Koha 23.11.08.001 - en to pt-BR translation catalogue (1114 entries)

en: fixed length control field
pt-BR: campo de controle de tamanho fixo

en: control field
pt-BR: campo de controle

en: Interfield linking data
pt-BR: Dados de ligação entre campos

en: Number (ISNI)
pt-BR: Número (ISNI)

en: Cancelled ISNI
pt-BR: ISNI cancelado

en: Erroneous ISNI
pt-BR: ISNI incorreto

en: System Code
pt-BR: Código do sistema

en: Identifier
pt-BR: Identificador

en: Qualification
pt-BR: Qualificação

en: Erroneous Identifier
pt-BR: Identificador incorreto

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
pt-BR: Identificador de registro persistente cancelado ou inválido

en: System control number
pt-BR: Número de Controle do Sistema

en: Cancelled or invalid control number
pt-BR: Número de controle cancelado ou inválido

en: System code
pt-BR: Código do sistema

en: Number of work
pt-BR: Número do trabalho

en: Number of movement
pt-BR: Número de movimentos

en: Number of incipit
pt-BR: Número de incipit

en: Voice/instrument
pt-BR: Voz/instrumento

en: Role
pt-BR: Cantor

en: Movement caption/heading
pt-BR: Legenda/cabeçalho do movimento

en: Key or mode
pt-BR: Chave ou modo

en: Clef
pt-BR: Clave

en: Key signature
pt-BR: Assinatura da chave

en: Time signature
pt-BR: Compasso

en: Musical notation
pt-BR: Notação musical

en: Comments (free text)
pt-BR: Comentários (texto livre)

en: Codified note
pt-BR: Nota codificada

en: Text incipit
pt-BR: Texto do incipit

en: Language of text
pt-BR: Idioma do texto

en: Number
pt-BR: Número

en: Erroneous ISTC
pt-BR: ISTC incorreto

en: Erroneous ISWC
pt-BR: ISWC incorreto

en: Erroneous ISAN
pt-BR: ISAN incorreto

en: Erroneous ISRC
pt-BR: ISRC incorreto

en: General processing data
pt-BR: Dados gerais de processamento

en: Language of or language used by the entity
pt-BR: Idioma ou idioma usado pela entidade

en: Language of an intermediate expression
pt-BR: Linguagem de uma expressão intermediária

en: Language of the original expression
pt-BR: Idioma da expressão original

en: Language of summary
pt-BR: Idioma do resumo

en: Language of subtitles
pt-BR: Idioma das legendas

en: Language from which the entity translates
pt-BR: Idioma do qual a entidade traduz

en: Country of nationality
pt-BR: País de Nacionalidade

en: Locality
pt-BR: Localidade

en: Coded data – use in subject access point
pt-BR: Dados codificados - use no ponto de acesso do assunto

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
pt-BR: Dados codificados - use no ponto de acesso do assunto como ponto de acesso básico ou como subdivisão

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
pt-BR: Dados codificados - use no ponto de acesso tópico do assunto com uma subdivisão geográfica

en: Coded data: personal names
pt-BR: Dados codificados: nomes pessoais

en: Time period, 9999 B.C. to present
pt-BR: Período de tempo, 9999 a.C. até o presente

en: Source
pt-BR: Fonte

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
pt-BR: Coordenadas na forma sexagesimal (graus, minutos, segundos) ‒ Longitude mais ocidental

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
pt-BR: Coordenadas na forma sexagesimal (graus, minutos, segundos) ‒ Longitude mais oriental

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
pt-BR: Coordenadas na forma sexagesimal (graus, minutos, segundos) ‒ Latitude mais ao norte

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
pt-BR: Coordenadas na forma sexagesimal (graus, minutos, segundos) ‒ Latitude mais ao sul

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
pt-BR: Coordenadas em graus decimais ‒ Longitude mais ocidental

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
pt-BR: Coordenadas em graus decimais ‒ Longitude mais oriental

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
pt-BR: Coordenadas em graus decimais ‒ Latitude mais ao norte

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
pt-BR: Coordenadas em graus decimais ‒ Latitude mais ao sul

en: Duration
pt-BR: Duração

en: Form of Musical Work
pt-BR: Formulário de trabalho musical

en: Key or Mode of Musical Work
pt-BR: Chave ou Modo de Trabalho Musical

en: Type of government agency
pt-BR: Tipo de agência governamental

en: Conference or meeting code
pt-BR: Código de conferência ou reunião

en: Cataloguing rules
pt-BR: Regras de catalogação

en: Subject system
pt-BR: Sistema de assunto

en: Title processing data
pt-BR: Dados de processamento de título

en: Instruction Phrase
pt-BR: Frase de instrução

en: Linking Data
pt-BR: Dados de vinculação

en: Authority Record Identifier
pt-BR: Identificador de Registro de Autoridade

en: Relationship Control
pt-BR: Controle de Relacionamento

en: Interfield Linking Data
pt-BR: Dados de ligação entre campos

en: Script of Cataloguing and Script of the Base Access Point
pt-BR: Script de catalogação e ponto de acesso base

en: Geographic area code
pt-BR: Código de área geográfica

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
pt-BR: Código de Forma ou Gênero ou Características Físicas

en: Relator code
pt-BR: Código da função do autor

en: Script of cataloguing and script of the base access point
pt-BR: Script de catalogação e ponto de acesso base

en: Language of cataloguing and language of the base access point
pt-BR: Idioma da catalogação e idioma do ponto de acesso base

en: Entry element
pt-BR: Elemento de entrada

en: Part of name other than entry element
pt-BR: Parte do nome diferente do elemento de entrada

en: Additions to names other than dates
pt-BR: Acréscimos a nomes que não sejam datas

en: Roman numerals
pt-BR: Números romanos

en: Dates
pt-BR: Datas

en: Expansion of initials of forename
pt-BR: Expansão das iniciais do nome próprio

en: Form subdivision
pt-BR: Subdivisão de formulário

en: Attribution qualifier
pt-BR: Atributo qualificador

en: Topical subdivision
pt-BR: Subdivisão tópica

en: Geographical subdivision
pt-BR: Subdivisão geográfica

en: Chronological subdivision
pt-BR: Subdivisão cronológica

en: Subdivision
pt-BR: Subdivisão

en: Addition to name or qualifier
pt-BR: Adição ao nome ou qualificador

en: Number of meeting and/or number of part of meeting
pt-BR: Número do evento e/ou Número de Partes do evento

en: Location of meeting
pt-BR: Local do evento

en: Date of meeting
pt-BR: Data do evento

en: Inverted element
pt-BR: Elemento invertido

en: Part of name other than entry element and inverted element
pt-BR: Parte do nome diferente do elemento de entrada e do elemento invertido

en: Data element
pt-BR: Elemento de dados

en: Printer/publisher device description
pt-BR: Descrição do dispositivo da impressora/editora

en: Motto
pt-BR: Lema

en: Standard citation
pt-BR: Citação padrão

en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Date
pt-BR: Data

en: Iconographic term
pt-BR: Termo iconográfico

en: Type of family
pt-BR: Tipo de família

en: Places associated with the family
pt-BR: Lugares associados à família

en: Language of Cataloguing and Language of the Base Access Point
pt-BR: Idioma de Catalogação e Idioma do Ponto de Acesso Base

en: Entry Element
pt-BR: Elemento de entrada

en: Additions to Name of the Character
pt-BR: Acréscimos ao nome do personagem

en: General material designation
pt-BR: Designação geral do material

en: Number of section or part
pt-BR: Número de Seção ou Parte

en: Name of section or part
pt-BR: Nome da Seção ou Parte

en: Date of publication
pt-BR: Data da publicação

en: Language
pt-BR: Idioma

en: Miscellaneous information
pt-BR: Miscelânea

en: Version (or date of version)
pt-BR: Versão (ou data da versão)

en: Medium of performance (for music)
pt-BR: Meio de apresentação (para música)

en: Numeric designation (for music)
pt-BR: Designação numérica (para música)

en: Key (for music)
pt-BR: Tecla (para música)

en: Arranged statement (for music)
pt-BR: Declaração arranjada (para música)

en: Script of cataloguing and script of the base access point.
pt-BR: Script de catalogação e ponto de acesso base.

en: Form of work
pt-BR: Forma de trabalho

en: Date of work
pt-BR: Data da obra

en: Place of origin of work
pt-BR: Local de origem do trabalho

en: Original language of the work
pt-BR: Idioma original da obra

en: Other distinguishing characteristics of a work
pt-BR: Outras características distintivas de uma obra

en: Authority record identifier for the related work.
pt-BR: Identificador de registro de autoridade para o trabalho relacionado.

en: Title [Work]
pt-BR: Título [Obra]

en: Form of work [Work]
pt-BR: Forma de trabalho [Trabalho]

en: Date of work [Work]
pt-BR: Data da obra [Obra]

en: Place of origin of work [Work]
pt-BR: Local de origem da obra [Obra]

en: Original language of the work [Work]
pt-BR: Idioma original da obra [Obra]

en: Number of section or part [Work]
pt-BR: Número de seção ou parte [Obra]

en: Name of section or part [Work]
pt-BR: Nome da seção ou parte [Obra]

en: Other distinguishing characteristics of a work [Work]
pt-BR: Outras características distintivas de uma obra [Obra]

en: Form of the expression [Expression]
pt-BR: Forma da expressão [Expression]

en: Language of the expression [Expression]
pt-BR: Idioma da expressão [Expression]

en: Content type [Expression]
pt-BR: Tipo de conteúdo [Expressão]

en: Date of expression [Expression]
pt-BR: Data de expressão [Expressão]

en: Medium of performance (for music) [Work]
pt-BR: Meio de execução (para música) [Obra]

en: Numeric designation (for music) [Work]
pt-BR: Designação numérica (para música) [Obra]

en: Key (for music) [Work]
pt-BR: Tecla (para música) [Trabalho]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
pt-BR: Meio de execução (para música) [Expressão]

en: Other characteristics of expression [Expression]
pt-BR: Outras características da expressão [Expressão]

en: Collective title
pt-BR: Título coletivo

en: Collective subtitle
pt-BR: Legenda coletiva

en: Name
pt-BR: Nome

en: Authority record identifier for the name associated with the work
pt-BR: Identificador de registro de autoridade para o nome associado ao trabalho

en: Relator Code
pt-BR: Código Relator

en: Authority record identifier for the related work
pt-BR: Identificador de registro de autoridade para o trabalho relacionado

en: Name [Work]
pt-BR: Nome [Obra]

en: Addition to Name or Qualifier
pt-BR: Adição ao nome ou qualificador

en: Name of the other party
pt-BR: Nome da outra parte

en: Date of legal issue or version, or date of signing
pt-BR: Data de edição ou versão legal, ou data de assinatura

en: Form subheading
pt-BR: Subcabeçalho de forma

en: Conventional title
pt-BR: Título convencional

en: Topical subject or subject category
pt-BR: Assunto tópico ou categoria de assunto

en: Subject category subdivision code
pt-BR: Código de subdivisão da categoria de assunto

en: Subject category code
pt-BR: Código de Categoria de Assunto

en: Topical subdivision or subject category subdivision text
pt-BR: Subdivisão tópica ou texto de subdivisão de categoria de assunto

en: Country (nation state)
pt-BR: País (estado nacional)

en: State or province, etc.
pt-BR: Estado ou província, etc.

en: Intermediate political jurisdiction
pt-BR: Jurisdição política intermediária

en: City, etc.
pt-BR: Cidade, etc.

en: Venue
pt-BR: Local

en: Season
pt-BR: Estação

en: Occasion
pt-BR: Ocasião

en: Final date
pt-BR: Data final

en: Subsection of city, etc.
pt-BR: Subseção da cidade, etc.

en: Other geographical regions or features
pt-BR: Outras regiões geográficas ou recursos

en: Extraterrestrial areas
pt-BR: Áreas extraterrestres

en: Geographical area
pt-BR: Área geográfica

en: Chronological Subdivision
pt-BR: Subdivisão cronológica

en: Script of cataloguing and base access point
pt-BR: Script de catalogação e ponto de acesso base

en: Information note
pt-BR: Nota Informativa

en: Instruction phrase
pt-BR: Frase de instrução

en: Access point referred to
pt-BR: Ponto de acesso referido

en: General explanatory reference note
pt-BR: Nota de referência explicativa geral

en: General scope note
pt-BR: Nota geral do escopo

en: Text of Note
pt-BR: Texto da nota

en: Biographical note
pt-BR: Nota biográfica

en: Activity note
pt-BR: Nota de atividade

en: Occupation/Profession
pt-BR: Ocupação/Profissão

en: Function/Field of activity
pt-BR: Função/Área de atividade

en: Affiliation/Address
pt-BR: Afiliação/Endereço

en: Place of activity
pt-BR: Local de atividade

en: Dates of activity
pt-BR: Datas de atividade

en: Address
pt-BR: Endereço

en: Sign
pt-BR: Sinal

en: Geographical note
pt-BR: Nota geográfica

en: Nature of Content
pt-BR: Natureza do conteúdo

en: Coverage of Content
pt-BR: Cobertura de conteúdo

en: Historical Information
pt-BR: Informação histórica

en: Authority record identifier
pt-BR: Identificador de registro de autoridade

en: Relationship control
pt-BR: Controle de relacionamento

en: Part of Name Other than Entry Element
pt-BR: Parte do nome diferente do elemento de entrada

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
pt-BR: Data da emissão ou versão legal, ou data da assinatura

en: Form Subheading
pt-BR: Formulário de subcabeçalho

en: Topical subject
pt-BR: Assunto tópico

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent
pt-BR: Áreas geográficas como mundo, hemisfério, continente

en: Form Subdivision
pt-BR: Formulário de subdivisão

en: Topical Subdivision
pt-BR: Subdivisão Tópica

en: Geographical Subdivision
pt-BR: Subdivisão geográfica

en: Entry element Mandatory
pt-BR: Elemento de entrada Obrigatório

en: Part or role played (operas, theatrical performances, etc.)
pt-BR: Parte ou papel desempenhado (óperas, apresentações teatrais, etc.)

en: Authority Record Number
pt-BR: Número de Registro de Autoridade

en: Additions to Name Other than Dates
pt-BR: Acréscimos a nomes que não sejam datas

en: Roman Numerals
pt-BR: Números romanos

en: Expansion of Initials of Forename
pt-BR: Expansão das iniciais do nome

en: Affiliation/address
pt-BR: Afiliação/endereço

en: Subdivision (or name if entered under place)
pt-BR: Subdivisão (ou nome se inserido no lugar)

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
pt-BR: Número do evento e/ou Número de Partes do evento

en: Location of Meeting
pt-BR: Local do evento

en: Date of Meeting
pt-BR: Data do evento

en: Inverted Element
pt-BR: Elemento invertido

en: Part of Name other than Entry Element and Inverted Element
pt-BR: Parte do nome que não seja Elemento de entrada e Elemento invertido

en: Subject Term
pt-BR: Termo do assunto

en: Country (Nation State)
pt-BR: País (estado nacional)

en: State or Province, etc.
pt-BR: Estado ou Província etc.

en: Intermediate Political Jurisdiction.
pt-BR: Jurisdição Política Intermediária.

en: Subsection of City, etc.
pt-BR: Subseção da cidade, etc.

en: Other Geographical Regions or Features
pt-BR: Outras regiões geográficas ou características

en: Extraterrestrial Areas
pt-BR: Áreas extraterrestres

en: Geographical areas such as world, hemisphere, continent: larger area than country
pt-BR: Áreas geográficas como mundo, hemisfério, continente: área maior que o país

en: Number of Section or Part
pt-BR: Número de Seção ou Parte

en: Name of Section or Part
pt-BR: Nome da Seção ou Parte

en: Authority record number
pt-BR: Número de registro de autoridade

en: Country
pt-BR: País

en: State, region, etc.
pt-BR: Estado, região, etc.

en: County
pt-BR: Município

en: City
pt-BR: Cidade

en: Date of beginning or unique date
pt-BR: Data de início ou data única

en: UDC number, single or beginning of a range
pt-BR: Número da CDU, único ou início de um intervalo

en: UDC number, end of a range
pt-BR: Número da CDU, fim de um intervalo

en: Explanatory terms
pt-BR: Termos explicativos

en: UDC edition
pt-BR: Edição da CDU

en: Language of edition
pt-BR: Idioma da edição

en: DDC number, single or beginning of a range
pt-BR: Número da CDD, único ou início de um intervalo

en: DDC number, end of a range
pt-BR: Número da CDD, fim de um intervalo

en: DDC edition
pt-BR: Edição da CDD

en: LC number, single or beginning of a range
pt-BR: Número LC, único ou início de um intervalo

en: LC number, end of a range
pt-BR: Número LC, fim de um intervalo

en: Class number, single or beginning of a range
pt-BR: Número da classe, único ou início de um intervalo

en: Class number, end of a range
pt-BR: Número da classe, fim de um intervalo

en: Language of cataloguing and the base access point
pt-BR: Linguagem de catalogação e o ponto de acesso básico

en: Agency
pt-BR: Agência

en: Date of latest transaction
pt-BR: Data da última transação

en: Citation
pt-BR: Citação

en: Information found
pt-BR: Dados encontrados na fonte localizada no subcampo

en: Citations
pt-BR: Citações

en: Note text
pt-BR: Texto da nota

en: Corresponding Term
pt-BR: Termo Correspondente

en: Date of Access
pt-BR: Data de Acesso

en: Class Number
pt-BR: Número da classe

en: Explanatory Term
pt-BR: Termo explicativo

en: Date of deprecation of URI
pt-BR: Data de descontinuação do URI

en: Replacement access point
pt-BR: Ponto de acesso de substituição

en: Date of the transaction
pt-BR: Data da transação

en: Replaced access point
pt-BR: Ponto de acesso substituído

en: Host name
pt-BR: Nome do servidor

en: Access number
pt-BR: Número de acesso

en: Compression information
pt-BR: Informações de compactação

en: Path
pt-BR: Caminho

en: Date and hour of consultation and access
pt-BR: Data e hora da consulta e acesso

en: Electronic name
pt-BR: Nome eletrônico

en: Processor of request
pt-BR: Processador de solicitação

en: Instruction
pt-BR: Instrução

en: Bits per second
pt-BR: Bits por segundo

en: Password
pt-BR: Senha

en: Contact for access assistance
pt-BR: Contato para assistência de acesso

en: Name of location of host in subfield $a
pt-BR: Nome do local do host no subcampo $a

en: Operating system
pt-BR: Sistema operacional

en: Port
pt-BR: Porta

en: Electronic format type
pt-BR: Tipo de formato eletrônico

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: File size
pt-BR: Tamanho do arquivo

en: Terminal emulation
pt-BR: Emulação de terminal

en: Hours access method available
pt-BR: Método de acesso de horas disponível

en: Record control number
pt-BR: Número de controle do registro

en: Nonpublic note
pt-BR: Nota interna

en: Access method
pt-BR: Método de acesso

en: Public note
pt-BR: Nota pública

en: Tag of the source format field
pt-BR: Tag do campo de formato de origem

en: Indicators and subfields of the source format field
pt-BR: Indicadores e subcampos do campo de formato de origem

en: Header
pt-BR: Pedido

en: Record Identifier
pt-BR: Identificador de registro

en: Persistent Record Identifier
pt-BR: Identificador de Registro Persistente

en: Version Identifier
pt-BR: Identificador da versão

en: International Standard Authority Data Number (Obsolete)
pt-BR: Número de dados da autoridade padrão internacional (Obsoleto)

en: Other Identifier
pt-BR: Outro identificador

en: Other System Persistent Record Identifier
pt-BR: Outro identificador de registro persistente do sistema

en: Other System Control Numbers
pt-BR: Outros números de controle do sistema

en: Music Incipit
pt-BR: Música Incipit

en: International Standard Audiovisual Number (ISAN)
pt-BR: Número Padrão Internacional do Audiovisual (ISAN)

en: General Processing Data
pt-BR: Dados Gerais de Processamento

en: Language of the Entity
pt-BR: Idioma da Entidade

en: Nationality of the Entity
pt-BR: Nacionalidade da Entidade

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Nome da Entidade como Ponto de Acesso do Assunto

en: Coded Data Field: Personal Name
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Nome Pessoal

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Período de Tempo do Conteúdo do Trabalho

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Nome Territorial ou Geográfico

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Duração de Gravações de Som, Projeções Visuais, Composições Musicais e Performances

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Forma da Obra Musical e Tom ou Modo

en: Coded Data Field: Corporate Name
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Nome Corporativo

en: RULES
pt-BR: REGRAS

en: Coded Data Field: Title
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Título

en: Geographic Area Code
pt-BR: Código de área geográfica

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Authorized Access Point - Personal Name
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome Pessoal

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Título Coletivo

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome Territorial ou Geográfico

en: Authorized Access Point - Trademark
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Marca Registrada

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
pt-BR: Ponto de acesso autorizado - Dispositivo de impressora/editor

en: Authorized Access Point - Family Name
pt-BR: Ponto de acesso autorizado - Nome de família

en: Authorized Access Point - Character
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Caractere

en: Authorized Access Point - Title
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Título

en: Authorized Access Point - Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Título (Trabalho)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Título (Expressão) (Provisório)

en: Authorized Access Point - Collective Title
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Título Coletivo

en: Authorized Access Point - Name/Title
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome/Título

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome/Título (Trabalho)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome/Título (Expressão)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome/Título Convencional para Textos Jurídicos e Religiosos

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Nome/Título Coletivo

en: Authorized Access Point - Topical Subject
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Assunto Tópico

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Local e Data de Publicação, Desempenho, Proveniência, etc.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado - Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Information Note
pt-BR: Nota Informativa

en: Textual See Also Reference Note
pt-BR: Textual Veja também Nota de referência

en: Textual See Reference Note
pt-BR: Textual Ver Nota de Referência

en: General Explanatory Reference Note
pt-BR: Nota de Referência Explicativa Geral

en: General Scope Note
pt-BR: Nota Geral do Escopo

en: Users/Intended Audience Note
pt-BR: Nota para usuários/público-alvo

en: Biography and Activity Note
pt-BR: Biografia e Nota de Atividade

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
pt-BR: Nota de atividade referente à impressora/editora

en: Geographical Note
pt-BR: Nota Geográfica

en: Note on Work
pt-BR: Nota sobre a obra

en: Variant Access Point - Personal Name
pt-BR: Ponto de acesso variante - nome pessoal

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Nome Corporativo

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Nome Territorial ou Geográfico

en: Variant Access Point - Trademark
pt-BR: Ponto de acesso variante - marca registrada

en: Variant Access Point - Printer/Publisher Device
pt-BR: Ponto de acesso variante - Dispositivo de impressora/editor

en: Variant Access Point - Family Name
pt-BR: Ponto de acesso variante - nome de família

en: Variant Access Point - Character
pt-BR: Ponto de acesso variante - personagem

en: Variant Access Point - Title
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Título

en: Variant Access Point - Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Título (Obra)

en: Variant Access Point - Title (Expression) (Provisional)
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Título (Expressão) (Provisório)

en: Variant Access Point - Name/Title
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Nome/Título

en: Variant Access Point - Name/Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Nome/Título (Trabalho)

en: Variant Access Point - Name/Title (Expression)
pt-BR: Ponto de acesso variante - Nome/Título (Expressão)

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Nome/Título Convencional para Textos Jurídicos e Religiosos

en: Variant Access Point - Name/Collective Title
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Nome/Título Coletivo

en: Variant Access Point - Topical Subject
pt-BR: Ponto de acesso variante - assunto atual

en: Variant access point - Place and date of publication, performance, provenance etc.
pt-BR: Ponto de acesso variante - Local e data de publicação, desempenho, proveniência, etc.

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
pt-BR: Ponto de Acesso Variante - Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Related Access Point - Personal Name
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome pessoal

en: Related Access Point - Personal Name with Responsibility for the Work
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome pessoal com responsabilidade pelo trabalho

en: Related Access Point - Personal Name for a Contributor Associated with the Expression
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome pessoal de um colaborador associado à expressão

en: Related Access Point - Corporate Body Name
pt-BR: Ponto de Acesso Relacionado - Nome Corporativo

en: Related Access Point - Corporate Body Name with Responsibility for the Work
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome da pessoa jurídica com responsabilidade pela obra

en: Related Access Point - Corporate Body Name for a Contributor Associated with the Expression
pt-BR: Ponto de Acesso Relacionado - Nome Corporativo de um Colaborador Associado à Expressão

en: Related Access Point - Territorial or Geographical Name
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome territorial ou geográfico

en: Related Access Point - Trademark
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - marca registrada

en: Related Access Point - Printer/Publisher Device
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Dispositivo de impressora/editor

en: Related Access Point - Family Name
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome de família

en: Related Access Point - Family Name with Responsibility for the Work
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Sobrenome com responsabilidade pelo trabalho

en: Related Access Point - Family Name for a Associated with the Expression
pt-BR: Ponto de Acesso Relacionado - Nome de Família para um Associado com a Expressão

en: Related Access Point - Character
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Personagem

en: Related Access Point - Title
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Título

en: Related Access Point - Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Relacionado - Título (Obra)

en: Related Access Point - Title (Expression) (Provisional)
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Título (Expressão) (Provisório)

en: Related Access Point - Name/Title
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome/Título

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
pt-BR: Ponto de Acesso Relacionado - Nome/Título Convencional para Textos Jurídicos e Religiosos

en: Related Access Point - Name/Collective Title
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - Nome/Título coletivo

en: Related Access Point - Topical Subject
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - assunto atual

en: Related Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
pt-BR: Ponto de acesso relacionado - local e data de publicação, desempenho, proveniência, etc.

en: Related Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
pt-BR: Ponto de Acesso Relacionado - Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Subject Access Point - Personal Name
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome Pessoal

en: Subject Access Point - Corporate Body Name
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome Corporativo

en: Subject Access Point - Family Name
pt-BR: Ponto de acesso do assunto - nome de família

en: Subject Access Point - Topical Name
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome Tópico

en: Subject Access Point - Geographical Name
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome Geográfico

en: Subject Access Point - Uncontrolled Subject Terms
pt-BR: Ponto de acesso do sujeito - Termos do assunto não controlado

en: Subject Access Point - Trademark
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Marca Registrada

en: Subject Access Point - Hierarchical Geographical Name
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome Geográfico Hierárquico

en: Subject Access Point - Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Título (Obra)

en: Subject Access Point - Title (Expression)
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Título (Expressão)

en: Place(s) and Date(s) Associated with the Entity
pt-BR: Local(is) e Data(s) Associados à Entidade

en: Subject Access Point - Name/Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome/Título (Obra)

en: Subject Access Point - Name/Title (Expression)
pt-BR: Ponto de Acesso do Assunto - Nome/Título (Expressão)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
pt-BR: Classificação Decimal Universal (CDU)

en: Dewey Decimal Classification (DDC)
pt-BR: Classificação Decimal de Dewey (CDD)

en: Library of Congress Classification (LCC)
pt-BR: Classificação da Biblioteca do Congresso (LCC)

en: Other Classification Numbers
pt-BR: Outros números de classificação

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
pt-BR: Ponto de acesso autorizado em outro idioma e/ou script - Nome pessoal

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Nome Corporativo

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Nome Territorial ou Geográfico

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outro Idioma e/ou Escrita - Marca Registrada

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Linguagem e/ou Script - Impressora/Dispositivo Editor

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
pt-BR: Ponto de acesso autorizado em outro idioma e/ou script - Sobrenome

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
pt-BR: Ponto de acesso autorizado em outro idioma e/ou script - Caractere

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
pt-BR: Ponto de acesso autorizado em outro idioma e/ou script - Título

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Título (Trabalho)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Título (Expressão) (Provisório)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
pt-BR: Ponto de acesso autorizado em outro idioma e/ou script - Nome/Título

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Nome/Título (Trabalho)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Nome/Título (Expressão)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Nome/Título Convencional para Textos Jurídicos e Religiosos

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Nome/Título Coletivo

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Assunto Tópico

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Local e Data de Publicação, Performance, Proveniência, etc.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
pt-BR: Ponto de Acesso Autorizado em Outra Língua e/ou Escrita - Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Originating Source
pt-BR: Fonte de origem

en: Source Data Found
pt-BR: Dados de origem encontrados

en: Source Data Not Found
pt-BR: Dados de origem não encontrados

en: Usage or Scope Information
pt-BR: Informações de uso ou escopo

en: Corresponding Data in Other Systems
pt-BR: Dados correspondentes em outros sistemas

en: Example Under Note
pt-BR: Exemplo sob nota

en: General Cataloguer's Note
pt-BR: Nota do Catalogador Geral

en: Deleted Access Point Information
pt-BR: Informações de ponto de acesso excluídas

en: Replaced Access Point Information
pt-BR: Informações do ponto de acesso substituído

en: Electronic Location and Access
pt-BR: Localização e acesso eletrônico

en: Data Not Converted From Source Format
pt-BR: Dados não convertidos do formato de origem

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Personal Name
pt-BR: Nome pessoal

en: Corporate Body Name
pt-BR: Nome Corporativo

en: Territorial or Geographical Name
pt-BR: Nome Territorial ou Geográfico

en: Trademark
pt-BR: Marca

en: Printer/Publisher Device
pt-BR: Dispositivo de impressora/editor

en: Family Name
pt-BR: Nome de família

en: Character
pt-BR: Personagem

en: Title
pt-BR: Título

en: Title (Work)
pt-BR: Título (Obra)

en: Title (Expression)
pt-BR: Título (Expressão)

en: Collective Title
pt-BR: Título coletivo

en: Name/Title
pt-BR: Nome/título

en: Name/Title (Work)
pt-BR: Nome/Título (Obra)

en: Name/Title (Expression)
pt-BR: Nome/Título (Expressão)

en: Name/Collective Title
pt-BR: Nome/Título Coletivo

en: Topical Subject
pt-BR: Assunto Tópico

en: Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
pt-BR: Local e Data de Publicação, Desempenho, Proveniência, etc.

en: Form, Genre or Physical Characteristics
pt-BR: Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Default UNIMARC Standard Authority types:
pt-BR: Tipos de autoridade padrão UNIMARC padrão:

en: vocal a cappella music
pt-BR: música vocal à capela

en: instrumental music
pt-BR: música instrumental

en: vocal and instrumental music
pt-BR: música vocal e instrumental

en: electroacoustic music
pt-BR: música eletroacústica

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
pt-BR: música de mídia mista (eletroacústica e outras mídias)

en: undefined,variable
pt-BR: indefinido,variável

en: other
pt-BR: outro

en: cartographic tactile image
pt-BR: imagem tátil cartográfica

en: computer dataset
pt-BR: conjunto de dados do computador

en: computer program
pt-BR: programa de computador

en: cartographic dataset
pt-BR: conjunto de dados cartográficos

en: cartographic three-dimensional form
pt-BR: forma cartográfica tridimensional

en: cartographic image
pt-BR: imagem cartográfica

en: cartographic moving image
pt-BR: imagem cartográfica em movimento

en: cartographic tactile three-dimensional form
pt-BR: forma cartográfica tátil tridimensional

en: notated music
pt-BR: música anotada

en: notated movement
pt-BR: movimento notado

en: performed music
pt-BR: música executada

en: sounds
pt-BR: sons

en: spoken word
pt-BR: palavra falada

en: still image
pt-BR: imagem estática

en: tactile three-dimensional form
pt-BR: forma tridimensional tátil

en: tactile image
pt-BR: imagem tátil

en: tactile notated music
pt-BR: música com notação tátil

en: tactile notated movement
pt-BR: movimento notado tátil

en: tactile text
pt-BR: texto tátil

en: three-dimensional form
pt-BR: forma tridimensional

en: two-dimensional moving image
pt-BR: imagem em movimento bidimensional

en: three-dimensional moving image
pt-BR: imagem em movimento tridimensional

en: text
pt-BR: texto

en: audio
pt-BR: áudio

en: electronic
pt-BR: electrónico

en: microform
pt-BR: microforma

en: microscopic
pt-BR: microscópico

en: projected
pt-BR: projetado

en: stereographic
pt-BR: estereográfica

en: video
pt-BR: vídeo

en: multiple media
pt-BR: multimédia

en: unmediated
pt-BR: não mediado

en: other media
pt-BR: outras mídias

en: computer
pt-BR: computador

en: unspecified
pt-BR: não especificado

en: Reproduction is not complete
pt-BR: A reprodução não está completa

en: Reproduction is complete
pt-BR: A reprodução está completa

en: undetermined
pt-BR: indefinido

en: Acquisition framework
pt-BR: Estrutura de aquisição

en: Default UNIMARC bibligraphic framework in English.
pt-BR: Estrutura bibliográfica UNIMARC padrão em inglês.

en: Withdrawn status
pt-BR: Situação do descarte

en: Damaged status
pt-BR: Status danificado

en: Lost status
pt-BR: Situação das perdas

en: Use restrictions
pt-BR: Usar restrições

en: Date acquired
pt-BR: Data de aquisição

en: Copy number
pt-BR: Número do exemplar

en: Coded location qualifier
pt-BR: Qualificador de local codificado

en: Koha itemnumber (autogenerated)
pt-BR: Número do exemplar Koha (gerado automaticamente)

en: Source of acquisition
pt-BR: Fonte de aquisição

en: Home library
pt-BR: Biblioteca de origem

en: Current library
pt-BR: Biblioteca atual

en: Shelving location
pt-BR: Localização na estante

en: Barcode
pt-BR: Código de barras

en: Cost, replacement price
pt-BR: Custo, preço de reposição

en: Collection
pt-BR: Coleção

en: Price effective from
pt-BR: Data do preço efetivo

en: Inventory number
pt-BR: Número do inventário

en: Full call number
pt-BR: Número de chamada completo

en: Materials specified (bound volume or other part)
pt-BR: Materiais especificados (volume encadernado ou outra parte)

en: Date last checked out
pt-BR: Data do último empréstimo

en: Checked out
pt-BR: Emprestado

en: Not for loan
pt-BR: Não pode ser emprestado

en: Cost, normal purchase price
pt-BR: Custo, preço normal de compra

en: Shelving control number
pt-BR: Número de controle da estante

en: Total holds
pt-BR: Total de reservas

en: Serial enumeration / chronology
pt-BR: Enumeração serial / cronologia

en: Total checkouts
pt-BR: Total de empréstimos

en: Total renewals
pt-BR: Total de renovações

en: Date last seen
pt-BR: Data de último acesso

en: Non-public note
pt-BR: Nota interna

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Ensembles
pt-BR: [Obsoleto] Instrumentos ou vozes para conjuntos

en: [Obsolete] Instruments or Voices for Soloists
pt-BR: [Obsoleto] Instrumentos ou Vozes para Solistas

en: Institution to which the Field Applies
pt-BR: Instituição à qual o campo se aplica

en: Number (ISBN)
pt-BR: Número (ISBN)

en: Terms of Availability and/or Price
pt-BR: Termos de Disponibilidade e/ou Preço

en: Erroneous ISBN
pt-BR: ISBN incorreto

en: Number (ISSN)
pt-BR: Número (ISSN)

en: ISSN-L or linking ISSN
pt-BR: ISSN-L ou ISSN de ligação

en: Cancelled ISSN-L
pt-BR: ISSN-L cancelado

en: Cancelled ISSN
pt-BR: ISSN cancelado

en: Erroneous ISSN or ISSN-L
pt-BR: ISSN ou ISSN-L incorreto

en: Fingerprint System Code
pt-BR: Código do sistema de impressão digital

en: Fingerprint
pt-BR: Impressão digital

en: Number (ISMN)
pt-BR: Número (ISMN)

en: Erroneous ISMN
pt-BR: ISMN errado

en: Erroneous Article Identifier
pt-BR: Identificador de artigo incorreto

en: Number (ISRN)
pt-BR: Número (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
pt-BR: ISRN cancelado/inválido/errôneo

en: Number (ISRC)
pt-BR: Número (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
pt-BR: Termos de Disponibilidade e/ou Preço [Obsoleto]

en: Country Code
pt-BR: Código do país

en: Erroneous number
pt-BR: Número incorreto

en: Erroneous Number
pt-BR: Número incorreto

en: System Control Number
pt-BR: Número de Controle do Sistema

en: Cancelled or Invalid Control Number
pt-BR: Número de controle cancelado ou inválido

en: System code for musical notation
pt-BR: Código do sistema para notação musical

en: Erroneous CODEN
pt-BR: CODEN incorreto

en: Terms of availability and/or price
pt-BR: Condições de disponibilidade e/ou preço

en: Erroneous publisher's number
pt-BR: Número do editor incorreto

en: Standard Number
pt-BR: Número padrão

en: Additional codes following standard number or code
pt-BR: Códigos adicionais seguindo o número padrão ou código

en: Erroneous Number or Code
pt-BR: Número ou Código incorreto

en: Language of Text, Soundtrack etc.
pt-BR: Idioma do texto, trilha sonora, etc.

en: Language of Intermediate Text when Item is Not Translated from Original
pt-BR: Idioma do texto intermediário quando o exemplar não é traduzido do original

en: Language of Original Work
pt-BR: Idioma da obra original

en: Language of Summary
pt-BR: Idioma do resumo

en: Language of Contents Page
pt-BR: Idioma da página de conteúdo

en: Language of Title Page if Different from Text
pt-BR: Idioma da página de título, se diferente do texto

en: Language of Title Proper if Not First Language of Text, Soundtrack, etc.
pt-BR: Idioma do título adequado, se não o primeiro idioma do texto, trilha sonora, etc.

en: Language of Libretto, etc.
pt-BR: Linguagem do libreto, etc.

en: Language of Accompanying Material
pt-BR: Idioma do Material de Acompanhamento

en: Language of Subtitles
pt-BR: Idioma das legendas

en: Source of non-ISO code
pt-BR: Origem do código não ISO

en: Country of publication
pt-BR: País de publicação

en: Locality (non-ISO)
pt-BR: Localidade (não ISO)

en: Locality (ISO)
pt-BR: Localidade (ISO)

en: Monograph Coded Data
pt-BR: Dados codificados da monografia

en: Form of resource: Coded Data: Medium Designator
pt-BR: Forma do recurso: Dados codificados: Designador médio

en: Continuing resource Coded Data
pt-BR: Dados codificados de recursos contínuos

en: Coded Data - General
pt-BR: Dados codificados - Geral

en: Motion Picture Coded Data - Archival
pt-BR: Dados codificados de filmes - arquivamento

en: Coded Data for Graphics
pt-BR: Dados codificados para gráficos

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
pt-BR: Dados codificados para artefatos tridimensionais e realia

en: Cartographic Material Coded Data (General)
pt-BR: Dados Codificados de Material Cartográfico (Geral)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
pt-BR: Dados codificados do material cartográfico: atributos físicos (geral)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
pt-BR: Dados codificados de fotografia aérea e sensoriamento remoto: atributos físicos

en: Type of Scale
pt-BR: Tipo de Escala

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
pt-BR: Escala Horizontal Linear de Razão Constante

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
pt-BR: Escala Vertical Linear de Razão Constante

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
pt-BR: Coordenadas - longitude mais ocidental

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
pt-BR: Coordenadas - longitude mais oriental

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
pt-BR: Coordenadas - latitude mais a norte

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
pt-BR: Coordenadas - latitude mais a sul

en: Angular Scale
pt-BR: Escala Angular

en: Declination - Northern Limit
pt-BR: Declinação - Limite Norte

en: Declination - Southern Limit
pt-BR: Declinação - Limite Sul

en: Right ascension - Eastern Limits
pt-BR: Ascensão reta - Limites orientais

en: Right ascension - Western Limits
pt-BR: Ascensão reta - Limites ocidentais

en: Equinox
pt-BR: Equinócio

en: Epoch
pt-BR: Época

en: Planet
pt-BR: Planeta

en: Character of Image
pt-BR: Personagem de Imagem

en: Form of Cartographic Item
pt-BR: Formulário de Exemplar Cartográfico

en: Presentation Technique for Photographic or Non-Photographic Image
pt-BR: Técnica de Apresentação de Imagem Fotográfica ou Não Fotográfica

en: Position of Platform for Photographic or Remote Sensing Image
pt-BR: Posição da Plataforma para Imagem Fotográfica ou de Sensoriamento Remoto

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
pt-BR: Categoria de Satélite para Imagem de Sensoriamento Remoto

en: Name of Satellite for Remote Sensing Image
pt-BR: Nome do Satélite para Imagem de Sensoriamento Remoto

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
pt-BR: Técnica de Gravação para Imagem de Sensoriamento Remoto

en: Format of Notated Music
pt-BR: Formato de Música Notada

en: Literary Text Indicator (Non-Music Performance)
pt-BR: Indicador de texto literário (apresentação não musical)

en: Multiple Musical Format
pt-BR: Múltiplos Formatos Musicais

en: Sound Recording Coded Data (General)
pt-BR: Dados codificados de gravação de som (geral)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
pt-BR: Dados codificados de gravação de som (detalhe)

en: Key or mode of Musical Work
pt-BR: Chave ou modo de obra musical

en: Microform Coded Data Physical Attributes
pt-BR: Atributos físicos de dados codificados em microforma

en: Spheroid
pt-BR: Esferóide

en: Horizontal Datum
pt-BR: Datum horizontal

en: Grid and Referencing System
pt-BR: Grade e sistema de referência

en: Overlapping and Referencing System
pt-BR: Sistema de Sobreposição e Referência

en: Secondary Grid and Referencing System
pt-BR: Grade Secundária e Sistema de Referência

en: Vertical Datum
pt-BR: Datum vertical

en: Unit of Measurement of Heighting
pt-BR: Unidade de Medida de Altura

en: Contour Interval
pt-BR: Intervalo de contorno

en: Supplementary Contour Interval
pt-BR: Intervalo de Contorno Suplementar

en: Unit of Measurement of Bathymetry
pt-BR: Unidade de Medida de Batimetria

en: Bathymetric Interval
pt-BR: Intervalo batimétrico

en: Supplementary Bathymetric Interval
pt-BR: Intervalo batimétrico suplementar

en: Coded Data for Electronic Resources
pt-BR: Dados codificados para recursos eletrônicos

en: Antiquarian Coded Data - General
pt-BR: Dados Codificados do Antiquário - Geral

en: Institution and Copy to Which the Field Applies
pt-BR: Instituição e cópia à qual o campo se aplica

en: Coded data - Copy specific attributes
pt-BR: Dados codificados - Copiar atributos específicos

en: Binding specific characteristics
pt-BR: Características específicas vinculativas

en: Age
pt-BR: Idade

en: Binding State of Preservation code - specific
pt-BR: Código vinculativo do estado de preservação - específico

en: Body of the Book Specific Characteristics
pt-BR: Corpo do Livro Características Específicas

en: Body of the Book State of Preservation Code - specific
pt-BR: Corpo do Livro Código do Estado de Conservação - específico

en: Type of Performance Medium
pt-BR: Tipo de meio de desempenho

en: Instrument/Voice, Conductor, Other Performer or Device
pt-BR: Instrumento/Voz, Maestro, Outro Intérprete ou Dispositivo

en: Type of Ensemble
pt-BR: Tipo de conjunto

en: Group within Larger Ensemble
pt-BR: Grupo dentro do Conjunto Maior

en: Number of Parts
pt-BR: Número de partes

en: Number of Players
pt-BR: Número de jogadores

en: Type of performance medium
pt-BR: Tipo de meio de desempenho

en: Instrument or Voice Soloist
pt-BR: Instrumento ou Voz Solista

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Not Included in an Ensemble
pt-BR: Instrumento ou Voz Não Solista, Regente, Outro Intérprete ou Dispositivo, Não Incluído em um Conjunto

en: Vocal or Instrumental Ensemble
pt-BR: Conjunto Vocal ou Instrumental

en: Instrument or Voice Non-soloist, Conductor, Other Performer or Device, Included in an Ensemble
pt-BR: Instrumento ou Voz Não Solista, Regente, Outro Intérprete ou Dispositivo, Incluído em um Conjunto

en: Specific Instrument
pt-BR: Instrumento específico

en: ISBD Content form Code
pt-BR: Código do formulário de conteúdo ISBD

en: ISBD Content Qualification Code
pt-BR: Código de Qualificação de Conteúdo ISBD

en: Other Coding for Content Form
pt-BR: Outra codificação para formulário de conteúdo

en: ISBD Media Type Code
pt-BR: Código de tipo de mídia ISBD

en: Other Coding for Media Type
pt-BR: Outra codificação para tipo de mídia

en: Materials specified
pt-BR: Materiais especificados

en: Type of Carrier Code
pt-BR: Tipo de código da operadora

en: Title Proper
pt-BR: Título próprio

en: General Material Designation
pt-BR: Designação geral de material

en: Title Proper by Another Author
pt-BR: Título próprio de outro autor

en: Other Title Information
pt-BR: Outras informações do título

en: First Statement of Responsibility
pt-BR: Primeira Declaração de Responsabilidade

en: Subsequent Statement of Responsibility
pt-BR: Termo de Responsabilidade Subseqüente

en: Number of a Part
pt-BR: Número de uma parte

en: Name of a Part
pt-BR: Nome de uma parte

en: Inclusive dates
pt-BR: Intervalo de datas

en: Bulk dates
pt-BR: Data da unidade física

en: Title page information following the title proper (for older monographic publications)
pt-BR: Informações da página de título após o título propriamente dito (para publicações monográficas mais antigas)

en: Volume Designation
pt-BR: Designação de volume

en: Language of Parallel Title Proper
pt-BR: Idioma do Título Paralelo Próprio

en: Content form
pt-BR: Formulário de conteúdo

en: Content qualification
pt-BR: Qualificação de conteúdo

en: Media type
pt-BR: Tipo da mídia

en: Issue Statement
pt-BR: Título do fascículo

en: Parallel Edition Statement
pt-BR: Declaração de Edição Paralela

en: Statement of Responsibility Relating to Edition
pt-BR: Termo de Responsabilidade Relativo à Edição

en: Mathematical Data Statement
pt-BR: Declaração de Dados Matemáticos

en: Statement of scale
pt-BR: Indicação de escala

en: Statement of projection
pt-BR: Indicação de projeção

en: Statement of coordinates
pt-BR: Indicação de coordenadas

en: Right ascension and declination
pt-BR: Ascensão reta e declinação

en: Statement of equinox
pt-BR: Indicação de equinócio

en: Numbering: Dates and Volume Designations
pt-BR: Numeração: Datas e designações de volume

en: Source of Numbering Information
pt-BR: Fonte de informações de numeração

en: Printed Music Specific Statement
pt-BR: Declaração Específica de Música Impressa

en: Parallel Printed Music Specific Statement(s)
pt-BR: Declaração(ões) Específica(s) de Música Impressa Paralela(s)

en: Place of Publication, Distribution, etc.
pt-BR: Local de Publicação, Distribuição, etc.

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
pt-BR: Endereço do Editor, Distribuidor, etc.

en: Name of Publisher, Distributor, etc.
pt-BR: Nome do Editor, Distribuidor, etc.

en: Date of Publication, Distribution, etc.
pt-BR: Data de Publicação, Distribuição, etc.

en: Place of Manufacture
pt-BR: Local de Fabricação

en: Address of Manufacturer
pt-BR: Endereço do Fabricante

en: Name of Manufacturer
pt-BR: Nome do fabricante

en: Date of Manufacture
pt-BR: Data de fabricação

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the main source of information
pt-BR: Imprimir e/ou publicar informações transcritas conforme encontradas na fonte principal de informações

en: Printing and/or publishing information transcribed as found in the colophon
pt-BR: Imprimindo e/ou publicando informações transcritas conforme encontradas no colofão

en: Place of Publication, Production, Distribution or Manufacture
pt-BR: Local de publicação, produção, distribuição ou fabricação

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
pt-BR: Endereço do Editor, Produtor, Distribuidor ou Fabricante

en: Name of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
pt-BR: Nome da Editora, Produtora, Distribuidora ou Fabricante

en: Date of Publication, Production, Distribution or Manufacture or Copyright Notice
pt-BR: Data de Publicação, Produção, Distribuição ou Fabricação ou Aviso de Direitos Autorais

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information
pt-BR: Impressão e/ou publicação de informações transcritas conforme encontradas na fonte principal de informações

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon
pt-BR: Imprimindo e/ou publicando informações transcritas conforme encontradas no colofão

en: Specific Material Designation and Extent of Item
pt-BR: Designação de Material Específico e Extensão do Exemplar

en: Materials and Technique display
pt-BR: Exibição de Materiais e Técnicas

en: Other Physical Details
pt-BR: Outros detalhes físicos

en: Dimensions
pt-BR: Dimensões

en: Accompanying Material
pt-BR: Material que o acompanha

en: Series Title
pt-BR: Título da série

en: Parallel Series Title
pt-BR: Título da Série Paralela

en: Statement of Responsibility
pt-BR: Termo de Responsabilidade

en: ISSN of Series
pt-BR: ISSN da série

en: Language of Parallel Title
pt-BR: Idioma do Título Paralelo

en: Designation and extent of file
pt-BR: Designação e extensão do arquivo

en: File type
pt-BR: Tipo de arquivo

en: Encoding standard
pt-BR: Padrão de codificação

en: Version of encoding standard
pt-BR: Versão do padrão de codificação

en: Details of encoding standard
pt-BR: Detalhes do padrão de codificação

en: Resolution
pt-BR: Resolução

en: Regional encoding
pt-BR: Codificação regional

en: Encoded bitrate
pt-BR: Taxa de bits codificada

en: Organization
pt-BR: Organização

en: Arrangement
pt-BR: Arranjo

en: Level
pt-BR: Nível

en: Carrier Type Designation
pt-BR: Designação do Tipo de Transportadora

en: Institution and Copy to Which Field Applies
pt-BR: Instituição e cópia a que campo se aplica

en: Action
pt-BR: Ação

en: Action Identification
pt-BR: Identificação de ação

en: Time of Action
pt-BR: Tempo de Ação

en: Action Interval
pt-BR: Intervalo de ação

en: Contingency for Action
pt-BR: Contingência para Ação

en: Authorisation
pt-BR: Autorização

en: Jurisdiction
pt-BR: Jurisdição

en: Method of Action.
pt-BR: Método de Ação.

en: Site of Action
pt-BR: Local de Ação

en: Action Agent
pt-BR: Agente de ação

en: Status
pt-BR: Situação

en: Extent
pt-BR: Extensão

en: Type of Unit
pt-BR: Tipo de unidade

en: Non-public Note
pt-BR: Nota interna

en: Public Note
pt-BR: Nota pública

en: Name of source
pt-BR: Nome da fonte

en: Dates of Coverage
pt-BR: Datas de Cobertura

en: Location within source
pt-BR: Localização dentro da fonte

en: Text of Unstructured Note
pt-BR: Texto da nota não estruturada

en: Type of reproduction
pt-BR: Tipo de reprodução

en: Place of reproduction
pt-BR: Local de reprodução

en: Agency Responsible for the Reproduction
pt-BR: Agência Responsável pela Reprodução

en: Date of publication for the reproduction
pt-BR: Data de publicação para reprodução

en: Physical description of the reproduction
pt-BR: Descrição física da reprodução

en: Series statement for the reproduction
pt-BR: Declaração de série para a reprodução

en: Completeness of the reproduction code
pt-BR: Integridade do código de reprodução

en: Coverage of the reproduction
pt-BR: Cobertura da reprodução

en: Terms of access to the reproduction
pt-BR: Termos de acesso à reprodução

en: Note About Reproduction
pt-BR: Nota sobre reprodução

en: URL of the reproduction
pt-BR: URL da reprodução

en: Date of consultation
pt-BR: Data da consulta

en: ISSN of the reproduction
pt-BR: ISSN da reprodução

en: ISBN of the reproduction
pt-BR: ISBN da reprodução

en: Date when the URL in $u was found to be invalid
pt-BR: Data em que a URL em $u foi considerada inválida

en: Frequency
pt-BR: Periodicidade

en: Dates of Frequency
pt-BR: Datas de Frequência

en: Title of level 1 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 1

en: Title of level 2 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 2

en: Title of level 3 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 3

en: Title of level 4 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 4

en: Title of level 5 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 5

en: Title of level 6 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 6

en: Title of level 7 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 7

en: Title of level 8 subdivision
pt-BR: Título da subdivisão de nível 8

en: Sequence of pages or first page of a subdivision
pt-BR: Sequência de páginas ou primeira página de uma subdivisão

en: Other information concerning a subdivision
pt-BR: Outras informações sobre uma subdivisão

en: Dissertation or thesis details and type of degree
pt-BR: Detalhes da dissertação ou tese e tipo de grau

en: Discipline of degree
pt-BR: Disciplina de grau

en: Date of degree
pt-BR: Data de graduação

en: Body granting the degree
pt-BR: Entidade que concede o grau

en: Title of other edition of dissertation or thesis
pt-BR: Título de outra edição de dissertação ou tese

en: Text preceding or following the note
pt-BR: Texto antes ou depois da nota

en: Preferred Citation
pt-BR: Citação preferida

en: Text of awards note
pt-BR: Texto da nota de premiação

en: Name of award
pt-BR: Nome do prêmio

en: Year of award
pt-BR: Premio do ano

en: Country of award
pt-BR: País do prêmio

en: Identification of the Holder
pt-BR: Identificação do Titular

en: Control number
pt-BR: Número de controle

en: Funding Organization
pt-BR: Organização de Financiamento

en: Program
pt-BR: Programa

en: Project Number
pt-BR: Número do projeto

en: Project Name
pt-BR: Nome do Projeto

en: Project Acronym
pt-BR: Sigla do Projeto

en: Source for Acquisition/Subscription Address
pt-BR: Origem do Endereço de Aquisição/Assinatura

en: Stock Number
pt-BR: Número do estoque

en: Medium
pt-BR: Meio

en: Terms of Availability
pt-BR: Termos de disponibilidade

en: Terms governing access, use and reproduction
pt-BR: Termos que regem o acesso, uso e reprodução

en: Authorization
pt-BR: Autorização

en: Authorized users
pt-BR: Usuários autorizados

en: Bibliographic Record Identifier
pt-BR: Identificador de Registro Bibliográfico

en: Koha number
pt-BR: Número Koha

en: Author
pt-BR: Autor

en: Place of Publication
pt-BR: Local de publicação

en: Date of Publication
pt-BR: Data da publicação

en: Parallel title
pt-BR: Título paralelo

en: Other title information.
pt-BR: Outras informações do título.

en: Physical description
pt-BR: Descrição física

en: International standard identifier for a work
pt-BR: Identificador padrão internacional para uma obra

en: International standard identifier for an expression
pt-BR: Identificador padrão internacional para uma expressão

en: Series statement
pt-BR: Título da série

en: Volume Number
pt-BR: Número do volume

en: International Standard Serial Number
pt-BR: ISSN - International Standard Serial Number

en: International Standard Book Number
pt-BR: ISBN - International Standard Book Number

en: Preferred access point
pt-BR: Ponto de acesso preferido

en: Language (when part of a heading)
pt-BR: Idioma (quando parte de um título)

en: Miscellaneous Information
pt-BR: Miscelânea

en: Version (or Date of Version)
pt-BR: Versão (ou Data da Versão)

en: Medium of Performance (for Music)
pt-BR: Meio de apresentação (para música)

en: Numeric Designation (for Music)
pt-BR: Designação Numérica (para Música)

en: Key (for Music)
pt-BR: Tecla (para música)

en: Additional Elements (for Music)
pt-BR: Elementos adicionais (para música)

en: Collective Uniform Title
pt-BR: Título Uniforme Coletivo

en: Collective Uniform Subtitle
pt-BR: Subtítulo Coletivo Uniforme

en: Date of Publication, etc.
pt-BR: Data de Publicação, etc.

en: Language (when part of heading)
pt-BR: Idioma (quando parte do título)

en: Form Heading Proper
pt-BR: Cabeçalho do Formulário Próprio

en: Month and Day
pt-BR: Mês e dia

en: Personal Name - Entry Element of Person
pt-BR: Nome Pessoal - Elemento de Entrada da Pessoa

en: Personal Name - Part of Name Other than Entry Element Forename
pt-BR: Nome pessoal - Parte do nome diferente do elemento de entrada Nome próprio

en: Personal Name - Dates
pt-BR: Nome Pessoal - Datas

en: Personal Name Qualifier
pt-BR: Qualificador de nome pessoal

en: Title of Part
pt-BR: Título da Parte

en: Year
pt-BR: Ano

en: Numeration (Arabic)
pt-BR: Numeração (árabe)

en: Numeration (Roman)
pt-BR: Numeração (romana)

en: Institution in Locality
pt-BR: Instituição na localidade

en: Place in Locality
pt-BR: Lugar na localidade

en: Authority Entry Record Number
pt-BR: Número de Registro de Entrada de Autoridade

en: Parallel Title
pt-BR: Título Paralelo

en: Number of Part
pt-BR: Número da parte

en: Name of Part
pt-BR: Nome da parte

en: Volume or Dates associated with Title
pt-BR: Volume ou datas associadas ao título

en: Language of Title
pt-BR: Idioma do título

en: Half title
pt-BR: Meio título

en: Added Title-page Title
pt-BR: Adicionado título da página de título

en: Variant Title
pt-BR: Título da Variante

en: Title proper, variant title or uniform title in standard modern spelling
pt-BR: Título próprio, título variante ou título uniforme na ortografia moderna padrão

en: Former Title Proper
pt-BR: Antigo Título Próprio

en: Volumes or Dates of Former Title
pt-BR: Volumes ou datas do título anterior

en: ISSN of Former Title
pt-BR: ISSN do título anterior

en: Key Title
pt-BR: Título da tecla

en: Qualifier
pt-BR: Qualificador

en: Volume or Dates Associated with Key Title
pt-BR: Volume ou datas associadas ao título-chave

en: Abbreviated Title
pt-BR: Título abreviado

en: Additional Title
pt-BR: Título Adicional

en: Other title information
pt-BR: Outras informações do título

en: Number of part
pt-BR: Número da parte

en: Name of part
pt-BR: Nome da parte

en: Translated Title
pt-BR: Título traduzido

en: Language of Translated Title
pt-BR: Idioma do título traduzido

en: Artificial title
pt-BR: Título artificial

en: Institution and Copy to which the Field Applies
pt-BR: Instituição e cópia à qual o campo se aplica

en: Entry Element Name
pt-BR: Nome do elemento de entrada

en: Arranged Statement (for Music)
pt-BR: Declaração Arranjada (para Música)

en: Subject Category Entry Element Text
pt-BR: Texto do elemento de entrada da categoria de assunto

en: Subject Category Subdivision Code
pt-BR: Código de Subdivisão de Categoria de Assunto

en: Subject Category Code
pt-BR: Código da categoria do assunto

en: Subject Category Subdivision Text
pt-BR: Texto da subdivisão da categoria de assunto

en: Intermediate Political Jurisdiction
pt-BR: Jurisdição Política Intermediária

en: State or Province etc.
pt-BR: Estado ou Província etc.

en: Institution and Copy to which the field applies
pt-BR: Instituição e Cópia à qual o campo se aplica

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
pt-BR: País (Estado-Nação) ou Entidade Maior País

en: Building, vehicle, etc.
pt-BR: Edifício, veículo, etc.

en: Date 1
pt-BR: Data 1

en: Date 2
pt-BR: Data 2

en: Other geographic regions or features
pt-BR: Outras regiões geográficas ou características

en: Extraterrestrial area
pt-BR: Área extraterrestre

en: Make and Model of Machines
pt-BR: Marca e Modelo das Máquinas

en: Programming Languages
pt-BR: Linguagens de programação

en: Operating System
pt-BR: Sistema operacional

en: Form
pt-BR: Forma

en: Code
pt-BR: Código

en: Subject Indicator Number
pt-BR: Número do Indicador do Assunto

en: Reference Indicator Number
pt-BR: Número do Indicador de Referência

en: Language of Terms
pt-BR: Idioma dos Termos

en: Classification Record Number
pt-BR: Número do Registro de Classificação

en: Edition
pt-BR: Edição

en: Class number
pt-BR: Número da classe

en: Book number
pt-BR: Número do livro

en: Book Number
pt-BR: Número do livro

en: Classification Subdivision
pt-BR: Subdivisão de classificação

en: Additions to Names Other than Dates
pt-BR: Acréscimos a nomes que não sejam datas

en: International standard identifier for the name
pt-BR: Identificador padrão internacional para o nome

en: Part or Role played
pt-BR: Parte ou papel desempenhado

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
pt-BR: Número do evento e/ou Número de Partes do evento

en: Part of Name Other than Entry Element and Inverted Element
pt-BR: Parte do nome diferente do elemento de entrada e do elemento invertido

en: Data Element
pt-BR: Elemento de dados

en: Qualifications
pt-BR: Qualificações

en: Uniform title
pt-BR: Título uniforme

en: Date of Transaction
pt-BR: Data da Transação

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
pt-BR: Regras de Catalogação (Convenções Descritivas)

en: Original Control Number
pt-BR: Número de controle original

en: ISSN Centre Code
pt-BR: Código do Centro ISSN

en: Text of note
pt-BR: Texto da nota

en: Code of Institution
pt-BR: Código da Instituição

en: Institution Identifier
pt-BR: Identificador da Instituição

en: Sub-Location Identifier
pt-BR: Identificador de sublocalização

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
pt-BR: Qualificador de local codificado (2 ou 3 caracteres)

en: Non-coded Location Qualifier
pt-BR: Qualificador de local não codificado

en: Call Number Prefix
pt-BR: Prefixo do Número de Chamada

en: Call Number
pt-BR: Número de chamada

en: Shelving Form of Title, Author, Author/Title
pt-BR: Forma de Arquivamento de Título, Autor, Autor/Título

en: Call Number Suffix
pt-BR: Sufixo do Número de Chamada

en: Item Identifier
pt-BR: Identificador do exemplar

en: Copy Identifier
pt-BR: Copiar identificador

en: Copy Number
pt-BR: Número da cópia

en: Non-public Note.
pt-BR: Nota interna.

en: Link text
pt-BR: Texto de ligação

en: Date and Hour of Consultation and Access
pt-BR: Data e Hora de Consulta e Acesso

en: Electronic Format Type
pt-BR: Tipo de formato eletrônico

en: Tag of the Source Format Field
pt-BR: Tag do Campo Formato Fonte

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
pt-BR: Indicadores e Subcampos do Campo Formato de Origem

en: Koha biblio number
pt-BR: Número de registro Koha

en: Koha biblioitem number
pt-BR: Número do exemplar Koha

en: Koha biblio creation date
pt-BR: Data de criação do registro Koha

en: Koha biblio modification date
pt-BR: Data de modificação do registro Koha

en: Serial
pt-BR: Periódico

en: Koha item type
pt-BR: Tipo de material Koha

en: Number of issues
pt-BR: Número de fascículos

en: Koha issues (borrowed), all copies
pt-BR: Publicações do Koha (emprestadas), todas as cópias

en: Source of classification or shelving scheme
pt-BR: Fonte de classificação ou esquema de arquivamento

en: Koha normalized classification for sorting
pt-BR: Classificação normalizada do Koha para ordenação

en: Serial record
pt-BR: Registro de série

en: Record Label
pt-BR: Gravadora

en: Fingerprint Identifier
pt-BR: Identificador de impressão digital

en: Article Identifier
pt-BR: Identificador do Artigo

en: Other Standard Identifier
pt-BR: Outro identificador padrão

en: National Bibliography Number
pt-BR: Número Bibliográfico Nacional

en: Legal Deposit Number
pt-BR: Número de Depósito Legal

en: Government Publication Number
pt-BR: Número de Publicação do Governo

en: Other system persistent record identifier
pt-BR: Outro identificador de registro persistente do sistema

en: CODEN (Serials)
pt-BR: CODEN (Seriados)

en: Publisher's Number
pt-BR: Número da editora

en: International Article Number (EAN)
pt-BR: Número de Artigo Internacional (EAN)

en: Language of the Resource
pt-BR: Idioma do recurso

en: Country of Publication or Production
pt-BR: País de Publicação ou Produção

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Material Textual, Monográfico

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Material Textual - Atributos Físicos

en: Coded Data Field: Continuing Resources
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Recursos contínuos

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Projeções Visuais, Gravações de Vídeo e Filmes

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
pt-BR: Campos de Dados Codificados: Projeções Visuais, Gravações de Vídeo e Filmes

en: Coded Data Field: Graphics
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Gráficos

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Artefatos Tridimensionais e Realia

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Materiais Cartográficos - Geral

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Materiais Cartográficos: Atributos Físicos

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Período de Tempo do Conteúdo do exemplar

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Recursos Cartográficos - Escala e Coordenadas

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Materiais Cartográficos - Análise de Designação de Material Específico

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
pt-BR: Campo de dados codificados: gravações de som e música

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Gravações de Som - Atributos Físicos

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
pt-BR: Campo de dados codificados: Duração de gravações sonoras e música impressa

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Microformas - Atributos Físicos

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Materiais Cartográficos: Medição Geodésica, Grade e Vertical

en: Coded Data Field: Electronic Resources
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Recursos Eletrônicos

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
pt-BR: Campo de dados codificado: Antiquário - Geral

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Copiar Atributos Específicos

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Meio de Desempenho [Obsoleto]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Meio de Desempenho

en: Coded Data Field: content form
pt-BR: Campo de dados codificados: formulário de conteúdo

en: Coded Data Field: media type
pt-BR: Campo de dados codificados: tipo de mídia

en: Coded Data Field: Type of Carrier
pt-BR: Campo de Dados Codificados: Tipo de Transportadora

en: Title and Statement of Responsibility
pt-BR: Título e Declaração de Responsabilidade

en: Coded Data Field: Content Form
pt-BR: Campo de dados codificados: formulário de conteúdo

en: Edition Statement
pt-BR: Edição

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
pt-BR: Material Área Específica: Recursos Cartográficos - Dados Matemáticos

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
pt-BR: Área Específica de Material: Numeração de Recursos contínuos

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
pt-BR: Área Específica de Material: Declaração Específica de Música Impressa

en: Publication, Distribution, etc.
pt-BR: Publicação, Distribuição, etc.

en: Projected Publication Date
pt-BR: Data de publicação projetada

en: Production, Publication, Distribution, Manufacture statements
pt-BR: Produção, publicação, distribuição, declarações de fabricação

en: Physical Description
pt-BR: Descrição física

en: Series
pt-BR: Séries

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
pt-BR: Área Específica do Material: Características do Recurso Eletrônico

en: Digital File Characteristics
pt-BR: Características do arquivo digital

en: Organization and Arrangement of Materials
pt-BR: Organização e Disposição de Materiais

en: Carrier Type
pt-BR: Tipo de operadora

en: General Notes
pt-BR: Notas gerais

en: Notes Pertaining to Identification Numbers
pt-BR: Notas Relativas a Números de Identificação

en: Notes Pertaining to Coded Information
pt-BR: Notas Relativas a Informações Codificadas

en: General Notes Pertaining to Descriptive Information
pt-BR: Notas Gerais Relativas a Informações Descritivas

en: Notes Pertaining to Title and Statement of Responsibility
pt-BR: Notas Relativas ao Título e Declaração de Responsabilidade

en: Notes Pertaining to Edition and Bibliographic History
pt-BR: Notas Relativas à Edição e História Bibliográfica

en: Notes Pertaining to Publication, Distribution, etc.
pt-BR: Notas Relativas à Publicação, Distribuição, etc.

en: Notes Pertaining to Physical Description
pt-BR: Notas Relativas à Descrição Física

en: Notes Pertaining to Series
pt-BR: Notas Relativas à Série

en: Notes Pertaining to Binding and Availability
pt-BR: Notas Relativas à Vinculação e Disponibilidade

en: Notes Pertaining to Linking Fields
pt-BR: Observações relativas aos campos de vinculação

en: Notes Pertaining to Related Titles
pt-BR: Notas Relativas a Títulos Relacionados

en: Notes Pertaining to Subject Access
pt-BR: Observações Relativas ao Acesso do Assunto

en: Notes Pertaining to Responsibility
pt-BR: Notas Relativas à Responsabilidade

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
pt-BR: Notas Relativas ao Material (ou Tipo de Publicação) Informações Específicas

en: Note Relating to the Copy in Hand
pt-BR: Nota relativa à cópia em mãos

en: Provenance Note
pt-BR: Nota de Procedência

en: Action Note
pt-BR: Nota de ação

en: Internal Bibliographies/Indexes Note
pt-BR: Bibliografias/Índices Internos Nota

en: External Indexes/Abstracts/References Note
pt-BR: Índices/Resumos/Referências Externas Nota

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
pt-BR: Nota de Créditos (Projetos e Material de Vídeo e Gravações de Som)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
pt-BR: Nota do elenco (material projetado e de vídeo e gravações de som)

en: Original Version Note
pt-BR: Nota da versão original

en: Reproduction Note
pt-BR: Nota de reprodução

en: Frequency Statement Note (Continuing Resources)
pt-BR: Nota de Declaração de Frequência (Recursos contínuos)

en: Contents Note
pt-BR: Nota de conteúdo

en: Dissertation (Thesis) Note
pt-BR: Dissertação (Tese) Nota

en: Summary or Abstract
pt-BR: Resumo ou Abstrato

en: Preferred Citation of Described Materials
pt-BR: Citação Preferencial de Materiais Descritos

en: Awards Note
pt-BR: Nota de premiação

en: Location of Originals/ Reproductions
pt-BR: Localização dos Originais/Reproduções

en: Type of Electronic Resource Note
pt-BR: Tipo de Nota de Recurso Eletrônico

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
pt-BR: Nota de Requisitos do Sistema (Recursos Eletrônicos)

en: Funding Information Note
pt-BR: Nota de Informação de Financiamento

en: Acquisition Information Note
pt-BR: Nota de informações de aquisição

en: Notes on Information Service Policy
pt-BR: Notas sobre a política de serviços de informações

en: Subseries
pt-BR: Sub séries

en: Source of Excerpt or Offprint
pt-BR: Fonte do Trecho ou Separação

en: Excerpt or Offprint
pt-BR: Trecho ou Offprint

en: Supplement
pt-BR: Suplemento

en: Parent of Supplement
pt-BR: Pai do Suplemento

en: Issued with
pt-BR: Emitido com

en: is Updated by
pt-BR: é atualizado por

en: Updates
pt-BR: Atualizações

en: Continues
pt-BR: Continua

en: Continues in Part
pt-BR: Continua em Parte

en: Supersedes
pt-BR: Substitui

en: Supersedes in Part
pt-BR: Substitui em parte

en: Absorbed
pt-BR: Absorvido

en: Absorbed in Part
pt-BR: Absorvido em parte

en: Formed by Merger of
pt-BR: Formada pela Fusão da

en: Separated from
pt-BR: Separado de

en: Continued by
pt-BR: Continuado por

en: Continued in Part by
pt-BR: Continuado em parte por

en: Superseded by
pt-BR: Substituída por

en: Superseded in Part by
pt-BR: Substituído em Parte por

en: Absorbed by
pt-BR: Absorvido por

en: Absorbed in Part by
pt-BR: Absorvido em parte por

en: Split into
pt-BR: Dividido em

en: Merged with XXX to Form
pt-BR: Mesclado com XXX para formulário

en: Changed Back to
pt-BR: Alterado Voltar para

en: Other Edition in the Same Medium
pt-BR: Outra edição no mesmo meio

en: Other Edition in Another Medium
pt-BR: Outra edição em outra mídia

en: Translated as
pt-BR: Traduzido como

en: Translation of
pt-BR: Tradução de

en: Other Edition, State or Impression in the Same Medium
pt-BR: Outra edição, estado ou impressão no mesmo meio

en: Reproduced as
pt-BR: Reproduzido como

en: Set Level
pt-BR: Alterar nível

en: Subset Level
pt-BR: Nível de subconjunto

en: Piece Level
pt-BR: Nível da peça

en: Piece-Analytic Level
pt-BR: Nível Analítico-Unidade

en: Item Reviewed
pt-BR: Exemplar revisado

en: Also Bound with This Volume
pt-BR: Também encadernado com este volume

en: Bound with
pt-BR: Vinculado com

en: Other Related Works
pt-BR: Outros Trabalhos Relacionados

en: Preferred Access Point
pt-BR: Ponto de acesso preferido

en: Collective Preferred Title
pt-BR: Título Preferencial Coletivo

en: Preferred Conventional Heading
pt-BR: Título Convencional Preferido

en: Preferred Access Point - Identification of a Work
pt-BR: Ponto de Acesso Preferencial - Identificação de uma Obra

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
pt-BR: Ponto de Acesso Preferencial - Identificação de uma Expressão

en: Parallel Title Proper
pt-BR: Título Paralelo Próprio

en: Half Title
pt-BR: Meio título

en: Cover Title
pt-BR: Título da capa

en: Added Title-Page Title
pt-BR: Adicionado título da página de título

en: Caption Title
pt-BR: Título da legenda

en: Running Title
pt-BR: Título atual

en: Spine Title
pt-BR: Título da lombada

en: Other Variant Titles
pt-BR: Outros títulos variantes

en: Title in Standard Modern Spelling
pt-BR: Título na ortografia moderna padrão

en: Former Title (Continuing Resources)
pt-BR: Título anterior (recursos contínuos)

en: Key Title (Continuing Resources)
pt-BR: Título principal (recursos contínuos)

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
pt-BR: Título abreviado (Recursos Contínuos)

en: Expanded Title
pt-BR: Título Expandido

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
pt-BR: Título adicional fornecido pelo catalogador

en: Translated Title Supplied by Cataloguer
pt-BR: Título Traduzido Fornecido pelo Catalogador

en: Section Title
pt-BR: Título da seção

en: Artifical Title
pt-BR: Título Artificial

en: Name / Preferred Access Point - Identification of a Work
pt-BR: Nome / Ponto de Acesso Preferencial - Identificação de uma Obra

en: Name / Preferred Access Point - Identification of an Expression
pt-BR: Nome / Ponto de Acesso Preferencial - Identificação de uma Expressão

en: Personal Name Used as Subject
pt-BR: Nome pessoal usado como assunto

en: Corporate Body Name Used as Subject
pt-BR: Nome da Entidade Corporativa Usado como Assunto

en: Family Name Used as Subject
pt-BR: Nome de Família Usado como Assunto

en: Name and Title Used as Subject
pt-BR: Nome e Título Usados como Assunto

en: Title Used as Subject
pt-BR: Título usado como assunto

en: Topical Name Used as Subject
pt-BR: Nome tópico usado como assunto

en: Geographical Name Used as Subject
pt-BR: Nome geográfico usado como assunto

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
pt-BR: Cabeçalho de Forma, Gênero ou Características Físicas

en: Uncontrolled Subject Terms
pt-BR: Termos de assuntos não controlados

en: Subject Category (Provisional)
pt-BR: Categoria de Assunto (Provisório)

en: Trademark Used as Subject
pt-BR: Marca registrada usada como assunto

en: Hierarchical Geographical Name Used as Subject
pt-BR: Nome geográfico hierárquico usado como assunto

en: Place and Date of Publication, Performance, etc.
pt-BR: Local e Data de Publicação, Desempenho, etc.

en: Place and Date of Provenance
pt-BR: Local e Data de Proveniência

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
pt-BR: Acesso a Detalhes Técnicos (Recursos Eletrônicos) [Obsoleto]

en: Occupation
pt-BR: Ocupação

en: Function
pt-BR: Função

en: Time Period Code
pt-BR: Código do período de tempo

en: Dewey Decimal Classification
pt-BR: Classificação decimal de Dewey

en: Library of Congress Classification
pt-BR: Classificação da Library of Congress

en: Other Class Numbers
pt-BR: Outros Números de Classe

en: Personal Name - Primary Responsibility
pt-BR: Nome Pessoal - Responsabilidade Primária

en: Personal Name - Alternative Responsibility
pt-BR: Nome Pessoal - Responsabilidade Alternativa

en: Personal Name - Secondary Responsibility
pt-BR: Nome Pessoal - Responsabilidade Secundária

en: Personal Name - Provenance or Ownership
pt-BR: Nome Pessoal - Proveniência ou Propriedade

en: Corporate Body Name - Primary Responsibility
pt-BR: Nome da Entidade Corporativa - Responsabilidade Primária

en: Corporate Body Name - Alternative Responsibility
pt-BR: Denominação Corporativa - Responsabilidade Alternativa

en: Corporate Body Name - Secondary Responsibility
pt-BR: Denominação Corporativa - Responsabilidade Secundária

en: Corporate Body Name - Provenance or Ownership
pt-BR: Nome Corporativo - Proveniência ou Propriedade

en: Family Name - Primary Responsibility
pt-BR: Sobrenome - Responsabilidade Principal

en: Family Name - Alternative Responsibility
pt-BR: Sobrenome - Responsabilidade Alternativa

en: Family Name - Secondary Responsibility
pt-BR: Sobrenome - Responsabilidade Secundária

en: Family Name - Provenance or Ownership
pt-BR: Sobrenome - Procedência ou Propriedade

en: Name - Entity Responsible
pt-BR: Nome - Entidade Responsável

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Primary Responsibility
pt-BR: Título Convencional Uniforme para Textos Jurídicos e Religiosos - Responsabilidade Primária

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Alternative Responsibility
pt-BR: Título Convencional Uniforme para Textos Jurídicos e Religiosos - Responsabilidade Alternativa

en: Uniform Conventional Heading for Legal and Religious Texts - Secondary Responsibility
pt-BR: Título Convencional Uniforme para Textos Jurídicos e Religiosos - Responsabilidade Secundária

en: National ISSN Centre
pt-BR: Centro Nacional de ISSN

en: Holding Institution
pt-BR: Instituição que tem a coleção

en: Location and Call Number
pt-BR: Localização e Número de Chamada

en: Data Not Converted from Source Format
pt-BR: Dados não convertidos do formato de origem

en: System Control Numbers (Koha)
pt-BR: Número de Controle do Sistema (Koha)

en: local dates
pt-BR: datas locais

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
pt-BR: Adicionado elementos de entrada (Koha)

en: Location and item information (Koha)
pt-BR: Localização e informações do exemplar (Koha)

en: Fast Add Framework
pt-BR: Catalogação rápida

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
pt-BR: 'FA' (Fast Add), uma planilha MARC21 com os campos mínimos adequada para a catalogação de Empréstimo entre Biblioteca (EEB) ou para uma catalogação rápida.
