Koha 23.11.08.001 - en to pt-BR translation catalogue (2168 entries)

en: Your charges
pt-BR: Suas cobranças

en: Created
pt-BR: Criado

en: Updated
pt-BR: Atualizado

en: Type
pt-BR: Tipo

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Amount
pt-BR: Quantia

en: Amount outstanding
pt-BR: Montante ultrapassado

en: Total due
pt-BR: Total devido

en: Total due if credit(s) applied:
pt-BR: Total devido de crédito(s) aplicado(s):

en: You have no fines or charges
pt-BR: Você não tem multas ou suspensões

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
pt-BR: %s %s's multas e encargos

en: Fine amount
pt-BR: Montante da multa

en: Pay selected fines and charges
pt-BR: Pagar multas e encargos

en: Payment method
pt-BR: Método de pagamento

en: Make payment
pt-BR: Efetuar pagamento

en: Amount to pay:
pt-BR: Valor a pagar:

en: Account creation fee
pt-BR: Taxa de criação de conta

en: Account renewal fee
pt-BR: Taxa de renovação de conta

en: Article request fee
pt-BR: Taxa de requisição de artigo

en: Lost item
pt-BR: Exemplar extraviado

en: Manual fee
pt-BR: Taxa manual

en: New card
pt-BR: Novo cartão

en: Fine
pt-BR: Multa

en: Lost item processing fee
pt-BR: Taxa de processamento de exemplar perdido

en: Rental fee
pt-BR: Taxa de aluguel

en: Daily rental fee
pt-BR: Taxa de aluguel diária

en: Renewal of rental item
pt-BR: Renovação do exemplar alugado

en: Renewal of daily rental item
pt-BR: Renovação do exemplar de aluguel diário

en: Hold fee
pt-BR: Taxa de reserva

en: Hold waiting too long
pt-BR: Reserva aguardando muito tempo

en: Payment from library to patron
pt-BR: Pagamento da biblioteca ao usuário

en: Credit has been voided
pt-BR: O crédito foi anulado

en: Cancelled charge
pt-BR: Cobrança cancelada

en: Credit
pt-BR: Crédito

en: Discount
pt-BR: Desconto

en: Forgiven
pt-BR: Perdoado

en: Lost item fee refund
pt-BR: Taxa de reembolso para exemplar perdido

en: Overpayment refund
pt-BR: Reembolso de pagamento em excesso

en: Payment
pt-BR: Pagamentos

en: Lost item processing fee refund
pt-BR: Reembolso da taxa de processamento de exemplares perdidos

en: Purchase
pt-BR: Aquisição

en: Refund
pt-BR: Reembolso

en: Writeoff
pt-BR: Eliminar

en: (Accruing)
pt-BR: (Acumulando)

en: (Returned)
pt-BR: (Retornado)

en: (Replaced)
pt-BR: (Substituído)

en: (Refunded)
pt-BR: (Devolveu)

en: (Forgiven)
pt-BR: (Perdoado)

en: (Voided)
pt-BR: (Anulado)

en: (Lost)
pt-BR: (Perdido)

en: (Cancelled)
pt-BR: (Cancelado)

note: ABBR
en: Broader Term
pt-BR: Termo geral

note: ABBR
en: Narrower Term
pt-BR: Termo mais restrito

note: ABBR
en: Used For
pt-BR: Usado em

note: ABBR
en: Related Term
pt-BR: Termo relacionado

en: (Earlier heading)
pt-BR: (Cabeçalho anterior)

en: (Later heading)
pt-BR: (Cabeçalho posterior)

en: (Acronym)
pt-BR: (Acrônimo)

en: (Musical composition)
pt-BR: (Composição musical)

en: (Broader heading)
pt-BR: (Cabeçalho mais amplo)

en: (Narrower heading)
pt-BR: (Cabeçalho mais específico)

en: (Immediate parent body)
pt-BR: (Empresa matriz)

en: used for/see from:
pt-BR: usado para/ver de:

en: see also:
pt-BR: ver também:

en: None
pt-BR: Nenhum

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
pt-BR: %s %s %s Sem título %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

en: No bibliographic record
pt-BR: Sem registro bibliográfico

en: No title
pt-BR: Sem título

note: SCRIPT
en: Clear date
pt-BR: Limpar data

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (should match %s).
pt-BR: Por favor insira uma data válida (deve corresponder %s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
pt-BR: Limpar filtros

note: SCRIPT
en: Columns
pt-BR: Colunas

note: SCRIPT
en: Columns settings
pt-BR: Configurações das colunas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Copy
pt-BR: Exemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
pt-BR: Imprimir

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
pt-BR: %s(MM/DD/AAAA)%s(DD/MM/AAAA)%s(AAAA-MM-DD)%s

note: LINK
en: Search %s
pt-BR: Pesquisar %s

en: Holds
pt-BR: Reservas

en: Title
pt-BR: Título

en: Placed on
pt-BR: Colocado em

en: Expires on
pt-BR: Vence em

en: Pickup location
pt-BR: Local de retirada

en: Priority
pt-BR: Prioridade

en: Notes
pt-BR: Notas

en: Status
pt-BR: Situação

en: Suspend
pt-BR: Suspender

en: Modify
pt-BR: Modificar

en: Next available item from item group:
pt-BR: Próximo exemplar disponível do grupo de exemplares:

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
pt-BR: Reserva do exemplar: %s

note: %1$s:  IF ( HOLD.expirationdate ) %2$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE
en: %s %s %s Never expires %s %s
pt-BR: %s %s %s Nunca expira %s %s

en: Change
pt-BR: Alterar

en: Change pickup location for
pt-BR: Alterar o local de retirada para

note: BUTTON
en: Close
pt-BR: Fechar

en: New pickup location:
pt-BR: Novo local de retirada:

en: Save
pt-BR: Salvar

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
pt-BR: %s Exemplar aguardando em

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
pt-BR: %s, %s,%s %s desde %s %s até %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
pt-BR: %s Exemplar em trânsito para

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
pt-BR: Exemplar em trânsito desde %s

en: Item in processing
pt-BR: Exemplar em processamento

en: Suspended
pt-BR: Suspenso

en: until
pt-BR: até

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
pt-BR: Pendente para o próximo exemplar disponível do tipo de exemplar '%s'

en: Pending
pt-BR: Pendente

en: Resume
pt-BR: Continuar

en: Suspend all holds
pt-BR: Suspender todas as reservas

en: until
pt-BR: até

en: Clear date to suspend indefinitely
pt-BR: Limpar data para suspender indefinitivamente

en: Resume all suspended holds
pt-BR: Voltar a valer todas as reservas suspensas

en: Tab text 1
pt-BR: Texto da aba 1

en: Tab text 2
pt-BR: Texto da aba 2

en: Module
pt-BR: Módulo

en: Module page
pt-BR: Página do módulo

en: Add form
pt-BR: Adicionar formulário

en: Confirm deletion
pt-BR: Confirmar exclusão

en: Module page
pt-BR: Página do módulo

en: Home
pt-BR: Início

en: Source
pt-BR: Fonte

en: Author
pt-BR: Autor

en: Date
pt-BR: Data

en: Programming error, item-status.inc must be called with a Koha::Item object.
pt-BR: Erro de programação, item-status.inc deve ser chamado com um objeto Koha::Item.

en: Item lost
pt-BR: Exemplar perdido

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
pt-BR: Atualmente em uso local por %s %s %s(%s)%s

en: Currently in local use
pt-BR: Atualmente em uso local

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
pt-BR: Emprestado para %s %s %s(%s)%s

en: Checked out
pt-BR: Emprestado

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( transfertto ) | html %3$s:  transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
pt-BR: Em trânsito de %s para %s desde %s

en: On hold
pt-BR: Na reserva

en: Item withdrawn
pt-BR: Exemplar descartado

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
pt-BR: Não pode ser emprestado %s

en: In bundle:
pt-BR: No pacote:

en: Item damaged
pt-BR: Exemplar danificado

en: On order
pt-BR: Em aquisição

en: Pending hold
pt-BR: Reserva pendente

en: Pending recall
pt-BR: Recall pendente

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
pt-BR: Disponível %s

en: Languages
pt-BR: Idiomas

note: A
en: Switch languages
pt-BR: Alternar idiomas

en: Help
pt-BR: Ajuda

en: Log out
pt-BR: Sair

en: Skip to main content
pt-BR: Ir para o conteúdo principal

en: Your cart is empty.
pt-BR: Seu cesto está vazio.

note: A
en: Collect items you are interested in
pt-BR: Selecione os exemplares em que você tem interesse

en: Cart
pt-BR: Carrinho

note: A
en: Show dropdown with detailed list information
pt-BR: Mostrar lista suspensa com informações detalhadas da lista

note: A
en: Show lists
pt-BR: Exibir listas

en: Lists
pt-BR: Listas

en: Public lists
pt-BR: Listas públicas

en: View all
pt-BR: Ver tudo

en: Your lists
pt-BR: Listas privadas

en: No private lists
pt-BR: Não há listas privadas

en: New list
pt-BR: Nova lista

en: Log in to create your own lists
pt-BR: Faça o login para criar suas próprias listas

note: A
en: Self check out
pt-BR: Auto-empréstimo

en: Self checkout
pt-BR: Auto-empréstimo

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
pt-BR: Bem-vindo(a), %s

en: Log out
pt-BR: Sair

en: Log in to your account
pt-BR: Entre na sua conta

en: Your account
pt-BR: Sua conta

en: Search history
pt-BR: Histórico de busca

note: A
en: View your search history
pt-BR: Visualizar seu histórico de esquisa

en: Clear
pt-BR: Limpar

note: A
en: Delete your search history
pt-BR: Excluir histórico de pesquisa

note: A name=Your cookies
en: View and amend cookies you have consented to
pt-BR: Ver e alterar cookies com os quais você consentiu

en: Your cookies
pt-BR: Seus cookies

en: Library catalog
pt-BR: Geral

en: Subject
pt-BR: Assunto

en: Series
pt-BR: Séries

en: Call number
pt-BR: Número de chamada

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
pt-BR: Buscar só em %s

en: All libraries
pt-BR: Todas as bibliotecas

note: OPTGROUP
en: Libraries
pt-BR: Bibliotecas

note: OPTGROUP
en: Groups
pt-BR: Grupos

note: BUTTON
en: Search
pt-BR: Buscar

en: Advanced search
pt-BR: Busca avançada

en: Course reserves
pt-BR: Reservas de curso

en: Browse by hierarchy
pt-BR: Pesquisar por hierarquia

en: Authority search
pt-BR: Busca de autoridade

en: Recent comments
pt-BR: Comentários recentes

en: Tag cloud
pt-BR: Nuvem de tags

en: Subject cloud
pt-BR: Nuvem de assuntos

en: Most popular
pt-BR: Mais popular

en: Browse search
pt-BR: Navegar na busca

en: Purchase suggestions
pt-BR: Sugestões de aquisição

en: Library
pt-BR: Biblioteca

en: Log in with Google
pt-BR: Faça o login com o Google

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
pt-BR: Se você não tiver uma conta do Google, mas tiver uma conta local, ainda poderá fazer login:

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
pt-BR: Desculpe, sua identidade Shibboleth não coincide com uma identidade da biblioteca válida. Se você tem um login local, você pode usá-lo abaixo.

en: Shibboleth login
pt-BR: Login do Shibboleth

en: Log in using a Shibboleth account
pt-BR: Faça login usando uma conta Shibboleth

en: Local login
pt-BR: Login local

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
pt-BR: %s Faça login com %s

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
pt-BR: Se você não possui uma conta externa, mas possui uma conta local, ainda pode fazer login:

en: Password:
pt-BR: Senha:

note: INPUT type=submit
en: Log in
pt-BR: Logar

en: Forgot your password?
pt-BR: Esqueceu sua senha?

en: Create an account
pt-BR: Criar uma conta

en: Accept all cookies
pt-BR: Aceitar todos os cookies

en: Accept only essential cookies
pt-BR: Aceitar apenas cookies essenciais

note: BUTTON
en: Click to view more information about your cookie consents
pt-BR: Clique para ver mais informações sobre seus consentimentos de cookies

en: More information
pt-BR: Mais informações

note: INPUT type=checkbox name=consentCheckbox
en: Consent to cookie
pt-BR: Consentimento para cookie

en: Accept selected non-essential cookies
pt-BR: Aceitar cookies não essenciais selecionados

en: Report a concern
pt-BR: Relatar uma preocupação

en: Title:
pt-BR: Título:

en: Please describe your concerns:
pt-BR: Por favor, descreva suas preocupações:

en: Submit
pt-BR: Submeter

en: Enter item barcode:
pt-BR: Insira o código de barras do exemplar:

en: Barcode
pt-BR: Código de barras

en: Due date
pt-BR: Data de devolução

en: items checked out
pt-BR: exemplares emprestados

en: Submit
pt-BR: Enviar

note: A
en: Term
pt-BR: Termo

en: Earlier heading
pt-BR: Cabeçalho anterior

en: Later heading
pt-BR: Cabeçalho posterior

en: Acronym
pt-BR: Acrônimo

en: Musical composition
pt-BR: Composição musical

en: Broader heading
pt-BR: Cabeçalho mais amplo

en: Narrower heading
pt-BR: Cabeçalho mais específico

en: English
pt-BR: Inglês

en: French
pt-BR: Francês

en: Italian
pt-BR: Italiano

en: German
pt-BR: Alemão

en: Spanish
pt-BR: Espanhol

en: Report a problem
pt-BR: Reportar um problema

en: Languages:
pt-BR: Idiomas:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
pt-BR: Confirma que deseja excluir o histórico de pesquisa?

en: Place hold
pt-BR: Reservar

en: Place recall
pt-BR: Fazer um recall

en: Request article
pt-BR: Solicitar artigo

en: Save to your lists
pt-BR: Salvar em suas listas

en: (remove)
pt-BR: (Remover)

en: In your cart
pt-BR: No seu carrinho

en: Add to your cart
pt-BR: Adicionar ao seu carrinho

en: Suggest for purchase
pt-BR: Sugerir para compra

en: Unhighlight
pt-BR: Tirar realce

en: Highlight
pt-BR: Realçar

en: Send to device
pt-BR: Enviar para o dispositivo

en: Save record
pt-BR: Salvar registro

en: Dublin Core
pt-BR: Dublin Core (XML)

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
pt-BR: MARC (Unicode/UTF-8, Padrão)

en: More searches
pt-BR: Pesquisar em outras fontes

en: Search for this title in:
pt-BR: Pesquisar por este título em:

en: Exporting to Dublin Core...
pt-BR: Exportar para Dublin Core...

en: Export
pt-BR: Exportar

en: Refine your search
pt-BR: Filtre sua pesquisa

en: Custom search filters
pt-BR: Filtros de pesquisa personalizados

en: Availability
pt-BR: Disponível

en: Show all records
pt-BR: Mostrar todos os registros

en: Showing only records with available items
pt-BR: Exibindo apenas registros com exemplares disponíveis

en: Limit to records with available items
pt-BR: Limitar aos registros com exemplares disponíveis

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
pt-BR: (pesquisas relacionadas: %s%s%s)

en: Authors
pt-BR: Autores

en: Titles
pt-BR: Títulos

en: Topics
pt-BR: Assuntos

en: Places
pt-BR: Locais

en: Item types
pt-BR: Tipos de exemplares

en: Collections
pt-BR: Setor

en: Home libraries
pt-BR: Bibliotecas de origem

en: Holding libraries
pt-BR: Bibliotecas para empréstimo

en: Locations
pt-BR: Locais

note: A
en: Remove facet %s
pt-BR: Remover %s

en: Show more
pt-BR: Mostrar mais

en: Show less
pt-BR: Exibir menos

en: Messages for you
pt-BR: Mensagens para você

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
pt-BR: Escrito em %s por %s

en: Dismiss
pt-BR: Descartar

en: Show the top
pt-BR: Mostrar o topo

en: 10 titles
pt-BR: 10 títulos

en: 15 titles
pt-BR: 15 títulos

en: 20 titles
pt-BR: 20 títulos

en: 30 titles
pt-BR: 30 títulos

en: 40 titles
pt-BR: 40 títulos

en: 50 titles
pt-BR: 50 títulos

en: 100 titles
pt-BR: 100 títulos

en: From:
pt-BR: De:

en: Limit to:
pt-BR: Limitar a:

en: All item types
pt-BR: Todos os tipos de exemplares

en: Limit to:
pt-BR: Limitar a:

en: All collections
pt-BR: Todas as coleções

en: Acquired in the last:
pt-BR: Adquirido(s) no(s) último(s):

en: 3 months
pt-BR: 3 meses

en: 6 months
pt-BR: 6 meses

en: 12 months
pt-BR: 12 meses

en: No limit
pt-BR: Sem limitação

en: Found in Open Library:
pt-BR: Encontrado na Biblioteca Aberta:

en: Select a download format
pt-BR: Selecione um formato de download

en: Save changes
pt-BR: Salvar alterações

note: NAV
en: Search results pagination
pt-BR: Paginação dos resultados da pesquisa

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
pt-BR: %s de %s resultados encontrados, filtre a sua pesquisa para ver outros registos

en: First
pt-BR: Primeiro

note: A
en: Go to the first page
pt-BR: Vá para a primeira página

note: A
en: Go to the previous page
pt-BR: Vá para a página anterior

en: Previous
pt-BR: Anterior

note: A
en: Current page: Page %s
pt-BR: Página atual: Página %s

note: A
en: Go to page %s
pt-BR: Vá para a página %s

note: A
en: Go to the next page
pt-BR: Vá para a página seguinte

en: Next
pt-BR: Próximo

note: A
en: Go to the last page
pt-BR: Vá para a última página

en: Last
pt-BR: Último

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
pt-BR: A senha contém espaços à esquerda e / ou à direita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
pt-BR: A senha deve conter pelo menos %s caracteres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
pt-BR: A senha deve conter pelo menos %s caracteres, incluindo MAIÚSCULAS, minúsculas e números

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
pt-BR: Por favor, digite a mesma senha acima

en: Relevance
pt-BR: Relevância

note: OPTGROUP
en: Popularity
pt-BR: Popularidade

en: Popularity (most to least)
pt-BR: Popularidade (maior para menor)

en: Popularity (least to most)
pt-BR: Popularidade (menor para maior)

en: Author (A-Z)
pt-BR: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
pt-BR: Autor (Z-A)

en: Call number (0-9 to A-Z)
pt-BR: Num. de chamada (0-9 a A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
pt-BR: Núm. de chamada (Z-A to 9-0)

note: OPTGROUP
en: Dates
pt-BR: Datas

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
pt-BR: Date de publicação/Data de copyright: Do mais recente para o mais antigo

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
pt-BR: Data de publicação/Data de copyright: Do mais antigo para o mais recente

en: Acquisition date: Newest to oldest
pt-BR: Data de Aquisição: Da mais recente para a mais antiga

en: Acquisition date: Oldest to newest
pt-BR: Data de Aquisição: Da mais recente para a mais antiga

en: Title (A-Z)
pt-BR: Título (A-Z)

en: Title (Z-A)
pt-BR: Título (Z-A)

en: Expected
pt-BR: Aguardado

en: Arrived
pt-BR: Recebido

en: Circulating
pt-BR: Circulação

en: Out for binding
pt-BR: Fora para encadernação

en: Bound
pt-BR: Vinculado

en: Late
pt-BR: Em atraso

en: Missing
pt-BR: Em falta

en: Missing (never received)
pt-BR: Faltando (nunca recebido)

en: Missing (sold out)
pt-BR: Faltando (esgotado)

en: Missing (damaged)
pt-BR: Faltando (danificado)

en: Missing (lost)
pt-BR: Faltando (perdido)

en: Not available
pt-BR: Não disponível

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Claimed
pt-BR: Reclamado

en: Stopped
pt-BR: Parado

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
pt-BR: Percorrer %s estante

en: Shelving location:
pt-BR: Localização na estante:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
pt-BR: Coleção: %s

en: (Hides shelf browser)
pt-BR: (Oculta o navegador da estante)

en: Close shelf browser
pt-BR: Fechar navegador de prateleira

en: No cover image available
pt-BR: Capa não disponível

note: IMG
en: See Baker & Taylor
pt-BR: Veja Baker & Taylor

note: IMG
en: Cover image
pt-BR: Imagem da capa do livro

note: A
en: Place a hold on %s
pt-BR: Reservar em %s

en: Add tag
pt-BR: Adicionar tag

en: New tag(s), separated by a comma:
pt-BR: Nova(s) tag(s), separadas por uma vírgula:

note: INPUT type=submit name=tagbutton
en: Add
pt-BR: Adicionar

en: (done)
pt-BR: (feito)

en: Tag status here.
pt-BR: Situação da tag aqui.

en: Log in to add tags
pt-BR: Faça o login para adicionar tags

en: Save to another list
pt-BR: Salvar em outra lista

en: Remove from this list
pt-BR: Remover da lista

en: Save to lists
pt-BR: Salvar nas listas

note: A
en: Add %s to the cart
pt-BR: Adicionar %s no carrinho

en: Add to cart
pt-BR: Adicionar no carrinho

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
pt-BR: Me avalie

note: For the first occurrence, %1$s:  item.my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
pt-BR: Sua avaliação: %s.

en: Cancel rating
pt-BR: Cancelar classificação

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  item.ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
pt-BR: Avaliação média: %s (%s votos)

en: Summary
pt-BR: Sumário

en: Charges
pt-BR: Cobranças

en: Personal details
pt-BR: Dados pessoais

en: Consents
pt-BR: Consentimentos

en: Change password
pt-BR: Alterar senha

en: Checkout history
pt-BR: Histórico de empréstimos

en: Privacy
pt-BR: Privado

en: Holds history
pt-BR: Histórico de reservas

en: Recalls history
pt-BR: Histórico de recalls

en: Messaging
pt-BR: Mensagens

en: Routing lists
pt-BR: Lista de circulação

en: Ask for discharge
pt-BR: Pedir quitação

en: Interlibrary loan requests
pt-BR: Solicitações de empréstimo entre bibliotecas

en: Curbside pickups
pt-BR: Retiradas na calçada

note: %1$s:  logged_in_user.alert_subscriptions.count | html
en: Alert subscriptions (%s)
pt-BR: Inscrições de alertas (%s)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
pt-BR: Favor digitar uma URL válida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
pt-BR: Favor informar uma data válida (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
pt-BR: Favor informar uma data válida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
pt-BR: Digite um e-mail válido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
pt-BR: Digite um número válido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
pt-BR: Digite um número de telefone válido.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
pt-BR: Favor digite um valor entre {0} e {1} caracteres.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
pt-BR: Digite um número entre {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
pt-BR: Favor digite um valor maior ou igual a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
pt-BR: Favor digite um valor menor ou igual a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
pt-BR: Favor digite ao menos {0} caracteres.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
pt-BR: Favor não digitar mais do que {0} caracteres.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
pt-BR: Digite somente dígitos.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
pt-BR: Digite o mesmo valor novamente.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
pt-BR: Favor corrija este campo.

note: SCRIPT
en: This field is required.
pt-BR: Este campo é obrigatório.

en: No XSLT file passed.
pt-BR: Nenhum arquivo XSLT foi transmitido.

en: XSLT file not found.
pt-BR: Arquivo XSLT não encontrado.

en: Error while loading stylesheet.
pt-BR: Erro ao carregar a folha de estilo.

en: Error while parsing stylesheet.
pt-BR: Erro ao analisar a folha de estilo.

en: Error while parsing input.
pt-BR: Erro ao analisar a entrada.

en: Error while transforming input.
pt-BR: Erro ao transformar a entrada.

en: No string to transform.
pt-BR: Nenhuma string para transformar.

en: Clubs currently enrolled in
pt-BR: Clubes atualmente matriculados em

en: Clubs
pt-BR: Clubes

en: Name
pt-BR: Nome

en: Date enrolled
pt-BR: Data de aquisição

en: Cancel enrollment
pt-BR: Cancelar inscrição

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
pt-BR: %s Entre em contato com sua biblioteca para ser desinscrito deste clube. %s

en: Clubs you can enroll in
pt-BR: Clubes para se inscrever

en: Enroll
pt-BR: Inscreva-se

en: You must have an email address to enroll
pt-BR: Você deve ter um endereço de e-mail para se inscrever

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
pt-BR: Não é possível cancelar a inscrição!

en: Enroll in
pt-BR: Inscreva-se em

en: Enrollment
pt-BR: Inscrição

en: Finish enrollment
pt-BR: Concluir inscrição

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
pt-BR: Não é possível criar inscrição!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Ocorreu um erro &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: An error has occurred
pt-BR: Ocorreu um erro

en: Sorry, the requested page is not available
pt-BR: Desculpe, a página solicitada não está disponível

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
pt-BR: Erro %s

en: This message can have the following reason(s):
pt-BR: Esta mensagem pode ter o seguinte motivo:

en: The link is broken and the page does not exist.
pt-BR: O link está quebrado e a página não existe.

en: You are not authorized to view this page.
pt-BR: Você não está autorizado a visualizar esta página.

en: The link is invalid.
pt-BR: O link é inválido.

en: You are forbidden to view this page.
pt-BR: Você está proibido de ver esta página.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
pt-BR: Você utilizou um link externo para um exemplar de catálogo que não está mais disponível.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
pt-BR: Você seguiu um link desatualizado, por exemplo de um mecanismo de pesquisa ou um marcador.

en: You tried to access a page that needs authentication.
pt-BR: Você tentou acessar uma página que precisa de autenticação.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
pt-BR: Um link interno em nossa home page do catálogo está quebrado e a página não existe.

en: An error occurred while processing your request.
pt-BR: Ocorreu um erro ao processar essa solicitação.

en: What's next?
pt-BR: Qual o próximo?

en: Login page
pt-BR: Página de login

en: Please log in to the catalog and try again.
pt-BR: Por favor, faça o login no catálogo e tente novamente.

en: You can use the menu and links at the top of the page
pt-BR: Você pode usar o menu e links no topo da página

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
pt-BR: Você pode pesquisar nosso catálogo usando o formulário de busca no topo desta página.

en: Return to the catalog home page.
pt-BR: Volte para a página inicial do catálogo.

en: Report issues and broken links
pt-BR: Relatar problemas e links quebrados

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
pt-BR: Para relatar esse erro, entre em contato com o administrador do Koha.

en: Send email
pt-BR: Enviar e-mail

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
pt-BR: Dado um conjunto de identificadores bibliográficos ou de exemplares, devolve uma lista com a disponibilidade e número de chamada dos itens associados aos identificadores.

en: Parameters
pt-BR: Parâmetros

en: (Required)
pt-BR: (Obrigatório)

en: list of either bibliographic or item identifiers
pt-BR: lista de identificadores de registros bibliográficos e de exemplares

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
pt-BR: define o tipo de identificador de registro utilizado na solicitação, possíveis valores:

en: item
pt-BR: exemplar

en: (Optional)
pt-BR: (Opcional)

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
pt-BR: requer um nível específico de detalhamento no relatório de disponibilidade, possíveis valores:

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
pt-BR: requer um formato específico ou conjunto de formatos para relatar disponibilidade

en: language (Optional)
pt-BR: idioma (opcional)

en: requests a particular language for the output, default is the OPAC cookie language if set, the first language in OPAC language list or English
pt-BR: solicita um idioma específico para a saída, o padrão é o idioma do cookie OPAC se definido, o primeiro idioma na lista de idiomas OPAC ou inglês

en: Example call
pt-BR: Exemplo de convite

en: Example response
pt-BR: Exemplo de resposta

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
pt-BR: A partir de uma lista de identificadores de registro, retorna uma lista de registros de objeto que contêm informações bibliográficas, além de explorações e informações sobre o exemplar. O usuário pode solicitar um esquema de metadados específico para o objeto de registro a ser retornado. Esta função se comporta da mesma forma para o coletor de registros bibliográficos e o coletor de registros expandidos ao agregar dados, mas permite procurar mais em tempo real pelo identificador da pesquisa bibliográfica.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
pt-BR: Você pode usar o comando OAI-PMH ListRecords neste serviço.

en: list of system record identifiers
pt-BR: lista de identificadores de registro do sistema

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
pt-BR: Define o esquema de metadados nos quais os registros são exibidos, valores possíveis:

en: Example Call
pt-BR: Exemplo de convite

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
pt-BR: A partir de uma lista de identificadores de registro de autoridade, retorna uma lista de objetos de registro que contêm os registros de autoridade. O usuário de função pode solicitar um esquema de metadados específico para os objetos de registro.

en: list of authority record identifiers
pt-BR: lista de identificadores de registro de autoridades

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
pt-BR: especifica o esquema de metadados do registro que retornará, valores possíveis:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
pt-BR: Mostra um usuário no sistema por um identificador, e retorna o identificador de sistema deste usuário.

en: an identifier used to look up the patron in Koha
pt-BR: um identificado para encontrar um usuário no Koha

en: the type of the identifier, possible values:
pt-BR: o tipo de identificador, valor possíveis:

en: cardnumber
pt-BR: número do cartão

en: userid
pt-BR: id do usuário

en: email
pt-BR: e-mail

en: borrowernumber
pt-BR: número da carteirinha

en: surname
pt-BR: sobrenome

en: firstname
pt-BR: Nome

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
pt-BR: Autentica o login do usuário e retorna o identificador para ele.

en: username
pt-BR: nome de usuário / CPF

en: user's login identifier
pt-BR: identificador do login de usuário

en: password
pt-BR: senha

en: user's password
pt-BR: senha

en: Example Response
pt-BR: Exemplo de resposta

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
pt-BR: Retorna informações específicas sobre um usuário, a partir das opções de solicitação. Esta função pode eventualmente retornar informações de contato, pendências, pedidos de reserva, informações de empréstimo e mensagens do usuário.

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
pt-BR: o identificador único do usuário no ILS; o mesmo identificador retornado por LookupPatron ou AuthenticatePatron

en: (Optional, default 1)
pt-BR: (Opcional, padrão 1)

en: whether or not to return patron's contact information in the response
pt-BR: se deve ou não retornar informações de contato do usuário na resposta

en: (Optional, default 0)
pt-BR: (Opcional, padrão 0)

en: whether or not to return fine information in the response
pt-BR: se deve ou não retornar informações sobre multas na resposta

en: whether or not to return hold request information in the response
pt-BR: se deve ou não retornar informações de retorno de materiais reservados na resposta

en: whether or not to return loan information in the response
pt-BR: se deve ou não retornar informações de empréstimo na resposta

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
pt-BR: se deve ou não devolver informações de atributos do usuário estendido na resposta

en: Returns a patron's status information from Koha.
pt-BR: Retorna as informações de situação de um usuário do Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
pt-BR: Retorna informações acerca dos serviços disponíveis sobre um exemplar específico para um determinado usuário.

en: system item identifier
pt-BR: identificador do exemplar no sistema

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
pt-BR: Estende a data de devolução para um empréstimo existente.

en: the date the patron would like the item returned by
pt-BR: a data que o usuário deseja que o exemplar seja devolvido por

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
pt-BR: Reserva para o usuário todos os exemplares de um registro bibliográfico no Koha.

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
pt-BR: o identificador ILS do usuários para o qual a requisição foi feita

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
pt-BR: o identificador do SGB para o registro bibliográfico em cada requisição será incluido

en: IP address where the end user request is being placed
pt-BR: Endereço IP onde as solicitações do usuário final são alocadas

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
pt-BR: um identificador indicando o local para retirar o exemplar para empréstimo

en: start_date
pt-BR: data de início

en: date after which hold request is no longer needed
pt-BR: data depois da qual pedidos de reserva não são mais necessários

en: expiry_date
pt-BR: data de validade

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
pt-BR: data a partir da qual um exemplar que retornou para a estante se não foi retirado

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
pt-BR: Reservar para o usuário um exemplar específico de um registro bibliográfico no Koha.

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
pt-BR: o identificador ILS para o exemplar específico para o qual foi feita requisição

en: Cancels an active hold request for the patron.
pt-BR: Cancelar solicitação de reserva do usuário.

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
pt-BR: identificador de exemplar no sistema (retornado por GetRecords e GetPatronInfo no elemento 'reserve_id')

en: Level 1: Basic discovery interfaces
pt-BR: Nível 1: Interfaces de descobertas básicas

en: (Use OAI-PMH instead)
pt-BR: (Use OAI-PMH, em vez disso)

en: (Use OPAC instead)
pt-BR: (Use OPAC, em vez disso)

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
pt-BR: Nível 2: Suplemento elementar do OPAC

en: (Use SRU instead)
pt-BR: (Use SRU, em vez disso)

en: Search
pt-BR: Pesquisar

en: (Not supported yet)
pt-BR: (Não suportado ainda)

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
pt-BR: Nível 3: Alternativa fundamental de OPAC

en: (Not supported by Koha)
pt-BR: (Não suportado pelo Koha)

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
pt-BR: Nível 4: Robusto/ Plataformas de descoberta de domínios específicos

en: Explain
pt-BR: Explicação

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s%s%sKoha online%s catálogo

en: System maintenance
pt-BR: Manutenção do sistema

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
pt-BR: %s Se você tiver alguma dúvida, entre em contato com o

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
pt-BR: O %s%s%sKoha online%s o catálogo está offline para manutenção do sistema. Voltaremos em breve!

en: site administrator
pt-BR: administrador do site

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Visualização ISBD &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  biblio.title | html
en: ISBD view for: %s
pt-BR: Visualização ISBD para: %s

en: Normal view
pt-BR: Visualização normal

en: MARC view
pt-BR: Visualização MARC

en: ISBD view
pt-BR: Visualização ISBD

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Detalhes MARC para registro no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
pt-BR: Visualização MARC: %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
pt-BR: %s (Registro n. %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: view plain
pt-BR: somente texto

en: MARC details
pt-BR: Detalhes MARC

en: Holdings
pt-BR: Exemplares

en: No items available.
pt-BR: Nenhum exemplar disponível.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
pt-BR: Carregando

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
pt-BR: Desculpe, a visualização em texto está temporariamente indisponível

note: SCRIPT
en: view labeled
pt-BR: visualização etiqueta

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s%sKoha online%s catálogo

en: Your payment
pt-BR: Seu pagamento

en: Account payment
pt-BR: Pagamento da conta

en: Error:
pt-BR: Erro:

en: there was a problem processing your payment
pt-BR: ocorreu um problema ao processar seu pagamento

en: Return to fine details
pt-BR: Retornar para detalhes

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Suas cobranças &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
pt-BR: Seu pagamento de $ %s foi processado com sucesso!

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction ID '%s' has already been posted to an account.
pt-BR: Um pagamento com a ID de transação '%s' já foi lançado em uma conta.

en: Please contact a librarian for details.
pt-BR: Por favor, entre em contato com um funcionário para maiores detalhes.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction ID '%s' for this payment is invalid.
pt-BR: O ID da transação '%s' para este pagamento é inválido.

en: Payment applied:
pt-BR: Pagamento aplicado:

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
pt-BR: seu pagamento de %s foi aplicado a sua conta

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
pt-BR: Filtrar transações pagas

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
pt-BR: O valor mínimo necessário para este serviço é %s

note: SCRIPT
en: Show all transactions
pt-BR: Mostrar todas as transações

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Adicione à sua lista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
pt-BR: Adicionar %s exemplares a %s

en: a list:
pt-BR: uma lista:

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
pt-BR: Adicionar para %s

en: Select a list
pt-BR: Selecionar uma lista

en: Add to list:
pt-BR: Adicionar à lista:

note: OPTGROUP
en: Private lists
pt-BR: Sem listas privadas

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
pt-BR: Listas privadas compartilhadas comigo

en: ...or...
pt-BR: ...ou...

en: Add to a new list:
pt-BR: Adicionar a uma nova lista:

en: List name:
pt-BR: Nome da lista:

en: Category:
pt-BR: Categoria:

en: Private
pt-BR: Privado

en: Public
pt-BR: Público

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
pt-BR: Não foi possível criar uma nova lista. Verifique se o nome é único.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
pt-BR: Desculpe, você não pode adicionar exemplares a esta lista.

en: Close this window.
pt-BR: Fechar esta janela.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Busca Avançada &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Search for:
pt-BR: Pesquisar por:

en: and
pt-BR: e

en: or
pt-BR: ou

en: not
pt-BR: não

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
pt-BR: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s e %s

note: SELECT name=idx
en: Choose search type for field %s
pt-BR: Escolha o tipo de pesquisa para o campo %s

en: Keyword
pt-BR: Palavra-chave

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Palavra-chave exata

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto exato

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto e termos gerais

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto e termos específicos

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Assunto e termos relacionados

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Título exato

en: Series title
pt-BR: Título da série

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor exato

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome da instituição

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome do evento

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome exato do evento

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome pessoal

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
pt-BR: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome pessoal exato

en: Notes/Comments
pt-BR: Notas/Comentarios

en: Curriculum
pt-BR: Currículo

en: Publisher
pt-BR: Editora

en: Publisher location
pt-BR: Local de edição

en: Standard number
pt-BR: Número padrão

note: INPUT type=text name=q
en: Enter field %s search terms
pt-BR: Insira o campo %s termos de busca

note: A
en: Add another field
pt-BR: Adicionar outro campo

note: A
en: Remove field
pt-BR: Remover campo

en: Apply field weights to search
pt-BR: Aplicar pesos de campo para pesquisar

en: See from (non-preferred form) headings are included
pt-BR: Os cabeçalhos de ver de (forma não preferencial) estão incluídos

en: Item type
pt-BR: Tipo de material

en: Collection
pt-BR: Coleção

en: Shelving location
pt-BR: Localização na estante

en: Something else
pt-BR: Algo mais

en: Limit to any of the following:
pt-BR: Limitar por qualquer dos seguintes:

en: Availability:
pt-BR: Disponibilidade:

en: Only items currently available for loan or reference
pt-BR: Somente exemplares disponíveis para empréstimo ou consulta

en: Location and availability:
pt-BR: Localização e disponibilidade:

en: OR
pt-BR: OU

en: Groups of libraries
pt-BR: Redes de bibliotecas

en: -- none --
pt-BR: -- nenhum --

en: Sort by:
pt-BR: Ordenar por:

en: Publication date range
pt-BR: Intervalo de publicação

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
pt-BR: Termos da pesquisa

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
pt-BR: Por exemplo: 1999-2001. Você também pode usar "-1987" para tudo o que foi publicado antes de 1987 ou "2008-" para tudo o que foi publicado após 2008.

en: Language
pt-BR: Idioma

en: Audience
pt-BR: Audiência

en: Any audience
pt-BR: Qualquer audiência

en: Preschool
pt-BR: Pré-escolar

en: Primary
pt-BR: Infantil

en: Pre-adolescent
pt-BR: Pré-adolescente

en: Adolescent
pt-BR: Adolescente

en: Adult
pt-BR: Adulto

en: Specialized
pt-BR: Especializado

en: General
pt-BR: Geral

en: Juvenile
pt-BR: Jovem

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Any content
pt-BR: Qualquer conteúdo

en: Fiction
pt-BR: Ficção

en: Non-fiction
pt-BR: Não ficção

en: Biography
pt-BR: Biografia

en: Musical recording
pt-BR: Recordação musical

en: Non-musical recording
pt-BR: Gravação não-musical

en: Format
pt-BR: Formato

en: Any format
pt-BR: Qualquer formato

en: Regular print
pt-BR: Impressão normal

en: Large print
pt-BR: Impressão ampliada

en: CD audio
pt-BR: CD de áudio

en: Cassette recording
pt-BR: Gravação em cassete

en: VHS tape / Videocassette
pt-BR: Fita VHS

en: DVD video / Videodisc
pt-BR: DVD

en: CD software
pt-BR: CD Software

en: Additional content types for books/printed materials
pt-BR: Tipos de conteúdos adicionais para livros/materiais impressos

en: Any
pt-BR: Qualquer

en: Abstracts/summaries
pt-BR: Resumos/Sumários

en: Bibliographies
pt-BR: Bibliografias

en: Catalogs
pt-BR: Catálogos

en: Dictionaries
pt-BR: Dicionários

en: Encyclopedias
pt-BR: Enciclopédias

en: Handbooks
pt-BR: Manuais

en: Legal articles
pt-BR: Artigos Legais

en: Indexes
pt-BR: Índices

en: Patent document
pt-BR: Patente

en: Discographies
pt-BR: Discografias

en: Legislation
pt-BR: Legislação

en: Theses
pt-BR: Teses

en: Surveys
pt-BR: Ensaios

en: Reviews
pt-BR: Revisões

en: Programmed texts
pt-BR: Textos programados

en: Filmographies
pt-BR: Filmografias

en: Directories
pt-BR: Diretórios

en: Statistics
pt-BR: Estatísticas

en: Technical reports
pt-BR: Relatórios técnicos

en: Legal cases and case notes
pt-BR: Casos legais e notas dos casos

en: Law reports and digests
pt-BR: Relatórios legais e resumos

en: Treaties
pt-BR: Tratados

en: Fewer options
pt-BR: Reduzir opções

en: More options
pt-BR: [Outras opções]

en: New search
pt-BR: Nova pesquisa

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %sInscreva-se para receber um alerta %s Cancelar a assinatura de alertas %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
pt-BR: Detalhes de %s

en: Subscribe to a subscription alert
pt-BR: Assinar um alerta de assinatura

en: Unsubscribe from a subscription alert
pt-BR: Cancelar inscrição de um alerta de assinatura

en: Subscription alerts
pt-BR: Alertas de assinatura

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
pt-BR: Você quer receber um email para esta inscrição quando um novo número chegar?

note: INPUT type=submit
en: Yes
pt-BR: Sim

en: No
pt-BR: Não

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
pt-BR: Por favor, confirme que você não quer receber um e-mail quando um novo fascículo chegar na biblioteca.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your alert subscriptions &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seus alertas de assinaturas &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Your alert subscriptions
pt-BR: Seu alerta de assinaturas

en: Alert subscriptions
pt-BR: Alerta de assinaturas

en: Location
pt-BR: Local

en: Actions
pt-BR: Ações

en: Unsubscribe from email alerts
pt-BR: Cancelar inscrição de alertas de e-mail

en: You have not subscribed to email alerts for any subscriptions.
pt-BR: Você não se inscreveu para receber alertas por e-mail sobre nenhuma assinatura.

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Entrada %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
pt-BR: Entrada %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
pt-BR: Número de registros usados em: %s

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s%s (%s)%s &rsaquo; Busca de autoridade &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
pt-BR: %s Essa autoridade não é usada em nenhum registro. %s

en: Preferred form:
pt-BR: Formato preferido:

en: Used for/see from:
pt-BR: Usado para/ver:

en: See also:
pt-BR: Ver também:

en: Other forms:
pt-BR: Outras formas:

en: Online resources:
pt-BR: Recursos online:

en: Identifiers
pt-BR: Identificadores

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s Faça login na sua conta %s Login para o catálogo desativado %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Access denied
pt-BR: Acesso negado

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
pt-BR: Desculpe, o sistema não permite o acesso a esta página.

en: Log out and try again with a different user.
pt-BR: Efetue logout e tente novamente com um usuário diferente.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
pt-BR: Desculpe, sua sessão expirou. Faça o login novamente.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
pt-BR: Você está tentando logar de um IP diferente. Por favor inicie a sessão novamente.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
pt-BR: Você digitou um nome de usuário ou senha incorretos. Por favor, tente novamente! Mas observe que as senhas diferenciam maiúsculas de minúsculas %s e que sua conta será bloqueada após um número fixo de tentativas de login com falha %s. Entre em contato com um funcionário da biblioteca se você continuar tendo problemas.

en: There was an error authenticating to external identity provider
pt-BR: Ocorreu um erro ao autenticar no provedor de identidade externo

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
pt-BR: Desculpe, sua identidade do Shibboleth não corresponde a uma identidade de biblioteca válida.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
pt-BR: Desculpe, o login do CAS também falhou. Se você tem um login local, você pode usar isso abaixo.

en: If you have a CAS account, you may use that below.
pt-BR: Se você tiver uma conta CAS, você pode usar isso abaixo.

en: If you have a local account, you may use that below.
pt-BR: Se você tem uma conta local, você pode usar isso abaixo.

en: Log in using a Shibboleth account.
pt-BR: Faça login usando uma conta Shibboleth.

en: CAS login
pt-BR: Login CAS

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
pt-BR: Se você não tiver uma conta Shibboleth, mas tiver uma conta CAS, poderá usar o CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
pt-BR: Se você não tiver uma conta Shibboleth, mas tiver um login local, poderá fazer o login abaixo.

en: Log in.
pt-BR: Conecte-se.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
pt-BR: Por favor escolha qual deles você gostaria de autenticar:

en: Sorry, the CAS login failed.
pt-BR: Desculpe, o login CAS falhou.

en: Log in using a CAS account.
pt-BR: Faça login usando uma conta CAS.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
pt-BR: Se você tem uma conta CAS, escolha qual delas você gostaria de autenticar:

en: Nothing
pt-BR: Nada

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
pt-BR: Se você não tem uma conta global, mas tem uma local, mesmo assim você pode logar-se:

en: Sorry, your Google login failed.
pt-BR: Desculpe, o login Google falhou.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
pt-BR: O login do Google só funcionará se você estiver usando o endereço de e-mail registrado nessa biblioteca.

en: If you want to, you can try to
pt-BR: Se você quiser, você pode tentar

en: log in using a different account
pt-BR: faça o login usando uma conta diferente

en: Error:
pt-BR: Erro:

en: Your password has expired!
pt-BR: Sua senha expirou!

en: Reset your password
pt-BR: Redefinir senha

en: You must contact the library to reset your password
pt-BR: Você deve entrar em contato com a biblioteca para redefinir sua senha

en: Don't have a password yet?
pt-BR: Ainda não tem senha?

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
pt-BR: Se você ainda não tem uma senha, passe no balcão de circulação para escolher uma.

en: Don't have a library card?
pt-BR: Não tem cadastro da biblioteca?

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
pt-BR: Se você não tem um cartão da biblioteca, passe na biblioteca mais próxima para se cadastrar.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
pt-BR: A autenticação no catálogo não foi habilitada pela biblioteca.

en: Email
pt-BR: E-mail

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
pt-BR: Para relatar este erro, você pode enviar um e-mail para o administrador do Koha.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
pt-BR: Use a barra de menu superior para navegar para outra parte do Koha.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Busca de autoridades &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Authority type:
pt-BR: Tipo de autoridade:

en: Search options:
pt-BR: Pesquisar opções:

en: contains
pt-BR: contém

en: starts with
pt-BR: começa por

en: is exactly
pt-BR: é exatamente

en: Term(s):
pt-BR: Termo(s):

en: Where:
pt-BR: Onde:

en: in the complete record
pt-BR: no registro completo

en: in any heading
pt-BR: em qualquer cabeçalho

en: in main entry
pt-BR: no registro principal

en: Order by:
pt-BR: Ordenar por:

en: Heading ascendant
pt-BR: Cabeçalho ascendente

en: Heading descendant
pt-BR: Cabeçalho descendente

en: Previous
pt-BR: Anterior

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %sResultado da busca de autoridade%sNenhum resultado encontrado%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Results
pt-BR: Resultados

en: Authority search results
pt-BR: Resultados da busca de autoridade

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
pt-BR: Exibindo %s de cerca de %s resultados

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
pt-BR: %s %s Nenhum resultado obtido. %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pt-BR: Resultados %s para %s de %s

en: Authorized headings
pt-BR: Cabeçalhos autorizados

en: Type of heading
pt-BR: Tipo de cabeçalho

en: Records
pt-BR: Registros

en: Details
pt-BR: Detalhes

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
pt-BR: %s 0 registros %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu carrinho &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your cart
pt-BR: Seu carrinho

en: Brief display
pt-BR: Visualização simples

en: More details
pt-BR: Mais detalhes

en: Send
pt-BR: Enviar

note: A
en: Select format and download cart
pt-BR: Selecione o formato e faça o download do carrinho

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
pt-BR: RIS (Zotero, EndNote, outros)

en: Empty and close
pt-BR: Limpar e fechar

en: Hide window
pt-BR: Ocultar janela

en: Select all
pt-BR: Selecionar tudo

en: Clear all
pt-BR: Limpar tudo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Select titles to:
pt-BR: Selecione títulos para:

en: Remove
pt-BR: Remover

en: Add to a list
pt-BR: Adicionar para uma lista

en: New tag:
pt-BR: Nova tag:

en: Author(s)
pt-BR: Autor(es)

en: Subject(s)
pt-BR: Assunto(s)

en: Unified title
pt-BR: Título uniforme

en: Serial
pt-BR: Periódico

en: Classification
pt-BR: Classificação

en: Location(s) (Status)
pt-BR: Localização (Situação)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
pt-BR: %s Este registro não possui exemplares. %s

en: Items in your cart
pt-BR: Exemplares em seu carrinho

en: Year
pt-BR: Ano

en: Location (Status)
pt-BR: Localização (Situação)

en: Tag status here.
pt-BR: Situação da tag aqui.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
pt-BR: %sEste registro não possui exemplares.%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No item was selected
pt-BR: Nenhum exemplar foi selecionado

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No tag was specified.
pt-BR: Nenhuma tag foi especificada.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
pt-BR: Com títulos selecionados:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
pt-BR: Registro bloqueado &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catálogo

en: Blocked record
pt-BR: Registro bloqueado

en: Blocked
pt-BR: Bloqueado

en: You are not authorized to view this record.
pt-BR: Você não tem autorização para visualizar este registro.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Navegue em nosso catálogo &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Search type:
pt-BR: Tipo de busca:

en: Exact
pt-BR: Exato

en: Fuzzy
pt-BR: Difuso

en: Really fuzzy
pt-BR: Muito confuso

en: An error occurred, please try again.
pt-BR: Ocorreu um erro. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
pt-BR: Desculpe, não há resultados. Experimente um termo de pesquisa diferente.

en: This feature is not enabled
pt-BR: Este recurso não está ativado

en: Browse our catalog
pt-BR: Navegue pelo nosso catálogo

en: Top level
pt-BR: Nível máximo

en: Items in catalog
pt-BR: Exemplares no catálogo

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
pt-BR: (%s informações bibliográficas)

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
pt-BR: A tabela do navegador está vazia. Esta funcionalidade não está totalmente ajustada. Veja o

en: for more information on what it does and how to configure it.
pt-BR: para mais informações sobre o que isso faz e como configurar.

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Reservas de curso para %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Course reserves for &nbsp;
pt-BR: Reservas de cursos para &nbsp;

en: Course reserves for
pt-BR: Bibliografia de curso para

en: Department:
pt-BR: Departamento:

en: Course number:
pt-BR: Número do curso:

en: Section:
pt-BR: Seção:

en: Instructors:
pt-BR: Instrutores:

en: Notes:
pt-BR: Notas:

en: Courses
pt-BR: Cursos

en: Copy number
pt-BR: Número do exemplar

en: Date due
pt-BR: Devolver até

en: Item URI
pt-BR: Exemplar URI

en: Record URL
pt-BR: URL de registro

en: No reserves have been selected for this course.
pt-BR: Nenhuma reserva foi selecionada para este curso.

note: SCRIPT
en: Search course reserves
pt-BR: Pesquisar reservas de curso

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Cursos &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Dept.
pt-BR: Depart.

en: Course #
pt-BR: Curso #

en: Section
pt-BR: Seção

en: Instructors
pt-BR: Instrutores

note: SCRIPT
en: Search courses
pt-BR: Pesquisar cursos

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your curbside pickups &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Suas coletas na calçada &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
pt-BR: O recurso de retirada na calçada não está habilitado para esta biblioteca.

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
pt-BR: Não é possível criar uma coleta na calçada para este dia, é feriado.

en: This patron does not have waiting holds.
pt-BR: Este patrono não tem reservas em espera.

en: You already have a scheduled pickup for this library.
pt-BR: Você já tem uma coleta agendada para esta biblioteca.

en: Wrong slot selected.
pt-BR: Slot errado selecionado.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
pt-BR: Não há mais captadores disponíveis para este slot. Por favor escolha outro.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
pt-BR: Não foi possível emprestar os exemplares para %s

en: The library has been notified of your arrival.
pt-BR: A biblioteca foi notificada da sua chegada.

en: Your pickups
pt-BR: Suas retiradas

en: Schedule a pickup
pt-BR: Agende uma coleta

en: Pickup library
pt-BR: Biblioteca de retirada

en: Schedule
pt-BR: Agendar

en: Alert staff of your arrival
pt-BR: Alerte a equipe sobre sua chegada

en: Cancel this pickup
pt-BR: Cancelar esta retirada

en: No curbside pickups.
pt-BR: Não há captadores na calçada.

en: Pickup library:
pt-BR: Biblioteca de coleta:

en: Select a library
pt-BR: Selecione uma biblioteca

en: You already have a pickup scheduled for this library.
pt-BR: Você já tem uma coleta agendada para esta biblioteca.

en: Required
pt-BR: Obrigatório

en: Pickup date:
pt-BR: Data de coleta:

note: INPUT type=submit
en: Schedule pickup
pt-BR: Agendar coleta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
pt-BR: Nenhum horário de coleta definido para este dia.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
pt-BR: Por favor, selecione uma data e um horário de coleta

note: SCRIPT
en: Select a time
pt-BR: Selecione um horário

note: SCRIPT
en: You don't have waiting holds at this library
pt-BR: Você não tem reservas aguardando nesta biblioteca

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Detalhes para: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Details for:
pt-BR: Detalhes de:

note: A
en: Local cover image
pt-BR: Imagem de capa local

note: A
en: Amazon cover image
pt-BR: Imagem de capa da Amazon

en: Image from Amazon.com
pt-BR: Imagem da Amazon.com

note: A
en: Syndetics cover image
pt-BR: Imagem da capa da Syndetics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Image from Syndetics
pt-BR: Imagem da Syndetics

en: Image from Google Jackets
pt-BR: Imagem do Google Jackets

note: A
en: Image from Coce
pt-BR: Imagem da Coce

en: Image from OpenLibrary
pt-BR: Imagem da OpenLibrary

en: Image from Baker &amp; Taylor
pt-BR: Imagem da Baker &amp; Taylor

note: A
en: Custom cover image
pt-BR: Imagem de capa personalizada

en: Item type:
pt-BR: Tipo de Material:

en: Reviews from LibraryThing.com:
pt-BR: Revisões do LibraryThing.com:

en: List(s) this item appears in:
pt-BR: Este exemplar aparece na(s) lista(s):

en: Tags from this library:
pt-BR: Tags desta biblioteca:

en: No tags from this library for this title.
pt-BR: Sem tags desta biblioteca para este título.

en: Add tag(s)
pt-BR: Adicionar tag

en: Log in to add tags.
pt-BR: Faça o login para adicionar tags.

en: Series information:
pt-BR: Informação de série:

en: Click to open in new window
pt-BR: Clique para abrir em uma nova janela

en: Audiovisual profile:
pt-BR: Perfil audiovisual:

en: Fiction notes:
pt-BR: Notas de ficção:

en: Awards:
pt-BR: Prêmios:

en: Star ratings
pt-BR: Classificação por estrelas

en: Cancel rating.
pt-BR: Cancelar classificação.

en: Enhanced content:
pt-BR: Conteúdo adicional:

en: Content Cafe
pt-BR: Café conteúdo

en: Novelist Select:
pt-BR: Selecione o romancista:

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
pt-BR: %s exemplares

en: Item details
pt-BR: Detalhes do exemplar

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
pt-BR: Exemplares em outras Bibliotecas %s

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
pt-BR: Notas (%s)

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
pt-BR: Componentes (%s)

en: Excerpt
pt-BR: Trecho

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
pt-BR: Esta página contém conteúdo enriquecido que só pode ser exibido se o JavaScript estiver funcionando ou ao clicar

en: here
pt-BR: aqui

en: About the author
pt-BR: Sobre o autor

en: Similar items
pt-BR: Exemplares semelhantes

en: Tag browser
pt-BR: Navegador de tags

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
pt-BR: Assinaturas ( %s )

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
pt-BR: Comentários%s

en: Novelist Select
pt-BR: Selecione o romancista

en: Editions
pt-BR: Edições

en: Serial collection
pt-BR: Coleção de periódico

en: Images
pt-BR: Imagens

en: Play media
pt-BR: Reproduzir mídia

en: Author identifiers
pt-BR: Identificadores de autor

en: Serial collections
pt-BR: Coleções de seriados

en: Item call number
pt-BR: Número de chamada

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
pt-BR: Este registro tem muitos exemplares físicos (%s).

en: View all the physical items.
pt-BR: Veja todos os exemplares físicos.

en: Show all items
pt-BR: Mostrar todos exemplares

en: 1 item is on order.
pt-BR: 1 exemplar está em pedido.

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
pt-BR: %s exemplares estão em ordem.

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
pt-BR: Total de reservas: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ITEM_RESULT.priority | html
en: (priority %s)
pt-BR: (prioridade %s)

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
pt-BR: Prioridade de reserva do exemplar: %s

en: Holdings:
pt-BR: Exemplares:

en: No physical items for this record
pt-BR: Não existem exemplares desta referência

en: No other items.
pt-BR: Sem outros exemplares.

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
pt-BR: Descrições adicionais providas pelo Syndetics:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
pt-BR: Apenas %s resultados são mostrados:

en: show all component parts
pt-BR: mostrar todas as partes componentes

en: Table of contents provided by Syndetics
pt-BR: Sumário fornecido pela Syndetics

en: Excerpt provided by Syndetics
pt-BR: Trecho fornecido pelo Syndetics

en: Reviews provided by Syndetics
pt-BR: Revisões fornecidas pelo Syndetics

en: Author notes provided by Syndetics
pt-BR: Notas do autor fornecidas pelo Syndetics

en: This is a serial
pt-BR: Isto é um periódico

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
pt-BR: Existem %s inscrições associadas a este título.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
pt-BR: Na biblioteca: %s

en: This subscription is closed.
pt-BR: A assinatura está cancelada.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
pt-BR: Localização: %s %s %s

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
pt-BR: Classificação: %s

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
pt-BR: Assinatura de: %s para:%s %s %s agora (corrente)%s

note: A
en: Cancel email notification
pt-BR: Cancelar notificação por e-mail

en: You have subscribed to email notification on new issues.
pt-BR: Você assinou o recebimento de e-mails para novos fascículos.

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
pt-BR: Assinar o e-mail de notificação de recebimento de novos fascículos

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
pt-BR: Você deve fazer login se quiser se inscrever para receber notificações por e-mail sobre novos problemas

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
pt-BR: Fascículos faltando: %s

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
pt-BR: Os %s últimos fascículos para esta assinatura:

en: Latest serials
pt-BR: Últimos seriados

en: Issue #
pt-BR: Número #

en: Publication date
pt-BR: Data de publicação

en: Received date
pt-BR: Data de recebimento

en: Note
pt-BR: Nota

en: Your comment
pt-BR: Comentário

en: Your comment (preview, pending approval)
pt-BR: Seu comentário (aguardando aprovação)

en: Edit
pt-BR: Editar

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
pt-BR: Comentado por %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
pt-BR: Comentado por %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
pt-BR: Comentado por %s %s

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
pt-BR: Comentário de usuário em %s

en: There are no comments on this title.
pt-BR: Não há comentários sobre este título.

en: Post your comments on this title.
pt-BR: Publique seus comentários sobre este título.

en: to post a comment.
pt-BR: para postar um comentário.

en: Other editions of this work
pt-BR: Outras edições desta obra

en: Other editions
pt-BR: Outras edições

en: by
pt-BR: por

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
pt-BR: [%s tag não suportada pelo seu navegador.]

en: Click on an image to view it in the image viewer
pt-BR: Clique em uma imagem para visualizá-la no image viewer

en: Browse results
pt-BR: Explorar resultados

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
pt-BR: Veja: %s%s%sregistro anterior%s

en: Back to results
pt-BR: Voltar aos resultados

note: A
en: Back to the results search list
pt-BR: Voltar lista dos resultados da busca

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
pt-BR: Veja: %s%s%spróximo registro%s

en: Next
pt-BR: Próximo

note: A
en: View record "%s %s %s"
pt-BR: Ver registro "%s %s %s"

note: LI
en: Go to detail
pt-BR: Vá para detalhes

en: by
pt-BR: por

en: Share
pt-BR: Compartilhar

note: A
en: Share on Facebook
pt-BR: Compartilhar no Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
pt-BR: Compartilhar no LinkedIn

note: A
en: Share by email
pt-BR: Compartilhar por e-mail

en: Select the item(s) to search
pt-BR: Selecione o(s) exemplar(es) a pesquisar

en: Select none
pt-BR: Selecione nenhum

en: Visit web site
pt-BR: Visite o site

en: Current library
pt-BR: Biblioteca atual

en: Home library
pt-BR: Biblioteca de origem

en: Materials specified
pt-BR: Materiais especificados

en: Vol info
pt-BR: Informação do volume

en: Item holds
pt-BR: Reservas do exemplar

en: Item hold queue priority
pt-BR: Prioridade de reserva do exemplar

en: (Opens below)
pt-BR: (Abre abaixo)

en: Browse shelf
pt-BR: Percorrer estante

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
pt-BR: %s %s%s%sLink para recurso%s

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
pt-BR: Imagem de capa da Amazon (<a href='%s'>ver a imagem original</a>)

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
pt-BR: Imagem Coce da Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
pt-BR: Imagem de capa do Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
pt-BR: Imagem de capa da Open Library

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
pt-BR: Fonte da imagem de capa desconhecida

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
pt-BR: Imagem do Google Books (<a href='%s'>ver imagem original</a>)

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
pt-BR: Imagem da OpenLibrary (<a href='%s'>ver a imagem original</a>)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Baixa &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Discharge
pt-BR: Descarga

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
pt-BR: %s Ocorreu um erro ao gerar o arquivo pdf. Entre em contato com um funcionário para resolver este problema. %s

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
pt-BR: Sua solicitação de quitação foi enviada. Sua quitação estará disponível nesta página em alguns dias.

en: Get your discharge
pt-BR: Pegue seu discharge

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
pt-BR: Seu discharge estará disponível nesta página em alguns dias.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
pt-BR: Você não pode renovar, você tem empréstimos em aberto. Por favor, devolva exemplares antes de pedir a renovação.

en: What is a discharge?
pt-BR: O que é um discharge?

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
pt-BR: Este documento certifica que você retornou todos os seus empréstimos. Ele pode ser solicitado durante a transferência de uma escola para outra. Esta discharge é enviada por nós para a sua escola. Você pode encontrá-la na sua conta.

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
pt-BR: : Esta solicitação é somente válida se você estiver sem débitos com a biblioteca. Uma vez realizada, você não poderá mais emprestar materiais na biblioteca.

en: Warning
pt-BR: Atenção

en: Ask for a discharge
pt-BR: Perguntar por um discharge

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Donwload do carrinho &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Download cart
pt-BR: Baixar carrinho

en: -- Choose format --
pt-BR: -- Escolha o formato --

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
pt-BR: Validar

en: Close this window
pt-BR: Fechar esta janela

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Lista de download %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Download list '%s'
pt-BR: Lista de download '%s'

en: Download list
pt-BR: Lista de downloads

en: Your download should begin automatically.
pt-BR: O download deverá começar automaticamente.

en: Choose format
pt-BR: Escolha o formato

en: Choose action
pt-BR: Escolha uma ação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
pt-BR: Escolha o formato do download

en: Download list unsuccessful
pt-BR: Falha no download da lista

en: You do not have permission to download this list.
pt-BR: Você não tem permissão para fazer o download desta lista.

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Histórico completo de inscrições para %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Full subscription history
pt-BR: Histórico completo de assinatura

en: Library:
pt-BR: Biblioteca:

en: Subscription:
pt-BR: Assinatura:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
pt-BR: Informação da assinatura para %s

en: Brief history
pt-BR: Histórico simples

en: Full history
pt-BR: Histórico completo

en: Show year:
pt-BR: Mostrar ano:

en: Subscriptions
pt-BR: Assinaturas

en: Date received
pt-BR: Data de recebimento

en: Number
pt-BR: Número

en: Subscription
pt-BR: Assinatura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
pt-BR: (Todos)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu histórico de reserva &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your holds history
pt-BR: Seu histórico de empréstimos

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
pt-BR: %s Nenhum dado disponível %s %s

en: Order by date
pt-BR: Ordenar por data

en: Order by title
pt-BR: Ordenar por título

en: Order by author
pt-BR: Ordenar por autor

en: Showing 50 items.
pt-BR: Mostrando 50 exemplares.

en: Showing all items.
pt-BR: Exibindo todos os exemplares.

en: Show 50 items
pt-BR: Mostrar 50 exemplares

en: Hold date
pt-BR: Data de reserva

en: Expiration date
pt-BR: Data de validade

en: Waiting date
pt-BR: Data aguardada

en: Cancellation date
pt-BR: Data de cancelamento

en: Requested item type
pt-BR: Tipo de exemplar solicitado

en: Any item type
pt-BR: Qualquer tipo de material

en: Fulfilled
pt-BR: Realizado

en: Cancelled
pt-BR: Cancelado

en: Waiting
pt-BR: Aguardando

en: In transit
pt-BR: Em trânsito

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
pt-BR: %s %s %s %s está atrasado %sSua cópia de %s (barcode %s) está atrasada %s %s é devido %sSua cópia de %s (barcode %s) é devolvido na biblioteca hoje %s

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu IDREF de pesquisa para ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
pt-BR: %s Este ppn não foi encontrado no serviço idref. %s %s

note: H1
en: Click to expand this role
pt-BR: Clique para expandir esta função

en: Citation
pt-BR: Citação

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Suas solicitações de empréstimo entre bibliotecas &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Request updated
pt-BR: Solicitar atualização

en: Request placed
pt-BR: Solicitar deposito

en: New interlibrary loan request
pt-BR: Novo pedido de empréstimo entre bibliotecas

en: View interlibrary loan request
pt-BR: Ver solicitação de empréstimo entre bibliotecas

en: Ill request disclaimer
pt-BR: Isenção de responsabilidade de EEB

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
pt-BR: Problema de configuração do módulo EEB. Entre em contato com seu administrador.

en: Backends
pt-BR: Processo interno

en: Provider:
pt-BR: Fornecedor:

en: Create a new request
pt-BR: Criar uma nova requisição

en: Requests
pt-BR: Solicitações

en: Request ID
pt-BR: ID Pedido

en: Requested from
pt-BR: Solicitado para

en: Request type
pt-BR: Tipo de solicitação

en: Last updated
pt-BR: Última atualização

en: View
pt-BR: Visualização

en: Details from library
pt-BR: Detalhes da biblioteca

en: Request ID:
pt-BR: ID Pedido:

en: Requested from:
pt-BR: Solicitado para:

en: Requested item:
pt-BR: Exemplar solicitado:

en: View the requested item
pt-BR: Veja o exemplar solicitado

en: Collection library:
pt-BR: Título da coleção:

en: Status:
pt-BR: Situação:

en: Request type:
pt-BR: Tipo de solicitação:

en: Request placed:
pt-BR: Solicitar deposito:

en: Last updated:
pt-BR: Última atualização:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
pt-BR: Detalhes de %s

note: %1$s:  IF meta.value %2$s:  meta.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
pt-BR: %s%s%sN/D%s

en: Request cancellation
pt-BR: Solicitar cancelamento

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
pt-BR: Enviar alterações

en: Interlibrary loan item availability
pt-BR: Disponibilidade de exemplares de empréstimo entre bibliotecas

en: Displaying availability results
pt-BR: Exibindo resultados de disponibilidade

en: If you can't find what you are looking for, you can
pt-BR: Se você não encontrar o que está procurando, poderá

en: continue creating your request
pt-BR: continue criando sua solicitação

en: or
pt-BR: ou

en: cancel your request
pt-BR: cancelar seu pedido

en: ILL request disclaimer
pt-BR: Isenção de responsabilidade de EEB

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Imagens para: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
pt-BR: Imagens para %s %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing checkout note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Editando nota de checkout para %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for '%s' %s
pt-BR: Editando nota de empréstimo para '%s' %s

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Checkout notes have not been enabled. Please contact the library. %s
pt-BR: %s As notas de devolução não foram habilitadas. Entre em contato com a biblioteca. %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing checkout note for %s %s
pt-BR: Editando nota de empréstimo para %s %s

en: Edit checkout note
pt-BR: Editar nota de empréstimo

en: Note:
pt-BR: Nota:

note: INPUT type=submit
en: Submit note
pt-BR: Enviar notas

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
pt-BR: %s %s &rsaquo; %s Bibliotecas &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catálogo

en: Phone:
pt-BR: Telefone:

en: News
pt-BR: Notícias

en: Display news for:
pt-BR: Mostrar notícias de:

en: System-wide only
pt-BR: Somente em todo o sistema

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
pt-BR: Publicado em %s %s por

en: Show all news
pt-BR: Exibir todos as notícias

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
pt-BR: Feed RSS para notícias da biblioteca %s

en: RSS feed for library news
pt-BR: RSS para notícias da biblioteca

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
pt-BR: Feed RSS para %s e notícias da biblioteca de todo o sistema

en: RSS feed for system-wide library news
pt-BR: Feed RSS para notícias da biblioteca em todo o sistema

en: This news item does not exist.
pt-BR: Esta notícia não existe.

en: No news to display.
pt-BR: Nenhuma notícia para exibir.

en: Quote of the day
pt-BR: Citação do dia

en: Log in to your account:
pt-BR: Acesse sua conta:

en: User summary
pt-BR: Resumo do usuário

en: Welcome,
pt-BR: Bem-vindo(a),

en: due in fines and charges
pt-BR: devido em multas e encargos

en: total savings
pt-BR: economia total

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Atualizações enviadas &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your personal details
pt-BR: Dados pessoais

en: Updates submitted
pt-BR: Atualizações enviadas

en: Thank you
pt-BR: Obrigado

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
pt-BR: Suas atualizações foram enviadas e sua conta de usuário foi modificada.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
pt-BR: Suas atualizações foram enviadas. Um bibliotecário irá rever suas solicitações em 48 horas antes de aplicá-las. Após esse prazo, verifique seus dados. Em caso de dúvida, entre em contato com a Biblioteca.

en: Street number:
pt-BR: Número:

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %sAtualizar seus dados pessoais%sRegistrar uma nova conta%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Register a new account
pt-BR: Registrar nova conta

en: To make changes to your record please contact the library.
pt-BR: Para fazer alterações em seu registro, favor entrar em contato com a biblioteca.

en: No changes were made.
pt-BR: Nenhuma alteração foi feita.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
pt-BR: Você não preencheu todos os campos obrigatórios. Por favor, preencha todos os campos faltantes e reenvie.

en: The following fields contain invalid information:
pt-BR: Os seguintes campos contém informação inválida:

en: Contact information:
pt-BR: Informação de contato:

en: primary email address
pt-BR: e-mail principal

en: secondary email address
pt-BR: e-mail secundário

en: Alternate address information:
pt-BR: Endereço alternativo:

en: email address
pt-BR: e-mail

en: Passwords do not match!
pt-BR: As senhas não combinam!

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
pt-BR: A senha precisa ser de ao menos %s caracteres.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
pt-BR: A senha deve conter pelo menos um dígito, uma minúscula e uma maiúscula.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
pt-BR: A senha não deve conter espaços em branco à esquerda ou à direita.

en: This email address already exists in our database.
pt-BR: Este endereço de e-mail já existe em nosso banco de dados.

en: Emails do not match!
pt-BR: Os e-mails não correspondem!

en: confirm email address
pt-BR: Confirme o endereço de e-mail

en: Please correct and resubmit.
pt-BR: Favor corrigir os erros e re-enviar.

en: The entered card number is the wrong length.
pt-BR: O número do cartão digitado é o comprimento errado.

en: The entered card number is already in use.
pt-BR: O número do cartão inserido já está em uso.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
pt-BR: Houve problemas durante o processamento de sua inscrição. Entre em contato com sua biblioteca para obter ajuda.

en: Error: Userid is not valid
pt-BR: Erro: Userid não é válido

note: For the first occurrence, %1$s:  error_type | html %2$s:  error_info | html
en: Error %s: %s
pt-BR: Erro %s: %s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
pt-BR: Você digitou os caracteres inválidos. Por favor, tente novamente.

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
pt-BR: Permitir que seu responsável visualize seus empréstimos atuais?

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Allow your guarantor to view your current fines?
pt-BR: Permitir que seu responsável visualize seus multas atuais?

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
pt-BR: Garantido por %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
pt-BR: Valor já está em uso (%s)

en: Library card number:
pt-BR: Número do cartão da biblioteca:

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
pt-BR: O número do cartão deve ter exatamente %s caracteres.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
pt-BR: O número do cartão deve estar entre %s e %s caracteres.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
pt-BR: O número do cartão pode ter até %s caracteres.

en: There is no minimum or maximum character length.
pt-BR: Não há comprimento mínimo ou máximo de caracteres.

en: Username:
pt-BR: Nome de usuário:

en: Expiration date:
pt-BR: Vencimento:

en: Home library:
pt-BR: Biblioteca de origem:

en: Identity
pt-BR: Identidade

en: Salutation:
pt-BR: Saudação:

en: Surname:
pt-BR: Sobrenome:

en: First name:
pt-BR: Nome:

en: Middle name:
pt-BR: Nome do meio:

en: Date of birth:
pt-BR: Data de nascimento:

en: Initials:
pt-BR: Iniciais:

en: Pronouns:
pt-BR: Pronomes:

en: Other names:
pt-BR: Outros nomes:

en: Female:
pt-BR: Feminino:

en: Male:
pt-BR: Masculino:

en: None specified:
pt-BR: Nada especificado:

en: Main address
pt-BR: Endereço principal

en: Street type:
pt-BR: Tipo de rua:

en: Address:
pt-BR: Endereço:

en: Address 2:
pt-BR: Bairro:

en: City:
pt-BR: Cidade:

en: State:
pt-BR: Estado:

en: ZIP/Postal code:
pt-BR: CEP/Código postal:

en: Country:
pt-BR: País:

en: Contact information
pt-BR: Informação de contato

en: Primary phone:
pt-BR: Telefone (fixo):

en: Secondary phone:
pt-BR: Telefone secundário:

en: Other phone:
pt-BR: Celular:

en: Primary email:
pt-BR: E-mail:

en: Confirm primary email:
pt-BR: Confirme o email principal:

en: Secondary email:
pt-BR: E-mail secundário:

en: Main contact method:
pt-BR: Método de contato principal:

en: Primary phone
pt-BR: Telefone (fixo)

en: Secondary phone
pt-BR: Telefone secundário

en: Other phone
pt-BR: Celular

en: Primary email
pt-BR: E-mail principal

en: Secondary email
pt-BR: E-mail secundário

en: Preferred language for notices:
pt-BR: Idioma preferido para avisos:

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Alternate address
pt-BR: Endereço alternativo

en: Phone:
pt-BR: Telefone:

en: Email:
pt-BR: E-mail:

en: Contact note:
pt-BR: Nota de contato:

en: Alternate contact
pt-BR: Contato alternativo

en: Password
pt-BR: Senha

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
pt-BR: Sua senha deve conter pelo menos %s caracteres, incluindo MAIÚSCULAS, minúsculas e números.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
pt-BR: Sua nova senha deve ter pelo menos %s caracteres.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
pt-BR: Se você não digitar uma senha, uma senha gerada pelo sistema será criada.

en: Confirm password:
pt-BR: Confirmar senha:

en: Additional information
pt-BR: Informação adicional

en: New
pt-BR: Novo

en: Data privacy policy consent
pt-BR: Consentimento da política de privacidade de dados

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
pt-BR: Concordo com o processamento dos meus dados pessoais, conforme descrito no

en: privacy policy
pt-BR: Política de Privacidade

en: Verification
pt-BR: Verificação

en: Verification:
pt-BR: Verificação:

en: Please type the following characters into the preceding box:
pt-BR: Por favor, preencha a caixa anterior:

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
pt-BR: Enviar alteração

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
pt-BR: Não é possível atualizar sua configuração!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
pt-BR: Sua configuração foi atualizada!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Suas configurações de mensagens &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your messaging settings
pt-BR: Alertas de e-mails

en: Settings updated
pt-BR: Configurações atualizadas

en: Days in advance
pt-BR: Dias atrasados

en: Phone
pt-BR: Telefone

en: Digests only
pt-BR: Apenas resumos

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
pt-BR: Você pode escolher por um resumo para reduzir o número de mensagens. Mensagens serão salvas e enviadas em uma única mensagem.

en: Item due
pt-BR: Exemplar atrasado

en: Advance notice
pt-BR: Aviso prévio

en: Hold filled
pt-BR: Reserva preenchida

en: Hold reminder
pt-BR: Lembrete de reserva

en: Item check-in
pt-BR: Exemplar devolvido

en: Item checkout and renewal
pt-BR: Exemplar emprestado e renovado

en: Item checkout
pt-BR: Exemplar emprestado

en: Interlibrary loan ready
pt-BR: Pronto para empréstimo entre bibliotecas

en: Interlibrary loan unavailable
pt-BR: Indisponível para empréstimo entre bibliotecas

en: Interlibrary loan updated
pt-BR: Empréstimo entre bibliotecas atualizado

en: Auto renewal
pt-BR: Auto-renovação

en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

note: SELECT name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]-DAYS
en: Choose how many days in advance you wish to receive the message
pt-BR: Escolha com quantos dias de antecedência deseja receber a mensagem

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect SMS messaging
pt-BR: Desmarcar mensagens SMS

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select SMS messaging
pt-BR: Selecione mensagens SMS

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect notification by phone
pt-BR: Desmarque a notificação por telefone

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select notification by phone
pt-BR: Selecione notificação por telefone

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect itiva messaging
pt-BR: Desmarcar mensagens itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select itiva messaging
pt-BR: Selecione mensagens itiva

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Unselect email messaging
pt-BR: Desmarcar mensagens de e-mail

note: INPUT type=checkbox name=[% messaging_preference.message_attribute_id | html %]
en: Select email messaging
pt-BR: Selecione mensagens de e-mail

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Unselect digests
pt-BR: Desmarcar resumos

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
pt-BR: Você deve selecionar um transporte para selecionar resumos

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: Select digests
pt-BR: Selecionar resumos

en: Notice:
pt-BR: Nota:

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
pt-BR: Algumas taxas de mensagens de texto podem ser incorridas ao usar este serviço. Por favor, verifique com seu provedor de serviços móveis se tiver dúvidas.

en: SMS number:
pt-BR: Número de SMS:

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
pt-BR: Insira apenas números. Prefixe o número com + ou 00 se incluir o código do país.

en: SMS provider:
pt-BR: Provedor de SMS:

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
pt-BR: Entre em contato com um funcionário da biblioteca se você não tiver certeza sobre sua operadora de celular ou se não encontrar nessa lista.

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
pt-BR: Enviar alterações

en: You are not allowed to call this page directly
pt-BR: Você não tem permissão de acesso para esta página

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
pt-BR: Notícias da %s%s%sbiblioteca%s

en: Catalog search
pt-BR: Busca no catálogo

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Search the %s catalog %s Search the Koha library catalog %s
pt-BR: %s Buscar no catálogo %s %s Buscar no catálogo da biblioteca Koha %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
pt-BR: %s Pesquisar %spor '%s'%s%s&nbsp;com limite(s):&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF ( SEARCH_RESULT.author ) %4$s:  SEARCH_RESULT.author | html
en: %s %s %s By %s.
pt-BR: %s %s %s Por %s.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.title | html
en: Place hold on %s
pt-BR: Reservar em %s

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Pesquisa OverDrive para '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  q | html
en: Catalog search for '%s'
pt-BR: Resultados da pesquisa por '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
pt-BR: Busca do OverDrive para '%s'

note: SCRIPT
en: Always available
pt-BR: Sempre disponível

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
pt-BR: Disponibilidade:

note: SCRIPT
en: Currently available
pt-BR: Disponível atualmente

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
pt-BR: Atualmente indisponível

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
pt-BR: Erro ao buscar na coleção do OverDrive.

note: SCRIPT
en: Found
pt-BR: Encontrado

note: SCRIPT
en: Items available:
pt-BR: Exemplares disponíveis:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
pt-BR: Carregando...

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
pt-BR: Nenhum resultado encontrado na biblioteca da coleção do OverDrive.

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
pt-BR: Pesquisando no OverDrive...

note: SCRIPT
en: Type:
pt-BR: Tipo:

note: SCRIPT
en: out of
pt-BR: fora

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
pt-BR: resultados na biblioteca da coleção do OverDrive.

note: SCRIPT
en: waiting holds:
pt-BR: reservas aguardando:

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s%s%sErro da página%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Page error
pt-BR: Erro de página

en: This page does not exist.
pt-BR: Esta página não existe.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Mude sua senha &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Change your password
pt-BR: Alterar senha

en: Password updated
pt-BR: Senha atualizada

en: Change your password
pt-BR: Altere sua senha

en: There was a problem with your submission
pt-BR: Houve um problema com sua submissão

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
pt-BR: As senhas não coincidem. Digite novamente sua nova senha.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
pt-BR: Sua senha atual foi digitada incorretamente. Se o problema persistir, peça a um bibliotecário para redefinir sua senha para você.

en: Current password:
pt-BR: Senha atual:

en: New password:
pt-BR: Nova senha:

en: Re-type new password:
pt-BR: Digite novamente a nova senha:

en: You can't change your password.
pt-BR: Você não pode alterar sua senha.

en: Your password has been changed
pt-BR: A sua senha foi alterada

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
pt-BR: Retornar à minha conta

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Recuperação de senha esquecida &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Forgotten password recovery
pt-BR: Recuperação de senha

en: Error
pt-BR: Erro

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
pt-BR: Ocorreu um erro ao enviar o link de recuperação da senha.

en: Please try again later.
pt-BR: Por favor, tente novamente mais tarde.

en: No account was found with the provided information.
pt-BR: Nenhuma conta foi encontrada com as informações fornecidas.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
pt-BR: Desculpe, sua senha não pode ser alterada online.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
pt-BR: A identificação da conta apenas com este endereço de e-mail é ambígua.

en: Please use the field 'Login' as well.
pt-BR: Por favor, use o campo 'Login' também.

en: This account has no email address we can send the email to.
pt-BR: Esta conta não tem endereço de e-mail para o qual possamos enviar o e-mail.

en: The process of password recovery has already been started for this account
pt-BR: O processo de recuperação de senha já foi iniciado para esta conta

en: You should have received an email with a link to reset your password.
pt-BR: Você deve ter recebido um e-mail com um link para redefinir sua senha.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
pt-BR: %s As senhas não combinam. %s

en: Get new password recovery link
pt-BR: Obter link de recuperação de senha

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
pt-BR: Se você não recebeu este e-mail, pode solicitar um novo:

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
pt-BR: %s O link em que você clicou é inválido ou expirou.

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
pt-BR: Certifique-se de ter usado o link do e-mail ou entre em contato com a biblioteca para obter ajuda. %s

en: Please contact the library if you need further assistance.
pt-BR: Por favor, entre em contato com a biblioteca se precisar de mais ajuda.

en: You can't reset your password.
pt-BR: Você não pode redefinir sua senha.

en: Password recovery
pt-BR: Recuperação de senha

en: To reset your password, enter your login or your email address.
pt-BR: Para redefinir sua senha, digite seu login ou seu endereço de email.

en: Password not valid
pt-BR: Senha inválida

en: Confirm new password:
pt-BR: Confirmar nova senha:

en: You will receive an email shortly.
pt-BR: Você receberá um e-mail em breve.

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
pt-BR: Clique no link deste e-mail para concluir o processo de redefinição da sua senha.

en: This link is valid for 2 days starting now.
pt-BR: Este link é válido por 2 dias a partir de agora.

en: Return to the main page
pt-BR: Retornar para a página principal

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
pt-BR: A senha foi alterada para o usuário "%s".

en: Log in to your account.
pt-BR: Faça login na sua conta.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Suas permissões &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your consents
pt-BR: Seus consentimentos

en: Privacy policy consent
pt-BR: Consentimento da política de privacidade

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the privacy policy linked below.
pt-BR: Para mantê-lo conectado, precisamos do seu consentimento para processar dados pessoais conforme especificado na política de privacidade abaixo.

en: If you choose to withdraw your consent we will
pt-BR: Se você optar por retirar seu consentimento, nós

en: remove your account
pt-BR: remover sua conta

en: within a reasonable time and you should log out now.
pt-BR: dentro de um prazo razoável e você deve deslogar agora.

en: I have read the
pt-BR: Eu li o

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
pt-BR: e concordo com o processamento dos meus dados pessoais, conforme descrito a seguir.

en: Do you agree?
pt-BR: Você concorda?

note: %1$s:  consent_type | html
en: Consent for %s
pt-BR: Consentimento para %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF consent.refused_on
en: No %s
pt-BR: Não %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF consent.given_on
en: No %s %s
pt-BR: Não %s %s

note: %1$s:  consent.given_on | html
en: Your consent was registered on %s.
pt-BR: Seu consentimento foi registrado em %s.

note: %1$s:  consent.refused_on | html
en: We registered that you did not consent on %s.
pt-BR: Registramos que você não consentiu com %s.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu gerenciamento de privacidade &rsaquo;; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Your privacy management
pt-BR: Configurações pessoais

en: Your checkout history has been deleted.
pt-BR: Seu histórico de empréstimo foi excluído.

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
pt-BR: A exclusão do seu histórico de empréstimo falhou porque há um problema com a configuração deste recurso. Por favor ajude a consertar o sistema informando sua biblioteca sobre este erro

en: No checkout history to delete
pt-BR: Nenhum histórico de empréstimo para excluir

en: Your hold history has been deleted.
pt-BR: Seu histórico de reservas foi excluído.

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
pt-BR: A exclusão do seu histórico de reservas falhou. Por favor, ajude a consertar o sistema informando sua biblioteca sobre este erro

en: No hold history to delete
pt-BR: Nenhum histórico de reserva para excluir

en: Your privacy rules have been updated.
pt-BR: Suas configurações de privacidade foram atualizadas.

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
pt-BR: Tomamos muito cuidado em proteger sua privacidade. Nesta tela, você pode definir por quanto tempo mantemos seu histórico de empréstimos e reservas.

en: Your options are:
pt-BR: Suas opções são:

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
pt-BR: Para sempre: mantenha minha história sem limite. Esta é a opção para usuários que desejam acompanhar o que estão lendo ou colocaram em reserva.

en: Default: keep my history according to library policy. This is the default option : the library will keep your history for the duration set by library policy.
pt-BR: Padrão: manter meu histórico de acordo com a política da biblioteca. Esta é a opção padrão: a biblioteca manterá seu histórico pela duração definida pela política da biblioteca.

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
pt-BR: Nunca: Apague meu histórico imediatamente. Isso excluirá todos os registros dos exemplares que foram emprestados e devolvidos e manterá o histórico após o preenchimento ou cancelamento.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
pt-BR: Esteja ciente de que informações sobre empréstimos são mantidas pela biblioteca não importando que opções de privacidade você escolheu.

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
pt-BR: Esteja ciente de que nenhum funcionário da biblioteca pode atualizar estes valores pra você: diz respeito à sua privacidade!

en: Privacy rule
pt-BR: Regra de privacidade

en: Please choose your privacy rule:
pt-BR: Por favor escolha suas regras de privacidade:

en: Forever
pt-BR: Eternamente

en: Never
pt-BR: Nunca

en: Allow your guarantor to view your current charges?
pt-BR: Permitir que seu responsável visualize suas cobranças atuais?

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
pt-BR: Publicado por %s %s %s %s %s, %s %s

en: Immediate deletion
pt-BR: Exclusão imediata

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
pt-BR: . Uma vez que você tenha confirmado a exclusão, não será possível recuperar a lista!

en: BE CAREFUL
pt-BR: COM CUIDADO

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
pt-BR: Você pode excluir todo o seu histórico de empréstimos e reservas imediatamente clicando aqui.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
pt-BR: Excluir imediatamente meu histórico de empréstimos. Essa ação não pode ser desfeita.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
pt-BR: Excluir o histórico de empréstimos

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
pt-BR: Exclua imediatamente meu histórico de reservas. Essa ação não pode ser desfeita.

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
pt-BR: Excluir o histórico de reservas

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
pt-BR: Exclua imediatamente meu histórico de empréstimos e meu histórico de reservas. Essa ação não pode ser desfeita.

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
pt-BR: Excluir o histórico de empréstimos e reservas

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
pt-BR: Por favor, atentar que a última pessoa a devolver um exemplar é rastreada pela gestão quando devolver exemplar danificado.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu histórico de empréstimo &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your checkout history
pt-BR: Histórico de empréstimos

note: %1$s:  UNLESS checkouts %2$s:  checkouts = [] %3$s:  END %4$s:  UNLESS old_checkouts %5$s:  old_checkouts = [] %6$s:  END %7$s:  SET all_checkouts = checkouts.merge(old_checkouts) %8$s:  IF all_checkouts.size == 0 %9$s:  ELSE
en: %s%s%s %s%s%s %s %s You have never borrowed anything from this library. %s
pt-BR: %s%s%s %s%s%s %s %s Você nunca emprestou nada nesta biblioteca. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  savings | $Price with_symbol => 1
en: Congratulations, you have saved a total of %s by using the library.
pt-BR: Parabéns, você economizou um total de %s usando a biblioteca.

en: Showing last 50 items.
pt-BR: Exibindo os últimos 50 exemplares.

en: Show last 50 items
pt-BR: Exibir os últimos 50 exemplares

en: All
pt-BR: Todos

en: Checkouts
pt-BR: Empréstimos

en: On-site checkouts
pt-BR: Empréstimos on-site

en: Item type:
pt-BR: Tipo de material:

en: Call number:
pt-BR: Número de chamada:

en: Check-in date:
pt-BR: Data de devolução:

en: (Checked out)
pt-BR: (Emprestado)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
pt-BR: Detalhes de: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
pt-BR: Confirmar recall para: %s (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
pt-BR: Os recalls não foram ativados. Entre em contato com sua biblioteca.

en: There are no items available for recall.
pt-BR: Não há exemplares disponíveis para recall.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
pt-BR: Devolver para %s

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
pt-BR: Você atingiu o número máximo de recalls neste registro.

en: You cannot place a recall on this item.
pt-BR: Você não pode fazer um recall neste exemplar.

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
pt-BR: Ocorreu um erro ao tentar fazer um recall. Entre em contato com sua biblioteca.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
pt-BR: Seu recall foi feito. O usuário para o qual o exemplar está emprestado foi solicitado a devolver o exemplar dentro de %s dias, por %s.

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
pt-BR: Você será notificado quando seu exemplar estiver esperando para ser retirado na biblioteca.

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
pt-BR: Todo o material emprestado está sujeito a um recall se estiver emprestado e for necessário para outra pessoa. Solicitaremos à pessoa que fez o empréstimo deste exemplar que o devolva para que você possa usá-lo.

en: Place a recall on
pt-BR: Faça um recall em

en: Pick up location:
pt-BR: Local de retirada:

en: Recall not needed after:
pt-BR: Recall não necessário após:

en: Recall next available item
pt-BR: Recall no próximo exemplar disponível

en: Recall a specific item
pt-BR: Recall para um exemplar específico

en: Select a specific item:
pt-BR: Selecione um exemplar específico:

en: Last location
pt-BR: Última Localização

en: Information
pt-BR: Informação

note: IMG
en: Cannot be recalled
pt-BR: Não pode ser feito recall

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
pt-BR: Até %s

en: Unavailable (lost or missing)
pt-BR: Indisponível (extraviado ou em falta)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
pt-BR: Indisponível para empréstimo (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
pt-BR: Aguardando pelo usuário em %s

en: since
pt-BR: desde

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Recalled by patron expected at %s
pt-BR: Solicitado ao usuário para recall aguardado em %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
pt-BR: Aguardando usuário em %s desde %s.

en: You have already placed a
pt-BR: Você já colocou um

en: on this item.
pt-BR: neste exemplar.

en: reserve
pt-BR: reserva

note: INPUT type=submit
en: Confirm
pt-BR: Confirmar

en: You must be logged in to place a recall.
pt-BR: Você deve estar logado para fazer um recall.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu histórico de recalls &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your recalls history
pt-BR: Seu histórico de recalls

en: Recall date:
pt-BR: Data de recall:

en: Expiration:
pt-BR: Vencimento:

en: Never expires
pt-BR: Nunca expira

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
pt-BR: Em trânsito para %s

en: Ready for pickup
pt-BR: Pronto para retirada

en: Overdue to be returned
pt-BR: Em atraso para ser devolvido

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
pt-BR: Vence em %s

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
pt-BR: Cancelado em %s

en: Requested
pt-BR: Solicitado

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due to be returned by %s
pt-BR: Devido a ser devolvido por %s

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
pt-BR: Retirada por %s

en: No recalls have been made.
pt-BR: Nenhum recall foi feito.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover este recall?

en: Registration pending
pt-BR: Registro pendente

en: Registration complete
pt-BR: Registro completo

en: Click the button below to confirm registration.
pt-BR: Clique no botão abaixo para confirmar o registro.

en: Registration complete!
pt-BR: Registro concluído!

en: You have successfully registered your new account.
pt-BR: Você registrou com sucesso sua nova conta.

en: To log in, use the following credentials:
pt-BR: Para efetuar login, use as seguintes credenciais:

en: Card number:
pt-BR: Número do cartão:

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
pt-BR: Para sua conveniência, o login nesta página foi preenchido com esses dados. Por favor, faça o login e altere sua senha.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
pt-BR: Para sua conveniência, o login nesta página foi preenchida com esses dados. Por favor entre.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Por favor, confirme seu registro &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Confirm your registration
pt-BR: Confirme seu registro

en: Please confirm your registration
pt-BR: Por favor confirme seu registro

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
pt-BR: Um e-mail de confirmação foi enviado para o endereço de e-mail

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
pt-BR: Sua conta ainda não está ativa. Para ativa-lá confirme clicando no link fornecido no e-mail de confirmação.

en: Registration invalid
pt-BR: Registro inválido

en: Registration invalid!
pt-BR: Registro invalido!

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Reportar um problema &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Report submitted
pt-BR: Relatório enviado

en: Error submitting report
pt-BR: Erro ao enviar relatório

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
pt-BR: Seu relatório de problemas foi enviado ao administrador do Koha.

en: Your problem report has been sent to the library.
pt-BR: Seu relatório de erro foi enviado para a biblioteca.

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
pt-BR: Algo errado aconteceu ao enviar o relatório. Entre em contato com sua biblioteca.

en: Send problem report to:
pt-BR: Envie o relatório de problemas para:

en: A librarian
pt-BR: Um bibliotecário

en: Koha administrator
pt-BR: Administrador Koha

en: Problem found on page:
pt-BR: Problema encontrado na página:

en: Username:
pt-BR: Nome de usuário:

en: Subject:
pt-BR: Assunto:

en: Message:
pt-BR: Mensagem:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Requerer artigo &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: You reached your open article requests limit.
pt-BR: Você atingiu seu limite de solicitações de artigos abertos.

en: An error has occurred.
pt-BR: Ocorreu um erro.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
pt-BR: Colocar pedido de artigo para %s

en: Accept
pt-BR: Aceitar

en: You will be charged with
pt-BR: Você será cobrado com

en: for every request
pt-BR: para cada pedido

en: Place article request
pt-BR: Solicitação de artigo

en: Title:
pt-BR: Título:

en: Author:
pt-BR: Autor:

en: Issue:
pt-BR: Número:

en: Date:
pt-BR: Data:

en: Table of contents:
pt-BR: Índice:

en: Pages:
pt-BR: Páginas:

en: Chapters:
pt-BR: Caracteres:

en: Format:
pt-BR: Formato:

en: Photocopy
pt-BR: Fotocópia

en: Digital scan
pt-BR: Escaneamento digital

en: Enumeration
pt-BR: Enumeração

en: Any item
pt-BR: Qualquer exemplar

note: INPUT type=submit
en: Place request
pt-BR: Fazer pedido

en: No article requests can be made for this record.
pt-BR: Não é possível fazer pedidos de artigos para este registro.

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
pt-BR: Por favor, preencha pelo menos um campo.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
pt-BR: Por favor, selecione um exemplar específico para este pedido de artigo.

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
pt-BR: Os seguintes campos são obrigatórios e não foram preenchidos:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Reservar &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Placing a hold
pt-BR: Reservar

en: Sorry, you cannot place holds.
pt-BR: Desculpe, você não pode fazer reservas.

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
pt-BR: De acordo com nossos registros, não temos informações de contato atualizadas. Por favor, entre em contato com a biblioteca

en: Go to your contact information
pt-BR: Vá para suas informações de contato

en: Update your contact information
pt-BR: Atualize suas informações de contato

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
pt-BR: (Nota: Por favor, pode haver um atraso no desbloqueio de sua conta se você enviar on-line.)

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
pt-BR: Seu cartão da biblioteca foi marcado como perdido ou roubado.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
pt-BR: Se isso for um erro, leve seu cartão da biblioteca ao balcão de circulação da biblioteca local e o erro será corrigido.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
pt-BR: Sua conta está bloqueada. %s Comentário:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
pt-BR: %s Restrição adicionada por processo de atrasos %s %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
pt-BR: %s %s Data de liberação:

en: Go to your account page
pt-BR: Vá para a sua conta

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
pt-BR: Normalmente, os motivos para o bloqueio de uma conta são atraso na devolução ou multa por danos. Se a sua conta estiver limpa, entre em contato com a biblioteca.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
pt-BR: Você tem multas não pagas. Quantidade: %s.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
pt-BR: Desculpe, você não pode fazer mais do que %s reservas.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record ID %s.
pt-BR: ERRO: Nenhum registro encontrado para o ID %s.

en: You must select at least one item.
pt-BR: Tem de escolher pelo menos um exemplar.

en: You must select a library for pickup.
pt-BR: Você tem que selecionar uma biblioteca para pegar.

en: ERROR: No record ID specified.
pt-BR: ERRO: Nenhum ID de registro especificado.

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
pt-BR: ERRO: erro interno: pedido de reserva incompleto.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
pt-BR: Seu cartão da biblioteca expirou. Por favor, entre em contato com o seu bibliotecário se você deseja renovar seu cartão.

en: None of the libraries are available for pickup location.
pt-BR: Nenhuma das bibliotecas está disponível para o local de retirada.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
pt-BR: Desculpe, nenhum desses títulos pode ser reservado.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
pt-BR: Confirme as reservas para: %s (%s)

en: Sorry,
pt-BR: Desculpe,

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
pt-BR: você pode realizar mais %s reservas. Favor desmarque a seleção dos exemplares em que você não deseja reservar.

en: Hold requests
pt-BR: Pedidos de reserva

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
pt-BR: Você já tem pelo menos uma reserva neste título a nível do exemplar. Todas as reservas adicionais devem estar no nível do exemplar.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
pt-BR: Você já tem pelo menos uma reserva neste título a nível de registro. Todas as reservas adicionais devem estar no nível do registro.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
pt-BR: Será cobrado uma taxa de reserva de %s ao retirar este exemplar

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
pt-BR: Será cobrado uma taxa de reserva de %s ao confirmar a reserva

en: Place a hold on
pt-BR: Reservar

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
pt-BR: %s %s %s, por %s%s

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
pt-BR: Desculpe, você é muito jovem para reservar este exemplar.

en: You have already requested this title.
pt-BR: Você já solicitou este título.

en: You have already placed a recall on this title.
pt-BR: Você já fez um recall neste título.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
pt-BR: Este título não pode ser reservado.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
pt-BR: Este título não pode ser solicitado porque você atingiu o número máximo de reservas.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
pt-BR: Este título não pode ser solicitado porque você excedeu o máximo de reservas por registro.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
pt-BR: Este título não pode ser solicitado porque você atingiu o limite diário de reservas.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
pt-BR: Este título não pode ser solicitado porque você já possui uma reserva para este exemplar.

en: There are no items that can be placed on hold.
pt-BR: Não há exemplares que possam ser colocados na reserva.

en: This title cannot be requested.
pt-BR: Este título não pode ser solicitado.

en: Your priority:
pt-BR: Sua prioridade:

en: Number of holds:
pt-BR: Número de reservas:

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
pt-BR: Pelo menos um exemplar está disponível nesta biblioteca

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
pt-BR: Nota: A política da biblioteca não permite a reserva de um exemplar disponível localmente. Por favor, venha à biblioteca para retirara esse(s) exemplar(es)

en: Show more options
pt-BR: Outras opções

en: Hold starts on date:
pt-BR: Reserva começa em:

en: Hold not needed after:
pt-BR: Reserva não necessária após:

en: Request specific item type:
pt-BR: Solicitar tipo de exemplar específico:

en: Request specific item group:
pt-BR: Solicitar grupo de exemplares específicos:

en: Any item group
pt-BR: Qualquer grupo de exemplar

en: Hold notes:
pt-BR: Nota de reserva:

en: Next available item
pt-BR: Próximo exemplar disponível

en: A specific item
pt-BR: Um exemplar específico

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
pt-BR: Não é possível reservar

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
pt-BR: Aguardando usuário em %s desde %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
pt-BR: Em espera para usuário aguardado em %s desde %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
pt-BR: Reservado para usuário até %s

en: Not on hold
pt-BR: Não está na reserva

en: Show unholdable items
pt-BR: Mostrar exemplares que não podem ser reservados

en: Hide unholdable items
pt-BR: Ocultar exemplares que não podem ser reservados

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
pt-BR: Confirme reserva

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
pt-BR: Aguardando um exemplar específico.

note: SCRIPT
en: Hide options
pt-BR: Ocultar opções

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
pt-BR: A data de vencimento da reserva deve ser preenchida.

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
pt-BR: A data de início da reserva deve ser preenchida.

note: SCRIPT
en: Place a hold on
pt-BR: Reservar

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
pt-BR: Reservar:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Redefinir sua senha rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: New password must not be the same as old password.
pt-BR: A nova senha não deve ser igual à senha antiga.

en: Please log-in to account to update your password.
pt-BR: Faça login na conta para atualizar sua senha.

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
pt-BR: . %s Esta conta foi bloqueada! %s

en: You must reset your password via e-mail
pt-BR: Você deve redefinir sua senha por e-mail

en: You must contact the library for assistance.
pt-BR: Você deve entrar em contato com a biblioteca para obter assistência.

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
pt-BR: Ocorreu um erro. Por favor tente novamente ou entre em contato com a biblioteca para assistência.

en: Your password has successfully been updated
pt-BR: Sua senha foi atualizada com sucesso

en: Go to OPAC
pt-BR: Ir para OPAC

en: Go to staff interface
pt-BR: Ir para a interface administrativa

note: INPUT type=submit
en: Update password
pt-BR: Atualizar senha

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
pt-BR: A redefinição de sua senha não foi habilitada pela biblioteca.

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
pt-BR: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catálogo

en: Restricted page
pt-BR: Página restrita

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %s %s Resultados da pesquisa por '%s' %s Resultados da pesquisa %s %s Você não especificou nenhum critério de pesquisa. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: LINK
en: %s Search RSS feed
pt-BR: %s Pesquisar RSS feed

note: %1$s:  ms_value | html %2$s:  IF ( pages > 1) %3$s:  current_page_number | html %4$s:  pages | html %5$s:  END
en: Results of search for '%s'%s, page %s of %s%s
pt-BR: Resultados da pesquisa por '%s'%s, página %s de %s%s

note: SPAN
en: You searched %sfor '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
pt-BR: Você pesquisou %spor '%s'%s%s com limite(s): '%s'%s

en: Search results
pt-BR: Resultados da busca

en: You did not specify any search criteria
pt-BR: Você não especificou nenhum critério de busca

en: No results found!
pt-BR: Nenhum resultado obtido!

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
pt-BR: %s Nenhum resultado encontrado para essa pesquisa no catálogo das %s.

note: A
en: Subscribe to this search
pt-BR: Inscrever-se para esta pesquisa

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
pt-BR: %s Você não especificou nenhum critério de pesquisa. %s

en: Return to the last advanced search
pt-BR: Voltar para a última pesquisa avançada

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
pt-BR: Sua pesquisa retornou %s resultados.

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
pt-BR: (pesquisas relacionadas:%s %s%s).

en: Not what you expected? Check for
pt-BR: Não é o que procurava? Procure por

en: suggestions
pt-BR: sugestões

en: Sort
pt-BR: Ordenar

en: Results per page:
pt-BR: Resultados por página:

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('OPACnumSearchResults') | html
en: %s (default)
pt-BR: %s (padrão)

en: Select titles to:
pt-BR: Selecionar títulos para:

en: Add to...
pt-BR: Adicione a...

note: OPTGROUP
en: Your lists:
pt-BR: Listas privadas:

note: OPTGROUP
en: Public lists:
pt-BR: Listas públicas:

en: [ More lists ]
pt-BR: [ Mais listas ]

en: [ New list ]
pt-BR: [ Nova lista ]

en: Place hold
pt-BR: Reservar

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
pt-BR: Selecionar resultados da busca: %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
pt-BR: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (em %s avaliações)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
pt-BR: %s Críticas de usuários na Internet

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
pt-BR: %s Críticas profissionais

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
pt-BR: %s Extratos de vídeos

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
pt-BR: %s Citações

en: Lists:
pt-BR: Listas:

en: Match:
pt-BR: Resultado:

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
pt-BR: &nbsp;&nbsp;(%s votos)

en: Pages
pt-BR: Páginas

en: Not finding what you're looking for?
pt-BR: Não encontrou o que procura?

en: Make a
pt-BR: Faça uma

en: purchase suggestion
pt-BR: sugestão de aquisição

en: Interlibrary loan request
pt-BR: Solicitação de empréstimo entre bibliotecas

en: Make an
pt-BR: Faça um

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error searching %s collection
pt-BR: Erro ao pesquisar %s coleção

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
pt-BR: Encontrado %s resultados na biblioteca %s coleção

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Searching %s...
pt-BR: Pesquisando %s...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
pt-BR: Você deve estar logado para criar ou adicionar listas

en: Search unsuccessful
pt-BR: Pesquisa sem sucesso

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
pt-BR: Sua busca %spor %s%s não teve sucesso.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Comentários no %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
pt-BR: Erro: não encontrado este registro bibliográfico.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
pt-BR: Desculpe, somente quem postou este comentário pode alterá-lo.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
pt-BR: Aviso: Seu comentário contém código de marcação ilegal. Ele foi salvo com a marcação removida, como abaixo. Você pode editar o comentário novamente ou cancelá-lo para manter o comentário como está.

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
pt-BR: Erro! Seu comentário contém códigos de marcação inválidos. Ele NÃO foi adicionado.

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
pt-BR: %s %s %s Nota: esta janela fechará automaticamente em 5 segundos%s

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
pt-BR: Erro! Você não pode adicionar um comentário em branco. Favor adicionar conteúdo ou cancelar.

en: Comments on
pt-BR: Comentários sobre

en: Comments
pt-BR: Comentários

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
pt-BR: Nota: O seu comentário será analisado por um funcionário.

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
pt-BR: Enviar e fechar esta janela

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Sua lista de circulação &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your routing lists
pt-BR: Suas listas

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
pt-BR: Você está inscrito nas listas de circulação para os seguintes títulos. Se você deseja fazer alterações, entre em contato com a biblioteca.

en: Subscription title
pt-BR: Título da assinatura

en: You are currently not listed on any routing lists.
pt-BR: Você não está listado atualmente em nenhuma lista.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Seu histórico de pesquisa &rsaquo; Catálogo %s%s%sKoha online%s

en: Your search history
pt-BR: Histórico de pesquisa

en: Catalog
pt-BR: Catálogo

en: Authority
pt-BR: Autoridade

en: Current session
pt-BR: Sessão atual

en: Toolbar control
pt-BR: Controle da barra de ferramentas

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
pt-BR: Remover buscas selecionadas

en: Previous sessions
pt-BR: Sessões anteriores

en: Your catalog search history is empty.
pt-BR: Seu histórico de busca no catálogo está vazio.

en: Your authority search history is empty.
pt-BR: Seu histórico de busca por autoridade está vazio.

en: Select searches to:
pt-BR: Selecionar buscas para:

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
pt-BR: Confirma que deseja excluir as entradas selecionadas do histórico de pesquisa?

note: SCRIPT
en: With selected searches:
pt-BR: Com as buscas selecionadas:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Enviando seu carrinho &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Message sent
pt-BR: Mensagem enviada

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
pt-BR: Seu carrinho foi enviado para: %s

en: Close window
pt-BR: Fechar a janela

en: There was an error sending the cart: No valid records were found.
pt-BR: Ocorreu um erro ao enviar o carrinho: Nenhum registro válido foi encontrado.

en: There was an error sending the cart: We cannot send an email as there is no email address recorded for your account (your email address is used for the reply to address).
pt-BR: Ocorreu um erro ao enviar o carrinho: Não podemos enviar um e-mail porque não há nenhum endereço de e-mail registrado para sua conta (seu endereço de e-mail é usado para o endereço de resposta).

en: There was an error sending the cart.
pt-BR: Problema ao enviar o carrinho.

en: Sending your cart
pt-BR: Enviando seu carrinho

en: Email address:
pt-BR: E-mail:

en: Comment:
pt-BR: Comentário:

en: Please do not use this mail to request or renew books.
pt-BR: Por favor, não use este e-mail para solicitar ou renovar livros.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Enviando sua lista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
pt-BR: A lista foi enviada para: %s

en: Back to lists
pt-BR: Voltar para as listas

en: There was an error sending the list.
pt-BR: Problemas ao enviar a lista.

en: You do not have permission to send this list.
pt-BR: Você não tem permissão para enviar esta lista.

en: Sending your list
pt-BR: Enviando sua lista

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Fascículos para assinatura &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Issues for a subscription
pt-BR: Fascículos para uma assinatura

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
pt-BR: Informação da assinatura para %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
pt-BR: A assinatura atual começou em %s e foi emitida

en: twice per day
pt-BR: duas vezes por dia

en: every day
pt-BR: todo dia

en: three times per week
pt-BR: três vezes por semana

en: every week
pt-BR: toda semana

en: every 2 weeks
pt-BR: a cada 2 semanas

en: every 3 weeks
pt-BR: a cada 3 semanas

en: every month
pt-BR: todo mês

en: every 2 months
pt-BR: a cada 2 meses

en: every quarter
pt-BR: cada trimestre

en: twice per year
pt-BR: duas vezes por ano

en: every year
pt-BR: todo ano

en: every 2 years
pt-BR: a cada 2 anos

en: irregularly
pt-BR: irregularmente

en: on Monday
pt-BR: na segunda-feira

en: on Tuesday
pt-BR: na terça-feira

en: on Wednesday
pt-BR: na quarta-feira

en: on Thursday
pt-BR: na quinta-feira

en: on Friday
pt-BR: na sexta-feira

en: on Saturday
pt-BR: no sábado

en: on Sunday
pt-BR: no domingo

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
pt-BR: para %s números

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
pt-BR: por %s semanas

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
pt-BR: para %s meses

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
pt-BR: A primeira assinatura iniciou em %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
pt-BR: A assinatura venceu em %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
pt-BR: Localização: %s

en: Available issues
pt-BR: Fascículos disponíveis

en: Unavailable issues
pt-BR: Fascículos indisponíveis

en: Issues summary
pt-BR: Sumário do número

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
pt-BR: %s %s %s %s Você assinou o recebimento de e-mails para novos fascículos

en: Cancel email notification
pt-BR: Cancelar notificação por e-mail

en: Subscribe to email notification on new issues
pt-BR: Assinar o e-mail de notificação de recebimento de fascículos

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
pt-BR: %s %s Você precisa se logar se quiser receber a notificação de novos fascículos por e-mail %s %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Compartilhar uma lista &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Share a list
pt-BR: Compartilhar uma lista

en: Share a list with another patron
pt-BR: Compartilhar uma lista com outro usuário

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
pt-BR: A operação %s não é suportada.

en: No operation parameter has been passed.
pt-BR: Nenhum parâmetro de operação foi passado.

en: Invalid shelf number.
pt-BR: Número de chamada inválido.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
pt-BR: A funcionalidade de compartilhamento de listas não é usada nesta biblioteca.

en: You can only share a list if you are the owner.
pt-BR: Você só pode compartilhar a lista se for seu proprietário.

en: You cannot share a public list.
pt-BR: Você não pode compartilhar uma lista pública.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
pt-BR: Desculpe, mas você não digitou um e-mail válido.

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
pt-BR: Desculpe, mas não podemos aceitar esta chave. O convite pode ter expirado. Entre em contato com o usuário que lhe enviou este convite.

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
pt-BR: Como proprietário da lista você não pode aceitar um convite para compartilhá-la.

en: Return to your lists
pt-BR: Voltar para suas listas

en: Share list
pt-BR: Lista compartilhada

en: An invitation to share list
pt-BR: Um convite para lista compartilhada

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
pt-BR: será brevemente enviada para %s.

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
pt-BR: Aconteceu algo errado ao processar estes endereços. Favor os confira. Os endereços são: %s

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
pt-BR: Você receberá uma notificação por e-mail se alguém aceitar seu compartilhamento antes que ele expire.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
pt-BR: Feed RSS para lista pública %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
pt-BR: %s %s por %s %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
pt-BR: %s Excluir %s Excluir lista %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %sConteúdo de%s%sSuas listas%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Allow changes to contents from:
pt-BR: Permitir alterações no conteúdo de:

en: Nobody
pt-BR: Ninguém

en: Owner only
pt-BR: Proprietário

en: Permitted staff only
pt-BR: Somente pessoal autorizado

en: Staff only
pt-BR: Somente pessoal autorizado

en: Anyone seeing this list
pt-BR: Qualquer um ver essa lista

en: The "Permitted staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
pt-BR: A permissão "Somente equipe" não tem efeito real enquanto esta lista for estritamente privada.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
pt-BR: A permissão "Somente equipe" não tem efeito real enquanto esta lista for estritamente privada.

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
pt-BR: A permissão "Qualquer pessoa" não tem efeito real enquanto esta lista for estritamente privada.

en: Contents of
pt-BR: Conteúdo de

en: Create new list
pt-BR: Criar nova lista

en: Edit list
pt-BR: Editar lista

en: An error occurred when updating this list.
pt-BR: Ocorreu um erro ao atualizar esta lista.

en: An error occurred when creating this list.
pt-BR: Ocorreu um erro ao criar esta lista.

en: An error occurred when deleting this list.
pt-BR: Ocorreu um erro ao excluir esta lista.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
pt-BR: O exemplar não foi adicionado à lista. Por favor, verifique se ele ainda não está na lista.

en: The share has not been removed.
pt-BR: O compartilhamento não foi removido.

en: No email found for the patrons that accepted the share
pt-BR: Nenhum e-mail encontrado para os usuários que aceitaram o compartilhamento

en: List updated.
pt-BR: Lista atualizada.

en: List created.
pt-BR: Lista criada.

en: List deleted.
pt-BR: Lista deletada.

en: The item has been added to the list.
pt-BR: O exemplar foi adicionado à lista.

en: The item has been removed from the list.
pt-BR: O exemplar foi removido da lista.

en: The share has been removed.
pt-BR: O compartilhamento foi removido.

en: This list does not exist.
pt-BR: Esta lista não existe.

en: This item does not exist.
pt-BR: O exemplar não existe.

en: You do not have permission to view this list.
pt-BR: Você não tem permissão para visualizar esta lista.

en: You do not have permission to create a new list.
pt-BR: Você não tem permissão para criar uma nova lista.

en: You do not have permission to update this list.
pt-BR: Você não tem permissão para atualizar esta lista.

en: You do not have permission to delete this list.
pt-BR: Você não tem permissão para excluir esta lista.

en: You do not have permission to add a record to this list.
pt-BR: Você não tem permissão para adicionar um registro a esta lista.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
pt-BR: Você não tem permissão para transferir a propriedade desta lista.

en: No record was removed.
pt-BR: Nenhum registro foi removido.

en: The new owner could not be found anymore.
pt-BR: O novo proprietário não foi mais encontrado.

en: The new owner has no share for this list.
pt-BR: O novo proprietário não tem compartilhamento para esta lista.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
pt-BR: Ocorreu um erro ao criar a lista. O nome %s já existe.

note: A
en: Subscribe to this list
pt-BR: Acompanhar esta lista

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
pt-BR: Esta lista contém %s títulos

note: A
en: Select format and download list
pt-BR: Selecione o formato e a lista de downloads

en: Send list
pt-BR: Enviar lista

en: Print list
pt-BR: Imprimir lista

en: Edit list
pt-BR: Editar lista

en: Remove share
pt-BR: Remover compartilhamento

en: Sort by:
pt-BR: Ordenar por:

en: Default sorting
pt-BR: Classificação padrão

en: Call number (A-Z)
pt-BR: Número de telefone (A-Z)

en: Call number (Z-A)
pt-BR: Número de telefone (Z-A)

note: OPTGROUP
en: Copyright date
pt-BR: Data de copyright

en: Copyright date (newest to oldest)
pt-BR: Data dos direitos autorais (do mais recente para o mais antigo)

en: Copyright date (oldest to newest)
pt-BR: Data dos direitos autorais (da mais antiga para a mais recente)

note: OPTGROUP
en: Date added
pt-BR: Data adicionada

en: Date added (newest to oldest)
pt-BR: Data de adição (mais recente para mais antiga)

en: Date added (oldest to newest)
pt-BR: Data de adição (da mais antiga para a mais recente)

note: INPUT type=submit
en: Resort list
pt-BR: Imprimir lista

en: Add to list
pt-BR: Adicionar à lista

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
pt-BR: Remover exemplares selecionados

en: This list is empty.
pt-BR: Esta lista está vazia.

en: You can add to your lists from the results of any
pt-BR: Você pode adicionar às suas listas a partir dos resultados de qualquer

en: search
pt-BR: pesquisa

en: Create a new list
pt-BR: Criar uma nova lista

en: Editing
pt-BR: Editando

en: List name:
pt-BR: Nome da lista:

en: Sort this list by:
pt-BR: Ordenar esta lista por:

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
pt-BR: A biblioteca desabilitou a funcionalidade de usuários criarem listas públicas. Se você criou sua lista privada, você não poderá torná-la pública de novo.

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of shared list '%s'
pt-BR: Transferir propriedade da lista compartilhada '%s'

en: New owner:
pt-BR: Novo proprietário:

note: INPUT type=submit
en: Transfer
pt-BR: Transferir

en: Log in to create a new list
pt-BR: Faça login para criar uma nova lista

en: List name
pt-BR: Nome da lista

en: Contents
pt-BR: Conteúdos

en: Modification date
pt-BR: Data de modificação

en: Empty
pt-BR: Vazio

en: items
pt-BR: exemplares

en: Shared
pt-BR: Compartilhado

en: Remove share
pt-BR: Remover lista compartilhada

en: No public lists.
pt-BR: Sem listas públicas.

en: No private lists.
pt-BR: Sem listas privadas.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
pt-BR: Tem a certeza que pretende excluir esta lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover o compartilhamento? Você não terá mais acesso à lista.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
pt-BR: Você tem certeza que deseja remover estes exemplares da lista?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
pt-BR: Tem certeza de que deseja remover estes exemplares da lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
pt-BR: Tem certeza de que deseja excluir esta lista compartilhada?

note: SCRIPT
en: Items on this list:
pt-BR: exemplares nesta lista:

note: SCRIPT
en: No, do not delete
pt-BR: Não, não excluir

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
pt-BR: Não, não remova o compartilhamento

note: SCRIPT
en: Remove from list
pt-BR: Remover da lista

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
pt-BR: Esta lista é compartilhada. Outros usuários perderão o acesso a ele.

note: SCRIPT
en: Yes, delete
pt-BR: Sim, excluir

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
pt-BR: Sim, remova o compartilhamento

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
pt-BR: Novo comentário %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Comentários recentes &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
pt-BR: %s%s%sKoha online%s catalogar os comentários recentes

en: Recent comments
pt-BR: Comentários recentes

note: A
en: Subscribe to recent comments
pt-BR: Acompanhar os comentários recentes

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
pt-BR: %s %s por

note: A
en: Search for works by this author
pt-BR: Pesquisar trabalhos deste autor

en: Publication:
pt-BR: Publicação:

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
pt-BR: Adicionado %s por você

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
pt-BR: Adicionado %s por

note: A
en: View details for this title
pt-BR: Ver detalhes para este título

en: &lt;&lt; Previous
pt-BR: &lt;&lt;·Anterior

en: Next &gt;&gt;
pt-BR: Próximo &gt;&gt;

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: %sInsira uma nova sugestão de compra%s %sSugestões de compra%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: New purchase suggestion
pt-BR: Nova sugestão de aquisição

en: Your purchase suggestions
pt-BR: Sugestões de aquisição

en: You cannot place any more suggestions
pt-BR: Você não pode colocar mais sugestões

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
pt-BR: Você só pode adicionar até %s sugestões em %s dias.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
pt-BR: Você atingiu seu limite de sugestões que você pode colocar no momento (%s). Depois que a biblioteca tiver processado essas sugestões, você poderá colocar mais.

en: Enter a new purchase suggestion
pt-BR: Digite uma nova sugestão de aquisição

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
pt-BR: Por favor, preencha este formulário para fazer uma sugestão de compra. Você receberá um e-mail quando a biblioteca processar sua sugestão.

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
pt-BR: Apenas determinados campos (marcados em vermelho) são necessários, mas quanto mais informações você digitar, mais fácil será para os bibliotecários encontrarem o título que você está solicitando. O campo "Notas" pode ser usado para fornecer qualquer informação adicional.

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
pt-BR: . Clique em "Confirmar sua sugestão" para ignorar esta mensagem.

en: A similar document already exists:
pt-BR: Já existe um documento semelhante:

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
pt-BR: Número padrão (ISBN, ISSN ou outro):

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
pt-BR: Copyright ou ano de publicação, por exemplo: 2022

en: Publication year:
pt-BR: Ano de publicação:

en: Publisher:
pt-BR: Editora:

en: Collection title:
pt-BR: Título da coleção:

en: Publication place:
pt-BR: Local de publicação:

en: Quantity:
pt-BR: Quantidade:

en: Library:
pt-BR: Biblioteca:

en: Reason for suggestion:
pt-BR: Razão para sugestão:

en: -- Choose --
pt-BR: -- Escolha --

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
pt-BR: Confirme sua sugestão

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
pt-BR: Enviar alteração

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
pt-BR: a sugestão não foi incluída. Você atingiu limite máximo de sugestões (%s em %s dias).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
pt-BR: A sugestão não foi adicionada. Você atingiu seu limite de sugestões que pode colocar neste momento (%s). Uma vez que a biblioteca tenha processado essas sugestões, você poderá adicionar mais.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
pt-BR: Esta sugestão não foi incluída. Uma sugestão com este título já existe.

en: Your suggestion has been submitted.
pt-BR: Sua sugestão foi enviada.

en: The selected suggestions have been deleted.
pt-BR: As sugestões selecionadas foram excluídas.

en: Suggested by:
pt-BR: Sugerido por:

en: Suggested by me
pt-BR: Sugerido por mim

en: Suggested by anyone
pt-BR: Sugerido por qualquer pessoa

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
pt-BR: Depois que a biblioteca processar essas sugestões, você poderá colocar mais.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
pt-BR: Você atingiu seu limite de sugestões que você pode colocar no momento (%s).

en: Select suggestions to:
pt-BR: Selecionar sugestões para:

en: Suggested on
pt-BR: Sugerido em

en: Suggested for
pt-BR: Sugerido para

en: Managed by
pt-BR: Administrado por

en: Note:
pt-BR: Nota:

en: Suggested for:
pt-BR: Sugerido para:

en: Managed by:
pt-BR: Aministrado por:

en: Checked by the library
pt-BR: Emprestado pela biblioteca

en: Accepted by the library
pt-BR: Aceito pela biblioteca

en: Ordered by the library
pt-BR: Encomendado pela biblioteca

en: Suggestion declined
pt-BR: Sugestão recusada

en: Available in the library
pt-BR: Disponível na biblioteca

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
pt-BR: Excluir selecionados

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
pt-BR: Não há sugestões de compra pendentes que correspondam à sua pesquisa.

en: View all suggestions
pt-BR: Ver todas as sugestões

en: You have no pending purchase suggestions.
pt-BR: Você não tem sugestões de compra pendentes.

en: There are no pending purchase suggestions.
pt-BR: Não há sugestões de aquisição pendentes.

en: You have no pending purchase suggestions.
pt-BR: Você não tem sugestões de compra pendentes.

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
pt-BR: Você não está autorizado para ver as sugestões de aquisição pendentes.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
pt-BR: Você atingiu seu limite de sugestões que você pode colocar no momento.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir estas sugestões?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir esta sugestão?

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
pt-BR: Nenhuma sugestão foi selecionada

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
pt-BR: Não, não exclua sugestões

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
pt-BR: Não, não exclua sugestões

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
pt-BR: Com sugestões selecionadas:

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
pt-BR: Sim, excluir sugestão

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
pt-BR: Sim, excluir sugestões

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: All tags
pt-BR: Todas as tags

en: There was a problem with this operation:
pt-BR: Ocorreu um problema com esta operação:

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
pt-BR: Erro: Parâmetro ilegal %s

en: ERROR: You must log in to complete that action.
pt-BR: ERRO: Você deve fazer login para concluir essa ação.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
pt-BR: Erro: Você não pode excluir a tag %s.

en: Note: you can only delete your own tags.
pt-BR: Observação: você só pode excluir suas próprias tags.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
pt-BR: Observação: sua tag continha um código de marcação que foi removido.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
pt-BR: A tag foi adicionada como &quot;%s&quot;.

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
pt-BR: Observação: sua tag era inteiramente código de marcação. NÃO foi adicionado.

en: Please try again with plain text.
pt-BR: Por favor, tente novamente com texto simples.

en: Unrecognized error.
pt-BR: Erro não reconhecido.

en: Tags to show from other users:
pt-BR: Tags para mostrar de outros usuários:

en: Tags to show:
pt-BR: Tags para mostrar:

en: Log in to see your own saved tags.
pt-BR: Faça log in para ver suas próprias tags salvas.

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
pt-BR: %s %stag%stags%s adicionada(s) com sucesso.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
pt-BR: %s%stag%stags%s excluídas com sucesso.

en: Your tags
pt-BR: Suas tags

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
pt-BR: %s %s (não aprovado) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
pt-BR: %s %s por %s %s %s %s

en: Date added:
pt-BR: Data de entrada:

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
pt-BR: Excluir tags selecionados

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
pt-BR: Confirma que deseja excluir a(s) tag(s) selecionada(s)?

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
pt-BR: Por favor, selecione uma tag para excluir.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Nuvem de assunto &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
pt-BR: Esta &quot;cloud&quot; mostra os assuntos mais usados em nosso catálogo. Clique em qualquer assunto para ver os exemplares da nossa coleção.

en: Show
pt-BR: Exibir

en: subjects
pt-BR: assuntos

en: up to
pt-BR: até

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
pt-BR: Nota: Esta característica só está disponível para catálogos franceses que usam ISBD e um índice criado por um script separado.

en: The ISBD cloud is not enabled.
pt-BR: A nuvem ISBD não está ativada.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Títulos mais populares &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Most popular titles
pt-BR: Títulos mais populares

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
pt-BR: O %s mais check-ou t%s %s %s %s em %s %s %s nos últimos %s meses %s de todos os tempos %s

en: Checkouts:
pt-BR: Empréstimos:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
pt-BR: %s Sem resultados, tente alterar os filtros. %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pt-BR: Sua biblioteca de origem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catálogo

en: Your summary
pt-BR: Resumo

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
pt-BR: Olá, %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
pt-BR: Clique aqui, se não for %s

en: Thank you!
pt-BR: Obrigado!

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
pt-BR: Suas correções foram submetidas à biblioteca, e um funcionário atualizará os registros o mais breve possível.

en: One or more holds were not placed due to following errors:
pt-BR: Uma ou mais reservas não foram feitas devido aos seguintes erros:

en: Item is damaged
pt-BR: Exemplar danificado

en: The record and its items are age restricted
pt-BR: O registro e seus exemplares têm restrição de idade

en: You have exceeded the number of concurrent holds for this record
pt-BR: Você excedeu o número de reservas simultâneas para este registro

en: You've reached your daily holds limit
pt-BR: Você atingiu seu limite diário de reservas

en: You have too many holds already
pt-BR: Você já tem muitas reservas

en: Not holdable
pt-BR: Não pode ser reservado

en: You are from a different library
pt-BR: Você é de uma biblioteca diferente

en: Holds are not allowed from your library
pt-BR: Reservas não são permitidas em sua biblioteca

en: You already have a hold for this item
pt-BR: Você já tem uma reserva para este exemplar

en: Cannot be transferred to pickup library
pt-BR: Não pode ser transferido para a biblioteca de recebimento

en: The chosen pickup location is not allowed
pt-BR: O local de retirada escolhido não é permitido

en: No holds are allowed on this item
pt-BR: Não são permitidas reservas neste exemplar

en: Library is not a valid pickup location
pt-BR: A biblioteca não é um local de retirada válido

en: No valid pickup location
pt-BR: Nenhum local de retirada válido

en: Not for loan
pt-BR: Não pode ser emprestado

en: There are items available in the library, please visit to check them out
pt-BR: Há itens disponíveis na biblioteca, por favor venha emprestá-los

en: Error when placing hold, please report this to the library
pt-BR: Erro ao colocar em reserva, informe isso à biblioteca

note: %1$s:  fail | html
en: Error: %s
pt-BR: Erro: %s

en: Please note:
pt-BR: Favor, observe:

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
pt-BR: Sua conta possui taxas e cobranças pendentes de %s. As reservas estão bloqueadas porque seu saldo está acima do limite.

en: . Please contact the library for more information.
pt-BR: . Favor entre em contato com a biblioteca para mais informações.

en: Your library card will expire on
pt-BR: Seu cartão da biblioteca expirará em

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
pt-BR: Observe também que você deve devolver todos os exemplares emprestados antes que seu cartão da biblioteca expire.

en: Please note:
pt-BR: Favor, observe:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
pt-BR: Seu cadastro expirou em %s. Favor entre em contato com a biblioteca se quiser renová-lo.

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
pt-BR: Sua renovação de empréstimo falhou por causa dos seguintes motivos:

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
pt-BR: Sua conta expirou. Por favor, entre em contato com a biblioteca para mais informações.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
pt-BR: Você renovou este exemplar o número máximo de vezes permitido.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
pt-BR: Você renovou este exemplar o número máximo de vezes consecutivas sem que ele seja visto pela biblioteca.

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
pt-BR: É muito próximo a data de empréstimo para este exemplar ser renovado.

en: This item is on hold for another patron.
pt-BR: Este exemplar está reservado para outra pessoa.

en: Item renewal is not allowed.
pt-BR: A renovação de exemplares não é permitida.

en: This item is already checked out to another patron.
pt-BR: Este item já foi emprestado para outro usuário.

en: This item is scheduled for auto renewal.
pt-BR: Este exemplar está programado para renovação automática.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
pt-BR: Sua conta está congelada porque foi quitada.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
pt-BR: Normalmente, os motivos para o bloqueio de uma conta são atraso na devolução ou multa por danos. Se a sua conta estiver limpa, entre em contato com a biblioteca.

en: If this is an error, please contact the library.
pt-BR: Se isso for um erro, entre em contato com a biblioteca.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
pt-BR: Seu cartão da biblioteca foi marcado como perdido ou roubado.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
pt-BR: .%sVocê tem multas.%s %s

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
pt-BR: Você não pode renovar seus livros on-line. Razão: %s Suas multas excedem

en: Auto-renewal
pt-BR: Auto-renovação

en: Allow auto-renewal:
pt-BR: Permitir renovação automática:

en: Yes
pt-BR: Sim

en: No
pt-BR: Não

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
pt-BR: Atualizar preferência de renovação automática

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
pt-BR: Emprestado (%s)

en: Relatives' checkouts
pt-BR: Empréstimos relativos

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
pt-BR: Atraso (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
pt-BR: Cobranças (%s)

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
pt-BR: Créditos (%s)

en: Relatives' charges
pt-BR: Cargos de parentes

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
pt-BR: Clubes (%s/%s)

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
pt-BR: Reservas (%s)

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
pt-BR: Artigos solicitados (%s)

en: OverDrive account
pt-BR: Conta do OverDrive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew selected
pt-BR: Renovar selecionados

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
pt-BR: %s Exemplar(es) emprestado(s)

en: Due
pt-BR: Devolver até

en: Renew
pt-BR: Renovação

en: Fines
pt-BR: Multas

en: Checkout note
pt-BR: Nota de empréstimo

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
pt-BR: Use isto para relatar quaisquer problemas com seus exemplares atualmente emprestados

note: A
en: View on Amazon.com
pt-BR: Visualizar em Amazon.com

note: DIV
en: Click to view in Google Books
pt-BR: Clique para ver no Google livros

en: (On-site checkout)
pt-BR: (Checkout no local)

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
pt-BR: Este exemplar foi feito recall. Por favor, devolva até a nova data de vencimento.

en: Date due:
pt-BR: Devolver até:

en: Barcode:
pt-BR: Código de barras:

en: Renewed!
pt-BR: Renovado!

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
pt-BR: Taxa para o tipo de exemplar '%s': %s

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
pt-BR: %s por dia

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
pt-BR: %s por hora

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
pt-BR: ( %s renovações restantes de %s permitidas %s / %s renovações restantes de %s permitidas antes do exemplar precisar ser apresentado na biblioteca %s)

en: (on hold)
pt-BR: (reservado)

en: Not renewable
pt-BR: Não renovável

en: Not renewable
pt-BR: Não renovável

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
pt-BR: O exemplar deve ser renovado na biblioteca. %s renovações restantes

en: (overdue)
pt-BR: (atraso)

en: Not allowed
pt-BR: Não permitido

en: No longer renewable
pt-BR: Não é mais renovável

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
pt-BR: A renovação automática falhou, você tem multas não pagas.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
pt-BR: Falha na renovação automática, sua conta expirou.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
pt-BR: Não renovar antes de %s

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END %3$s:  IF ( ISSUE.auto_renew || ISSUE.auto_too_soon )
en: %s Renewal not allowed %s %s
pt-BR: %s Renovação não permitida %s %s

en: Fines:
pt-BR: Multas:

en: Yes (Item overdue or lost)
pt-BR: Sim (Exemplar vencido ou perdido)

en: Yes (Rental fees)
pt-BR: Sim (taxas de aluguel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit note
pt-BR: Editar nota

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add note
pt-BR: Adicionar citação

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Renew all
pt-BR: Renovar tudo

en: You have nothing checked out
pt-BR: Não tem nada emprestado

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
pt-BR: Sua nota será mostrada ao bibliotecário quando o exemplar for devolvido.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
pt-BR: Atualmente deve taxas e multas no valor de:

en: Credits
pt-BR: Créditos

en: You have a credit of:
pt-BR: Tem um crédito de:

en: Fines and charges
pt-BR: Multas e suspensões

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
pt-BR: %s %s atualmente deve multas e encargos no valor de:

en: Relative
pt-BR: Relativo

en: Overdues
pt-BR: Atrasos

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
pt-BR: %s Conta suspensa %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
pt-BR: %s Não permitido

en: No renewals left
pt-BR: Nenhuma renovação restante

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
pt-BR: Exemplar feito recall: %s

en: Article requests
pt-BR: Artigos solicitados

en: Record title
pt-BR: Título do registro

en: Issue
pt-BR: Número

note: TH
en: Table of contents
pt-BR: Índice

en: Chapters
pt-BR: Caracteres

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
pt-BR: (apenas %s)

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
pt-BR: %sSim%s

en: Scan
pt-BR: Escanear

en: Processing
pt-BR: Processando

en: Completed
pt-BR: Concluído

en: Canceled
pt-BR: Cancelado

en: Article requests
pt-BR: Solicitações de artigos

en: You have no article requests currently.
pt-BR: Você não tem solicitações de artigo no momento.

en: Resume hold
pt-BR: Continuar a reserva

en: Suspend hold
pt-BR: Suspender reserva

en: Suspend until:
pt-BR: Suspender até:

en: Do not suspend
pt-BR: Não suspenda

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
pt-BR: Todas as reservas serão suspensas.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
pt-BR: Todas as reservas serão retomadas.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
pt-BR: Tem certeza de que deseja cancelar esta solicitação de artigo?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
pt-BR: Tem a certeza que quer cancelar esta reserva?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to dismiss this message?
pt-BR: Tem certeza de que deseja descartar esta mensagem?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
pt-BR: Tem a certeza que quer cancelar esta reserva?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
pt-BR: Tem certeza de que deseja reverter todas as reservas canceladas?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
pt-BR: Tem certeza de que deseja cancelar todas as reservas?

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
pt-BR: Não, não cancele o pedido de artigo

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
pt-BR: Não, não cancele a reserva

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
pt-BR: Não, não retome as reservas

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
pt-BR: Nenhum foi selecionado. Selecione cada um dos exemplares que quer renovar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
pt-BR: Algo deu errado. A nota não foi salva

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
pt-BR: Sim, cancelar solicitação de artigo

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
pt-BR: Sim, cancelar reserva

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
pt-BR: Sim, retomar todas as reservas

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
pt-BR: Sim, suspender todas as reservas

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
pt-BR: Sua nota sobre %s não pôde ser salva.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
pt-BR: Sua nota sobre %s foi salva e enviada para a biblioteca.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
pt-BR: Sua nota sobre %s foi removida.

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
pt-BR: (Código de barras não encontrado no banco de dados, consulte a equipe da biblioteca)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
pt-BR: (O exemplar não pode ser verificado nesta biblioteca, consulte a equipe da biblioteca para obter assistência)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
pt-BR: (O exemplar foi descartado e o empréstimo está bloqueado pela política, por favor, consulte a equipe da biblioteca)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
pt-BR: (O livro não está atualmente emprestado, por favor, consulte a equipe da biblioteca para obter assistência)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
pt-BR: (O exemplar não pode ser verificado em um terminal de autoatendimento, consulte a equipe da biblioteca para obter ajuda)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
pt-BR: (Houve um problema ao verificar este exemplar, consulte a equipe da biblioteca para obter ajuda)

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pt-BR: Devolução automática &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
pt-BR: %s Auto empréstimo

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
pt-BR: Desculpe, esta estação de auto check-in perdeu a autenticação. Entre em contato com o administrador para resolver esse problema.

en: Session lost
pt-BR: Sessão terminada

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
pt-BR: Você está acessando o empréstimo automático de um endereço IP diferente! Por favor faça login novamente.

en: Checked in
pt-BR: Devolvido

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
pt-BR: Não devolvido em %s

en: Finish
pt-BR: Fim

en: Your request included no check-ins.
pt-BR: Sua solicitação não incluiu empréstimos.

en: Scan the item or enter its barcode:
pt-BR: Escaneie o exemplar ou insira o código de barras:

en: Barcodes
pt-BR: Códigos de barras

en: Check in
pt-BR: Devolução

en: Self check-in help
pt-BR: Ajuda no auto-empréstimo

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
pt-BR: Escaneie o exemplar ou insira o código de barras. Uma lista com os códigos de barras inseridos será exibida.

en: Click the 'Check in' button to confirm.
pt-BR: Clique no botão "Emprestar" para confirmar.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
pt-BR: Os resultados da operação serão exibidos para cada código de barras inserido.

en: The 'Finish' button is presented to start over.
pt-BR: O botão 'Concluir' é apresentado para recomeçar.

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
pt-BR: Em qualquer etapa, clique no botão 'Cancelar' para apagar os códigos de barras digitalizados e iniciando novamente.

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pt-BR: Ajuda para empréstimo automático &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
pt-BR: Ajuda para o auto-empréstimo

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
pt-BR: Se esta for sua primeira vez utilizando o sistema de auto-empréstimo, ou se o sistema não está se comportando conforme esperado, consulte este guia para compreender o sistema.

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Step one: Enter your user ID%s and password%s
pt-BR: Passo um: Digite seu ID de usuário%s e senha%s

note: %1$s:  IF ( SelfCheckoutByLogin ) %2$s:  END
en: Enter your user ID%s and password%s, and click the submit button (or press the enter key).
pt-BR: Digite seu ID de usuário%s e senha%s e clique no botão enviar (ou pressione a tecla Enter).

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
pt-BR: Passo dois: Insira o código de barras de cada exemplar, um por vez

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
pt-BR: Escaneie cada exemplar e aguarde a página recarregar antes de escanear o próximo exemplar. O exemplar emprestado deve aparecer na sua lista de empréstimos. O botão enviar só precisa ser clicado se você inserir o código de barras manualmente.

en: Step three: Click the 'Finish' button
pt-BR: Passo três: Clique no botão 'Encerrar'

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
pt-BR: Caso você não clique no botão 'Encerrar', sua sessão expirará automaticamente em %s segundos.

en: Return to the self-checkout
pt-BR: Retornar ao auto-empréstimo

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pt-BR: Imprimir recibo de %s &rsaquo; auto-empréstimo &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
pt-BR: Auto empréstimo &rsaquo; %s%s%sKoha %s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
pt-BR: %s Sistema de auto-empréstimo

en: Item cannot be checked out.
pt-BR: Exemplar não pode ser emprestado.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
pt-BR: Desculpe, este exemplar não pode ser emprestado nesta estação de trabalho.

en: The system does not recognize this barcode.
pt-BR: O sistema não reconhece este código de barras.

en: You have reached the maximum limit of items checked out.
pt-BR: Você atingiu o limite máximo de exemplares emprestados.

en: This item is checked out to someone else.
pt-BR: Este exemplar está emprestado para outra pessoa.

en: You cannot renew this item again.
pt-BR: Você não pode renovar este exemplar novamente.

en: This item is not for loan.
pt-BR: Este exemplar não pode ser emprestado.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
pt-BR: Você deve à biblioteca %s e não pode fazer o empréstimo.

en: This item has been withdrawn from the collection.
pt-BR: Este exemplar foi descartado da coleção.

en: This item is restricted.
pt-BR: Este exemplar é restrito.

en: This item belongs to another library.
pt-BR: Este exemplar pertence a outra biblioteca.

en: Your account has expired.
pt-BR: Sua conta expirou.

en: Your account has been suspended.
pt-BR: A sua conta foi suspensa.

en: This library card has been declared lost.
pt-BR: Este cartão da biblioteca foi declarado perdido.

en: Your contact information seems to be incomplete.
pt-BR: Suas informações de contato parecem estar incompletas.

en: Due date is not valid.
pt-BR: A data de vencimento não é válida.

en: Item must be checked out at a circulation desk.
pt-BR: O exemplar deve ser emprestado em um balcão de empréstimo.

en: Please see a member of the library staff.
pt-BR: Consulte um membro da equipe da biblioteca.

en: Return
pt-BR: Devolver

en: Return this item
pt-BR: Devolver este exemplar

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
pt-BR: Retornar à página inicial da conta

en: Please confirm the checkout:
pt-BR: Favor confirmar o empréstimo:

en: This item is already checked out to you.
pt-BR: Você já emprestou este exemplar.

en: Renew item
pt-BR: Renovar exemplar

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
pt-BR: Desculpe, este terminal de auto-empréstimo perdeu a autenticação. Favor entrar em contato com o administrador para resolver este problema.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
pt-BR: Você está acessando o Auto-Empréstimo de um endereço IP diferente! Por favor, inicie a sessão novamente.

en: Record not found
pt-BR: Registro não encontrado

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
pt-BR: Seu nome de usuário não foi encontrado. Tente novamente.

en: Item checked out
pt-BR: Exemplar emprestado

en: Item renewed
pt-BR: Exemplar renovado

en: Item not renewed
pt-BR: Exemplar não renovado

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
pt-BR: Exemplar não devolvido: consulte a equipe para obter informações

en: Item checked in
pt-BR: Exemplar devolvido em

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
pt-BR: Você entrou como %s.

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
pt-BR: Uma taxa de reserva foi cobrada em sua conta pela coleta desse exemplar.

en: Sorry
pt-BR: Desculpe

en: The userid
pt-BR: O ID do usuário

en: was not found in the database. Please try again.
pt-BR: não foi encontrado no banco de dados. Por favor, tente novamente.

en: Check out, return, or renew an item:
pt-BR: Empréstimo, devolução ou renovação do exemplar:

en: Check out or renew an item:
pt-BR: Emprestar ou renovar um exemplar:

en: Scan a new item or enter its barcode:
pt-BR: Busque um novo exemplar ou digite seu código de barras:

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
pt-BR: Emprestados (%s)

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
pt-BR: %s Reservas (%s)

note: %1$s:  new_issue.item.biblio.title | html %2$s:  new_issue.item.barcode | html %3$s:  IF new_issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = new_issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | ht
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
pt-BR: %s (%s). %s %s %s. %s Vencimento em %s

en: Checked out:
pt-BR: Emprestado:

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
pt-BR: Empréstimos para %s

en: Checked out on
pt-BR: Emprestado em

en: NEW
pt-BR: NOVO

en: Issue renews
pt-BR: Emissão renova

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
pt-BR: Este é um empréstimo no local, não pode ser renovado.

en: This item cannot yet be renewed.
pt-BR: Este exemplar ainda não pode ser renovado.

en: No renewals allowed
pt-BR: Sem renovações restantes

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
pt-BR: Devolver exemplar

en: This item is scheduled for automatic renewal
pt-BR: Este exemplar está programado para renovação automática

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
pt-BR: %sSim%sNão%s

en: Show your checkouts
pt-BR: Mostrar seus empréstimos

en: You currently have nothing checked out.
pt-BR: Você atualmente não tem nada emprestado.

en: You currently have no pending holds.
pt-BR: Atualmente, você não tem reservas pendentes.

en: Please enter your card number:
pt-BR: Digite o número do seu cartão:

note: SCRIPT
en: End session
pt-BR: Encerrar sessão

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
pt-BR: Imprimir recibo e encerrar sessão

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
pt-BR: Você gostaria de imprimir um recibo?

en: Search suggestions
pt-BR: Pesquisar sugestões

en: Suggestions
pt-BR: Sugestões

en: Did you mean:
pt-BR: Você quis dizer:

en: Sorry, no suggestions.
pt-BR: Desculpe, sem sugestões.

en: MARC Card View
pt-BR: Visualização Cartão MARC

en: MARC View
pt-BR: Visualização MARC
