэл дэс дарааллын тодорхойлолтын он сар өдрүүд

en: Name of unit
mon: Хэсгийн/нэгжийн нэр

en: Holding institution
mon: Эзэмшигч байгууллага

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
mon: Эзэмшигчид (NR) (MU VM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
mon: г хамарсан хугацаа/ он сар өдөр (NR) (MU VM SE) [ХУУЧИРСАН ]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
mon: Саатуулах мэдэгдэл (NR) (CF MU VM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: Name (custodian or owner)
mon: Нэр (Асран хамгаалагч эсвэл эзэмшигч)

en: Institutional division
mon: Байгууллагын хэлтэс

en: Street address
mon: Гудамжны хаяг

en: Location of units
mon: Нэгжийн байршил

en: Sequence number
mon: Дарааллын дугаар

en: Location
mon: Байрлал/ Байршил

en: Sublocation or collection
mon: Дэд байршил эсвэл цуглуулга

en: Former shelving location
mon: Хуучин тавиурын байршил

en: Non-coded location qualifier
mon: Кодлогдоогүй байршил тодруулагч

en: Shelving form of title
mon: Гарчигаар өрөх хэлбэр

en: Piece designation
mon: Хэсгийн тэмдэглэгээ

en: Piece physical condition
mon: Хэсэгчилсэн биет байдал

en: Pattern note
mon: Загвар схемын тэмдэглэгээ

en: Number of pieces per issuance
mon: Тоо хэвлэлт бүрийн ширхэг

en: Copy
mon: Хуулах/ хувиргах

en: Bibliographic units per next higher level
mon: Удаах өндөр түвшний ном зүйн нэгж

en: Numbering continuity
mon: Дугаарлалтын үргэлжлэл

en: Calendar change
mon: Хуанлийн өөрчлөлт

en: Regularity pattern
mon: Зүй тогтолын хэв маяг

en: Numbering scheme
mon: Дугаарлах схем

en: Operator's initials, OID (RLIN)
mon: Операторын нэр, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
mon: Каталогчийн нэрийн эхний үсэг , CIN (RLIN)

en: LIB (RLIN)
mon: НОС НОМЫН САН (RLIN)

en: PRI (RLIN)
mon: ҮНЭ  (RLIN)

en: REG (RLIN)
mon: БҮРТ (RLIN)

en: VER (RLIN)
mon: ТӨР (RLIN)

en: LDEL (RLIN)
mon: ЛАТБ- Лонмэн Англи хэлний толь бичиг (RLIN)

en: Converted Gregorian year
mon: Хөрвүүлсэн Григорийн тоолол

en: Issuing date
mon: Олгосон он сар өдөр

en: Break indicator
mon: Зай авах тэмдэг

en: Textual string
mon: Текстийн мөр

en: Tag and sequence number
mon: Шошго ба дарааллын дугаар

en: Internal item number
mon: Дотоод зүйлийн дугаар

en: Invalid or canceled internal item number
mon: Хүчингүй эсвэл цуцлагдсан Дотоод зүйлийн дугаар

en: Cost
mon: Үнэ өртөг

en: Item status
mon: Зүйлийн төлөв

en: Temporary location
mon: Түр байршил

en: Invalid or canceled piece designation
mon: Хүчингүй эсвэл цуцлагдсан хэсгийн тэмдэглэгээ

en: Replacement title
mon: Орлуулах гарчиг

en: Replacement bibliographic record control number
mon: Ном зүйн бүртгэлийн орлох хяналтын дугаар

en: Creation process
mon: Бүтээх/ Үүсгэх явц

en: Assigning or generating agency
mon: Агентлаг томилох буюу шинээр үүсгэх

en: Source of data
mon: Эх үүсвэр өгөгдлийн

en: Content of non-MARC field
mon: MARC бус талбарын агуулга

en: Put command parameter
mon: Командын параметрийг оруулна уу

en: User-option data
mon: Хэрэглэгч- сонголт өгөгдөл

en: 0 (OCLC)
mon: 0 Онлайн Компьютер Номын сангийн төв

en: 1 (OCLC)
mon: 1 Онлайн Компьютер Номын сангийн төв

en: 2 (OCLC)
mon: 2 (ОКНСТ)

en: 3 (OCLC)
mon: 3 (ОКНСТ)

en: 4 (OCLC)
mon: 4 (ОКНСТ)

en: 5 (OCLC)
mon: 5 (ОКНСТ)

en: 6 (OCLC)
mon: 6 (ОКНСТ)

en: 7 (OCLC)
mon: 7 (ОКНСТ)

en: 8 (OCLC)
mon: 8 (ОКНСТ)

en: 9 (OCLC)
mon: 9 (ОКНСТ)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
mon: Цуврал хэсгийн тэмдэглэгч, SPT (RLIN)

en: b (OCLC)
mon: б (OCLC)

en: c (OCLC)
mon: в  (OCLC)

en: d (OCLC)
mon: г (OCLC)

en: e (OCLC)
mon: д (OCLC)

en: f (OCLC)
mon: е  (oclc)

en: g (OCLC)
mon: ё (OCLC)

en: h (OCLC)
mon: ж (OCLC)

en: i (OCLC)
mon: з (OCLC)

en: j (OCLC)
mon: л (OCLC)

en: k (OCLC)
mon: м (OCLC)

en: l (OCLC)
mon: k (OCLC)

en: m (OCLC)
mon: п (OCLC)

en: n (OCLC)
mon: п (OCLC)

en: q (OCLC)
mon: Q (OCLC)

en: v (OCLC)
mon: v (oclc)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
mon: Ангиллын дугаар,  LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
mon: Номын дугаар /дуудлагын бүхэл дугаар, lcal (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
mon: Дуудлагын дугаар дээрх нэмэлт үнэгүй захианы тэмдэг, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
mon: Байршил-түвшин тайлбар, зүүлт тайлбар LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
mon: Байршил-түвшин гаргах үйлдлийн түүх, LHST (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
mon: Байршил-түвшин нэмэлт картын хүсэлт, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
mon: Байнгын тавиурын байршил, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
mon: Байршил-түвшин нэмэлт тэмдэглэл, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
mon: Байршил-түвшин Зам заагч, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
mon: Байршил-түвшин талбар шахагч, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
mon: Үл Хэвлэх тэмдэглэл, LANT (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
mon: Боть , LVOL (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
mon: Захиалгын төлөвийн код, LANT (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
mon: Он сар өдөр, НСБ (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
mon: Саатуулах, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
mon: Ангиллын дугаар, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
mon: Номын дугаар / дуудлагын бүхэл дугаар, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
mon: Хуулбарын мэдээлэл, материалын тайлбар, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
mon: Хуулбарын төлөв - өмнөх оны байдлаар CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
mon: Хуулбарын төлөв, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
mon: Худалдан авалтын/ Ном бүрдүүлэлтийн  хяналтын дугаар, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
mon: Хэвлэсэн тооны хяналтын дугаар, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
mon: Тавиурын жагсаалт, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
mon: Үл Хэвлэх тэмдэглэл, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
mon: Нэр дэд талбар дахь хостын байршил

en: Materials specified, MATL
mon: Заасан материалууд, МАТЕ

en: Physical location, PLOC (RLIN)
mon: Биет байршил, PLOC (RLIN)

en: GNR (RLIN)
mon: ОНБ- Олон улсын Нэршил Бүртгүүлэх (RLIN)

en: PSI (RLIN)
mon: PSI квадрат инч тутам дах фунт (RLIN)

en: Holding library identification number
mon: Эзэмшигч номын сангийн таних дугаар

en: Physical description codes
mon: Бие махбодын дүрслэл кодууд

en: Volume or other numbering
mon: Боть эсвэл бусад хэмжүүр

en: Dates
mon: Хугацаанууд/ Он сар өдрүүд

en: Completeness note
mon: Бүрэн бүтэн байдлын тэмдэглэл

en: Referral note
mon: Лавлах тэмдэглэл

en: Retention note
mon: Саатуулах тэмдэглэл

en: Romanization/conversion identifier
mon: Латинаар хөрвүүлэх/ хөрвүүлэлт танигч

en: Agency that converted, created or reviewed
mon: Өөрчлөгдсөн, шинээр бий болсон болон дахин байгуулсан агентлаг

en: Date of conversion or review
mon: Хөрвүүлэлт хийсэн эсвэл тоймлосон огноо

en: Status code
mon: Төлөвийн  код

en: Version of conversion program used
mon: Ашигласан хөрвүүлэх програмын хувилбар

en: Link information for 9XX fields
mon: 9XX талбаруудын холбоосын мэдээлэл

en: Link information for field corresponding to 9XX field
mon: 9XX талбарт тохирох талбарын холбоосын мэдээлэл

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
mon: Эргүүлэн татсан төлөв [ОРОН НУТАГ, KOХA]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
mon: Алдагдсан төлөв [ОРОН НУТАГ, KOХA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
mon: Хязгаарлалт ашиглах [ОРОН НУТАГ, KOХA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
mon: Коха эрэмбэлэлд зориулан стандартжуулсан ангилал [ОРОН НУТАГ, KOХA]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
mon: Кодлогдсон байршил тодорхойлогч [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
mon: Хуулбарын дугаар [LOCAL, KOHA]

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
mon: Нэгдсэн Эх сурвалж Таниулагч [ОРОН НУТАГ, KOХA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
mon: Коха цуглуулга [ОРОН НУТАГ, КОХА]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
mon: Дотоод зүйлийн дугаар (Koha зүйлийн дугаар, автоматаар үүсгэгдсэн) [ОРОН НУТАГ, КОХА]

en: Origin of item (home branch) (free text)
mon: Тухайн зүйлийн гарал үүсэл (дотоод салбар) (чөлөөт бичвэр)

en: Origin of item (home branch) (coded)
mon: Тухайн зүйлийн гарал үүсэл (дотоод салбар) (кодлосон)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
mon: Зээлдүүлэгч буюу эзэмшигч байгууллага (эзэмшигч салбар) (чөлөөт текст)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
mon: Зээлдүүлэгч буюу эзэмшигч байгууллага (эзэмшигч салбар) код

en: Genre detail
mon: Төрөл/ Жанр дэлгэрэнгүй мэдээлэл

en: Barcode prefix
mon: Баркод угтвар

en: Barcode incrementation
mon: Баркод өсгөх

en: Barcode suffix
mon: Баркод дагавар

en: Section
mon: Хэсэг

en: Call number (full call number)
mon: Дуудлагын дугаар (Дуудлагын Бүтэн/бүрэн  дугаар)

en: Numbering (volume or other part)
mon: Дугаарлах (боть эсвэл бусад хэсэг)

en: Date of loan or deposit
mon: Зээл буюу хадгаламжийн он сар өдөр

en: Expiration of loan date
mon: Зээлийн хугацаа дуусах он сар өдөр

en: Circulation type (not for loan)
mon: Эргэлтийн/Хэвлэлтийн тооны төрөл (Гэрээр олгохоос бусад)

en: Serial
mon: Сериал

en: Intended audience (age level)
mon: Зорилтот үзэгчид (насны ангилал)

en: Type of item and material
mon: Төрөл зүйл, материал

en: Acquisition mode
mon: Худалдан авалтын горим/ Ном бүрдүүлэх журам

en: Genre
mon: Төрөл/ Жанр

en: Copy note
mon: Хуулбарын тэмдэглэл

en: Periodical number
mon: Тогтмол тоо

en: Recipient organisation code
mon: Хүлээн авагч байгууллагын код

en: Recipient organisation, free text
mon: Хүлээн авагч байгууллага, чөлөөт бичвэр

en: Recipient parent organisation code
mon: Хүлээн авагч үндсэн байгууллагын код

en: Recipient parent organisation, free text
mon: Хүлээн авагч үндсэн байгууллага, чөлөөт бичвэр

en: First date, FD (RLIN)
mon: Эхний он сар өдөр, ЭО (RLIN)

en: RINS (RLIN)
mon: ҮДА (RLIN)

en: LI (RLIN)
mon: НС НОМЫН САН (RLIN)

en: NUC (RLIN)
mon: ҮХК (RLIN)

en: PROC (RLIN)
mon: ПРОЦ,  (RLIN)

en: RTYP (RLIN)
mon: МТӨР (RLIN)

en: PLINK (RLIN)
mon: П ХОЛБООС (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
mon: СИСТЕМИЙН ХЯНАЛТЫН ДУГААРУУД (KOХA)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН ОРОЛТЫН/ БҮРТГЭЛИЙН ЭЛЕМЕНТҮҮД (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
mon: БАЙРШИЛ, ЗҮЙЛИЙН МЭДЭЭЛЭЛ (KOХA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
mon: ТОГТМОЛ УРТТАЙ ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТҮҮД--НЭМЭЛТ МАТЕРИАЛЫН ОНЦЛОГ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
mon: БИЕ МАХБОДЫН ДҮРСЛЭЛ ЗАССАН ТАЛБАР--ЕРӨНХИЙ МЭДЭЭЛЭЛ

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
mon: ТОГТМОЛ УРТТАЙ ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТҮҮД- ЕРӨНХИЙ МЭДЭЭЛЭЛ

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
mon: КОНГРЕССИЙН НОМЫН САНГИЙН ХЯНАЛТЫН ДУГААРЫН ХОЛБООС [ХУУЧИРСАН]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
mon: ПАТЕНТИЙН ХЯНАЛТЫН МЭДЭЭЛЭЛ

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
mon: УЛСЫН НОМ ЗҮЙН ДУГААР

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
mon: ЗОХИОГЧИЙН ЭРХ БУЮУ УЛСЫН БҮРТГЭЛИЙН ДУГААР

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
mon: ЗОХИОГЧИЙН ЭРХИЙН ДУГААР- ХУРААМЖИЙН КОД

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
mon: СТАНДАРТ КИНО ДУГААР (VM) [УСТГАСАН]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
mon: ГАДААД УЛСААС  ХУДАЛДАН АВАХ ДУГААР

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
mon: ХУРУУНЫ ХЭЭ ТОДОРХОЙЛОГЧ/ТАНИГЧ

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
mon: ТЕХНИКИЙН СТАНДАРТ ТАЙЛАНГИЙН ДУГААР

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
mon: НИЙТЛЭГЧ БУЮУ ОЛОН НИЙТЭД ТҮГЭЭГЧИЙН ДУГААР

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
mon: БУСАД СИСТЕМИЙН ХЯНАЛТЫН ДУГААР (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
mon: CODEN ТОДОРХОЙЛОЛТ

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
mon: ШУУДАНГИЙН БҮРТГЭЛИЙН ДУГААР

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
mon: ҮЙЛ ЯВДАЛ БОЛСОН ОГНОО/ЦАГ, ГАЗАР

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
mon: КОМПЬЮТЕРЫН ӨГӨГДӨЛ ФАЙЛЫН СУДАЛГААНЫ АНХНЫ ДУГААР

en: SOURCE OF ACQUISITION
mon: ХУДАЛДАН АВАХ ЭХ СУРВАЛЖ

en: RECORD CONTENT LICENSOR
mon: БИЧЛЭГИЙН АГУУЛГА ЛИЦЕНЗ ОЛГОГЧ

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
mon: НОМ ЗҮЙН ХЯНАЛТЫН ТҮВШИН, КОДЛОЛЫН ДЭЛГЭРЭНГҮЙ [ХУУЧИРСАН]

en: LANGUAGE CODE
mon: ХЭЛНИЙ КОД

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
mon: ХЭВЛЭН НИЙТЭЛСЭН/БҮТЭЭСЭН УЛСЫН КОД

en: TIME PERIOD OF CONTENT
mon: АГУУЛГЫН ХУГАЦАА

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
mon: ХӨГЖМИЙН БҮТЭЭЛИЙН КОДЫН ХЭЛБЭР

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
mon: ТОО ХӨГЖМИЙН ЗЭМСЭГ БОЛОН  ХООЛОЙН КОД

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
mon: СУУРИН ЭЗЭМШИГЧИД (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
mon: КОНГРЕССИЙН НОМЫН САН ХУУЛБАР, НИЙТЛЭЛ, ХЭВЛЭЛИЙН МЭДЭГДЭЛ

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
mon: КАНАДАД ОЛГОСОН АНГИЛЛЫН ДУГААРУУД

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
mon: УЛСЫН АНАГААХ УХААНЫ НОМЫН САН ХУУЛБАРЫН ТУХАЙ АЛБАН БИЧИГ

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
mon: ҮНДЭСНИЙ ХӨДӨӨ АЖ АХУЙН  НОМЫН САН ХУУЛБАРЫН ТУХАЙ АЛБАН БИЧИГ

en: GPO ITEM NUMBER
mon: ЗХГ-ЫН ЗҮЙЛИЙН ДУГААР

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
mon: ДЬЮИГИЙН АРАВТЫН АНГИЛАЛЫН НЭМЭЛТ ДУГААРУУД

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
mon: НЭГТГЭСЭН АНГИЛЛЫН ДУГААРЫН БҮРДЭЛ ХЭСГҮҮД

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
mon: ТАЙЛАНГИЙН ДУГААР [ХУУЧИРСАН, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
mon: ТАЙЛАНГИЙН ДУГААР

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
mon: ОРОН НУТИЙН КН-ИЙН- ТӨРЛИЙН ХОЛБОГДОХ ДУГААР (OCLC); ОРОН НУТГИЙН ХОЛБОГДОХ ДУГААР (RLIN)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
mon: МИКРОФИЛМ ТАВИУРЫН БАЙРШИЛ (AM) [ХУУЧИРСАН]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
mon: ҮНДСЭН БҮРТГЭЛ --ХҮНИЙ НЭР

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
mon: ҮНДСЭН БҮРТГЭЛ-- БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
mon: ҮНДСЭН БҮРТГЭЛ -- ХУРЛЫН НЭР

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
mon: ҮНДСЭН БҮРТГЭЛ -- НЭГДСЭН ГАРЧИГ/АЛБАН ТУШААЛ

en: ABBREVIATED TITLE
mon: ТОВЧИЛСОН ГАРЧИГ

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
mon: ТОВЧЛОЛ ЭСВЭЛ БОГИНОССОН ГАРЧИГ [ХУУЧИРСАН]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
mon: ХУВИЛБАР ХАНДАЛТЫН ГАРЧИГ [ХУУЧИРСАН]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
mon: НЭМСЭН/ӨРГӨТГӨСӨН ГАРЧИГ [ХУУЧИРСАН]

en: KEY TITLE
mon: ГОЛ ГАРЧИГ

en: UNIFORM TITLE
mon: НЭГДСЭН НЭР/ГАРЧИГ

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
mon: ЛАТИНААР БИЧСЭН ГАРЧИГ (BK AM CF MP MU VM) [ХУУЧИРСАН]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
mon: АНГИЛАЛЫН АНГЕНТИЙН ОРЧУУЛСАН ГАРЧИГ

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
mon: НЭГДСЭН ХАМТЫН ГАРЧИГ

en: TITLE STATEMENT
mon: ЭРХИЙН МЭДЭГДЭЛ

en: VARYING FORM OF TITLE
mon: ОЛОН ТӨРЛИЙН ГАРЧИГ

en: FORMER TITLE
mon: ӨМНӨХ ГАРЧИГ

en: EDITION STATEMENT
mon: ХЭВЛЭЛИЙН МЭДЭГДЭЛ

en: VERSION INFORMATION
mon: ХУВИЛБАРЫН МЭДЭЭЛЭЛ

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
mon: ХӨГЖМИЙН ТАНИЛЦЛУУЛГЫН МЭДЭГДЭЛ

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
mon: ЗУРАГЗҮЙН ТООН ӨГӨГДӨЛ

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
mon: КОМПЬЮТЕРИЙН ФАЙЛЫН ОНЦЛОГ

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
mon: ҮЙЛДВЭРЛЭГЧ УЛС

en: PHILATELIC ISSUE DATA
mon: МАРК ЦУГЛУУЛГЫН ДУГААРЫН МЭДЭЭ

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
mon: ХЭВЛЭН НИЙТЛЭХ, ТҮГЭЭХ Г.М.

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
mon: ДУУ БИЧЛЭГИЙН ТАЛААРХ АЛБАНЫ БАРИМТ БИЧИГ (AACR 2-оос өмнөх) [ОРОН НУТАГ, АНУ]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
mon: ТӨЛӨВЛӨСӨН ХЭВЛЭЛИЙН ХУГАЦАА

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
mon: ХУДАЛДАН АВАХ/ ЗАХИАЛАХ ХАЯГЫН ЭХ СУРВАЛЖ [ХУУЧИРСАН]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
mon: БИЕ МАХБОДЫН ДҮРСЛЭЛ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
mon: Кино (AACR 2) (AACR 2) (VM) (VM) [VM) [ХУУЧИРСАН, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
mon: ХУУДАС БОЛОН ЗҮЙЛИЙН ТОО (BK AM) [ХУУЧИРСАН]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
mon: НЭГЖИЙН ТОО (AM) [ХУУЧИРСАН, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
mon: ШУЛУУН ЗАМ (ҮӨ) [ХУУЧИРСАН, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
mon: КИНОНЫ БИЕТ ДҮРСЛЭЛ (AACR 2-ООС ӨМНӨХ) (VM) [ХУУЧИРСАН, USMARC]

en: PLAYING TIME
mon: ТОГЛОХ ХУГАЦАА

en: HOURS, ETC.
mon: ЦАГУУД Г,М

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
mon: КИНОНЫ БИЕТ ДҮРСЛЭЛ (АРХИВ) (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
mon: ӨНӨӨГИЙН ХЭВЛЭЛТИЙН ДАВТАМЖ

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
mon: ДАВТАМЖ (CF MP) [ХУЧИРСАН]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
mon: ӨМНӨХ ХЭВЛЭЛИЙН ДАВТАМЖ

en: MEDIA TYPE
mon: ХЭВЛЭЛ МЭДЭЭЛЛИЙН ТӨРӨЛ

en: CARRIER TYPE
mon: ЗӨӨГЧИЙН ТӨРӨЛ

en: PHYSICAL MEDIUM
mon: БИЕ МАХБОДЫН ДУНДАЖ

en: ACCESSIBILITY CONTENT
mon: ХҮРТЭЭМЖИЙН АГУУЛГА

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
mon: ГАЗАР НУТГИЙН ЛАВЛАГААНЫ ӨГӨГДӨЛ

en: PLANAR COORDINATE DATA
mon: ХАВТГАЙ КООРДИНАТЫН ӨГӨГДӨЛ

en: SOUND CHARACTERISTICS
mon: ДУУ АВИАНЫ ОНЦЛОГ

en: VIDEO CHARACTERISTICS
mon: ВИДЕО/ ДҮРСНИЙ ОНЦЛОГ

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
mon: ДИЖИТАЛ ФАЙЛЫН ОНЦЛОГ

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
mon: ҮНЭ (NR) (BK AM CF MU VM SE) [ХУУЧИРСАН]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
mon: МАТЕРИАЛЫН ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТ, ЗОХИЦУУЛАЛТ

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
mon: ДИЖИТАЛ ГРАФИК ДҮРСЛЭЛ

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
mon: АЮУЛГҮЙ БАЙДАЛ АНГИЛЛЫН ХЯНАЛТ

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
mon: САНААЧЛАГЧИЙН МЭДЭЭЛЭЛ ДАМЖУУЛАЛТЫН ХЯНАЛТ

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
mon: ТҮРЭЭСИЙН ҮНЭ (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
mon: ХЭВЛЭЛ БОЛОН / ЭСВЭЛ ДЭС ДАРААЛЛЫН ТОДОРХОЙЛОЛТЫН ОГНОО/ ОН САР ӨДРҮҮД

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
mon: СТАНДАРТЖУУЛСАН ОГНОО, ДАРААЛЛЫН ТОДОРХОЙЛОЛТ

en: TRADE PRICE
mon: ХУДАЛДААНЫ ДҮН

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
mon: ХУДАЛДАА ЯВАГДАХ ТУХАЙ МЭДЭЭ

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
mon: ЦУВРАЛЫН МЭДЭГДЭЛ/НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--ГАРЧИГ

en: SERIES STATEMENT
mon: ЦУВРАЛ МЭДЭГДЭЛ

en: GENERAL NOTE
mon: ЕРӨНХИЙ ТАЙЛБАР/ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: WITH NOTE
mon: ТАЙЛБАРТАЙ

en: DISSERTATION NOTE
mon: ДИССЕРТАЦИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ/ ТАЙЛБАР

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
mon: НОМ ЗҮЙН ТҮҮХИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ (BK CF MU) [ХУУЧИРСЭН]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
mon: НОМ ЗҮЙ ЗЭРЭГ ТАЙЛБАР

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
mon: ФОРМАТАД ОРУУЛСАН АГУУЛГЫН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
mon: ХАНДАХ ТЭМДЭГЛЭЛ ДЭХ ХЯЗГААРЛАЛТ

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
mon: БҮТЭЭЛ/ХЭВЛЭЛИЙН НЭР ДУРДСАН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
mon: АЛБАН БУС ТЭМДЭГЛЭЛ (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
mon: ИШЛЭЛ/ ОРУУЛГА ТАЙЛБАР

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
mon: ОРОЛЦОГЧ БУЮУ ЖҮЖИГЧНИЙ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
mon: ӨМНӨХ БОЛОН ДАРААХ БОТИУДЫГ ТУСАД НЬ КАТАЛОГЖУУЛСАН/АНГИЛСАН ТЭМДЭГЛЭЛ (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
mon: ТӨРӨЛ ТАЙЛАН БОЛОН ТАЙЛАН ХУГАЦААНЫ БИЧИГ БАРИМТ

en: DATA QUALITY NOTE
mon: ӨГӨГДЛИЙН ЧАНАРЫН ҮЗҮҮЛЭЛТ

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
mon: ДУГААРЛАЛТЫН ӨВӨРМӨЦ ОНЦЛОГ ТАЙЛБАР

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
mon: КОМПЬЮТЕРИЙН ФАЙЛ БУЮУ ӨГӨГДЛИЙН ТАЙЛБАРЫН ТӨРӨЛ

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
mon: КИНОНЫ ТАЙЛБАРЫН АНГИЛАЛ (АРХИВ) (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
mon: ҮЙЛ ЯВДАЛ БОЛСОН ОГНОО/ЦАГ, ГАЗРЫН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: SUMMARY, ETC.
mon: ХУРААНГУЙ Г.М.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
mon: ЗОРИЛТОТ ҮЗЭГЧДИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
mon: ГАЗАРЗҮЙД ХАМААРАХ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
mon: АГУУЛГЫН ХУГАЦААНЫ ТАЙЛБАР (CF) [ХУУЧИРСАН]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
mon: ТОДОРХОЙ МАТЕРИАЛЫН ТЭМДЭГЛЭЛИЙН ИШЛЭЛ

en: SUPPLEMENT NOTE
mon: НЭМЭЛТ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
mon: СУРГАЛТЫН ХӨТӨЛБӨРИЙН МЭДЭЭЛЭЛИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
mon: БИЧИГ ЗОХИОЛ ХЯНАЛТЫН ТЭМДЭГЛЭЛ (VM) [ХУУЧИРСАН]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
mon: НОМ ЗАХИАЛАХАД БЭЛЭН ГЭСЭН НЭМЭЛТ ТАЙЛБАР

en: ACCESSIBILITY NOTE
mon: ХҮРТЭЭМЖИЙН ТАЙЛБАР

en: REPRODUCTION NOTE
mon: ДАХИН ҮЙЛДВЭРЛЭХ/ ХЭВЛЭХ ТУХАЙ МЭДЭГДЭЛ

en: ORIGINAL VERSION NOTE
mon: ЭХ ХУВИЛБАРЫН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
mon: ЭХ ХУВЬ/ ХУУЛБАРЫН БАЙРШИЛЫН ТУХАЙ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: FUNDING INFORMATION NOTE
mon: САНХҮҮЖИЛТИЙН ТАЛААРХ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
mon: ЭХ ҮҮСВЭР ӨГӨГДЛИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ (CF) [ХУУЧИРСАН]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
mon: ИСТЕМИЙН ДЭЛГЭРЭНГҮЙ ТАЙЛБАР

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
mon: АШИГЛАХ, ХУУЛБАРЛАХЫГ ЗОХИЦУУЛАХ НӨХЦЛИЙН ТАЙЛБАР

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
mon:  ХУДАЛДАН АВАЛТЫН ШУУД ЭХ СУРВАЛЖИЙН ТАЛААРХ МЭДЭГДЭЛ

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
mon: ЗОХИОГЧИЙН ЭРХИЙН ТӨЛӨВТЭЙ ХОЛБООТОЙ МЭДЭЭЛЭЛ

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
mon: ХҮСЭЛТ/ ШААРДЛАГЫН ТУХАЙ МЭДЭЭЛЛИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ (AM) [ХУУЧИРСАН]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
mon: АРХИВЫН БУСАД МАТЕРИАЛЫН БАЙРШИЛ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: LANGUAGE NOTE
mon: ХЭЛНИЙ ТАЙЛБАР

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
mon: ӨМНӨХ ГАРЧГИЙН ЦОГЦ ТАЙЛБАР

en: ISSUING BODY NOTE
mon: Олгосон байгууллагын мэдээлэл

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
mon: ӨГӨГДЛИЙН НЭГЖ, АТРИБУТЫН МЭДЭЭЛЭЛ ТАЙЛБАР

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
mon: ХУРИМТЛАГДСАН ИНДЕКС / ДОХ-ЫН ТУХАЙ МЭДЭЭЛЭЛ ХАЙХ

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
mon: БАРИМТ БИЧГИЙН ТУХАЙ МЭДЭЭЛЭЛ/ТАЙЛБАР

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
mon: ӨМЧЛӨЛ, ХАДГАЛАЛТЫН ТҮҮХ

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
mon: ХУУЛБАР БОЛОН ХУВИЛБАР ЯЛГАХ ЗӨВЛӨМЖ

en: BINDING INFORMATION
mon: НОМ ДЭВТЭРЛЭГЧИЙН МЭДЭЭЛЭЛ

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
mon: ТОХИОЛДОЛЫН ХЭРГИЙН ОНЦЛОГЫН ТУХАЙ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: METHODOLOGY NOTE
mon: АРГА АРГАЧЛАЛЫН ТЭМДЭГЛЭЛ

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
mon: РЕДАКТОРЫН ТАЙЛБАР (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
mon: ХОЛБОГДОХ НЭГДСЭН БАЙДЛЫН ТАЙЛБАР

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
mon: ТОДОРХОЙ МАТЕРИАЛЫН ТЭМДЭГЛЭЛ НИЙТЛЭЛ

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
mon: КОМПЬЮТЕРИЙН ФАЙЛУУДЫН ХОЛБОГДОХ ТЭМДЭГЛЭЛ (CF) [ХУУЧИРСАН]

en: ACTION NOTE
mon: Үйл ажиллагааны тэмдэглэл/ ҮЙЛДЛИЙН ТАЙЛБАР

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
mon: ХУРИМТЛАЛ БА ТАЙЛБАР АШИГЛАХ ДАВТАМЖ

en: EXHIBITIONS NOTE
mon: ҮЗМЭРИЙН ТАЙЛБАР

en: AWARDS NOTE
mon: ШАГНАЛ УРАМШУУЛЛЫН ТУХАЙ ТЭМДЭГЛЭЛ

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
mon: ЭХ ҮҮСВЭР ТОДОРХОЙЛОЛТЫН ТАЙЛБАР

en: LOCAL NOTE (RLIN)
mon: ОРОН НУТГИЙН ТАЙЛБАР/ТЭМДЭГЛЭЛ (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ-- ХҮНИЙ НЭР

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ-- НЭГДСЭН ГАРЧИГ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--ТЭМДЭГЛЭГДСЭН ҮЙЛ ЯВДАЛ

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--ОН ТООЛЛЫН НЭР ТОМЬЁО

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--СЭДЭВТ НЭР ТОМЬЁО

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--ГАЗАРЗҮЙН НЭР

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ-- УРВУУ ХАМААРАЛТАЙ ГАЗАРЗҮЙ (BK MP SE)  [ХУУЧИРСАН]

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ-- ТУЛГАМДСАН АСУУДЛЫН НЭР ТОМЬЁО

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
mon: ИНДЕКС НЭР ТОМЬЁО - ЖАНР/ ХЭЛБЭР

en: INDEX TERM--OCCUPATION
mon: ИНДЕКС НЭР ТОМЬЁО - АЖИЛ МЭРГЭЖИЛ

en: INDEX TERM--FUNCTION
mon: ИНДЕКС НЭР ТОМЬЁО - ФУНКЦ

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
mon: ИНДЕКС НЭР ТОМЬЁО--СУРГАЛТЫН ХӨТӨЛБӨРИЙН ЗОРИЛГО

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--ГАЗРЫН БАЙРШИЛ ШАТЛАЛТЫН НЭР

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
mon: СЭДЭВ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ--ТОДОРХОЙЛООГҮЙ ЭТГЭЭДИЙН ТӨРӨЛ

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ --СЭДЭВЧИЛСЭН НЭР ТОМЬЁО (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ -- ГАЗАРЗҮЙН НЭР (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ --ХҮНИЙ НЭР (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ -- БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ--ХУРАЛ/ЧУУЛГАНЫ НЭР (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ -- НЭГДСЭН ГАРЧИГ/ АЛБАН ТУШААЛ (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - Хувийн нэр/ ХҮНИЙ НЭР

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - ХҮНИЙ НЭР (ЖҮЖИГЧИН) (CН) [ХУУЧИРСАН]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ - АЖ АХУЙН НЭГЖИЙН НЭР

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ - ХУРАЛ ЧУУЛГАН/ УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ - АЖ АХУЙН НЭГЖИЙН НЭР (ЖҮЖИГЧИН) (CН) [ХУУЧИРСАН]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - хяналтгүй нэр/ ЗАДГАЙ НЭРШИЛ

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - НЭГДСЭН ГАРЧИГ

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - ЗАДГАЙ УЯЛДАА ХОЛБООТОЙ/АНАЛИТИК НЭРШИЛ

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ -ГАЗАРЗҮЙН НЭР

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - ШАТЛАН БАЙРЛУУЛСАН НЭРШИЛ

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
mon: КОМПЬЮТЕРИЙН ФАЙЛД НЭВТРЭХ СИСТЕМИЙН ДЭЛГЭРЭНГҮЙ МЭДЭЭЛЭЛ

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - Таксономийн тодорхойлолт/ АНГИЛАЛЗҮЙН НЭРШИЛ

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
mon: НЭМЭГДСЭН/ НЭМСЭН БҮРТГЭЛ  - Биеийн шинж чанарууд / ГАДНАХ ТӨРХ БАЙДАЛ [ХУУЧИРСАН]

en: RESOURCE IDENTIFIER
mon: ҮҮСВЭР ТАНИЛЦУУЛАГЧ

en: MAIN SERIES ENTRY
mon: ҮНДЭСЭН ЦУВРАЛ БҮРТГЭЛ

en: SUBSERIES ENTRY
mon: ДЭД СЕРИЙН БҮРТГЭЛ

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
mon: ЭХ ХЭЛНИЙ БҮРТГЭЛ

en: TRANSLATION ENTRY
mon: ОРЧУУЛГЫН БҮРТГЭЛ

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
mon: НЭМЭЛТ/ТУСГАЙ ДУГААРЫН БҮРТГЭЛ

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
mon: НЭМЭЛТ ЭХ БҮРТГЭЛ

en: HOST ITEM ENTRY
mon: ХОСТ ЗҮЙЛ ОРУУЛАХ

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
mon: БҮРЭЛДЭХҮҮН ХЭСГИЙН НЭГЖ БҮРТГЭЛ

en: OTHER EDITION ENTRY
mon: БУСАД ХЭВЛЭЛИЙН БҮРТГЭЛ

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
mon: БИЕТ ТӨЛӨВИЙН НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ

en: ISSUED WITH ENTRY
mon: БҮРТГЭЛЭЭР ОЛГОХ

en: PRECEDING ENTRY
mon: ӨМНӨХ БҮРТГЭЛ

en: SUCCEEDING ENTRY
mon: АМЖИЛТТАЙ БҮРТГЭЛ

en: DATA SOURCE ENTRY
mon: ӨГӨГДЛИЙН ЭХ ҮҮСВЭРИЙН БҮРТГЭЛ

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
mon: БУСАД ХАРИЛЦААНЫ БҮРТГЭЛ

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
mon: БҮРЭЛДЭХҮҮН ХЭСГИЙГ ОРУУЛАХ (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
mon: ОРОН НУТАГ НЭМЭГДСЭН БҮРТГЭЛ- ХҮНИЙ НЭР (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
mon: ОРОН НУТАГ НЭМЭГДСЭН БҮРТГЭЛ--БАЙГУУЛЛАГЫН  НЭР (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
mon: ОРОН НУТАГ НЭМЭГДСЭН БҮРТГЭЛ - ХУРАЛ, ЧУУЛГАНЫ НЭР (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
mon: ОРОН НУТАГ НЭМЭГДСЭН БҮРТГЭЛ - НЭГДСЭН ГАРЧИГ/ АЛБАН ТУШААЛ (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
mon: БҮРТГЭЛД НЭМСЭН СЕРИ--ХҮНИЙ НЭР

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
mon: БҮРТГЭЛД НЭМСЭН СЕРИ--БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
mon: БҮРТГЭЛД НЭМСЭН СЕРИ-- УУЛЗАЛТЫН НЭР

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
mon: БҮРТГЭЛД НЭМСЭН СЕРИ-- НЭГДСЭН ГАРЧИГ

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
mon: БҮРТГЭЛД НЭМСЭН СЕРИ--ГАРЧИГ [ХУУЧИРСАН]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
mon: ЭЗЭМШИЧИЙН КОДОЛСОН ӨГӨГДЛИЙН УТГУУД

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
mon: БИЧВЭРИЙН БИЕТ ХЭЛБЭР ТОДОРХОЙЛОГЧ

en: NAME OF UNIT
mon: ХЭСГИЙН/ НЭГЖИЙН НЭР

en: HOLDING INSTITUTION
mon: ЭЗЭМШИГЧ БАЙГУУЛЛАГА

en: LOCATION [OBSOLETE]
mon: БАЙРШИЛ [ХУУЧИРСАН]

en: LOCATION
mon: БАЙРЛАЛ/ БАЙРШИЛ

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
mon: ГАРЧИГ БОЛОН ХЭВ МАЯГ --НОМ ЗҮЙН ҮНДСЭН НЭГЖ

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
mon: ГАРЧИГ БОЛОН ХЭВ МАЯГ - НЭМЭЛТ МАТЕРИАЛ

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
mon: ГАРЧИГ БОЛОН ХЭВ МАЯГ - ИНДЕКС

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
mon: ОРОН НУТГИЙН ХЯНАЛТЫН МЭДЭЭЛЭЛ (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
mon: ЖАГСААЛТ БА  ОН ТООЛОЛ--НОМ ЗҮЙН ҮНДСЭН НЭГЖ

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
mon: ЖАГСААЛТ БА  ОН ТООЛОЛ - ХАВСРАЛТ МАТЕРИАЛ

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
mon: ЖАГСААЛТ БА  ОН ТООЛОЛ - ИНДЕКС

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
mon: БИЧВЭРИЙН ФОНД--НОМ ЗҮЙН ҮНДСЭН НЭГЖ

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
mon: БИЧВЭРИЙН ФОНД--НЭМЭЛТ МАТЕРИАЛ

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
mon: БИЧВЭРИЙН ФОНД-- ИНДЕКСҮҮД

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
mon: ХУВИЛБАР ХҮНИЙ НЭР (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
mon: ХУВИЛБАР БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
mon: ХУВИЛБАР ХУРАЛ ЗӨВЛӨГӨӨНИЙ НЭР  (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
mon: ХУВИЛБАР НЭГДСЭН ГАРЧИГ ТОЛГОЙ  (SE) [ХУУЧИРСАН]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
mon: ЗҮЙЛИЙН МЭДЭЭЛЭЛ--НОМ ЗҮЙН ҮНДСЭН НЭГЖ

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
mon: ЗҮЙЛИЙН МЭДЭЭЛЭЛ - НЭМЭЛТ МЭДЭЭЛЭЛ

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
mon: ЗҮЙЛИЙН МЭДЭЭЛЭЛ - ИНДЕКС

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
mon: БҮРТГЭЛ ОРЛУУЛАХ МЭДЭЭЛЭЛ

en: METADATA PROVENANCE
mon: МЕТАДАТА БАТАЛГААЖУУЛАЛТ

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
mon: ГАДААД MARC МЭДЭЭЛЛИЙН ТАЛБАЙ

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
mon: MARC БУС МЭДЭЭЛЛИЙН ТАЛБАР

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ - ХҮНИЙ НЭР (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ - БАЙГУУЛЛАГЫН НЭР (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ - ХУРАЛ/ЧУУЛГАНЫ НЭР (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
mon: СУУРИН ЦУВРАЛ НЭМЭЛТ БҮРТГЭЛ - НЭГДСЭН ГАРЧИГ/ АЛБАН ТУШААЛ (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
mon: ИЖИЛ БУЮУ СОЛБИЛЦСОН ЭШЛЭЛЭЭС АВСАН-ХҮНИЙ НЭР [ОРОН НУТАГ, КАНАДА]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ A, СӨ A (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ  B, СӨ B (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ  C, СӨ C (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ  D, СӨ D (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ  E, СӨ E (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ F, СӨ F (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
mon: СУУРИН ӨГӨГДЛИЙН ЭЛЕМЕНТ G, СӨ G (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
mon: КОМАНДЫН ПАРАМЕТРИЙГ ОРУУЛНА УУ (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
mon: ХЭРЭГЛЭГЧ- СОНГОЛТ ӨГӨГДӨЛ (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
mon: ИЖИЛ БУЮУ СОЛБИЛЦСОН ЭШЛЭЛЭЭС АВСАН-НЭГДСЭН ЦОЛ ХЭРГЭМ [ОРОН НУТАГ, КАНАДА]

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
mon: ОРОН НУТГИЙН БОЛОВСРУУЛСАН ӨГӨГДӨЛ (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
mon: ОРОН НУТГИЙН БОЛОВСРУУЛСАН ӨГӨГДӨЛ (OCLC); ЦУВРАЛЫН ХЭСГИЙН ЗОХИЦУУЛАГЧ (RLIN)

en: LOCAL HOLDINGS (RLIN)
mon: СУУРИН ЭЗЭМШИГЧИД (RLIN)

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
mon: ХУУЛБАР- ТҮВШИНИЙ/ЭРХ МЭДЛИЙН МЭДЭЭЛЭЛ (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
mon: СУУРИН ЦАХИМ БАЙРШИЛ БОЛОН ХАНДАЛТ (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
mon: БИЕТ БАЙРШИЛ (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
mon: НЭМЭЛТ ESTC КОДУУД (RLIN)

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
mon: УС АВТОМАТ ФОНДЫН МЭДЭГДЭЛ (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
mon: ОРОН НУТАГ ЛАТИН ХЭЛЭНД ХӨРВҮҮЛЭХ / ХӨРВҮҮЛСЭН ТҮҮХ (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
mon: ИЖИЛ БУЮУ СОЛБИЛЦСОН ЭШЛЭЛ [ОРОН НУТАГ, КАНАДА]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
mon: ЗЗӨВЛӨМЖ 995 [ОРОН НУТАГ, UNIMARC ФРАНЦ]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
mon: MARC 21 номзүйн бүртгэлд тохирох журмыг сонгосон, үүнд:

en: ISBN
mon: Олон улсын стандарт  номын дугаар

en: ISSN
mon: Олон улсын Стандарт Серийн Дугаар

en: Fast Add Framework
mon: Ажлын хүрээг яаралтай нэмэх

en: Models
mon: Загварууд

en: Books, Booklets, Workbooks
mon: Ном, товхимол, ажлын дэвтэр

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
mon: CD-ROM, DVD-ROS,  онлайны ерөнхий нөөц

en: Binders
mon: Ном дэвтэрлэгч

en: Kits
mon: Иж бүрдэл/ хэрэгсэл

en: Serials
mon: Сериалууд

en: Audio Cassettes, CDs
mon: Аудио кассет, CD

en: DVDs, VHS
mon: DVD, VHS

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
mon: Bks Ном, Товхимол, Ажлын дэвтэр

en: SER Serials
mon: СЕР сериалууд
