Koha 23.11.08.001 - en to pt-PT translation catalogue (855 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
pt-PT: ERRO: Preço não é um número válido, por favor verifique e tente novamente!

en: Fund amount exceeds parent allocation
pt-PT: Montante do subfundo excede o montante do fundo

en: Fund amount exceeds period allocation
pt-PT: Montante do fundo excede período de alocação

en: New budget-parent is beneath budget
pt-PT: O novo orçamento pai é inferior ao orçamento actual

en: Are you sure you want to delete this vendor?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este fornecedor?

en: Update item
pt-PT: Actualizar exemplar

en: You can't receive any more items
pt-PT: Não pode receber mais nenhum exemplar

en: Edit
pt-PT: Alterar

en: Delete
pt-PT: Apagar

en: Add item
pt-PT: Adicionar item

en: Clear
pt-PT: Limpar

en: Add multiple items
pt-PT: Adicionar múltiplos exemplares

en: Number of items to add
pt-PT: Número de exemplares a adicionar

en: Add
pt-PT: Adicionar

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
pt-PT: NOTA: Os campos listados na preferência 'UniqueItemFields' não serão copiados

en: is duplicated
pt-PT: está duplicado

en: already exists in database
pt-PT: já existe na base de dados

en: There is no record selected
pt-PT: Não existem registos seleccionados

en: quantity values are not filled in or are not numbers
pt-PT: os valores de quantidades não estão preenchidos ou não são números

en: Some funds are not defined in item records
pt-PT: Alguns fundos não estão definidos em registos de exemplares

en: Some required item subfields are not set
pt-PT: Alguns dos subcampos obrigatórios não estão definidos

en: Loading
pt-PT: Em carregamento

en: Internal Server Error, please reload the page
pt-PT: Erro interno do servidor, por favor actualize a página

en: You need to log in again, your session has timed out
pt-PT: Precisa de se autenticar novamente, a sua sessão expirou

en: Error; your data might not have been saved
pt-PT: Erro: os seus dados podem não ter sido guardados

en: Loading...
pt-PT: Em carregamento...

en: Please select or enter a sound.
pt-PT: Por favor, seleccione ou insira um som.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar os alertas de áudio seleccionados?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
pt-PT: Marque a caixa junto ao alerta que deseja eliminar.

en: Authority
pt-PT: Autoridade

en: Error importing the authority type %s
pt-PT: Erro ao importar o tipo de autoridade %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
pt-PT: Por favor selecione um ficheiro CSV (.csv) ou folha de cálculo ODS (.ods).

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
pt-PT: Deseja importar os campo e subcampos do tipo de autoridade? Isto irá sobrepor a configuração corrente. Por razões de segurança use a opção de exportação para criar uma cópia

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
pt-PT: Importar para o tipo de autoridade: %s. Importar do ficheiro: %s

en: Your cart is currently empty
pt-PT: O seu carrinho está vazio

en: This item is already in your cart
pt-PT: O exemplar já se encontra no seu carrinho

en: This item has been added to your cart
pt-PT: O exemplar foi adicionado ao seu carrinho

en: %s item(s) added to your cart
pt-PT: %s exemplar(es) adicionado(s) ao seu carrinho

en: %s already in your cart
pt-PT: %s já está no seu carrinho

en: No item was selected
pt-PT: Não seleccionou nenhum item

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
pt-PT: O exemplar não foi adicionado (já existe no seu carrinho)!

en: The item has been removed from your cart
pt-PT: O exemplar foi removido do seu carrinho

en: Are you sure you want to empty your cart?
pt-PT: Tem a certeza que pretende esvaziar o seu carrinho?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar estes exemplares?

en: Items in your cart: %s
pt-PT: Itens no carrinho: %s

en: Add to cart
pt-PT: Adicionar ao carrinho

en: In your cart
pt-PT: No seu carrinho

en: Error importing the framework
pt-PT: Erro ao importar o modelo

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
pt-PT: Tem a certeza que quer substituir os campos e subcampos na estrutura do modelo %s? A estrutura existente será reescrita! Por motivos de segurança, é recomendado utilizar a opção exportar para primeiro efetuar uma cópia de segurança.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
pt-PT: Importar para o modelo: %s. Importar do ficheiro: %s.

en: Previous
pt-PT: Anterior

en: Next
pt-PT: Seguinte

en: Results
pt-PT: Resultados

en: Go back to the results
pt-PT: Voltar aos resultados

en: Please enter a valid date (should match %s).
pt-PT: Por favor insira uma data válida (deve corresponder a %s).

en: Friday
pt-PT: Sexta-feira

en: Monday
pt-PT: Segunda-feira

en: Saturday
pt-PT: Sábado

en: Sunday
pt-PT: Domingo

en: Thursday
pt-PT: Quinta-feira

en: Tuesday
pt-PT: Terça-feira

en: Wednesday
pt-PT: Quarta-feira

en: Feb
pt-PT: Fev

en: Jun
pt-PT: Junho

en: May
pt-PT: Maio

en: Oct
pt-PT: Out

en: April
pt-PT: Abril

en: August
pt-PT: Agosto

en: December
pt-PT: Dezembro

en: February
pt-PT: Fevereiro

en: January
pt-PT: Janeiro

en: July
pt-PT: Julho

en: June
pt-PT: Junho

en: March
pt-PT: Março

en: November
pt-PT: Novembro

en: October
pt-PT: Outubro

en: September
pt-PT: Setembro

en: Failure
pt-PT: Falha

en: Place hold
pt-PT: Reservar

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
pt-PT: {credit_type_description} contra {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
pt-PT: Por favor note que esta pesquisa externa pode substituir o registo existente.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
pt-PT: %s exemplar(es) associado(s) ao registo. Deve eliminar todos os exemplares antes de eliminar o registo.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
pt-PT: Aviso: Este registo está em uso em %s encomenda(s). Eliminá-lo pode causar problemas graves no módulo de aquisições. Tem a certeza que pretende eliminar este registo?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
pt-PT: %s encomenda(s) usa(m) este registo. Tem que ter permissões de gestão de encomendas para eliminar o registo.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
pt-PT: %s encomenda(s) eliminada(s) usam este registo. Tem a certeza que deseja eliminar este registo?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
pt-PT: %s encomenda(s) eliminada(s) usa(m) este registo. Tem que ter permissões de gestão de encomendas para eliminar o registo.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
pt-PT: %s reserva(s) para este registo. Tem a certeza que pretende eliminar este registo?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
pt-PT: %s assinatura(s) associada(s) ao registo. Deve eliminar todas as assinaturas antes de eliminar o registo.

en: Are you sure you want to delete this record?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este registo?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
pt-PT: %s reserva(s) para este registo. Deve eliminar todas as reservas antes de eliminar todos os exemplares.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar os %s exemplares apensos?

en: (select to create)
pt-PT: (seleccionar para criar)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
pt-PT: Ocorreu um erro. Talvez o valor já exista?

