Koha 23.11.08.001 - en to nl-NL translation catalogue (1468 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
nl-NL: Fout: kan beschikbaarheid voor deze ID niet vinden

en: unknown
nl-NL: onbekend

en: Not for loan
nl-NL: Niet uitleenbaar

en: not available
nl-NL: niet beschikbaar

en: Checked out
nl-NL: Uitgeleend

en: Item lost
nl-NL: Zoek exemplaar

en: Item withdrawn
nl-NL: Exemplaar afgeschreven

en: Item damaged
nl-NL: Item beschadigd

en: In transit
nl-NL: Onderweg

en: On hold
nl-NL: Gereserveerd

en: available
nl-NL: beschikbaar

en: alto
nl-NL: altsaxofoon

en: baritone
nl-NL: bariton

en: bass
nl-NL: bas

en: child alto
nl-NL: kleine altsaxofoon

en: child soprano
nl-NL: kindersopraan

en: countertenor
nl-NL: contratenor

en: child voice
nl-NL: kinderstem

en: man's voice
nl-NL: mannenstem

en: mezzo-soprano
nl-NL: mezzosopraan

en: reciting child's voice
nl-NL: reciterende kinderstem

en: reciting voice
nl-NL: reciterende stem

en: reciting man's voice
nl-NL: reciterende mannenstem

en: reciting woman's voice
nl-NL: reciterende vrouwenstem

en: soprano
nl-NL: sopraan

en: voice - unspecified
nl-NL: stem - niet gespecificeerd

en: woman's voice
nl-NL: vrouwenstem

en: voice - other
nl-NL: stem - overig

en: bassoon
nl-NL: fagot

en: basset-horn
nl-NL: bassethoorn

en: bagpipe
nl-NL: doedelzak

en: clarinet
nl-NL: klarinet

en: double bassoon
nl-NL: contrafagot

en: didjeridu
nl-NL: didgeridoo

en: dulcian
nl-NL: dulciaan

en: english horn
nl-NL: engelse hoorn

en: flute
nl-NL: fluit

en: tabor pipe
nl-NL: zwegel

en: mouth organ
nl-NL: mondorgel

en: oboe
nl-NL: hobo

en: oboe da caccia
nl-NL: jachthobo

en: panpipes
nl-NL: panfluit

en: racket
nl-NL: ranket

en: rothophone
nl-NL: rotofoon

en: saxophone
nl-NL: saxofoon

en: sarrusophone
nl-NL: sarrusofoon

en: woodwind - unspecified
nl-NL: houtblazers - niet gespecificeerd

en: woodwind - other
nl-NL: houtblazers - overig

en: alphorn
nl-NL: alpenhoorn

en: bersag horn
nl-NL: bersaglieri hoorn

en: bugle
nl-NL: klaroen

en: cow horn
nl-NL: koehoorn

en: cornet
nl-NL: kornet

en: cornett
nl-NL: zink

en: euphonium
nl-NL: eufonium

en: hunting horn
nl-NL: jachthoorn

en: horn
nl-NL: hoorn

en: herald's trumpet
nl-NL: ruiterijtrompet

en: keyed bugle
nl-NL: klephoorn

en: oliphant
nl-NL: olifant

en: ophicleide
nl-NL: ophicleïde

en: post horn
nl-NL: posthoorn

en: russian horn
nl-NL: russische hoorn

en: shofar
nl-NL: sjofar

en: trumpet
nl-NL: trompet

en: brass - unspecified
nl-NL: koper - ongespecificeerd

en: valved bugle
nl-NL: klaroen met kleppen

en: wagner tuba
nl-NL: wagnertuba

en: brass - other
nl-NL: koper - overig

en: bassett
nl-NL: basset

en: double bass
nl-NL: contrabas

en: five-string double bass
nl-NL: vijfsnarige contrabas

en: fiddle, viol (family)
nl-NL: fiddle, viool (familie)

en: keyed fiddle
nl-NL: nyckelharpa

en: octobass
nl-NL: octobas

en: trumpet marine
nl-NL: tromba marina

en: strings, bowed - unspecified
nl-NL: strijkinstrumenten - niet gespecificeerd

en: viola
nl-NL: altviool

en: viol
nl-NL: viola da gamba

en: violin
nl-NL: viool

en: strings, bowed - other
nl-NL: strijkinstrumenten - overig

en: archlute
nl-NL: aartsluit

en: harp-psaltery
nl-NL: harp-psalterium

en: barbitos
nl-NL: barbiton

en: cittern
nl-NL: citer

en: guitar
nl-NL: gitaar

en: hawaiian guitar
nl-NL: hawaiiaanse gitaar

en: Irish harp
nl-NL: Ierse harp

en: lute (family)
nl-NL: luit (familie)

en: lyre-guitar
nl-NL: lier-gitaar

en: lute
nl-NL: luit

en: mandolin
nl-NL: mandoline

en: mandore
nl-NL: mandora

en: psaltery
nl-NL: psalterium

en: qānūn
nl-NL: qanûn

en: sitār
nl-NL: sitar

en: theorbo
nl-NL: teorbe

en: strings, plucked - unspecified
nl-NL: tokkelinstrumenten - niet gespecificeerd

en: zither
nl-NL: citer

en: strings, plucked - other
nl-NL: tokkelinstrumenten - overig

en: accordion
nl-NL: accordeon

en: clavichord
nl-NL: klavechord

en: claviorgan
nl-NL: claviorganum

en: harpsichord
nl-NL: klavecimbel

en: organ
nl-NL: orgel

en: plucked string keyboard
nl-NL: tokkelinstrument

en: regals
nl-NL: regaal

en: keyboard - unspecified
nl-NL: keyboard - niet gespecificeerd

en: virginal
nl-NL: virginaal

en: keyboard - other
nl-NL: keyboard - overig

en: aeolian bells
nl-NL: eolische bellen

en: arabian drum
nl-NL: arabische trommel

en: agogo
nl-NL: agogô

en: anvil
nl-NL: aambeeld

en: boobams
nl-NL: boobam

en: bass drum
nl-NL: bassdrum

en: bells
nl-NL: bellen

en: bongos
nl-NL: bongo's

en: metal bells plate
nl-NL: metalen plaatklokken

en: castanets
nl-NL: castagnetten

en: cabaca
nl-NL: kabassa

en: chinese cymbals
nl-NL: chinese cymbaal

en: chains
nl-NL: kettingen

en: crash cymbal
nl-NL: crashbekken

en: cowbell
nl-NL: koebel

en: cymbal
nl-NL: cymbaal

en: drums
nl-NL: drumstel

en: finger cymbals
nl-NL: vinger cymbalen

en: friction drum
nl-NL: wrijftrommel

en: flexatone
nl-NL: flexaton

en: gun
nl-NL: geweer

en: güiro
nl-NL: guiro

en: hammer
nl-NL: hamer

en: handbell
nl-NL: handbel

en: hi-hat
nl-NL: hihat

en: jembe
nl-NL: djembe

en: lithophone
nl-NL: lithofoon

en: military drum
nl-NL: militaire trommel

en: metallophone
nl-NL: metallofoon

en: nail violin
nl-NL: nagelviool

en: ratchet
nl-NL: ratel

en: rain stick
nl-NL: rainstick

en: roto-toms
nl-NL: rototoms

en: sizzle cymbals
nl-NL: sizzlebekken

en: sound-effect instrument
nl-NL: geluidseffect instrument

en: slit-drum
nl-NL: spleettrommel

en: siren
nl-NL: sirene

en: sandpaper
nl-NL: schuurpapier

en: sound sculpture
nl-NL: geluidssculptuur

en: switch whip
nl-NL: zweep

en: turkish crescent
nl-NL: schellenboom

en: temple block
nl-NL: tempelblok

en: tuned gong
nl-NL: getunede gong

en: timpani
nl-NL: pauk

en: triangle
nl-NL: triangel

en: thunder machine
nl-NL: onweermachine

en: tambourine
nl-NL: tamboerijn

en: tom-tom
nl-NL: tomtom

en: percussion - unspecified
nl-NL: percussie - niet gespecificeerd

en: vibraphone
nl-NL: vibrafoon

en: vibra-slap
nl-NL: vibraslap

en: whip
nl-NL: zweep

en: wind machine
nl-NL: windmachine

en: xylophone
nl-NL: xylofoon

en: percussion - other
nl-NL: percussie - overig

en: computerized musical station
nl-NL: geautomatiseerd muziekstation

en: computerized tape
nl-NL: geautomatiseerde tape

en: digital space device
nl-NL: digitaal ruimte apparaat

en: electro-acoustic device
nl-NL: elektro-akoestisch apparaat

en: live electronic
nl-NL: live elektronisch

en: multimedial device
nl-NL: multimedia apparaat

en: space device
nl-NL: ruimte apparaat

en: tape
nl-NL: band

en: electronic - non specified
nl-NL: elektronisch - niet gespecificeerd

en: electronic - other
nl-NL: elektronisch - overig

en: aeolian harp
nl-NL: eolische harp

en: barrel organ
nl-NL: draaiorgel

en: bullroarer
nl-NL: snorrebot

en: musical bow
nl-NL: muziekboog

en: musical box
nl-NL: muziekdoos

en: musical clock
nl-NL: muziekklok

en: glassharmonika
nl-NL: glasharmonica

en: glass trumpet
nl-NL: glastrompet

en: hurdy-gurdy
nl-NL: draailier

en: jew's harp
nl-NL: mondharp

en: lamellaphone
nl-NL: lamellofoon

en: melodic instrument
nl-NL: melodisch instrument

en: musical saw
nl-NL: zingende zaag

en: polyphonic instrument
nl-NL: polyfonisch instrument

en: player piano
nl-NL: pianola

en: rabāb
nl-NL: rubab

en: swanee whistle
nl-NL: schuffluit

en: tuning-fork
nl-NL: stemvork

en: instrument - non specified
nl-NL: instrument - niet gespecificeerd

en: instrument or voice - non specified
nl-NL: instrument of stem - niet gespecificeerd

en: wind instrument
nl-NL: blaasinstrument

en: whistle
nl-NL: fluit

en: other
nl-NL: andere

en: children's choir
nl-NL: kinderkoor

en: men's choir
nl-NL: mannenkoor

en: mixed choir
nl-NL: gemengd koor

en: reciting choir
nl-NL: reciterend koor

en: choir - unspecified
nl-NL: koor - niet gespecificeerd

en: vocal ensemble
nl-NL: vocaal ensemble

en: women's choir
nl-NL: vrouwenkoor

en: choir - other
nl-NL: koor - overig

en: brass band
nl-NL: brassband

en: chamber orchestra
nl-NL: kamerorkest

en: dance orchestra
nl-NL: dansorkest

en: full orchestra
nl-NL: volledig orkest

en: instrumental ensemble
nl-NL: instrumentaal ensemble

en: vocal and instrumental ensemble
nl-NL: vocaal en instrumentaal ensemble

en: jazz band
nl-NL: jazzband

en: percussion orchestra
nl-NL: percussie orkest

en: string orchestra
nl-NL: strijkorkest

en: orchestra - unspecified
nl-NL: orkest - niet gespecificeerd

en: wind orchestra
nl-NL: harmonieorkest

en: orchestra - other
nl-NL: orkest - overig

en: live electronic conductor
nl-NL: live elektronische dirigent

en: choir conductor, chorus master
nl-NL: koordirigent, koorleider

en: conductor
nl-NL: dirigent

en: light conductor
nl-NL: lichtdirigent

en: conductor - other
nl-NL: dirigent - overig

en: acrobat
nl-NL: acrobaat

en: child actor
nl-NL: kindacteur

en: silent actor
nl-NL: acteur in stille film

en: actor
nl-NL: acteur

en: actress
nl-NL: actrice

en: dancer
nl-NL: danser

en: light engineer
nl-NL: lichttechnicus

en: sound engineer
nl-NL: geluidstechnicus

en: juggler
nl-NL: jongleur

en: walk-on part
nl-NL: bijrol

en: performer - other
nl-NL: uitvoerende - overig

[ctx: tessitura]
en: sopranino
nl-NL: sopraninoblokfluit

[ctx: tessitura]
en: soprano
nl-NL: sopraan

[ctx: tessitura]
en: alto
nl-NL: altsaxofoon

[ctx: tessitura]
en: baritone
nl-NL: bariton

[ctx: tessitura]
en: bass
nl-NL: bas

[ctx: tessitura]
en: contrabass
nl-NL: contrabas

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
nl-NL: subcontrabas

[ctx: tessitura]
en: high
nl-NL: hoog

[ctx: tessitura]
en: low
nl-NL: laag

[ctx: tessitura]
en: prepared
nl-NL: voorbereid

[ctx: music]
en: one hand
nl-NL: een hand

[ctx: music]
en: two players on one instrument
nl-NL: twee bespelers op een instrument

[ctx: music]
en: three hands
nl-NL: drie handig

[ctx: music]
en: four hands
nl-NL: vier handen

[ctx: music]
en: six hands
nl-NL: zes handig

[ctx: music]
en: eight hands
nl-NL: acht handen

[ctx: music]
en: B flat
nl-NL: Bes

[ctx: music]
en: E flat
nl-NL: Es

[ctx: music]
en: A flat
nl-NL: As

[ctx: music]
en: D flat
nl-NL: Des

[ctx: music]
en: F sharp
nl-NL: Fis

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
nl-NL: Instrument op niet standaard wijze bespeeld

[ctx: music]
en: non standard string number
nl-NL: niet-standaard aantal snaren

en: electric
nl-NL: elektrisch

en: electronic
nl-NL: elektronisch

en: amplified
nl-NL: versterkt

en: recorded
nl-NL: opgenomen

en: antiquity
nl-NL: oudheid

en: ethnic, traditional
nl-NL: etnisch, traditioneel

en: may take place of the preceding code / alternative
nl-NL: kan de voorgaande code vervangen / alternatief

en: used by the same player as the preceding code
nl-NL: gebruikt door dezelfde speler als de vorige code

en: Basket ID (internal)
nl-NL: Mand ID (intern)

en: Biblio number (internal)
nl-NL: Biblionummer (intern)

en: Fund ID (internal)
nl-NL: Fonds ID (intern)

en: Not used (deprecated)
nl-NL: Niet gebruikt (verouderd)

en: Cancellation reason
nl-NL: Annuleringsreden

en: Borrower number of creator
nl-NL: Lenernummer van maker

en: Currency
nl-NL: Valuta

en: Cancellation date
nl-NL: Annuleringsdatum

en: Date received
nl-NL: Ontvangstdatum

en: Discount
nl-NL: Korting

en: Budgeted cost, tax excl.
nl-NL: Gebudgetteerde kosten ex BTW.

en: Budgeted cost, tax incl.
nl-NL: Gebudgetteerde kosten incl BTW.

en: Budgeted cost
nl-NL: Gebudgetteerde kosten

en: Creation date
nl-NL: Aanmaakdatum

en: Estimated delivery date
nl-NL: Geschatte leverdatum

en: Invoice ID (internal)
nl-NL: Factuur ID (intern)

en: Vendor price
nl-NL: Prijs leverancier

en: Internal note
nl-NL: Interne opmerking

en: Vendor note
nl-NL: Opmerking bij leverancier

en: Order number
nl-NL: Bestelnummer

en: Order status
nl-NL: Status bestelling

en: Parent order number (internal)
nl-NL: Hoofdordernummer (intern)

en: Quantity
nl-NL: Aantal

en: Quantity received
nl-NL: Aantal ontvangen

en: Replacement price
nl-NL: Vervangingskosten

en: Retail price, tax excl.
nl-NL: Verkoopprijs, ex BTW.

en: Retail price, tax incl.
nl-NL: Verkoopprijs, incl BTW.

en: Retail price
nl-NL: Verkoopprijs

en: Not used
nl-NL: Niet gebruikt

en: Statistic 1
nl-NL: Statistiek 1

en: Statistic 2
nl-NL: Statistiek 2

en: Subscription ID (internal)
nl-NL: Abonnement ID (intern)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
nl-NL: Leverancier referentienummer (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
nl-NL: Leverancier referentie qualifier (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
nl-NL: Leverancier rapport (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
nl-NL: BTW percentage backup (verouderd)

en: Tax rate on order
nl-NL: BTW percentage op bestelling

en: Tax rate on receive
nl-NL: BTW percentage op ontvangst

en: Tax value backup (deprecated)
nl-NL: BTW waarde backup (verouderd)

en: Tax amount on order
nl-NL: BTW bedrag op bestelling

en: Tax amount on receive
nl-NL: BTW bedrag op ontvangst

en: Timestamp
nl-NL: Tijdaanduiding

en: Uncertain price
nl-NL: Onzekere prijs

en: Actual cost, tax excl.
nl-NL: Werkelijke prijs zonder BTW.

en: Actual cost, tax incl.
nl-NL: Werkelijke prijs inclusief BTW.

en: Actual cost
nl-NL: Werkelijke prijs

en: Address
nl-NL: Adres

en: Address 2
nl-NL: Adres 2

en: Alternate contact: Address
nl-NL: Alternatief contact: Adres

en: Alternate contact: Address 2
nl-NL: Alternatief contact: Adres 2

en: Alternate contact: City
nl-NL: Alternatief contactpersoon: Stad

en: Alternate contact: Country
nl-NL: Alternatief contact: Land

en: Alternate contact: First name
nl-NL: Alternatief contact: Voornaam

en: Alternate contact: Phone
nl-NL: Alternatief contact: Telefoon

en: Alternate contact: State
nl-NL: Alternatief contact: Staat

en: Alternate contact: Surname
nl-NL: Alternatief contact: Achternaam

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
nl-NL: Alternatief contact: Postcode

en: Data anonymization flag
nl-NL: Anonimisatiekenmerken

en: Authentication method
nl-NL: Authenticatiemethode

en: Allow auto-renewals
nl-NL: Automatische verlenging toestaan

en: Alternate address: Address
nl-NL: Alternatief adres: Adres

en: Alternate address: Address 2
nl-NL: Alternatief adres: Adres 2

en: Alternate address: City
nl-NL: Alternatief adres: Stad

en: Alternate address: Country
nl-NL: Alternatief adres: Land

en: Alternate address: Email
nl-NL: Alternatief adres: E-mail

en: Alternate address: Phone
nl-NL: Alternatief adres: Telefoon

en: Alternate address: State
nl-NL: Alternatief adres: Staat

en: Alternate address: Street number
nl-NL: Alternatief adres: Huisnummer

en: Alternate address: Street type
nl-NL: Alternatief adres: Straattype

en: Alternate address: ZIP/Postal code
nl-NL: Alternatief adres: Postcode

en: Circulation note
nl-NL: Uitleenopmerking

en: Borrower number
nl-NL: Lenernummer

en: Home library
nl-NL: Thuisbibliotheek

en: Card number
nl-NL: Pasnummer

en: Patron category
nl-NL: Lenercategorie

en: Check for previous checkouts
nl-NL: Controleer op eerdere uitleningen

en: City
nl-NL: Stad

en: Alternate contact: Note
nl-NL: Alternatief contact: Opmerking

en: Alternate contact: Title
nl-NL: Alternatief contact: Aanhef

en: Country
nl-NL: Land

en: Account renewal date
nl-NL: Account vernieuwingsdatum

en: Registration date
nl-NL: Registratiedatum

en: Expiry date
nl-NL: Verloopdatum

en: Date of birth
nl-NL: Geboortedatum

en: Restricted [until] flag
nl-NL: Beperkt [tot] markering

en: Comment
nl-NL: Opmerking

en: Primary email
nl-NL: Primair e-mailadres

en: Secondary email
nl-NL: Secundair e-mailadres

en: First name
nl-NL: Voornaam

en: System permissions
nl-NL: Systeemrechten

en: Gone no address flag
nl-NL: Vertrokken geen adres signalering

en: Initials
nl-NL: Initialen

en: Preferred language for notices
nl-NL: Voorkeurstaal voor berichten

en: Last activity date
nl-NL: Datum laatste activiteit

en: Number of failed login attempts
nl-NL: Aantal mislukte loginpogingen

en: Lost card flag
nl-NL: Verloren kaart markering

en: Middle name
nl-NL: Tweede voornaam

en: Other phone
nl-NL: Alternatief telefoonnummer

en: OPAC note
nl-NL: OPAC opmerking

en: Other name
nl-NL: Tussenvoegsel

en: Password expiration date
nl-NL: Verloopdatum wachtwoord

en: Password
nl-NL: Wachtwoord

en: Primary phone
nl-NL: Primair telefoonnummer

en: Secondary phone
nl-NL: Secundair telefoonnummer

en: Primary contact method
nl-NL: Primair contactmethode

en: Show checkouts to guarantor
nl-NL: Toon uitleningen aan borgstaander

en: Show fines to guarantor
nl-NL: Toon boetes aan borgstaander

en: Privacy settings
nl-NL: Privacy-instellingen

en: Pronouns
nl-NL: Voornaamwoorden

en: Protected
nl-NL: Beschermd

en: Relationship
nl-NL: Relatie

en: Secret (2FA)
nl-NL: Geheim (2FA)

en: Gender
nl-NL: Geslacht

en: SMS provider ID (internal)
nl-NL: SMS provider ID (intern)

en: Mobile phone number
nl-NL: Mobiele telefoonnummer

en: Sort 1
nl-NL: Sorteer 1

en: Sort 2
nl-NL: Sorteer 2

en: State
nl-NL: Staat

en: Street number
nl-NL: Huisnummer

en: Street type
nl-NL: Straattype

en: Surname
nl-NL: Achternaam

en: Salutation
nl-NL: Aanhef

en: Last update date
nl-NL: Datum laatste update

en: Username
nl-NL: Gebruikersnaam

en: ZIP/Postal code
nl-NL: Postcode

en: Biblio item number (internal)
nl-NL: Biblioitem nummer (intern)

en: Bookable
nl-NL: Reserveerbaar

en: Source of acquisition
nl-NL: Acquisitiebron

en: Collection
nl-NL: Collectie

en: Koha normalized classification for sorting
nl-NL: Koha genormaliseerde classificatie voor sortering

en: Source of classification or shelving scheme
nl-NL: Classificatiebron of plaatsingssysteembron

en: Coded location qualifier
nl-NL: Gecodeerde locatie qualifier

en: Copy number
nl-NL: Exemplaarnummer

en: Damaged status
nl-NL: Beschadigd status

en: Damaged on
nl-NL: Beschadigd op

en: Date acquired
nl-NL: Verkregen op

en: Date last checked out
nl-NL: Laatste uitlening op

en: Date last seen
nl-NL: Laatst gezien op

en: Deleted on
nl-NL: Verwijderd op

en: Serial enumeraton/chronology
nl-NL: Seriële nummering/chronologie

en: Exclude from local holds priority
nl-NL: Uitsluiten van lokale aanvraagprioriteit

en: Current library
nl-NL: Huidige bibliotheek

en: Permanent library
nl-NL: Vaste bibliotheek

en: Total checkouts
nl-NL: Totaal aantal uitleningen

en: Call number
nl-NL: Plaatsnummer

en: Lost status
nl-NL: Zoek-status

en: Lost on
nl-NL: Verloren op

en: Public note
nl-NL: Openbare opmerking

en: Koha item number (autogenerated)
nl-NL: Koha exemplaarnummer (autogegenereerd)

en: Koha item type
nl-NL: Koha itemtype

en: Total local uses
nl-NL: Totaal lokaal gebruik

en: Shelving location
nl-NL: Plaatscode

en: Materials specified
nl-NL: Gespecificeerde materialen

en: Additional subfields (XML)
nl-NL: Aanvullende subvelden (XML)

en: New status
nl-NL: Nieuwe status

en: Due date
nl-NL: Inleverdatum

en: Permanent shelving location
nl-NL: Vaste plaatscode

en: Price
nl-NL: Prijs

en: Total renewals
nl-NL: Totaal aantal verlengingen

en: Price effective from
nl-NL: Prijs geldig per

en: Total holds
nl-NL: Totaal aantal aanvragen

en: Use restrictions
nl-NL: Gebruik beperkingen

en: Shelving control number
nl-NL: Plaatscode controlenummer

en: Inventory number
nl-NL: Inventarisnummer

en: Modification date
nl-NL: Wijzigingsdatum

en: Withdrawn status
nl-NL: Afschrijvingsstatus

en: Withdrawn on
nl-NL: Afgeschreven op

en: Abstract
nl-NL: Uittreksel

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Copyright date
nl-NL: Copyrightdatum

en: Notes
nl-NL: Annotaties

en: Name of part/section of a work
nl-NL: Naam van deel/sectie van een werk

en: Number of part/section of a work
nl-NL: Nummer van deel/sectie van een werk

en: Is a serial?
nl-NL: Is tijdschrift?

en: Series title
nl-NL: Seriestitel

en: Remainder of title
nl-NL: Restant titel

en: Title
nl-NL: Titel

en: Uniform title
nl-NL: Uniforme titel

en: Age restriction
nl-NL: Leeftijdsbeperking

en: Classification part
nl-NL: Classificatie deel

en: Item part
nl-NL: Exemplaardeel

en: Call number suffix
nl-NL: Plaatsnummer achtervoegsel

en: Series statement
nl-NL: Serie verklaring

en: Series ISSN
nl-NL: Serie ISSN

en: Series volume
nl-NL: Serie jaargang

en: Edition responsibility
nl-NL: Editie verantwoordelijkheid

en: Edition statement
nl-NL: Editie verklaring

en: Other physical details
nl-NL: Overige fysieke details

en: Biblio-level item type
nl-NL: Biblioniveau item type

en: Number
nl-NL: Nummer

en: Number of pages
nl-NL: Aantal pagina's

en: Place of publication
nl-NL: Plaats van uitgave

en: Publication date
nl-NL: Publicatiedatum

en: Publisher
nl-NL: Uitgever

en: Size
nl-NL: Grootte

en: Koha issues (borrowed), all copies
nl-NL: Koha uitleningen (geleend), alle kopieen

en: Volume number
nl-NL: Deelnummer

en: Volume date
nl-NL: Datum deel

en: Volume information
nl-NL: Deelinformatie

en: Library
nl-NL: Bibliotheek

en: Statistics date and time
nl-NL: Statistieken datum en tijd

en: Item number
nl-NL: Exemplaarnummer

en: Transaction type
nl-NL: Transactietype

en: Value
nl-NL: Waarde

en: End date
nl-NL: Einddatum

en: Location
nl-NL: Locatie

en: Periodicity
nl-NL: Verschijningsfrequentie

en: Start date
nl-NL: Startdatum

en: Collection title
nl-NL: Titel collectie

en: Note
nl-NL: Opmerking

en: Patron reason
nl-NL: Lener reden

en: Search also for narrower subjects
nl-NL: Zoek ook op specifiekere onderwerpen

en: Search also for broader subjects
nl-NL: Zoek ook op bredere onderwerpen

en: Search also for related subjects
nl-NL: Zoeok ook op verwante onderwerpen

en: Default
nl-NL: Standaard

en: vocal a cappella music
nl-NL: stemmige a capella muziek

en: instrumental music
nl-NL: instrumentale muziek

en: vocal and instrumental music
nl-NL: stemmige en instrumentale muziek

en: electroacoustic music
nl-NL: elektro-akoestische muziek

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
nl-NL: gemengde media muziek (elektro-akoestisch en andere media)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
nl-NL: ongedefinieerd, variabel (bv. Renaissance stemmig of intstrumentale muziek)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
nl-NL: overig (bv. alledaagse objecten of natuurlijke geluiden)

en: Voices
nl-NL: Stemmen

en: Woodwinds
nl-NL: Houtblazers

en: Brass instruments
nl-NL: Koperblazers

en: Strings, bowed
nl-NL: Strijkers

en: Strings, plucked
nl-NL: Tokkelinstrumenten

en: Keyboard
nl-NL: Toetsenbord

en: Percussion
nl-NL: Percussie

en: Electric / electronic instruments and devices
nl-NL: Elektrische / elektronische instrumenten en apparaten

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
nl-NL: Overige, andere onbepaalde instrumenten

en: Other performers
nl-NL: Andere uitvoerenden

en: Conductors
nl-NL: Dirigenten

en: Choruses
nl-NL: Koren

en: Orchestras, ensembles
nl-NL: Orkesten, ensembles

en: performers total
nl-NL: uitvoerenden totaal

en: brass instruments
nl-NL: koperblazers

en: choirs
nl-NL: koren

en: wind instruments
nl-NL: blaasinstrumenten

en: electro-acoustic instruments
nl-NL: elektro-akoestische instrumenten

en: instruments total
nl-NL: instrumenten totaal

en: solo instruments
nl-NL: solo instrumenten

en: keyboard instruments
nl-NL: keyboard instrumenten

en: solo voices
nl-NL: solo stemmen

en: miscellaneous, other instruments
nl-NL: overige, andere instrumenten

en: orchestras
nl-NL: orkesten

en: percussion instruments
nl-NL: percussie instrumenten

en: conductors
nl-NL: dirigenten

en: bowed string instruments
nl-NL: strijkinstrumenten

en: plucked string instruments
nl-NL: tokkelinstrumenten

en: voices total
nl-NL: stemmen totaal

en: woodwind instruments
nl-NL: houtblazers

en: choral voices
nl-NL: koorstemmen

en: ensemble instruments
nl-NL: ensemble instrumenten

en: devices, other performers
nl-NL: apparaten, andere uitvoerenden

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
nl-NL: Planning voor '{fund}' per maand

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
nl-NL: Planning voor '{fund}' per soort exemplaar

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
nl-NL: Planning voor '{fund}' per bibliotheek

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
nl-NL: Planning voor '{fund}' per {type}

en: Albania
nl-NL: Albanië

en: Algeria
nl-NL: Algerije

en: Argentina
nl-NL: Argentinië

en: Armenia
nl-NL: Armenië

en: Australia
nl-NL: Australië

en: Austria
nl-NL: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl-NL: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl-NL: Bahama's

en: Bahrain
nl-NL: Bahrein

en: Belgium
nl-NL: België

en: Bosnia Herz.
nl-NL: Bosnië en Herzegovina

en: Brazil
nl-NL: Brazilië

en: Bulgaria
nl-NL: Bulgarije

en: Cambodia
nl-NL: Cambodja

en: Cameroon
nl-NL: Kameroen

en: Cape Verde
nl-NL: Kaapverdië

en: Centr. Afr. Rep
nl-NL: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl-NL: Tsjaad

en: Chile
nl-NL: Chili

en: Comoros
nl-NL: Comoren

en: Croatia
nl-NL: Kroatië

en: Czech Republic
nl-NL: Tsjechië

en: Denmark
nl-NL: Denemarken

en: Dominican Rep.
nl-NL: Dominicaanse Republiek

en: East Timor
nl-NL: Oost-Timor

en: Egypt
nl-NL: Egypte

en: Equator. Guinea
nl-NL: Equatoriaal-Guinea

en: Estonia
nl-NL: Estland

en: Ethiopia
nl-NL: Ethiopië

en: France
nl-NL: Frankrijk

en: Georgia
nl-NL: Georgië

en: Germany
nl-NL: Duitsland

en: Greece
nl-NL: Griekenland

en: Grenada
nl-NL: Granada

en: Guinea-Bissau
nl-NL: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl-NL: Haïti

en: Hungary
nl-NL: Hongarije

en: Iceland
nl-NL: IJsland

en: Indonesia
nl-NL: Indonesië

en: Iraq
nl-NL: Irak

en: Ireland
nl-NL: Ierland

en: Israel
nl-NL: Israël

en: Italy
nl-NL: Italië

en: Ivory Coast
nl-NL: Ivoorkust

en: Jordan
nl-NL: Jordanië

en: Kazakhstan
nl-NL: Kazachstan

en: Kenya
nl-NL: Kenia

en: Korea North
nl-NL: Noord-Korea

en: Korea South
nl-NL: Zuid-Korea

en: Kuwait
nl-NL: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl-NL: Kirgistan

en: Latvia
nl-NL: Letland

en: Lebanon
nl-NL: Libanon

en: Libya
nl-NL: Libië

en: Lithuania
nl-NL: Litouwen

en: Luxembourg
nl-NL: Luxemburg

en: Macedonia
nl-NL: Macedonië

en: Malaysia
nl-NL: Maleisië

en: Maldives
nl-NL: Malediven

en: Marshall Isl.
nl-NL: Marshall Eilanden

en: Mauritania
nl-NL: Mauretanië

en: Micronesia
nl-NL: Micronesië

en: Moldova
nl-NL: Moldavië

en: Mongolia
nl-NL: Mongolië

en: Morocco
nl-NL: Marokko

en: Namibia
nl-NL: Namibië

en: Netherlands
nl-NL: Nederland

en: New Zealand
nl-NL: Nieuw-Zeeland

en: Norway
nl-NL: Norwegen

en: Papua N. Guinea
nl-NL: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Philippines
nl-NL: Filippijnen

en: Poland
nl-NL: Polen

en: Romania
nl-NL: Roemenië

en: Russian Fed.
nl-NL: Rusland

en: St Kitts & Nev.
nl-NL: Saint Kitts en Nevis

en: St Lucia
nl-NL: Saint Lucia

en: Sao Tome
nl-NL: Sao Tomé

en: Saudi Arabia
nl-NL: Saudi-Arabië

en: Serbia
nl-NL: Servië

en: Seychelles
nl-NL: Seychellen

en: Slovakia
nl-NL: Slowakije

en: Slovenia
nl-NL: Slovenië

en: Solomon Islands
nl-NL: Salomonseilanden

en: Somalia
nl-NL: Somalië

en: South Africa
nl-NL: Zuid-Afrika

en: Spain
nl-NL: Spanje

en: Swaziland
nl-NL: eSwatini

en: Sweden
nl-NL: Zweden

en: Switzerland
nl-NL: Zwitserland

en: Syria
nl-NL: Syrië

en: Tajikistan
nl-NL: Tadzjikistan

en: Trinidad & Tob.
nl-NL: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl-NL: Tunesië

en: Turkey
nl-NL: Turkije

en: Uganda
nl-NL: Oeganda

en: Ukraine
nl-NL: Oekraïne

en: UAE
nl-NL: VAE

en: United Kingdom
nl-NL: Verenigd Koninkrijk

en: USA
nl-NL: VS

en: Uzbekistan
nl-NL: Oezbekistan

en: Vatican City
nl-NL: Vaticaanstad

en: Yemen
nl-NL: Jemen

en: Billing place
nl-NL: Factuurplaats

en: Contract name
nl-NL: Contractnaam

en: Delivery place
nl-NL: Afleveradres

en: Entry date
nl-NL: Invoerdatum

en: Note for vendor
nl-NL: Bericht aan leverancier

en: Publication year
nl-NL: Jaar van uitgave

en: RRP
nl-NL: Verkoopprijs

en: Account number
nl-NL: Accountnummer

en: Basket billing place
nl-NL: Factuuradres mand

en: Basket delivery place
nl-NL: Afleveradres mand

en: Basket group billing place
nl-NL: Factuuradres mandgroep

en: Basket group delivery place
nl-NL: Afleveradres mandgroep

en: Basket name
nl-NL: Naam mand

en: Contract number
nl-NL: Contractnummer

en: Estimated cost tax excluded
nl-NL: Geschatte kosten ex BTW

en: Estimated cost tax included
nl-NL: Geschatte kosten incl BTW

en: RRP tax excluded
nl-NL: Verkoopprijs zonder BTW

en: RRP tax included
nl-NL: Verkoopprijs inclusief BTW

en: Vendor name
nl-NL: Naam leverancier

en: Vendor physical address
nl-NL: Fysiek adres leverancier

en: Vendor postal address
nl-NL: Postadres leverancier

en: BASKET
nl-NL: MAND

en: CLAIMED DATE
nl-NL: RECLAMERINGSDATUM

en: CLAIMS COUNT
nl-NL: TELLING RECLAMERINGEN

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
nl-NL: VERWACHTE LEVERDATUM

en: INFORMATION
nl-NL: INFORMATIE

en: INTERNAL NOTE
nl-NL: INTERNE OPMERKING

en: ORDER DATE
nl-NL: BESTELDATUM

en: TOTAL COST
nl-NL: TOTAALPRIJS

en: VENDOR
nl-NL: LEVERANCIER

en: VENDOR NOTE
nl-NL: OPMERKING LEVERANCIER

en: Checkouts
nl-NL: Uitleningen

en: Item type
nl-NL: Itemtype

en: Not for loan status
nl-NL: Niet uitleenbaar-status

en: Serial enumeration
nl-NL: Seriële nummering

en: Amount
nl-NL: Bedrag

en: Manager name
nl-NL: Naam manager

en: Patron card number
nl-NL: Pasnummer lener

en: Patron name
nl-NL: Lenernaam

en: Transaction date
nl-NL: Transactiedatum

en: Transaction library
nl-NL: Transactiebibliotheek

en: Updated
nl-NL: Bijgewerkt

en: Authorised by
nl-NL: Geautoriseerd door

en: Basket num
nl-NL: Mandnummer

en: Biblio number
nl-NL: Biblionummer

en: Fund
nl-NL: Fonds

en: Total RRP
nl-NL: Totaal verkoopprijs

en: Total cost
nl-NL: Totaalprijs

en: Item is checked out
nl-NL: Exemplaar is uitgeleend

en: Item does not belong to your library
nl-NL: Exemplaar behoort niet tot uw bibliotheek

en: Item has a waiting hold
nl-NL: Er is een aanvraag voor dit exemplaar

en: Item has linked analytics
nl-NL: Exemplaar heeft gekoppelde titels of analytics

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
nl-NL: Laatste exemplaar van bibliografisch record met aanvraag op titelniveau

en: Unknown reason
nl-NL: Onbekende reden

en: Mana Knowledge Base reports search
nl-NL: Mana Knowledge Base rapport zoekactie

en: Reports
nl-NL: Rapporten

en: ({age} year) | ({age} years)
nl-NL[0]: ({age} jaar)
nl-NL[1]: ({age} jaren)

en: Check out
nl-NL: Uitlenen

en: Standard
nl-NL: Standaard

en: Full address
nl-NL: Volledig adres

en: All emails
nl-NL: Alle e-mails

en: All phones
nl-NL: Alle telefoons

en: Borrowernumber
nl-NL: Lenernummer

en: Mobile phone
nl-NL: Mobiel telefoonnummer

en: Alternate street number
nl-NL: Alternatief huisnummer

en: Alternate street type
nl-NL: Alternatief straattype

en: Alternate address
nl-NL: Alternatief adres

en: Alternate address line 2
nl-NL: Alternatief adres regel 2

en: Alternate city
nl-NL: Alternatieve stad

en: Alternate state
nl-NL: Alternatieve staat

en: Alternate zip code
nl-NL: Alternatieve postcode

en: Alternate country
nl-NL: Alternatief land

en: Alternate email
nl-NL: Alternatieve e-mail

en: Alternate phone
nl-NL: Alternatief telefoon

en: Library (code)
nl-NL: Bibliotheek (code)

en: Category (code)
nl-NL: Categorie (code)

en: Gone no address
nl-NL: Vertrokken, geen adres

en: Lost card
nl-NL: Verloren kaart

en: Restricted
nl-NL: Geblokkeerd

en: Restriction reason
nl-NL: Reden blokkade

en: Guarantor surname
nl-NL: Achternaam borgsteller

en: Guarantor firstname
nl-NL: Voornaam borgsteller

en: Guarantor title
nl-NL: Titel borgsteller

en: Guarantor ID
nl-NL: ID borgsteller

en: Guarantor relationship
nl-NL: Relatie borgsteller

en: Permissions (code)
nl-NL: Rechten (code)

en: Contact note
nl-NL: Contactnotitie

en: Alternate contact first name
nl-NL: Alternatief contact voornaam

en: Alternate contact surname
nl-NL: Alternatief contact achternaam

en: Alternate contact address
nl-NL: Alternatief contact adres

en: Alternate contact address 2
nl-NL: Alternatief contact adres 2

en: Alternate contact city
nl-NL: Alternatief contact stad

en: Alternate contact state
nl-NL: Alternatief contact staat

en: Alternate contact ZIP/postal code
nl-NL: Alternatief contact postcode

en: Alternate contact country
nl-NL: Alternatief contact land

en: Alternate contact phone
nl-NL: Alternatief contact telefoon

en: SMS alert number
nl-NL: SMS alert nummer

en: SMS provider
nl-NL: SMS aanbieder

en: Guarantor can view checkouts
nl-NL: Borgsteller kan uitleningen inzien

en: Last updated
nl-NL: Laatst bijgewerkt

en: Last seen
nl-NL: Laatst gezien

en: Check previous checkout
nl-NL: Controleer vorige uitlening

en: Hide SQL code
nl-NL: Verberg SQL code

en: Manual
nl-NL: Handmatig

en: Overdues
nl-NL: Te laat

en: Suspension
nl-NL: Schorsing

en: Discharge
nl-NL: Kwijtschelden

en: Tools
nl-NL: Hulpmiddelen

en: Administration
nl-NL: Administratie

en: About Koha
nl-NL: Over Koha

en: Acquisitions
nl-NL: Acquisities

en: Add order
nl-NL: Voeg order toe

en: Acquisition
nl-NL: Acquisitie

en: Batch list
nl-NL: Lijst batches

en: Order staged MARC records
nl-NL: Bestel klaargezette MARC records

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
nl-NL: Mandje {basketname} ({basketnumber}) voor {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
nl-NL: Aangemaakt door:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
nl-NL: Beheerd door:

[ctx: noun]
en: Order
nl-NL: Bestelling

en: Basket grouping for '{vendor}'
nl-NL: Mandje groeperen voor '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
nl-NL: Bewerk mandje '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
nl-NL: Voeg mandje toe aan {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
nl-NL: Zoek naar leverancier {vendor}

en: basket | baskets
nl-NL[0]: mand
nl-NL[1]: manden

en: subscription | subscriptions
nl-NL[0]: abonnement
nl-NL[1]: abonnementen

[ctx: basket created by]
en: Created by
nl-NL: Aangemaakt door

en: Cancel order
nl-NL: Bestelling annuleren

en: Basket {basketnumber}
nl-NL: Mandje {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
nl-NL: Dupliceer bestaande orders

en: EDIFACT messages
nl-NL: EDIFACT berichten

en: EDIFACT message display
nl-NL: EDIFACT berichtvenster

en: Orders search
nl-NL: Bestellingen zoeken

en: Search results
nl-NL: Zoekresultaten

en: Order search
nl-NL: Bestelling zoeken

en: Files
nl-NL: Bestanden

en: Invoice
nl-NL: Factuur

en: Invoices
nl-NL: Facturen

en: Late orders
nl-NL: Late bestellingen

en: Change estimated delivery date
nl-NL: Pas de geschatte leverdatum aan

en: Change order vendor note
nl-NL: Wijzig opmerking leverancier

en: Change order internal note
nl-NL: Wijzig interne opmerking bestelling

en: Modify order details (line #{ordernumber})
nl-NL: Wijzig details bestelling (regel #{ordernumber})

en: New order
nl-NL: Nieuwe bestelling

en: Duplicate warning
nl-NL: Duplicaat waarschuwing

en: Add order from a subscription
nl-NL: Voer bestelling in van abonnement

[ctx: verb]
en: Order
nl-NL: Bestelling

en: Add order from a suggestion
nl-NL: Voer bestelling in vanuit suggestie

en: Ordered
nl-NL: Besteld

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
nl-NL: Ontvangstoverzicht voor {vendor}, factuur {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
nl-NL: Ontvangstoverzicht voor {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
nl-NL: Ontvang bestellingen van {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
nl-NL: Ontvang zending van leverancier {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
nl-NL: Record telling

en: Order details
nl-NL: Details bestelling

en: Spent
nl-NL: Besteed

en: Modify vendor '{vendor}'
nl-NL: Leverancier aanpassen '{vendor}'

en: Add vendor
nl-NL: Leverancier toevoegen

en: Vendor '{vendor}'
nl-NL: Leverancier '{vendor}'

en: Transfer order
nl-NL: Draag order over

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
nl-NL: Bestellingen met onzekere prijzen van leverancier {vendor}

en: Orders with uncertain prices
nl-NL: Bestellingen met onzekere prijzen

en: Modify vendor issue {issue_number}
nl-NL: Wijzig leverancier probleem {issue_number}

en: New vendor issue
nl-NL: Nieuwe probleemmelding leverancier

en: Confirm deletion of vendor issue
nl-NL: Bevestig verwijdering van probleemmelding leverancier

en: Vendor issues
nl-NL: Leverancier afleveringen

en: Order from external source
nl-NL: Bestelling uit externe bron

en: Modify field '{field_name}'
nl-NL: Bewerk veld '{field_name}'

en: New field
nl-NL: Nieuw veld

en: Table '{table_name}'
nl-NL: Tabel '{table_name}'

en: Additional fields
nl-NL: Aanvullende velden

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
nl-NL: Bewerk veld '{field_name}' voor tabel '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
nl-NL: Nieuw veld voor tabel '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
nl-NL: Sneltoetsen geavanceerde editor

en: Modify budget '{budget_period_description}'
nl-NL: Bewerk budget '{budget_period_description}'

en: New budget
nl-NL: Nieuw budget

en: Duplicate budget
nl-NL: Dupliceer budget

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
nl-NL: Kan budget niet verwijderen '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van budget '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
nl-NL: Budget '{budget_period_description}' sluiten

en: Budget '{budget_period_description}' closed
nl-NL: Budget '{budget_period_description}' gesloten

en: Budgets
nl-NL: Budgetten

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van budget '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
nl-NL: Bewerk fonds '{fund_name}'

en: Modify fund
nl-NL: Bewerk fonds

en: Add fund to '{fund_parent}'
nl-NL: Fonds toevoegen aan '{fund_parent}'

en: New fund
nl-NL: Nieuw fonds

en: Funds for budget '{budget}'
nl-NL: Fondsen voor budget '{budget}'

en: Funds
nl-NL: Fonds

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van fonds '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
nl-NL: Fondsen voor '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
nl-NL: Bewerk fonds '{fund_name}' voor budget '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van fonds '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
nl-NL: Bewerk contract {contractname}

en: New contract
nl-NL: Nieuw contract

en: Contracts of {vendor}
nl-NL: Contracten van {vendor}

en: Data recorded
nl-NL: Opgeslagen data

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van contract '{contractnumber}'

en: Contract deleted
nl-NL: Contract verwijderd

en: Contracts
nl-NL: Contracten

[ctx: Budget planning]
en: by months
nl-NL: per maand

[ctx: Budget planning]
en: by item types
nl-NL: per itemtype

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
nl-NL: per bibliotheek

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
nl-NL: per {type}

en: Audio alerts
nl-NL: Geluidsmeldingen

en: Edit subfields constraints
nl-NL: Bewerk beperkingen subvelden

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van subveld '{subfield}'

en: Default framework
nl-NL: Standaard framework

en: Authority types
nl-NL: Thesaurustypes

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van subveld '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
nl-NL: Bewerk tag '{searchfield}'

en: New tag
nl-NL: Nieuwe tag

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van tag '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
nl-NL: Bewerk tag {searchfield}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
nl-NL: Thesaurus MARC framework voor '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
nl-NL: Standaard thesaurus MARC framework

en: Modify authorized value
nl-NL: Bewerk geautoriseerde waarde

en: New authorized value
nl-NL: Nieuwe geautoriseerde waarde

en: Authorized values for category {category_name}
nl-NL: Geautoriseerde waarden voor categorie {category_name}

en: New category
nl-NL: Nieuwe categorie

en: Authorized values
nl-NL: Geautoriseerde waarden

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
nl-NL: Bewerk thesaurustype '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
nl-NL: Bewerk standaard thesaursutype

en: New authority type
nl-NL: Nieuw thesaurustype

en: Authority type cannot be deleted
nl-NL: Thesaurustype kan niet worden verwijderd

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van thesaurustype' {authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
nl-NL[0]: Dit thesaurustype is {count} keer gebruikt.
nl-NL[1]: Dit thesaurustype is {count} keer gebruikt.

en: Details of job #{job_id}
nl-NL: Details van job #{job_id}

en: Jobs
nl-NL: Opdrachten

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
nl-NL: Bewerk framework '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
nl-NL: Nieuw framework

en: Framework cannot be deleted
nl-NL: Framework kan niet verwijderd worden

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
nl-NL: Bevestig het verwijderen van framework '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
nl-NL: MARC bibliografische frameworks

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
nl-NL: Bevestig verwijdering van framework '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
nl-NL: Bibliotheek transferlimieten voor {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
nl-NL: Wijzig bibliotheek '{library}'

en: New library
nl-NL: Nieuwe bibliotheek

en: Confirm deletion of library '{library}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van bibliotheek '{library}'

en: Libraries
nl-NL: Bibliotheken

en: Modify cash register '{cash_register}'
nl-NL: Wijzig kassa '{cash_register}'

en: New cash register
nl-NL: Nieuwe kassa

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
nl-NL: Bevestig verwijdering vankassa '{cash_register}'

en: Cash registers
nl-NL: Kassa's

en: Modify category '{categorycode}'
nl-NL: Wijzig categorie '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
nl-NL: Kan catgorie {categorycode} niet verwijderen

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van categorie '{categorycode}'

en: Patron categories
nl-NL: Lenercategorieën

en: MARC bibliographic framework test
nl-NL: Test MARC bibliografisch framework

en: Modify city '{city}'
nl-NL: Wijzig stad '{city}'

en: New city
nl-NL: Nieuwe stad

en: Confirm deletion of city '{city}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van stad '{city}'

en: Cities
nl-NL: Steden

en: Modify classification source '{description}'
nl-NL: Bewerk classificatiebron '{description}'

en: New classification source
nl-NL: Nieuwe classificatiebron

en: Modify filing rule '{description}'
nl-NL: Bewerk opbergregel '{description}'

en: New filing rule
nl-NL: Nieuwe opslagregel

en: Modify splitting rule '{description}'
nl-NL: Bewerk splitsingsregel '{description}'

en: New splitting rule
nl-NL: Nieuwe splitsingsregel

en: Classification configuration
nl-NL: Classificatie configuratie

en: Clone circulation and fine rules
nl-NL: Kloon uitleen- en boeteregels

en: Circulation and fine rules
nl-NL: Uitleen- en boeteregels

en: Table settings
nl-NL: Tabelinstellingen

en: Modify credit type '{credit_type}'
nl-NL: Bewerk credittype '{credit_type}'

en: New credit type
nl-NL: Nieuw credittype

en: Credit types
nl-NL: Credittypes

en: {count} library limitation | {count} library limitations
nl-NL[0]: {count} bibliotheeklimiet
nl-NL[1]: {count} bibliotheeklimieten

en: Curbside pickup
nl-NL: Afhalen klaarstaande items

en: Friday
nl-NL: Vrijdag

en: Monday
nl-NL: Maandag

en: Saturday
nl-NL: Zaterdag

en: Sunday
nl-NL: Zondag

en: Thursday
nl-NL: Donderdag

en: Tuesday
nl-NL: Dinsdag

en: Wednesday
nl-NL: Woensdag

en: Modify currency '{currency_name}'
nl-NL: Wijzig valuta '{currency_name}'

en: New currency
nl-NL: Nieuwe valuta

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van valuta '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
nl-NL: Valutas en wisselkoersen

en: Modify debit type '{debit_type}'
nl-NL: Wijzig debettype '{debit_type}'

en: New debit type
nl-NL: Nieuw debettype

en: Debit types
nl-NL: Debettypes

en: Modify desk
nl-NL: Wijzig balie

en: New desk
nl-NL: Nieuwe balie

en: Confirm deletion of desk
nl-NL: Bevestig verwijdering van balie

en: Desks
nl-NL: Balies

en: Did you mean?
nl-NL: Bedoelde je?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
nl-NL: Wijzig account '{edi_account}' voor leverancier '{vendor}'

en: New account
nl-NL: Nieuw account

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van account '{edi_account}' voor leverancier '{vendor}'

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
nl-NL: Citaten

en: Modify library EAN '{ean}'
nl-NL: Wijzig bibliotheek EAN '{ean}'

en: New library EAN
nl-NL: Nieuw bibliotheek EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van EAN '{ean}' voor '{library}'?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van EAN '{ean}'?

en: Library EANs
nl-NL: Bibliotheek EANs

en: New identity provider domain
nl-NL: Nieuw identity provider domein

en: Modify identity provider domain '{domain}'
nl-NL: Bewerk identity provider domein '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
nl-NL: Identity provider domein voor '{identity_provider_code}'

en: Domains for '{identity_provider_code}'
nl-NL: Domeinen voor '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
nl-NL: Nieuw identity provider domein voor '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
nl-NL: Nieuwe identity provider

en: Modify identity provider '{id_provider}'
nl-NL: Bewerk identity provider '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
nl-NL: Exemplaar uitleen attenderingen

en: Modify search field '{field}'
nl-NL: Wijzig zoekveld '{field}'

en: New search field
nl-NL: Nieuw zoekveld

en: Item search fields
nl-NL: Exemplaar zoekvelden

en: Modify search field  '{field}'
nl-NL: Wijzig zoekveld '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
nl-NL: Wijzig itemtype '{item_type}'

en: New item type
nl-NL: Nieuw item type

en: Cannot delete item type '{item_type}'
nl-NL: Kan itemtype niet verwijderen '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van item type '{item_type}'?

en: Data deleted
nl-NL: Gegevens verwijderd

en: Item types
nl-NL: Itemtypes

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
nl-NL: Itemtype '{item_type}' verwijderen?

en: Koha to MARC mapping
nl-NL: Koha naar MARC mapping

en: Library groups
nl-NL: Bibliotheekgroepen

en: Localization
nl-NL: Localisatie

en: Record overlay rules
nl-NL: Record overschrijfregels

en: Edit subfield constraints
nl-NL: Bewerk subveld beperkingen

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van subveld '{subfield}'?

en: Tag {tag} subfield structure
nl-NL: Tag {tag} subveldstructuur

en: Tag {tag} subfield constraints
nl-NL: Tag {tag} subveldbeperkingen

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
nl-NL: Markeer {tag} subveldstructuur (framework {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
nl-NL: Markeer {tag} subveldstructuur (default framework)

en: New tag {searchfield}
nl-NL: Nieuwe tag {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
nl-NL: Bevestig verwijdering van tag {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
nl-NL: MARC bibliografisch framework '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
nl-NL: Bevestig verwijdering vantag {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
nl-NL: Bewerk record matching regel '{code}'

en: New record matching rule
nl-NL: Nieuwe record matching regel

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
nl-NL: Bevestig verwijdering record matching regel '{code}'

en: Record matching rules
nl-NL: Record matching regels

en: Mappings for set '{oai_set}'
nl-NL: Mappings voor set '{oai_set}'

en: New OAI set
nl-NL: Nieuwe OAI set

en: Modify OAI set '{oai_set}'
nl-NL: Wijzig OAI set '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
nl-NL: OverDrive bibliotheek authnames

en: Modify patron attribute type '{code}'
nl-NL: Wijzig lenerattribuuttype '{code}'

en: New patron attribute type
nl-NL: Nieuw lenerattribuuttype

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
nl-NL: Bevestig verwijdering lenerattribuuttype '{code}'

en: Patron attribute types
nl-NL: Lenerattribuuttypes

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
nl-NL: Bevestig verwijdering van type lener kenmerk '{code}' ({description})?

en: System preferences
nl-NL: Systeemvoorkeuren

en: Modify restriction type
nl-NL: Wijzig beperkingstype

en: New restriction type
nl-NL: Nieuw beperkingstype

en: Confirm deletion of restriction type
nl-NL: Bevestig verwijdering van beperkingstype

en: Patron restriction types
nl-NL: Lenerblokkeringstypes

en: Search filters
nl-NL: Zoekfilters

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
nl-NL: Zoekmachine configuratie (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
nl-NL: Een fout deed zich voor tijdens het bijwerken van de mappings: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
nl-NL: Een fout deed zich voor bij het verwijderen van bestaande mappings. Er is niets gewijzigd!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
nl-NL: (zoekveld {field_name} met mapping {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
nl-NL: Ongeldig veld gewicht '{weight}', moet een positief decimaal nummer bevatten.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
nl-NL: U heeft geprobeerd om alle mappings voor een vereiste index te verwijderen, laat tenminste een mapping over

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
nl-NL: Een fout deed zich voor tijdens het bijwerken van Elasticsearch index mappings: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
nl-NL: Index '{index}' moet opnieuw geïndexeerd worden.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
nl-NL: Index '{index}' moet opnieuw aangemaakt worden.

en: Mappings updated successfully.
nl-NL: Mappings succesvol bijgewerkt.

en: Mappings have been reset successfully.
nl-NL: Mappings zijn succesvol gereset.

en: Elasticsearch is currently disabled.
nl-NL: Elasticsearch is momenteel uitgeschakeld.

en: Share content with Mana KB
nl-NL: Content delen met Mana KB

en: SMS cellular providers
nl-NL: SMS mobiele aanbieders

en: New SMTP server
nl-NL: Nieuwe SMTP server

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
nl-NL: Bewerk SMTP server '{smtp_server}'

en: SRU search field mapping for bibliographic records
nl-NL: SRU zoekveldmapping voor bibliografische records

en: SRU search field mapping for authorities
nl-NL: SRU zoekveldmapping voor thesaurus

en: Modify system preference '{system_preference}'
nl-NL: Bewerk systeemvoorkeur '{system_preference}'

en: New system preference
nl-NL: Nieuwe systeemvoorkeur

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
nl-NL: Bevestig verwijdering van systeemvoorkeur'{system_preference}'

en: System preference deleted
nl-NL: Systeemvoorkeur verwijderd

en: Local use system preferences
nl-NL: Lokaal gebruik systeemvoorkeur

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
nl-NL: Bevestig verwijdering van systeemvoorkeur '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
nl-NL: Bibliotheek transferlimieten

en: Transport cost matrix
nl-NL: Transportkostenmatrix

en: Koha usage statistics
nl-NL: Koha gebruiksstatistieken

en: Modify {servertype} server '{servername}'
nl-NL: Bewerk {servertype} server '{servername}'

en: New {servertype} server
nl-NL: Nieuwe {servertype} server

en: Search results for '{search_keyword}'
nl-NL: Zoekresultaten voor '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
nl-NL: Zoek naar resultaten beginnend met '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
nl-NL: Tweefactorauthenticatie

en: Two-factor authentication setup
nl-NL: Tweefactorauthenticatie (2FA) setup

en: This account has been locked.
nl-NL: Account is geblokkeerd.

en: Invalid username or password
nl-NL: Ongeldige gebruikersnaam of wachtwoord

en: IP address change
nl-NL: IP-adreswijziging

en: Session timed out
nl-NL: Sessie verlopen

en: Access denied
nl-NL: Toegang geweigerd

en: Error authenticating with external provider
nl-NL: Fout bij authenticatie met externe provider

en: Log in to Koha
nl-NL: Login bij Koha

en: Cataloging authority plugin
nl-NL: Thesaurus catalogiseren plugin

en: Authorities
nl-NL: Thesauri

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
nl-NL: Wijzig thesaurusterm #{authority_id}{authtypetext}

en: Adding authority ({authtypetext})
nl-NL: Toevoegen thesaurusterm {authtypetext}

en: Authority details
nl-NL: Thesaurusterm details

en: Unknown authority record
nl-NL: Onbekend thesaurusrecord

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
nl-NL: Details van thesaurusterm #{authid} {authtypetext}

en: Merging records
nl-NL: Records samenvoegen

en: Authority search results
nl-NL: Zoekresultaten thesaurus

en: Your cart
nl-NL: Je mandje

en: Catalog
nl-NL: Catalogus

en: Download cart
nl-NL: Download mandje

en: Sending your cart
nl-NL: Verstuur je mandje

en: Print notices for {today}
nl-NL: Print berichten voor {today}

en: Bookings
nl-NL: Boekingen

en: Unknown record
nl-NL: Onbekend record

en: ISBD details for {title}
nl-NL: ISBD details van {title}

en: MARC details for {title}
nl-NL: MARC details van {title}

en: Advanced search
nl-NL: Geavanceerd zoeken

en: Details for {title}
nl-NL: Details van {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
nl-NL[0]: Er is een bewaarde suggestie.
nl-NL[1]: Er zijn {count} bewaarde suggesties.

en: Images
nl-NL: Afbeeldingen

en: Checkout history for {title}
nl-NL: Uitleengeschiedenis van {title}

en: Item search
nl-NL: Zoeken op exemplaar

en: Labeled MARC details for {title}
nl-NL: Gelabelde MARC details van {title}

en: Item details for {title}
nl-NL: Exemplaargegevens van {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
nl-NL: Resultaten van zoekactie op {query_desc} met limiet(en): '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
nl-NL: Resultaten van zoekactie op {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
nl-NL: Resultaten van zoekactie op {limit_desc}

en: Results of search
nl-NL: Resultaten van zoekactie

en: You did not specify any search criteria
nl-NL: Geen zoekcriteria opgegeven

en: Search history
nl-NL: Zoekgeschiedenis

en: Cataloging
nl-NL: Catalogiseren

en: Stock rotation details for {title}
nl-NL: Vorraadroulatie details voor {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
nl-NL: Bewerken van {title} (Recordnummer {biblionumber})

en: Add MARC record
nl-NL: Toevoegen MARC record

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
nl-NL: Bewerken van

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: Items
nl-NL: Exemplaren

en: {title} by {author}
nl-NL: {title} door {author}

en: Edit {title} by {author}
nl-NL: Bewerk {title} door {author}

en: Edit {title}
nl-NL: Bewerk {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
nl-NL: Exemplaren

en: Catalog concerns
nl-NL: Catalogusproblemen

en: Link to host record
nl-NL: Koppel aan koepelrecord

en: Attach an item to
nl-NL: Koppel exemplaar aan

en: Framework plugin example
nl-NL: Voorbeeld framework plugin

en: Cataloguing
nl-NL: Catalogiseren

en: Call number browser
nl-NL: Standplaats browser

en: Classifications
nl-NL: Classificaties

en: Plugin for links
nl-NL: Plugin voor links

en: UNIMARC field 100 builder
nl-NL: UNIMARC veld 100 builder

en: UNIMARC field 105 builder
nl-NL: UNIMARC veld 105 builder

en: UNIMARC field 106 builder
nl-NL: UNIMARC veld 106 builder

en: UNIMARC field 110 builder
nl-NL: UNIMARC veld 110 builder

en: UNIMARC field 115a builder
nl-NL: UNIMARC veld 115a builder

en: UNIMARC field 115b builder
nl-NL: UNIMARC veld 115b builder

en: UNIMARC field 116 builder
nl-NL: UNIMARC veld 116 builder

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
nl-NL: Technieken (druk) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
nl-NL: Technieken (druk) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
nl-NL: Technieken (druk) 3

en: UNIMARC field 117 builder
nl-NL: UNIMARC veld 117 builder

en: UNIMARC field 120 builder
nl-NL: UNIMARC veld 120 builder

en: UNIMARC field 121a builder
nl-NL: UNIMARC veld 121a builder

en: UNIMARC field 121b builder
nl-NL: UNIMARC veld 121b builder

en: UNIMARC field 122 builder
nl-NL: UNIMARC veld 122 builder

en: UNIMARC field 123a builder
nl-NL: UNIMARC veld 123a builder

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
nl-NL: UNIMARC veld 123d/e/f/g builder

en: UNIMARC field 123i/j builder
nl-NL: UNIMARC veld 123i/j builder

en: UNIMARC field 124a builder
nl-NL: UNIMARC veld 124a builder

en: UNIMARC field 124b builder
nl-NL: UNIMARC veld 124b builder

en: UNIMARC field 124c builder
nl-NL: UNIMARC veld 124c builder

en: UNIMARC field 124d builder
nl-NL: UNIMARC veld 124d builder

en: UNIMARC field 124e builder
nl-NL: UNIMARC veld 124e builder

en: UNIMARC field 124f builder
nl-NL: UNIMARC veld 124f builder

en: UNIMARC field 124g builder
nl-NL: UNIMARC veld 124g builder

en: UNIMARC field 125a builder
nl-NL: UNIMARC veld 125a builder

en: UNIMARC field 125b builder
nl-NL: UNIMARC veld 125b builder

en: UNIMARC field 126a builder
nl-NL: UNIMARC veld 126a builder

en: UNIMARC field 126b builder
nl-NL: UNIMARC veld 126b builder

en: UNIMARC field 127 builder
nl-NL: UNIMARC veld 127 builder

en: UNIMARC field 128a builder
nl-NL: UNIMARC veld 128a builder

en: UNIMARC field 128b builder
nl-NL: UNIMARC veld 128b builder

en: UNIMARC field 128c builder
nl-NL: UNIMARC veld 128c builder

en: UNIMARC field 130 builder
nl-NL: UNIMARC veld 130 builder

en: UNIMARC field 135a builder
nl-NL: UNIMARC veld 135a builder

en: UNIMARC field 140 builder
nl-NL: UNIMARC veld 140 builder

en: UNIMARC field 141 builder
nl-NL: UNIMARC veld 141 builder

en: UNIMARC field 181-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 181-2 builder

en: UNIMARC field 181a builder
nl-NL: UNIMARC veld 181a builder

en: UNIMARC field 181b builder
nl-NL: UNIMARC veld 181b builder

en: UNIMARC field 181c builder
nl-NL: UNIMARC veld 181c builder

en: UNIMARC field 182-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 182-2 builder

en: UNIMARC field 182a builder
nl-NL: UNIMARC veld 182a builder

en: UNIMARC field 182c builder
nl-NL: UNIMARC veld 182c builder

en: UNIMARC field 183-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 183-2 builder

en: UNIMARC field 183a builder
nl-NL: UNIMARC veld 183a builder

en: UNIMARC field 210c builder
nl-NL: UNIMARC veld 210c builder

en: UNIMARC field 225a builder
nl-NL: UNIMARC veld 225a builder

en: UNIMARC field 283-2 builder
nl-NL: UNIMARC veld 283-2 builder

en: UNIMARC field 283a builder
nl-NL: UNIMARC veld 283a builder

en: UNIMARC field 325h builder
nl-NL: UNIMARC veld 325h builder

en: UNIMARC field 325j builder
nl-NL: UNIMARC veld 325j builder

en: UNIMARC field 4XX builder
nl-NL: UNIMARC veld 4XX builder

en: UNIMARC field 686a builder
nl-NL: UNIMARC veld 686a builder

en: Z39.50 authority search points
nl-NL: Z39.50 thesaurus zoekpunten

en: Z39.50 authority search results
nl-NL: Z39.50 thesaurus zoekresultaten

en: Z39.50/SRU search results
nl-NL: Z39.50/SRU zoekresultaten

en: Article requests
nl-NL: Artikelaanvragen

en: Circulation
nl-NL: Uitleen

en: Circulation statistics for {title}
nl-NL: Uitleenstatistieken van {title}

en: Overdues at {library}
nl-NL: Te laat bij {library}

en: Checkout notes
nl-NL: Uitleenopmerkingen

en: Checking out to {patron}
nl-NL: Uitlenen aan {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
nl-NL[0]: Pakket van {count} exemplaar
nl-NL[1]: Pakket van {count} exemplaren

en: Batch check out to {patron}
nl-NL: Batchuitleen aan {patron}

en: Curbside pickups
nl-NL: Af te halen

en: Pending on-site checkouts
nl-NL: Wachtende lokale uitleningen

en: Items overdue as of {date}
nl-NL: Exemplaren te laat per {date}

en: Holds to pull
nl-NL: Op te halen aanvragen

en: Hold transfer print receipt
nl-NL: Verzendbon voor aanvraag

en: Transfers print receipt
nl-NL: Verzendbonnen

en: Print receipt for {borrowernumber}
nl-NL: Print bon voor {borrowernumber}

en: Patrons
nl-NL: Leners

en: Recall print receipt
nl-NL: Terugroepbon printen

en: Renew {title}
nl-NL: Vernieuw {title}

en: Request article
nl-NL: Artikel aanvragen

en: Hold ratios
nl-NL: Aanvraagratio's

en: Check in {title}
nl-NL: {title} innemen

en: Set library and desk
nl-NL: Kies bibliotheek en balie

en: Set library
nl-NL: Kies bibliotheek

en: Transfers to send
nl-NL: Te versturen transfers

en: Transfers to receive
nl-NL: Te ontvangen transfers

en: Holds queue
nl-NL: Overzicht aanvragen

en: Holds awaiting pickup
nl-NL: Klaarstaande aanvragen

en: Club enrollments for {club_name}
nl-NL: Aanmeldingen voor {club_name}

en: Patron clubs
nl-NL: Lenerclubs

en: Modify club {club_name}
nl-NL: Bewerk club{club_name}

en: Create a new {club_template} club
nl-NL: Maak nieuwe {club_template} club

en: Modify club template {club_template}
nl-NL: Bewerk clubsjabloon {club_template}

en: New club template
nl-NL: Nieuw clubsjabloon

en: Add reserves
nl-NL: Lijsten toevoegen

en: Course reserves
nl-NL: Literatuurlijsten

en: Edit reserve
nl-NL: Bewerk lijst

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
nl-NL: Bewerken

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
nl-NL: Lijst

en: Remove reserves
nl-NL: Verwijder lijst

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
nl-NL[0]: {title} ({barcode}) is verwijderd van {count} lijst.
nl-NL[1]: {title} ({barcode}) is verwijderd van {count} lijsten.

en: Course details for {course_name}
nl-NL: Lijstdetails voor {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
nl-NL: Periode

en: Edit {course_name}
nl-NL: Bewerk {course_name}

en: New course
nl-NL: Nieuwe lijst

[ctx: Semester]
en: Term:
nl-NL: Periode:

en: Invalid course
nl-NL: Ongeldige cursus

en: E-resource management
nl-NL: E-resource beheer

en: Error {error_number}
nl-NL: Fout {error_number}

en: ILL requests
nl-NL: IBL aanvragen

en: Log in to the Koha web installer
nl-NL: Log in op de Koha web installer

en: Perl modules missing
nl-NL: Perl modules ontbreken

en: Perl version obsolete
nl-NL: Perl versie verouderd

en: Check Perl dependencies
nl-NL: Controleer Perl afhankelijkheden

en: Database settings
nl-NL: Database instellingen

en: Set up database
nl-NL: Database instellen

en: Error creating database tables
nl-NL: Fout bij aanmaken databasetabellen

en: Database tables created
nl-NL: Databasetabellen aangemaakt

en: Update database
nl-NL: Database bijwerken

en: Install basic configuration settings
nl-NL: Installeer basale configuratie-instellingen

en: Updating database structure
nl-NL: Databasestructuur bijwerken

en: Select your MARC flavor
nl-NL: Kies MARC variant

en: Selecting default settings
nl-NL: Kies standaardinstellingen

en: Default data loaded
nl-NL: Standaarddata geladen

en: Installation complete
nl-NL: Installatie voltooid

en: Koha staff interface
nl-NL: Koha staf interface

en: Barcode image generator
nl-NL: Barcodeafbeeldingengenerator

en: Edit label batch {batch_id}
nl-NL: Bewerk etiket batch {batch_id}

en: New label batch
nl-NL: Nieuwe etiketbatch

en: Label creator
nl-NL: Etiketmaker

en: Edit label layout {layout_id}
nl-NL: Bewerk etiketlay-out {layout_id}

en: New label layout
nl-NL: Nieuwe etiketlay-out

en: Layouts
nl-NL: Lay-outs

en: Edit printer profile {profile_id}
nl-NL: Bewerk printerprofiel {profile_id}

en: New printer profile
nl-NL: Nieuw printerprofiel

en: Profiles
nl-NL: Profielen

en: Print barcode range
nl-NL: Barcodereeks printen

en: Edit label template {template_id}
nl-NL: Bewerk etiketsjabloon {template_id}

en: New label template
nl-NL: Nieuw etiketsjabloon

en: Templates
nl-NL: Sjablonen

en: layout
nl-NL: lay-out

en: Label layouts
nl-NL: Etiketlay-outs

en: template
nl-NL: sjabloon

en: Label templates
nl-NL: Etiketsjablonen

en: profile
nl-NL: profiel

en: Printer profiles
nl-NL: Printerprofielen

en: Label batches
nl-NL: Etiket batches

en: Label printing/exporting
nl-NL: Label afdrukken/exporteren

en: Labels
nl-NL: Etiketten

en: Search
nl-NL: Zoeken

en: Quick spine label creator
nl-NL: Snelle rugetiketmaker

en: Spine labels
nl-NL: Rugetiketten

en: Details of credit
nl-NL: Details van tegoed

en: Details of debit
nl-NL: Details van kosten

en: API Keys
nl-NL: API sleutels

en: Account for
nl-NL: Account van

en: Delete patron
nl-NL: Verwijder lener

en: Discharge for
nl-NL: Kwijtschelding voor

en: Pending discharge requests
nl-NL: Wachtende kwijtscheldverzoeken

en: Files for
nl-NL: Bestanden voor

en: Holds history for
nl-NL: Aanvraaggeschiedenis van

en: Details for
nl-NL: Details van

en: Housebound
nl-NL: Thuisbezorgen

en: ILL requests history for
nl-NL: IBL aanvraaggeschiedenis van

en: Create manual credit
nl-NL: Maak handmatige creditering

en: Create manual invoice
nl-NL: Maak handmatige factuur

en: Set permissions for
nl-NL: Rechten instellen voor

en: Password updated
nl-NL: Wachtwoord bijgewerkt

en: Update password for
nl-NL: Wachtwoord bijwerken voor

en: Add patron
nl-NL: Lener toevoegen

en: Modify patron
nl-NL: Wijzig lener

[ctx: gender]
en: Other
nl-NL: Anders

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
nl-NL: Aangemaakt

en: Update patron records
nl-NL: Lenerrecords bijwerken

en: Merge patron records
nl-NL: Lenerrecords samenvoegen

en: Check duplicate patron
nl-NL: Controleer dubbele lener

en: Summary for
nl-NL: Overzicht voor

en: Patron details for
nl-NL: Lenerdetails van

en: Sent notices for
nl-NL: Verstuurde berichten voor

en: Make a payment for
nl-NL: Doe betaling voor

en: Write off an amount for {patron}
nl-NL: Bedrag afschrijven voor {patron}

en: Collect payment for {patron}
nl-NL: Betaling innen voor {patron}

en: Print receipt for
nl-NL: Print bon voor

en: Purchase suggestions for
nl-NL: Aanschafsuggesties van

en: Circulation history for
nl-NL: Uitleengeschiedenis van

en: Recalls history for
nl-NL: Terugroepgeschiedenis van

en: Subscription routing lists for
nl-NL: Abonnement roulatielijsten voor

en: Patron search
nl-NL: Lener zoeken

en: Statistics for
nl-NL: Statistieken van

en: Choose adult category
nl-NL: Kies volwassenencategorie

en: Add offline circulations to queue
nl-NL: Voeg offline uitleningen toe aan wachtrij

en: Offline circulation
nl-NL: Offline uitleen

en: Offline circulation file upload
nl-NL: Offline-uitleenbestand uploaden

en: Create a library
nl-NL: Maak een bibliotheek

en: Add a patron category
nl-NL: Lenercategorie toevoegen

en: Create Koha administrator patron
nl-NL: Maak Koha beheerder

en: Create a new item type
nl-NL: Maak nieuw itemtype

en: Onboarding complete
nl-NL: Onboarding voltooid

en: Create circulation rule
nl-NL: Maak uitleenregel

en: Modify patron list '{list_name}'
nl-NL: Lenerlijst bewerken '{list_name}'

en: New patron list
nl-NL: Nieuwe lenerlijst

en: Patron lists
nl-NL: Lenerlijsten

en: Edit patron card batch
nl-NL: Bulkbewerking lenerpassen

en: New patron card batch
nl-NL: Nieuwe lenerpas batch

en: Patron card creator
nl-NL: Lenerpasmaker

en: Edit patron card layout
nl-NL: Bewerk lenerpas lay-out

en: New patron card layout
nl-NL: Nieuwe lenerpas lay-out

en: Layout
nl-NL: Lay-out

en: Edit printer profile
nl-NL: Bewerk printerprofiel

en: Edit patron card template
nl-NL: Bewerk lenerpassjabloon

en: New patron card template
nl-NL: Nieuw lenerpassjabloon

en: Image manager
nl-NL: Afbeeldingsmanager

en: Patron card layouts
nl-NL: Lenerpas lay-outs

en: Patron card templates
nl-NL: Lenerpassjablonen

en: Patron card printer profiles
nl-NL: Lenerpas printerprofielen

en: Patron card batches
nl-NL: Lenerpas bulk

en: Actions
nl-NL: Acties

en: Patron card printing/exporting
nl-NL: Lenerpas afdrukken/exporteren

en: Patron cards
nl-NL: Lenerpassen

en: Plugins disabled
nl-NL: Plugins uitgeschakeld

en: Upload plugin
nl-NL: Plugin uploaden

en: Point of sale
nl-NL: Verkooppunt

en: Print receipt
nl-NL: Ontvangstbon afdrukken

en: Transaction history for {register}
nl-NL: Transactigeschiedenis van {register}

en: Cash summary for {library}
nl-NL: Kasoverzicht van {library}

en: Old recalls
nl-NL: Oude terugroepingen

en: Overdue recalls
nl-NL: Te late terugroepingen

en: Recalls queue
nl-NL: Terugroepingen wachtrij

en: Recalls to pull
nl-NL: Op te halen terugroepingen

en: Recalls awaiting pickup
nl-NL: Klaarstaande terugroepingen

en: Existing recalls
nl-NL: Bestaande terugroepingen

en: Recalls
nl-NL: Terugroepingen

en: Results
nl-NL: Resultaten

en: Acquisitions statistics
nl-NL: Acquisitie statistieken

en: Patrons with the most checkouts
nl-NL: Leners met de meeste uitleningen

en: Patrons with no checkouts
nl-NL: Leners zonder uitleningen

en: Patrons statistics
nl-NL: Lenerstatistieken

en: Cash register statistics
nl-NL: Kassa statistieken

en: Most-circulated items
nl-NL: Meest geleende exemplaren

en: Items with no checkouts
nl-NL: Niet uitgeleende exemplaren

en: Catalog statistics
nl-NL: Catalogus statistieken

en: Convert report
nl-NL: Rapport converteren

en: Dictionary
nl-NL: Woordenboek

en: Guided reports wizard
nl-NL: Begeleide rapporten wizard

en: Saved reports
nl-NL: Opgeslagen rapporten

en: Create from SQL
nl-NL: Maak met SQL

en: SQL view
nl-NL: SQL weergave

en: Report {reportname} ({id})
nl-NL: Rapport {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
nl-NL: Bewerk rapport {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
nl-NL: Bouw een rapport, stap 1 van 6: Kies module

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
nl-NL: Bouw een rapport, stap 2 van 6: Kies type rapport

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
nl-NL: Bouw een rapport, stap 3 van 6: Selecteer weer te geven kolommen

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
nl-NL: Bouw een rapport, stap 4 van 6: Selecteer criteria om op te filteren

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
nl-NL: Bouw een rapport, stap 5 van 6: Kies de op te tellen kolommen

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
nl-NL: Bouw een rapport, stap 6 van 6: Selecteer hoe het rapport gesorteerd moet worden

en: Average loan time
nl-NL: Gemiddelde leentijd

en: Circulation statistics
nl-NL: Uitleenstatistieken

en: Lost items
nl-NL: Zoeke boeken

en: Catalog by item types
nl-NL: Catalogusopbouw per itemtype

en: Orders by fund
nl-NL: Bestellingen per fonds

en: Holds statistics
nl-NL: Aanvraagstatistieken

en: Serials subscriptions stats
nl-NL: Tijdschriftabonnementen statistieken

en: Place a hold on {title}
nl-NL: Plaats aanvraag op {title}

en: Confirm holds
nl-NL: Bevestig aanvragen

en: Holds
nl-NL: Aanvragen

en: Hold | Holds
nl-NL[0]: Aanvraag
nl-NL[1]: Aanvragen

en: Approved comments
nl-NL: Goedgekeurde opmerkingen

en: Comments awaiting moderation
nl-NL: Opmerkingen in afwachting van beoordeling

en: Comments
nl-NL: Opmerkingen

en: Manage items
nl-NL: Beheer exemplaren

en: Collection '{collection_title}'
nl-NL: Collectie '{collection_title}'

en: Rotating collections
nl-NL: Wisselcollecties

en: Manage items for '{collection_title}'
nl-NL: Beheer exemplaren van {collection_title}

en: Add a new collection
nl-NL: Voeg nieuwe collectie toe

en: Collection deleted
nl-NL: Collectie verwijderd

en: Edit collection
nl-NL: Bewerk collectie

en: Transfer collection
nl-NL: Verstuur collectie

en: Transfer collection '{collection_title}'
nl-NL: Verstuur collectie '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
nl-NL: Bewerk suggestie #{suggestion_number}

en: Add suggestion
nl-NL: Suggestie toevoegen

en: Show suggestion #{suggestion_number}
nl-NL: Toon suggestie #{suggestion_number}

en: Suggestions
nl-NL: Suggesties

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
nl-NL: Gecreëerd door:

en: Results for tag '{tag}'
nl-NL: Resultaten voor tag '{tag}'

en: Approved
nl-NL: Goedgekeurd

en: Pending
nl-NL: Wachtend

en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
nl-NL: Goedgekeurd

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
nl-NL: Wachtend

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
nl-NL: Goedgekeurd

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
nl-NL: Afgewezen

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
nl-NL: Wachtend

en: Access files
nl-NL: Bestanden openen

en: Modify news item
nl-NL: Wijzig nieuwsbericht

en: Modify page
nl-NL: Wijzig pagina

en: Modify HTML customization
nl-NL: Wijzig HTML maatwerk

en: New news item
nl-NL: Nieuw nieuwsbericht

en: New page
nl-NL: Nieuwe pagina

en: New HTML customization
nl-NL: Nieuw HTML maatwerk

en: News
nl-NL: Nieuws

en: Pages
nl-NL: Pagina's

en: HTML customizations
nl-NL: HTML maatwerk

en: Additional content
nl-NL: Aanvullende content

en: Rules
nl-NL: Regels

en: Automatic item modifications by age
nl-NL: Automatische exemplaarwijzigingen op leeftijd

en: Confirm selection
nl-NL: Bevestig selectie

en: Job enqueued
nl-NL: Job in wachtrij

en: Batch item deletion
nl-NL: Bulkverwijdering exemplaren

en: Modifications
nl-NL: Wijzigingen

en: Batch item modification
nl-NL: Bulkaanpassing exemplaren

en: Batch record deletion
nl-NL: Bulkverwijdering records

en: Batch extend due dates
nl-NL: Bulkverlenging inleverdata

en: Batch record modification
nl-NL: Bulkaanpassing records

en: Confirm
nl-NL: Bevestigen

en: Finished
nl-NL: Gereed

en: Batch patron deletion and anonymization
nl-NL: Bulkverwijdering en anonimisatie leners

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
nl-NL: Bewerk CSV profiel '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
nl-NL: Nieuw CSV-profiel

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
nl-NL: Bevestig verwijderen CSV profiel '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
nl-NL: CSV-profielen

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
nl-NL: Verwijder CSV-profiel '{csv_profile_name}'?

en: Export data
nl-NL: Exporteer gegevens

en: {library} calendar
nl-NL: {library} kalender

en: Import patrons
nl-NL: Importeer leners

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
nl-NL: {count_of_imported_records} geïmporteerde records

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
nl-NL: (laatste was {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
nl-NL: {count_of_overwritten_records}overschreven records

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
nl-NL: (laatste was {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
nl-NL: {count_of_existing_records} niet geïmporteerd omdat deze al in de lenerstabel stonden en overschrijven uitgeschakeld is

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
nl-NL: (laatste was {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
nl-NL: {count_of_invalid_records} niet geïmporteerd omdat ze een onjuist format hebben

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
nl-NL: (laatste was {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
nl-NL: {total} aantal geparsde records

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
nl-NL: Waarden zijn kommagescheiden.

en: Inventory
nl-NL: Inventaris

en: Modify notice
nl-NL: Wijzig opmerking

en: New notice
nl-NL: Nieuwe opmerking

en: Notice added
nl-NL: Opmerking toegevoegd

en: Confirm deletion
nl-NL: Bevestig verwijdering

en: Notices and slips
nl-NL: Berichten en bonnen

en: {content_length} / 160 characters
nl-NL: {content_length} / 160 tekens

en: Manage staged MARC records
nl-NL: Beheer klaargezette MARC records

en: Actions for template '{template_name}'
nl-NL: Acties voor sjabloon '{template_name}'

en: MARC modification templates
nl-NL: MARC wijzigingssjablonen

en: Batch patron modification
nl-NL: Bulkaanpassing leners

en: Overdue notice/status triggers
nl-NL: Te laat bericht/status triggers

en: Page error
nl-NL: Paginafout

en: Upload patron images
nl-NL: Lenerafbeeldingen uploaden

en: Preview notice template
nl-NL: Voorvertoning berichtjabloon

en: Notices
nl-NL: Berichten

en: OPAC problem reports
nl-NL: OPAC probleemmeldingen

en: Quote uploader
nl-NL: Citaatuploader

en: Quote editor
nl-NL: Citaateditor

en: Modify quote
nl-NL: Bewerk citaat

en: New quote
nl-NL: Nieuw citaat

en: Task scheduler
nl-NL: Taakplanner

en: Compare matched records
nl-NL: Vergelijk overeenkomstige records

en: Stage MARC records for import
nl-NL: MARC records klaarzetten voor importeren

en: Modify rota '{rota_title}'
nl-NL: Bewerk rota '{rota_title}'

en: New rota
nl-NL: Nieuwe rota

en: Manage stages for '{rota_title}'
nl-NL: Beheer stadia voor '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
nl-NL: Bewerk {library} stadium

en: New stage
nl-NL: Nieuw stadium

en: Manage items for '{rota_title}'
nl-NL: Beheer exemplaren voor '{rota_title}'

en: Add items
nl-NL: Exemplaren toevoegen

en: Stock rotation
nl-NL: Voorraadroulatie

en: Add items to rota '{rota_title}'
nl-NL: Exemplaren toevoegen aan rota '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
nl-NL: Lokale omslagafbeelding uploaden voor

en: Upload local cover image
nl-NL: Lokale omslagafbeelding uploaden

en: Log viewer
nl-NL: Logviewer

en: Add to list
nl-NL: Voeg toe aan lijst

en: Lists
nl-NL: Lijsten

en: Download list
nl-NL: Download lijst

en: Sending your list
nl-NL: Lijst wordt verstuurd

en: Contents of {list_name}
nl-NL: Inhoud van {list_name}

en: Create new list
nl-NL: Maak een nieuwe lijst

en: Edit list {list_name}
nl-NL: Bewerk lijst {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
nl-NL: Annuleren

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
nl-NL: Verzoek tot annulering

en: Show fewer authors
nl-NL: Toon minder auteurs

en: Show more authors
nl-NL: Toon meer auteurs

en: Show fewer titles
nl-NL: Toon minder titels

en: Show more titles
nl-NL: Toon meer titels

en: Show fewer topics
nl-NL: Toon minder onderwerpen

en: Show more topics
nl-NL: Toon meer onderwerpen

en: Show fewer places
nl-NL: Toon minder plaatsen

en: Show more places
nl-NL: Toon meer plaatsen

en: Show fewer series
nl-NL: Toon minder reeksen

en: Show more series
nl-NL: Toon meer reeksen

en: Show fewer item types
nl-NL: Toon minder itemtypes

en: Show more item types
nl-NL: Toon meer itemtypes

en: Show fewer collections
nl-NL: Toon minder collecties

en: Show more collections
nl-NL: Toon meer collecties

en: Show fewer languages
nl-NL: Toon minder talen

en: Show more languages
nl-NL: Toon meer talen

en: Show fewer home libraries
nl-NL: Toon minder thuisbibliotheken

en: Show more home libraries
nl-NL: Toon meer thuisbibliotheken

en: Show fewer holding libraries
nl-NL: Toon minder hudige bibliotheken

en: Show more holding libraries
nl-NL: Toon meer hudige bibliotheken

en: Show fewer locations
nl-NL: Toon minder locaties

en: Show more locations
nl-NL: Toon meer locaties

en: checkout | checkouts
nl-NL[0]: uitlening
nl-NL[1]: uitleningen

en: overdue | overdues
nl-NL[0]: te laat
nl-NL[1]: te laat

en: hold pending | holds pending
nl-NL[0]: openstaande aanvraag
nl-NL[1]: openstaande aanvragen

en: hold waiting | holds waiting
nl-NL[0]: wachtende aanvraag
nl-NL[1]: wachtende aanvragen

en: message | messages
nl-NL[0]: bericht
nl-NL[1]: berichten

[ctx: gender]
en: Other:
nl-NL: Andere:
