Koha 23.11.08.001 - en to pt-BR translation catalogue (1740 entries)

en: fixed length control field
pt-BR: campo de controle de tamanho fixo

en: control field
pt-BR: campo de controle

en: Field link and sequence number
pt-BR: Campo de ligação e número de sequencial

en: LC control number
pt-BR: Número de controle da LC

en: Canceled/invalid LC control number
pt-BR: Número de controle da LC cancelado/inválido

en: Linkage
pt-BR: Link

en: Control number of related bibliographic record
pt-BR: Número de controle do registro bibliográfico relacionado

en: Source
pt-BR: Fonte

en: Record control number
pt-BR: Número de controle do registro

en: Canceled or invalid record control number
pt-BR: Número de controle cancelado/inválido

en: International Standard Book Number
pt-BR: ISBN - International Standard Book Number

en: Terms of availability
pt-BR: Termos de disponibilidade

en: Qualifying information
pt-BR: Informação qualificadora

en: Canceled/invalid ISBN
pt-BR: ISBN cancelado/inválido

en: International Standard Serial Number
pt-BR: ISSN - International Standard Serial Number

en: Canceled ISSN-L
pt-BR: ISSN-L cancelado

en: Incorrect ISSN
pt-BR: ISSN incorreto

en: Canceled ISSN
pt-BR: ISSN cancelado

en: Authority record control number or standard number
pt-BR: Número de controle do registro

en: Real World Object URI
pt-BR: URI

en: Standard number or code
pt-BR: Número padrão ou código

en: Additional codes following the standard number or code
pt-BR: Códigos adicionais seguindo o número padrão ou código

en: Canceled/invalid standard number or code
pt-BR: Número padrão ou código cancelado/inválido

en: System code
pt-BR: Código do sistema

en: Number of work
pt-BR: Número do trabalho

en: Number of movement
pt-BR: Número de movimentos

en: Number of excerpt
pt-BR: Número de trecho

en: Caption or heading
pt-BR: Legenda ou cabeçalho

en: Role
pt-BR: Cantor

en: Clef
pt-BR: Clave

en: Voice/instrument
pt-BR: Voz/instrumento

en: Key signature
pt-BR: Assinatura da chave

en: Time signature
pt-BR: Compasso

en: Musical notation
pt-BR: Notação musical

en: General note
pt-BR: Nota geral

en: Key or mode
pt-BR: Chave ou modo

en: Coded validity note
pt-BR: Nota de correção (códigos)

en: Text incipit
pt-BR: Texto do incipit

en: Link text
pt-BR: Texto de ligação

en: Public note
pt-BR: Nota pública

en: Materials specified
pt-BR: Materiais especificados

en: Coordinates - westernmost longitude
pt-BR: Coordenadas - longitude mais ocidental

en: Coordinates - easternmost longitude
pt-BR: Coordenadas - longitude mais oriental

en: Coordinates - northernmost latitude
pt-BR: Coordenadas - latitude mais a norte

en: Coordinates - southernmost latitude
pt-BR: Coordenadas - latitude mais a sul

en: Declination - northern limit
pt-BR: Declinação - limite norte

en: Declination - southern limit
pt-BR: Declinação - limite sul

en: Right ascension - eastern limit
pt-BR: Ascensão reta - limite oriental

en: Right ascension - western limit
pt-BR: Ascensão reta - limite ocidental

en: Equinox
pt-BR: Equinócio

en: Distance from earth
pt-BR: Distância da terra

en: Beginning date
pt-BR: Data inicial

en: Ending date
pt-BR: Data final

en: Name of extraterrestrial body
pt-BR: Nome do corpo extraterrestre

en: System control number
pt-BR: Número de Controle do Sistema

en: Canceled/invalid system control number
pt-BR: Número de controle do sistema cancelado/inválido

en: Original cataloging agency
pt-BR: Instituição da catalogação original

en: Language of cataloging
pt-BR: Idioma da catalogação

en: Transcribing agency
pt-BR: Instituição que transcreveu o registro

en: Modifying agency
pt-BR: Instituição que modificou o registro

en: Description conventions
pt-BR: Fontes convencionais de descrições de dados

en: Subject heading/thesaurus conventions
pt-BR: Convenções de cabeçalho de assunto/tesauros

en: Source of local code
pt-BR: Fonte do código

en: Geographic area code
pt-BR: Código de área geográfica

en: Local GAC code
pt-BR: Código de área geográfica local

en: ISO code
pt-BR: Código ISO

en: Time period code
pt-BR: Código do período de tempo

en: Formatted 9999 B.C. through C.E. time period
pt-BR: Formatado de 9999 a.C. até o período de tempo d.C.

en: Formatted pre-9999 B.C. time period
pt-BR: Período de tempo formatado antes de 9999 a.C.

en: Source of date scheme
pt-BR: Fonte do esquema de data

en: Birth date
pt-BR: Data de nascimento

en: Death date
pt-BR: Data de óbito

en: Beginning or single date created
pt-BR: Data criada inicial ou única

en: Ending date created
pt-BR: Data final criada

en: Single or starting date for aggregated content
pt-BR: Data única ou data inicial para conteúdos reunidos

en: Ending date for aggregated content
pt-BR: Data final para conteúdos reunidos

en: Establishment date
pt-BR: Data do estabelecimento

en: Termination date
pt-BR: Data de rescisão

en: Start period
pt-BR: Período inicial

en: End period
pt-BR: Período final

en: Source of information
pt-BR: Fonte de informação

en: Institution to which field applies
pt-BR: Instituição na qual o campo se aplica

en: Classification number
pt-BR: Número de Classificação

en: Item number
pt-BR: Número do exemplar

en: Volumes/dates to which call number applies
pt-BR: Volumes/datas às quais o número de chamada se aplica

en: Code source
pt-BR: Fonte do código

en: Geographic classification area code
pt-BR: Código de classificação geográfica de área

en: Geographic classification subarea code
pt-BR: Código de classificação geográfica de subárea

en: Populated place name
pt-BR: Nome do local populado

en: Classification number element-single number or beginning number of span
pt-BR: Número da classificação, número único do elemento ou número inicial do período

en: Classification number element-ending number of span
pt-BR: Número de classificação Número final de elemento do span

en: Explanatory term
pt-BR: Termo explicativo

en: Number source
pt-BR: Fonte do número

en: Library to which class number applies
pt-BR: Biblioteca à qual o número d chamada se aplica

en: LC classification number--Single number or beginning number of a range
pt-BR: Número de classificação da LC--Número único ou números iniciais do intervalo

en: LC classification number--End number of a range
pt-BR: Número de classificação da LC--Número final do intervalo

en: NLM classification number--Single number or beginning number of a range
pt-BR: Número de classificação NLM--Número único ou número inicial de um intervalo

en: NLM classification number--End number of a range
pt-BR: Número de classificação NLM--Número final de um intervalo

en: Classification number element-single number or beginning of span
pt-BR: Número da classificação, número único do elemento ou início do período

en: Primary G0 character set
pt-BR: Conjunto de caracteres primários G0

en: Primary G1 character set
pt-BR: Conjuntos de caracteres primário G1

en: Alternate G0 or G1 character set
pt-BR: Conjuntos de caracteres alternados G0 ou G1

en: Subject category code
pt-BR: Código de Categoria de Assunto

en: Subject category code subdivision
pt-BR: Subdivisão de código da categoria de assunto

en: Subdivision usage
pt-BR: Estatística de uso de subdivisão

en: Type of entity term
pt-BR: Tipo de entidade

en: Type of entity code
pt-BR: Código do tipo de entidade

en: Edition identifier
pt-BR: Informação de edição

en: Universal Decimal Classification number
pt-BR: Número da Classificação Decimal Universal (CDU)

en: Common auxiliary subdivision
pt-BR: Subdivisão auxiliar

en: Edition number
pt-BR: Informação de edição

en: Table sequence number for internal subarrangement or add table
pt-BR: Número de sequência para subagrupamento interno ou tabela adicional

en: Table identification-table number
pt-BR: Identificação da tabela

en: Classification scheme code
pt-BR: Código do esquema de classificação

en: Edition title
pt-BR: Título da edição

en: Source edition identifier
pt-BR: Fonte do identificador da edição

en: Language code
pt-BR: Código do idioma

en: Authorization
pt-BR: Autorização

en: Variations
pt-BR: Variações

en: Call number
pt-BR: Número de chamada

en: Canceled/invalid call number
pt-BR: Número de chamada cancelada/inválida

en: Classification number element-Single number of beginning number of span
pt-BR: Elemento do número de classificação-Número único do número inicial do período

en: Explanatory information
pt-BR: Informação explicativa

en: Document shelving number (CODOC)
pt-BR: Número de prateleira de documentos (CODOC)

en: Call number ; Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
pt-BR: Numero de telefone ; Número de classificação (OCLC) (R); Número de classificação, CHAMADA (RLIN) (NR)

en: Item number ; Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
pt-BR: Número do exemplar; Número do Cutter local (OCLC); Número de chamada do livro, CALL (RLIN)

en: Feature heading (OCLC)
pt-BR: Cabeçalho (OCLC)

en: Filing suffix (OCLC) ; Footnote, FNT (RLIN)
pt-BR: Sufixo de arquivamento (OCLC); Nota de rodapé, FNT (RLIN)

en: Output transaction history, HST (RLIN)
pt-BR: Histórico de transações de saída, HST (RLIN)

en: Output transaction instruction, INS (RLIN)
pt-BR: Histórico de transações de entrada, HST (RLIN)

en: Extra card control statement, EXT (RLIN)
pt-BR: Declaração de controle do cartão extra, EXT (RLIN)

en: Additional local notes, ANT (RLIN)
pt-BR: Notas locais adicionais, ANT (RLIN)

en: Pathfinder code, PTH (RLIN)
pt-BR: Código do Pathfinder, PTH (RLIN)

en: Field suppresion, FSP (RLIN)
pt-BR: Supressão de campo, FSP (RLIN)

en: Date, VOL (RLIN)
pt-BR: Data, VOL (RLIN)

en: Classification number element--single number or beginning number of span
pt-BR: Elemento do número de classificação--número único ou número inicial do período

en: Classification number element--ending number of span
pt-BR: Elemento do número de classificação - número final do período

en: Table identification--table number
pt-BR: Identificação da tabela

en: Feature heading
pt-BR: Cabeçalho

en: Filing suffix
pt-BR: Sufixo

en: Call number based on other classification scheme
pt-BR: Número de chamada com base em outro esquema de classificação

en: Personal name
pt-BR: Nome pessoal

en: Numeration
pt-BR: Numeração

en: Titles and other words associated with a name
pt-BR: Títulos e outras palavras associadas a um nome

en: Dates associated with a name
pt-BR: Datas associadas ao nome

en: Relator term
pt-BR: Função do autor por extenso

en: Date of a work
pt-BR: Data da obra

en: Miscellaneous information
pt-BR: Miscelânea

en: Medium
pt-BR: Meio

en: Attribution qualifier
pt-BR: Atributo qualificador

en: Form subheading
pt-BR: Subcabeçalho de forma

en: Language of a work
pt-BR: Idioma da obra

en: Medium of performance for music
pt-BR: Meio de execução da música

en: Number of part/section of a work
pt-BR: Número da parte/seção da obra

en: Arranged statement for music
pt-BR: Informação de arranjo para música

en: Name of part/section of a work
pt-BR: Nome da parte/seção da obra

en: Fuller form of name
pt-BR: Forma completa do nome

en: Key for music
pt-BR: Tonalidade para música

en: Version
pt-BR: Versão

en: Title of a work
pt-BR: Título da publicação

en: Form subdivision
pt-BR: Subdivisão de formulário

en: General subdivision
pt-BR: Subdivisão geral

en: Chronological subdivision
pt-BR: Subdivisão cronológica

en: Geographic subdivision
pt-BR: Subdivisão geográfica

en: Corporate name or jurisdiction name as entry element
pt-BR: Nome corporativo ou nome da jurisdição

en: Subordinate unit
pt-BR: Unidade subordinada

en: Location of meeting
pt-BR: Local do evento

en: Date of meeting or treaty signing
pt-BR: Data do evento ou assinatura do tratado

en: Number of part/section/meeting
pt-BR: Número da parte/seção/evento

en: Meeting name or jurisdiction name as entry element
pt-BR: Nome do evento ou lugar

en: Number [OBSOLETE]
pt-BR: Número [OBSOLETO]

en: Name of meeting following jurisdiction name entry element
pt-BR: Nome do evento que segue nome da jurisdição

en: Uniform title
pt-BR: Título uniforme

en: Date of treaty signing
pt-BR: Data da assinatura do tratado

en: Date of treaty
pt-BR: Data do tratado

en: General material designation
pt-BR: Designação geral do material

en: Language
pt-BR: Idioma

en: Number of part or section/serial, thematic, or opus number
pt-BR: Número de peça ou seção/número de série, temático ou opus

en: Arranged or arr. for music
pt-BR: Arranjo musical

en: Part or section
pt-BR: Parte ou seção

en: General subject subdivision
pt-BR: Subdivisão geral de assunto

en: Period subject subdivision
pt-BR: Subdivisão do sujeito do período

en: Place subject subdivision
pt-BR: Colocar subdivisão de assunto

en: Collective title
pt-BR: Título coletivo

en: Named event
pt-BR: Evento nomeado

en: Location of named event
pt-BR: Local do evento nomeado

en: Date of named event
pt-BR: Data do evento nomeado

en: Chronological term
pt-BR: Termo cronológico

en: Topical term or geographic name entry element
pt-BR: Cabeçalho tópico ou nome geográfico

en: Topical term following geographic name entry element
pt-BR: Cabeçalho tópico seguindo nome geográfico

en: Geographic name
pt-BR: Nome geográfico

en: Name following place as an entry element {OBSOLETE]
pt-BR: Nomeie o seguinte local como um elemento de entrada {OBSOLETO]

en: Classification number--Single number or beginning number of span
pt-BR: Número de classificação--Número único ou número inicial de span

en: Classification number--Ending number of span
pt-BR: Número da classificação - Número final do intervalo

en: Caption hierarchy
pt-BR: Hierarquia de legenda

en: Caption
pt-BR: Rubrica

en: Summary number span caption hierarchy
pt-BR: Hierarquia da legenda no intervalo do resumo

en: Table identification
pt-BR: Identificação da tabela

en: General explanatory index term
pt-BR: Termo geral do índice explicativo

en: General explanatory index term--Succeeding level
pt-BR: Termo geral do índice explicativo--Nível de êxito

en: Schedule identification
pt-BR: Identificação de agendamento

en: Genre/form term
pt-BR: Gênero/forma

en: Medium of performance term
pt-BR: Meio de execução

en: Classification number referred to--Single number or beginning number of span
pt-BR: Número de classificação referido--Número único ou número inicial de span

en: Classification number referred to--Ending number of span
pt-BR: Número de classificação referido--Número final de extensão

en: Explanatory text
pt-BR: Texto explicativo

en: Table identification--Schedule [OBSOLETE]
pt-BR: Identificação da tabela - Cronograma [OBSOLETO]

en: Heading referred to
pt-BR: Remissiva ver

en: Content type term
pt-BR: Termo do tipo de conteúdo

en: Content type code
pt-BR: Código do tipo de conteúdo

en: Source of term
pt-BR: Fonte do termo

en: Format of notated music term
pt-BR: Termo do formato da notação musical

en: Format of notated music code
pt-BR: Código do formato da notação musical

en: Type of corporate body
pt-BR: Tipo de entidade coletiva

en: Type of jurisdiction
pt-BR: Tipo de jurisdição

en: Other designation
pt-BR: Outra designação

en: Title of person
pt-BR: Título da pessoa

en: Relationship
pt-BR: Relacionamento

en: Place of birth
pt-BR: Local de nascimento

en: Place of death
pt-BR: Local de morte

en: Associated country
pt-BR: País associado

en: Place of residence/headquarters
pt-BR: Local de residência/sede

en: Other associated place
pt-BR: Outro local associado

en: Place of origin of work or expression
pt-BR: Local de origem do trabalho ou expressão

en: Relationship information
pt-BR: Informação de relacionamento

en: Address
pt-BR: Endereço

en: City
pt-BR: Cidade

en: Intermediate jurisdiction
pt-BR: País associado

en: Country
pt-BR: País

en: Postal code
pt-BR: Código postal (CEP)

en: Electronic mail address
pt-BR: E-mail

en: Field of activity
pt-BR: Campo de atividade

en: Associated group
pt-BR: Grupo associado

en: Occupation
pt-BR: Ocupação

en: Gender
pt-BR: Gênero

en: Type of family
pt-BR: Tipo de família

en: Name of prominent member
pt-BR: Nome do membro de destaque

en: Hereditary title
pt-BR: Título hereditário

en: Source of code
pt-BR: Fonte do código

en: Language term
pt-BR: Termo do idioma

en: Fuller form of personal name
pt-BR: Forma completa do nome pessoal

en: Form of work
pt-BR: Forma de trabalho

en: Other distinguishing characteristic
pt-BR: Outra característica distintiva

en: Medium of performance
pt-BR: Meio de execução da música

en: Soloist
pt-BR: Solista

en: Doubling instrument
pt-BR: Instrumento de duplicação

en: Number of ensembles of the same type
pt-BR: Número de conjuntos do mesmo tipo

en: Number of performers of the same medium
pt-BR: Número de artistas do mesmo meio

en: Alternative medium of performance
pt-BR: Meio de execução alternativo

en: Total number of individuals performing alongside ensembles
pt-BR: Número total de intérpretes do conjunto

en: Total number of performers
pt-BR: Número total de artistas

en: Total number of ensembles
pt-BR: Número total de conjuntos

en: Note
pt-BR: Nota

en: Serial number
pt-BR: Número sequencial

en: Opus number
pt-BR: Número Opus

en: Thematic index number
pt-BR: Número do índice temático

en: Thematic index code
pt-BR: Código do índice temático

en: Publisher associated with opus number
pt-BR: Editor associado ao número opus

en: Key
pt-BR: Chave

en: Audience term
pt-BR: Termo do público-alvo

en: Audience code
pt-BR: Código do público-alvo

en: Demographic group term
pt-BR: Termo de grupo demográfico

en: Demographic group code
pt-BR: Código do grupo demográfico

en: Creator/contributor term
pt-BR: Termo criador / colaborador

en: Creator/contributor code
pt-BR: Código do criador / colaborador

en: Time period of creation term
pt-BR: Termo do período de tempo da criação

en: Control subfield
pt-BR: Subcampo de controle

en: Number {OBSOLETE]
pt-BR: Número {OBSOLETO]

en: Classification element-Ending number of span
pt-BR: Elemento de classificação - Número final de span

en: Topic
pt-BR: Assunto

en: Dates of publication and/or sequential designation
pt-BR: Datas de publicação e/ou designação sequencial

en: Numbering peculiarities note
pt-BR: Nota de peculiaridades de numeração

en: Institution/copy to which field applies
pt-BR: Instituição na qual o campo se aplica

en: Series numbering example
pt-BR: Exemplo de numeração de séries

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
pt-BR: Volumes/datas às quais o exemplo de numeração de séries se aplica

en: Place
pt-BR: Local

en: Publisher/issuing body
pt-BR: Editora/entidade publicadora

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
pt-BR: Volumes/datas aplicados ao local e editor

en: Series analysis practice
pt-BR: Prática de análise da série

en: Exceptions to analysis practice
pt-BR: Exceções à prática de análise

en: Volumes/dates to which analysis practice applies
pt-BR: Volumes/datas às quais a prática de análise se aplica

en: Series tracing practice
pt-BR: Prática de rastreamento em série

en: Volumes/dates to which tracing practice applies
pt-BR: Volumes/datas às quais a prática de rastreamento se aplica

en: Series classification practice
pt-BR: Prática de classificação da série

en: Volumes/dates to which classification practice applies
pt-BR: Volumes / datas a que se aplica a prática de classificação

en: Title referred to
pt-BR: Título refere-se a

en: History reference
pt-BR: Histórico de referências

en: General explanatory reference
pt-BR: Nota geral explicativa

en: Nonpublic general note
pt-BR: Nota geral não pública

en: Characters in nonroman alphabet
pt-BR: Caracteres no alfabeto não-romano

en: Source citation
pt-BR: Citação da fonte positiva dos dados

en: Information found
pt-BR: Dados encontrados na fonte localizada no subcampo

en: Bibliographic record control number
pt-BR: Número de controle do registro bibliográfico

en: Citation
pt-BR: Citação

en: Title
pt-BR: Título

en: Remainder of title
pt-BR: Restante do título

en: Date
pt-BR: Data

en: Rule number(s) and additional information
pt-BR: Número(s) da regra e informações adicionais

en: Definition
pt-BR: Definição

en: Source of definition
pt-BR: Fonte da definição

en: Biographical or historical data
pt-BR: Dados biográficos ou históricos

en: Expansion
pt-BR: Expansão

en: Heading or subdivision term
pt-BR: Termo do cabeçalho ou subdivisão

en: Classification number--Ending number of span [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: Número de classificação--Número final de extensão [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: Subject heading or subdivision term
pt-BR: Cabeçalho de assunto ou termo da subdivisão

en: Replacement authority record control number
pt-BR: Número de controle do registro da autoridade de substituição

en: Replacement heading
pt-BR: Cabeçalho substituído

en: Corresponding classification field
pt-BR: Campo de classificação correspondente

en: Source consulted and information found
pt-BR: Fonte consultada e informações encontradas

en: Application history note
pt-BR: Nota do histórico de aplicativos

en: Source of heading or term
pt-BR: Fonte do cabeçalho ou termo

en: Materials specified [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: Materiais especificados [FORAMTO DA CLASSIFICAÇÃO]

en: Location of event
pt-BR: Local do evento

en: Active date
pt-BR: Data ativa

en: Index term
pt-BR: Termo da indexação

en: Index term--Succeeding level
pt-BR: Termo de indexação--Nível de sucesso

en: Index term referred from
pt-BR: Termo de indexação referido de

en: Example class number
pt-BR: Exemplo de número de classe

en: See also reference term
pt-BR: Ver também termo de referência

en: See also reference term--Succeeding level
pt-BR: Remissiva 'Ver também'--Nível de sucesso

en: Use reference term
pt-BR: Usar termo de referência

en: Use reference term--Succeeding level
pt-BR: Usar termo de referência--Nível de êxito

en: Material specified
pt-BR: Materiais especificados

en: Focus term
pt-BR: Termo de foco

en: Non-focus term
pt-BR: Termo sem foco

en: Facet/hierarchy designation
pt-BR: Designação de faceta/hierarquia

en: Genre/form term as entry element
pt-BR: Gênero/forma

en: Number where instructions are found--Single number or beginnning number of span
pt-BR: Número em que as instruções são encontradas - Número único ou número inicial de extensão

en: Base number
pt-BR: Número base

en: Divided like number
pt-BR: Dividido como número

en: Facet designator
pt-BR: Designador da faceta

en: Negative example class number
pt-BR: Número da classe de exemplo negativo

en: Root number
pt-BR: Número primário

en: Other classification number
pt-BR: Outro número de classificação

en: Medium of performance term as entry element
pt-BR: Meio de execução da música

en: Table number
pt-BR: Número da tabela

en: Manual note
pt-BR: Nota manual

en: Number where instructions are found
pt-BR: Número onde são encontradas instruções

en: See reference
pt-BR: Ver referências

en: Rule number
pt-BR: Regra número

en: Number where instructions are found--Single number or beginning number of span
pt-BR: Número em que as instruções são encontradas - Número único ou número inicial de span

en: Number where instructions are found--Ending number of span
pt-BR: Número em que as instruções são encontradas - Número final de extensão

en: Digits added from classification number in schedule or external table
pt-BR: Dígitos adicionais do número de classificação do esquema ou da tabela externa

en: Digits added from internal subarrangement or add table
pt-BR: Dígitos adicionais do subagrupamento interno ou tabela adicionada

en: Number being analyzed
pt-BR: Número a ser analisado

en: Number in internal subarrangement or add table where instructions are found
pt-BR: Número do subagrupamento interno ou adicione a tabela onde as intruções são encontradas

en: Table identification--Internal subarrangement or add table
pt-BR: Tabela de identificação--Subagrupamento interno ou adicionar tabela

en: Secondary table of applicability
pt-BR: Aplicação da tabela secundária

en: Type of division
pt-BR: Tipo de divisão

en: Topic used as example of citation and preference order instruction
pt-BR: Assunto usado como exemplo de citação e instrução de ordem de preferência

en: Exception to table of preference
pt-BR: Exceção à tabela de preferências

en: Table identification--Table number
pt-BR: Identificação da tabela--Número da tabela

en: Access method
pt-BR: Método de acesso

en: Access status
pt-BR: Status de acesso

en: Host name
pt-BR: Nome do servidor

en: Access number
pt-BR: Número de acesso

en: Compression information
pt-BR: Informações de compactação

en: Path
pt-BR: Caminho

en: Electronic name
pt-BR: Nome eletrônico

en: Processor of request
pt-BR: Processador de solicitação

en: Instruction
pt-BR: Instrução

en: Bits per second
pt-BR: Bits por segundo

en: Password
pt-BR: Senha

en: Logon
pt-BR: Autenticação

en: Contact for access assistance
pt-BR: Contato para assistência de acesso

en: Name of location of host
pt-BR: Nome da localização do servidor

en: Operating system
pt-BR: Sistema operacional

en: Port
pt-BR: Porta

en: Electronic format type
pt-BR: Tipo de formato eletrônico

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: File size
pt-BR: Tamanho do arquivo

en: Terminal emulation
pt-BR: Emulação de terminal

en: Hours access method available
pt-BR: Método de acesso de horas disponível

en: Nonpublic note
pt-BR: Nota interna

en: Generation process
pt-BR: Processo de geração

en: Confidence value
pt-BR: Valor de confiança

en: Generation date
pt-BR: Data de geração

en: Generation agency
pt-BR: Agência de geração

en: Validity end date
pt-BR: Data de término da validade

en: Conversion process
pt-BR: Processo de conversão

en: Conversion date
pt-BR: Data da conversão

en: Identifier of source metadata
pt-BR: Identificador da fonte de metadados

en: Conversion agency
pt-BR: Agência de conversão

en: Matching information
pt-BR: Informação correspondente

en: Status of matching and its checking
pt-BR: Status da correspondência e sua verificação

en: Koha auth type
pt-BR: Tipo de autoridade do Koha

en: LEADER
pt-BR: LÍDER

en: CONTROL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CONTROLE

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
pt-BR: IDENTIFICADOR DO NÚMERO DE CONTROLE

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
pt-BR: DATA E HORÁRIO DA ÚLTIMA TRANSAÇÃO

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS
pt-BR: CAMPO DE DADOS FIXOS

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CONTROLE DA LIBRARY OF CONGRESS

en: LINK TO BIBLIOGRAPHIC RECORD FOR SERIAL OR MULTIPART ITEM
pt-BR: LINK PARA O REGISTRO BIBLIOGRÁFICO DO PERIÓDICO OU PARTE DO EXEMPLAR

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
pt-BR: INSTITUIÇÃO QUE ATRIBUI O NÚMERO BIBLIOGRÁFICO NACIONAL

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
pt-BR: ISBN - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
pt-BR: ISBN - INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
pt-BR: OUTRO IDENTIFICADOR PADRÃO

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
pt-BR: Informação sobre incipits musical (incipits=as primeiras notas de uma partitura)

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
pt-BR: DADOS CARTOGRÁFICOS MATEMÁTICOS CODIFICADOS

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CONTROLE DO SISTEMA

en: CATALOGING SOURCE
pt-BR: FONTE DA CATALOGAÇÃO

en: AUTHENTICATION CODE
pt-BR: CÓDIGO DE AUTENTICAÇÃO

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
pt-BR: CÓDIGO DE ÁREA GEOGRÁFICA

en: TIME PERIOD OF HEADING
pt-BR: CABEÇALHO DO PERÍODO CRONOLÓGICO

en: SPECIAL CODED DATES
pt-BR: CÓDIGO ESPECIAL DE DATAS

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CONTROLE DA LIBRARY OF CONGRESS

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
pt-BR: CLASSIFICAÇÃO GEOGRÁFICA

en: LC CLASSIFICATION NUMBER
pt-BR: NÚMERODE DE CLASSIFICAÇÃO DA BIBLIOTECA DO CONGRESSO AMERICANO (LIBRARY OF CONGRESS - LC)

en: LIBRARY AND ARCHIVES CANADA CALL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO DA BIBLIOTECA NACIONAL DO CANADÁ

en: LC CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA DA BIBLIOTECA DO CONGRESSO AMERICANO USADO NO CANADÁ [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA DA BIBLIOTECA NACIONAL DE MEDICINA

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED BY NLM [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO NLM ATRIBUÍDO PELA NLM [OBSOLETO, CAN / MARC]

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
pt-BR: OUTROS NÚMEROS DE CLASSIFICAÇÕES

en: CHARACTER SETS PRESENT
pt-BR: CONJUNTO DE CARACTERES

en: NLM CLASSIFICATION NUMBER ASSIGNED IN CANADA [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO NLM ATRIBUÍDO NO CANADÁ [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA DA BIBLIOTECA NACIONAL DE AGRICULTURA

en: SUBJECT CATEGORY CODE
pt-BR: CÓDIGO DE CATEGORIA DE ASSUNTO

en: SUBDIVISION USAGE
pt-BR: ESTATÍSTICA DE USO DA SUBDIVISÃO

en: TYPE OF ENTITY
pt-BR: TIPO DE ENTIDADE

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
pt-BR: CDU - CLASSIFICAÇÃO DECIMAL UNIVERSAL

en: DEWEY DECIMAL CALL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA DECIMAL DA DEWEY

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
pt-BR: CDD - CLASSIFICAÇÃO DECIMAL DE DEWEY

en: CLASSIFICATION SCHEME AND EDITION [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: ESQUEMA DE CLASSIFICAÇÃO E EDIÇÃO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: GOVERNMENT DOCUMENT CALL NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO DE DOCUMENTO GOVERNAMENTAL

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
pt-BR: NUMERO DE CLASSIFICAÇÃO DE DOCUMENTO GOVERNAMENTAL

en: DOCUMENT SHELVING NUMBER (CODOC) [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: NÚMERO DE PRATELEIRA DE DOCUMENTOS (CODOC) [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA LOCAL (SÉRIE) [OBSOLETO]; NÚMERO DE CHAMADA DE LC-TYPE (OCLC) LOCALMENTE ATRIBUÍDO; NÚMERO DE CHAMADA LOCAL (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
pt-BR: NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO DA LC ATRIBUÍDO LOCALMENTE (OCLC); NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO LOCAL (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
pt-BR: CLASSIFICAÇÃO DE DEWEY ATRIBUÍDA LOCALMENTE (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
pt-BR: CLASSIFICAÇÃO DECIMAL DE DEWEY ATRIBUÍDA LOCALMENTE (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA DE TIPO NUMERADO LOCALMENTE ATRIBUÍDO (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
pt-BR: CLASSIFICAÇÃO NLM ATRIBUÍDA LOCALMENTE (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
pt-BR: OUTROS ESQUEMAS DE CLASSIFICAÇÃO (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA LOCAL EM TEXTO LIVRE (OCLC)

en: HEADING--PERSONAL NAME
pt-BR: CABEÇALHO--NOME PESSOAL

en: HEADING--CORPORATE NAME
pt-BR: CABEÇALHO--ENTIDADE COLETIVA

en: HEADING--MEETING NAME
pt-BR: CABEÇALHO--EVENTO

en: HEADING--UNIFORM TITLE
pt-BR: CABEÇALHO--TÍTULO UNIFORME

en: UNIFORM TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: TÍTULO UNIFORME [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: TÍTULO COLETIVO [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: HEADING--NAMED EVENT
pt-BR: CABEÇALHO--NOME DO EVENTO

en: HEADING--CHRONOLOGICAL TERM
pt-BR: CABEÇALHO--TERMO CRONOLÓGICO

en: HEADING--TOPICAL TERM
pt-BR: CABEÇALHO--TERMO TÓPICO (ASSUNTO)

en: HEADING--GEOGRAPHIC NAME
pt-BR: CABEÇALHO--NOME GEOGRÁFICO

en: CLASSIFICATION NUMBER [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: GENERAL EXPLANATORY INDEX TERM [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: TERMO DO ÍNDICE EXPLICATIVO GERAL [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: HEADING--GENRE/FORM TERM
pt-BR: CABEÇALHO--GÊNERO E FORMA

en: HEADING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
pt-BR: CABEÇALHO-MEIO DE EXECUÇÃO

en: HEADING--GENERAL SUBDIVISION
pt-BR: CABEÇALHO--SUBDIVISÃO GERAL

en: HEADING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pt-BR: CABEÇALHO--SUBDIVISÃO GEOGRÁFICA

en: HEADING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pt-BR: CABEÇALHO--SUBDIVISÃO CRONOLÓGICA

en: HEADING--FORM SUBDIVISION
pt-BR: CABEÇALHO--SUBDIVISÃO DE FORMA

en: COMPLEX SEE REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: COMPLEXO VER REFERÊNCIA [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: COMPLEX SEE REFERENCE--SUBJECT
pt-BR: COMPLEXO VER REFERÊNCIA - ASSUNTO

en: CONTENT TYPE
pt-BR: TIPO DE CONTEÚDO

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
pt-BR: FORMATO DA NOTAÇÃO MUSICAL

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: COMPLEXO VER TAMBÉM REFERÊNCIA [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--SUBJECT
pt-BR: COMPLEXO VER TAMBÉM REFERÊNCIA - ASSUNTO

en: OTHER ATTRIBUTES OF PERSON OR CORPORATE BODY
pt-BR: OUTROS ATRIBUTOS DE PESSOA OU ÓRGÃO SOCIETÁRIO

en: ASSOCIATED PLACE
pt-BR: LUGAR ASSOCIADO

en: ADDRESS
pt-BR: ENDEREÇO

en: FIELD OF ACTIVITY
pt-BR: CAMPO DE ATIVIDADE

en: ASSOCIATED GROUP
pt-BR: GRUPO ASSOCIADO

en: OCCUPATION
pt-BR: OCUPAÇÃO

en: GENDER
pt-BR: GÊNERO

en: FAMILY INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÃO FAMILIAR

en: ASSOCIATED LANGUAGE
pt-BR: IDIOMA ASSOCIADO

en: FULLER FORM OF PERSONAL NAME
pt-BR: FORMULÁRIO MAIS COMPLETO DE NOME PESSOAL

en: FORM OF WORK
pt-BR: FORMA DE TRABALHO

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
pt-BR: OUTRAS CARACTERÍSTICAS DA OBRA OU DA EXPRESSÃO

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
pt-BR: MEIO DE EXECUÇÃO DA MÚSICA

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
pt-BR: DESIGNAÇÃO NUMÉRICA DE OBRA MUSICAL

en: KEY
pt-BR: TONALIDADE

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DO PÚBLICO

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS CRIADORES/CONTRIBUIDORES

en: TIME PERIOD OF CREATION
pt-BR: PERÍODO DE TEMPO DA CRIAÇÃO

en: SEE FROM TRACING--PERSONAL NAME
pt-BR: REMISSIVA VER--NOME PESSOAL

en: SEE FROM TRACING--CORPORATE NAME
pt-BR: REMISSIVA VER--ENTIDADE COLETIVA

en: SEE FROM TRACING--MEETING NAME
pt-BR: REMISSIVIA VER--NOME DE EVENTO

en: SEE FROM TRACING--UNIFORM TITLE
pt-BR: REMISSIVIA VER--TÍTULO UNIFORME

en: SEE FROM TRACING-NAMED EVENT
pt-BR: REMISSIVIA VER-NOME DO EVENTO

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
pt-BR: REMISSIVA VER--TERMO CRONOLÓGICO

en: SEE FROM TRACING--TOPICAL TERM
pt-BR: REMISSIVIA VER--TERMO TÓPICO

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
pt-BR: REMISSIVA VER--NOME GEOGRÁFICO

en: INVALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: TRATAMENTO DE NÚMERO INVÁLIDO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: SEE FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--GÊNERO/FORMA

en: SEE FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
pt-BR: REMISSIVA VER-MEIO DE EXECUÇÃO

en: SEE FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
pt-BR: VER DO RASTREAMENTO - SUBDIVISÃO GERAL

en: SEE FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pt-BR: VER DO TRABALHO - SUBDIVISÃO GEOGRÁFICA

en: SEE FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--SUBDIVISÃO CRONOLÓGICA

en: SEE FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
pt-BR: VER DO RASTREAMENTO - SUBDIVISÃO

en: SEE ALSO FROM TRACING--PERSONAL NAME
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O RASTREAMENTO - NOME PESSOAL

en: SEE ALSO FROM TRACING--CORPORATE NAME
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--ENTIDADE COLETIVA

en: SEE ALSO FROM TRACING--MEETING NAME
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--NOME DO EVENTO

en: SEE ALSO FROM TRACING--UNIFORM TITLE
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O RASTREAMENTO - TÍTULO UNIFORME

en: SEE ALSO FROM TRACING-NAMED EVENT
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--NOME DO EVENTO

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL TERM
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--TERMO CRONOLÓGICO

en: SEE ALSO FROM TRACING--TOPICAL TERM
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O RASTREIO - TERMO TÓPICO

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC NAME
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O RASTREAMENTO - NOME GEOGRÁFICO

en: VALID NUMBER TRACING [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: REMISSIVA--NÚMERO VÁLIDO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENRE/FORM TERM
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O RASTREAMENTO - TERMO DE GÊNERO / FORMULÁRIO

en: SEE ALSO FROM TRACING-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
pt-BR: REMISSIVA VER-MEIO DE EXECUÇÃO

en: SEE ALSO FROM TRACING--GENERAL SUBDIVISION
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O RASTREAMENTO - SUBDIVISÃO GERAL

en: SEE ALSO FROM TRACING--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pt-BR: VEJA TAMBÉM COM O TRATAMENTO - SUBDIVISÃO GEOGRÁFICA

en: SEE ALSO FROM TRACING--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--SUBDIVISÃO CRONOLÓGICA

en: SEE ALSO FROM TRACING--FORM SUBDIVISION
pt-BR: REMISSIVA VER TAMBÉM--SUBDIVISÃO DE FORMA

en: SERIES DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
pt-BR: SÉRIE DATAS DE PUBLICAÇÃO E/OU DESIGNAÇÃO SEQUENCIAL

en: SERIES NUMBERING PECULIARITIES
pt-BR: PECULIARIDADES DA NUMERAÇÃO DA SÉRIE

en: SERIES NUMBERING EXAMPLE
pt-BR: EXEMPLO DE NÚMERO DE SÉRIES

en: SERIES PLACE AND PUBLISHER/ISSUING BODY
pt-BR: LOCAL DA SÉRIE E EDITOR/ENTIDADE EMISSORA

en: SERIES ANALYSIS PRACTICE
pt-BR: PRÁTICA DE ANÁLISE DE SÉRIES

en: SERIES TRACING PRACTICE
pt-BR: PRÁTICA DE RASTREAMENTO EM SÉRIE

en: SERIES CLASSIFICATION PRACTICE
pt-BR: PRÁTICA DE CLASSIFICAÇÃO EM SÉRIE

en: COMPLEX SEE ALSO REFERENCE--NAME
pt-BR: COMPLEXO VER TAMBÉM REFERÊNCIA - NOME

en: COMPLEX SEE REFERENCE--NAME
pt-BR: COMPLEXO VER REFERÊNCIA - NOME

en: HISTORY REFERENCE
pt-BR: NOTA DE REFERÊNCIA HISTÓRICA

en: GENERAL EXPLANATORY REFERENCE--NAME
pt-BR: NOTA GERAL EXPLICATIVA--NOME

en: NONPUBLIC GENERAL NOTE
pt-BR: NOTA INTERNA

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
pt-BR: CARACTERES DE ALFABETOS NÃO ROMANOS [OBSOLETO]

en: SOURCE DATA FOUND
pt-BR: FONTE POSITIVA DOS DADOS

en: NOTE--WORK CATALOGUED [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
pt-BR: NOTA--OBRA CATALOGADA [OBSOLETO, somente CAN/MARC]

en: TITLE RELATED TO THE ENTITY
pt-BR: TÍTULO RELACIONADO À ENTIDADE

en: TITLE NOT RELATED TO THE ENTITY
pt-BR: TÍTULO NÃO RELACIONADO À ENTIDADE

en: SOURCE DATA NOT FOUND
pt-BR: FONTE NEGATIVA DOS DADOS

en: NOTE--CATALOGUING RULES (NAMES/TITLES) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
pt-BR: NOTA--REGRAS DE CATALOGAÇÃO (NOMES/TÍTULOS) [OBSOLETO, SOMENTE CAN/MARC]

en: DEFINITION
pt-BR: DEFINIÇÃO

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
pt-BR: DADOS BIOGRÁFICOS OU HISTÓRICOS

en: PUBLIC GENERAL NOTE
pt-BR: NOTA GERAL PÚBLICA

en: SUBJECT EXAMPLE TRACING NOTE
pt-BR: NOTA SOBRE O USO DO CABEÇALHO DE ASSUNTO E/OU SUBDIVISÃO AUTORIZADOS E NÃO AUTORIZADOS

en: DELETED HEADING INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÕES EXCLUSIVAS DO RUBRICO

en: APPLICATION HISTORY NOTE
pt-BR: NOTA HISTÓRICA DO APLICATIVO

en: AUXILIARY INSTRUCTION NOTE [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: NOTA DE INSTRUÇÃO AUXILIAR [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: NOTE--SOURCE DATA FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
pt-BR: NOTA--FONTE POSITIVA DOS DADOS (ASSUNTOS) [OBSOLETO, SOMENTE CAN/MARC]

en: NOTE--SOURCE DATA NOT FOUND (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
pt-BR: NOTA--FONTE NEGATIVA DOS DADOS (ASSUNTOS) [OBSOLETO, SOMENTE CAN/MARC]

en: NOTE--USAGE (SUBJECTS) [OBSOLETE, CAN/MARC ONLY]
pt-BR: NOTA--USO (ASSUNTOS) [OBSOLETO, SOMENTE CAN/MARC]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--PERSONAL NAME
pt-BR: ENTRADA LINK ESTABELECIDA - NOME PESSOAL

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CORPORATE NAME
pt-BR: ENTRADA DE VÍNCULO DE TÍTULO ESTABELECIDO - NOME CORPORATIVO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--MEETING NAME
pt-BR: ENTRADA DE LINK ESTABELECIDA ESTABELECIDA--NOME DO EVENTO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--UNIFORM TITLE
pt-BR: ENTRADA DE LINK ESTABELECIDA - TÍTULO UNIFORME

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-NAMED EVENT
pt-BR: RUBRICA ESTABELECIDA EVENTO NOMEADO POR ENTRADA

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
pt-BR: ENTRADA LINK ESTABELECIDA - TERMO CRONOLÓGICO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--TOPICAL TERM
pt-BR: ENTRADA DE LINK ESTABELECIDA - PRAZO TÓPICO

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
pt-BR: ENTRADA DE LINK DE TÍTULO ESTABELECIDO - NOME GEOGRÁFICO

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: TERMO DA INDEXAÇÃO--NÃO AUTORIZADO [FORMATO DA CLASSFICAÇÃO]

en: INDEX TERM--FACETED TOPICAL TERMS [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: TERMO DO ÍNDICE--TERMOS TÓPICOS FACETADOS [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY--GENRE/FORM TERM
pt-BR: ENTRADA DE LINK ESTABELECIDA - TERMO DE GÊNERO / FORMULÁRIO

en: ADD OR DIVIDE LIKE INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: ADICIONAR OU DIVIDIR INSTRUÇÕES COMO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: ESTABLISHED HEADING LINKING ENTRY-MEDIUM OF PERFORMANCE TERM
pt-BR: ENCERRAMENTO ESTABELECIDO ENTRADA - MÉDIO DO PRAZO DE DESEMPENHO

en: INTERNAL SUBARRANGEMENT OR ADD TABLE ENTRY [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: SUBARRANJO INTERNO OU CABEÇALHO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: RULE IDENTIFICATION [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: IDENTIFICAÇÃO DA REGRA [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: SYNTHESIZED NUMBER COMPONENTS [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: NÚMEROS SINTETIZADOS [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: SECONDARY TABLE INFORMATION [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: TABELA SECUNDÁRIA DE INFORMAÇÃO [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: CITATION AND PREFERENCE ORDER INSTRUCTIONS [CLASSIFICATION FORMAT]
pt-BR: INSTRUÇÕES DE PEDIDO DE CITAÇÃO E PREFERÊNCIA [FORMATO DE CLASSIFICAÇÃO]

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GENERAL SUBDIVISION
pt-BR: ENTRADA LINK DA SUBDIVISÃO--SUBDIVISÃO GERAL

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--GEOGRAPHIC SUBDIVISION
pt-BR: ENTRADA LINK DA SUBDIVISÃO--SUBDIVISÃO GEOGRÁFICA

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--CHRONOLOGICAL SUBDIVISION
pt-BR: ENTRADA LINK DA SUBDIVISÃO - SUBDIVISÃO CRONOLÓGICA

en: SUBDIVISION LINKING ENTRY--FORM SUBDIVISION
pt-BR: ENTRADA LINK DA SUBDIVISÃO--FORMULÁRIO

en: COMPLEX LINKING ENTRY DATA
pt-BR: DADOS DE ENTRADA DE LINK COMPLEXOS

en: ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS
pt-BR: LOCALIZAÇÃO ELETRÔNICA E ACESSO

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
pt-BR: REPRESENTAÇÃO GRÁFICA ALTERNADA

en: MACHINE-GENERATED METADATA PROVENANCE
pt-BR: PROVENIÊNCIA DOS METADADOS GERADOS PELO COMPUTADOR

en: DESCRIPTION CONVERSION INFORMATION
pt-BR: DESCRIÇÃO INFORMAÇÃO DE CONVERSÃO

en: MATCHING INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÃO CORRESPONDENTE

en: KOHA INTERNAL USE
pt-BR: USO INTERNO DO KOHA

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Chronological Term
pt-BR: Termo cronológico

en: Corporate Name
pt-BR: Entidade coletiva

en: Corporate Names
pt-BR: Nomes corporativos

en: Genre/Form Term
pt-BR: Termo Gênero/Forma

en: Geographic Name
pt-BR: Nome Geográfico

en: Meeting Name
pt-BR: Entidade evento

en: Personal Name
pt-BR: Nome pessoal

en: Personal Names
pt-BR: Nomes pessoais

en: Topical Term
pt-BR: Termo tópico

en: Uniform Title
pt-BR: Título uniforme

en: Default MARC21 Standard Authority types:
pt-BR: Tipos de Autoridade Padrão MARC21 padrão:

en: Acquisition framework
pt-BR: Planilha de aquisição

en: MARC21 Default and Acquisitions bibliographic frameworks.
pt-BR: Planilha bibliográfica MARC21 padrão e de aquisição.

en: Item type [OBSOLETE]
pt-BR: Tipo do exemplar [OBSOLETO]

en: Koha Dewey Subclass [OBSOLETE]
pt-BR: Subclasse do Dewey [OBSOLETO]

en: Koha biblionumber
pt-BR: Número de registro Koha

en: Koha biblioitemnumber
pt-BR: Número do exemplar Koha

en: Koha issues (borrowed), all copies
pt-BR: Publicações do Koha (emprestadas), todas as cópias

en: Source of classification or shelving scheme
pt-BR: Fonte de classificação ou esquema de arquivamento

en: Koha normalized classification for sorting
pt-BR: Classificação normalizada do Koha para ordenação

en: Institution code [OBSOLETE]
pt-BR: Código da instituição [OBSOLETO]

en: Koha item type
pt-BR: Tipo de material Koha

en: Edition
pt-BR: Edição

en: Classification part
pt-BR: Parte de classificação

en: Item part
pt-BR: Parte do exemplar

en: Call number prefix
pt-BR: Prefixo do número de chamada

en: Call number suffix
pt-BR: Sufixo do número de chamada

en: Suppress in OPAC
pt-BR: Ocultar no OPAC

en: Serial record flag
pt-BR: Marcação de registro de periódico

en: Withdrawn status
pt-BR: Situação do descarte

en: Lost status
pt-BR: Situação das perdas

en: Materials specified (bound volume or other part)
pt-BR: Materiais especificados (volume encadernado ou outra parte)

en: Damaged status
pt-BR: Status danificado

en: Use restrictions
pt-BR: Usar restrições

en: Not for loan
pt-BR: Não pode ser emprestado

en: Collection
pt-BR: Coleção

en: Koha itemnumber (autogenerated)
pt-BR: Número do exemplar Koha (gerado automaticamente)

en: Home library
pt-BR: Biblioteca de origem

en: Current library
pt-BR: Biblioteca atual

en: Shelving location
pt-BR: Localização na estante

en: Date acquired
pt-BR: Data de aquisição

en: Source of acquisition
pt-BR: Fonte de aquisição

en: Coded location qualifier
pt-BR: Qualificador de local codificado

en: Cost, normal purchase price
pt-BR: Custo, preço normal de compra

en: Serial enumeration / chronology
pt-BR: Enumeração do periódico / cronologia

en: Inventory number
pt-BR: Número do inventário

en: Shelving control number
pt-BR: Número de controle da estante

en: Total checkouts
pt-BR: Total de empréstimos

en: Total renewals
pt-BR: Total de renovações

en: Total holds
pt-BR: Total de reservas

en: Full call number
pt-BR: Número de chamada completo

en: Barcode
pt-BR: Código de barras

en: Date due
pt-BR: Devolver até

en: Date last seen
pt-BR: Data de último acesso

en: Date last checked out
pt-BR: Data do último empréstimo

en: Copy number
pt-BR: Número do exemplar

en: Cost, replacement price
pt-BR: Custo, preço de reposição

en: Price effective from
pt-BR: Data do preço efetivo

en: Non-public note
pt-BR: Nota interna

en: NUCMC control number
pt-BR: Número de controle NUCMC

en: Number
pt-BR: Número

en: Type of number
pt-BR: Tipo de número

en: Status
pt-BR: Situação

en: Party to document
pt-BR: Parte do documento

en: National bibliography number
pt-BR: Número bibliográfico nacional

en: Canceled/invalid national bibliography number
pt-BR: Número bibliográfico nacional cancelado/inválido

en: Canceled/invalid control number
pt-BR: Número de controle cancelado/inválido

en: Copyright or legal deposit number
pt-BR: Número do Copyright

en: Assigning agency
pt-BR: Instituição responsável

en: Display text
pt-BR: Exibir texto

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
pt-BR: Número de direito autoral ou de depósito legal cancelado/inválido

en: Copyright article-fee code
pt-BR: Taxa de cobrança do Copyright

en: Standard film number
pt-BR: Número de filme padrão

en: Source of number or code
pt-BR: Fonte do número ou código

en: Additional codes following the standard number [OBSOLETE]
pt-BR: Códigos adicionais seguindo o número padrão [OBSOLETO]

en: Overseas acquisition number
pt-BR: Número de aquisição no exterior

en: First and second groups of characters
pt-BR: Primeiro e segundo grupo de caracteres

en: Third and fourth groups of characters
pt-BR: Terceiro e quarto grupo de caracteres

en: Number of volume or part
pt-BR: Número do volume ou parte

en: Unparsed fingerprint
pt-BR: Impressão digital não analisada

en: Standard technical report number
pt-BR: Número padrão de relatório técnico

en: Canceled/invalid number
pt-BR: STRN Cancelado/inválido

en: Publisher or distributor number
pt-BR: Número do editor ou distribuidor

en: OCLC library identifier
pt-BR: Identificador da biblioteca da OCLC

en: OAI set name
pt-BR: Nome do conjunto OAI

en: Content type identifier
pt-BR: Identificador do tipo de conteúdo

en: Canceled/invalid CODEN
pt-BR: CODEN cancelado/inválido

en: Postal registration number
pt-BR: Número de registro postal

en: Source agency assigning number
pt-BR: Fonte (instituição que atribui o número)

en: Formatted date/time
pt-BR: Data/hora formatada

en: Place of event
pt-BR: Local do evento

en: Category of scale
pt-BR: Categoria da escala

en: Constant ratio linear horizontal scale
pt-BR: Constante de escala horizontal linear

en: Constant ratio linear vertical scale
pt-BR: Constante de escala vertical linear

en: Coordinates--westernmost longitude
pt-BR: Coordenadas - longitude oeste

en: Coordinates--easternmost longitude
pt-BR: Coordenadas - longitude leste

en: Coordinates--northernmost latitude
pt-BR: Coordenadas - latitude norte

en: Coordinates--southernmost latitude
pt-BR: Coordenadas - latitude sul

en: Angular scale
pt-BR: Escala angular

en: Declination--northern limit
pt-BR: Declinação--limite norte

en: Declination--southern limit
pt-BR: Declinação--limite sul

en: Right ascension--eastern limit
pt-BR: Ascensão reta--limite leste

en: Right ascension--western limit
pt-BR: Ascensão reta--limite oeste

en: Original study number
pt-BR: Número de estudo original

en: Stock number
pt-BR: Número de estoque

en: Source of stock number/acquisition
pt-BR: Fonte do código de estoque/aquisição

en: Form of issue
pt-BR: Forma de edição

en: Additional format characteristics
pt-BR: Característica adicional do formato

en: Record content licensor
pt-BR: Licenciador do registro

en: Level of rules in bibliographic description
pt-BR: Nível de regras na descrição bibliográfica

en: Level of effort used to assign nonsubject heading access points
pt-BR: Nível de esforço usado para atribuir pontos de acesso de cabeçalho não objeto

en: Level of effort used to assign subject headings
pt-BR: Nível de esforço usado para atribuir cabeçalhos de assunto

en: Level of effort used to assign classification
pt-BR: Nível de esforço usado para atribuir classificação

en: Number of fixed field character positions coded
pt-BR: Número de posições de caracteres de campo fixo codificadas

en: Data provenance
pt-BR: Proveniência dos dados

en: Language code of text/sound track or separate title
pt-BR: Código do idioma do texto/trilha sonora ou título diferente

en: Language code of summary or abstract
pt-BR: Código do idioma do resumo

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Idiomas de títulos separados (VM) [OBSOLETO]; Idiomas da tradução disponível   (SE) [OBSOLETE]

en: Language code of sung or spoken text
pt-BR: Código do idioma do texto falado ou cantado

en: Language code of librettos
pt-BR: Código do idioma do libreto

en: Language code of table of contents
pt-BR: Código do idioma da tabela de conteúdo

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
pt-BR: Código do idioma do material adicional que não libreto

en: Language code of original
pt-BR: Código do idioma do original e/ou traduções intermediárias do texto

en: Language code of intertitles
pt-BR: Código de idioma das legendas

en: Language code of subtitles
pt-BR: Código do idioma do subtítulo ou legenda

en: Language code of intermediate translations
pt-BR: Código do idioma da tradução intermediária

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
pt-BR: Código do idioma original do material adicional que não libreto

en: Language code of original libretto
pt-BR: Código do idioma original do libreto

en: Language code of captions
pt-BR: Código do idioma do capítulo

en: Language code of accessible audio
pt-BR: Código do idioma do áudio para acessibilidade

en: Language code of accessible visual language
pt-BR: Código do idioma de linguagem visual acessível

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
pt-BR: Código do idioma da transcrição de materiais audiovisuais

en: Source of local subentity code
pt-BR: Fonte do código do local da sub-entidade

en: MARC country code
pt-BR: Código MARC - País

en: Local subentity code
pt-BR: Código do local da sub-entidade

en: ISO country code
pt-BR: Código ISO de sub-entidade

en: Source of date
pt-BR: Fonte da data

en: Type of date code
pt-BR: Tipo de código da data

en: Date 1, B.C.E. date
pt-BR: Data 1 (a.E.C.)

en: Date 1, C.E. date
pt-BR: Data 1, data EC

en: Date 2, B.C.E. date
pt-BR: Data 2 (a.E.C.)

en: Date 2, C.E. date
pt-BR: Data 2 (a.E.C.)

en: Date resource modified
pt-BR: Data modificada do recurso

en: Beginning of date valid
pt-BR: Data inicial válida

en: End of date valid
pt-BR: Data final válida

en: Form of musical composition code
pt-BR: Código da forma de composição musical

en: Performer or ensemble
pt-BR: Intérprete ou conjunto

en: Holding library
pt-BR: Biblioteca atual

en: Copy statement
pt-BR: Declaração de cópia

en: Definition of bibliographic subdivisions
pt-BR: Definição de subdivisões bibliográficas

en: Local processing data
pt-BR: Dados de processamento local

en: Missing elements
pt-BR: Elementos faltantes

en: Notes about holdings
pt-BR: Notas sobre reservas

en: Secondary bibliographic subdivision
pt-BR: Subdivisão bibliográfica secundária

en: Third bibliographic subdivision
pt-BR: Terceira subdivisão bibliográfica

en: Fourth bibliographic subdivision
pt-BR: Quarta subdivisão bibliográfica

en: Fifth bibliographic subdivision
pt-BR: Quinta subdivisão bibliográfica

en: Sixth bibliographic subdivision
pt-BR: Sexta subdivisão bibliográfica

en: Seventh bibliographic subdivision
pt-BR: Sétima subdivisão bibliográfica

en: Primary bibliographic subdivision
pt-BR: Subdivisão bibliográfica primária

en: Inclusive dates of publication or coverage
pt-BR: Datas inclusivas de publicação ou cobertura

en: Supplementary class number (MU) [OBSOLETE]
pt-BR: Número de classificação suplementar (MU) [OBSOLETO]

en: Copy information
pt-BR: Informação

en: Subject (MP) [OBSOLETE]
pt-BR: Assunto (MP) [OBSOLETO]

en: Source of call/class number
pt-BR: Fonte do número de chamada

en: GPO item number
pt-BR: Número do item GPO

en: Canceled/invalid GPO item number
pt-BR: Número cancelado/inválido do GPO

en: Edition information
pt-BR: Informações da edição

en: Standard or optional designation
pt-BR: Designação padrão ou opcional

en: Number where instructions are found-single number or beginning number of span
pt-BR: Número onde as instruções são encontradas - número único ou número inicial do intervalo

en: Classification number-ending number of span
pt-BR: Número de classificação - Número final do intervalo

en: Table identification-Internal subarrangement or add table
pt-BR: Tabela de identificação - Subagrupamento interno ou adicionar tabela

en: Canceled/invalid classification number
pt-BR: Número de classificação cancelado/inválido

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Número do relatório [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Número do relatório cancelado/inválido [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Report number
pt-BR: Número do relatório

en: Canceled/invalid report number
pt-BR: Número de relatório cancelado/inválido

en: Classification number (OCLC) (R) ; Classification number, CALL (RLIN) (NR)
pt-BR: Número de chamada (OCLC) (R); Número de chamada, CALL (RLIN) (NR)

en: Local cutter number (OCLC) ; Book number/undivided call number, CALL (RLIN)
pt-BR: Número Cutter local (OCLC); Número de classificação do livro, CALL (RLIN)

en: Filing suffix (OCLC); Footnote, FNT (RLIN)
pt-BR: Sufixo (OCLC); Nota de rodapé, FNT (RLIN)

en: Retention, VOL (RLIN)
pt-BR: Retenção, VOL (RLIN)

en: Microfilm shelf location
pt-BR: Localização na estante do microfilme

en: Titles and words associated with a name
pt-BR: Títulos e outras palavras associadas ao nome

en: Affiliation
pt-BR: Afiliação

en: Abbreviated title
pt-BR: Título abreviado

en: Acronym or shortened title
pt-BR: Acrônimo ou título abreviado

en: Variant access title
pt-BR: Título de acesso alternativo

en: Augmented title
pt-BR: Título maximizado

en: Key title
pt-BR: Título chave

en: Romanized title
pt-BR: Título romanizado

en: Statement of responsibility, etc.
pt-BR: Indicação de responsabilidade, etc.

en: Designation of section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Designação da seção (BK PM MP MU VM SE) [OBSOLETA]

en: Name of part/section (BK AM MP MU VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Nome da parte/seção (BK AM PM MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Language code of translated title
pt-BR: Código do idioma da tradução do título

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Designação de seção/parte/série (SE) [OBSOLETO]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Nome da parte/seção/série (SE) [OBSOLETO]

en: Inclusive dates
pt-BR: Intervalo de datas

en: Bulk dates
pt-BR: Data da unidade física

en: Form
pt-BR: Forma

en: Title proper/short title
pt-BR: Título/título abreviado

en: Date or sequential designation
pt-BR: Informação de volume/número de fascículo e/ou data da obra

en: Designation of section (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Designação de seção (SE) [OBSOLETO]

en: Name of part/section (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Nome da parte/seção (SE) [OBSOLETO]

en: Edition statement
pt-BR: Declaração de edição

en: Remainder of edition statement
pt-BR: Complemento da informação de edição

en: Musical presentation statement
pt-BR: Informação de apresentação musical

en: Statement of scale
pt-BR: Indicação de escala

en: Statement of projection
pt-BR: Indicação de projeção

en: Statement of coordinates
pt-BR: Indicação de coordenadas

en: Statement of zone
pt-BR: Indicação de zona

en: Statement of equinox
pt-BR: Indicação de equinócio

en: Outer G-ring coordinate pairs
pt-BR: Pares de coordenadas de anel-G externos

en: Exclusion G-ring coordinate pairs
pt-BR: Pares de coordenadas do anel-G de exclusão

en: Computer file characteristics
pt-BR: Características de arquivo de computador

en: Country of producing entity
pt-BR: País da instituição produtora do filme de arquivo

en: Issuing jurisdiction
pt-BR: Emissão de jurisdição

en: Denomination
pt-BR: Denominação

en: Place of publication, distribution, etc.
pt-BR: Local de publicação, distribuição, etc.

en: Name of publisher, distributor, etc.
pt-BR: Nome do editor, distribuidor, etc.

en: Date of publication, distribution, etc.
pt-BR: Data da publicação, distribuição, etc.

en: Plate or publisher's number for music (Pre-AACR 2) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
pt-BR: Número da editora para música (Pré-AACR 2) [OBSOLETA, CAN / MARC], [LOCAL, EUA]

en: Place of manufacture
pt-BR: Local da manufatura

en: Manufacturer
pt-BR: Manufatureiro

en: Date of manufacture
pt-BR: Data de manufatura

en: Identification/manufacturer number [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Identificação/número do fabricante [OBSOLETE, CAN / MARC]

en: Matrix and/or take number [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Matriz e/ou número da tomada [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: Producing company
pt-BR: Empresa produtora

en: Releasing company (primary distributor)
pt-BR: Empresa divulgadora (distribuidor principal)

en: Date of production, release, etc.
pt-BR: Data de produção, lançamento, etc.

en: Contractual producer
pt-BR: Produtor contratual

en: Place of production, release, etc.
pt-BR: Local de produção, liberação, etc.

en: Publisher or trade name
pt-BR: Editor ou nome comercial

en: Serial identification
pt-BR: Identificação do periódico

en: Matrix and/or take number
pt-BR: Matriz e/ou número da tomada

en: Projected publication date
pt-BR: Data estimada de publicação

en: Place of production, publication, distribution, manufacture
pt-BR: Local de produção, publicação, distribuição, fabricação

en: Name of producer, publisher, distributor, manufacturer
pt-BR: Nome do produtor, editor, distribuidor, fabricante

en: Date of production, publication, distribution, manufacture, or copyright notice
pt-BR: Data de produção, publicação, distribuição, fabricação ou aviso de direitos autorais

en: Linkage [OBSOLETE]
pt-BR: LIGAÇÃO [OBSOLETO]

en: Source for acquisition/subscription address [OBSOLETE]
pt-BR: Fonte para o endereço de aquisição/assinatura [OBSOLETO]

en: State or province
pt-BR: Estado ou província

en: Terms preceding attention name
pt-BR: Termos que precedem o nome da atenção

en: Attention name
pt-BR: Nome da pessoa (Aos cuidados de)

en: Attention position
pt-BR: Título que segue o nome da pessoa (Aos cuidados de)

en: Type of address
pt-BR: Tipo de endereço

en: Specialized telephone number
pt-BR: Número de telefone

en: Telephone number
pt-BR: Número de telefone

en: Fax number
pt-BR: Número de fax

en: TDD or TTY number
pt-BR: Número TDD ou TTY

en: Contact person
pt-BR: Pessoa para contato

en: Title of contact person
pt-BR: Título da pessoa para contato

en: Hours
pt-BR: Horas

en: Extent
pt-BR: Extensão

en: Other physical details
pt-BR: Outros detalhes físicos

en: Dimensions
pt-BR: Dimensões

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Material acompanhante [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Accompanying material
pt-BR: Material de acompanhamento

en: Type of unit
pt-BR: Tipo de unidade

en: Size of unit
pt-BR: Tamanho da unidade

en: Speed [Videodiscs, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Velocidade [apenas discos de vídeo, pré-AACR2] [OBSOLETE, CAN/MARC]

en: Identification/manufacturer number [pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Número de identificação / fabricante [somente registros anteriores ao AACR2] [OBSOLETE, CAN / MARC]

en: Matrix and/or take number [Sound recordings, pre-AACR2 records only] [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: Número da matriz e / ou número da gravação [Gravações sonoras, apenas gravações anteriores ao AACR2] [OBSOLETE, CAN / MARC]

en: Extent of item
pt-BR: Extensão do exemplar

en: Sound characteristics
pt-BR: Características do som

en: Color characteristics
pt-BR: Características de cor

en: Speed
pt-BR: Velocidade

en: Page count
pt-BR: Contagem de páginas

en: Unit count
pt-BR: Contagem da unidade

en: Linear footage
pt-BR: Filmagem linear

en: Microgroove or standard
pt-BR: Microgroove ou padrão

en: Stereophonic, monaural
pt-BR: Estereofônico, mono

en: Number of tracks
pt-BR: Número de faixas

en: Playing time
pt-BR: Tempo de execução

en: Additional information
pt-BR: Informação adicional

en: Number of reels
pt-BR: Número de bobinas

en: Footage
pt-BR: Cenas

en: Width
pt-BR: Largura

en: Presentation format
pt-BR: Formato de apresentação

en: Current publication frequency
pt-BR: Frequência atual de publicação

en: Date of current publication frequency
pt-BR: Data da frequência atual de publicação

en: Frequency
pt-BR: Periodicidade

en: Dates of frequency
pt-BR: Datas de frequência

en: Former publication frequency
pt-BR: Frequência de publicação anterior

en: Dates of former publication frequency
pt-BR: Datas da frequência da publicação anterior

en: Mode of issuance term
pt-BR: Modo de emissão do termo

en: Mode of issuance code
pt-BR: Modo de código de emissão

en: Extension plan term
pt-BR: Prazo do plano de extensão

en: Extension plan code
pt-BR: Código do plano de extensão

en: Media type term
pt-BR: Termo do tipo de mídia

en: Media type code
pt-BR: Código para tipo de mídia

en: Carrier type term
pt-BR: Termo do tipo de operadora

en: Carrier type code
pt-BR: Código do tipo de operadora

en: Material base and configuration
pt-BR: Base e configuração do material

en: Materials applied to surface
pt-BR: Materiais aplicados à superfície

en: Information recording technique
pt-BR: Técnica em que se registra a informação

en: Support
pt-BR: Suporte

en: Reduction ratio value
pt-BR: Valor da taxa de redução

en: Color content
pt-BR: Conteúdo em cores

en: Location within medium
pt-BR: Localização interna

en: Technical specifications of medium
pt-BR: Especificações técnicas do suporte

en: Generation
pt-BR: Geração

en: Binding
pt-BR: Vinculativo

en: Book format
pt-BR: Formato de livro

en: Font size
pt-BR: Tamanho da fonte

en: Polarity
pt-BR: Polaridade

en: Illustrative content
pt-BR: Conteúdo ilustrativo

en: Reduction ratio designator
pt-BR: Designador da taxa de redução

en: Content access mode
pt-BR: Modo de acesso ao conteúdo

en: Textual assistive features
pt-BR: Recursos de assistência textual

en: Visual assistive features
pt-BR: Recursos de assistência visual

en: Auditory assistive features
pt-BR: Recursos assistenciais auditivos

en: Tactile assistive features
pt-BR: Recursos de assistência tátil

en: Reference method used
pt-BR: Método de referência utilizado

en: Name
pt-BR: Nome

en: Coordinate units or distance units
pt-BR: Unidade de coordenada ou distância

en: Latitude resolution
pt-BR: Resolução na latitude

en: Longitude resolution
pt-BR: Resolução na longitude

en: Standard parallel or oblique line latitude
pt-BR: Paralelo padrão ou latitude linear oblíqua

en: Oblique line longitude
pt-BR: Longitude linear oblíqua

en: Longitude of central meridian or projection center
pt-BR: Longitude do meridiano central/centro de projeção

en: Latitude of projection center or projection origin
pt-BR: Latitude da origem da projeção/centro de projeção

en: False easting
pt-BR: Identificação do leste

en: False northing
pt-BR: Identificação do norte

en: Scale factor
pt-BR: Fator de escala

en: Height of perspective point above surface
pt-BR: Altura do ponto de perspectiva acima da superfície

en: Azimuthal angle
pt-BR: Angulo Azimutal

en: Azimuth measure point longitude or straight vertical longitude from pole
pt-BR: Azimute mede a longitude do ponto ou a longitude vertical reta do polo

en: Landsat number and path number
pt-BR: Landsat órbita ponto

en: Zone identifier
pt-BR: Identificador de zona

en: Ellipsoid name
pt-BR: Nome elipsóide

en: Semi-major axis
pt-BR: Semi-eixo maior

en: Denominator of flattening ratio
pt-BR: Denominador da proporção de achatamento

en: Vertical resolution
pt-BR: Resolução vertical

en: Vertical encoding method
pt-BR: Método de codificação vertical

en: Local planar, local, or other projection or grid description
pt-BR: Planar local, local ou outra descrição de grade ou projeção

en: Local planar or local georeference information
pt-BR: Planar local ou planar ou outras informações de georeferência

en: Planar coordinate encoding method
pt-BR: Método de codificação da coordenada plana

en: Planar distance units
pt-BR: Unidade de distância plana

en: Abscissa resolution
pt-BR: Resolução de abscissa

en: Ordinate resolution
pt-BR: Resolução ordenada

en: Distance resolution
pt-BR: Resolução de distância

en: Bearing resolution
pt-BR: Unidade de medida de resolução

en: Bearing units
pt-BR: Unidade de medida

en: Bearing reference direction
pt-BR: Unidade de medida da direção da referência

en: Bearing reference meridian
pt-BR: Meridiano de referência do rolamento

en: Type of recording
pt-BR: Tipo de gravação

en: Recording medium
pt-BR: Suporte de gravação

en: Playing speed
pt-BR: Velocidade de execução

en: Groove characteristic
pt-BR: Características do sulco

en: Track configuration
pt-BR: Configuração da trilha

en: Tape configuration
pt-BR: Configuração da fita

en: Configuration of playback channels
pt-BR: Configuração de canais de reprodução

en: Special playback characteristics
pt-BR: Características de reprodução especiais

en: Sound content
pt-BR: Conteúdo sonoro

en: Original capture and storage technique
pt-BR: Técnica original de captura e armazenamento

en: Projection speed
pt-BR: Velocidade de projeção

en: Aspect ratio value
pt-BR: Valor da proporção da tela

en: Aspect ratio designator
pt-BR: Designador de proporção de aspecto

en: Video format
pt-BR: Formato do vídeo

en: Broadcast standard
pt-BR: Padrão de transmissão

en: File type
pt-BR: Tipo de arquivo

en: Encoding format
pt-BR: Formato de codificação

en: Resolution
pt-BR: Resolução

en: Regional encoding
pt-BR: Codificação regional

en: Encoded bitrate
pt-BR: Taxa de bits codificada

en: Form of musical notation term
pt-BR: Forma de termo de notação musical

en: Form of musical notation code
pt-BR: Forma de código de notação musical

en: Price
pt-BR: Preço

en: Organization
pt-BR: Organização

en: Arrangement
pt-BR: Arranjo

en: Hierarchical level
pt-BR: Nível heirárquico

en: Direct reference method
pt-BR: Método de referência direta

en: Object type
pt-BR: Tipo de objeto

en: Object count
pt-BR: Número de objetos

en: Row count
pt-BR: Número de linhas

en: Column count
pt-BR: Contagem de colunas

en: Vertical count
pt-BR: Contagem vertical

en: VPF topology level
pt-BR: Nível de topologia VPF

en: Indirect reference description
pt-BR: Descrição indireta de referência

en: Format of the digital image
pt-BR: Formato da imagem digital

en: Supplementary content term
pt-BR: Termo de conteúdo suplementar

en: Supplementary content code
pt-BR: Código de conteúdo suplementar

en: Security classification
pt-BR: Classificação de segurança

en: Handling instructions
pt-BR: Instruções de manuseio

en: External dissemination information
pt-BR: Informação de divulgação externa

en: Downgrading or declassification event
pt-BR: Evento de desclassificação ou desclassificação

en: Classification system
pt-BR: Sistema de classificação

en: Country of origin code
pt-BR: Código do país de origem

en: Downgrading date
pt-BR: Data de desatualização

en: Declassification date
pt-BR: Data de desclassificação

en: Originator control term
pt-BR: Termo de controle do originador

en: Originating agency
pt-BR: Agência de origem

en: Authorized recipients of material
pt-BR: Usuários autorizados do material

en: Other restrictions
pt-BR: Outras restrições

en: Rental price
pt-BR: Taxa de locação

en: Ownership and custodial history evidence term
pt-BR: Termo de evidência de histórico de propriedade e custódia

en: Formatted date
pt-BR: Data formatada

en: Type of ownership and custodial history information
pt-BR: Tipo de propriedade e informações de histórico de custódia

en: Shelf mark of copy described
pt-BR: Marca de prateleira da cópia descrita

en: Identifier of the copy described
pt-BR: Identificador da cópia descrita

en: First level of enumeration
pt-BR: Primeiro nível de enumeração

en: Second level of enumeration
pt-BR: Segundo nível da enumeração

en: Third level of enumeration
pt-BR: Terceiro nível da enumeração

en: Fourth level of enumeration
pt-BR: Quarto nível da enumeração

en: Fifth level of enumeration
pt-BR: Quinto nível de enumeração

en: Sixth level of enumeration
pt-BR: Sexto nível da enumeração

en: Alternative numbering scheme, first level of enumeration
pt-BR: Esquema alternativo de numeração, primeiro nível da numeração

en: Alternative numbering scheme, second level of enumeration
pt-BR: Esquema alternativo de numeração, segundo nível da numeração

en: First level of chronology
pt-BR: Primeiro nível da cronologia

en: Second level of chronology
pt-BR: Segundo nível da cronologia

en: Third level of chronology
pt-BR: Terceiro nível da cronologia

en: Fourth level of chronology
pt-BR: Quarto nível da cronologia

en: Alternative numbering scheme, chronology
pt-BR: Esquema alternativo de numeração, cronologia

en: First level textual designation
pt-BR: Designação textual de primeiro nível

en: First level of chronology, issuance
pt-BR: Primeiro nível de cronologia, emissão

en: Source of price type code
pt-BR: Fonte do código do tipo do preço

en: Price type code
pt-BR: Código do tipo de preço

en: Price amount
pt-BR: Valor

en: Currency code
pt-BR: Código da moeda

en: Unit of pricing
pt-BR: Unidade do produto

en: Price note
pt-BR: Nota de preço

en: Price effective until
pt-BR: Preço efetivo até

en: Tax rate 1
pt-BR: Taxa 1

en: Tax rate 2
pt-BR: Taxa 2

en: Identification of pricing entity
pt-BR: Identificação de preço da entidade

en: Source of availability status code
pt-BR: Fonte do código de condição de disponibilidade

en: Publishers' compressed title identification
pt-BR: Identificação do título compactado dos editores

en: Detailed date of publication
pt-BR: Dados detalhados de publicação

en: Availability status code
pt-BR: Código de condição de disponibilidade

en: Expected next availability date
pt-BR: Data prevista para a próxima disponibilidade

en: Publishers's discount category
pt-BR: Categoria de desconto dos editores

en: Date made out of print
pt-BR: Data da impressão

en: Identification of agency
pt-BR: Identificação da agência

en: Aspect ratio of representative expression
pt-BR: Proporção de aspecto da expressão representativa

en: Color content of representative expression
pt-BR: Conteúdo de cor da expressão representativa

en: Content type of representative expression
pt-BR: Tipo de conteúdo da expressão representativa

en: Date of capture of representative expression
pt-BR: Data de captura da expressão representativa

en: Date of representative expression
pt-BR: Data de expressão representativa

en: Duration of representative expression
pt-BR: Duração da expressão representativa

en: Intended audience of representative expression
pt-BR: Público-alvo da expressão representativa

en: Language of representative expression
pt-BR: Linguagem de expressão representativa

en: Place of capture of representative expression
pt-BR: Local de captura da expressão representativa

en: Projection of cartographic content of representative expression
pt-BR: Projeção de conteúdo cartográfico de expressão representativa

en: Scale of representative expression
pt-BR: Escala de expressão representativa

en: Script of representative expression
pt-BR: Roteiro de expressão representativa

en: Sound content of representative expression
pt-BR: Conteúdo sonoro da expressão representativa

en:  Materials specified
pt-BR:  Materiais especificados

en:  Linkage
pt-BR:  Link

en: Relator code
pt-BR: Código da função do autor

en: Volume number/sequential designation
pt-BR: Número do volume / designação sequencial

en: Date of meeting
pt-BR: Data do evento

en: Authority record control number
pt-BR: Número de controle do registro de autoridade

en: Volume/sequential designation
pt-BR: Número do volume ou designação sequencial da série

en: Series statement
pt-BR: Título da série

en: Library of Congress call number
pt-BR: Número de chamada da LC

en: Library of Congress call number (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Número de chamada da Library of Congress (SE) [OBSOLETE]

en: n (RLIN) [OBSOLETE]
pt-BR: n (RLIN) [OBSOLETO]

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETO]

en: Source of note information (AM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Fonte da informação da nota (AM SE) [OBSOLETO]

en: With note
pt-BR: Com nota

en: Dissertation note
pt-BR: Nota de dissertação

en: Degree type
pt-BR: Tipo de grau

en: Name of granting institution
pt-BR: Nome da instituição concedente

en: Year degree granted
pt-BR: Ano concedido

en: Dissertation identifier
pt-BR: Identificador da dissertação

en: Bibliographic history note
pt-BR: Notas de histórico bibliográfico

en: Bibliography, etc. note
pt-BR: Nota bibliográfica, etc.

en: Number of references
pt-BR: Número de referências

en: Formatted contents note
pt-BR: Nota de conteúdo formatado

en: Statement of responsibility
pt-BR: Indicação de responsabilidade

en: Terms governing access
pt-BR: Condições de acesso

en: Jurisdiction
pt-BR: Jurisdição

en: Physical access provisions
pt-BR: Disposições de acesso físico

en: Authorized users
pt-BR: Usuários autorizados

en: Standardized terminology for access restriction
pt-BR: Termo padronizado indicando o tipo de restrição

en: Availability date
pt-BR: Disponível em

en: Supplying agency
pt-BR: Agência fomentadora

en: Representative fraction of scale note
pt-BR: Fração representativa da nota da balança

en: Remainder of scale note
pt-BR: Restante da nota de escala

en: Creation/production credits note
pt-BR: Nota de créditos de criação / produção

en: Informal Notes
pt-BR: Notas informais

en: Name of source
pt-BR: Nome da fonte

en: Coverage of source
pt-BR: Cobertura da fonte

en: Location within source
pt-BR: Localização dentro da fonte

en: Participant or performer note
pt-BR: Nota do participante ou intérprete

en: Earlier or later volumes separately cataloged note
pt-BR: Volumes anteriores ou posteriores, nota catalogada separadamente

en: Type of report
pt-BR: Tipo de relatório

en: Period covered
pt-BR: Período coberto

en: Attribute accuracy report
pt-BR: Relatório de precisão da qualidade

en: Attribute accuracy value
pt-BR: Valor da precisão do atributo

en: Attribute accuracy explanation
pt-BR: Explicação da precisão do atributo

en: Logical consistency report
pt-BR: Relatório da consistência lógica

en: Completeness report
pt-BR: Relatório de completude

en: Horizontal position accuracy report
pt-BR: Relatório da precisão da posição horizontal

en: Horizontal position accuracy value
pt-BR: Valor da precisão da posição horizontal

en: Horizontal position accuracy explanation
pt-BR: Explicação da precisão da posição horizontal

en: Vertical positional accuracy report
pt-BR: Relatório da precisão da posição vertical

en: Vertical positional accuracy value
pt-BR: Valor da precisão da posição vertical

en: Vertical positional accuracy explanation
pt-BR: Explicação da precisão da posição vertical

en: Cloud cover
pt-BR: Cobertura da nuvem

en: Display note
pt-BR: Nota de exibição

en: Source of note information (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Nota da fonte de informação (SE) [OBSOLETO]

en: Type of computer file or data note
pt-BR: Nota de tipo de arquivo ou dados de computador

en: Different formats
pt-BR: Formatos diferentes

en: Content descriptors
pt-BR: Descritores de conteúdo

en: Additional animation techniques
pt-BR: Técnicas de animação adicionais

en: Date/time and place of an event note
pt-BR: Data/hora e local de uma nota do evento

en: Date of event
pt-BR: Data do evento

en: Other event information
pt-BR: Outras informações do evento

en: Summary, etc.
pt-BR: Resumo, etc.

en: Expansion of summary note
pt-BR: Expansão da nota resumida

en: Assigning source
pt-BR: Atribuindo origem

en: Source of note information [OBSOLETE]
pt-BR: Fonte da nota de informação [OBSOLETO]

en: Target audience note
pt-BR: Nota de público alvo

en: Geographic coverage note
pt-BR: Nota de cobertura geográfica

en: Time period of content note
pt-BR: Nota de conteúdo do período

en: Source of schema used
pt-BR: Fonte do esquema utilizado

en: Preferred citation of described materials note
pt-BR: Nota de citação preferida dos materiais descritos

en: Supplement note
pt-BR: Nota do suplemento

en: Program name
pt-BR: Nome do programa

en: Interest level
pt-BR: Nível de interesse

en: Reading level
pt-BR: Nível de leitura

en: Title point value
pt-BR: Valor de pontos do título

en: Censorship note
pt-BR: Nota de censura

en: Additional physical form available note
pt-BR: Nota disponível no formulário físico adicional

en: Availability source
pt-BR: Fonte de disponibilidade

en: Availability conditions
pt-BR: Condições

en: Order number
pt-BR: Número do pedido

en: Source of note information (AM CF VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Fonte da nota de informação (AM CF VM SE) [OBSOLETO]

en: Summary of accessibility
pt-BR: Nota de acessibilidade

en: Fixed-length data elements of reproduction
pt-BR: Dados de comprimento fixo da reprodução

en: Type of reproduction
pt-BR: Tipo de reprodução

en: Place of reproduction
pt-BR: Local de reprodução

en: Agency responsible for reproduction
pt-BR: Instituição responsável pela reprodução

en: Date of reproduction
pt-BR: Data da reprodução

en: Physical description of reproduction
pt-BR: Descrição física da reprodução

en: Series statement of reproduction
pt-BR: Reprodução do título da série

en: Dates and/or sequential designation of issues reproduced
pt-BR: Datas e/ou designação seqüencial de questões reproduzidas

en: Note about reproduction
pt-BR: Nota sobre reprodução

en: Main entry of original
pt-BR: Entrada principal do original

en: Edition statement of original
pt-BR: Declaração de edição do original

en: Publication, distribution, etc. of original
pt-BR: Publicação, distribuição, etc. de originais

en: Physical description, etc. of original
pt-BR: Descrição física do original, etc.

en: Series statement of original
pt-BR: Título original da série

en: Key title of original
pt-BR: Título chave do original

en: Location of original
pt-BR: Localização do original

en: Material specific details
pt-BR: Detalhes do material especificado

en: Note about original
pt-BR: Nota sobre o original

en: Other resource identifier
pt-BR: Outro identificador de recurso

en: Introductory phrase
pt-BR: Frase introdutória

en: Title statement of original
pt-BR: Título original

en: Custodian
pt-BR: Depositário

en: Postal address
pt-BR: Endereço postal

en: Telecommunications address
pt-BR: Endereço de telecomunicação

en: Repository location code
pt-BR: Código de localização do depósito

en: Text of note
pt-BR: Texto da nota

en: Contract number
pt-BR: Número do contrato

en: Grant number
pt-BR: Número da doação

en: Undifferentiated number
pt-BR: Número indiferenciado

en: Program element number
pt-BR: Número do elemento do programa

en: Project number
pt-BR: Número do projeto

en: Task number
pt-BR: Número da tarefa

en: Work unit number
pt-BR: Número da unidade de trabalho

en: Source of data note
pt-BR: Fonte da nota de dados

en: System details note
pt-BR: Nota de detalhes do sistema

en: Terms governing use and reproduction
pt-BR: Termos que gerenciam o uso e a reprodução

en: Use and reproduction rights
pt-BR: Direito de uso e reprodução

en: Method of acquisition
pt-BR: Forma de aquisição

en: Date of acquisition
pt-BR: Data da aquisição

en: Accession number
pt-BR: Número de acesso

en: Owner
pt-BR: Proprietário

en: Purchase price
pt-BR: Preço de compra

en: Personal creator
pt-BR: Criador pessoal

en: Personal creator death date
pt-BR: Data de falecimento do criador

en: Corporate creator
pt-BR: Criador corporativo

en: Copyright holder
pt-BR: titular dos direitos autorais

en: Copyright holder contact information
pt-BR: Informações de contato do detentor dos direitos autorais

en: Copyright statement
pt-BR: Declaração de direitos autorais

en: Copyright date
pt-BR: Data de copyright

en: Copyright renewal date
pt-BR: Data de renovação dos direitos autorais

en: Publication date
pt-BR: Data de publicação

en: Creation date
pt-BR: Data de criação

en: Publisher
pt-BR: Editora

en: Copyright status
pt-BR: Status de direitos autorais

en: Publication status
pt-BR: Status da publicação

en: Research date
pt-BR: Data da pesquisa

en: Country of publication or creation
pt-BR: País de publicação ou criação

en: Jurisdiction of copyright assessment
pt-BR: Jurisdição dos direitos autorais

en: Solicitation information note
pt-BR: Nota de solicitação de informação

en: Provenance
pt-BR: Proveniência

en: Language note
pt-BR: Nota de idioma

en: Information code or alphabet
pt-BR: Código de informação ou alfabeto/escrita

en: Former title complexity note
pt-BR: Nota de complexidade do título anterior

en: Issuing body note
pt-BR: Nota da entidade publicadora

en: Entity type label
pt-BR: Rótulo do tipo de entidade

en: Entity type definition and source
pt-BR: Definição e origem do tipo de entidade

en: Attribute label
pt-BR: Etiqueta do atributo

en: Attribute definition and source
pt-BR: Definição e origem do atributo

en: Enumerated domain value
pt-BR: Valor do domínio enumerado

en: Enumerated domain value definition and source
pt-BR: Definição e origem de valor de domínio enumerado

en: Range domain minimum and maximum
pt-BR: Domínio de intervalo mínimo e máximo

en: Codeset name and source
pt-BR: Nome e origem do conjunto de códigos

en: Unrepresentable domain
pt-BR: Domínio não representável

en: Attribute units of measurement and resolution
pt-BR: Característica das unidades de medida e resolução

en: Beginning and ending date of attribute values
pt-BR: Data inicial e final dos valores de atributo

en: Attribute value accuracy
pt-BR: Precisão do valor do atributo

en: Attribute value accuracy explanation
pt-BR: Explicação da precisão dos valores de atributo

en: Attribute measurement frequency
pt-BR: Frequência de medida de atributo

en: Entity and attribute overview
pt-BR: Visão geral da entidade e atributo

en: Entity and attribute detail citation
pt-BR: Citação de detalhes de entidade e atributo

en: Cumulative index/finding aids note
pt-BR: Nota cumulativa sobre o índice/ajuda para encontrar

en: Degree of control
pt-BR: Grau de controle

en: Bibliographic reference
pt-BR: Referência bibliográfica

en: Information about documentation note
pt-BR: Nota de informação sobre a documentação

en: History
pt-BR: Histórico

en: Time of collation [OBSOLETE]
pt-BR: Tempo da coleção [OBSOLETO]

en: Identifying markings
pt-BR: Marca identificadora

en: Copy identification
pt-BR: Identificação da cópia

en: Version identification
pt-BR: Identificação da versão

en: Number of copies
pt-BR: Número de cópias

en: Binding note
pt-BR: Nota obrigatória

en: Number of cases/variables
pt-BR: Número de casos/variáveis

en: Name of variable
pt-BR: Nome da variável

en: Unit of analysis
pt-BR: Unidade de análise

en: Universe of data
pt-BR: Universo de dados

en: Filing scheme or code
pt-BR: Esquema ou código de arquivamento

en: Methodology note
pt-BR: Noata de metodologia

en: Controlled term
pt-BR: Termo controlado

en: Editor note
pt-BR: Nota do editor

en: Source of note information
pt-BR: Fonte da nota de informação

en: Linking entry complexity note
pt-BR: Nota de ligação e entrada

en: Publications about described materials note
pt-BR: Publicações sobre materiais descritos

en: Related computer files note
pt-BR: Nota dos arquivos de computador relacionados

en: Action
pt-BR: Ação

en: Action identification
pt-BR: Identificação da ação

en: Time/date of action
pt-BR: Tempo do processamento

en: Action interval
pt-BR: Intervalo de ação

en: Contingency for action
pt-BR: Contingência para ação

en: Method of action
pt-BR: Método de processamento

en: Site of action
pt-BR: Lugar do processamento

en: Action agent
pt-BR: Agente de ação

en: Accumulation
pt-BR: Acumulação

en: Frequency of use
pt-BR: Frequência de uso

en: Exhibitions note
pt-BR: Nota de exposições

en: Awards note
pt-BR: Nota de prêmios

en: Source of description note
pt-BR: Fonte da descrição da nota

en: Linkage (RLIN)
pt-BR: Ligação (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
pt-BR: Link de campo e número de sequência (RLIN)

en: Local note
pt-BR: Nota local

en: Provenance (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: Proveniência (VM) [OBSOLETO]

en: Condition of individual reels (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: Condição de bobinas individuais (VM) [OBSOLETE]

en: Origin of safety copy (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: Origem da cópia de segurança (VM) [OBSOLETE]

en: Number  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]
pt-BR: Número  (BK CF MP MU SE VM MX)  [OBSOLETE]

en: Active dates
pt-BR: Datas ativas

en: Geographic name following place entry element [OBSOLETE]
pt-BR: Nome geográfico de acordo com a entrada de lugar [OBSOLETO]

en: Geographic name of place element
pt-BR: Nome geográfico do local

en: Uncontrolled term
pt-BR: Termo não controlado

en: Genre/form data or focus term
pt-BR: Gênero/forma/ou termo foco

en: Function
pt-BR: Função

en: Source of term or code
pt-BR: Fonte do termo ou código

en: Main curriculum objective
pt-BR: Objetivo principal do curso

en: Subordinate curriculum objective
pt-BR: Objetivo secundário do curso

en: Curriculum code
pt-BR: Código curricular

en: Correlation factor
pt-BR: Fator de correlação

en: Country or larger entity
pt-BR: País ou entidade maior

en: First-order political jurisdiction
pt-BR: Jurisdição política de primeira ordem

en: Intermediate political jurisdiction
pt-BR: Jurisdição política intermediária

en: City subsection
pt-BR: Subseção da cidade

en: Other nonjurisdictional geographic region and feature
pt-BR: Outra região geográfica não jurisdicional e característica

en: Extraterrestrial area
pt-BR: Área extraterrestre

en: Source of name, title, or term
pt-BR: Fonte do nome, título ou termo

en: Name, title, or term
pt-BR: Nome, título ou termo

en: Topical term or geographic name as entry element
pt-BR: Termo tópico

en: Topical term following geographic name as entry element
pt-BR: Termo tópico seguindo o nome geográfico como elemento de entrada

en: Number (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]
pt-BR: Número (BK CF MP MU SE VM MX) [OBSOLETE]

en: Corporate name or jurisdiction name
pt-BR: Nome corporativo ou nome da jurisdição

en: Nonprinting information
pt-BR: Informações não imprimíveis

en: Uncontrolled related/analytical title
pt-BR: Título relacionado/analítico não controlado

en: Make and model of machine
pt-BR: Tipo e modelo de máquina

en: Programming language
pt-BR: Linguagem de programação

en: Source of taxonomic identification
pt-BR: Fonte da identificação taxonômica

en: Taxonomic name
pt-BR: Nome taxonômico

en: Taxonomic category
pt-BR: Categoria taxonômica

en: Common or alternative name
pt-BR: Nome comum ou alternativo

en: Access term
pt-BR: Termo de acesso

en: Label
pt-BR: Etiqueta

en: Main entry heading
pt-BR: Entrada principal

en: Place, publisher, and date of publication
pt-BR: Local, editor e data de publicação

en: Related parts
pt-BR: Partes relacionadas

en: Physical description
pt-BR: Descrição física

en: Material-specific details
pt-BR: Detalhes do material especificado

en: Other item identifier
pt-BR: Outro identificador do exemplar

en: Parallel title (BK SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Título paralelo (BK SE) [OBSOLETO]

en: CODEN designation
pt-BR: Designação CODEN

en: Series data for related item
pt-BR: Dados da série do documento relacionado

en: Parallel title (BK SE)  [OBSOLETE]
pt-BR: Título paralelo (BK SE) [OBSOLETO]

en: Host Biblionumber
pt-BR: Número do registro anfitrião

en: Host Itemnumber
pt-BR: Número do exemplar anfitrião

en: Enumeration and first page
pt-BR: Enumeração e primeira página

en: Country code
pt-BR: Código do país

en: Period of content
pt-BR: Período do conteúdo

en: Source Contribution
pt-BR: Fonte da contribuição

en: Type of record
pt-BR: Tipo de registro

en: Fixed-length data elements
pt-BR: Elementos de dados de comprimento fixo

en: Encoding level
pt-BR: Nível de codificação

en: Textual physical form designator
pt-BR: Designador de forma física textual

en: Dates of publication and/or sequential designation of issues reproduced
pt-BR: Datas de publicação e/ou designação sequencial das questões reproduzidas

en: Name of unit
pt-BR: Nome da unidade

en: Holding institution
pt-BR: Instituição que tem a coleção

en: Holdings (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Coleções (NR) (MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Inclusive dates (NR) (MU VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Datas inclusivas (NR) (MU VM SE) [OBSOLETO]

en: Retention statement (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: Declaração de retenção (NR) (CF MU VM SE) [OBSOLETE]

en: Name (custodian or owner)
pt-BR: Nome (custodiante ou proprietário)

en: Institutional division
pt-BR: Divisão institucional

en: Street address
pt-BR: Endereço

en: Location of units
pt-BR: Localização da unidade

en: Sequence number
pt-BR: Número de sequência

en: Location
pt-BR: Local

en: Sublocation or collection
pt-BR: Sub-localização ou coleção

en: Former shelving location
pt-BR: Antigo local de estantes

en: Non-coded location qualifier
pt-BR: Qualificador de local não codificado

en: Shelving form of title
pt-BR: Forma do título na estante

en: Piece designation
pt-BR: Designação da parte

en: Piece physical condition
pt-BR: Condição física da peça

en: Pattern note
pt-BR: Nota padrão

en: Number of pieces per issuance
pt-BR: Número de peças por emissão

en: Copy
pt-BR: Exemplar

en: Bibliographic units per next higher level
pt-BR: Unidades bibliográficas por próximo nível superior

en: Numbering continuity
pt-BR: Continuidade de numeração

en: Calendar change
pt-BR: Alteração do calendário

en: Regularity pattern
pt-BR: Padrão de regularidade

en: Numbering scheme
pt-BR: Esquema de numeração

en: Access number [OBSOLETE]
pt-BR: Número de acesso [OBSOLETO]

en: Persistent identifier
pt-BR: Identificador persistente

en: Non-functioning Uniform Resource Identifier
pt-BR: Uniform Resource Identifier Não Funcional

en: Instruction [OBSOLETE]
pt-BR: Instrução [OBSOLETO]

en: Bits per second [OBSOLETE]
pt-BR: Bits por segundo [OBSOLETO]

en: Password [OBSOLETE]
pt-BR: Senha [OBSOLETO]

en: Standardized information governing access
pt-BR: Informações padronizadas que regem o acesso

en: Standardized information governing use and reproduction
pt-BR: Informações padronizadas que regem o uso e a reprodução

en: Name of archiving agency
pt-BR: Nome da agência de arquivamento

en: Name of Web archive or digital archive repository
pt-BR: Nome do arquivo da Web ou repositório de arquivo digital

en: Date range of archived material
pt-BR: Intervalo de datas do material arquivado

en: Archive completeness
pt-BR: Completude do arquivo

en: Operator's initials, OID (RLIN)
pt-BR: Iniciais do operador, OID (RLIN)

en: Cataloger's initials, CIN (RLIN)
pt-BR: Iniciais do catalogador, CIN (RLIN)

en: Converted Gregorian year
pt-BR: Ano gregoriano convertido

en: Issuing date
pt-BR: Data de emissão

en: Break indicator
pt-BR: Indicador de quebra

en: Textual string
pt-BR: String de texto

en: Tag and sequence number
pt-BR: Tag e número de sequência

en: Internal item number
pt-BR: Número interno do intem

en: Invalid or canceled internal item number
pt-BR: Número interno do exemplar inválido ou cancelado

en: Cost
pt-BR: Custo

en: Item status
pt-BR: Status do exemplar

en: Temporary location
pt-BR: Localização temporária

en: Invalid or canceled piece designation
pt-BR: Designação de peça inválida ou cancelada

en: Manifestation statement, high-level/general
pt-BR: Declaração de manifestação, alto nível/geral

en: Manifestation identifier statement
pt-BR: Declaração de identificador de manifestação

en: Manifestation title and responsibility statement
pt-BR: Título da manifestação e declaração de responsabilidade

en: Manifestation edition statement
pt-BR: Declaração da edição de manifestação

en: Manifestation production statement
pt-BR: Declaração de produção de manifestação

en: Manifestation publication statement
pt-BR: Declaração de publicação de manifestação

en: Manifestation distribution statement
pt-BR: Declaração de distribuição de manifestação

en: Manifestation manufacture statement
pt-BR: Declaração de fabricação de manifestação

en: Manifestation copyright statement
pt-BR: Declaração de direitos autorais de manifestação

en: Manifestation frequency statement
pt-BR: Declaração de frequência de manifestação

en: Manifestation designation of sequence statement
pt-BR: Designação de manifestação da declaração de sequência

en: Manifestation series statement
pt-BR: Declaração da série de manifestações

en: Manifestation dissertation statement
pt-BR: Declaração de dissertação de manifestação

en: Manifestation regional encoding statement
pt-BR: Declaração de codificação regional de manifestação

en: Replacement title
pt-BR: Título de substituição

en: Replacement bibliographic record control number
pt-BR: Número de controle de registro bibliográfico de substituição

en: Creation process
pt-BR: Processo de criação

en: Assigning or generating agency
pt-BR: Atribuindo ou gerando agência

en: Source of data
pt-BR: Fonte dos dados

en: Content of non-MARC field
pt-BR: Conteúdo do campo não-MARC

en: Put command parameter
pt-BR: Coloque o parâmetro de comando

en: User-option data
pt-BR: Campo local do usuário para inserção de dados

en: OCLC control number(s) of parallel record(s) (OCLC); Piece used for cataloging, PUC (RLIN)
pt-BR: Número (s) de controle da OCLC do (s) registro (s) paralelo (s) (OCLC); Peça utilizada para catalogação, PUC (RLIN)

en: Series part designator, SPT (RLIN)
pt-BR: Designador de parte da série, SPT (RLIN)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
pt-BR: Número de classificação, LCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, LCAL (RLIN)
pt-BR: Número do livro/número de chamada completo, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text stamp above the call number, LCAL (RLIN)
pt-BR: Carimbo de texto livre adicional acima do número de chamada, LCAL (RLIN)

en: Additional free-text or profiled stamp below the call number, LCAL (RLIN)
pt-BR: Texto adicional ou carimbo com perfil abaixo do número de chamada, LCAL (RLIN)

en: Location-level footnote, LFNT (RLIN)
pt-BR: Nota de rodapé no nível do local, LFNT (RLIN)

en: Location-level output transaction history, LHST (RLIN)
pt-BR: Nota de rodapé no nível local, LFNT (RLIN)

en: Location-level extra card request, LEXT (RLIN)
pt-BR: Solicitação de cartão extra no nível do local, LEXT (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
pt-BR: Localização permanente na estante, LOC (RLIN)

en: Location-level additional note, LANT (RLIN)
pt-BR: Nota adicional no nível do local, LANT (RLIN)

en: Location-level pathfinder, LPTH (RLIN)
pt-BR: Pathfinder em nível de localização, LPTH (RLIN)

en: Location-level field suppression, LFSP (RLIN)
pt-BR: Supressão de campo no nível do local, LFSP (RLIN)

en: Non-printing notes, LANT (RLIN)
pt-BR: Notas não imprimíveis, LANT (RLIN)

en: Subscription status code, LANT (RLIN)
pt-BR: Código de status da assinatura, LANT (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
pt-BR: Data, LVOL (RLIN)

en: Retention, LVOL (RLIN)
pt-BR: Retenção, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
pt-BR: Número de classificação, CCAL (RLIN)

en: Book number/undivided call number, CCAL (RLIN)
pt-BR: Número do livro/número de chamada completo, CCAL (RLIN)

en: Copy information and material description, CCAL + MDES (RLIN)
pt-BR: Informação do exemplar e descrição do material, CCAL + MDES (RLIN)

en: Copy status--for earlier dates, CST (RLIN)
pt-BR: Status da cópia - para datas anteriores, CST (RLIN)

en: Copy status, CST (RLIN)
pt-BR: Status do exemplar, CST (RLIN)

en: Aquisitions control number, HNT (RLIN)
pt-BR: Número de controle das aquisições, HNT (RLIN)

en: Circulation control number, HNT (RLIN)
pt-BR: Número de controle de circulação, HNT (RLIN)

en: Shelflist note, HNT (RLIN)
pt-BR: Nota da Shelflist, HNT (RLIN)

en: Non-printing notes, HNT (RLIN)
pt-BR: Notas não imprimíveis, HNT (RLIN)

en: Name of location of host in subfield
pt-BR: Nome da de onde está hospedado no subcampo

en: Materials specified, MATL
pt-BR: Materiais especificados, MATL

en: Physical location, PLOC (RLIN)
pt-BR: Localização física, PLOC (RLIN)

en: Holding library identification number
pt-BR: Número de identificação da biblioteca atual

en: Physical description codes
pt-BR: Códigos de descrição física

en: Volume or other numbering
pt-BR: Volume ou outra numeração

en: Dates
pt-BR: Datas

en: Completeness note
pt-BR: Nota de completude

en: Referral note
pt-BR: Nota de referência

en: Retention note
pt-BR: Nota de retenção

en: Romanization/conversion identifier
pt-BR: Romanização/ identificador de conversão

en: Agency that converted, created or reviewed
pt-BR: Agência que converteu, criou ou revisou

en: Date of conversion or review
pt-BR: Data de conversão ou revisão

en: Status code
pt-BR: Código de status

en: Version of conversion program used
pt-BR: Versão do programa usado para conversão

en: Link information for 9XX fields
pt-BR: Link (vínculo) para os campos 9XX

en: Link information for field corresponding to 9XX field
pt-BR: Informações de link para o campo correspondente ao campo 9XX

en: Withdrawn status [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Status de retirada [LOCAL, KOHA]

en: Lost status [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Status de perda [LOCAL, KOHA]

en: System code (specific classification or other scheme and edition) [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Código do sistema (classificação específica ou outro esquema e edição) [LOCAL, KOHA]

en: Use restrictions [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Restrições de uso [LOCAL, KOHA]

en: Koha normalized classification for sorting [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Classificação normalizada do Koha para ordenação [LOCAL, KOHA]

en: Coded location qualifier [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Qualificador de local codificado [LOCAL, KOHA]

en: Copy number [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Número do exemplar [LOCAL, KOHA]

en: Koha collection [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Coleção no Koha [LOCAL, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
pt-BR: Número interno do exemplar (número do exemplar Koha, gerado automaticamente) [LOCAL, KOHA]

en: Origin of item (home branch) (free text)
pt-BR: Origem do exemplar (unidade inicial) (texto livre)

en: Origin of item (home branch) (coded)
pt-BR: Origem do exemplar (unidade inicial) (codificado)

en: Lending or holding organisation (holding branch) (free text)
pt-BR: Organização que empresta ou a organização holding (biblioteca holding) (texto livre)

en: Lending or holding organisation (holding branch) code
pt-BR: Organização que empresta ou a organização holding (biblioteca holding) (código)

en: Genre detail
pt-BR: Detalhes de gênero

en: Barcode prefix
pt-BR: Prefixo do código de barras

en: Barcode incrementation
pt-BR: Incremento do código de barras

en: Barcode suffix
pt-BR: Sufixo do código de barras

en: Section
pt-BR: Seção

en: Call number (full call number)
pt-BR: Número de chamada (número de chamada completo)

en: Numbering (volume or other part)
pt-BR: Numeração (volume ou outra parte)

en: Date of loan or deposit
pt-BR: Data do empréstimo ou depósito

en: Expiration of loan date
pt-BR: Expiração da data do empréstimo

en: Circulation type (not for loan)
pt-BR: Tipo de circulação (não é emprestado)

en: Serial
pt-BR: Periódico

en: Intended audience (age level)
pt-BR: Público alvo (Idade)

en: Type of item and material
pt-BR: Tipo de exemplar e material

en: Acquisition mode
pt-BR: Modo de aquisição

en: Genre
pt-BR: Gênero

en: Copy note
pt-BR: Nota do exemplar

en: Periodical number
pt-BR: Número do periódico

en: Recipient organisation code
pt-BR: Código da organização do destinatário

en: Recipient organisation, free text
pt-BR: Organização do destinatário, texto livre

en: Recipient parent organisation code
pt-BR: Código da organização pai do destinatário

en: Recipient parent organisation, free text
pt-BR: Código da organização pai do destinatário, texto livre

en: First date, FD (RLIN)
pt-BR: Primeira data, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
pt-BR: NÚMEROS DE CONTROLE DO SISTEMA (KOHA)

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
pt-BR: ELEMENTOS DE ENTRADA ADICIONADOS (KOHA)

en: LOCATION AND ITEM INFORMATION (KOHA)
pt-BR: LOCALIZAÇÃO E INFORMAÇÃO DO EXEMPLAR (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
pt-BR: CAMPO DE DADOS FIXOS--CARACTERÍSTICAS DE MATERIAIS ADICIONAIS

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
pt-BR: CAMPO FIXO DE DESCRIÇÃO FÍSICA--INFORMAÇÃO GERAL

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
pt-BR: CAMPO DE DADOS FIXOS--INFORMAÇÃO GERAL

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: CAMPO FIXO DE DESCRIÇÃO FÍSICA PARA COLETA DE ARQUIVOS (VM) [OBSOLETO]

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
pt-BR: NÚMERO DE CONTROLE DA LIBRARY OF CONGRESS [OBSOLETO]

en: PATENT CONTROL INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÃO DE CONTROLE DE PATENTES

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
pt-BR: NÚMERO BIBLIOGRÁFICO NACIONAL

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
pt-BR: NÚMERO DO COPYRIGHT OU DEPÓSITO LEGAL

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
pt-BR: TAXA DE COBRANÇA DE COPYRIGHT

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
pt-BR: NÚMERO DE FILME PADRÃO (VM) [DELETADO]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE AQUISIÇÃO NO EXTERIOR

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
pt-BR: Identificador de digital

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
pt-BR: NÚMERO PADRÃO DE RELATÓRIO TÉCNICO

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
pt-BR: NÚMERO DO EDITOR OU DISTRIBUIDOR

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
pt-BR: OUTRO NÚMERO DE CONTROLE DO SISTEMA (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
pt-BR: NÚMERO CODEN

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
pt-BR: NÚMERO DE REGISTRO POSTAL

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
pt-BR: DATA/HORA E LUGAR DE UM EVENTO

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
pt-BR: NÚMERO DO ESTUDO ORIGINAL PARA ARQUIVOS DE COMPUTADOR

en: SOURCE OF ACQUISITION
pt-BR: FONTE DE AQUISIÇÃO

en: RECORD CONTENT LICENSOR
pt-BR: LICENCIADOR DO REGISTRO

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
pt-BR: CONTROLE DE NÍVEL BIBLIOGRÁFICO E CÓDIGO DETALHADO [OBSOLETO]

en: LANGUAGE CODE
pt-BR: CÓDIGO DE IDIOMA

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
pt-BR: CÓDIGO DO PAÍS DA EMPRESA DE PUBLICAÇÃO/PRODUÇÃO

en: TIME PERIOD OF CONTENT
pt-BR: CÓDIGO DO PERÍODO CRONOLÓGICO

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
pt-BR: CÓDIGO DA FORMA DE COMPOSIÇÃO MUSICAL

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
pt-BR: CÓDIGO DO NÚMERO DE INSTRUMENTOS E VOZES

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
pt-BR: RESERVAS LOCAIS (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
pt-BR: BIBLIOTECA DO CONGRESSO EMISSÃO DE CÓPIA, DECLARAÇÃO, OFFPRINT

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
pt-BR: NUMERO DE CLASSIFICAÇÃO ATRIBUÍDO NO CANADÁ

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
pt-BR: DECLARAÇÃO DE CÓPIA BIBLIOTECA NACIONAL DE MEDICINA

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
pt-BR: DEPÓSITO DE LEGAL DA BIBLIOTECA NACIONAL DE AGRICULTURA

en: GPO ITEM NUMBER
pt-BR: Número do item GPO

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
pt-BR: NÚMERO ADICIONAL DA CLASSIFICAÇÃO DECIMAL DE DEWEY

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
pt-BR: COMPONENTES Do NÚMERO DE CLASSIFICAÇÃO SINTETIZADO

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
pt-BR: NÚMERO DO RELATÓRIO [OBSOLETO, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
pt-BR: NÚMERO DO RELATÓRIO

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
pt-BR: NÚMERO DE CHAMADA LOCAL

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
pt-BR: LOCALIZAÇÃO NA ESTANTE DO MICROFILME (AM) [OBSOLETO]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
pt-BR: ENTRADA PRINCIPAL--NOME PESSOAL

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
pt-BR: ENTRADA PRINCIPAL--NOME CORPORATIVO

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
pt-BR: ENTRADA PRINCIPAL--NOME DO EVENTO

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
pt-BR: ENTRADA PRINCIPAL--TÍTULO UNIFORME

en: ABBREVIATED TITLE
pt-BR: TÍTULO ABREVIADO

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
pt-BR: ACRÔNIMO OU TÍTULO ABREVIADO [OBSOLETO]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
pt-BR: TÍTULO DE ACESSO ALTERNATIVO [OBSOLETO]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
pt-BR: TÍTULO MAXIMIZADO [OBSOLETO]

en: KEY TITLE
pt-BR: TÍTULO CHAVE

en: UNIFORM TITLE
pt-BR: TÍTULO UNIFORME

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
pt-BR: TÍTULO ROMANIZADO (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETO]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
pt-BR: TÍTULO TRADUZIDO POR INSTITUIÇÃO CATALOGADORA

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
pt-BR: TÍTULO UNIFORME COLETIVO

en: TITLE STATEMENT
pt-BR: TÍTULO

en: VARYING FORM OF TITLE
pt-BR: FORMA VARIANTE DO TÍTULO

en: FORMER TITLE
pt-BR: TÍTULO ANTERIOR OU VARIAÇÕES DO TÍTULO

en: EDITION STATEMENT
pt-BR: EDIÇÃO

en: VERSION INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÃO DA VERSÃO

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
pt-BR: INFORMAÇÃO DE APRESENTAÇÃO MUSICAL

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
pt-BR: DADO CARTOGRÁFICO MATEMÁTICO

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DE ARQUIVO DE COMPUTADOR

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
pt-BR: PAÍS DA INSTITUIÇÃO PRODUTORA DO FILME DE ARQUIVO

en: PHILATELIC ISSUE DATA
pt-BR: DADOS DE EMISSÃO FILATÉLICA

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
pt-BR: PUBLICAÇÃO, DISTRIBUIÇÃO, ETC.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
pt-BR: DECLARAÇÃO PUBLICAÇÃO DE FILMES (Pré-AACR 1 Revisado) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE PUBLICAÇÃO DE GRAVAÇÕES DE SOM (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
pt-BR: DATA ESTIMADA DE PUBLICAÇÃO

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
pt-BR: AVISO DE PRODUÇÃO, PUBLICAÇÃO, DISTRIBUIÇÃO, FABRICO E DIREITOS AUTORAIS

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
pt-BR: ENDEREÇO DO FORNECEDOR/EMPRESA [OBSOLETO]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
pt-BR: DESCRIÇÃO FÍSICA

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
pt-BR: DESCRIÇÃO FÍSICA PARA FILMES (PRÉ-AACR 2) (VM) [OBSOLETO, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
pt-BR: CONTAGEM DA PÁGINA OU DO ARTIGO (BK AM) [OBSOLETO]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
pt-BR: CONTAGEM DA UNIDADE (AM) [OBSOLETO, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
pt-BR: PASSO LINEAR (AM) [OBSOLETO, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
pt-BR: DESCRIÇÃO FÍSICA PARA GRAVAÇÕES DE SOM (Pré-AACR 2) (MU) [OBSOLETO]

en: PLAYING TIME
pt-BR: TEMPO DE DURAÇÃO

en: HOURS, ETC.
pt-BR: HORÁRIO, ETC.

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: DESCRIÇÃO FÍSICA DOS FILMES (ARQUIVO) (VM) [OBSOLETO]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
pt-BR: FREQUÊNCIA ATUAL DA PUBLICAÇÃO

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
pt-BR: FREQUÊNCIA (CF MP) [OBSOLETO]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
pt-BR: PERIODICIDADE ANTERIOR

en: MODE OF ISSUANCE
pt-BR: MODO DE EMISSÃO

en: EXTENSION PLAN
pt-BR: PLANO DE EXTENSÃO

en: MEDIA TYPE
pt-BR: TIPO DE MATERIAL

en: CARRIER TYPE
pt-BR: TIPO DE TRANSPORTADORA

en: PHYSICAL MEDIUM
pt-BR: MÉDIO FÍSICO

en: ACCESSIBILITY CONTENT
pt-BR: CONTEÚDO ACESSÍVEL

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
pt-BR: DADOS DE REFERÊNCIA GEOESPACIAL

en: PLANAR COORDINATE DATA
pt-BR: DADOS DE COORDENADA PLANA

en: SOUND CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DO SOM

en: MOVING IMAGE CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DA IMAGEM EM MOVIMENTO

en: VIDEO CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DO VÍDEO

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DIGITAIS DE ARQUIVOS

en: NOTATED MUSIC CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DA MÚSICA NOTADAS

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
pt-BR: PREÇO (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETO]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
pt-BR: ORGANIZAÇÃO E ARRANJO DE MATERIAIS

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
pt-BR: REPRESENTAÇÃO GRÁFICA DIGITAL

en: SUPPLEMENTARY CONTENT CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DO CONTEÚDO SUPLEMENTAR

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
pt-BR: CONTROLE DE CLASSIFICAÇÃO DE SEGURANÇA

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
pt-BR: CONTROLE DO AUTOR SOBRE A DISSEMINAÇÃO

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: PREÇO DE ALUGUEL (VM) [OBSOLETO]

en: STRUCTURED OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
pt-BR: PROPRIEDADE ESTRUTURADA E HISTÓRICO DE CUSTÓDIA

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
pt-BR: DATAS DE PUBLICAÇÃO E/OU DESIGNAÇÃO SEQUENCIAL

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
pt-BR: DATA NORMALIZADA E DESIGNAÇÃO SEQUENCIAL

en: TRADE PRICE
pt-BR: PREÇO

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÃO PARA VENDA

en: REPRESENTATIVE EXPRESSION CHARACTERISTICS
pt-BR: CARACTERÍSTICAS DA EXPRESSÃO REPRESENTATIVA

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE SÉRIE/ENTRADA ADICIONADA--NOME PESSOAL [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, EUA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE SÉRIE/ENTRADA ADICIONADA--NOME DA EMPRESA [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, EUA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE SÉRIE/ENTRADA ADICIONADA--NOME DA REUNIÃO [OBSOLETO, CAN/MARC], [LOCAL, EUA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
pt-BR: DECLARAÇÃO DE SÉRIE/ENTRADA ADICIONADA--TÍTULO

en: SERIES STATEMENT
pt-BR: TÍTULO DA SÉRIE

en: GENERAL NOTE
pt-BR: NOTA GERAL

en: WITH NOTE
pt-BR: COM NOTA

en: DISSERTATION NOTE
pt-BR: NOTA DE DISSERTAÇÃO

en: BIBLIOGRAPHIC HISTORY NOTE (BK CF MU) [OBSOLETE]
pt-BR: NOTA DE HISTÓRICO BIBLIOGRÁFICO (BK CF MU) [OBSOLETO]

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
pt-BR: NOTA DE BIBLIOGRAFIA, ETC.

en: FORMATTED CONTENTS NOTE
pt-BR: NOTA DE CONTEÚDO FORMATADO

en: RESTRICTIONS ON ACCESS NOTE
pt-BR: RESTRIÇÕES À NOTA DE ACESSO

en: SCALE NOTE FOR VISUAL MATERIALS
pt-BR: NOTA DE ESCALA PARA MATERIAIS VISUAIS

en: CREATION/PRODUCTION CREDITS NOTE
pt-BR: NOTA DOS CRÉDITOS DE CRIAÇÃO / PRODUÇÃO

en: INFORMAL NOTES (RLIN)
pt-BR: NOTAS INFORMAIS (RLIN)

en: CITATION/REFERENCES NOTE
pt-BR: NOTA DE CITAÇÃO / REFERÊNCIAS

en: PARTICIPANT OR PERFORMER NOTE
pt-BR: NOTA DO PARTICIPANTE OU DO EXECUTOR

en: EARLIER OR LATER VOLUMES SEPARATELY CATALOGED NOTE (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: VOLUMES ANTERIORES OU MAIS RECENTES NOTA (SE) CATALOGADA SEPARADAMENTE [OBSOLETA]

en: TYPE OF REPORT AND PERIOD COVERED NOTE
pt-BR: NOTA DO TIPO DE RELATÓRIO E PERÍODO DE COBERTURA

en: DATA QUALITY NOTE
pt-BR: NOTA DE QUALIDADE DOS DADOS

en: NUMBERING PECULIARITIES NOTE
pt-BR: NOTA DE PECULIARIDADE NA NUMERAÇÃO

en: TYPE OF COMPUTER FILE OR DATA NOTE
pt-BR: NOTA DO TIPO DE ARQUIVO OU DADOS DO COMPUTADOR

en: CATEGORIES OF FILMS NOTE (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: NOTA DA CATEGORIA DO FILME (ARQUIVO) (VM) [OBSOLETO]

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
pt-BR: DATA/HORA E LOCAL DA NOTA DO EVENTO

en: SUMMARY, ETC.
pt-BR: NOTA DE RESUMO, ETC.

en: TARGET AUDIENCE NOTE
pt-BR: NOTA DO PÚBLICO ALVO

en: GEOGRAPHIC COVERAGE NOTE
pt-BR: NOTA DE COBERTURA GEOGRÁFICA

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
pt-BR: NOTA DE CONTEÚDO DO PERÍODO (CF) [OBSOLETO]

en: PREFERRED CITATION OF DESCRIBED MATERIALS NOTE
pt-BR: NOTA DE CITAÇÃO PREFERIDA DO MATERIAL DESCRITO

en: SUPPLEMENT NOTE
pt-BR: NOTA DO SUPLEMENTO

en: STUDY PROGRAM INFORMATION NOTE
pt-BR: NOTA DE INFORMAÇÃO DO PROGRAMA DE ESTUDO

en: CENSORSHIP NOTE (VM) [OBSOLETE]
pt-BR: NOTA DE CENSURA (VM) [OBSOLETO]

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM AVAILABLE NOTE
pt-BR: NOTA DE OUTROS FORMATOS DISPONÍVEIS

en: ACCESSIBILITY NOTE
pt-BR: NOTA ACESSÍVEL

en: REPRODUCTION NOTE
pt-BR: NOTA DE REPRODUÇÃO

en: ORIGINAL VERSION NOTE
pt-BR: NOTA DE VERSÃO ORIGINAL

en: LOCATION OF ORIGINALS/DUPLICATES NOTE
pt-BR: NOTA DE LOCALIZAÇÃO DOS ORIGINAIS/DUPLICATAS

en: FUNDING INFORMATION NOTE
pt-BR: NOTA DE INFORMAÇÃO DE FINANCIAMENTO

en: SOURCE OF DATA NOTE (CF) [OBSOLETE]
pt-BR: FONTE DA NOTA DE DADOS (CF) [OBSOLETO]

en: SYSTEM DETAILS NOTE
pt-BR: NOTA INTERNA DO SISTEMA

en: TERMS GOVERNING USE AND REPRODUCTION NOTE
pt-BR: NOTA SOBRE OS TERMOS RELATIVOS AO USO E REPRODUÇÃO

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
pt-BR: NOTA DA FONTE IMEDIATA DE AQUISIÇÃO

en: INFORMATION RELATING TO COPYRIGHT STATUS
pt-BR: INFORMAÇÃO SOBRE COPYRIGHTS

en: SOLICITATION INFORMATION NOTE (AM) [OBSOLETE]
pt-BR: NOTA DE SOLICITAÇÃO DE INFORMAÇÃO (AM) [OBSOLETO]

en: LOCATION OF OTHER ARCHIVAL MATERIALS NOTE
pt-BR: NOTA DE MATERIAIS DE ARQUIVO ASSOCIADO

en: LANGUAGE NOTE
pt-BR: NOTA DE IDIOMA

en: FORMER TITLE COMPLEXITY NOTE
pt-BR: NOTA ANTERIOR DE COMPLEXIDADE DE TÍTULOS

en: ISSUING BODY NOTE
pt-BR: NOTA DE PUBLICAÇÃO

en: ENTITY AND ATTRIBUTE INFORMATION NOTE
pt-BR: NOTA DE INFORMAÇÃO DE ATRIBUIÇÃO E ATRIBUIÇÃO

en: CUMULATIVE INDEX/FINDING AIDS NOTE
pt-BR: ÍNDICE CUMULATIVO/ENCONTRAR NOTA DE AIDS

en: INFORMATION ABOUT DOCUMENTATION NOTE
pt-BR: INFORMAÇÃO SOBRE NOTA DE DOCUMENTAÇÃO

en: OWNERSHIP AND CUSTODIAL HISTORY
pt-BR: NOTA DE ORIGEM

en: COPY AND VERSION IDENTIFICATION NOTE
pt-BR: NOTA DE IDENTIFICAÇÃO DE CÓPIA E VERSÃO

en: BINDING INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÃO SOBRE ENCADERNAÇÃO

en: CASE FILE CHARACTERISTICS NOTE
pt-BR: NOTA SOBRE CARACTERÍSTICAS DO ARQUIVO

en: METHODOLOGY NOTE
pt-BR: NOTA DE METODOLOGIA

en: EDITOR NOTE (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: NOTA DO EDITOR (SE) [OBSOLETO]

en: LINKING ENTRY COMPLEXITY NOTE
pt-BR: NOTA DE ENTRADA ANALÍTICA COMPLEXA

en: PUBLICATIONS ABOUT DESCRIBED MATERIALS NOTE
pt-BR: NOTA DE PUBLICAÇÕES SOBRE O MATERIAL DESCRITO

en: RELATED COMPUTER FILES NOTE (CF) [OBSOLETE]
pt-BR: OBSERVAÇÃO DE ARQUIVOS DE COMPUTADOR RELACIONADOS (CF) [OBSOLETO]

en: ACTION NOTE
pt-BR: NOTA DE PROCESSAMENTO

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
pt-BR: NOTA DE ACUMULAÇÃO E FREQUÊNCIA DE USO

en: EXHIBITIONS NOTE
pt-BR: NOTA DE EXPOSIÇÕES

en: AWARDS NOTE
pt-BR: NOTA PRÊMIOS

en: SOURCE OF DESCRIPTION NOTE
pt-BR: NOTA DA FONTE DA DESCRIÇÃO

en: LOCAL NOTE (RLIN)
pt-BR: NOTAS LOCAIS (RLIN)

en: SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO--NOME PESSOAL

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO--ENTIDADE

en: SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO--EVENTOS

en: SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO--TÍTULO UNIFORME

en: SUBJECT ADDED ENTRY--NAMED EVENT
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO--NOME DO ACONTECIMENTO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--CHRONOLOGICAL TERM
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO--TERMO CRONOLÓGICO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM
pt-BR: ASSUNTO--TERMO TÓPICO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME
pt-BR: ASSUNTO—LOCAIS GEOGRÁFICOS E HISTÓRICOS

en: SUBJECT ADDED ENTRY--REVERSE GEOGRAPHIC (BK MP SE) [OBSOLETE]
pt-BR: ASSUNTO--GEOGRÁFICA REVERSA (BK MP SE) [OBSOLETO]

en: INDEX TERM--UNCONTROLLED
pt-BR: TERMO DA INDEXAÇÃO--NÃO CONTROLADO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--FACETED TOPICAL TERMS
pt-BR: ASSUNTO--FACETAS DO TERMO TÓPICO

en: INDEX TERM--GENRE/FORM
pt-BR: TERMO DE ÍNDICE--GÊNERO E FORMA

en: INDEX TERM--OCCUPATION
pt-BR: TERMO DE ÍNDICE--PROFISSÕES E OCUPAÇÕES

en: INDEX TERM--FUNCTION
pt-BR: TERMO DA INDEXAÇÃO--FUNÇÃO

en: INDEX TERM--CURRICULUM OBJECTIVE
pt-BR: TERMO DA INDEXAÇAÕ--OBJETIVO DO CURSO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO-- FORMA HIERÁRQUICA DO NOME GEOGRÁFICO

en: SUBJECT ADDED ENTRY--TYPE OF ENTITY UNSPECIFIED
pt-BR: ASSUNTO--TIPO DE ENTIDADE NÃO ESPECIFICADA

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--TOPICAL TERM (OCLC, RLIN)
pt-BR: ENTRADA LOCAL DE ASSUNTO--TERMO TÓPICO (OCLC, RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--GEOGRAPHIC NAME (RLIN)
pt-BR: ASSUNTO LOCAL--NOME GEOGRÁFICO (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO LOCAL--NOME PESSOAL (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO LOCAL--ENTIDADE COLETIVA (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO LOCAL--EVENTO (RLIN)

en: LOCAL SUBJECT ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE ASSUNTO LOCAL--TÍTULO UNIFORME (RLIN)

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME PESSOAL

en: ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME PESSOAL (EXECUTOR) (MU) [OBSOLETO]

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME DA EMPRESA

en: ADDED ENTRY--MEETING NAME
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME DA REUNIÃO

en: ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (PERFORMER) (MU) [OBSOLETE]
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME DA EMPRESA (EXECUTOR) (MU) [OBSOLETO]

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED NAME
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME NÃO CONTROLADO

en: ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA--TÍTULO UNIFORME

en: ADDED ENTRY--UNCONTROLLED RELATED/ANALYTICAL TITLE
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - TÍTULO RELACIONADO / ANALÍTICO NÃO CONTROLADO

en: ADDED ENTRY-GEOGRAPHIC NAME
pt-BR: NOME GEOGRÁFICO DE ENTRADA ADICIONADO

en: ADDED ENTRY--HIERARCHICAL PLACE NAME
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - NOME DO LUGAR HIERÁRQUICO

en: SYSTEM DETAILS ACCESS TO COMPUTER FILES
pt-BR: DETALHES DO SISTEMA PARA ARQUIVOS DE COMPUTADOR

en: ADDED ENTRY--TAXONOMIC IDENTIFICATION
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - IDENTIFICAÇÃO TAXONÔMICA

en: ADDED ENTRY--PHYSICAL CHARACTERISTICS [OBSOLETE]
pt-BR: ENTRADA ADICIONADA - CARACTERÍSTICAS FÍSICAS [OBSOLETO]

en: RESOURCE IDENTIFIER
pt-BR: IDENTIFICADOR DO RECURSO

en: MAIN SERIES ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE SÉRIE PRINCIPAL

en: SUBSERIES ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE SUBSÉRIE

en: ORIGINAL LANGUAGE ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE LÍNGUA ORIGINAL

en: TRANSLATION ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE TRADUÇÃO

en: SUPPLEMENT/SPECIAL ISSUE ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE SUPLEMENTO/NUMERO ESPECIAL

en: SUPPLEMENT PARENT ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE REGISTRO PRINCIPAL

en: HOST ITEM ENTRY
pt-BR: ENTRADA ANALÍTICA

en: CONSTITUENT UNIT ENTRY
pt-BR: ENTRADA DA UNIDADE

en: OTHER EDITION ENTRY
pt-BR: OUTRA ENTRADA DE EDIÇÃO

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
pt-BR: ENTRADA ADICIONAL DE FORMULÁRIO FÍSICO

en: ISSUED WITH ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE PUBLICADO COM

en: PRECEDING ENTRY
pt-BR: ANTERIOR À ENTRADA

en: SUCCEEDING ENTRY
pt-BR: ENTRADA DE TÍTULO POSTERIOR

en: DATA SOURCE ENTRY
pt-BR: ENTRADA DA FONTE DE DADOS

en: OTHER RELATIONSHIP ENTRY
pt-BR: OUTRA ENTRADA DE RELACIONAMENTO

en: PARALLEL DESCRIPTION IN ANOTHER LANGUAGE OF CATALOGING
pt-BR: DESCRIÇÃO PARALELA EM OUTRA LÍNGUA DE CATALOGAÇÃO

en: COMPONENT ITEM ENTRY (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DO ITEM DO COMPONENTE (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA LOCAL--NOME PESSOAL (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA LOCAL - ENTIDADE COLETIVA (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA LOCAL--EVENTO (RLIN)

en: LOCAL ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA LOCAL--TÍTULO UNIFORME (RLIN)

en: SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA DE SÉRIE -- NOME PESSOAL

en: SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA DE SÉRIE - ENTIDADE

en: SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA DE SÉRIE - EVENTOS

en: SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA DE SÉRIE--TÍTULO UNIFORME

en: SERIES ADDED ENTRY--TITLE [OBSOLETE]
pt-BR: ENTRADA SECUNDÁRIA SÉRIE--TÍTULO [OBSOLETO]

en: HOLDINGS CODED DATA VALUES
pt-BR: DADOS CODIFICADOS DE COLEÇÃO (HOLDINGS)

en: TEXTUAL PHYSICAL FORM DESIGNATOR
pt-BR: DESIGNADOR DA FORMA TEXTUAL FÍSICA

en: NAME OF UNIT
pt-BR: NOME DA UNIDADE

en: HOLDING INSTITUTION
pt-BR: INSTITUIÇÃO DA COLEÇÃO (HOLDING)

en: LOCATION [OBSOLETE]
pt-BR: Localização [OBSOLETO]

en: LOCATION
pt-BR: LOCALIZAÇÃO

en: CAPTIONS AND PATTERN--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pt-BR: LEGENDA E PADRÃO - UNIDADE BIBLIOGRÁFICA

en: CAPTIONS AND PATTERN--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pt-BR: LEGENDA E PADRÃO--MATERIAL COMPLEMENTAR

en: CAPTIONS AND PATTERN--INDEXES
pt-BR: LEGENDA E PADRÃO--ÍNDICES

en: ELECTRONIC ARCHIVE LOCATION AND ACCESS
pt-BR: LOCALIZAÇÃO E ACESSO AO ARQUIVO ELETRÔNICO

en: LOCAL CONTROL INFORMATION (RLIN)
pt-BR: CONTROLE DE INFORMAÇÃO LOCAL (RLIN)

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pt-BR: ENUMERAÇÃO E CRONOLOGIA - UNIDADE BIBLIOGRÁFICA BÁSICA

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pt-BR: ENUMERAÇÃO E CRONOLOGIA--MATERIAL SUPLEMENTAR

en: ENUMERATION AND CHRONOLOGY--INDEXES
pt-BR: ENUMERAÇÃO E CRONOLOGIA--ÍNDICES

en: TEXTUAL HOLDINGS--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pt-BR: INVENTÁRIO TEXTUAL--UNIDADE BIBLIOGRÁFICA

en: TEXTUAL HOLDINGS--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pt-BR: INVENTÁRIO TEXTUAL--MATERIAL ADICIONAL

en: TEXTUAL HOLDINGS--INDEXES
pt-BR: INVENTÁRIO TEXTUAL--ÍNDICE

en: VARIANT PERSONAL NAME (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: VARIAÇÃO DO NOME PESSOAL (SE) [OBSOLETO]

en: VARIANT CORPORATE NAME (SE)[OBSOLETE]
pt-BR: VARIAÇÃO DA ENTIDADE COLETIVA (SE)[OBSOLETO]

en: VARIANT CONFERENCE OR MEETING NAME (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: VARIAÇÃO DO EVETNO [OBSOLETO]

en: VARIANT UNIFORM TITLE HEADING (SE) [OBSOLETE]
pt-BR: VARIAÇÃO DO TÍTULO UNIFORME (SE) [OBSOLETO]

en: ITEM INFORMATION--BASIC BIBLIOGRAPHIC UNIT
pt-BR: INFORMAÇÃO DO DOCUMENTO--UNIDADE BIBLIOGRÁFICA

en: ITEM INFORMATION--SUPPLEMENTARY MATERIAL
pt-BR: INFORMAÇÃO DO DOCUMENTO--MATERIAL ADICIONAL

en: ITEM INFORMATION--INDEXES
pt-BR: INFORMAÇÃO DO DOCUMENTO--ÍNDICE

en: MANIFESTATION STATEMENTS
pt-BR: DECLARAÇÕES DE MANIFESTAÇÃO

en: REPLACEMENT RECORD INFORMATION
pt-BR: INFORMAÇÕES SOBRE REGISTRO DE SUBSTITUIÇÃO

en: METADATA PROVENANCE
pt-BR: PROVENÇÃO DE METADADOS

en: FOREIGN MARC INFORMATION FIELD
pt-BR: CAMPO DE INFORMAÇÃO MARC ESTRANGEIRO

en: NON-MARC INFORMATION FIELD
pt-BR: INFORMAÇÃO DE CAMPOS NÃO-MARC

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--PERSONAL NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE SÉRIE LOCAL--NOME PESSOAL (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--CORPORATE NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA LOCAL DE SÉRIE - ENTIDADE COELTIVA (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--MEETING NAME (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE SÉRIE LOCAL--EVENTO (RLIN)

en: LOCAL SERIES ADDED ENTRY--UNIFORM TITLE (RLIN)
pt-BR: ENTRADA DE SÉRIE LOCAL--TÍTULO UNIFORME (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-PERSONAL NAME [LOCAL, CANADA]
pt-BR: EQUIVALÊNCIA OU NOME PESSOAL DE REFERÊNCIA CRUZADA [LOCAL, CANADÁ]

en: LOCAL DATA ELEMENT A, LDA (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS A, LDA (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT B, LDB (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS B, LDB (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT C, LDC (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS C, LDC (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT D, LDD (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS D, LDD (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT E, LDE (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS E, LDE (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT F, LDF (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS F, LDF (RLIN)

en: LOCAL DATA ELEMENT G, LDG (RLIN)
pt-BR: DADOS LOCAIS G, LDG (RLIN)

en: PUT COMMAND PARAMETER (RLIN)
pt-BR: INSERIR PARÂMETROS DE COMANDO (RLIN)

en: USER-OPTION DATA (OCLC)
pt-BR: CAMPO LOCAL DO USUÁRIO DE DADOS (OCLC)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-CONFERENCE OR MEETING NAME [LOCAL, CANADA]
pt-BR: EQUIVALÊNCIA OU CONFERÊNCIA TRANSVERSAL OU NOME DA REUNIÃO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-UNIFORM TITLE HEADING [LOCAL, CANADA]
pt-BR: RUBRICA DE TÍTULOS DE EQUIVALÊNCIA OU DE REFERÊNCIA-UNIFORME [LOCAL, CANADÁ]

en: OCLC/CONSER MISCELLANEOUS DATA (OCLC); PIECE USED FOR CATALOGING (pre-AACR2) (RLIN)
pt-BR: OCLC/CONSERVA DADOS DIVERSOS (OCLC); PEÇA USADA PARA CATALOGAÇÃO (pré-AACR2) (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--UNIFORM TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
pt-BR: EQUIVALÊNCIA OU REFERÊNCIA CRUZADA - TÍTULO UNIFORME [OBSOLETO] [somente CAN / MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--ROMANIZED TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
pt-BR: EQUIVALÊNCIA OU REFERÊNCIA CRUZADA - NOME GEOGRÁFICO / NOME DA ÁREA [OBSOLETO] [somente CAN / MARC]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--COLLECTIVE TITLE [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
pt-BR: ENUMERAÇÃO E CRONOLOGIA - SUPLEMENTAR MATERIAL

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC)
pt-BR: INFORMAÇÕES LOCAIS DE PROCESSAMENTO (OCLC)

en: LOCAL PROCESSING INFORMATION (OCLC); SERIES PART DESIGNATOR (RLIN)
pt-BR: INFORMAÇÕES LOCAIS DE PROCESSAMENTO (OCLC); DESIGNADOR DE PARTES DA SÉRIE (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE--GEOGRAPHIC NAME/AREA NAME [OBSOLETE] [CAN/MARC only]
pt-BR: EQUIVALÊNCIA OU REFERÊNCIA CRUZADA - NOME GEOGRÁFICO / NOME DA ÁREA [OBSOLETO] [somente CAN / MARC]

en: COPY-LEVEL INFORMATION (RLIN)
pt-BR: INFORMAÇÃO DE NÍVEL DE CÓPIA (RLIN)

en: LOCAL ELECTRONIC LOCATION AND ACCESS (OCLC)
pt-BR: LOCALIZAÇÃO E ACESSO ELETRÔNICO LOCAL (OCLC)

en: PHYSICAL LOCATION (RLIN)
pt-BR: LOCALIZAÇÃO FÍSICA (RLIN)

en: ADDITIONAL ESTC CODES (RLIN)
pt-BR: CÓDIGOS ESTC adicionais (RLIN)

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--PERSONAL NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE EQUIVALÊNCIA OU SÉRIE DE REFERÊNCIA CRUZADA - NOME / TÍTULO PESSOAL [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CORPORATE NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE EQUIVALÊNCIA OU SÉRIE DE REFERÊNCIA CRUZADA - NOME / TÍTULO CORPORATIVO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--CONFERENCE OR MEETING NAME/TITLE [LOCAL, CANADA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE EQUIVALÊNCIA OU SÉRIE DE REFERÊNCIA CRUZADA - NOME / TÍTULO DA CONFERÊNCIA OU DA REUNIÃO [LOCAL, CANADÁ]

en: EQUIVALENCE OR CROSS-REFERENCE-SERIES STATEMENT--TITLE/UNIFORM TITLE [LOCAL, CANADA]
pt-BR: DECLARAÇÃO DE EQUIVALÊNCIA OU SÉRIE DE REFERÊNCIA CRUZADA - TÍTULO/TÍTULO UNIFORME [LOCAL, CANADÁ]

en: WLN AUTOMATIC HOLDINGS STATEMENT (OCLC)
pt-BR: DECLARAÇÃO AUTOMÁTICA DE HOLDINGS DA WLN (OCLC)

en: LOCAL ROMANIZATION/CONVERSION HISTORY (OCLC)
pt-BR: ROMANIZAÇÃO LOCAL / HISTÓRICO DE CONVERSÃO (OCLC)

en: EQUIVALENCES OR CROSS-REFERENCES [LOCAL, CANADA]
pt-BR: EQUIVALÊNCIAS OU REFERÊNCIAS CRUZADAS [LOCAL, CANADÁ]

en: RECOMMENDATION 995 [LOCAL, UNIMARC FRANCE]
pt-BR: RECOMENDAÇÃO 995 [LOCAL, UNIMARC FRANÇA]

en: Selected matching rules for MARC 21 bibliographic records, including:
pt-BR: Regras de correspondência selecionadas para registros bibliográficos MARC 21, incluindo:

en: Fast Add Framework
pt-BR: Catalogação rápida

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
pt-BR: 'FA' (Fast Add), uma planilha MARC21 com os campos mínimos adequada para a catalogação de Empréstimo entre Biblioteca (EEB) ou para uma catalogação rápida.

en: Models
pt-BR: Modelos

en: Books, Booklets, Workbooks
pt-BR: Livros, Livretos, Apostilas

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
pt-BR: CD-ROMs, DVD-ROMs, Recursos online em geral

en: Binders
pt-BR: Encadernados

en: Serials
pt-BR: Seriados

en: Audio Cassettes, CDs
pt-BR: Fita cassete, CDs

en: Simple MARC 21 bibliographic frameworks for some common types of bibliographic material. Frameworks are used to define the structure of your MARC records and the behavior of the integrated MARC editor. You can change these at any time after installation. The frameworks in this optional default setting include:
pt-BR: Planilhas bibliográficas MARC21 simples para alguns tipos comuns de material bibliográfico. As planilhas são usadas para definir a estrutura de seus registros MARC e o comportamento do editor MARC. Você pode modifica-las a qualquer momento após a instalação. As planilhas MARC21 nesta configuração padrão opcional incluem:

en: BKS Books, Booklets, Workbooks
pt-BR: BKS Livros, folhetos, pastas de trabalho

en: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
pt-BR: CF  CD-ROMs, DVD-ROMs, Recursos on-line em geral

en: SR  Audio Cassettes, CDs
pt-BR: SR  Fita cassete, CDs

en: AR  Models
pt-BR: AR  Modelos

en: IR  Binders
pt-BR: IR  Encadernados

en: SER Serials
pt-BR: Seriais SER