en: Template name is required.
pt-PT: O nome do modelo é obrigatório.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
pt-PT: O código de categoria pode apenas conter os seguintes caracteres: letras, números, - e _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
pt-PT: Por favor escolha um período de inscrição em meses OU por data.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
pt-PT: Nota: %s das %s renovações foram registadas

en: Renewed by
pt-PT: Renovado por

en: manually
pt-PT: manualmente

en: Automatic
pt-PT: Automático

en: Renewal type:
pt-PT: Tipo de renovação:

en: Checked in
pt-PT: Devolvido

en: Patron note
pt-PT: Nota do leitor

en: Unable to check in
pt-PT: Não foi possível devolver

en: Confirm
pt-PT: Confirmar

en: Renewed, due:
pt-PT: Renovado, término:

en: Renew failed:
pt-PT: A renovação falhou:

en: not checked out
pt-PT: não emprestado

en: too many renewals
pt-PT: demasiadas renovações

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
pt-PT: demasiadas renovações consecutivas sem ser visto pela biblioteca

en: on hold
pt-PT: reservado

en: Not allowed: patron restricted
pt-PT: Não permitido: leitor suspenso

en: Not allowed: overdue
pt-PT: Não permitido: atraso

en: Unable to find an open day
pt-PT: Não é possível encontrar um dia aberto

en: reason unknown
pt-PT: razão desconhecida

en: Loading... you may continue scanning.
pt-PT: A carregar... pode continuar a digitar.

en: Today's checkouts
pt-PT: Empréstimos de hoje

en: Previous checkouts
pt-PT: Empréstimos anteriores

en: by _AUTHOR_
pt-PT: por _AUTHOR_

en: On-site checkout
pt-PT: Empréstimo on-site

en: This item has been recalled and the due date updated
pt-PT: Este exemplar foi reclamado e a data de término atualizada

en: Recalled
pt-PT: Reclamado

en: Booked
pt-PT: Marcado

en: On hold
pt-PT: Reservado

en: Not renewable
pt-PT: Não renovável

en: Must be renewed at the library
pt-PT: Tem que ser renovado na biblioteca

en: No renewal before %s
pt-PT: Não renovável antes de %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
pt-PT: Não pode ser auto-renovado mais vezes - número de dias de empréstimo excedido

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
pt-PT: A renovação automática falhou, o leitor tem multas por pagar

en: Automatic renewal failed, account expired
pt-PT: A renovação automática falhou, conta expirada

en: Renewal denied by syspref
pt-PT: Renovação rejeitada pela configuração

en: %s of %s renewals remaining
pt-PT: %s de %s renovações disponíveis

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
pt-PT:  e %s de %s restantes renovações não vistas

en: Scheduled for automatic renewal
pt-PT: Agendado para renovação automática

en: Claim returned
pt-PT: Reclamação de devolução

en: No itemtype
pt-PT: Sem tipo de documento

en: Number of checkouts by item type
pt-PT: Número de empréstimos por tipo de documento

en: Double click to edit
pt-PT: Clique duas vezes para editar

en: Resolve
pt-PT: Resolver

en: Actions
pt-PT: Ações

en: Edit notes
pt-PT: Editar notas

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
pt-PT[0]: Mostrar uma reclamação
pt-PT[1]: Mostrar as {count} reclamações

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
pt-PT[0]: Mostrar a reclamação não resolvida
pt-PT[1]: Mostrar as {count} reclamações não resolvidas

en: Update
pt-PT: Atualizar

en: Cancel
pt-PT: Anular

en: Are you sure you want to delete this return claim?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta reclamação?

en: First
pt-PT: Primeiro

en: Last
pt-PT: Último

en: No data available in table
pt-PT: Sem dados disponíveis na tabela

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt-PT: A ver de _START_ até _END_ de _TOTAL_

en: No entries to show
pt-PT: Sem entradas para mostrar

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt-PT: (filtrado para _MAX_ entradas)

en: Show _MENU_ entries
pt-PT: Mostrar _MENU_ entradas

en: Processing...
pt-PT: A processar...

en: Search:
pt-PT: Pesquisar:

en: No matching records found
pt-PT: Sem registos correspondentes

en: Copy to clipboard
pt-PT: Copiar para a área de transferência

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
pt-PT: Clique em <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> para copiar os dados da tabela<br>para a área de transferência do sistema.<br><br>Para cancelar, clique nesta mensagem ou carregue em Esc.

en: Copied %d rows to clipboard
pt-PT: %d linhas copiadas para a área de transferência

en: Copied one row to clipboard
pt-PT: Uma linha copiada para a área de transferência

en: Clear filter
pt-PT: Limpar filtro

en: All
pt-PT: Todos

en: a an the
pt-PT: e o

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
pt-PT: Ocorreu um erro ao carregar a tabela.
    %s: %s
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
pt-PT: Ocorreu um erro ao carregar a tabela.

en: Copy
pt-PT: Copiar

en: Print
pt-PT: Imprimir

en: Columns settings
pt-PT: Configuração das colunas

en: Columns
pt-PT: Colunas

en: Export or print
pt-PT: Exportar ou imprimir

en: Export
pt-PT: Exportar

en: Configure table
pt-PT: Configurar tabela

en: Configure
pt-PT: Configurar

en: %s search
pt-PT: %s pesquisa

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
pt-PT: O campo é obrigatório e tem que ter pelo menos um mapeamento

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
pt-PT: A localização de levantamento não é permitida de acordo com as regras de empréstimo

en:  (current)
pt-PT:  (actual)

en: No
pt-PT: Não

en: Yes
pt-PT: Sim

en: Resume
pt-PT: Retomar

en: Suspend
pt-PT: Suspender

en: Hold is <strong>suspended</strong>
pt-PT: A reserva está <strong>suspensa</strong>

en: until %s
pt-PT: até %s

en: Next available %s item
pt-PT: Próximo exemplar %s disponível

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
pt-PT: Próximo exemplar disponível do grupo <strong>%s</strong>

en: Item is <strong>waiting here</strong>
pt-PT: O exemplar está <strong>em espera aqui</strong>

en: at %s
pt-PT: em %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
pt-PT: O exemplar está <strong>em espera</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
pt-PT: O exemplar está <strong>em trânsito</strong> de %s desde %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
pt-PT: O exemplar ainda não foi transferido de %s

en: Unable to resume, hold not found
pt-PT: Não é possível continuar, reserva não encontrada

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
pt-PT: Não foi possível processar o seu pedido. Verifique os registos.

en: Suspend hold on
pt-PT: Suspender reserva em

en: Suspend until:
pt-PT: Suspender até:

en: Clear date to suspend indefinitely
pt-PT: Limpar data para suspender por tempo indeterminado

en: Unable to suspend, hold not found.
pt-PT: Não é possível suspender, reserva não encontrada.

en: Please enter letters or numbers
pt-PT: Por favor introduza apenas letras ou números

en: Are you sure you want to delete this field?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este campo?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
pt-PT: Um aviso padrão com o código '%s' já existe.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
pt-PT: Um aviso com o código '%s' já existe para '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
pt-PT: Um aviso com o código '%s' já existe para '%s'. Sobrepor este aviso?

en: Please specify title and content for %s
pt-PT: Por favor, especifique título e conteúdo para %s

en: Please fill at least one template.
pt-PT: Por favor, preencha pelo menos um modelo.

en:  characters
pt-PT:  caracteres

en: Both subfield values should be filled or empty.
pt-PT: Ambos os valores dos subcampos devem estar preenchidos ou vazios.

en: The destination should be filled.
pt-PT: O destino deve ser preenchido.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
pt-PT: Se o campo é um campo de controlo, então o subcampo deve estar vazio

en: A control field cannot be used with a regular field.
pt-PT: Um campo de controlo não pode ser usado com um campo normal.

en: The source subfield should be filled for update.
pt-PT: O subcampo origem deve ser preenchido para actualização.

en: The source field should be filled.
pt-PT: O campo fonte deve ser preenchido.

en: The conditional field should be filled.
pt-PT: O campo de comparação condicional deve ser preenchido.

en: The conditional comparison operator should be filled.
pt-PT: O operador de comparação condicional deve ser preenchido.

en: The conditional regular expression should be filled.
pt-PT: A expressão regular condicional deve ser preenchida.

en: The conditional value should be filled.
pt-PT: O valor condicional deve ser preenchido.

en: Every
pt-PT: Todos

en: Are you sure you wish to delete this template action?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta acção do modelo de modificação?

en: Are you sure you wish to delete this template?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este modelo de modificação?

en: Edit action %s
pt-PT: Editar acção %s

en: Update action
pt-PT: Actualizar acção

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta mensagem? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
pt-PT: Datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'MM/DD/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
pt-PT: Datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'AAAA-MM-DD'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
pt-PT: Datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'DD/MM/AAAA'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
pt-PT: Datas de nascimento devem ser inseridas no formato 'DD.MM.AAAA'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza que quer actualizar esta criança para uma categoria de Adulto? Esta acção não pode ser desfeita.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
pt-PT: Tem a certeza que pretende renovar o registo deste leitor?

en: Patrons selected: %s
pt-PT: Leitores selecionados: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
pt-PT: Por favor, confirme se este é um leitor duplicado

en: Minimum password length: %s
pt-PT: Dimensão mínima da palavra-passe: %s

en: Age
pt-PT: Idade

en: %s year
pt-PT: %s ano

en: %s years
pt-PT: %s ano(s)

en: %s month
pt-PT: %s mês

en: %s months
pt-PT: %s meses

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
pt-PT: O campo é não repetível e já existe no registo de destino, logo, não pode ser adicionado.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
pt-PT: O subcampo é não repetível e já existe no registo de destino, logo, não pode ser adicionado.

en: Change messaging preferences to default for this category?
pt-PT: Alterar as preferências de mensagens para a omissão desta categoria?

en: Your concern was successfully submitted.
pt-PT: O seu problema foi submetido com sucesso.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
pt-PT: Ocorreu um erro ao submeter o problema, por favor contacte um bibliotecário.

en: Loading updates . . .
pt-PT: A carregar as atualizações . . .

en: Public
pt-PT: Público

en: Private
pt-PT: Privado

en: Concern #%s updated successfully.
pt-PT: Problema #%s atualizado com sucesso.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
pt-PT: Erro ao resolver o problema #%s. Verifique os logs.

en: Remove restriction?
pt-PT: Levantar a restrição?

en: You must select checkout(s) to export
pt-PT: Deve seleccionar o(s) empréstimo(s) a exportar

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
pt-PT: Erro: a presença de dados inválidos não permite gravar as alterações. Por favor faça as correções e tente novamente.

en: Nothing to save
pt-PT: Nada para guardar

en: Saving...
pt-PT: Gravação em curso...

en: Saved preference %s
pt-PT: Preferência guardada %s

en: modified
pt-PT: modificado

en: You have made changes to system preferences.
pt-PT: Alterou as preferências do sistema.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este consentimento?

en: Collapse this section
pt-PT: Colapsar esta secção

en: Expand this section
pt-PT: Expandir esta secção

en: Note: _ALL_ value will override all other values
pt-PT: Nota: o valor _ALL_ irá sobrepor todos os outros valores

en: The following values are not formatted correctly:
pt-PT: Os seguintes valores não estão bem formatados:

en: Name
pt-PT: Nome

en: Required
pt-PT: Obrigatório

en: Description
pt-PT: Descrição

en: Requires consent in OPAC
pt-PT: Necessita de consentimento no OPAC

en: Requires consent in staff interface
pt-PT: Necessita de consentimento no interface dos técnicos

en: String used to identify cookie name
pt-PT: Descrição usada para identificar o nome da cookie

en: Cookie domain
pt-PT: Domínio da cookie

en: Cookie path
pt-PT: Caminho da cookie

en: Expand
pt-PT: Expandir

en: Collapse
pt-PT: Colapsar

en: You must complete all fields
pt-PT: Deve completar todos os campos

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
pt-PT: Não foi possível descodificar em Base64 o valor guardado na preferência de sistema CookieConsentedJS:

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
pt-PT: Não foi possível descodificar o valor JSON guardado na preferência de sistema CookieConsentedJS:

en: Add new code
pt-PT: Adicionar novo código

en: Coce image from Amazon.com
pt-PT: Imagem Coce da Amazon.com

en: Coce image from Google Books
pt-PT: Imagem Coce do Google Books

en: Coce image from Open Library
pt-PT: Imagem Coce da Open Library

en: No cover image available
pt-PT: Sem imagem de capa disponível

en: Nothing is selected
pt-PT: Nada seleccionado

en: You must select at least one record
pt-PT: Tem de selectionar pelo menos um registo

en: At least two records must be selected for merging
pt-PT: Pelo menos dois registos devem ser selecionados para a unificação

en: AJAX failed to approve tag: %s
pt-PT: AJAX falhou na aprovação da etiqueta: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
pt-PT: AJAX falhou na rejeição da etiqueta: %s

en: %s is permitted!
pt-PT: %s é permitido!

en: %s is prohibited!
pt-PT: %s é proibido!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
pt-PT: %s não é autorizado nem proibido!

en:  Test
pt-PT:  Testar

en: Clear all
pt-PT: Limpar todos

en: Select all
pt-PT: Seleccionar todos

en: Select all pending
pt-PT: Seleccionar todos os pendentes

en: Reject
pt-PT: Rejeitar

en: Approved
pt-PT: Aprovada

en: Approve
pt-PT: Aprovar

en: Rejected
pt-PT: Rejeitada

en: Testing...
pt-PT: A testar...

en: AJAX error (%s alert)
pt-PT: Erro AJAX (%s alerta)

en: No camera detected.
pt-PT: Nenhuma câmera detetada.

en: Could not access camera.
pt-PT: Não foi possível aceder à câmera.

en: Access to camera denied.
pt-PT: Acesso à câmera negado.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
pt-PT: Esta funcionalidade apenas está disponível em ambientes seguros (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
pt-PT: Ocorreu um erro desconhecido:

en: Edit booking
pt-PT: Editar marcação

en: Place booking
pt-PT: Agendar

en: years
pt-PT: anos

en: Search for a patron
pt-PT: Pesquisar leitor

en: Select item
pt-PT: Selecionar exemplar

en: Are you sure you want to remove this recall?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover esta reclamação?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
pt-PT: A reclamação pode já ter sido cancelada. Por favor, refresque a página.

en: Cancelled
pt-PT: Cancelado

en: Are you sure you want to expire this recall?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar este registo?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
pt-PT: A reclamação pode já ter expirado. Por favor, refresque a página.

en: Expired
pt-PT: Expirado

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
pt-PT: Tem a certeza que pretende reverter o estado de espera desta reclamação?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
pt-PT: O estado de espera da reclamação pode já ter sido revertido. Por favor, refresque a página.

en: Waiting status reverted
pt-PT: Estado de espera revertido

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
pt-PT: Tem a certeza que pretende marcar esta reclamação como atraso?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
pt-PT: A reclamação pode já ter sido marcada como em atraso. Por favor, refresque a página.

en: Marked overdue
pt-PT: Marcadas em atraso

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover esta reclamação e retornar o exemplar à biblioteca de origem?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
pt-PT: A reclamação pode já ter sido removida. Por favor, refresque a página.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar as reclamações seleccionadas?

en: Please make a selection.
pt-PT: Por favor, faça uma seleção.

en: %s (current status)
pt-PT: %s (estado atual)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
pt-PT: Tem a certeza que deseja eliminar esta coleção rotativa?

en: The results could not be loaded
pt-PT: Não foi possível carregar os resultados

en: Please delete %s character(s)
pt-PT: Por favor elimine %s caractere(s)

en: Please enter %s or more characters
pt-PT: Por favor introduza %s ou mais caracteres

en: Loading more results…
pt-PT: A carregar mais resultados…

en: You can only select %s item(s)
pt-PT: Apenas pode seleccionar %s exemplar(es)

en: No results found
pt-PT: Não foram encontrados resultados

en: Searching…
pt-PT: A pesquisar…

en: Remove all items
pt-PT: Remover todos os exemplares

en: Remove item
pt-PT: Remover o exemplar

en: Are you sure you want to close this subscription?
pt-PT: Tem a certeza que pretende fechar esta assinatura?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
pt-PT: Tem a certeza que pretende reabrir esta assinatura?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta assinatura?

en: Add an SMS cellular provider
pt-PT: Adicionar um operador de serviços móveis

en: Edit provider %s
pt-PT: Editar operador %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar %s? %s leitor(es) estão a usar!

en: Are you sure you want to delete %s?
pt-PT: Tem certeza de que deseja apagar %s?

en: Back to top
pt-PT: Voltar ao topo

en: An error occurred. Check the logs for details.
pt-PT: Ocorreu um erro. Verifique os registos do sistema.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
pt-PT: Frequência e duração da assinatura não combinam bem. Tente antes considerar um contador de número em vez de um período de tempo.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
pt-PT: Se pretende reclamar todos os números em falta ou em atraso, deve ligar esta assinatura ao fornecedor. Clique sobre OK para ignorar ou Cancele para voltar atrás e digitar um fornecedor

en: The vendor does not exist
pt-PT: O fornecedor não existe

en: You must choose or create a bibliographic record
pt-PT: Deverá selecionar ou criar um registo bibliográfico

en: Bibliographic record does not exist!
pt-PT: O registo bibliográfico não existe!

en: Number of issues to display to staff must be a number
pt-PT: O número de fascículos a mostrar aos técnicos tem que ser um número

en: Number of issues to display to the public must be a number
pt-PT: O número de fascículos a mostrar ao público tem que ser um número

en: You must choose a first publication date
pt-PT: Deve escolher a data de primeira publicação

en: You must choose a subscription length or an end date.
pt-PT: Deve escolher a duração da assinatura ou uma data de fim.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
pt-PT: Modificou o modelo de predição avançado. Por favor guarde o seu trabalho ou cancele as modificações.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
pt-PT: Aviso! O padrão corrente tem irregularidades planeadas. Clique em 'Testar padrão' para verificar se ainda está válido

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
pt-PT: Por favor clique em 'Testar modelo de predição' antes de guardar a assinatura.

en: Frequency is not defined
pt-PT: Frequência não está definida

en: First publication date is not defined
pt-PT: Primeira data de publicação não está definida

en: Next issue publication date is not defined
pt-PT: Data do próximo fascículo não está definida

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
pt-PT: Não é possível testar a predição de padrão pelas seguintes razões: %s

en: Please enter a name for this pattern
pt-PT: Por favor insira um nome para esta periodicidade

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
pt-PT: Esse nome de padrão já existe. Deseja modificar-lo?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
pt-PT: Atenção: Irá modificar o padrão para todas as assinaturas que estão a usar-lo.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
pt-PT: Algo correu mal. Não foi possível criar um novo modelo de numeração.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
pt-PT: Pesquisar assinaturas no Mana KB

en: Results from Mana Knowledge Base
pt-PT: Resultados do Mana KB

en: Show Mana results
pt-PT: Mostrar resultados do Mana KB

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
pt-PT: Assinatura encontrada no Mana KB:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
pt-PT: Nenhuma assinatura encontrada no Mana KB

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
pt-PT: Por favor esteja à vontade para partilhar o seu padrão com outras bibliotecas assim que o mesmo estiver terminado

en: This bibliographic record does not exist
pt-PT: O registo bibliográfico não existe

en: Deactivate filters
pt-PT: Desactivar filtros

en: Activate filters
pt-PT: Activar filtros

en: Are you sure you want to delete this cover image?
pt-PT: Tem a certeza que pretende eliminar esta imagem de capa?

en: Directory is not writeable
pt-PT: A diretoria é apenas de leitura

en: Error code 0 not used
pt-PT: Código de erro 0 não usado

en: File already exists
pt-PT: O ficheiro já existe

en: Root directory for uploads not defined
pt-PT: A diretoria para os carregamento não está definida

en: Temporary directory for uploads not defined
pt-PT: Diretoria temporária para os carregamentos não definida

en: Upload status:
pt-PT: Estado de carregamento:

en: Failed
pt-PT: Falhou

en: Denied
pt-PT: Negado

en: An error occurred while uploading.
pt-PT: Ocorreu um erro no carregamento.

en: Error:
pt-PT: Erro:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
pt-PT: Esta ferramenta apenas aceita ficheiros ZIP ou imagens GIF, JPEG, PNG ou XPM.

en: File name:
pt-PT: Nome do ficheiro:

en: File type:
pt-PT: Tipo de ficheiro:

en: File size:
pt-PT: Tamanho do ficheiro:

en: An error occurred on deleting this image
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar esta image

en: View comparison
pt-PT: Ver comparação

en: Showing results for %s
pt-PT: A mostrar resultados para %s

en: You can select maximum of two checkboxes
pt-PT: Pode seleccionar no máximo duas caixas de selecção

en: You must select two entries to compare
pt-PT: Tem de seleccionar duas entradas para comparar

en: Submit
pt-PT: Submeter

en: Close
pt-PT: Fechar

en: Submitting...
pt-PT: A submeter...

en: Licenses
pt-PT: Licenças

en: Agreement license %s
pt-PT: Licença do contrato %s

en: Remove this license
pt-PT: Remover esta licença

en: License
pt-PT: Licença

en: Status
pt-PT: Estado

en: Physical location
pt-PT: Localização física

en: Notes
pt-PT: Notas

en: Add new license
pt-PT: Adicionar nova licença

en: There are no licenses created yet
pt-PT: Não existem licenças criadas

en: Periods
pt-PT: Períodos

en: Agreement period %s
pt-PT: Período do contrato %s

en: Remove this period
pt-PT: Remover este período

en: Start date
pt-PT: Data de início

en: End date
pt-PT: Data de fim

en: Cancellation deadline
pt-PT: Prazo de cancelamento

en: Add new period
pt-PT: Adicionar novo período

en: Related agreements
pt-PT: Contratos relacionados

en: Related agreement %s
pt-PT: Contrato relacionado %s

en: Remove this relationship
pt-PT: Remover esta relação

en: Related agreement
pt-PT: Contrato relacionado

en: Relationship
pt-PT: Relação

en: Add new related agreement
pt-PT: Adicionar novo contrato relacionado

en: There are no other agreements created yet
pt-PT: Não existem outros contratos criados

en: Edit agreement #%s
pt-PT: Editar contrato #%s

en: New agreement
pt-PT: Novo contrato

en: Agreement name
pt-PT: Nome do contrato

en: Vendor
pt-PT: Fornecedor

en: Closure reason
pt-PT: Motivo do fecho

en: Is perpetual
pt-PT: É perpétuo

en: Renewal priority
pt-PT: Prioridade de renovação

en: License info
pt-PT: Informação da licença

en: A license is used several times
pt-PT: Uma licença é usada várias vezes

en: An agreement is used as relationship several times
pt-PT: Um contrato é usado como relacionamento várias vezes

en: Only one controlling license is allowed
pt-PT: Apenas uma licença de controlo é permitida

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
pt-PT: O tamanho do ficheiro excede o máximo permitido: %s MB

en: Agreement user %s is missing a user
pt-PT: O utilizador do contrato %s está em falta

en: Agreement updated
pt-PT: Contrato atualizado

en: Agreement created
pt-PT: Contrato criado

en: Filter by expired
pt-PT: Filtrar por expirados

en: on
pt-PT: em

en: Show mine only
pt-PT: Mostrar apenas os meus

en: There are no agreements defined
pt-PT: Não existem contratos definidos

en: Select
pt-PT: Selecionar

en: Are you sure you want to remove this agreement?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este contrato?

en: Yes, delete
pt-PT: Sim, eliminar

en: No, do not delete
pt-PT: Não, não eliminar

en: Agreement %s deleted
pt-PT: Contrato %s eliminado

en: Agreement #%s
pt-PT: Contrato #%s

en: Period start
pt-PT: Início do período

en: Period end
pt-PT: Fim do período

en: Period note
pt-PT: Nota do período

en: Users
pt-PT: Utilizadores

en: Role
pt-PT: Papel

en: Packages
pt-PT: Pacotes

en: Documents
pt-PT: Documentos

en: Document %s
pt-PT: Documento %s

en: Remove this document
pt-PT: Remover este documento

en: File
pt-PT: Ficheiro

en: Select a file
pt-PT: Seleccionar um ficheiro

en: Update file
pt-PT: Atualizar ficheiro

en: File name
pt-PT: Nome do ficheiro

en: File type
pt-PT: Tipo de ficheiro

en: File description
pt-PT: Descrição do ficheiro

en: Uploaded on
pt-PT: Carregado em

en: Add new document
pt-PT: Adicionar novo documento

en: Add new agreement
pt-PT: Adicionar novo contrato

en: This agreement is already linked with this package
pt-PT: O contrato já se encontra ligado a este pacote

en: Hide filters
pt-PT: Esconder filtros

en: Show filters
pt-PT: Mostrar filtros

en: Title
pt-PT: Título

en: Publication type
pt-PT: Tipo da publicação

en: Selection status
pt-PT: Estado de seleção

en: Selected
pt-PT: Selecionados

en: Not selected
pt-PT: Não seleccionados

en: Is selected
pt-PT: Está selecionado

en: Package name
pt-PT: Nome do pacote

en: Content type
pt-PT: Tipo de conteúdo

en: %s packages found locally
pt-PT: %s pacotes encontrados localmente

en: Type
pt-PT: Tipo

en: Package #%s
pt-PT: Pacote #%s

en: Add package to holdings
pt-PT: Adicionar pacote aos recursos

en: Remove package from holdings
pt-PT: Remover pacote dos recursos

en: External ID
pt-PT: ID externo

en: Package type
pt-PT: Tipo de pacote

en: Created on
pt-PT: Criado em

en: Resource #%s
pt-PT: Recurso #%s

en: Add title to holdings
pt-PT: Adicionar título aos recursos

en: Remove title from holdings
pt-PT: Remover título dos recursos

en: Resource information
pt-PT: Informação do recurso

en: Resource identifier
pt-PT: Identificador do recurso

en: Publication title
pt-PT: Título da publicação

en: Publisher name
pt-PT: Nome do editor

en: Print-format identifier
pt-PT: Identificador de formato de impressão

en: Online-format identifier
pt-PT: Identificador em formato online

en: Package
pt-PT: Pacote

en: Package content type
pt-PT: Tipo de conteúdo do pacote

en: Coverage dates
pt-PT: Datas de cobertura

en: Please enter a search term
pt-PT: Por favor insira um termo de pesquisa

en: %s titles found locally
pt-PT: %s títulos encontrados localmente

en: Identifier
pt-PT: Identificador

en: ISBN (Print): %s
pt-PT: ISBN (Impressão): %s

en: Title #%s
pt-PT: Título #%s

en: Title identifier
pt-PT: Identificador do título

en: Local bibliographic record
pt-PT: Registo bibliográfico local

en: Date of first serial issue available online
pt-PT: Data do primeiro fascículo disponível online

en: Number of first volume available online
pt-PT: Número do primeiro volume disponível online

en: Number of first issue available online
pt-PT: Número do primeiro fascículo disponível online

en: Date of last issue available online
pt-PT: Data do último fascículo disponível online

en: Number of last volume available online
pt-PT: Número do último volume disponível online

en: Number of last issue available online
pt-PT: Número do último fascículo disponível online

en: Title-level URL
pt-PT: URL no nível do título

en: First author
pt-PT: Primeiro autor

en: Embargo information
pt-PT: Informação de embargo

en: Coverage depth
pt-PT: Profundidade de cobertura

en: Date the monograph is first published in print
pt-PT: Data em que a monografia foi publicada pela primeira vez em versão impressa

en: Date the monograph is first published online
pt-PT: Data em que a monografia foi publicada pela primeira vez em versão online

en: Number of volume for monograph
pt-PT: Número de volume para monografia

en: Edition of the monograph
pt-PT: Edição da monografia

en: First editor
pt-PT: Primeiro editor

en: Title identifier of the parent publication
pt-PT: Identificador do título da publicação principal

en: Title identifier of any preceding publication title
pt-PT: Identificador do título de qualquer título de publicação anterior

en: Access type
pt-PT: Tipo de acesso

en: Agreements
pt-PT: Contratos

en: Agreement %s
pt-PT: Contrato %s

en: Remove this agreement
pt-PT: Remover este contrato

en: Agreement
pt-PT: Contrato

en: There are no agreements created yet
pt-PT: Não existem contratos criados

en: Edit package #%s
pt-PT: Editar pacote #%s

en: New package
pt-PT: Novo pacote

en: Content type:
pt-PT: Tipo de conteúdo:

en: An agreement is used several times
pt-PT: Um contrato é usado várias vezes

en: Package updated
pt-PT: Pacote atualizado

en: Package created
pt-PT: Pacote criado

en: There are no packages defined
pt-PT: Não existem pacotes definidos

en: Are you sure you want to remove this package?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este pacote?

en: Local package %s deleted
pt-PT: Pacote local %s eliminado

en: Titles (%s)
pt-PT: Títulos (%s)

en: Edit title #%s
pt-PT: Editar título #%s

en: New title
pt-PT: Novo título

en: A package is used several times
pt-PT: Um pacote é usado várias vezes

en: Title updated
pt-PT: Título atualizado

en: Title created
pt-PT: Título criado

en: Package %s
pt-PT: Pacote %s

en: Remove from this package
pt-PT: Remover deste pacote

en: Add to another package
pt-PT: Adicionar outro pacote

en: There are no packages created yet
pt-PT: Não existem pacotes criados

en: Import from a list
pt-PT: Importar de uma lista

en: Import in progress,
pt-PT: Importação em progresso,

en: see job #%s
pt-PT: ver tarefa #%s

en: To the following local package
pt-PT: Para o seguinte pacote local

en: Cannot import, no package selected
pt-PT: Não é possível importar, nenhum pacote selecionado

en: Import
pt-PT: Importar

en: There are no titles defined
pt-PT: Não existem títulos definidos

en: Are you sure you want to remove this title?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este título?

en: Local title %s deleted
pt-PT: Título local %s eliminado

en: Contributors
pt-PT: Contribuidores

en: Edit license %s
pt-PT: Editar licença %s

en: New license
pt-PT: Nova licença

en: License name
pt-PT: Nome da licença

en: License user %s is missing a user
pt-PT: O utilizador da licença %s está em falta

en: License updated
pt-PT: Licença atualizada

en: License created
pt-PT: Licença criada

en: There are no licenses defined
pt-PT: Não existem licenças definidas

en: Are you sure you want to remove this license?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover esta licença?

en: License %s deleted
pt-PT: Licença %s eliminada

en: Started on
pt-PT: Iniciado em

en: Ended on
pt-PT: Terminado em

en: License #%s
pt-PT: Licença #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
pt-PT: O módulo de gestão de recursos electrónicos está desativo, ative a preferência <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> para conseguir usar o módulo

en: Data provider
pt-PT: Fornecedor de dados

en: Data provider name
pt-PT: Nome do fornecedor de dados

en: Service type
pt-PT: Tipo de serviço

en: Report types
pt-PT: Tipos de relatório

en: SUSHI credentials
pt-PT: Credenciais SUSHI

en: Service URL
pt-PT: URL do serviço

en: Report release
pt-PT: Lançamento do relatório

en: Customer ID
pt-PT: ID de cliente

en: Requestor ID
pt-PT: ID do solicitante

en: API key
pt-PT: Chave da API

en: Requestor name
pt-PT: Solicitante

en: Requestor email
pt-PT: Email do solicitante

en: There are no import logs defined
pt-PT: Não há registos de importação definidos

en: Download
pt-PT: Descarregar

en: Are you sure you want to remove this file?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este ficheiro?

en: File %s deleted
pt-PT: Ficheiro %s eliminado

en: Filename
pt-PT: Nome do ficheiro

en: Import date
pt-PT: Data de importação

en: Imported by
pt-PT: Importado por

en: Cronjob
pt-PT: Rotina

en: Manual upload:
pt-PT: Carregamento manual:

en: Clear form
pt-PT: Limpar formulário

en: Job for uploaded file has been queued
pt-PT: A tarefa para o ficheiro carregado foi colocada em fila de espera

en: Check job progress
pt-PT: Verificar o progresso da tarefa

en: Edit usage data provider #%s
pt-PT: Editar fornecedor de dados de uso #%s

en: New usage data provider
pt-PT: Novo fornecedor de dados de uso

en: Type at least two characters to search
pt-PT: Insira pelo menos dois caracteres para pesquisar

en: Searching...
pt-PT: A pesquisar...

en: Create manually
pt-PT: Criar manualmente

en: Create from registry
pt-PT: Criar a partir do registo

en: Harvester status
pt-PT: Estado de agregação

en: Unselect all
pt-PT: Desmarcar todos

en: Sushi credentials
pt-PT: Credenciais Sushi

en: Credentials information
pt-PT: Informação das credenciais

en: Customer ID info
pt-PT: Informação do ID de cliente

en: Requestor ID info
pt-PT: Informação do ID do solicitante

en: API key info
pt-PT: Informação da chave da API

en: Please refer to the
pt-PT: Consulte o

en: COUNTER registry
pt-PT: registo COUNTER

en: for more information.
pt-PT: para mais informações.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
pt-PT: Este fornecedor não suporta nenhum relatório de contador 5 via SUSHI.

en: Data provider updated
pt-PT: Fornecedor de dados atualizado

en: Data provider created
pt-PT: Fornecedor de dados criado

en: Data providers summary
pt-PT: Sumário dos fornecedores de dados

en: There are no usage data providers defined
pt-PT: Não existe fornecedores de dados de uso definidos

en: Run now
pt-PT: Executar agora

en: Test
pt-PT: Testar

en: Are you sure you want to remove this data provider?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este fornecedor de dados?

en: Data provider %s deleted
pt-PT: Fornecedor de dados %s eliminado

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
pt-PT: Este fornecedor de dados está definido como 'Inativo', deseja alterar o estado para 'Ativo'?

en: Yes, update status
pt-PT: Sim, atualizar estado

en: No, do not update status
pt-PT: Não, não atualizar estado

en: Updated status for usage data provider %s
pt-PT: Estado atualizado para o fornecedor de dados de uso %s

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
pt-PT: Tem a certeza que pretende executar a agregação para este fornecedor de dados?

en: Yes, run
pt-PT: Sim, executar

en: No, do not run
pt-PT: Não, não executar

en: Begin date
pt-PT: Data de início

en: Job for report type <strong>%s</strong> has been queued
pt-PT: A tarefa para o tipo de relatório <strong>%s</strong> foi colocada em fila de espera

en: Harvester connection was successful for usage data provider %s
pt-PT: A conexão para a agregação foi feita com sucesso para o fornecedor de dados de uso %s

en: No connection for usage data provider %s, please check your credentials and try again.
pt-PT: Não foi possível estabelecer a ligação para o fornecedor de dados %s, por favor verifique as credenciais e tente novamente.

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
pt-PT: Este fornecedor de dados está inativo - a conexão de teste não é possível

en: Last run
pt-PT: Última execução

en: Data provider #%s
pt-PT: Fornecedor de dados #%s

en: Detail
pt-PT: Detalhes

en: Manual upload
pt-PT: Carregamento manual

en: Import logs
pt-PT: Importar logs

en: Usage data provider %s deleted
pt-PT: Fornecedor de dados de uso %s eliminado

en: Data providers list
pt-PT: Lista de fornecedores de dados

en: Provider
pt-PT: Fornecedor

en: Start
pt-PT: Início

en: End
pt-PT: Fim

en: New data provider
pt-PT: Novo fornecedor de dados

en: Build a custom report
pt-PT: Construir um relatório personalizado

en: Select report data
pt-PT: Selecionar dados do relatório

en: Data display
pt-PT: Dados mostrados

en: Choose data provider
pt-PT: Escolher o fornecedor de dados

en: Choose report
pt-PT: Escolher o relatório

en: Choose metric type
pt-PT: Escolher o tipo de métrica

en: Choose access type
pt-PT: Escolher o tipo de acesso

en: Start year
pt-PT: Ano de início

en: Please enter year in format YYYY
pt-PT: Por favor insira o ano no formato AAAA

en: Start month
pt-PT: Mês de início

en: End year
pt-PT: Ano de fim

en: End month
pt-PT: Mês de fim

en: Keyword
pt-PT: Palavra-chave

en: Select report columns
pt-PT: Selecionar as colunas do relatório

en: Select date display method
pt-PT: Selecionar o método de visualização da data

en: Display data filtered by year
pt-PT: Mostrar dados filtrados por ano

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
pt-PT: Sim - Tabela limitada a 12 colunas (jan-dez) com a opção de alternar entre os anos

en: No - Table will include one column for every month of data selected
pt-PT: Não - Tabela incluirá uma coluna para cada mês dos dados selecionados

en: Select which months to display
pt-PT: Selecione os meses a mostrar

en: Save report
pt-PT: Guardar relatório

en: Usage statistics reports
pt-PT: Relatórios de estatísticas de uso

en: Saved reports
pt-PT: Relatórios guardados

en: Create report
pt-PT: Criar relatório

en: No data providers have been created -  no report data will be available
pt-PT: Não existem fornecedores de dados criados -  nenhum dado do relatório estará disponível

en: Display by year
pt-PT: Mostrar por ano

en: Metric
pt-PT: Métrico

en: Period total
pt-PT: Total do período

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
pt-PT: Ainda não guardou nenhum relatório, por favor crie um relatório.

en: Select saved report
pt-PT: Selecionar relatório guardado

en: Delete report
pt-PT: Apagar relatório

en: Report deleted successfully
pt-PT: Relatório eliminado com sucesso

en: No report was selected - could not delete
pt-PT: Não selecionou um relatório - não é possível eliminar

en: Remove this user
pt-PT: Remover este utilizador

en: User
pt-PT: Utilizador

en: Select user
pt-PT: Escolher utilizador

en: Add new user
pt-PT: Adicionar novo utilizador

en: Remove
pt-PT: Remover

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
pt-PT: O módulo de preservações está desativo, ative a preferência <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> para conseguir usar o módulo

en: Edit preservation settings
pt-PT: Editar configurações de perservação

en: General settings
pt-PT: Configurações gerais

en: Status for item added to waiting list
pt-PT: Estado do exemplar adicionado à lista de espera

en: Default status for item added to train
pt-PT: Estado por omissão para o exemplar adicionado ao comboio

en: Settings updated
pt-PT: Configurações atualizadas

en: Processings
pt-PT: Processamentos

en: Remove this processing
pt-PT: Remover este processamento

en: Edit this processing
pt-PT: Editar este processamento

en: Add new processing
pt-PT: Adicionar novo processamento

en: Are you sure you want to remove this processing?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este processamento?

en: Processing %s deleted
pt-PT: Processamento %s eliminado

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
pt-PT: Este processamento não pode ser eliminado, encontra-se em uso.

en: Edit processing #%s
pt-PT: Editar processamento #%s

en: New processing
pt-PT: Novo processamento

en: Processing name
pt-PT: Nome do processamento

en: Letter template for printing slip
pt-PT: Modelo para o talão impresso

en: Attributes
pt-PT: Atributos

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
pt-PT: Tenha cuidado ao remover atributos deste processamento: os exemplares que o utilizam também serão afetados!

en: Attribute %s
pt-PT: Atributo %s

en: Remove this attribute
pt-PT: Remover este atributo

en: Options
pt-PT: Opções

en: DOES NOT EXIST!
pt-PT: NÃO EXISTE!

en: Add new attribute
pt-PT: Adicionar novo atributo

en: Authorized value
pt-PT: Valor autorizado

en: Free text
pt-PT: Texto livre

en: Database column
pt-PT: Coluna da base de dados

en: Processing updated
pt-PT: Processamento atualizado

en: Processing created
pt-PT: Processamento criado

en: Processing #%s
pt-PT: Processamento #%s

en: Edit this template
pt-PT: Editar este modelo

en: Unknown
pt-PT: Desconhecido

en: There are no attributes defined for this processing.
pt-PT: Não existem atributos definidos para este processamento.

en: Edit train #%s
pt-PT: Editar comboio #%s

en: New train
pt-PT: Novo comboio

en: Status for item added to this train
pt-PT: Estado para o exemplar adicionado a este comboio

en: Default processing
pt-PT: Processamento por omissão

en: Train updated
pt-PT: Comboio atualizado

en: Train created
pt-PT: Comboio criado

en: Edit item #%s
pt-PT: Editar exemplar #%s

en: Add new item to %s
pt-PT: Adicionar novo exemplar a %s

en: Itemnumber
pt-PT: Número de exemplar

en: Processing
pt-PT: Processamento

en: Barcode
pt-PT: Código de barras

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
pt-PT: Não foi possível encontrar o exemplar com este código de barras. Deve estar na lista de espera.

en: Item updated
pt-PT: Exemplar atualizado

en: Item added to train
pt-PT: Exemplar adicionado ao comboio

en: Add new items to %s
pt-PT: Adicionar novos exemplares a %s

en: Itemnumbers
pt-PT: Números de exemplar

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
pt-PT: Não pode ser editado agora, o valor vai ser obtido de %s

en: %s items have been added to train %s.
pt-PT: %s exemplares adicionados ao comboio %s.

en: No items have been added to the train.
pt-PT: Não foi adicionado qualquer exemplar ao comboio.

en: Filter by
pt-PT: Filtrar por

en: Closed
pt-PT: Fechado

en: Sent
pt-PT: Enviado

en: Received
pt-PT: Recebido

en: There are no trains defined
pt-PT: Não existem comboios definidos

en: Add items
pt-PT: Adicionar exemplares

en: Are you sure you want to remove this train?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este comboio?

en: Train %s deleted
pt-PT: Comboio %s eliminado

en: Cannot add items to a closed train
pt-PT: Não é possível adicionar exemplares a um comboio fechado

en: Closed on
pt-PT: Fechado em

en: Sent on
pt-PT: Enviado em

en: Received on
pt-PT: Recebido em

en: Copy item to the following train
pt-PT: Copiar exemplar para o seguinte comboio

en: Select a train
pt-PT: Seleccionar um comboio

en: Send
pt-PT: Enviar

en: Receive
pt-PT: Receber

en: Train #%s
pt-PT: Comboio #%s

en: Items
pt-PT: Exemplares

en: Actions:
pt-PT: Ações:

en: Print slips
pt-PT: Imprimir talões

en: Cannot print slip, this item does not have a processing with a letter template defined.
pt-PT: Não é possível imprimir o talão, este exemplar não tem um processamento com um modelo definido.

en: Are you sure you want to remove this item?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este exemplar?

en: Yes, remove
pt-PT: Sim, remover

en: No, do not remove
pt-PT: Não, não remover

en: Item removed
pt-PT: Exemplar removido

en: Item copied successfully.
pt-PT: Exemplar copiado com sucesso.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
pt-PT: O exemplar não pode ser copiado para o comboio, já se encontra num comboio não recebido.

en: Print slip
pt-PT: Imprimir talão

en: Add items to waiting list
pt-PT: Adicionar exemplares à lista de espera

en: Barcode list
pt-PT: Lista de códigos de barras

en: Add items to a train
pt-PT: Adicionar exemplares a um comboio

en: You need to configure this module first.
pt-PT: Você necessita configurar este módulo primeiro.

en: Add to waiting list
pt-PT: Adicionar à lista de espera

en: Add last %s items to a train
pt-PT: Adicionar últimos %s exemplares a um comboio

en: There are no items in the waiting list
pt-PT: Não há exemplares na lista de espera

en: %s new items added. %s items not found.
pt-PT: %s novos exemplares adicionados. %s exemplares não encontrados.

en: %s new items added.
pt-PT: %s novos exemplares adicionados.

en: No items added
pt-PT: Nenhum exemplar adicionado

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
pt-PT: Tem a certeza que pretende remover este exemplar da lista de espera?

en: Item removed from the waiting list
pt-PT: Exemplar removido da fila de espera

en: Author
pt-PT: Autor

en: Call number
pt-PT: Cota

en: E-resource management
pt-PT: Gestão de recurso eletrónicos

en: Show agreement
pt-PT: Mostrar contrato

en: Add agreement
pt-PT: Adicionar contrato

en: Edit agreement
pt-PT: Editar contrato

en: Show license
pt-PT: Mostrar licença

en: Add license
pt-PT: Adicionar licença

en: Edit license
pt-PT: Editar licença

en: Show package
pt-PT: Mostrar pacote

en: Add package
pt-PT: Adicionar pacote

en: Edit package
pt-PT: Editar pacote

en: Titles
pt-PT: Títulos

en: Show title
pt-PT: Mostrar título

en: Add title
pt-PT: Adicionar título

en: Edit title
pt-PT: Editar título

en: Resource
pt-PT: Recurso

en: Data providers
pt-PT: Fornecedores de dados

en: Show provider
pt-PT: Mostrar fornecedor

en: Add data provider
pt-PT: Adicionar um fornecedor de dados

en: Edit data provider
pt-PT: Editar fornecedor de dados

en: View report
pt-PT: Ver relatório

en: Preservation
pt-PT: Preservação

en: Home
pt-PT: Início

en: Trains
pt-PT: Comboios

en: Show train
pt-PT: Mostrar comboio

en: Add item to train
pt-PT: Adicionar exemplar ao comboio

en: Add items to train
pt-PT: Adicionar exemplares ao comboio

en: Edit item in train
pt-PT: Editar exemplar no comboio

en: Add train
pt-PT: Adicionar comboio

en: Edit train
pt-PT: Editar comboio

en: Waiting list
pt-PT: Lista de espera

en: Settings
pt-PT: Configurações

en: Show processing
pt-PT: Mostrar processamento

en: Add processing
pt-PT: Adicionar processamento

en: Edit processing
pt-PT: Editar processamento

en: supersedes
pt-PT: substitui

en: is superseded by
pt-PT: é substituído por

en: provides post-cancellation access for
pt-PT: fornece acesso pós-cancelamento para

en: has post-cancellation access in
pt-PT: tem acesso pós-cancelamento em

en: tracks demand-driven acquisitions for
pt-PT: rastreia aquisições impulsionadas pela demanda para

en: has demand-driven acquisitions in
pt-PT: tem aquisições impulsionadas pela demanda em

en: has backfile in
pt-PT: tem backfile em

en: has frontfile in
pt-PT: tem frontfile em

en: related to
pt-PT: relacionado com

en: Publisher
pt-PT: Editor

en: Platform
pt-PT: Plataforma

en: Publisher ID
pt-PT: ID do editor

en: Online ISSN
pt-PT: ISSN online

en: Print ISSN
pt-PT: ISSN impresso

en: AJAX error: receiving data from %s
pt-PT: Erro AJAX: a receber dados de %s

en: The page entered is not a number.
pt-PT: A página inserida não é um número.

en: The page should be a number between 1 and %s.
pt-PT: A página deve ser um número entre 1 e %s.

en: Please choose at least one external target
pt-PT: Por favor, seleccione pelo menos um servidor externo

en: Search Google Books
pt-PT: Pesquisar no Google Books

en: Sorry, nothing found.
pt-PT: Desculpe, não foi encontrado qualquer resultado.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
pt-PT: O exemplar já existe no seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
pt-PT: O exemplar foi adicionado ao seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
pt-PT:  item(s) adicionado(s) ao carrinho

en: already in your cart
pt-PT: já existe no seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
pt-PT: Não seleccionou nenhum exemplar

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
pt-PT: O exemplar não foi adicionado ao seu carrinho

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
pt-PT: O exemplar foi removido do seu carrinho

en: Scroll to the top of the page
pt-PT: Voltar ao topo da página

en: Log in to your OverDrive account
pt-PT: Entrar na sua conta OverDrive

en: OverDrive account page
pt-PT: Página da conta OverDrive

en: Log out of your OverDrive account
pt-PT: Sair da sua conta OverDrive

en: Checkouts
pt-PT: Empréstimos

en: Holds
pt-PT: Reservas

en: Checked out until:
pt-PT: Emprestado até:

en: Get item
pt-PT: Obter o item

en: Check in
pt-PT: Devolver

en: Are you sure you want to return this item?
pt-PT: Tem a certeza que pretende devolver este exemplar?

en: Check out
pt-PT: Emprestar

en: Are you sure you want to check out this item?
pt-PT: Tem a certeza que pretende requisitar este exemplar?

en: Cancel hold
pt-PT: Anular reserva

en: Are you sure you want to cancel this hold?
pt-PT: Tem a certeza que pretende cancelar esta reserva?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
pt-PT: O exemplar não pode ser emprestado. Não existem formatos disponíveis

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
pt-PT: Aviso: Não pode ser desfeito. Por favor confirme novamente

en: Your rating: %s.
pt-PT: sua pontuação: %s.

en: Average rating: %s (%s votes)
pt-PT: Classificação média: %s (%s votos)

en: Tags added:
pt-PT: Etiquetas adicionadas:

en: Tags deleted:
pt-PT: Etiquetas eliminadas:

en: Errors:
pt-PT: Erros:

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
pt-PT: Desculpe, a funcionalidade não está ativa no sistema.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
pt-PT: Erro! A etiqueta que inseriu contém código inválido.  Não foi adicionada.  Por favor, tente novamente em texto simples.

en: Error! Illegal parameter
pt-PT: Erro! Parâmetro ilegal

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
pt-PT: Nota: a etiqueta contém código inválido que foi removido. A etiqueta foi adicionada como

en: Error! Adding tags failed at
pt-PT: Erro! A adição das etiquetas falhou em

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
pt-PT: Nota: apenas pode etiquetar um registo com um termo uma única vez.  Verifique as 'Etiquetas' para ver os termos aceites.

en: Error! You cannot delete the tag
pt-PT: Erro! Não pode eliminar a etiqueta

en: Note: you can only delete your own tags.
pt-PT: Nota: apenas pode eliminar as suas etiquetas.

en: You must be logged in to add tags.
pt-PT: Tem de estar autenticado para adicionar etiquetas.

en: Unable to add one or more tags.
pt-PT: Não foi possível adicionar uma ou mais etiquetas.
