Koha 23.11.08.001 - en to pt-PT translation catalogue (1936 entries)

en: Show coded information filters
pt-PT: Mostrar filtros de informação codificada

en: Hide coded information filters
pt-PT: Esconder filtros de informação codificada

en: Coded fields
pt-PT: Campos codificados

en: Audience:
pt-PT: Audiência:

en: Any
pt-PT: Qualquer

en: juvenile, general
pt-PT: juvenil, geral

en: pre-primary (0-5)
pt-PT: pré-escolar (0-5)

en: primary (5-8)
pt-PT: primária (5-8)

en: children (9-14)
pt-PT: infantil (9-14)

en: young adult
pt-PT: jovem adulto

en: adult, serious
pt-PT: adulto, público especializado

en: adult, General
pt-PT: adulto, Geral

en: unknown
pt-PT: desconhecido

en: Physical presentation:
pt-PT: Apresentação física:

en: regular print
pt-PT: impressão normal

en: large print
pt-PT: impressão larga

en: newspaper format
pt-PT: formato de jornal

en: Braille or Moon script
pt-PT: Braille ou Moon script

en: microprint
pt-PT: micro-impressão

en: hand-written
pt-PT: manuscrito

en: multimedia
pt-PT: multimédia

en: mini-print
pt-PT: mini-impressão

en: electronic resource
pt-PT: recurso electrónico

en: microform
pt-PT: microforma

en: other form of textual material
pt-PT: outra forma de material

en: Literary genre:
pt-PT: Forma literária:

en: fiction
pt-PT: ficção

en: essays
pt-PT: ensaios

en: humour, satire
pt-PT: humor, sátira

en: letters
pt-PT: cartas

en: short stories
pt-PT: contos

en: poetry
pt-PT: poesia

en: speeches, oratory
pt-PT: discursos, oratória

en: libretto
pt-PT: libreto

en: not a literary text
pt-PT: texto não literário

en: multiple/other literary forms
pt-PT: formas múltiplas ou outras formas literárias

en: Biography:
pt-PT: Biografia:

en: not a biography
pt-PT: texto não biográfico

en: autobiography
pt-PT: autobiografia

en: individual biography
pt-PT: biografia individual

en: collective biography
pt-PT: biografia colectiva

en: contains biographical data
pt-PT: contém informação biográfica

en: Illustration:
pt-PT: Ilustração:

en: illustrations
pt-PT: ilustrações

en: maps
pt-PT: mapas

en: portraits
pt-PT: retratos

en: charts
pt-PT: gráficos

en: plans
pt-PT: planos

en: plates
pt-PT: placas

en: music
pt-PT: música

en: facsimiles
pt-PT: fac-símiles

en: coats of arms
pt-PT: brasões de armas

en: genealogical tables
pt-PT: tabelas genealógicas

en: forms
pt-PT: formulários

en: samples
pt-PT: amostras

en: sound recordings
pt-PT: registos sonoros

en: transparencies
pt-PT: transparências

en: illuminations
pt-PT: iluminuras

en: no illustrations
pt-PT: sem ilustrações

en: Content:
pt-PT: Conteúdo:

en: bibliography
pt-PT: bibliografia

en: catalogue
pt-PT: catálogo

en: index
pt-PT: índice

en: abstract
pt-PT: resumo

en: dictionary
pt-PT: dicionário

en: encyclopaedia
pt-PT: enciclopédia

en: directory
pt-PT: directoria

en: project description
pt-PT: descrição do projecto

en: statistics
pt-PT: estatísticas

en: programmed text books
pt-PT: livro de texto programado

en: patent
pt-PT: patente

en: standard
pt-PT: norma

en: dissertation or thesis
pt-PT: dissertação ou tese

en: laws and legislation
pt-PT: leis e legislação

en: numeric table
pt-PT: tabela numérica

en: technical report
pt-PT: relatório técnico

en: examination paper
pt-PT: questionário para exame

en: literature surveys/reviews
pt-PT: ensaios literários/revisões

en: treaties
pt-PT: tratados

en: cartoons or comic strips
pt-PT: banda desenhada

en: dissertation or thesis (revised)
pt-PT: dissertação ou tese (revista)

en: religious text
pt-PT: texto religioso

en: other
pt-PT: outro

en: Video types:
pt-PT: Tipos de vídeo:

en: motion picture
pt-PT: imagem em movimento

en: visual projection
pt-PT: projecção visual

en: video recording
pt-PT: registo vídeo

en: Serials
pt-PT: Periódicos

en: Serial type:
pt-PT: Tipo de periódico:

en: Any type
pt-PT: Qualquer tipo

en: Periodical
pt-PT: Periódico

en: Monographic series
pt-PT: Coleção monográfica

en: Newspaper
pt-PT: Jornal

en: Updating loose-leaf
pt-PT: Folha-solta em atualização

en: Database
pt-PT: Base de dados

en: Updating website
pt-PT: Website em atualização

en: Other
pt-PT: Outros

en: Periodicity:
pt-PT: Periodicidade:

en: Daily
pt-PT: Diário

en: Semiweekly
pt-PT: Bisemanal

en: Weekly
pt-PT: Semanal

en: Biweekly
pt-PT: Bisemanal

en: Semimonthly
pt-PT: Bimensal

en: Monthly
pt-PT: Mensal

en: Bimonthly
pt-PT: Bimensal

en: Quarterly
pt-PT: Trimestrais

en: Three times a year
pt-PT: Três vezes por ano

en: Semiannual
pt-PT: Semestral

en: Annual
pt-PT: Anual

en: Biennial
pt-PT: Bienal

en: Triennial
pt-PT: Trienal

en: Three times a week
pt-PT: Três vezes por semana

en: Three times a month
pt-PT: Três vezes por mês

en: Without periodicity
pt-PT: Sem periodicidade

en: Unknown
pt-PT: Desconhecido

en: Regularity:
pt-PT: Regularidade:

en: Any regularity
pt-PT: Qualquer regularidade

en: normalised irregular
pt-PT: irregular normalizado

en: Picture
pt-PT: Imagem

en: collage
pt-PT: colagem

en: drawing
pt-PT: desenho

en: painting
pt-PT: pintura

en: photomechanical reproduction
pt-PT: reprodução fotomecânica

en: photonegative
pt-PT: negativo fotográfico

en: photoprint
pt-PT: fotocópia

en: picture
pt-PT: imagem

en: print
pt-PT: impressão

en: technical drawing
pt-PT: desenho técnico

en: other non-projected graphic type
pt-PT: outro material gráfico não-projectável

en: canvas
pt-PT: tela

en: bristol board
pt-PT: cartolina

en: cardboard/illustration board
pt-PT: cartão/placa de ilustração

en: glass
pt-PT: vidro

en: plaster
pt-PT: gesso

en: hardboard
pt-PT: cartão prensado

en: porcelaine
pt-PT: porcelana

en: stone
pt-PT: pedra

en: wood
pt-PT: madeira

en: mixed collection
pt-PT: coleção mista

en: synthetics
pt-PT: sintéticos

en: skin
pt-PT: película

en: textile
pt-PT: têxtil

en: paper
pt-PT: papel

en: others
pt-PT: outros

en: UNIMARC field 100 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 100

en: Date entered on file
pt-PT: Data do ficheiro

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
pt-PT: Tipo de data de publicação: Datas de publicação 1 e 2

en: Non required value
pt-PT: Valor não necessário

en: a - currently published continuing resource
pt-PT: a - recurso contínuo corrente

en: b - continuing resource no longer being published
pt-PT: b - recurso contínuo já findo

en: c - continuing resource of unknown status
pt-PT: c - recurso contínuo de estado desconhecido

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
pt-PT: d - monografia completa publicada num único ano

en: e - reproduction of a document
pt-PT: e - reprodução de um documento

en: f - monograph, date of publication uncertain
pt-PT: f - monografia, data de publicação incerta

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
pt-PT: g - monografia cuja publicação continua por mais de um ano

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
pt-PT: h - monografia com datas de publicação e de direitos de autor/privilégios

en: i - monograph with both release/issue date and production date
pt-PT: i - monografia com datas de distribuição e de produção

en: j - document with detailed date of publication
pt-PT: j - documento com data detalhada de publicação

en: k - monograph with both publication date and print date
pt-PT: k - monografia publicada num determinado ano e impressa num outro ano

en: u - Unknown publication date
pt-PT: u - Data de publicação desconhecida

en: Publication date 1
pt-PT: Data de publicação 1

en: Publication Date 2
pt-PT: Data de publicação 2

en: Target audience code
pt-PT: Código de audiência 1

en: |- Filling character
pt-PT: |- Carácter de preenchimento

en: a- juvenile, general
pt-PT: a- juvenil, geral

en: b- pre-primary, ages 0-5
pt-PT: b- pré-primária, idades 0-5

en: c- primary, ages 5-10
pt-PT: c- primária, idades 5-10

en: d- children, ages 9-14
pt-PT: d- infantil, idades 9-14

en: e- young adult, ages 14-20
pt-PT: e- jovem adulto, idades 14-20

en: k- adult, serious
pt-PT: k- adulto, público especializado

en: m- adult, general
pt-PT: m- adulto, geral

en: u- unknown
pt-PT: u- desconhecido

en: Target audience code 2
pt-PT: Código de audiência 2

en: Target audience code 3
pt-PT: Código de audiência 3

en: a- juvenile, general
pt-PT: a- juvenil, geral

en: Government publication
pt-PT: Publicação governamental

en: a- federal/national
pt-PT: a- federal/nacional

en: b- state/province
pt-PT: b- estado/província

en: c- county/department
pt-PT: c- condado/departamento

en: d- local(municipal, etc.)
pt-PT: d- local (municipal, etc.)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
pt-PT: e- multi-local (departamentos interestatais, etc., abaixo do nível nacional)

en: f- intergovernmental
pt-PT: f- intergovernemental

en: g- government in exile or clandestine
pt-PT: g- governo no exílio ou clandestino

en: h- level not determined
pt-PT: h- nível não determinado

en: y- not a government publication
pt-PT: y- não é uma publicação oficial

en: z- Other
pt-PT: z- Outro

en: Modified record code
pt-PT: Código de registo modificado

en: 0- unmodified record
pt-PT: 0- registo não modificado

en: 1- modified record
pt-PT: 1- registo modificado

en: Language of cataloguing (mandatory)
pt-PT: Idioma da catalogação (obrigatório)

en: Transliteration code
pt-PT: Código de transliteração

en: a- ISO transliteration scheme
pt-PT: a- Esquema de transliteração ISO

en: b- other
pt-PT: b- outro

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
pt-PT: c- transliterações múltiplas: ISO ou outros esquemas

en: g- ALA-LC Romanization Tables
pt-PT: g- Tabelas de romanização ALA-LC

en: h- DIN transliteration scheme
pt-PT: h- Esquema de transliteração DIN

en: y- no transliteration scheme used
pt-PT: y- não foi usado esquema de transliteração

en: Character sets (mandatory) 1
pt-PT: Conjunto de caracteres (obrigatório) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
pt-PT: 01- ISO 646, versão IRV (conjunto latino básico)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
pt-PT: 02- Registo ISO # 37 (conjunto básico Cirílico)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
pt-PT: 03- ISO 5426 (conjunto Latino expandido)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
pt-PT: 04- ISO 5427 (conjunto Cirílico expandido)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
pt-PT: 05- ISO 5428 (conjunto Grego)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
pt-PT: 06- ISO 6438 (conjunto de caracteres africanos codificados)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
pt-PT: 07- ISO 10586 (conjunto Georgiano)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
pt-PT: 08- ISO 8957 (conjunto Hebraico) Tabela 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
pt-PT: 09- ISO 8957 (conjunto hebraico) Tabela 2

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
pt-PT: 11- ISO 5426-2 (caracteres latinos usados em línguas europeias minoritárias e tipografia obsoleta)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
pt-PT: 50- ISO 10646 Nível 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
pt-PT: 50- ISO 10646 Nível 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
pt-PT: Conjunto de caracteres (obrigatório) 2

en: non required value
pt-PT: valor não requerido

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
pt-PT: 11- ISO 5426-2 (caracteres latinos usados em línguas europeias minoritárias e tipografia obsoleta)

en: Additional character sets
pt-PT: Conjunto adicional de caracteres

en: Script of title
pt-PT: Alfabeto da catalogação

en: ba- Latin
pt-PT: ba- Latino

en: ca- Cyrillic
pt-PT: ca- Cirílico

en: da- Japanese - script unspecified
pt-PT: da- Japonês - alfabeto não especificado

en: db- Japanese - Kanji
pt-PT: db- Japonês - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
pt-PT: dc- Japonês - Kana

en: ea- Chinese
pt-PT: ea- Chinês

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
pt-PT: eb- Chinês - Ideogramas Han (versão simplificada)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
pt-PT: ec- Chinês - Ideogramas Han (versão tradicional)

en: ed- Mongolian
pt-PT: ed- Mongol

en: fa- Arabic
pt-PT: fa- Árabe

en: ga- Greek
pt-PT: ga- Grego

en: ha- Hebrew
pt-PT: ha- Hebraico

en: ia- Thai
pt-PT: ia- Tailandês

en: ib- Burmese
pt-PT: ib- Birmanês

en: ic- Khmer (Cambodian)
pt-PT: ic- Khmer (Cambojano)

en: jb- Bengalese
pt-PT: jb- Bengalês

en: jf- Tibetan
pt-PT: jf- Tibetano

en: jg- Newars' writing
pt-PT: jg- A escrita de Newars

en: ka- Korean
pt-PT: ka- Coreano

en: ld- Sinhala (Singhalese)
pt-PT: ld- Sinhala (cingalês)

en: ma- Georgian
pt-PT: ma- Georgiano

en: mb- Armenian
pt-PT: mb- Armeniano

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
pt-PT: na- Etíope (Ge'ez)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
pt-PT: nb- Tifinagh (alfabeto berbere)

en: oa- Syriac
pt-PT: oa- Siríaco

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
pt-PT: pa- Hieróglifos (Egito)

en: zz- Other
pt-PT: zz- Outro

note: INPUT type=button
en: Save
pt-PT: Guardar

en: Cancel
pt-PT: Anular

en: States of authority heading code
pt-PT: Código do estado do ponto de acesso autorizado

en: a - established
pt-PT: a - estabelecido

en: c - provisional
pt-PT: c - provisório

en: x - not applicable
pt-PT: x - não aplicável

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
pt-PT: ISO 10646 Nível 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
pt-PT: Direção da escrita da catalogação

en: 0 - left to right
pt-PT: 0 - da esquerda para a direita

en: 1 - right to left
pt-PT: 1 - da direita para a esquerda

en: UNIMARC field 105 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 105

en: Illustration codes 1:
pt-PT: Códigos de ilustração 1:

en: a - illustrations
pt-PT: a - ilustrações

en: b - maps
pt-PT: b - mapas

en: c - portraits
pt-PT: c - retratos

en: d - charts
pt-PT: d - gráficos

en: e - plans
pt-PT: e - plantas

en: f - plates
pt-PT: f - placas

en: g - music
pt-PT: g - música

en: h - facsimiles
pt-PT: h - fac-símiles

en: i - coats of arms
pt-PT: i - brasões de armas

en: j - genealogical tables
pt-PT: j - tabelas genealógicas

en: k - forms
pt-PT: k - formulários

en: l - samples
pt-PT: I - amostras

en: m - sound recordings
pt-PT: m - registos sonoros

en: n - transparencies
pt-PT: n - transparências

en: o - illuminations
pt-PT: o - iluminuras

en: y - no illustrations
pt-PT: y - sem ilustrações

en: Illustration codes 2:
pt-PT: Códigos de ilustração 2:

en: i - coats of arm
pt-PT: i - brasões de armas

en: Illustration codes 3:
pt-PT: Códigos de ilustração 3:

en: y - no illustration
pt-PT: y - sem ilustração

en: Illustration codes 4:
pt-PT: Códigos de ilustração 4:

en: Form of contents codes 1:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 1:

en: a - bibliography
pt-PT: a - bibliografia

en: b - catalogue
pt-PT: b - catálogo

en: c - index
pt-PT: c - índice

en: d - abstract or summary
pt-PT: d - resumo ou sumário

en: e - dictionary
pt-PT: e - dicionário

en: f - encyclopaedia
pt-PT: f - enciclopédia

en: g - directory
pt-PT: g - directório

en: h - project description
pt-PT: h - descrição do projecto

en: i - statistics
pt-PT: i - estatísticas

en: j - programmed text book
pt-PT: j - livro de ensino programado

en: k - patent
pt-PT: k - patente

en: l - standard
pt-PT: l - norma

en: m - dissertation or thesis (original)
pt-PT: m - dissertação ou tese (original)

en: n - laws and legislation
pt-PT: n - leis e legislação

en: o - numeric table
pt-PT: o - tabela numérica

en: p - technical report
pt-PT: p - relatório técnico

en: q - examination paper
pt-PT: q - questionário para exame

en: r - literature surveys/reviews
pt-PT: r - ensaios literários/opiniões

en: s - treaties
pt-PT: s - tratados

en: t - cartoons or comic strips
pt-PT: t - desenhos animados ou banda desenhada

en: v - dissertation or thesis (revised)
pt-PT: v - dissertações ou teses (revistas)

en: w - religious text
pt-PT: w - texto religioso

en: z - other
pt-PT: z - outro

en: Form of contents codes 2:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 2:

en: Form of contents codes 3:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 3:

en: Form of contents codes 4:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 4:

en: Conference or meeting code:
pt-PT: Código de conferência ou encontro:

en: 0- not a conference publication
pt-PT: 0- não é uma publicação de conferência

en: 1- conference publication
pt-PT: 1- publicação de uma conferência

en: Festschrift indicator:
pt-PT: Indicador de Festschrift:

en: 0 - not a festschrift
pt-PT: 0 - não é um festschrift

en: 1 - festschrift
pt-PT: 1 - Festschrift

en: Index indicator
pt-PT: Indicador de índice

en: 0 - no index
pt-PT: 0 - não tem índice

en: 1 - index present
pt-PT: 1 - tem índice

en: Literature code
pt-PT: Código de literatura

en: a - fiction
pt-PT: a - ficção

en: c - essays
pt-PT: c - ensaios

en: d - humour, satire
pt-PT: d - humor, sátira

en: e - letters
pt-PT: e - cartas

en: f - short stories
pt-PT: f - contos

en: g - poetry
pt-PT: g - poesia

en: h - speeches, oratory
pt-PT: h - discursos, oratória

en: i - booklet
pt-PT: i - libreto

en: y - not a literary text
pt-PT: y - não é um texto literário

en: z - multiple or other literary forms
pt-PT: z - múltiplos ou outros formulários literários

en: Biography code
pt-PT: Código de biografia

en: y - not biographical
pt-PT: y - não biográfico

en: a - autobiography
pt-PT: a- autobiografia

en: b - individual biography
pt-PT: b - biografia individual

en: c - collective biography
pt-PT: c - biografia colectiva

en: d - contains biographical information
pt-PT: d - contém informação biográfica

en: UNIMARC field 106 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 106

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
pt-PT: Forma do item: Dados codificados: apresentação (não repetível)

en: handwritten
pt-PT: manuscrito

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
pt-PT: multimédia (ex.: um item em impressão normal com um suplemento em microfichas)

en: electronic
pt-PT: electrónico

en: other form of material
pt-PT: outra forma de material

en: UNIMARC field 110 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 110

en: Type of continuing resource designator
pt-PT: Indicação do tipo de recurso contínuo

en: periodical
pt-PT: periódico

en: monographic series
pt-PT: coleção monográfica

en: newspaper
pt-PT: jornal

en: updating loose-leaf
pt-PT: folha-solta em atualização

en: updating database
pt-PT: base de dados em atualização

en: updating website
pt-PT: website em atualização

en: blog
pt-PT: blogue

en: repository
pt-PT: repositório

en: journal
pt-PT: jornal

en: magazine
pt-PT: revista

en: newsletter
pt-PT: boletim de notícias

en: Frequency of issue
pt-PT: Periodicidade de publicação

en: daily
pt-PT: diário

en: semiweekly (twice a week)
pt-PT: bissemanal (duas vezes por semana)

en: weekly
pt-PT: semanal

en: biweekly (every two weeks)
pt-PT: quinzenal (de duas em duas semanas)

en: semimonthly (twice a month)
pt-PT: quinzenal (duas vezes por mês)

en: monthly
pt-PT: mensal

en: bimonthly (every two months)
pt-PT: bimestral (de dois em dois meses)

en: quarterly
pt-PT: trimestral

en: three times a year
pt-PT: três vezes ao ano

en: semiannual (twice a year)
pt-PT: semestral (duas vezes por ano)

en: annual
pt-PT: anual

en: biennial (every two years)
pt-PT: bienal (de dois em dois anos)

en: triennial (every three years)
pt-PT: trienal (a cada três anos)

en: three times a week
pt-PT: três vezes por semana

en: three times a month
pt-PT: três vezes por mês

en: continuously updated
pt-PT: actualização contínua

en: no frequency (i.e. irregular)
pt-PT: sem periodicidade (irregular)

en: Regularity
pt-PT: Regularidade

en: not known
pt-PT: desconhecida

en: Type of material code
pt-PT: Código do tipo de material

en: abstract or summary
pt-PT: resumo ou sumário

en: yearbook
pt-PT: anuário

en: programmed texts
pt-PT: textos programados

en: reviews
pt-PT: revisões

en: law reports and digests
pt-PT: relatórios e compêndios legais

en: legal articles
pt-PT: artigos legais

en: legal cases and case notes
pt-PT: processos legais e notas de casos

en: biography
pt-PT: biografia

en: other kinds of contents
pt-PT: outros tipos de conteúdo

en: Nature of contents code
pt-PT: Código de natureza do conteúdo

en: Conference publication indicator
pt-PT: Indicador de publicação de conferência

en: not a conference publication
pt-PT: não é uma publicação de conferência

en: conference publication
pt-PT: publicação de conferência

en: Title-page availability code
pt-PT: Código de disponibilidade de página de título

en: in last issue of volume - loose
pt-PT: no último fascículo do volume - solto

en: in last issue of volume - attached
pt-PT: no último fascículo do volume - preso

en: in first issue of next volume - loose
pt-PT: no primeiro fascículo do volume seguinte - solto

en: in first issue of next volume - attached
pt-PT: no primeiro fascículo do volume seguinte - preso

en: published separately - free upon request
pt-PT: publicado separadamente - gratuito a pedido

en: published separately-free - sent automatically
pt-PT: publicado separadamente - gratuito - enviado automaticamente

en: published separately - purchase-request
pt-PT: publicado separadamente - compra a pedido

en: unknown at time of record creation
pt-PT: desconhecido aquando da criação do registo

en: not applicable
pt-PT: não aplicável

en: no title-page issued
pt-PT: não se publica página de título

en: Index availability code
pt-PT: Código de disponibilidade de índice

en: each issue contains an index to its own contents - loose
pt-PT: cada fascículo contém um índice do seu conteúdo - solto

en: in last issue of volume-loose - separately paged
pt-PT: no último fascículo do volume - solto - com paginação independente

en: in last issue of volume - unpaged
pt-PT: no último fascículo do volume - não paginado

en: in first issue of next volume loose - separately paged
pt-PT: no primeiro fascículo do volume seguinte - solto - com paginação independente

en: in first issue of next volume loose - unpaged
pt-PT: no primeiro fascículo do volume seguinte - solto - não paginado

en: published separately free - sent automatically
pt-PT: publicado separadamente - gratuito - enviado automaticamente

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
pt-PT: publicado separadamente - encadernação do editor - gratuito - enviado automaticamente

en: published separately-bound from publisher - free upon request
pt-PT: publicado separadamente - encadernação do editor - gratuito a pedido

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
pt-PT: publicado separadamente - encadernação do editor - compra a pedido

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
pt-PT: este recurso contínuo é um suplemento ou subsérie, indexado no recurso contínuo principal

en: index is not available
pt-PT: índice não disponível

en: Cumulative index availability code
pt-PT: Código de disponibilidade de índice cumulativo

en: no cumulative index or table of contents
pt-PT: sem índice cumulativo ou tabela de conteúdos

en: cumulative index or table of contents available
pt-PT: índice cumulativo ou tabela de conteúdos disponível

en: UNIMARC field 115a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 115a

en: Type of material
pt-PT: Tipo de material

en: videorecording
pt-PT: gravação de vídeo

en: Length
pt-PT: Tamanho

en: Colour indicator
pt-PT: Indicar de cor

en: black and white
pt-PT: preto e branco

en: colour
pt-PT: cor

en: combination of black and white and colour
pt-PT: combinação de preto e branco e cor

en: other (sepia, tinted, etc.)
pt-PT: outro (sépia, tintado, etc.)

en: Sound indicator
pt-PT: Indicador de som

en: sound on medium
pt-PT: som na película

en: soundtrack separate
pt-PT: banda sonora separada

en: no sound
pt-PT: sem som

en: Media for sound
pt-PT: Suporte do som

en: optical sound track on motion picture film
pt-PT: banda sonora óptica na película cinematográfica

en: magnetic sound track on motion picture film
pt-PT: banda sonora magnética na pelicula cinematográfica

en: magnetic audio tape in cartridge
pt-PT: fita audiomagnética em cartucho

en: sound disc
pt-PT: disco de som

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
pt-PT: banda sonora óptica e magnética na película cinematográfica

en: videotape
pt-PT: fita de vídeo

en: videodisc
pt-PT: disco de vídeo

en: magnetic audio tape on reel
pt-PT: fita audiomagnética em bobina

en: magnetic audio tape in cassette
pt-PT: fita audiomagnética em cassete

en: Width or dimensions
pt-PT: Largura ou dimensões

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => Super 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
pt-PT: Filmes e diafilmes => 70 mm

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
pt-PT: Diapositivos 2 1/4 x 2 1/4 pol. (5.5 x 5.5 cm)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
pt-PT: Diapositivos 2 x 2 pol. (5 x 5 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
pt-PT: Fita de vídeo 1/4 pol. (2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
pt-PT: Fita de vídeo 1/4 pol. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
pt-PT: Fita de vídeo 1/2 pol. (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
pt-PT: Fita de vídeo 1/2 pol. (1 1/3 cm)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
pt-PT: Fita de vídeo 1 pol. (2 1/2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
pt-PT: Fita de vídeo 2 pol. (5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
pt-PT: Transparências 8 x 10 pol. (20 x 26 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
pt-PT: Transparências 4 x 5 pol. (10 x 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
pt-PT: Transparências 5 x 7 pol. (12.5 x 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
pt-PT: Transparências 7 x 7 pol. (17.5 x 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
pt-PT: Transparências 8 x 8 pol. (20 x 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
pt-PT: Transparências 9 x 9 pol. (22.5 x 22.5 cm)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
pt-PT: Transparências 10 x 10 pol. (25 x 25 cm)

en: Form of release - visual projection, motion picture
pt-PT: Forma de apresentação - projecção visual, filme

en: film reel
pt-PT: bobina de filme

en: film cartridge
pt-PT: cartucho de filme

en: film cassette
pt-PT: cassete de filme

en: other film type
pt-PT: outro tipo de filme

en: filmstrip cartridge
pt-PT: cartucho de fita do filme

en: filmslip
pt-PT: filme

en: other filmstrip type
pt-PT: outro tipo de película de filme

en: film strip roll
pt-PT: diafilme em rolo

en: slide, slide set, stereograph
pt-PT: diapositivo, série de diapositivos, estereografia

en: transparency
pt-PT: transparência

en: not a motion picture or visual projection
pt-PT: não é filme nem projecção visual

en: other forms of release
pt-PT: outras formas de apresentação

en: Technique - videorecording, motion picture
pt-PT: Técnica - registo vídeo, filme

en: animation
pt-PT: animação

en: live action
pt-PT: ação ao vivo

en: animation and live action
pt-PT: animação e ação ao vivo

en: unspecified/unknown
pt-PT: não especificado/desconhecido

en: not a motion picture or video recording
pt-PT: não é filme nem vídeo

en: Presentation format - motion picture
pt-PT: Formato de apresentação - filme

en: standard sound aperture (reduced format)
pt-PT: formato normalizado com som (formato reduzido)

en: non-anamorphic (wide screen)
pt-PT: não anamórfico (ecrã panorâmico)

en: anamorphic (wide screen)
pt-PT: anamórfico (ecrã panorâmico)

en: standard silent aperture
pt-PT: formato normalizado mudo

en: other wide screen format
pt-PT: outro formato de ecrã panorâmico

en: not a motion picture
pt-PT: não é filme

en: Accompanying material 1
pt-PT: Material acompanhante 1

en: stills
pt-PT: imagens

en: script material
pt-PT: material de script

en: posters
pt-PT: cartazes

en: programmes and pressbooks
pt-PT: programas e cadernos de imprensa

en: lobby cards
pt-PT: cartazes de átrio

en: instructional materials
pt-PT: materiais de instrução

en: score or other music format
pt-PT: partitura ou outro formato de música

en: set or costume designs
pt-PT: esboços de cenários ou guarda-roupa

en: other accompanying material
pt-PT: outro material acompanhante

en: Accompanying material 2
pt-PT: Material acompanhante 2

en: Accompanying material 3
pt-PT: Material acompanhante 3

en: Accompanying material 4
pt-PT: Material acompanhante 4

en: Form of release - videorecording
pt-PT: Forma de apresentação - registo vídeo

en: videocartridge
pt-PT: cartucho de vídeo

en: videocassette
pt-PT: cassete de vídeo

en: videoreel
pt-PT: rolo de vídeo

en: electronic videorecording (EVR)
pt-PT: registo de vídeo electrónico

en: not a videorecording
pt-PT: não é um registo vídeo

en: other videotype
pt-PT: outro tipo de registo de vídeo

en: Presentation format - videorecording
pt-PT: Formato de apresentação - registo vídeo

en: Beta
pt-PT: Beta (videocassete)

en: VHS
pt-PT: VHS (videocassete)

en: U-matic
pt-PT: U-Matic (videocassete)

en: EIAJ (reel)
pt-PT: EIAJ (bobina)

en: Type C (reel)
pt-PT: Tipo C (bobina)

en: Quadruplex (reel)
pt-PT: Quadruplex (bobina)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
pt-PT: Videodisco laser óptico (refletivo)

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
pt-PT: CDE videodisco (disco de capacidade electrónica)

en: V2000 (videocassette)
pt-PT: V2000 (videocassete)

en: Video8 (videocassette)
pt-PT: Video8 (videocassete)

en: DVD-Video
pt-PT: DVD-video

en: Base of emulsion material - visual projection
pt-PT: Base do material de emulsão - projecção visual

en: safety film
pt-PT: filme de segurança

en: film base other than safety film
pt-PT: outro filme base que não o filme de segurança

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
pt-PT: sintéticos (plástico, vinil, etc.)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
pt-PT: coleção mista (contendo mais de que uma película base)

en: not a visual projection
pt-PT: não é uma projecção visual

en: Secondary support material - visual projection
pt-PT: Suporte material secundário - projecção visual

en: cardboard
pt-PT: cartão, cartolina

en: metall
pt-PT: metal

en: metal and glass
pt-PT: metal e vidro

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
pt-PT: sintéticos (plástico, vinil, etc.) e vidro

en: not present (no secondary support)
pt-PT: não está presente (não tem suporte secundário)

en: Broadcast standard - videorecording
pt-PT: Sistema de emissão - registo de vídeo

en: 525 (e.g. NTSC)
pt-PT: 525 (ex.: NTSC)

en: UNIMARC field 115b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 115b

en: Generation
pt-PT: Geração

en: master
pt-PT: matriz

en: duplicate
pt-PT: duplicado

en: reference print/viewing copy
pt-PT: cópia de referência/cópia de visionamento

en: Production elements
pt-PT: Elementos de produção

en: workprint
pt-PT: cópia de trabalho

en: trims
pt-PT: encadeados

en: outtakes
pt-PT: material desperdiçado

en: rushes
pt-PT: diárias

en: mixing tracks
pt-PT: faixas de mistura

en: title bands/intertitle rolls
pt-PT: genérico/bobinas intertítulos

en: production rolls
pt-PT: bobinas de produção

en: Refined categories of colour for moving pictures
pt-PT: Categorias de cor para filmes

en: 3 layer colour
pt-PT: 3 níveis de cor

en: 2 colour, single strip
pt-PT: 2 cores, banda simples

en: undetermined 2 colour
pt-PT: 2 cores indeterminadas

en: undetermined 3 colour
pt-PT: 3 cores indeterminadas

en: 3 strip colour
pt-PT: 3 bandas de cor

en: 2 strip colour
pt-PT: 2 bandas de cor

en: red strip
pt-PT: banda vermelha

en: blue or green strip
pt-PT: banda azul ou verde

en: cyan strip
pt-PT: banda cíano

en: magenta strip
pt-PT: banda magenta

en: yellow strip
pt-PT: banda amarela

en: sepia tone
pt-PT: tonalidade sépia

en: other tone
pt-PT: outra tonalidade

en: tint
pt-PT: pintura

en: tinted and toned
pt-PT: tintado e matizado

en: stencil colour
pt-PT: colorido a lápis

en: handcoloured
pt-PT: colorido manualmente

en: not applicable (item not a colour film)
pt-PT: não aplicável (não é um filme colorido)

en: Film emulsion (polarity)
pt-PT: Emulsão da película (polaridade)

en: positive
pt-PT: positivo

en: negative
pt-PT: negativo

en: Film base
pt-PT: Base da película

en: safety (triacetate)
pt-PT: filme de segurança (triacetato)

en: nitrate
pt-PT: nitrato

en: safety (diacetate)
pt-PT: filme de segurança (diacetato)

en: polyester base (e.g. ester)
pt-PT: base de poliéster (ex.: éster)

en: mixed base (nitrate and safety)
pt-PT: base mista (nitrato e segurança)

en: Kind of sound for moving images
pt-PT: Tipo de som para imagens em movimento

en: monaural
pt-PT: mono

en: stereophonic
pt-PT: estereofónico

en: multichannel, surround or quadraphonic
pt-PT: multicanal, circundante ou quadrafónico

en: mixed
pt-PT: misto

en: not applicable (item is silent)
pt-PT: não aplicável (item mudo)

en: Kind of film stock or print
pt-PT: Tipo de película para armazenagem ou impressão

en: imbibition dye transfer
pt-PT: imbibição à transferência por corantes

en: three layer stock
pt-PT: três camadas de armazenagem

en: three layer stock (low fade)
pt-PT: três camadas de armazenagem (desvanecido)

en: duplitised stock
pt-PT: duplicação de armazenagem

en: not applicable (not a colour film)
pt-PT: não aplicável (não é um filme colorido)

en: Deterioration stage
pt-PT: Estado de deterioração

en: nitrate - suspicious odour
pt-PT: nitrato - odor suspeito

en: nitrate - pungent odour
pt-PT: nitrato - odor acre

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
pt-PT: nitrato - acastanhado, descolorido, desvanecido, empoeirado

en: nitrate - sticky
pt-PT: nitrato - pegajoso

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
pt-PT: nitrato - espumoso, empolado

en: nitrate - congealed
pt-PT: nitrato - coagolado

en: nitrate - powder
pt-PT: nitrato - pó

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
pt-PT: não nitrato - deterioração detectável (odor diacetato)

en: nonnitrate - advanced deterioration
pt-PT: não nitrato - deterioração avançada

en: nonnitrate - disaster
pt-PT: não nitrato - inutilizado

en: no deterioration
pt-PT: sem deterioração

en: Completeness
pt-PT: Complenitude

en: incomplete
pt-PT: incompleto

en: complete
pt-PT: completo

en: Film inspection date
pt-PT: Data inspecção do filme

en: Month
pt-PT: Mês

en: Year
pt-PT: Ano

en: UNIMARC field 116 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 116

en: Specific material designation
pt-PT: Designação de material específico

en: a- collage
pt-PT: a- colagem

en: b- drawing
pt-PT: b- desenho

en: c- painting
pt-PT: c- pintura

en: d- photomechanical reproduction
pt-PT: d- reprodução fotomecânica

en: e- photonegative
pt-PT: e- negativo fotográfico

en: f- photoprint
pt-PT: f- fotocópia

en: h- picture
pt-PT: h- imagem

en: k- technical drawing
pt-PT: k- desenho técnico

en: m- mould
pt-PT: m- mofo

en: z- other non-projected graphic type
pt-PT: z- outro tipo de gráfico não-projectado

en: Primary support material
pt-PT: Material suporte primário

en: porcelain
pt-PT: porcelana

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
pt-PT: película (couro, pergaminho, velino, etc.)

en: textiles (including man-made fibres)
pt-PT: têxteis (incluindo fibras sintéticas)

en: Secondary support material
pt-PT: Material de suporte secundário

en: no secondary support
pt-PT: sem suporte secundário

en: Colour
pt-PT: Cor

en: one-colour, monochrome
pt-PT: uma cor, monocromático

en: black-and-white
pt-PT: preto e branco

en: multicoloured
pt-PT: policromático

en: hand coloured
pt-PT: colorido manualmente

en: Techniques (drawings, paintings) 1
pt-PT: Técnicas (desenhos, pinturas) 1

en: ||- Filling characters
pt-PT: ||- Caracteres de preenchimento

en: pencil
pt-PT: lápis

en: graphite
pt-PT: grafite

en: colour pencil
pt-PT: lápis de cor

en: India ink
pt-PT: Tinta-da-china

en: lavierung India ink
pt-PT: aguada a tinta-da-Índia

en: coal
pt-PT: carvão

en: chalk
pt-PT: giz

en: black chalk
pt-PT: giz preto

en: sanguine
pt-PT: sanguínea

en: water colour
pt-PT: aguarela

en: tempera
pt-PT: têmpera

en: gouache
pt-PT: guache

en: oil
pt-PT: óleo

en: felt-tip pen
pt-PT: caneta de feltro

en: stain
pt-PT: mancha

en: charcoal
pt-PT: carvão

en: sepia
pt-PT: sépia

en: writing ink
pt-PT: tinta estilográfica

en: casein
pt-PT: caseína

en: golding
pt-PT: dourado

en: encaustic
pt-PT: encáustica

en: acrylics
pt-PT: acrílicos

en: silver point
pt-PT: ponto de prata

en: air brush
pt-PT: aerógrafo

en: Techniques (drawings, paintings) 2
pt-PT: Técnicas (desenhos, pinturas) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
pt-PT: Técnicas (desenhos, pinturas) 3

en: ||- Filling character
pt-PT: ||- Caracteres de preenchimento

en: woodcut
pt-PT: xilogravura

en: chiaroscuro woodcut
pt-PT: xilogravura

en: white-line woodcut
pt-PT: gravura a buril sobre madeira a topo

en: cameo
pt-PT: camafeu

en: heliogravure
pt-PT: heliogravura

en: chromolithography
pt-PT: cromolitografia

en: lino-cut
pt-PT: linóleo

en: etching
pt-PT: água-forte

en: lithography
pt-PT: litografia

en: photolithography
pt-PT: fotolitografia

en: zincography
pt-PT: zincografia

en: algraphy
pt-PT: algrafia

en: aquatint
pt-PT: água-tinta

en: reservage (sugar aquatint)
pt-PT: tinta de água e açúcar

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
pt-PT: água-forte com verniz mole

en: engraving
pt-PT: gravura

en: engraving in the crayon manner
pt-PT: gravura em metal na forma lápis

en: Burin
pt-PT: Buril

en: drypoint
pt-PT: ponta seca

en: mezzotinta (mezzotint)
pt-PT: maneira negra

en: Mezzoteinte
pt-PT: Maneira negra

en: monotype
pt-PT: monotipia

en: silkscreen
pt-PT: serigrafia

en: steel engraving
pt-PT: gravura sobre aço

en: infography
pt-PT: infografia

en: photocopying
pt-PT: fotocópia

en: burin engraving
pt-PT: buril

en: Functional designation
pt-PT: Indicação funcional

en: aa- architectural drawing
pt-PT: aa- desenho de arquitectura

en: ab- resource cover
pt-PT: ab- capa de recurso

en: ac- sticker
pt-PT: ac- autocolante

en: ad- poster
pt-PT: ad- cartaz

en: ae- postcard
pt-PT: ae- postal

en: af- greetings card
pt-PT: af- cartão de felicitações

en: ag- diagram
pt-PT: ag- diagrama

en: ah- playing cards
pt-PT: ah- cartas de jogar

en: ai- flash card
pt-PT: ai- ficha de visualização rápida

en: aj- ephemera
pt-PT: aj- efémera

en: an- calendar
pt-PT: an- calendário

en: as- place card
pt-PT: as- marcador de lugar

en: au- santino
pt-PT: au- santinho

en: uu- unknown
pt-PT: uu- desconhecido

en: vv- mixed
pt-PT: vv- misto

en: xx- not applicable
pt-PT: xx- não aplicável

en: zz- other
pt-PT: zz- outro

en: UNIMARC field 117 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 117

en: study kit
pt-PT: conjunto de estudo

en: laboratory and construction kits
pt-PT: conjunto de laboratório e construção

en: specimens (biological etc.)
pt-PT: espécimes (biológicas, etc.)

en: minerals
pt-PT: minerais

en: microscope slides
pt-PT: lamelas de microscópio

en: jigsaws
pt-PT: puzzles

en: tools and equipment
pt-PT: ferramentas e equipamento

en: arms
pt-PT: armas

en: containers
pt-PT: recipientes

en: furniture
pt-PT: mobiliário

en: industrial production
pt-PT: produção industrial

en: machines
pt-PT: máquinas

en: coins
pt-PT: moedas

en: medals
pt-PT: medalhas

en: jewellery
pt-PT: joalharia

en: transport
pt-PT: transporte

en: textiles
pt-PT: têxteis

en: clothes
pt-PT: vestuário

en: games and recreation
pt-PT: jogos e entretenimento

en: toys
pt-PT: brinquedos

en: dolls
pt-PT: bonecas

en: models
pt-PT: modelos

en: models for making
pt-PT: modelos de fabrico (moldes)

en: replicas
pt-PT: réplicas

en: sculptures
pt-PT: esculturas

en: design objects
pt-PT: objectos de design

en: artefacts
pt-PT: artefactos

en: terra-cotta
pt-PT: terracota

en: wax
pt-PT: cera

en: clay
pt-PT: barro

en: majolica
pt-PT: majólica

en: ceramic
pt-PT: cerâmica

en: ivory
pt-PT: marfim

en: precious stones
pt-PT: pedras preciosas

en: marble
pt-PT: mármore

en: basalt
pt-PT: basalto

en: porphyry
pt-PT: pórfiro

en: precious metals
pt-PT: metais preciosos

en: copper
pt-PT: cobre

en: plastic
pt-PT: plástico

en: Color
pt-PT: Cor

en: UNIMARC field 120 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 120

en: Color indicator
pt-PT: Indicador de Cor

en: one color
pt-PT: uma cor

en: multi-color
pt-PT: policromático

en: index or name list on cartographic item itself
pt-PT: índice ou lista de nomes do próprio item cartográfico

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
pt-PT: índice ou lista de nomes que acompanha o item cartográfico no livro...

en: index or name list present but location not specified
pt-PT: índice ou lista de nomes existente mas sem localização específica

en: no index or name lis
pt-PT: sem índice ou lista de nomes

en: Narrative text indicator
pt-PT: Indicador de texto narrativo

en: text on cartographic item itself
pt-PT: texto no próprio item cartográfico

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
pt-PT: texto que acompanha item cartográfica no folheto, panfleto...

en: no narrative tex
pt-PT: sem texto narrativo

en: Relief codes 1:
pt-PT: Códigos de relevo 1:

en: contours
pt-PT: contornos

en: continuous tone shaded relief
pt-PT: relevo contínuo em matiz sombreada

en: hypsometric tints - layer method
pt-PT: matizes hipsométricas - método das camadas

en: hachures
pt-PT: hachuras

en: bathymetry - soundings
pt-PT: batimetria - sondagens

en: form lines
pt-PT: linhas de forma

en: spot heights
pt-PT: pontos cotados

en: other methods in color
pt-PT: outros métodos de cor

en: pictorially
pt-PT: pictoricamente

en: landforms
pt-PT: modelos terrestres

en: bathymetry - isolines
pt-PT: batimetria - isolinhas

en: other methods of relief representation
pt-PT: outros métodos de representação do relevo

en: Relief codes 2:
pt-PT: Códigos de relevo 2:

en: Relief codes 3:
pt-PT: Códigos de relevo 3:

en: Relief codes 4:
pt-PT: Códigos de relevo 4:

en: Map projection
pt-PT: Projecção cartográfica

en: gnomonic
pt-PT: gnomónica

en: Lambert's azimuthal equal area
pt-PT: Área azimutal de Lambert

en: orthographic
pt-PT: ortográfica

en: azimuthal equidistant
pt-PT: azimutal equidistante

en: stereographic
pt-PT: estereográfica

en: azimuthal equal area
pt-PT: azimutal equivalente

en: azimuthal, specific type unknown
pt-PT: azimutal, de tipo específico desconhecido

en: azimuthal, other known specific type
pt-PT: azimutal, de qualquer outro tipo específico conhecido

en: Gall
pt-PT: Fel

en: Albers equal area
pt-PT: Albers área igual

en: Bonne
pt-PT: Boa

en: Lambert's conformal conict
pt-PT: Cónica conforme de Lambert

en: Lambert's conformal conic
pt-PT: Cónica conforme de Lambert

en: conic (simple)
pt-PT: cónica (simples)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
pt-PT: Cónico oblíquo bipolar conforme de Miller

en: projection of the International Map of the World
pt-PT: projecção do Mapa Internacional do Mundo

en: Tissot's conformal conic
pt-PT: Cónica conformada de Tissot

en: polyconic
pt-PT: policónica

en: conic, specific type unknown
pt-PT: cónica, de tipo específico desconhecido

en: conic, other known specific type
pt-PT: cónica, de qualquer outro tipo específico conhecido

en: armadillo
pt-PT: tatu (armadilho)

en: butterfly
pt-PT: borboleta

en: Lambert's cylindrical equal area
pt-PT: Área igual cilíndrica de Lambert

en: transverse Mercator
pt-PT: transversa de Mercator

en: Plate Carree
pt-PT: Plate Carrée

en: Oblique Mercator
pt-PT: Mercator oblíquo

en: cylindrical, specific type unknown
pt-PT: cilíndrico, tipo específico desconhecido

en: cylindrical, other known specific type
pt-PT: cilíndrico, outro tipo específico conhecido

en: Miller's bipolar
pt-PT: Bipolar de Miller

en: dimaxion
pt-PT: dimaxiónica

en: cordiform
pt-PT: cordiforme

en: polyhedric
pt-PT: poliédrica

en: type of projection unknown
pt-PT: tipo de projecção desconhecido

en: other known type
pt-PT: outro tipo conhecido

en: Prime meridian 1:
pt-PT: Meridiano de origem 1:

en: Greenwich, United Kingdom
pt-PT: Greenwich, Reino Unido

en: Amsterdam, Netherlands
pt-PT: Amesterdão, Holanda

en: Athens, Greece
pt-PT: Atenas, Grécia

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
pt-PT: Batávia (Jacarta), Indonésia

en: Berne, Switzerland
pt-PT: Berna, Suíça

en: Bogota, Colombia
pt-PT: Bogotá, Colômbia

en: Bombay, India
pt-PT: Bombaim, Índia

en: Brussels, Belgium
pt-PT: Bruxelas, Bélgica

en: Cadiz, Spain
pt-PT: Cádiz, Espanha

en: Capetown, South Africa
pt-PT: Cidade do Cabo, África do Sul

en: Copenhagen, Denmark
pt-PT: Copenhaga, Dinamarca

en: Cordoba, Argentina
pt-PT: Córdoba, Argentina

en: Ferro, Canary Islands
pt-PT: Ferro, Ilhas Canárias

en: Helsinki, Finland
pt-PT: Helsínquia, Finlândia

en: Istanbul, Turkey
pt-PT: Istambul, Turquia

en: Julianehaab, Greenland
pt-PT: Julianehaab, Gronelândia

en: Lisbon, Portugal
pt-PT: Lisboa, Portugal

en: London, United Kingdom
pt-PT: Londres, Reino Unido

en: Madras, India
pt-PT: Madrasta, Índia

en: Madrid, Spain
pt-PT: Madrid, Espanha

en: Mexico City, Mexico
pt-PT: Cidade do México, México

en: Moscow, Russia
pt-PT: Moscovo, Rússia

en: Munich, Germany
pt-PT: Munique, Alemanha

en: Naples, Italy
pt-PT: Nápoles, Itália

en: Oslo (Christiania), Norway
pt-PT: Oslo, Noruega

en: Paris, France
pt-PT: Paris, França

en: Peking, People's Republic of China
pt-PT: Pequim, China

en: Philadelphia, USA
pt-PT: Filadélfia, EUA

en: Pulkova (Leningrad), Russia
pt-PT: Pulkovo (São Petersburgo), Rússia

en: Rio de Janeiro, Brazil
pt-PT: Rio de Janeiro, Brasil

en: Rome, Italy
pt-PT: Roma, Itália

en: Stockholm, Sweden
pt-PT: Estocolmo, Suécia

en: Sydney, Australia
pt-PT: Sydney, Austrália

en: Tirana, Albania
pt-PT: Tirana, Albânia

en: Tokyo, Japan
pt-PT: Tóquio, Japão

en: Washington, DC, USA
pt-PT: Washington, DC, E.U.A.

en: Prime meridian 2:
pt-PT: Meridiano de origem 2:

en: UNIMARC field 121a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 121a

en: Physical dimension
pt-PT: Dimensões físicas

en: 2-dimensional
pt-PT: bidimensional

en: 3-dimensional
pt-PT: tridimensional

en: Primary cartographic image 1:
pt-PT: Imagem cartográfica primária 1:

en: manually and plotted
pt-PT: manualmente e por meio de restituição

en: photographically
pt-PT: fotograficamente

en: by computer
pt-PT: por computador

en: by active remote sensing technique
pt-PT: por técnicas de detecção remota activa

en: by passive remote sensing techniques
pt-PT: por técnicas de detecção remota passiva

en: Primary cartographic image 2:
pt-PT: Imagem cartográfica primária 2:

en: by active remote sensing techniques
pt-PT: por técnicas de detecção remota activa

en: Physical medium
pt-PT: Suporte físico

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
pt-PT: sintéticos (ex.: plásticos, vinil)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
pt-PT: película (ex.: pergaminho, velino)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
pt-PT: têxtil incluindo fibras têxteis sintéticas (por exemplo, seda, algodão, nylon)

en: magnetic storage medium - computer compatible
pt-PT: meio de armazenamento magnético - compatível com computador

en: magnetic storage medium - not computer compatible
pt-PT: meio de armazenamento magnético - não compatível com computador

en: tracing paper
pt-PT: papel transparente para cópia

en: other non photographic medium
pt-PT: outro meio não fotográficos

en: transparent or opaque flexible base positive
pt-PT: base flexível transparente ou opaca, positivo

en: transparent or opaque flexible base negative
pt-PT: base flexível transparente ou opaca, negativo

en: transparent or opaque non-flexible base positive
pt-PT: base não flexível transparente ou opaca, positivo

en: transparent or opaque non-flexible base negative
pt-PT: base não flexível transparente ou opaca, negativo

en: other photographic medium
pt-PT: outro meio fotográfico

en: Creation technique
pt-PT: Técnica de criação

en: manuscript
pt-PT: manuscrito

en: printing
pt-PT: impressão

en: microphotography
pt-PT: microfotografia

en: the cartographic item is not a final product
pt-PT: o item cartográfico não é um produto final

en: Form of reproduction
pt-PT: Forma de reprodução

en: by hand
pt-PT: manual

en: printed
pt-PT: impresso

en: photography
pt-PT: fotografia

en: transfer line print
pt-PT: transferência por impressora de traços

en: not a reproduction
pt-PT: não é uma reprodução

en: Geodetic adjustment
pt-PT: Rectificação geodésica

en: a- no adjustment
pt-PT: a- sem ajustamento

en: b- adjusted but without grid system
pt-PT: b- ajustado mas sem sistema de rede

en: c- adjusted with grid system
pt-PT: c- ajustado com sistema de rede

en: x- not applicable
pt-PT: x- não aplicável

en: Physical form of publication
pt-PT: Forma material da publicação

en: single
pt-PT: único

en: in parts
pt-PT: em partes

en: atlas including loose-leaf published atlas
pt-PT: atlas, incluindo atlas publicados em folhas soltas móveis atualizadas

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
pt-PT: como um suplemento separado de um jornal, monografia, etc.

en: bound into a journal, monograph, etc.
pt-PT: encadernado em jornal, monografia, etc.

en: UNIMARC field 121b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 121b

en: Altitude of sensor
pt-PT: Altitude do sensor

en: terrestrial
pt-PT: terrestre

en: aerial
pt-PT: aérea

en: space
pt-PT: espaço

en: Attitude of sensor
pt-PT: Atitude do sensor

en: low oblique
pt-PT: oblíqua inferior

en: high oblique
pt-PT: oblíqua superior

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
pt-PT: Bandas espectrais : 01 a 99 = número de bandas, xx = não aplicável

en: Quality of image
pt-PT: Qualidade da imagem

en: poor
pt-PT: pobre

en: fair
pt-PT: satisfatória

en: good
pt-PT: boa

en: very good
pt-PT: muito boa

en: Cloud cover
pt-PT: Cobertura da nuvem

en: completely covered by clouds
pt-PT: completamente coberto por nuvens

en: Mean value of ground resolution
pt-PT: Valor médio da resolução espacial

en: less than 1 centimetre
pt-PT: inferior a 1 centímetro

en: greater than 9 kilometres
pt-PT: superior a 9 quilómetros

en: Centimetres
pt-PT: Centímetros

en: Decimetres
pt-PT: Decímetros

en: Metres
pt-PT: Metros

en: Decametres
pt-PT: Decâmetros

en: Hectametres
pt-PT: Hectómetros

en: Kilometres
pt-PT: Quilómetros

en: UNIMARC field 122 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 122

en: Era identifier
pt-PT: Identificador de era

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
pt-PT: data posicionada antes do ano 1 do calendário Gregoriano

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
pt-PT: data posicionada depois do ano 1 do calendário Gregoriano

en: Day
pt-PT: Dia

en: Time
pt-PT: Hora

en: UNIMARC field 123a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 123a

en: Type of scale:
pt-PT: Tipo de escala:

en: linear scale
pt-PT: escalar linear

en: angular scale
pt-PT: escala angular

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
pt-PT: outro tipo de escala (ex.: escala de tempos, escala de estatísticas quantitativas)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
pt-PT: Construtor do campo 123d/e/f/g UNIMARC

en: Hemisphere:
pt-PT: Hemisfério:

en: west
pt-PT: oeste

en: east
pt-PT: este

en: north
pt-PT: nore

en: south
pt-PT: sul

en: Degree (complete with 0):
pt-PT: Grau (completar com 0):

en: Minute (complete with 0):
pt-PT: Minuto (completar com 0):

en: Second (complete with 0):
pt-PT: Segundo (completar com 0):

en: UNIMARC field 123i/j builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124a

en: Character of image:
pt-PT: Natureza da imagem:

en: non-photographic image
pt-PT: imagem não fotográfica

en: photographic image
pt-PT: imagem fotográfica

en: remote sensing image
pt-PT: imagem sensorial remota

en: UNIMARC field 124b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124b

en: Form of cartographic item:
pt-PT: Forma de item cartográfico:

en: diagram
pt-PT: diagrama

en: globe
pt-PT: globo

en: map
pt-PT: mapa

en: model
pt-PT: modelo

en: profile
pt-PT: perfil

en: section
pt-PT: secção

en: view
pt-PT: vista

en: plan
pt-PT: plano

en: UNIMARC field 124c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124c

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
pt-PT: Apresentação técnica da imagem fotográfica e não fotográfica:

en: anaglyphic
pt-PT: anáglifo

en: polarized
pt-PT: polarizado

en: planimetric
pt-PT: planimétrico

en: diagram map
pt-PT: mapa de diagrama

en: flowline map, flow map
pt-PT: mapa de fluxo

en: dot map
pt-PT: mapa de pontos

en: diagrammatric map
pt-PT: mapa de diagrama

en: choropleth
pt-PT: coropleto

en: chorochromatic
pt-PT: corocromático

en: dasymetric
pt-PT: densimétrico

en: isopleth
pt-PT: isopleto

en: anamorphic
pt-PT: anamórfico

en: pictorial map
pt-PT: mapa pictórico

en: spatial model on two dimensional surface
pt-PT: modelo espacial representado numa superfície a duas dimensões

en: mental or cognitive map
pt-PT: mapa mental ou cognitivo

en: views with horizon showing
pt-PT: vistas com representação do horizonte

en: views without horizon showing
pt-PT: vistas sem representação do horizonte

en: map view
pt-PT: mapa de vistas

en: picto map
pt-PT: pictomapa

en: random dot map
pt-PT: ponto de mapa aleatório

en: screened
pt-PT: rastreado

en: not screened
pt-PT: não rastreado

en: UNIMARC field 124d builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124d

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
pt-PT: Posição da plataforma para obtenção de imagem fotográfica de teledetecção:

en: UNIMARC field 124e builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124e

en: Category of satellite for remote sensing image:
pt-PT: Categoria dos satélites utilizados na obtenção de imagens de teledetecção:

en: meteorological
pt-PT: meteorológico

en: earth resources
pt-PT: recursos naturais

en: space observing
pt-PT: observação espacial

en: UNIMARC field 124f builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124f

en: Name of satellite for remote sensing image:
pt-PT: Nome dos satélites utilizados na obtenção de imagens de teledetecção:

en: Spot 1
pt-PT: Local 1

en: Spot 2
pt-PT: Local 2

en: Spot 3
pt-PT: Local 3

en: UNIMARC field 124g builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124g

en: Recording technique for remote sensing image:
pt-PT: Técnica de registo de imagens de detecção remota:

en: false colour photography
pt-PT: fotografia de falsa cor

en: multispectral photography
pt-PT: fotografia multiespectral

en: multispectral scanning
pt-PT: digitalização de imagem multiespectral

en: combination of various light emission techniques
pt-PT: combinação de várias técnicas de emissão de luz

en: infrared line scanning
pt-PT: digitalização linear por infravermelhos

en: combination of various thermal infrared scanning
pt-PT: combinação de várias técnicas de digitalização por infravermelhos

en: Sidelooking airbone radar
pt-PT: SLAR (radar aerotransportado com banda lateral)

en: Synthetic aperture radar
pt-PT: SAR (radar de abertura sintética)

en: passive microwave mapping
pt-PT: mapeamento de microondas passivas

en: UNIMARC field 125a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 125a

en: Type of score:
pt-PT: Tipo de partitura:

en: full score, graphic score
pt-PT: partitura

en: score (miniature or study size)
pt-PT: partitura (miniatura ou de estudo)

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
pt-PT: partitura vocal, acompanhamento reduzido para instrumento de tecla

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
pt-PT: partitura das vozes, partitura coral, sem acompanhamento instrumental

en: condensed score, pianoconductor score
pt-PT: partitura em redução, partitura de ensaio, partitura guia

en: graphic score
pt-PT: partitura gráfica

en: close score (e.g. hymnals)
pt-PT: partitura reduzida (ex.: hinários)

en: tablature
pt-PT: tablatura

en: choir-book
pt-PT: livro de coro

en: compressed score
pt-PT: partitura para vozes e contínuo

en: pseudo-score
pt-PT: pseudo-partitura

en: solo part
pt-PT: parte do solo

en: multiple formats
pt-PT: formatos múltiplos

en: not applicable, not a score
pt-PT: não aplicável, não é uma partitura

en: Parts indicator:
pt-PT: Indicador de partes:

en: parts exist (vocal and instrumental)
pt-PT: existência de partes (instrumentais e vocais)

en: instrumental parts
pt-PT: partes instrumentais

en: vocal parts
pt-PT: partes vocais

en: parts not present
pt-PT: sem partes

en: UNIMARC field 125b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 125b

en: Literary text indicator:
pt-PT: Indicador de texto literário:

en: history
pt-PT: histórico

en: lectures, speeches
pt-PT: conferências, discursos

en: instructions
pt-PT: instruções

en: sounds
pt-PT: sons

en: reporting
pt-PT: relatórios

en: memoirs
pt-PT: memórias

en: rehearsals
pt-PT: ensaios

en: interviews
pt-PT: entrevistas

en: advertising texts
pt-PT: textos publicitários

en: instruction (language)
pt-PT: instrução (idioma)

en: conference proceedings
pt-PT: actas de conferências

en: comedy
pt-PT: comédia

en: folktales
pt-PT: contos populares

en: sacred texts
pt-PT: textos sagrados

en: other types of literary text
pt-PT: outros tipos de texto literário

en: UNIMARC field 126a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 126a

en: Form of release:
pt-PT: Forma de apresentação:

en: disc
pt-PT: disco

en: tape (open reel)
pt-PT: fita (bobina aberta)

en: tape (cassette)
pt-PT: fita (cassete)

en: tape (cartridge)
pt-PT: fita (cartucho)

en: wire recording
pt-PT: fio de gravação

en: cylinder
pt-PT: cilindro

en: roll
pt-PT: rolo

en: film (sound film)
pt-PT: filme (filme sonoro)

en: Speed:
pt-PT: Velocidade:

en: 1.4 m/sec(compact discs)
pt-PT: 1.4 m/seg(discos compactos)

en: 1 7/8 in. per second
pt-PT: 1 7/8 pol. por segundo

en: 15/16 in. per second
pt-PT: 15/16 pol. por segundo

en: 3 3/4 in. per second
pt-PT: 3 3/4 pol. por segundo

en: 7 1/2 in. per second
pt-PT: 7 1/2 pol. por segundo

en: 15 in. per second
pt-PT: 15 pol. por segundo

en: 30 in. per second
pt-PT: 30 pol. por segundo

en: 8/10 in. per second
pt-PT: 8/10 pol. por segundo

en: 4/10 in. per second
pt-PT: 4/10 pol. por segundo

en: Kind of sound:
pt-PT: Tipo de som:

en: monoaural
pt-PT: mono

en: quadraphonic
pt-PT: quadrifónico

en: Groove width:
pt-PT: Largura do sulco:

en: coarse/standard
pt-PT: largo/normalizado

en: microgroove/fine
pt-PT: micro-sulcos/fino

en: Dimensions (sound recordings):
pt-PT: Dimensões (registos de som):

en: 7.62cm or 3 in.
pt-PT: 7.62 cm ou 3 pol.

en: 12.7 cm or 5 in.
pt-PT: 12.7 cm ou 5 pol.

en: 17.78 cm or 7 in.
pt-PT: 17.78 cm ou 7 pol.

en: 25.4 cm or 10 in.
pt-PT: 25.4 cm ou 10 pol.

en: 30,48 cm or 12 in.
pt-PT: 30,48 cm ou 12 pol.

en: 40.64 cm or 16 in.
pt-PT: 40.64 cm ou 16 pol.

en: 35.56 cm or 14 in.
pt-PT: 35.56 cm ou 14 pol.

en: 12 cm or 4 in. 3/4
pt-PT: 12 cm ou 4″ 3/4 (disco compacto - CD)

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
pt-PT: 10 cm x 6.3 cm ou 3″ 7/8 x 2″ 1/2

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
pt-PT: 13.2 cm x 9.7 cm ou 5″ 1/4 x 3 7/8 pol. (cartucho)

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
pt-PT: 5.7 cm x 10 cm ou 2 1/4 x 4 pol. cilindro

en: Tape width:
pt-PT: Largura da fita:

en: 1/3 in. (8 mm)
pt-PT: 1/3 pol. (8 mm)

en: recording not a tape
pt-PT: registo de uma não fita

en: Tape configuration:
pt-PT: Configuração da fita:

en: full track
pt-PT: banda inteira

en: half track
pt-PT: meia banda

en: quarter track
pt-PT: quarto de banda

en: eight track
pt-PT: oito bandas

en: twelve track
pt-PT: doze bandas

en: sixteen track
pt-PT: dezasseis bandas

en: twentyfour track
pt-PT: vinte e quatro bandas

en: six track
pt-PT: seis bandas

en: Accompanying textual material 1:
pt-PT: Material textual acompanhante 1:

en: discography
pt-PT: discografia

en: thematic index
pt-PT: índice temático

en: libretto or text
pt-PT: libreto ou texto

en: biography of composer
pt-PT: biografia do compositor

en: biography of performer or history of ensemble
pt-PT: biografia do executante ou história do agrupamento

en: technical or historical information on instruments
pt-PT: informações técnicas ou históricas sobre os instrumentos

en: technical information on music
pt-PT: informações técnicas sobre a música

en: historical information about music
pt-PT: informação histórica acerca da música

en: other historical information
pt-PT: outra informação histórica

en: ethnological information
pt-PT: informações etnológicas

en: biography of arranger or transcriber
pt-PT: biografia do autor do arranjo ou da transcrição

en: instructional material
pt-PT: material de instrução

en: score
pt-PT: pontuação

en: other accompanying textual material
pt-PT: outro material textual acompanhante

en: Accompanying textual material 2:
pt-PT: Material textual acompanhante 2:

en: Accompanying textual material 3:
pt-PT: Material textual acompanhante 3:

en: Accompanying textual material 4:
pt-PT: Material textual acompanhante 4:

en: Accompanying textual material 5:
pt-PT: Material textual acompanhante 5:

en: Accompanying textual material 6:
pt-PT: Material textual acompanhante 6:

en: Recording technique:
pt-PT: Técnica de gravação:

en: acoustic
pt-PT: acústica

en: electric
pt-PT: eléctrico

en: Special reproduction characteristics:
pt-PT: Características especiais de reprodução:

en: CCIR/IEC standard
pt-PT: CCIR/IEC normalizado

en: DBX processed
pt-PT: DBX processado

en: digital (compact disc)
pt-PT: digital (disco compacto)

en: Dolby-A encoded
pt-PT: Dolby-A codificado

en: Dolby-B encoded
pt-PT: Dolby-B codificado

en: Dolby-C encoded
pt-PT: Dolby-C codificado

en: CX encoded
pt-PT: CX codificado

en: UNIMARC field 126b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 126b

en: Kind of disc, cylinder or tape:
pt-PT: Tipo de disco, cilindro ou fita:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
pt-PT: gravação direta (única, gravado no momento)

en: mass produced
pt-PT: produção em massa

en: master tape
pt-PT: fita original

en: tape duplication master
pt-PT: duplicação da fita original

en: disc master (negative)
pt-PT: disco original (negativo)

en: mother (positive)
pt-PT: disco original (positivo)

en: stamper (negative)
pt-PT: molde (negativo)

en: test pressing
pt-PT: prensagem de teste

en: Kind of material:
pt-PT: Tipo de material:

en: wax (instantaneous)
pt-PT: cera (instantânea)

en: plastic (mass produced)
pt-PT: plástico (produzido em massa)

en: lacquered (e.g. acetate)
pt-PT: lacado (ex.: acetato)

en: metal (e.g. aluminium)
pt-PT: metal (ex.: alumínio)

en: shellac pressing
pt-PT: folhas de laca prensada

en: plastic pressing
pt-PT: plástico prensado

en: metal and plastic (compact discs)
pt-PT: metal e plástico (discos compactos)

en: paper backed
pt-PT: papel reforçado

en: acetate
pt-PT: acetato

en: polyester
pt-PT: poliéster

en: Kind of cutting:
pt-PT: Tipo de corte:

en: lateral or combined cutting
pt-PT: corte lateral ou combinado

en: vertical (hill and dale) cutting
pt-PT: corte vertical (altos ou baixos)

en: UNIMARC field 127 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 127

en: (Complete with 0 on the left)
pt-PT: (Complete com 0 à esquerda)

en: Hours:
pt-PT: Horas:

en: Minutes:
pt-PT: Minutos:

en: Seconds:
pt-PT: Segundos:

en: UNIMARC field 128a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 128a

en: Form of musical work:
pt-PT: Forma da obra musical:

en: air
pt-PT: ar

en: anthem
pt-PT: hino

en: aria
pt-PT: ária

en: ballad
pt-PT: balada

en: chant, non christian
pt-PT: cântico, não cristão

en: chant, christian
pt-PT: cântico, cristão

en: choral-prelude
pt-PT: prelúdio coral

en: choral
pt-PT: coral

en: canon
pt-PT: cânone

en: chanson, polyphonic
pt-PT: canção, polifónica

en: chance composition / aleatoric music
pt-PT: composição / música aleatória

en: country music
pt-PT: música country

en: canzona
pt-PT: canzone

en: danse form
pt-PT: forma de dança

en: fugue
pt-PT: fuga

en: folk music
pt-PT: música popular

en: gospel music
pt-PT: música gospel

en: hymn
pt-PT: hino

en: lied
pt-PT: canção

en: musical revue and comedy
pt-PT: comédia musical

en: minuet
pt-PT: minueto

en: march
pt-PT: marcha

en: mass
pt-PT: missa

en: motet
pt-PT: moteto

en: moving picture music
pt-PT: música para filme

en: multiple forms
pt-PT: formas múltiplas

en: nocturne
pt-PT: nocturno

en: opera
pt-PT: ópera

en: oratorio
pt-PT: oratória

en: overture
pt-PT: abertura

en: prelude and fugue
pt-PT: prelúdio e fuga

en: programme music
pt-PT: música programática

en: passion music
pt-PT: música de paixão

en: polonaise
pt-PT: polaca

en: popular music
pt-PT: música popular

en: partsong
pt-PT: part-songs

en: pavan
pt-PT: pavana

en: rock music
pt-PT: música rock

en: rondo
pt-PT: rondó

en: ricercare
pt-PT: ricercare (ricercar, ricercata)

en: rhapsody
pt-PT: rapsódia

en: requiem mass
pt-PT: missa de réquiem

en: song
pt-PT: canção

en: symphonic poem
pt-PT: poema sinfónico

en: study, exercise
pt-PT: estudo, exercício

en: symphony
pt-PT: sinfonia

en: toccata
pt-PT: tocata

en: triosonata
pt-PT: sonata trio

en: variation
pt-PT: variação

en: waltz
pt-PT: valsa

en: other form
pt-PT: outra forma

en: UNIMARC field 128b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 128b

en: Instruments or voices for ensemble:
pt-PT: Conjuntos instrumentais ou vocais:

en: Horn
pt-PT: Trompa

en: Trumpet
pt-PT: Trompete

en: Cornet
pt-PT: Corneta

en: Baritone
pt-PT: Barítono

en: Ethnic brass
pt-PT: Instrumentos de sopro (metais) étnicos

en: Unspecified brass
pt-PT: Instrumentos de sopro (metais) não especificados

en: Other brass
pt-PT: Outros instrumentos de sopro (metais)

en: Mixed chorus
pt-PT: Coro misto

en: Women's chorus
pt-PT: Coro feminino

en: Men's chorus
pt-PT: Coro masculino

en: Children's chorus
pt-PT: Coro infantil

en: Ethnic chorus
pt-PT: Coro étnico

en: Unspecified chorus
pt-PT: Coro não especificado

en: Full orchestra
pt-PT: Orquestra (sinfónica, filarmónica)

en: Chamber orchestra
pt-PT: Orquestra de câmara

en: String orchestra
pt-PT: Orquestra de cordas

en: Band
pt-PT: Banda

en: Dance orchestra
pt-PT: Orquestra de dança

en: Larger ensemble brass band
pt-PT: Banda de música

en: Ethnic orchestra
pt-PT: Orquestra étnica

en: Unspecified orchestra
pt-PT: Orquestras não especificadas

en: Other orchestra
pt-PT: Outros tipos de orquestras

en: Timpani
pt-PT: Tímpanos

en: Xylophone
pt-PT: Xilofone

en: Drum
pt-PT: Tambor

en: Ethnic percussion
pt-PT: Instrumentos de percussão étnicos

en: Unspecified percussion
pt-PT: Instrumentos de percussão não especificados

en: Other percussion
pt-PT: Outros instrumentos de percussão

en: Violon
pt-PT: Violino

en: Cello
pt-PT: Violoncelo

en: Double bass
pt-PT: Contrabaixo

en: Viol
pt-PT: Viola

en: viola d'amore
pt-PT: viola-de-amor

en: Ethnic bowed strings
pt-PT: Instrumentos de cordas friccionadas étnicos

en: Unspecified bowed strings
pt-PT: Instrumentos de cordas friccionadas não especificados

en: Other bowed strings
pt-PT: Outros instrumentos de cordas friccionadas

en: Unspecified
pt-PT: Não especificado

en: Synthesizer
pt-PT: Sintetizador

en: Tape
pt-PT: Fita

en: Computer
pt-PT: Computador

en: Ondes Martenot
pt-PT: Ondas Martenot

en: Unspecified electronic
pt-PT: Instrumentos electrónicos não especificados

en: Other electronic
pt-PT: Outros instrumentos electrónicos

en: Organ
pt-PT: Órgão

en: Harpsichord
pt-PT: Cravo

en: Clavicorde
pt-PT: Clavicórdio

en: Continuo
pt-PT: Baixo contínuo

en: Ethnic keyboard
pt-PT: Instrumentos de teclas étnicos

en: Unspecified keyboard
pt-PT: Instrumentos de teclas não especificados

en: Autre
pt-PT: Outros instrumentos de teclas

en: Mezzosoprano
pt-PT: Meio-soprano

en: Alto
pt-PT: Contralto

en: Bass
pt-PT: Baixo

en: Counter tenor
pt-PT: Contratenor

en: Voices high voice
pt-PT: Vozes - voz aguda

en: Voices medium voice
pt-PT: Vozes - voz média

en: Voices low voice
pt-PT: Vozes - voz grave

en: Ethnic voices
pt-PT: Vozes étnicas

en: Unspecified voices
pt-PT: Vozes não especificadas

en: Harp
pt-PT: Harpa

en: Guitar family
pt-PT: Família da guitarra

en: Lute family
pt-PT: Família do alaúde

en: Mandolin
pt-PT: Bandolim

en: Ethnic plucked string
pt-PT: Instrumentos de cordas dedilhadas étnicos

en: Ethnic plucked strings
pt-PT: Instrumentos de cordas dedilhadas étnicos

en: Unspecified plucked strings
pt-PT: Instrumentos de cordas dedilhadas não especificados

en: Other plucked strings
pt-PT: Outros instrumentos de cordas dedilhadas

en: Flute
pt-PT: Flauta

en: Oboe
pt-PT: Oboé

en: Clarinet
pt-PT: Clarinete

en: Bassoon
pt-PT: Fagote

en: Piccolo
pt-PT: Flautim

en: Cor anglais
pt-PT: Corne inglês

en: Bass clarinet
pt-PT: Clarinete baixo

en: Recorder
pt-PT: Gravador

en: Saxophone
pt-PT: Saxofone

en: Ethnic woodwinds
pt-PT: Instrumentos de sopro (madeira) étnicos

en: Unspecified woodwinds
pt-PT: Instrumentos de sopro (madeira) não especificados

en: Other woodwinds
pt-PT: Outros instrumentos de sopro (madeira)

en: UNIMARC field 128c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 128c

en: Instruments or voices for soloists
pt-PT: Instrumentos ou vozes solistas

en: UNIMARC field 130 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 130

en: Specific material designation:
pt-PT: Indicação específica do tipo de material:

en: aperture card
pt-PT: cartão de abertura

en: microform cartridge
pt-PT: cartucho de microforma

en: microfilm cassette
pt-PT: cassete de microfilme

en: microfilm reel
pt-PT: bobina de microfilme

en: microfiche
pt-PT: micro ficha

en: microfiche cassette
pt-PT: cassete micro ficha

en: micro opaque
pt-PT: micro opaco

en: microfilm slip
pt-PT: microfilme

en: Polarity:
pt-PT: Polaridade:

en: mixed polarity
pt-PT: polaridade mista

en: Dimensions:
pt-PT: Dimensões:

en: 8 mm (microfilm)
pt-PT: 8 mm (microfilme)

en: 16 mm (microfilm)
pt-PT: 16 mm (microfilme)

en: 35 mm (microfilm)
pt-PT: 35 mm (microfilme)

en: 70 mm (microfilm)
pt-PT: 70 mm (microfilme)

en: 105 mm (microfilm)
pt-PT: 105 mm (microfilme)

en: 4 x 6 in.
pt-PT: 4 x 6 pol.

en: Reduction ratio:
pt-PT: Redução proporcional:

en: low reduction
pt-PT: pequena redução

en: high (31x - 60x)
pt-PT: grande (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
pt-PT: muito grande (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
pt-PT: ultra redução (91x -)

en: varies
pt-PT: várias

en: Specific reduction ratio
pt-PT: Redução proporcional específica

en: Color:
pt-PT: Cor:

en: monochrome
pt-PT: monocromático

en: color
pt-PT: cor

en: Emulsion on film:
pt-PT: Emulsão da película:

en: silver halide
pt-PT: sais de prata

en: mixed emulsion
pt-PT: emulsão mista

en: Generation:
pt-PT: Geração:

en: first generation (Master)
pt-PT: primeira geração (Mestre)

en: printing master
pt-PT: matriz de impressão

en: service copy
pt-PT: cópia de serviço

en: mixed generations
pt-PT: gerações mistas

en: Base of film:
pt-PT: Base da película:

en: safety base
pt-PT: base de segurança

en: not a safety base
pt-PT: não é base de segurança

en: UNIMARC field 135a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 135a

en: Type of electronic resource:
pt-PT: Tipo de recurso electrónico:

en: numeric
pt-PT: numérico

en: computer program(s)
pt-PT: programas de computador

en: representational
pt-PT: representativo

en: text
pt-PT: texto

en: combination
pt-PT: combinação

en: UNIMARC field 140 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 140

en: Illustration - Book 1:
pt-PT: Códigos de ilustração - Livro 1:

en: ornamental letter
pt-PT: letra ornamental

en: miniature
pt-PT: miniatura

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
pt-PT: rubrica (isto é, cabeçalho, etc., em inscrição com sinalética especial)

en: vignette
pt-PT: vinheta

en: frontispiece
pt-PT: frontispício

en: portrait
pt-PT: retrato

en: vedute
pt-PT: vistas

en: Illustration - Book 2:
pt-PT: Códigos de ilustração - Livro 2:

en: Illustration - Book 3:
pt-PT: Códigos de ilustração - Livro 3:

en: Illustration - Book 4:
pt-PT: Códigos de ilustração - Livro 4:

en: Portrait
pt-PT: Retrato

en: Illustration - Full page plates 1:
pt-PT: Códigos de ilustração - Gravuras de página inteira 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
pt-PT: Códigos de ilustração - Gravuras de página inteira 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
pt-PT: Códigos de ilustração - Gravuras de página inteira 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
pt-PT: Códigos de ilustração - Gravuras de página inteira 4:

en: Illustration - Technique:
pt-PT: Códigos de ilustração - Técnica:

en: Form of contents 1:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 1:

en: religious work
pt-PT: obra religiosa

en: catechism
pt-PT: catecismo

en: devotional literature
pt-PT: literatura devota

en: sermon
pt-PT: sermão

en: service books
pt-PT: livros de serviço

en: scientific work
pt-PT: obra científica

en: discussion, dissertation, thesis
pt-PT: debate, dissertação, tese

en: social customs
pt-PT: obras relativas a regras sociais

en: legal work
pt-PT: obra legal

en: political work
pt-PT: obra política

en: ephemera
pt-PT: efémera

en: reference work
pt-PT: obra de referência

en: library catalogue
pt-PT: catálogo de biblioteca

en: calendar
pt-PT: calendário

en: encyclopedia
pt-PT: enciclopédia

en: historical work
pt-PT: obras de carácter histórico

en: polemical treatise
pt-PT: tratados de polémica

en: discursive work
pt-PT: obra discursiva

en: commemorative work
pt-PT: obras de carácter comemorativo

en: instructional work
pt-PT: obras de ensino em geral

en: textbook
pt-PT: livro de texto

en: record-keeping work
pt-PT: obra de listagem de registos

en: recreations
pt-PT: recriações

en: version of a work
pt-PT: versão de uma obra

en: Form of contents 2:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 2:

en: Form of contents 3:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 3:

en: Form of contents 4:
pt-PT: Códigos da forma de conteúdo 4:

en: Literature:
pt-PT: Código de literatura:

en: novel
pt-PT: novela

en: novella
pt-PT: novela

en: fable
pt-PT: fábula

en: fairy tale
pt-PT: conto de fadas

en: allegory
pt-PT: alegoria

en: legend
pt-PT: lenda

en: parable
pt-PT: parábola

en: short story
pt-PT: conto

en: essay, feuilleton
pt-PT: ensaio, folhetim

en: miscellane
pt-PT: miscelânea

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
pt-PT: máxima, aforismo, provérbio, anedota

en: juvenile literature
pt-PT: literatura juvenil

en: chronicle
pt-PT: crónica

en: memoir
pt-PT: memória

en: diary
pt-PT: diário

en: hagiography
pt-PT: hagiografia

en: travelogue
pt-PT: narrativa de viagem

en: erotica
pt-PT: erótica

en: mystic literature
pt-PT: literatura mística

en: oratory, speeches
pt-PT: oratória, discursos

en: multiple or other
pt-PT: formas múltiplas ou outras formas literárias

en: Biography:
pt-PT: Biografia:

en: contains biographical information
pt-PT: contém informação biográfica

en: not biographical
pt-PT: não biográfico

en: multiple or other form
pt-PT: formas múltiplas ou outras formas biográficas

en: Support material - Book:
pt-PT: Material de suporte - Livro:

en: paper, general
pt-PT: papel, geral

en: hand-made paper
pt-PT: papel manufacturado

en: rice paper
pt-PT: papel de arroz

en: wood-pulp paper
pt-PT: papel de polpa de madeira

en: parchment, vellum
pt-PT: pergaminho, velino

en: Support material - Plates:
pt-PT: Material de suporte - Gravuras:

en: Watermark:
pt-PT: Marca de água:

en: paper does not contain watermark
pt-PT: papel sem marca de água

en: paper contains watermark
pt-PT: papel com marca de água

en: Printer's device:
pt-PT: Código de marca de impressor:

en: printer's device not present
pt-PT: sem marca de impressor

en: printer's device present
pt-PT: com marca de impressor

en: Publisher's device:
pt-PT: Código de marca de editor:

en: publisher's device not present
pt-PT: sem marca de editor

en: publisher's device present
pt-PT: com marca de editor

en: Ornamental device:
pt-PT: Código de elementos decorativos:

en: ornamental device not present
pt-PT: dispositivo ornamental não presente

en: ornamental device present
pt-PT: dispositivo ornamental presente

en: UNIMARC field 141 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 141

en: Binding material 1:
pt-PT: Código de material de encadernação 1:

en: leather
pt-PT: couro

en: cloth
pt-PT: tecido

en: unbound
pt-PT: não encadernada

en: Binding material 2:
pt-PT: Código de material de encadernação 2:

en: Binding material 3:
pt-PT: Código de material de encadernação 3:

en: Types of binding:
pt-PT: Tipos de ligação:

en: original, i.e. primary
pt-PT: original, primário

en: rebound
pt-PT: reencadernada

en: modern
pt-PT: moderno

en: restored, facsimile
pt-PT: restaurada, fac-símile

en: restored, imitation
pt-PT: restaurada, imitação

en: work bound with another
pt-PT: obra encadernada com outra

en: Bound with:
pt-PT: Encadernada com:

en: single item
pt-PT: item único

en: bound with one or more others
pt-PT: item encadernado com um ou outro(s)

en: State of preservation - Binding:
pt-PT: Estado de preservação - Encadernação:

en: excellent
pt-PT: excelente

en: worn
pt-PT: gasto

en: damaged
pt-PT: danificado

en: broken back
pt-PT: lombada danificada

en: missing
pt-PT: em falta

en: State of preservation - Body of the book 1 :
pt-PT: Estado de preservação - Corpo do exemplar 1 :

en: restored
pt-PT: restaurado

en: State of preservation - Body of the book 2 :
pt-PT: Código de estado de preservação - Corpo do exemplar 2 :

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$a

en: Type of Performance Medium
pt-PT: Tipo de Meio de Desempenho

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$b

en: Number of instruments or voices
pt-PT: Número de instrumentos ou vozes

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
pt-PT: um número entre 0 e 99 (inclusive)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
pt-PT: Um número entre 0 e 999 (inclusive)

en: Category of instrument or voice
pt-PT: Categoria do instrumento ou de voz

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
pt-PT: Número de mãos / artistas; teclas de instrumentos afinados

en: Other (position 7)
pt-PT: Outro (posição 7)

en: Other (position 8)
pt-PT: Outro (posição 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$d

en: Number of ensembles
pt-PT: Número de conjuntos

en: Category of ensemble
pt-PT: Categoria do conjunto

en: Number of real parts
pt-PT: Número de partes reais

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$f

en: Number of instruments
pt-PT: Número de instrumentos

en: Category of instrument
pt-PT: Categoria do instrumento

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$h

en: Number of parts
pt-PT: Número de partes

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
pt-PT: um número entre 0 e 999 (inclusive)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
pt-PT: Um número entre 0 e 999 (inclusive)

en: Category
pt-PT: Categoria

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
pt-PT: Plugin de modelo para campo UNIMARC 146$i

en: Number of players
pt-PT: Número de instrumentos

en: UNIMARC field 181-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181-2

en: System code :
pt-PT: Código de sistema :

en: RDA Carrier
pt-PT: Portador RDA

en: RDA Content
pt-PT: Conteúdo RDA

en: RDA Media
pt-PT: Mídia RDA

en: RDA fr Carrier
pt-PT: Portador fr RDA

en: UNIMARC field 181a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181a

en: Content Form
pt-PT: Formulário de Conteúdo

en: a - dataset
pt-PT: a - conjunto de dados

en: b - image
pt-PT: b - imagem

en: c - movement
pt-PT: c - movimento

en: d - music
pt-PT: d - música

en: e - object
pt-PT: e - objecto

en: f - program
pt-PT: f - programa

en: g - sounds
pt-PT: g - sons

en: h - spoken word
pt-PT: h - palavra falada

en: i - text
pt-PT: i - texto

en: m - multiple contents forms
pt-PT: m - formas de conteúdo múltiplo

en: z - other content form
pt-PT: z - outra forma de conteúdo

en: Extent of applicability
pt-PT: Extensão de aplicabilidade

en: 0 - none
pt-PT: 0 - nenhum

en: 1 - some
pt-PT: 1 - algum

en: 2 - substantial
pt-PT: 2 - substancial

en: 3 - predominate
pt-PT: 3 - predominante

en: 4 - full
pt-PT: 4 - completo

en: # - position not used
pt-PT: # - posição não usada

en: UNIMARC field 181b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181b

en: Specification of Type
pt-PT: Especificação do Tipo

en: a - notated
pt-PT: a - notado

en: b - performed
pt-PT: b - realizado

en: c - cartographic
pt-PT: c - cartográfico

en: Specification of Motion
pt-PT: Especificação de Movimento

en: a - moving
pt-PT: a - em movimento

en: b - still
pt-PT: b - parado

en: x - not applicable (resource is not an image)
pt-PT: x - não aplicável (o recurso não é uma imagem)

en: Specification of Dimensionality
pt-PT: Especificação da Dimensionalidade

en: a - two-dimensional
pt-PT: a - bidimensional

en: b - three-dimensional
pt-PT: b - tridimensional

en: Sensory Specification 1
pt-PT: Especificação Sensorial 1

en: a - aural
pt-PT: a - auditivo

en: b - gustatory
pt-PT: b - gustativo

en: c - olfactory
pt-PT: c - olfativo

en: d - tactile
pt-PT: d - tátil

en: Sensory Specification 2
pt-PT: Especificação Sensorial 2

en: Sensory Specification 3
pt-PT: Especificação Sensorial 3

en: UNIMARC field 181c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181c

en: Content Type
pt-PT: Tipo de Conteúdo

en: cri - cartographic image
pt-PT: cri - imagem cartográfica

en: crm - cartographic moving image
pt-PT: crm - imagem cartográfica em movimento

en: crt - cartographic tactile image
pt-PT: crt - imagem cartográfica tátil

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
pt-PT: crn - forma tridimensional cartográfica tátil

en: cod - computer dataset
pt-PT: cod - conjunto de dados do computador

en: crd - cartographic dataset
pt-PT: crd - conjunto de dados cartográficos

en: crf - cartographic three-dimensional form
pt-PT: crf - forma cartográfica tridimensional

en: tdi - two-dimensional moving image
pt-PT: tdi - imagem em movimento bidimensional

en: tdm - three-dimensional moving image
pt-PT: tdm - imagem em movimento tridimensional

en: sti - still image
pt-PT: sti - imagem parada

en: tci - tactile image
pt-PT: tci - imagem tátil

en: prm - performed music
pt-PT: prm - música executada

en: ntv - notated movement
pt-PT: ntv - movimento notado

en: tcn - tactile notated movement
pt-PT: tcn - movimento notado tátil

en: tdf - three-dimensional form
pt-PT: tdf - forma tridimensional

en: tcf - tactile three-dimensional form
pt-PT: tcf - forma tridimensional tátil

en: ntm - notated music
pt-PT: ntm - música notada

en: tcm - tactical notated music
pt-PT: tcm - música notada tática

en: cop - computer program
pt-PT: programa de computador

en: snd - sounds
pt-PT: snd - sons

en: txt - text
pt-PT: txt - texto

en: tct - tactile text
pt-PT: tct - texto tátil

en: spw - spoken word
pt-PT: spw - palavra falada

en: xxx - other
pt-PT: xxx - outro

en: zzz - unspecified
pt-PT: zzz - não especificado

en: UNIMARC field 182-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 182a

en: Media Type Code
pt-PT: Código de Tipo de Material

en: a - audio
pt-PT: a - áudio

en: b - electronic
pt-PT: b - electrónico

en: c - microform
pt-PT: c - microforma

en: d - microscopic
pt-PT: d - microscópico

en: e - projected
pt-PT: e - projetado

en: f - stereographic
pt-PT: f - estereográfica

en: m - multiple media
pt-PT: m - multimédia

en: n - unmediated
pt-PT: n - não mediado

en: z - other media
pt-PT: z - outro meio

en: UNIMARC field 182c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 182c

en: Media Type
pt-PT: Tipo de Material

en: s - audio
pt-PT: s - áudio

en: c - computer
pt-PT: c - computador

en: h - microform
pt-PT: h - microforma

en: p - microscopic
pt-PT: p - microscópico

en: g - projected
pt-PT: g - projetado

en: e - stereographic
pt-PT: e - estereográfica

en: v - video
pt-PT: v - vídeo

en: x - other
pt-PT: x - outro

en: z - unspecified
pt-PT: z - não especificado

en: UNIMARC field 183-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 183a

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
pt-PT: Portadores de áudio

en: sg - audio cartridge
pt-PT: sg - cartucho de áudio

en: sb - audio belt
pt-PT: sb - cinto de áudio

en: se - audio cylinder
pt-PT: se - cilindro de áudio

en: sd - audio disc
pt-PT: sd - disco de áudio

en: si - sound track reel
pt-PT: si - bobina de trilha sonora

en: sq - audio roll
pt-PT: sq - rolo de áudio

en: sw - audio wire reel
pt-PT: ws - carretel de fio de áudio

en: ss - audiocassette
pt-PT: ss - cassete de áudio

en: st - audiotape reel
pt-PT: st - rolo de fita de áudio

en: sz - other audio carrier
pt-PT: sz - outro portador de áudio

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
pt-PT: Portadores de computador

en: ck - computer card
pt-PT: ck - cartão de computador

en: cb - computer chip cartridge
pt-PT: cb - cartucho de chip de computador

en: cd - computer disc
pt-PT: cd - disco de computador

en: ce - computer disc cartridge
pt-PT: ce - cartucho de disco de computador

en: ca - computer tape cartridge
pt-PT: ca - cartucho de fita de computador

en: cf - computer tape cassette
pt-PT: cf - cassete de fita de computador

en: ch - computer tape reel
pt-PT: ch - rolo de fita de computador

en: cr - online resource
pt-PT: cr - recurso electrónico

en: cz - other computer carrier
pt-PT: cz - outra operadora de computador

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
pt-PT: Portadores de microformas

en: ha - aperture card
pt-PT: ha - cartão de abertura

en: he - microfiche
pt-PT: he - micro ficha

en: hf - microfiche cassette
pt-PT: hf - cassete micro ficha

en: hb - microfilm cartridge
pt-PT: hb - cartucho de microforma

en: hc - microfilm cassette
pt-PT: hc - cassete de microfilme

en: hd - microfilm reel
pt-PT: hd - bobina de microfilme

en: hj - microfilm roll
pt-PT: hj - bobina de microfilme

en: hh - microfilm slip
pt-PT: hh - microfilme

en: hg - microopaque
pt-PT: hg - micro opaco

en: hz - other microform carrier
pt-PT: hz - outro portador de microforma

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
pt-PT: Portadores microscópicos

en: pp - microscope slide
pt-PT: pp - lamelas de microscópio

en: pz - other microscopic carrier
pt-PT: pz - outro portador microscópico

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
pt-PT: Portadores de imagens projetadas

en: mc - film cartridge
pt-PT: mc - cartucho de filme

en: mf - film cassette
pt-PT: mf - cassete de filme

en: mr - film reel
pt-PT: mr - rolo de filme

en: mo - film roll
pt-PT: mo - bobina de filme

en: gd - filmslip
pt-PT: gd - filme

en: gf - filmstrip
pt-PT: gf - tira de filme

en: gc - filmstrip cartridge
pt-PT: gc - cartucho de fita do filme

en: gt - overhead transparency
pt-PT: gt - transparência aérea

en: mz - other projected image carrier
pt-PT: mz - outro portador de imagem projetada

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
pt-PT: Portadores estereográficos

en: eh - stereograph card
pt-PT: eh - cartão estereográfico

en: es - stereograph disc
pt-PT: es - disco estereográfico

en: ez - other stereographic carrier
pt-PT: ez - outro portador estereográfico

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
pt-PT: Portadores não mediados

en: no - card
pt-PT: no - cartão

en: na - roll
pt-PT: no - rolo

en: nb - sheet
pt-PT: nb - folha

en: nr - object
pt-PT: nr - objecto

en: nz - other unmediated carrier
pt-PT: nz - outro portador não mediado

note: OPTGROUP
en: Video carriers
pt-PT: Portadores de vídeo

en: vc - video cartridge
pt-PT: vc - cartucho de vídeo

en: vf - videocassette
pt-PT: vf - cassete de vídeo

en: vd - videodisc
pt-PT: vd - disco de vídeo

en: vr - videotape reel
pt-PT: vr - fita de vídeo

en: vz - other video carrier
pt-PT: vz - outro portador de vídeo

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
pt-PT: Portadores não especificados

en: zu - unspecified
pt-PT: zu - não especificado

en: UNIMARC field 210c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 210c

en: Search for authority type: EDITORS
pt-PT: Pesquisar por tipo de autoridade: EDITORS

en: None
pt-PT: Nenhum

en: Heading A-Z
pt-PT: Entradas A-Z

en: Heading Z-A
pt-PT: Entradas Z-A

en: contains
pt-PT: contém

en: starts with
pt-PT: começa por

en: is exactly
pt-PT: é exactamente

note: INPUT type=submit
en: Search
pt-PT: Pesquisar

en: Authority search results
pt-PT: Resultados de pesquisa de autoridade

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pt-PT: Resultados %s a %s de %s

en: No results found
pt-PT: Não foram encontrados resultados

en: Summary
pt-PT: Sumário

en: Heading type
pt-PT: Tipo de cabeçalho

en: Used
pt-PT: Utilizado

en: Get it!
pt-PT: Obtenha!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
pt-PT: %s vezes

en: Choose
pt-PT: Escolher

en: Close
pt-PT: Fechar

note: SCRIPT
en: Authority
pt-PT: Autoridade

en: UNIMARC field 225a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 225a

en: Collection
pt-PT: Coleção

en: Select a collection
pt-PT: Selecionar coleção

en: OR new collection:
pt-PT: OU nova coleção:

en: UNIMARC field 283-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 283-2

en: RDA carrier
pt-PT: Portador RDA

en: RDA content
pt-PT: Conteúdo RDA

en: RDA media
pt-PT: Mídia RDA

en: RDA fr carrier
pt-PT: Portador fr RDA

en: UNIMARC field 283a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 283a

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
pt-PT: Portadores de áudio

en: audio cartridge
pt-PT: cartucho de áudio

en: audio belt
pt-PT: cinto de áudio

en: audio cylinder
pt-PT: cilindro de áudio

en: audio disc
pt-PT: disco de áudio

en: sound track reel
pt-PT: rolo de trilha sonora

en: audio roll
pt-PT: bobina de áudio

en: audio wire reel
pt-PT: carretel de fio de áudio

en: audiocassette
pt-PT: cassete de áudio

en: audiotape reel
pt-PT: rolo de fita de áudio

en: other audio carrier
pt-PT: outro portador de áudio

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
pt-PT: Portadores de computador

en: computer card
pt-PT: cartão de computador

en: computer chip cartridge
pt-PT: cartucho de chip de computador

en: computer disc
pt-PT: disco de computador

en: computer disc cartridge
pt-PT: cartucho de disco de computador

en: computer tape cartridge
pt-PT: cartucho de fita de computador

en: computer tape cassette
pt-PT: cassete de fita de computador

en: computer tape reel
pt-PT: rolo de fita de computador

en: online resource
pt-PT: recurso em linha

en: other computer carrier
pt-PT: outro portador de computador

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
pt-PT: Portadores de microformas

en: microfilm cartridge
pt-PT: cartucho de microforma

en: microfilm roll
pt-PT: bobina de microfilme

en: microopaque
pt-PT: micro opaco

en: other microform carrier
pt-PT: outro portador de microforma

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
pt-PT: Portadores microscópicos

en: microscope slide
pt-PT: lâmina de microscópio

en: other microscopic carrier
pt-PT: outro portador microscópico

en: film roll
pt-PT: rolo de filme

en: filmstrip
pt-PT: tira de filme

en: overhead transparency
pt-PT: transparência aérea

en: other projected image carrier
pt-PT: outro portador de imagem projetada

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
pt-PT: Portadores estereográficos

en: stereograph card
pt-PT: cartão estereográfico

en: stereograph disc
pt-PT: disco estereográfico

en: other stereographic carrier
pt-PT: outro portador estereográfico

en: card
pt-PT: cartão

en: flipchart
pt-PT: cavalete

en: sheet
pt-PT: folha

en: object
pt-PT: objecto

en: other unmediated carrier
pt-PT: outro portador não mediado

en: video cartridge
pt-PT: cartucho de vídeo

en: videotape reel
pt-PT: fita de vídeo

en: other video carrier
pt-PT: outro portador de vídeo

en: unspecified
pt-PT: não especificado

en: UNIMARC field 325h builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 325h

en: Completeness of the reproduction code :
pt-PT: Integridade do código de reprodução :

en: # - undetermined
pt-PT: # - não determinado

en: 0 - reproduction is not complete
pt-PT: 0 - reprodução não completa

en: 1 - reproduction is complete
pt-PT: 1 - reprodução completa

en: UNIMARC field 325j builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 325j

en: Terms of access to the reproduction :
pt-PT: Termos de acesso à reprodução :

en: 1 - free-to-read
pt-PT: 1 - leitura gratuita

en: 2 - free-to-read, partly
pt-PT: 2 - leitura gratuita, parcialmente

en: 3 - free-to-read, after embargo
pt-PT: 3 - leitura gratuita, após embargo

en: 4 - fully
pt-PT: 4 - completamente

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
pt-PT: 5 - leitura gratuita após subscrição (requere autenticação)

en: Qualifier type :
pt-PT: Tipo de qualificador :

en: l - latest
pt-PT: l - último

en: p - previous
pt-PT: p - anterior

en: # - no attempt to code
pt-PT: # - sem código

en: Unit under embargo :
pt-PT: Unidade sobre embargo :

en: m - month(s) time
pt-PT: m - mês(es)

en: w - week(s) time
pt-PT: w - semana(s)

en: y - year(s) time
pt-PT: y - ano(s)

en: i - issue(s) part
pt-PT: i - parte(s) do(s) problema(s)

en: Number of units under embargo :
pt-PT: Número de unidades sobre embargo :

en: UNIMARC field 4XX builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 4XX

en: Search on
pt-PT: Pesquisar em

en: Any word
pt-PT: Qualquer palavra

en: Item type:
pt-PT: Tipo de documento:

en: All item types
pt-PT: Todos tipos de documento

note: INPUT type=submit
en: Start search
pt-PT: Iniciar a pesquisa

en: Search results
pt-PT: Resultados de pesquisa

en: &lt;&lt; Previous
pt-PT: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
pt-PT: Seguinte&gt;&gt;

en: Item count
pt-PT: Contagem de exemplares

en: Location
pt-PT: Localização

en: Clear field
pt-PT: Limpar campo

en: &lt;&lt; Previous
pt-PT: &lt;&lt; Anterior

en: Next&gt;&gt;
pt-PT: Seguinte&gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 686a

en: Classification
pt-PT: Classificação

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
pt-PT: Por favor, selecione um valor na classificação. Este valor do campo 686$a do registo de autoridade será copiado no campo 686$a do registo bibliográfico.

en: Authority type
pt-PT: Tipo de autoridade

en: Main entry ($a only)
pt-PT: Entrada principal (só $a)

en: Main entry
pt-PT: Entrada principal

en: Anywhere
pt-PT: Qualquer lugar

en: Sort by
pt-PT: Ordenar por

en: No order
pt-PT: Sem ordenação

en: Heading ascendant
pt-PT: Ordem crescente

en: Heading descendant
pt-PT: Ordem decrescente

en: UNIMARC leader builder
pt-PT: Construtor da etiqueta UNIMARC

en: 1-4 Record length
pt-PT: 1-4 Comprimento do registo

en: (auto-calculated)
pt-PT: (calculado automaticamente)

en: 5- Record status
pt-PT: 5- Estado do registo

en: c - Corrected or updated record
pt-PT: c - Registo corrigido ou atualizado

en: c - Corrected record
pt-PT: c - Registo corrigido

en: d - Deleted record
pt-PT: d - Registo eliminado

en: n - New record
pt-PT: n - Novo registo

en: o - Previously issued higher level record
pt-PT: o - Registo anterior de nível mais elevado

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
pt-PT: p - Registo anterior incompleto ou de pré-publicação

en: 6- Type of record
pt-PT: 6 - Tipo de registo

en: a - Language materials, printed
pt-PT: a- Material textual, excepto manuscritos

en: b - Language materials, manuscript
pt-PT: b - Materiais de idioma, manuscrito

en: c - Music scores, printed
pt-PT: c - Partitura musical, impressa

en: d - Music scores, manuscript
pt-PT: d - Partitura musical manuscrita

en: e - Cartographic materials, printed
pt-PT: e - Material cartográfico, impresso

en: f - Cartographic materials, manuscript
pt-PT: f - Materiais cartográficos, manuscrito

en: g - Projected and video material
pt-PT: g - Material de projecção e vídeo

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
pt-PT: i - Registos sonoros, não musicais

en: j - Sound recordings, musical performance
pt-PT: j - Registos sonoros, musicais

en: k - Two-dimensional graphics
pt-PT: k - Material gráfico a duas dimensões

en: l - Electronic resources
pt-PT: I - Recursos electrónicos

en: m - Multimedia
pt-PT: m - Multimédia

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
pt-PT: r - Artefactos tridimensionais e realia

en: 7- Bibliographic level
pt-PT: 7- Nível bibliográfico

en: a - Analytic (component part)
pt-PT: a- Analítico (parte componente)

en: i - Integrating resource
pt-PT: i - Recurso integrado

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
pt-PT: c - Coleção - item bibliográfico que é um coleção

en: m - Monographic - Bibliographic item
pt-PT: m - Monografia - Item bibliográfico

en: s - Serial - Bibliographic item
pt-PT: S - Periódico - Item bibliográfico

en: 8- Hierarchical level code
pt-PT: 8- Código de nível hierárquico

en: - Hierarchical relationship undefined
pt-PT: - Relação hierárquica não definida

en: 0 - No hierarchical relationship
pt-PT: 0 - Sem relação hierárquica

en: 1 - Highest level record
pt-PT: 1 - Registo de nível superior

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
pt-PT: 2 - Registo de nível inferior (qualquer nível abaixo do superior)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
pt-PT: 9-16 Indicador/Subcampos/Tamanho

en: (auto-filled)
pt-PT: (preenchimento automático)

en: 17- Encoding level
pt-PT: 17- Nível de Codificação

en: Full level ("item in hand")
pt-PT: Nível completo ("item em presença")

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
pt-PT: 1 - Sub-nível 1 (item não examinado em presença)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
pt-PT: 2 - Sub-nível 2. O registo é de pré-publicação (CIP - Catalogação na Publicação)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
pt-PT: 3 - Sub-nível 3. Registo incompleto

en: 18- Descriptive cataloging form
pt-PT: 18- Forma de descrição catalográfica

en: - In full ISBD form
pt-PT: - Na forma ISBD completa

en: i - In partial or incomplete ISBD form
pt-PT: i - Forma ISBD parcial ou incompleta

en: n - In non-ISBD form
pt-PT: n - Forma não-ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
pt-PT: 19-24 Mapa da directoria &amp; comprimentos

en: 000 - Leader
pt-PT: 000 - Etiqueta

en: c - Corrected or revised
pt-PT: c - Corrigido ou revisto

en: d - Deleted
pt-PT: d - Eliminado

en: n - New
pt-PT: n - Novo

en: x - Authority entry record
pt-PT: x - Registo de autoridade

en: y - Reference entry record
pt-PT: y - Registo de referência

en: z - General explanatory entry record
pt-PT: z - Registo de entrada explicativo geral

en: 7-8 Undefined
pt-PT: 7-8 Indefinido

en: 9- Type of entity
pt-PT: 9- Tipo de entidade

en: a - Personal name entry
pt-PT: a - Entrada de nome pessoal

en: b - Corporate name entry
pt-PT: b - Entrada de coletividade

en: c - Territorial or geographical name
pt-PT: c - Nome geográfico

en: d - Trademark
pt-PT: d - Marca registada

en: e - Family name
pt-PT: e - Nome de família

en: f - Uniform name
pt-PT: f - Nome uniforme

en: g - Collective uniform name
pt-PT: g - Nome de coletividade uniforme

en: h - Name/title
pt-PT: h - Nome/título

en: i - Name/collective uniform title
pt-PT: i - Nome/título do uniforme coletivo

en: j - Topical subject
pt-PT: j - Assunto

en: k - Place access
pt-PT: k - Local

en: l - Form, genre or physical characteristics
pt-PT: l - Forma ou características físicas

en: 10-16 indicator/subfields/size
pt-PT: 10-16 indicador/subcampo/tamanho

en: - Full
pt-PT: - Completo

en: 3 - Partial
pt-PT: 3 - Parcial

en: 18-19 Undefined
pt-PT: 18-19 Indefinido

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
pt-PT: 20-24 Mapa de entrada &amp; comprimentos

en: , adapter
pt-PT: , adaptador

en: , annotator
pt-PT: , anotador

en: , author of afterword
pt-PT: , autor do posfácio

en: , prefacer
pt-PT: , autor da introdução

en: , bibliographic antecedent
pt-PT: , antecedente bibliográfico

en: , collaborator
pt-PT: , colaborador

en: , commentator
pt-PT: , comentador

en: , compiler
pt-PT: , compilador

en: , composer
pt-PT: , compositor

en: , conceptor
pt-PT: , autor da ideia original

en: , degree-grantor
pt-PT: , instituição que confere o grau académico

en: , editor
pt-PT: , editor literário

en: , film editor
pt-PT: , responsável pela montagem de filmes

en: , founder
pt-PT: , fundador

en: , illustrator
pt-PT: , ilustrador

en: , lyricist
pt-PT: , autor de letras para trechos musicais

en: , organiser of meeting
pt-PT: , organizador de conferência

en: , other
pt-PT: , outro

en: , photographer
pt-PT: , fotógrafo

en: , presenter
pt-PT: , apresentador

en: , publisher
pt-PT: , editor comercial

en: , publishing director
pt-PT: , director de publicação

en: , research team head
pt-PT: , líder da equipa de investigação

en: , reviewer
pt-PT: , revisor

en: , redactor
pt-PT: , relator

en: , sponsor
pt-PT: , patrocinador

en: , thesis advisor
pt-PT: , orientador de tese

en: , translator
pt-PT: , tradutor

en: LOC:
pt-PT: LOC (Biblioteca do Congresso):

en: Main Author
pt-PT: Autor principal

en: Corporate Author (Main)
pt-PT: Colectividade-autor (principal)

en: Coauthor
pt-PT: Co-autor

en: coauthor
pt-PT: co-autor

en: Secondary Author
pt-PT: Autor secundário

en: Corporate Author (Coauthor)
pt-PT: Colectividade-autor (co-autora)

en: Corporate Author (Secondary)
pt-PT: Colectividade-autor (secundária)

en: Language:
pt-PT: Idioma:

en: of intermediate text,
pt-PT: do texto intermédio,

en: of original work,
pt-PT: da obra original,

en: of summary,
pt-PT: do sumário,

en: of contents page,
pt-PT: da página de conteúdo,

en: of title page,
pt-PT: da página de título,

en: of title proper,
pt-PT: do título próprio,

en: of libretto,
pt-PT: do libreto,

en: of accompanying material,
pt-PT: do material acompanhante,

en: of subtitles,
pt-PT: das legendas,

en: Country:
pt-PT: País:

en: Tag 009:
pt-PT: Campo 009:

en: Series
pt-PT: Coleção

en: series
pt-PT: coleção

en: Classification:
pt-PT: Classificação:

en: Contents note:
pt-PT: Nota de conteúdo:

en: Abstract:
pt-PT: Resumo:

en: Provenance note:
pt-PT: Nota de proveniência:

en: Bibliography:
pt-PT: Bibliografia:

en: Thesis:
pt-PT: Nota de dissertação ou tese:

en: SUDOC serial history:
pt-PT: Histórico SUDOC do periódico:

en: Subject - Personal Name
pt-PT: Assunto - Nome de pessoa

en: Subject - Corporate Author
pt-PT: Assunto - Nome de colectividade

en: Subject - Family
pt-PT: Assunto - Nome de família

en: Subject - Author/Title
pt-PT: Assunto - Autor/Título

en: Subject - Topical Name
pt-PT: Assunto - Nome comum

en: Subject - Geographical Name
pt-PT: Assunto - Nome geográfico

en: Subject - Form
pt-PT: Assunto - Forma

en: Subject
pt-PT: Assunto

en: Subject Category
pt-PT: Categoria de assunto

en: Trademark
pt-PT: Marca registada

en: Online Resources:
pt-PT: Recursos em linha:

en: Click here to access online
pt-PT: Clicar aqui para aceder em linha

en: Publication:
pt-PT: Publicação:

en: Search for publisher
pt-PT: Pesquisar pelo editor

en: Production:
pt-PT: Produção:

en: Distribution:
pt-PT: Distribuição:

en: Manufacture:
pt-PT: Fabricante:

en: Copyright date:
pt-PT: Data de direitos de autor:

en: Protection date:
pt-PT: Data de proteção:

en: Copyright date / protection date:
pt-PT: Data de copyright / data de proteção:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
pt-PT: Informações de Impressão e/ou Publicação Transcritas como encontradas no Colofão:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
pt-PT: Informações de Impressão e/ou Publicação Transcritas como encontradas na Fonte Principal de Informação:

en: Description:
pt-PT: Descrição:

en: Linked with:
pt-PT: Ligado a:

en: Content warning:
pt-PT: Aviso de conteúdo:

en: Audience
pt-PT: Audiência

en: Physical presentation
pt-PT: Apresentação física

en: electronic ressource
pt-PT: recurso electrónico

en: Literary genre
pt-PT: Género literário

en: Biography
pt-PT: Biografia

en: Illustration
pt-PT: Ilustração

en: Content
pt-PT: Conteúdo

en: Video types
pt-PT: Tipos de vídeo

en: Serial type
pt-PT: Tipo de periódico

en: Periodicity
pt-PT: Periodicidade

en: Translation of
pt-PT: Tradução de

en: Set Level
pt-PT: Nível de conjunto

en: Piece-Analytic Level
pt-PT: Nível de parte analítica

en: Uniform Title
pt-PT: Título uniforme

en: Uniform Conventional Heading
pt-PT: Cabeçalho convencional uniforme

en: Edition Statement
pt-PT: Menção da edição

en: edition
pt-PT: edição

en: Click here to access online
pt-PT: Clicar aqui para aceder online

en: Audio file
pt-PT: Ficheiro áudio

en: Play this sample
pt-PT: Reproduzir esta amostra

en: Availability:
pt-PT: Disponibilidade:

en: No items available
pt-PT: Não há exemplares disponíveis

en: Items available for loan:
pt-PT: Exemplares disponíveis para empréstimo:

en: Call number:
pt-PT: Cota:

en: Items available for reference:
pt-PT: Exemplares disponíveis para referência:

en: Checked out (
pt-PT: Emprestado (

en: Withdrawn (
pt-PT: Retirado (

en: Lost (
pt-PT: Perdido (

en: Damaged (
pt-PT: Danificado (

en: On order (
pt-PT: Em encomenda (

en: In transit (
pt-PT: Em trânsito (

en: On hold (
pt-PT: Reservado (
