Koha 23.11.08.001 - en to nl-NL translation catalogue (2501 entries)

en: Books
nl-NL: Boeken

en: Form of material
nl-NL: Materiaalvorm

en: Language material
nl-NL: Taalmateriaal

en: Manuscript language material
nl-NL: Manuscript taal materiaal

en: Illustrations
nl-NL: Illustraties

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
nl-NL: Tot vier (4) alfabetischee codes van één teken (in alfabetische volgorde) die de aanwezigheid van typen illustraties in het object aangeven. Als er minder dan vier alfabetische codes zijn toegewezen, worden de codes links uitgelijnd en bevatten ongebruikte posities blanco's (#)

en: No illustrations
nl-NL: Geen illustraties

en: Maps
nl-NL: Kaarten

en: Portraits
nl-NL: Portretten

en: Charts
nl-NL: Grafieken

en: Plans
nl-NL: Plattegronden

en: Plates
nl-NL: Borden

en: Music
nl-NL: Muziek

en: Facsimiles
nl-NL: Facsimile's

en: Coats of arms
nl-NL: Wapen, blazoen

en: Genealogical tables
nl-NL: Genealogische tabellen

en: Forms
nl-NL: Vormen

en: Samples
nl-NL: Monsters

en: Photographs
nl-NL: Foto's

en: Illuminations
nl-NL: Verluchtingen

en: No attempt to code
nl-NL: Geen poging om te coderen

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het intellectuele niveau van de doelgroep beschrijft waarvoor het materiaal is bedoeld

en: Target audience
nl-NL: Doelgroep

en: Unknown or not specified
nl-NL: Onbekend of niet gespecificeerd

en: Preschool
nl-NL: Peuters

en: Primary
nl-NL: Onderbouw

en: Adult
nl-NL: Volwassen

en: Specialized
nl-NL: Gespecialiseerd

en: General
nl-NL: Algemeen

en: Juvenile
nl-NL: Jeugd

en: Form of item
nl-NL: Itemvorm

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm van het materiaal voor het exemplaar aangeeft

en: None of the following
nl-NL: Geen van de volgende

en: Microopaque
nl-NL: Micro-opaque

en: Large print
nl-NL: Grote letters

en: Direct electronic
nl-NL: Direct electronisch

en: Regular print reproduction
nl-NL: Reguliere afdrukreproductie

en: Electronic
nl-NL: Elektronisch

en: Nature of contents
nl-NL: Aard van de inhoud

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
nl-NL: Tot vier codes van één teken die aangeven of een aanzienlijk deel van het object bepaalde types materiaal bevat. Bij minder dan vier toegewezen codes worden de codes links uitgelijnd en bevatten ongebruikte posities blanco's (#)

en: No specified nature of contents
nl-NL: Geen gespecificeerde aard van de inhoud

en: Calendars
nl-NL: Kalenders

en: Comics/graphic novels
nl-NL: Comics/striproman

en: Abstracts/summaries
nl-NL: Abstracts/samenvattingen

en: Bibliographies
nl-NL: Bibliografieën

en: Catalogs
nl-NL: Catalogi

en: Dictionaries
nl-NL: Woordenboeken

en: Encyclopedias
nl-NL: Encyclopedieën

en: Handbooks
nl-NL: Handboeken

en: Legal articles
nl-NL: Juridische artikelen

en: Indexes
nl-NL: Indexen

en: Patent document
nl-NL: Octrooischrift

en: Discographies
nl-NL: Discografieën

en: Legislation
nl-NL: Wetgeving

en: Surveys of literature in a subject area
nl-NL: Overzichten van literatuur op een bepaald gebied

en: Reviews
nl-NL: Recensies

en: Programmed texts
nl-NL: Geprogrammeerde teksten

en: Filmographies
nl-NL: Filmografieën

en: Directories
nl-NL: Gidsen

en: Statistics
nl-NL: Statistieken

en: Technical reports
nl-NL: Technische rapporten

en: Standards/specifications
nl-NL: Standaarden/specificaties

en: Legal cases and case notes
nl-NL: Rechtzaken en jurisprudentie

en: Law reports and digests
nl-NL: Wetsverslagen en bundels

en: Yearbooks
nl-NL: Jaarboeken

en: Treaties
nl-NL: Verdragen

en: Government publication
nl-NL: Overheidspublicatie

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
nl-NL: Code van één teken die aangeeft of het object al dan niet wordt gepubliceerd of geproduceerd door of voor een internationale, nationale, provinciale of lokale overheidsinstantie, of door een onderafdeling van een dergelijk orgaan

en: Not a government publication
nl-NL: Geen overheidsuitgave

en: Autonomous or semi-autonomous component
nl-NL: Autonoom of semi-autonoom component

en: Multilocal
nl-NL: Multilocaal

en: Federal/national
nl-NL: Federaal/nationaal

en: International intergovernmental
nl-NL: Internationaal intergouvernementeel

en: Local
nl-NL: Lokaal

en: Multistate
nl-NL: Meerstatig

en: Government publication-level undetermined
nl-NL: Overheidspublicatie-niveau onbepaald

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
nl-NL: Staat, provincie, territoriaal, afhankelijk, etc.

en: Unknown if item is government publication
nl-NL: Onbekend als object een overheidspublicatie is

en: Other
nl-NL: Anders

en: Conference publication
nl-NL: Conferentiepublicatie

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
nl-NL: Code van één teken die aangeeft of het object bestaat uit de procedures, rapporten of samenvattingen van een conferentie.

en: Not a conference publication
nl-NL: Geen conferentiepublicatie

en: Festschrift
nl-NL: Gedenkbundel

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
nl-NL: Code van één teken die aangeeft of het object een ​​liber amicorum is

en: Not a festschrift
nl-NL: Geen gedenkbundel

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
nl-NL: Numerieke code van één teken die aangeeft of het object een ​​index bevat van de eigen inhoud

en: No index
nl-NL: Geen index

en: Index present
nl-NL: Index aanwezig

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Bevat een spatie (#) of een vullingsteken (|).

en: Undefined
nl-NL: Ongedefinieerd

en: Literary form
nl-NL: Literaire vorm

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
nl-NL: Code van één teken die wordt gebruikt om de literaire vorm van een object aan te geven. Numerieke codes 0 en 1 bieden een generieke identificatie of het object een ​​werk van fictie is. Alfabetische codes worden gebruikt om specifieke literaire vormen aan te geven.

en: Not fiction (not further specified)
nl-NL: Geen fictie (niet nader gespecificeerd)

en: Fiction (not further specified)
nl-NL: Fictie (niet nader gespecificeerd)

en: Dramas
nl-NL: Drama's

en: Essays
nl-NL: Proefschriften

en: Novels
nl-NL: Romans

en: Letters
nl-NL: Brieven

en: Short stories
nl-NL: Korte verhalen

en: Mixed forms
nl-NL: Gemengde vormen

en: Poetry
nl-NL: Poëzie

en: Speeches
nl-NL: Toespraken

en: Unknown
nl-NL: Onbekend

en: Biography
nl-NL: Biografie

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft of een item al dan niet biografisch materiaal bevat en, zo ja, wat de biografische kenmerken zijn.

en: No biographical material
nl-NL: Geen biografisch materiaal

en: Autobiography
nl-NL: Autobiografie

en: Individual biography
nl-NL: Individuele biografie

en: Collective biography
nl-NL: Collectieve biografie

en: Contains biographical information
nl-NL: Bevat biografische informatie

en: Computer Files
nl-NL: Computerbestanden

en: Computer file/Electronic resource
nl-NL: Computerbestand/Elektronische bron

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
nl-NL: Elk bevat een spatie (#) of een vulkarakter (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
nl-NL: Alfabetische code met één teken beschrijft de doelgroep waarvoor het materiaal is bedoeld

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm van het materiaal voor het object aangeeft.

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Twee ongedefinieerde tekenposities; elk bevat een blanco (#) of een vulteken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het type computerbestand aangeeft zoals beschreven in het bibliografische record

en: Type of computer file
nl-NL: Type computerbestand

en: Numeric data
nl-NL: Numerieke data

en: Computer program
nl-NL: Computerprogramma

en: Representational
nl-NL: Representatief

en: Bibliographic data
nl-NL: Bibliografische data

en: Font
nl-NL: Lettertype

en: Game
nl-NL: Spel

en: Sound
nl-NL: Geluid

en: Interactive multimedia
nl-NL: Interactieve multimedia

en: Online system or service
nl-NL: Online systeem of service

en: Combination
nl-NL: Combinatie

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Code van één teken die een blanco (#) of een vulteken (|) bevat.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nl-NL: Alfabetische code met één teken die aangeeft of het computerbestand wordt gepubliceerd of geproduceerd door of voor een internationale, nationale, provinciale, provinciale of lokale overheidsinstantie (inclusief intergouvernementele instanties van alle soorten), alle onderafdelingen van een dergelijk orgaan en, indien dit het geval is, de rechtsbevoegdheid van het agentschap.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Zes niet-gedefinieerde karakterposities; elk bevat een blanco (#) of een vulteken (|).

en: Cartographic material
nl-NL: Cartografisch materiaal

en: Manuscript cartographic material
nl-NL: Manuscript cartografisch materiaal

en: Relief
nl-NL: Reliëf

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
nl-NL: Tot vier alfabetischee codes van één teken die het reliëftype aangeven dat op het object is aangegeven. Codes worden geregistreerd in volgorde van hun belang voor het beschreven object. Als er minder dan vier codes zijn toegewezen, worden de codes links uitgelijnd en bevat elke ongebruikte positie een blanco (#)

en: No relief shown
nl-NL: Geen reliëf getoond

en: Contours
nl-NL: Contouren

en: Shading
nl-NL: Arcering

en: Gradient and bathymetric tints
nl-NL: Gradient en bathymetrische tinten

en: Bathymetry/soundings
nl-NL: Bathymetrie/peillood

en: Form lines
nl-NL: Vormlijnen

en: Spot heights
nl-NL: Spot hoogtes

en: Pictorially
nl-NL: Picturaal

en: Land forms
nl-NL: Landvormen

en: Bathymetry/isolines
nl-NL: Bathymetrie/isolijnen

en: Rock drawings
nl-NL: Rotstekeningen

en: Projection
nl-NL: Projectie

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
nl-NL: Alfabetische code van twee tekens die de bij de productie van het object gebruikte projectie aangeeft.

en: Projection not specified
nl-NL: Projectie niet gespecificeerd

en: Gnomic
nl-NL: Gnomisch

en: Lambert's azimuthal equal area
nl-NL: Lambert-projectie (azimutaal oppervlaktegetrouw)

en: Orthographic
nl-NL: Orthografisch

en: Azimuthal equidistant
nl-NL: Afstandsgetrouwe azimutale projectie

en: Stereographic
nl-NL: Stereografisch

en: General vertical near-sided
nl-NL: Algemene verticale nabije zijde projectie

en: Modified stereographic for Alaska
nl-NL: Gewijzigde stereografie voor Alaska

en: Chamberlin trimetric
nl-NL: Trimetrische Chamberlin projectie

en: Polar stereographic
nl-NL: Polair stereografisch

en: Azimuthal, specific type unknown
nl-NL: Azimutaal, specifiek type onbekend

en: Azimuthal, other
nl-NL: Azimutaal, overig

en: Gall
nl-NL: Gall-Peters

en: Goode's homolographic
nl-NL: Homolografische projectie van Goode

en: Lambert's cylindrical equal area
nl-NL: Orthografische cilinder

en: Sinusoidal
nl-NL: Sinusoïdaal

en: Equirectangular
nl-NL: Afstandsgetrouwe cilinderprojectie

en: Krovak
nl-NL: Křovák

en: Oblique Mercator
nl-NL: Schuine Mercator

en: Space oblique Mercator
nl-NL: Ruimtelijk schuine Mercator

en: Cylindrical, specific type unknown
nl-NL: Cilindrisch, specifiek type onbekend

en: Cylindrical, other
nl-NL: Cilindrisch, anders

en: Albers equal area
nl-NL: Albers oppervlaktegetrouwe kegelprojectie

en: Lambert's conformal conic
nl-NL: Hoekgetrouwe kegel

en: Equidistant conic
nl-NL: Afstandsgetrouwe kegelprojectie

en: Polyconic
nl-NL: Polyconisch

en: Conic, specific type unknown
nl-NL: Conisch, specifiek type onbekend

en: Conic, other
nl-NL: Conisch, overig

en: Armadillo
nl-NL: Sinaasappelschilprojectie

en: Butterfly
nl-NL: Vlinderprojectie

en: Goode's homolosine
nl-NL: Homolosine projectie van Goode

en: Cordiform
nl-NL: Cordiforme projectie, projectie van Werner

en: Lambert conformal
nl-NL: Hoekgetrouw

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Niet gedefinieerd; bevat een blanco (#) of een vulteken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het type beschreven cartografisch item aangeeft.

en: Type of cartographic material
nl-NL: Type cartografisch materiaal

en: Single map
nl-NL: Enkele kaart

en: Map series
nl-NL: Kaartreeksen

en: Map serial
nl-NL: Kaartreeks

en: Separate supplement to another work
nl-NL: Afzonderlijk supplement op ander werk

en: Bound as part of another work
nl-NL: Gebonden als onderdeel van een ander werk

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
nl-NL: Niet gedefinieerd; Elk bevat een blanco (#) of een vulteken (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft of een object uitgegeven of geproduceerd is door of voor een internationale, nationale, provinciale, staats-, of lokale overheidsinstantie, of onderafdeling ervan, en zo ja, het bevoegdheidsniveau ervan.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm van het materiaal voor het item aangeeft.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
nl-NL: Numeriekee code van één teken die aangeeft of het object of bijkomend materiaal een locatie-index of geografische index bevat.

en: Special format characteristics
nl-NL: Speciaal format eigenschappen

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
nl-NL: Tot twee alfabetische codes van één teken die het speciale karakteristiek-format van een kaart aangeven. Codes worden geregistreerd in volgorde van het belang voor het beschreven object. Bij slechts een code wordt deze links uitgelijnd en bevat de ongebruikte positie een blanco (#)

en: No specified special format characteristics
nl-NL: Geen gespecificeerde speciaal format karakteristieken

en: Picture card, post card
nl-NL: Fotokaart, briefkaart

en: Calendar
nl-NL: Kalender

en: Puzzle
nl-NL: Puzzel

en: Wall map
nl-NL: Wandkaart

en: Playing cards
nl-NL: Speelkaarten

en: Loose-leaf
nl-NL: Losbladig

en: Notated music
nl-NL: Bladmuziek

en: Manuscript notated music
nl-NL: Manuscript bladmuziek

en: Nonmusical sound recording
nl-NL: Niet-musikale geluidsopname

en: Musical sound recording
nl-NL: Muziekopname

en: Form of composition
nl-NL: Compositievorm

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
nl-NL: Alfabetische code van twee tekens die de vorm van de compositie aangeeft. Codes zijn gebaseerd op de Library of Congress-onderwerpsclassificatie. Indien meer dan één code van toepassing is, wordt de code mu (Meerdere vormen) gebruikt in 008/18-19 en worden alle passende specifieke codes vermeld in veld 047 (Samenstellingsvorm). De code mu (Meerdere vormen) kan ook aangeven dat veld 047 (Samenstellingsvorm) niet-MARC-samenstellingscodes bevat.

en: Anthems
nl-NL: Volksliederen

en: Ballads
nl-NL: Ballades

en: Bluegrass music
nl-NL: Bluegrass-muziek

en: Ballets
nl-NL: Balletten

en: Chants, Other religions
nl-NL: Zang, overige religies

en: Chant, Christian
nl-NL: Christelijke zang

en: Chorales
nl-NL: Koralen

en: Chorale preludes
nl-NL: Korale preludes

en: Canons and rounds
nl-NL: Kanonnen en kogels

en: Chansons, polyphonic
nl-NL: Polyfone liederen

en: Carols
nl-NL: Feestliederen

en: Chance compositions
nl-NL: Aleatorische composities

en: Cantatas
nl-NL: Cantates

en: Country music
nl-NL: Country muziek

en: Canzonas
nl-NL: Canzones

en: Dance forms
nl-NL: Dansvormen

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
nl-NL: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements en notturni

en: Fugues
nl-NL: Fuga's

en: Folk music
nl-NL: Volksmuziek

en: Fantasias
nl-NL: Fantasieën

en: Gospel music
nl-NL: Gospel muziek

en: Hymns
nl-NL: Hymnes

en: Musical revues and comedies
nl-NL: Muzikale revues en komedies

en: Madrigals
nl-NL: Madrigalen

en: Minuets
nl-NL: Minuetten

en: Motets
nl-NL: Motetten

en: Motion picture music
nl-NL: Speelfilm muziek

en: Marches
nl-NL: Marsen

en: Masses
nl-NL: Missen

en: Multiple forms
nl-NL: Meerdere vormen

en: Mazurkas
nl-NL: Mazurka's

en: Not applicable
nl-NL: Niet van toepassing

en: Operas
nl-NL: Opera's

en: Oratorios
nl-NL: Oratoria

en: Program music
nl-NL: Programmamuziek

en: Passion music
nl-NL: Passie muziek

en: Popular music
nl-NL: Populaire muziek

en: Part-songs
nl-NL: Deel-zang

en: Pavans
nl-NL: Pavane muziek

en: Rock music
nl-NL: Rockmuziek

en: Rondos
nl-NL: Rondo's

en: Ragtime music
nl-NL: Ragtime muziek

en: Ricercars
nl-NL: Ricercares

en: Rhapsodies
nl-NL: Rapsodieën

en: Square dance music
nl-NL: Square dance muziek

en: Songs
nl-NL: Liedjes

en: Sonatas
nl-NL: Sonates

en: Symphonic poems
nl-NL: Symfonische gedichten

en: Studies and exercises
nl-NL: Studies en oefeningen

en: Symphonies
nl-NL: Symfonieën

en: Toccatas
nl-NL: Toccata's

en: Trio-sonatas
nl-NL: Triosonates

en: Villancicos
nl-NL: Villancico's

en: Variations
nl-NL: Variaties

en: Waltzes
nl-NL: Walsen

en: Zarzuelas
nl-NL: Zarzuela's

en: Format of music
nl-NL: Muziekformat

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
nl-NL: Code van één teken die het format van een muzikale compositie aangeeft (bv een piano-dirigent score). "Staafnotatie" in dit element verwijst naar muziek geschreven met behulp van notenbalken. "Muzikale notatie" verwijst naar muziek geschreven met behulp van notenbalken of grafische, symbolische of woordgebaseerde notatie.

en: Full score
nl-NL: Volledige bladmuziek

en: Full score, miniature or study size
nl-NL: Volledige bladmuziek, miniatuur of studieformaat

en: Accompaniment reduced for keyboard
nl-NL: Begeleiding gereduceerd voor toetsenbord

en: Voice score with accompaniment omitted
nl-NL: Stempartituur met begeleiding weggelaten

en: Condensed score or piano-conductor score
nl-NL: Orkestuittreksel of pianouittreksel

en: Chorus score
nl-NL: Koormuziek

en: Condensed score
nl-NL: Orkestuittreksel

en: Performer-conductor part
nl-NL: Stuk voor uitvoerende-dirigent

en: Vocal score
nl-NL: Vocale partituur

en: Multiple score formats
nl-NL: Meerdere score formaten

en: Music Parts
nl-NL: Muziekdelen

en: No parts in hand or not specified
nl-NL: Geen onderdelen in de hand of niet gespecificeerd

en: Instrumental and vocal parts
nl-NL: Instrumentale en vocale delen

en: Instrumental parts
nl-NL: Instrumentale delen

en: Vocal parts
nl-NL: Vocale delen

en: Unknown or unspecified
nl-NL: Onbekend of niet gespecificeerd

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm aangeeft van het materiaal van het beschreven object.

en: Accompanying matter
nl-NL: Begeleidende materie

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
nl-NL: Maximaal zes alfabetische codes van één letter (in alfabetische volgorde) ter aanduiding van de inhoud van programmatoelichtingen en ander begeleidend materiaal voor geluidsopnamen, muziekmanuscripten of muzieknotaties. Bij minder dan zes codes worden de codes links uitgelijnd en bevatten ongebruikte posities blanco's (#).

en: No accompanying matter
nl-NL: Geen begeleidend materiaal

en: Discography
nl-NL: Discografie

en: Bibliography
nl-NL: Bibliografie

en: Thematic index
nl-NL: Thematische index

en: Libretto or text
nl-NL: Libretto of tekst

en: Biography of composer or author
nl-NL: Biografie van componist of auteur

en: Biography of performer or history of ensemble
nl-NL: Biografie van uitvoerder of geschiedenis van ensemble

en: Technical and/or historical information on instruments
nl-NL: Technische en/of historische informatie over instrumenten

en: Technical information on music
nl-NL: Technische informatie over muziek

en: Historical information
nl-NL: Historische informatie

en: Ethnological information
nl-NL: Etnologische informatie

en: Instructional materials
nl-NL: Instructiematerialen

en: Literary text for sound recordings
nl-NL: Literaire tekst voor geluidsopnames

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
nl-NL: Maximaal twee codes van één letter (in de volgorde van de volgende lijst) die het type literaire tekst aangeven in een niet-muzikale geluidsopname. Bij slechts één code wordt deze links uitgelijnd en bevat de ongebruikte positie een blanco (#).

en: Item is a music sound recording
nl-NL: Exemplaar is een muziekopname

en: Conference proceedings
nl-NL: Conferentieverslag

en: Drama
nl-NL: Toneel

en: Fiction
nl-NL: Fictie

en: Reporting
nl-NL: Rapportage

en: History
nl-NL: Geschiedenis

en: Instruction
nl-NL: Instructie

en: Language instruction
nl-NL: Taalinstructie

en: Comedy
nl-NL: Komedie

en: Lectures, speeches
nl-NL: Lezingen, toespraken

en: Memoirs
nl-NL: Memoires

en: Folktales
nl-NL: Volksverhalen

en: Rehearsals
nl-NL: Repetities

en: Sounds
nl-NL: Geluiden

en: Transposition and arrangement
nl-NL: Getransponeerd en gearrangeerd

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
nl-NL: Of het gecatalogiseerde object geheel of gedeeltelijk een transpositie en/of bewerking is van een ander werk.

en: Not arrangement or transposition or not specified
nl-NL: Geen arrangement of transpositie of niet specifiek

en: Transposition
nl-NL: Transponeren

en: Both transposed and arranged
nl-NL: Getransponeerd en gearrangeerd

en: Continuing Resources
nl-NL: Doorlopende bronnen

en: Serial/Integrating resource
nl-NL: Seriële/Geïntegreerde bron

en: Frequency
nl-NL: Frequentie

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
nl-NL: Alfabetische code met één teken die de frequentie van een item aangeeft; gebruikt in combinatie met 008/19 (Regelmaat).

en: No determinable frequency
nl-NL: Geen bepaalbare frequentie

en: Annual
nl-NL: Jaarboek

en: Bimonthly
nl-NL: Tweemaandelijks

en: Semiweekly
nl-NL: Halfwekelijks

en: Daily
nl-NL: Dagelijks

en: Biweekly
nl-NL: Tweewekelijks

en: Semiannual
nl-NL: Halfjaarlijks

en: Biennial
nl-NL: Tweejaarlijks

en: Triennial
nl-NL: Driejaarlijks

en: Three times a week
nl-NL: Drie keer per week

en: Three times a month
nl-NL: Drie keer per maand

en: Continuously updated
nl-NL: Voortdurend bijgewerkt

en: Monthly
nl-NL: Maandelijks

en: Quarterly
nl-NL: Driemaandelijks

en: Semimonthly
nl-NL: Halfmaandelijks

en: Three times a year
nl-NL: Drie keer per jaar

en: Weekly
nl-NL: Wekelijks

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
nl-NL: Alfabetische code met één teken die de beoogde regelmaat van een item aangeeft; gebruikt in combinatie met 008/18 (Frequentie).

en: Regularity
nl-NL: Regelmaat

en: Normalized irregular
nl-NL: Genormaliseerd onregelmatig

en: Regular
nl-NL: Regulier

en: Completely irregular
nl-NL: Volledig onregelmatig

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het type doorlopende bron aangeeft.

en: Type of continuing resource
nl-NL: Type doorlopende bron

en: Updating database
nl-NL: Database bijwerken

en: Updating loose-leaf
nl-NL: Lopend losbladig

en: Monographic series
nl-NL: Monografieënreeks

en: Newspaper
nl-NL: Nieuwsblad

en: Periodical
nl-NL: Periodiek

en: Updating Web site
nl-NL: Website bijwerken

en: Form of original item
nl-NL: Vorm van oorspronkelijk item

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm aangeeft van het materiaal waarin een item oorspronkelijk is gepubliceerd.

en: Newspaper format
nl-NL: Krantenformaat

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm aangeeft van het materiaal van het beschreven object

en: Nature of entire work
nl-NL: Aard van het gehele werk

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de aard van een artikel aangeeft als deze volledig uit een bepaald type materiaal bestaat. Als het artikel als meer dan één type materiaal kan worden beschouwd, worden de typen vastgelegd in 008 / 25-27 (aard van de inhoud) en wordt de positie 008/24 als blanco gecodeerd (#).

en: Not specified
nl-NL: Niet gespecificeerd

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
nl-NL: Maximaal drie alfabetische codes van één letter (in alfabetische volgorde) die aangeven dat een werk bepaalde soorten materiaal bevat. Bij minder dan drie codes worden de codes links uitgelijnd en bevatten ongebruikte posities blanco's (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft of een exemplaar uitgegeven of geproduceert wordt door of voor een internationale, nationale, provinciale, staats-, of lokale overheidsinstantie, of een onderafdeling ervan en zo ja, het bevoegdheidsniveau ervan.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
nl-NL: Numerieke code van één teken die aangeeft of een object bestaat uit de procedures, rapporten of samenvattingen van een conferentie.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Niet gedefinieerd; elke bevat een blanco (#) of een vulteken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het oorspronkelijke alfabet of script van de taal van de titel op het bronitem aangeeft waarop de sleuteltitel (veld 222) is gebaseerd.

en: Original alphabet or script of title
nl-NL: Oorspronkelijk alfabet of script van titel

en: No alphabet or script given/No key title
nl-NL: Geen alfabet of script bekend/Geen sleuteltitel

en: Basic Roman
nl-NL: Basaal Romeins

en: Extended Roman
nl-NL: Uitgebreid Romeins

en: Cyrillic
nl-NL: Cyrillisch

en: Japanese
nl-NL: Japans

en: Chinese
nl-NL: Chinees

en: Arabic
nl-NL: Arabisch

en: Greek
nl-NL: Grieks

en: Hebrew
nl-NL: Hebreeuws

en: Thai
nl-NL: Thais

en: Korean
nl-NL: Koreaans

en: Entry convention
nl-NL: Invoerafspraken

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
nl-NL: Numerieke code van één teken die aangeeft of het object is gecatalogiseerd volgens regels voor opeenvolgende invoer, meest recente invoer of geïntegreerde invoer catalogiseerregels.

en: Successive entry
nl-NL: Opeenvolgende invoer

en: Latest entry
nl-NL: Laatste invoer

en: Integrated entry
nl-NL: Geïntegreerde invoer

en: Visual Materials
nl-NL: Beeldmaterialen

en: Projected medium
nl-NL: Geprojecteerd medium

en: Two-dimensional nonprojected graphic
nl-NL: Tweedimensionale niet-geprojecteerde afbeelding

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
nl-NL: Driedimensionaal artefact of natuurlijk voorkomend object

en: Running time for motion pictures and videorecordings
nl-NL: Speelduur voor films en video-opnames

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
nl-NL: Driecijferig nummer dat de totale speelduur van een speelfilm of videoopname aangeeft. Het getal is rechts uitgelijnd en ongebruikte posities bevatten een nul.

en: Running time exceeds three characters
nl-NL: Speelduur groter dan drie tekens

en: Running time
nl-NL: Speelduur

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de doelgroep aangeeft waarvoor het exemplaar is bedoeld.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft of een object uitgegeven of geproduceerd is door of voor een internationale, nationale, provinciale, staats-, of lokale overheidsinstantie, of onderafdeling ervan, en zo ja, het bevoegdheidsniveau ervan.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de vorm van het materiaal aangeeft.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het type beeldmateriaal aangeeft dat wordt beschreven.

en: Type of visual material
nl-NL: Type beeldmateriaal

en: Art original
nl-NL: Kunst origineel

en: Art reproduction
nl-NL: Kunst reproductie

en: Filmstrip
nl-NL: Filmstrook

en: Picture
nl-NL: Afbeelding

en: Graphic
nl-NL: Afbeelding

en: Technical drawing
nl-NL: Technische tekening

en: Motion picture
nl-NL: Speelfilm

en: Chart
nl-NL: Grafiek

en: Flash card
nl-NL: Flashkaart

en: Microscope slide
nl-NL: Microscoopglaasje

en: Slide
nl-NL: Dia

en: Transparency
nl-NL: Overheadsheet

en: Videorecording
nl-NL: Video-opname

en: Toy
nl-NL: Speelgoed

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die de techniek aangeeft die wordt gebruikt bij het maken van bewegingen in films of videoregistraties.

en: Technique
nl-NL: Techniek

en: Animation
nl-NL: Animatie

en: Animation and live action
nl-NL: Animatie en live actie

en: Live action
nl-NL: Live actie

en: Mixed Materials
nl-NL: Gemengde materialen

en: Mixed material
nl-NL: Gemengd materiaal

en: Category of material
nl-NL: Materiaalcategorie

en: Map
nl-NL: Kaart

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
nl-NL: Speciale klasse van cartografisch materiaal waartoe het object behoort. Gewoonlijk de klasse van het fysieke object, bv. een diagram.

en: Specific material designation
nl-NL: Specifieke materiaalaanduiding

en: Profile
nl-NL: Profiel

en: Remote-sensing image
nl-NL: Remote-sensing afbeelding

en: Section
nl-NL: Sectie

en: Unspecified
nl-NL: Niet gespecificeerd

en: View
nl-NL: Tonen

en: Color
nl-NL: Kleur

en: Whether the item is in one color or multicolored
nl-NL: Of het object egaal gekleurd is of meerkleurig.

en: One color
nl-NL: Eén kleur

en: Multicolored
nl-NL: Meerdere kleuren

en: Material out of which the cartographic item is made.
nl-NL: Materiaal waar het cartografisch exemplaar van gemaakt is.

en: Physcial Description
nl-NL: Fysieke beschrijving

en: Wood
nl-NL: Hout

en: Stone
nl-NL: Steen

en: Metal
nl-NL: Metaal

en: Synthetic
nl-NL: Synthetisch

en: Skin
nl-NL: Huid

en: Textiles
nl-NL: Textiel

en: Glass
nl-NL: Glas

en: Plaster
nl-NL: Pleister

en: Flexible base photographic, positive
nl-NL: Flexibele basisfotografisch, positief

en: Flexible base photographic, negative
nl-NL: Flexibele basisfotografisch, negatief

en: Non-flexible base photographic, positive
nl-NL: Niet-flexibele basisfotografisch, positief

en: Non-flexible base photographic, negative
nl-NL: Niet-flexibele basisfotografisch, negatief

en: Leather
nl-NL: Leder

en: Parchment
nl-NL: Perkament

en: Other photographic medium
nl-NL: Ander fotografisch medium

en: Type of reproduction
nl-NL: Reproductie type

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
nl-NL: Of het cartografische object een facsimile is of een ander type reproductie.

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
nl-NL: Fotografische techniek gebruik om het kartografisch object te produceren.

en: Production/reproduction details
nl-NL: Productie/reproductie details

en: Photocopy, blueline print
nl-NL: Fotokopie, blauwdruk

en: Photocopy
nl-NL: Fotokopie

en: Pre-production
nl-NL: Pre-productie

en: Positive/negative aspect
nl-NL: Positief/negatief aspect

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
nl-NL: Positief/negatief aspect van de fotokopie of film van het kartografisch opbject, ook wel polariteit genoemd.

en: Positive
nl-NL: Positief

en: Negative
nl-NL: Negatief

en: Mixed polarity
nl-NL: Gemengde polariteit

en: Electronic resources
nl-NL: Elektronische bronnen

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft dat de materiaalcategorie waartoe het exemplaar behoort een elektronische bron is (bv programma's, databestanden, afbeeldingen, gedigitaliseerde audio en video, etc).

en: Electronic resource
nl-NL: Elektronische bron

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
nl-NL: Speciale klasse van materiaal waartoe een object behoort. Meestal de klasse van fysiek object (bv. een magnetische schijf).

en: Computer optical disc cartridge
nl-NL: Computer optische schijf cartridge

en: Computer disc, type unspecified
nl-NL: Computerschijf, type niet bekend

en: Computer disc cartridge
nl-NL: Computer schijfcartridge

en: Tape cassette
nl-NL: Cassetteband

en: Tape reel
nl-NL: Bandspoel

en: Magnetic disk
nl-NL: Magnetische schijf

en: Computer card
nl-NL: Computerkaart

en: Magneto-optical disc
nl-NL: Magneet-optische schijf

en: Optical disc
nl-NL: Optische schijf

en: Remote
nl-NL: Extern

en: Standalone device
nl-NL: Standalone apparaat

en: Whether the item is one color or multicolored.
nl-NL: Of het object egaal gekleurd is of meerkleurig.

en: Black-and-white
nl-NL: Zwart-wit

en: Gray scale
nl-NL: Grijsschaal

en: Mixed
nl-NL: Gemengd

en: Dimensions
nl-NL: Afmetingen

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
nl-NL: Afmetingen van het medium dat wordt gebruikt om de elektronische bron te coderen. Alleen de meest voorkomende dimensies worden aangegeven. In veel gevallen zijn de afmetingen van toepassing op de houder waarin een magnetisch of optisch medium is ingepakt. Het veld 007/04 code die overeenkomt met de dimensies gegeven in de beschrijving van het item worden gebruikt. Als er geen code exact overeenkomt met de afmetingen van het medium (of de container), wordt code z gebruikt.

en: 3 1/2 in.
nl-NL: 3 1/2 inch

en: 12 in.
nl-NL: 12 inch

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
nl-NL: 4 3/4 inch of 12 cm.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
nl-NL: 1 1/8 x 2 3/8 inch

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
nl-NL: 3 7/8 x 2 1/2 inch

en: 5 1/4 in.
nl-NL: 5 1/4 inch

en: 8 in.
nl-NL: 8 inch

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
nl-NL: Of de productie van geluid integraal deel uitmaakt van een elektronische bron.

en: No sound (silent)
nl-NL: Geen geluid (stom)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
nl-NL: Exacte bitdiepte van de gescande afbeelding(en) die de elektronische bron vormen, of een alfabetische code van 3 tekens die aangeeft dat de exate bitdiepte niet opgenomen kan worden. Omdat alleen exacte bitdiepte bruikbaar is, mag de codering geen ontbrekende cijfers in de vorm van koppeltekens (-) bevatten.

en: Image bit depth
nl-NL: Beeld bitdiepte

en: Exact bit depth
nl-NL: Exacte bitdiepte

en: Multiple
nl-NL: Meerdere

en: File formats
nl-NL: Bestandsformaten

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
nl-NL: Of de bestand(en) waaruit de elektronische bron bestaat van hetzelfde formaat of type zijn voor digitaal opnieuw geformatteerd materiaal.

en: One file format
nl-NL: Eén bestandsformaat

en: Multiple file formats
nl-NL: Meerdere bestandsformaten

en: Quality assurance target(s)
nl-NL: Kwaliteitsbeheer doelstelling(en)

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
nl-NL: Of kwaliteitsborgingsdoelstellingen op passende wijze zijn opgenomen bij het herformatteren/creëren van de elektronische bron.

en: Absent
nl-NL: Afwezig

en: Present
nl-NL: Aanwezig

en: Antecedent/Source
nl-NL: Antecedent/Bron

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
nl-NL: Informatie over de bron van een digitaal bestand dat belangrijk is voor het maken, gebruiken en beheren van digitaal geherformatteerde materialen.

en: File reproduced from original
nl-NL: Bestand gekopieerd van origineel

en: File reproduced from microform
nl-NL: Bestand gekopieerd van microvorm

en: File reproduced from an electronic resource
nl-NL: Bestand gekopieerd van een elektronische bron

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
nl-NL: Bestand gekopieerd van een tussenvorm (niet microvorm)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
nl-NL: Soort compressie waaraan de elektronische bron is onderworpen. Gebruikt om de betrouwbaarheid van het bestand op het origineel te beoordelen.

en: Level of compression
nl-NL: Compressieniveau

en: Uncompressed
nl-NL: Ongecomprimeerd

en: Reformatting quality
nl-NL: Herformatteerkwaliteit

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
nl-NL: Herformatteerkwaliteit van elektronische bron; een algehele inschatting van de fysieke kwaliteit van de elektronische bron in verhouding tot het bedoelde gebruik. Te gebruiken om de kwaliteit van een bestand te beoordelen en de toezegging van een instelling om het op lange termijn beschikbaar te stellen.

en: Access
nl-NL: Toegang

en: Preservation
nl-NL: Behoud

en: Replacement
nl-NL: Vervanging

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft dat de materiaalcategorie van het exemplaar een globe is, gedefinieerd als model van een hemellichaam, meestal de aarde of de hemel, weergegeven op de oppervlakte van een bol. Code d wordt gebruikt als 008/25 (Type cartografisch materiaal) code d bevat. Een vulteken (|) is niet toegestaan op deze positie.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
nl-NL: Speciale klasse van materiaal waartoe een object behoort. Meestal de klasse van fysiek object, bv. een hemelglobe.

en: Celestial globe
nl-NL: Hemelglobe

en: Planetary or lunar globe
nl-NL: Planeet- of maanglobe

en: Terrestrial globe
nl-NL: Aardglobe

en: Earth moon globe
nl-NL: Aarde-maanglobe

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
nl-NL: Of de globe egaal gekleurd is of meerkleurig.

en: Material out of which the globe is made.
nl-NL: Materiaal waar de wereldbol van gemaakt is.

en: Physicial medium
nl-NL: Fysiek medium

en: Textile
nl-NL: Textiel

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
nl-NL: Of de globe een facsimile is of een ander type reproductie.

en: Tactile material
nl-NL: Tactiel materiaal

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft dat de materiaalcategorie van het exemplaar tastbaar materiaal is. Gebruikt voor materiaal dat via aanraking gelezen moet worden. Een vulteken (|) is niet toegestaan op deze positie.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
nl-NL: Speciale klasse van tactiel materiaal waartoe een object behoort.

en: Moon
nl-NL: Maan

en: Tactile, with no writing system
nl-NL: Tactiel, zonder schrijfsysteem

en: Class of braille writing
nl-NL: Soort brailleschrift

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
nl-NL: Familie van braille waartoe het item behoort. Dit is niet de specifieke braillecode, maar het type gebruikte braillecode dat verschillende soorten geschreven symbolen vertegenwoordigt. Er kunnen maximaal twee brailletypes worden aangegeven of het catalogusbureau kan ervoor kiezen alleen het overheersende type te coderen. Meerdere codes zijn gecodeerd in volgorde van overheersing, indien aanwezig. Als er minder dan twee codes zijn toegewezen, blijven de codes gerechtvaardigd en ongebruikte posities bevatten lege posities (#).

en: No specified class of braille writing
nl-NL: Geen specifieke brailleklasse

en: Literary braille
nl-NL: Literair braille

en: Format code braille
nl-NL: Braillecodeformat

en: Mathematics and scientific braille
nl-NL: Wiskundige en wetenschappelijke braille

en: Computer braille
nl-NL: Computerbraille

en: Music braille
nl-NL: Muziekbraille

en: Multiple braille types
nl-NL: Meerdere brailletypes

en: Level of contraction
nl-NL: Samentrekkingsniveau

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
nl-NL: Of er samentrekkingen worden gebruikt. Samentrekkingen zijn afkortingen die bestaan uit een of meer braille- of maantekens om veel voorkomende lettercombinaties weer te geven.

en: Uncontracted
nl-NL: Niet samengetrokken

en: Contracted
nl-NL: Samengetrokken

en: Braille music format 1
nl-NL: Braille muziek format 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
nl-NL: Code van drie tekens die het braille muziekformat van een object aangeeft. Muziekformaten zijn de manier waarop maten, secties, delen, en verwante informatie, zoals woorden, worden gepresenteerd in relatie tot elkaar. Er kunnen maximaal drie formaten worden aangegeven, links uitgelijnd in volgorde van overheersing. Indien minder dan drie codes zijn toegekend, worden de codes links uitgelijnd en ongebruikte posities bevatten blanco's (#).

en: No specified braille music format
nl-NL: Geen gespecificeerd braille-muziekformat

en: Bar over bar
nl-NL: Balk over balk

en: Bar by bar
nl-NL: Balk voor balk

en: Line over line
nl-NL: Regel over regel

en: Paragraph
nl-NL: Paragraaf

en: Single line
nl-NL: Enkele regel

en: Section by section
nl-NL: Sectie bij sectie

en: Line by line
nl-NL: Regel voor regel

en: Spanner short form scoring
nl-NL: Spanner korte vorm scoring

en: Short form scoring
nl-NL: Verkorte vorm scoring

en: Outline
nl-NL: Overzicht

en: Vertical score
nl-NL: Verticale partituur

en: Braille music format 2
nl-NL: Braille muziek format 2

en: Braille music format 3
nl-NL: Braille muziek format 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
nl-NL: Andere speciale fysieke eigenschappen over de braille.

en: Special physical characteristics
nl-NL: Speciale fysieke eigenschappen

en: Print/braille
nl-NL: Druk/braille

en: Jumbo or enlarged braille
nl-NL: Jumbo of vergrote braille

en: Projected graphic
nl-NL: Geprojecteerde afbeelding

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft dat de materiaalcategorie van het exemplaar een geprojecteerde afbeelding is, gedefinieerd als tweedimensionale representatie bedoeld om geprojecteerd te worden zonder beweging door een optisch apparaat, bv een filmstrip, dia of transparant. Een vulteken (|) is niet toegestaan op deze positie.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
nl-NL: Speciale klasse van geprojecteerde beelden waartoe een object behoort, bv. een dia.

en: Filmstrip cartridge
nl-NL: Filmstrook cartridge

en: Filmslip
nl-NL: Filmstrook

en: Filmstrip, type unspecified
nl-NL: Filmstrook, type niet gespecificeerd

en: Filmstrip roll
nl-NL: Filmstrook rol

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
nl-NL: Kleurkarakteristieken van een niet-geprojecteerde afbeelding.

en: Hand colored
nl-NL: Handmatig gekleurd

en: Base of emulsion
nl-NL: Emulsiebasis

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
nl-NL: Type materiaal voor de basis van de emulsie van een fotonegatief, filmstrook, dia of overheadsheet.

en: Safety film
nl-NL: Veiligheidsfolie

en: Film base, other than safety film
nl-NL: Filmbasis, anders dan veiligheidsfilm

en: Mixed collection
nl-NL: Gemengde collectie

en: Sound on medium or separate
nl-NL: Geluid op medium of apart

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
nl-NL: Of het geluid op de geprojecteerde afbeelding staat of er gescheiden van is (bv op begeleidend materiaal).

en: Sound on medium
nl-NL: Geluid op medium

en: Sound separate from medium
nl-NL: Geluid apart van medium

en: Medium for sound
nl-NL: Medium voor geluid

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
nl-NL: Specifiek medium gebruikt om geluid te dragen van een object (het geluid bevindt zich op het geprojecteerde beeld of apart) en het vereiste type geluidsweergave.

en: Optical sound track on motion picture film
nl-NL: Optisch geluidsspoor bij speelfilm

en: Magnetic sound track on motion picture film
nl-NL: Magnetische soundtrack bij speelfilm

en: Magnetic audio tape in cartridge
nl-NL: Magnetische geluidsband in patroon

en: Sound disc
nl-NL: Geluidsschijf

en: Magnetic audio tape on reel
nl-NL: Magnetische geluidsband op rol

en: Magnetic audio tape in cassette
nl-NL: Magnetische geluidsband in patroon

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
nl-NL: Optisch en magnetisch geluidsspoor bij speelfilm

en: Videotape
nl-NL: Videoband

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
nl-NL: Breedte of dimensies van het geprojecteerde grafische object.

en: Standard 8 mm. film width
nl-NL: Standaard 8 mm filmbreedte

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
nl-NL: Super 8 mm./single 8 mm. filmbreedte

en: 9.5 mm. film width
nl-NL: 9,5 mm filmbreedte

en: 16 mm. film width
nl-NL: 16 mm. filmbreedte

en: 28 mm. film width
nl-NL: 28 mm filmbreedte

en: 35 mm. film width
nl-NL: 35 mm filmbreedte

en: 70 mm. film width
nl-NL: 70 mm filmbreedte

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
nl-NL: 2x2 inch of 5x5 cm dia

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
nl-NL: 2 1/4 x 2 1/4 inch of 6x6 cm dia

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
nl-NL: 4x5 inch of 10x13 cm transparant

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
nl-NL: 5x7 inch of 13x18 cm transparant

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
nl-NL: 8x10 inch of 21x26 cm transparantie

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nl-NL: 9x9 inch of 23x23 cm transparant

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
nl-NL: 10x10 inch of 26x26 cm. transparantie

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
nl-NL: 7x7 inch of 18x18 cm transparant

en: Secondary support material
nl-NL: Secundair ondersteuningsmateriaal

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
nl-NL: Type materiaal van de houder van een dia of overhead sheet voor een geprojecteerde afbeelding.

en: No secondary support
nl-NL: Geen secundaire ondersteuning

en: Cardboard
nl-NL: Karton

en: Metal and glass
nl-NL: Metaal en glas

en: Synthetic and glass
nl-NL: Synthetisch en glas

en: Microform
nl-NL: Microvorm

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
nl-NL: Alfabetische code van 1 teken die aangeeft dat de materiaalcategorie waartoe het exemplaar behoort, microform is. Microform is een generieke term voor elk medium, zowel doorzichtig als troebel, waarop microafbeeldingen staan. Een microafbeelding is een eenheid (bv een pagina) met tekstueel, grafisch of computer gegenereerd materiaal opgeslagen op microfiche, microfilm of andere microformats en die te klein is om zonder vergroting te lezen. Een vulteken (|) is niet toegestaan op deze positie.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
nl-NL: Speciale klasse van microvorm waartoe een object behoort, bv. een micro-opaque.

en: Aperture card
nl-NL: Ponskaart

en: Microfilm cartridge
nl-NL: Microfilmcartridge

en: Microfilm cassette
nl-NL: Microfilmcassette

en: Microfilm reel
nl-NL: Microfilmspoel

en: Microfiche cassette
nl-NL: Microfichecassette

en: Microfilm roll
nl-NL: Microfilmspoel

en: Positive/negative polarity of the microform.
nl-NL: Positieve/negatieve polariteit van de microvorm.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
nl-NL: Afmetingen van de microform; geeft niet de afmetingen van de afbeelding aan.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
nl-NL: 3x5 inch of 8x13 cm.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
nl-NL: 4x6 inch of 11x15 cm.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
nl-NL: 6x9 inch of 16x23 cm.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
nl-NL: 3 1/4 x 7 3/8 inch of 9x19 cm.

en: Reduction ratio range
nl-NL: Reductieverhoudingsbereik

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
nl-NL: Reductieverhoudingsbereik voor microvorm. De reductieverhouding wordt vastgelegd in 007/06-08 (Reductieverhouding).

en: Low reduction ratio
nl-NL: Lage reductie ratio

en: Normal reduction
nl-NL: Normale reductie

en: High reduction
nl-NL: Hoge reductie

en: Very high reduction
nl-NL: Zeer hoge reductie

en: Ultra high reduction
nl-NL: Ultrahoge reductie

en: Reduction rate varies
nl-NL: Reductierato varieert

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
nl-NL: Getal dat in 3 cijfers de reductieratio van een microvorm aangeeft. Het getal is rechts uitgelijnd en elke ongebruikte positie bevat een nul (bv. 015, 048). Een koppelteken is gebruikt voor onbekende delen van de ratio (bv. 03-, 1-- of ---)

en: Reduction ratio
nl-NL: Reductieverhouding

en: Ratio element is not applicable
nl-NL: Ratioelement niet van toepassing

en: Color of the image for microforms.
nl-NL: Afbeeldingskleur voor microformats.

en: Emulsion on film
nl-NL: Emulsie op film

en: Type of light-sensitive material on the film.
nl-NL: Type lichtgevoelig materiaal op de film.

en: Silver halide
nl-NL: Zilverhalogenide

en: Vesicular
nl-NL: Vesiculair

en: Mixed emulsion
nl-NL: Gemengde emulsie

en: Generation
nl-NL: Generatie

en: Generation aspect of a microform.
nl-NL: Generatie-aspect van microvorm.

en: First generation (master)
nl-NL: Eerste generatie (master)

en: Service copy
nl-NL: Onderhoudskopie

en: Mixed generation
nl-NL: Gemengde generatie

en: Base of film
nl-NL: Basis van film

en: Base of the film.
nl-NL: Basis van de film

en: Safety base, undetermined
nl-NL: Veiligheidsbasis, onbepaald

en: Safety base, acetate undetermined
nl-NL: Veiligheidsbasis, acetaat onbepaald

en: Safety base, diacetate
nl-NL: Veiligheidsbasis, diacetaat

en: Nitrate base
nl-NL: Nitraatbasis

en: Mixed base (nitrate and safety)
nl-NL: Gemengd basis (nitraat en veiligheid)

en: Safety base, polyester
nl-NL: Veiligheidsbasis, polyester

en: Safety base, mixed
nl-NL: Veiligheidsbasis, gemengd

en: Safety base, triacetate
nl-NL: Veiligheidsbasis, triacetaat

en: Nonprojected graphic
nl-NL: Niet geprojecteerde afbeelding

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
nl-NL: Speciale klasse van niet-geprojecteerde beelden waartoe een object behoort, bv. een foto.

en: Activity card
nl-NL: Activiteitenkaart

en: Drawing
nl-NL: Tekening

en: Painting
nl-NL: Schilderij

en: Photomechanical print
nl-NL: Fotomechanische druk

en: Photonegative
nl-NL: Fotonegatief

en: Photoprint
nl-NL: Fotodruk

en: Postcard
nl-NL: Briefkaart

en: Icon
nl-NL: Icoon

en: Radiograph
nl-NL: Radiografie

en: Study print
nl-NL: Studie druk

en: Photograph, type unspecified
nl-NL: Foto, type niet gespecificeerd

en: Primary support material
nl-NL: Primair ondersteuningsmateriaal

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
nl-NL: Type materiaal dat wordt gebruikt voor de drager of basis waarop een afbeelding wordt gedrukt of uitgevoerd.

en: Bristol board
nl-NL: Bristolpapier

en: Cardboard/illustration board
nl-NL: Karton/illustratiepapier

en: Porcelain
nl-NL: Porselein

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
nl-NL: Type materiaal (anders dan normaal museum passe-partout) waaraan de primaire steun (007/04 is bevestigd.

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
nl-NL: Speciale klasse van speelfilm waartoe een object behoort, bv. een filmspoel.

en: Film cartridge
nl-NL: Filmcartridge

en: Film cassette
nl-NL: Filmcassette

en: Film roll
nl-NL: Filmrol

en: Film reel
nl-NL: Filmspoel

en: Color characteristics of a motion picture.
nl-NL: Kleurkarakteristieken van een speelfilm.

en: Motion picture presentation format
nl-NL: Speelfilm presentatie format

en: Presentation format for motion pictures.
nl-NL: Presentatieformat voor speelfilms.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
nl-NL: Standaard geluid diafragma (verminderde frame)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
nl-NL: Non-anamorfisch (breedbeeld)

en: Anamorphic (wide-screen)
nl-NL: Anamorfisch (breedbeeld)

en: Other wide-screen format
nl-NL: Ander breedbeeld format

en: Standard silent aperture (full frame)
nl-NL: Standaard stil diafragma (full frame)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
nl-NL: Of het geluid op het object staat of er gescheiden van is.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
nl-NL: Specifiek medium gebruikt om geluid te dragen van een object (het geluid bevindt zich op het voorwerp zelf dan wel in de vorm van begeleidend materiaal) en het vereiste type geluidsweergave.

en: Width of a motion picture.
nl-NL: Breedte van een speelfilm.

en: Standard 8 mm.
nl-NL: Standaard 8 mm.

en: 9.5 mm.
nl-NL: 9,5 mm.

en: Configuration of playback channels
nl-NL: Configuratie van afspeelkanalen

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
nl-NL: Configuratie van de afspeelkanalen voor het geluidsgedeelte van een speelfilm.

en: Monaural
nl-NL: Mono

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
nl-NL: Quadrafonisch, meerkanaals of surround

en: Stereophonic
nl-NL: Stereofonisch

en: Production elements
nl-NL: Productie elementen

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
nl-NL: Of de film deel is van een volledige prodcutie of een voorlopig of post-productie element.

en: Workprint
nl-NL: Werkdruk

en: Mixing tracks
nl-NL: Sporen mixen

en: Title bands/inter-title rolls
nl-NL: Titelbanden/intertitelrollen

en: Production rolls
nl-NL: Productie rollen

en: Whether the film is positive or negative.
nl-NL: Of de film positief of negatief is.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
nl-NL: Hoe ver weg van het oorspronkelijke materiaal het exemplaar is (bijvoorbeeld de feitelijke negatieve film of originele videoband in de camera). Generatiegegevens worden gebruikt om de kwaliteit van beschikbare exemplaren te evalueren, conserveringsbeslissingen te nemen en materialen te identificeren die beschikbaar zijn voor weergave en onderzoek.

en: Duplicate
nl-NL: Dupliceer

en: Original
nl-NL: Origineel

en: Reference print/viewing copy
nl-NL: Referentieafdruk/kopie

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
nl-NL: Meer specifieke kleurkenmerken van het bewegende beeld dan zijn opgenomen in 007/03 (kleur).

en: Refined categories of color
nl-NL: Verfijnde kleurcategorieën

en: 3 layer color
nl-NL: 3 laagkleur

en: 2 color, single strip
nl-NL: 2 kleur, enkele strook

en: Undetermined 2 color
nl-NL: Onbepaald 2 kleuren

en: Undetermined 3 color
nl-NL: Onbepaald 3 kleuren

en: 3 strip color
nl-NL: 3 strookkleur

en: 2 strip color
nl-NL: 2 strookkleur

en: Red strip
nl-NL: Rode strook

en: Blue or green strip
nl-NL: Blauwe of groene strook

en: Cyan strip
nl-NL: Cyaan strook

en: Magenta strip
nl-NL: Magenta strook

en: Yellow strip
nl-NL: Gele strook

en: Sepia tone
nl-NL: Sepiakleuren

en: Other tone
nl-NL: Andere kleurstelling

en: Tinted and toned
nl-NL: Getint en gekleurd

en: Stencil color
nl-NL: Stencil kleur

en: Kind of color stock or print
nl-NL: Soort kleurvoorraad of print

en: Type of color film stock or color print the item represents.
nl-NL: Type kleurenfilm of kleurendruk die het object vertegenwoordigt.

en: Imbibition dye transfer prints
nl-NL: Ingebedde kleurstofoverdracht afdrukken

en: Three-layer stock
nl-NL: Drielaags voorraad

en: Three layer stock, low fade
nl-NL: Drielaagsvoorraad, lage vervaging

en: Duplitized stock
nl-NL: Dubbelzijdige voorraad

en: Deterioration stage
nl-NL: Verslechteringsstadium

en: Level of deterioration of the motion picture film.
nl-NL: Mate van verslechtering van speelfilm.

en: None apparent
nl-NL: Geen schijnbare

en: Nitrate: suspicious odor
nl-NL: Nitraat: verdachte geur

en: Nitrate: pungent odor
nl-NL: Nitraat: doordringende geur

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
nl-NL: Nitraat: bruinig, verkleuring, vervaging, stoffig

en: Nitrate: sticky
nl-NL: Nitraat: plakkerig

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
nl-NL: Nitraat: schuimend, bubbels, blaren

en: Nitrate: congealed
nl-NL: Nitraat: gestold

en: Nitrate: powder
nl-NL: Nitraat: poeder

en: Non-nitrate: detectable deterioration
nl-NL: Non-nitraat: merkbare verslechtering

en: Non-nitrate: advanced deterioration
nl-NL: Non-nitraat: vergevorderde verslechtering

en: Non-nitrate: disaster
nl-NL: Non-nitraat: ramp

en: Completeness
nl-NL: Volledigheid

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
nl-NL: Of het gecatalogiseerde object als volledig wordt beoordeeld of niet.

en: Complete
nl-NL: Volledig

en: Incomplete
nl-NL: Onvolledig

en: Film inspection date
nl-NL: Film inspectiedatum

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
nl-NL: Zes tekens die de meest recente inspectiedatum van de film aangeven; de datum wordt vastgelegd als eemmjj (eeuw/jaar/maand). Een koppelteken wordt gebruikt voor onbrekende delen. Zes opvultekens ( | ) worden gebruikt indien deze tekenposities niet worden gecodeerd.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
nl-NL: Speciale klasse van tekstueel materiaal waartoe een object behoort.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
nl-NL: Speciale klasse van materiaal waartoe een object behoort. Meestal de klasse van fysiek object.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
nl-NL: Bevat spatie (#) of een vullingsteken (|).

en: Altitude of sensor
nl-NL: Hoogte van sensor

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
nl-NL: Algemene positie van de sensor ten opzichte van het bestudeerde object.

en: Surface
nl-NL: Oppervlakte

en: Airborne
nl-NL: In de lucht

en: Spaceborne
nl-NL: Ruimtelijk

en: Attitude of sensor
nl-NL: Richting van sensor

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
nl-NL: Algemene hoek van het apparaat waarmee de remote-sensing afbeelding is gemaakt.

en: Low oblique
nl-NL: Lage hoek

en: High oblique
nl-NL: Hoge schuinte

en: Vertical
nl-NL: Verticaal

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
nl-NL: Hoeveelheid bewolking die aanwezig was toen een remote-sensing beeld werd gemaakt.

en: Cloud cover
nl-NL: Bewolking

en: Platform construction type
nl-NL: Platform constructie type

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
nl-NL: Type constructie van het platform dat dient als basis voor het remote-sensing apparaat. In het kader van dit data-element verwijst "platform" naar elke structuur die als basis dient, niet alleen naar platte oppervlakken.

en: Balloon
nl-NL: Ballon

en: Aircraft--low altitude
nl-NL: Vliegtuig--lage hoogte

en: Aircraft--medium altitude
nl-NL: Vliegtuig--gemiddelde hoogte

en: Aircraft--high altitude
nl-NL: Vliegtuig--grote hoogte

en: Manned spacecraft
nl-NL: Bemand ruimtevaartuig

en: Unmanned spacecraft
nl-NL: Onbemand ruimtevaartuig

en: Land-based remote-sensing device
nl-NL: Landgebaseerd remote-sensing apparaat

en: Water surface-based remote-sensing device
nl-NL: Wateroppervlak-gebaseerd remote-sensing apparaat

en: Submersible remote-sensing device
nl-NL: Onderwater remote-sensing apparaat

en: Platform use category
nl-NL: Platform gebruik categorie

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
nl-NL: Primair gebruik bedoeld voor het platform gespecificeerd in 007/06 (Platform constructie type).

en: Meteorological
nl-NL: Meteorologisch

en: Surface observing
nl-NL: Oppervlakte observatie

en: Space observing
nl-NL: Ruimtelijke observatie

en: Mixed uses
nl-NL: Gemengde toepassingen

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
nl-NL: Voor de opnamemodus van het remote-sensing apparaat, in het bijzonder, of de sensor betrokken is bij het creëren van de transmissie die deze uiteindelijk meet.

en: Sensor type
nl-NL: Sensortype

en: Active
nl-NL: Actief

en: Passive
nl-NL: Passief

en: Data type
nl-NL: Datatype

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
nl-NL: Spectrale, akoestische of magnetische eigenschappen van de data ontvangen door het apparaat dat de remote-sensing afbeelding produceert. Kan worden gebruikt om zowel stralingsgolflengte als gebruikt type sensor vast te leggen.

en: Visible light
nl-NL: Zichtbaar licht

en: Near infrared
nl-NL: Nabij-infrarood

en: Middle infrared
nl-NL: Midden-infrarood

en: Far infrared
nl-NL: Ver infrarood

en: Thermal infrared
nl-NL: Thermisch infrarood

en: Shortwave infrared (SWIR)
nl-NL: Kortegolf infrarood (SWIR)

en: Reflective infrared
nl-NL: Reflectief infrarood

en: Combinations
nl-NL: Combinaties

en: Other infrared data
nl-NL: Andere infrarood gegevens

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
nl-NL: Synthetic aperture radar (SAR)-Enkele frequentie

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
nl-NL: SAR-multifrequentie (meerkanalig)

en: SAR-like polarization
nl-NL: SAR-achtige polarisatie

en: SAR-cross polarization
nl-NL: SAR-cross polarisatie

en: Infometric SAR
nl-NL: Infometrisch SAR

en: polarmetric SAR
nl-NL: polarmetrisch SAR

en: Passive microwave mapping
nl-NL: Passieve microgolf kartering

en: Other microwave data
nl-NL: Andere microgolf gegevens

en: Far ultraviolet
nl-NL: Ver ultraviolet

en: Middle ultraviolet
nl-NL: Midden-ultraviolet

en: Near ultraviolet
nl-NL: Nabij-ultraviolet

en: Ultraviolet combinations
nl-NL: Ultraviolette combinaties

en: Other ultraviolet data
nl-NL: Andere ultraviolette gegevens

en: Multi-spectral, multidata
nl-NL: Multispectraal, multidata

en: Multi-temporal
nl-NL: Multitemporaal

en: Combination of various data types
nl-NL: Combinatie van verschillende datatypes

en: Sonar--water depth
nl-NL: Sonar--waterdiepte

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
nl-NL: Sonar--bodem topografiebeelden, zijwaartse scan

en: Sonar--bottom topography, near-surface
nl-NL: Sonar--bodem topografie, nabij-oppervlakte

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
nl-NL: Sonar--bodem topografie, nabij-bodem

en: Seismic surveys
nl-NL: Seismische onderzoeken

en: Other acoustical data
nl-NL: Andere akoestische gegevens

en: Gravity anomalies (general)
nl-NL: Zwaartekrachtanomalieën (algemeen)

en: Free-air
nl-NL: Vrijelucht

en: Isostatic
nl-NL: Isostatisch

en: Magnetic field
nl-NL: Magnetisch veld

en: radiometric surveys
nl-NL: radiometrische verkenningen

en: Sound recording
nl-NL: Geluidsopname

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
nl-NL: Speciale klasse van geluidsopname waartoe een object behoort, bv. een cilinder.

en: Belt
nl-NL: Riem

en: Cylinder
nl-NL: Cilinder

en: Sound cartridge
nl-NL: Geluidscartridge

en: Sound-track film
nl-NL: Geluidsspoor film

en: Roll
nl-NL: Rol

en: Sound cassette
nl-NL: Geluidscassette

en: Sound-tape reel
nl-NL: Geluidsbandspoel

en: Wire recording
nl-NL: Draadspoelopname

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
nl-NL: Bevat een spatie (#) of vullingsteken (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
nl-NL: Afspeelsnelheid van de geluidsopname. Deze code is alleen bedoeld voor de afspeelsnelheid van een geluidsopname gerenderd op een mechanisch apparaat.

en: Speed
nl-NL: Snelheid

en: 16 rpm (discs)
nl-NL: 16 rpm (schijven)

en: 33 1/3 rpm (discs)
nl-NL: 33 1/3 rpm (schijven)

en: 45 rpm (discs)
nl-NL: 45 rpm (schijven)

en: 78 rpm (discs)
nl-NL: 78 rpm (schijven)

en: 8 rpm (discs)
nl-NL: 8 rpm (schijven)

en: 1.4 m. per second (discs)
nl-NL: 1,4 m. per seconde (schijven)

en: 120 rpm (cylinders)
nl-NL: 120 rpm (cilinders)

en: 160 rpm (cylinders)
nl-NL: 160 rpm (cilinders)

en: 15/16 ips (tapes)
nl-NL: 15/16 ips (banden)

en: 1 7/8 ips (tapes)
nl-NL: 1 7/8 ips (banden)

en: 3 3/4 ips (tapes)
nl-NL: 3 3/4 ips (banden)

en: 7 1/2 ips (tapes)
nl-NL: 7 1/2 ips (banden)

en: 15 ips (tapes)
nl-NL: 15 ips (banden)

en: 30 ips (tape)
nl-NL: 30 ips (band)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
nl-NL: Configuratie van de afspeelkanalen voor een geluidsopname.

en: Groove width/groove pitch
nl-NL: Groefbreedte/groefsteek

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
nl-NL: Breedte van de groef van de opname voor schijven of de hoogte van de groef voor cilinders.

en: Microgroove/fine
nl-NL: Microgroef/fijn

en: Coarse/standard
nl-NL: Grof/standaard

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
nl-NL: Diameter van een open rol of schijf, of de afmetingen van een cassette, patroon of cilinder.

en: 3 in. diameter
nl-NL: 3 inch diameter

en: 5 in. diameter
nl-NL: 5 inch diameter

en: 7 in. diameter
nl-NL: 7 inch diameter

en: 10 in. diameter
nl-NL: 10 inch diameter

en: 12 in. diameter
nl-NL: 12 inch diameter

en: 16 in. diameter
nl-NL: 16 inch diameter

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
nl-NL: 4 3/4 inch of 12 cm diameter

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
nl-NL: 5 1/4 x 3 7/8 inch

en: 2 3/4 x 4 in.
nl-NL: 2 3/4 x 4 inch

en: Tape width
nl-NL: Bandbreedte

en: Width of the tape.
nl-NL: Breedte van de band.

en: 1/8 in.
nl-NL: 1/8 inch

en: 1/4 in.
nl-NL: 1/4 inch

en: 1/2 in.
nl-NL: 1/2 inch

en: 1 in.
nl-NL: 1 inch

en: Number of tracks on a tape.
nl-NL: Aantal sporen op een band.

en: Tape configuration
nl-NL: Bandconfiguratie

en: Full (1) track
nl-NL: Volledig (1) spoor

en: Half (2) track
nl-NL: Half (2) spoor

en: Quarter (4) track
nl-NL: Kwart (4) spoor

en: Eight track
nl-NL: 8 sporen

en: Twelve track
nl-NL: 12 spoor

en: Sixteen track
nl-NL: 16 sporen

en: Kind of disc, cylinder or tape
nl-NL: Soort schijf, cilinder of band

en: Tape duplication master
nl-NL: Bandduplicatie master

en: Disc master (negative)
nl-NL: Disc master (negatief)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
nl-NL: Ogenblikkelijk (ter plaatse opgenomen)

en: Mass-produced
nl-NL: Massaproductie

en: Mother (positive)
nl-NL: Moeder (positief)

en: Stamper (negative)
nl-NL: Stempel (negatief)

en: Test pressing
nl-NL: Proefdruk

en: Kind of material
nl-NL: Materiaalsoort

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
nl-NL: Soort materiaal dat wordt gebruikt bij de vervaardiging van geluidsopnames (zowel ogenblikkelijk als in serie geproduceerd). Deze code is alleen bedoeld om te verwijzen naar een geluidsopname die op een mechanisch apparaat wordt weergegeven.

en: Lacquer coating
nl-NL: Lakcoating

en: Cellulose nitrate
nl-NL: Cellulosenitraat

en: Acetate tape with ferrous oxide
nl-NL: Acetaattape met ijzeroxide

en: Glass with lacquer
nl-NL: Glas met lak

en: Aluminum with lacquer
nl-NL: Aluminium met lak

en: Plastic with metal
nl-NL: Plastic met metaal

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
nl-NL: Papier met lak of ijzeroxide

en: Shellac
nl-NL: Schellak

en: Wax
nl-NL: Was

en: Kind of cutting
nl-NL: Soort snede

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
nl-NL: Soort snede van de op de schijf gebruikte groeven.

en: Hill-and-dale cutting
nl-NL: Heuvel-en-dal snede

en: Lateral or combined cutting
nl-NL: Lateraal of gecombineerd snijden

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
nl-NL: Afspeelkarakteristieken voor geluidsopnames, inclusief speciale apparatuur of equalisatie nodig voor correct afspelen. Deze code wordt niet gebruikt om speciale processen aan te geven die gebruikt zijn tijdens de opnames, tenzij deze ook voor het afspelen nodig zijn.

en: Special playback characteristics
nl-NL: Speciale afspeeleigenschappen

en: NAB standard
nl-NL: NAB-standaard

en: CCIR standard
nl-NL: CCIR standaard

en: Dolby-B encoded
nl-NL: Dolby-B gecodeerd

en: dbx encoded
nl-NL: dbx gecodeerd

en: Digital recording
nl-NL: Digitale opname

en: Dolby-A encoded
nl-NL: Dolby-A gecodeerd

en: Dolby-C encoded
nl-NL: Dolby-C gecodeerd

en: CX encoded
nl-NL: CX gecodeerd

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
nl-NL: Hoe het geluid oorspronkelijk is vastgelegd en opgeslagen. Geluidsopnamen moeten worden gecodeerd voor de oorspronkelijke opname- en opslagtechnieken, ongeacht het fysieke formaat van de te catalogiseren manifestatie en ongeacht of de geluidsinhoud van de te catalogiseren manifestatie is verbeterd met behulp van andere technieken.

en: Original capture and storage technique
nl-NL: Oorspronkelijke opname- en opslagtechniek

en: Acoustical capture, analog direct storage
nl-NL: Akoestische opname, analoge directe opslag

en: Electrical capture, analog direct storage
nl-NL: Elektrische opname, analoge directe opslag

en: Electrical capture, digital storage
nl-NL: Elektrische opname, digitale opslag

en: Electrical capture, analog electrical storage
nl-NL: Elektrische opname, analoge elektrische opslag

en: Unknown capture and storage
nl-NL: Onbekende opname en opslag

en: Text
nl-NL: Tekst

en: Regular print
nl-NL: Regulier drukwerk

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft dat de materiaalcategorie van het exemplaar een video-opname is, gedefinieerd als een opname waarop visuele afbeeldingen, meestal bewegend en met geluid, opgeslagen zijn. Bedoeld voor afspelen op een televisie-ontvanger of video-monitor. Een vulteken (|) is niet toegestaan op deze positie.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
nl-NL: Speciale klasse van videoopname waartoe een object behoort.

en: Videoreel
nl-NL: Videospoel

en: Color characteristics of a videorecording.
nl-NL: Kleurkarakteristieken van een video-opname.

en: Videorecording format
nl-NL: Video-opname formaat

en: Videotape or videodisc recording format.
nl-NL: Videoband of videodisc opnameformat.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
nl-NL: Beta (1/2 inch, videoband)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
nl-NL: VHS (1/2 inch, videocassette)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
nl-NL: U-matic (3/4 inch, videocasstte)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
nl-NL: EIAJ (1/2 inch, spoel)

en: Type C (1 in., reel)
nl-NL: Type C (1 inch, spoel)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
nl-NL: Quadruplex (1 of 2 inch, spoel)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
nl-NL: Betacam (1/2 inch, videoband)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
nl-NL: Betacam SP (1/2 inch, videoband)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
nl-NL: Super-VHS (1/2 inch, videocassette)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
nl-NL: M-II (1/2 inch, videocassette)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
nl-NL: D-2 (3/4 inch, videocassette)

en: Blu-ray disc
nl-NL: Blu-ray schijf

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
nl-NL: Of het geluid op het object staat of er gescheiden van is (bv op begeleidend materiaal).

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
nl-NL: Specifiek medium gebruikt om geluid te dragen van een object (het geluid bevindt zich op de videoopname of apart) en het vereiste type geluidsweergave.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
nl-NL: Breedte van de video-opname. Voor video-opnames mogen alleen codes worden gebruikt die exact overeenkomen met de afmetingen van het object zoals vermeld in de fysieke beschrijving. Indien geen enkele code exact overeenkomt, wordt code z gebruikt.

en: 2 in.
nl-NL: 2 inch

en: 3/4 in.
nl-NL: 3/4 inch

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
nl-NL: Configuratie van de beoogde afspeelkanalen voor het geluidsgedeelte van een video-opname.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die aangeeft dat de materiaalcategorie van het item niet aangeduid is, wat betekent dat het exemplaar niet geïdentificeerd wordt door één van de andere 007 codewaarden of dat zijn meerdere fysieke vormen niet specifiek onderscheiden zijn (bv als het exemplaar een collectie is die uit diverse materiaalcategorieëen en een instelling ervoor kiest geen aparte 007 velden te vullen). Gebruikt voor materiaal dat via aanraking gelezen moet worden. Een vulteken (|) is niet toegestaan op deze positie.

en: Special class of material to which the item belongs
nl-NL: Speciale klasse van materiaal waartoe een object behoort.

en: Multiple physical forms
nl-NL: Meerdere fysieke vormen

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
nl-NL: Computer gegenereerde numerieke reeks van zes tekens die de datum aangeeft waarop het MARC-record is gemaakt. Opgenomen in het patroon yymmdd.

en: Date entered on file
nl-NL: Opgeslagen invoerdatum

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
nl-NL: Alfabetische code van één teken die het gegevenstype aangeeft dat is opgegeven in 008/07-10 (Datum 1) en 008/11-14 (Datum 2). Voor doorlopende bronnen geeft de code in 008/06 ook de publicatiestatus aan.

en: Type of date/Publication status
nl-NL: Type datum/Uitgavestatus

en: No dates given; B.C. date involved
nl-NL: Geen data opgegeven; V.Chr. datum betrokken

en: Continuing resource currently published
nl-NL: Doorlopende bron momenteel uitgegeven

en: Continuing resource ceased publication
nl-NL: Doorlopende bron gestopt met uitgeven

en: Detailed date
nl-NL: Gedetailleerde datum

en: Inclusive dates of collection
nl-NL: Inclusieve data van verzameling

en: Range of years of bulk of collection
nl-NL: Reeks in jaren van bulk van collectie

en: Multiple dates
nl-NL: Meerdere data

en: Dates unknown
nl-NL: Data onbekend

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
nl-NL: Datum van distributie/uitgave/uitgifte en productie/opnamesessie indien anders

en: Questionable date
nl-NL: Twijfelachtige datum

en: Reprint/reissue date and original date
nl-NL: Herdruk/heruitgavedatum en originele datum

en: Single known date/probable date
nl-NL: Losse bekende/vermoedelijke datum

en: Publication date and copyright date
nl-NL: Jaar van uitgave en copyrightdatum

en: Continuing resource status unknown
nl-NL: Doorlopende bron status onbekend

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
nl-NL: Een datum gespecificeerd door de code in 008/06 (Type datum/Publicatiestatus)

en: Date 1
nl-NL: Datum 1

en: Date element is not applicable
nl-NL: Datumelement niet van toepassing

en: Date digit
nl-NL: Datum cijfer

en: Date element is totally or partially unknown
nl-NL: Datumelement geheel of gedeeltelijk onbekend

en: Date 2
nl-NL: Datum 2

en: MARC Code List for Countries
nl-NL: MARC-codelijst voor landen

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
nl-NL: Alfabetische code van twee of drie tekens die de plaats van uitgave, productie of uitvoering aangeeft.

en: Various places
nl-NL: Diverse plaatsen

en: No place, unknown, or undetermined
nl-NL: Geen plaats, onbekend of onbepaald

en: Two-character alphabetic code
nl-NL: Alfabetische code van twee tekens

en: Three-character alphabetic code
nl-NL: Alfabetische code van drie tekens

en: Illustrations - code 1
nl-NL: Illustraties - code 1

en: Illustrations - code 2
nl-NL: Illustraties - code 2

en: Illustrations - code 3
nl-NL: Illustraties - code 3

en: Illustrations - code 4
nl-NL: Illustraties - code 4

en: Nature of contents - code 1
nl-NL: Aard van de inhoud - code 1

en: Nature of contents - code 2
nl-NL: Aard van de inhoud - code 2

en: Nature of contents - code 3
nl-NL: Aard van de inhoud - code 3

en: Nature of contents - code 4
nl-NL: Aard van de inhoud - code 4

en: Language
nl-NL: Taal

en: MARC Code List for Languages
nl-NL: MARC-codelijst voor talen

en: No information provided
nl-NL: Geen informatie verstrekt

en: Multiple languages
nl-NL: Meerdere talen

en: Sign languages
nl-NL: Gebarentalen

en: Undetermined
nl-NL: Onbepaald

en: No linguistic content
nl-NL: Geen taalkundige inhoud

en: Modified record
nl-NL: Gewijzigd record

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
nl-NL: Code van één teken die aangeeft of een gegeven in een bibliografisch record een wijziging is van informatie, aanwezig op het gecatalogiseerde object, of bedoeld was om te worden opgenomen in het MARC-record.

en: Not modified
nl-NL: Niet gewijzigd

en: Dashed-on information omitted
nl-NL: Aanvullende informatie is weggelaten

en: Completely romanized/printed cards romanized
nl-NL: Volledig geromaniseerd/geprinte kaarten geromaniseerd

en: Completely romanized/printed cards in script
nl-NL: Volledig geromaniseerd/geprinte kaarten in script

en: Shortened
nl-NL: Verkort

en: Missing characters
nl-NL: Ontbrekende tekens

en: Cataloging source
nl-NL: Catalogiseerbron

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
nl-NL: Code van één teken die de oorspronkelijke catalogiseerbron van het record aangeeft. Als de catalogiseerbron bekend is, wordt deze geïdentificeerd in subveld $ a van veld 040 (Catalogiseerbron).

en: National bibliographic agency
nl-NL: Nationaal bibliografisch centrum

en: Cooperative cataloging program
nl-NL: Coöperatief catalogiseerprogramma

en: Miniature or study size
nl-NL: Miniatuur of studiemodel

en: Magazine
nl-NL: Tijdschrift

en: Journal
nl-NL: Tijdschrift

en: Repository
nl-NL: Bewaarplaats

en: Newsletter
nl-NL: Nieuwsbrief

en: Directory
nl-NL: Gids

en: Control field plugin type of materials schema
nl-NL: Controleveld plugintype van materialenoverzicht

en: Element indicating the control field
nl-NL: Element dat controleveld aangeeft

en: Leader:&nbsp;
nl-NL: Voorloop:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
nl-NL: Opnamelengte (automatisch gegenereerd)

en: a - Increase in encoding level
nl-NL: a - Toename coderingsniveau

en: c - Corrected or revised
nl-NL: c - Gecorrigeerd of herzien

en: d - Deleted
nl-NL: d - Verwijderd

en: n - New
nl-NL: n - Nieuw

en: p - Increase in encoding level from prepublication
nl-NL: p - Toename in coderingsniveau vanuit voorpublicatie

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
nl-NL: Recordtype. Beheert standaardtype veld 008.

en: a - Language material
nl-NL: a - Taalmateriaal

en: c - Notated music
nl-NL: c - Bladmuziek

en: d - Manuscript notated music
nl-NL: d - Manuscript bladmuziek

en: e - Cartographic material
nl-NL: e - Cartografisch materiaal

en: f - Manuscript cartographic material
nl-NL: f - Manuscript cartografisch materiaal

en: g - Projected medium
nl-NL: g - Geprojecteerd medium

en: i - Nonmusical sound recording
nl-NL: i - Niet-musikale geluidsopname

en: j - Musical sound recording
nl-NL: j - Muziekopname

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
nl-NL: k - Tweedimensionale niet-projecteerbare afbeelding

en: m - Computer file
nl-NL: m - Computerbestand

en: o - Kit
nl-NL: o - Set

en: p - Mixed materials
nl-NL: p- Gemengde materialen

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
nl-NL: r - Driedimensionaal artefact of natuurlijk voorkomend object

en: t - Manuscript language material
nl-NL: t - Manuscript taal materiaal

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
nl-NL: Bibliografisch niveau

en: a - Monographic component part
nl-NL: a - Monografische component

en: b - Serial component part
nl-NL: b - Seriële component

en: c - Collection
nl-NL: c - Verzameling

en: d - Subunit
nl-NL: d - Subeenheid

en: i - Integrating resource
nl-NL: i - geïntegreerde bron

en: m - Monograph/item
nl-NL: m - Monografie/exemplaar

en: s - Serial
nl-NL: s - Serieel

note: SELECT name=f8
en: Type of control
nl-NL: Type beheer

en: _ - No specific type
nl-NL: _ - Geen specifiek type

en: a - Archival
nl-NL: a - Archief

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
nl-NL: Codering (gedwongen Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
nl-NL: Indicator/subveld lengtes

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
nl-NL: Databaseadres (automatisch gegenereerd)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
nl-NL: Coderingsniveau

en: _ - Full level
nl-NL: _ - Volledig niveau

en: 1 - Full level, material not examined
nl-NL: 1 - Volledig niveau, materiaal niet onderzocht

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
nl-NL: 2 - Minder-dan-volledig niveau, materiaal niet onderzocht

en: 3 - Abbreviated level
nl-NL: 3 - Afgekort niveau

en: 4 - Core level
nl-NL: 4 - Kernniveau

en: 5 - Partial (preliminary) level
nl-NL: 5 - Gedeeltelijk (voorlopig) niveau

en: 7 - Minimal level
nl-NL: 7- Minimaal niveau

en: 8 - Prepublication level
nl-NL: 8 - Prepublicatieniveau

en: I- Full-level input by OCLC participants
nl-NL: I- Volledig-niveau invoer door OCLC deelnemers

en: J- Deleted record
nl-NL: J- Verwijderd record

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
nl-NL: K- Minder-dan-volledig-niveau invoer door OCLC deelnemers

en: M- Added from a batch process
nl-NL: M- Toegevoegd via batch proces

en: u - Unknown
nl-NL: u - Onbekend

en: z - Not applicable
nl-NL: z - Niet van toepassing

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
nl-NL: Beschrijvende catalogiseervorm

en: _ - Non-ISBD
nl-NL: _ - Niet-ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
nl-NL: c - ISBD interpunctie weggelaten

en: i - ISBD punctuation included
nl-NL: i - ISBD interpunctie bijgesloten

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
nl-NL: n - Niet-ISBD interpunctie weggelaten

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
nl-NL: Meerdelig record bronniveau

en: _ - Not specified or not applicable
nl-NL: _ - Niet gespecificeerd of niet van toepassing

en: b - Part with independent title
nl-NL: b - Deel met onafhankelijke titel

en: c - Part with dependent title
nl-NL: c - Deel met afhankelijke titel

note: SPAN
en: Length of directory elements
nl-NL: Lengte van map elementen

note: SCRIPT
en: Assign next
nl-NL: Volgende toekennen

note: SCRIPT
en: Control number:
nl-NL: Controlenummer:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
nl-NL: Voer nieuw controlenummer in

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
nl-NL: Vaste gegevens:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
nl-NL: Laden...

note: SCRIPT
en: Override
nl-NL: Overschrijden

note: SCRIPT
en: Updated:
nl-NL: Bijgewerkt:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
nl-NL: niet ingesteld

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
nl-NL: 006 Vaste lengte data-elementen--Aanvullende materiaalkarakteristieken--Algemene informatie

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
nl-NL: Kies een materiaaltype om variabele waarden te specificeren

en: Type of material
nl-NL: Type materiaal

en: Select a type of material
nl-NL: Kies een materiaaltype

note: INPUT type=submit
en: Save
nl-NL: Opslaan

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
nl-NL: Toon waarden voor materiaalsoort '%s'?

en: 007 Physical description fixed field--General information
nl-NL: 007 Fysieke beschrijving vast veld--Algmene informatie

en: Material type:
nl-NL: Materiaalsoort:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
nl-NL: #- Geen poging om te coderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
nl-NL: #- Geen secundaire ondersteuning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
nl-NL: #- Geen geluid (stil)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
nl-NL: #- Geen gespecificeerd braille-muziekformaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
nl-NL: #- Geen specifieke brailleklasse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
nl-NL: #- Ongedefinieerd

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
nl-NL: (YYYYMM; gebruik maximaal 6 - voor onbekend <br />of | voor geen poging om te coderen)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
nl-NL: (als exacte bitdiepte bekend is, voer in; <br />gebruik anders pulldown)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
nl-NL: (drie cijfers, zonodig met nul aanvullen, <br />of ||| voor geen poging om te coderen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
nl-NL: --- - Onbekend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
nl-NL: 00 Materiaalcategorie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
nl-NL: 01 Specifieke materiaalaanduiding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
nl-NL: 02 Ongedefinieerd

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
nl-NL: 03 Hoogte van sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
nl-NL: 03 Soort brailleschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
nl-NL: 03 Kleur

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
nl-NL: 03 Positief/negatief aspect

note: SCRIPT
en: 03 Speed
nl-NL: 03 Snelheid

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
nl-NL: 04 Richting van sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
nl-NL: 04 Emulsiebasis

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
nl-NL: 04 Soort brailleschrift (2e optie)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
nl-NL: 04 Configuratie van afspeelkanalen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
nl-NL: 04 Afmetingen

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
nl-NL: 04 Speelfilm presentatie format

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
nl-NL: 04 Fysiek medium

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
nl-NL: 04 Fysiek medium

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
nl-NL: 04 Primair ondersteuningsmateriaal

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
nl-NL: 04 Formaat video-opname

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
nl-NL: 05 Bewolking

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
nl-NL: 05 Groefbreedte/groefsteek

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
nl-NL: 05 Mate van samentrekking

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
nl-NL: 05 Reductieverhoudingbereik

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
nl-NL: 05 Secundair ondersteuningsmateriaal

note: SCRIPT
en: 05 Sound
nl-NL: 05 Geluid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
nl-NL: 05 Geluid op medium of apart

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
nl-NL: 05 Type reproductie

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
nl-NL: 05 Type reproductie

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
nl-NL: 06 Braille muziek format

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
nl-NL: 06 Afmetingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
nl-NL: 06 Medium voor geluid

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
nl-NL: 06 Platform constructie type

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
nl-NL: 06 Productie/reproductie details

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
nl-NL: 06-08 Beeldbitdiepte

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
nl-NL: 06-08 Reductieverhouding

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
nl-NL: 07 Braille muziek format (2e optie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
nl-NL: 07 Afmetingen

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
nl-NL: 07 Categorie platformgebruik

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
nl-NL: 07 Positief/negatief aspect

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
nl-NL: 07 Bandbreedte

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
nl-NL: 08 Braille muziek format (3e optie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
nl-NL: 08 Configuratie van afspeelkanalen

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
nl-NL: 08 Secundair ondersteuningsmateriaal

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
nl-NL: 08 Sensortype

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
nl-NL: 08 Bandconfiguratie

note: SCRIPT
en: 09 Color
nl-NL: 09 Kleur

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
nl-NL: 09 Bestandsformaten

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
nl-NL: 09 Soort schijf, cilinder of band

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
nl-NL: 09 Productie-elementen

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
nl-NL: 09 Speciale fysieke eigenschappen

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
nl-NL: 09-10 Datatype

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
nl-NL: 10 Emulsie op film

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
nl-NL: 10 Materiaalsoort

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
nl-NL: 10 Positief/negatief aspect

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
nl-NL: 10 Kwaliteitsdoelstelling(en)

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
nl-NL: 11 Antecedent/Bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
nl-NL: 11 Generatie

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
nl-NL: 11 Soort snede

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
nl-NL: 12 Basis van film

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
nl-NL: 12 Compressieniveau

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
nl-NL: 12 Speciale afspeelkarateristieken

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
nl-NL: 13 Oorspronkelijke pname- en opslagtechniek

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
nl-NL: 13 Kleurcategorieën, verfijnd

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
nl-NL: 13 Herformatteerkwaliteit

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
nl-NL: 14 Soort kleurvoorraad of print

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
nl-NL: 15 Verslechteringsstadium

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
nl-NL: 16 Volledigheid

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
nl-NL: 17-22 Film inspectiedatum

note: SCRIPT
en: Date
nl-NL: Datum

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
nl-NL: Exacte bitdiepte 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
nl-NL: a- 16 rpm (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
nl-NL: a- 3 1/2 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
nl-NL: a- 3 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
nl-NL: a- 3 laagkleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
nl-NL: a- 8 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
nl-NL: a- Afwezig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
nl-NL: a- Toegang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
nl-NL: a- Akoestische opname, analoge directe opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
nl-NL: a- Actief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
nl-NL: a- Activiteitenkaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
nl-NL: a- Ponskaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
nl-NL: a- Ballon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
nl-NL: a- Balk over balk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
nl-NL: a- Beta (1/2 inch, videocassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
nl-NL: a- Hemelglobe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
nl-NL: a- Bestand gekopieerd van origineel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
nl-NL: a- Eerste generatie (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
nl-NL: a- Volledig (1) spoor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
nl-NL: a- Ingebedde kleurstofoverdracht afdrukken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
nl-NL: a- Laklaag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
nl-NL: a- Literair braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
nl-NL: a- Lage hoek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
nl-NL: a- Lage reductie ratio

note: SCRIPT
en: a- Map
nl-NL: a- Kaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
nl-NL: a- Meteorologisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
nl-NL: a- Maan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
nl-NL: a- NAB-standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
nl-NL: a- Geen schijnbare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
nl-NL: a- Eén kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
nl-NL: a- Eén bestandsformaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
nl-NL: a- Optisch geluidsspoor bij speelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
nl-NL: a- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
nl-NL: a- Fotokopie, blauwdruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
nl-NL: a- Positief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
nl-NL: a- Druk/braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
nl-NL: a- Reguliere druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
nl-NL: a- Veiligheidsbase, onbepaald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
nl-NL: a- Zilverhalogenide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
nl-NL: a- Geluid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
nl-NL: a- Geluid op medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
nl-NL: a- Standaard 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
nl-NL: a- Standaard 8 mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
nl-NL: a- Standaard geluid diafragma (verminderde frame)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
nl-NL: a- Oppervlakte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
nl-NL: a- Ongecomprimeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
nl-NL: a- Niet samengetrokken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
nl-NL: a- Werkdruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
nl-NL: aa- Zichtbaar licht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
nl-NL: b- 2 kleur, enkele strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
nl-NL: b- 33 1/3 rpm (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
nl-NL: b- 5 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
nl-NL: b- In de lucht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
nl-NL: b- Vliegtuig--lage hoogte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
nl-NL: b- Balk voor balk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
nl-NL: b- Zwart-wit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
nl-NL: b- Bristolpapier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
nl-NL: b- CCIR standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
nl-NL: b- Cellulosenitraat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
nl-NL: b- Samengetrokken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
nl-NL: b- Elektrische opname, analoge directe opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
nl-NL: b- Bestand gekopieerd van microvorm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
nl-NL: b- Braillecodeformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
nl-NL: b- Half (2) spoor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
nl-NL: b- Hoge schuinte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
nl-NL: b- Jumbo of vergrote braille

note: SCRIPT
en: b- Large print
nl-NL: b- Grote letter

note: SCRIPT
en: b- Large print
nl-NL: b- Grote letter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
nl-NL: b- Magnetisch geluidsspoor bij speelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
nl-NL: b- Microfilmcartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
nl-NL: b- Negatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
nl-NL: b- Nitraat: verdachte geur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
nl-NL: b- Non-anamorfisch (breedbeeld)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
nl-NL: b- Normale reductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
nl-NL: b- Passief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
nl-NL: b- Fotokopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
nl-NL: b- Planeet- of maanglobe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
nl-NL: b- Geluid apart van medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
nl-NL: b- Super 8 mm/enkel 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
nl-NL: b- Super 8mm/enkel 8mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
nl-NL: b- Oppervlakte observatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
nl-NL: b- Bandduplicatie master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
nl-NL: b- Drielaagsvoorraad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
nl-NL: b- VHS (1/2 inch, videocassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
nl-NL: b- Hout

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
nl-NL: c- 45 rpm (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
nl-NL: c- 7 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
nl-NL: c- 9,5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
nl-NL: c- 9,5 mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
nl-NL: c- Acetaatband met ijzeroxide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
nl-NL: c- Vliegtuig--gemiddelde hoogte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
nl-NL: c- Karton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
nl-NL: c- Karton/illustratiepapier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
nl-NL: c- Combinatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
nl-NL: c- Volledig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
nl-NL: c- Computer optische schijf cartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
nl-NL: c- Dolby-B gecodeerd

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
nl-NL: c- Elektronische bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
nl-NL: c- Bestand gekopieerd van een elektronische bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
nl-NL: c- Filmcartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
nl-NL: c- Filmstrook cartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
nl-NL: c- Hoge reductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
nl-NL: c- Regel over regel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
nl-NL: c- Magnetische geluidsband in patroon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
nl-NL: c- Wiskundige en wetenschappelijke braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
nl-NL: c- Microfilmcassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
nl-NL: c- Meerdere kleuren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
nl-NL: c- Nitraat: doordringende geur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
nl-NL: c- Fotografische preproductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
nl-NL: c- Kwart (4) spoor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
nl-NL: c- Veiligheidsbase, acetaat onbepaald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
nl-NL: c- Onderhoudskopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
nl-NL: c- Ruimtelijke observatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
nl-NL: c- Ruimtelijk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
nl-NL: c- Steen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
nl-NL: c- Aardglobe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
nl-NL: c- Drielaagsvoorraad, lage vervaging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
nl-NL: c- U-matic (3/4 inch, videocasstte)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
nl-NL: c- Onbepaald 2 kleuren

note: SCRIPT
en: c- Vertical
nl-NL: c- Verticaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
nl-NL: c- Vesiculair

note: SCRIPT
en: c- vertical
nl-NL: c- Verticaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
nl-NL: d- 10 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
nl-NL: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
nl-NL: d- 16 mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
nl-NL: d- 16 mm microfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
nl-NL: d- 78 rpm (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
nl-NL: d- Vliegtuig--grote hoogte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
nl-NL: d- Anamorfisch (breedbeeld)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
nl-NL: d- Computerbraille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
nl-NL: d- Computerschijf, type niet gespecificeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
nl-NL: d- Disc master (negatief)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
nl-NL: d- Tekening

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
nl-NL: d- Duplicaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
nl-NL: d- Dubbelzijdige voorraad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
nl-NL: d- EIAJ (1/2 inch, spoel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
nl-NL: d- 8 sporen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
nl-NL: d- Elektrische opname, digitale opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
nl-NL: d- Bestand gekopieerd van een tussenvorm (niet microvorm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
nl-NL: d- Filmstrook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
nl-NL: d- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
nl-NL: d- Losbladig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
nl-NL: d- Metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
nl-NL: d- Microfilmspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
nl-NL: d- Nitraat: bruinig, verkleuring, vervaging, stoffig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
nl-NL: d- Paragraaf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
nl-NL: d- Veiligheidsbase, diacetaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
nl-NL: d- Geluidsschijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
nl-NL: d- Voelbaar, zonder schrijfsysteem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
nl-NL: d- Onbepaald 3 kleuren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
nl-NL: d- Zeer hoge reductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
nl-NL: d- dbx gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
nl-NL: da- Nabij-infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
nl-NL: db- Midden-infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
nl-NL: dc- Ver infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
nl-NL: dd- Thermisch infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
nl-NL: de- Kortegolf infrarood (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
nl-NL: df- Reflectief infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
nl-NL: dv- Combinaties

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
nl-NL: dz- Andere infrarood gegevens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
nl-NL: e- 12 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
nl-NL: e- 12 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
nl-NL: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
nl-NL: e- 28 mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
nl-NL: e- 3 strookkleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
nl-NL: e- 8 rpm (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
nl-NL: e- Computerschijf cartridge, type niet gespecificeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
nl-NL: e- Cilinder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
nl-NL: e- Digitale opname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
nl-NL: e- Aarde-maanglobe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
nl-NL: e- Elektrische opname, analoge elektrische opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
nl-NL: e- Magnetische geluidsband op spoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
nl-NL: e- Bemand ruimtevaartuig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
nl-NL: e- Sporen mixen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
nl-NL: e- Muziekbraille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
nl-NL: e- Nitraat: plakkerig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
nl-NL: e- Ander breedbeeld format

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
nl-NL: e- Schilderij

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
nl-NL: e- Enkele regel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
nl-NL: e- Synthetisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
nl-NL: e- 12 spoor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
nl-NL: e- Type C (1 inch, spoel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
nl-NL: e- Ultrahoge reductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
nl-NL: f- 1,4 m. per seconde (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
nl-NL: f- 16 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
nl-NL: f- 2 strookkleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
nl-NL: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
nl-NL: f- 35 mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
nl-NL: f- 35 mm microfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
nl-NL: f- Dolby-A gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
nl-NL: f- Filmcassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
nl-NL: f- Filmstrook, type niet gespecificeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
nl-NL: f- Magnetische geluidsband in cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
nl-NL: f- Microfichecassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
nl-NL: f- Nitraat: schuimend, bubbels, blaren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
nl-NL: f- Fotomechanische druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
nl-NL: f- Quadruplex (1 of 2 inch, spoel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
nl-NL: f- Sectie bij sectie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
nl-NL: f- 16 sporen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
nl-NL: f- Huid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
nl-NL: f- Standaard stil diafragma (full frame)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
nl-NL: f- Tactiel materiaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
nl-NL: f- Cassetteband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
nl-NL: f- Titelbanden/intertitelrollen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
nl-NL: f- Onbemand ruimtevaartuig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
nl-NL: g- 4 3/4 inch of 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
nl-NL: g- 4 3/4 inch of 12 cm diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
nl-NL: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
nl-NL: g- 70 mm filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
nl-NL: g- 70 mm microfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
nl-NL: g- Dolby-C gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
nl-NL: g- Glas met lak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
nl-NL: g- Grijsschaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
nl-NL: g- Landgebaseerd remote-sensing apparaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
nl-NL: g- Regel voor regel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
nl-NL: g- Micro-opaque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
nl-NL: g- Nitraat: gestold

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
nl-NL: g- Optisch en magnetisch geluidsspoor bij speelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
nl-NL: g- Fotonegatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
nl-NL: g- Productie rollen

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
nl-NL: g- Geprojecteerd beeld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
nl-NL: g- Rode strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
nl-NL: g- Geluidscartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
nl-NL: g- Textiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
nl-NL: g- Textiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
nl-NL: gb- Synthetic aperture radar (SAR)-Enkele frequentie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
nl-NL: gc- SAR-multifrequentie (meerkanalig)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
nl-NL: gd- SAR-achtige polarisatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
nl-NL: ge- SAR-cross polarisatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
nl-NL: gf- Infometrisch SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
nl-NL: gg- polarmetrisch SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
nl-NL: gu- Passieve microgolf kartering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
nl-NL: gz- Andere microgolf gegevens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
nl-NL: h- 105 mm microfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
nl-NL: h- 120 rpm (cilinders)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
nl-NL: h- Blauwe of groene strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
nl-NL: h- CX gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
nl-NL: h- Handmatig gekleurd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
nl-NL: h- Heuvel-en-dal snede

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
nl-NL: h- Metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
nl-NL: h- Microfilmstrook

note: SCRIPT
en: h- Microform
nl-NL: h- Microvorm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
nl-NL: h- Nitraat: poeder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
nl-NL: h- Fotodruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
nl-NL: h- Bandspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
nl-NL: h- Videoband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
nl-NL: h- Wateroppervlak-gebaseerd remote-sensing apparaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
nl-NL: i- 1 1/8 x 2 3/8 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
nl-NL: i- 160 rpm (cilinders)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
nl-NL: i- Aluminium met lak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
nl-NL: i- Betacam (1/2 inch, videoband)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
nl-NL: i- Cyaan strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
nl-NL: i- Onvolledig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
nl-NL: i- Ogenblikkelijk (ter plaatse opgenomen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
nl-NL: i- Nitraatbasis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
nl-NL: i- Afbeelding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
nl-NL: i- Geluidsspoor film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
nl-NL: i- Spanner korte vorm scoring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
nl-NL: i- Onderwater remote-sensing apparaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
nl-NL: i- Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
nl-NL: j- 2x2 inch of 5x5 cm dia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
nl-NL: j- 3 7/8 x 2 1/2 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
nl-NL: j- Betacam SP (1/2 inch, videoband)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
nl-NL: j- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
nl-NL: j- Magenta strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
nl-NL: j- Magnetische schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
nl-NL: j- Kaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
nl-NL: j- Metaal en glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
nl-NL: j- Microfilmspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
nl-NL: j- Druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
nl-NL: j- Veiligheidsfolie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
nl-NL: j- Verkorte vorm scoring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
nl-NL: ja- Ver ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
nl-NL: jb- Midden-ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
nl-NL: jc- Nabij-ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
nl-NL: jv- Ultraviolette combinaties

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
nl-NL: jz- Andere ultraviolette gegevens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
nl-NL: k- 15/16 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
nl-NL: k- 2 1/4 x 2 1/4 inch of 6x6 cm dia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
nl-NL: k- Computerkaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
nl-NL: k- Filmbasis, anders dan veiligheidsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
nl-NL: k- Gemengd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
nl-NL: k- Non-nitraat: merkbare verslechtering

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
nl-NL: k- Niet geprojecteerde afbeelding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
nl-NL: k- Uitlijning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
nl-NL: k- Profiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
nl-NL: k- Super-VHS (1/2 inch, videocassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
nl-NL: k- Synthetisch en glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
nl-NL: k- Gele strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
nl-NL: l- 1 7/8 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
nl-NL: l- 1/8 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
nl-NL: l- l- 3x5 inch of 8x13 cm microfiche, microopaque etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
nl-NL: l- Lateraal of gecombineerd snijden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
nl-NL: l- Metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
nl-NL: l- Non-nitraat: vergevorderde verslechtering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
nl-NL: l- Technische tekening

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
nl-NL: l- Verticale ruimte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
nl-NL: m- 1/4 inch

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
nl-NL: m- 3 3/4 ips (banden)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
nl-NL: m- 3 3/4 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
nl-NL: m- 4x6 inch or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
nl-NL: m- Combinatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
nl-NL: m- M-II (1/2 inch, videocassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
nl-NL: m- Magneet-optische schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
nl-NL: m- Massa geproduceerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
nl-NL: m- Microgroef/fijn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
nl-NL: m- Gemengd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
nl-NL: m- Gemengd basis (nitraat en veiligheid)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
nl-NL: m- Gemengde collectie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
nl-NL: m- Gemengde emulsie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
nl-NL: m- Gemengde generatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
nl-NL: m- Gemengde polariteit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
nl-NL: m- Gemengde toepassingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
nl-NL: m- Mono

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
nl-NL: m- Speelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
nl-NL: m- Meerdere brailletypes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
nl-NL: m- Meerdere bestandsformaten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
nl-NL: m- Meerdere fysieke vormen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
nl-NL: m- Non-nitraat: ramp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
nl-NL: m- Plastic met metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
nl-NL: ma- Multispectraal, multidata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
nl-NL: mb- Multitemporaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
nl-NL: mm- Combinatie van verschillende datatypes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
nl-NL: mmm- Meerdere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
nl-NL: n- Grafiek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
nl-NL: n- Niet van toepassing

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
nl-NL: nn- Niet van toepassing

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
nl-NL: nnn- Niet van toepassing

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
nl-NL: o- 1/2 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
nl-NL: o- 5 1/4 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
nl-NL: o- 5 1/4 x 3 7/8 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
nl-NL: o- 6x9 inch of 16x23 microfiche, microopaque etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
nl-NL: o- 7 1/2 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
nl-NL: o- D-2 (3/4 inch, videocassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
nl-NL: o- Filmrol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
nl-NL: o- Filmstrook rol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
nl-NL: o- Flashkaart

note: SCRIPT
en: o- Kit
nl-NL: o- Set

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
nl-NL: o- Optische schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
nl-NL: o- Origineel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
nl-NL: o- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
nl-NL: p- 1 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
nl-NL: p- 15 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
nl-NL: p- 3 1/4 x 7 3/8 inch of 9x19 cm diafragmakaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
nl-NL: p- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
nl-NL: p- Pleister

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
nl-NL: p- Briefkaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
nl-NL: p- Heden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
nl-NL: p- Behoud

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
nl-NL: p- Veiligheidsbasis, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
nl-NL: p- Sepiakleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
nl-NL: pa- Sonar--waterdiepte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
nl-NL: pb- Sonar--bodem topografiebeelden, zijwaartse scan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
nl-NL: pc- Sonar--bodem topografie, nabij-oppervlakte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
nl-NL: pd- Sonar--bodem topografie, nabij-bodem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
nl-NL: pe- Seismische onderzoeken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
nl-NL: pz- Andere akoestische gegevens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
nl-NL: q- 2 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
nl-NL: q- Flexibele basis fotografisch, positief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
nl-NL: q- Hi-8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
nl-NL: q- Icoon

note: SCRIPT
en: q- Notated music
nl-NL: q- Bladmuziek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
nl-NL: q- Andere kleurstelling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
nl-NL: q- Quadrafonisch, meerkanaals of surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
nl-NL: q- Rol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
nl-NL: r- 3/4 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
nl-NL: r- 30 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
nl-NL: r- Filmspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
nl-NL: r- Flexibele basis fotografisch, negatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
nl-NL: r- Moeder (positief)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
nl-NL: r- Papier met lak of ijzeroxide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
nl-NL: r- Porselein

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
nl-NL: r- Radiografie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
nl-NL: r- Referentiafdruk/kopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
nl-NL: r- Extern

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
nl-NL: r- Remote-sensing afbeelding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
nl-NL: r- Vervanging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
nl-NL: r- Veiligheidsbasis, gemengd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
nl-NL: r- Videospoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
nl-NL: ra- Zwaartekrachtanomalieën (algemeen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
nl-NL: rb- Vrijelucht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
nl-NL: rd- Isostatisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
nl-NL: s- 2 3/4 x 4 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
nl-NL: s- 4x5 inch of 10x13 cm transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
nl-NL: s- Blu-ray schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
nl-NL: s- Grof/standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
nl-NL: s- Niet-flexibele basisfotografisch, positief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
nl-NL: s- Sectie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
nl-NL: s- Schellak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
nl-NL: s- Dia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
nl-NL: s- Geluidscassette

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
nl-NL: s- Geluidsopname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
nl-NL: s- Stempel (negatief)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
nl-NL: s- Standalone apparaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
nl-NL: s- Stereofonisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
nl-NL: s- Steen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
nl-NL: s- Studie druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
nl-NL: s- Getint en gekleurd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
nl-NL: sa- Magnetisch veld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
nl-NL: t- 5x7 inch of 13x18 cm transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
nl-NL: t- Niet-flexibele basisfotografisch, negatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
nl-NL: t- Veiligheidsbase, triacetaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
nl-NL: t- Geluid-bandspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
nl-NL: t- Stencil kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
nl-NL: t- Proefdruk

note: SCRIPT
en: t- Text
nl-NL: t- Tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
nl-NL: t- Transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
nl-NL: t- Hout

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
nl-NL: ta- radiometrische verkenningen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
nl-NL: u- Onbekend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
nl-NL: u- Onbekende opname en opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
nl-NL: u- Ongespecificeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
nl-NL: uu- Onbekend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
nl-NL: v- 8 inch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
nl-NL: v- 8x10 inch of 21x26 cm transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
nl-NL: v- Handmatig gekleurd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
nl-NL: v- Leder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
nl-NL: v- Foto, type niet gespecificeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
nl-NL: v- Reductierato varieert

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
nl-NL: v- Video-opname

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nl-NL: w- 9x9 inch of 23x23 cm transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
nl-NL: w- Perkament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
nl-NL: w- Was

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
nl-NL: w- Bandrecorderopname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
nl-NL: x- 10x10 inch of 26x26 cm transparant

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nl-NL: x- 9x9 inch of 23x23 cm transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
nl-NL: x- Niet van toepassing

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
nl-NL: y- 7x7 inch of 18x18 cm transparant

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
nl-NL: y- Ander fotografisch medium

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
nl-NL: y- Ander fotografisch medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
nl-NL: y- Weergave

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
nl-NL: z- Andere

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
nl-NL: z- Ongespecificeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
nl-NL: zz- Andere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
nl-NL: |- Geen poging om te coderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
nl-NL: ||- Geen poging om te coderen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
nl-NL: ||| - Geen poging om te coderen

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
nl-NL: 008 Vaste lengte data-elementen--Aanvullende materiaalkarakteristieken--Algemene informatie

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
nl-NL: Kies een materiaaltype om variabele waarden te specificeren. Voorgevuld op basis van Leader/06

en: Type of Material
nl-NL: Type materiaal

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
nl-NL: Kies een materiaaltype om variabele waarden te specificeren. Standaardkeuze is gebaseerd op de waarde in Leader/06

en: 008 Fixed-length data elements
nl-NL: 008 Vaste lengte data-elementen

en: 00-05- Date entered on file
nl-NL: 00-05- Opgeslagen invoerdatum

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
nl-NL: 06- Directe of indirecte geografische onderverdeling

en: #- Not subdivided geographically
nl-NL: #- Niet geografisch onderverdeeld

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
nl-NL: d- Geografisch onderverdeeld&mdash;direct

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
nl-NL: i- Geografisch onderverdeeld&mdash;indirect

en: 07- Romanization scheme
nl-NL: 07- Romanisatie schema

en: a- International standard
nl-NL: a- Internationale standaard

en: b- National standard
nl-NL: b- Nationale standaard

en: c- National library association standard
nl-NL: c- National library association standaard

en: d- National library or bibliographic agency standard
nl-NL: d- Nationale bibliotheek of bibliografisch agentschap standaard

en: e- Local standard
nl-NL: e- Lokale standaard

en: f- Standard of unknown origin
nl-NL: f- Standaard of onbekende oorsprong

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
nl-NL: g- Conventionele romanisering of conventionele vorm van naam in taal van catalogiseerder

en: 08- Language of catalog
nl-NL: 08- Taal van de catalogus

en: #- No information provided
nl-NL: #- Geen informatie verstrekt

en: b- English and French
nl-NL: b- Engels en Frans

en: e- English only
nl-NL: e- Alleen Engels

en: f- French only
nl-NL: f- Alleen Frans

en: 09- Kind of record
nl-NL: 09- Soort record

en: a- Established heading
nl-NL: a- Vastgestelde kop

en: b- Untraced reference
nl-NL: b- Ongevolgde referentie

en: c- Traced reference
nl-NL: c- Gevolgde voorkeursterm

en: d- Subdivision
nl-NL: d- Onderverdeling

en: f- Established heading and subdivision
nl-NL: f- Vastgestelde ingang en onderverdeling

en: g- Reference and subdivision
nl-NL: g- Referentie en onderverdeling

en: 10- Descriptive cataloging rules
nl-NL: 10- Regels voor beschrijvend catalogiseren

en: a- Earlier rules
nl-NL: a- Eerdere regels

en: d- AACR 2 compatible heading
nl-NL: d- AACR 2 compatibele ingang

en: 11- Subject heading system/thesaurus
nl-NL: 11- Onderwerpsclassificatie/thesaurus

en: a- Library of Congress subject headings
nl-NL: a- Library of Congress onderwerpsingangen

en: a- Library of Congress Subject Headings
nl-NL: a- Library of Congress Onderwerpsingangen

en: b- LC subject headings for children's literature
nl-NL: b- LC onderwerpsingangen voor jeugdliteratuur

en: c- Medical subject headings
nl-NL: c- Medische onderwerpsingangen

en: d- National Agricultural Library subject authority file
nl-NL: d- National Agricultural Library onderwerpsthesaurusbestand

en: k- Canadian subject headings
nl-NL: k- Canadese onderwerpsingangen

en: r- Art and architecture thesaurus
nl-NL: r- Kunst- en architectuurthesaurus

en: s- Sears list of subject headings
nl-NL: s- Sears lijst van Onderwerpsingangen

en: s- Sears List of Subject Headings
nl-NL: s- Sears lijst van Onderwerpsingangen

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
nl-NL: v- Overzicht van onderwerpsrubrieken

en: 12- Type of series
nl-NL: 12- Type serie

en: a- Monographic series
nl-NL: a- Monografieënreeks

en: b- Multipart item
nl-NL: b- Meerdelig object

en: c- Series-like phrase
nl-NL: c- Serie-achtige zin

en: 13- Numbered or unnumbered series
nl-NL: 13- Genummerde of ongenummerde serie

en: a- Numbered
nl-NL: a- Genummerd

en: b- Unnumbered
nl-NL: b- Ongenummerd

en: c- Numbering varies
nl-NL: c- Nummering varieert

en: 14- Heading use--main or added entry
nl-NL: 14- Heading gebruik--hoofd- of toegevoegde invoer

en: a- Appropriate
nl-NL: a- Toepasselijk

en: b- Not appropriate
nl-NL: b- Niet van toepassing

en: 15- Heading use--subject added entry
nl-NL: 14- Heading gebruik--onderwerp toegevoegde invoer

en: 16- Heading use--series added entry
nl-NL: 14- Heading gebruik--serie toegevoegde invoer

en: 17- Type of subject subdivision
nl-NL: 17- Type onderwerpsonderverdeling

en: a- Topical
nl-NL: a- Onderwerpsgewijs

en: b- Form
nl-NL: b- Vorm

en: c- Chronological
nl-NL: c- Chronologisch

en: d- Geographic
nl-NL: d- Geografisch

en: e- Language
nl-NL: e- Taal

en: 18-27 Undefined character positions
nl-NL: 18-27 Ongedefinieerde tekenposities

en: 28- Type of government agency
nl-NL: 28- Type overheidsinstantie

en: #- Not a government agency
nl-NL: #- Geen overheidsinstantie

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
nl-NL: a- Autonoom of semi-autonoom component

en: c- Multilocal
nl-NL: c- Multilocaal

en: f- Federal/national
nl-NL: f- Federaal/nationaal

en: i- International intergovernmental
nl-NL: i- Internationaal intergouvernementeel

en: l- Local
nl-NL: l- Lokaal

en: m- Multistate
nl-NL: m- Meerstatig

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
nl-NL: o- Overheidsinstantie&mdash;type onbepaald

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
nl-NL: s- Staat, provincie, territoriaal, afhankelijk, etc.

en: u- Unknown if heading is government agency
nl-NL: u- Onbekend indien ingang een overheidsinstantie is

en: 29- Reference evaluation
nl-NL: 29- Referentie-evaluatie

en: a- Tracings are consistent with the heading
nl-NL: a- Verwijzingen komen overeen met ingang

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
nl-NL: b- Verwijzingen komen niet per se overeen met ingang

en: 30 Undefined character position
nl-NL: 30 Ongedefinieerd tekenpositie

en: 31- Record update in process
nl-NL: 31- Recordupdate wordt uitgevoerd

en: a- Record can be used
nl-NL: a- Record kan worden gebruikt

en: b- Record is being updated
nl-NL: b- Record wordt bijgewerkt

en: 32- Undifferentiated personal name
nl-NL: 32- Ongedifferentieerde persoonlijke naam

en: a- Differentiated personal name
nl-NL: a- Gedifferentieerde persoonlijke naam

en: b- Undifferentiated personal name
nl-NL: b- Ongedifferentieerde persoonlijke naam

en: 33- Level of establishment
nl-NL: 33- Niveau van vaststelling

en: a- Fully established
nl-NL: a- Volledig vastgesteld

en: c- Provisional
nl-NL: c- Voorlopig

en: d- Preliminary
nl-NL: d- Voorlopig

en: 34-37 Undefined character positions
nl-NL: 34-37 Ongedefinieerde tekenposities

en: 38- Modified record
nl-NL: 38- Gewijzigd record

en: #- Not modified
nl-NL: #- Niet aangepast

en: s- Shortened
nl-NL: s- Verkort

en: x- Missing characters
nl-NL: x- Ontbrekende tekens

en: 39- Cataloging source
nl-NL: 39- Catalogiseerbron

en: #- National bibliographic agency
nl-NL: #- Nationaal bibliografisch centrum

en: c- Cooperative cataloging program
nl-NL: c- Coöperatief catalogiseerprogramma

en: d- Other
nl-NL: d- Anders

en: 06- Kind of record
nl-NL: 06- Record type

en: a- Schedule record
nl-NL: a- Plan record

en: b- Table record
nl-NL: b- Tabel record

en: c- Index term record
nl-NL: c- Indexterm record

en: 07- Type of number
nl-NL: 07- Nummer type

en: a- Single number
nl-NL: a- Enkel getal

en: b- Defined number span
nl-NL: b- Gedefinieerd getallenbereik

en: c- Summary number span
nl-NL: c- Sammenvattend nummerbereik

en: n - Not applicable
nl-NL: n - Niet van toepassing

en: 08- Classification validity
nl-NL: 08- Classificatie validiteit

en: a- Valid
nl-NL: a- Geldig

en: b- First number of span invalid
nl-NL: b- Eerste getal in bereik ongeldig

en: c- Last number of span invalid
nl-NL: c- Laatste getal in bereik ongeldig

en: d- Completely invalid
nl-NL: d- Volledig ongeldig

en: e- Obsolete
nl-NL: e- Verouderd

en: 09- Standard or optional designation
nl-NL: 09- Standaard of optionele aanduiding

en: a- Standard
nl-NL: a- Standaard

en: b- Optional
nl-NL: b- Optioneel

en: 10- Record update in process
nl-NL: 10- Recordupdate wordt uitgevoerd

en: 11- Level of establishment
nl-NL: 11- Niveau van vaststelling

en: 12- Synthesized number indication
nl-NL: 12- Gesyntheseerde nummerindicatie

en: a- Not synthesized
nl-NL: a- Niet gesynthetiseerd

en: b- Synthesized
nl-NL: b- Gesynthetiseerd

en: 13- Display controller
nl-NL: 13- Beeldscherm-controller

en: a- Displayed in standard schedules or tables
nl-NL: a- Getoond in standaard schema's of tabellen

en: b- Extended display
nl-NL: b- Uitgebreide vertoning

en: 000 - Leader
nl-NL: 000 - Voorloop

en: 0-4 Record size
nl-NL: 0-4 Record grootte

en: (auto-filled)
nl-NL: (automatisch gevuld)

en: a- Increase in encoding level
nl-NL: a- Toename coderingsniveau

en: c- Corrected or revised
nl-NL: c- Gecorrigeerd of herzien

en: d- Deleted
nl-NL: d- Verwijderd

en: n- New
nl-NL: n- Nieuw

en: p- Increase in encoding level from prepublication
nl-NL: p- Toename in coderingsniveau vanuit voorpublicatie

en: 6- Type of record
nl-NL: 6- Record type

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
nl-NL: Dit beheert de standaard configuratie van veld 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
nl-NL: De keuze hier beïnvloedt de standaard configuratie van veld 008

en: a- Language material
nl-NL: a - Taalmateriaal

en: c- Notated music
nl-NL: c- Bladmuziek

en: d- Manuscript notated music
nl-NL: D- Manuscript bladmuziek

en: e- Cartographic material
nl-NL: e- Cartografisch materiaal

en: 7- Bibliographic level
nl-NL: 7- Bibliografisch niveau

en: a- Monographic component part
nl-NL: a- Monografische component

en: b- Serial component part
nl-NL: b- Seriële component

en: c- Collection
nl-NL: c- Verzameling

en: d- Subunit
nl-NL: d- Subeenheid

en: i- Integrating resource
nl-NL: i- geïntegreerde bron

en: m- Monograph/item
nl-NL: m- Monografie/exemplaar

en: s- Serial
nl-NL: s- Serieel

en: 8- Type of control
nl-NL: 8- Type beheer

en: No specific type
nl-NL: Geen specifiek type

en: a- Archival
nl-NL: a- Archief

en: 9- Character coding scheme
nl-NL: 9- Karaktercoderingsschema

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
nl-NL: a - UCS/Unicode (auto-gevuld)

en: 10-16 indicator/subfields/size
nl-NL: 10-16 indicator/subvelden/grootte

en: 17- Encoding level
nl-NL: 17- Coderingsniveau

en: full level
nl-NL: volledig niveau

en: Full level
nl-NL: Volledig niveau

en: 1- Full level, material not examined
nl-NL: 1- Volledig niveau, materiaal niet onderzocht

en: 2- Less-than-full level, material not examined
nl-NL: 2 - Minder-dan-volledig niveau, materiaal niet onderzocht

en: 3- Abbreviated level
nl-NL: 3- Afgekort niveau

en: 4- Core level
nl-NL: 4- Kernniveau

en: 5- Partial (preliminary) level
nl-NL: 5- Gedeeltelijk (voorlopig) niveau

en: 7- Minimal level
nl-NL: 7- Minimaal niveau

en: 8- Prepublication level
nl-NL: 8- Prepublicatieniveau

en: z- Not applicable
nl-NL: z- Niet van toepassing

en: 18 - Descriptive cataloging form
nl-NL: 18 - Beschrijvende catalogiseervorm

en: Non-ISBD
nl-NL: Niet-ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
nl-NL: c- ISBD interpunctie weggelaten

en: i- ISBD punctuation included
nl-NL: i- ISBD interpunctie bijgesloten

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
nl-NL: n- Niet-ISBD interpunctie weggelaten

en: 19 - Multipart resource record level
nl-NL: 19 - Meerdelige resource recordniveau

en: Not specified or not applicable
nl-NL: Niet gespecificeerd of niet van toepassing

en: Not specified or not applicable
nl-NL: Niet gespecificeerd of niet van toepassing

en: b- Part with independent title
nl-NL: b- Deel met onafhankelijke titel

en: c- Part with dependent title
nl-NL: c- Deel met afhankelijke titel

en: 20-24 entry map &amp; lengths
nl-NL: 20-24 Invoerkaart &amp; lengtes

en: 1-4 Record size
nl-NL: 1-4 Record grootte

en: o- Obsolete
nl-NL: o- Verouderd

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
nl-NL: s- Verwijderd; ingang gesplitst in 2 of meer ingangen

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
nl-NL: x- Verwijderd; ingang vervangen door andere ingang

en: z- Authority data
nl-NL: z- Thesaurusdata

en: 7-8 Undefined
nl-NL: 7-8 Ongedefinieerd

en: 9- Encoding
nl-NL: 9- Codering

en: n- Complete authority record
nl-NL: n- Volledig thesaurusrecord

en: o- Incomplete authority record
nl-NL: o- Onvolledig thesaurusrecord

en: 18-19 Undefined
nl-NL: 18-19 Ongedefinieerd

en: MARC21 Plugin to build links between records
nl-NL: MARC21 Plug-in om koppelingen tussen records te maken

en: Plugin to build links between records
nl-NL: Plug-in om koppelingen tussen records te maken

en: Search for
nl-NL: Zoek naar

en: Any word
nl-NL: Elk woord

en: Item type
nl-NL: Itemtype

en: All item types
nl-NL: Alle type items

note: INPUT type=submit
en: Start search
nl-NL: Begin met zoeken

en: Search results
nl-NL: Zoekresultaten

en: &lt;&lt; Previous
nl-NL: &lt;&lt; Vorige

en: Next&gt;&gt;
nl-NL: Volgende&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nl-NL: Resultaten %s tot %s van %s

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: Concise description
nl-NL: Beknopte beschrijving

en: Choose
nl-NL: Kiezen

en: Clear field
nl-NL: Wis veld

en: &lt;&lt; Previous
nl-NL: &lt;&lt; Vorige

en: Next&gt;&gt;
nl-NL: Volgende&gt;&gt;

en: Abkhaz
nl-NL: Abchazisch

en: Achinese
nl-NL: Achinees

en: Acoli
nl-NL: Acholisch

en: Adangme
nl-NL: Dangbe

en: Adygei
nl-NL: Adygees

en: Afrihili (Artificial language)
nl-NL: Afrihili (Kunsttaal)

en: Afroasiatic (Other)
nl-NL: Afroasiatisch (Overig)

en: Akan
nl-NL: Akaans

en: Akkadian
nl-NL: Akkadiaans

en: Albanian
nl-NL: Albanees

en: Aleut
nl-NL: Aleoetisch

en: Algonquian (Other)
nl-NL: Algonquisch (Overig)

en: Altai
nl-NL: Altais

en: Altaic (Other)
nl-NL: Altaïsch (Overige)

en: Amharic
nl-NL: Amharisch

en: Angika
nl-NL: Angikaans

en: Apache languages
nl-NL: Apache-talen

en: Aragonese
nl-NL: Aragonees

en: Aramaic
nl-NL: Aramees

en: Armenian
nl-NL: Armeens

en: Aromanian
nl-NL: Aromaans

en: Artificial (Other)
nl-NL: Kunstmatig (Overige)

en: Assamese
nl-NL: Assamees

en: Athapascan (Other)
nl-NL: Athabaskisch (Overig)

en: Australian languages
nl-NL: Australische talen

en: Austronesian (Other)
nl-NL: Austronesisch (Overige)

en: Avaric
nl-NL: Avaars, Awari

en: Avestan
nl-NL: Avestisch

en: Azerbaijani
nl-NL: Azerbeidzjaans

en: Bable
nl-NL: Babel

en: Balinese
nl-NL: Balinees

en: Baltic (Other)
nl-NL: Baltisch (Overige)

en: Baluchi
nl-NL: Balutsji, Baluchi

en: Bamileke languages
nl-NL: Bamileek-talen

en: Banda languages
nl-NL: Banda-talen

en: Bantu (Other)
nl-NL: Bantu (Overige)

en: Basa
nl-NL: Bassa

en: Bashkir
nl-NL: Basjkiers

en: Basque
nl-NL: Baskisch

en: Belarusian
nl-NL: Belarussisch

en: Bengali
nl-NL: Bengaals

en: Berber (Other)
nl-NL: Berbers (Overige)

en: Bihari (Other)
nl-NL: Bihari (Overige)

en: Bikol
nl-NL: Bicol

en: Blissymbolics
nl-NL: Blissymbolen

en: Bosnian
nl-NL: Bosnisch

en: Breton
nl-NL: Bretons

en: Bugis
nl-NL: Boeginees

en: Bulgarian
nl-NL: Bulgaars

en: Buriat
nl-NL: Boeriaats

en: Burmese
nl-NL: Birmaans

en: Carib
nl-NL: Caraïbisch

en: Catalan
nl-NL: Catalaans

en: Caucasian (Other)
nl-NL: Kaukasisch (Overige)

en: Celtic (Other)
nl-NL: Keltisch (Overige)

en: Central American Indian (Other)
nl-NL: Centraal-Amerikaans Indiaans (Overige)

en: Chamic languages
nl-NL: Chamische talen

en: Chechen
nl-NL: Tsjetsjeens

en: Chibcha
nl-NL: Tsjibtsja

en: Chinook jargon
nl-NL: Chinook-jargon

en: Chipewyan
nl-NL: Chipewyaans

en: Church Slavic
nl-NL: Kerkslavisch

en: Chuukese
nl-NL: Tsjoekees

en: Chuvash
nl-NL: Tsjoevasjisch

en: Coptic
nl-NL: Koptisch

en: Cornish
nl-NL: Cornisch

en: Corsican
nl-NL: Corsicaans

en: Creoles and Pidgins (Other)
nl-NL: Creools en Pidgin (overig)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
nl-NL: Creools en Pidgin, Engelse basis (Overig)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
nl-NL: Creools en Pidgin, Franse basis (Overig)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
nl-NL: Creools en Pidgin, Portugese basis (Overig)

en: Crimean Tatar
nl-NL: Krim-Tataars

en: Croatian
nl-NL: Kroatisch

en: Cushitic (Other)
nl-NL: Cusjitisch (Overige)

en: Czech
nl-NL: Tsjechisch

en: Danish
nl-NL: Deens

en: Dargwa
nl-NL: Darginisch

en: Dayak
nl-NL: Dajak

en: Dogrib
nl-NL: Tlicho

en: Dravidian (Other)
nl-NL: Dravidiaans (Overige)

en: Dutch
nl-NL: Nederlands

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
nl-NL: Nederlands, Middel (ca. 1050-1350)

en: East Frisian
nl-NL: Oost-Fries

en: Efik
nl-NL: Efikisch

en: Egyptian
nl-NL: Egyptisch

en: Elamite
nl-NL: Elamitisch

en: English
nl-NL: Engels

en: English, Middle (1100-1500)
nl-NL: Engels, Middel (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
nl-NL: Engels, Oud (ca.450-1100)

en: Erzya
nl-NL: Erzja

en: Estonian
nl-NL: Estisch

en: Ethiopic
nl-NL: Ethiopisch

en: Faroese
nl-NL: Faeröers

en: Fijian
nl-NL: Fijisch

en: Filipino
nl-NL: Filipijns

en: Finnish
nl-NL: Fins

en: Finno-Ugrian (Other)
nl-NL: Fins-Oegrisch (Overige)

en: French
nl-NL: Frans

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
nl-NL: Frans, Middel (ca. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
nl-NL: Frans, Oud (ca. 842-1300)

en: Frisian
nl-NL: Fries

en: Friulian
nl-NL: Friulisch

en: Gã
nl-NL: Ga

en: Galician
nl-NL: Galicisch

en: Ganda
nl-NL: Luganda

en: Gayo
nl-NL: Gajo

en: Georgian
nl-NL: Georgisch

en: German
nl-NL: Duits

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
nl-NL: Duits, Middelhoog (ca.1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
nl-NL: Duits, Oudhoog (ca.750-1050)

en: Germanic (Other)
nl-NL: Germaans (Overige)

en: Gilbertese
nl-NL: Kiribatisch

en: Gothic
nl-NL: Gotisch

en: Greek, Ancient (to 1453)
nl-NL: Grieks, Oud (tot 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
nl-NL: Grieks, Modern (1453-)

en: Haitian French Creole
nl-NL: Haïtiaans Frans Creools

en: Hawaiian
nl-NL: Hawaïaans

en: Hittite
nl-NL: Hettitisch

en: Hungarian
nl-NL: Hongaars

en: Icelandic
nl-NL: Ijslands

en: Iloko
nl-NL: Ilokano

en: Inari Sami
nl-NL: Inari-Samisch

en: Indic (Other)
nl-NL: Indo-Arisch (Overige)

en: Indo-European (Other)
nl-NL: Indo-Europees (Overige)

en: Indonesian
nl-NL: Indonesisch

en: Ingush
nl-NL: Ingoesjetisch

en: Iranian (Other)
nl-NL: Iraans (Overige)

en: Irish
nl-NL: Iers

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
nl-NL: Iers, Middel (ca. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
nl-NL: Iers, Oud (tot 1100)

en: Iroquoian (Other)
nl-NL: Irokees (Overige)

en: Italian
nl-NL: Italiaans

en: Javanese
nl-NL: Javaans

en: Judeo-Arabic
nl-NL: Judeo-Arabisch

en: Judeo-Persian
nl-NL: Judeo-Perzisch

en: Kabardian
nl-NL: Kabardisch, Tsjerkessisch

en: Kalâtdlisut
nl-NL: Kalaallisut

en: Karachay-Balkar
nl-NL: Karatsjay-Balkar

en: Karelian
nl-NL: Karelisch

en: Karen languages
nl-NL: Karen-talen

en: Kashubian
nl-NL: Kasjoebisch

en: Kazakh
nl-NL: Kazachs

en: Khoisan (Other)
nl-NL: Khoisaans (Overige)

en: Khotanese
nl-NL: Khotanees

en: Klingon (Artificial language)
nl-NL: Klingon (Kunsttaal)

en: Kosraean
nl-NL: Kosraeaans

en: Kru (Other)
nl-NL: Kru (Overige)

en: Kurdish
nl-NL: Koerdisch

en: Kyrgyz
nl-NL: Kirgizisch

en: Lamba (Zambia and Congo)
nl-NL: Lamba (Zambia en Congo)

en: Latin
nl-NL: Latijns

en: Latvian
nl-NL: Lets

en: Lezgian
nl-NL: Lezgisch

en: Limburgish
nl-NL: Limburgs

en: Lithuanian
nl-NL: Litouws

en: Lojban (Artificial language)
nl-NL: Lojban (Kunsttaal)

en: Low German
nl-NL: Laagduits

en: Lower Sorbian
nl-NL: Laag-Sorbiaans

en: Luo (Kenya and Tanzania)
nl-NL: Luo (Kenia en Tanzania)

en: Luxembourgish
nl-NL: Luxemburgs

en: Macedonian
nl-NL: Macedonisch

en: Madurese
nl-NL: Madurees

en: Magahi
nl-NL: Magahisch

en: Malagasy
nl-NL: Malagasi

en: Malay
nl-NL: Maleis

en: Maltese
nl-NL: Maltees

en: Manchu
nl-NL: Mantsjoe

en: Mandar
nl-NL: Mandars

en: Mandingo
nl-NL: Mandinka

en: Manobo languages
nl-NL: Manobo-talen

en: Marshallese
nl-NL: Marshallees

en: Mayan languages
nl-NL: Mayatalen

en: Micmac
nl-NL: Miꞌkmaq

en: Mirandese
nl-NL: Mirandees

en: Miscellaneous languages
nl-NL: Diverse talen

en: Mon-Khmer (Other)
nl-NL: Mon-Khmer (Overige)

en: Mongolian
nl-NL: Mongools

en: Montenegrin
nl-NL: Montenegrijns

en: Mooré
nl-NL: More

en: Munda (Other)
nl-NL: Munda (Overige)

en: Ndebele (South Africa)
nl-NL: Ndebele (Zuid-Afrika)

en: Neapolitan Italian
nl-NL: Napolitaans Italiaans

en: Nepali
nl-NL: Nepalees

en: Newari
nl-NL: Newaars

en: Newari, Old
nl-NL: Oud-Newaars

en: Niger-Kordofanian (Other)
nl-NL: Niger-Kordofaniaans (Overige)

en: Nilo-Saharan (Other)
nl-NL: Nilo-Saharaans (Overige)

en: Niuean
nl-NL: Niuees

en: North American Indian (Other)
nl-NL: Noord-Amerikaans Indiaans (Overige)

en: North Frisian
nl-NL: Noord-Fries

en: Northern Sami
nl-NL: Noord-Samisch

en: Northern Sotho
nl-NL: Noord-Sotho

en: Norwegian
nl-NL: Noors

en: Norwegian (Bokmål)
nl-NL: Noors (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
nl-NL: Noors (Nynorsk)

en: Nubian languages
nl-NL: Nubische talen

en: Occitan (post-1500)
nl-NL: Occitaans (na 1500)

en: Old Norse
nl-NL: Oudnoords

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
nl-NL: Oudperzisch (ca.600-400 B.C.)

en: Oriya
nl-NL: Odia

en: Oromo
nl-NL: Afaan Oromo

en: Ossetic
nl-NL: Ossetisch

en: Otomian languages
nl-NL: Oto-Manguetalen

en: Pahlavi
nl-NL: Pahlavi (Middelperzisch)

en: Palauan
nl-NL: Palaus

en: Pampanga
nl-NL: Kapampangan

en: Panjabi
nl-NL: Punjabi

en: Papuan (Other)
nl-NL: Papoeatalen (Overige)

en: Persian
nl-NL: Perzisch

en: Philippine (Other)
nl-NL: Filipijns (Overige)

en: Phoenician
nl-NL: Fenicisch

en: Pohnpeian
nl-NL: Pohnpeiaans

en: Polish
nl-NL: Pools

en: Portuguese
nl-NL: Portugees

en: Prakrit languages
nl-NL: Prakrit talen

en: Provençal (to 1500)
nl-NL: Provençaals (tot 1500)

en: Pushto
nl-NL: Pasjtoe

en: Raeto-Romance
nl-NL: Reto-Romaans

en: Rapanui
nl-NL: Rapa Nui

en: Rarotongan
nl-NL: Cookeilandmaori

en: Romance (Other)
nl-NL: Romaans (Overige)

en: Romanian
nl-NL: Roemeens

en: Rundi
nl-NL: Kirundi

en: Russian
nl-NL: Russisch

en: Salishan languages
nl-NL: Salishtalen

en: Samaritan Aramaic
nl-NL: Samaritaans Aramees

en: Sami
nl-NL: Samisch

en: Samoan
nl-NL: Samoaans

en: Sango (Ubangi Creole)
nl-NL: Sango (Ubangi Kreools)

en: Sanskrit
nl-NL: Sanskriet

en: Sardinian
nl-NL: Sardijns

en: Scots
nl-NL: Schots

en: Scottish Gaelic
nl-NL: Schots-Gaelisch

en: Selkup
nl-NL: Selkoeps

en: Semitic (Other)
nl-NL: Semitisch (Overige)

en: Serbian
nl-NL: Servisch

en: Serer
nl-NL: Serer (taal)

en: Sicilian Italian
nl-NL: Siciliaans Italiaans

en: Siksika
nl-NL: Blackfoot

en: Sinhalese
nl-NL: Singalees

en: Sino-Tibetan (Other)
nl-NL: Sino-Tibetaans (Overige)

en: Siouan (Other)
nl-NL: Sioux-Catawba (Overige)

en: Skolt Sami
nl-NL: Skolt-Samisch

en: Slavic (Other)
nl-NL: Slavisch (Overige)

en: Slovak
nl-NL: Slowaaks

en: Slovenian
nl-NL: Sloveens

en: Sogdian
nl-NL: Sogdisch

en: Somali
nl-NL: Somalisch

en: Sorbian (Other)
nl-NL: Sorbisch (Overige)

en: Sotho
nl-NL: Zuid-Sotho

en: South American Indian (Other)
nl-NL: Zuid-Amerikaans Indiaans (Overige)

en: Southern Sami
nl-NL: Zuid-Samisch

en: Spanish
nl-NL: Spaans

en: Sranan
nl-NL: Sranantongo

en: Sumerian
nl-NL: Soemerisch

en: Sundanese
nl-NL: Soedanees

en: Swedish
nl-NL: Zweeds

en: Swiss German
nl-NL: Zwitserduits

en: Syriac
nl-NL: Syrisch

en: Syriac, Modern
nl-NL: Syrisch, Modern

en: Tahitian
nl-NL: Tahitiaans

en: Tai (Other)
nl-NL: Tai (Overige)

en: Tajik
nl-NL: Tadzjieks

en: Tamashek
nl-NL: Tamasheq

en: Tatar
nl-NL: Tataars

en: Tetum
nl-NL: Tetun

en: Tibetan
nl-NL: Tibetaans

en: Tokelauan
nl-NL: Tokelaus

en: Tongan
nl-NL: Tongaans

en: Tumbuka
nl-NL: ChiTumbuka

en: Tupi languages
nl-NL: Tupi talen

en: Turkish
nl-NL: Turks

en: Turkish, Ottoman
nl-NL: Turks, Ottomaans

en: Turkmen
nl-NL: Turkmeens

en: Tuvaluan
nl-NL: Tuvaluaans

en: Tuvinian
nl-NL: Toevaans

en: Udmurt
nl-NL: Oedmoerts

en: Ugaritic
nl-NL: Ugaritisch

en: Uighur
nl-NL: Oeigoers

en: Ukrainian
nl-NL: Okraïens

en: Upper Sorbian
nl-NL: Oppersorbisch

en: Uzbek
nl-NL: Oezbeeks

en: Vietnamese
nl-NL: Vietnamees

en: Votic
nl-NL: Wotisch

en: Wakashan languages
nl-NL: Wakashtalen

en: Walloon
nl-NL: Waals

en: Washoe
nl-NL: Washo

en: Western Pahari languages
nl-NL: West-Pahari-talen

en: Wolayta
nl-NL: Wolaitta

en: Yakut
nl-NL: Jakoets

en: Yao (Africa)
nl-NL: Yao (Afrika)

en: Yapese
nl-NL: Yapees

en: Yiddish
nl-NL: Jiddish

en: Yupik languages
nl-NL: Yupik talen

en: Zande languages
nl-NL: Azande talen

en: Zapotec
nl-NL: Zapoteeks

en: Zaza
nl-NL: Zazaki

en: Zulu
nl-NL: Zoeloe

en: used for/see from:
nl-NL: gebruikt voor/zie van:

en: see also:
nl-NL: zie ook:

en: yes
nl-NL: ja

en: text
nl-NL: tekst

en: notated music
nl-NL: bladmuziek

en: sound recording
nl-NL: geluidsopname

en: still image
nl-NL: stilstaand beeld

en: moving image
nl-NL: bewegend beeld

en: three dimensional object
nl-NL: driedimensionaal object

en: mixed material
nl-NL: gemengd materiaal

en: not applicable
nl-NL: niet van toepassing

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
nl-NL: Geconverteerd van MARCXML naar MADS versie 2.0 (Revisie 2.10)

en: earlier rules
nl-NL: eerdere regels

en: aacr2 compatible
nl-NL: aacr2 compatibel

en: other rules
nl-NL: overige regels

en: nonpublic
nl-NL: niet-publiek

en: source
nl-NL: bron

en: history
nl-NL: geschiedenis

en: subject example
nl-NL: onderwerp voorbeeld

en: deleted heading information
nl-NL: verwijderde ingang informatie

en: application history
nl-NL: applicatie geschiedenis

en: earlier
nl-NL: eerdere

en: broader
nl-NL: breder

en: narrower
nl-NL: smaller

en: other
nl-NL: andere

en: acronym
nl-NL: acroniem

en: creator
nl-NL: bedenker

en: personal
nl-NL: persoonlijk

en: remote sensing image
nl-NL: remote-sensing afbeelding

en: map
nl-NL: kaart

en: loose-leaf
nl-NL: losbladig

en: series
nl-NL: reeks

en: newspaper
nl-NL: krant

en: periodical
nl-NL: periodiek

en: web site
nl-NL: website

en: abstract or summary
nl-NL: uittreksel of samenvatting

en: bibliography
nl-NL: bibliografie

en: catalog
nl-NL: catalogus

en: dictionary
nl-NL: woordenboek

en: encyclopedia
nl-NL: encyclopedie

en: handbook
nl-NL: handboek

en: legal article
nl-NL: juridisch artikel

en: discography
nl-NL: discografie

en: legislation
nl-NL: wetgeving

en: theses
nl-NL: proefschriften

en: survey of literature
nl-NL: literatuuroverzicht

en: review
nl-NL: recensie

en: programmed text
nl-NL: geprogrammeerde tekst

en: filmography
nl-NL: filmografie

en: directory
nl-NL: gids

en: statistics
nl-NL: statistiek

en: technical report
nl-NL: technisch rapport

en: legal case and case notes
nl-NL: rechtszaken en aantekeningen

en: law report or digest
nl-NL: wetsverslag of -bundel

en: treaty
nl-NL: verdrag

en: conference publication
nl-NL: conferentiepublicatie

en: numeric data
nl-NL: numerieke data

en: font
nl-NL: lettertype

en: game
nl-NL: spel

en: festschrift
nl-NL: liber amicorum

en: biography
nl-NL: biografie

en: essay
nl-NL: opstel

en: drama
nl-NL: toneelstuk

en: comic strip
nl-NL: stripverhaal

en: fiction
nl-NL: fictie

en: letter
nl-NL: brief

en: novel
nl-NL: roman

en: short story
nl-NL: kort verhaal

en: speech
nl-NL: toespraak

en: folktale
nl-NL: volksverhaal

en: memoir
nl-NL: memoires

en: poetry
nl-NL: poëzie

en: rehearsal
nl-NL: repetitie

en: reporting
nl-NL: rapporteren

en: sound
nl-NL: geluid

en: art original
nl-NL: kunst origineel

en: art reproduction
nl-NL: kunst reproductie

en: filmstrip
nl-NL: filmstrook

en: picture
nl-NL: afbeelding

en: graphic
nl-NL: grafisch

en: technical drawing
nl-NL: technische tekening

en: motion picture
nl-NL: speelfilm

en: chart
nl-NL: diagram

en: flash card
nl-NL: trainingskaart

en: microscope slide
nl-NL: objectglaasje

en: slide
nl-NL: dia

en: transparency
nl-NL: transparant

en: videorecording
nl-NL: video-opname

en: toy
nl-NL: speelgoed

en: monographic
nl-NL: monografisch

en: continuing
nl-NL: lopend

en: reformatted digital
nl-NL: digitaal heropgemaakt

en: electronic
nl-NL: elektronisch

en: adult
nl-NL: volwassen

en: general
nl-NL: algemeen

en: juvenile
nl-NL: jeugd

en: preschool
nl-NL: kleuterschool

en: specialized
nl-NL: gespecialiseerd

en: issue number
nl-NL: afleveringsnummer

en: matrix number
nl-NL: matrix nummer

en: music plate
nl-NL: muziekplaat

en: music publisher
nl-NL: muziekuitgever

en: videorecording identifier
nl-NL: video-opname identifier

en: constituent
nl-NL: samenstellend

en: related
nl-NL: gerelateerd

en: sound recording-nonmusical
nl-NL: geluidsopnames-niet-muzikaal

en: sound recording-musical
nl-NL: geluidsopname-muzikaal

en: access
nl-NL: toegang

en: preservation
nl-NL: behoud

en: replacement
nl-NL: vervanging

en: Chinese, Japanese, Korean
nl-NL: Chinees, Japans, Koreaans

en: accompanying material
nl-NL: begeleidend materiaal

en: summary or subtitle
nl-NL: samenvatting of ondertitel

en: sung or spoken text
nl-NL: gezongen of gesproken tekst

en: table of contents
nl-NL: inhoudsopgave

en: translation
nl-NL: vertaling

en: Continuing resource
nl-NL: Doorlopende bron

en: Series
nl-NL: Reeks

en: Article
nl-NL: Artikel

en: Mixed materials
nl-NL: Gemengde materialen

en: Computer file
nl-NL: Computerbestand

en: materialtype mt_icon_
nl-NL: materiaalsoort mt_icon_

en: av
nl-NL: van

en: Series:
nl-NL: Reeks:

en: Show analytics
nl-NL: Toon analytics

en: Show volumes
nl-NL: Toon volumes

en: Publication details:
nl-NL: Details van uitgave:

en: Edition:
nl-NL: Editie:

en: Description:
nl-NL: Omschrijving:

en: Content type:
nl-NL: Inhoudstype:

en: Media type:
nl-NL: Mediatype:

en: Carrier type:
nl-NL: Type drager:

en: Audience:
nl-NL: Doelgroep:

en: Patent information:
nl-NL: Patentinformatie:

en: Report number:
nl-NL: Rapportnummer:

en: Other title:
nl-NL: Alternatieve titel:

en: [Portion of title]
nl-NL: [Deel van titel]

en: [Parallel title]
nl-NL: [Parallelle titel]

en: [Distinctive title]
nl-NL: [Unieke titel]

en: [Other title]
nl-NL: [Andere titel]

en: [Cover title]
nl-NL: [Omslagtitel]

en: [Added title page title]
nl-NL: [Titel van titelpagina toegevoegd]

en: [Caption title]
nl-NL: [Onderschrifttitel]

en: [Running title]
nl-NL: [Werktitel]

en: [Spine title]
nl-NL: [Rugtitel]

en: Title translated:
nl-NL: Vertaalde titel:

en: Uniform title:
nl-NL: Uniforme titel:

en: Uniform titles:
nl-NL: Uniforme titels:

en: Related works:
nl-NL: Gerelateerde werken:

en: Contained works:
nl-NL: Opgenomen werken:

en: Subject(s):
nl-NL: Onderwerp(en):

en: (su
nl-NL: (zo

en: Genre/Form:
nl-NL: Genre/Vorm:

en: Additional physical formats:
nl-NL: Aanvullende fysieke formats:

en: No title
nl-NL: Geen titel

en: Issued with:
nl-NL: Uitgegeven met:

en: Publisher number:
nl-NL: Nummer uitgever:

en: DDC classification:
nl-NL: DDC classificatie:

en: LOC classification:
nl-NL: LOC-classificatie:

en: NLM classification:
nl-NL: NLM-classificatie:

en: Other classification:
nl-NL: Andere classificatie:

en: Online resources:
nl-NL: Online bronnen:

en: Click here to access online
nl-NL: Klik hier voor online toegang

en: Contents:
nl-NL: Inhoud:

en: Incomplete contents:
nl-NL: Incomplete inhoud:

en: Partial contents:
nl-NL: Gedeeltelijke inhoud:

en: Awards:
nl-NL: Prijzen:

en: Production credits:
nl-NL: Productie credits:

en: Action note:
nl-NL: Actie notitie:

en: Dissertation note:
nl-NL: Opmerking proefschrift:

en: Available additional physical forms:
nl-NL: Beschikbare aanvullende fysieke vormen:

en: Subject:
nl-NL: Onderwerp:

en: Review:
nl-NL: Recensie:

en: Scope and content:
nl-NL: Scope en inhoud:

en: Abstract:
nl-NL: Uittreksel:

en: Content advice:
nl-NL: Contentadvies:

en: Summary:
nl-NL: Samenvatting:

en: Content warning:
nl-NL: Waarschuwing inhoud:

en: Holdings:
nl-NL: Exemplaren:

en: Supplements:
nl-NL: Supplementen:

en: Indexes:
nl-NL: Indexen:

en: Translation of:
nl-NL: Vertaling van:

en: Supplement to:
nl-NL: Supplement op:

en: Other editions:
nl-NL: Andere edities:

en: Continues:
nl-NL: Voortzetting van:

en: Continues in part:
nl-NL: Gedeeltelijke voortzetting van:

en: Supersedes:
nl-NL: Voortzetting van:

en: Supersedes in part:
nl-NL: Gedeeltelijke voortzetting van:

en: Formed by the union: ... and: ...
nl-NL: Gevormd door het samengaan van: ... en: ...

en: Absorbed:
nl-NL: Hierin opgegaan:

en: Absorbed in part:
nl-NL: Gedeeltelijk hierin opgegaan:

en: Separated from:
nl-NL: Afgesplitst van:

en: Continued by:
nl-NL: Voortgezet als:

en: Continued in part by:
nl-NL: Gedeeltelijk voortgezet als:

en: Superseded by:
nl-NL: Voortgezet als:

en: Superseded in part by:
nl-NL: Gedeeltelijk voortgezet als:

en: Absorbed by:
nl-NL: Opgegaan in:

en: Absorbed in part by:
nl-NL: Gedeeltelijk opgegaan in:

en: Split into .. and ...:
nl-NL: Gesplitst in .. en ...:

en: Merged with ... to form ...
nl-NL: Samengegaan met ... om te vormen ...

en: Changed back to:
nl-NL: Terugveranderd in:

en: Other related works:
nl-NL: Andere gerelateerde werken:

en: OPAC view:
nl-NL: OPAC weergave:

en: Suppressed in OPAC
nl-NL: Onderdrukt in OPAC

en: Open in new window
nl-NL: Openen in een nieuw venster

en: By:
nl-NL: Door:

en: Contributor(s):
nl-NL: Met medewerking van:

en: View authority record
nl-NL: Bekijk thesaurusrecord

en: reformatted digital
nl-NL: digitaal opgemaakt

en: digitized microfilm
nl-NL: gedigitaliseerde microfilm

en: digitized other analog
nl-NL: gedigitaliseerd overig analoog

en: electronic
nl-NL: elektronisch

en: large print
nl-NL: grote letter

en: magnetic disc
nl-NL: magnetische schijf

en: magneto-optical disc
nl-NL: magneetoptische schijf

en: available online
nl-NL: beschikbaar online

en: tape cassette
nl-NL: cassetteband

en: tape reel
nl-NL: bandspoel

en: map
nl-NL: kaart

en: profile
nl-NL: profiel

en: remote-sensing image
nl-NL: remote-sensing afbeelding

en: section
nl-NL: sectie

en: view
nl-NL: weergave

en: aperture card
nl-NL: vensterkaart

en: microfiche cassette
nl-NL: microfichecassette

en: microfilm cartridge
nl-NL: microfilmcartridge

en: microfilm cassette
nl-NL: microfilmcassette

en: microfilm reel
nl-NL: microfilmspoel

en: microopaque
nl-NL: micro-opaque

en: film cartridge
nl-NL: filmcartridge

en: film cassette
nl-NL: filmcassette

en: film reel
nl-NL: filmspoel

en: photomechanical print
nl-NL: fotomechanische druk

en: photonegative
nl-NL: fotonegatief

en: photoprint
nl-NL: fotodruk

en: technical drawing
nl-NL: technische tekening

en: filmstrip cartridge
nl-NL: filmstrook cartridge

en: filmstrip roll
nl-NL: filmstrook rol

en: other filmstrip type
nl-NL: overige filmstrooktypen

en: transparency
nl-NL: transparant

en: roll
nl-NL: rol

en: sound cartridge
nl-NL: geluidscartridge

en: sound cassette
nl-NL: geluidscassette

en: sound-tape reel
nl-NL: geluidsspoel

en: sound-track film
nl-NL: soundtrack film

en: wire recording
nl-NL: draadspoelopname

en: combination
nl-NL: combinatie

en: moon
nl-NL: maan

en: tactile, with no writing system
nl-NL: voelbaar, zonder schrijfsysteem

en: regular print
nl-NL: regulier drukwerk

en: text in looseleaf binder
nl-NL: tekst in losbladige verzamelband

en: videoreel
nl-NL: videospoel

en: by
nl-NL: door

note: IMG
en: book
nl-NL: boek

note: IMG
en: serial
nl-NL: tijdschrift

note: IMG
en: article
nl-NL: artikel

note: IMG
en: mixed materials
nl-NL: gemengde materialen

note: IMG
en: computer file
nl-NL: computerbestand

note: IMG
en: music
nl-NL: muziek

en: ; Format:
nl-NL: ; Formaat:

en: ; Type of continuing resource:
nl-NL: ; Type serieel werk:

en: loose-leaf
nl-NL: losbladig

en: series
nl-NL: reeks

en: newspaper
nl-NL: krant

en: periodical
nl-NL: periodiek

en: ; Nature of contents:
nl-NL: ; Aard van de inhoud:

en: abstract or summary
nl-NL: uittreksel of samenvatting

en: bibliography
nl-NL: bibliografie

en: catalog
nl-NL: catalogus

en: dictionary
nl-NL: woordenboek

en: encyclopedia
nl-NL: encyclopedie

en: handbook
nl-NL: handboek

en: legal article
nl-NL: juridisch artikel

en: discography
nl-NL: discografie

en: legislation
nl-NL: wetgeving

en: survey of literature
nl-NL: literatuuroverzicht

en: review
nl-NL: recensie

en: programmed text
nl-NL: geprogrammeerde tekst

en: filmography
nl-NL: filmografie

en: directory
nl-NL: gids

en: statistics
nl-NL: statistiek

en: legal case and case notes
nl-NL: rechtszaken en aantekeningen

en: law report or digest
nl-NL: wetsverslag of -bundel

en: treaty
nl-NL: verdrag

en: conference publication
nl-NL: congrespublicatie

en: ; Type of computer file:
nl-NL: ; Type computerbestand:

en: numeric data
nl-NL: numerieke gegevens

en: festschrift
nl-NL: feestbundel

en: ; Literary form:
nl-NL: ; Literaire vorm:

en: Not fiction
nl-NL: Geen fictie

en: Fiction
nl-NL: Fictie

en: Dramas
nl-NL: Drama's

en: Essays
nl-NL: Proefschriften

en: Novels
nl-NL: Romans

en: Letters
nl-NL: Brieven

en: Short stories
nl-NL: Korte verhalen

en: Mixed forms
nl-NL: Gemengde vormen

en: Poetry
nl-NL: Poëzie

en: Speeches
nl-NL: Toespraken

en: biography
nl-NL: biografie

en: drama
nl-NL: toneelstuk

en: essay
nl-NL: proefschrift

en: fiction
nl-NL: fictie

en: folktale
nl-NL: volksverhaal

en: history
nl-NL: geschiedenis

en: memoir
nl-NL: memoires

en: poetry
nl-NL: poëzie

en: rehearsal
nl-NL: repetitie

en: reporting
nl-NL: rapporteren

en: sound
nl-NL: geluid

en: speech
nl-NL: toespraak

en: ; Type of visual material:
nl-NL: ; Type beeldmateriaal:

en: art original
nl-NL: kunst origineel

en: art reproduction
nl-NL: kunst reproductie

en: filmstrip
nl-NL: filmstrook

en: game
nl-NL: spel

en: picture
nl-NL: afbeelding

en: graphic
nl-NL: grafisch

en: motion picture
nl-NL: speelfilm

en: chart
nl-NL: diagram

en: flash card
nl-NL: trainingskaart

en: microscope slide
nl-NL: microscoopglaasje

en: slide
nl-NL: dia

en: videorecording
nl-NL: video-opname

en: toy
nl-NL: speelgoed

en: ; Audience:
nl-NL: ; Doelgroep:

en: Preschool;
nl-NL: Peuters;

en: Primary;
nl-NL: Onderbouw;

en: Adult;
nl-NL: Volwassen;

en: General;
nl-NL: Algemeen;

en: Juvenile;
nl-NL: Jeugd;

en: Specialized;
nl-NL: Gespecialiseerd;

en: Suppressed in OPAC
nl-NL: Onderdrukt in OPAC

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
nl-NL: Waarschuwing: string bevat een karakter dat buiten bereik is! Vervangen van "?".

en: Producer:
nl-NL: Producent:

en: Publisher:
nl-NL: Uitgever:

en: Distributor:
nl-NL: Distributeur:

en: Manufacturer:
nl-NL: Fabrikant:

en: Copyright date:
nl-NL: Copyrightdatum:

en: Language:
nl-NL: Taal:

en: Summary language:
nl-NL: Taal samenvatting:

en: Spoken language:
nl-NL: Gesproken taal:

en: Original language:
nl-NL: Oorspronkelijke taal:

en: Subtitle language:
nl-NL: Ondertitelingstaal:

en: Print Page
nl-NL: Pagina afdrukken

en: Book
nl-NL: Boek

en: MusicAlbum
nl-NL: Muziekalbum

en: CreativeWork
nl-NL: Creatief Werk

en: subject
nl-NL: onderwerp

en: height:100px
nl-NL: hoogte:100px

en: Cast:
nl-NL: Acteurs:

en: Audio file
nl-NL: Audiobestand

en: Play this sample
nl-NL: Speel voorbeeld af

en: contributors
nl-NL: bijdragers

en: author
nl-NL: auteur

en: contributor
nl-NL: medewerker

en: MusicGroup
nl-NL: Muziekgroep

en: Person
nl-NL: Persoon

en: Organization
nl-NL: Organisatie

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
nl-NL: optische schrijf in cartridge

note: IMG
en: optical disc
nl-NL: optische schijf

note: IMG
en: remote
nl-NL: extern

note: IMG
en: celestial globe
nl-NL: hemelglobe

note: IMG
en: earth moon globe
nl-NL: aarde-maanglobe

note: IMG
en: planetary or lunar globe
nl-NL: planeet- of maanglobe

note: IMG
en: terrestrial globe
nl-NL: aardglobe

note: IMG
en: drawing
nl-NL: tekening

note: IMG
en: painting
nl-NL: schilderij

note: IMG
en: sound disc
nl-NL: geluidsschijf

note: IMG
en: large print
nl-NL: grote letter

note: IMG
en: videodisc
nl-NL: videodisk

en: by
nl-NL: door

en: height:100px;
nl-NL: hoogte:100px;

en: Checked out
nl-NL: Uitgeleend

en: Withdrawn
nl-NL: Afgeschreven

en: Lost
nl-NL: Zoek

en: Damaged
nl-NL: Beschadigd

en: Pending hold
nl-NL: Openstaande aanvraag

en: In transit
nl-NL: Onderweg

en: On hold
nl-NL: Gereserveerd

en: Waiting recall
nl-NL: Wachtende terugroeping

en: Not for loan
nl-NL: Niet uitleenbaar

en: Availability:
nl-NL: Beschikbaarheid:

en: No items available.
nl-NL: Geen exemplaren beschikbaar.

en: Items available for loan:
nl-NL: Exemplaren uitleenbaar:

en: Items available for reference:
nl-NL: Exemplaren ter inzage:

en: Not available:
nl-NL: Niet beschikbaar:

en: Call number:
nl-NL: Standplaats:

en: Collection, call number:
nl-NL: Collectie, plaatsnummer:

en: Location, call number:
nl-NL: Locatie, standplaats:
