Koha 23.11.08.001 - en to pl-PL translation catalogue (1533 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
pl-PL: Błąd: nie można pobrać dostępności dla tego ID

en: unknown
pl-PL: nieznany

en: Not for loan
pl-PL: Nie można wypożyczyć

en: not available
pl-PL: niedostępny

en: Checked out
pl-PL: Wypożyczono

en: Item lost
pl-PL: Egzemplarz zagubiony

en: Item withdrawn
pl-PL: Egzemplarz wycofany

en: Item damaged
pl-PL: Egzemplarz zniszczony

en: In transit
pl-PL: W drodze

en: On hold
pl-PL: Zarezerwowany

en: available
pl-PL: dostępny

en: alto
pl-PL: alt

en: baritone
pl-PL: baryton

en: bass
pl-PL: bas

en: child alto
pl-PL: alt dziecięcy

en: child soprano
pl-PL: sopran dziecięcy

en: countertenor
pl-PL: kontratenor

en: child voice
pl-PL: głos dziecięcy

en: man's voice
pl-PL: głos męski

en: mezzo-soprano
pl-PL: mezzosopran

en: reciting child's voice
pl-PL: recytujący głos dziecięcy

en: reciting voice
pl-PL: recytujący głos

en: reciting man's voice
pl-PL: recytujący głos męski

en: reciting woman's voice
pl-PL: recytujący głos żeński

en: soprano
pl-PL: sopran

en: voice - unspecified
pl-PL: głos - nieokreślony

en: woman's voice
pl-PL: głos żeński

en: voice - other
pl-PL: głos - inny

en: bassoon
pl-PL: fagot

en: basset-horn
pl-PL: rożek basetowy

en: bagpipe
pl-PL: dudy

en: clarinet
pl-PL: klarnet

en: double bassoon
pl-PL: kontrafagot

en: didjeridu
pl-PL: aborygeńska tuba

en: english horn
pl-PL: rożek angielski

en: fife
pl-PL: piszczałka

en: flute
pl-PL: flet prosty

en: oboe d'amore
pl-PL: obój miłosny

en: oboe
pl-PL: obój

en: oboe da caccia
pl-PL: obój da caccia

en: pommer
pl-PL: pomort

en: panpipes
pl-PL: fletnia Pana

en: recorder
pl-PL: flet prosty

en: saxophone
pl-PL: saksofon

en: zurna
pl-PL: surma

en: sarrusophone
pl-PL: sarusofon

en: woodwind - unspecified
pl-PL: dęte drewniane - nieokreślone

en: woodwind - other
pl-PL: dęte drewniane - inne

en: alphorn
pl-PL: róg alpejski

en: bugle
pl-PL: trąbka

en: carnyx
pl-PL: karnyks

en: cow horn
pl-PL: róg krowi

en: cornet
pl-PL: kornet

en: duplex
pl-PL: dupleks

en: euphonium
pl-PL: eufonium

en: hunting horn
pl-PL: róg myśliwski

en: horn
pl-PL: róg

en: herald's trumpet
pl-PL: trąbka "herald"

en: oliphant
pl-PL: olifant

en: ophicleide
pl-PL: ofiklejda

en: post horn
pl-PL: trąbka pocztowa

en: russian horn
pl-PL: róg rosyjski

en: shofar
pl-PL: szofar

en: trombone
pl-PL: puzon

en: trumpet
pl-PL: trąbka

en: brass - unspecified
pl-PL: dęty - nieokreślony

en: valved bugle
pl-PL: trąbka z zaworem

en: wagner tuba
pl-PL: tuba wagnerowska

en: brass - other
pl-PL: dęty - inny

en: bumbass
pl-PL: diabelskie skrzypce

en: double bass
pl-PL: kontrabas

en: five-string double bass
pl-PL: pięciostrunowy kontrabas

en: fiddle, viol (family)
pl-PL: fidel, viola (rodzina)

en: keyed fiddle
pl-PL: nyckelharpa

en: octobass
pl-PL: oktobas

en: trumpet marine
pl-PL: tubmaryna

en: strings, bowed - unspecified
pl-PL: chordofony smyczkowe - nieokreślone

en: cello
pl-PL: wiolonczela

en: violin
pl-PL: skrzypce

en: strings, bowed - other
pl-PL: chordofony smyczkowe - inne

en: archlute
pl-PL: arcylutnia

en: harp-psaltery
pl-PL: harfa-psałterz

en: barbitos
pl-PL: barbiton

en: balalaika
pl-PL: bałałajka

en: bouzouki
pl-PL: buzuki

en: cittern
pl-PL: cytra

en: cobza
pl-PL: kobza

en: guitar
pl-PL: gitara

en: harp
pl-PL: harfa

en: hawaiian guitar
pl-PL: gitara hawajska

en: Irish harp
pl-PL: Harfa irlandzka

en: kithara
pl-PL: kitara

en: lute (family)
pl-PL: lutnia (rodzina)

en: lyre-guitar
pl-PL: lira gitarowa

en: lute
pl-PL: lutnia

en: mandolin
pl-PL: mandolina

en: mandore
pl-PL: mandora

en: psaltery
pl-PL: psałterion

en: phorminx
pl-PL: forminga

en: qānūn
pl-PL: kanun

en: sitār
pl-PL: sitar

en: theorbo
pl-PL: teorba

en: tanbur
pl-PL: tambura

en: strings, plucked - unspecified
pl-PL: chordofony szarpane - nieokreślone

en: zither
pl-PL: cytra

en: strings, plucked - other
pl-PL: chordofony szarpane - inne

en: accordion
pl-PL: akordeon

en: clavichord
pl-PL: klawikord

en: claviorgan
pl-PL: klawiorgan

en: clavicytherium
pl-PL: klawicyterium

en: fortepiano
pl-PL: fortepian

en: glockenspiel
pl-PL: glockenspiel (dzwonki)

en: harmonium
pl-PL: fisharmonia

en: harpsichord
pl-PL: klawesyn

en: organ
pl-PL: organy

en: plucked string keyboard
pl-PL: strunowy szarpany z klawiaturą

en: regals
pl-PL: regały

en: spinet
pl-PL: szpinet

en: keyboard - unspecified
pl-PL: keyboard - nieokreślony

en: virginal
pl-PL: wirginał

en: keyboard - other
pl-PL: keyboard - inny

en: aeolian bells
pl-PL: dzwonki eoliczne

en: arabian drum
pl-PL: bęben arabski

en: anvil
pl-PL: kowadło

en: bass drum
pl-PL: bęben basowy

en: bells
pl-PL: dzwonki

en: bongos
pl-PL: bongosy

en: castanets
pl-PL: kastaniety

en: cabaca
pl-PL: cabasa

en: chinese cymbals
pl-PL: cymbały chińskie

en: conga
pl-PL: konga

en: crotales
pl-PL: krotale

en: claves
pl-PL: klawesy

en: cowbell
pl-PL: dzwonek krowi

en: drum
pl-PL: bęben

en: drums
pl-PL: bębny

en: finger cymbals
pl-PL: talerzyki

en: friction drum
pl-PL: bęben cierny

en: handbell
pl-PL: dzwonek ręczny

en: jembe
pl-PL: djembe

en: jingles
pl-PL: dżingle

en: lithophone
pl-PL: litofon

en: military drum
pl-PL: bęben wojskowy

en: metallophone
pl-PL: metalofon

en: ratchet
pl-PL: terkotka

en: rain stick
pl-PL: kij deszczowy

en: roto-toms
pl-PL: rototomy

en: sound-effect instrument
pl-PL: instrument z efektem dźwiękowym

en: siren
pl-PL: syrena

en: sandpaper
pl-PL: papier ścierny

en: timpani
pl-PL: kotły

en: triangle
pl-PL: trójkąt

en: tambourine
pl-PL: tamburyn

en: percussion - unspecified
pl-PL: perkusja - nieokreślona

en: vibraphone
pl-PL: wibrafon

en: whip
pl-PL: bat

en: xylorimba
pl-PL: ksylorimba

en: xylophone
pl-PL: ksylofon

en: percussion - other
pl-PL: perkusja - inna

en: computer
pl-PL: komputer

en: computerized musical station
pl-PL: skomputeryzowana stacja muzyczna

en: computerized tape
pl-PL: skomputeryzowana taśma

en: electro-acoustic device
pl-PL: urządzenie elektroakustyczne

en: multimedial device
pl-PL: urządzenie multimedialne

en: oscillator
pl-PL: oscylator

en: synthesizer
pl-PL: syntezator

en: tape
pl-PL: taśma

en: electronic - non specified
pl-PL: elektroniczny - nieokreślony

en: electronic - other
pl-PL: elektroniczny - inny

en: aeolian harp
pl-PL: harfa eoliczna

en: barrel organ
pl-PL: katarynka

en: bullroarer
pl-PL: czurynga

en: musical bow
pl-PL: łuk muzyczny

en: musical box
pl-PL: pozytywka

en: musical clock
pl-PL: zegar muzyczny

en: glassharmonika
pl-PL: harmonika szklana

en: glass trumpet
pl-PL: trąbka szklana

en: harmonica
pl-PL: harmonijka

en: hurdy-gurdy
pl-PL: lira korbowa

en: jew's harp
pl-PL: drumla

en: lamellaphone
pl-PL: lamellofon

en: melodic instrument
pl-PL: instrument melodyczny

en: musical saw
pl-PL: piła muzyczna

en: ocarina
pl-PL: okaryna

en: polyphonic instrument
pl-PL: instrument polifoniczny

en: player piano
pl-PL: pianista

en: rabāb
pl-PL: rabab

en: tuning-fork
pl-PL: kamerton

en: instrument - non specified
pl-PL: instrument - nieokreślony

en: instrument or voice - non specified
pl-PL: instrument lub głos - nieokreślony

en: wind instrument
pl-PL: instrument dęty

en: whistle
pl-PL: gwizdek

en: other
pl-PL: inny

en: children's choir
pl-PL: chór dziecięcy

en: men's choir
pl-PL: chór męski

en: mixed choir
pl-PL: chór mieszany

en: reciting choir
pl-PL: recytujący chór

en: choir - unspecified
pl-PL: chór - nieokreślony

en: vocal ensemble
pl-PL: zespół wokalny

en: women's choir
pl-PL: chór żeński

en: choir - other
pl-PL: chór - inny

en: band
pl-PL: zespół

en: brass band
pl-PL: orkiestra dęta

en: chamber orchestra
pl-PL: orkiestra kameralna

en: dance orchestra
pl-PL: orkiestra taneczna

en: full orchestra
pl-PL: pełna orkiestra

en: instrumental ensemble
pl-PL: zespół instrumentalny

en: vocal and instrumental ensemble
pl-PL: zespół wokalno-instrumentalny

en: jazz band
pl-PL: jazzband

en: percussion orchestra
pl-PL: orkiestra perkusyjna

en: string orchestra
pl-PL: orkiestra smyczkowa

en: orchestra - unspecified
pl-PL: orkiestra - nieokreślona

en: wind orchestra
pl-PL: orkiestra dęta

en: orchestra - other
pl-PL: orkiestra - inna

en: choir conductor, chorus master
pl-PL: dyrygent chóru, kierownik chóru

en: conductor
pl-PL: dyrygent

en: conductor - other
pl-PL: dyrygent - inny

en: acrobat
pl-PL: akrobata

en: child actor
pl-PL: aktor dziecięcy

en: silent actor
pl-PL: niemy aktor

en: actor
pl-PL: aktor

en: actress
pl-PL: aktorka

en: dancer
pl-PL: tancerz

en: light engineer
pl-PL: inżynier oświetlenia

en: sound engineer
pl-PL: inżynier dźwięku

en: juggler
pl-PL: żongler

en: mime
pl-PL: mim

en: performer - other
pl-PL: wykonawca - inny

[ctx: tessitura]
en: soprano
pl-PL: sopran

[ctx: tessitura]
en: alto
pl-PL: alt

[ctx: tessitura]
en: baritone
pl-PL: baryton

[ctx: tessitura]
en: bass
pl-PL: bas

[ctx: tessitura]
en: contrabass
pl-PL: kontrabas

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
pl-PL: subkontrabasowa

[ctx: tessitura]
en: high
pl-PL: wysoka

[ctx: tessitura]
en: medium
pl-PL: średnia

[ctx: tessitura]
en: low
pl-PL: niska

[ctx: music]
en: two players on one instrument
pl-PL: dwóch wykonawców na jednym instrumencie

[ctx: music]
en: three hands
pl-PL: na trzy ręce

[ctx: music]
en: four hands
pl-PL: na cztery ręce

[ctx: music]
en: six hands
pl-PL: na sześć rąk

[ctx: music]
en: eight hands
pl-PL: na osiem rąk

[ctx: music]
en: B flat
pl-PL: B

[ctx: music]
en: B
pl-PL: H

[ctx: music]
en: E flat
pl-PL: Es

[ctx: music]
en: A flat
pl-PL: As

[ctx: music]
en: D flat
pl-PL: Des

[ctx: music]
en: F sharp
pl-PL: Fis

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
pl-PL: Instrument grany w niestandardowy sposób

[ctx: music]
en: non standard string number
pl-PL: niestandardowy numer struny

en: electric
pl-PL: elektryczny

en: electronic
pl-PL: elektroniczny

en: amplified
pl-PL: wzmacniany

en: recorded
pl-PL: nagrany

en: antiquity
pl-PL: starożytny

en: ethnic, traditional
pl-PL: etniczny, tradycyjny

en: may take place of the preceding code / alternative
pl-PL: może zastąpić poprzedni kod / alternatywny

en: used by the same player as the preceding code
pl-PL: używany przez tego samego wykonawcę jak w poprzednim kodzie

en: Basket ID (internal)
pl-PL: Numer koszyka (wewnętrzny)

en: Biblio number (internal)
pl-PL: Numer systemowy (wewnętrzny)

en: Fund ID (internal)
pl-PL: Numer funduszu (wewnętrzny)

en: Not used (deprecated)
pl-PL: Nieużywane (wycofane)

en: Cancellation reason
pl-PL: Powód anulowania

en: Borrower number of creator
pl-PL: Numer użytkownika-twórcy

en: Currency
pl-PL: Waluta

en: Cancellation date
pl-PL: Data anulowania

en: Date received
pl-PL: Data otrzymania

en: Discount
pl-PL: Zniżka

en: Budgeted cost, tax excl.
pl-PL: Koszt przewidywany bez podatku

en: Budgeted cost, tax incl.
pl-PL: Koszt przewidywany z podatkiem

en: Budgeted cost
pl-PL: Koszt przewidywany

en: Creation date
pl-PL: Data utworzenia

en: Estimated delivery date
pl-PL: Przewidywana data dostawy

en: Invoice ID (internal)
pl-PL: Numer faktury (wewnętrzny)

en: Line item ID (EDIFACT)
pl-PL: Identyfikator zamówionej pozycji (EDIFACT)

en: Vendor price
pl-PL: Cena dostawcy

en: Internal note
pl-PL: Uwaga wewnętrzna

en: Vendor note
pl-PL: Uwaga dla dostawcy

en: Order number
pl-PL: Numer zamówienia

en: Order status
pl-PL: Status zamówienia

en: Parent order number (internal)
pl-PL: Numer zamówienia nadrzędnego (wewnętrzny)

en: Quantity
pl-PL: Ilość

en: Quantity received
pl-PL: Otrzymana liczba

en: Replacement price
pl-PL: Koszt zastąpienia

en: Retail price, tax excl.
pl-PL: Cena detaliczna (bez podatku, netto)

en: Retail price, tax incl.
pl-PL: Cena detaliczna (z podatkiem, brutto)

en: Retail price
pl-PL: Cena detaliczna

en: Not used
pl-PL: Nieużywane

en: Statistic 1
pl-PL: Pole statystyczne 1

en: Statistic 2
pl-PL: Pole statystyczne 2

en: Subscription ID (internal)
pl-PL: Numer prenumeraty (wewnętrzny)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
pl-PL: Numer referencyjny dostawcy (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
pl-PL: Rodzaj numeru referencyjnego dostawcy (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
pl-PL: Odpowiedź dostawcy (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
pl-PL: Kopia stawki podatku (wycofane)

en: Tax rate on order
pl-PL: Stawka podatku przy zamówieniu

en: Tax rate on receive
pl-PL: Stawka podatku przy odbiorze

en: Tax value backup (deprecated)
pl-PL: Kopia kwoty podatku (wycofane)

en: Tax amount on order
pl-PL: Kwota podatku przy zamówieniu

en: Tax amount on receive
pl-PL: Kwota podatku przy odbiorze

en: Timestamp
pl-PL: Znacznik czasu

en: Uncertain price
pl-PL: Niepewna cena

en: Actual cost, tax excl.
pl-PL: Kwota do zapłaty (bez podatku, netto)

en: Actual cost, tax incl.
pl-PL: Kwota do zapłaty (z podatkiem, brutto)

en: Actual cost
pl-PL: Kwota do zapłaty

en: Address
pl-PL: Adres

en: Address 2
pl-PL: Adres 2

en: Alternate contact: Address
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Adres

en: Alternate contact: Address 2
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Adres 2

en: Alternate contact: City
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Miejscowość

en: Alternate contact: Country
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Państwo

en: Alternate contact: First name
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Imię

en: Alternate contact: Phone
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Województwo

en: Alternate contact: Surname
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Nazwisko

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Kod pocztowy

en: Data anonymization flag
pl-PL: Flaga anonimizacji danych

en: Authentication method
pl-PL: Metoda uwierzytelniania

en: Allow auto-renewals
pl-PL: Zezwól na automatyczną prolongatę

en: Alternate address: Address
pl-PL: Dodatkowy adres: Adres

en: Alternate address: Address 2
pl-PL: Dodatkowy adres: Adres 2

en: Alternate address: City
pl-PL: Dodatkowy adres: Miejscowość

en: Alternate address: Country
pl-PL: Dodatkowy adres: Państwo

en: Alternate address: Email
pl-PL: Dodatkowy adres: E-mail

en: Alternate address: Phone
pl-PL: Dodatkowy adres: Telefon

en: Alternate address: State
pl-PL: Dodatkowy adres: Województwo

en: Alternate address: Street number
pl-PL: Dodatkowy adres: Numer ulicy

en: Alternate address: Street type
pl-PL: Dodatkowy adres: Typ ulicy

en: Alternate address: ZIP/Postal code
pl-PL: Dodatkowy adres: Kod pocztowy

en: Circulation note
pl-PL: Uwaga udostępniania

en: Borrower number
pl-PL: Numer użytkownika

en: Home library
pl-PL: Biblioteka macierzysta

en: Card number
pl-PL: Numer karty

en: Patron category
pl-PL: Kategoria użytkownika

en: Check for previous checkouts
pl-PL: Wyszukaj poprzednie wypożyczenia

en: City
pl-PL: Miejscowość

en: Alternate contact: Note
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Uwaga

en: Alternate contact: Title
pl-PL: Dodatkowy kontakt: Tytuł

en: Country
pl-PL: Państwo

en: Account renewal date
pl-PL: Data odnowienia konta

en: Registration date
pl-PL: Data rejestracji

en: Expiry date
pl-PL: Data wygaśnięcia

en: Date of birth
pl-PL: Data urodzenia

en: Restricted [until] flag
pl-PL: Ograniczenia [aż do]

en: Comment
pl-PL: Komentarz

en: Primary email
pl-PL: E-mail

en: Secondary email
pl-PL: E-mail dodatkowy

en: First name
pl-PL: Imię

en: System permissions
pl-PL: Uprawnienia

en: Gone no address flag
pl-PL: Brak adresu

en: Initials
pl-PL: Inicjały

en: Preferred language for notices
pl-PL: Preferowany język powiadomienia

en: Last activity date
pl-PL: Data ostatniej aktywności

en: Number of failed login attempts
pl-PL: Liczba nieudanych prób logowania

en: Lost card flag
pl-PL: Zagubiona karta

en: Middle name
pl-PL: Drugie imię

en: Other phone
pl-PL: Dodatkowy telefon

en: OPAC note
pl-PL: OPAC - uwaga

en: Other name
pl-PL: Inne imię / nazwisko

en: Overdrive auth token
pl-PL: Token uwierzytelniania OverDrive

en: Password expiration date
pl-PL: Data wygaśnięcia hasła

en: Password
pl-PL: Hasło

en: Primary phone
pl-PL: Telefon

en: Secondary phone
pl-PL: Telefon dodatkowy

en: Primary contact method
pl-PL: Podstawowy sposób kontaktu

en: Show checkouts to guarantor
pl-PL: Wyświetl wypożyczenia poręczycielowi

en: Show fines to guarantor
pl-PL: Wyświetl należności poręczycielowi

en: Privacy settings
pl-PL: Ustawienia prywatności

en: Pronouns
pl-PL: Zaimki

en: Protected
pl-PL: Chroniony

en: Relationship
pl-PL: Powiązanie

en: Secret (2FA)
pl-PL: Tajny kod (uwierzytelnianie dwuskładnikowe)

en: Gender
pl-PL: Płeć

en: SMS provider ID (internal)
pl-PL: Identyfikator operatora sieci komórkowej (SMS) (wewnętrzny)

en: Mobile phone number
pl-PL: Numer telefonu komórkowego

en: Sort 1
pl-PL: Użytkownik - pole statystyczne 1

en: Sort 2
pl-PL: Użytkownik - pole statystyczne 2

en: State
pl-PL: Województwo

en: Street number
pl-PL: Numer domu

en: Street type
pl-PL: Typ ulicy

en: Surname
pl-PL: Nazwisko

en: Salutation
pl-PL: Zwrot grzecznościowy

en: Last update date
pl-PL: Data ostatniej aktualizacji

en: Username
pl-PL: Nazwa użytkownika

en: ZIP/Postal code
pl-PL: Kod pocztowy

en: Barcode
pl-PL: Kod kreskowy

en: Biblio item number (internal)
pl-PL: Numer rekordu egzemplarza (lokalny)

en: Bookable
pl-PL: Może być rezerwowany

en: Source of acquisition
pl-PL: Sposób nabycia

en: Collection
pl-PL: Kolekcja

en: Koha normalized classification for sorting
pl-PL: Sortowanie według znormalizowanej klasyfikacji

en: Source of classification or shelving scheme
pl-PL: Źródło klasyfikacji lub schemat ustawienia na półkach

en: Coded location qualifier
pl-PL: Oznaczenie lokalizacji w formie kodowanej

en: Copy number
pl-PL: Numer kopii

en: Damaged status
pl-PL: Status uszkodzenia

en: Damaged on
pl-PL: Data zniszczenia

en: Date acquired
pl-PL: Data nabycia

en: Date last checked out
pl-PL: Ostatnio widziane wypożyczenie

en: Date last seen
pl-PL: Ostatnio widziany

en: Deleted on
pl-PL: Usunięto dnia

en: Serial enumeraton/chronology
pl-PL: Numeracja czasopisma

en: Exclude from local holds priority
pl-PL: Wyłącz z lokalnej kolejki rezerwacji

en: Current library
pl-PL: Obecna biblioteka

en: Permanent library
pl-PL: Biblioteka macierzysta

en: Total checkouts
pl-PL: Razem wypożyczeń

en: Call number
pl-PL: Sygnatura

en: Lost status
pl-PL: Zagubiony

en: Lost on
pl-PL: Data zagubienia

en: Public note
pl-PL: Uwaga publiczna

en: Koha item number (autogenerated)
pl-PL: Numer rekordu egzemplarza Koha (generowany automatycznie)

en: Koha item type
pl-PL: Typ dokumentu Koha

en: Total local uses
pl-PL: Lokalne użycia ogółem

en: Shelving location
pl-PL: Lokalizacja

en: Materials specified
pl-PL: Materiały określone

en: Additional subfields (XML)
pl-PL: Dodatkowe podpola (XML)

en: New status
pl-PL: Nowy status

en: Due date
pl-PL: Termin zwrotu

en: Permanent shelving location
pl-PL: Wszystkie lokalizacje

en: Price
pl-PL: Cena

en: Total renewals
pl-PL: Wszystkie prolongaty

en: Price effective from
pl-PL: Cena obowiązuje od

en: Total holds
pl-PL: Wszystkie zamówienia

en: Use restrictions
pl-PL: Ograniczenia udostępniania

en: Shelving control number
pl-PL: Numer kontrolny półki

en: Inventory number
pl-PL: Numer inwentarzowy

en: Modification date
pl-PL: Data modyfikacji

en: Uniform Resource Identifier
pl-PL: Jednolity Identyfikator Zasobu (URI)

en: Withdrawn status
pl-PL: Wycofany

en: Withdrawn on
pl-PL: Data wycofania

en: Abstract
pl-PL: Abstrakt

en: Author
pl-PL: Autor

en: Copyright date
pl-PL: Data wydania

en: Framework code
pl-PL: Kod szablonu

en: Notes
pl-PL: Uwagi

en: Name of part/section of a work
pl-PL: Nazwa podserii/części/sekcji

en: Number of part/section of a work
pl-PL: Oznaczenie podserii/części/sekcji

en: Is a serial?
pl-PL: Czy jest wydawnictwem ciągłym?

en: Series title
pl-PL: Tytuł serii

en: Remainder of title
pl-PL: Ciąg dalszy tytułu

en: Title
pl-PL: Tytuł

en: Uniform title
pl-PL: Tytuł ujednolicony

en: Age restriction
pl-PL: Ograniczenie wiekowe

en: Classification part
pl-PL: Część klasyfikacyjna sygnatury

en: Item part
pl-PL: Część sygnatury związana z egzemplarzem

en: Call number suffix
pl-PL: Przyrostek sygnatury

en: Series statement
pl-PL: Oznaczenie serii

en: Series ISSN
pl-PL: ISSN serii

en: Series volume
pl-PL: Wolumin w serii

en: Edition responsibility
pl-PL: Oznaczenie odpowiedzialności dotyczącej wydania

en: Edition statement
pl-PL: Oznaczenie wydania

en: Other physical details
pl-PL: Inne elementy opisu fizycznego

en: Biblio-level item type
pl-PL: Poziom bibliograficzny dokumentu

en: Number
pl-PL: Numer

en: Number of pages
pl-PL: Liczba stron

en: Place of publication
pl-PL: Miejsce wydania

en: Publication date
pl-PL: Data wydania

en: Publisher
pl-PL: Wydawca

en: Size
pl-PL: Wielkość

en: Koha issues (borrowed), all copies
pl-PL: Wypożyczenia Koha - wszystkie egzemplarze

en: Volume number
pl-PL: Numer tomu/części

en: Volume date
pl-PL: Data wydania tomu/części

en: Volume information
pl-PL: Informacja o woluminie

en: Library
pl-PL: Biblioteka

en: Statistics date and time
pl-PL: Data statystyki

en: Interface
pl-PL: Interfejs

en: Item number
pl-PL: Numer egzemplarza

en: Transaction type
pl-PL: Rodzaj transakcji

en: Value
pl-PL: Wartość

en: End date
pl-PL: Data zakończenia

en: Location
pl-PL: Lokalizacja

en: Periodicity
pl-PL: Częstotliwość

en: Start date
pl-PL: Data początkowa

en: Collection title
pl-PL: Tytuł kolekcji

en: Note
pl-PL: Uwaga

en: Patron reason
pl-PL: Uzasadnienie propozycji

en: Search also for narrower subjects
pl-PL: Szukaj tematów węższych

en: Search also for broader subjects
pl-PL: Szukaj tematów szerszych

en: Search also for related subjects
pl-PL: Szukaj tematów skojarzonych

en: Default
pl-PL: Domyślny

en: vocal a cappella music
pl-PL: wokalna muzyka a cappella

en: instrumental music
pl-PL: muzyka instrumentalna

en: vocal and instrumental music
pl-PL: wokalna i instrumentalna muzyka

en: electroacoustic music
pl-PL: muzyka elektroakustyczna

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
pl-PL: muzyka mieszana (elektroakustyka i inne media)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
pl-PL: niezdefiniowane, różne (np. wokal renesansowy lub muzyka instrumentalna)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
pl-PL: inne (np. zwykłe przedmioty lub naturalne dźwięki)

en: Voices
pl-PL: Głosy

en: Woodwinds
pl-PL: Dęte drewniane

en: Brass instruments
pl-PL: Instrumenty dęte blaszane

en: Strings, bowed
pl-PL: Chordofony smyczkowe

en: Strings, plucked
pl-PL: Chordofony szarpane

en: Percussion
pl-PL: Perkusja

en: Electric / electronic instruments and devices
pl-PL: Instrumenty i urządzenia elektryczne/elektroniczne

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
pl-PL: Różne, inne, nieokreślone instrumenty

en: Other performers
pl-PL: Inni wykonawcy

en: Conductors
pl-PL: Dyrygenci

en: Choruses
pl-PL: Chóry

en: Orchestras, ensembles
pl-PL: Orkiestry, zespoły

en: performers total
pl-PL: wykonawcy ogółem

en: brass instruments
pl-PL: instrumenty dęte blaszane

en: choirs
pl-PL: chóry

en: wind instruments
pl-PL: instrumenty dęte

en: electro-acoustic instruments
pl-PL: instrumenty elektroakustyczne

en: instruments total
pl-PL: instrumenty ogółem

en: solo instruments
pl-PL: instrumenty solowe

en: keyboard instruments
pl-PL: instrumenty klawiszowe

en: solo voices
pl-PL: głosy solowe

en: miscellaneous, other instruments
pl-PL: różne, inne instrumenty

en: orchestras
pl-PL: orkiestry

en: percussion instruments
pl-PL: instrumenty perkusyjne

en: conductors
pl-PL: dyrygenci

en: bowed string instruments
pl-PL: chordofony smyczkowe

en: plucked string instruments
pl-PL: chordofony szarpane

en: voices total
pl-PL: głosy ogółem

en: woodwind instruments
pl-PL: instrumenty dęte drewniane

en: choral voices
pl-PL: głosy chóralne

en: ensemble instruments
pl-PL: instrumenty zespołowe

en: devices, other performers
pl-PL: urządzenia, inni wykonawcy

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
pl-PL: Planowanie funduszu "{fund}" według miesięcy

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
pl-PL: Planowanie funduszu {fund} z uwzględnieniem typu dokumentu

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
pl-PL: Planowanie funduszu "{fund}" według bibliotek

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
pl-PL: Planowanie funduszu "{fund}" według {type}

en: Afghanistan
pl-PL: Afganistan

en: Algeria
pl-PL: Algieria

en: Andorra
pl-PL: Andora

en: Antigua & Deps
pl-PL: Antigua i departamenty

en: Argentina
pl-PL: Argentyna

en: Azerbaijan
pl-PL: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl-PL: Bahamy

en: Bahrain
pl-PL: Bahrajn

en: Bangladesh
pl-PL: Bangladesz

en: Belarus
pl-PL: Białoruś

en: Belgium
pl-PL: Belgia

en: Bolivia
pl-PL: Boliwia

en: Bosnia Herz.
pl-PL: Bośnia i Hercegowina

en: Brazil
pl-PL: Brazylia

en: Bulgaria
pl-PL: Bułgaria

en: Burkina
pl-PL: Burkina Faso

en: Cambodia
pl-PL: Kambodża

en: Cameroon
pl-PL: Kamerun

en: Canada
pl-PL: Kanada

en: Cape Verde
pl-PL: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Centr. Afr. Rep
pl-PL: Republika Środkowej Afryki

en: Chad
pl-PL: Czad

en: China
pl-PL: Chiny

en: Colombia
pl-PL: Kolumbia

en: Comoros
pl-PL: Komory

en: Congo
pl-PL: Kongo

en: Costa Rica
pl-PL: Kostaryka

en: Croatia
pl-PL: Chorwacja

en: Cuba
pl-PL: Kuba

en: Cyprus
pl-PL: Cypr

en: Czech Republic
pl-PL: Czechy

en: Denmark
pl-PL: Dania

en: Djibouti
pl-PL: Dżibuti

en: Dominica
pl-PL: Dominika

en: Dominican Rep.
pl-PL: Dominikana

en: East Timor
pl-PL: Timor Wschodni

en: Ecuador
pl-PL: Ekwador

en: Egypt
pl-PL: Egipt

en: El Salvador
pl-PL: Salwador

en: Equator. Guinea
pl-PL: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl-PL: Erytrea

en: Ethiopia
pl-PL: Etiopia

en: Fiji
pl-PL: Fidżi

en: Finland
pl-PL: Finlandia

en: France
pl-PL: Francja

en: Georgia
pl-PL: Gruzja

en: Germany
pl-PL: Niemcy

en: Greece
pl-PL: Grecja

en: Guatemala
pl-PL: Gwatemala

en: Guinea
pl-PL: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl-PL: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl-PL: Gujana

en: Hungary
pl-PL: Węgry

en: Iceland
pl-PL: Islandia

en: India
pl-PL: Indie

en: Indonesia
pl-PL: Indonezja

en: Iraq
pl-PL: Irak

en: Ireland
pl-PL: Irlandia

en: Israel
pl-PL: Izrael

en: Italy
pl-PL: Włochy

en: Ivory Coast
pl-PL: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Jamaica
pl-PL: Jamajka

en: Japan
pl-PL: Japonia

en: Jordan
pl-PL: Jordania

en: Kazakhstan
pl-PL: Kazachstan

en: Kenya
pl-PL: Kenia

en: Korea North
pl-PL: Korea Północna

en: Korea South
pl-PL: Korea Południowa

en: Kosovo
pl-PL: Kosowo

en: Kuwait
pl-PL: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl-PL: Kirgistan

en: Latvia
pl-PL: Łotwa

en: Lebanon
pl-PL: Liban

en: Libya
pl-PL: Libia

en: Lithuania
pl-PL: Litwa

en: Luxembourg
pl-PL: Luksemburg

en: Madagascar
pl-PL: Madagaskar

en: Malaysia
pl-PL: Malezja

en: Maldives
pl-PL: Malediwy

en: Marshall Isl.
pl-PL: Wyspy Marshalla

en: Mauritania
pl-PL: Mauretania

en: Mexico
pl-PL: Meksyk

en: Micronesia
pl-PL: Mikronezja

en: Moldova
pl-PL: Mołdawia

en: Monaco
pl-PL: Monako

en: Montenegro
pl-PL: Czarnogóra

en: Morocco
pl-PL: Maroko

en: Mozambique
pl-PL: Mozambik

en: Myanmar
pl-PL: Mjanma

en: Netherlands
pl-PL: Holandia

en: New Zealand
pl-PL: Nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl-PL: Nikaragua

en: Norway
pl-PL: Norwegia

en: Papua N. Guinea
pl-PL: Papua-Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl-PL: Paragwaj

en: Philippines
pl-PL: Filipiny

en: Poland
pl-PL: Polska

en: Portugal
pl-PL: Portugalia

en: Qatar
pl-PL: Katar

en: Romania
pl-PL: Rumunia

en: Russian Fed.
pl-PL: Rosja

en: St Kitts & Nev.
pl-PL: Saint Kitts i Nevis

en: St Lucia
pl-PL: Saint Lucia

en: Saint Vincent
pl-PL: Saint Vincent i Grenadyny

en: Sao Tome
pl-PL: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Saudi Arabia
pl-PL: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl-PL: Seszele

en: Singapore
pl-PL: Singapur

en: Slovakia
pl-PL: Słowacja

en: Slovenia
pl-PL: Słowenia

en: Solomon Islands
pl-PL: Wyspy Salomona

en: South Africa
pl-PL: Republika Południowej Afryki

en: Spain
pl-PL: Hiszpania

en: Suriname
pl-PL: Surinam

en: Swaziland
pl-PL: Suazi

en: Sweden
pl-PL: Szwecja

en: Switzerland
pl-PL: Szwajcaria

en: Taiwan
pl-PL: Tajwan

en: Tajikistan
pl-PL: Tadżykistan

en: Thailand
pl-PL: Tajlandia

en: Trinidad & Tob.
pl-PL: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl-PL: Tunezja

en: Turkey
pl-PL: Turcja

en: Ukraine
pl-PL: Ukraina

en: UAE
pl-PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl-PL: Wielka Brytania

en: USA
pl-PL: Stany Zjednoczone

en: Uruguay
pl-PL: Urugwaj

en: Vatican City
pl-PL: Watykan

en: Venezuela
pl-PL: Wenezuela

en: Vietnam
pl-PL: Wietnam

en: Yemen
pl-PL: Jemen

en: Billing place
pl-PL: Miejsce płatności

en: Contract name
pl-PL: Nazwa kontraktu

en: Delivery place
pl-PL: Miejsce dostawy

en: Entry date
pl-PL: Data wpisu

en: Note for vendor
pl-PL: Uwaga dla dostawcy

en: Publication year
pl-PL: Rok wydania

en: RRP
pl-PL: Koszt zastąpienia

en: Account number
pl-PL: Numer konta

en: Basket billing place
pl-PL: Miejsce płatności faktury koszyka

en: Basket delivery place
pl-PL: Miejsce dostawy koszyka

en: Basket group billing place
pl-PL: Miejsce płatności faktury grupy koszyków

en: Basket group delivery place
pl-PL: Miejsce dostawy grupy koszyków

en: Basket name
pl-PL: Nazwa koszyka

en: Contract number
pl-PL: Numer umowy

en: Estimated cost tax excluded
pl-PL: Szacunkowy koszt bez podatku

en: Estimated cost tax included
pl-PL: Szacunkowy koszt z podatkiem

en: RRP tax excluded
pl-PL: Sugerowana cena detaliczna bez podatku

en: RRP tax included
pl-PL: Sugerowana cena detaliczna z podatkiem

en: Vendor name
pl-PL: Nazwa dostawcy

en: Vendor physical address
pl-PL: Adres siedziby dostawcy

en: Vendor postal address
pl-PL: Adres pocztowy dostawcy

en: BASKET
pl-PL: Koszyk

en: CLAIMED DATE
pl-PL: DATA REKLAMACJI

en: CLAIMS COUNT
pl-PL: LICZBA REKLAMACJI

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
pl-PL: PRZEWIDYWANA DATA DOSTAWY

en: INFORMATION
pl-PL: INFORMACJE

en: INTERNAL NOTE
pl-PL: UWAGA WEWNĘTRZNA

en: ORDER DATE
pl-PL: DATA ZAMÓWIENIA

en: TOTAL COST
pl-PL: CAŁKOWITY KOSZT

en: VENDOR
pl-PL: DOSTAWCA

en: VENDOR NOTE
pl-PL: UWAGA DLA DOSTAWCY

en: Checkouts
pl-PL: Wypożyczenia

en: Item type
pl-PL: Typ dokumentu

en: Not for loan status
pl-PL: Status dostępności

en: Serial enumeration
pl-PL: Numeracja czasopisma

en: Amount
pl-PL: Kwota

en: Manager name
pl-PL: Nazwa menadżera

en: Patron card number
pl-PL: Numer karty użytkownika

en: Patron name
pl-PL: Imię użytkownika

en: Transaction date
pl-PL: Data transakcji

en: Transaction library
pl-PL: Biblioteka/filia transakcji

en: Updated
pl-PL: Zaktualizowano

en: Authorised by
pl-PL: Utworzony przez

en: Basket num
pl-PL: Numer koszyka

en: Biblio number
pl-PL: Numer systemowy

en: Fund
pl-PL: Fundusz

en: Total RRP
pl-PL: Całkowity koszt zastąpienia

en: Total cost
pl-PL: Całkowity koszt

en: Item is checked out
pl-PL: Egzemplarz jest wypożyczony

en: Item does not belong to your library
pl-PL: Egzemplarz nie należy do Twojej biblioteki

en: Item has a waiting hold
pl-PL: Egzemplarz posiada rezerwację

en: Item has linked analytics
pl-PL: Egzemplarz ma podłączone rekordy analityczne

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
pl-PL: Ostatni egzemplarz rekordu bibliograficznego z zamówieniem na poziomie bibliograficznym

en: Unknown reason
pl-PL: Nieznany powód

en: Mana Knowledge Base reports search
pl-PL: Wyszukiwanie raportów w Mana KB

en: Reports
pl-PL: Raporty

en: ({age} year) | ({age} years)
pl-PL[0]: ({age} rok)
pl-PL[1]: ({age} lata)
pl-PL[2]: ({age} lat)

en: Check out
pl-PL: Wypożycz

en: Standard
pl-PL: Domyślne

en: Full address
pl-PL: Pełny adres

en: All emails
pl-PL: Wszystkie adresy e-mail

en: All phones
pl-PL: Wszystkie numery telefonu

en: Borrowernumber
pl-PL: Numer użytkownika

en: Mobile phone
pl-PL: Numer telefonu komórkowego

en: Alternate street number
pl-PL: Dodatkowy adres: numer ulicy

en: Alternate street type
pl-PL: Dodatkowy adres: typ ulicy

en: Alternate address
pl-PL: Dodatkowy adres

en: Alternate address line 2
pl-PL: Dodatkowy adres: telefon

en: Alternate city
pl-PL: Dodatkowy kontakt: miejscowość

en: Alternate state
pl-PL: Dodatkowy adres: województwo

en: Alternate zip code
pl-PL: Dodatkowy kontakt: kod pocztowy

en: Alternate country
pl-PL: Dodatkowy kontakt: państwo

en: Alternate email
pl-PL: Dodatkowy adres: e-mail

en: Alternate phone
pl-PL: Dodatkowy kontakt: telefon

en: Library (code)
pl-PL: Biblioteka (kod)

en: Category (code)
pl-PL: Kategoria (kod)

en: Gone no address
pl-PL: Brak adresu

en: Lost card
pl-PL: Zagubiona karta

en: Restricted
pl-PL: Ograniczony

en: Restriction reason
pl-PL: Powód ograniczenia

en: Guarantor surname
pl-PL: Nazwisko poręczyciela

en: Guarantor firstname
pl-PL: Imię poręczyciela

en: Guarantor title
pl-PL: Tytuł poręczyciela

en: Guarantor ID
pl-PL: ID poręczyciela

en: Guarantor relationship
pl-PL: Powiązanie

en: Permissions (code)
pl-PL: Uprawnienia (kod)

en: Contact note
pl-PL: Uwaga dotycząca kontaktu

en: Alternate contact first name
pl-PL: Dodatkowy kontakt: imię

en: Alternate contact surname
pl-PL: Dodatkowy kontakt: nazwisko

en: Alternate contact address
pl-PL: Dodatkowy kontakt: adres

en: Alternate contact address 2
pl-PL: Dodatkowy kontakt: adres 2

en: Alternate contact city
pl-PL: Dodatkowy kontakt: miejscowość

en: Alternate contact state
pl-PL: Dodatkowy kontakt: województwo

en: Alternate contact ZIP/postal code
pl-PL: Dodatkowy kontakt: kod pocztowy

en: Alternate contact country
pl-PL: Dodatkowy kontakt: państwo

en: Alternate contact phone
pl-PL: Dodatkowy kontakt: telefon

en: SMS alert number
pl-PL: Numer do powiadomień SMS

en: SMS provider
pl-PL: Operator sieci komórkowej (SMS)

en: Privacy (code)
pl-PL: Opcje prywatności (kod)

en: Guarantor can view checkouts
pl-PL: Poręczyciel może podglądać wypożyczenia

en: Last updated
pl-PL: Ostatnia aktualizacja

en: Last seen
pl-PL: Ostatnio widziany

en: Check previous checkout
pl-PL: Sprawdzać poprzednie wypożyczenia

en: Hide SQL code
pl-PL: Ukryj kod SQL

en: Manual
pl-PL: Ręczne

en: Overdues
pl-PL: Przetrzymania

en: Suspension
pl-PL: Zawieszenie

en: Discharge
pl-PL: Karta odejścia

en: Plugins
pl-PL: Wtyczki

en: Tools
pl-PL: Narzędzia

en: Administration
pl-PL: Administracja

en: About Koha
pl-PL: O Koha

en: Acquisitions
pl-PL: Gromadzenie

en: Add order
pl-PL: Dodaj zamówienie

en: Acquisition
pl-PL: Gromadzenie

en: Batch {batch_id}
pl-PL: Grupa {batch_id}

en: Batch list
pl-PL: Lista grup

en: Order staged MARC records
pl-PL: Zamów przygotowane rekordy MARC

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
pl-PL: Koszyk {basketname} ({basketnumber}) dla {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
pl-PL: Utworzony przez:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
pl-PL: Zarządzany przez:

[ctx: noun]
en: Order
pl-PL: Zamówienie

en: Basket grouping for '{vendor}'
pl-PL: Grupowanie koszyków dla '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
pl-PL: Edytuj koszyk '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
pl-PL: Dodaj koszyk dla {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
pl-PL: Szukaj dostawcy {vendor}

en: basket | baskets
pl-PL[0]: koszyk
pl-PL[1]: koszyki
pl-PL[2]: koszyków

en: subscription | subscriptions
pl-PL[0]: prenumerata
pl-PL[1]: prenumeraty
pl-PL[2]: prenumerat

[ctx: basket created by]
en: Created by
pl-PL: Utworzony przez

en: Cancel order
pl-PL: Anuluj zamówienie

en: Basket {basketnumber}
pl-PL: Koszyk {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
pl-PL: Powiel istniejące zamówienia

en: EDIFACT messages
pl-PL: Wiadomości EDIFACT

en: EDIFACT message display
pl-PL: Wyświetlanie wiadomości EDIFACT

en: Orders search
pl-PL: Wyszukiwanie zamówień

en: Search results
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

en: Order search
pl-PL: Wyszukiwanie zamówień

en: Files
pl-PL: Pliki

en: Invoice
pl-PL: Faktura

en: Invoices
pl-PL: Faktury

en: Late orders
pl-PL: Zaległe zamówienia

en: Change estimated delivery date
pl-PL: Zmień przewidywaną datę dostawy

en: Change order vendor note
pl-PL: Zmień uwagę dostawcy do zamówienia

en: Change order internal note
pl-PL: Zmień wewnętrzną uwagę do zamówienia

en: Modify order details (line #{ordernumber})
pl-PL: Modyfikuj szczegóły zamówienia (wiersz #{ordernumber})

en: New order
pl-PL: Nowe zamówienie

en: Duplicate warning
pl-PL: Ostrzeżenie przed duplikowaniem

en: Add order from a subscription
pl-PL: Dodaj zamówienie z prenumeraty

[ctx: verb]
en: Order
pl-PL: Wybierz

en: Add order from a suggestion
pl-PL: Dodaj zamówienie z propozycji

en: Ordered
pl-PL: Zamówiono

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
pl-PL: Podsumowanie odbioru od dostawcy {vendor}, faktura {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
pl-PL: Podsumowanie odbioru od dostawcy {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
pl-PL: Odbierz zamówienia od {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
pl-PL: Odbierz przesyłkę od dostawcy {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
pl-PL: Liczba rekordów

en: Order details
pl-PL: Szczegóły zamówienia

en: Spent
pl-PL: Wydano

en: Modify vendor '{vendor}'
pl-PL: Modyfikuj dostawcę {vendor}

en: Add vendor
pl-PL: Dodaj dostawcę

en: Vendor '{vendor}'
pl-PL: Dostawca {vendor}

en: Transfer order
pl-PL: Prześlij zamówienie

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
pl-PL: Zamówienia z niepewnymi cenami od dostawcy {vendor}

en: Orders with uncertain prices
pl-PL: Zamówienia z niepewną ceną

en: Modify vendor issue {issue_number}
pl-PL: Modyfikuj problem z dostawcą {issue_number}

en: New vendor issue
pl-PL: Nowy problem z dostawcą

en: Confirm deletion of vendor issue
pl-PL: Potwierdź usunięcie problemu z dostawcą

en: Vendor issues
pl-PL: Problemy z dostawcami

en: Order from external source
pl-PL: Zamów z zewnętrznego źródła

en: Modify field '{field_name}'
pl-PL: Modyfikuj pole '{field_name}'

en: New field
pl-PL: Nowe pole

en: Table '{table_name}'
pl-PL: Tabela '{table_name}'

en: Additional fields
pl-PL: Dodatkowe pola

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
pl-PL: Modyfikuj pole '{field_name}' dla tabeli '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
pl-PL: Nowe pole dla tabeli '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
pl-PL: Skróty Zaawansowanego edytora

en: Modify budget '{budget_period_description}'
pl-PL: Modyfikuj budżet '{budget_period_description}'

en: New budget
pl-PL: Nowy budżet

en: Duplicate budget
pl-PL: Powiel budżet

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
pl-PL: Nie można usunąć budżetu '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie budżetu {budget_period_description}

en: Close budget '{budget_period_description}'
pl-PL: Zamknij budżet '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
pl-PL: Budżet '{budget_period_description}' zamknięty

en: Budgets
pl-PL: Budżety

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie budżetu {budget_period_description}?

en: Modify fund '{fund_name}'
pl-PL: Modyfikuj fundusz '{fund_name}'

en: Modify fund
pl-PL: Modyfikuj fundusz

en: Add fund to '{fund_parent}'
pl-PL: Dodaj fundusz do '{fund_parent}'

en: New fund
pl-PL: Nowy fundusz

en: Funds for budget '{budget}'
pl-PL: Fundusze w budżecie '{budget}'

en: Funds
pl-PL: Fundusze

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie funduszu '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
pl-PL: Fundusze w '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
pl-PL: Modyfikuj fundusz '{fund_name}' w budżecie '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie funduszu {fund}?

en: Modify contract {contractname}
pl-PL: Modyfikuj umowę {contractname}

en: New contract
pl-PL: Nowa umowa

en: Contracts of {vendor}
pl-PL: Umowy z {vendor}

en: Data recorded
pl-PL: Dane zapisane

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie umowy '{contractnumber}'

en: Contract deleted
pl-PL: Umowa usunięta

en: Contracts
pl-PL: Umowy

[ctx: Budget planning]
en: by months
pl-PL: ze względu na miesiące

[ctx: Budget planning]
en: by item types
pl-PL: ze względu na typ dokumentu

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
pl-PL: ze względu na biblioteki

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
pl-PL: ze względu na {type}

en: Audio alerts
pl-PL: Alerty dźwiękowe

en: Edit subfields constraints
pl-PL: Modyfikuj ograniczenia podpól

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie podpola '{subfield}'

en: Tag {tag}
pl-PL: Pole {tag}

en: '{authtypecode}' framework
pl-PL: '{authtypecode}' szablon

en: Default framework
pl-PL: Domyślny szablon

en: Authority types
pl-PL: Typy haseł wzorcowych

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie podpola '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
pl-PL: Modyfikuj tag '{searchfield}'

en: New tag
pl-PL: Nowe pole

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie pola '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
pl-PL: Modyfikuj pole {searchfield}

en: {authtypecode} framework
pl-PL: Szablon {authtypecode}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
pl-PL: Szablon MARC hasła wzorcowego {authtypecode}

en: Default authority MARC framework
pl-PL: Domyślny szablon MARC hasła wzorcowego

en: Modify authorized value
pl-PL: Modyfikuj dopuszczoną wartość

en: New authorized value
pl-PL: Nowa dopuszczona wartość

en: Authorized values for category {category_name}
pl-PL: Dopuszczone wartości dla kategorii {category_name}

en: New category
pl-PL: Nowa kategoria

en: Authorized values
pl-PL: Dopuszczone wartości

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
pl-PL: Modyfikuj typ hasła wzorcowego {authority_type_code}

en: Modify default authority type
pl-PL: Modyfikuj domyślny typ hasła wzorcowego

en: New authority type
pl-PL: Nowy typ hasła wzorcowego

en: Authority type cannot be deleted
pl-PL: Typ hasła wzorcowego nie może być usunięty

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie typu hasła wzorcowego '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
pl-PL[0]: Ten typ hasła wzorcowego został użyty {count} raz.
pl-PL[1]: Ten typ hasła wzorcowego został użyty {count} razy.
pl-PL[2]: Ten typ hasła wzorcowego został użyty {count} razy.

en: Details of job #{job_id}
pl-PL: Szczegóły zadania #{job_id}

en: Jobs
pl-PL: Zadania

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
pl-PL: Modyfikuj szablon '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
pl-PL: Nowy szablon

en: Framework cannot be deleted
pl-PL: Szablon nie może zostać usunięty

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
pl-PL: Potwierdź usunięcie szablonu '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
pl-PL: Szablony bibliograficzne MARC

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
pl-PL: Czy potwierdzasz usunięcie szablonu '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
pl-PL: Limity transferu dla {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
pl-PL: Modyfikuj bibliotekę '{library}'

en: New library
pl-PL: Nowa biblioteka

en: Confirm deletion of library '{library}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie biblioteki '{library}'

en: Libraries
pl-PL: Biblioteki

en: Modify cash register '{cash_register}'
pl-PL: Modyfikuj kasę fiskalną '{cash_register}'

en: New cash register
pl-PL: Nowa kasa fiskalna

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie kasy fiskalnej '{cash_register}'

en: Cash registers
pl-PL: Kasa fiskalna

en: Modify category '{categorycode}'
pl-PL: Modyfikuj kategorię '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
pl-PL: Nie można usunąć kategorii '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie kategorii '{categorycode}'

en: Patron categories
pl-PL: Kategorie użytkowników

en: MARC bibliographic framework test
pl-PL: Test szablonu bibliograficznego MARC

en: Modify city '{city}'
pl-PL: Modyfikuj miejscowość '{city}'

en: New city
pl-PL: Nowa miejscowość

en: Confirm deletion of city '{city}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie miejscowości '{city}'

en: Cities
pl-PL: Miejscowości

en: Modify classification source '{description}'
pl-PL: Modyfikuj źródło klasyfikacji '{description}'

en: New classification source
pl-PL: Nowe źródło klasyfikacji

en: Modify filing rule '{description}'
pl-PL: Modyfikuj zasadę klasyfikacji (filing rule, nie filling rule) '{description}'

en: New filing rule
pl-PL: Nowa zasada klasyfikacji (filing rule, nie filling rule)

en: Modify splitting rule '{description}'
pl-PL: Modyfikuj regułę podziału '{description}'

en: New splitting rule
pl-PL: Nowa reguła podziału

en: Classification configuration
pl-PL: Konfiguracja klasyfikacji

en: Clone circulation and fine rules
pl-PL: Powiel zasady udostępniania i należności

en: Circulation and fine rules
pl-PL: Zasady udostępniania i należności

en: Table settings
pl-PL: Ustawienia tabeli

en: Modify credit type '{credit_type}'
pl-PL: Modyfikuj typ zasilenia '{credit_type}'

en: New credit type
pl-PL: Nowy typ zasilenia

en: Credit types
pl-PL: Typy zasilenia

en: {count} library limitation | {count} library limitations
pl-PL[0]: {count} ograniczenie biblioteczne
pl-PL[1]: {count} ograniczenia biblioteczne
pl-PL[2]: {count} ograniczeń bibliotecznych

en: Curbside pickup
pl-PL: Umówiony odbiór

en: Friday
pl-PL: Piątek

en: Monday
pl-PL: Poniedziałek

en: Saturday
pl-PL: Sobota

en: Sunday
pl-PL: Niedziela

en: Thursday
pl-PL: Czwartek

en: Tuesday
pl-PL: Wtorek

en: Wednesday
pl-PL: Środa

en: Modify currency '{currency_name}'
pl-PL: Modyfikuj walutę '{currency_name}'

en: New currency
pl-PL: Nowa waluta

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie waluty '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
pl-PL: Waluty i kursy wymian

en: Modify debit type '{debit_type}'
pl-PL: Modyfikuj typ obciążenia '{debit_type}'

en: New debit type
pl-PL: Nowy typ obciążenia

en: Debit types
pl-PL: Typy obciążenia

en: Modify desk
pl-PL: Modyfikuj oddział

en: New desk
pl-PL: Nowy oddział

en: Confirm deletion of desk
pl-PL: Potwierdź usunięcie oddziału

en: Desks
pl-PL: Oddziały

en: Did you mean?
pl-PL: Czy chodziło o...?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
pl-PL: Modyfikuj konto EDI '{edi_account}' dla dostawcy '{vendor}'

en: New account
pl-PL: Nowe konto

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
pl-PL: Potwierdź usuniecie konta EDI '{edi_account}' dla dostawcy '{vendor}'

en: EDI accounts
pl-PL: Konta EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
pl-PL: Oferty cenowe

en: Modify library EAN '{ean}'
pl-PL: Modyfikuj EAN biblioteki '{ean}'

en: New library EAN
pl-PL: Nowy EAN biblioteki

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie EAN-u {ean} biblioteki {library}?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie EAN-u {ean}?

en: Library EANs
pl-PL: EAN-y biblioteki

en: New identity provider domain
pl-PL: Nowa domena dostawcy uwierzytelniania

en: Modify identity provider domain '{domain}'
pl-PL: Modyfikuj domenę dostawcy tożsamości '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
pl-PL: Domeny dostawcy tożsamości dla '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
pl-PL: Dostawcy uwierzytelniania

en: Domains for '{identity_provider_code}'
pl-PL: Domeny '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
pl-PL: Nowa domena dostawcy tożsamości '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
pl-PL: Nowy dostawca uwierzytelniania

en: Modify identity provider '{id_provider}'
pl-PL: Modyfikuj dostawcę tożsamości '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
pl-PL: Powiadomienia o udostępnianiu egzemplarza

en: Modify search field '{field}'
pl-PL: Modyfikuj pole wyszukiwawcze '{field}'

en: New search field
pl-PL: Nowe pole wyszukiwawcze

en: Item search fields
pl-PL: Przeszukiwane pola egzemplarzy

en: Modify search field  '{field}'
pl-PL: Modyfikuj pole wyszukiwawcze   '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
pl-PL: Modyfikuj typ dokumentu '{item_type}'

en: New item type
pl-PL: Nowy typ dokumentu

en: Cannot delete item type '{item_type}'
pl-PL: Nie można usunąć typu dokumentu '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie typu egzemplarza {item_type}?

en: Data deleted
pl-PL: Dane usunięto

en: Item types
pl-PL: Typy dokumentów

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
pl-PL: Czy na pewno usunąć typ dokumentu '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
pl-PL: Mapowanie formatu MARC

en: Library groups
pl-PL: Grupy bibliotek

en: Localization
pl-PL: Lokalizacja

en: Record overlay rules
pl-PL: Reguły nadpisywania rekordów

[ctx: noun]
en: Filter
pl-PL: Filtr

en: Edit subfield constraints
pl-PL: Modyfikuj ograniczenia podpola

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie podpola {subfield}?

en: Tag {tag} subfield structure
pl-PL: Struktura podpól pola {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
pl-PL: Ograniczenia podpól pola {tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
pl-PL: Struktura podpól pola {tag} (szablon {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
pl-PL: Struktura podpól pola {tag} (szablon domyślny)

en: New tag {searchfield}
pl-PL: Nowe pole {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
pl-PL: Potwierdź usunięcie pola {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
pl-PL: Szablon bibliograficzny MARC '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
pl-PL: Potwierdzasz usunięcie pola {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
pl-PL: Modyfikuj regułę dopasowania rekordów "{code}"

en: New record matching rule
pl-PL: Nowa reguła dopasowania rekordów

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie reguły dopasowania rekordów "{code}"

en: Record matching rules
pl-PL: Reguły dopasowania rekordów

en: Mappings for set '{oai_set}'
pl-PL: Mapowania dla zestawu {oai_set}

en: OAI sets
pl-PL: Zestawy OAI

en: New OAI set
pl-PL: Nowy zestaw OAI

en: Modify OAI set '{oai_set}'
pl-PL: Modyfikuj zestaw OAI {oai_set}

en: OverDrive library authnames
pl-PL: Indywidualne authname bibliotek w OverDrive

en: Modify patron attribute type '{code}'
pl-PL: Modyfikuj typ atrybutu użytkownika '{code}'

en: New patron attribute type
pl-PL: Nowy typ atrybutu użytkownika

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie typu atrybutu użytkownika '{code}'

en: Patron attribute types
pl-PL: Typy atrybutów użytkownika

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
pl-PL: Czy potwierdzasz usunięcie typu atrybutu użytkownika '{code}' ({description})?

en: System preferences
pl-PL: Ustawienia systemu

en: Modify restriction type
pl-PL: Modyfikuj typ ograniczenia

en: New restriction type
pl-PL: Nowy typ ograniczenia

en: Confirm deletion of restriction type
pl-PL: Potwierdź usunięcie typu ograniczenia

en: Patron restriction types
pl-PL: Typy ograniczenia użytkownika

en: Search filters
pl-PL: Filtry wyszukiwania

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
pl-PL: Konfigurowanie wyszukiwarki (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie uaktualniania mapowania: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
pl-PL: Wystąpił błąd podczas usuwania istniejących mapowań. Nic nie zostało zmienione!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
pl-PL: (szukane pole {field_name} z mapowaniem {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
pl-PL: Nieprawidłowa zawartość pola '{weight}', musi być dodatnią liczbą dziesiętną.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
pl-PL: Próbowałeś usunąć wszystkie mapowania dla wymaganego indeksu, musisz zostawić co najmniej jedno mapowanie

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
pl-PL: Wystąpił błąd podczas aktualizacji mapowań indeksu Elasticsearch: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
pl-PL: Indeks '{index}' musi zostać ponownie zindeksowany.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
pl-PL: Indeks '{index}' musi zostać odtworzony.

en: Mappings updated successfully.
pl-PL: Mapowania zostały zaktualizowane pomyślnie.

en: Mappings have been reset successfully.
pl-PL: Mapowania zostały pomyślnie zresetowane.

en: Elasticsearch is currently disabled.
pl-PL: Elasticsearch jest obecnie wyłączony.

en: Share content with Mana KB
pl-PL: Udostępnij zawartość w Mana KB

en: SMS cellular providers
pl-PL: Operatorzy sieci komórkowych (SMS)

en: New SMTP server
pl-PL: Nowy serwer SMTP

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
pl-PL: Modyfikuj serwer SMTP '{smtp_server}'

en: SMTP servers
pl-PL: Serwery SMTP

en: SRU search field mapping for bibliographic records
pl-PL: Modyfikuj mapowania pól wyszukiwania SRU dla rekordów bibliograficznych

en: Z39.50/SRU servers
pl-PL: Serwery Z39.50/SRU

en: SRU search field mapping for authorities
pl-PL: Modyfikuj mapowania pól wyszukiwania SRU dla haseł wzorcowych

en: Modify system preference '{system_preference}'
pl-PL: Modyfikuj ustawienie systemowe '{system_preference}'

en: New system preference
pl-PL: Nowa opcja systemowa

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie ustawienia systemowego '{system_preference}'

en: System preference deleted
pl-PL: Ustawienie systemowe usunięte

en: Local use system preferences
pl-PL: Ustawienia systemowe lokalnego użycia

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
pl-PL: Potwierdzić usunięcie opcji systemowych '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
pl-PL: Limity transferów pomiędzy bibliotekami

en: Transport cost matrix
pl-PL: Koszty transportu pomiędzy bibliotekami

en: Koha usage statistics
pl-PL: Statystyki korzystania z Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
pl-PL: Modyfikuj serwer {servertype} {servername}

en: New {servertype} server
pl-PL: Nowy serwer {servertype}

en: Search results for '{search_keyword}'
pl-PL: Wyniki wyszukiwania dla '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
pl-PL: Wyszukiwanie zaczynające się od '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
pl-PL: Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

en: Two-factor authentication setup
pl-PL: Ustawienia uwierzytelniania dwuskładnikowego

en: This account has been locked.
pl-PL: To konto zostało zablokowane.

en: Invalid username or password
pl-PL: Nieprawidłowy login lub hasło

en: IP address change
pl-PL: Zmiana adresu IP

en: Session timed out
pl-PL: Sesja wygasła

en: Access denied
pl-PL: Odmowa dostępu

en: Error authenticating with external provider
pl-PL: Błąd uwierzytelniania przez zewnętrznego dostawcę

en: Log in to Koha
pl-PL: Zaloguj się

en: Cataloging authority plugin
pl-PL: Wtyczka haseł wzorcowych do katalogowania

en: Authorities
pl-PL: Hasła wzorcowe

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
pl-PL: Modyfikuj rekord wzorcowy #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
pl-PL: Dodawanie rekordu wzorcowego ({authtypetext})

en: Authority details
pl-PL: Szczegóły rekordu wzorcowego

en: Unknown authority record
pl-PL: Nieznane hasło wzorcowe

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
pl-PL: Szczegóły hasła wzorcowego #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
pl-PL: Scalanie rekordów

en: Authority search results
pl-PL: Wyniki wyszukiwania według haseł

en: Your cart
pl-PL: Twój schowek

en: Catalog
pl-PL: Katalog

en: Download cart
pl-PL: Pobierz zawartość schowka

en: Sending your cart
pl-PL: Wysyłanie zawartości schowka

en: Print notices for {today}
pl-PL: Drukowane powiadomienia z dnia {today}

en: Bookings
pl-PL: Rezerwacje

en: Unknown record
pl-PL: Rekord nieznany

en: ISBD details for {title}
pl-PL: {title} w formacie ISBD

en: MARC details for {title}
pl-PL: {title} w formacie MARC

en: Advanced search
pl-PL: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Details for {title}
pl-PL: Szczegóły rekordu {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
pl-PL[0]: Istnieje jedna zarchiwizowana propozycja zakupu.
pl-PL[1]: Istnieją {count} zarchiwizowane propozycje zakupu.
pl-PL[2]: Istnieje {count} zarchiwizowanych propozycji zakupu.

en: Images
pl-PL: Obrazy

en: Checkout history for {title}
pl-PL: Historia udostępniania dla {title}

en: Item search
pl-PL: Wyszukiwanie egzemplarzy

en: Labeled MARC details for {title}
pl-PL: {title} w formacie MARC z etykietami

en: Item details for {title}
pl-PL: Szczegóły egzemplarza dla {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
pl-PL: Wyniki wyszukiwania dla zapytania {query_desc} z ograniczeniem: {limit_desc}

en: Results of search for {query_desc}
pl-PL: Wyniki wyszukiwania dla zapytania {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
pl-PL: Wyniki wyszukiwania z ograniczeniem {limit_desc}

en: Results of search
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

en: You did not specify any search criteria
pl-PL: Nie określiłaś/eś żadnych kryteriów wyszukiwania

en: {count} item | {count} items
pl-PL[0]: {count} egzemplarz
pl-PL[1]: {count} egzemplarze
pl-PL[2]: {count} egzemplarzy

en: Search history
pl-PL: Historia wyszukiwania

en: MARC import
pl-PL: Import MARC

en: Cataloging
pl-PL: Katalogowanie

en: Stock rotation details for {title}
pl-PL: Szczegóły obiegu zbiorów dla pozycji {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
pl-PL: Modyfikowanie {title} (numer rekordu {biblionumber})

en: Add MARC record
pl-PL: Dodaj rekord MARC

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
pl-PL: Modyfikowanie

en: No results found
pl-PL: Brak wyników

en: Items
pl-PL: Egzemplarze

en: (Record #{biblionumber})
pl-PL: (rekord #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
pl-PL: Modyfikuj {title} Autor: {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
pl-PL: Rekord #

en: Edit {title}
pl-PL: Modyfikuj {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
pl-PL: Egzemplarze

en: Catalog concerns
pl-PL: Problemy z katalogiem

en: Editor
pl-PL: Edytor

en: Link to host record
pl-PL: Połącz z rekordem macierzystym

en: Attach an item to
pl-PL: Dołącz egzemplarz do

en: Framework plugin example
pl-PL: Przykład wtyczki szablonu

en: Cataloguing
pl-PL: Katalogowanie

en: Call number browser
pl-PL: Przeglądarka sygnatur

en: 006 builder
pl-PL: Edytor pola 006

en: 007 builder
pl-PL: Edytor pola 007

en: 008 builder
pl-PL: Edytor pola 008

en: Classifications
pl-PL: Klasyfikacje

en: 000 - Leader builder
pl-PL: 000 - Edytor etykiety

en: Leader builder
pl-PL: Edytor etykiety

en: Plugin for links
pl-PL: Edytor połączeń

en: UNIMARC field 100 builder
pl-PL: Edytor pola 100 UNIMARC

en: UNIMARC field 105 builder
pl-PL: Edytor pola 105 UNIMARC

en: UNIMARC field 106 builder
pl-PL: Edytor pola 106 UNIMARC

en: UNIMARC field 110 builder
pl-PL: Edytor pola 110 UNIMARC

en: UNIMARC field 115a builder
pl-PL: Edytor pola 115a UNIMARC

en: UNIMARC field 115b builder
pl-PL: Edytor pola 115b UNIMARC

en: UNIMARC field 116 builder
pl-PL: Edytor pola 116 UNIMARC

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
pl-PL: druk

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
pl-PL: Techniki malarskie (druk) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
pl-PL: Techniki malarskie (druk) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
pl-PL: Techniki malarskie (druk) 3

en: UNIMARC field 117 builder
pl-PL: Edytor pola 117 UNIMARC

en: UNIMARC field 120 builder
pl-PL: Edytor pola 120 UNIMARC

en: UNIMARC field 121a builder
pl-PL: Edytor pola 121a UNIMARC

en: UNIMARC field 121b builder
pl-PL: Edytor pola 121b UNIMARC

en: UNIMARC field 122 builder
pl-PL: Edytor pola 122 UNIMARC

en: UNIMARC field 123a builder
pl-PL: Edytor pola 123a UNIMARC

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
pl-PL: Edytor pola UNIMARC 123d/e/f/g

en: UNIMARC field 123i/j builder
pl-PL: Edytor pola 123i/j UNIMARC

en: UNIMARC field 124a builder
pl-PL: Edytor pola 124a UNIMARC

en: UNIMARC field 124b builder
pl-PL: Edytor pola 124b UNIMARC

en: UNIMARC field 124c builder
pl-PL: Edytor pola 124c UNIMARC

en: UNIMARC field 124d builder
pl-PL: Edytor pola 124d UNIMARC

en: UNIMARC field 124e builder
pl-PL: Edytor pola 124e UNIMARC

en: UNIMARC field 124f builder
pl-PL: Edytor pola 124f UNIMARC

en: UNIMARC field 124g builder
pl-PL: Edytor pola 124g UNIMARC

en: UNIMARC field 125a builder
pl-PL: Edytor pola 125a UNIMARC

en: UNIMARC field 125b builder
pl-PL: Edytor pola 125b UNIMARC

en: UNIMARC field 126a builder
pl-PL: Edytor pola 126a UNIMARC

en: UNIMARC field 126b builder
pl-PL: Edytor pola 126b UNIMARC

en: UNIMARC field 127 builder
pl-PL: Edytor pola 127 UNIMARC

en: UNIMARC field 128a builder
pl-PL: Edytor pola 128a UNIMARC

en: UNIMARC field 128b builder
pl-PL: Edytor pola 128b UNIMARC

en: UNIMARC field 128c builder
pl-PL: Edytor pola 128c UNIMARC

en: UNIMARC field 130 builder
pl-PL: Edytor pola 130 UNIMARC

en: UNIMARC field 135a builder
pl-PL: Edytor pola 135a UNIMARC

en: UNIMARC field 140 builder
pl-PL: Edytor pola 140 UNIMARC

en: UNIMARC field 141 builder
pl-PL: Edytor pola 141 UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146a
pl-PL: Edytor pola 146a UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146b
pl-PL: Edytor pola 146b UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146c
pl-PL: Edytor pola 146c UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146d
pl-PL: Edytor pola 146d UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146e
pl-PL: Edytor pola 146e UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146h
pl-PL: Edytor pola 146h UNIMARC

en: Framework plugin unimarc_field_146i
pl-PL: Edytor pola 146i UNIMARC

en: UNIMARC field 181-2 builder
pl-PL: Edytor pola 181-2 UNIMARC

en: UNIMARC field 181a builder
pl-PL: Edytor pola 181a UNIMARC

en: UNIMARC field 181b builder
pl-PL: Edytor pola 181b UNIMARC

en: UNIMARC field 181c builder
pl-PL: Edytor pola 181c UNIMARC

en: UNIMARC field 182-2 builder
pl-PL: Edytor pola 182-2 UNIMARC

en: UNIMARC field 182a builder
pl-PL: Edytor pola 182a UNIMARC

en: UNIMARC field 182c builder
pl-PL: Edytor pola 182c UNIMARC

en: UNIMARC field 183-2 builder
pl-PL: Edytor pola 183-2 UNIMARC

en: UNIMARC field 183a builder
pl-PL: Edytor pola 183a UNIMARC

en: UNIMARC field 210c builder
pl-PL: Edytor pola 210c UNIMARC

en: UNIMARC field 225a builder
pl-PL: Edytor pola 225a UNIMARC

en: UNIMARC field 283-2 builder
pl-PL: Edytor pola 283-2 UNIMARC

en: UNIMARC field 283a builder
pl-PL: Edytor pola 283a UNIMARC

en: UNIMARC field 325h builder
pl-PL: Edytor pola 325h UNIMARC

en: UNIMARC field 325j builder
pl-PL: Edytor pola 325j UNIMARC

en: UNIMARC field 4XX builder
pl-PL: Edytor pola 4XX UNIMARC

en: UNIMARC field 686a builder
pl-PL: Edytor pola 686a UNIMARC

en: UNIMARC leader builder
pl-PL: Edytor etykiety rekordu UNIMARC

en: Z39.50 authority search points
pl-PL: Kryteria wyszukiwania haseł przez Z39.50

en: Z39.50 authority search results
pl-PL: Z39.50 wyniki wyszukiwania według haseł wzorcowych

en: Z39.50/SRU search results
pl-PL: Z39.50/SRU wyniki wyszukiwania

en: Article requests
pl-PL: Zamówienia na kopię

en: Circulation
pl-PL: Udostępnianie

en: Circulation statistics for {title}
pl-PL: Statystyki udostępniania dla {title}

en: Overdues at {library}
pl-PL: Przetrzymane w {library}

en: Transfers
pl-PL: Transfery

en: Checkout notes
pl-PL: Uwagi do wypożyczenia

en: Checking out to {patron}
pl-PL: Wypożyczenia {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
pl-PL[0]: Zestaw {count}-częściowy
pl-PL[1]: Zestaw {count}-częściowy
pl-PL[2]: Zestaw {count}-częściowy

en: Batch check out to {patron}
pl-PL: Grupowe wypożyczenie dla {patron}

en: Curbside pickups
pl-PL: Umówione odbiory

en: Pending on-site checkouts
pl-PL: Oczekujące wypożyczenia na miejscu

en: Items overdue as of {date}
pl-PL: Egzemplarze przetrzymane na dzień {date}

en: Holds to pull
pl-PL: Podgląd złożonych zamówień

en: Hold transfer print receipt
pl-PL: Wydruk potwierdzenia transferu zamówienia

en: Transfers print receipt
pl-PL: Wydruk pokwitowań transferów

en: Print receipt for {borrowernumber}
pl-PL: Drukuj rewers dla {borrowernumber}

en: Patrons
pl-PL: Użytkownicy

en: Recall print receipt
pl-PL: Wydruk potwierdzenia złożenia żądania zwrotu

en: Renew {title}
pl-PL: Prolonguj {title}

en: Request article
pl-PL: Zamów artykuł

en: Hold ratios
pl-PL: Wskaźniki zamówień

en: Check in {title}
pl-PL: Przekaż/zwróć {title}

en: Set library and desk
pl-PL: Wybierz bibliotekę i oddział

en: Set library
pl-PL: Wybierz bibliotekę

en: Transfers to send
pl-PL: Transfery do przesłania

en: Transfers to receive
pl-PL: Oczekujące transfery

en: Holds queue
pl-PL: Kolejka zamówień

en: Holds awaiting pickup
pl-PL: Zamówienia oczekujące na odbiór

en: Club enrollments for {club_name}
pl-PL: Zapisy do grupy {club_name}

en: Patron clubs
pl-PL: Grupy użytkownika

en: Modify club {club_name}
pl-PL: Modyfikuj grupę {club_name}

en: Create a new {club_template} club
pl-PL: Utwórz nową grupę według szablonu {club_template}

en: Modify club template {club_template}
pl-PL: Modyfikuj szablon grupy {club_template}

en: New club template
pl-PL: Nowy szablon grupy

en: Add reserves
pl-PL: Dodaj rezerwacje

en: Course reserves
pl-PL: Kursy

en: Edit reserve
pl-PL: Modyfikuj rezerwację

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
pl-PL: Modyfikuj

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
pl-PL: Rezerwuj

en: Remove reserves
pl-PL: Usuń rezerwacje

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
pl-PL[0]: {title} ({barcode}) został usunięty z kursu {count}.
pl-PL[1]: {title} ({barcode}) został usunięty z kursów {count}.
pl-PL[2]: {title} ({barcode}) został usunięty z kursów {count}.

en: Course details for {course_name}
pl-PL: Szczegóły kursu {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
pl-PL: Semestr

en: Edit {course_name}
pl-PL: Modyfikuj {course_name}

en: New course
pl-PL: Nowy kurs

[ctx: Semester]
en: Term:
pl-PL: Semestr:

en: Invalid course
pl-PL: Niepoprawny kurs

en: E-resource management
pl-PL: Zarządzanie zasobami cyfrowymi

en: Error {error_number}
pl-PL: Błąd {error_number}

en: ILL requests
pl-PL: Zamówienia WM

en: Log in to the Koha web installer
pl-PL: Logowanie do instalatora Koha

en: Perl modules missing
pl-PL: Brakujące moduły Perl

en: Perl version obsolete
pl-PL: Przestarzała wersja Perla

en: Check Perl dependencies
pl-PL: Sprawdź zależności Perl

en: Web installer
pl-PL: Instalator sieciowy

en: Database settings
pl-PL: Ustawienia bazy danych

en: Set up database
pl-PL: Skonfiguruj bazę danych

en: Error creating database tables
pl-PL: Błąd przy tworzeniu tabel bazy danych

en: Database tables created
pl-PL: Utworzono tabele

en: Update database
pl-PL: Zaktualizuj bazę danych

en: Install basic configuration settings
pl-PL: Instaluj podstawową konfigurację

en: Updating database structure
pl-PL: Aktualizowanie struktury bazy danych

en: Select your MARC flavor
pl-PL: Wybierz wersję MARC

en: Selecting default settings
pl-PL: Wybór ustawień domyślnych

en: Default data loaded
pl-PL: Załadowano dane domyślne

en: Installation complete
pl-PL: Instalacja ukończona

en: Koha staff interface
pl-PL: Koha - interfejs bibliotekarza

en: Barcode image generator
pl-PL: Generator kodów kreskowych

en: Edit label batch {batch_id}
pl-PL: Modyfikuj grupę etykiet {batch_id}

en: New label batch
pl-PL: Nowa grupa etykiet

en: Batches
pl-PL: Grupy

en: Label creator
pl-PL: Kreator etykiet

en: Edit label layout {layout_id}
pl-PL: Modyfikuj layout etykiet {layout_id}

en: New label layout
pl-PL: Nowy layout etykiet

en: Layouts
pl-PL: Layouty

en: Edit printer profile {profile_id}
pl-PL: Modyfikuj profil drukarki {profile_id}

en: New printer profile
pl-PL: Nowy profil drukarki

en: Profiles
pl-PL: Profile

en: Print barcode range
pl-PL: Wydrukuj zakres kodów kreskowych

en: Edit label template {template_id}
pl-PL: Modyfikuj szablon etykiet {template_id}

en: New label template
pl-PL: Nowy szablon etykiet

en: Templates
pl-PL: Szablony

en: Label layouts
pl-PL: Layouty etykiet

en: template
pl-PL: szablon

en: Label templates
pl-PL: Szablony etykiet

en: profile
pl-PL: profil

en: Printer profiles
pl-PL: Profile drukarki

en: batch
pl-PL: grupa

en: Label batches
pl-PL: Grupy etykiet

en: Label printing/exporting
pl-PL: Drukowanie/eksportowanie etykiet

en: Labels
pl-PL: Etykiety

en: Search
pl-PL: Szukaj

en: Quick spine label creator
pl-PL: Szybki kreator etykiet grzbietowych

en: Spine labels
pl-PL: Etykiety grzbietowe

en: Details of credit
pl-PL: Szczegóły zasilenia

en: Details of debit
pl-PL: Szczegóły obciążenia

en: API Keys
pl-PL: Klucze API

en: Account for
pl-PL: Konto dla

en: Delete patron
pl-PL: Usuń użytkownika

en: Discharge for
pl-PL: Karta odejścia dla

en: Pending discharge requests
pl-PL: Oczekujące prośby o kartę odejścia

en: Files for
pl-PL: Pliki dla

en: Holds history for
pl-PL: Historia zamówień dla

en: Details for
pl-PL: Szczegóły dla

en: Housebound
pl-PL: Użytkownik nieopuszczający domu

en: ILL requests history for
pl-PL: Historia zamówień WM dla

en: Create manual credit
pl-PL: Zasil

en: Create manual invoice
pl-PL: Wystaw fakturę

en: Set permissions for
pl-PL: Ustaw uprawnienia dla

en: Password updated
pl-PL: Hasło zaktualizowane

en: Update password for
pl-PL: Zaktualizuj hasło dla

en: Add patron
pl-PL: Dodaj użytkownika

en: Modify patron
pl-PL: Modyfikuj użytkownika

[ctx: gender]
en: Other
pl-PL: Inny

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
pl-PL: Utworzono

en: Update patron records
pl-PL: Aktualizuj konto użytkownika

en: Merge patron records
pl-PL: Scal rekordy użytkowników

en: Check duplicate patron
pl-PL: Znajdź zdublowane konta użytkowników

en: Summary for
pl-PL: Podsumowanie dla

en: Patron details for
pl-PL: Szczegóły użytkownika

en: Sent notices for
pl-PL: Wyślij powiadomienia do

en: Make a payment for
pl-PL: Dokonaj płatności dla

en: Write off an amount for {patron}
pl-PL: Anuluj konto {patron}

en: Collect payment for {patron}
pl-PL: Pobierz opłatę od {patron}

en: Print receipt for
pl-PL: Drukuj rewers dla

en: Purchase suggestions for
pl-PL: Propozycje zakupu od

en: Circulation history for
pl-PL: Historia udostępniania dla

en: Recalls history for
pl-PL: Historia próśb o zwrot dla

en: Subscription routing lists for
pl-PL: Lista obiegu prenumeraty dla

en: Patron search
pl-PL: Wyszukiwanie użytkowników

en: Statistics for
pl-PL: Statystyki dla

en: Choose adult category
pl-PL: Wybierz kategorię użytkownika dorosłego

en: Add offline circulations to queue
pl-PL: Dodaj udostępnianie offline do kolejki

en: Offline circulation
pl-PL: Udostępnianie offline

en: Offline circulation file upload
pl-PL: Wczytywanie pliku udostępniania offline

en: Create a library
pl-PL: Utwórz bibliotekę

en: Add a patron category
pl-PL: Dodaj kategorię użytkownika

en: Create Koha administrator patron
pl-PL: Utwórz konto administratora Koha

en: Create a new item type
pl-PL: Utwórz nowy typ dokumentu Koha

en: Onboarding complete
pl-PL: Wdrożenie zakończone

en: Create circulation rule
pl-PL: Utwórz zasadę udostępniania

en: Modify patron list '{list_name}'
pl-PL: Modyfikuj listę użytkowników {list_name}

en: New patron list
pl-PL: Nowa lista użytkowników

en: Patron lists
pl-PL: Listy użytkowników

en: Edit patron card batch
pl-PL: Modyfikuj grupę kart użytkownika

en: New patron card batch
pl-PL: Nowa grupa kart użytkownika

en: Patron card creator
pl-PL: Kreator kart użytkowników

en: Edit patron card layout
pl-PL: Modyfikuj layout karty użytkownika

en: New patron card layout
pl-PL: Nowy layout karty użytkownika

en: Edit printer profile
pl-PL: Modyfikuj profil drukarki

en: Edit patron card template
pl-PL: Modyfikuj szablon karty użytkownika

en: New patron card template
pl-PL: Nowy szablon karty użytkownika

en: Image manager
pl-PL: Menedżer obrazów

en: Patron card layouts
pl-PL: Layouty kart użytkowników

en: Patron card templates
pl-PL: Szablony kart użytkowników

en: Patron card printer profiles
pl-PL: Profile drukarki kart użytkowników

en: Patron card batches
pl-PL: Grupy kart użytkowników

en: Actions
pl-PL: Działania

en: Patron card printing/exporting
pl-PL: Drukowanie/eksportowanie kart użytkowników

en: Patron cards
pl-PL: Karty użytkowników

en: Plugins disabled
pl-PL: Wtyczki wyłączone

en: Upload plugin
pl-PL: Wgraj wtyczkę

en: Point of sale
pl-PL: Sprzedaż

en: Print receipt
pl-PL: Wydrukuj rachunek

en: Transaction history for {register}
pl-PL: Historia transakcji dla {register}

en: Cash summary for {library}
pl-PL: Rozliczenie finansowe dla {library}

en: Old recalls
pl-PL: Stare prośby o zwrot

en: Overdue recalls
pl-PL: Przeterminowane prośby o zwrot

en: Recalls queue
pl-PL: Kolejka próśb o zwrot

en: Recalls to pull
pl-PL: Prośby o zwrot do realizacji

en: Recalls awaiting pickup
pl-PL: Prośby o zwrot oczekujące na odbiór

en: Existing recalls
pl-PL: Istniejące prośby o zwrot

en: Recalls
pl-PL: Prośby o zwrot

en: Results
pl-PL: Wyniki

en: Acquisitions statistics
pl-PL: Statystyki gromadzenia

en: Patrons with the most checkouts
pl-PL: Użytkownicy z największą liczbą wypożyczeń

en: Patrons with no checkouts
pl-PL: Użytkownicy bez wypożyczeń

en: Patrons statistics
pl-PL: Statystyki użytkowników

en: Cash register statistics
pl-PL: Statystyki kasy fiskalnej

en: Most-circulated items
pl-PL: Najczęściej wypożyczane egzemplarze

en: Items with no checkouts
pl-PL: Egzemplarze nigdy niewypożyczone

en: Catalog statistics
pl-PL: Statystyki katalogu

en: Convert report
pl-PL: Raport przywrócony

en: Dictionary
pl-PL: Słownik

en: Guided reports wizard
pl-PL: Kreator raportów wspomaganych

en: Saved reports
pl-PL: Zapisane raporty

en: Create from SQL
pl-PL: Utwórz w SQL

en: SQL view
pl-PL: Podgląd SQL

en: Report {reportname} ({id})
pl-PL: Raport {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
pl-PL: Modyfikuj raport {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
pl-PL: Utwórz raport, krok 1 z 6: wybierz moduł

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
pl-PL: Utwórz raport, krok 2 z 6: wybierz typ raportu

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
pl-PL: Utwórz raport, krok 3 z 6: wybierz kolumny, które będą wyświetlane

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
pl-PL: Utwórz raport, krok 4 z 6: wybierz kryteria ograniczeń

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
pl-PL: Utwórz raport, krok 5 z 6: wybierz kolumny do podsumowania

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
pl-PL: Utwórz raport, krok 6 z 6: wybierz sposób porządkowania raportu

en: Average loan time
pl-PL: Średni okres wypożyczenia

en: Circulation statistics
pl-PL: Statystyki Udostępniania

en: Lost items
pl-PL: Egzemplarze zagubione

en: Catalog by item types
pl-PL: Katalog według typów dokumentu

en: Orders by fund
pl-PL: Zamówienia według funduszy

en: Holds statistics
pl-PL: Statystyki zamówień

en: Serials subscriptions stats
pl-PL: Statystyka prenumeraty czasopism

en: Place a hold on {title}
pl-PL: Złóż zamówienie na {title}

en: Confirm holds
pl-PL: Potwierdź zamówienia

en: Holds
pl-PL: Zamówienia

en: Hold | Holds
pl-PL[0]: zamówienie
pl-PL[1]: zamówienia
pl-PL[2]: zamówień

en: Approved comments
pl-PL: Zatwierdzone komentarze

en: Comments awaiting moderation
pl-PL: Komentarze oczekujące na zatwierdzenie

en: Comments
pl-PL: Komentarze

en: Manage items
pl-PL: Zarządzaj egzemplarzami

en: Collection '{collection_title}'
pl-PL: Kolekcja '{collection_title}'

en: Rotating collections
pl-PL: Kolekcje czasowe

en: Manage items for '{collection_title}'
pl-PL: Zarządzaj egzemplarzami w kolekcji '{collection_title}'

en: Add a new collection
pl-PL: Dodaj nową kolekcję

en: Collection deleted
pl-PL: Kolekcja usunięta

en: Edit collection
pl-PL: Modyfikuj kolekcję

en: Transfer collection
pl-PL: Transfer kolekcji

en: Transfer collection '{collection_title}'
pl-PL: Transfer kolekcji '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
pl-PL: Modyfikuj propozycję zakupu #{suggestion_number}

en: Add suggestion
pl-PL: Dodaj propozycję zakupu

en: Show suggestion #{suggestion_number}
pl-PL: Pokaż propozycję zakupu #{suggestion_number}

en: Suggestions
pl-PL: Propozycje zakupu

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
pl-PL: Utworzony przez:

en: Results for tag '{tag}'
pl-PL: Wyniki dla tagu '{tag}'

en: Tags
pl-PL: Tagi

en: Approved
pl-PL: Zatwierdzone

en: Pending
pl-PL: Oczekujące

en: Rejected
pl-PL: Odrzucone

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
pl-PL: Odrzucony

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
pl-PL: Zatwierdzony

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
pl-PL: Oczekujący

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
pl-PL: Zatwierdzone

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
pl-PL: Odrzucone

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
pl-PL: Oczekujące

en: Access files
pl-PL: Dostęp do plików

en: Modify news item
pl-PL: Modyfikuj wpis aktualności

en: Modify page
pl-PL: Modyfikuj stronę

en: Modify HTML customization
pl-PL: Modyfikuj dostosowanie HTML

en: New news item
pl-PL: Nowy wpis aktualności

en: New page
pl-PL: Nowa strona

en: New HTML customization
pl-PL: Nowe dostosowanie HTML

en: News
pl-PL: Aktualności

en: Pages
pl-PL: Strony

en: HTML customizations
pl-PL: Dostosowanie HTML

en: Additional content
pl-PL: Dodatkowe narzędzia

en: Rules
pl-PL: Zasady

en: Automatic item modifications by age
pl-PL: Automatyczne modyfikacje egzemplarzy według daty dodania

en: Confirm selection
pl-PL: Potwierdź wybór

en: Job enqueued
pl-PL: Zadanie dodane do kolejki

en: Batch item deletion
pl-PL: Usuń grupę egzemplarzy

en: Modifications
pl-PL: Modyfikacje

en: Batch item modification
pl-PL: Grupowa modyfikacja egzemplarzy

en: Batch record deletion
pl-PL: Grupowe usuwanie rekordów

en: Batch extend due dates
pl-PL: Grupowe przesuwanie terminów zwrotów

en: Batch record modification
pl-PL: Grupowa modyfikacja rekordów

en: Confirm
pl-PL: Potwierdź

en: Finished
pl-PL: Zakończone

en: Batch patron deletion and anonymization
pl-PL: Usuń i anonimizuj grupy użytkowników

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
pl-PL: Modyfikuj profil CSV '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
pl-PL: Nowy profil CSV

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
pl-PL: Potwierdź usunięcie profilu CSV {csv_profile_name}'

en: CSV profiles
pl-PL: Profile CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
pl-PL: Skasować profil CSV '{csv_profile_name}'?

en: Export data
pl-PL: Eksportuj dane

en: {library} calendar
pl-PL: Kalendarz {library}

en: Import patrons
pl-PL: Importuj użytkowników

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
pl-PL: {count_of_imported_records} zaimportowanych rekordów

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
pl-PL: (ostatni {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
pl-PL: {count_of_overwritten_records} nadpisanych rekordów

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
pl-PL: (ostatni {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
pl-PL: {count_of_existing_records} nie zaimportowano, ponieważ znajdowały się już w tabeli użytkowników, a nadpisywanie wyłączono

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
pl-PL: (ostatni {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
pl-PL: {count_of_invalid_records} niezaimportowano, ponieważ są w nieobsługiwanym formacie

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
pl-PL: (ostatni {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
pl-PL: {total} rekordów przeanalizowano

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
pl-PL: Wartości są oddzielone przecinkami.

en: Inventory
pl-PL: Skontrum

en: Modify notice
pl-PL: Modyfikuj powiadomienie

en: New notice
pl-PL: Nowe powiadomienie

en: Notice added
pl-PL: Powiadomienie dodane

en: Confirm deletion
pl-PL: Potwierdź usunięcie

en: Notices and slips
pl-PL: Powiadomienia i rewersy

[ctx: Message transport type]
en: Print
pl-PL: Wydruk

en: {content_length} / 160 characters
pl-PL: {content_length} / 160 znaków

en: Batch {batch_import_number}
pl-PL: Grupa {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
pl-PL: Zarządzaj rekordami MARC przygotowanymi do importu

en: Actions for template '{template_name}'
pl-PL: Działania na szablonie '{template_name}'

en: MARC modification templates
pl-PL: Szablony modyfikacji MARC

en: Batch patron modification
pl-PL: Modyfikuj grupy użytkowników

en: Overdue notice/status triggers
pl-PL: Wyzwalacze powiadomień/statusów

en: Page error
pl-PL: Błąd strony

en: Upload patron images
pl-PL: Wczytaj zdjęcia użytkowników

en: Preview notice template
pl-PL: Podgląd szablonu powiadomienia

en: Notices
pl-PL: Powiadomienia

en: OPAC problem reports
pl-PL: Zgłoszenia problemów w OPAC

en: Quote uploader
pl-PL: Wczytywanie cytatu

en: Quote editor
pl-PL: Edytor cytatów

en: Modify quote
pl-PL: Modyfikuj edytor

en: New quote
pl-PL: Nowy cytat

en: Task scheduler
pl-PL: Harmonogram zadań

en: Compare matched records
pl-PL: Dopasowanie rekordów

en: Stage MARC records for import
pl-PL: Przygotuj rekordy MARC do importu

en: Modify rota '{rota_title}'
pl-PL: Modyfikuj obieg '{rota_title}'

en: New rota
pl-PL: Nowy obieg

en: Manage stages for '{rota_title}'
pl-PL: Zarządzaj zbiorami przygotowanymi do obiegu '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
pl-PL: Modyfikuj etap {library}

en: New stage
pl-PL: Nowy etap

en: Manage items for '{rota_title}'
pl-PL: Zarządzaj egzemplarzami w obiegu '{rota_title}'

en: Add items
pl-PL: Dodaj egzemplarze

en: Stock rotation
pl-PL: Obieg zbiorów

en: Add items to rota '{rota_title}'
pl-PL: Dodaj egzemplarze do obiegu '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
pl-PL: Wczytaj okładkę dla

en: Upload local cover image
pl-PL: Wczytaj okładkę

en: Uploads
pl-PL: Wgrywanie plików

en: Log viewer
pl-PL: Podgląd dziennika zdarzeń

en: Add to list
pl-PL: Dodaj do listy

en: Lists
pl-PL: Listy

en: Download list
pl-PL: Pobierz listę

en: Sending your list
pl-PL: Wysyłanie listy

en: Contents of {list_name}
pl-PL: Zawartość {list_name}

en: Create new list
pl-PL: Utwórz nową listę

en: Edit list {list_name}
pl-PL: Modyfikuj listę {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
pl-PL: Anuluj

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
pl-PL: Anuluj zamówienie

en: Show fewer authors
pl-PL: Pokaż mniej autorów

en: Show more authors
pl-PL: Pokaż więcej autorów

en: Show fewer titles
pl-PL: Pokaż mniej tytułów

en: Show more titles
pl-PL: Pokaż więcej tytułów

en: Show fewer topics
pl-PL: Pokaż mniej tematów

en: Show more topics
pl-PL: Pokaż więcej tematów

en: Show fewer places
pl-PL: Pokaż mniej miejsc

en: Show more places
pl-PL: Pokaz więcej miejsc

en: Show fewer series
pl-PL: Pokaż mniej serii

en: Show more series
pl-PL: Pokaż więcej serii

en: Show fewer item types
pl-PL: Pokaż mniej typów dokumentów

en: Show more item types
pl-PL: Pokaż więcej typów dokumentów

en: Show fewer collections
pl-PL: Wyświetl mniej kolekcji

en: Show more collections
pl-PL: Wyświetl więcej kolekcji

en: Show fewer languages
pl-PL: Wyświetl mniej języków

en: Show more languages
pl-PL: Wyświetl więcej języków

en: Show fewer home libraries
pl-PL: Pokaż mniej bibliotek macierzystych

en: Show more home libraries
pl-PL: Pokaż więcej bibliotek macierzystych

en: Show fewer holding libraries
pl-PL: Pokaż mniej bibliotek

en: Show more holding libraries
pl-PL: Pokaż więcej bibliotek

en: Show fewer locations
pl-PL: Wyświetl mniej lokalizacji

en: Show more locations
pl-PL: Wyświetl więcej lokalizacji

en: record | records
pl-PL[0]: rekord
pl-PL[1]: rekordy
pl-PL[2]: rekordów

en: checkout | checkouts
pl-PL[0]: wypożyczenie
pl-PL[1]: wypożyczenia
pl-PL[2]: wypożyczeń

en: overdue | overdues
pl-PL[0]: przetrzymanie
pl-PL[1]: przetrzymania
pl-PL[2]: przetrzymań

en: hold pending | holds pending
pl-PL[0]: zamówienie
pl-PL[1]: zamówienia
pl-PL[2]: zamówień

en: hold waiting | holds waiting
pl-PL[0]: zamówienie oczekujące na odbiór
pl-PL[1]: zamówienia oczekujące na odbiór
pl-PL[2]: zamówień oczekujących na odbiór

en: message | messages
pl-PL[0]: wiadomość
pl-PL[1]: wiadomości
pl-PL[2]: wiadomości

[ctx: gender]
en: Other:
pl-PL: Inny:
