Koha 23.11.08.001 - en to pl-PL translation catalogue (2181 entries)

en: Your charges
pl-PL: Twoje opłaty

en: Created
pl-PL: Utworzono

en: Updated
pl-PL: Zaktualizowano

en: Type
pl-PL: Rodzaj

en: Description
pl-PL: Rodzaj płatności

en: Amount
pl-PL: Kwota

en: Amount outstanding
pl-PL: Kwota zobowiązań

en: Total due
pl-PL: Kwota należności

en: Total due if credit(s) applied:
pl-PL: Suma należna, jeżeli zastosowano obciążenie:

en: You have no fines or charges
pl-PL: Konto nie jest obciążone żadnymi należnościami

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
pl-PL: %s %s's należności

en: Fine amount
pl-PL: Wysokość należności

en: Pay selected fines and charges
pl-PL: Zapłać wybrane należności

en: Payment method
pl-PL: Forma płatności

en: Make payment
pl-PL: Należności

en: Amount to pay:
pl-PL: Kwota do zapłaty:

en: Account creation fee
pl-PL: Opłata za utworzenie konta

en: Account renewal fee
pl-PL: Opłata za prolongatę konta

en: Article request fee
pl-PL: Opłata za zamówienie na kopię

en: Lost item
pl-PL: Zagubiony egzemplarz

en: Manual fee
pl-PL: Opłata ręczna

en: New card
pl-PL: Nowa karta

en: Fine
pl-PL: Należność

en: Lost item processing fee
pl-PL: Opłata za przetwarzanie zagubionego egzemplarza

en: Rental fee
pl-PL: Opłata za wypożyczenie

en: Daily rental fee
pl-PL: Opłata za dzienne wypożyczenie

en: Renewal of rental item
pl-PL: Prolongata wypożyczonego egzemplarza

en: Renewal of daily rental item
pl-PL: Prolongata dziennego wypożyczenia

en: Hold fee
pl-PL: Opłata za zamówienie

en: Hold waiting too long
pl-PL: Zamówienie oczekujące zbyt długo

en: Payment from library to patron
pl-PL: Opłata biblioteki na rzecz użytkownika

en: Credit has been voided
pl-PL: Opłata została unieważniona

en: Cancelled charge
pl-PL: Opłata anulowana

en: Credit
pl-PL: Opłata

en: Discount
pl-PL: Zniżka

en: Forgiven
pl-PL: Umorzenie należności

en: Lost item fee refund
pl-PL: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony

en: Overpayment refund
pl-PL: Zwrot nadpłaty

en: Payment
pl-PL: Płatność

en: Lost item processing fee refund
pl-PL: Zwrot opłaty za przetwarzanie zagubionego egzemplarza

en: Purchase
pl-PL: Zakup

en: Refund
pl-PL: Zwrot

en: Writeoff
pl-PL: Anuluj

en: (Accruing)
pl-PL: (Naliczana)

en: (Returned)
pl-PL: (Zwrócono)

en: (Replaced)
pl-PL: (Zastąpiono)

en: (Refunded)
pl-PL: (Wyrównano)

en: (Forgiven)
pl-PL: (Anulowanie należności)

en: (Voided)
pl-PL: (Unieważniono)

en: (Lost)
pl-PL: (zagubiony)

en: (Cancelled)
pl-PL: (Anulowane)

note: ABBR
en: Broader Term
pl-PL: Termin szerszy

en: NT
pl-PL: TW

note: ABBR
en: Narrower Term
pl-PL: Termin węższy

note: ABBR
en: Used For
pl-PL: Użyty do

en: RT
pl-PL: TZ

note: ABBR
en: Related Term
pl-PL: Termin związany

en: (Earlier heading)
pl-PL: (Hasło wcześniejsze)

en: (Later heading)
pl-PL: (Hasło późniejsze)

en: (Acronym)
pl-PL: (Akronim)

en: (Musical composition)
pl-PL: (Kompozycja muzyczna)

en: (Broader heading)
pl-PL: (Hasło szersze)

en: (Narrower heading)
pl-PL: (Hasło węższe)

en: (Immediate parent body)
pl-PL: (Hasło nadrzędne)

en: used for/see from:
pl-PL: używany w/zobacz:

en: see also:
pl-PL: zobacz też:

en: None
pl-PL: Brak

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
pl-PL: %s %s %s Brak tytułu %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
pl-PL: Nie znaleziono rekordu

en: No title
pl-PL: Bez tytułu

note: SCRIPT
en: Clear date
pl-PL: Wyczyść datę

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
pl-PL: Wprowadź prawidłową datę (powinna być zgodna z %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
pl-PL: Wyczyść filtr

note: SCRIPT
en: Columns
pl-PL: Kolumny

note: SCRIPT
en: Columns settings
pl-PL: Ustawienia kolumn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
pl-PL: Kopiuj

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
pl-PL: Drukuj

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
pl-PL: %s(MM/DD/RRRR)%s(DD/MM/RRRR)%s(RRRR-MM-DD)%s

note: LINK
en: Search %s
pl-PL: Szukaj %s

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
pl-PL: (%s)

en: Holds
pl-PL: Zamówienia

en: Title
pl-PL: Tytuł

en: Placed on
pl-PL: Zamówiona

en: Expires on
pl-PL: Data ważności zamówienia

en: Pickup location
pl-PL: Miejsce odbioru

en: Priority
pl-PL: Priorytet

en: Notes
pl-PL: Uwagi

en: Suspend
pl-PL: Zawieś

en: Modify
pl-PL: Modyfikuj

en: Next available item from item group:
pl-PL: Następny dostępny egzemplarz z grupy egzemplarzy:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
pl-PL: Egzemplarz jest zamówiony: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
pl-PL: %s %s %s Nigdy nie wygasa %s %s

en: Change
pl-PL: Zmień

en: Change pickup location for
pl-PL: Zmień miejsce odbioru pozycji

note: BUTTON
en: Close
pl-PL: Zamknij

en: New pickup location:
pl-PL: Nowe miejsce odbioru:

en: Save
pl-PL: Zapisz

en: Cancel
pl-PL: Anuluj

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
pl-PL: %s Egzemplarz do odbioru w

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
pl-PL: %s, %s,%s %s od %s %s aż do %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
pl-PL: %s Egzemplarz w drodze do

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
pl-PL: W drodze z %s od

en: Item in processing
pl-PL: Przetwarzanie egzemplarza

en: Suspended
pl-PL: Zawieszone

en: until
pl-PL: do

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
pl-PL: Oczekuje na następny dostępny egzemplarz '%s'

en: Pending
pl-PL: Oczekujące

en: Resume
pl-PL: Wznów

en: Suspend all holds
pl-PL: Zawieś wszystkie zamówienia

en: until
pl-PL: do

en: Clear date to suspend indefinitely
pl-PL: Wyczyść datę, jeśli chcesz zawiesić na czas nieokreślony

en: Resume all suspended holds
pl-PL: Wznów wszystkie zawieszone zamówienia

en: Tab text 1
pl-PL: Tekst zakładki 1

en: Tab text 2
pl-PL: Tekst zakładki 2

en: Module
pl-PL: Moduł

en: Module page
pl-PL: Strona modułu

en: Add form
pl-PL: Formularz dodawania

en: Confirm deletion
pl-PL: Potwierdź usunięcie

en: Module page
pl-PL: Strona modułu

en: Home
pl-PL: Strona główna

en: Source
pl-PL: Źródło

en: Author
pl-PL: Autor

en: Date
pl-PL: Data

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
pl-PL: Błąd programu, item-status.inc musi być wywołany z użyciem obiektu Koha::Item.

en: Item lost
pl-PL: Egzemplarz zagubiony

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
pl-PL: Obecnie w użyciu lokalnym przez %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
pl-PL: Obecnie w użyciu lokalnym

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
pl-PL: Wypożyczony przez %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
pl-PL: Wypożyczono

en: Recall
pl-PL: Prośba o zwrot

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
pl-PL: W drodze %s - %s od %s

en: On hold
pl-PL: Zarezerwowany

en: Item withdrawn
pl-PL: Egzemplarz wycofany

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
pl-PL: Nie można wypożyczyć %s

en: In bundle:
pl-PL: W zestawie:

en: Item damaged
pl-PL: Egzemplarz zniszczony

en: On order
pl-PL: Sprowadzany

en: Pending hold
pl-PL: Zamówiony

en: Pending recall
pl-PL: Oczekująca prośba o zwrot

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
pl-PL: Dostępny %s

en: Languages
pl-PL: Język

note: A
en: Switch languages
pl-PL: Przełącz język

en: Help
pl-PL: Pomoc

en: Log out
pl-PL: Wyloguj

en: Skip to main content
pl-PL: Przejdź to głównej treści

en: Your cart is empty.
pl-PL: Schowek jest pusty.

note: A
en: Collect items you are interested in
pl-PL: Zbierz interesujące Cię egzemplarze

en: Cart
pl-PL: Schowek

note: A
en: Show dropdown with detailed list information
pl-PL: Pokaż menu rozwijane ze szczegółowymi informacjami o listach

note: A
en: Show lists
pl-PL: Wyświetl listy

en: Lists
pl-PL: Listy

en: Public lists
pl-PL: Publiczne listy

en: View all
pl-PL: Zobacz wszystko

en: Your lists
pl-PL: Prywatne listy

en: No private lists
pl-PL: Brak prywatnych list

en: New list
pl-PL: Nowa lista

en: Log in to create your own lists
pl-PL: Zaloguj się, aby utworzyć listy

note: A
en: Self check out
pl-PL: Wypożyczenia samoobsługowe

en: Self checkout
pl-PL: Wypożyczenia samoobsługowe

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
pl-PL: Witaj, %s

en: Log out
pl-PL: Wyloguj

en: Log in to your account
pl-PL: Zaloguj się

en: Your account
pl-PL: Twoje konto

en: Search history
pl-PL: Historia wyszukiwania

note: A
en: View your search history
pl-PL: Przeglądaj historię wyszukiwania

en: Clear
pl-PL: Wyczyść

note: A
en: Delete your search history
pl-PL: Wyczyść historię wyszukiwania

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
pl-PL: Zobacz i zmień obiekty cookie, na które wyrażasz zgodę

en: Your cookies
pl-PL: Twoje ciasteczka

en: Library catalog
pl-PL: Katalog biblioteki

en: Subject
pl-PL: Temat

en: Series
pl-PL: Serie

en: Call number
pl-PL: Sygnatura

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
pl-PL: Szukaj tylko w %s

en: All libraries
pl-PL: Wszystkie biblioteki

note: OPTGROUP
en: Libraries
pl-PL: Biblioteki

note: OPTGROUP
en: Groups
pl-PL: Grupy

note: BUTTON
en: Search
pl-PL: Szukaj

en: Advanced search
pl-PL: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Course reserves
pl-PL: Kursy

en: Browse by hierarchy
pl-PL: Przeglądaj wg kategorii klasyfikacji

en: Authority search
pl-PL: Wyszukiwanie według haseł

en: Recent comments
pl-PL: Najnowsze komentarze

en: Tag cloud
pl-PL: Chmura tagów

en: Subject cloud
pl-PL: Chmura tematów

en: Most popular
pl-PL: Najpopularniejsze

en: Browse search
pl-PL: Przeglądanie katalogu

en: Purchase suggestions
pl-PL: Propozycje zakupu

en: Library
pl-PL: Biblioteka

en: Log in with Google
pl-PL: Zaloguj się z Google

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
pl-PL: Jeśli nie posiadasz konta Google, tylko konto lokalne, możesz się zalogować w:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
pl-PL: Przepraszamy, identyfikator Shibboleth jest niepoprawny. Jeśli posiadasz konto lokalne, możesz jego dane wykorzystać poniżej.

en: Shibboleth login
pl-PL: Logowanie Shibboleth

en: Log in using a Shibboleth account
pl-PL: Zaloguj używając konta Shibboleth

en: Local login
pl-PL: Lokalny login

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
pl-PL: %s Zaloguj się z %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
pl-PL: Jeśli nie masz konta zewnętrznego, tylko konto lokalne, możesz się zalogować:

en: Password:
pl-PL: Hasło:

note: INPUT type=submit
en: Log in
pl-PL: Zaloguj się

en: Forgot your password?
pl-PL: Zapomniałeś hasła?

en: Create an account
pl-PL: Utwórz konto

en: Accept all cookies
pl-PL: Akceptuj wszystkie cookies

en: Accept only essential cookies
pl-PL: Akceptuj tylko niezbędne cookies

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
pl-PL: Kliknij, aby wyświetlić więcej informacji o Twoich zgodach na użycie cookies

en: More information
pl-PL: Więcej informacji

en: Cookie consent
pl-PL: Zgoda na użycie plików cookie

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
pl-PL: Zgódź się na cookie

en: Accept selected non-essential cookies
pl-PL: Zaakceptuj wybrane opcjonalne cookies

en: Report a concern
pl-PL: Zgłoszenie problemu

en: Title:
pl-PL: Tytuł:

en: Please describe your concerns:
pl-PL: Proszę opisać problemy:

en: Submit
pl-PL: Wyślij

en: Enter item barcode:
pl-PL: Wprowadź kod kreskowy:

en: Barcode
pl-PL: Kod kreskowy

en: Due date
pl-PL: Termin zwrotu

en: items checked out
pl-PL: Egzemplarze wypożyczone

en: Submit
pl-PL: Wyślij

note: A
en: Term
pl-PL: Termin

en: Earlier heading
pl-PL: Hasło wcześniejsze

en: Later heading
pl-PL: Hasło późniejsze

en: Acronym
pl-PL: Akronim

en: Musical composition
pl-PL: Kompozycja muzyczna

en: Broader heading
pl-PL: Hasło szersze

en: Narrower heading
pl-PL: Hasło węższe

en: English
pl-PL: angielski

en: French
pl-PL: francuski

en: Italian
pl-PL: włoski

en: German
pl-PL: niemiecki

en: Spanish
pl-PL: hiszpański

en: Report a problem
pl-PL: Zgłoś problem

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
pl-PL: Działa dzięki %s

en: Languages:
pl-PL: Język:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć swoją historię wyszukiwania?

en: Place hold
pl-PL: Zamów

en: Place recall
pl-PL: Złóż prośbę o zwrot

en: Request article
pl-PL: Zamów artykuł

en: Save to your lists
pl-PL: Dodaj do swoich list

en: (remove)
pl-PL: (usuń)

en: In your cart
pl-PL: W schowku

en: Add to your cart
pl-PL: Dodaj do schowka

en: Suggest for purchase
pl-PL: Zaproponuj zakup

en: Unhighlight
pl-PL: Nie podświetlaj

en: Highlight
pl-PL: Podświetlaj

en: Send to device
pl-PL: Kod QR

en: Save record
pl-PL: Zapisz rekord

en: More searches
pl-PL: Więcej wyszukiwań

en: Search for this title in:
pl-PL: Szukaj tytułu w:

en: Exporting to Dublin Core...
pl-PL: Eksportowanie do Dublin Core...

en: Export
pl-PL: Eksport

en: Refine your search
pl-PL: Dostosuj wyszukiwanie

en: Custom search filters
pl-PL: Dodatkowe filtry wyszukiwania

en: Availability
pl-PL: Dostępność

en: Show all records
pl-PL: Pokaż wszystkie rekordy

en: Showing only records with available items
pl-PL: Wyświetlanie tylko dostępnych egzemplarzy

en: Limit to records with available items
pl-PL: Ogranicz do dostępnych egzemplarzy

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
pl-PL: (powiązane wyszukiwania: %s%s%s)

en: Authors
pl-PL: Autorzy

en: Titles
pl-PL: Tytuły

en: Topics
pl-PL: Tematy

en: Places
pl-PL: Miejsca

en: Item types
pl-PL: Typy dokumentów

en: Collections
pl-PL: Kolekcje

en: Home libraries
pl-PL: Biblioteki macierzyste

en: Holding libraries
pl-PL: Biblioteki

en: Locations
pl-PL: Lokalizacje

note: A
en: Remove facet %s
pl-PL: Usuń fasetę %s

en: Show more
pl-PL: Wyświetl więcej

en: Show less
pl-PL: Wyświetl mniej

en: Messages for you
pl-PL: Prywatne wiadomości

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
pl-PL: Napisane %s przez %s

en: Dismiss
pl-PL: Odrzuć

en: Show the top
pl-PL: Wyświetl

en: 10 titles
pl-PL: 10 tytułów

en: 15 titles
pl-PL: 15 tytułów

en: 20 titles
pl-PL: 20 tytułów

en: 30 titles
pl-PL: 30 tytułów

en: 40 titles
pl-PL: 40 tytułów

en: 50 titles
pl-PL: 50 tytułów

en: 100 titles
pl-PL: 100 tytułów

en: From:
pl-PL: Od:

en: Limit to:
pl-PL: Ogranicz do:

en: All item types
pl-PL: Wszystkie typy dokumentów

en: Limit to:
pl-PL: Ogranicz do:

en: All collections
pl-PL: Wszystkie kolekcje

en: Acquired in the last:
pl-PL: Nabyte w ciągu ostatnich:

en: 3 months
pl-PL: 3 miesiące

en: 6 months
pl-PL: 6 miesięcy

en: 12 months
pl-PL: 12 miesięcy

en: No limit
pl-PL: Bez ograniczeń

en: Found in Open Library:
pl-PL: Open Library:

en: Select a download format
pl-PL: Wybierz format pobierania

en: Save changes
pl-PL: Zapisz zmiany

note: NAV
en: Search results pagination
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
pl-PL: %s z %s załadowano wyników, zawęź wyszukiwanie, aby wyświetlić inne rekordy

en: First
pl-PL: Pierwsza

note: A
en: Go to the first page
pl-PL: Powrót do strony głównej

note: A
en: Go to the previous page
pl-PL: Przechodzi do poprzedniej strony

en: Previous
pl-PL: Wstecz

note: A
en: Current page: Page %s
pl-PL: Bieżąca strona: Strona %s

note: A
en: Go to page %s
pl-PL: Przejdź do strony %s

note: A
en: Go to the next page
pl-PL: Przechodzi do następnej strony

en: Next
pl-PL: Dalej

note: A
en: Go to the last page
pl-PL: Przechodzi do ostatniej strony

en: Last
pl-PL: Ostatnia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
pl-PL: Hasło zawiera na początku i/lub na końcu spacje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
pl-PL: Minimalna liczba znaków, które musi zawierać hasło: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
pl-PL: Minimalna liczba znaków, które musi zawierać hasło: %s, w tym małe, wielkie litery i cyfry

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
pl-PL: Proszę wprowadzić to samo hasło co powyżej

en: Relevance
pl-PL: Zgodność z tematem

note: OPTGROUP
en: Popularity
pl-PL: Popularność

en: Popularity (most to least)
pl-PL: Popularność (od największej do najmniejszej)

en: Popularity (least to most)
pl-PL: Popularność (od najmniejszej do największej)

en: Author (A-Z)
pl-PL: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
pl-PL: Autor (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
pl-PL: Sygnatura (0-9 do A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
pl-PL: Sygnatura (Z-A do 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
pl-PL: Daty

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
pl-PL: Data wydania: Od najnowszych do najstarszych

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
pl-PL: Data wydania: Od najstarszych do najnowszych

en: Acquisition date: Newest to oldest
pl-PL: Data nabycia: Od najnowszych do najstarszych

en: Acquisition date: Oldest to newest
pl-PL: Data nabycia: Od najstarszych do najnowszych

en: Title (A-Z)
pl-PL: Tytuł (A-Z)

en: Title (Z-A)
pl-PL: Tytuł (Z-A)

en: Expected
pl-PL: Oczekiwany

en: Arrived
pl-PL: Otrzymany

en: Circulating
pl-PL: Udostępniane

en: Out for binding
pl-PL: Przekazane do oprawy

en: Bound
pl-PL: Oprawione

en: Late
pl-PL: Opóźniony

en: Missing
pl-PL: Brakujący

en: Missing (never received)
pl-PL: Niedostępny (nieotrzymany)

en: Missing (sold out)
pl-PL: Niedostępny (nakład wyczerpany)

en: Missing (damaged)
pl-PL: Niedostępny (zniszczony)

en: Missing (lost)
pl-PL: Niedostępny (zagubiony)

en: Not available
pl-PL: Niedostępny

en: Delete
pl-PL: Usuń

en: Claimed
pl-PL: Reklamowany

en: Stopped
pl-PL: Wstrzymany

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
pl-PL: Przeglądanie %s półki

en: Shelving location:
pl-PL: Lokalizacja półki:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
pl-PL: Kolekcja: %s

en: (Hides shelf browser)
pl-PL: (Zakończ przeglądanie półki)

en: Close shelf browser
pl-PL: Zakończ przeglądanie półki

en: No cover image available
pl-PL: Brak okładki

note: IMG
en: See Baker & Taylor
pl-PL: Zobacz Baker & Taylor

note: IMG
en: Cover image
pl-PL: Okładka

note: A
en: Place a hold on %s
pl-PL: Zamów %s

en: Add tag
pl-PL: Dodaj pole

en: New tag(s), separated by a comma:
pl-PL: Nowe tagi oddzielone przecinkami:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
pl-PL: Dodaj

en: (done)
pl-PL: (gotowe)

en: Tag status here.
pl-PL: Status tagu.

en: Log in to add tags
pl-PL: Zaloguj się, aby dodać tagi

en: Save to another list
pl-PL: Dodaj do innej listy

en: Remove from this list
pl-PL: Usuń z listy

en: Save to lists
pl-PL: Dodaj do list

note: A
en: Add %s to the cart
pl-PL: Dodaj %s do schowka

en: Add to cart
pl-PL: Dodaj do schowka

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
pl-PL: Oceń

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
pl-PL: Twoja ocena: %s.

en: Cancel rating
pl-PL: Anuluj

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
pl-PL: średnia ocena: %s (%s głosów)

en: Summary
pl-PL: Podsumowanie

en: Charges
pl-PL: Opłaty

en: Personal details
pl-PL: Dane osobowe

en: Consents
pl-PL: Zgody

en: Tags
pl-PL: Tagi

en: Change password
pl-PL: Zmień hasło

en: Checkout history
pl-PL: Historia wypożyczeń

en: Privacy
pl-PL: Prywatność

en: Holds history
pl-PL: Historia zamówień

en: Recalls history
pl-PL: Historia próśb o zwrot

en: Messaging
pl-PL: Powiadomienia

en: Routing lists
pl-PL: Listy obiegu

en: Ask for discharge
pl-PL: Poproś o kartę odejścia

en: Interlibrary loan requests
pl-PL: Zamówienia Wypożyczalni Międzybibliotecznej

en: Curbside pickups
pl-PL: Umówione odbiory

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
pl-PL: Powiadomienia o prenumeratach (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
pl-PL: Wprowadź prawidłowy URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
pl-PL: Wprowadź prawidłową datę (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
pl-PL: Wprowadź prawidłową datę.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
pl-PL: Wprowadź poprawny adres e-mail.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
pl-PL: Wprowadź prawidłowy numer.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
pl-PL: Wprowadź prawidłowy numer telefonu.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
pl-PL: Wprowadź wartość między {0} i {1} długości znaków.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
pl-PL: Wprowadź wartość między {0} a {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
pl-PL: Wprowadź wartość większą bądź równą {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
pl-PL: Wprowadź wartość mniejszą bądź równą {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
pl-PL: Wpisz przynajmniej {0} znaków.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
pl-PL: Wprowadź nie więcej niż {0} znaków.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
pl-PL: Wprowadź tylko cyfry.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
pl-PL: Wprowadź znów tę samą wartość.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
pl-PL: Napraw to pole.

note: SCRIPT
en: This field is required.
pl-PL: To pole jest wymagane.

en: No XSLT file passed.
pl-PL: Nie przekazano pliku XSLT.

en: XSLT file not found.
pl-PL: Nie znaleziono pliku XSLT.

en: Error while loading stylesheet.
pl-PL: Błąd podczas ładowania arkusza stylów.

en: Error while parsing stylesheet.
pl-PL: Błąd podczas analizowania arkusza stylów.

en: Error while parsing input.
pl-PL: Błąd podczas analizowania danych wejściowych.

en: Error while transforming input.
pl-PL: Błąd podczas przekształcania danych wejściowych.

en: No string to transform.
pl-PL: Brak ciągu do przekształcenia.

en: Clubs currently enrolled in
pl-PL: Grupy, do których jesteś zapisany

en: Clubs
pl-PL: Grupy

en: Name
pl-PL: Nazwa

en: Date enrolled
pl-PL: Data zapisu

en: Cancel enrollment
pl-PL: Anuluj zapis do grupy

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
pl-PL: %s Skontaktuj się z biblioteką, by wypisać się z grupy. %s

en: Clubs you can enroll in
pl-PL: Grupy, do których możesz się zapisać

en: Enroll
pl-PL: Zapisy

en: You must have an email address to enroll
pl-PL: Musisz posiadać adres e-mail, aby się zapisać

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
pl-PL: Nie można anulować zapisu!

en: Enroll in
pl-PL: Zapisy w

en: Enrollment
pl-PL: Zapisy

en: Finish enrollment
pl-PL: Koniec zapisów

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
pl-PL: Nie można utworzyć zapisu!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Wystąpił błąd &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: An error has occurred
pl-PL: Wystąpił błąd

en: Sorry, the requested page is not available
pl-PL: Przepraszamy, strona niedostępna

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
pl-PL: Błąd %s

en: This message can have the following reason(s):
pl-PL: Wiadomość może mieć następujące przyczyny:

en: The link is broken and the page does not exist.
pl-PL: Link jest uszkodzony i strona nie istnieje.

en: You are not authorized to view this page.
pl-PL: Nie masz uprawnień, aby zobaczyć tę stronę.

en: The link is invalid.
pl-PL: Link jest nieprawidłowy.

en: You are forbidden to view this page.
pl-PL: Nie masz dostępu do tej strony.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
pl-PL: Wykorzystałeś zewnętrzny link do egzemplarza, który nie jest dostępny.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
pl-PL: Twój link wygasł.

en: You tried to access a page that needs authentication.
pl-PL: Próbowano uzyskać dostęp do strony, która wymaga uwierzytelnienia.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
pl-PL: Link jest uszkodzony i strona nie istnieje.

en: An error occurred while processing your request.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie próby przetworzenia Twojego zapytania.

en: What's next?
pl-PL: Co dalej?

en: Login page
pl-PL: Strona logowania

en: Please log in to the catalog and try again.
pl-PL: Zaloguj się i spróbuj ponownie.

en: You can use the menu and links at the top of the page
pl-PL: Możesz użyć menu i linków na górze strony

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
pl-PL: Możesz szukać w katalogu za pomocą wyszukiwarki na górze strony.

en: Return to the catalog home page.
pl-PL: Powrót do strony startowej katalogu.

en: Report issues and broken links
pl-PL: Zgłoś błędy i uszkodzone linki

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
pl-PL: Jeśli chcesz zgłosić błąd, skontaktuj się z administratorem.

en: Send email
pl-PL: Wyślij e-mail

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
pl-PL: Po podaniu listy identyfikatorów rekordów, zwraca listę z informacjami o dostępności egzemplarzy przyporządkowanych do identyfikatorów.

en: Parameters
pl-PL: Parametry

en: (Required)
pl-PL: (Wymagane)

en: list of either bibliographic or item identifiers
pl-PL: lista identyfikatorów bibliograficznych lub zasobu

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
pl-PL: określa typ identyfikatora rekordu używanego w zapytaniu, możliwe wartości:

en: item
pl-PL: egzemplarz

en: (Optional)
pl-PL: (Opcjonalne)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
pl-PL: wymusza konkretny poziom szczegółowości podczas zgłaszania dostępności, możliwe wartości:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
pl-PL: wymusza konkretny format lub zestaw formatów podczas zgłaszania dostępności

en: language (Optional)
pl-PL: język (Opcjonalne)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
pl-PL: żąda określonego języka dla danych wyjściowych, domyślnym jest język ustawiony w cookie (jeśli jest ustawiony), pierwszy język na liście języków lub język angielski

en: Example call
pl-PL: Przykładowe wywołanie

en: Example response
pl-PL: Przykładowa odpowiedź

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
pl-PL: Po podaniu listy identyfikatorów rekordów haseł, wyświetlana jest zarówno lista egzemplarzy zawierająca dane bibliograficzne, jak i informacje o zasobach oraz wypożyczeniach. Użytkownik może określić format, w jakim otrzymuje tę listę. Ta funkcja działa podobnie do HarvestBibliographicRecords i HarvestExpandedRecords w Data Aggregation, umożliwia jednak szybki dostęp w czasie rzeczywistym do rekordów.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
pl-PL: Zamiast tej usługi możesz użyć funkcji OAI-PMH ListRecords.

en: list of system record identifiers
pl-PL: lista identyfikatorów systemowych rekordów

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
pl-PL: Określa schemat metadanych, w jakim ma być przedstawiony rekord; możliwe wartości:

en: Example Call
pl-PL: Przykładowe wywołanie

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
pl-PL: Po podaniu listy identyfikatorów rekordów haseł wzorcowych, wyświetlana jest lista egzemplarzy powiązanych z danymi hasłami. Użytkownik może określić format, w jakim otrzymuje tę listę.

en: list of authority record identifiers
pl-PL: lista identyfikatorów rekordów haseł wzorcowych

en: schema
pl-PL: schemat

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
pl-PL: określa schemat metadanych, w jakim mają zostać przedstawione rekordy, możliwe wartości:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
pl-PL: Wyszukuje użytkownika w ILS poprzez jego identyfikator i zwraca identyfikator ILS dla danego użytkownika.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
pl-PL: identyfikator używany w Koha do wyszukiwania użytkowników

en: the type of the identifier, possible values:
pl-PL: określa typ identyfikatora; możliwe wartości:

en: cardnumber
pl-PL: numer karty

en: userid
pl-PL: ID użytkownika

en: email
pl-PL: e-mail

en: surname
pl-PL: nazwisko

en: firstname
pl-PL: imię

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
pl-PL: Uwierzytelnia logowanie użytkownika i zwraca identyfikator użytkownika.

en: username
pl-PL: login

en: user's login identifier
pl-PL: login użytkownika

en: password
pl-PL: hasło

en: user's password
pl-PL: hasło użytkownika

en: Example Response
pl-PL: Przykładowa odpowiedź

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
pl-PL: Szczegółowe dane o użytkowniku. Funkcja dostarcza informacje adresowe, dane o należnościach, zamówieniach, wypożyczeniach i powiadomieniach.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
pl-PL: unikalny identyfikator użytkownika w ILS; ten sam identyfikator jest dostarczany przez LookupPatron lub AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
pl-PL: (Opcjonalne, domyślnie 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
pl-PL: czy dane kontaktowe użytkownika mają być dostarczone w odpowiedzi

en: (Optional, default 0)
pl-PL: (Opcjonalne, domyślnie 0)

en: whether or not to return fine information in the response
pl-PL: czy informacja o należnościach ma być dostarczona w odpowiedzi

en: whether or not to return hold request information in the response
pl-PL: czy informacja o zamówieniach ma być dostarczona w odpowiedzi

en: whether or not to return loan information in the response
pl-PL: czy informacja o wypożyczeniach ma być dostarczona w odpowiedzi

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
pl-PL: czy atrybuty użytkownika mają być dostarczone w odpowiedzi

en: Returns a patron's status information from Koha.
pl-PL: Szczegółowe dane o użytkowniku.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
pl-PL: Informacja o dostępnych dla użytkownika działaniach dotyczących konkretnego egzemplarza.

en: item_id
pl-PL: egzemplarz_id

en: system item identifier
pl-PL: identyfikator egzemplarza w systemie

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
pl-PL: Przesuwa termin zwrotu dla istniejącego wypożyczenia.

en: the date the patron would like the item returned by
pl-PL: dzień, w którym użytkownik powinien zwrócić egzemplarz

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
pl-PL: Tworzy dla użytkownika zamówienie na rekord bibliograficzny.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
pl-PL: identyfikator ILS dla użytkownika będącego przedmiotem zapytania

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
pl-PL: identyfikator ILS dla rekordu bibliograficznego będącego przedmiotem zapytania

en: IP address where the end user request is being placed
pl-PL: Adres IP, z którego wysyłane jest zapytanie

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
pl-PL: miejsce, w którym egzemplarz oczekuje na odbiór

en: date after which hold request is no longer needed
pl-PL: data, po której zamówienie jest anulowane

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
pl-PL: data powrotu do magazynu nieodebranego egzemplarza

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
pl-PL: Tworzy dla użytkownika zamówienie na konkretny egzemplarz.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
pl-PL: identyfikator ILS dla egzemplarza będącego przedmiotem zapytania

en: Cancels an active hold request for the patron.
pl-PL: Anuluje zamówienia oczekujące na użytkownika.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
pl-PL: identyfikator zamówienia (GetRecords i GetPatronInfo zwrócił element 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
pl-PL: Poziom 1: Basic Discovery Interfaces

en: (Use OAI-PMH instead)
pl-PL: (Użyj OAI-PMH)

en: (Use OPAC instead)
pl-PL: (Użyj OPAC)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
pl-PL: Poziom 2: Elementary OPAC supplement

en: (Use SRU instead)
pl-PL: (Użyj SRU)

en: Search
pl-PL: Szukaj

en: Scan
pl-PL: Wczytaj

en: (Not supported yet)
pl-PL: (Nieobsługiwane)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
pl-PL: Poziom 3: Elementary OPAC alternative

en: (Not supported by Koha)
pl-PL: (Nieobsługiwane przez Koha)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
pl-PL: Poziom 4: Robust/domain specific discovery platforms

en: Explain
pl-PL: Wyjaśnia

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %s%s%sKoha online%s katalog

en: System maintenance
pl-PL: Konserwacja systemu

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
pl-PL: %s Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
pl-PL: Katalog %s%s%sonline Koha%s jest niedostępny z powodu przerwy technicznej. Powrócimy wkrótce!

en: site administrator
pl-PL: administratorem strony

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Widok ISBD &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
pl-PL: Widok ISBD: %s

en: Normal view
pl-PL: Widok standardowy

en: MARC view
pl-PL: Widok MARC

en: ISBD view
pl-PL: Widok ISBD

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Szczegóły MARC dla rekordu nr %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
pl-PL: Widok MARC: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
pl-PL: %s (Rekord nr %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
pl-PL: Widok standardowy

en: MARC details
pl-PL: Szczegóły MARC

en: Holdings
pl-PL: Egzemplarze

en: No items available.
pl-PL: Brak dostępnych egzemplarzy.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
pl-PL: Wczytywanie

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
pl-PL: Przepraszamy, widok standardowy jest chwilowo niedostępny

note: SCRIPT
en: view labeled
pl-PL: wyświetl etykiety

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %s%sKoha online%s katalog

en: Your payment
pl-PL: Płatność

en: Account payment
pl-PL: Konto

en: Error:
pl-PL: Błąd:

en: there was a problem processing your payment
pl-PL: wystąpił problem z przetwarzaniem płatności

en: Return to fine details
pl-PL: Powrót do szczegółów należności

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Twoje opłaty &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
pl-PL: Płatność $%s została zakończona powodzeniem!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
pl-PL: Płatność ID '%s' została już zaksięgowana na koncie.

en: Please contact a librarian for details.
pl-PL: Skontaktuj się z bibliotekarzem, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
pl-PL: Id transakcji '%s' dla płatności jest nieprawidłowy.

en: Payment applied:
pl-PL: Płatność zastosowano:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
pl-PL: płatność %s została zastosowana na Twoim koncie

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
pl-PL: Odfiltruj zapłacone transakcje

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
pl-PL: Minimalna kwota wymagana przez tę usługę to %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
pl-PL: Wyświetl wszystkie transakcje

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Dodaj do listy &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
pl-PL: Dodaj %s egzemplarze do %s

en: a list:
pl-PL: lista:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
pl-PL: Dodaj do %s

en: Select a list
pl-PL: Wybierz listę

en: Add to list:
pl-PL: Dodaj do listy:

note: OPTGROUP
en: Private lists
pl-PL: Prywatne listy

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
pl-PL: Udostępnione prywatne listy

en: ...or...
pl-PL: ...lub...

en: Add to a new list:
pl-PL: Dodaj do nowej listy:

en: List name:
pl-PL: Nazwa listy:

en: Category:
pl-PL: Kategoria:

en: Private
pl-PL: Prywatna

en: Public
pl-PL: Publiczna

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
pl-PL: Nie można utworzyć nowej listy. Proszę sprawdzić, czy nazwa nie została już użyta.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
pl-PL: Przepraszamy, nie można dodać nic do tej listy.

en: Close this window.
pl-PL: Zamknij okno.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Wyszukiwanie zaawansowane &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Search for:
pl-PL: Szukaj:

en: and
pl-PL: i

en: or
pl-PL: lub

en: not
pl-PL: nie

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
pl-PL: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s i %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
pl-PL: Wybierz typ wyszukiwania dla pola %s

en: Keyword
pl-PL: Słowo kluczowe

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Słowo kluczowe jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło przedmiotowe

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło i szersze terminy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło i węższe terminy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło i powiązane terminy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraza: tytuł

en: Series title
pl-PL: Tytuł serii

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraza: autor

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa ciała zbiorowego

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa konferencji

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraza: nazwa konferencji

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa osobowa

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
pl-PL: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraza: nazwa osobowa

en: Notes/Comments
pl-PL: Uwagi/Komentarze

en: Curriculum
pl-PL: Program nauczania

en: Publisher
pl-PL: Wydawca

en: Publisher location
pl-PL: Miejsce wydania

en: Standard number
pl-PL: Numer znormalizowany

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
pl-PL: Wypełnij pole %s szukanymi terminami

note: A
en: Add another field
pl-PL: Dodaj kolejne pole

note: A
en: Remove field
pl-PL: Usuń pole

en: Apply field weights to search
pl-PL: Zastosuj priorytety pól do wyszukiwania

en: See from (non-preferred form) headings are included
pl-PL: Wyszukiwanie uwzględnia odsyłacze całkowite (odrzucone formy haseł wzorcowych)

en: Item type
pl-PL: Typ dokumentu

en: Collection
pl-PL: Kolekcja

en: Shelving location
pl-PL: Lokalizacja

en: Something else
pl-PL: Inne

en: Limit to any of the following:
pl-PL: Ogranicz do:

en: Availability:
pl-PL: Status:

en: Only items currently available for loan or reference
pl-PL: Tylko egzemplarze dostępne na miejscu lub do wypożyczenia

en: Location and availability:
pl-PL: Lokalizacja i dostępność:

en: OR
pl-PL: LUB

en: Groups of libraries
pl-PL: Grupy bibliotek

en: -- none --
pl-PL: -- żadna --

en: Sort by:
pl-PL: Sortuj według:

en: Publication date range
pl-PL: Zakres dat wydania

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
pl-PL: Wprowadź szukane terminy

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
pl-PL: Na przykład: 1999-2001. Możesz także użyć "-1987" dla publikacji wydanych w i przed 1987 r. albo "2008-" dla wydanych w i po 2008 r.

en: Language
pl-PL: Język

en: Audience
pl-PL: Odbiorca

en: Any audience
pl-PL: Dowolny odbiorca

en: Preschool
pl-PL: Wiek przedszkolny

en: Primary
pl-PL: Wiek szkolny

en: Pre-adolescent
pl-PL: Wiek 9-13 lat

en: Adolescent
pl-PL: Wiek licealny

en: Adult
pl-PL: Dorosły

en: Specialized
pl-PL: Odbiorca wyspecjalizowany

en: General
pl-PL: Ogólny

en: Juvenile
pl-PL: Młodzież

en: Content
pl-PL: Zawartość

en: Any content
pl-PL: Dowolna zawartość

en: Fiction
pl-PL: Tekst literacki

en: Non-fiction
pl-PL: Literatura faktu

en: Biography
pl-PL: Biografia

en: Musical recording
pl-PL: Nagranie muzyczne

en: Non-musical recording
pl-PL: Nagranie niemuzyczne

en: Any format
pl-PL: Dowolny format

en: Regular print
pl-PL: Druk normalny

en: Large print
pl-PL: Druk powiększony

en: Braille
pl-PL: Dokument alfabetem Braille'a

en: Cassette recording
pl-PL: Kaseta magnetofonowa

en: VHS tape / Videocassette
pl-PL: Kaseta VHS

en: DVD video / Videodisc
pl-PL: DVD wideo / Dysk wideo

en: CD software
pl-PL: CD z oprogramowaniem

en: Website
pl-PL: Strona internetowa

en: Additional content types for books/printed materials
pl-PL: Dodatkowe określenie zawartości dla dokumentów drukowanych

en: Any
pl-PL: Dowolny

en: Abstracts/summaries
pl-PL: Abstrakty/streszczenia

en: Bibliographies
pl-PL: Bibliografie

en: Catalogs
pl-PL: Katalogi

en: Dictionaries
pl-PL: Słowniki

en: Encyclopedias
pl-PL: Encyklopedie

en: Handbooks
pl-PL: Podręczniki

en: Legal articles
pl-PL: Ustawy

en: Indexes
pl-PL: Indeksy

en: Patent document
pl-PL: Dokument patentowy

en: Discographies
pl-PL: Dyskografie

en: Legislation
pl-PL: Ustawodawstwo

en: Theses
pl-PL: Prace dyplomowe

en: Surveys
pl-PL: Badania

en: Reviews
pl-PL: Recenzje

en: Programmed texts
pl-PL: Materiały przygotowawcze

en: Filmographies
pl-PL: Filmografie

en: Directories
pl-PL: Informatory

en: Statistics
pl-PL: Statystyki

en: Technical reports
pl-PL: Raporty techniczne

en: Legal cases and case notes
pl-PL: Przypadki prawne i akta spraw

en: Law reports and digests
pl-PL: Zbiory orzecznictwa i ustawodawstwa

en: Treaties
pl-PL: Rozprawy naukowe

en: Fewer options
pl-PL: Mniej opcji

en: More options
pl-PL: Więcej opcji

en: New search
pl-PL: Nowe wyszukiwanie

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %sPrzysyłaj powiadomienia o nowych numerach z prenumeraty %s Anuluj powiadomienia o nowych numerach z prenumeraty %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
pl-PL: Szczegóły dla %s

en: Subscribe to a subscription alert
pl-PL: Powiadomienie e-mail o prenumeracie

en: Unsubscribe from a subscription alert
pl-PL: Anuluj powiadomienie o nowych numerach z prenumeraty

en: Subscription alerts
pl-PL: Powiadomienie o prenumeracie

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
pl-PL: Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych numerach w ramach tej prenumeraty?

note: INPUT type=submit
en: Yes
pl-PL: Tak

en: No
pl-PL: Nie

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
pl-PL: Potwierdź, jeśli chcesz zrezygnować z powiadomień o nowych numerach w prenumeracie.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Twoje powiadomienia o prenumeratach &rsaquo; %s%s%sKoha online%s - katalog

en: Your alert subscriptions
pl-PL: Twoje powiadomienia o prenumeratach

en: Alert subscriptions
pl-PL: Powiadomienia o prenumeratach

en: Location
pl-PL: Lokalizacja

en: Actions
pl-PL: Działania

en: Unsubscribe from email alerts
pl-PL: Wypisz z powiadomień e-mail

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
pl-PL: Nie masz żadnych subskrypcji na powiadomienia e-mail o prenumeratach.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Pozycja %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
pl-PL: Pozycja %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
pl-PL: Liczba rekordów, w których użyto hasła: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %s%s (%s)%s &rsaquo; Wyszukiwanie według haseł &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
pl-PL: %sHasło nie zostało użyte w żadnym rekordzie.%s

en: Preferred form:
pl-PL: Forma preferowana:

en: Used for/see from:
pl-PL: Forma odrzucona:

en: See also:
pl-PL: Zobacz też:

en: Other forms:
pl-PL: Inne formy:

en: Online resources:
pl-PL: Zasoby online:

en: Identifiers
pl-PL: Identyfikatory

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %s Zaloguj się %s Logowanie do katalogu zablokowane %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Access denied
pl-PL: Odmowa dostępu

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
pl-PL: Przepraszamy, nie masz uprawnień do wyświetlania tej strony.

en: Log out and try again with a different user.
pl-PL: Wyloguj się i spróbuj ponownie z innym użytkownikiem.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
pl-PL: Przepraszamy, sesja wygasła. Zaloguj się ponownie.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
pl-PL: Łączysz się z innego adresu IP. Zaloguj się ponownie.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
pl-PL: Podałeś niepoprawną nazwę użytkownika lub hasło. Spróbuj ponownie! Pamiętaj jednak, że w haśle rozróżniana jest wielkość liter%s i że Twoje konto zostanie zablokowane po ustalonej liczbie nieudanych prób logowania%s. Jeśli nadal masz problemy, skontaktuj się z bibliotekarzem.

en: There was an error authenticating to external identity provider
pl-PL: Wystąpił problem z uwierzytelnianiem przez zewnętrznego dostawcę

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
pl-PL: Przepraszamy, identyfikator Shibboleth jest niepoprawny.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
pl-PL: Przepraszamy, logowanie przez CAS nie powiodło się. Jeśli posiadasz konto lokalne, możesz spróbować się na nie zalogować.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
pl-PL: Jeżeli posiadasz konto CAS, możesz spróbować się na nie zalogować.

en: If you have a local account, you may use that below.
pl-PL: Jeśli posiadasz konto lokalne, możesz spróbować się na nie zalogować.

en: Log in using a Shibboleth account.
pl-PL: Zaloguj używając konta Shibboleth.

en: CAS login
pl-PL: Logowanie CAS

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
pl-PL: Jeśli nie posiadasz konta Shibboleth, użyj konta CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
pl-PL: Jeśli nie posiadasz konta Shibboleth, tylko konto lokalne, możesz zalogować się poniżej.

en: Log in.
pl-PL: Zaloguj się.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
pl-PL: Wybierz, czego chcesz użyć do uwierzytelnienia:

en: Sorry, the CAS login failed.
pl-PL: Przepraszamy, ale logowanie CAS się nie powiodło.

en: Log in using a CAS account.
pl-PL: Zaloguj używając konta CAS.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
pl-PL: Jeżeli posiadasz konto CAS, wybierz serwer, który chcesz użyć do uwierzytelnienia:

en: Nothing
pl-PL: Brak

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
pl-PL: Jeśli nie posiadasz konta CAS, tylko konto lokalne, możesz się zalogować w:

en: Google login
pl-PL: Login Google

en: Sorry, your Google login failed.
pl-PL: Przepraszamy, logowanie Google nie powiodło się.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
pl-PL: Zwróć uwagę, że login Google działa, jeśli używasz adresu e-mail zarejestrowanego w bibliotece.

en: If you want to, you can try to
pl-PL: Jeśli chcesz, możesz spróbować

en: log in using a different account
pl-PL: zaloguj używając innego konta

en: Error:
pl-PL: Błąd:

en: Your password has expired!
pl-PL: Twoje hasło wygasło!

en: Reset your password
pl-PL: Zresetuj swoje hasło

en: You must contact the library to reset your password
pl-PL: Skontaktuj się z biblioteką, aby zresetować hasło

en: Don't have a password yet?
pl-PL: Nie masz jeszcze hasła?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
pl-PL: Jeśli nie posiadasz hasła, skontaktuj się z bibliotekarzem.

en: Don't have a library card?
pl-PL: Nie masz karty bibliotecznej?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
pl-PL: Jeśli nie posiadasz karty bibliotecznej, zgłoś się do wypożyczalni.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
pl-PL: Logowanie do katalogu nie zostało włączone.

en: Email
pl-PL: E-mail

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
pl-PL: Jeśli chcesz zgłosić błąd, skontaktuj się z administratorem.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
pl-PL: Użyj górnego menu, by przejść do innej części Koha.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Wyszukiwanie według haseł &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Authority type:
pl-PL: Typ hasła wzorcowego:

en: Search options:
pl-PL: Opcje wyszukiwania:

en: contains
pl-PL: zawiera

en: starts with
pl-PL: zaczyna się od

en: is exactly
pl-PL: brzmi dokładnie

en: Term(s):
pl-PL: Szukane wyrażenia:

en: Where:
pl-PL: Gdzie:

en: in the complete record
pl-PL: w kompletnym rekordzie

en: in any heading
pl-PL: w dowolnym haśle

en: in main entry
pl-PL: w haśle głównym

en: Order by:
pl-PL: Sortuj według:

en: Heading ascendant
pl-PL: Hasło rosnąco

en: Heading descendant
pl-PL: Hasło malejąco

en: Previous
pl-PL: Wstecz

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %sWyszukiwanie według haseł%sBrak wyników%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Results
pl-PL: Wyniki

en: Authority search results
pl-PL: Wyniki wyszukiwania według haseł

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
pl-PL: Wyświetlanie %s z ok. %s wyników

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
pl-PL: %s %s Brak wyników. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pl-PL: Wyniki %s - %s z %s

en: Authorized headings
pl-PL: Zatwierdzone hasła

en: Type of heading
pl-PL: Typ hasła

en: Records
pl-PL: Rekordy

en: Details
pl-PL: Szczegóły

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
pl-PL: %s 0 rekordów %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Schowek &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your cart
pl-PL: Twój schowek

en: Brief display
pl-PL: Szybki podgląd

en: More details
pl-PL: Więcej szczegółów

en: Send
pl-PL: Wysłane

en: Download
pl-PL: Pobierz

note: A
en: Select format and download cart
pl-PL: Wybierz format i pobierz schowek

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
pl-PL: RIS (Zotero, EndNote, inne)

en: Empty and close
pl-PL: Opróżnij i zamknij

en: Hide window
pl-PL: Ukryj okno

en: Select all
pl-PL: Zaznacz wszystko

en: Clear all
pl-PL: Wyczyść wszystko

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
pl-PL: Wybierz tytuły:

en: Remove
pl-PL: Usuń

en: Add to a list
pl-PL: Dodaj do listy

en: New tag:
pl-PL: Nowy tag:

en: Author(s)
pl-PL: Autorzy

en: Subject(s)
pl-PL: Tematy

en: Unified title
pl-PL: Tytuł ujednolicony

en: Serial
pl-PL: Czasopismo

en: Classification
pl-PL: Klasyfikacja

en: URL(s)
pl-PL: URL

en: In
pl-PL: W

en: Location(s) (Status)
pl-PL: Lokalizacje (Status)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
pl-PL: %s Brak egzemplarzy dla tego rekordu. %s

en: Items in your cart
pl-PL: Egzemplarze w schowku

en: Year
pl-PL: Rok

en: Location (Status)
pl-PL: Lokalizacja (Status)

en: Tag status here.
pl-PL: Status tagu.

note: %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES
en: In: %s
pl-PL: W: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
pl-PL: %sBrak egzemplarzy dla tego rekordu.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
pl-PL: Nie wybrano żadnego egzemplarza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
pl-PL: Nie podano tagu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
pl-PL: Wybrane tytuły:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
pl-PL: Rekord zablokowany &rsaquo; %s %s %s Koha online %s katalog

en: Blocked record
pl-PL: Rekord zablokowany

en: Blocked
pl-PL: Zablokowany

en: You are not authorized to view this record.
pl-PL: Nie masz uprawnień, aby zobaczyć ten rekord.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Przeglądaj katalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Search type:
pl-PL: Rodzaj wyszukiwania:

en: Exact
pl-PL: Dokładny

en: Fuzzy
pl-PL: Niekonkretny

en: Really fuzzy
pl-PL: Niekonkretny

en: An error occurred, please try again.
pl-PL: Wystąpił błąd systemu. Spróbuj jeszcze raz.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
pl-PL: Przepraszamy, nie ma żadnych wyników. Spróbuj wyszukać inne hasło.

en: This feature is not enabled
pl-PL: Ta funkcja nie jest włączona

en: Browse our catalog
pl-PL: Przeglądaj katalog

en: Top level
pl-PL: Do góry

en: Items in catalog
pl-PL: Egzemplarze w katalogu

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
pl-PL: (%s rekordów)

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
pl-PL: Okno przeglądarki jest puste. Funkcja nie została w pełni skonfigurowana. Zobacz

en: for more information on what it does and how to configure it.
pl-PL: jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat jej działania i konfiguracji.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Kurs przeznaczony dla %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Course reserves for &nbsp;
pl-PL: Kursy dla &nbsp;

en: Course reserves for
pl-PL: Kursy dla

en: Department:
pl-PL: Wydział:

en: Course number:
pl-PL: Numer kursu:

en: Section:
pl-PL: Lokalizacja:

en: Instructors:
pl-PL: Wykładowcy:

en: Notes:
pl-PL: Uwagi:

en: Courses
pl-PL: Kursy

en: Copy number
pl-PL: Numer kopii

en: Date due
pl-PL: Termin zwrotu

en: Item URI
pl-PL: URI egzemplarza

en: Record URL
pl-PL: URL rekordu

en: No reserves have been selected for this course.
pl-PL: Brak zarezerwowanych pozycji dla tego kursu.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
pl-PL: Wyszukaj kurs

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Kursy &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Dept.
pl-PL: Wydział

en: Course #
pl-PL: Kurs #

en: Section
pl-PL: Dział

en: Instructors
pl-PL: Wykładowcy

note: SCRIPT
en: Search courses
pl-PL: Wyszukaj kursy

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Twoje umówione odbiory &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
pl-PL: Funkcja umawiania się na odbiór nie jest włączona w tej bibliotece.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
pl-PL: Nie można zorganizować odbioru w tym dniu, ponieważ jest dniem wolnym.

en: This patron does not have waiting holds.
pl-PL: Ten użytkownik nie ma oczekujących zamówień.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
pl-PL: Masz już zaplanowany odbiór w tej bibliotece.

en: Wrong slot selected.
pl-PL: Wybrano zły przedział.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
pl-PL: W tym przedziale czasowym nie można już zgłosić odbioru. Wybierz inny.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
pl-PL: %s nie może wypożyczyć tych egzemplarzy

en: The library has been notified of your arrival.
pl-PL: Biblioteka została powiadomiona o Twojej obecności.

en: Your pickups
pl-PL: Twoje odbiory

en: Schedule a pickup
pl-PL: Zaplanuj odbiór

en: Pickup library
pl-PL: Miejsce odbioru

en: Schedule
pl-PL: Czas odbioru

en: Alert staff of your arrival
pl-PL: Powiadom bibliotekarza o swojej obecności

en: Cancel this pickup
pl-PL: Anuluj odbiór

en: No curbside pickups.
pl-PL: Brak umówionych odbiorów.

en: Pickup library:
pl-PL: Miejsce odbioru:

en: Select a library
pl-PL: Wybierz bibliotekę

en: You already have a pickup scheduled for this library.
pl-PL: Masz już zaplanowany odbiór w tej bibliotece.

en: Required
pl-PL: Wymagane

en: Pickup date:
pl-PL: Data odbioru:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
pl-PL: Zaplanuj odbiór

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
pl-PL: Brak zdefiniowanej pory odbioru w tym dniu.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
pl-PL: Wybierz datę i godzinę odbioru

note: SCRIPT
en: Select a time
pl-PL: Wybierz godzinę

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
pl-PL: Nie masz oczekujących zamówień w tej bibliotece

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Szczegóły dla: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Details for:
pl-PL: Szczegóły dla:

note: A
en: Local cover image
pl-PL: Lokalna okładka

note: A
en: Amazon cover image
pl-PL: Okładka Amazon

en: Image from Amazon.com
pl-PL: Obraz z Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
pl-PL: Obraz okładki Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
pl-PL: Obraz z Syndetics

en: Image from Google Jackets
pl-PL: Obraz z Google Jackets

note: A
en: Image from Coce
pl-PL: Obrazy z Coce

en: Image from OpenLibrary
pl-PL: Obraz z OpenLibrary

en: Image from Baker &amp; Taylor
pl-PL: Obraz z Baker &amp; Taylor

note: A
en: Custom cover image
pl-PL: Okładka własna

en: Item type:
pl-PL: Typ dokumentu:

en: Reviews from LibraryThing.com:
pl-PL: Recenzje z LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
pl-PL: Listy, na których występuje ta pozycja:

en: Tags from this library:
pl-PL: Tagi:

en: No tags from this library for this title.
pl-PL: Brak tagów dla tego tytułu.

en: Add tag(s)
pl-PL: Dodaj tagi

en: Log in to add tags.
pl-PL: Zaloguj się, aby dodać tagi.

en: Series information:
pl-PL: Informacje o serii:

en: Click to open in new window
pl-PL: Kliknij, aby otworzyć w nowym oknie

en: Audiovisual profile:
pl-PL: Profil audiowizualny:

en: Fiction notes:
pl-PL: Tekst literacki - uwagi:

en: Awards:
pl-PL: Nagrody:

en: Star ratings
pl-PL: Twoja ocena

en: Cancel rating.
pl-PL: Anuluj ocenę.

en: Enhanced content:
pl-PL: Rozszerzona zawartość:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
pl-PL: %s egzemplarze

en: Item details
pl-PL: Szczegóły egzemplarza

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
pl-PL: Inne egzemplarze %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
pl-PL: Uwagi ( %s )

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
pl-PL: Artykuły / rozdziały (%s)

en: TOC
pl-PL: Spis treści

en: Excerpt
pl-PL: Fragment

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
pl-PL: Strona zawiera treści obsługiwane przez wtyczkę JavaScript

en: here
pl-PL: tutaj

en: About the author
pl-PL: O autorze

en: Similar items
pl-PL: Podobne egzemplarze

en: Tag browser
pl-PL: Przeglądarka tagów

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
pl-PL: Prenumeraty ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
pl-PL: Komentarze%s

en: Editions
pl-PL: Wydania

en: Serial collection
pl-PL: Kolekcja czasopism

en: Images
pl-PL: Obrazy

en: Play media
pl-PL: Odtwórz media

en: Author identifiers
pl-PL: Identyfikatory autorów

en: Serial collections
pl-PL: Kolekcje czasopism

en: Item call number
pl-PL: Sygnatura egzemplarza

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
pl-PL: Rekord ma przypisanych wiele egzemplarzy (%s).

en: View all the physical items.
pl-PL: Wyświetl wszystkie egzemplarze.

en: Show all items
pl-PL: Wyświetl wszystkie egzemplarze

en: 1 item is on order.
pl-PL: 1 egzemplarz jest na zamówieniu.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
pl-PL: Liczba egzemplarzy na zamówieniu: %s.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
pl-PL: Liczba zamówień: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
pl-PL: (w kolejce %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
pl-PL: Kolejka rezerwacji egzemplarzy: %s

en: Holdings:
pl-PL: Egzemplarze:

en: No physical items for this record
pl-PL: Brak egzemplarzy dla tego rekordu

en: No other items.
pl-PL: Brak innych egzemplarzy.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
pl-PL: Rozszerzona zawartość z Syndetics:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
pl-PL: Liczba wyświetlanych wyników %s:

en: show all component parts
pl-PL: Wyświetlaj wszystkie elementy

en: Table of contents provided by Syndetics
pl-PL: Spis treści dostarczany przez Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
pl-PL: Fragment dostarczany przez Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
pl-PL: Recenzje dostarczane przez Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
pl-PL: Informacje o autorach dostarczane przez Syndetics

en: This is a serial
pl-PL: Czasopismo

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
pl-PL: Prenumeraty powiązane z tytułem: %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
pl-PL: Lokalizacja: %s

en: This subscription is closed.
pl-PL: Prenumerata jest zamknięta.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
pl-PL: Kolekcja: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
pl-PL: Sygnatura: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
pl-PL: Prenumerata od: %s do:%s %s %s teraz (bieżąca)%s

note: A
en: Cancel email notification
pl-PL: Anuluj powiadomienie e-mail

en: You have subscribed to email notification on new issues.
pl-PL: Będziesz otrzymywać powiadomienie e-mail o nowych numerach.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
pl-PL: Otrzymuj powiadomienia przez e-mail o nowych numerach

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
pl-PL: Musisz się zalogować, jeśli chcesz otrzymywać powiadomienie e-mail o nowych numerach

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
pl-PL: Brakujące numery: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
pl-PL: %s ostatnie numery w tej prenumeracie:

en: Latest serials
pl-PL: Najnowsze czasopisma

en: Issue #
pl-PL: Wydanie #

en: Publication date
pl-PL: Data wydania

en: Received date
pl-PL: Data otrzymania

en: Note
pl-PL: Uwaga

en: Your comment
pl-PL: Komentarz

en: Your comment (preview, pending approval)
pl-PL: Komentarz (podgląd, oczekuje na zatwierdzenie)

en: Edit
pl-PL: Modyfikuj

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
pl-PL: Autor komentarza %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
pl-PL: Autor komentarza: %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
pl-PL: Autor komentarza: %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
pl-PL: Komentarz użytkownika %s

en: There are no comments on this title.
pl-PL: Brak komentarzy dla tego tytułu.

en: Post your comments on this title.
pl-PL: Dodaj komentarz do tej pozycji.

en: to post a comment.
pl-PL: jeśli chcesz wysłać komentarz.

en: Other editions of this work
pl-PL: Inne wydania

en: Other editions
pl-PL: Inne wydania

en: by
pl-PL: według

en: Click on an image to view it in the image viewer
pl-PL: Kliknij na obraz, aby zobaczyć go w przeglądarce zdjęć

en: Browse results
pl-PL: Przeglądaj wyniki wyszukiwania

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
pl-PL: Zobacz: %s%s%spoprzedni rekord%s

en: Back to results
pl-PL: Powrót do wyników

note: A
en: Back to the results search list
pl-PL: Powrót do wyników wyszukiwania

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
pl-PL: Zobacz: %s%s%snastępny rekord%s

en: Next
pl-PL: Dalej

note: A
en: View record "%s %s %s"
pl-PL: Zobacz rekord "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
pl-PL: Szczegóły

en: Share
pl-PL: Udostępnij

note: A
en: Share on Facebook
pl-PL: Udostępnij na Facebooku

note: A
en: Share on LinkedIn
pl-PL: Udostępnij na LinkedIn

note: A
en: Share by email
pl-PL: Wyślij przez e-mail

en: Select the item(s) to search
pl-PL: Wybierz egzemplarze do wyszukiwania

en: Select none
pl-PL: Odznacz wszystko

en: Visit web site
pl-PL: Odwiedź stronę internetową

en: Current library
pl-PL: Obecna biblioteka

en: Home library
pl-PL: Biblioteka macierzysta

en: Materials specified
pl-PL: Materiały określone

en: Vol info
pl-PL: Informacja o numerach

en: Item holds
pl-PL: Zamówienia

en: Item hold queue priority
pl-PL: Kolejka rezerwacji egzemplarzy

en: (Opens below)
pl-PL: (Otwórz poniżej)

en: Browse shelf
pl-PL: Przeglądaj półkę

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
pl-PL: %s %s%s%sLink do zasobu%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
pl-PL: Okładka Amazon (<a href='%s'>zobacz oryginalny obraz</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
pl-PL: Obraz Coce z Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
pl-PL: Obraz Coce z Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
pl-PL: Obraz Coce z Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
pl-PL: Źródło okładki nieznane

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
pl-PL: Obraz z Google Books (<a href='%s'>zobacz oryginalny obraz</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
pl-PL: Obraz z OpenLibrary (<a href='%s'>zobacz oryginalny obraz</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Karta odejścia &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Discharge
pl-PL: Karta odejścia

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
pl-PL: %s Wystąpił błąd podczas generowania pliku pdf. Skontaktuj się z administratorem, aby rozwiązać problem. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
pl-PL: Prośba o kartę odejścia została wysłana. Będzie ona dostępna na stronie w ciągu kilku dni.

en: Get your discharge
pl-PL: Pobierz kartę odejścia

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
pl-PL: Karta odejścia będzie dostępna na stronie w ciągu kilku dni.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
pl-PL: Nie można podbić karty odejścia. Przed rozliczeniem się z biblioteką należy zwrócić wszystkie egzemplarze.

en: What is a discharge?
pl-PL: Co to jest karta odejścia?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
pl-PL: Dokument potwierdzający zwrot wszystkich pozycji oraz brak należności w bibliotece, wymagany przy odejściu z uczelni.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
pl-PL: : Ta opcja jest możliwa, jeśli masz uregulowane należności. Po wysłaniu prośby nie możesz wypożyczać.

en: Warning
pl-PL: Ostrzeżenie

en: Ask for a discharge
pl-PL: Poproś o kartę odejścia

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Pobierz dane ze schowka &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Download cart
pl-PL: Pobierz zawartość schowka

en: -- Choose format --
pl-PL: -- Wybierz format --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
pl-PL: OK

en: Close this window
pl-PL: Zamknij okno

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Pobierz listę %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
pl-PL: Pobierz listę "%s"

en: Download list
pl-PL: Pobierz listę

en: Your download should begin automatically.
pl-PL: Pobieranie powinno rozpocząć się automatycznie.

en: Choose format
pl-PL: Wybierz format

en: Choose action
pl-PL: Wybierz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
pl-PL: Wybierz format pliku

en: Download list unsuccessful
pl-PL: Nieudane pobranie listy

en: You do not have permission to download this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby pobrać tę listę.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Pełna historia prenumeraty %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Full subscription history
pl-PL: Pełna historia prenumeraty

en: Library:
pl-PL: Biblioteka:

en: Subscription:
pl-PL: Prenumerata:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
pl-PL: Pełna historia prenumeraty %s

en: Brief history
pl-PL: Skrócona historia

en: Full history
pl-PL: Pełna historia

en: Show year:
pl-PL: Wyświetl rok:

en: Subscriptions
pl-PL: Prenumeraty

en: Date received
pl-PL: Data otrzymania

en: Number
pl-PL: Numer

en: Subscription
pl-PL: Prenumerata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
pl-PL: (Wszystko)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Historia zamówień &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your holds history
pl-PL: Historia zamówień

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
pl-PL: %s Brak dostępnych danych %s %s

en: Order by date
pl-PL: Sortuj według daty

en: Order by title
pl-PL: Sortuj według tytułu

en: Order by author
pl-PL: Sortuj według autora

en: Showing 50 items.
pl-PL: Wyświetlanie 50 egzemplarzy.

en: Showing all items.
pl-PL: Wyświetlanie wszystkich egzemplarzy.

en: Show 50 items
pl-PL: Wyświetl 50 egzemplarzy

en: Hold date
pl-PL: Data rezerwacji

en: Expiration date
pl-PL: Data wygaśnięcia

en: Waiting date
pl-PL: Data oczekiwania

en: Cancellation date
pl-PL: Data anulowania

en: Requested item type
pl-PL: Zamówiony typ egzemplarza

en: Any item type
pl-PL: Wszystkie typy dokumentów

en: Fulfilled
pl-PL: Wypełnione

en: Cancelled
pl-PL: Anulowane

en: Waiting
pl-PL: Oczekuje

en: In transit
pl-PL: W drodze

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
pl-PL: %s %s %s %s jest przetrzymany %sEgzemplarz %s (kod kreskowy %s) jest przetrzymany %s %s został obciążony %sEgzemplarz %s (kod kreskowy %s) został zwrócony dziś do biblioteki %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Twój IDREF wyszukiwania dla ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
pl-PL: %s Podany ppn nie został znaleziony w idref. %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
pl-PL: Kliknij, aby rozwinąć sekcję

en: Citation
pl-PL: Fraza

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Zamówienia Wypożyczalni Międzybibliotecznej &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Request updated
pl-PL: Uaktualniono zamówienie

en: Request placed
pl-PL: Złożono zamówienie

en: New interlibrary loan request
pl-PL: Nowe zamówienie Wypożyczalni Międzybibliotecznej

en: View interlibrary loan request
pl-PL: Zobacz zamówienie Wypożyczalni Międzybibliotecznej

en: Ill request disclaimer
pl-PL: Komentarz do zamówienia międzybibliotecznego

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
pl-PL: Problem z konfiguracją modułu Wypożyczeń Międzybibliotecznych. Skontaktuj się z administratorem.

en: Provider:
pl-PL: Dostawca:

en: Create a new request
pl-PL: Utwórz zamówienie

en: Requests
pl-PL: Zamówienia

en: Request ID
pl-PL: Identyfikator zamówienia

en: Requested from
pl-PL: Zamówiono z

en: Request type
pl-PL: Typ zamówienia

en: Last updated
pl-PL: Ostatnia aktualizacja

en: N/A
pl-PL: N/D

en: View
pl-PL: Zobacz

en: Details from library
pl-PL: Szczegóły z biblioteki

en: Request ID:
pl-PL: Identyfikator zamówienia:

en: Requested from:
pl-PL: Zamówiono z:

en: Requested item:
pl-PL: Zamówiony egzemplarz:

en: View the requested item
pl-PL: Podgląd zamówionego egzemplarza

en: Collection library:
pl-PL: Kolekcja biblioteki:

en: Request type:
pl-PL: Typ zamówienia:

en: Request placed:
pl-PL: Złożono zamówienie:

en: Last updated:
pl-PL: Ostatnia aktualizacja:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
pl-PL: Szczegóły dla %s

en: Request cancellation
pl-PL: Anulowanie zamówienia

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
pl-PL: Wyślij modyfikacje

en: Interlibrary loan item availability
pl-PL: Dostępność egzemplarza Wypożyczalni Międzybibliotecznej

en: Displaying availability results
pl-PL: Wyświetlanie wyników dostępności

en: If you can't find what you are looking for, you can
pl-PL: Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, możesz

en: continue creating your request
pl-PL: kontynuuj tworzenie zamówienia

en: or
pl-PL: lub

en: cancel your request
pl-PL: Anuluj zamówienie

en: ILL request disclaimer
pl-PL: Komentarz do zamówienia międzybibliotecznego

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Obrazy dla: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
pl-PL: Obrazy dla %s %s

note: IMG
en: Thumbnail
pl-PL: Miniatura

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Modyfikowanie uwagi do wypożyczenia %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s - katalog

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
pl-PL: Modyfikowanie uwagi do wypożyczenia "%s", %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
pl-PL: %s Uwagi do wypożyczeń są wyłączone. Skontaktuj się z biblioteką. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
pl-PL: Modyfikowanie uwagi do wypożyczenia %s, %s

en: Edit checkout note
pl-PL: Modyfikuj uwagę do wypożyczenia

en: Note:
pl-PL: Uwaga:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
pl-PL: Wyślij uwagę

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
pl-PL: %s %s &rsaquo; %s Biblioteki &rsaquo; %s %s %s Koha online %s Katalog

en: Phone:
pl-PL: Telefon:

en: Koha home
pl-PL: Koha

en: News
pl-PL: Aktualności

en: Display news for:
pl-PL: Wyświetlaj aktualności dla:

en: System-wide only
pl-PL: Tylko w całym systemie

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
pl-PL: Opublikowano %s %s przez

en: Show all news
pl-PL: Pokaż wszystkie wiadomości

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
pl-PL: Kanał RSS dla %s aktualności biblioteki

en: RSS feed for library news
pl-PL: Kanał RSS dla aktualności biblioteki

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
pl-PL: Kanał RSS dla %s i dla całego systemu aktualności biblioteki

en: RSS feed for system-wide library news
pl-PL: Kanał RSS dla całego systemu aktualności biblioteki

en: This news item does not exist.
pl-PL: Ten element wiadomości nie istnieje.

en: No news to display.
pl-PL: Brak aktualności do wyświetlenia.

en: Quote of the day
pl-PL: Cytat dnia

en: Log in to your account:
pl-PL: Zaloguj się:

en: User summary
pl-PL: Podsumowanie użytkownika

en: Welcome,
pl-PL: Witaj,

en: due in fines and charges
pl-PL: należności

en: total savings
pl-PL: oszczędności łącznie

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Aktualizacje zatwierdzone &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your personal details
pl-PL: Dane osobowe

en: Updates submitted
pl-PL: Zgłoszono modyfikacje

en: Thank you
pl-PL: Dziękujemy

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
pl-PL: Twoje aktualizacje zostały przesłane, a konto zostało zmodyfikowane.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
pl-PL: Aktualizacja została przesłana. Bibliotekarz musi ją potwierdzić.

en: Street number:
pl-PL: Numer domu:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %sUaktualnij dane osobowe%sZarejestruj nowe konto%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Register a new account
pl-PL: Zarejestruj nowe konto

en: To make changes to your record please contact the library.
pl-PL: Jeśli chcesz zmienić swoje dane osobowe, skontaktuj się z bibliotekarzem.

en: No changes were made.
pl-PL: Nie dokonano zmian.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
pl-PL: Nie zostały wypełnione wszystkie wymagane pola. Uzupełnij i wyślij ponownie.

en: The following fields contain invalid information:
pl-PL: Następujące pola zawierają niepoprawne informacje:

en: Contact information:
pl-PL: Dane kontaktowe:

en: primary email address
pl-PL: główny adres e-mail

en: secondary email address
pl-PL: dodatkowy adres e-mail

en: Alternate address information:
pl-PL: Dodatkowy adres:

en: email address
pl-PL: adres e-mail

en: Passwords do not match!
pl-PL: Hasła nie pasują!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
pl-PL: Hasło musi mieć przynajmniej %s znaków.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
pl-PL: Hasło musi zawierać przynajmniej jedną cyfrę, jedną małą i wielką literę.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
pl-PL: Hasło nie może zawierać początkowych i końcowych spacji.

en: This email address already exists in our database.
pl-PL: Ten adres e-mail istnieje już w bazie.

en: Emails do not match!
pl-PL: Adresy e-mail nie są takie same!

en: confirm email address
pl-PL: Potwierdź adres email

en: Please correct and resubmit.
pl-PL: Popraw i wyślij ponownie.

en: The entered card number is the wrong length.
pl-PL: Wprowadzony numer karty jest nieprawidłowej długości.

en: The entered card number is already in use.
pl-PL: Wprowadzony numer karty jest już w użyciu.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
pl-PL: Proces rejestracji nie przebiegł pomyślnie. Skontaktuj się z bibliotekarzem w celu rozwiązania problemu.

en: Error: Userid is not valid
pl-PL: Błąd: ID użytkownika jest nieprawidłowy

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
pl-PL: Błąd %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
pl-PL: Wpisałeś niewłaściwe znaki w polu przed zatwierdzeniem. Spróbuj ponownie.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
pl-PL: Zezwolić poręczycielowi na podgląd bieżących wypożyczeń?

en: Update
pl-PL: Uaktualnij

en: Allow your guarantor to view your current fines?
pl-PL: Zezwolić poręczycielowi na podgląd bieżących opłat?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
pl-PL: Opiekun: %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
pl-PL: Wartość jest już w użyciu (%s)

en: Library card number:
pl-PL: Numer karty bibliotecznej:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
pl-PL: Numer karty musi zawierać dokładnie %s znaki.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
pl-PL: Numer karty musi zawierać od %s do %s znaków.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
pl-PL: Numer karty musi zawierać przynajmniej %s znaki.

en: There is no minimum or maximum character length.
pl-PL: Brak minimalnej lub maksymalnej długości znaków.

en: Username:
pl-PL: Login:

en: Expiration date:
pl-PL: Data wygaśnięcia:

en: Home library:
pl-PL: Biblioteka macierzysta:

en: Identity
pl-PL: Dane osobowe

en: Salutation:
pl-PL: Zwrot grzecznościowy:

en: Surname:
pl-PL: Nazwisko:

en: First name:
pl-PL: Imię:

en: Middle name:
pl-PL: Drugie imię:

en: Date of birth:
pl-PL: Data urodzenia:

en: Initials:
pl-PL: Inicjały:

en: Pronouns:
pl-PL: Zaimki:

en: Other names:
pl-PL: Inne imiona/nazwiska:

en: Female:
pl-PL: Kobieta:

en: Male:
pl-PL: Mężczyzna:

en: None specified:
pl-PL: Nie określono:

en: Main address
pl-PL: Główny adres

en: Street type:
pl-PL: Typ ulicy:

en: Address:
pl-PL: Adres:

en: Address 2:
pl-PL: Adres 2:

en: City:
pl-PL: Miejscowość:

en: State:
pl-PL: Województwo:

en: ZIP/Postal code:
pl-PL: Kod pocztowy:

en: Country:
pl-PL: Państwo:

en: Contact information
pl-PL: Dane kontaktowe

en: Primary phone:
pl-PL: Telefon:

en: Secondary phone:
pl-PL: Dodatkowy telefon:

en: Other phone:
pl-PL: Inny telefon:

en: Primary email:
pl-PL: E-mail:

en: Confirm primary email:
pl-PL: Potwierdź główny adres e-mail:

en: Secondary email:
pl-PL: Dodatkowy e-mail:

en: Main contact method:
pl-PL: Preferowany sposób kontaktu:

en: Primary phone
pl-PL: Telefon

en: Secondary phone
pl-PL: Telefon dodatkowy

en: Other phone
pl-PL: Dodatkowy telefon

en: Primary email
pl-PL: E-mail

en: Secondary email
pl-PL: E-mail dodatkowy

en: Preferred language for notices:
pl-PL: Preferowany język powiadomienia:

en: Default
pl-PL: Domyślny

en: Alternate address
pl-PL: Dodatkowy adres

en: Phone:
pl-PL: Telefon:

en: Email:
pl-PL: E-mail:

en: Contact note:
pl-PL: Uwaga dotycząca adresu:

en: Alternate contact
pl-PL: Dodatkowy kontakt

en: Password
pl-PL: Hasło

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
pl-PL: Minimalna liczba znaków, które musi zawierać hasło: %s, w tym duże litery, małe litery i cyfry.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
pl-PL: Minimalna liczba znaków, które musi zawierać hasło: %s.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
pl-PL: Jeśli nie wprowadzisz hasła, zostanie ono wygenerowane przez system.

en: Confirm password:
pl-PL: Potwierdź hasło:

en: Additional information
pl-PL: Dodatkowe informacje

en: New
pl-PL: Nowy

en: Data privacy policy consent
pl-PL: Zgoda na politykę prywatności danych

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
pl-PL: Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z opisem w

en: privacy policy
pl-PL: polityką prywatności

en: Verification
pl-PL: Weryfikacja

en: Verification:
pl-PL: Weryfikacja:

en: Please type the following characters into the preceding box:
pl-PL: Proszę wprowadzić następujące znaki w poprzednim polu:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
pl-PL: Wyślij prośbę o aktualizację

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
pl-PL: Nie można uaktualnić ustawień!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
pl-PL: Twoje ustawienia zostały uaktualnione!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Ustawienia powiadomień &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your messaging settings
pl-PL: Ustawienia powiadomień

en: Settings updated
pl-PL: Ustawienia zaktualizowano

en: Days in advance
pl-PL: Powiadom mnie 0-30 dni wcześniej

en: Phone
pl-PL: Telefon

en: Digests only
pl-PL: Tylko zestawienia

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
pl-PL: Możesz wybrać zestawienie, by zmniejszyć ilość powiadomień. Wiadomości będą wysyłane jako pojedynczy mail.

en: Item due
pl-PL: Termin zwrotu

en: Advance notice
pl-PL: Przypomnienie przed upływem terminu

en: Hold filled
pl-PL: Rezerwacje do odbioru

en: Hold reminder
pl-PL: Przypomnienie o zamówieniu

en: Item check-in
pl-PL: Zwroty

en: Item checkout and renewal
pl-PL: Wypożyczenia i prolongaty

en: Item checkout
pl-PL: Wypożyczenia

en: Interlibrary loan ready
pl-PL: Wypożyczenie międzybiblioteczne zrealizowane

en: Interlibrary loan unavailable
pl-PL: Wypożyczenie międzybiblioteczne niedostępne

en: Interlibrary loan updated
pl-PL: Wypożyczenie międzybiblioteczne zmienione

en: Auto renewal
pl-PL: Automatyczna prolongata

en: Unknown
pl-PL: Nieznana

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
pl-PL: Wybierz, ile dni przed terminem chcesz otrzymywać wiadomość

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
pl-PL: Wyłącz powiadomienia SMS

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
pl-PL: Włącz powiadomienia SMS

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
pl-PL: Wyłącz powiadomienie telefoniczne

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
pl-PL: Włącz powiadomienia telefoniczne

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
pl-PL: Wyłącz powiadomienia itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
pl-PL: Włącz powiadomienia itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
pl-PL: Wyłącz powiadomienia e-mail

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
pl-PL: Włącz powiadomienia e-mail

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
pl-PL: Wyłącz zestawienia

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
pl-PL: Powiadomienie musi być włączone, aby można było włączyć dla niego zestawienie

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
pl-PL: Włącz zestawienia

en: Notice:
pl-PL: Powiadomienie:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
pl-PL: Podczas korzystania z usługi, mogą zostać naliczone opłaty za wiadomości tekstowe. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej.

en: SMS number:
pl-PL: Numer SMS:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
pl-PL: Wpisz tylko cyfry. Poprzedź numer znakiem + lub 00, jeśli zawiera kod kraju.

en: SMS provider:
pl-PL: Operator sieci komórkowej (SMS):

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
pl-PL: Skontaktuj się z bibliotekarzem, jeśli nie jesteś pewien Twojego operatora sieci komórkowej lub nie widzisz go na liście.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
pl-PL: Wyślij zmiany

en: You are not allowed to call this page directly
pl-PL: Nie masz uprawnień, aby zobaczyć tę stronę bezpośrednio

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
pl-PL: Aktualności z %s%s%sbiblioteki%s

en: Catalog search
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Search the %s catalog %s Search the Koha library catalog %s
pl-PL: %s Przeszukaj katalog %s %s Przeszukaj katalog biblioteki %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
pl-PL: %s Szukaj %sdla '%s'%s%s&nbsp;z ograniczeniem:&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF ( SEARCH_RESULT.author ) %4$s:  SEARCH_RESULT.author | html
en: %s %s %s By %s.
pl-PL: %s %s %s / %s.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.title | html
en: Place hold on %s
pl-PL: Zamówiony %s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Wyszukiwanie OverDrive dla '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
pl-PL: Wyniki wyszukiwania dla '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
pl-PL: Wyszukaj w OverDrive '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
pl-PL: Dostępne egzemplarze

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
pl-PL: Status:

note: SCRIPT
en: Currently available
pl-PL: Obecnie dostępne

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
pl-PL: Obecnie niedostępne

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
pl-PL: Błąd wyszukiwania w kolekcji OverDrive.

note: SCRIPT
en: Found
pl-PL: Znaleziono

note: SCRIPT
en: Items available:
pl-PL: Dostępne egzemplarze:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
pl-PL: Wczytywanie...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
pl-PL: Brak wyników dla kolekcji OverDrive.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
pl-PL: Wyszukiwanie OverDrive...

note: SCRIPT
en: Type:
pl-PL: Rodzaj:

note: SCRIPT
en: out of
pl-PL: z

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
pl-PL: wyniki w kolekcji OverDrive.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
pl-PL: oczekujące zamówienia:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %s%s%sBłąd strony%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Page error
pl-PL: Błąd strony

en: This page does not exist.
pl-PL: Ta strona nie istnieje.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Zmień hasło &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Change your password
pl-PL: Zmień hasło

en: Password updated
pl-PL: Hasło zaktualizowane

en: Change your password
pl-PL: Zmień hasło

en: There was a problem with your submission
pl-PL: Wystąpił problem z zatwierdzeniem zmiany

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
pl-PL: Hasła nie są takie same. Proszę ponownie wprowadzić nowe hasło.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
pl-PL: Twoje aktualne hasło nie zostało wprowadzone poprawnie. Jeśli problem będzie się powtarzał, poproś bibliotekarza o pomoc.

en: Current password:
pl-PL: Aktualne hasło:

en: New password:
pl-PL: Nowe hasło:

en: Re-type new password:
pl-PL: Powtórz nowe hasło:

en: You can't change your password.
pl-PL: Nie możesz zmienić hasła.

en: Your password has been changed
pl-PL: Hasło zostało zmienione

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
pl-PL: Powrót do mojego konta

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Odzyskiwanie zapomnianego hasła &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Forgotten password recovery
pl-PL: Odzyskiwanie hasła

en: Error
pl-PL: Błąd

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie wysyłania linku do odzyskiwania hasła.

en: Please try again later.
pl-PL: Spróbuj później.

en: No account was found with the provided information.
pl-PL: Brak konta z wprowadzonymi danymi.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
pl-PL: Przepraszamy, Twojego hasła nie można zmienić online.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
pl-PL: Identyfikacja konta z tym adresem e-mail jest niejednoznaczna.

en: Please use the field 'Login' as well.
pl-PL: Użyj pola 'Zaloguj się'.

en: This account has no email address we can send the email to.
pl-PL: To konto nie posiada adresu e-mail, na który możemy wysłać wiadomość.

en: The process of password recovery has already been started for this account
pl-PL: Proces odzyskiwania hasła dla tego konta został rozpoczęty

en: You should have received an email with a link to reset your password.
pl-PL: Powinieneś otrzymać e-mail z linkiem do zresetowania hasła.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
pl-PL: %s Hasła nie pasują. %s

en: Get new password recovery link
pl-PL: Zapytaj o nowy link do odzyskiwania hasła

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
pl-PL: Jeśli nie otrzymałeś e-maila, możesz zgłosić zapytanie o nowy link:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
pl-PL: %s Link jest nieprawidłowy lub wygasł.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
pl-PL: Upewnij się, że używasz linku z e-maila, lub poproś bibliotekarza o pomoc. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
pl-PL: Skontaktuj się z bibliotekarzem, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: You can't reset your password.
pl-PL: Nie możesz zresetować hasła.

en: Password recovery
pl-PL: Odzyskiwanie hasła

en: To reset your password, enter your login or your email address.
pl-PL: Jeśli chcesz zresetować hasło, wprowadź login lub adres e-mail.

en: Password not valid
pl-PL: Hasło nieprawidłowe

en: Confirm new password:
pl-PL: Potwierdź nowe hasło:

en: You will receive an email shortly.
pl-PL: Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
pl-PL: Kliknij link w e-mailu, by zakończyć proces resetowania hasła.

en: This link is valid for 2 days starting now.
pl-PL: Link jest ważny przez 2 dni.

en: Return to the main page
pl-PL: Powrót do strony głównej

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
pl-PL: Hasło zostało zmienione przez użytkownika "%s".

en: Log in to your account.
pl-PL: Zaloguj się.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Pozwolenia &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your consents
pl-PL: Twoje zgody

en: Privacy policy consent
pl-PL: Zgoda na politykę prywatności

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
pl-PL: Abyś mógł pozostać zalogowanym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką przetwarzania danych osobowych, do której odnośnik znajduje się poniżej.

en: If you choose to withdraw your consent we will
pl-PL: Jeżeli zdecydujesz się wycofać swoją zgodę,

en: remove your account
pl-PL: usuniemy Twoje konto

en: within a reasonable time and you should log out now.
pl-PL: w określonym czasie i powinieneś (-aś) się teraz wylogować.

en: I have read the
pl-PL: Zapoznałem się

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
pl-PL: i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z nią.

en: Do you agree?
pl-PL: Czy wyrażasz zgodę?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
pl-PL: Zgoda na %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
pl-PL: Nie %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
pl-PL: Nie %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
pl-PL: Zgoda została zarejestrowana w %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
pl-PL: Odnotowaliśmy Twój brak zgody z dnia %s.

en: Cookie consents
pl-PL: Zgody na pliki cookie

en: View your cookie consents
pl-PL: Wyświetl swoje zgody na pliki cookies

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Ustawienia prywatności &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your privacy management
pl-PL: Ustawienia prywatności

en: Your checkout history has been deleted.
pl-PL: Historia wypożyczeń została usunięta.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
pl-PL: Usunięcie historii wypożyczeń nie powiodło się, istnieje problem z ustawieniami tej opcji. Pomóż naprawić system, informując bibliotekarza o tym błędzie

en: No checkout history to delete
pl-PL: Brak historii wypożyczeń do usunięcia

en: Your hold history has been deleted.
pl-PL: Historia zamówień została usunięta.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
pl-PL: Usunięcie Twojej historii zamówień nie powiodło się. Pomóż naprawić system, informując bibliotekarza o tym błędzie

en: No hold history to delete
pl-PL: Brak historii zamówień do usunięcia

en: Your privacy rules have been updated.
pl-PL: Ustawienia prywatności zostały zaktualizowane.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
pl-PL: Dbamy o ochronę prywatności. Możesz określić, jak długo będzie przechowywana historia wypożyczeń i zamówień.

en: Your options are:
pl-PL: Dostępne opcje:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
pl-PL: Zawsze: przechowuj całą historię wypożyczeń. Opcja przeznaczona jest dla użytkowników, którzy chcą mieć dostęp do informacji o wszystkich wypożyczonych i zamówionych przez siebie książkach.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
pl-PL: Domyślny: przechowuj moją historię zgodnie z polityką biblioteki. To jest domyślna opcja: biblioteka będzie przechowywać historię przez czas określony polityką biblioteki.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
pl-PL: Nigdy: usuń historię wypożyczania. Wybierając tę opcję, usuniesz wszystkie informacje o egzemplarzach, które zostały przez Ciebie wypożyczone/zwrócone.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
pl-PL: Zwróć uwagę, że informacje na temat wypożyczonych książek muszą być przechowywane przez bibliotekę bez względu na wybraną opcję prywatności.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
pl-PL: Pamiętaj, że pracownicy biblioteki nie mogą zaktualizować tych ustawień za Ciebie z powodu ochrony danych osobowych!

en: Privacy rule
pl-PL: Zasada prywatności

en: Please choose your privacy rule:
pl-PL: Wybierz opcję:

en: Forever
pl-PL: Zawsze

en: Never
pl-PL: Nigdy

en: Allow your guarantor to view your current charges?
pl-PL: Zezwolić poręczycielowi na podgląd bieżących wypożyczeń?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
pl-PL: Zaświadczone przez: %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
pl-PL: Usuń

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
pl-PL: . Po zatwierdzeniu opcji 'usuń', historii nie można odzyskać!

en: BE CAREFUL
pl-PL: UWAGA

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
pl-PL: Bez względu na wybraną zasadę prywatności, możesz w każdej chwili skasować historię wypożyczeń, klikając 'Usuń'.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
pl-PL: Wyczyść moją historię wypożyczeń. Działania nie można cofnąć.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
pl-PL: Wyczyść historię wypożyczeń

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
pl-PL: Wyczyść moją historię zamówień. Działania nie można cofnąć.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
pl-PL: Wyczyść historię zamówień

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
pl-PL: Wyczyść moją historię wypożyczeń i zamówień. Działania nie można cofnąć.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
pl-PL: Wyczyść historię wypożyczeń i zamówień

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
pl-PL: Uwaga, sprawdź stan egzemplarza po ostatnim wypożyczającym.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Historia wypożyczeń &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your checkout history
pl-PL: Historia wypożyczeń

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
pl-PL: %s%s%s %s%s%s %s %s Z tej biblioteki jeszcze nic nie wypożyczyłeś(-aś). %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
pl-PL: Gratulacje. Skorzystanie z biblioteki pozwoliło ci zaoszczędzić %s.

en: Showing last 50 items.
pl-PL: Wyświetlanie ostatnich 50 egzemplarzy.

en: Show last 50 items
pl-PL: Wyświetl ostatnie 50 egzemplarzy

en: All
pl-PL: Wszystkie

en: Checkouts
pl-PL: Wypożyczenia

en: On-site checkouts
pl-PL: Wypożyczenia na miejscu

en: Links
pl-PL: Linki

en: Item type:
pl-PL: Typ dokumentu:

en: Call number:
pl-PL: Sygnatura:

en: Check-in date:
pl-PL: Termin zwrotu:

en: (Checked out)
pl-PL: (Wypożyczone)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Prośba o zwrot &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
pl-PL: Szczegóły dla: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
pl-PL: Potwierdź prośby o zwrot dla: %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
pl-PL: Obsługa próśb o zwrot nie została włączona. Skontaktuj się z biblioteką.

en: There are no items available for recall.
pl-PL: Brak egzemplarzy, na które można złożyć prośbę o zwrot.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
pl-PL: Powrót do %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
pl-PL: Osiągnięto maksymalną liczbę próśb o zwrot dla tego rekordu.

en: You cannot place a recall on this item.
pl-PL: Nie można złożyć prośby o zwrot tego egzemplarza.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie składania prośby o zwrot. Skontaktuj się z biblioteką.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
pl-PL: Twoja prośba o zwrot została złożona. Użytkownik aktualnie posiadający egzemplarz zostanie poproszony o jego zwrot w ciągu %s dni tj. do %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
pl-PL: Zostaniesz powiadomiony, kiedy egzemplarz będzie do odbioru w bibliotece.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
pl-PL: Na wszystkie wypożyczone egzemplarze mogą być składane prośby o zwrot przez użytkowników, którzy potrzebują wypożyczonej przez kogoś innego pozycji. Osoba, która wypożyczyła dany egzemplarz, zostanie poproszona o jego zwrot.

en: Place a recall on
pl-PL: Złóż prośbę o zwrot na

en: Pick up location:
pl-PL: Miejsce odbioru:

en: Recall not needed after:
pl-PL: Prośba o zwrot zbędna po:

en: Recall next available item
pl-PL: Złóż prośbę o zwrot na pierwszy dostępny egzemplarz

en: Recall a specific item
pl-PL: Złóż prośbę o zwrot na konkretny egzemplarz

en: Select a specific item:
pl-PL: Wybierz konkretny egzemplarz:

en: Last location
pl-PL: Ostatnia lokalizacja

en: Information
pl-PL: Informacja

note: IMG
en: Cannot be recalled
pl-PL: Nie można złożyć prośby o zwrot

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
pl-PL: Do %s

en: Unavailable (lost or missing)
pl-PL: Niedostępny (zaginiony lub brakujący)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
pl-PL: Status dostępności (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
pl-PL: %s czeka na odbiór tego egzemplarza przez czytelnika

en: since
pl-PL: od

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
pl-PL: Zgłoszony do pilnego zwrotu przez użytkownika, oczekiwany w %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
pl-PL: Oczekuje na użytkownika w %s od %s

en: You have already placed a
pl-PL: Już złożyłeś

en: on this item.
pl-PL: na ten egzemplarz.

en: reserve
pl-PL: zarezerwowany

note: INPUT type=submit
en: Confirm
pl-PL: Potwierdź

en: You must be logged in to place a recall.
pl-PL: Musisz być zalogowany, jeśli chcesz złożyć prośbę o zwrot.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Twoja historia próśb o zwrot &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your recalls history
pl-PL: Twoja historia próśb o zwrot

en: Recall date:
pl-PL: Data złożenia prośby o zwrot:

en: Expiration:
pl-PL: Data ważności:

en: Never expires
pl-PL: Nigdy nie wygasa

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
pl-PL: W drodze do %s

en: Ready for pickup
pl-PL: Gotowe do odbioru

en: Overdue to be returned
pl-PL: Przetrzymanie do zwrotu

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
pl-PL: Wygasło dnia %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
pl-PL: Anulowane dnia %s

en: Requested
pl-PL: Zgłoszone

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
pl-PL: Powinno być zwrócone przed %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
pl-PL: Do odbioru przez %s

en: No recalls have been made.
pl-PL: Nie złożono żadnych próśb o zwrot.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę prośbę o zwrot?

en: Registration pending
pl-PL: Oczekująca rejestracja

en: Registration complete
pl-PL: Rejestracja ukończona

en: Click the button below to confirm registration.
pl-PL: Kliknij przycisk poniżej, aby potwierdzić rejestrację.

en: Registration complete!
pl-PL: Rejestracja ukończona!

en: You have successfully registered your new account.
pl-PL: Udało Ci się zarejestrować nowe konto.

en: To log in, use the following credentials:
pl-PL: Jeśli chcesz się zalogować, użyj następujących danych uwierzytelniających:

en: Card number:
pl-PL: Numer karty:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
pl-PL: Okno logowania na tej stronie zostało wypełnione automatycznie. Zaloguj się i zmień hasło.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
pl-PL: Okno logowania na tej stronie zostało wypełnione automatycznie. Proszę się zalogować.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Potwierdź swoją rejestrację &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Confirm your registration
pl-PL: Potwierdź rejestrację

en: Please confirm your registration
pl-PL: Potwierdź rejestrację

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
pl-PL: Potwierdzenie zostało wysłane na adres e-mail

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
pl-PL: Konto będzie aktywowane dopiero po kliknięciu na link przesłany e-mailowo.

en: Registration invalid
pl-PL: Rejestracja nieprawidłowa

en: Registration invalid!
pl-PL: Rejestracja unieważniona!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Zgłoś problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Report submitted
pl-PL: Zgłoszenie wysłane

en: Error submitting report
pl-PL: Błąd przy składaniu zgłoszenia

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
pl-PL: Raport o problemie został wysłany do administratora systemu Koha.

en: Your problem report has been sent to the library.
pl-PL: Raport o problemie został wysłany do biblioteki.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
pl-PL: Wystąpił problem podczas wysyłania raportu. Skontaktuj się z biblioteką.

en: Send problem report to:
pl-PL: Wyślij zgłoszenie problemu do:

en: A librarian
pl-PL: Bibliotekarz

en: Koha administrator
pl-PL: Administrator systemu

en: Problem found on page:
pl-PL: Problem znaleziony na stronie:

en: Username:
pl-PL: Login:

en: Subject:
pl-PL: Temat:

en: Message:
pl-PL: Wiadomość:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Zamów kopię &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: You reached your open article requests limit.
pl-PL: Osiągnięto limit składania zamówień na kopię.

en: An error has occurred.
pl-PL: Wystąpił błąd.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
pl-PL: Złóż zamówienie na kopię %s

en: Accept
pl-PL: Akceptuj

en: You will be charged with
pl-PL: Zostaniesz obciążony

en: for every request
pl-PL: na każde zamówienie

en: Place article request
pl-PL: Złóż zamówienie na kopię

en: Title:
pl-PL: Tytuł:

en: Author:
pl-PL: Autor:

en: Volume:
pl-PL: Tom:

en: Issue:
pl-PL: Wydanie:

en: Date:
pl-PL: Data:

en: Table of contents:
pl-PL: Spis treści:

en: Pages:
pl-PL: Strony:

en: Chapters:
pl-PL: Rozdziały:

en: Photocopy
pl-PL: Fotokopia

en: Digital scan
pl-PL: Skan

en: Enumeration
pl-PL: Numeracja

en: Any item
pl-PL: Dowolny egzemplarz

note: INPUT type=submit
en: Place request
pl-PL: Złóż zamówienie

en: No article requests can be made for this record.
pl-PL: Brak możliwości zamówienia kopii dla tego rekordu.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
pl-PL: Wypełnij przynajmniej jedno pole.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
pl-PL: Wybierz egzemplarz w celu zamówienia kopii.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
pl-PL: Następujące pola są wymagane i niewypełnione:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Zamawianie &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Placing a hold
pl-PL: Zamawianie

en: Sorry, you cannot place holds.
pl-PL: Przepraszamy, nie możesz zamawiać egzemplarzy.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
pl-PL: Brak aktualnych danych osobowych. Skontaktuj się z bibliotekarzem.

en: Go to your contact information
pl-PL: Przejdź do danych osobowych

en: Update your contact information
pl-PL: Uaktualnij dane kontaktowe

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
pl-PL: (Uwaga: w przypadku skorzystania z formularza online może pojawić się opóźnienie w aktualizacji konta).

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
pl-PL: Karta biblioteczna została oznaczona jako zagubiona lub skradziona.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
pl-PL: Jeśli wystąpił błąd, przynieś swoją kartę do biblioteki w celu jej ponownej aktywacji.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
pl-PL: Konto zostało zablokowane. %s Komentarz:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
pl-PL: %s Ograniczenie dodane automatycznie za przetrzymanie egzemplarzy %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
pl-PL: %s %s Data zakończenia:

en: Go to your account page
pl-PL: Konto

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
pl-PL: Najczęstszym powodem blokady są przetrzymane egzemplarze lub zaległe opłaty. Jeśli Twoje konto jest puste, skontaktuj się z bibliotekarzem.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
pl-PL: Konto jest obciążone należnościami. Kwota: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
pl-PL: Przepraszamy, nie możesz zamawiać więcej niż %s egzemplarzy.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
pl-PL: BŁĄD: Brak rekordu dla numeru systemowego %s.

en: You must select at least one item.
pl-PL: Musisz wybrać przynajmniej jeden egzemplarz.

en: You must select a library for pickup.
pl-PL: Musisz wybrać miejsce odbioru.

en: ERROR: No record ID specified.
pl-PL: BŁĄD: Nie określono numeru systemowego.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
pl-PL: BŁĄD: Błąd wewnętrzny: niekompletna próba zamówienia.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
pl-PL: Karta biblioteczna wygasła. Skontaktuj się z bibliotekarzem w celu odnowienia konta.

en: None of the libraries are available for pickup location.
pl-PL: Żadna z bibliotek nie jest dostępna dla lokalizacji odbioru.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
pl-PL: Przepraszamy, żadnego z tych tytułów nie można zamówić.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
pl-PL: Potwierdź rezerwację dla:%s (%s)

en: Sorry,
pl-PL: Przepraszamy,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
pl-PL: Możesz zamówić jedynie %s pozycji. Odznacz egzemplarze, których nie chcesz zarezerwować.

en: Hold requests
pl-PL: Złóż zamówienie

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
pl-PL: Posiadasz już co najmniej jedno zamówienie egzemplarza tego tytułu. Wszystkie dalsze zamówienia muszą być na poziomie egzemplarza.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
pl-PL: Masz już co najmniej jedno zamówienie rekordu tego tytułu. Wszystkie dalsze zamówienia muszą być na poziomie rekordu.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
pl-PL: Zostaniesz obciążony opłatą %s podczas pobierania tej pozycji

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
pl-PL: Zostaniesz obciążony opłatą %s podczas składania zamówienia

en: Place a hold on
pl-PL: Zamów

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
pl-PL: %s %s %s, autor %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
pl-PL: Przepraszamy, pozycja nieodpowiednia ze względu na wiek.

en: You have already requested this title.
pl-PL: Ten tytuł został już przez Ciebie zamówiony.

en: You have already placed a recall on this title.
pl-PL: Na ten tytuł została już przez Ciebie złożona prośba o zwrot.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
pl-PL: Nie można zamówić tego tytułu, posiadasz już go na swoim koncie.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
pl-PL: Nie można zamówić tego tytułu, osiągnięto maksymalną liczbę zamówień.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
pl-PL: Nie można zamówić tego tytułu, posiadasz maksymalną liczbę zamówień na rekord.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
pl-PL: Nie można zamówić tego tytułu, osiągnięto dzienny limit na zamówienia.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
pl-PL: Nie można zamówić tego tytułu, posiadasz już na nie zamówienie.

en: There are no items that can be placed on hold.
pl-PL: Brak egzemplarzy, które można zamówić.

en: This title cannot be requested.
pl-PL: Nie można zamówić tego tytułu.

en: Your priority:
pl-PL: Kolejka rezerwacji:

en: Number of holds:
pl-PL: Liczba zamówień:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
pl-PL: Przynajmniej jeden egzemplarz jest dostępny w bibliotece

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
pl-PL: Uwaga: Biblioteka/filia nie zezwala na zamawianie i wypożyczanie książek. Jedyną opcją jest korzystanie na miejscu

en: Show more options
pl-PL: Więcej opcji

en: Hold starts on date:
pl-PL: Data złożenia zamówienia:

en: Hold not needed after:
pl-PL: Zamówienie zbędne po:

en: Request specific item type:
pl-PL: Zapytaj o konkretny typ egzemplarza:

en: Request specific item group:
pl-PL: Zamów konkretną grupę egzemplarzy:

en: Any item group
pl-PL: Dowolna grupa egzemplarzy

en: Hold notes:
pl-PL: Uwagi o zamówieniu:

en: Next available item
pl-PL: Następny dostępny egzemplarz

en: A specific item
pl-PL: Konkretny egzemplarz

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
pl-PL: Nie może być zarezerwowany

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
pl-PL: Oczekuje na użytkownika w %s od %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
pl-PL: Zamówiony dla użytkownika oczekuje w %s od %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
pl-PL: Zamówiony dla użytkownika oczekuje w %s

en: Not on hold
pl-PL: Niezarezerwowane

en: Show unholdable items
pl-PL: Wyświetl egzemplarze, których nie można zamówić

en: Hide unholdable items
pl-PL: Ukryj egzemplarze, których nie można zamówić

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
pl-PL: Potwierdź zamówienie

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
pl-PL: Oczekiwany wybór konkretnego egzemplarza.

note: SCRIPT
en: Hide options
pl-PL: Ukryj opcje

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
pl-PL: Data wygaśnięcia zamówienia powinna być wypełniona.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
pl-PL: Data złożenia zamówienia powinna być wypełniona.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
pl-PL: Zamów

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
pl-PL: Zamów:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Zresetuj hasło &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: New password must not be the same as old password.
pl-PL: Nowe hasło musi być różne od poprzedniego hasła.

en: Please log-in to account to update your password.
pl-PL: Zaloguj się, aby zaktualizować hasło.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
pl-PL: . %s Konto zostało zablokowane! %s

en: You must reset your password via e-mail
pl-PL: Musisz zresetować hasło poprzez e-mail

en: You must contact the library for assistance.
pl-PL: Skontaktuj się z biblioteką.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
pl-PL: Wystąpił nieznany błąd. Skontaktuj się z bibliotekarzem, jeśli potrzebujesz pomocy.

en: Your password has successfully been updated
pl-PL: Hasło zostało zaktualizowane

en: Go to OPAC
pl-PL: Idź do OPAC

en: Go to staff interface
pl-PL: Idź do interfejsu bibliotekarza

note: INPUT type=submit
en: Update password
pl-PL: Uaktualnij hasło

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
pl-PL: Resetowanie hasła nie zostało włączone.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
pl-PL: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s katalog

en: Restricted page
pl-PL: Strona zastrzeżona

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %s %s Wyniki wyszukiwania dla '%s' %s Wyniki wyszukiwania %s %s Nie podano żadnych kryteriów wyszukiwania. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: LINK
en: %s Search RSS feed
pl-PL: %s Wyszukaj kanał RSS

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
pl-PL: Wyniki wyszukiwania dla '%s'%s, strona %s z %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
pl-PL: Szukałeś %sdla '%s'%s%s z limitem: '%s'%s

en: Search results
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

en: You did not specify any search criteria
pl-PL: Nie określiłaś/eś żadnych kryteriów wyszukiwania

en: No results found!
pl-PL: Brak wyników!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
pl-PL: %s Brak wyników wyszukiwania w katalogu %s.

note: A
en: Subscribe to this search
pl-PL: Otrzymuj powiadomienia o tym wyszukiwaniu

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
pl-PL: %s Nie podano żadnych kryteriów wyszukiwania. %s

en: Return to the last advanced search
pl-PL: Powrót do ostatniego wyszukiwania zaawansowanego

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
pl-PL: Wyniki wyszukiwania: %s.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
pl-PL: (powiązane wyszukiwania: %s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
pl-PL: Jeśli nie tego oczekiwałeś, sprawdź

en: suggestions
pl-PL: propozycje zakupu

en: Sort
pl-PL: Sortuj

en: Results per page:
pl-PL: Liczba wyników na stronie:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
pl-PL: %s (domyślnie)

en: Select titles to:
pl-PL: Wybierz tytuły:

en: Add to...
pl-PL: Dodaj do...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
pl-PL: Prywatne listy:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
pl-PL: Publiczne listy:

en: [ More lists ]
pl-PL: [ Więcej list ]

en: [ New list ]
pl-PL: [ Nowa lista ]

en: Place hold
pl-PL: Zamów

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
pl-PL: Wybierz wynik wyszukiwania: %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
pl-PL: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (z %s głosów)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
pl-PL: %s Opinie użytkowników

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
pl-PL: %s Profesjonalne recenzje

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
pl-PL: %s Fragment wideo

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
pl-PL: %s Cytaty

en: Tags:
pl-PL: Tagi:

en: Lists:
pl-PL: Listy:

en: Match:
pl-PL: Dopasowanie:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
pl-PL: &nbsp;&nbsp;(%s głosów)

en: Pages
pl-PL: Strony

en: Not finding what you're looking for?
pl-PL: Brak szukanej pozycji?

en: Make a
pl-PL: Zgłoś

en: purchase suggestion
pl-PL: propozycję zakupu

en: Interlibrary loan request
pl-PL: Zamówienie Wypożyczalni Międzybibliotecznej

en: Make an
pl-PL: Zgłoś

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
pl-PL: Błąd wyszukiwania w kolekcji %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
pl-PL: Ilość znalezionych wyników: %s w kolekcji %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
pl-PL: Wyszukiwanie %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
pl-PL: Musisz być zalogowany, jeśli chcesz tworzyć lub modyfikować listy

en: Search unsuccessful
pl-PL: Niepowodzenie wyszukiwania

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
pl-PL: Wyszukiwanie %s dla %s%s zakończyło się niepowodzeniem.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Komentarze na temat %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
pl-PL: Błąd: nie można odnaleźć rekordu bibliograficznego.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
pl-PL: Przepraszamy, tylko właściciel komentarza może dokonać zmian.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
pl-PL: Uwaga: Komentarz zawierał niedozwolone znaczniki, które zostały usunięte. Komentarz został zapisany w formie, którą widzisz poniżej. Możesz kontynuować jego edycję albo ją anulować, by pozostawić komentarz w takiej formie, w jakiej jest teraz.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
pl-PL: Błąd! Komentarz składał się w całości z niedozwolonych znaków i nie został dodany.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
pl-PL: %s %s %s Uwaga: to okno zostanie zamknięte za 5 sekund. %s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
pl-PL: Błąd! Nie możesz dodać pustego komentarza. Dodaj zawartość lub anuluj.

en: Comments on
pl-PL: Komentarze na temat

en: Comments
pl-PL: Komentarze

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
pl-PL: Uwaga: Komentarz musi zostać zaakceptowany przez bibliotekarza.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
pl-PL: Wyślij i zamknij okno

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Listy obiegowe &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your routing lists
pl-PL: Listy obiegu

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
pl-PL: Subskrybujesz listy obiegu dla następujących tytułów czasopism. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany, skontaktuj się z bibliotekarzem.

en: Subscription title
pl-PL: Tytuł prenumeraty

en: You are currently not listed on any routing lists.
pl-PL: Obecnie nie ma Cię na żadnej liście obiegu.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Historia wyszukiwania &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your search history
pl-PL: Historia wyszukiwania

en: Catalog
pl-PL: Katalog

en: Authority
pl-PL: Hasło wzorcowe

en: Current session
pl-PL: Bieżąca sesja

en: Toolbar control
pl-PL: Kontrola paska narzędzi

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
pl-PL: Usuń wybrane wyszukiwania

en: Previous sessions
pl-PL: Poprzednie sesje

en: Your catalog search history is empty.
pl-PL: Brak historii wyszukiwania.

en: Your authority search history is empty.
pl-PL: Brak wyników wyszukiwania wg hasła.

en: Select searches to:
pl-PL: Wybierz wyszukiwania:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć swoją historię wyszukiwania?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
pl-PL: Wybrane wyszukiwania:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Wysyłanie zawartości schowka &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Message sent
pl-PL: Wysłano wiadomość

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
pl-PL: Schowek został wysłany do: %s

en: Close window
pl-PL: Zamknij okno

en: There was an error sending the cart: No valid records were found.
pl-PL: Wystąpił problem z wysłaniem zawartości schowka. Nie znaleziono żadnych rekordów.

en: There was an error sending the cart: We cannot send an email as there is no email address recorded for your account (your email address is used for the reply to address).
pl-PL: Wystąpił błąd podczas wysyłania koszyka: Nie możemy wysłać wiadomości e-mail, ponieważ nie zarejestrowano adresu e-mail dla Twojego konta (Twój adres e-mail jest używany jako adres odpowiedzi).

en: There was an error sending the cart.
pl-PL: Wystąpił problem z wysłaniem zawartości schowka.

en: Sending your cart
pl-PL: Wysyłanie zawartości schowka

en: Email address:
pl-PL: Adres e-mail:

en: Comment:
pl-PL: Komentarz:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
pl-PL: Nie używaj tego adresu e-mail do zamawiania lub prolongowania książek.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Wysyłanie listy &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
pl-PL: Lista została wysłana do: %s

en: Back to lists
pl-PL: Powrót do list

en: There was an error sending the list.
pl-PL: Wystąpił problem z wysłaniem listy.

en: You do not have permission to send this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby wysłać tę listę.

en: Sending your list
pl-PL: Wysyłanie listy

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Numery prenumeraty &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Issues for a subscription
pl-PL: Numery prenumeraty

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
pl-PL: Dane prenumeraty dla %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
pl-PL: Bieżąca prenumerata rozpoczęła się %s i jest realizowana

en: twice per day
pl-PL: dwa razy dziennie

en: every day
pl-PL: codziennie

en: three times per week
pl-PL: 3 razy na tydzień

en: every week
pl-PL: co tydzień

en: every 2 weeks
pl-PL: co 2 tygodnie

en: every 3 weeks
pl-PL: co 3 tygodnie

en: every month
pl-PL: raz na miesiąc

en: every 2 months
pl-PL: raz na 2 miesiące

en: every quarter
pl-PL: raz na kwartał

en: twice per year
pl-PL: raz na pół roku

en: every year
pl-PL: raz na rok

en: every 2 years
pl-PL: raz na 2 lata

en: irregularly
pl-PL: nieregularnie

en: on Monday
pl-PL: w poniedziałek

en: on Tuesday
pl-PL: we wtorek

en: on Wednesday
pl-PL: w środę

en: on Thursday
pl-PL: w czwartek

en: on Friday
pl-PL: w piątek

en: on Saturday
pl-PL: w sobotę

en: on Sunday
pl-PL: w niedzielę

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
pl-PL: dla %s numerów

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
pl-PL: dla %s tygodni

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
pl-PL: dla %s miesięcy

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
pl-PL: Pierwsza prenumerata rozpoczęła się %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
pl-PL: Prenumerata wygasła %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
pl-PL: Lokalizacja: %s

en: Available issues
pl-PL: Dostępne numery

en: Unavailable issues
pl-PL: Niedostępne numery

en: Issues summary
pl-PL: Podsumowanie numerów

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
pl-PL: %s %s %s %s Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych numerach

en: Cancel email notification
pl-PL: Anuluj powiadomienie e-mail

en: Subscribe to email notification on new issues
pl-PL: Otrzymuj powiadomienia przez e-mail o nowych numerach

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
pl-PL: %s %s Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych numerach %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Udostępnij listę &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Share a list
pl-PL: Udostępnij listę

en: Share a list with another patron
pl-PL: Udostępnij listę innemu użytkownikowi

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
pl-PL: Operacja %s niedozwolona.

en: No operation parameter has been passed.
pl-PL: Nie przekazano żadnego parametru dla operacji.

en: Invalid shelf number.
pl-PL: Niepoprawny numer półki.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
pl-PL: Funkcja udostępniania list nie jest stosowana w tej bibliotece.

en: You can only share a list if you are the owner.
pl-PL: Możesz udostępnić wyłącznie listę, której jesteś właścicielem.

en: You cannot share a public list.
pl-PL: Nie możesz udostępnić publicznej listy.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
pl-PL: Wpisano nieprawidłowy adres e-mail.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
pl-PL: Przepraszamy, link stracił ważność. Skontaktuj się z użytkownikiem, który udostępnił Ci listę.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
pl-PL: Jako właściciel listy nie możesz akceptować zaproszenia do udostępniania listy.

en: Return to your lists
pl-PL: Powrót do list

en: Share list
pl-PL: Udostępnij listę

en: An invitation to share list
pl-PL: Zaproszenie do współdzielenia listy

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
pl-PL: zostanie wysłane do %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
pl-PL: Błąd przy przetwarzaniu adresu. Proszę sprawdzić: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
pl-PL: Jeśli Twoje udostępnienie zostanie zaakceptowane, otrzymasz potwierdzenie przed jego wygaśnięciem.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
pl-PL: Kanał RSS dla list publicznych %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
pl-PL: %s %s %s%s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
pl-PL: %s Usuń %s Usuń listę %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %sZawartość %s%sTwoje listy%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s Katalog

en: Allow changes to contents from:
pl-PL: Zezwól na zmiany zawartości przez:

en: Nobody
pl-PL: Nikogo

en: Owner only
pl-PL: Właściciela

en: Permitted staff only
pl-PL: Upoważnionych bibliotekarzy

en: Staff only
pl-PL: Bibliotekarzy

en: Anyone seeing this list
pl-PL: Każdego, kto widzi tę listę

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
pl-PL: Uprawnienie "Tylko upoważnieni bibliotekarze" nie ma żadnego wpływu, kiedy lista jest prywatna.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
pl-PL: Uprawnienie "Bibliotekarz" nie ma żadnego wpływu, kiedy lista jest prywatna.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
pl-PL: Uprawnienie "Ktokolwiek" nie ma żadnego wpływu, kiedy lista jest prywatna.

en: Contents of
pl-PL: Zawartość

en: Create new list
pl-PL: Utwórz nową listę

en: Edit list
pl-PL: Modyfikuj listę

en: An error occurred when updating this list.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie uaktualniania listy.

en: An error occurred when creating this list.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie tworzenia listy.

en: An error occurred when deleting this list.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie usuwania listy.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
pl-PL: Pozycji nie dodano do listy. Sprawdź, czy pozycja znajduje się już na liście.

en: The share has not been removed.
pl-PL: Nie usunięto udostępnienia listy.

en: No email found for the patrons that accepted the share
pl-PL: Nie znaleziono adresu e-mail u użytkowników, którzy zaakceptowali udostępnienie

en: List updated.
pl-PL: Listę uaktualniono.

en: List created.
pl-PL: Listę utworzono.

en: List deleted.
pl-PL: Listę usunięto.

en: The item has been added to the list.
pl-PL: Pozycję dodano do listy.

en: The item has been removed from the list.
pl-PL: Pozycję usunięto z listy.

en: The share has been removed.
pl-PL: Usunięto udostępnienie listy.

en: This list does not exist.
pl-PL: Lista nie istnieje.

en: This item does not exist.
pl-PL: Egzemplarz nie istnieje.

en: You do not have permission to view this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby podglądnąć tę listę.

en: You do not have permission to create a new list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby utworzyć nową listę.

en: You do not have permission to update this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby uaktualnić tę listę.

en: You do not have permission to delete this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby usunąć tę listę.

en: You do not have permission to add a record to this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby dodać pozycje do tej listy.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
pl-PL: Nie posiadasz uprawnień, aby zmienić właściciela tej listy.

en: No record was removed.
pl-PL: Żaden rekord nie został usunięty.

en: The new owner could not be found anymore.
pl-PL: Nie znaleziono nowego właściciela.

en: The new owner has no share for this list.
pl-PL: Nowemu właścicielowi nie udostępniono listy.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
pl-PL: Wystąpił błąd w trakcie tworzenia listy. Nazwa %s już istnieje.

note: A
en: Subscribe to this list
pl-PL: Otrzymuj powiadomienia o tej liście

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
pl-PL: Lista zawiera %s tytułów

note: A
en: Select format and download list
pl-PL: Wybierz format i pobierz listę

en: Send list
pl-PL: Wyślij listę

en: Print list
pl-PL: Drukuj listę

en: Edit list
pl-PL: Modyfikuj listę

en: Remove share
pl-PL: Usuń udostępnienie

en: Sort by:
pl-PL: Sortuj według:

en: Default sorting
pl-PL: Domyślne sortowanie

en: Call number (A-Z)
pl-PL: Sygnatura (A-Z)

en: Call number (Z-A)
pl-PL: Sygnatura (Z-A)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
pl-PL: Data wydania

en: Copyright date (newest to oldest)
pl-PL: Data wydania: od najnowszych do najstarszych

en: Copyright date (oldest to newest)
pl-PL: Data wydania: od najstarszych do najnowszych

note: OPTGROUP
en: Date added
pl-PL: Data dodania

en: Date added (newest to oldest)
pl-PL: Data dodania: Od najnowszych do najstarszych

en: Date added (oldest to newest)
pl-PL: Data dodania: Od najstarszych do najnowszych

note: INPUT type=submit
en: Resort list
pl-PL: Sortuj listę

en: Add to list
pl-PL: Dodaj do listy

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
pl-PL: Usuń wybrane egzemplarze

en: This list is empty.
pl-PL: Lista jest obecnie pusta.

en: You can add to your lists from the results of any
pl-PL: Możesz dodać do listy pozycje będące wynikiem

en: search
pl-PL: wyszukiwania

en: Create a new list
pl-PL: Utwórz listę

en: Editing
pl-PL: Modyfikowanie

en: List name:
pl-PL: Nazwa listy:

en: Sort this list by:
pl-PL: Sortuj listę według:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
pl-PL: Biblioteka nie umożliwia użytkownikom tworzenia publicznych list. Jeśli utworzysz prywatną listę, nie będzie ona dostępna dla wszystkich.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
pl-PL: Zmień właściciela udostępnionej listy "%s"

en: New owner:
pl-PL: Nowy właściciel:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
pl-PL: Zmień właściciela

en: Log in to create a new list
pl-PL: Zaloguj się, aby utworzyć listę

en: List name
pl-PL: Nazwa listy

en: Contents
pl-PL: Zawartość

en: Modification date
pl-PL: Data modyfikacji

en: Empty
pl-PL: Pusta

en: items
pl-PL: egzemplarze

en: Shared
pl-PL: Udostępnione

en: Remove share
pl-PL: Usuń udostępnienie

en: No public lists.
pl-PL: Brak publicznych list.

en: No private lists.
pl-PL: Brak prywatnych list.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę listę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć udostępnianie? Nie będziesz już mieć dostępu do listy.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć te pozycje z listy?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę pozycję z listy?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć udostępnienie tej listy?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
pl-PL: Egzemplarze na tej liście:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
pl-PL: Nie, nie usuwaj

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No, do not delete from list
pl-PL: Nie, nie usuwaj z listy

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
pl-PL: Nie, nie usuwaj udostępnienia

note: SCRIPT
en: Remove from list
pl-PL: Usuń z listy

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
pl-PL: Ta lista jest współdzielona. Inni użytkownicy stracą do niej dostęp.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
pl-PL: Tak, usuń

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Yes, delete from list
pl-PL: Tak, usuń z listy

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
pl-PL: Tak, usuń udostępnienie

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
pl-PL: Nowe komentarze dla: %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Najnowsze komentarze &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
pl-PL: %s%s%sKoha online%s Najnowsze komentarze

en: Recent comments
pl-PL: Najnowsze komentarze

note: A
en: Subscribe to recent comments
pl-PL: Otrzymuj powiadomienia o najnowszych komentarzach

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
pl-PL: %s %s,

note: A
en: Search for works by this author
pl-PL: Wyszukaj prace tego autora

en: Publication:
pl-PL: Wydanie:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
pl-PL: Dodany %s przez Ciebie

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
pl-PL: Dodano %s przez

note: A
en: View details for this title
pl-PL: Zobacz szczegóły tego tytułu

en: &lt;&lt; Previous
pl-PL: &lt;&lt; Wstecz

en: Next &gt;&gt;
pl-PL: Dalej &gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: %sNowa propozycja zakupu%s %sPropozycje zakupu%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: New purchase suggestion
pl-PL: Nowa propozycja zakupu

en: Your purchase suggestions
pl-PL: Propozycje zakupu

en: You cannot place any more suggestions
pl-PL: Nie możesz złożyć więcej propozycji zakupu

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
pl-PL: Możesz dodać tylko do %s propozycji zakupu w ciągu %s dni.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
pl-PL: Został osiągnięty limit składania propozycji (%s). Po przetworzeniu przez bibliotekę, będzie możliwe ponowne składanie propozycji zakupu.

en: Enter a new purchase suggestion
pl-PL: Zgłoś propozycję zakupu

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
pl-PL: Wypełnij poniższy formularz, by zgłosić propozycję zakupu. Jeśli biblioteka zdecyduje się na zakup zgłoszonej przez Ciebie pozycji, otrzymasz powiadomienie e-mail.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
pl-PL: Wypełnij wymagane pola. Im więcej podasz informacji, tym łatwiej będzie bibliotekarzowi dotrzeć do interesującej Cię pozycji. Pole "Uwagi" służy do przekazania dodatkowych informacji.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
pl-PL: . Kliknij „Potwierdź propozycję zakupu”, aby zignorować tę wiadomość.

en: A similar document already exists:
pl-PL: Podobny dokument już istnieje:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
pl-PL: Numer znormalizowany (ISBN, ISSN, inny):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
pl-PL: Copyright lub rok wydania, np.: 2022

en: Publication year:
pl-PL: Rok wydania:

en: Publisher:
pl-PL: Wydawca:

en: Collection title:
pl-PL: Tytuł kolekcji:

en: Publication place:
pl-PL: Miejsce wydania:

en: Quantity:
pl-PL: Ilość:

en: Library:
pl-PL: Biblioteka:

en: Reason for suggestion:
pl-PL: Uzasadnienie propozycji:

en: -- Choose --
pl-PL: -- Wybierz --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
pl-PL: Potwierdź propozycję zakupu

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
pl-PL: Wyślij propozycję zakupu

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
pl-PL: Propozycja nie została dodana. Osiągnąłeś limit propozycji, które możesz w tej chwili umieścić (%s z %s dzień).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
pl-PL: Propozycja zakupu nie została dodana. Został osiągnięty limit składania propozycji (%s). Po przetworzeniu przez bibliotekę, będzie możliwe ponowne składanie propozycji zakupu.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
pl-PL: Propozycja zakupu nie została dodana. Propozycja tego tytułu już istnieje.

en: Your suggestion has been submitted.
pl-PL: Propozycja zakupu została przesłana.

en: The selected suggestions have been deleted.
pl-PL: Wybrane propozycje zakupu zostały usunięte.

en: Suggested by:
pl-PL: Zaproponowany przez:

en: Suggested by me
pl-PL: Zaproponowany przeze mnie

en: Suggested by anyone
pl-PL: Zaproponowany przez kogokolwiek

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
pl-PL: Po przetworzeniu przez bibliotekę, będzie możliwe ponowne składanie propozycji zakupu.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
pl-PL: Został osiągnięty limit składania propozycji (%s).

en: Select suggestions to:
pl-PL: Wybierz propozycje zakupu:

en: Suggested on
pl-PL: Proponowane dnia

en: Suggested for
pl-PL: Proponowane dla

en: Managed by
pl-PL: Zarządzany przez

en: Note:
pl-PL: Uwaga:

en: Suggested for:
pl-PL: Proponowane dla:

en: Managed by:
pl-PL: Zarządzany przez:

en: Checked by the library
pl-PL: Sprawdzane przez bibliotekę

en: Accepted by the library
pl-PL: Przyjęte przez bibliotekę

en: Ordered by the library
pl-PL: Zamówione przez bibliotekę

en: Suggestion declined
pl-PL: Propozycja zakupu została odrzucona

en: Available in the library
pl-PL: Dostępny w bibliotece

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
pl-PL: Usuń zaznaczone

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
pl-PL: Brak propozycji zakupu pasujących do wyszukiwania.

en: View all suggestions
pl-PL: Zobacz wszystkie propozycje zakupu

en: You have no pending purchase suggestions.
pl-PL: Nie masz żadnych oczekujących propozycji zakupu.

en: There are no pending purchase suggestions.
pl-PL: Brak propozycji zakupu oczekujących na akceptację.

en: You have no pending purchase suggestions.
pl-PL: Nie masz żadnych oczekujących propozycji zakupu.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
pl-PL: Brak uprawnień do wyświetlania propozycji zakupu oczekujących na akceptację.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
pl-PL: Został osiągnięty limit składania propozycji.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć propozycje?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć propozycję?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
pl-PL: Nie wybrano żadnej propozycji

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
pl-PL: Nie, nie usuwaj propozycji zakupu

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
pl-PL: Nie, nie usuwaj propozycji zakupu

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
pl-PL: Wybrane propozycje zakupu:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
pl-PL: Tak, usuń propozycję zakupu

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
pl-PL: Tak, usuń propozycje zakupu

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Tagi &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: All tags
pl-PL: Wszystkie tagi

en: There was a problem with this operation:
pl-PL: Wystąpił problem z tą operacją:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
pl-PL: BŁĄD: niedozwolony parametr %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
pl-PL: BŁĄD: Musisz się zalogować, żeby dokończyć to działanie.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
pl-PL: BŁĄD: Nie możesz usunąć tagu %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
pl-PL: Uwaga: Możesz usuwać tylko własne tagi.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
pl-PL: Uwaga: Tag zawierał znaczniki, które zostały usunięte.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
pl-PL: Tag został dodany w postaci &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
pl-PL: Uwaga: Tag składał się z niedozwolonych znaków i nie został dodany.

en: Please try again with plain text.
pl-PL: Spróbuj ponownie, używając tekstu niesformatowanego.

en: Unrecognized error.
pl-PL: Nierozpoznany błąd.

en: Tags to show from other users:
pl-PL: Tagi zaproponowane przez użytkowników:

en: Tags to show:
pl-PL: Wyświetl tagi:

en: Log in to see your own saved tags.
pl-PL: Zaloguj się, jeśli chcesz zobaczyć listę swoich tagów.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
pl-PL: %s %stag%stagi(-ów)%s dodano pomyślnie.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
pl-PL: %s %stag%stagów%s usunięto pomyślnie.

en: Your tags
pl-PL: Tagi

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
pl-PL: %s %s (niezatwierdzono) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
pl-PL: %s %s, %s %s %s %s

en: Date added:
pl-PL: Data dodania:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
pl-PL: Usuń zaznaczone tagi

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć zaznaczone tagi?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
pl-PL: Wybierz tagi do usunięcia.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Chmura tematów &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
pl-PL: Ta &quot;chmura&quot; pokazuje najczęściej wykorzystywane tematy w naszym katalogu. Kliknij na dowolne hasło poniżej, aby odszukać dokumenty w naszych zbiorach.

en: Show
pl-PL: Pokaż

en: subjects
pl-PL: tematy

en: up to
pl-PL: do

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
pl-PL: Uwaga: Funkcja jest dostępna wyłącznie dla francuskich katalogów, w których uzupełniono hasła ISBD i zbudowano indeks za pomocą oddzielnego skryptu.

en: The ISBD cloud is not enabled.
pl-PL: Chmura ISBD nie została włączona.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Najpopularniejsze tytuły &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Most popular titles
pl-PL: Najpopularniejsze tytuły

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
pl-PL: %s najczęściej wypożyczanych %s pozycji typu %s %s %s w %s %s %s z ostatnich %s miesięcy %s wszystkich czasów %s

en: Checkouts:
pl-PL: Wypożyczenia:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
pl-PL: %s Brak wyników. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl-PL: Strona główna &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Your summary
pl-PL: Wypożyczenia

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
pl-PL: Witaj, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
pl-PL: Kliknij tutaj, jeśli nie jesteś %s

en: Thank you!
pl-PL: Dziękujemy!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
pl-PL: Poprawki zostały przesłane bibliotece i zostaną wprowadzone w najbliższym czasie.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
pl-PL: Nie udało się złożyć jednego lub więcej zamówień z powodu następujących błędów:

en: Item is damaged
pl-PL: Egzemplarz jest zniszczony

en: The record and its items are age restricted
pl-PL: Dostęp do rekordu i jego egzemplarzy jest zastrzeżony

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
pl-PL: Osiągnięto maksymalną liczbę jednoczesnych zamówień na tę publikację

en: You've reached your daily holds limit
pl-PL: Osiągnięto dzienny limit składania zamówień

en: You have too many holds already
pl-PL: Masz już za dużo zamówień

en: Not holdable
pl-PL: Nie do zamówienia

en: You are from a different library
pl-PL: Jesteś z innej biblioteki

en: Holds are not allowed from your library
pl-PL: Zamówienia z Twojej biblioteki nie są dozwolone

en: You already have a hold for this item
pl-PL: Masz już zamówienie na ten egzemplarz

en: Cannot be transferred to pickup library
pl-PL: Nie można przesłać do biblioteki / filii odbioru

en: The chosen pickup location is not allowed
pl-PL: Wskazane miejsce odbioru nie jest obsługiwane

en: No holds are allowed on this item
pl-PL: Brak możliwości zamawiania tego egzemplarza

en: Library is not a valid pickup location
pl-PL: Biblioteka nie realizuje odbiorów

en: No valid pickup location
pl-PL: Brak miejsca odbioru

en: Not for loan
pl-PL: Nie można wypożyczyć

en: There are items available in the library, please visit to check them out
pl-PL: Istnieją egzemplarze dostępne w bibliotece. Odwiedź ją, aby wypożyczyć

en: Error when placing hold, please report this to the library
pl-PL: Wystąpił błąd przy składaniu zamówienia, proszę poinformować o tym bibliotekę

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
pl-PL: Błąd: %s

en: Please note:
pl-PL: Uwaga:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
pl-PL: Konto ma zaległe opłaty i obciążenia w wysokości %s. Zamówienia są blokowane, ponieważ kwota należności przekracza limit.

en: . Please contact the library for more information.
pl-PL: . Skontaktuj się z bibliotekarzem, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

en: Your library card will expire on
pl-PL: Konto wygaśnie dnia

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
pl-PL: Pamiętaj, aby zwrócić wszystkie wypożyczone egzemplarze przed wygaśnięciem ważności konta.

en: Please note:
pl-PL: Uwaga:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
pl-PL: Konto wygasło dnia %s. Skontaktuj się z bibliotekarzem, jeśli chcesz odnowić konto.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
pl-PL: Prolongata nie powiodła się z następujących powodów:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
pl-PL: Konto wygasło. Skontaktuj się z bibliotekarzem, aby uzyskać więcej informacji.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
pl-PL: Wykorzystałeś maksymalną liczbę prolongat.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
pl-PL: Wykorzystałeś maksymalną liczbę prolongat.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
pl-PL: Zbyt wcześnie na prolongatę tej pozycji.

en: This item is on hold for another patron.
pl-PL: Egzemplarz oczekuje na innego użytkownika.

en: Item renewal is not allowed.
pl-PL: Brak możliwości prolongowania.

en: This item is already checked out to another patron.
pl-PL: Egzemplarz aktualnie wypożyczony przez innego użytkownika.

en: This item is scheduled for auto renewal.
pl-PL: Zaplanowano automatyczną prolongatę dla tego egzemplarza.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
pl-PL: Konto zostało zablokowane z powodu podbicia karty odejścia.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
pl-PL: Najczęstszym powodem blokady są przetrzymane egzemplarze lub zaległe opłaty. Jeśli Twoje konto jest puste, skontaktuj się z bibliotekarzem.

en: If this is an error, please contact the library.
pl-PL: W przypadku zauważenia błędu, skontaktuj się z biblioteką.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
pl-PL: Karta biblioteczna została oznaczona jako zagubiona lub skradziona.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
pl-PL: .%sKonto jest obciążone należnościami.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
pl-PL: Nie możesz prolongować egzemplarzy. Powód: %sNależności wynoszą

en: Auto-renewal
pl-PL: Automatyczna prolongata

en: Allow auto-renewal:
pl-PL: Zezwól na automatyczną prolongatę:

en: Yes
pl-PL: Tak

en: No
pl-PL: Nie

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
pl-PL: Zapisz

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
pl-PL: Wypożyczenia (%s)

en: Relatives' checkouts
pl-PL: Wypożyczenia podopiecznych

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
pl-PL: Przetrzymanie (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
pl-PL: Opłaty (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
pl-PL: Opłaty (%s)

en: Relatives' charges
pl-PL: Opłaty podopiecznych

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
pl-PL: Grupy (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
pl-PL: Zamówienia (%s)

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
pl-PL: Prośby o zwrot (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
pl-PL: Zamówienia na kopię (%s)

en: OverDrive account
pl-PL: Konto OverDrive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
pl-PL: Prolonguj zaznaczone

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
pl-PL: Wypożyczenia (%s)

en: Due
pl-PL: Termin zwrotu

en: Renew
pl-PL: Prolonguj

en: Fines
pl-PL: Należności

en: Checkout note
pl-PL: Uwaga o wypożyczeniu

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
pl-PL: Użyj tego raportu, aby zgłosić problemy w wypożyczonymi egzemplarzami

note: A
en: View on Amazon.com
pl-PL: Zobacz na Amazon.com

note: DIV
en: Click to view in Google Books
pl-PL: Kliknij, aby przeszukać Google Books

en: (On-site checkout)
pl-PL: (Wypożyczenia na miejscu)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
pl-PL: Na ten egzemplarz została złożona prośba o zwrot. Zwróć go przed upływem nowej daty zwrotu.

en: Date due:
pl-PL: Termin zwrotu:

en: Barcode:
pl-PL: Kod kreskowy:

en: Renewed!
pl-PL: Prolongowane!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
pl-PL: Opłata dla typu dokumentu '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
pl-PL: %s na dzień

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
pl-PL: %s na godzinę

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
pl-PL: ( do wykorzystania %s z %s prolongat %s / pozostało %s z %s prolongat do koniecznego okazania egzemplarza w bibliotece %s )

en: (on hold)
pl-PL: (Zarezerwowany)

en: Not renewable
pl-PL: Brak możliwości prolongaty

en: Not renewable
pl-PL: Brak możliwości prolongaty

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
pl-PL: Egzemplarz musi zostać prolongowany w bibliotece. Liczba pozostałych prolongat: %s

en: (overdue)
pl-PL: (przetrzymanie)

en: Not allowed
pl-PL: Niedozwolone

en: No longer renewable
pl-PL: Brak możliwości prolongowania

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
pl-PL: Automatyczna prolongata nie powiodła się, masz niezapłacone należności.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
pl-PL: Automatyczna prolongata nie powiodła się, konto wygasło.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
pl-PL: Brak możliwości prolongowania przed %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
pl-PL: %s Brak możliwości prolongowania %s %s

en: Fines:
pl-PL: Należności:

en: Yes (Item overdue or lost)
pl-PL: Tak (Egzemplarz przetrzymany lub zagubiony)

en: Yes (Rental fees)
pl-PL: Tak (Opłata za wypożyczenie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
pl-PL: Modyfikuj uwagę

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
pl-PL: Dodaj notatkę

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
pl-PL: Prolonguj wszystko

en: You have nothing checked out
pl-PL: Nie masz żadnych wypożyczeń

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
pl-PL: Uwaga wyświetli się bibliotekarzowi podczas zwrotu.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
pl-PL: Należności na łączna kwotę:

en: Credits
pl-PL: Opłaty

en: You have a credit of:
pl-PL: Twoja opłata:

en: Fines and charges
pl-PL: Należności

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
pl-PL: %s %s ma należności na łączną kwotę:

en: Relative
pl-PL: Podopieczny

en: Overdues
pl-PL: Przetrzymania

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
pl-PL: %s Konto zawieszone %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
pl-PL: %s Niedozwolone

en: No renewals left
pl-PL: Brak możliwości prolongowania

en: Recalls
pl-PL: Prośby o zwrot

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
pl-PL: Egzemplarz z prośbą o zwrot: %s

en: Article requests
pl-PL: Zamów kopię

en: Record title
pl-PL: Tytuł rekordu

en: Volume
pl-PL: Wolumin

en: Issue
pl-PL: Wydanie

note: TH
en: Table of contents
pl-PL: Spis treści

en: Chapters
pl-PL: Rozdziały

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
pl-PL: (tylko %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
pl-PL: %sTak%s

en: Scan
pl-PL: Wczytaj

en: Processing
pl-PL: Proces

en: Completed
pl-PL: Zakończone

en: Canceled
pl-PL: Anulowane

en: Article requests
pl-PL: Zamówienia na kopię

en: You have no article requests currently.
pl-PL: Brak bieżących zamówień na kopię.

en: Resume hold
pl-PL: Wznów zamówienie

en: Suspend hold
pl-PL: Zawieś zamówienie

en: Suspend until:
pl-PL: Zawieś do:

en: Do not suspend
pl-PL: Nie zawieszaj

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
pl-PL: Wszystkie zamówienia będą zawieszone.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
pl-PL: Wszystkie zamówienia zostaną zawieszone.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
pl-PL: Czy na pewno chcesz anulować zamówienie na kopię?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
pl-PL: Czy na pewno chcesz anulować to zamówienie?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
pl-PL: Czy na pewno chcesz odrzucić tę wiadomość?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
pl-PL: Czy na pewno chcesz poprosić o anulowanie tego zamówienia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
pl-PL: Czy na pewno chcesz wznowić wszystkie zawieszone zamówienia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
pl-PL: Czy na pewno chcesz zawiesić wszystkie zamówienia?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
pl-PL: Nie, nie anuluj zamówienia na kopię

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
pl-PL: Nie, nie anuluj zamówienia

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
pl-PL: Nie, nie wznawiaj zamówień

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
pl-PL: Nie dokonano wyboru. Zaznacz egzemplarze, które chcesz prolongować

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
pl-PL: Błąd. Uwaga nie została zapisana

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
pl-PL: Tak, anuluj zamówienie na kopię

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
pl-PL: Tak, anuluj zamówienie

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
pl-PL: Tak, wznów wszystkie zamówienia

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
pl-PL: Tak, zawieś wszystkie zamówienia

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
pl-PL: Uwaga o %s nie mogła zostać zapisana.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
pl-PL: Uwaga o %s została zapisana i wysłana do biblioteki.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
pl-PL: Uwaga o %s została usunięta.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
pl-PL: (Kod kreskowy nie został znaleziony w bazie danych, proszę zwrócić się o pomoc do personelu biblioteki)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
pl-PL: (Egzemplarz nie może zostać zwrócony w tej bibliotece, proszę zwrócić się do personelu biblioteki o pomoc)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
pl-PL: (egzemplarz jest wycofany, prosimy o kontakt z personelem biblioteki w celu uzyskania pomocy)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
pl-PL: (Książka nie jest obecnie wypożyczona, prosimy o kontakt z bibliotekarzem w celu uzyskania pomocy)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
pl-PL: (Egzemplarz nie może zostać zwrócony w terminalu samoobsługowym, proszę zwrócić się do personelu biblioteki o pomoc)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
pl-PL: (Wystąpił problem ze zwrotem tego egzemplarza, proszę zwrócić się do personelu biblioteki o pomoc)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pl-PL: Samoobsługowe zwroty &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
pl-PL: %s Opcja Samoobsługowe wypożyczenia

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
pl-PL: Przepraszamy, stanowisko Samoobsługowe zwroty wymaga uwierzytelnienia. Skontaktuj się z administratorem, aby rozwiązać ten problem.

en: Session lost
pl-PL: Sesja wygasła

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
pl-PL: Próbujesz korzystać z modułu Samoobsługowe wypożyczenia, łącząc się z innego adresu IP! Zaloguj się ponownie.

en: Checked in
pl-PL: Zwrot przyjęty

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
pl-PL: Nie zwrócono %s

en: Finish
pl-PL: Zakończ

en: Your request included no check-ins.
pl-PL: Brak zwrotów.

en: Scan the item or enter its barcode:
pl-PL: Wczytaj egzemplarz lub wprowadź jego kod kreskowy:

en: Barcodes
pl-PL: Kody kreskowe

en: Check in
pl-PL: Przekaż / Zwróć

en: Self check-in help
pl-PL: Samoobsługowe wypożyczenia - pomoc

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
pl-PL: Wczytaj każdy egzemplarz lub wprowadź jego kod kreskowy. Wyświetlona zostanie lista z wprowadzonymi kodami kreskowymi.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
pl-PL: Kliknij przycisk "Przekaż/Zwróć", aby potwierdzić.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
pl-PL: Wyniki operacji będą wyświetlane dla każdego wprowadzonego kodu kreskowego.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
pl-PL: Przycisk 'Zakończ' jest wyświetlany, aby zacząć od nowa.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
pl-PL: W dowolnym momencie kliknięcie przycisku „Anuluj” spowoduje usunięcie zeskanowanych kodów kreskowych i rozpoczęcie od nowa.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pl-PL: Samoobsługowe wypożyczenia - pomoc &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
pl-PL: Samoobsługowe wypożyczenia - pomoc

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
pl-PL: Jeśli korzystasz z opcji Samoobsługowe wypożyczenia po raz pierwszy lub system nie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami, skorzystaj z tego poradnika.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
pl-PL: Krok pierwszy: Wprowadź swój login%s i hasło%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
pl-PL: Podaj swój identyfikator użytkownika%s i i hasło%s, a następnie kliknij przycisk 'Wyślij' (lub naciśnij Enter).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
pl-PL: Krok drugi: Wczytaj kody kreskowe poszczególnych egzemplarzy

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
pl-PL: Wczytaj kod kreskowy egzemplarza i przed wczytaniem kolejnego poczekaj, aż strona się odświeży. Wypożyczony egzemplarz powinien pojawić się na liście. Przycisku 'Wyślij' należy używać tylko w przypadku ręcznego wprowadzania kodów kreskowych.

en: Step three: Click the 'Finish' button
pl-PL: Krok trzeci: Kliknij przycisk 'Zakończ'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
pl-PL: Jeśli nie klikniesz przycisku 'Zakończ', Twoja sesja wygaśnie automatycznie po %s sekundach.

en: Return to the self-checkout
pl-PL: Powróć do opcji Samoobsługowe wypożyczenia

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pl-PL: Wydrukuj rewers dla %s &rsaquo; Samoobsługowe wypożyczenia &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pl-PL: Samoobsługowe wypożyczenia &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
pl-PL: %s Opcja Samoobsługowa

en: Item cannot be checked out.
pl-PL: Egzemplarz nie może zostać wypożyczony.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
pl-PL: Przepraszamy, egzemplarz nie może zostać wypożyczony przy tym stanowisku.

en: The system does not recognize this barcode.
pl-PL: System nie rozpoznaje kodu kreskowego.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
pl-PL: Osiągnięto maksymalną liczbę wypożyczeń.

en: This item is checked out to someone else.
pl-PL: Egzemplarz jest wypożyczony przez inną osobę.

en: You cannot renew this item again.
pl-PL: Nie można ponownie wypożyczyć tego egzemplarza.

en: This item is not for loan.
pl-PL: Egzemplarz nie do wypożyczenia.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
pl-PL: Posiadasz należności %s i nie możesz wypożyczać.

en: This item has been withdrawn from the collection.
pl-PL: Egzemplarz został wycofany z kolekcji.

en: This item is restricted.
pl-PL: Egzemplarz jest zastrzeżony.

en: This item belongs to another library.
pl-PL: Egzemplarz należy do innej biblioteki/filii.

en: Your account has expired.
pl-PL: Twoje konto wygasło.

en: Your account has been suspended.
pl-PL: Twoje konto zostało zawieszone.

en: This library card has been declared lost.
pl-PL: Karta biblioteczna została oznaczona jako zagubiona lub skradziona.

en: Your contact information seems to be incomplete.
pl-PL: Dane osobowe wydają się być niekompletne.

en: Due date is not valid.
pl-PL: Termin zwrotu jest nieprawidłowy.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
pl-PL: Egzemplarz musi zostać wypożyczony w punkcie obsługi.

en: Please see a member of the library staff.
pl-PL: Skontaktuj się z pracownikiem biblioteki.

en: Return
pl-PL: Zwrot

en: Return this item
pl-PL: Zwróć ten egzemplarz

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
pl-PL: Powrót do konta

en: Please confirm the checkout:
pl-PL: Potwierdź wypożyczenie:

en: This item is already checked out to you.
pl-PL: Już wypożyczyłeś ten egzemplarz.

en: Renew item
pl-PL: Prolonguj egzemplarz

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
pl-PL: Przepraszamy, stanowisko Samoobsługowe wypożyczenia wymaga uwierzytelnienia. Skontaktuj się z administratorem, aby rozwiązać ten problem.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
pl-PL: Próbujesz korzystać z modułu Samoobsługowe wypożyczenia, łącząc się z innego adresu IP! Zaloguj się ponownie.

en: Record not found
pl-PL: Nie odnaleziono rekordu

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
pl-PL: Błędny login. Spróbuj ponownie.

en: Item checked out
pl-PL: Egzemplarz wypożyczony

en: Item renewed
pl-PL: Egzemplarz prolongowany

en: Item not renewed
pl-PL: Egzemplarz niesprolongowany

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
pl-PL: (Egzemplarz nie może zostać zwrócony w tej bibliotece, proszę zwrócić się do personelu biblioteki o pomoc)

en: Item checked in
pl-PL: Egzemplarz zwrócony

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
pl-PL: Jesteś zalogowany jako %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
pl-PL: Zostałeś obciążony opłatą za pobieranie egzemplarza.

en: Sorry
pl-PL: Przepraszamy

en: The userid
pl-PL: ID użytkownika

en: was not found in the database. Please try again.
pl-PL: nie został odnaleziony. Spróbuj ponownie.

en: Check out, return, or renew an item:
pl-PL: Wypożycz, zwróć lub prolonguj egzemplarz:

en: Check out or renew an item:
pl-PL: Wypożycz lub sprolonguj egzemplarz:

en: Scan a new item or enter its barcode:
pl-PL: Wczytaj nowy egzemplarz lub wprowadź jego kod kreskowy:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
pl-PL: Wypożyczenia (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
pl-PL: %s Zamówienia (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
pl-PL: %s (%s). %s %s %s. %s Termin zwrotu %s

en: Checked out:
pl-PL: Wypożyczono:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
pl-PL: Wypożyczenia dla %s

en: Checked out on
pl-PL: Data wypożyczenia

en: NEW
pl-PL: NOWY

en: Issue renews
pl-PL: Egzemplarz prolongowany

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
pl-PL: Nie można prolongować wypożyczenia na miejscu.

en: This item cannot yet be renewed.
pl-PL: Egzemplarz nie może zostać prolongowany.

en: No renewals allowed
pl-PL: Brak możliwości prolongowania

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
pl-PL: Zwrot egzemplarza

en: This item is scheduled for automatic renewal
pl-PL: Zaplanowano automatyczną prolongatę dla tego egzemplarza

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
pl-PL: %sTak%sNie%s

en: Show your checkouts
pl-PL: Pokaż wypożyczenia

en: You currently have nothing checked out.
pl-PL: Nie masz żadnych wypożyczeń.

en: You currently have no pending holds.
pl-PL: Nie masz żadnych oczekujących zamówień.

en: Please enter your card number:
pl-PL: Podaj numer karty:

note: SCRIPT
en: End session
pl-PL: Zakończ sesję

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
pl-PL: Wydrukuj potwierdzenie i zakończ sesję

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
pl-PL: Chcesz wydrukować rewers?

en: Search suggestions
pl-PL: Szukaj propozycji

en: Suggestions
pl-PL: Propozycje zakupu

en: Did you mean:
pl-PL: Czy chodziło o:

en: Sorry, no suggestions.
pl-PL: Przepraszamy - brak propozycji.

en: MARC Card View
pl-PL: Karta widoku MARC

en: MARC View
pl-PL: Widok MARC
