Koha 23.11.08.001 - en to nl-NL translation catalogue (1826 entries)

en: Show coded information filters
nl-NL: Toon gecodeerde informatiefilters

en: Hide coded information filters
nl-NL: Verberg gecodeerde informatiefilters

en: Coded fields
nl-NL: Gecodeerde velden

en: Audience:
nl-NL: Doelgroep:

en: Any
nl-NL: Alles

en: juvenile, general
nl-NL: jeugd, algemeen

en: pre-primary (0-5)
nl-NL: voorschools (0-5)

en: primary (5-8)
nl-NL: onderbouw (5-8)

en: children (9-14)
nl-NL: bovenbouw (9-14)

en: young adult
nl-NL: jong volwassen

en: adult, serious
nl-NL: volwassen, ernstig

en: adult, General
nl-NL: volwassen, Algemeen

en: unknown
nl-NL: onbekend

en: Physical presentation:
nl-NL: Fysieke presentatie:

en: regular print
nl-NL: regulier drukwerk

en: large print
nl-NL: grote letter

en: newspaper format
nl-NL: krantenformaat

en: Braille or Moon script
nl-NL: Braille- of Moonschrift

en: hand-written
nl-NL: handgeschreven

en: electronic resource
nl-NL: elektronische bron

en: microform
nl-NL: microvorm

en: other form of textual material
nl-NL: andere vorm van tekstueel materiaal

en: Literary genre:
nl-NL: Literair genre:

en: fiction
nl-NL: fictie

en: drama
nl-NL: toneelstuk

en: essays
nl-NL: proefschriften

en: humour, satire
nl-NL: humor, satire

en: letters
nl-NL: brieven

en: short stories
nl-NL: korte verhalen

en: poetry
nl-NL: poëzie

en: speeches, oratory
nl-NL: toespraken, redes

en: not a literary text
nl-NL: geen literaire tekst

en: multiple/other literary forms
nl-NL: meerdere/andere literaire vormen

en: Biography:
nl-NL: Biografie:

en: not a biography
nl-NL: geen biografie

en: autobiography
nl-NL: autobiografie

en: individual biography
nl-NL: individuele biografie

en: collective biography
nl-NL: collectieve biografie

en: contains biographical data
nl-NL: bevat biografische gegevens

en: Illustration:
nl-NL: Illustratie:

en: illustrations
nl-NL: illustraties

en: maps
nl-NL: kaarten

en: portraits
nl-NL: portretten

en: charts
nl-NL: diagrammen

en: plans
nl-NL: plattegronden

en: plates
nl-NL: platen

en: music
nl-NL: muziek

en: facsimiles
nl-NL: facsimile's

en: coats of arms
nl-NL: familiewapens

en: genealogical tables
nl-NL: genealogische tabellen

en: forms
nl-NL: formulieren

en: samples
nl-NL: monsters

en: sound recordings
nl-NL: geluidsopnames

en: transparencies
nl-NL: transparanten

en: illuminations
nl-NL: verluchtingen

en: no illustrations
nl-NL: geen illustraties

en: Content:
nl-NL: Inhoud:

en: bibliography
nl-NL: bibliografie

en: catalogue
nl-NL: catalogus

en: abstract
nl-NL: uittreksel

en: dictionary
nl-NL: woordenboek

en: encyclopaedia
nl-NL: encyclopedie

en: directory
nl-NL: gids

en: project description
nl-NL: projectbeschrijving

en: statistics
nl-NL: statistiek

en: programmed text books
nl-NL: geprogrammeerde tekstboeken

en: standard
nl-NL: norm

en: dissertation or thesis
nl-NL: dissertatie of scriptie

en: laws and legislation
nl-NL: wetten en wetgeving

en: numeric table
nl-NL: numerieke tabel

en: technical report
nl-NL: technisch rapport

en: examination paper
nl-NL: examenopgave

en: literature surveys/reviews
nl-NL: literatuuroverzichten/recensies

en: treaties
nl-NL: verdragen

en: cartoons or comic strips
nl-NL: cartoons en strips

en: dissertation or thesis (revised)
nl-NL: dissertatie of scriptie (herzien)

en: religious text
nl-NL: religieuze tekst

en: other
nl-NL: andere

en: Video types:
nl-NL: Videotypes:

en: motion picture
nl-NL: speelfilm

en: visual projection
nl-NL: beeldprojectie

en: video recording
nl-NL: video-opname

en: Serials
nl-NL: Tijdschriften

en: Serial type:
nl-NL: Serieel type:

en: Any type
nl-NL: Elk type

en: Periodical
nl-NL: Periodiek

en: Monographic series
nl-NL: Monografieënreeks

en: Newspaper
nl-NL: Nieuwsblad

en: Updating loose-leaf
nl-NL: Lopend losbladig

en: Updating website
nl-NL: Website bijwerken

en: Other
nl-NL: Anders

en: Periodicity:
nl-NL: Frequentie:

en: Daily
nl-NL: Dagelijks

en: Semiweekly
nl-NL: Halfwekelijks

en: Weekly
nl-NL: Wekelijks

en: Biweekly
nl-NL: Tweewekelijks

en: Semimonthly
nl-NL: Halfmaandelijks

en: Monthly
nl-NL: Maandelijks

en: Bimonthly
nl-NL: Tweemaandelijks

en: Quarterly
nl-NL: Driemaandelijks

en: Three times a year
nl-NL: Drie keer per jaar

en: Semiannual
nl-NL: Halfjaarlijks

en: Annual
nl-NL: Jaarboek

en: Biennial
nl-NL: Tweejaarlijks

en: Triennial
nl-NL: Driejaarlijks

en: Three times a week
nl-NL: Drie keer per week

en: Three times a month
nl-NL: Drie keer per maand

en: Without periodicity
nl-NL: Onregelmatig

en: Unknown
nl-NL: Onbekend

en: Regularity:
nl-NL: Regelmaat:

en: Any regularity
nl-NL: Elke frequentie

en: regular
nl-NL: regelmatig

en: normalised irregular
nl-NL: onregelmatig genormaliseerd

en: irregular
nl-NL: onregelmatig

en: Picture
nl-NL: Afbeelding

en: drawing
nl-NL: tekening

en: painting
nl-NL: schilderij

en: photomechanical reproduction
nl-NL: fotomechanische reproductie

en: photonegative
nl-NL: fotonegatief

en: photoprint
nl-NL: fotodruk

en: picture
nl-NL: afbeelding

en: technical drawing
nl-NL: technische tekening

en: other non-projected graphic type
nl-NL: ander niet-geprojecteerd grafisch type

en: bristol board
nl-NL: bristolpapier

en: cardboard/illustration board
nl-NL: karton/illustratiepapier

en: glass
nl-NL: glas

en: plaster
nl-NL: pleister

en: porcelaine
nl-NL: porcelein

en: stone
nl-NL: steen

en: wood
nl-NL: hout

en: mixed collection
nl-NL: gemengde collectie

en: synthetics
nl-NL: kunststoffen

en: skin
nl-NL: huid

en: textile
nl-NL: textiel

en: metal
nl-NL: metaal

en: paper
nl-NL: papier

en: others
nl-NL: overige

en: UNIMARC field 100 builder
nl-NL: UNIMARC veld 100 builder

en: Date entered on file
nl-NL: Opgeslagen invoerdatum

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
nl-NL: Type datum van uitgave: Datum van uitgave 1 en 2

en: Non required value
nl-NL: Geen vereiste waarde

en: a - currently published continuing resource
nl-NL: a - lopend serieel werk

en: b - continuing resource no longer being published
nl-NL: b - beëindigde doorlopende bron

en: c - continuing resource of unknown status
nl-NL: c - doorlopende bron status onbekend

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
nl-NL: d - monografie compleet bij uitgifte, of uitgegeven binnen een kalenderjaar

en: e - reproduction of a document
nl-NL: e - reproductie van een document

en: f - monograph, date of publication uncertain
nl-NL: f - monografie, jaar van uitgave onduidelijk

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
nl-NL: g - monografie waarvan de uitgave langer dan een jaar loopt

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
nl-NL: h - monografie met zowel actuele als copyright datum

en: i - monograph with both release/issue date and production date
nl-NL: i - monografie met zowel datum van uitgave als van productie

en: j - document with detailed date of publication
nl-NL: j - document met uitgebreide datum van uitgave

en: k - monograph with both publication date and print date
nl-NL: k - monografie met zowel datum van uitgave als van druk

en: u - Unknown publication date
nl-NL: u - Onbekende datum van uitgave

en: Publication date 1
nl-NL: Datum van uitgave 1

en: Publication Date 2
nl-NL: Datum van uitgave 2

en: Target audience code
nl-NL: Doelgroep code

en: |- Filling character
nl-NL: |- Vulteken

en: a- juvenile, general
nl-NL: a- jeugd, algemeen

en: b- pre-primary, ages 0-5
nl-NL: b- voorschools, 0-5 jaar

en: c- primary, ages 5-10
nl-NL: c- primair, 5-10 jaar

en: d- children, ages 9-14
nl-NL: d- kinderen, 9-14 jaar

en: e- young adult, ages 14-20
nl-NL: e- jongvolwassen, 14-20 jaar

en: k- adult, serious
nl-NL: k- volwassen, serieus

en: m- adult, general
nl-NL: m- volwassen, algemeen

en: u- unknown
nl-NL: u- onbekend

en: Target audience code 2
nl-NL: Doelgroep code 2

en: Target audience code 3
nl-NL: Doelgroep code 3

en: a- juvenile, general
nl-NL: a- jeugd, algemeen

en: Government publication
nl-NL: Overheidspublicatie

en: a- federal/national
nl-NL: a- federaal/nationaal

en: b- state/province
nl-NL: b- staat/provincie

en: c- county/department
nl-NL: c- county/departement

en: d- local(municipal, etc.)
nl-NL: d- lokaal (gemeente, etc.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
nl-NL: e- multilokaal (interstatelijke departementen, etc. onder nationaal niveau)

en: f- intergovernmental
nl-NL: f - intergouvernementeel

en: g- government in exile or clandestine
nl-NL: g - overheid in ballingschap of clandestien

en: h- level not determined
nl-NL: h- niveau niet vastgesteld

en: y- not a government publication
nl-NL: y- geen overheidsuitgave

en: z- Other
nl-NL: z- Andere

en: Modified record code
nl-NL: Gewijzigd record code

en: 0- unmodified record
nl-NL: 0 - onbewerkt record

en: 1- modified record
nl-NL: 1- gewijzigd record

en: Language of cataloguing (mandatory)
nl-NL: Catalogiseertaal (verplicht)

en: Transliteration code
nl-NL: Transliteratiecode

en: a- ISO transliteration scheme
nl-NL: a- ISO transliteratie schema

en: b- other
nl-NL: b- andere

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
nl-NL: c- meerdere transliteraties: ISO of ander schema

en: g- ALA-LC Romanization Tables
nl-NL: g- ALA-LC Romaniseringstabellen

en: h- DIN transliteration scheme
nl-NL: h- DIN transliteratieschema

en: y- no transliteration scheme used
nl-NL: y- geen transliteratieschema gebruikt

en: Character sets (mandatory) 1
nl-NL: Tekensets (verplicht) 1

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
nl-NL: 11- ISO 5426-2 (Latijnse karakters, gebruikt in kleinere Europese talen en verouderde typografieën)

en: Character sets (mandatory) 2
nl-NL: Tekensets (verplicht) 2

en: non required value
nl-NL: niet-vereiste waarde

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
nl-NL: 11- ISO 5426-2 (Latijnse karakters, gebruikt in kleinere Europese talen en verouderde typografieën)

en: Additional character sets
nl-NL: Aanvullende tekensets

en: Script of title
nl-NL: Schrift van titel

en: ba- Latin
nl-NL: ba- Latijns

en: ca- Cyrillic
nl-NL: ca- Cyrillisch

en: da- Japanese - script unspecified
nl-NL: da- Japans - schrift niet bekend

en: db- Japanese - Kanji
nl-NL: db- Japans - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
nl-NL: dc- Japans - Kana

en: ea- Chinese
nl-NL: ea- Chinees

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
nl-NL: eb- Chinees - Han ideogrammen (vereenvoudigde versie)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
nl-NL: ec- Chinees - Han ideogrammen (traditionele versie)

en: ed- Mongolian
nl-NL: ed- Mongools

en: ee- Manchu
nl-NL: ee- Mantsjoe

en: fa- Arabic
nl-NL: fa- Arabisch

en: ga- Greek
nl-NL: ga- Grieks

en: ha- Hebrew
nl-NL: ha- Hebreeuws

en: ia- Thai
nl-NL: ia- Thais

en: ib- Burmese
nl-NL: ib- Birmees

en: ic- Khmer (Cambodian)
nl-NL: ic- Khmer (Cambodjaans)

en: id- Lao
nl-NL: id- Laotiaans

en: jb- Bengalese
nl-NL: jb- Bengaals

en: jc- Gujurati
nl-NL: jc- Gujarati

en: je- Odia (Oriya)
nl-NL: je- Odia

en: jf- Tibetan
nl-NL: jf- Tibetaans

en: jg- Newars' writing
nl-NL: jg- Newaars schrift

en: ka- Korean
nl-NL: ka- Koreaans

en: ld- Sinhala (Singhalese)
nl-NL: ld- Sinhala (Singalees)

en: ma- Georgian
nl-NL: ma- Georgisch

en: mb- Armenian
nl-NL: mb- Armeens

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
nl-NL: na- Ethiopisch (Ge’ez)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
nl-NL: nb- Tifinagh (Berber alfabet)

en: oa- Syriac
nl-NL: oa- Syrisch

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
nl-NL: pa- Hiërogliefen (Egypte)

en: zz- Other
nl-NL: zz- Andere

note: INPUT type=button
en: Save
nl-NL: Opslaan

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: States of authority heading code
nl-NL: Statussen van thesaurusingang code

en: a - established
nl-NL: a - vastgesteld

en: c - provisional
nl-NL: c - voorlopig

en: x - not applicable
nl-NL: x - niet van toepassing

en: Direction of Script Cataloguing
nl-NL: Richting van catalogiseertaal

en: 0 - left to right
nl-NL: 0 - links naar rechts

en: 1 - right to left
nl-NL: 1 - rechts naar links

en: UNIMARC field 105 builder
nl-NL: UNIMARC veld 105 builder

en: Illustration codes 1:
nl-NL: Illustratie codes 1:

en: a - illustrations
nl-NL: a - illustraties

en: b - maps
nl-NL: b - kaarten

en: c - portraits
nl-NL: c - portretten

en: d - charts
nl-NL: d - diagrammen

en: e - plans
nl-NL: e - plattegronden

en: f - plates
nl-NL: f - platen

en: g - music
nl-NL: g - muziek

en: h - facsimiles
nl-NL: h - facsimile's

en: i - coats of arms
nl-NL: i - wapenschilden

en: j - genealogical tables
nl-NL: j - genealogische tabellen

en: k - forms
nl-NL: k - vormen

en: l - samples
nl-NL: l - monsters

en: m - sound recordings
nl-NL: m - geluidsopnames

en: n - transparencies
nl-NL: n - overheadsheets

en: o - illuminations
nl-NL: o - verlichtingen

en: y - no illustrations
nl-NL: y - geen illustraties

en: Illustration codes 2:
nl-NL: Illustratie codes 2:

en: i - coats of arm
nl-NL: i - wapenschilden

en: Illustration codes 3:
nl-NL: Illustratie codes 3:

en: y - no illustration
nl-NL: y - geen illustratie

en: Illustration codes 4:
nl-NL: Illustratie codes 4:

en: Form of contents codes 1:
nl-NL: Vorm van inhoud codes 1:

en: a - bibliography
nl-NL: a - bibliografie

en: b - catalogue
nl-NL: b - catalogus

en: d - abstract or summary
nl-NL: d - uittreksel of samenvatting

en: e - dictionary
nl-NL: e - woordenboek

en: f - encyclopaedia
nl-NL: f - encyclopedie

en: g - directory
nl-NL: g - gids

en: h - project description
nl-NL: h - projectbeschrijving

en: i - statistics
nl-NL: i - statistieken

en: j - programmed text book
nl-NL: j - geprogrammeerd tekstboek

en: l - standard
nl-NL: l - standaard

en: m - dissertation or thesis (original)
nl-NL: m - proefschrift of scriptie (origineel)

en: n - laws and legislation
nl-NL: n - wetten en wetgeving

en: o - numeric table
nl-NL: o - numerieke tabel

en: p - technical report
nl-NL: p - technisch rapport

en: q - examination paper
nl-NL: q - onderzoeksverslag

en: r - literature surveys/reviews
nl-NL: r - literatuuroverzichten/recensies

en: s - treaties
nl-NL: s - verdragen

en: t - cartoons or comic strips
nl-NL: t - tekenfilms en strips

en: v - dissertation or thesis (revised)
nl-NL: v - dissertatie of scriptie (herzien)

en: w - religious text
nl-NL: w - religieuze tekst

en: z - other
nl-NL: z - andere

en: Form of contents codes 2:
nl-NL: Vorm van inhoud codes 2:

en: Form of contents codes 3:
nl-NL: Vorm van inhoud codes 3:

en: Form of contents codes 4:
nl-NL: Vorm van inhoud codes 4:

en: Conference or meeting code:
nl-NL: Conferentie- of vergadercode:

en: 0- not a conference publication
nl-NL: 0 - geen congrespublicatie

en: 1- conference publication
nl-NL: 1- congrespublicatie

en: Festschrift indicator:
nl-NL: Gedenkbundel indicator:

en: 0 - not a festschrift
nl-NL: 0 - geen gedenkbundel

en: 1 - festschrift
nl-NL: 1 - liber amicorum

en: 0 - no index
nl-NL: 0 - geen index

en: 1 - index present
nl-NL: 1 - index aanwezig

en: Literature code
nl-NL: Literatuurcode

en: a - fiction
nl-NL: a - fictie

en: d - humour, satire
nl-NL: d - humor, satire

en: e - letters
nl-NL: e - brieven

en: f - short stories
nl-NL: f - korte verhalen

en: g - poetry
nl-NL: g - poëzie

en: h - speeches, oratory
nl-NL: h - toespraken, redes

en: i - booklet
nl-NL: i - boekje

en: y - not a literary text
nl-NL: y - geen literaire tekst

en: z - multiple or other literary forms
nl-NL: z - meerdere of andere literaire vormen

en: Biography code
nl-NL: Biografiecode

en: y - not biographical
nl-NL: y - niet biografisch

en: a - autobiography
nl-NL: a - autobiografie

en: b - individual biography
nl-NL: b - individuele biografie

en: c - collective biography
nl-NL: c - collectieve biografie

en: d - contains biographical information
nl-NL: d - bevat biografische informatie

en: UNIMARC field 106 builder
nl-NL: UNIMARC veld 106 builder

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
nl-NL: Vorm van object: Gecodeerde data: Medium bepaling (niet herhaalbaar)

en: handwritten
nl-NL: handgeschreven

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
nl-NL: multimedia (bv. een normaal gedrukt object met microfische bijlage)

en: electronic
nl-NL: elektronisch

en: other form of material
nl-NL: andere vorm van materiaal

en: UNIMARC field 110 builder
nl-NL: UNIMARC veld 110 builder

en: Type of continuing resource designator
nl-NL: Type doorlopende bron aanduiding

en: periodical
nl-NL: periodiek

en: monographic series
nl-NL: monografieënreeks

en: newspaper
nl-NL: krant

en: updating loose-leaf
nl-NL: losbladige bijwerken

en: updating database
nl-NL: database bijwerken

en: updating website
nl-NL: website bijwerken

en: repository
nl-NL: opslagruimte

en: journal
nl-NL: tijdschrift

en: magazine
nl-NL: tijdschrift

en: newsletter
nl-NL: nieuwsbrief

en: Frequency of issue
nl-NL: Uitgavefrequentie

en: daily
nl-NL: dagelijks

en: semiweekly (twice a week)
nl-NL: twee keer per week

en: weekly
nl-NL: wekelijks

en: biweekly (every two weeks)
nl-NL: tweewekelijks

en: semimonthly (twice a month)
nl-NL: twee keer per maand

en: monthly
nl-NL: maandelijks

en: bimonthly (every two months)
nl-NL: tweemaandelijks

en: quarterly
nl-NL: driemaandelijks

en: three times a year
nl-NL: drie keer per jaar

en: semiannual (twice a year)
nl-NL: twee keer per jaar

en: annual
nl-NL: jaarlijks

en: biennial (every two years)
nl-NL: tweejaarlijks

en: triennial (every three years)
nl-NL: driejaarlijks

en: three times a week
nl-NL: drie keer per week

en: three times a month
nl-NL: drie keer per maand

en: continuously updated
nl-NL: doorlopend bijgewerkt

en: no frequency (i.e. irregular)
nl-NL: geen frequentie (dus onregelmatig)

en: Regularity
nl-NL: Regelmaat

en: not known
nl-NL: onbekend

en: Type of material code
nl-NL: Type materiaal code

en: abstract or summary
nl-NL: uittreksel of samenvatting

en: yearbook
nl-NL: jaarboek

en: programmed texts
nl-NL: geprogrammeerde teksten

en: reviews
nl-NL: recensies

en: law reports and digests
nl-NL: wetgevingsverslagen en -overzichten

en: legal articles
nl-NL: juridische artikelen

en: legal cases and case notes
nl-NL: rechtzaken en zaaknotities

en: biography
nl-NL: biografie

en: other kinds of contents
nl-NL: andere soorten inhoud

en: Nature of contents code
nl-NL: Aard van de inhoud code

en: Conference publication indicator
nl-NL: Conferentiepublicatie indicator

en: not a conference publication
nl-NL: geen conferentiepublicatie

en: conference publication
nl-NL: conferentiepublicatie

en: Title-page availability code
nl-NL: Titel-pagina beschikbaarheid code

en: in last issue of volume - loose
nl-NL: in laatste aflevering van deel - los

en: in last issue of volume - attached
nl-NL: in laatste aflevering van deel - bijgevoegd

en: in first issue of next volume - loose
nl-NL: in eerste aflevering van volgend deel - los

en: in first issue of next volume - attached
nl-NL: in eerste aflevering van volgend deel - bijgevoegd

en: published separately - free upon request
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven - gratis op verzoek

en: published separately-free - sent automatically
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven-gratis - automatisch verzonden

en: published separately - purchase-request
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven - aankoopverzoek

en: unknown at time of record creation
nl-NL: onbekend ten tijde van maken record

en: not applicable
nl-NL: niet van toepassing

en: no title-page issued
nl-NL: geen titelpagina uitgegeven

en: Index availability code
nl-NL: Index beschikbaarheidscode

en: each issue contains an index to its own contents - loose
nl-NL: elke aflevering bevat een index van de inhoud - los

en: in last issue of volume-loose - separately paged
nl-NL: in laatste aflevering van deel-los - afzonderlijk gepagineerd

en: in last issue of volume - unpaged
nl-NL: in laatste aflevering van deel - ongepagineerd

en: in first issue of next volume loose - separately paged
nl-NL: in eerste aflevering van volgend deel los - afzonderlijk gepagineerd

en: in first issue of next volume loose - unpaged
nl-NL: in eerste aflevering van volgend deel los - ongepagineerd

en: published separately free - sent automatically
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven gratis - automatisch verzonden

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven - gebonden door uitgever gratis - automatisch verzonden

en: published separately-bound from publisher - free upon request
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven-gebonden door uitgever - gratis op verzoek

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
nl-NL: afzonderlijk uitgegeven-gebonden door uitgever - aankoop op verzoek

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
nl-NL: deze doorlopende bron is een supplement of subserie geïndexeerd in de bovenliggende doorlopende bron

en: index is not available
nl-NL: index is niet beschikbaar

en: Cumulative index availability code
nl-NL: Cumulatieve index beschikbaarheidscode

en: no cumulative index or table of contents
nl-NL: geen cumulatieve index of inhoudsopgave

en: cumulative index or table of contents available
nl-NL: cumulatieve index of inhoudsopgave beschikbaar

en: UNIMARC field 115a builder
nl-NL: UNIMARC veld 115a builder

en: Type of material
nl-NL: Type materiaal

en: videorecording
nl-NL: video-opname

en: Length
nl-NL: Lengte

en: Colour indicator
nl-NL: Kleurindicator

en: black and white
nl-NL: zwart-wit

en: colour
nl-NL: kleur

en: combination of black and white and colour
nl-NL: combinatie van zwartwit en kleur

en: other (sepia, tinted, etc.)
nl-NL: overig (sepia, getint, etc.)

en: Sound indicator
nl-NL: Geluid indicator

en: sound on medium
nl-NL: geluid op medium

en: soundtrack separate
nl-NL: afzonderlijk geluidsspoor

en: no sound
nl-NL: geen geluid

en: Media for sound
nl-NL: Medium voor geluid

en: optical sound track on motion picture film
nl-NL: optische soundtrack bij speelfilm

en: magnetic sound track on motion picture film
nl-NL: magnetische geluidsspoor bij speelfilm

en: magnetic audio tape in cartridge
nl-NL: magnetische geluidsband in patroon

en: sound disc
nl-NL: geluidsschijf

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
nl-NL: optische en magnetische soundtrack bij speelfilm

en: videotape
nl-NL: videoband

en: videodisc
nl-NL: videodisk

en: magnetic audio tape on reel
nl-NL: magnetische geluidsband op spoel

en: magnetic audio tape in cassette
nl-NL: magnetische geluidsband in cassette

en: Width or dimensions
nl-NL: Breedte of afmetingen

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 9,5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
nl-NL: Speelfilms en filmstroken => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
nl-NL: Dia's 21⁄4 x 21⁄4 inch (5.5*5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
nl-NL: Dia's 2 x 2 inch (5*5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
nl-NL: Videobanden 1/4 inch (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
nl-NL: Videobanden 1/4 inch (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
nl-NL: Videobanden 1/2 inch (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
nl-NL: Videobanden 1/2 inch (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
nl-NL: Videobanden 1 inch (2 cm 1/2)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
nl-NL: Videobanden 2 inch (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
nl-NL: Overheadsheets 8 * 10 inch (20 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
nl-NL: Overheadsheets 4 * 5 inch (10 * 12,5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
nl-NL: Overheadsheets 5 * 7 inch (12,5 * 17,5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
nl-NL: Overheadsheets 7 * 7 inch (17,5 * 17,5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
nl-NL: Overheadsheets 8 * 8 inch (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
nl-NL: Overheadsheets 9 * 9 inch (22,5 * 22,5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
nl-NL: Overheadsheets 10 * 10 inch (25 * 25 cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
nl-NL: Vorm van uitgave - visuele projectie, speelfilm

en: film reel
nl-NL: filmspoel

en: film cartridge
nl-NL: filmcartridge

en: film cassette
nl-NL: filmcassette

en: other film type
nl-NL: ander filmtype

en: filmstrip cartridge
nl-NL: filmstrook cartridge

en: filmslip
nl-NL: filmstrook

en: other filmstrip type
nl-NL: o- overige filmstrooktypen

en: film strip roll
nl-NL: filmstrook rol

en: slide, slide set, stereograph
nl-NL: dia, diaset, stereograaf

en: transparency
nl-NL: transparant

en: not a motion picture or visual projection
nl-NL: geen speelfilm of visuele projectie

en: other forms of release
nl-NL: andere vorm van vrijgeving

en: Technique - videorecording, motion picture
nl-NL: Techniek - video-opname, speelfilm

en: animation
nl-NL: animatie

en: animation and live action
nl-NL: animatie en live action

en: unspecified/unknown
nl-NL: ongespecificeerd/onbekend

en: not a motion picture or video recording
nl-NL: geen speelfilm of video-opname

en: Presentation format - motion picture
nl-NL: Presentatie format - speelfilm

en: standard sound aperture (reduced format)
nl-NL: Standaard geluid diafragma (verminderd format)

en: non-anamorphic (wide screen)
nl-NL: non-anamorfisch (breedbeeld)

en: anamorphic (wide screen)
nl-NL: anamorfisch (breedbeeld)

en: standard silent aperture
nl-NL: standaard silent aperture

en: other wide screen format
nl-NL: ander breedbeeld format

en: not a motion picture
nl-NL: geen speelfilm

en: Accompanying material 1
nl-NL: Begeleidend materiaal 1

en: stills
nl-NL: foto's

en: script material
nl-NL: schriftmateriaal

en: programmes and pressbooks
nl-NL: programma's en persboeken

en: lobby cards
nl-NL: lobby affiche

en: instructional materials
nl-NL: instructiematerialen

en: score or other music format
nl-NL: partituur of ander muziekformat

en: set or costume designs
nl-NL: set- of kostuumontwerpen

en: other accompanying material
nl-NL: ander begeleidend materiaal

en: Accompanying material 2
nl-NL: Begeleidend materiaal 2

en: Accompanying material 3
nl-NL: Begeleidend materiaal 3

en: Accompanying material 4
nl-NL: Begeleidend materiaal 4

en: Form of release - videorecording
nl-NL: Vorm van uitgave - video-opnamen

en: videoreel
nl-NL: videospoel

en: electronic videorecording (EVR)
nl-NL: elektronische video-opname (EVR)

en: not a videorecording
nl-NL: geen video-opname

en: other videotype
nl-NL: ander videotype

en: Presentation format - videorecording
nl-NL: Presentatie format - video-opname

en: EIAJ (reel)
nl-NL: EIAJ (spoel)

en: Type C (reel)
nl-NL: Type C (spoel)

en: Quadruplex (reel)
nl-NL: Quadruplex (spoel)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
nl-NL: Laseroptische (Weerspiegelende) videodisc

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
nl-NL: CED (capacitance electronic disc) videodisc

en: Base of emulsion material - visual projection
nl-NL: Basis van emulsiemateriaal - visuele projectie

en: safety film
nl-NL: veiligheidsfolie

en: film base other than safety film
nl-NL: filmbasis, anders dan veiligheidsfilm

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
nl-NL: kunststoffen (plastic, vinyl, etc.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
nl-NL: gemende collectie (bevat meer dan een type base)

en: not a visual projection
nl-NL: geen visuele projectie

en: Secondary support material - visual projection
nl-NL: Secundair ondersteuningsmateriaal - visuele projectie

en: cardboard
nl-NL: karton

en: metall
nl-NL: metaal

en: metal and glass
nl-NL: metaal en glas

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
nl-NL: kunststoffen (plastic, vinyl, etc.) en glas

en: not present (no secondary support)
nl-NL: niet aanwezig (geen secundaire ondersteuning)

en: Broadcast standard - videorecording
nl-NL: Uitzendstandaard - video-opnamen

en: 525 (e.g. NTSC)
nl-NL: 525 (bijv. NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
nl-NL: UNIMARC veld 115b builder

en: Generation
nl-NL: Generatie

en: original
nl-NL: origineel

en: duplicate
nl-NL: duplicaat

en: reference print/viewing copy
nl-NL: referentiafdruk/kopie

en: Production elements
nl-NL: Productie elementen

en: workprint
nl-NL: werkdruk

en: mixing tracks
nl-NL: sporen mixen

en: title bands/intertitle rolls
nl-NL: titelbanden/intertitelrollen

en: production rolls
nl-NL: productierollen

en: Refined categories of colour for moving pictures
nl-NL: Verfijnde kleurcategorieën voor speelfilms

en: 3 layer colour
nl-NL: 3 laagkleur

en: 2 colour, single strip
nl-NL: 2 kleur, enkele strook

en: undetermined 2 colour
nl-NL: onbepaald 2 kleuren

en: undetermined 3 colour
nl-NL: onbepaald 3 kleuren

en: 3 strip colour
nl-NL: 3 strookkleur

en: 2 strip colour
nl-NL: 2 strookkleur

en: red strip
nl-NL: rode strook

en: blue or green strip
nl-NL: blauwe of groene strook

en: cyan strip
nl-NL: cyaan strook

en: magenta strip
nl-NL: magenta strook

en: yellow strip
nl-NL: gele strook

en: sepia tone
nl-NL: sepiakleuren

en: other tone
nl-NL: andere kleurstelling

en: tinted and toned
nl-NL: getint en gekleurd

en: stencil colour
nl-NL: stencilkleur

en: handcoloured
nl-NL: handmatig gekleurd

en: not applicable (item not a colour film)
nl-NL: niet van toepassing (object is geen kleurenfilm)

en: Film emulsion (polarity)
nl-NL: Filmemulsie (polariteit)

en: positive
nl-NL: positief

en: negative
nl-NL: negatief

en: Film base
nl-NL: Film basis

en: safety (triacetate)
nl-NL: veiligheid (triacetaat)

en: nitrate
nl-NL: nitraat

en: safety (diacetate)
nl-NL: veiligheid (diacetaat)

en: polyester base (e.g. ester)
nl-NL: polyester base (bv ester)

en: mixed base (nitrate and safety)
nl-NL: gemengde base (nitraat en veiligheid)

en: Kind of sound for moving images
nl-NL: Soort geluid voor bewegende beelden

en: monaural
nl-NL: mono

en: stereophonic
nl-NL: stereofonisch

en: multichannel, surround or quadraphonic
nl-NL: meerkanaals, surround of quadrofonisch

en: mixed
nl-NL: gemengd

en: not applicable (item is silent)
nl-NL: niet van toepassing (object is stil)

en: Kind of film stock or print
nl-NL: Soort filmvoorraad of print

en: imbibition dye transfer
nl-NL: imbibitie kleurstofoverdracht

en: three layer stock
nl-NL: drielaagsvoorraad

en: three layer stock (low fade)
nl-NL: drielaagsvoorraad (lage vervaging)

en: duplitised stock
nl-NL: dubbelzijdige voorraad

en: not applicable (not a colour film)
nl-NL: niet van toepassing (geen kleurenfilm)

en: Deterioration stage
nl-NL: Verslechteringsstadium

en: nitrate - suspicious odour
nl-NL: nitraat - verdachte geur

en: nitrate - pungent odour
nl-NL: nitraat - doordringende geur

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
nl-NL: nitraat - bruinig, verkleuring, vervaging, stoffig

en: nitrate - sticky
nl-NL: nitraat - plakkerig

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
nl-NL: nitraat - schuimend, bubbels, blaren

en: nitrate - congealed
nl-NL: nitraat - gestold

en: nitrate - powder
nl-NL: nitraat - poeder

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
nl-NL: non-nitraat - merkbare verslechtering (bv diacetaat geur)

en: nonnitrate - advanced deterioration
nl-NL: non-nitraat - vergevorderde verslechtering

en: nonnitrate - disaster
nl-NL: nonnitrate - rampzalig

en: no deterioration
nl-NL: geen verslechtering

en: Completeness
nl-NL: Volledigheid

en: incomplete
nl-NL: onvolledig

en: complete
nl-NL: volledig

en: Film inspection date
nl-NL: Film inspectiedatum

en: Month
nl-NL: Maand

en: Year
nl-NL: Jaar

en: UNIMARC field 116 builder
nl-NL: UNIMARC veld 116 builder

en: Specific material designation
nl-NL: Specifieke materiaalaanduiding

en: b- drawing
nl-NL: b- tekening

en: c- painting
nl-NL: c- schilderij

en: d- photomechanical reproduction
nl-NL: d- fotomechanische reproductie

en: e- photonegative
nl-NL: e- fotonegatief

en: f- photoprint
nl-NL: f - fotodruk

en: h- picture
nl-NL: h- foto

en: k- technical drawing
nl-NL: k- technische tekening

en: m- mould
nl-NL: m- mal

en: z- other non-projected graphic type
nl-NL: z- ander niet-geprojecteerd grafisch type

en: Primary support material
nl-NL: Primair ondersteuningsmateriaal

en: porcelain
nl-NL: porselein

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
nl-NL: huiden (leder, perkament, vellum, etc.)

en: textiles (including man-made fibres)
nl-NL: textiel (inclusief door de mens gemaakte vezels)

en: Secondary support material
nl-NL: Secundair ondersteuningsmateriaal

en: no secondary support
nl-NL: geen secundaire ondersteuning

en: Colour
nl-NL: Kleur

en: one-colour, monochrome
nl-NL: één kleur, monochroom

en: black-and-white
nl-NL: zwart-wit

en: multicoloured
nl-NL: meerdere kleuren

en: hand coloured
nl-NL: handmatig gekleurd

en: Techniques (drawings, paintings) 1
nl-NL: Technieken (tekeningen, schilderijen) 1

en: ||- Filling characters
nl-NL: ||- Vultekens

en: pencil
nl-NL: potlood

en: graphite
nl-NL: grafiet

en: colour pencil
nl-NL: kleurenpotlood

en: India ink
nl-NL: Oost-Indische inkt

en: coal
nl-NL: kolen

en: chalk
nl-NL: krijt

en: black chalk
nl-NL: zwart krijt

en: sanguine
nl-NL: roodkrijt

en: water colour
nl-NL: waterkleur

en: oil
nl-NL: olie

en: felt-tip pen
nl-NL: viltstift

en: stain
nl-NL: vlek

en: charcoal
nl-NL: houtskool

en: writing ink
nl-NL: schrijfinkt

en: encaustic
nl-NL: was

en: acrylics
nl-NL: acrylaten

en: silver point
nl-NL: zilverstift

en: Techniques (drawings, paintings) 2
nl-NL: Technieken (tekeningen, schilderijen) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
nl-NL: Technieken (tekeningen, schilderijen) 3

en: ||- Filling character
nl-NL: ||- Vulteken

en: woodcut
nl-NL: houtsnede

en: chiaroscuro woodcut
nl-NL: chiaroscuro houtsnijwerk

en: white-line woodcut
nl-NL: white-line houtsnede

en: chromolithography
nl-NL: chromolithografie

en: lino-cut
nl-NL: linosnede

en: etching
nl-NL: ets

en: lithography
nl-NL: lithografie

en: photolithography
nl-NL: fotolithografie

en: zincography
nl-NL: zincografie

en: algraphy
nl-NL: algrafie

en: reservage (sugar aquatint)
nl-NL: reservage (suiker aquatint)

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
nl-NL: vernis mou (zachte grond etsen of traceren)

en: engraving
nl-NL: gravure

en: engraving in the crayon manner
nl-NL: puntgravering

en: drypoint
nl-NL: droge naald

en: Mezzoteinte
nl-NL: Mezzotint

en: silkscreen
nl-NL: zeefdruk

en: steel engraving
nl-NL: staalgravering

en: infography
nl-NL: infografie

en: photocopying
nl-NL: fotokopiëren

en: burin engraving
nl-NL: burijn gravure

en: Functional designation
nl-NL: Functionele aanduiding

en: aa- architectural drawing
nl-NL: aa- architectonische tekening

en: ab- resource cover
nl-NL: ab- omslagafbeelding

en: ae- postcard
nl-NL: ae- briefkaart

en: af- greetings card
nl-NL: af- wenskaart

en: ah- playing cards
nl-NL: ah- speelkaarten

en: aj- ephemera
nl-NL: aj- efemera

en: an- calendar
nl-NL: an- kalender

en: as- place card
nl-NL: as- plaatskaart

en: uu- unknown
nl-NL: uu- onbekend

en: vv- mixed
nl-NL: vv- gemengd

en: xx- not applicable
nl-NL: xx- niet van toepassing

en: zz- other
nl-NL: zz- andere

en: UNIMARC field 117 builder
nl-NL: UNIMARC veld 117 builder

en: study kit
nl-NL: studieset

en: laboratory and construction kits
nl-NL: laboratorium en bouwpakketten

en: specimens (biological etc.)
nl-NL: monsters (biologisch etc.)

en: minerals
nl-NL: mineralen

en: microscope slides
nl-NL: objectglaasjes

en: jigsaws
nl-NL: legpuzzels

en: tools and equipment
nl-NL: gereedschappen en uitrusting

en: arms
nl-NL: armen

en: furniture
nl-NL: meubilair

en: industrial production
nl-NL: industriële productie

en: coins
nl-NL: munten

en: medals
nl-NL: medailles

en: jewellery
nl-NL: sieraden

en: textiles
nl-NL: textiel

en: clothes
nl-NL: kleding

en: games and recreation
nl-NL: spelen en recreatie

en: toys
nl-NL: speelgoed

en: dolls
nl-NL: poppen

en: models
nl-NL: modellen

en: models for making
nl-NL: modellen voor het maken

en: dioramas
nl-NL: diorama's

en: replicas
nl-NL: replica's

en: sculptures
nl-NL: beeldhouwwerken

en: design objects
nl-NL: design objecten

en: artefacts
nl-NL: artefacten

en: Material 1
nl-NL: Materiaal 1

en: terra-cotta
nl-NL: terracotta

en: wax
nl-NL: was

en: clay
nl-NL: klei

en: ceramic
nl-NL: keramisch

en: ivory
nl-NL: ivoor

en: precious stones
nl-NL: edelstenen

en: marble
nl-NL: marmer

en: porphyry
nl-NL: porfier

en: precious metals
nl-NL: edelmetalen

en: bronze
nl-NL: brons

en: copper
nl-NL: koper

en: Material 2
nl-NL: Materiaal 2

en: Material 3
nl-NL: Materiaal 3

en: Color
nl-NL: Kleur

en: UNIMARC field 120 builder
nl-NL: UNIMARC veld 120 builder

en: Color indicator
nl-NL: Kleurindicator

en: one color
nl-NL: één kleur

en: multi-color
nl-NL: meerdere kleuren

en: index or name list on cartographic item itself
nl-NL: index of namenlijst op cartografisch object

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
nl-NL: index of namenlijst bij cartografisch object in boekje...

en: index or name list present but location not specified
nl-NL: index of namenlijst aanwezig, maar locatie niet opgegeven

en: no index or name lis
nl-NL: geen index of namenlijst

en: Narrative text indicator
nl-NL: Gesproken tekst indicator

en: text on cartographic item itself
nl-NL: tekst op cartografisch object

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
nl-NL: tekst bij cartografisch object in boekje, pamflet...

en: no narrative tex
nl-NL: geen gesproken tekst

en: Relief codes 1:
nl-NL: Reliëfcodes 1:

en: contours
nl-NL: contouren

en: continuous tone shaded relief
nl-NL: doorlopend kleurgearceerd reliëf

en: hypsometric tints - layer method
nl-NL: hypsometrische tinten - gelaagde methode

en: bathymetry - soundings
nl-NL: bathymetrie - peillood

en: form lines
nl-NL: vormlijnen

en: spot heights
nl-NL: spot hoogtes

en: other methods in color
nl-NL: andere kleurmethodes

en: pictorially
nl-NL: picturaal

en: landforms
nl-NL: Landvormen

en: bathymetry - isolines
nl-NL: bathymetrie - isolijnen

en: other methods of relief representation
nl-NL: andere methoden van reliëfweergave

en: Relief codes 2:
nl-NL: Reliëfcodes 2:

en: Relief codes 3:
nl-NL: Reliëfcodes 3:

en: Relief codes 4:
nl-NL: Reliëfcodes 4:

en: Map projection
nl-NL: Kaartprojectie

en: gnomonic
nl-NL: gnomonisch

en: Lambert's azimuthal equal area
nl-NL: Lambert-projectie (azimutaal oppervlaktegetrouw)

en: orthographic
nl-NL: orthografisch

en: azimuthal equidistant
nl-NL: afstandsgetrouw azimutaal

en: stereographic
nl-NL: stereografisch

en: azimuthal equal area
nl-NL: oppervlaktegetrouw azimutaal

en: azimuthal, specific type unknown
nl-NL: azimutaal, specifiek type onbekend

en: azimuthal, other known specific type
nl-NL: azimutaal, overig bekend specifiek type

en: Gall
nl-NL: Gall-Peters

en: Goode's homolographic
nl-NL: Homolografische projectie van Goode

en: Albers equal area
nl-NL: Albers oppervlaktegetrouwe kegelprojectie

en: Lambert's conformal conict
nl-NL: Hoekgetrouwe kegel

en: Lambert's conformal conic
nl-NL: Hoekgetrouwe kegel

en: conic (simple)
nl-NL: conisch (eenvoudig)

en: projection of the International Map of the World
nl-NL: projectie van de Internationale Wereldkaart

en: Tissot's conformal conic
nl-NL: Tissot's hoekgetrouwe kegel

en: polyconic
nl-NL: polyconisch

en: conic, specific type unknown
nl-NL: conisch, specifiek type onbekend

en: conic, other known specific type
nl-NL: conisch, overig bekend specifiek type

en: armadillo
nl-NL: gordeldier

en: butterfly
nl-NL: vlinder

en: Lambert's cylindrical equal area
nl-NL: Orthografische cilinder

en: sinusoidal
nl-NL: sinusoïdaal

en: Plate Carree
nl-NL: Vierkante Platkaart

en: Oblique Mercator
nl-NL: Schuine Mercator

en: cylindrical, specific type unknown
nl-NL: cilindrisch, specifiek type onbekend

en: cylindrical, other known specific type
nl-NL: cilindrisch, overig bekend specifiek type

en: Goode's homolosine
nl-NL: Homolosine projectie van Goode

en: Miller's bipolar
nl-NL: Miller's bipolaire

en: cordiform
nl-NL: cordiform, Werner-projectie

en: polyhedric
nl-NL: veelvlaks

en: type of projection unknown
nl-NL: type projectie onbekend

en: other known type
nl-NL: ander bekend type

en: Prime meridian 1:
nl-NL: Hoofdmeridiaan 1:

en: Greenwich, United Kingdom
nl-NL: Greenwich, Verenigd Koninkrijk

en: Amsterdam, Netherlands
nl-NL: Amsterdam, Nederland

en: Athens, Greece
nl-NL: Athene, Griekenland

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
nl-NL: Batavië (Djakarta), Indonesië

en: Berne, Switzerland
nl-NL: Bern, Zwitserland

en: Bogota, Colombia
nl-NL: Bogota, Colombië

en: Brussels, Belgium
nl-NL: Brussel, België

en: Cadiz, Spain
nl-NL: Cadiz, Spanje

en: Capetown, South Africa
nl-NL: Kaapstad, Zuid-Afrika

en: Copenhagen, Denmark
nl-NL: Kopenhagen, Denemarken

en: Cordoba, Argentina
nl-NL: Cordoba, Argentinië

en: Ferro, Canary Islands
nl-NL: El Hierro, Canarische Eilanden

en: Istanbul, Turkey
nl-NL: Istanboel, Turkije

en: Julianehaab, Greenland
nl-NL: Qaqortoq, Groenland

en: Lisbon, Portugal
nl-NL: Lissabon, Portugal

en: London, United Kingdom
nl-NL: Londen, Verenigd Koninkrijk

en: Madrid, Spain
nl-NL: Madrid, Spanje

en: Mexico City, Mexico
nl-NL: Mexico Stad, Mexico

en: Moscow, Russia
nl-NL: Moskou, Rusland

en: Munich, Germany
nl-NL: Munchen, Duitsland

en: Naples, Italy
nl-NL: Napoli, Italië

en: Oslo (Christiania), Norway
nl-NL: Oslo, Noorwegen

en: Paris, France
nl-NL: Parijs, Frankrijk

en: Peking, People's Republic of China
nl-NL: Peking, Volksrepubliek China

en: Philadelphia, USA
nl-NL: Philadelphia, VS

en: Pulkova (Leningrad), Russia
nl-NL: Pulkova (Leningrad), Rusland

en: Rio de Janeiro, Brazil
nl-NL: Rio de Janeiro, Brazillië

en: Rome, Italy
nl-NL: Rome, Italië

en: Santiago, Chile
nl-NL: Santiago, Chili

en: Stockholm, Sweden
nl-NL: Stockholm, Zweden

en: Sydney, Australia
nl-NL: Sydney, Australië

en: Tirana, Albania
nl-NL: Tirana, Albanië

en: Tokyo, Japan
nl-NL: Tokio, Japan

en: Washington, DC, USA
nl-NL: Washington, DC, VS

en: Prime meridian 2:
nl-NL: Hoofdmeridiaan 2:

en: UNIMARC field 121a builder
nl-NL: UNIMARC veld 121a builder

en: Physical dimension
nl-NL: Fysieke afmetingen

en: 2-dimensional
nl-NL: 2-dimensionaal

en: 3-dimensional
nl-NL: 3-dimensionaal

en: Primary cartographic image 1:
nl-NL: Primair cartografische afbeelding 1:

en: manually and plotted
nl-NL: handmatig en uitgezet

en: photographically
nl-NL: fotografisch

en: by computer
nl-NL: met de computer

en: by active remote sensing technique
nl-NL: door actieve remote-sensing techniek

en: by passive remote sensing techniques
nl-NL: door passieve remote-sensing technieken

en: Primary cartographic image 2:
nl-NL: Primair cartografische afbeelding 2:

en: by active remote sensing techniques
nl-NL: door actieve remote-sensing technieken

en: Physical medium
nl-NL: Fysiek medium

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
nl-NL: kunststoffen (bv. plastic, vinyl)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
nl-NL: huid (bv. perkament, vellum)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
nl-NL: textiel inclusief door de mens gemaakte textielvezels (bv. zijde, doek, nylon)

en: magnetic storage medium - computer compatible
nl-NL: magnetisch opslagmedium - computer compatibel

en: magnetic storage medium - not computer compatible
nl-NL: magnetisch opslagmedium - niet computer compatibel

en: tracing paper
nl-NL: calqueerpapier

en: other non photographic medium
nl-NL: ander non-fotografisch medium

en: transparent or opaque flexible base positive
nl-NL: transparante of ondoorzichtige flexibele base positief

en: transparent or opaque flexible base negative
nl-NL: transparante of ondoorzichtige flexibele base negatief

en: transparent or opaque non-flexible base positive
nl-NL: transparante of ondoorzichtige niet-flexibele base positief

en: transparent or opaque non-flexible base negative
nl-NL: transparante of ondoorzichtige niet-flexibele base negatief

en: other photographic medium
nl-NL: ander fotografisch medium

en: Creation technique
nl-NL: Aanmaaktechniek

en: printing
nl-NL: druk

en: microphotography
nl-NL: microfotografie

en: the cartographic item is not a final product
nl-NL: het cartografisch object is nog niet voltooid

en: Form of reproduction
nl-NL: Vorm van reproductie

en: by hand
nl-NL: met de hand

en: printed
nl-NL: gedrukt

en: photography
nl-NL: fotografie

en: transfer line print
nl-NL: transferdruk

en: not a reproduction
nl-NL: geen reproductie

en: Geodetic adjustment
nl-NL: Geodetische bijstelling

en: a- no adjustment
nl-NL: a- geen aanpassing

en: b- adjusted but without grid system
nl-NL: b- aangepast zonder rastersysteem

en: c- adjusted with grid system
nl-NL: c- aangepast met rastersysteem

en: x- not applicable
nl-NL: x- niet van toepassing

en: Physical form of publication
nl-NL: Fysieke vorm van uitgave

en: single
nl-NL: enkel

en: in parts
nl-NL: in delen

en: atlas including loose-leaf published atlas
nl-NL: atlas inclusief losbladig uitgegeven atlas

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
nl-NL: als afzonderlijk supplement bij een tijdschrift, monografie, enz.

en: bound into a journal, monograph, etc.
nl-NL: gebonden tot tijdschrift, monografie etc.

en: UNIMARC field 121b builder
nl-NL: UNIMARC veld 121b builder

en: Altitude of sensor
nl-NL: Hoogte van sensor

en: terrestrial
nl-NL: terrestrisch

en: aerial
nl-NL: lucht

en: space
nl-NL: ruimte

en: Attitude of sensor
nl-NL: Richting van sensor

en: low oblique
nl-NL: lage hoek

en: high oblique
nl-NL: hoge schuinte

en: vertical
nl-NL: verticaal

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
nl-NL: Spectrale banden : 01 tot 99 = aantal banden, xx = niet van toepassing

en: Quality of image
nl-NL: Kwaliteit afbeelding

en: poor
nl-NL: slecht

en: fair
nl-NL: redelijk

en: good
nl-NL: goed

en: very good
nl-NL: zeer goed

en: Cloud cover
nl-NL: Bewolking

en: completely covered by clouds
nl-NL: volledig bedekt door wolken

en: Mean value of ground resolution
nl-NL: Gemiddelde waarde van grondresolutie

en: less than 1 centimetre
nl-NL: minder dan 1 centimeter

en: greater than 9 kilometres
nl-NL: groter dan 9 kilometer

en: Centimetres
nl-NL: Centimeters

en: Decimetres
nl-NL: Decimeter

en: Metres
nl-NL: Meter

en: Decametres
nl-NL: Decameter

en: Hectametres
nl-NL: Hectometer

en: Kilometres
nl-NL: Kilometer

en: UNIMARC field 122 builder
nl-NL: UNIMARC veld 122 builder

en: Era identifier
nl-NL: Era identificator

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
nl-NL: datum valt voor het jaar 1 in de Gregoriaanse kalender, dus B.C.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
nl-NL: datum valt na het jaar 1 in de Gregoriaanse kalender, dus A.D.

en: Day
nl-NL: Dag

en: Time
nl-NL: Tijd

en: UNIMARC field 123a builder
nl-NL: UNIMARC veld 123a builder

en: Type of scale:
nl-NL: Type schaal:

en: linear scale
nl-NL: lineaire schaal

en: angular scale
nl-NL: hoekschaal

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
nl-NL: ander schaaltype (bv. tijdschaal, kwantitatieve statistische schaal)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
nl-NL: UNIMARC veld 123d/e/f/g builder

en: Hemisphere:
nl-NL: Halfrond:

en: east
nl-NL: oost

en: north
nl-NL: noord

en: south
nl-NL: zuid

en: Degree (complete with 0):
nl-NL: Graad (vul aan met 0):

en: Minute (complete with 0):
nl-NL: Minuut (vul aan met 0):

en: Second (complete with 0):
nl-NL: Seconde (vul aan met 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
nl-NL: UNIMARC veld 123i/j builder

en: UNIMARC field 124a builder
nl-NL: UNIMARC veld 124a builder

en: Character of image:
nl-NL: Aard van afbeelding:

en: non-photographic image
nl-NL: non-fotografische afbeelding

en: photographic image
nl-NL: fotografische afbeelding

en: remote sensing image
nl-NL: remote-sensing afbeelding

en: UNIMARC field 124b builder
nl-NL: UNIMARC veld 124b builder

en: Form of cartographic item:
nl-NL: Vorm van cartografisch object:

en: map
nl-NL: kaart

en: profile
nl-NL: profiel

en: section
nl-NL: sectie

en: view
nl-NL: weergave

en: plan
nl-NL: plattegrond

en: UNIMARC field 124c builder
nl-NL: UNIMARC veld 124c builder

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
nl-NL: Presentatietechniek voor fotografische of niet-fotografische afbeelding:

en: anaglyphic
nl-NL: anaglyfisch

en: polarized
nl-NL: gepolariseerd

en: planimetric
nl-NL: planimetrisch

en: diagram map
nl-NL: diagram kaart

en: flowline map, flow map
nl-NL: stroomlijnkaart, stroomkaart

en: dot map
nl-NL: puntkaart

en: diagrammatric map
nl-NL: diagrammatische kaart

en: choropleth
nl-NL: choropleet

en: chorochromatic
nl-NL: chorochromatisch

en: dasymetric
nl-NL: dasymetrisch

en: isopleth
nl-NL: isopleet

en: anamorphic
nl-NL: anamorfisch

en: pictorial map
nl-NL: beeldkaart

en: spatial model on two dimensional surface
nl-NL: ruimtelijk model op tweedimensionaal oppervlak

en: mental or cognitive map
nl-NL: mentale of cognitieve kaart

en: views with horizon showing
nl-NL: aanzichten met zichtbare horizon

en: views without horizon showing
nl-NL: aanzichten zonder zichtbare horizon

en: map view
nl-NL: kaart weergave

en: picto map
nl-NL: picto kaart

en: random dot map
nl-NL: random dot kaart

en: screened
nl-NL: vertoond

en: not screened
nl-NL: niet vertoond

en: UNIMARC field 124d builder
nl-NL: UNIMARC veld 124d builder

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
nl-NL: Positie van het platform voor fotografische or remote sensing afbeelding:

en: UNIMARC field 124e builder
nl-NL: UNIMARC veld 124e builder

en: Category of satellite for remote sensing image:
nl-NL: Satellietcategorie voor remote sensing afbeelding:

en: meteorological
nl-NL: meteorologisch

en: earth resources
nl-NL: natuurlijke hulpbronnen

en: space observing
nl-NL: ruimtelijke observatie

en: UNIMARC field 124f builder
nl-NL: UNIMARC veld 124f builder

en: Name of satellite for remote sensing image:
nl-NL: Satellietnaam voor remote sensing afbeelding:

en: Explorer I
nl-NL: Verkenner I

en: Explorer II
nl-NL: Verkenner II

en: UNIMARC field 124g builder
nl-NL: UNIMARC veld 124g builder

en: Recording technique for remote sensing image:
nl-NL: Opnametechniek voor remote sensing afbeelding:

en: false colour photography
nl-NL: valse kleuren fotografie

en: multispectral photography
nl-NL: multispectrale fotografie

en: multispectral scanning
nl-NL: multispectraal scannen

en: combination of various light emission techniques
nl-NL: combinatie van verschillende lichtemissie technieken

en: combination of various thermal infrared scanning
nl-NL: combinatie van verschillende thermale infrarood scans

en: Sidelooking airbone radar
nl-NL: Sidelooking airborne radar

en: passive microwave mapping
nl-NL: passieve microgolf kartering

en: UNIMARC field 125a builder
nl-NL: UNIMARC veld 125a builder

en: Type of score:
nl-NL: Type score:

en: full score, graphic score
nl-NL: volledige partituur, grafische partituur

en: score (miniature or study size)
nl-NL: partituur (miniatuur of studieformaat)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
nl-NL: vocale partituur, begeleiding gereduceerd voor toetsenbord

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
nl-NL: stempartituur, koorpartituur, begeleiding is geschrapt

en: condensed score, pianoconductor score
nl-NL: gecondenseerde partituur, pianobegeleiding partituur

en: graphic score
nl-NL: grafische partituur

en: close score (e.g. hymnals)
nl-NL: gesloten partituur (bv. hymnes)

en: tablature
nl-NL: tablatuur

en: choir-book
nl-NL: koorboek

en: compressed score
nl-NL: gecomprimeerde partituur

en: pseudo-score
nl-NL: pseudo-partituur

en: solo part
nl-NL: solo stuk

en: multiple formats
nl-NL: meerdere formaten

en: not applicable, not a score
nl-NL: niet van toepassing, geen partituur

en: Parts indicator:
nl-NL: Delen indicator:

en: parts exist (vocal and instrumental)
nl-NL: delen bestaan (vocaal en instrumentaal)

en: instrumental parts
nl-NL: instrumentale delen

en: vocal parts
nl-NL: vocale delen

en: parts not present
nl-NL: delen niet aanwezig

en: UNIMARC field 125b builder
nl-NL: UNIMARC veld 125b builder

en: Literary text indicator:
nl-NL: Literaire tekst indicator:

en: history
nl-NL: geschiedenis

en: lectures, speeches
nl-NL: lezingen, toespraken

en: instructions
nl-NL: Instructies

en: sounds
nl-NL: geluiden

en: reporting
nl-NL: rapporteren

en: memoirs
nl-NL: memoires

en: rehearsals
nl-NL: repetities

en: advertising texts
nl-NL: advertentieteksten

en: instruction (language)
nl-NL: instructie (taal)

en: conference proceedings
nl-NL: conferentieverslag

en: comedy
nl-NL: komedie

en: folktales
nl-NL: volksverhalen

en: sacred texts
nl-NL: heilige teksten

en: other types of literary text
nl-NL: andere types literaire tekst

en: UNIMARC field 126a builder
nl-NL: UNIMARC veld 126a builder

en: Form of release:
nl-NL: Vorm van uitgave:

en: tape (open reel)
nl-NL: band (open spoel)

en: tape (cassette)
nl-NL: band (cassette)

en: tape (cartridge)
nl-NL: band (cartridge)

en: wire recording
nl-NL: bandrecorderopname

en: cylinder
nl-NL: cilinder

en: roll
nl-NL: rol

en: film (sound film)
nl-NL: film (geluidsfilm)

en: Speed:
nl-NL: Snelheid:

en: 1 7/8 in. per second
nl-NL: 1 - 7/8e inch per seconde

en: 15/16 in. per second
nl-NL: 15/16 inch per seconde

en: 3 3/4 in. per second
nl-NL: 3 3/4 inch per seconde

en: 7 1/2 in. per second
nl-NL: 7 1/2 inch per seconde

en: 15 in. per second
nl-NL: 15 inch per seconde

en: 30 in. per second
nl-NL: 30 inch per seconde

en: 8/10 in. per second
nl-NL: 8/10 inch per seconde

en: 4/10 in. per second
nl-NL: 4/10 inch per seconde

en: Kind of sound:
nl-NL: Soort geluid:

en: monoaural
nl-NL: mono

en: quadraphonic
nl-NL: quadrofonisch

en: Groove width:
nl-NL: Groefbreedte:

en: coarse/standard
nl-NL: grof/standaard

en: microgroove/fine
nl-NL: microgroef/fijn

en: Dimensions (sound recordings):
nl-NL: Afmetingen (geluidsopnames):

en: 7.62cm or 3 in.
nl-NL: 7,62 cm or 3 inch.

en: 12.7 cm or 5 in.
nl-NL: 12,7 cm of 5 inch.

en: 17.78 cm or 7 in.
nl-NL: 17,78 cm of 7 inch.

en: 25.4 cm or 10 in.
nl-NL: 25,4 cm of 10 inch.

en: 30,48 cm or 12 in.
nl-NL: 30,48 cm of 12 inch.

en: 40.64 cm or 16 in.
nl-NL: 40,64 cm of 16 inch.

en: 35.56 cm or 14 in.
nl-NL: 35,56 cm of 14 inch.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
nl-NL: 12 cm or 4 inch 3/4

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
nl-NL: 10 cm x 6,3 cm of 3 inch 7/8 x 2 inch 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
nl-NL: 13,2 cm x 9,7 cm of 5 inch 1/4 x 3 inch 7/8

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
nl-NL: 5,7 cm x 10 cm of 2 inch 1/4 x 4 inch, cylinder

en: Tape width:
nl-NL: Band breedte:

en: 1/4 in.
nl-NL: 1/4 inch

en: 1/2 in.
nl-NL: 1/2 inch

en: 1 in.
nl-NL: 1 inch

en: 1/8 in.
nl-NL: 1/8 inch

en: 2 in.
nl-NL: 2 inch

en: 1/3 in. (8 mm)
nl-NL: 1/3 inch. (8 mm)

en: recording not a tape
nl-NL: opname is geen band

en: Tape configuration:
nl-NL: Bandconfiguratie:

en: full track
nl-NL: volledig spoor

en: half track
nl-NL: half spoor

en: quarter track
nl-NL: kwart spoor

en: eight track
nl-NL: 8 sporen

en: twelve track
nl-NL: 12 spoor

en: sixteen track
nl-NL: 16 sporen

en: twentyfour track
nl-NL: 24 spoor

en: six track
nl-NL: zes sporen

en: Accompanying textual material 1:
nl-NL: Begeleidend tekstmateriaal 1:

en: discography
nl-NL: discografie

en: thematic index
nl-NL: thematische index

en: libretto or text
nl-NL: libretto of tekst

en: biography of composer
nl-NL: biografie van componist

en: biography of performer or history of ensemble
nl-NL: biografie van uitvoerder of geschiedenis van ensemble

en: technical or historical information on instruments
nl-NL: technische en/of historische informatie over instrumenten

en: technical information on music
nl-NL: technische informatie over muziek

en: historical information about music
nl-NL: historische informatie over muziek

en: other historical information
nl-NL: andere historische informatie

en: ethnological information
nl-NL: etnologische informatie

en: biography of arranger or transcriber
nl-NL: biografie van bewerker of transcribent

en: instructional material
nl-NL: instructiemateriaal

en: other accompanying textual material
nl-NL: ander begeleidend tekstmateriaal

en: Accompanying textual material 2:
nl-NL: Begeleidend tekstmateriaal 2:

en: Accompanying textual material 3:
nl-NL: Begeleidend tekstmateriaal 3:

en: Accompanying textual material 4:
nl-NL: Begeleidend tekstmateriaal 4:

en: Accompanying textual material 5:
nl-NL: Begeleidend tekstmateriaal 5:

en: Accompanying textual material 6:
nl-NL: Begeleidend tekstmateriaal 6:

en: Recording technique:
nl-NL: Opnametechniek:

en: acoustic
nl-NL: akoestisch

en: electric
nl-NL: elektrisch

en: digital
nl-NL: digitaal

en: Special reproduction characteristics:
nl-NL: Speciale reproductie eigenschappen:

en: NAB standard
nl-NL: NAB-standaard

en: CCIR/IEC standard
nl-NL: CCIR/IEC standaard

en: DBX processed
nl-NL: DBX verwerkt

en: digital (compact disc)
nl-NL: digitaal (compact disc)

en: Dolby-A encoded
nl-NL: Dolby-A gecodeerd

en: Dolby-B encoded
nl-NL: Dolby-B gecodeerd

en: Dolby-C encoded
nl-NL: Dolby-C gecodeerd

en: CX encoded
nl-NL: CX gecodeerd

en: UNIMARC field 126b builder
nl-NL: UNIMARC veld 126b builder

en: Kind of disc, cylinder or tape:
nl-NL: Soort schijf, cilinder of band:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
nl-NL: onmiddellijk (uniek, ter plaatse gesneden)

en: mass produced
nl-NL: massa geproduceerd

en: tape duplication master
nl-NL: bandduplicatie master

en: disc master (negative)
nl-NL: disc master (negatief)

en: mother (positive)
nl-NL: moeder (positief)

en: stamper (negative)
nl-NL: stempel (negatief)

en: test pressing
nl-NL: proefdruk

en: Kind of material:
nl-NL: Materiaalsoort:

en: wax (instantaneous)
nl-NL: was (onmiddellijk)

en: plastic (mass produced)
nl-NL: plastic (massageproduceerd)

en: lacquered (e.g. acetate)
nl-NL: gelakt (bv acetaat)

en: metal (e.g. aluminium)
nl-NL: metaal (bv. aluminium)

en: shellac pressing
nl-NL: schellakdruk

en: plastic pressing
nl-NL: plastic persing

en: metal and plastic (compact discs)
nl-NL: metaal en plastic (compact discs)

en: paper backed
nl-NL: papieren rug

en: acetate
nl-NL: acetaat

en: Kind of cutting:
nl-NL: Soort snede:

en: lateral or combined cutting
nl-NL: lateraal of gecombineerd snijden

en: vertical (hill and dale) cutting
nl-NL: verticaal (heuvel-en-dal) snijden

en: UNIMARC field 127 builder
nl-NL: UNIMARC veld 127 builder

en: (Complete with 0 on the left)
nl-NL: (Vul aan met 0 links)

en: Hours:
nl-NL: Uren:

en: Minutes:
nl-NL: Minuten:

en: Seconds:
nl-NL: Seconde:

en: UNIMARC field 128a builder
nl-NL: UNIMARC veld 128a builder

en: Form of musical work:
nl-NL: Vorm van muzikaal werk:

en: air
nl-NL: lucht

en: anthem
nl-NL: volkslied

en: ballad
nl-NL: ballade

en: chant, non christian
nl-NL: zang, niet-christelijk

en: chant, christian
nl-NL: zang, christelijk

en: choral-prelude
nl-NL: koorprelude

en: choral
nl-NL: koor

en: chanson, polyphonic
nl-NL: chanson, polyfonisch

en: carol
nl-NL: feestlied

en: chance composition / aleatoric music
nl-NL: toevalscompositie / aleatorische muziek

en: cantata
nl-NL: cantate

en: country music
nl-NL: country muziek

en: danse form
nl-NL: danse vorm

en: fugue
nl-NL: fuga

en: folk music
nl-NL: volksmuziek

en: fantasia
nl-NL: fantasie

en: gospel music
nl-NL: gospelmuziek

en: hymn
nl-NL: hymne

en: musical revue and comedy
nl-NL: muzikale revues en komedies

en: madrigal
nl-NL: madrigaal

en: march
nl-NL: mars

en: mass
nl-NL: mis

en: moving picture music
nl-NL: bewegende film muziek

en: multiple forms
nl-NL: meerdere vormen

en: oratorio
nl-NL: oratorium

en: prelude and fugue
nl-NL: prelude en fugue

en: programme music
nl-NL: programmamuziek

en: passion music
nl-NL: passiemuziek

en: popular music
nl-NL: popmuziek

en: rock music
nl-NL: rockmuziek

en: rhapsody
nl-NL: rapsodie

en: requiem mass
nl-NL: requiem mis

en: song
nl-NL: lied

en: sonata
nl-NL: sonate

en: symphonic poem
nl-NL: symfonisch gedicht

en: study, exercise
nl-NL: studie, oefening

en: symphony
nl-NL: symfonie

en: triosonata
nl-NL: triosonate

en: variation
nl-NL: variatie

en: waltz
nl-NL: wals

en: other form
nl-NL: andere vorm

en: UNIMARC field 128b builder
nl-NL: UNIMARC veld 128b builder

en: Instruments or voices for ensemble:
nl-NL: Instrumenten of stemmen voor ensemble:

en: Horn
nl-NL: Hoorn

en: Trumpet
nl-NL: Trompet

en: Cornet
nl-NL: Kornet

en: Baritone
nl-NL: Bariton

en: Ethnic brass
nl-NL: Etnisch koper

en: Unspecified brass
nl-NL: Niet gespecificeerde koperblazers

en: Other brass
nl-NL: Overige koperblazers

en: Mixed chorus
nl-NL: Gemengd koor

en: Women's chorus
nl-NL: Vrouwenkoor

en: Men's chorus
nl-NL: Mannenkoor

en: Children's chorus
nl-NL: Kinderkoor

en: Ethnic chorus
nl-NL: Etnisch koor

en: Unspecified chorus
nl-NL: Niet gespecificeerd koor

en: Full orchestra
nl-NL: Volledig orkest

en: Chamber orchestra
nl-NL: Kamerorkest

en: String orchestra
nl-NL: Strijkorkest

en: Dance orchestra
nl-NL: Dansorkest

en: Larger ensemble brass band
nl-NL: Groter ensemble fanfare

en: Ethnic orchestra
nl-NL: Etnisch orkest

en: Unspecified orchestra
nl-NL: Niet gespecificeerd orkest

en: Other orchestra
nl-NL: Overig orkest

en: Timpani
nl-NL: Pauk

en: Xylophone
nl-NL: Xylofoon

en: Ethnic percussion
nl-NL: Etnische percussie

en: Unspecified percussion
nl-NL: Niet gespecificeerde percussie

en: Other percussion
nl-NL: Overige percussie

en: Violon
nl-NL: Viool

en: Viola
nl-NL: Altviool

en: Double bass
nl-NL: Contrabas

en: Viol
nl-NL: Viola da gamba

en: Ethnic bowed strings
nl-NL: Etnische strijkinstrumenten

en: Unspecified bowed strings
nl-NL: Niet gespecificeerde strijkinstrumenten

en: Other bowed strings
nl-NL: Overige strijkinstrumenten

en: Unspecified
nl-NL: Niet gespecificeerd

en: Tape
nl-NL: Band

en: Ondes Martenot
nl-NL: Ondes-Martenot

en: Unspecified electronic
nl-NL: Niet gespecificeerd elektronisch

en: Other electronic
nl-NL: Overig elektronisch

en: Organ
nl-NL: Orgel

en: Harpsichord
nl-NL: Klavecimbel

en: Ethnic keyboard
nl-NL: Etnisch toetsenbord

en: Unspecified keyboard
nl-NL: Niet gespecificeerd toetsenbord

en: Autre
nl-NL: Andere

en: Mezzosoprano
nl-NL: Mezzosopraan

en: Bass
nl-NL: Bas

en: Counter tenor
nl-NL: Contratenor

en: Voices high voice
nl-NL: Stemmen hoge stem

en: Voices medium voice
nl-NL: Stemmen middenstem

en: Voices low voice
nl-NL: Stemmen lage stem

en: Ethnic voices
nl-NL: Etnische stemmen

en: Unspecified voices
nl-NL: Niet gespecificeerde stemmen

en: Guitar family
nl-NL: Gitaarfamilie

en: Lute family
nl-NL: Luitfamilie

en: Mandolin
nl-NL: Mandoline

en: Ethnic plucked string
nl-NL: Etnische tokkelsnaar

en: Ethnic plucked strings
nl-NL: Etnische tokkelsnaren

en: Unspecified plucked strings
nl-NL: Niet gespecificeerde tokkelsnaren

en: Other plucked strings
nl-NL: Overige tokkelsnaren

en: Flute
nl-NL: Fluit

en: Oboe
nl-NL: Hobo

en: Clarinet
nl-NL: Klarinet

en: Bassoon
nl-NL: Fagot

en: Bass clarinet
nl-NL: Basklarinet

en: Saxophone
nl-NL: Saxofoon

en: Ethnic woodwinds
nl-NL: Etnische houtblazers

en: Unspecified woodwinds
nl-NL: Niet gespecificeerde houtblazers

en: Other woodwinds
nl-NL: Overige houtblazers

en: UNIMARC field 128c builder
nl-NL: UNIMARC veld 128c builder

en: Instruments or voices for soloists
nl-NL: Instrumenten of stemmen voor solisten

en: UNIMARC field 130 builder
nl-NL: UNIMARC veld 130 builder

en: Specific material designation:
nl-NL: Specifieke materiaalaanduiding:

en: aperture card
nl-NL: ponskaart

en: microform cartridge
nl-NL: microformcartridge

en: microfilm cassette
nl-NL: microfilmcassette

en: microfilm reel
nl-NL: microfilmspoel

en: microfiche cassette
nl-NL: microfichecassette

en: micro opaque
nl-NL: micro-opaak

en: microfilm slip
nl-NL: microfilmstrook

en: Polarity:
nl-NL: Polariteit:

en: mixed polarity
nl-NL: gemengde polariteit

en: Dimensions:
nl-NL: Afmetingen:

en: 3 x 5 in.
nl-NL: 3 x 5 inch.

en: 4 x 6 in.
nl-NL: 4 x 6 inch.

en: 6 x 9 in.
nl-NL: 6 x 9 inch.

en: Reduction ratio:
nl-NL: Reductieverhouding:

en: low reduction
nl-NL: lage reductie

en: Normal (16x - 30x)
nl-NL: Normaal (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
nl-NL: hoog (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
nl-NL: zeer hoog (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
nl-NL: ultrahoog (91x -)

en: varies
nl-NL: varieert

en: Specific reduction ratio
nl-NL: Specifieke reductieverhouding

en: Color:
nl-NL: Kleur:

en: monochrome
nl-NL: monochroom

en: color
nl-NL: kleur

en: Emulsion on film:
nl-NL: Emulsie op film:

en: silver halide
nl-NL: zilverhalogenide

en: vesicular
nl-NL: vesiculair

en: mixed emulsion
nl-NL: gemengde emulsie

en: Generation:
nl-NL: Generatie:

en: first generation (Master)
nl-NL: eerste generatie (master)

en: service copy
nl-NL: onderhoudskopie

en: mixed generations
nl-NL: gemengde generaties

en: Base of film:
nl-NL: Basis van film:

en: safety base
nl-NL: veiligheidsbase

en: not a safety base
nl-NL: geen veiligheidsbase

en: UNIMARC field 135a builder
nl-NL: UNIMARC veld 135a builder

en: Type of electronic resource:
nl-NL: Type elektronische bron:

en: numeric
nl-NL: numeriek

en: computer program(s)
nl-NL: computerprogramma('s)

en: representational
nl-NL: representatief

en: text
nl-NL: tekst

en: combination
nl-NL: combinatie

en: UNIMARC field 140 builder
nl-NL: UNIMARC veld 140 builder

en: Illustration - Book 1:
nl-NL: Illustraties - Boek 1:

en: ornamental letter
nl-NL: sierletter

en: miniature
nl-NL: miniatuur

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
nl-NL: rubriek (bv ingang etc in speciale lettering)

en: vignette
nl-NL: vignet

en: frontispiece
nl-NL: frontispice

en: portrait
nl-NL: portret

en: Illustration - Book 2:
nl-NL: Illustraties - Boek 2:

en: Illustration - Book 3:
nl-NL: Illustraties - Boek 3:

en: Illustration - Book 4:
nl-NL: Illustraties - Boek 4:

en: Portrait
nl-NL: Portret

en: Illustration - Full page plates 1:
nl-NL: Illustraties - Hele pagina platen 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
nl-NL: Illustraties - Hele pagina platen 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
nl-NL: Illustraties - Hele pagina platen 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
nl-NL: Illustraties - Hele pagina platen 4:

en: Illustration - Technique:
nl-NL: Illustratie - Techniek:

en: Form of contents 1:
nl-NL: Vorm van inhoud 1:

en: religious work
nl-NL: religieus werk

en: catechism
nl-NL: katechisme

en: devotional literature
nl-NL: devote literatuur

en: sermon
nl-NL: preek

en: service books
nl-NL: kerkdienstboeken

en: scientific work
nl-NL: wetenschappelijk werk

en: discussion, dissertation, thesis
nl-NL: discussie, dissertatie, scriptie

en: social customs
nl-NL: sociale gewoonten

en: legal work
nl-NL: juridisch werk

en: political work
nl-NL: politiek werk

en: ephemera
nl-NL: efemera

en: reference work
nl-NL: naslagwerk

en: library catalogue
nl-NL: bibliotheekcatalogus

en: calendar
nl-NL: kalender

en: encyclopedia
nl-NL: encyclopedie

en: historical work
nl-NL: historisch werk

en: polemical treatise
nl-NL: polemische verhandeling

en: discursive work
nl-NL: discursief werk

en: commemorative work
nl-NL: herdenkingswerk

en: instructional work
nl-NL: instructiewerk

en: manual
nl-NL: handmatig

en: textbook
nl-NL: tekstboek

en: record-keeping work
nl-NL: records bijhouden

en: recreations
nl-NL: recreatie

en: version of a work
nl-NL: versie van een werk

en: Form of contents 2:
nl-NL: Vorm van inhoud 2:

en: Form of contents 3:
nl-NL: Vorm van inhoud 3:

en: Form of contents 4:
nl-NL: Vorm van inhoud 4:

en: Literature:
nl-NL: Literatuur:

en: romance
nl-NL: romantiek

en: novel
nl-NL: roman

en: novella
nl-NL: novelle

en: fable
nl-NL: fabel

en: fairy tale
nl-NL: sprookje

en: allegory
nl-NL: allegorie

en: legend
nl-NL: legenda

en: parable
nl-NL: parabel

en: short story
nl-NL: kort verhaal

en: miscellane
nl-NL: verschillende

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
nl-NL: spreuk, aforisme, spreekwoord, anekdote

en: juvenile literature
nl-NL: jeugdliteratuur

en: chronicle
nl-NL: kroniek

en: memoir
nl-NL: memoires

en: diary
nl-NL: dagboek

en: hagiography
nl-NL: hagiografie

en: travelogue
nl-NL: reisverslag

en: mystic literature
nl-NL: mystieke literatuur

en: oratory, speeches
nl-NL: oratorium, toespraken

en: multiple or other
nl-NL: meerdere of overige

en: Biography:
nl-NL: Biografie:

en: contains biographical information
nl-NL: bevat biografische informatie

en: not biographical
nl-NL: niet biografisch

en: multiple or other form
nl-NL: meerdere of overige vorm

en: Support material - Book:
nl-NL: Ondersteunend materiaal - Boek:

en: paper, general
nl-NL: papier, algemeen

en: hand-made paper
nl-NL: handgemaakt papier

en: rice paper
nl-NL: rijstpapier

en: wood-pulp paper
nl-NL: houtpulppapier

en: parchment, vellum
nl-NL: perkament, vellum

en: Support material - Plates:
nl-NL: Ondersteunend materiaal - Platen:

en: Watermark:
nl-NL: Watermerk:

en: paper does not contain watermark
nl-NL: papier bevat geen watermerk

en: paper contains watermark
nl-NL: papier bevat watermerk

en: Printer's device:
nl-NL: Printer apparaat:

en: printer's device not present
nl-NL: drukkersmerk niet aanwezig

en: printer's device present
nl-NL: drukkersmerk aanwezig

en: Publisher's device:
nl-NL: Uitgever's apparaat:

en: publisher's device not present
nl-NL: uitgeversmerk niet aanwezig

en: publisher's device present
nl-NL: uitgeversmerk aanwezig

en: Ornamental device:
nl-NL: Sierapparaat:

en: ornamental device not present
nl-NL: sierapparaat niet aanwezig

en: ornamental device present
nl-NL: sierapparaat aanwezig

en: UNIMARC field 141 builder
nl-NL: UNIMARC veld 141 builder

en: Binding material 1:
nl-NL: Materiaal binding 1:

en: leather
nl-NL: leder

en: cloth
nl-NL: doek

en: unbound
nl-NL: ongebonden

en: Binding material 2:
nl-NL: Materiaal binding 2:

en: Binding material 3:
nl-NL: Materiaal binding 3:

en: Types of binding:
nl-NL: Type bindwijze:

en: original, i.e. primary
nl-NL: origineel, bv eerste

en: rebound
nl-NL: hergebonden

en: restored, facsimile
nl-NL: hersteld, facsimile

en: restored, imitation
nl-NL: hersteld, imitatie

en: work bound with another
nl-NL: werk gebonden met ander werk

en: Bound with:
nl-NL: Gebonden met:

en: single item
nl-NL: enkel exemplaar

en: bound with one or more others
nl-NL: gebonden met een of meer anderen

en: State of preservation - Binding:
nl-NL: Conserveringsstaat - Binding:

en: worn
nl-NL: versleten

en: damaged
nl-NL: beschadigd

en: broken back
nl-NL: gebroken rug

en: missing
nl-NL: vermist

en: State of preservation - Body of the book 1 :
nl-NL: Conserveringsstaat - Inhoud van het boek 1 :

en: restored
nl-NL: hersteld

en: State of preservation - Body of the book 2 :
nl-NL: Conserveringsstaat - Inhoud van het boek 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$a

en: Type of Performance Medium
nl-NL: Mediumtype optreden

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$b

en: Number of instruments or voices
nl-NL: Aantal instrumenten of stemmen

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
nl-NL: een getal tussen 0 en 99 (inclusief)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
nl-NL: Een getal tussen 0 en 999 (inclusief)

en: Category of instrument or voice
nl-NL: Categorie instrument of stem

en: Tessitura
nl-NL: Tessituur

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
nl-NL: Aantal handen / spelers; sleutels van gestemde instrumenten

en: Other (position 7)
nl-NL: Overig (positie 7)

en: Other (position 8)
nl-NL: Overig (positie 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$d

en: Number of ensembles
nl-NL: Aantal ensembles

en: Category of ensemble
nl-NL: Categorie ensemble

en: Number of real parts
nl-NL: Aantal echte delen

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$f

en: Number of instruments
nl-NL: Aantal instrumenten

en: Category of instrument
nl-NL: Categorie instrument

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$h

en: Number of parts
nl-NL: Aantal delen

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
nl-NL: Een getal tussen 0 en 999 (inclusief)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
nl-NL: Een getal tussen 0 en 999 (inclusief)

en: Category
nl-NL: Categorie

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
nl-NL: Framework plugin voor UNIMARC 146$i

en: Number of players
nl-NL: Aantal spelers

en: UNIMARC field 181-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 181-2 builder

en: System code :
nl-NL: Systeemcode :

en: RDA Carrier
nl-NL: RDA drager

en: RDA Content
nl-NL: RDA inhoud

en: RDA Media
nl-NL: RDA media

en: RDA fr Carrier
nl-NL: RDA fr drager

en: UNIMARC field 181a builder
nl-NL: UNIMARC veld 181a builder

en: Content Form
nl-NL: Inhoudsvorm

en: b - image
nl-NL: b - afbeelding

en: c - movement
nl-NL: c - beweging

en: d - music
nl-NL: d - muziek

en: f - program
nl-NL: f - programma

en: g - sounds
nl-NL: g - geluiden

en: h - spoken word
nl-NL: h - gesproken woord

en: i - text
nl-NL: i - tekst

en: m - multiple contents forms
nl-NL: m - meerdere inhoudsvormen

en: z - other content form
nl-NL: z - andere inhoudsvorm

en: Extent of applicability
nl-NL: Bereik van toepasbaarheid

en: 0 - none
nl-NL: 0 - geen

en: 1 - some
nl-NL: 1 - enkele

en: 2 - substantial
nl-NL: 2 - substantieel

en: 3 - predominate
nl-NL: 3 - overheersend

en: 4 - full
nl-NL: 4 - volledig

en: # - position not used
nl-NL: # - positie niet gebruikt

en: UNIMARC field 181b builder
nl-NL: UNIMARC veld 181b builder

en: Specification of Type
nl-NL: Typespecificatie

en: a - notated
nl-NL: a - in notenschrift

en: b - performed
nl-NL: b - uitgevoerde

en: c - cartographic
nl-NL: c - cartografisch

en: Specification of Motion
nl-NL: Bewegingsspecificatie

en: a - moving
nl-NL: a - bewegend

en: x - not applicable (resource is not an image)
nl-NL: x - niet van toepassing (bron is geen afbeelding)

en: Specification of Dimensionality
nl-NL: Dimensionele specificatie

en: a - two-dimensional
nl-NL: a - tweedimensionaal

en: b - three-dimensional
nl-NL: b - driedimensionaal

en: Sensory Specification 1
nl-NL: Sensorische specificatie 1

en: a - aural
nl-NL: a - auditief

en: b - gustatory
nl-NL: b - smakelijk

en: c - olfactory
nl-NL: c - olfactorisch

en: d - tactile
nl-NL: d - tactiel

en: e - visual
nl-NL: e - visueel

en: Sensory Specification 2
nl-NL: Sensorische specificatie 2

en: Sensory Specification 3
nl-NL: Sensorische specificatie 3

en: UNIMARC field 181c builder
nl-NL: UNIMARC veld 181c builder

en: Content Type
nl-NL: Inhoudstype:

en: cri - cartographic image
nl-NL: cri - cartografische afbeelding

en: crm - cartographic moving image
nl-NL: crm - cartografisch bewegend beeld

en: crt - cartographic tactile image
nl-NL: crt - cartografisch tactiel beeld

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
nl-NL: crn - cartografische tactiele driedimensionale vorm

en: crd - cartographic dataset
nl-NL: crd - cartografische dataset

en: crf - cartographic three-dimensional form
nl-NL: crf - cartografische driedimensionale vorm

en: tdi - two-dimensional moving image
nl-NL: tdi - tweedimensionaal bewegend beeld

en: tdm - three-dimensional moving image
nl-NL: tdm - driedimensionaal bewegend beeld

en: sti - still image
nl-NL: sti - afbeelding

en: tci - tactile image
nl-NL: tci - tactiele afbeelding

en: prm - performed music
nl-NL: prm - opgevoerde muziek

en: ntv - notated movement
nl-NL: ntv - dansnotatie

en: tcn - tactile notated movement
nl-NL: tcn - tactiele dansnotatie

en: tdf - three-dimensional form
nl-NL: tdf - driedimensionale vorm

en: tcf - tactile three-dimensional form
nl-NL: tcf - tactiele driedimensionale vorm

en: ntm - notated music
nl-NL: ntm - genoteerde muziek

en: tcm - tactical notated music
nl-NL: tcm - tactiele muzieknotatie

en: cop - computer program
nl-NL: cop - computerprogramma

en: snd - sounds
nl-NL: snd - geluiden

en: txt - text
nl-NL: txt - tekst

en: tct - tactile text
nl-NL: tct - tactiele tekst

en: spw - spoken word
nl-NL: spw - gesproken woord

en: xxx - other
nl-NL: xxx - overige

en: zzz - unspecified
nl-NL: zzz - niet gespecificeerd

en: UNIMARC field 182-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 182-2 builder

en: UNIMARC field 182a builder
nl-NL: UNIMARC veld 182a builder

en: Media Type Code
nl-NL: Mediatype code

en: b - electronic
nl-NL: b - elektronisch

en: c - microform
nl-NL: c - microvorm

en: d - microscopic
nl-NL: d - microscopisch

en: e - projected
nl-NL: e - geprojecteerd

en: f - stereographic
nl-NL: f - stereografisch

en: m - multiple media
nl-NL: m - meerdere media

en: n - unmediated
nl-NL: n - ongemedieerd

en: z - other media
nl-NL: z - andere media

en: UNIMARC field 182c builder
nl-NL: UNIMARC veld 182c builder

en: Media Type
nl-NL: Mediatype

en: s - audio
nl-NL: s - geluid

en: h - microform
nl-NL: h - microvorm

en: p - microscopic
nl-NL: p - microscopisch

en: g - projected
nl-NL: g - geprojecteerd

en: e - stereographic
nl-NL: e - stereografisch

en: x - other
nl-NL: x - overige

en: z - unspecified
nl-NL: z - niet gespecificeerd

en: UNIMARC field 183-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 183-2 builder

en: UNIMARC field 183a builder
nl-NL: UNIMARC veld 183a builder

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
nl-NL: Geluidsdragers

en: sg - audio cartridge
nl-NL: sg - geluidscartridge

en: sb - audio belt
nl-NL: sb - geluidsband

en: se - audio cylinder
nl-NL: se - geluidscilinder

en: sd - audio disc
nl-NL: sd - geluidsschijf

en: si - sound track reel
nl-NL: si - soundtrack geluidsspoor

en: sq - audio roll
nl-NL: sq - geluidsrol

en: sw - audio wire reel
nl-NL: sw - geluidsspoel

en: st - audiotape reel
nl-NL: st - geluidsband op spoel

en: sz - other audio carrier
nl-NL: sz - overige geluidsdrager

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
nl-NL: Gegevensdragers

en: ck - computer card
nl-NL: ck - computerkaart

en: cb - computer chip cartridge
nl-NL: cb - computerchip cartridge

en: cd - computer disc
nl-NL: cd - computerschijf

en: ce - computer disc cartridge
nl-NL: ce - computerschijf cartridge

en: ca - computer tape cartridge
nl-NL: ca - computertape cartridge

en: cf - computer tape cassette
nl-NL: cf - computertape cassette

en: ch - computer tape reel
nl-NL: ch - computertape op spoel

en: cr - online resource
nl-NL: cr - online bron

en: cz - other computer carrier
nl-NL: cz - overige gegevensdrager

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
nl-NL: Microvormdragers

en: ha - aperture card
nl-NL: ha - microfilm ponskaart

en: hf - microfiche cassette
nl-NL: hf - microfichecassette

en: hb - microfilm cartridge
nl-NL: hb - microformcartridge

en: hc - microfilm cassette
nl-NL: hc - microfilmcassette

en: hd - microfilm reel
nl-NL: hd - microfilmspoel

en: hj - microfilm roll
nl-NL: hj - microfilmspoel

en: hh - microfilm slip
nl-NL: hh - microfilmstrook

en: hg - microopaque
nl-NL: hg - microkaart

en: hz - other microform carrier
nl-NL: hz - overige microvormdrager

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
nl-NL: Micropische dragers

en: pp - microscope slide
nl-NL: pp - microscoopglaasje

en: pz - other microscopic carrier
nl-NL: pz - overige microscopische drager

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
nl-NL: Geprojecteerd-beelddragers

en: mc - film cartridge
nl-NL: mc - filmcartridge

en: mf - film cassette
nl-NL: mf - filmcassette

en: mr - film reel
nl-NL: mr - filmspoel

en: mo - film roll
nl-NL: mo - filmrol

en: gd - filmslip
nl-NL: gd - filmbeeld

en: gf - filmstrip
nl-NL: gf - filmstrook

en: gc - filmstrip cartridge
nl-NL: gc - filmstrook cartridge

en: gt - overhead transparency
nl-NL: gt - overhead transparant

en: gs - slide
nl-NL: gs - dia

en: mz - other projected image carrier
nl-NL: mz- andere beelddrager voor projectie

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
nl-NL: Stereografische dragers

en: eh - stereograph card
nl-NL: eh - stereografische kaart

en: es - stereograph disc
nl-NL: es - stereografische schijf

en: ez - other stereographic carrier
nl-NL: ez - overige stereografische drager

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
nl-NL: Ongemedieerde dragers

en: no - card
nl-NL: no - kaart

en: na - roll
nl-NL: na - rol

en: nb - sheet
nl-NL: nb - blad

en: nc - volume
nl-NL: nc - jaargang

en: nz - other unmediated carrier
nl-NL: nz - overige ongemedieerde drager

note: OPTGROUP
en: Video carriers
nl-NL: Videodragers

en: vc - video cartridge
nl-NL: vc - videocartridge

en: vd - videodisc
nl-NL: vd - videodisk

en: vr - videotape reel
nl-NL: vr - videobandspoel

en: vz - other video carrier
nl-NL: vz - overige videodrager

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
nl-NL: Ongespecificeerde dragers

en: zu - unspecified
nl-NL: zu - niet gespecificeerd

en: UNIMARC field 210c builder
nl-NL: UNIMARC veld 210c builder

en: Search for authority type: EDITORS
nl-NL: Zoek op thesaurustype: REDACTEURS

en: None
nl-NL: Geen

en: Heading A-Z
nl-NL: Volgorde A-Z

en: Heading Z-A
nl-NL: Volgorde Z-A

en: contains
nl-NL: bevat

en: starts with
nl-NL: begint met

en: is exactly
nl-NL: is exact

note: INPUT type=submit
en: Search
nl-NL: Zoeken

en: Authority search results
nl-NL: Zoekresultaten thesaurus

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nl-NL: Resultaat %s tot %s van de %s

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: Summary
nl-NL: Samenvatting

en: Heading type
nl-NL: Ingang type

en: Used
nl-NL: Gebruikt

en: Get it!
nl-NL: Zoek op!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
nl-NL: %s keer

en: Choose
nl-NL: Kiezen

en: Close
nl-NL: Sluit

note: SCRIPT
en: Authority
nl-NL: Thesaurusterm

en: UNIMARC field 225a builder
nl-NL: UNIMARC veld 225a builder

en: Collection
nl-NL: Collectie

en: Select a collection
nl-NL: Selecteer een collectie

en: OR new collection:
nl-NL: OF nieuwe collectie:

en: UNIMARC field 283-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 283-2 builder

en: RDA carrier
nl-NL: RDA drager

en: RDA content
nl-NL: RDA inhoud

en: RDA fr carrier
nl-NL: RDA fr drager

en: UNIMARC field 283a builder
nl-NL: UNIMARC veld 283a builder

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
nl-NL: Geluidsdragers

en: audio cartridge
nl-NL: geluidscartridge

en: audio belt
nl-NL: geluidsband

en: audio cylinder
nl-NL: geluidscilinder

en: audio disc
nl-NL: geluidsschijf

en: sound track reel
nl-NL: soundtrack geluidsspoor

en: audio roll
nl-NL: geluidsrol

en: audio wire reel
nl-NL: geluidsspoel

en: audiocassette
nl-NL: geluidscassette

en: audiotape reel
nl-NL: geluidsband op spoel

en: other audio carrier
nl-NL: overige audiodrager

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
nl-NL: Gegevensdragers

en: computer card
nl-NL: computerkaart

en: computer chip cartridge
nl-NL: computerchip cartridge

en: computer disc
nl-NL: computerschijf

en: computer disc cartridge
nl-NL: computerschijf cartridge

en: computer tape cartridge
nl-NL: computertape cartridge

en: computer tape cassette
nl-NL: computertape cassette

en: computer tape reel
nl-NL: computertape op spoel

en: online resource
nl-NL: online bron

en: other computer carrier
nl-NL: overige gegevensdrager

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
nl-NL: Microvormdragers

en: microfilm cartridge
nl-NL: microformcartridge

en: microfilm roll
nl-NL: microfilmspoel

en: microopaque
nl-NL: Micro-opaque

en: other microform carrier
nl-NL: overige microvormdrager

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
nl-NL: Micropische dragers

en: microscope slide
nl-NL: objectglaasje

en: other microscopic carrier
nl-NL: overige microscopische drager

en: film roll
nl-NL: filmrol

en: filmstrip
nl-NL: filmstrook

en: overhead transparency
nl-NL: overhead transparant

en: slide
nl-NL: dia

en: other projected image carrier
nl-NL: andere beelddrager voor projectie

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
nl-NL: Stereografische dragers

en: stereograph card
nl-NL: stereografische kaart

en: stereograph disc
nl-NL: stereografische schijf

en: other stereographic carrier
nl-NL: overige stereografische drager

en: card
nl-NL: kaart

en: sheet
nl-NL: blad

en: volume
nl-NL: jaargang

en: other unmediated carrier
nl-NL: overige ongemedieerde drager

en: video cartridge
nl-NL: videocartridge

en: videotape reel
nl-NL: videobandspoel

en: other video carrier
nl-NL: overige videodrager

en: unspecified
nl-NL: niet gespecificeerd

en: UNIMARC field 325h builder
nl-NL: UNIMARC veld 325h builder

en: Completeness of the reproduction code :
nl-NL: Volledigheid van de reproductie code:

en: # - undetermined
nl-NL: # - onbepaald

en: 0 - reproduction is not complete
nl-NL: 0 - reproductie is niet compleet

en: 1 - reproduction is complete
nl-NL: 1 - reproductie is compleet

en: UNIMARC field 325j builder
nl-NL: UNIMARC veld 325j builder

en: Terms of access to the reproduction :
nl-NL: Toegangsvoorwaarden voor de reproductie:

en: 1 - free-to-read
nl-NL: 1 - vrij-te-lezen

en: 2 - free-to-read, partly
nl-NL: 2 - vrij-te-lezen, deels

en: 3 - free-to-read, after embargo
nl-NL: 3 - vrij-te-lezen, na embargo

en: 4 - fully
nl-NL: 4 - volledig

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
nl-NL: 5 - vrij-te-lezen bij abonnement (vereist aanmelding)

en: Qualifier type :
nl-NL: Qualifier type:

en: l - latest
nl-NL: l - nieuwste

en: p - previous
nl-NL: p - vorige

en: # - no attempt to code
nl-NL: # - geen poging om te coderen

en: Unit under embargo :
nl-NL: Eenheid onder embargo:

en: m - month(s) time
nl-NL: m - maand(en) tijd

en: w - week(s) time
nl-NL: w - weken tijd

en: y - year(s) time
nl-NL: y - jaren tijd

en: i - issue(s) part
nl-NL: i - deelaflevering(en)

en: Number of units under embargo :
nl-NL: Aantal eenheden onder embargo:

en: UNIMARC field 4XX builder
nl-NL: UNIMARC veld 4XX builder

en: Search on
nl-NL: Zoek op

en: Any word
nl-NL: Elk woord

en: Item type:
nl-NL: Type item:

en: All item types
nl-NL: Alle type items

note: INPUT type=submit
en: Start search
nl-NL: Begin met zoeken

en: Search results
nl-NL: Zoekresultaten

en: &lt;&lt; Previous
nl-NL: &lt;&lt; Vorige

en: Next&gt;&gt;
nl-NL: Volgende&gt;&gt;

en: Item count
nl-NL: Exemplaartelling

en: Location
nl-NL: Locatie

en: Clear field
nl-NL: Wis veld

en: &lt;&lt; Previous
nl-NL: &lt;&lt; Vorige

en: Next&gt;&gt;
nl-NL: Volgende&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
nl-NL: UNIMARC veld 686a builder

en: Classification
nl-NL: Classificatie

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
nl-NL: Selecteer een waarde in de classificatie. Dit kopieert de 686$a veldwaarde vanuit het thesaurusrecord naar het 686$a veld van het bibliografische record.

en: Authority type
nl-NL: Thesaurustype

en: Main entry ($a only)
nl-NL: Hoofdingang (alleen $a)

en: Main entry
nl-NL: Hoofdingang

en: Anywhere
nl-NL: Waar dan ook

en: Sort by
nl-NL: Sorteer op

en: No order
nl-NL: Geen volgorde

en: Heading ascendant
nl-NL: Oplopende sortering

en: Heading descendant
nl-NL: Aflopende sortering

en: 1-4 Record length
nl-NL: 1-4 Record lengte

en: (auto-calculated)
nl-NL: (automatisch-berekend)

en: c - Corrected or updated record
nl-NL: c - Gecorrigeerd of bijgewerkt record

en: c - Corrected record
nl-NL: c- Gecorrigeerd record

en: d - Deleted record
nl-NL: d - Verwijderd record

en: n - New record
nl-NL: n - Nieuw record

en: o - Previously issued higher level record
nl-NL: o - Eerder uitgegeven hoger niveau record

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
nl-NL: p - Eerder uitgegeven als onvolledig, pre-publicatie record

en: 6- Type of record
nl-NL: 6- Record type

en: a - Language materials, printed
nl-NL: a - Taalmateriaal, gedrukt

en: b - Language materials, manuscript
nl-NL: b - Taalmaterialen, manuscript

en: c - Music scores, printed
nl-NL: c - Muziekpartituren, gedrukt

en: d - Music scores, manuscript
nl-NL: d - Muziekpartituur, manuscript

en: e - Cartographic materials, printed
nl-NL: e - Cartografisch materiaal, gedrukt

en: f - Cartographic materials, manuscript
nl-NL: f- Cartografisch materiaal, manuscript

en: g - Projected and video material
nl-NL: g - Geprojecteerd en videomateriaal

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
nl-NL: i - Geluidopnames, niet-muzikaal optreden

en: j - Sound recordings, musical performance
nl-NL: j - Geluidsopnames, muzikaal optreden

en: k - Two-dimensional graphics
nl-NL: k - Tweedimensionale afbeeldingen

en: l - Electronic resources
nl-NL: l - Elektronische bronnen

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
nl-NL: r - Driedimensionale artefacten en realia

en: 7- Bibliographic level
nl-NL: 7- Bibliografisch niveau

en: a - Analytic (component part)
nl-NL: a - Analytisch (component deel)

en: i - Integrating resource
nl-NL: i - geïntegreerde bron

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
nl-NL: c - Collectie - bibliografisch exemplaar dat een verzonnen collectie is

en: m - Monographic - Bibliographic item
nl-NL: m - Monografie - Bibliografisch object

en: s - Serial - Bibliographic item
nl-NL: s - Serieel - Bibliografisch object

en: 8- Hierarchical level code
nl-NL: 8- Hiërarchisch niveau code

en: - Hierarchical relationship undefined
nl-NL: - Hierarchische relatie ongedefinieerd

en: 0 - No hierarchical relationship
nl-NL: 0 - Geen hiërarchische relatie

en: 1 - Highest level record
nl-NL: 1 - Hoogste niveau record

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
nl-NL: 2 - Record onder het hoogste niveau (alle niveaus hieronder)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
nl-NL: 9-16 Indicator/Subvelden/Grootte

en: (auto-filled)
nl-NL: (automatisch gevuld)

en: 17- Encoding level
nl-NL: 17- Coderingsniveau

en: Full level ("item in hand")
nl-NL: Volledig niveau ("exemplaar in de hand")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
nl-NL: 1 - Sublevel 1 (niet "exemplaar in de hand")

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
nl-NL: 2 - Sublevel 2. Het record is een voorpublicatie (catalogiseren tijdens publicatie) record

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
nl-NL: 3 - Sublevel 3. Incompleet record

en: 18- Descriptive cataloging form
nl-NL: 18- Beschrijvende catalogiseervorm

en: - In full ISBD form
nl-NL: - In vol ISBD formaat

en: i - In partial or incomplete ISBD form
nl-NL: i - In gedeeltelijke of onvolledige ISBD vorm

en: n - In non-ISBD form
nl-NL: n - In niet-ISBD vorm

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
nl-NL: 19-24 Invoerkaart &amp; lengtes

en: 000 - Leader
nl-NL: 000 - Voorloop

en: c - Corrected or revised
nl-NL: c - Gecorrigeerd of herzien

en: d - Deleted
nl-NL: d - Verwijderd

en: n - New
nl-NL: n - Nieuw

en: x - Authority entry record
nl-NL: x - Thesaurus invoerrecord

en: y - Reference entry record
nl-NL: y - Referentie invoerrecord

en: z - General explanatory entry record
nl-NL: z - Algemene uitleg invoerrecord

en: 7-8 Undefined
nl-NL: 7-8 Ongedefinieerd

en: 9- Type of entity
nl-NL: 9- Type entiteit

en: a - Personal name entry
nl-NL: a - Persoonsnaam ingang

en: b - Corporate name entry
nl-NL: b - Corporatieve naam ingang

en: c - Territorial or geographical name
nl-NL: c - Territoriale of geografische naam

en: d - Trademark
nl-NL: d - Handelsmerk

en: e - Family name
nl-NL: e - Familienaam

en: f - Uniform name
nl-NL: f - Uniforme naam

en: g - Collective uniform name
nl-NL: g - Collectieve uniforme naam

en: h - Name/title
nl-NL: h - Naam/titel

en: i - Name/collective uniform title
nl-NL: i - Naam/collectieve uniforme titel

en: j - Topical subject
nl-NL: j - Actueel onderwerp

en: k - Place access
nl-NL: k - Plaats toegang

en: l - Form, genre or physical characteristics
nl-NL: l - Vorm, genre of fysieke eigenschappen

en: 10-16 indicator/subfields/size
nl-NL: 10-16 indicator/subvelden/grootte

en: - Full
nl-NL: - Volledig

en: 3 - Partial
nl-NL: 3 - Gedeeltelijk

en: 18-19 Undefined
nl-NL: 18-19 Ongedefinieerd

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
nl-NL: 20-24 Invoerkaart &amp; lengtes

en: , annotator
nl-NL: , beschrijver

en: , author of afterword
nl-NL: , auteur van nawoord

en: , prefacer
nl-NL: , voorwoordschrijver

en: , bibliographic antecedent
nl-NL: , bibliografisch antecedent

en: , collaborator
nl-NL: , collaborateur

en: , compiler
nl-NL: , samensteller

en: , composer
nl-NL: , componist

en: , conceptor
nl-NL: , bedenker

en: , degree-grantor
nl-NL: , graad-verlener

en: , editor
nl-NL: , redacteur

en: , founder
nl-NL: , oprichter

en: , lyricist
nl-NL: , tekstschrijver

en: , organiser of meeting
nl-NL: , organisator van bijeenkomst

en: , other
nl-NL: , andere

en: , photographer
nl-NL: , fotograaf

en: , presenter
nl-NL: , presentator

en: , publisher
nl-NL: , uitgever

en: , publishing director
nl-NL: , hoofduitgever

en: , research team head
nl-NL: , hoofd onderzoeksteam

en: , reviewer
nl-NL: , recensent

en: , redactor
nl-NL: , redacteur

en: , thesis advisor
nl-NL: , scriptie adviseur

en: , translator
nl-NL: , vertaler

en: Main Author
nl-NL: Auteur

en: Corporate Author (Main)
nl-NL: Corporatie (Hoofd)

en: Coauthor
nl-NL: Mede-auteur

en: coauthor
nl-NL: coauteur

en: Secondary Author
nl-NL: Secondaire Auteur

en: Corporate Author (Coauthor)
nl-NL: Corporatie (Mede-auteur)

en: Corporate Author (Secondary)
nl-NL: Corporatie (Secundair)

en: Language:
nl-NL: Taal:

en: of intermediate text,
nl-NL: van tussentekst,

en: of original work,
nl-NL: van origineel werk,

en: of summary,
nl-NL: van samenvatting,

en: of contents page,
nl-NL: van inhoudsopgave,

en: of title page,
nl-NL: van titelpagina,

en: of title proper,
nl-NL: van de hoofdtitel,

en: of libretto,
nl-NL: van libretto,

en: of accompanying material,
nl-NL: van begeleidend materiaal,

en: of subtitles,
nl-NL: van ondertitels,

en: Country:
nl-NL: Land:

en: Series
nl-NL: Reeks

en: series
nl-NL: reeks

en: Classification:
nl-NL: Classificatie:

en: Contents note:
nl-NL: Opmerking over inhoud:

en: Abstract:
nl-NL: Uittreksel:

en: Provenance note:
nl-NL: Provenance opmerking:

en: Bibliography:
nl-NL: Bibliografie:

en: Thesis:
nl-NL: Theses:

en: SUDOC serial history:
nl-NL: SUDOC tijdschriftsgeschiedenis:

en: Subject - Personal Name
nl-NL: Onderwerp - Persoonsnaam

en: Subject - Corporate Author
nl-NL: Onderwerp - Corporatieve Auteur

en: Subject - Family
nl-NL: Onderwerp - Familie

en: Subject - Author/Title
nl-NL: Onderwerp - Auteur/Titel

en: Subject - Topical Name
nl-NL: Onderwerp - Eigen Naam

en: Subject - Geographical Name
nl-NL: Onderwerp - Geografische Naam

en: Subject - Form
nl-NL: Onderwerp - Vorm

en: Subject
nl-NL: Trefwoord

en: Subject Category
nl-NL: Onderwerpscategorie

en: Trademark
nl-NL: Handelsmerk

en: Online Resources:
nl-NL: Online bronnen:

en: Click here to access online
nl-NL: Klik hier voor online toegang

en: Publication:
nl-NL: Publicatie:

en: Search for publisher
nl-NL: Zoek op uitgever

en: Production:
nl-NL: Productie:

en: Distribution:
nl-NL: Distributie:

en: Manufacture:
nl-NL: Fabricage:

en: Copyright date:
nl-NL: Copyrightdatum:

en: Protection date:
nl-NL: Beschermingsdatum:

en: Copyright date / protection date:
nl-NL: Copyrightdatum / beschermingsdatum:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
nl-NL: Informatie over druk en/of uitgave, getranscribeerd uit colofon:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
nl-NL: Informatie over druk en/of uitgave, getranscribeerd uit de hoofdbron van informatie:

en: Description:
nl-NL: Omschrijving:

en: Linked with:
nl-NL: Gelinkt met:

en: Content warning:
nl-NL: Waarschuwing inhoud:

en: Audience
nl-NL: Doelgroep

en: Physical presentation
nl-NL: Fysieke presentatie

en: electronic ressource
nl-NL: elektronische bron

en: Literary genre
nl-NL: Literaire vorm

en: Biography
nl-NL: Biografie

en: Illustration
nl-NL: Illustratie

en: Video types
nl-NL: Videotypes

en: Serial type
nl-NL: Type serieel werk

en: Periodicity
nl-NL: Verschijningsfrequentie

en: Translation of
nl-NL: Vertaling van

en: Set Level
nl-NL: Stel Niveau In

en: Piece-Analytic Level
nl-NL: Onderdeel-Analytisch Niveau

en: Uniform Title
nl-NL: Uniforme Titel

en: Uniform Conventional Heading
nl-NL: Uniforme Conventional Heading

en: Edition Statement
nl-NL: Editievermelding

en: edition
nl-NL: editie

en: Click here to access online
nl-NL: Klik hier voor online toegang

en: Audio file
nl-NL: Audiobestand

en: Play this sample
nl-NL: Speel voorbeeld af

en: Availability:
nl-NL: Beschikbaarheid:

en: No items available
nl-NL: Geen exemplaren beschikbaar

en: Items available for loan:
nl-NL: Exemplaren uitleenbaar:

en: Call number:
nl-NL: Standplaats:

en: Items available for reference:
nl-NL: Exemplaren ter inzage:

en: ItemSummary
nl-NL: ExemplaarSamenvatting

en: Checked out (
nl-NL: Uitgeleend (

en: Withdrawn (
nl-NL: Afgeschreven (

en: Lost (
nl-NL: Vermist (

en: Damaged (
nl-NL: Beschadigd (

en: On order (
nl-NL: In bestelling (

en: In transit (
nl-NL: Onderweg (

en: On hold (
nl-NL: Gereserveerd (
