Koha 23.11.08.001 - en to pt-BR translation catalogue (2469 entries)

en: Books
pt-BR: Livros

en: Form of material
pt-BR: Forma do material

en: Language material
pt-BR: Material linguístico

en: Manuscript language material
pt-BR: Material manuscrito de idioma

en: Illustrations
pt-BR: Ilustrações

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
pt-BR: Código alfabético de até quatro 4 caracteres (gravados em ordem alfabética) que indicam a presença de tipos de ilustrações no exemplar. Se menos de quatro códigos alfabéticos forem atribuídos, os códigos serão apresentados à esquerda e as posições não utilizadas serão preenchidas com espaços em branco (#)

en: No illustrations
pt-BR: Sem ilustrações

en: Maps
pt-BR: Mapas

en: Portraits
pt-BR: Retratos

en: Charts
pt-BR: Gráficos

en: Plans
pt-BR: Planos

en: Plates
pt-BR: Pratos

en: Music
pt-BR: Música

en: Facsimiles
pt-BR: Fac-símiles

en: Coats of arms
pt-BR: Brasões

en: Genealogical tables
pt-BR: Tabelas genealógicas

en: Forms
pt-BR: Formulários

en: Samples
pt-BR: Exemplos

en: Phonodisc, phonowire, etc.
pt-BR: Disco fono, fio fono, etc.

en: Photographs
pt-BR: Fotografias

en: Illuminations
pt-BR: Iluminações

en: No attempt to code
pt-BR: Sem código

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
pt-BR: Código alfabético de um caractere que descreve o nível intelectual do público-alvo a que se destina o material

en: Target audience
pt-BR: Público Alvo

en: Unknown or not specified
pt-BR: Desconhecido ou não especificado

en: Preschool
pt-BR: Pré-escolar

en: Primary
pt-BR: Infantil

en: Pre-adolescent
pt-BR: Pré-adolescente

en: Adolescent
pt-BR: Adolescente

en: Adult
pt-BR: Adulto

en: Specialized
pt-BR: Especializado

en: General
pt-BR: Geral

en: Juvenile
pt-BR: Jovem

en: Form of item
pt-BR: Forma do exemplar

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
pt-BR: Código alfabético de um caractere que especifica a forma de material para o exemplar

en: None of the following
pt-BR: Nenhum dos seguintes

en: Microfilm
pt-BR: Microfilme

en: Microfiche
pt-BR: Microficha

en: Microopaque
pt-BR: Microopaco

en: Large print
pt-BR: Impressão ampliada

en: Direct electronic
pt-BR: Eletrônico direto

en: Regular print reproduction
pt-BR: Reprodução regular impressa

en: Electronic
pt-BR: Eletrônico

en: Nature of contents
pt-BR: Natureza dos conteúdos

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
pt-BR: Código de até quatro caracteres que indicam se uma parte significativa do exemplar é ou contém certos tipos de material. Se menos de quatro códigos forem atribuídos, este será apresentado à esquerda e a posição não utilizada será preenchida com espaço em branco (#)

en: No specified nature of contents
pt-BR: Natureza dos conteúdos não especificada

en: Offprints
pt-BR: Separatas

en: Calendars
pt-BR: Calendários

en: Comics/graphic novels
pt-BR: Quadrinhos/Graphic Novels

en: Abstracts/summaries
pt-BR: Resumos/Sumários

en: Bibliographies
pt-BR: Bibliografias

en: Catalogs
pt-BR: Catálogos

en: Dictionaries
pt-BR: Dicionários

en: Encyclopedias
pt-BR: Enciclopédias

en: Handbooks
pt-BR: Manuais

en: Legal articles
pt-BR: Artigos Legais

en: Indexes
pt-BR: Índices

en: Patent document
pt-BR: Patente

en: Discographies
pt-BR: Discografias

en: Legislation
pt-BR: Legislação

en: Theses
pt-BR: Teses

en: Surveys of literature in a subject area
pt-BR: Pesquisas de literatura em uma área de assunto

en: Reviews
pt-BR: Revisões

en: Programmed texts
pt-BR: Textos programados

en: Filmographies
pt-BR: Filmografias

en: Directories
pt-BR: Diretórios

en: Statistics
pt-BR: Estatísticas

en: Technical reports
pt-BR: Relatórios técnicos

en: Standards/specifications
pt-BR: Padrões/Especificações

en: Legal cases and case notes
pt-BR: Casos legais e notas dos casos

en: Law reports and digests
pt-BR: Relatórios legais e resumos

en: Yearbooks
pt-BR: Livros do ano

en: Treaties
pt-BR: Tratados

en: Government publication
pt-BR: Publicação governamental

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
pt-BR: Código de um caractere que indica se o exemplar é ou não é publicado ou produzido por ou para uma agência de governo internacional, nacional, estadual, provincial ou local ou por qualquer subdivisão de uma organização

en: Not a government publication
pt-BR: Não é uma publicação governamental

en: Autonomous or semi-autonomous component
pt-BR: Componente autónomo ou semi-autónomo

en: Multilocal
pt-BR: Multi local

en: Federal/national
pt-BR: Federal/nacional

en: International intergovernmental
pt-BR: Intergovernamental internacional

en: Multistate
pt-BR: Estados múltiplos

en: Government publication-level undetermined
pt-BR: Publicação governamental de nível indeterminado

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
pt-BR: Estados, provincias, territorios, dependêntes, etc.

en: Unknown if item is government publication
pt-BR: Indefinido se o exemplar é uma publicação governamental

en: Other
pt-BR: Outro

en: Conference publication
pt-BR: Publicação de evento

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
pt-BR: Código de um caractere que indica se o exemplar consiste no processo, relatórios ou resumos de uma conferência.

en: Not a conference publication
pt-BR: Não é uma publicação de evento

en: Festschrift
pt-BR: Coletânea de homenagens

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
pt-BR: Código de um caractere que indica se o exemplar é um "festschrift" (livro que homenageia uma pessoa influente ou reconhecida, especialmente um/a pesquisador/a)

en: Not a festschrift
pt-BR: Não é uma coletânea de homenagens

en: Index
pt-BR: Índice

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
pt-BR: Código de um caractere numérico que indica se o exemplar inclui um índice para o seu próprio conteúdo

en: No index
pt-BR: Sem índices

en: Index present
pt-BR: Tem índice

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Contém um branco (#) ou preencha com o caractere (|).

en: Undefined
pt-BR: Indefinido

en: Literary form
pt-BR: Forma literária

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
pt-BR: Código de um caractere usado para indicar a forma literária de um exemplar. Códigos numéricos 0 e 1 fornecem uma identificação genérica de se o exemplar é ou não é uma obra de ficção. Códigos alfabéticos podem ser usados para identificar formas literárias específicas.

en: Not fiction (not further specified)
pt-BR: Não ficção (ainda não especificado)

en: Fiction (not further specified)
pt-BR: Ficção (não especificado)

en: Essays
pt-BR: Ensaios

en: Novels
pt-BR: Romances

en: Humor, satires, etc.
pt-BR: Humor, sátira, etc.

en: Letters
pt-BR: Cartas

en: Short stories
pt-BR: Histórias curtas

en: Mixed forms
pt-BR: Formas mistas

en: Poetry
pt-BR: Poesia

en: Speeches
pt-BR: Discursos

en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

en: Biography
pt-BR: Biografia

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica se um exemplar contém material biográfico ou não e se assim for, quais são as características biográficas.

en: No biographical material
pt-BR: Não é material biográfico

en: Autobiography
pt-BR: Autobiografia

en: Individual biography
pt-BR: Biografia individual

en: Collective biography
pt-BR: Biografia coletiva

en: Contains biographical information
pt-BR: Contém Informação Biográfica

en: Computer Files
pt-BR: Arquivos de computador

en: Computer file/Electronic resource
pt-BR: Arquivo de computador/Recurso eletrônico

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
pt-BR: Cada um contem um espaço (#) ou uma lacuna (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o público-alvo a que se destina o material

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
pt-BR: Código alfabético de um caractere que especifica o de material para o exemplar

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Duas posições de caractere indefinidos; cada um contém um espaço em branco (#) ou um caractere de preenchimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o tipo de arquivo de computador descrito no registro bibliográfico

en: Type of computer file
pt-BR: Tipo de arquivo de computador

en: Numeric data
pt-BR: Dados numéricos

en: Computer program
pt-BR: Software

en: Representational
pt-BR: Representacional

en: Document
pt-BR: Documento

en: Bibliographic data
pt-BR: Dados Bibliográficos

en: Font
pt-BR: Fonte

en: Game
pt-BR: Jogo

en: Sound
pt-BR: Som

en: Interactive multimedia
pt-BR: Multimídia interativa

en: Online system or service
pt-BR: Sistema online ou serviço

en: Combination
pt-BR: Combinação

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Código de um caractere que contém um vazio (#) ou preenchido com (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica se o arquivo de computador é publicado ou produzido por ou para uma agência internacional, nacional, provincial, estadual ou de governo local (incluindo organismos intergovernamentais de todos os tipos), qualquer subdivisão de um organismo e, em caso afirmativo, o nível de jurisdição desta agência.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Seis posições de caractere indefinidos; cada um contém um espaço em branco (#) ou um caractere de preenchimento (|).

en: Cartographic material
pt-BR: Material cartográfico

en: Manuscript cartographic material
pt-BR: Manuscrito de material cartográfico

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
pt-BR: Códigos de até quatro caracteres que indicam o tipo de relevo, especificado no exemplar. Os códigos são registrados por ordem de sua importância para o exemplar descrito. Se menos de quatro códigos forem atribuídos, os códigos serão apresentados à esquerda e as posições não utilizadas serão preenchidas com espaços em branco (#)

en: No relief shown
pt-BR: Nenhuma entrada para exibir

en: Contours
pt-BR: Contornos

en: Shading
pt-BR: Sombreamento

en: Gradient and bathymetric tints
pt-BR: Tons gradientes e batimétricos

en: Hachures
pt-BR: Hachuras

en: Bathymetry/soundings
pt-BR: Batimetria/sondagens

en: Form lines
pt-BR: Linha de formulário

en: Spot heights
pt-BR: Altura do spot

en: Land forms
pt-BR: Formas de relevo

en: Bathymetry/isolines
pt-BR: Batimetria/isolinhas

en: Rock drawings
pt-BR: Desenhos rupestres

en: Projection
pt-BR: Projeção

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
pt-BR: Código alfabético de dois caracteres que indica a projeção usada em produzir o exemplar.

en: Projection not specified
pt-BR: Projeção não especificada

en: Gnomic
pt-BR: Gnômico

en: Lambert's azimuthal equal area
pt-BR: Área azimutal igual de Lambert

en: Orthographic
pt-BR: Ortográfico

en: Azimuthal equidistant
pt-BR: Azimutal equidistante

en: Stereographic
pt-BR: Estereográfico

en: General vertical near-sided
pt-BR: Vertical geral quase lateral

en: Modified stereographic for Alaska
pt-BR: Estereográfico modificado para o Alasca

en: Chamberlin trimetric
pt-BR: Trimétrico de Chamberlin

en: Polar stereographic
pt-BR: Estereográfica polar

en: Azimuthal, specific type unknown
pt-BR: Azimutal, tipo específico desconhecido

en: Azimuthal, other
pt-BR: Azimutal, outro

en: Gall
pt-BR: Fel

en: Goode's homolographic
pt-BR: Homolográfico de Goode

en: Lambert's cylindrical equal area
pt-BR: Área cilíndrica igual de Lambert

en: Sinusoidal
pt-BR: Senoide

en: Transverse Mercator
pt-BR: Mercator transverso

en: Equirectangular
pt-BR: Equiretangular

en: Oblique Mercator
pt-BR: Mercator oblíquo

en: Space oblique Mercator
pt-BR: Mercator oblíquo espacial

en: Cylindrical, specific type unknown
pt-BR: Cilíndrico, tipo específico desconhecido

en: Cylindrical, other
pt-BR: Cylindrical, outro

en: Albers equal area
pt-BR: Área igual de Albers

en: Lambert's conformal conic
pt-BR: Cônica conforme de Lambert

en: Equidistant conic
pt-BR: Cônica equidistante

en: Polyconic
pt-BR: Policônico

en: Conic, specific type unknown
pt-BR: Conic, tipo específico desconhecido

en: Conic, other
pt-BR: Conic, outro

en: Butterfly
pt-BR: Borboleta

en: Goode's homolosine
pt-BR: Homolosina de Goode

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
pt-BR: Cônica conformal oblíqua bipolar de Miller

en: Cordiform
pt-BR: Cordiforme

en: Lambert conformal
pt-BR: Conforme Lambert

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Indefinido; contém um espaço em branco (#) ou um caractere de preenchimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o tipo de exemplar cartográfico descrito.

en: Type of cartographic material
pt-BR: Tipo de material cartográfico

en: Single map
pt-BR: Mapa único

en: Map series
pt-BR: Série dos mapas

en: Map serial
pt-BR: Mapa de periódicos

en: Globe
pt-BR: Globo

en: Separate supplement to another work
pt-BR: Suplemento separado para outro trabalho

en: Bound as part of another work
pt-BR: Incluir como parte de outro trabalho

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
pt-BR: Indefinido; Cada um contém um espaço em branco (#) ou um caractere de preenchimento (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica se o exemplar é publicado ou produzido por ou para uma agência internacional, nacional, provincial, estadual ou de governo local ou a qualquer subdivisão de um organismo e, se assim for, o nível de jurisdição desta agência.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
pt-BR: Código alfabético de um caractere código que indica a forma de material para o exemplar.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
pt-BR: Código de um caractere numérico que indica se o exemplar ou o material que acompanha inclui um índice de localização ou dicionário geográfico.

en: Special format characteristics
pt-BR: Características de formato especial

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
pt-BR: Código alfabético de até três caracteres (gravados em ordem alfabética) que indicam que um trabalho contém certos tipos de materiais. Se menos de três códigos forem atribuídos, este será apresentado à esquerda e a posição não utilizada será preenchida com espaço em branco (#).

en: No specified special format characteristics
pt-BR: Características de reprodução especial não especificadas

en: Manuscript
pt-BR: Manuscrito

en: Picture card, post card
pt-BR: Cartão de imagens, cartão postal

en: Calendar
pt-BR: Calendário

en: Puzzle
pt-BR: Quebra-cabeça

en: Wall map
pt-BR: Mapa de parede

en: Playing cards
pt-BR: Cartas de jogar

en: Loose-leaf
pt-BR: Folha solta

en: Notated music
pt-BR: Música anotada

en: Manuscript notated music
pt-BR: Manuscrito de notação de música

en: Nonmusical sound recording
pt-BR: Gravação de som não-musical

en: Musical sound recording
pt-BR: Gravação de som musical

en: Form of composition
pt-BR: Forma de composição

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
pt-BR: Código alfabético de dois caracteres que indica a forma de composição. Os códigos são baseados em cabeçalhos de assunto da "Library of Congress" (Biblioteca do Congresso dos Estados Unidos). Se mais de um código é apropriado, o código "mu" (várias formas) é usado no 008/18-19 e todos os códigos específicos adequados são dadas no campo 047 (forma de composição). O código "mu" (várias formas) pode significar também que naquele campo 047 (Forma de Composição) contém códigos não-MARC.

en: Anthems
pt-BR: Hinos

en: Ballads
pt-BR: Baladas

en: Bluegrass music
pt-BR: Bluegrass

en: Ballets
pt-BR: Balés

en: Chaconnes
pt-BR: Chacona

en: Chants, Other religions
pt-BR: Cânticos, outras religiões

en: Chant, Christian
pt-BR: Cântico, cristão

en: Chorales
pt-BR: Corais

en: Chorale preludes
pt-BR: Prelúdio coral

en: Canons and rounds
pt-BR: Cânones e rondas

en: Chansons, polyphonic
pt-BR: Canção, polifônico

en: Carols
pt-BR: Corais

en: Chance compositions
pt-BR: Composições de acaso

en: Country music
pt-BR: Música country

en: Canzonas
pt-BR: Canções

en: Dance forms
pt-BR: Estilos de dança

en: Folk music
pt-BR: Música popular

en: Gospel music
pt-BR: Música gospel

en: Musical revues and comedies
pt-BR: Revistas musicais e comédias

en: Motets
pt-BR: Motetos

en: Motion picture music
pt-BR: Música de filme de pintura

en: Marches
pt-BR: Marchas

en: Multiple forms
pt-BR: Múltiplas formas

en: Nocturnes
pt-BR: Noturnos

en: Not applicable
pt-BR: Não aplicável

en: Operas
pt-BR: Óperas

en: Oratorios
pt-BR: Oratórios

en: Overtures
pt-BR: Aberturas

en: Program music
pt-BR: Música de programa

en: Passion music
pt-BR: Música da paixão

en: Polonaises
pt-BR: Poloneses

en: Popular music
pt-BR: Música popular

en: Preludes
pt-BR: Prelúdios

en: Part-songs
pt-BR: Parte de música

en: Pavans
pt-BR: Pavanas

en: Rock music
pt-BR: Música rock

en: Rondos
pt-BR: Rondós

en: Ragtime music
pt-BR: Música Ragtime

en: Ricercars
pt-BR: Ricercares

en: Rhapsodies
pt-BR: Rapsódias

en: Requiems
pt-BR: Réquiems

en: Square dance music
pt-BR: Música de dança quadrada

en: Songs
pt-BR: Músicas

en: Symphonic poems
pt-BR: Poemas sinfônicos

en: Studies and exercises
pt-BR: Estudos e exercícios

en: Suites
pt-BR: Conjuntos

en: Symphonies
pt-BR: Sinfonias

en: Toccatas
pt-BR: Tocatas

en: Teatro lirico
pt-BR: Teatro lírico

en: Variations
pt-BR: Variações

en: Waltzes
pt-BR: Valsa

en: Format of music
pt-BR: Formato da música

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
pt-BR: Código de um caractere que indica o formato de uma composição musical (por exemplo, partitura para piano). "Notação de Pessoal" este elemento refere-se a música escrita usando bastões. "Notação Musical" refere-se a música escrita usando bastões ou gráfico, simbólico, ou notação baseada em palavras.

en: Full score
pt-BR: Pontuação

en: Full score, miniature or study size
pt-BR: Pontuação completa, tamanho de estudo ou miniatura

en: Accompaniment reduced for keyboard
pt-BR: Acompanhamento reduzido para teclado

en: Voice score with accompaniment omitted
pt-BR: Score vocal com acompanhamento omitido

en: Condensed score or piano-conductor score
pt-BR: Pontuação condensada, pontuação piano-condutor

en: Performer-conductor part
pt-BR: Parte intérprete-maestro

en: Vocal score
pt-BR: Score vocal

en: Score
pt-BR: Pontuação

en: Multiple score formats
pt-BR: Formatos de múltiplos score

en: Music Parts
pt-BR: Partes de música

en: No parts in hand or not specified
pt-BR: Sem peças na mão ou não especificado

en: Instrumental and vocal parts
pt-BR: Partes instrumentais e vocais

en: Instrumental parts
pt-BR: Partes instrumentais

en: Vocal parts
pt-BR: Partes vocais

en: Unknown or unspecified
pt-BR: Desconhecido ou Não especificado

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
pt-BR: Código de um caractere que especifica o material para o exemplar que está sendo descrito.

en: Accompanying matter
pt-BR: Matérias de acompanhamento

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
pt-BR: Código alfabético de até seis caracteres (gravados em ordem alfabética) que indicam o conteúdo das notas de programa e outro material de acompanhamento para gravação de som, música, manuscritos, ou representado a música. Se for atribuído menos de seis caracteres, este será apresentado à esquerda e a posição não utilizada será preenchida com espaço em branco (#).

en: No accompanying matter
pt-BR: Sem material de acompanhamento

en: Discography
pt-BR: Discografia

en: Bibliography
pt-BR: Bibliografia

en: Thematic index
pt-BR: Índice temático

en: Libretto or text
pt-BR: Folheto ou texto

en: Biography of composer or author
pt-BR: Biografia do compositor/autor

en: Biography of performer or history of ensemble
pt-BR: Biografia do artista ou história de elenco

en: Technical and/or historical information on instruments
pt-BR: Informações técnicas ou históricas sobre os instrumentos

en: Technical information on music
pt-BR: Informações técnicas sobre a música

en: Historical information
pt-BR: Informação histórica

en: Ethnological information
pt-BR: Informações etnológicas

en: Instructional materials
pt-BR: Materiais de instrução

en: Literary text for sound recordings
pt-BR: Texto literário para registros sonoros

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
pt-BR: Gravação de código de até dois caracteres (gravados na ordem a lista a seguir) que indicam o tipo de texto literário contido em um som de não-musical. Se apenas for atribuído um código, este será apresentado à esquerda e a posição não utilizada será preenchida com espaço em branco (#).

en: Item is a music sound recording
pt-BR: Exemplar é uma gravação musical

en: Conference proceedings
pt-BR: Anais de eventos

en: Fiction
pt-BR: Ficção

en: Reporting
pt-BR: Relatando

en: History
pt-BR: Histórico

en: Instruction
pt-BR: Instrução

en: Language instruction
pt-BR: Instrução de idioma

en: Comedy
pt-BR: Comédia

en: Lectures, speeches
pt-BR: Palestras, discursos

en: Memoirs
pt-BR: Memórias

en: Folktales
pt-BR: Contos folclóricos

en: Rehearsals
pt-BR: Ensaios

en: Sounds
pt-BR: Sons

en: Interviews
pt-BR: Entrevistas

en: Transposition and arrangement
pt-BR: Transposição e arranjo

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
pt-BR: Se a totalidade ou parte do exemplar que está sendo catalogado é uma transposição e/ou disposição de outro trabalho.

en: Not arrangement or transposition or not specified
pt-BR: Sem arranjo ou a transposição ou não especificado

en: Transposition
pt-BR: Transposição

en: Arrangement
pt-BR: Arranjo

en: Both transposed and arranged
pt-BR: Ambos foram transpostos e ordenados

en: Continuing Resources
pt-BR: Recursos contínuos

en: Serial/Integrating resource
pt-BR: Periódico/Recurso de integração

en: Frequency
pt-BR: Periodicidade

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a frequência de um exemplar; usado em conjunto com 008/19 (Regularidade).

en: No determinable frequency
pt-BR: Sem frequência determinável

en: Annual
pt-BR: Anual

en: Bimonthly
pt-BR: Bimensalmente

en: Semiweekly
pt-BR: Bisemanal

en: Daily
pt-BR: Diariamente

en: Biweekly
pt-BR: Bisemanalmente

en: Semiannual
pt-BR: Semestral

en: Biennial
pt-BR: Bienal

en: Triennial
pt-BR: Trienal

en: Three times a week
pt-BR: Três vezes por semana

en: Three times a month
pt-BR: Três vezes por mês

en: Continuously updated
pt-BR: Atualização contínua

en: Monthly
pt-BR: Mensal

en: Quarterly
pt-BR: Trimestrais

en: Semimonthly
pt-BR: Bimensal

en: Three times a year
pt-BR: Três vezes por ano

en: Weekly
pt-BR: Semanalmente

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a regularidade pretendida de um exemplar; usado em conjunto com 008/18 (Frequência).

en: Regularity
pt-BR: Regularidade

en: Normalized irregular
pt-BR: Normalizado irregular

en: Completely irregular
pt-BR: Completamente irregular

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o tipo de recurso contínuo.

en: Type of continuing resource
pt-BR: Tipo de recurso contínuo

en: Updating database
pt-BR: Atualizando a base de dados

en: Updating loose-leaf
pt-BR: Atualizando folhas-soltas

en: Monographic series
pt-BR: Séries monográficas

en: Newspaper
pt-BR: Jornal

en: Periodical
pt-BR: Periódico

en: Updating Web site
pt-BR: Atualizando website

en: Form of original item
pt-BR: Forma do exemplar original

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a forma de material em que um exemplar foi originalmente publicado.

en: Newspaper format
pt-BR: Formato de jornal

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
pt-BR: Código alfabético de um caractere que especifica a forma de material para o exemplar que está sendo descrito

en: Nature of entire work
pt-BR: Natureza do trabalho completo

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a natureza de um exemplar se consiste inteiramente de um determinado tipo de material. Se o exemplar pode ser considerado mais de um tipo de material, os tipos são registrados no 008/25-27 (natureza dos conteúdos) e 008/24 posição é codificada em branco (#).

en: Not specified
pt-BR: Não especificado

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
pt-BR: Código alfabético de até três caracteres (gravados em ordem alfabética) que indicam que um trabalho contém certos tipos de materiais. Se menos do que três códigos forem atribuídos, este será apresentado à esquerda e a posição não utilizada será preenchida com espaço em branco (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica se um exemplar é publicado ou produzido por ou para uma agência internacional, nacional, provincial, estadual ou do governo local, ou a qualquer subdivisão de um organismo e, se assim for, o nível de jurisdição desta agência.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
pt-BR: Código de um caractere numérico que indica se um exemplar consiste no processo, relatórios ou resumos de uma conferência.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Indefinido; cada um contém um espaço em branco (#) ou um caractere de preenchimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o alfabeto original ou o idioma do título do exemplar de origem na qual se baseia o título chave (campo 222).

en: Original alphabet or script of title
pt-BR: Alfabeto original ou script do título

en: No alphabet or script given/No key title
pt-BR: Sem alfabeto ou escrita informado / Sem título-chave

en: Basic Roman
pt-BR: Romano Básico

en: Extended Roman
pt-BR: Romano estendido

en: Cyrillic
pt-BR: Cirílico

en: Japanese
pt-BR: Japonês

en: Chinese
pt-BR: Chinês

en: Korean
pt-BR: Coreano

en: Entry convention
pt-BR: Convenção de Entrada

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
pt-BR: Código de um caractere numérico que indica se o exemplar foi catalogado de acordo com sucessiva entrada, entrada mais recente, ou integrado entrada convenções de catalogação.

en: Successive entry
pt-BR: Entrada sucessiva

en: Latest entry
pt-BR: Último registro

en: Integrated entry
pt-BR: Entrada integrada

en: Visual Materials
pt-BR: Materiais visuais

en: Projected medium
pt-BR: Meio de projeção

en: Two-dimensional nonprojected graphic
pt-BR: Gráfico não-projectado 2D

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
pt-BR: Artefato tridimensional ou objeto natural

en: Running time for motion pictures and videorecordings
pt-BR: Filme com imagens em movimento e gravações em vídeo

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
pt-BR: Número de três dígitos que indica o total de tempo do filme ou da gravação de vídeo. O número é bem justificado e cada posição não utilizada contém um zero.

en: Running time exceeds three characters
pt-BR: Tempo de execução excede três caracteres

en: Running time
pt-BR: Tempo de execução

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o público a que se destina o exemplar.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica se o exemplar é publicado ou produzido por ou para uma agência de governo internacional, provincial, nacional, estadual ou local ou a qualquer subdivisão de um organismo e, se assim for, o nível de jurisdição desta agência.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que especifica o material.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o tipo de material visual, sendo descrito.

en: Type of visual material
pt-BR: Tipo de material visual

en: Art original
pt-BR: Arte original

en: Art reproduction
pt-BR: Reprodução de arte

en: Filmstrip
pt-BR: Rolo de filme

en: Picture
pt-BR: Fotografia

en: Technical drawing
pt-BR: Desenho técnico

en: Motion picture
pt-BR: Filme

en: Chart
pt-BR: Gráfico

en: Microscope slide
pt-BR: Lâmina de microscópio

en: Model
pt-BR: Modelo

en: Transparency
pt-BR: Transparência

en: Videorecording
pt-BR: Gravação de vídeo

en: Toy
pt-BR: Brinquedo

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a técnica utilizada na criação de animação em filmes ou gravações em vídeo.

en: Technique
pt-BR: Técnica

en: Animation
pt-BR: Animação

en: Animation and live action
pt-BR: Animação e ação livre

en: Live action
pt-BR: Ação ao vivo

en: Mixed Materials
pt-BR: Materiais mixtos

en: Mixed material
pt-BR: Materiais mistos

en: Category of material
pt-BR: Categoria do material

en: Map
pt-BR: Mapa

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
pt-BR: Classe especial de material cartográfico ao qual o exemplar pertence. Normalmente, a classe de objeto físico, por exemplo, um diagrama.

en: Specific material designation
pt-BR: Designação de material específica

en: Diagram
pt-BR: Diagrama

en: Profile
pt-BR: Perfil

en: Remote-sensing image
pt-BR: Imagem sensorial remota

en: Section
pt-BR: Seção

en: Unspecified
pt-BR: Não especificado

en: View
pt-BR: Visualização

en: Color
pt-BR: Cor

en: Whether the item is in one color or multicolored
pt-BR: Se o exemplar está em uma cor ou é multicolorido

en: One color
pt-BR: Uma cor

en: Multicolored
pt-BR: Multicolorido

en: Material out of which the cartographic item is made.
pt-BR: Material do qual o exemplar cartográfico é feito.

en: Physcial Description
pt-BR: Descrição física

en: Paper
pt-BR: Papel

en: Wood
pt-BR: Madeira

en: Stone
pt-BR: Pedra

en: Synthetic
pt-BR: Sintético

en: Textiles
pt-BR: Têxteis

en: Plastic
pt-BR: Plástico

en: Glass
pt-BR: Vidro

en: Vinyl
pt-BR: Vinil

en: Flexible base photographic, positive
pt-BR: Base flexível fotográfica, positiva

en: Flexible base photographic, negative
pt-BR: Base flexível fotográfica, negativa

en: Non-flexible base photographic, positive
pt-BR: Base fotográfica não flexível, positiva

en: Non-flexible base photographic, negative
pt-BR: Base fotográfica não flexível, negativa

en: Leather
pt-BR: Couro

en: Parchment
pt-BR: Pergaminho

en: Other photographic medium
pt-BR: Outro meio fotográfico

en: Type of reproduction
pt-BR: Tipo de reprodução

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
pt-BR: Se o exemplar cartográfico é um fac-símile ou outro tipo de reprodução.

en: Facsimile
pt-BR: Autotipo

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
pt-BR: Técnica fotográfica usada para produzir o exemplar cartográfico.

en: Production/reproduction details
pt-BR: Detalhes da produção/reprodução

en: Photocopy, blueline print
pt-BR: Fotocópia, impressão em linha azul

en: Photocopy
pt-BR: Fotocópia

en: Pre-production
pt-BR: Pré-produção

en: Film
pt-BR: Filme

en: Positive/negative aspect
pt-BR: Aspecto positivo/negativo

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
pt-BR: Aspecto positivo/negativo da fotocópia ou filme do exemplar cartográfico, também referido como polaridade.

en: Positive
pt-BR: Positivo

en: Negative
pt-BR: Negativo

en: Mixed polarity
pt-BR: Polaridade mista

en: Electronic resources
pt-BR: Recursos eletrônico

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica que o exemplar pertence ao recurso eletrônico (por exemplo, programas, arquivos de dados, arquivos de imagem, fitas de áudio e vídeo digitalizados, etc.).

en: Electronic resource
pt-BR: Recurso eletrônico

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
pt-BR: Classe especial de material (geralmente a classe de objeto físico) à qual um exemplar pertence (por exemplo, um disco magnético).

en: Tape cartridge
pt-BR: Cartucho de fita

en: Chip cartridge
pt-BR: Cartucho de chip

en: Computer optical disc cartridge
pt-BR: Disco óptico de computador

en: Computer disc, type unspecified
pt-BR: Disco de computador, não especificado tipo

en: Computer disc cartridge
pt-BR: Cartucho de computador

en: Tape cassette
pt-BR: Cassete de fita

en: Tape reel
pt-BR: Rolo de fita

en: Magnetic disk
pt-BR: Disco magnético

en: Computer card
pt-BR: Cartão de computador

en: Magneto-optical disc
pt-BR: Discos magneto-ópticos

en: Optical disc
pt-BR: Disco óptico

en: Remote
pt-BR: Remoto

en: Standalone device
pt-BR: Dispositivo autônomo

en: Whether the item is one color or multicolored.
pt-BR: Se o exemplar é de uma cor ou multicolorido.

en: Black-and-white
pt-BR: Preto e branco

en: Gray scale
pt-BR: Scala de cinza

en: Dimensions
pt-BR: Dimensões

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
pt-BR: Dimensões do meio usado para codificar o recurso eletrônico. Apenas as dimensões mais comuns são indicadas. Em muitos casos, as dimensões aplicam-se ao recipiente em que um meio magnético ou óptico é envolvido. O campo 007/04 é usado na descrição do exemplar. Se nenhum código corresponder às dimensões do meio (ou container), o código z será usado.

en: 12 in.
pt-BR: 12 pol.

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
pt-BR: 4 3/4 in. ou 12 cm.

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
pt-BR: 1 1 1/8 x 2 3/8 in.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
pt-BR: Se a produção de som é parte integrante de um recurso eletrônico.

en: No sound (silent)
pt-BR: Sem som (silêncio)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
pt-BR: Profundidade de bits exata da (s) imagem (s) digitalizada (s) que compõem o recurso eletrônico ou um código alfabético de três caracteres que indica que a profundidade de bits exata não pode ser gravada. Como apenas a profundidade de bits exata é útil, não deve faltar dígitos representados por hífens (-).

en: Image bit depth
pt-BR: Densidade de bit da imagem

en: Exact bit depth
pt-BR: Profundidade de bits exata

en: File formats
pt-BR: Formatos de arquivo

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
pt-BR: Se o (s) arquivo (s) que compõem o recurso eletrônico são do mesmo formato ou tipo para materiais reformatados digitalmente.

en: Multiple file formats
pt-BR: Vários formatos de arquivo

en: Quality assurance target(s)
pt-BR: Meta(s) de garantia de qualidade

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
pt-BR: Se as metas de garantia de qualidade foram incluídas adequadamente no momento da reformatação/criação do recurso eletrônico.

en: Absent
pt-BR: Ausente

en: Present
pt-BR: Presente

en: Antecedent/Source
pt-BR: Antecedente / Fonte

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
pt-BR: Informações sobre a origem de um arquivo digital importantes para a criação, uso e gerenciamento de materiais reformatados digitalmente.

en: File reproduced from original
pt-BR: Arquivo reproduzido do original

en: File reproduced from microform
pt-BR: Arquivo reproduzido de microforma

en: File reproduced from an electronic resource
pt-BR: c- Arquivo reproduzido a partir de um recurso eletrônico

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
pt-BR: Arquivo reproduzido de um intermediário (não microforma)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
pt-BR: Tipo de compactação foi exposto a. Usado para julgar a fidelidade do arquivo ao original.

en: Level of compression
pt-BR: Nível de compressão

en: Uncompressed
pt-BR: Descomprimido

en: Lossless
pt-BR: Sem perdas

en: Lossy
pt-BR: Com perdas

en: Reformatting quality
pt-BR: Qualidade reformatada

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
pt-BR: Reformatação da qualidade do recurso eletrônico; uma avaliação global da qualidade física do recurso eletrônico em relação ao uso pretendido. Ele pode ser usado para avaliar o nível de qualidade de um arquivo e o compromisso de uma instituição em manter sua disponibilidade ao longo do tempo.

en: Access
pt-BR: Acesso

en: Preservation
pt-BR: Preservação

en: Replacement
pt-BR: Substituição

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
pt-BR: Um código de carácter alfabético que indica a categoria do material para o qual pertence, que é definido como o modelo de um corpo celestial, normalmente a Terra ou a esfera celestial, retratado na superfície da esfera. Código é usado quando 008/25 (Tipo de material cartográfico) contém código d. Um caracter cheio (I) não é permitido nesta posição.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
pt-BR: Classe especial de material (geralmente a classe de objeto físico) à qual um exemplar pertence, por exemplo, um globo celeste.

en: Celestial globe
pt-BR: Globo celeste

en: Planetary or lunar globe
pt-BR: Globo planetário ou lunar

en: Terrestrial globe
pt-BR: Globo terrestre

en: Earth moon globe
pt-BR: Mundo da lua

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
pt-BR: Se o globo está em uma cor ou multicolorido.

en: Material out of which the globe is made.
pt-BR: Material do qual o globo é feito.

en: Physicial medium
pt-BR: Meio físico

en: Textile
pt-BR: Têxtil

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
pt-BR: Se o mundo é um fac-símile ou outro tipo de reprodução.

en: Tactile material
pt-BR: Material táctil

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a categoria do material ao qual o exemplar pertence é material tátil. Usado para material destinado a ser lido por toque. Um caractere de preenchimento (|) não é permitido nessa posição.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
pt-BR: Classe especial de material específico do material tátil ao qual o exemplar pertence.

en: Tactile, with no writing system
pt-BR: Táctil, sem sistema de escrita

en: Class of braille writing
pt-BR: Classe de escrita Braille

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
pt-BR: Família de braille à qual o exemplar pertence. Este não é o código braille em particular, mas o tipo de código em braille usado. Até dois tipos de braille podem ser indicados, ou a agência de catalogação pode preferir codificar apenas o tipo predominante. Vários códigos são codificados em ordem de dominância, se houver. Se menos de dois códigos forem atribuídos, os códigos serão deixados e as posições não usadas conterão espaços em branco (#).

en: No specified class of braille writing
pt-BR: Nenhuma classe de escrita braille especificada

en: Literary braille
pt-BR: Braille literário

en: Format code braille
pt-BR: Formato de código em braille

en: Mathematics and scientific braille
pt-BR: Matemática e braille científico

en: Computer braille
pt-BR: Computador Braille

en: Music braille
pt-BR: Música braille

en: Multiple braille types
pt-BR: Vários tipos de braille

en: Level of contraction
pt-BR: Nível de compressão

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
pt-BR: Se as contrações são usadas. Contrações são abreviações que consistem em um ou mais caracteres Braille ou Moon para representar combinações de letras comuns.

en: Uncontracted
pt-BR: Não contratado

en: Contracted
pt-BR: Contratado

en: Braille music format 1
pt-BR: Formato de música em Braille 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
pt-BR: Código de três caracteres que indica o formato de música em braille do exemplar. Os formatos de música são o modo como as medidas, seções, partes e informações relacionadas, como palavras, são apresentadas em relação umas às outras. Até três formatos podem ser indicados, justificados à esquerda em ordem de predominância. Se menos de três códigos forem atribuídos, os códigos serão justificados à esquerda e as posições não utilizadas conterão espaços em branco (#).

en: No specified braille music format
pt-BR: Nenhum formato de música braille especificado

en: Bar over bar
pt-BR: Barra sobre barra

en: Line over line
pt-BR: Linha sobre linha

en: Paragraph
pt-BR: Parágrafo

en: Single line
pt-BR: Única linha

en: Section by section
pt-BR: Seção por seção

en: Line by line
pt-BR: Linha por linha

en: Spanner short form scoring
pt-BR: Pontuação de forma abreviada do Spanner

en: Short form scoring
pt-BR: Pontuação de forma curta

en: Outline
pt-BR: Contorno

en: Braille music format 2
pt-BR: Formato de música em Braille 2

en: Braille music format 3
pt-BR: Formato de música em Braille 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
pt-BR: Outras características físicas especiais sobre o braille.

en: Special physical characteristics
pt-BR: Características de reprodução especial

en: Print/braille
pt-BR: Impresso/braille

en: Jumbo or enlarged braille
pt-BR: Braille grande ou ampliado

en: Projected graphic
pt-BR: Gráfico projetado

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
pt-BR: Um código de caractere alfabético que indica a categoria do material para o qual o exemplar é projetado graficamente, em que é definido como uma representação dimensional-dois, para ser projetada sem filme pela representação de um dispositivo ótico, por exemplo, um filme, slide, ou transparência. Um caractere cheio (l) não é permitido nesta posição.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
pt-BR: Classe especial do gráfico projetado ao qual o exemplar pertence, por exemplo, um slide.

en: Filmstrip cartridge
pt-BR: Cartucho de fita do filme

en: Filmslip
pt-BR: Fita de filme

en: Filmstrip, type unspecified
pt-BR: Tira de filme, tipo não especificado

en: Filmstrip roll
pt-BR: Rolo de fita de filme

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
pt-BR: Características de cor do gráfico não projetado.

en: Hand colored
pt-BR: Colorido à mão

en: Base of emulsion
pt-BR: Base de emulsão

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
pt-BR: Tipo de material para a base da emulsão de uma fotonegativa, tira de filme, slide ou transparência.

en: Safety film
pt-BR: Filme de segurança

en: Film base, other than safety film
pt-BR: Base de filme, com exceção do filme de segurança

en: Mixed collection
pt-BR: Coleção mista

en: Sound on medium or separate
pt-BR: Som em médio ou separado

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
pt-BR: Se o som está ligado ou separado do gráfico projetado (ou seja, no material que o acompanha).

en: Sound separate from medium
pt-BR: Som separado do meio

en: Medium for sound
pt-BR: Meio para som

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
pt-BR: Meio específico usado para transportar o som de um exemplar (esteja o som no gráfico projetado ou separado) e o tipo de reprodução de som necessário para o exemplar.

en: Optical sound track on motion picture film
pt-BR: Trilha sonora óptica em filme cinematográfico

en: Magnetic sound track on motion picture film
pt-BR: Trilha sonora magnética em filme cinematográfico

en: Magnetic audio tape in cartridge
pt-BR: Fita magnética de áudio em cartucho

en: Sound disc
pt-BR: Disco de som

en: Magnetic audio tape on reel
pt-BR: Fita magnética de áudio em rolo

en: Magnetic audio tape in cassette
pt-BR: Fita magnética de áudio em cassete

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
pt-BR: Trilha sonora óptica e magnética em filme cinematográfico

en: Videotape
pt-BR: Fita de vídeo

en: Videodisc
pt-BR: Disco de vídeo

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
pt-BR: Largura ou dimensões do exemplar gráfico projetado.

en: Standard 8 mm. film width
pt-BR: Standard 8mm. film width

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
pt-BR: Super 8mm./single 8mm. film width

en: 9.5 mm. film width
pt-BR: 9.5 mm. largura de filme

en: 16 mm. film width
pt-BR: 16 mm. largura do filme

en: 28 mm. film width
pt-BR: 28 mm. largura de filme

en: 35 mm. film width
pt-BR: 35 mm. largura de filme

en: 70 mm. film width
pt-BR: 70 mm. largura de filme

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
pt-BR: 2x2 in. ou 5x5 cm. slide

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
pt-BR: 2 1/4 x 2 1/4 pol. Ou 6x6 cm. deslizar

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
pt-BR: 4x5 in. ou 10x13 cm. transparência

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
pt-BR: 5x7 in. ou 13x18 cm. transparência

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
pt-BR: 8x10 in. ou 21x26 cm. transparência

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
pt-BR: 9x9 in. ou 23x23 cm. transparência

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
pt-BR: 10x10 pol. ou 26x26 cm. transparência

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
pt-BR: 7x7 in. ou 18x18 cm. transparência

en: Secondary support material
pt-BR: Material de suporte secundário

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
pt-BR: Tipo de material da montagem de um slide ou transparência para um gráfico projetado.

en: No secondary support
pt-BR: Sem suporte secundário

en: Cardboard
pt-BR: Cartão

en: Metal and glass
pt-BR: Metal e vidro

en: Synthetic and glass
pt-BR: Sintético e vidro

en: Microform
pt-BR: Microforma

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a categoria do material ao qual o exemplar pertence é microforma. Microforma é um termo genérico para qualquer meio, micro-imagem transparente ou opaca. Uma microimagem é uma unidade (por exemplo, uma página) de material textual, gráfico ou gerado por computador que está contido em cartões de abertura, microficha, microfilme, microopaques ou outros microformatos e que é muito pequeno para ser lido sem ampliação. Microformas podem ser reproduções de materiais textuais ou gráficos existentes ou podem ser publicações originais. Um caractere de preenchimento (|) não é permitido nessa posição.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
pt-BR: Classe especial de microforma a que o exemplar pertence. (por exemplo, um microopaque).

en: Aperture card
pt-BR: Cartão de abertura

en: Microfilm cartridge
pt-BR: Cartucho de microfilme

en: Microfilm cassette
pt-BR: Cassete de microfilme

en: Microfilm reel
pt-BR: Bobina de microfilme

en: Microfiche cassette
pt-BR: Cassete micro ficha

en: Microfilm slip
pt-BR: Microfilme slip

en: Microfilm roll
pt-BR: Rolo de microfilme

en: Positive/negative polarity of the microform.
pt-BR: Polaridade positiva / negativa do microforma.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
pt-BR: Dimensões do microforma; não indica as dimensões da imagem.

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
pt-BR: 3x5 in. ou 8x13 cm.

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
pt-BR: 4x6 in. ou 11x15 cm.

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
pt-BR: 6x9 in. ou 16x23 cm.

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
pt-BR: 3 1/4 x 7 3/8 in. ou 9x19 cm.

en: Reduction ratio range
pt-BR: Faixa da taxa de redução

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
pt-BR: Faixa de taxa de redução para um microforma. O rácio de redução específico é registado em 007 / 06-08 (rácio de redução).

en: Low reduction ratio
pt-BR: Baixa taxa de redução

en: Normal reduction
pt-BR: Redução normal

en: High reduction
pt-BR: Alta redução

en: Very high reduction
pt-BR: Redução muito alta

en: Ultra high reduction
pt-BR: Redução ultra alta

en: Reduction rate varies
pt-BR: A taxa de redução varia

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
pt-BR: Número especificando a taxa de redução de um microforma, registrada como três dígitos. O número está certo e cada posição não utilizada contém um zero (por exemplo, 015, 048). Um hífen é usado para qualquer parte desconhecida da taxa de redução (por exemplo, 03, 1- ou ---)

en: Reduction ratio
pt-BR: Taxa de redução

en: Ratio element is not applicable
pt-BR: O elemento de proporção não é aplicável

en: Ratio
pt-BR: Relação

en: Color of the image for microforms.
pt-BR: Cor da imagem para microformas.

en: Emulsion on film
pt-BR: Emulsão em filme

en: Type of light-sensitive material on the film.
pt-BR: Tipo de material sensível à luz no filme.

en: Silver halide
pt-BR: Halogeneto de prata

en: Mixed emulsion
pt-BR: Emulsão mista

en: Generation
pt-BR: Geração

en: Generation aspect of a microform.
pt-BR: Aspecto de geração de uma microforma.

en: First generation (master)
pt-BR: Primeira geração (master)

en: Printing master
pt-BR: Mestre de impressão

en: Service copy
pt-BR: Cópia de serviço

en: Mixed generation
pt-BR: Geração mista

en: Base of film
pt-BR: Base do filme

en: Base of the film.
pt-BR: Base do filme.

en: Safety base, undetermined
pt-BR: Base de segurança, indeterminada

en: Safety base, acetate undetermined
pt-BR: Base de segurança, acetato indeterminado

en: Safety base, diacetate
pt-BR: Base de segurança, diacetato

en: Nitrate base
pt-BR: Base de nitrato

en: Mixed base (nitrate and safety)
pt-BR: Base mista (nitrato e segurança)

en: Safety base, polyester
pt-BR: Base de segurança, poliéster

en: Safety base, mixed
pt-BR: Base de segurança, mista

en: Safety base, triacetate
pt-BR: Base de segurança, triacetato

en: Nonprojected graphic
pt-BR: Gráfico não-projetado

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
pt-BR: Classe especial de gráfico não projetado ao qual o exemplar pertence (por exemplo, uma imagem).

en: Activity card
pt-BR: Cartão de atividade

en: Collage
pt-BR: Colagem

en: Drawing
pt-BR: Desenho

en: Painting
pt-BR: Pintura

en: Photomechanical print
pt-BR: Impressão fotomecânica

en: Photonegative
pt-BR: Negativo fotográfico

en: Photoprint
pt-BR: Fotocópia

en: Print
pt-BR: Imprimir

en: Postcard
pt-BR: Cartão postal

en: Icon
pt-BR: Icone

en: Radiograph
pt-BR: Radiografia

en: Study print
pt-BR: Estudo de impressão

en: Photograph, type unspecified
pt-BR: Fotografia, tipo não especificado

en: Primary support material
pt-BR: Material suporte primário

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
pt-BR: Tipo de material usado para o suporte ou base na qual uma imagem é impressa ou executada.

en: Canvas
pt-BR: Tela de pintura

en: Bristol board
pt-BR: Placa de Bristol

en: Cardboard/illustration board
pt-BR: Papelão / Quadro de Ilustrações

en: Hardboard
pt-BR: Compensado

en: Porcelain
pt-BR: Porcelana

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
pt-BR: Tipo de material (diferente do tapete normal do museu) ao qual o suporte primário (007/04) está conectado.

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
pt-BR: Classe especial de filme ao qual o exemplar pertence, por exemplo, um rolo de filme.

en: Film cartridge
pt-BR: Cartucho de filme

en: Film cassette
pt-BR: Filme em Cassete

en: Film roll
pt-BR: Lista de filme

en: Film reel
pt-BR: Rolo de filme

en: Color characteristics of a motion picture.
pt-BR: Características de cor de uma imagem em movimento.

en: Motion picture presentation format
pt-BR: Formato de apresentação de filme

en: Presentation format for motion pictures.
pt-BR: Formato de apresentação para filmes.

en: Standard sound aperture (reduced frame)
pt-BR: Abertura de som padrão (quadro reduzido)

en: Nonanamorphic (wide-screen)
pt-BR: Não anamórfico (tela ampla)

en: Anamorphic (wide-screen)
pt-BR: Anamórfico (widescreen)

en: Other wide-screen format
pt-BR: Outro formato de tela ampla

en: Standard silent aperture (full frame)
pt-BR: Abertura silenciosa padrão (quadro completo)

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
pt-BR: Se o som é um exemplar ou parte de um exemplar.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
pt-BR: Meio específico utilizado para transportar o som de um exemplar (seja esse som transportado no próprio exemplar ou na forma de material acompanhante) e o tipo de reprodução de som necessário.

en: Width of a motion picture.
pt-BR: Largura de um filme.

en: Standard 8 mm.
pt-BR: Standard 8mm.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
pt-BR: Super 8mm./single 8mm.

en: Configuration of playback channels
pt-BR: Configuração de canais de reprodução

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
pt-BR: Configuração de canais de reprodução para a porção de som de uma imagem em movimento.

en: Monaural
pt-BR: Monofônico

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
pt-BR: Quadrafônico, multicanal ou surround

en: Stereophonic
pt-BR: Estereofônico

en: Production elements
pt-BR: Elementos de produção

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
pt-BR: Se o filme é parte de uma produção completa ou é um elemento preliminar ou de pós-produção.

en: Workprint
pt-BR: Impressão de trabalho

en: Trims
pt-BR: Acabamentos

en: Outtakes
pt-BR: Cenas descartadas

en: Rushes
pt-BR: Juncos

en: Mixing tracks
pt-BR: Mixando faixas

en: Title bands/inter-title rolls
pt-BR: Faixas de título/rolos entre títulos

en: Production rolls
pt-BR: Rolos de produção

en: Whether the film is positive or negative.
pt-BR: Se o filme é positivo ou negativo.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
pt-BR: A que distância do material original está o exemplar (por exemplo, o filme negativo real ou a fita de vídeo original na câmera). Os dados de geração são usados para avaliar a qualidade das cópias disponíveis, para tomar decisões de preservação e para identificar materiais disponíveis para visualização e pesquisa.

en: Duplicate
pt-BR: Duplicar

en: Reference print/viewing copy
pt-BR: Cópia de referência para impressão/visualização

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
pt-BR: Características de cor mais específicas da imagem em movimento do que as contidas em 007/03 (Color).

en: Refined categories of color
pt-BR: Categorias refinadas de cor

en: 3 layer color
pt-BR: 3 camadas de cor

en: 2 color, single strip
pt-BR: 2 cor, faixa única

en: 3 strip color
pt-BR: 3 tiras de cor

en: 2 strip color
pt-BR: 2 tira de cor

en: Red strip
pt-BR: Faixa vermelha

en: Blue or green strip
pt-BR: Faixa azul ou verde

en: Cyan strip
pt-BR: Faixa ciano

en: Magenta strip
pt-BR: Faixa magenta

en: Yellow strip
pt-BR: Faixa amarela

en: Sepia tone
pt-BR: Tom sépia

en: Other tone
pt-BR: Outro tom

en: Tint
pt-BR: Matiz

en: Tinted and toned
pt-BR: Matizado e tonificado

en: Stencil color
pt-BR: Cor do estêncil

en: Kind of color stock or print
pt-BR: Tipo de cor armazenada ou impressa

en: Type of color film stock or color print the item represents.
pt-BR: Tipo de filme colorido ou impressão colorida que o exemplar representa.

en: Imbibition dye transfer prints
pt-BR: Impressões de transferência de tinta por imersão

en: Three-layer stock
pt-BR: Estoque de três camadas

en: Three layer stock, low fade
pt-BR: Estoque de três camadas, desbotamento baixo

en: Duplitized stock
pt-BR: Estoque duplicado

en: Deterioration stage
pt-BR: Estágio de deterioração

en: Level of deterioration of the motion picture film.
pt-BR: Nível de deterioração do filme cinematográfico.

en: None apparent
pt-BR: Nenhum aparente

en: Nitrate: suspicious odor
pt-BR: Nitrato: odor suspeito

en: Nitrate: pungent odor
pt-BR: Nitrato: odor pungente

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
pt-BR: Nitrato: brownish, discoloration, fading, dusty

en: Nitrate: sticky
pt-BR: Nitrato: sticky

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
pt-BR: Nitrato: espumoso, bolhas, bolhas

en: Nitrate: congealed
pt-BR: Nitrato: congelado

en: Nitrate: powder
pt-BR: Nitrato: pó

en: Non-nitrate: detectable deterioration
pt-BR: Não nitrato: deterioração detectável

en: Non-nitrate: advanced deterioration
pt-BR: Não nitrato: deterioração avançada

en: Non-nitrate: disaster
pt-BR: Não nitrato: desastre

en: Completeness
pt-BR: Plenitude

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
pt-BR: Se o exemplar que está sendo catalogado é julgado como completo.

en: Complete
pt-BR: Completar

en: Incomplete
pt-BR: Incompleto

en: Film inspection date
pt-BR: Data inspeção do filme

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
pt-BR: Seis caracteres que indicam a data da inspeção de filme mais recente; a data é registrada no padrão ccyymm (século / ano / mês). Um hífen é usado para qualquer parte desconhecida da data. Seis caracteres de preenchimento (||||||) são usados se nenhuma tentativa for feita para codificar essas posições de caractere.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
pt-BR: Classe especial de material textual a qual um exemplar pertence.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
pt-BR: Classe especial de material, geralmente a classe de objeto físico, à qual um exemplar pertence.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
pt-BR: Contém caractere vazio (#) ou de preenchimento (|).

en: Altitude of sensor
pt-BR: Altitude do sensor

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
pt-BR: Posição geral do sensor em relação ao objeto em estudo.

en: Surface
pt-BR: Superfície

en: Airborne
pt-BR: Voar

en: Spaceborne
pt-BR: Nave espacial

en: Attitude of sensor
pt-BR: Atitude do sensor

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
pt-BR: Ângulo geral do dispositivo a partir do qual a imagem de sensoriamento remoto é feita.

en: Low oblique
pt-BR: Oblíquo baixo

en: High oblique
pt-BR: Oblíquo alto

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
pt-BR: Quantidade de cobertura de nuvens que estava presente quando uma imagem de sensoriamento remoto foi feita.

en: Cloud cover
pt-BR: Cobertura da nuvem

en: 20-29%%
pt-BR: 2- 20-29%%

en: Platform construction type
pt-BR: Tipo de plataforma para construção

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
pt-BR: Tipo de construção da plataforma servindo de base para o dispositivo de sensoriamento remoto. Para os propósitos deste elemento de dados, "plataforma" refere-se a qualquer estrutura que sirva de base, não apenas superfícies planas.

en: Balloon
pt-BR: Balão

en: Aircraft--low altitude
pt-BR: Aeronave -- baixa altitude

en: Aircraft--medium altitude
pt-BR: Aeronave -- altitude média

en: Aircraft--high altitude
pt-BR: Aeronave -- alta altitude

en: Manned spacecraft
pt-BR: Nave espacial tripulada

en: Unmanned spacecraft
pt-BR: Nave espacial não tripulada

en: Land-based remote-sensing device
pt-BR: Dispositivo de sensoriamento remoto terrestre

en: Water surface-based remote-sensing device
pt-BR: Dispositivo de sensoriamento remoto baseado na superfície da água

en: Submersible remote-sensing device
pt-BR: Dispositivo de sensoriamento remoto submersível

en: Platform use category
pt-BR: Categoria de uso de plataforma

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
pt-BR: Uso principal destinado à plataforma especificada em 007/06 (tipo de construção da plataforma).

en: Meteorological
pt-BR: Meteorológico

en: Surface observing
pt-BR: Observação de superfície

en: Space observing
pt-BR: Observação do espaço

en: Mixed uses
pt-BR: Usos mistos

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
pt-BR: Para o modo de gravação do dispositivo de detecção remota, especificamente, o sensor está envolvido na criação das medidas.

en: Sensor type
pt-BR: Tipo de sensor

en: Active
pt-BR: Ativo

en: Passive
pt-BR: Passivo

en: Data type
pt-BR: Tipo de dados

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
pt-BR: Características espectrais, acústicas ou magnéticas dos dados recebidos pelo dispositivo que produz a imagem de sensoriamento remoto. Ele pode ser usado para indicar o comprimento de onda da radiação medida e o tipo de sensor usado para medi-la.

en: Visible light
pt-BR: Luz visível

en: Near infrared
pt-BR: Infravermelho próximo

en: Middle infrared
pt-BR: Infravermelho médio

en: Far infrared
pt-BR: Infravermelho distante

en: Thermal infrared
pt-BR: Infravermelho térmico

en: Shortwave infrared (SWIR)
pt-BR: Infravermelho de onda curta (SWIR)

en: Reflective infrared
pt-BR: Infravermelho reflexivo

en: Combinations
pt-BR: Combinações

en: Other infrared data
pt-BR: Outros dados infravermelhos

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
pt-BR: Radar aerotransportado lateral (SLAR)

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
pt-BR: Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
pt-BR: SAR-multifrequência (multicanal)

en: SAR-like polarization
pt-BR: Polarização semelhante à SAR

en: SAR-cross polarization
pt-BR: Polarização cruzada SAR

en: Infometric SAR
pt-BR: SAR Infométrica

en: polarmetric SAR
pt-BR: SAR polarmétrico

en: Passive microwave mapping
pt-BR: Mapeamento passivo de microondas

en: Other microwave data
pt-BR: Outros dados de microondas

en: Far ultraviolet
pt-BR: Ultravioleta distante

en: Middle ultraviolet
pt-BR: Ultravioleta médio

en: Near ultraviolet
pt-BR: Perto do ultravioleta

en: Ultraviolet combinations
pt-BR: Combinações ultravioleta

en: Other ultraviolet data
pt-BR: Outros dados ultravioleta

en: Multi-spectral, multidata
pt-BR: Multiespectral, multidados

en: Multi-temporal
pt-BR: Multitemporal

en: Combination of various data types
pt-BR: Combinação de vários tipos de dados

en: Sonar--water depth
pt-BR: Sonar--profundidade da água

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
pt-BR: Sonar - imagens topográficas de fundo, varredura lateral

en: Sonar--bottom topography, near-surface
pt-BR: Sonar - topografia de fundo, próximo à superfície

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
pt-BR: Sonar--topografia de fundo, quase fundo

en: Seismic surveys
pt-BR: Pesquisas sísmicas

en: Other acoustical data
pt-BR: Outros dados acústicos

en: Gravity anomalies (general)
pt-BR: Anomalias de gravidade (geral)

en: Free-air
pt-BR: Ar livre

en: Bouger
pt-BR: Mudança

en: Isostatic
pt-BR: Isostático

en: Magnetic field
pt-BR: Campo magnético

en: radiometric surveys
pt-BR: levantamentos radiométricos

en: Sound recording
pt-BR: Gravação de Som

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
pt-BR: Classe especial de gravação de som à qual o exemplar pertence (por exemplo, um cilindro).

en: Belt
pt-BR: Cinta

en: Cylinder
pt-BR: Cilindro

en: Sound cartridge
pt-BR: Cartucho de som

en: Sound-track film
pt-BR: Trilha sonora de filme

en: Roll
pt-BR: Rolo

en: Sound cassette
pt-BR: Cassete de som

en: Sound-tape reel
pt-BR: Rolo de fita de som

en: Wire recording
pt-BR: Gravação fio

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
pt-BR: Contém caractere vazio (#) ou de preenchimento (|)

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
pt-BR: Velocidade de reprodução da gravação de som. Este código destina-se apenas a relacionar-se com a velocidade de reprodução de uma gravação de som renderizada em um dispositivo mecânico.

en: Speed
pt-BR: Velocidade

en: 16 rpm (discs)
pt-BR: 16 rpm (discos)

en: 33 1/3 rpm (discs)
pt-BR: 33 1/3 rpm (discos)

en: 45 rpm (discs)
pt-BR: 45 rpm (discos)

en: 78 rpm (discs)
pt-BR: 78 rpm (discos)

en: 8 rpm (discs)
pt-BR: 8 rpm (discos)

en: 1.4 m. per second (discs)
pt-BR: 1.4 m. por segundos (discos)

en: 120 rpm (cylinders)
pt-BR: 120 rpm (cilindros)

en: 160 rpm (cylinders)
pt-BR: 160 rpm (cilindros)

en: 1 7/8 ips (tapes)
pt-BR: l- 1 7/8 ips (fitas)

en: 3 3/4 ips (tapes)
pt-BR: 3 3/4 ips (fitas)

en: 7 1/2 ips (tapes)
pt-BR: 7 1/2 ips (fitas)

en: 30 ips (tape)
pt-BR: 30 ips (fitas)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
pt-BR: Configuração de canais de reprodução para uma gravação de som.

en: Groove width/groove pitch
pt-BR: Largura da ranhura/passo da ranhura

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
pt-BR: Largura da ranhura da gravação para discos ou o passo da ranhura para cilindros.

en: Microgroove/fine
pt-BR: Microranhura/fina

en: Coarse/standard
pt-BR: Grosseiro / padrão

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
pt-BR: Diâmetro de um carretel aberto ou disco, ou as dimensões de um cassete, cartucho ou cilindro.

en: 3 in. diameter
pt-BR: 3 in. diâmetro

en: 5 in. diameter
pt-BR: 5 pol. de diâmetro

en: 7 in. diameter
pt-BR: 7 in. diâmetro

en: 10 in. diameter
pt-BR: 10 pol. diâmetro

en: 12 in. diameter
pt-BR: 12 pol. diâmetro

en: 16 in. diameter
pt-BR: 16 pol. diâmetro

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
pt-BR: 4 3/4 in. ou 12 cm. diâmetro

en: 2 3/4 x 4 in.
pt-BR: 2 3/4 x 4 pol.

en: Tape width
pt-BR: Largura de fita

en: Width of the tape.
pt-BR: Largura da fita.

en: 1/8 in.
pt-BR: 1/8 pol.

en: 1/4 in.
pt-BR: 1/4 pol.

en: 1/2 in.
pt-BR: 1/2 pol.

en: 1 in.
pt-BR: 1 pol.

en: Number of tracks on a tape.
pt-BR: Número de faixas na fita.

en: Tape configuration
pt-BR: Configuração da fita

en: Full (1) track
pt-BR: Faixa completa (1)

en: Half (2) track
pt-BR: Meia (2) faixa

en: Quarter (4) track
pt-BR: Trimestre (4) pista

en: Eight track
pt-BR: Oitava faixa

en: Twelve track
pt-BR: Doze faixas

en: Sixteen track
pt-BR: Dezesseis faixas

en: Kind of disc, cylinder or tape
pt-BR: Tipo de disco, cilindro ou fita

en: Master tape
pt-BR: Fita mestra

en: Tape duplication master
pt-BR: Mestre de duplicação de fita

en: Disc master (negative)
pt-BR: Disco master (negativo)

en: Instantaneous (recorded on the spot)
pt-BR: Instantâneo (gravado no local)

en: Mass-produced
pt-BR: Produzido em massa

en: Mother (positive)
pt-BR: Mãe (positiva)

en: Stamper (negative)
pt-BR: Carimbador (negativo)

en: Test pressing
pt-BR: Teste de prensagem

en: Kind of material
pt-BR: Tipo de material

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
pt-BR: Tipo de material usado na fabricação de gravações de som (instantâneas e produzidas em massa). Este código destina-se apenas a relacionar-se com uma gravação de som.

en: Lacquer coating
pt-BR: Revestimento de laca

en: Cellulose nitrate
pt-BR: Nitrato de celulose

en: Acetate tape with ferrous oxide
pt-BR: Fita de acetato com óxido de ferro

en: Glass with lacquer
pt-BR: Vidro com laca

en: Aluminum with lacquer
pt-BR: Alumínio com verniz

en: Plastic with metal
pt-BR: Plástico com metal

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
pt-BR: Papel com laca ou óxido ferroso

en: Shellac
pt-BR: Goma laca

en: Wax
pt-BR: Cera

en: Kind of cutting
pt-BR: Tipo de corte

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
pt-BR: Tipo de corte das ranhuras utilizadas em um disco.

en: Hill-and-dale cutting
pt-BR: Corte de colinas e vales

en: Lateral or combined cutting
pt-BR: Corte lateral ou combinado

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
pt-BR: Características de reprodução para gravações de som, incluindo equipamento especial ou equalização necessária para a reprodução adequada. Esse código não é usado para indicar processos especiais usados durante a gravação, a menos que esses processos devam ser aplicados durante a reprodução.

en: Special playback characteristics
pt-BR: Características de reprodução especiais

en: NAB standard
pt-BR: Padrão NAB

en: CCIR standard
pt-BR: Padrão CCIR

en: Dolby-B encoded
pt-BR: Codificado Dolby-B

en: dbx encoded
pt-BR: dbx codificado

en: Digital recording
pt-BR: Gravação digital

en: Dolby-A encoded
pt-BR: Codificado Dolby-A

en: Dolby-C encoded
pt-BR: Codificado em Dolby-C

en: CX encoded
pt-BR: CX codificado

en: How the sound was originally captured and stored. Sound recordings should be coded for the original capture and storage techniques, regardless of the physical format of the manifestation being cataloged or whether the sound content of the manifestation being cataloged has been enhanced using other techniques.
pt-BR: Como o som foi originalmente capturado e armazenado. As gravações sonoras devem ser codificadas para as técnicas originais de captura e armazenamento, independentemente do formato físico da manifestação que está sendo catalogada ou se o conteúdo sonoro da manifestação que está sendo catalogada foi aprimorado usando outras técnicas.

en: Original capture and storage technique
pt-BR: Técnica original de captura e armazenamento

en: Acoustical capture, analog direct storage
pt-BR: Captura acústica, armazenamento analógico direto

en: Electrical capture, analog direct storage
pt-BR: Captura elétrica, armazenamento analógico direto

en: Electrical capture, digital storage
pt-BR: Captura elétrica, armazenamento digital

en: Electrical capture, analog electrical storage
pt-BR: Captura elétrica, armazenamento elétrico analógico

en: Unknown capture and storage
pt-BR: Captura e armazenamento desconhecidos

en: Text
pt-BR: Texto

en: Regular print
pt-BR: Impressão normal

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a categoria do material ao qual o exemplar pertence é o videocording, que é definido como uma gravação na qual imagens visuais, geralmente em movimento e acompanhadas por som, foram registradas. Ele é projetado para reprodução em um receptor de televisão ou monitor de vídeo. Um caractere de preenchimento (|) não é permitido nessa posição.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
pt-BR: Classe especial de gravação de vídeo à qual um exemplar pertence.

en: Videocartridge
pt-BR: Cartucho de vídeo

en: Videocassette
pt-BR: Vídeo cassete

en: Videoreel
pt-BR: Rolo de vídeo

en: Color characteristics of a videorecording.
pt-BR: Características de cor de uma gravação de vídeo.

en: Videorecording format
pt-BR: Formato de gravação de vídeo

en: Videotape or videodisc recording format.
pt-BR: Formato de gravação de videocassete ou videodisco.

en: Beta (1/2 in., videocassette)
pt-BR: Beta (1/2 in., videocassete)

en: VHS (1/2 in., videocassette)
pt-BR: VHS (1/2 pol., videocassete)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
pt-BR: U-matic (3/4 in., videocassette)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
pt-BR: EIAJ (1/2 pol., carretel)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
pt-BR: Quadruplex (1 pol. ou 2 pol., carretel)

en: Laserdisc
pt-BR: Disco laser

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
pt-BR: Videodisco CED (Capacitance Electronic Disc)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
pt-BR: Betacam (1/2 in., videocassete)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
pt-BR: Betacam SP (1/2 in., videocassete)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
pt-BR: Super-VHS (1/2 pol., videocassete)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
pt-BR: M-II (1/2 pol., videocassete)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
pt-BR: D-2 (3/4 in., videocassete)

en: Blu-ray disc
pt-BR: Disco Blu-ray

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
pt-BR: Se o som está no exemplar ou separado do exemplar (ou seja, no material acompanhante).

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
pt-BR: Meio específico usado para transportar o som de um exemplar, seja esse som transportado no vídeo ou separado, e o tipo de reprodução de som necessário para o exemplar.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
pt-BR: Largura da gravação de vídeo. Para gravações em vídeo, somente códigos que correspondam exatamente às medições do exemplar, conforme determinado na descrição física, devem ser usados. Se nenhum código corresponder exatamente, o código z será usado.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
pt-BR: Configuração dos canais de reprodução pretendidos para a porção de som de uma gravação de vídeo.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica a categoria do material ao qual o exemplar pertence não é especificado, o que significa que o exemplar não é identificado por um dos outros valores de código 007 ou que suas várias formas físicas não estão sendo especificamente indicadas (por exemplo, quando o item em mãos é uma coleção contendo diferentes categorias de material e uma instituição opta por não inserir campos 007 separados para os vários componentes). Um caractere de preenchimento (|) não é permitido nessa posição.

en: Special class of material to which the item belongs
pt-BR: Classe especial do material ao qual o exemplar pertence

en: Multiple physical forms
pt-BR: Múltiplas formas físicas

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
pt-BR: Código de seis caracteres gerado por computador que indica a data em que o registro MARC foi criado. É armazenado no formado aammdd.

en: Date entered on file
pt-BR: Data do arquivo

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
pt-BR: Código alfabético de um caractere que indica o formato de datas no 008/07-10 (Data 1) e 008/11-14 (Data 2). Para a continuação de recursos, o código em 008/06 também indica a situação de publicação.

en: Type of date/Publication status
pt-BR: Tipo de data/Status da publicação

en: No dates given; B.C. date involved
pt-BR: Nenhuma data determinada; data A.C envolvida

en: Continuing resource currently published
pt-BR: Publicação periódica em publicação

en: Continuing resource ceased publication
pt-BR: Publicação periódica descontinuada

en: Detailed date
pt-BR: Data detalhada

en: Inclusive dates of collection
pt-BR: Inclusive datas da coleção

en: Range of years of bulk of collection
pt-BR: Intervalo de anos da coleção

en: Multiple dates
pt-BR: Múltiplas datas

en: Dates unknown
pt-BR: Datas desconhecidas

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
pt-BR: Data da distribuição/lançamento/fascículo e produção/gravação quando diferente

en: Questionable date
pt-BR: Data questionável

en: Reprint/reissue date and original date
pt-BR: Reimpressão/reedição de data e data original

en: Single known date/probable date
pt-BR: Única data conhecida/data provável

en: Publication date and copyright date
pt-BR: Data de publicação e data de copyright

en: Continuing resource status unknown
pt-BR: Situação de publicação periódica desconhecido

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
pt-BR: Uma data especificada pelo código em 008/06 (Tipo de data/Situação de publicação)

en: Date 1
pt-BR: Data 1

en: Date element is not applicable
pt-BR: Elemento de data não aplicável

en: Date digit
pt-BR: Dígito da data

en: Date element is totally or partially unknown
pt-BR: Elemento de data total ou parcialmente desconhecido

en: Date 2
pt-BR: Data 2

en: MARC Code List for Countries
pt-BR: Lista de Códigos MARC de Países

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
pt-BR: Código alfabético de dois ou três caracteres que indica o local de publicação, produção ou execução.

en: Various places
pt-BR: Vários lugares

en: No place, unknown, or undetermined
pt-BR: Sem local, desconhecido ou indeterminado

en: Two-character alphabetic code
pt-BR: Código alfabético de dois caracteres

en: Three-character alphabetic code
pt-BR: Código alfabético de três caracteres

en: Illustrations - code 1
pt-BR: Ilustrações - código 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
pt-BR: Fonodisco, fio fonográfico, etc

en: Illustrations - code 2
pt-BR: Ilustrações - código 2

en: Illustrations - code 3
pt-BR: Ilustrações - código 3

en: Illustrations - code 4
pt-BR: Ilustrações - código 4

en: Nature of contents - code 1
pt-BR: Natureza dos conteúdos - código 1

en: Nature of contents - code 2
pt-BR: Natureza dos conteúdos - código 2

en: Nature of contents - code 3
pt-BR: Natureza dos conteúdos - código 3

en: Nature of contents - code 4
pt-BR: Natureza dos conteúdos - código 4

en: Language
pt-BR: Idioma

en: MARC Code List for Languages
pt-BR: Lista de Códigos MARC de Idiomas

en: No information provided
pt-BR: Nenhuma informação fornecida

en: Multiple languages
pt-BR: Múltiplos idiomas

en: Sign languages
pt-BR: Língua de sinais

en: Undetermined
pt-BR: Indefinido

en: No linguistic content
pt-BR: Sem conteúdo linguístico

en: Modified record
pt-BR: Registro modificado

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
pt-BR: Código de um caractere que indica se os dados em um registro bibliográfico são uma modificação da informação que apareceu no exemplar sendo catalogado ou que se destinava a ser incluído no registro MARC.

en: Not modified
pt-BR: Não modificado

en: Dashed-on information omitted
pt-BR: Informação dashed-on omitida

en: Completely romanized/printed cards romanized
pt-BR: Completamente romanizado/cartões impressos romanizados

en: Completely romanized/printed cards in script
pt-BR: Completamente romanizado/cartões impressos no script

en: Shortened
pt-BR: Encurtado

en: Missing characters
pt-BR: Caracteres faltantes

en: Cataloging source
pt-BR: Fonte da catalogação

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
pt-BR: Código de um caractere que indica a fonte de catalogação original do registro. Se a fonte de catalogação é conhecida, é identificado no subcampo $a de campo 040 (fonte de catalogação).

en: National bibliographic agency
pt-BR: Agência Bibliográfica Nacional (EUA)

en: Cooperative cataloging program
pt-BR: Programa de catalogação cooperativa

en: Miniature or study size
pt-BR: Tamanho miniatura ou de estudo

en: Piano score
pt-BR: Partitura de piano

en: Magazine
pt-BR: Revista

en: Journal
pt-BR: Jornal

en: Repository
pt-BR: Repositório

en: Directory
pt-BR: Diretório

en: Control field plugin type of materials schema
pt-BR: Tipo de plugin de campo de controle do esquema de materiais

en: Element indicating the control field
pt-BR: Elemento que indica o campo de controle

en: Leader:&nbsp;
pt-BR: Líder:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
pt-BR: Tamanho do registro (gerado automaticamente)

note: SELECT name=f5
en: Record status
pt-BR: Situação do registro

en: a - Increase in encoding level
pt-BR: a - Aumento do nível de codificação

en: c - Corrected or revised
pt-BR: c - Corrigido ou revisado

en: d - Deleted
pt-BR: d - Excluído

en: n - New
pt-BR: n - Novo

en: p - Increase in encoding level from prepublication
pt-BR: p - Aumento do nível de codificação de pré-publicação

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
pt-BR: Tipo de registro. Controla o tipo padrão do campo 008.

en: a - Language material
pt-BR: a - Material textual

en: c - Notated music
pt-BR: c - Música anotada

en: d - Manuscript notated music
pt-BR: d - Manuscrito de partitura

en: e - Cartographic material
pt-BR: e - Material cartográfico

en: f - Manuscript cartographic material
pt-BR: f - Manuscrito de material cartográfico

en: g - Projected medium
pt-BR: g - Meio de projeção

en: i - Nonmusical sound recording
pt-BR: i - Gravação de som não-musical

en: j - Musical sound recording
pt-BR: j - Gravação de som musical

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
pt-BR: k - Gráfico não-projectado 2D

en: m - Computer file
pt-BR: m - arquivo informático

en: p - Mixed materials
pt-BR: p - Materiais mistos

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
pt-BR: r - Artefato tridimensional ou objeto natural

en: t - Manuscript language material
pt-BR: t- Material de idioma manuscrito

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
pt-BR: Nível bibliográfico

en: a - Monographic component part
pt-BR: a - Parte componente monográfico

en: b - Serial component part
pt-BR: b - Parte componente de periódico

en: c - Collection
pt-BR: c - Coleção

en: d - Subunit
pt-BR: d - Sub-unidade

en: i - Integrating resource
pt-BR: i - Recurso integrado

en: m - Monograph/item
pt-BR: m - Monografia

en: s - Serial
pt-BR: s - Periódico

note: SELECT name=f8
en: Type of control
pt-BR: Tipo de controle

en: _ - No specific type
pt-BR: _ - Nenhum tipo especifico

en: a - Archival
pt-BR: a - Arquivo

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
pt-BR: Codificação (forçado Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
pt-BR: Indicador/tamanho dos subcampos

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
pt-BR: Endereço da base de dados (gerado automaticamente)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
pt-BR: Nível de codificação

en: _ - Full level
pt-BR: _ - Nível completo

en: 1 - Full level, material not examined
pt-BR: 1- Nível completo, documento não examinado

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
pt-BR: 2 - Nível incompleto, material não examinado

en: 3 - Abbreviated level
pt-BR: 3 - Nível abreviado

en: 4 - Core level
pt-BR: 4 - Nível central

en: 5 - Partial (preliminary) level
pt-BR: 5 - Nível parcial (preliminar)

en: 7 - Minimal level
pt-BR: 7 - Nível mínimo

en: 8 - Prepublication level
pt-BR: 8 - Nível de pré-publicação

en: I- Full-level input by OCLC participants
pt-BR: I- Entrada em nível completo pelos participantes da OCLC

en: J- Deleted record
pt-BR: J- Registro excluído

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
pt-BR: K- Inserção incompleta por participantes da OCLC

en: M- Added from a batch process
pt-BR: M- Adicionado a partir de um processamento em lote

en: u - Unknown
pt-BR: u - Desconhecido

en: z - Not applicable
pt-BR: z - Não aplicável

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
pt-BR: Forma descritiva de catalogação

en: _ - Non-ISBD
pt-BR: _ - Não-ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
pt-BR: c - ISBD com pontuação omitida

en: i - ISBD punctuation included
pt-BR: i - ISBD com pontuação inclusa

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
pt-BR: n - Pontuação não ISBD omitida

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
pt-BR: Recurso multiparte a nível de registro

en: _ - Not specified or not applicable
pt-BR: _ - Não especificado ou aplicável

en: a - Set
pt-BR: a - Conjunto

en: b - Part with independent title
pt-BR: b - Parte com título independente

en: c - Part with dependent title
pt-BR: c - Parte com título dependente

note: SPAN
en: Length of directory elements
pt-BR: Tamanho dos elementos do diretório

note: SCRIPT
en: Assign next
pt-BR: Atribuir próxima

note: SCRIPT
en: Control number:
pt-BR: Número de controle:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
pt-BR: Digite o novo número de controle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
pt-BR: Dados fixos:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
pt-BR: Carregando...

note: SCRIPT
en: Override
pt-BR: Substituir

note: SCRIPT
en: Updated:
pt-BR: Atualizado:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
pt-BR: não definido

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
pt-BR: 006 Dados de campo fixo--Características adicionais do material--Informação Geral

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
pt-BR: Selecione o tipo de material para especificar o valor variável

en: Type of material
pt-BR: Tipo de material

en: Select a type of material
pt-BR: Selecione o tipo de material

note: INPUT type=submit
en: Save
pt-BR: Salvar

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
pt-BR: Exibir valores para '%s' tipo de material?

en: 007 Physical description fixed field--General information
pt-BR: 007 Campos fixos de descrição física--Informação geral

en: Material type:
pt-BR: Tipo de material:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
pt-BR: #- Sem código

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
pt-BR: #- Sem suporte secundário

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
pt-BR: #- Sem som (silêncio)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
pt-BR: #- Nenhum formato de música braille especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
pt-BR: #- Nenhuma classe de escrita braille especificada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
pt-BR: #- Indefinido

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
pt-BR: (AAAAMM; utilize até 6 - para desconhecido <br />ou | para não codificar)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
pt-BR: (caso a qualidade do arquivo - bit depth - seja conhecida, insira; <br /> caso contrário utiliza a lista suspensa)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
pt-BR: (três dígitos, complete com zero se necessário, <br />or ||| para não codificar)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
pt-BR: --- - Desconhecido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
pt-BR: 00 Categoria do material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
pt-BR: 01 Designação específica de material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
pt-BR: 02 Indefinido

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
pt-BR: 03 Altitude do sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
pt-BR: 03 Classe da escrita braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
pt-BR: 03 Cor

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
pt-BR: 03 Aspecto positivo/negativo

note: SCRIPT
en: 03 Speed
pt-BR: 03 Velocidade

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
pt-BR: 04 Atitude do sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
pt-BR: 04 Base da emulsão

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
pt-BR: 04 Classe da escrita braille (2ª opção)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
pt-BR: 04 Configuração dos canais de reprodução

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
pt-BR: 04 Dimensões

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
pt-BR: 04 Formato de apresentação de filme

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
pt-BR: 04 Meio físico

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
pt-BR: 04 Meio físico

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
pt-BR: 04 Material de suporte primário

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
pt-BR: 04 Formato de gravação de vídeo

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
pt-BR: 05 Cobertura da nuvem

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
pt-BR: 05 Largura da ranhura/passo da ranhura

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
pt-BR: 05 Nível de compressão

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
pt-BR: 05 Faixa da taxa de redução

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
pt-BR: 05 Material de suporte secundário

note: SCRIPT
en: 05 Sound
pt-BR: 05 Som

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
pt-BR: 05 Som em médio ou separado

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
pt-BR: 05 Tipo de reprodução

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
pt-BR: 05 Tipo de reprodução

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
pt-BR: 06 Formato de música Braille

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
pt-BR: 06 Dimensões

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
pt-BR: 06 Meio para som

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
pt-BR: 06 Tipo de plataforma de construção

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
pt-BR: 06 Detalhes da produção/reprodução

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
pt-BR: 06-08 Densidade de bit da imagem

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
pt-BR: 06-08 Taxa de redução

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
pt-BR: 07 Formato de música Braille (2ª opção)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
pt-BR: 07 Dimensões

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
pt-BR: 07 Categoria de uso de plataforma

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
pt-BR: 07 Aspecto positivo/negativo

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
pt-BR: 07 Largura de fita

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
pt-BR: 08 Formato da música Braille (3ª opção)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
pt-BR: 08 Configuração dos canais de reprodução

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
pt-BR: 08 Material de suporte secundário

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
pt-BR: 08 Tipo de sensor

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
pt-BR: 08 Configuração da fita

note: SCRIPT
en: 09 Color
pt-BR: 09 Cor

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
pt-BR: 09 Formatos de arquivo

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
pt-BR: 09 Tipo de disco, cilindro ou fita

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
pt-BR: 09 Elementos de produção

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
pt-BR: 09 Características de reprodução especial

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
pt-BR: 09-10 Tipo de dados

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
pt-BR: 10 Emulsão em filme

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
pt-BR: 10 Tipo de material

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
pt-BR: 10 Aspecto positivo/negativo

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
pt-BR: 10 Meta(s) de garantia de qualidade

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
pt-BR: 11 Fonte/Antecedente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
pt-BR: 11 Geração

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
pt-BR: 11 Tipo de corte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
pt-BR: 12 Base do filme

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
pt-BR: 12 Nível de compressão

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
pt-BR: 12 Características de reprodução especiais

note: SCRIPT
en: 13 Original capture and storage technique
pt-BR: 13 Técnica original de captura e armazenamento

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
pt-BR: 13 Categorias refinadas de cor

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
pt-BR: 13 Qualidade reformatada

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
pt-BR: 14 Tipo de cor armazenada ou impressa

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
pt-BR: 15 Estado de deterioração

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
pt-BR: 16 Plenitude

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
pt-BR: 17-22 Data da inspeção do Filme

note: SCRIPT
en: Date
pt-BR: Data

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
pt-BR: Profundidade de bits exata 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
pt-BR: a- 16 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
pt-BR: a- 3 pol. de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
pt-BR: a- 3 camadas de cor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
pt-BR: a- microfilme de 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
pt-BR: a- Ausente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
pt-BR: a- Acesso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, analog direct storage
pt-BR: a- Captura acústica, armazenamento analógico direto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
pt-BR: a- Ativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
pt-BR: a- Cartão de atividade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
pt-BR: a- Cartão de abertura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
pt-BR: a- Balão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
pt-BR: a- Barra sobre barra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
pt-BR: a- Beta (1/2 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
pt-BR: a- Tela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
pt-BR: a- Globo celeste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
pt-BR: a- Arquivo reproduzido do original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
pt-BR: a- Primeira geração (mestre)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
pt-BR: a- Faixa completa (1)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
pt-BR: a- Impressões de transferência de tinta por imersão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
pt-BR: a- Revestimento de laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
pt-BR: a- Oblíquo baixo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
pt-BR: a- Baixa taxa de redução

note: SCRIPT
en: a- Map
pt-BR: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
pt-BR: a- Fita master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
pt-BR: a- Meteorológico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
pt-BR: a- Padrão NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
pt-BR: a- Nenhum aparente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
pt-BR: a- Trilha sonora óptica em filme cinematográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
pt-BR: a- Papel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
pt-BR: a- Fotocópia, impressão em linha azul

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
pt-BR: a- Positivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
pt-BR: a- Impresso/braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
pt-BR: a- Impressão normal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
pt-BR: a- Base de segurança, indeterminada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
pt-BR: a- Halogeneto de prata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
pt-BR: a- Som

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
pt-BR: a- Largura padrão do filme 8mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
pt-BR: a- Abertura sonora padrão (quadro reduzido)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
pt-BR: a- Superfície

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
pt-BR: a- Cartucho de fita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
pt-BR: a- Descomprimido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
pt-BR: a- Não contratado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
pt-BR: a- Impressão de trabalho

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
pt-BR: aa- Luz visível

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
pt-BR: b- 2 cores, tira única

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
pt-BR: b- 33 1/3 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
pt-BR: b- 5 pol. de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
pt-BR: b- Aeronaves--baixa altitude

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
pt-BR: b- Preto-e-branco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
pt-BR: b- Conselho de Bristol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
pt-BR: b- Norma CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
pt-BR: b- Nitrato de celulose

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
pt-BR: b- Cartucho de chip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
pt-BR: b- Contratado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Electrical capture, analog direct storage
pt-BR: b- Captura elétrica, armazenamento analógico direto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
pt-BR: b- Arquivo reproduzido a partir de microforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
pt-BR: b- Oblíquo alto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
pt-BR: b- Braille Jumbo ou ampliado

note: SCRIPT
en: b- Large print
pt-BR: b- Letras grandes

note: SCRIPT
en: b- Large print
pt-BR: b- Letras grandes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
pt-BR: b- Sem perdas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
pt-BR: b- Trilha sonora magnética em filme cinematográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
pt-BR: b- Cartucho de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
pt-BR: b- Negativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
pt-BR: b- Nitrato: odor suspeito

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
pt-BR: b- Não anamórfico (tela ampla)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
pt-BR: b- Redução normal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
pt-BR: b- Passivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
pt-BR: b- Fotocópia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
pt-BR: b- Globo planetário ou lunar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
pt-BR: b- Mestre de impressão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
pt-BR: b- Som separado do meio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
pt-BR: b- Super 8mm./simples 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
pt-BR: b- Largura do filme Super 8mm./single 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
pt-BR: b- Observação de superfície

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
pt-BR: b- Mestre de duplicação de fita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
pt-BR: b- Estoque de três camadas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
pt-BR: b- Acabamentos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
pt-BR: b- VHS (1/2 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
pt-BR: b- Madeira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
pt-BR: c- 45 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
pt-BR: c- 7 pol. de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
pt-BR: c- 9,5 mm de largura do filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
pt-BR: c- Fita de acetato com óxido ferroso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
pt-BR: c- Aeronaves--altitude média

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
pt-BR: c- Papelão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
pt-BR: c- Cartão/cartão de ilustração

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
pt-BR: c- Colagem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
pt-BR: c- Combinação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
pt-BR: c- Completa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
pt-BR: c- Cartucho de disco óptico de computador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
pt-BR: c- Codificado Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
pt-BR: c- Recurso eletrônico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
pt-BR: c- Arquivo reproduzido a partir de um recurso eletrônico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
pt-BR: c- Cartucho de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
pt-BR: c- Cartucho de tira de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
pt-BR: c- Alta redução

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
pt-BR: c- Linha sobre linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
pt-BR: c- Fita magnética de áudio em cartucho

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
pt-BR: c- Matemática e braille científico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
pt-BR: c- Cassete de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
pt-BR: c- Multicolorido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
pt-BR: c- Nitrato: odor pungente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
pt-BR: c- Pré-produção fotográfica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
pt-BR: c- Quarto (4) faixa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
pt-BR: c- Base de segurança, acetato indeterminado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
pt-BR: c- Cópia de serviço

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
pt-BR: c- Observação do espaço

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
pt-BR: c- Nascido no espaço

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
pt-BR: c- Pedra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
pt-BR: c- Globo terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
pt-BR: c- Estoque de três camadas, desbotamento baixo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
pt-BR: c- U-matic (3/4 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
pt-BR: c- Cartucho de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
pt-BR: d- 10 pol. de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
pt-BR: d- 16 mm de largura do filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
pt-BR: d- microfilme de 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
pt-BR: d- 78 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
pt-BR: d- Aeronaves--alta altitude

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
pt-BR: d- Anamórfico (tela larga)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
pt-BR: d- Braille de computador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
pt-BR: d- Disco de computador, tipo não especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
pt-BR: d- Disc master (negativo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
pt-BR: d- Desenho

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
pt-BR: d- Duplicata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
pt-BR: d- Estoque duplicado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
pt-BR: d- EIAJ (1/2 pol., carretel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
pt-BR: d- Oito faixas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Electrical capture, digital storage
pt-BR: d- Captura elétrica, armazenamento digital

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
pt-BR: d- Arquivo reproduzido de um intermediário (não microforma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
pt-BR: d- Filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
pt-BR: d- Película de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
pt-BR: d- Vidro

note: SCRIPT
en: d- Globe
pt-BR: d- Globo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
pt-BR: d- Folha solta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
pt-BR: d- Com perdas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
pt-BR: d- Bobina de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
pt-BR: d- Nitrato: brownish, discoloration, fading, dusty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
pt-BR: d- Parágrafo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
pt-BR: d- Juncos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
pt-BR: d- Base de segurança, diacetato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
pt-BR: d- Tátil, sem sistema de escrita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
pt-BR: d- Redução muito alta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
pt-BR: d- Videodisco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
pt-BR: d- dbx codificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
pt-BR: da- Infravermelho próximo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
pt-BR: db- Infravermelho médio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
pt-BR: dc- Infravermelho distante

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
pt-BR: dd- Infravermelho térmico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
pt-BR: de- Infravermelho de onda curta (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
pt-BR: df- Infravermelho reflexivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
pt-BR: dv- Combinações

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
pt-BR: dz- Outros dados infravermelhos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
pt-BR: e- 12 pol. de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
pt-BR: e- 28 mm de largura do filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
pt-BR: e- 3 tiras coloridas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
pt-BR: e- 8 rpm (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
pt-BR: e- Cartucho de disco de computador, tipo não especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
pt-BR: e- Cilíndro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
pt-BR: e- Gravação digital

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
pt-BR: e- Globo terrestre lua

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Electrical capture, analog electrical storage
pt-BR: e- Captura elétrica, armazenamento elétrico analógico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
pt-BR: e- Fita magnética de áudio em rolo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
pt-BR: e- Nave espacial tripulada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
pt-BR: e- Mestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
pt-BR: e- Microficha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
pt-BR: e- Mixagem de faixas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
pt-BR: e- Música braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
pt-BR: e- Nitrato: sticky

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
pt-BR: e- Outro formato de tela ampla

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
pt-BR: e- Pintura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
pt-BR: e- Única linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
pt-BR: e- Sintético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
pt-BR: e- Doze faixas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
pt-BR: e- Ultra alta redução

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
pt-BR: f- 1,4 m por segundo (discos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
pt-BR: f- 16 pol. de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
pt-BR: f- 2 tiras coloridas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
pt-BR: f- 35 mm de largura do filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
pt-BR: f- 35 mm microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
pt-BR: f- Codificado Dolby-A

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
pt-BR: f- Fac-símile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
pt-BR: f- Filme cassete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
pt-BR: f- Tira de filme, tipo não especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
pt-BR: f- Fita magnética de áudio em cassete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
pt-BR: f- Cassete de microficha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
pt-BR: f- Nitrato: espumoso, bolhas, bolhas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
pt-BR: f- Impressão fotomecânica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
pt-BR: f- Quadruplex (1 pol. ou 2 pol., carretel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
pt-BR: f- Seção por seção

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
pt-BR: f- Dezesseis faixas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
pt-BR: f- Pele

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
pt-BR: f- Abertura silenciosa padrão (quadro completo)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
pt-BR: f- Material tátil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
pt-BR: f- Fita cassete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
pt-BR: f- Faixas de título/rolagens entre títulos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
pt-BR: f- Nave espacial não tripulada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
pt-BR: f- Videocassete

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
pt-BR: g- 4 3/4 pol. ou 12 cm de diâmetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
pt-BR: g- 70 mm de largura do filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
pt-BR: g- 70 mm. microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
pt-BR: g- Diagrama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
pt-BR: g- Codificado em Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
pt-BR: g- Vidro com laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
pt-BR: g- Scala de cinza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
pt-BR: g- Dispositivo de sensoriamento remoto terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Laserdisc
pt-BR: g- Disco Laser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
pt-BR: g- Linha por linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
pt-BR: g- Microopaco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
pt-BR: g- Nitrato: congelado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
pt-BR: g- Trilha sonora óptica e magnética em filme cinematográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
pt-BR: g- Fotonegativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
pt-BR: g- Rolos de produção

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
pt-BR: g- Gráfico projetado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
pt-BR: g- Faixa vermelha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
pt-BR: g- Cartucho de som

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
pt-BR: g- Têxtil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
pt-BR: g- Têxteis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
pt-BR: ga- Radar aerotransportado lateral (SLAR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
pt-BR: gb- Radar aerotransportado de abertura sintética (SAR)-Frequência única

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
pt-BR: gc- SAR-multifrequência (multicanal)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
pt-BR: gd- polarização tipo SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
pt-BR: ge- polarização cruzada SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
pt-BR: gf- SAR Infométrico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
pt-BR: gg- SAR polarmétrico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
pt-BR: gu- Mapeamento passivo de microondas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
pt-BR: gz- Outros dados de microondas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
pt-BR: h- 105 mm. microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
pt-BR: h- 120 rpm (cilindros)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
pt-BR: h- Faixa azul ou verde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
pt-BR: h- Videodisco CED (Capacitance Electronic Disc)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
pt-BR: h- CX codificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
pt-BR: h- Colorido a mão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
pt-BR: h- Corte de colinas e vales

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
pt-BR: h- Microfilme

note: SCRIPT
en: h- Microform
pt-BR: h- Microforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
pt-BR: h- Nitrato: pó

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
pt-BR: h- Fotoimpressão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
pt-BR: h- Carretel de fita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
pt-BR: h- Fita de vídeo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
pt-BR: h- Dispositivo de sensoriamento remoto baseado na superfície da água

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
pt-BR: i- 160 rpm (cilindros)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
pt-BR: i- Alumínio com laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
pt-BR: i- Betacam (1/2 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
pt-BR: i- Faixa ciano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
pt-BR: i- Incompleto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
pt-BR: i- Instantâneo (gravado na hora)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
pt-BR: i- Base de nitrato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
pt-BR: i- Fotografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
pt-BR: i- Plástico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
pt-BR: i- Trilha sonora de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
pt-BR: i- Pontuação de forma abreviada do Spanner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
pt-BR: i- Dispositivo de sensoriamento remoto submersível

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
pt-BR: i- Videodisco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
pt-BR: j- Betacam SP (1/2 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
pt-BR: j- Vidro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
pt-BR: j- Faixa magenta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
pt-BR: j- Disco magnético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
pt-BR: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
pt-BR: j- Metal e vidro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
pt-BR: j- Rolo de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
pt-BR: j- Impresso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
pt-BR: j- Película de segurança

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
pt-BR: j- Pontuação de forma abreviada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
pt-BR: ja- Ultravioleta distante

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
pt-BR: jb- Ultravioleta médio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
pt-BR: jc- Próximo ao ultravioleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
pt-BR: jv- Combinações ultravioleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
pt-BR: jz- Outros dados ultravioleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
pt-BR: k- 15/16 ips (fitas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
pt-BR: k- Cartão de computador

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
pt-BR: k- Base de filme, exceto filme de segurança

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
pt-BR: k- Não nitrato: deterioração detectável

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
pt-BR: k- Gráfico não projetado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
pt-BR: k- Esboço

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
pt-BR: k- Pôster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
pt-BR: k- Perfil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
pt-BR: k- Super-VHS (1/2 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
pt-BR: k- Sintético e vidro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
pt-BR: k- Faixa amarela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
pt-BR: l- 1 7/8 ips (fitas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
pt-BR: l- 3x5 pol. ou 8x13 cm. microficha, microopaco etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
pt-BR: l- Corte lateral ou combinado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
pt-BR: l- Não nitrato: deterioração avançada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
pt-BR: l- Desenho técnico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
pt-BR: l- Vinil

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
pt-BR: m- 3 3/4 ips (fitas)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
pt-BR: m- 3/34 ips (fitas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
pt-BR: m- 4x6 pol. ou 11x15 cm. microficha, microopaco etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
pt-BR: m- Combinação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
pt-BR: m- M-II (1/2 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
pt-BR: m- Disco magneto-óptico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
pt-BR: m- Produzido em massa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
pt-BR: m- Microranhura/fina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
pt-BR: m- Base mista (nitrato e segurança)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
pt-BR: m- Coleção mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
pt-BR: m- Emulsão mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
pt-BR: m- Geração mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
pt-BR: m- Polaridade mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
pt-BR: m- Usos mistos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
pt-BR: m- Monofônico

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
pt-BR: m- Filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
pt-BR: m- Vários tipos de braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
pt-BR: m- Vários formatos de arquivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
pt-BR: m- Múltiplas formas físicas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
pt-BR: m- Não nitrato: desastre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
pt-BR: m- Plástico com metal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
pt-BR: ma- Multiespectral, multidados

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
pt-BR: mb- Multitemporal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
pt-BR: mm- Combinação de vários tipos de dados

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
pt-BR: mmm- Múltiplo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
pt-BR: n- Gráfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
pt-BR: n- Não aplicável

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
pt-BR: n- Velino

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
pt-BR: nn- Não aplicável

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
pt-BR: nnn- Não aplicável

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
pt-BR: o- 6x9 pol. ou 16x23 microfichas, microopacas etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
pt-BR: o- 7 1/2 ips (fitas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
pt-BR: o- D-2 (3/4 pol., videocassete)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
pt-BR: o- Rolo de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
pt-BR: o- Rolo de tira de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
pt-BR: o- Cartão Flash

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
pt-BR: o- Disco óptico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
pt-BR: o- Papel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
pt-BR: p- 15 ips (fitas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
pt-BR: p- 3 1/4 x 7 3/8 pol. ou 9x19 cm. cartão de abertura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
pt-BR: p- Gesso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
pt-BR: p- Plástico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
pt-BR: p- Cartão postal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
pt-BR: p- Presente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
pt-BR: p- Preservação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
pt-BR: p- Base de segurança, poliéster

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
pt-BR: p- Tom sépia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
pt-BR: pa- Sonar--profundidade da água

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
pt-BR: pb- Sonar--imagens de topografia de fundo, varredura lateral

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
pt-BR: pc- Sonar--topografia de fundo, próximo à superfície

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
pt-BR: pd- Sonar--topografia de fundo, quase fundo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
pt-BR: pe- Levantamentos sísmicos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
pt-BR: pz- Outros dados acústicos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
pt-BR: q- Base fotográfica flexível, positiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
pt-BR: q- Painel rígido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
pt-BR: q- Icone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
pt-BR: q- Modelo

note: SCRIPT
en: q- Notated music
pt-BR: q- Música notada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
pt-BR: q- Outro tom

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
pt-BR: q- Quadrafônico, multicanal ou surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
pt-BR: q- Rolo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
pt-BR: r- 30 ips (fitas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
pt-BR: r- Bobina de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
pt-BR: r- Base flexível fotográfica, negativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
pt-BR: r- Mãe (positivo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
pt-BR: r- Papel com laca ou óxido ferroso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
pt-BR: r- Porcelana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
pt-BR: r- Radiografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
pt-BR: r- Cópia de referência para impressão/visualização

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
pt-BR: r- Remoto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
pt-BR: r- Imagem de sensoriamento remoto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
pt-BR: r- Substituição

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
pt-BR: r- Base de segurança, mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
pt-BR: r- Matiz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
pt-BR: ra- Anomalias de gravidade (geral)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
pt-BR: rb- Ar livre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
pt-BR: rd- Isostático

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
pt-BR: s- 4x5 pol. ou 10x13 cm. transparência

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
pt-BR: s- Disco Blu-ray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
pt-BR: s- Grosso/padrão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
pt-BR: s- Base fotográfica não flexível, positiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
pt-BR: s- Seção

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
pt-BR: s- Goma laca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
pt-BR: s- Cassete de som

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
pt-BR: s- Gravação de som

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
pt-BR: s- Stamper (negativo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
pt-BR: s- Dispositivo autônomo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
pt-BR: s- Estereofônico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
pt-BR: s- Pedra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
pt-BR: s- Estudo de impressão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
pt-BR: s- Matizado e tonificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
pt-BR: sa- Campo magnético

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
pt-BR: t- 5x7 pol. ou 13x18 cm. transparência

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
pt-BR: t- Base fotográfica não flexível, negativa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
pt-BR: t- Base de segurança, triacetato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
pt-BR: t- Bobina de fita sonora

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
pt-BR: t- Cor do estêncil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
pt-BR: t- Teste de prensagem

note: SCRIPT
en: t- Text
pt-BR: t- Texto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
pt-BR: t- Transparência

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
pt-BR: t- Madeira

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
pt-BR: ta- levantamentos radiométricos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
pt-BR: u- Desconhecido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown capture and storage
pt-BR: u- Captura e armazenamento desconhecidos

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
pt-BR: u- Não especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
pt-BR: uu- Desconhecido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
pt-BR: v- 8x10 pol. ou 21x26 cm. transparência

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
pt-BR: v- Colorido à mão

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
pt-BR: v- Couro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
pt-BR: v- Fotografia, tipo não especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
pt-BR: v- A taxa de redução variada

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
pt-BR: v- Gravação de vídeo

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
pt-BR: w- 9x9 pol. ou 23x23 cm. transparência

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
pt-BR: w- Pergaminho

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
pt-BR: w- Cera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
pt-BR: w- Gravação de fio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
pt-BR: x- 10x10 pol. ou 26x26 cm. transparência

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
pt-BR: x- 9x9 pol. ou 23x23 cm. transparência

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
pt-BR: x- Não aplicável

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
pt-BR: y- 7x7 pol. ou 18x18 cm. transparência

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
pt-BR: y- Outro meio fotográfico

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
pt-BR: y- Outro meio fotográfico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
pt-BR: y- Visualização

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
pt-BR: z- Outro

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
pt-BR: z- Não especificado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
pt-BR: zz- Outro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
pt-BR: |- Sem código

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
pt-BR: ||- Sem código

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
pt-BR: ||| - Sem código

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
pt-BR: 008 Campos fixos de dados--Características adicionais do material--Informação geral

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
pt-BR: Selecione o tipo de material para especificar os valores da variável. Pré preenchido baseado no Líder/06.

en: Type of Material
pt-BR: Tipo de material

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
pt-BR: Selecione o tipo de material para especificar os valores das variáveis. A seleção padrão é baseada no Líder/06.

en: 008 Fixed-length data elements
pt-BR: 008 Campos fixos de dados

en: 00-05- Date entered on file
pt-BR: 00-05- Data de criação do arquivo

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
pt-BR: 06- Subdivisão geográfica direta ou indireta

en: #- Not subdivided geographically
pt-BR: #- Não subdividido geograficamente

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
pt-BR: d- Sub-dividido geograficamente

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
pt-BR: i- Subdivisão geográfica/indireta

en: 07- Romanization scheme
pt-BR: 07- Esquema de romanização

en: a- International standard
pt-BR: a- Standard internacional

en: b- National standard
pt-BR: b- Standard nacional

en: c- National library association standard
pt-BR: c- Standard da associação de bibliotecas nacional

en: d- National library or bibliographic agency standard
pt-BR: d- Standard da biblioteca nacional ou da agência bibliográfica

en: e- Local standard
pt-BR: e- Standard local

en: f- Standard of unknown origin
pt-BR: f- Standard de origem desconhecida

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
pt-BR: g- Romanização convencional ou na forma convencional de nome na língua de catalogação de agência

en: 08- Language of catalog
pt-BR: 08- Idioma do catálogo

en: #- No information provided
pt-BR: #- Nenhuma informação fornecida

en: b- English and French
pt-BR: b- Inglês e Francês

en: e- English only
pt-BR: e- Apenas inglês

en: f- French only
pt-BR: f- Somente francês

en: 09- Kind of record
pt-BR: 09- Tipo de registro

en: a- Established heading
pt-BR: a- Posição estabelecida

en: b- Untraced reference
pt-BR: b- Referência não marcada

en: c- Traced reference
pt-BR: c- Referência rastreada

en: d- Subdivision
pt-BR: d- Sub-divisão

en: e- Node label
pt-BR: e- Etiqueta do nodo

en: f- Established heading and subdivision
pt-BR: f- Cabeçalho estabelecido e sub-divisão

en: g- Reference and subdivision
pt-BR: g- Referência e sub-divisão

en: 10- Descriptive cataloging rules
pt-BR: 10- Regras descritivas de catalogação

en: a- Earlier rules
pt-BR: a- Regras precedentes

en: d- AACR 2 compatible heading
pt-BR: d- Cabeçalho compatível AACR2

en: 11- Subject heading system/thesaurus
pt-BR: 11- Sistema de cabeçalhos de assuntos/thesaurus

en: a- Library of Congress subject headings
pt-BR: a- Cabeçalho de assuntos da Library of Congress

en: a- Library of Congress Subject Headings
pt-BR: a- Autorité sobre LOC

en: b- LC subject headings for children's literature
pt-BR: b- Títulos de assuntos LC para literatura infantil

en: c- Medical subject headings
pt-BR: c- Cabeçalhos de assuntos médicos

en: d- National Agricultural Library subject authority file
pt-BR: d- arquivo de assunto de autoridade da National Agricultural Library

en: k- Canadian subject headings
pt-BR: k- Cabeçalhos de Assuntos Canadense

en: r- Art and architecture thesaurus
pt-BR: r- Arte e Arquitetura Thesaurus

en: s- Sears list of subject headings
pt-BR: s- Lista de cabeçalhos de assunto da Sears

en: s- Sears List of Subject Headings
pt-BR: s- Lista de cabeçalhos de assunto

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
pt-BR: v- Lista de cabeçalhos de assunto

en: 12- Type of series
pt-BR: 12- Tipo de periódico

en: a- Monographic series
pt-BR: a- Periódicos monográficos

en: b- Multipart item
pt-BR: b- Exemplar multi-partes

en: c- Series-like phrase
pt-BR: c- Frase como Série

en: 13- Numbered or unnumbered series
pt-BR: 13- Periódicos numerados ou não numerados

en: a- Numbered
pt-BR: a- Numerado

en: b- Unnumbered
pt-BR: b- Não numerado

en: c- Numbering varies
pt-BR: c- Variável de numeração

en: 14- Heading use--main or added entry
pt-BR: 14- Uso em cabeçalho--entrada principal ou adicionada

en: a- Appropriate
pt-BR: a- Adequado

en: b- Not appropriate
pt-BR: b- Não apropriado

en: 15- Heading use--subject added entry
pt-BR: 15- Uso em cabeçalho--entrada de assunto adicionada

en: 16- Heading use--series added entry
pt-BR: 16- Uso em cabeçalho--entrada de periódicos adicionada

en: 17- Type of subject subdivision
pt-BR: 17- Tipo de subdivisão de assunto

en: a- Topical
pt-BR: a- Tópico

en: b- Form
pt-BR: b- Formato

en: c- Chronological
pt-BR: c- Cronológico

en: d- Geographic
pt-BR: d- Greográfico

en: e- Language
pt-BR: e- Idioma

en: 18-27 Undefined character positions
pt-BR: 18-27 Posições de caracteres indefinidas

en: 28- Type of government agency
pt-BR: 28- Tipo de agência governamental

en: #- Not a government agency
pt-BR: #- Não é uma agência governamental

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
pt-BR: a- Componente autónomo ou semi-autónomo

en: c- Multilocal
pt-BR: c- Multi local

en: f- Federal/national
pt-BR: f- Federal/nacional

en: i- International intergovernmental
pt-BR: i- internacional ou intergovernemental

en: l- Local
pt-BR: l- local

en: m- Multistate
pt-BR: m- Estados múltiplos

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
pt-BR: o- Agência governamental/tipo indeterminado

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
pt-BR: s- Estados, provinciais, territoriais, dependentes, etc.

en: u- Unknown if heading is government agency
pt-BR: u- Desconhecido se o cabeçalho é uma agência governamental

en: 29- Reference evaluation
pt-BR: 29- Avaliação de referência

en: a- Tracings are consistent with the heading
pt-BR: a- Traçados são consistentes com a posição

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
pt-BR: b- Traçados não são necessariamente coerentes com o título

en: 30 Undefined character position
pt-BR: 30 Posição do carácter indefinida

en: 31- Record update in process
pt-BR: 31- Atualização do registro

en: a- Record can be used
pt-BR: a- Registro pode ser usado

en: b- Record is being updated
pt-BR: b- Registro está sendo atualizado

en: 32- Undifferentiated personal name
pt-BR: 32- Nome pessoal indiferenciado

en: a- Differentiated personal name
pt-BR: a- Nome próprio diferenciado

en: b- Undifferentiated personal name
pt-BR: b- Nome próprio indiferenciado

en: 33- Level of establishment
pt-BR: 33- Nível de instituição

en: a- Fully established
pt-BR: a- Completamente estabelecido

en: b- Memorandum
pt-BR: b- Memorando

en: c- Provisional
pt-BR: c- Provisório

en: d- Preliminary
pt-BR: d- Prexcluir

en: 34-37 Undefined character positions
pt-BR: 34-37 Posições do carácter indefinidas

en: 38- Modified record
pt-BR: 38- Registro modificado

en: #- Not modified
pt-BR: #- Não modificado

en: s- Shortened
pt-BR: s- Encurtado

en: x- Missing characters
pt-BR: x- Caracteres em falta

en: 39- Cataloging source
pt-BR: 39- Fonte da catalogação

en: #- National bibliographic agency
pt-BR: #- Agência Bibliográfica Nacional

en: c- Cooperative cataloging program
pt-BR: c- Programa de catalogação selectiva

en: d- Other
pt-BR: d- Outro

en: 06- Kind of record
pt-BR: 06- Tipo de registro

en: a- Schedule record
pt-BR: a- Registro de agendamento

en: b- Table record
pt-BR: Tabela de registro

en: c- Index term record
pt-BR: c- Registo do termo de indexação

en: 07- Type of number
pt-BR: 6- Tipo de número

en: a- Single number
pt-BR: a- Número único

en: b- Defined number span
pt-BR: b- Espaço de número definido

en: c- Summary number span
pt-BR: c- Número de resumo

en: n - Not applicable
pt-BR: n - Não aplicável

en: 08- Classification validity
pt-BR: 08- Validade de classificação

en: a- Valid
pt-BR: Válido

en: b- First number of span invalid
pt-BR: b- Primeiro número de período inválido

en: c- Last number of span invalid
pt-BR: c- Último número de período inválido

en: d- Completely invalid
pt-BR: d- Completamente inválido

en: e- Obsolete
pt-BR: e- Obsoleto

en: 09- Standard or optional designation
pt-BR: 09- Designação padrão ou opcional

en: a- Standard
pt-BR: a- Padrão

en: b- Optional
pt-BR: Opcional

en: 10- Record update in process
pt-BR: 10- Processo de atualização de registro

en: 11- Level of establishment
pt-BR: 11- Nível de estabelecimento

en: 12- Synthesized number indication
pt-BR: 12- Indicação do número sintetizado

en: a- Not synthesized
pt-BR: a- Não sintetizado

en: b- Synthesized
pt-BR: b- Sintetizado

en: 13- Display controller
pt-BR: 13- Controlador de exibição

en: a- Displayed in standard schedules or tables
pt-BR: a- Exibido em tabelas ou cronogramas padrão

en: b- Extended display
pt-BR: b- Display estendido

en: 000 - Leader
pt-BR: 000 - Líder

en: 0-4 Record size
pt-BR: 0-4 Tamanho do registro

en: (auto-filled)
pt-BR: (auto-preenchido)

en: 5- Record status
pt-BR: 5- Situação do registro

en: a- Increase in encoding level
pt-BR: a- Aumento do nível de codificação

en: c- Corrected or revised
pt-BR: c- Corrigido ou revisto

en: d- Deleted
pt-BR: d- Eliminado

en: n- New
pt-BR: n- Novo

en: p- Increase in encoding level from prepublication
pt-BR: p- Aumento do nível de codificação de pré-publicação

en: 6- Type of record
pt-BR: 6- Tipo de registro

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
pt-BR: Isto controla a configuração padrão do campo 008

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
pt-BR: A seleção aqui afeta a configuração padrão no campo 008

en: a- Language material
pt-BR: a- Material de idioma

en: c- Notated music
pt-BR: c- Música anotada

en: d- Manuscript notated music
pt-BR: d- Manuscrito de música anotada

en: e- Cartographic material
pt-BR: e- Material cartográfico

en: 7- Bibliographic level
pt-BR: 7- Nível bibliográfico

en: a- Monographic component part
pt-BR: a- Parte componente monográfico

en: b- Serial component part
pt-BR: b- Parte componente de periódico

en: c- Collection
pt-BR: c- Coleção

en: d- Subunit
pt-BR: d- Sub-unidade

en: i- Integrating resource
pt-BR: i- Recurso integrado

en: m- Monograph/item
pt-BR: m- Monografia

en: s- Serial
pt-BR: s- Periódico

en: 8- Type of control
pt-BR: 8- Tipo de controle

en: No specific type
pt-BR: Nenhum tipo especifico

en: a- Archival
pt-BR: a- Arquivo

en: 9- Character coding scheme
pt-BR: 9- Esquema de codificação de caracteres

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
pt-BR: a - UCS/Unicode (auto-preenchido)

en: 10-16 indicator/subfields/size
pt-BR: 10-16 indicador/subcampo/tamanho

en: 17- Encoding level
pt-BR: 17- Nível de codificação

en: full level
pt-BR: nível completo

en: Full level
pt-BR: Nível completo

en: 1- Full level, material not examined
pt-BR: 1- Nível completo, documento não examinado

en: 2- Less-than-full level, material not examined
pt-BR: 2 - Nível incompleto, material não examinado

en: 3- Abbreviated level
pt-BR: 3- Nível abreviado

en: 4- Core level
pt-BR: 4- Nível central

en: 5- Partial (preliminary) level
pt-BR: 5- Nível parcial (preliminar)

en: 7- Minimal level
pt-BR: 7- Nível mínimo

en: 8- Prepublication level
pt-BR: 8- Nível de pré-publicação

en: z- Not applicable
pt-BR: z- Não aplicável

en: 18 - Descriptive cataloging form
pt-BR: 18 - Forma descritiva de catalogação

en: Non-ISBD
pt-BR: Não-ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
pt-BR: c- ISBD com pontuação omitida

en: i- ISBD punctuation included
pt-BR: i- ISBD com pontuação inclusa

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
pt-BR: n- Pontuação não ISBD omitida

en: 19 - Multipart resource record level
pt-BR: 19 - Recurso multiparte a nível de registro

en: Not specified or not applicable
pt-BR: Não especificado ou não se aplica

en: Not specified or not applicable
pt-BR: Não especificado ou aplicável

en: a- Set
pt-BR: a- Conjunto

en: b- Part with independent title
pt-BR: b- Parte com título independente

en: c- Part with dependent title
pt-BR: c- Parte com título independente

en: 20-24 entry map &amp; lengths
pt-BR: 20-24 mapa de entrada &amp; comprimentos

en: 1-4 Record size
pt-BR: 1-4 Tamanho do registro

en: o- Obsolete
pt-BR: o- Obsoleto

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
pt-BR: s- Eliminado; cabeçalho dividido em dois ou mais

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
pt-BR: x- Eliminado; cabeçalho substituído por outro

en: z- Authority data
pt-BR: z- Dados de autoridade

en: 7-8 Undefined
pt-BR: 7-8 Não definido

en: 9- Encoding
pt-BR: 9-·Codificação

en: n- Complete authority record
pt-BR: n- Registro de autoridade completo

en: o- Incomplete authority record
pt-BR: o- Registro de autoridade incompleto

en: 18-19 Undefined
pt-BR: 18-19 Não definido

en: MARC21 Plugin to build links between records
pt-BR: Plugin MARC21 para construir links entre registros

en: Plugin to build links between records
pt-BR: Plugin para construir links entre os registros

en: Search for
pt-BR: Pesquisar por

en: Any word
pt-BR: Qualquer palavra

en: Item type
pt-BR: Tipo de material

en: All item types
pt-BR: Todos os tipos de exemplares

note: INPUT type=submit
en: Start search
pt-BR: Pesquisar

en: Search results
pt-BR: Resultados da busca

en: &lt;&lt; Previous
pt-BR: &lt;&lt;·Anterior

en: Next&gt;&gt;
pt-BR: Próximo&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pt-BR: Resultados %s a %s de %s

en: No results found
pt-BR: Nenhum resultado encontrado

en: Concise description
pt-BR: Descrição concisa

en: Choose
pt-BR: Escolha

en: Clear field
pt-BR: Limpar campo

en: &lt;&lt; Previous
pt-BR: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
pt-BR: Próximo&gt;&gt;

en: Achinese
pt-BR: Um chinês

en: Adygei
pt-BR: Adiguésia

en: Afrihili (Artificial language)
pt-BR: Afrihili (Linguagem Artificial)

en: Afrikaans
pt-BR: Africâner

en: Afroasiatic (Other)
pt-BR: Afro-asiáticos (Outros)

en: Ainu
pt-BR: Aino

en: Akkadian
pt-BR: Acadiano

en: Albanian
pt-BR: Albanês

en: Aleut
pt-BR: Aleúte

en: Algonquian (Other)
pt-BR: Algonquian (Outros)

en: Altaic (Other)
pt-BR: Altaico (outros)

en: Amharic
pt-BR: Amárico

en: Apache languages
pt-BR: Idiomas Apache

en: Aragonese
pt-BR: Aragonês

en: Aramaic
pt-BR: Aramaico

en: Armenian
pt-BR: Armênio

en: Artificial (Other)
pt-BR: Artificial (outros)

en: Assamese
pt-BR: Assamês

en: Athapascan (Other)
pt-BR: Athapascan (Outros)

en: Australian languages
pt-BR: Idiomas australianos

en: Austronesian (Other)
pt-BR: Austronésio (Outros)

en: Avaric
pt-BR: Avárico

en: Aymara
pt-BR: Aimará

en: Azerbaijani
pt-BR: Azerbaidjano

en: Balinese
pt-BR: Balinês

en: Baltic (Other)
pt-BR: Báltico (outros)

en: Baluchi
pt-BR: Balúchi

en: Bamileke languages
pt-BR: Línguas Bamileke

en: Banda languages
pt-BR: Línguas Banda

en: Bantu (Other)
pt-BR: Bantu (Outros)

en: Bashkir
pt-BR: Basquir

en: Basque
pt-BR: Basco

en: Belarusian
pt-BR: Bielorrusso

en: Berber (Other)
pt-BR: Berbere (Outros)

en: Bihari (Other)
pt-BR: Bihari (Outros)

en: Bosnian
pt-BR: Bósnio

en: Breton
pt-BR: Bretão

en: Bulgarian
pt-BR: Búlgaro

en: Buriat
pt-BR: Buriátio

en: Burmese
pt-BR: Birmanês

en: Caddo
pt-BR: Cadoano

en: Carib
pt-BR: Caribe

en: Catalan
pt-BR: Catalão

en: Caucasian (Other)
pt-BR: Caucasiano (Outros)

en: Celtic (Other)
pt-BR: Celta (Outros)

en: Central American Indian (Other)
pt-BR: Indiano da América Central (Outro)

en: Chamic languages
pt-BR: Línguas Chamic

en: Chechen
pt-BR: Checheno

en: Chinook jargon
pt-BR: Jargão de Chinook

en: Church Slavic
pt-BR: Eslavo da igreja

en: Corsican
pt-BR: Corso

en: Creoles and Pidgins (Other)
pt-BR: Crioulos e Pidgins (Outros)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
pt-BR: Crioulos e Pidgins, baseados em inglês (Outros)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
pt-BR: Crioulos e Pidgins, franceses (outros)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
pt-BR: Crioulos e Pidgins, com base em português (outros)

en: Crimean Tatar
pt-BR: Tártaro da Crimeia

en: Croatian
pt-BR: Croata

en: Cushitic (Other)
pt-BR: Cushitic (Outro)

en: Czech
pt-BR: Tchéco

en: Dakota
pt-BR: Dacota

en: Danish
pt-BR: Dinamarquês

en: Dravidian (Other)
pt-BR: Dravidian (Outros)

en: Dutch
pt-BR: Holandês

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
pt-BR: Holandês, médio (ca. 1050-1350)

en: Dyula
pt-BR: Diula

en: East Frisian
pt-BR: Frísio Oriental

en: Egyptian
pt-BR: Egípcia

en: Elamite
pt-BR: Elamita

en: English
pt-BR: Inglês

en: English, Middle (1100-1500)
pt-BR: Inglês, médio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
pt-BR: Inglês, antigo (ca. 450-1100)

en: Estonian
pt-BR: Estónio

en: Ethiopic
pt-BR: Etíope

en: Faroese
pt-BR: Feroês

en: Fijian
pt-BR: Fijiano

en: Finnish
pt-BR: Finlandês

en: Finno-Ugrian (Other)
pt-BR: Finno-Ugrian (Outro)

en: Fon
pt-BR: Fundo

en: French
pt-BR: Francês

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
pt-BR: Francês, Médio (ca. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
pt-BR: Francês, antigo (ca. 842-1300)

en: Frisian
pt-BR: Frísio

en: Friulian
pt-BR: Friuliano

en: Galician
pt-BR: Galego

en: Georgian
pt-BR: Georgiano

en: German
pt-BR: Alemão

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pt-BR: Alemão medieval (aprox. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
pt-BR: Alemão, antigo (aprox. 750-1050)

en: Germanic (Other)
pt-BR: Germânico (outro)

en: Gothic
pt-BR: Gótico

en: Greek, Ancient (to 1453)
pt-BR: Grego, Arcaico (até 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
pt-BR: Grego, Moderno (1453-)

en: Haitian French Creole
pt-BR: Crioulo francês haitiano

en: Hawaiian
pt-BR: Havaiano

en: Hittite
pt-BR: Hitita

en: Hungarian
pt-BR: Húngaro

en: Icelandic
pt-BR: Islandês

en: Indic (Other)
pt-BR: Índico (outros)

en: Indo-European (Other)
pt-BR: Indo-europeu (outros)

en: Indonesian
pt-BR: Indonésio

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pt-BR: Interlíngua (Associação Internacional de Idiomas Auxiliares)

en: Interlingue
pt-BR: Interlíngua

en: Iranian (Other)
pt-BR: Iraniano (outros)

en: Irish
pt-BR: Irlandês

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
pt-BR: Irlandês, Médio (ca. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
pt-BR: Irlandês, antigo (até 1100)

en: Iroquoian (Other)
pt-BR: Iroquoian (Outro)

en: Italian
pt-BR: Italiano

en: Javanese
pt-BR: Javanês

en: Judeo-Arabic
pt-BR: Judeu-árabe

en: Judeo-Persian
pt-BR: Judeu-Persa

en: Kara-Kalpak
pt-BR: Kara-kalpak

en: Karen languages
pt-BR: Idiomas karen

en: Kashmiri
pt-BR: Caxemira

en: Kazakh
pt-BR: Cazaque

en: Khoisan (Other)
pt-BR: Khoisan (outros)

en: Klingon (Artificial language)
pt-BR: Klingon (linguagem artificial)

en: Kongo
pt-BR: Congo

en: Kru (Other)
pt-BR: Kru (Outros)

en: Kurdish
pt-BR: Curdo

en: Kyrgyz
pt-BR: Quirguiz

en: Lamba (Zambia and Congo)
pt-BR: Lamba (Zâmbia e Congo)

en: Latvian
pt-BR: Letão

en: Lithuanian
pt-BR: Lituano

en: Lojban (Artificial language)
pt-BR: Lojban (linguagem artificial)

en: Low German
pt-BR: Baixo alemão

en: Lower Sorbian
pt-BR: Baixo Sorábio

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pt-BR: Luo (Quênia e Tanzânia)

en: Luxembourgish
pt-BR: Luxemburguês

en: Macedonian
pt-BR: Macedônia

en: Malagasy
pt-BR: Malgaxe

en: Malay
pt-BR: Malaia

en: Malayalam
pt-BR: Malaiala

en: Maltese
pt-BR: Maltês

en: Manobo languages
pt-BR: Idiomas Manobo

en: Mayan languages
pt-BR: Línguas maias

en: Miscellaneous languages
pt-BR: Línguas diversas

en: Mon-Khmer (Other)
pt-BR: Mon-Khmer (outros)

en: Mongolian
pt-BR: Mongol

en: Montenegrin
pt-BR: Montenegrino

en: Munda (Other)
pt-BR: Munda (Outros)

en: Ndebele (South Africa)
pt-BR: Ndebele (África do Sul)

en: Ndebele (Zimbabwe)
pt-BR: Ndebele (Zimbábue)

en: Neapolitan Italian
pt-BR: Napolitano italiano

en: Newari, Old
pt-BR: Newari, antigo

en: Niger-Kordofanian (Other)
pt-BR: Niger-Kordofanian (Outro)

en: Nilo-Saharan (Other)
pt-BR: Nilo-Saariano (Outros)

en: Niuean
pt-BR: Niueano

en: North American Indian (Other)
pt-BR: Índio Norte Americano (Outro)

en: North Frisian
pt-BR: Frísia do Norte

en: Northern Sami
pt-BR: Sami do norte

en: Northern Sotho
pt-BR: Soto do Norte

en: Norwegian
pt-BR: Norueguês

en: Norwegian (Bokmål)
pt-BR: Norueguês (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
pt-BR: Norueguês (Nynorsk)

en: Nubian languages
pt-BR: Idiomas Núbios

en: Occitan (post-1500)
pt-BR: Occitânico (pós-1500)

en: Old Norse
pt-BR: Velho Nórdico

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
pt-BR: Persa antigo (cerca de 600-400 a.C.)

en: Otomian languages
pt-BR: Línguas otomianas

en: Papuan (Other)
pt-BR: Papua (outros)

en: Persian
pt-BR: Persa

en: Philippine (Other)
pt-BR: Filipino (outros)

en: Phoenician
pt-BR: Fenício

en: Polish
pt-BR: Polonês

en: Portuguese
pt-BR: Português

en: Prakrit languages
pt-BR: Línguas prácritas

en: Provençal (to 1500)
pt-BR: Provençal (até 1500)

en: Pushto
pt-BR: Afegão

en: Rapanui
pt-BR: Rapa Nui

en: Rarotongan
pt-BR: Rarotonganês

en: Romance (Other)
pt-BR: Romance (Outro)

en: Romanian
pt-BR: Romeno

en: Russian
pt-BR: Russo

en: Salishan languages
pt-BR: Línguas salichanas

en: Samaritan Aramaic
pt-BR: Aramaico samaritano

en: Samoan
pt-BR: Samoano

en: Sango (Ubangi Creole)
pt-BR: Sango (Ubangi crioulo)

en: Sanskrit
pt-BR: Sânscrito

en: Sardinian
pt-BR: Sardo

en: Scots
pt-BR: Escocês

en: Scottish Gaelic
pt-BR: Escocês Gaélico

en: Semitic (Other)
pt-BR: Semita (Outros)

en: Serbian
pt-BR: Sérvio

en: Sicilian Italian
pt-BR: Italiano siciliano

en: Sino-Tibetan (Other)
pt-BR: Sino-Tibetano (Outros)

en: Siouan (Other)
pt-BR: Siouano (Outros)

en: Slavic (Other)
pt-BR: Eslavo (Outros)

en: Slovak
pt-BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt-BR: Esloveno

en: Sorbian (Other)
pt-BR: Sorbian (Outros)

en: South American Indian (Other)
pt-BR: Sul-americana Indiana (Outra)

en: Southern Sami
pt-BR: Sami do Sul

en: Spanish
pt-BR: Espanhol

en: Sumerian
pt-BR: Sumério

en: Sundanese
pt-BR: Sudanês

en: Swahili
pt-BR: Suaíli

en: Swazi
pt-BR: Suazi

en: Swedish
pt-BR: Sueco

en: Swiss German
pt-BR: Alemão suíço

en: Syriac
pt-BR: Siríaco

en: Syriac, Modern
pt-BR: Siríaco, moderno

en: Tagalog
pt-BR: Tagalo

en: Tahitian
pt-BR: Taitiano

en: Tai (Other)
pt-BR: Tai (Outro)

en: Tajik
pt-BR: Tadjique

en: Tatar
pt-BR: Tártaro

en: Tetum
pt-BR: Tétum

en: Tibetan
pt-BR: Tibetano

en: Tongan
pt-BR: Tonganês

en: Tupi languages
pt-BR: Línguas tupi

en: Turkish
pt-BR: Turco

en: Turkish, Ottoman
pt-BR: Turco, otomano

en: Turkmen
pt-BR: Turcomano

en: Tuvinian
pt-BR: Tuviniano

en: Ugaritic
pt-BR: Ugarítico

en: Uighur
pt-BR: Uigur

en: Ukrainian
pt-BR: Ucraniano

en: Umbundu
pt-BR: Umbundo

en: Upper Sorbian
pt-BR: Alto-sorbiano

en: Uzbek
pt-BR: Uzbeque

en: Vietnamese
pt-BR: Vietnamita

en: Wakashan languages
pt-BR: Idiomas Wakashan

en: Walloon
pt-BR: Valão

en: Welsh
pt-BR: Galês

en: Western Pahari languages
pt-BR: Línguas Pahari Ocidentais

en: Yao (Africa)
pt-BR: Yao (África)

en: Yiddish
pt-BR: Lídiche

en: Yoruba
pt-BR: Iorubá

en: Yupik languages
pt-BR: Línguas Yupik

en: Zande languages
pt-BR: Línguas zande

en: Zapotec
pt-BR: Zapoteca

en: /cgi-bin/koha/authorities/detail.pl?authid=
pt-BR: /cgi-bin/koha/opac-authoritiesdetail.pl?authid=

en: used for/see from:
pt-BR: usado para/ver de:

en: see also:
pt-BR: ver também:

en: yes
pt-BR: sim

en: text
pt-BR: texto

en: cartographic
pt-BR: cartográfico

en: notated music
pt-BR: música anotada

en: sound recording
pt-BR: registro sonoro

en: still image
pt-BR: imagem estática

en: moving image
pt-BR: imagem em movimento

en: three dimensional object
pt-BR: objecto tridimensional

en: software, multimedia
pt-BR: software, multimédia

en: mixed material
pt-BR: material misturado

en: direct
pt-BR: direto

en: indirect
pt-BR: indireto

en: not applicable
pt-BR: não aplicável

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
pt-BR: Convertido de MARCXML para MADS versão 2.0 (Revisão 2.10)

en: earlier rules
pt-BR: regras anteriores

en: aacr2 compatible
pt-BR: compatível com aacr2

en: other rules
pt-BR: outras regras

en: source
pt-BR: fonte

en: history
pt-BR: histórico

en: subject example
pt-BR: exemplo de assunto

en: deleted heading information
pt-BR: informação de cabeçalho excluída

en: application history
pt-BR: histórico de aplicação

en: earlier
pt-BR: anterior

en: later
pt-BR: mais tarde

en: broader
pt-BR: geral

en: narrower
pt-BR: específico

en: other
pt-BR: outro

en: equivalent
pt-BR: equivalente

en: acronym
pt-BR: acrônimo

en: mesh
pt-BR: malha

en: creator
pt-BR: criador

en: personal
pt-BR: pessoal

en: globe
pt-BR: globo

en: remote sensing image
pt-BR: imagem sensorial remota

en: map
pt-BR: mapa

en: database
pt-BR: base de dados

en: loose-leaf
pt-BR: folha solta

en: series
pt-BR: séries

en: newspaper
pt-BR: jornal

en: periodical
pt-BR: periódico

en: abstract or summary
pt-BR: resumo ou sumário

en: bibliography
pt-BR: bibliografia

en: catalog
pt-BR: catálogo

en: dictionary
pt-BR: dicionário

en: encyclopedia
pt-BR: enciclopédia

en: handbook
pt-BR: manual

en: legal article
pt-BR: artigo legal

en: index
pt-BR: índice

en: discography
pt-BR: 34-·Biografia

en: legislation
pt-BR: legislação

en: theses
pt-BR: teses

en: survey of literature
pt-BR: ensaio de literatura

en: review
pt-BR: revisão

en: programmed text
pt-BR: texto programado

en: filmography
pt-BR: filmografia

en: directory
pt-BR: directoria

en: statistics
pt-BR: estatísticas

en: technical report
pt-BR: relatório técnico

en: legal case and case notes
pt-BR: processo legal e notas de caso

en: law report or digest
pt-BR: relatório legal ou resumo

en: treaty
pt-BR: tratado

en: conference publication
pt-BR: publicação de evento

en: numeric data
pt-BR: data numérica

en: font
pt-BR: fonte

en: game
pt-BR: jogo

en: patent
pt-BR: patente

en: festschrift
pt-BR: Festschrift

en: biography
pt-BR: 34-·Biografia

en: essay
pt-BR: ensaio

en: comic strip
pt-BR: banda desenhada

en: fiction
pt-BR: ficção

en: humor, satire
pt-BR: humor, sátira

en: letter
pt-BR: carta

en: novel
pt-BR: novela

en: short story
pt-BR: conto

en: speech
pt-BR: discurso

en: folktale
pt-BR: conto popular

en: memoir
pt-BR: memória

en: poetry
pt-BR: poesia

en: rehearsal
pt-BR: ensaio

en: reporting
pt-BR: relatórios

en: sound
pt-BR: som

en: art original
pt-BR: arte original

en: art reproduction
pt-BR: reprodução de arte

en: filmstrip
pt-BR: rolo de filme

en: picture
pt-BR: imagem

en: graphic
pt-BR: gráfico

en: technical drawing
pt-BR: desenho técnico

en: motion picture
pt-BR: imagem em movimento

en: chart
pt-BR: gráfico

en: flash card
pt-BR: cartão flash

en: microscope slide
pt-BR: lâmina de microscópio

en: model
pt-BR: modelo

en: transparency
pt-BR: transparência

en: videorecording
pt-BR: gravação de vídeo

en: toy
pt-BR: brinquedo

en: monographic
pt-BR: monográfico

en: continuing
pt-BR: continuando

en: reformatted digital
pt-BR: reformatado digital

en: electronic
pt-BR: electrónico

en: microfiche
pt-BR: micro ficha

en: microfilm
pt-BR: microfilme

en: adolescent
pt-BR: adolescente

en: adult
pt-BR: adulto

en: general
pt-BR: geral

en: juvenile
pt-BR: juvenil

en: preschool
pt-BR: pré-escolar

en: specialized
pt-BR: especializado

en: issue number
pt-BR: numéro do fascículo

en: matrix number
pt-BR: número matriz

en: music plate
pt-BR: disco de música

en: music publisher
pt-BR: editor de música

en: videorecording identifier
pt-BR: identificador de gravação de vídeo

en: constituent
pt-BR: constituinte

en: related
pt-BR: relacionado

en: sound recording-nonmusical
pt-BR: gravação de som não musical

en: sound recording-musical
pt-BR: gravação de som-musical

en: code
pt-BR: código

en: print
pt-BR: imprimir

en: access
pt-BR: acesso

en: preservation
pt-BR: preservação

en: replacement
pt-BR: substituição

en: accompanying material
pt-BR: material de acompanhamento

en: libretto
pt-BR: libreto

en: summary or subtitle
pt-BR: sumário ou sub-título

en: sung or spoken text
pt-BR: texto falado ou cantado

en: table of contents
pt-BR: tabela dos conteúdos

en: translation
pt-BR: tradução

en: collection
pt-BR: coleção

en: manuscript
pt-BR: manuscrito

en: Set
pt-BR: Alterar

en: Continuing resource
pt-BR: Recursos contínuos

en: Series
pt-BR: Séries

en: Article
pt-BR: Artigo

en: Mixed materials
pt-BR: Materiais mistos

en: Computer file
pt-BR: Arquivo de computador

en: Object
pt-BR: Objeto

en: Series:
pt-BR: Série:

en: analytic_collection
pt-BR: coleção_analítica

en: analytic_subunit
pt-BR: subunidade analítica

en: analytic_monograph
pt-BR: monografia analítica

en: analytic_serial
pt-BR: serial analítica

en: analytic_undefined
pt-BR: analítico indefinido

en: results_summary analytics
pt-BR: resultados_ resumo analítico

en: Analytics:
pt-BR: Analíticos:

en: +AND+(bib-level:a+OR+bib-level:b)
pt-BR: AND+(bib-level:a+OR+bib-level:b)

en: Show analytics
pt-BR: Exibir analiticos

en: Show volumes
pt-BR: Exibir volumes

en: Set:
pt-BR: Configurar:

en: Publication details:
pt-BR: Detalhes da publicação:

en: Edition:
pt-BR: Edição:

en: Description:
pt-BR: Descrição:

en: Content type:
pt-BR: Tipo de conteúdo:

en: Media type:
pt-BR: Tipo da mídia:

en: Carrier type:
pt-BR: Tipo de armazenamento:

en: Audience:
pt-BR: Público-alvo:

en: Patent information:
pt-BR: Informação de patente:

en: Report number:
pt-BR: Número do relatório:

en: Other title:
pt-BR: Outro título:

en: [Portion of title]
pt-BR: [Pedaço do título]

en: [Parallel title]
pt-BR: [Título paralelo]

en: [Distinctive title]
pt-BR: [Título distintivo]

en: [Other title]
pt-BR: [Outro título]

en: [Cover title]
pt-BR: [Título da capa]

en: [Added title page title]
pt-BR: [Título de página título adicionado]

en: [Caption title]
pt-BR: [Título da legenda]

en: [Running title]
pt-BR: [Título de execução]

en: [Spine title]
pt-BR: [Título da lombada]

en: Title translated:
pt-BR: Título traduzido:

en: Uniform title:
pt-BR: Título uniforme:

en: Uniform titles:
pt-BR: Títulos uniformes:

en: Related works:
pt-BR: Obras relacionadas:

en: Contained works:
pt-BR: Obras contidas:

en: Subject(s):
pt-BR: Assunto(s):

en: Genre/Form:
pt-BR: Gênero/Forma:

en: Additional physical formats:
pt-BR: Formatos físicos adicionais:

en: No title
pt-BR: Sem título

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=control-number:
pt-BR: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Control-number:

en: Issued with:
pt-BR: Emitido com:

en: Publisher number:
pt-BR: Número do editor:

en: DDC classification:
pt-BR: Classificação Decimal de Dewey:

en: LOC classification:
pt-BR: Classificação da LoC:

en: NLM classification:
pt-BR: Classificação NLM:

en: Other classification:
pt-BR: Outra classificação:

en: Online resources:
pt-BR: Recursos online:

en: Click here to access online
pt-BR: Clique aqui para acessar online

en: Contents:
pt-BR: Conteúdos:

en: Incomplete contents:
pt-BR: Conteúdos incompletos:

en: Partial contents:
pt-BR: Conteúdos parciais:

en: Awards:
pt-BR: Prêmios:

en: Production credits:
pt-BR: Créditos de produção:

en: Action note:
pt-BR: Nota de ação:

en: Dissertation note:
pt-BR: Nota de dissertação:

en: Available additional physical forms:
pt-BR: Formas físicas adicionais disponíveis:

en: Subject:
pt-BR: Assunto:

en: Review:
pt-BR: Artigo de revisão:

en: Scope and content:
pt-BR: Escopo e conteúdo:

en: Abstract:
pt-BR: Resumo:

en: Content advice:
pt-BR: Conselho sobre conteúdo:

en: Summary:
pt-BR: Sumário:

en: Content warning:
pt-BR: Aviso de conteúdo:

en: Holdings:
pt-BR: Reservas:

en: Supplements:
pt-BR: Suplementos:

en: Indexes:
pt-BR: Índices:

en: Translation of:
pt-BR: Tradução de:

en: Supplement:
pt-BR: Suplemento:

en: Supplement to:
pt-BR: Suplemento a:

en: Other editions:
pt-BR: Outras edições:

en: Continues:
pt-BR: Continua:

en: Continues in part:
pt-BR: Continua em parte:

en: Supersedes:
pt-BR: Substitui:

en: Supersedes in part:
pt-BR: Substituída em parte:

en: Formed by the union: ... and: ...
pt-BR: Formada pela união: ... e: ...

en: Absorbed:
pt-BR: Absorvido:

en: Absorbed in part:
pt-BR: Absorvido em parte:

en: Separated from:
pt-BR: Separados de:

en: Continued by:
pt-BR: Continuado por:

en: Continued in part by:
pt-BR: Continuado em parte por:

en: Superseded by:
pt-BR: Substituída por:

en: Superseded in part by:
pt-BR: Substituída em parte por:

en: Absorbed by:
pt-BR: Absorvido por:

en: Absorbed in part by:
pt-BR: Absorvido em parte por:

en: Split into .. and ...:
pt-BR: Dividir em .. e ...:

en: Merged with ... to form ...
pt-BR: Unificar com ... para ...

en: Changed back to:
pt-BR: Alterado de volta para:

en: Other related works:
pt-BR: Obras relacionadas:

en: OPAC view:
pt-BR: Visualização OPAC:

en: Suppressed in OPAC
pt-BR: Suprimido no OPAC

en: Open in new window
pt-BR: Abrir em uma nova janela

en: By:
pt-BR: Por:

en: Contributor(s):
pt-BR: Colaborador(es):

en: View authority record
pt-BR: Ver registro de autoridade

en: reformatted digital
pt-BR: reformatado digital

en: digitized microfilm
pt-BR: micro-filme digitalizado

en: digitized other analog
pt-BR: outros analógicos digitalizados

en: print
pt-BR: imprimir

en: electronic
pt-BR: eletrônico

en: microfiche
pt-BR: microficha

en: microfilm
pt-BR: microfilme

en: large print
pt-BR: impressão ampliada

en: chip cartridge
pt-BR: cartucho de chip

en: magnetic disc
pt-BR: disco magnético

en: magneto-optical disc
pt-BR: discos magneto-ópticos

en: available online
pt-BR: disponível online

en: tape cartridge
pt-BR: cartucho de fita

en: tape cassette
pt-BR: cassete de fita

en: tape reel
pt-BR: rolo de fita

en: kit
pt-BR: conjunto

en: diagram
pt-BR: diagrama

en: map
pt-BR: mapa

en: model
pt-BR: modelo

en: profile
pt-BR: perfil

en: remote-sensing image
pt-BR: imagem sensorial remota

en: section
pt-BR: seção

en: view
pt-BR: ver

en: aperture card
pt-BR: cartão de abertura

en: microfiche cassette
pt-BR: cassete microficha

en: microfilm cartridge
pt-BR: cartucho de microfilme

en: microfilm cassette
pt-BR: cassete de microfilme

en: microfilm reel
pt-BR: 8·mm·(microfilme)

en: microopaque
pt-BR: microopaco

en: film cartridge
pt-BR: cartucho de filme

en: film cassette
pt-BR: cassete de filme

en: film reel
pt-BR: bobina de filme

en: collage
pt-BR: colagem

en: photomechanical print
pt-BR: impressão fotomecânica

en: photonegative
pt-BR: negativo fotográfico

en: photoprint
pt-BR: fotocópia

en: technical drawing
pt-BR: desenho técnico

en: filmslip
pt-BR: rolo de filme

en: filmstrip cartridge
pt-BR: cartucho de fita do filme

en: filmstrip roll
pt-BR: rolo de fita de filme

en: other filmstrip type
pt-BR: outro tipo de película de filme

en: transparency
pt-BR: transparência

en: cylinder
pt-BR: cilindro

en: roll
pt-BR: rolo

en: sound cartridge
pt-BR: cartucho de som

en: sound cassette
pt-BR: cassete de som

en: sound-tape reel
pt-BR: rolo de fita de som

en: sound-track film
pt-BR: trilha sonora de filme

en: wire recording
pt-BR: gravação de fio

en: combination
pt-BR: combinação

en: moon
pt-BR: lua

en: tactile, with no writing system
pt-BR: táctil, sem sistema de escrita

en: regular print
pt-BR: impressão normal

en: text in looseleaf binder
pt-BR: texto na pasta com folhas soltas

en: videocartridge
pt-BR: cartucho de vídeo

en: videocassette
pt-BR: cassete de vídeo

en: videoreel
pt-BR: rolo de vídeo

en: by
pt-BR: por

note: IMG
en: book
pt-BR: livro

note: IMG
en: serial
pt-BR: periódico

note: IMG
en: article
pt-BR: artigo

note: IMG
en: mixed materials
pt-BR: materiais mistos

note: IMG
en: computer file
pt-BR: arquivo de computador

note: IMG
en: score
pt-BR: pontuação

note: IMG
en: music
pt-BR: música

en: ; Format:
pt-BR: ; Formato:

en: ; Type of continuing resource:
pt-BR: ; Tipo de recurso contínuo:

en: loose-leaf
pt-BR: folha solta

en: series
pt-BR: séries

en: newspaper
pt-BR: jornal

en: periodical
pt-BR: periódico

en: ; Nature of contents:
pt-BR: ; Natureza dos conteúdos:

en: abstract or summary
pt-BR: resumo ou sumário

en: bibliography
pt-BR: bibliografia

en: catalog
pt-BR: catálogo

en: dictionary
pt-BR: dicionário

en: encyclopedia
pt-BR: enciclopédia

en: handbook
pt-BR: manual

en: legal article
pt-BR: artigo legal

en: index
pt-BR: índice

en: discography
pt-BR: discografia

en: legislation
pt-BR: legislação

en: theses
pt-BR: teses

en: survey of literature
pt-BR: ensaio de literatura

en: review
pt-BR: crítica

en: programmed text
pt-BR: texto programado

en: filmography
pt-BR: filmografia

en: directory
pt-BR: diretório

en: statistics
pt-BR: estatísticas

en: legal case and case notes
pt-BR: processo legal e notas de caso

en: law report or digest
pt-BR: relatório legal ou resumo

en: treaty
pt-BR: tratado

en: conference publication
pt-BR: publicação em evento

en: ; Type of computer file:
pt-BR: ; Tipo de arquivo de computador:

en: numeric data
pt-BR: dado numérico

en: patent
pt-BR: patente

en: festschrift
pt-BR: coletânea de homenagens

en: ; Literary form:
pt-BR: ; Forma literária:

en: Not fiction
pt-BR: Não ficção

en: Fiction
pt-BR: Ficção

en: Essays
pt-BR: Ensaios

en: Novels
pt-BR: Romances

en: Humor, satires, etc.
pt-BR: Humor, sátira, etc.

en: Letters
pt-BR: Cartas

en: Short stories
pt-BR: Histórias curtas

en: Mixed forms
pt-BR: Formas mistas

en: Poetry
pt-BR: Poesia

en: Speeches
pt-BR: Discursos

en: biography
pt-BR: biografia

en: essay
pt-BR: ensaio

en: fiction
pt-BR: ficção

en: folktale
pt-BR: conto popular

en: history
pt-BR: histórico

en: humor, satire
pt-BR: humor, sátira

en: memoir
pt-BR: memória

en: poetry
pt-BR: poesia

en: rehearsal
pt-BR: ensaio

en: reporting
pt-BR: relatórios

en: sound
pt-BR: som

en: speech
pt-BR: discurso

en: ; Type of visual material:
pt-BR: ; Tipo de material visual:

en: art original
pt-BR: arte original

en: art reproduction
pt-BR: reprodução de arte

en: filmstrip
pt-BR: rolo de filme

en: game
pt-BR: jogo

en: picture
pt-BR: fotografia

en: graphic
pt-BR: imagem gráfica

en: motion picture
pt-BR: imagem em movimento

en: chart
pt-BR: gráfico

en: flash card
pt-BR: cartão flash

en: microscope slide
pt-BR: lâmina de microscópio

en: videorecording
pt-BR: gravação de vídeo

en: toy
pt-BR: brinquedo

en: ; Audience:
pt-BR: ; Audiência:

en: Preschool;
pt-BR: Pré-escolar;

en: Primary;
pt-BR: Infantil;

en: Pre-adolescent;
pt-BR: Pré-adolescente;

en: Adolescent;
pt-BR: Adolescente;

en: Adult;
pt-BR: Adulto;

en: General;
pt-BR: Geral;

en: Juvenile;
pt-BR: Jovem;

en: Specialized;
pt-BR: Especializado;

en: Suppressed in OPAC
pt-BR: Oculto no OPAC

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
pt-BR: Atenção: string contém um caractere que está fora do intervalo! Substituindo "?".

en: newline
pt-BR: nova linha

en: Producer:
pt-BR: Produtor:

en: Publisher:
pt-BR: Editora:

en: Distributor:
pt-BR: Distribuidor:

en: Manufacturer:
pt-BR: Fabricante:

en: Copyright date:
pt-BR: Data de copyright:

en: Language:
pt-BR: Idioma:

en: Summary language:
pt-BR: Idioma do sumário:

en: Spoken language:
pt-BR: Idioma falado:

en: Original language:
pt-BR: Idioma original:

en: Subtitle language:
pt-BR: Idioma das legendas:

en: ?q=se,phr:"
pt-BR: ? q = se, phr: "

en: ?q=rcn:
pt-BR: ? q = rcn:

en: In:
pt-BR: Em:

en: mailto:
pt-BR: e-mail para:

en: Print Page
pt-BR: Imprimir paǵina

en: Book
pt-BR: Livro

en: Product
pt-BR: Produto

en: subject
pt-BR: assunto

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
pt-BR: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Control-number:

en: Cast:
pt-BR: Elenco:

en: Audio file
pt-BR: Arquivo de áudio

en: Play this sample
pt-BR: Reproduzir esta amostra

en: contributors
pt-BR: Colaboradores

en: author
pt-BR: autor

en: contributor
pt-BR: colaborador

en: Person
pt-BR: Pessoa

en: Organization
pt-BR: Organização

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
pt-BR: cartucho de disco óptico de computador

note: IMG
en: optical disc
pt-BR: disco óptico

note: IMG
en: remote
pt-BR: remoto

note: IMG
en: celestial globe
pt-BR: globo celestial

note: IMG
en: earth moon globe
pt-BR: mundo da lua

note: IMG
en: planetary or lunar globe
pt-BR: globo planetário ou lunar

note: IMG
en: terrestrial globe
pt-BR: globo terrestre

note: IMG
en: drawing
pt-BR: desenho

note: IMG
en: painting
pt-BR: pintura

note: IMG
en: sound disc
pt-BR: disco de som

note: IMG
en: large print
pt-BR: impressão larga

note: IMG
en: videodisc
pt-BR: disco de vídeo

en: by
pt-BR: por

en: Checked out
pt-BR: Emprestado

en: Withdrawn
pt-BR: Descarte

en: Lost
pt-BR: Perdido

en: Damaged
pt-BR: Danificado

en: Pending hold
pt-BR: Reserva pendente

en: In transit
pt-BR: Em trânsito

en: On hold
pt-BR: Na reserva

en: Waiting recall
pt-BR: Aguardando recall

en: Not for loan
pt-BR: Não pode ser emprestado

en: Availability:
pt-BR: Disponibilidade:

en: No items available.
pt-BR: Nenhum exemplar disponível.

en: Items available for loan:
pt-BR: Exemplares disponíveis para empréstimo:

en: Items available for reference:
pt-BR: Exemplares disponíveis para consulta:

en: Not available:
pt-BR: Não disponível:

en: Call number:
pt-BR: Número de chamada:

en: Collection, call number:
pt-BR: Coleção, número de chamada:

en: Location, call number:
pt-BR: Localização, número de chamada:
