Koha 23.11.08.001 - en to pt-PT translation catalogue (1583 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
pt-PT: Error: não foi possível obter a disponibilidade para este ID

en: unknown
pt-PT: desconhecido

en: Not for loan
pt-PT: Não é para empréstimo

en: not available
pt-PT: indisponível

en: Checked out
pt-PT: Emprestado

en: Item lost
pt-PT: Exemplar perdido

en: Item withdrawn
pt-PT: Exemplar retirado

en: Item damaged
pt-PT: Exemplar danificado

en: In transit
pt-PT: Em trânsito

en: On hold
pt-PT: Reservado

en: available
pt-PT: disponível

en: baritone
pt-PT: barítono

en: bass
pt-PT: baixo

en: child alto
pt-PT: alto criança

en: child soprano
pt-PT: alto soprano

en: countertenor
pt-PT: contratenor

en: child voice
pt-PT: voz de criança

en: man's voice
pt-PT: voz de homem

en: mezzo-soprano
pt-PT: meio-soprano

en: reciting child's voice
pt-PT: voz de criança recitando

en: reciting voice
pt-PT: voz recitando

en: reciting man's voice
pt-PT: voz masculina recitando

en: reciting woman's voice
pt-PT: voz feminina recitando

en: voice - unspecified
pt-PT: voz - não especificado

en: woman's voice
pt-PT: voz feminina

en: voice - other
pt-PT: voz - outro

en: bassoon
pt-PT: fagote

en: basset-horn
pt-PT: trompa basset

en: bagpipe
pt-PT: gaita de foles

en: clarinet
pt-PT: clarinete

en: cromorne
pt-PT: cromorno

en: double bassoon
pt-PT: fagote duplo

en: didjeridu
pt-PT: didgeridoo

en: dulcian
pt-PT: dulzaina

en: english horn
pt-PT: corne inglês

en: flageolet
pt-PT: flajolé

en: fife
pt-PT: pife

en: flute
pt-PT: flauta

en: tabor pipe
pt-PT: flauta tamborileira

en: hornpipe
pt-PT: gaita

en: mouth organ
pt-PT: harmônica

en: oboe d'amore
pt-PT: oboé d'amore

en: oboe
pt-PT: oboé

en: oboe da caccia
pt-PT: oboé da caccia

en: piccolo
pt-PT: flautim

en: panpipes
pt-PT: flauta de pan

en: racket
pt-PT: raquete

en: recorder
pt-PT: gravador

en: rothophone
pt-PT: rotofone

en: saxophone
pt-PT: saxofone

en: sarrusophone
pt-PT: sarrusofone

en: woodwind - unspecified
pt-PT: instrumento de sopro - não especificado

en: woodwind - other
pt-PT: instrumento de sopro - outro

en: alphorn
pt-PT: trompa alpina

en: bombardon
pt-PT: bombardeio

en: bersag horn
pt-PT: chifre bersag

en: bugle
pt-PT: cornetim

en: cow horn
pt-PT: chifre de vaca

en: clarion
pt-PT: clarim

en: cornet
pt-PT: corneta

en: cornett
pt-PT: corneta

en: euphonium
pt-PT: eufônio

en: hunting horn
pt-PT: chifre de caça

en: horn
pt-PT: trompa

en: herald's trumpet
pt-PT: trompete Herald

en: keyed bugle
pt-PT: clarim com chave

en: oliphant
pt-PT: olifante

en: ophicleide
pt-PT: oficleide

en: russian horn
pt-PT: trompa russa

en: serpent
pt-PT: serpentão

en: trumpet
pt-PT: trompete

en: brass - unspecified
pt-PT: latão - não especificado

en: valved bugle
pt-PT: clarim valvulado

en: wagner tuba
pt-PT: trompa wagneriana

en: brass - other
pt-PT: latão - outro

en: arpeggione
pt-PT: arpejo

en: baryton
pt-PT: barítono

en: double bass
pt-PT: contrabaixo

en: five-string double bass
pt-PT: contrabaixo de cinco cordas

en: fiddle, viol (family)
pt-PT: violino, viola (família)

en: lirone
pt-PT: lira

en: keyed fiddle
pt-PT: violino chaveado

en: octobass
pt-PT: octobaixo

en: rebec
pt-PT: rabeca

en: trumpet marine
pt-PT: tromba marina

en: strings, bowed - unspecified
pt-PT: cordas, arco - não especificado

en: cello
pt-PT: violoncelo

en: viol
pt-PT: viola

en: violin
pt-PT: violino

en: strings, bowed - other
pt-PT: cordas, arco - outros

en: archlute
pt-PT: arquilute

en: harp-psaltery
pt-PT: harpa-saltério

en: balalaika
pt-PT: balalaica

en: cittern
pt-PT: cistre

en: guitar
pt-PT: guitarra

en: harp
pt-PT: harpa

en: hawaiian guitar
pt-PT: guitarra havaina

en: Irish harp
pt-PT: Harpa irlandesa

en: kithara
pt-PT: cítara latinizada

en: kora
pt-PT: corá

en: lute (family)
pt-PT: alaúde (família)

en: lyre-guitar
pt-PT: lira-guitarra

en: lute
pt-PT: alaúde

en: mandolin
pt-PT: bandolim

en: psaltery
pt-PT: saltério

en: phorminx
pt-PT: fórminx

en: qānūn
pt-PT: kanun

en: shamisen
pt-PT: samisém

en: theorbo
pt-PT: teorba

en: tanbur
pt-PT: tambur

en: strings, plucked - unspecified
pt-PT: cordas, dedilhadas - não especificadas

en: zither
pt-PT: cítara

en: strings, plucked - other
pt-PT: cordas, dedilhadas - outro

en: accordion
pt-PT: acordeão

en: clavichord
pt-PT: clavicórdio

en: claviorgan
pt-PT: claviórgão

en: clavicytherium
pt-PT: clavicitério

en: fortepiano
pt-PT: piano forte

en: harmonium
pt-PT: harmônio

en: harpsichord
pt-PT: cravo

en: organ
pt-PT: orgão

en: plucked string keyboard
pt-PT: teclado de cordas dedilhadas

en: regals
pt-PT: régios

en: sirenion
pt-PT: sirene

en: sostenente piano
pt-PT: piano sostenente

en: spinet
pt-PT: espineta

en: keyboard - unspecified
pt-PT: teclado - não especificado

en: keyboard - other
pt-PT: teclado - outro

en: aeolian bells
pt-PT: sinos eólicos

en: arabian drum
pt-PT: tambor árabe

en: agogo
pt-PT: agogô

en: anvil
pt-PT: bigorna

en: boobams
pt-PT: boobam

en: bass drum
pt-PT: bumbo

en: bells
pt-PT: sinos

en: bongos
pt-PT: bongô

en: metal bells plate
pt-PT: placa de sinos de metal

en: castanets
pt-PT: castanhola

en: cabaca
pt-PT: cabaça

en: chinese cymbals
pt-PT: pratos chineses

en: chains
pt-PT: correntes

en: crash cymbal
pt-PT: prato de choque

en: crotales
pt-PT: crótalos

en: cowbell
pt-PT: chocalho

en: cymbal
pt-PT: címbalo

en: drum
pt-PT: tambor

en: drums
pt-PT: bateria

en: finger cymbals
pt-PT: pratos de dedo

en: friction drum
pt-PT: tambor de fricção

en: flexatone
pt-PT: flexitone

en: gun
pt-PT: arma

en: gong
pt-PT: gongo

en: hammer
pt-PT: martelo

en: handbell
pt-PT: sineta

en: jembe
pt-PT: jembé

en: lithophone
pt-PT: litofone

en: military drum
pt-PT: bombo militar

en: metallophone
pt-PT: metalofone

en: nail violin
pt-PT: violino de prego

en: ratchet
pt-PT: roquete

en: rain stick
pt-PT: pau de chuva

en: roto-toms
pt-PT: rototons

en: sizzle cymbals
pt-PT: pratos de chiar

en: sound-effect instrument
pt-PT: instrumento de efeito sonoro

en: slit-drum
pt-PT: tambor de fenda

en: sistrum
pt-PT: sistro

en: siren
pt-PT: sirene

en: sandpaper
pt-PT: lixa

en: sound sculpture
pt-PT: escultura de som

en: steel drum
pt-PT: tambor de aço

en: switch whip
pt-PT: chicote

en: tabor
pt-PT: tamborim

en: turkish crescent
pt-PT: crescente turco

en: tuned gong
pt-PT: gongo sintonizado

en: timpani
pt-PT: tímpano

en: triangle
pt-PT: triângulo

en: thunder machine
pt-PT: máquina de trovão

en: tambourine
pt-PT: pandeiro

en: tom-tom
pt-PT: timbalões de concerto

en: percussion - unspecified
pt-PT: percussão - não especificado

en: vibraphone
pt-PT: vibrafone

en: whip
pt-PT: chicote

en: wind machine
pt-PT: máquina de vento

en: woodblocks
pt-PT: bloco sonoro

en: xylorimba
pt-PT: xilorimba

en: xylophone
pt-PT: xilofone

en: percussion - other
pt-PT: percussão - outro

en: computer
pt-PT: computador

en: computerized musical station
pt-PT: estação musical computadorizada

en: computerized tape
pt-PT: fita computadorizada

en: digital space device
pt-PT: dispositivo de espacial digital

en: electro-acoustic device
pt-PT: dispositivo eletro-acústico

en: live electronic
pt-PT: eletrônico ao vivo

en: meta-instrument
pt-PT: meta-instrumento

en: multimedial device
pt-PT: dispositivo multimédia

en: oscillator
pt-PT: oscilador

en: space device
pt-PT: dispositivo espacial

en: synthesizer
pt-PT: sintetizador

en: tape
pt-PT: fita

en: theremin
pt-PT: teremim

en: electronic - non specified
pt-PT: electrónico - não especificado

en: electronic - other
pt-PT: electrónico - outro

en: aeolian harp
pt-PT: harpa eólica

en: barrel organ
pt-PT: realejo

en: bullroarer
pt-PT: rombo

en: musical bow
pt-PT: arco musical

en: musical box
pt-PT: caixa musical

en: musical clock
pt-PT: relógio de música

en: continuo
pt-PT: baixo contínuo

en: glassharmonika
pt-PT: harmónica de vidro

en: glass trumpet
pt-PT: trompete de vidro

en: harmonica
pt-PT: harmónica

en: hurdy-gurdy
pt-PT: sanfona

en: jew's harp
pt-PT: harpa judaica

en: lamellaphone
pt-PT: lamelafone

en: monochord
pt-PT: monocórdio

en: melodica
pt-PT: melódica

en: mirliton
pt-PT: mirlitão

en: melodic instrument
pt-PT: instrumento melódico

en: musical saw
pt-PT: serra musical

en: polyphonic instrument
pt-PT: instrumento polifónico

en: player piano
pt-PT: pianola

en: swanee whistle
pt-PT: apito deslizante

en: tuning-fork
pt-PT: diapasão

en: instrument - non specified
pt-PT: instrumento - não especificado

en: instrument or voice - non specified
pt-PT: instrumento ou voz - não especificado

en: wind instrument
pt-PT: instrumento de vento

en: whistle
pt-PT: assobio

en: other
pt-PT: outro

en: children's choir
pt-PT: coro de crianças

en: men's choir
pt-PT: coro masculino

en: mixed choir
pt-PT: coro misto

en: reciting choir
pt-PT: coro recitando

en: choir - unspecified
pt-PT: coro - não especificado

en: vocal ensemble
pt-PT: conjunto vocal

en: women's choir
pt-PT: coro feminino

en: choir - other
pt-PT: coro - outro

en: band
pt-PT: banda

en: big band
pt-PT: banda grande

en: brass band
pt-PT: banda de metais

en: chamber orchestra
pt-PT: orquestra de câmara

en: combo
pt-PT: combinação

en: dance orchestra
pt-PT: orquestra de dança

en: full orchestra
pt-PT: orquestra completa

en: gamelan
pt-PT: gamelão

en: instrumental ensemble
pt-PT: conjunto instrumental

en: vocal and instrumental ensemble
pt-PT: conjunto vocal e instrumental

en: jazz band
pt-PT: band de jazz

en: percussion orchestra
pt-PT: orquestra de percussão

en: ragtime band
pt-PT: banda de ragtime

en: steel band
pt-PT: fita de aço

en: string orchestra
pt-PT: orquestra de cordas

en: orchestra - unspecified
pt-PT: orquestra - não especificado

en: wind orchestra
pt-PT: orquestra de vento

en: orchestra - other
pt-PT: orquestra - outro

en: live electronic conductor
pt-PT: condutor eletrônico vivo

en: choir conductor, chorus master
pt-PT: maestro de coro

en: conductor
pt-PT: condutor

en: light conductor
pt-PT: condutor de luz

en: conductor - other
pt-PT: condutor - outro

en: acrobat
pt-PT: acrobata

en: child actor
pt-PT: ator criança

en: silent actor
pt-PT: ator silencioso

en: actor
pt-PT: ator

en: actress
pt-PT: atriz

en: dancer
pt-PT: dançarino

en: light engineer
pt-PT: engenheiro de luz

en: sound engineer
pt-PT: engenheiro de som

en: juggler
pt-PT: malabarista

en: mime
pt-PT: mímico

en: walk-on part
pt-PT: parte de passagem

en: performer - other
pt-PT: artista - outro

[ctx: tessitura]
en: baritone
pt-PT: barítono

[ctx: tessitura]
en: bass
pt-PT: baixo

[ctx: tessitura]
en: contrabass
pt-PT: contrabaixo

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
pt-PT: sub-contrabaixo

[ctx: tessitura]
en: high
pt-PT: alto

[ctx: tessitura]
en: medium
pt-PT: médio

[ctx: tessitura]
en: low
pt-PT: baixo

[ctx: tessitura]
en: prepared
pt-PT: preparado

[ctx: music]
en: one hand
pt-PT: uma mão

[ctx: music]
en: two players on one instrument
pt-PT: dois músicos em um instrumento

[ctx: music]
en: three hands
pt-PT: três mãos

[ctx: music]
en: four hands
pt-PT: quatro mãos

[ctx: music]
en: six hands
pt-PT: seis mãos

[ctx: music]
en: eight hands
pt-PT: oito mãos

[ctx: music]
en: B flat
pt-PT: B bemol

[ctx: music]
en: E flat
pt-PT: E bemol

[ctx: music]
en: A flat
pt-PT: A bemol

[ctx: music]
en: D flat
pt-PT: D bemol

[ctx: music]
en: F sharp
pt-PT: F agudo

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
pt-PT: Instrumento tocado de forma não padronizada

[ctx: music]
en: non standard string number
pt-PT: número não padrão

en: electric
pt-PT: elétrico

en: electronic
pt-PT: electrónico

en: amplified
pt-PT: amplificado

en: recorded
pt-PT: registada

en: antiquity
pt-PT: antiguidade

en: ethnic, traditional
pt-PT: étnico, tradicional

en: may take place of the preceding code / alternative
pt-PT: pode ocorrer do código anterior / alternativa

en: used by the same player as the preceding code
pt-PT: usado pelo mesmo músico como o código anterior

en: Basket ID (internal)
pt-PT: Número de cesto (interno)

en: Biblio number (internal)
pt-PT: Número do registo (interno)

en: Fund ID (internal)
pt-PT: Número do fundo (interno)

en: Not used (deprecated)
pt-PT: Não usado (descontinuado)

en: Cancellation reason
pt-PT: Motivo de cancelamento

en: Borrower number of creator
pt-PT: Número de leitor do criador

en: Currency
pt-PT: Moeda

en: Cancellation date
pt-PT: Data de cancelamento

en: Date received
pt-PT: Data de recepção

en: Discount
pt-PT: Desconto

en: Budgeted cost, tax excl.
pt-PT: Custo orçamentado sem taxas

en: Budgeted cost, tax incl.
pt-PT: Custo orçamentado com taxas

en: Budgeted cost
pt-PT: Custo orçamentado

en: Creation date
pt-PT: Data de criação

en: Estimated delivery date
pt-PT: Data estimada para entrega

en: Invoice ID (internal)
pt-PT: Número da fatura (interno)

en: Line item ID (EDIFACT)
pt-PT: Número do item (EDIFACT)

en: Vendor price
pt-PT: Preço do fornecedor

en: Internal note
pt-PT: Nota interna

en: Vendor note
pt-PT: Nota do fornecedor

en: Order number
pt-PT: Número da encomenda

en: Order status
pt-PT: Estado da encomenda

en: Parent order number (internal)
pt-PT: Número da encomenda principal (interno)

en: Quantity
pt-PT: Quantidade

en: Quantity received
pt-PT: Quantidade recebida

en: Replacement price
pt-PT: Preço de substituição

en: Retail price, tax excl.
pt-PT: Preço de revenda sem taxas

en: Retail price, tax incl.
pt-PT: Preço de revenda com taxas

en: Retail price
pt-PT: Preço de revenda

en: Not used
pt-PT: Não usado

en: Statistic 1
pt-PT: Estatística 1

en: Statistic 2
pt-PT: Estatística 2

en: Subscription ID (internal)
pt-PT: Número da assinatura (interno)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
pt-PT: Número de referência do fornecedor (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
pt-PT: Qualificador de referência do fornecedor (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
pt-PT: Relatório do fornecedor (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
pt-PT: Cópia da taxa de imposto (descontinuado)

en: Tax rate on order
pt-PT: Taxa de imposto na encomenda

en: Tax rate on receive
pt-PT: Taxa de imposto na recepção

en: Tax value backup (deprecated)
pt-PT: Cópia do valor de imposto (descontinuado)

en: Tax amount on order
pt-PT: Taxar montante ao encomendar

en: Tax amount on receive
pt-PT: Taxar montante ao receber

en: Timestamp
pt-PT: Horário

en: Uncertain price
pt-PT: Preço incerto

en: Actual cost, tax excl.
pt-PT: Custo real sem taxas

en: Actual cost, tax incl.
pt-PT: Custo real com taxas

en: Actual cost
pt-PT: Custo real

en: Address
pt-PT: Morada

en: Address 2
pt-PT: Morada 2

en: Alternate contact: Address
pt-PT: Contacto alternativo: Morada

en: Alternate contact: Address 2
pt-PT: Contacto alternativo: Morada 2

en: Alternate contact: City
pt-PT: Contacto alternativo: Cidade

en: Alternate contact: Country
pt-PT: Contacto alternativo: País

en: Alternate contact: First name
pt-PT: Contacto alternativo: Primeiro nome

en: Alternate contact: Phone
pt-PT: Contacto alternativo: Telefone

en: Alternate contact: State
pt-PT: Contacto alternativo: Estado

en: Alternate contact: Surname
pt-PT: Contacto alternativo: Apelido

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
pt-PT: Contacto alternativo: Código postal

en: Data anonymization flag
pt-PT: Marca de anonimização de dados

en: Authentication method
pt-PT: Método de autenticação

en: Allow auto-renewals
pt-PT: Permitir renovação automática

en: Alternate address: Address
pt-PT: Endereço alternativo: Morada

en: Alternate address: Address 2
pt-PT: Endereço alternativo: Morada 2

en: Alternate address: City
pt-PT: Endereço alternativo: Cidade

en: Alternate address: Country
pt-PT: Endereço alternativo: País

en: Alternate address: Email
pt-PT: Endereço alternativo: Email

en: Alternate address: Phone
pt-PT: Endereço alternativo: Telefone

en: Alternate address: State
pt-PT: Endereço alternativo: Estado

en: Alternate address: Street number
pt-PT: Endereço alternativo: Número de rua

en: Alternate address: Street type
pt-PT: Endereço alternativo: Tipo de rua

en: Alternate address: ZIP/Postal code
pt-PT: Endereço alternativo: Código postal

en: Circulation note
pt-PT: Notas de empréstimo

en: Borrower number
pt-PT: Número de leitor

en: Home library
pt-PT: Biblioteca de inscrição

en: Card number
pt-PT: Número de cartão

en: Patron category
pt-PT: Categoria de leitor

en: Check for previous checkouts
pt-PT: Verificar empréstimos anteriores

en: City
pt-PT: Cidade

en: Alternate contact: Note
pt-PT: Contacto alternativo: Nota

en: Alternate contact: Title
pt-PT: Contacto alternativo: Título

en: Country
pt-PT: País

en: Account renewal date
pt-PT: Data de renovação de conta

en: Registration date
pt-PT: Data de inscrição

en: Expiry date
pt-PT: Data de término

en: Date of birth
pt-PT: Data de nascimento

en: Restricted [until] flag
pt-PT: Restringido [até]

en: Comment
pt-PT: Comentário

en: Primary email
pt-PT: Email primário

en: Secondary email
pt-PT: Email secundário

en: First name
pt-PT: Primeiro nome

en: System permissions
pt-PT: Permissões do sistema

en: Gone no address flag
pt-PT: Perdido sem endereço

en: Initials
pt-PT: Iniciais

en: Preferred language for notices
pt-PT: Idioma preferencial para os avisos

en: Last activity date
pt-PT: Data da última atividade

en: Number of failed login attempts
pt-PT: Número de tentativas de autenticação falhadas

en: Lost card flag
pt-PT: Cartão perdido

en: Middle name
pt-PT: Nome do meio

en: Other phone
pt-PT: Outro telefone

en: OPAC note
pt-PT: Nota pública

en: Other name
pt-PT: Outro nome

en: Overdrive auth token
pt-PT: Token de autenticação Overdrive

en: Password expiration date
pt-PT: Data de expiração da palavra-passe

en: Password
pt-PT: Palavra-passe

en: Primary phone
pt-PT: Telefone primário

en: Secondary phone
pt-PT: Telefone secundário

en: Primary contact method
pt-PT: Método principal de contato

en: Show checkouts to guarantor
pt-PT: Mostrar empréstimos ao fiador

en: Show fines to guarantor
pt-PT: Mostrar as multas ao fiador

en: Privacy settings
pt-PT: Configurações de privacidade

en: Pronouns
pt-PT: Pronomes

en: Protected
pt-PT: Protegido

en: Relationship
pt-PT: Relação

en: Secret (2FA)
pt-PT: Segredo (2FA)

en: Gender
pt-PT: Sexo

en: SMS provider ID (internal)
pt-PT: Número do fornecedor de SMS (interno)

en: Mobile phone number
pt-PT: Número de telemóvel

en: Sort 1
pt-PT: Critério 1

en: Sort 2
pt-PT: Critério 2

en: State
pt-PT: Estado

en: Street number
pt-PT: Número de rua

en: Street type
pt-PT: Tipo de rua

en: Surname
pt-PT: Apelido

en: Salutation
pt-PT: Saudação

en: Last update date
pt-PT: Data da última atualização

en: Username
pt-PT: Nome do utilizador

en: ZIP/Postal code
pt-PT: Código postal

en: Barcode
pt-PT: Código de barras

en: Biblio item number (internal)
pt-PT: Número de registo (interno)

en: Bookable
pt-PT: Marcável

en: Source of acquisition
pt-PT: Fonte de aquisição

en: Collection
pt-PT: Coleção

en: Koha normalized classification for sorting
pt-PT: Classificação normalizada para ordenação

en: Source of classification or shelving scheme
pt-PT: Fonte de classificação ou esquema de prateleira

en: Coded location qualifier
pt-PT: Qualificador de local codificado

en: Copy number
pt-PT: Número de cópia

en: Damaged status
pt-PT: Estado de danificado

en: Damaged on
pt-PT: Danificado em

en: Date acquired
pt-PT: Data de aquisição

en: Date last checked out
pt-PT: Data do último empréstimo

en: Date last seen
pt-PT: Data de último acesso

en: Deleted on
pt-PT: Eliminado em

en: Serial enumeraton/chronology
pt-PT: Enumeração/cronologia

en: Exclude from local holds priority
pt-PT: Excluir da prioridade de reservas locais

en: Current library
pt-PT: Biblioteca

en: Permanent library
pt-PT: Biblioteca permanente

en: Total checkouts
pt-PT: Total de empréstimos

en: Call number
pt-PT: Cota

en: Lost status
pt-PT: Estado perdido

en: Lost on
pt-PT: Perdido

en: Public note
pt-PT: Nota pública

en: Koha item number (autogenerated)
pt-PT: Número de exemplar (auto-gerado)

en: Koha item type
pt-PT: Tipo de documento

en: Total local uses
pt-PT: Total de usos locais

en: Shelving location
pt-PT: Localização

en: Materials specified
pt-PT: Materiais especificados

en: Additional subfields (XML)
pt-PT: Subcampos adicionais (XML)

en: New status
pt-PT: Novo estado

en: Due date
pt-PT: Data de devolução

en: Permanent shelving location
pt-PT: Localização permanente na prateleira

en: Price
pt-PT: Preço

en: Total renewals
pt-PT: Total de renovações

en: Price effective from
pt-PT: Preço efectivo

en: Total holds
pt-PT: Total de reservas

en: Use restrictions
pt-PT: Restrições de uso

en: Shelving control number
pt-PT: Número de controlo de prateleira

en: Inventory number
pt-PT: Número de inventário

en: Modification date
pt-PT: Data de modificação

en: Withdrawn status
pt-PT: Retirado

en: Withdrawn on
pt-PT: Retirado em

en: Abstract
pt-PT: Resumo

en: Author
pt-PT: Autor

en: Copyright date
pt-PT: Data de direitos de autor

en: Framework code
pt-PT: Código de modelo

en: Medium
pt-PT: Meio

en: Notes
pt-PT: Notas

en: Name of part/section of a work
pt-PT: Nome de parte/seção de uma obra

en: Number of part/section of a work
pt-PT: Número de parte/seção de uma obra

en: Is a serial?
pt-PT: É um periódico?

en: Series title
pt-PT: Título de coleção

en: Remainder of title
pt-PT: Restante do título

en: Title
pt-PT: Título

en: Uniform title
pt-PT: Título uniforme

en: Age restriction
pt-PT: Restrição de idade

en: Classification part
pt-PT: Classificação

en: Item part
pt-PT: Parte do exemplar

en: Call number suffix
pt-PT: Sufixo da cota

en: Series statement
pt-PT: Declaração da coleção

en: Series ISSN
pt-PT: ISSN da coleção

en: Series volume
pt-PT: Volume da coleção

en: Edition responsibility
pt-PT: Responsabilidade da edição

en: Edition statement
pt-PT: Declaração da edição

en: Other physical details
pt-PT: Outros detalhes físicos

en: Biblio-level item type
pt-PT: Tipo de documento do registo

en: Number
pt-PT: Número

en: Number of pages
pt-PT: Número de páginas

en: Place of publication
pt-PT: Local da publicação

en: Publication date
pt-PT: Data de publicação

en: Publisher
pt-PT: Editor

en: Size
pt-PT: Tamanho

en: Koha issues (borrowed), all copies
pt-PT: Empréstimos, todas as cópias

en: Volume number
pt-PT: Número do volume

en: Volume date
pt-PT: Data do volume

en: Volume information
pt-PT: Informação do volume

en: Library
pt-PT: Biblioteca

en: Statistics date and time
pt-PT: Data e hora de estatística

en: Item number
pt-PT: Número de exemplar

en: SIP mode
pt-PT: Modo SIP

en: Transaction type
pt-PT: Tipo de transação

en: Value
pt-PT: Valor

en: End date
pt-PT: Data de fim

en: Location
pt-PT: Localização

en: Periodicity
pt-PT: Periodicidade

en: Start date
pt-PT: Data de início

en: Collection title
pt-PT: Título da coleção

en: Note
pt-PT: Nota

en: Patron reason
pt-PT: Motivo do leitor

en: Search also for narrower subjects
pt-PT: Pesquisar por assuntos mais restritos

en: Search also for broader subjects
pt-PT: Pesquisar por assuntos mais abrangentes

en: Search also for related subjects
pt-PT: Pesquisar por assuntos relacionados

en: Default
pt-PT: Omissão

en: vocal a cappella music
pt-PT: música vocal à cappella

en: instrumental music
pt-PT: música instrumental

en: vocal and instrumental music
pt-PT: música vocal e instrumental

en: electroacoustic music
pt-PT: música eletroacústica

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
pt-PT: música de meios mista (eletroacústica e outros meios)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
pt-PT: indefinido, variável (por exemplo, música vocal ou instrumental renascentista)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
pt-PT: outro (por exemplo, objetos comuns ou sons naturais)

en: Voices
pt-PT: Vozes

en: Woodwinds
pt-PT: Instrumentos de sopro

en: Brass instruments
pt-PT: Instrumentos de corda

en: Strings, bowed
pt-PT: Cordas, curvadas

en: Strings, plucked
pt-PT: Cordas, dedilhadas

en: Keyboard
pt-PT: Teclado

en: Percussion
pt-PT: Percussão

en: Electric / electronic instruments and devices
pt-PT: Instrumentos e dispositivos elétricos / electrónicos

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
pt-PT: Instrumentos diversos, outros, não especificados

en: Other performers
pt-PT: Outros artistas

en: Conductors
pt-PT: Condutores

en: Choruses
pt-PT: Coros

en: Orchestras, ensembles
pt-PT: Orquestras, conjuntos

en: performers total
pt-PT: artistas totais

en: brass instruments
pt-PT: instrumentos de sopro

en: choirs
pt-PT: coros

en: wind instruments
pt-PT: instrumentos de vento

en: electro-acoustic instruments
pt-PT: instrumentos eletro-acústicos

en: instruments total
pt-PT: instrumentos totais

en: solo instruments
pt-PT: instrumentos solo

en: keyboard instruments
pt-PT: instrumentos de teclado

en: solo voices
pt-PT: vozes solo

en: miscellaneous, other instruments
pt-PT: diversos, outros instrumentos

en: orchestras
pt-PT: orquestras

en: percussion instruments
pt-PT: instrumentos de percussão

en: conductors
pt-PT: condutores

en: bowed string instruments
pt-PT: instrumentos de corda curvados

en: plucked string instruments
pt-PT: instrumentos de cordas dedilhadas

en: voices total
pt-PT: vozes totais

en: woodwind instruments
pt-PT: instrumentos de sopro

en: choral voices
pt-PT: vozes corais

en: ensemble instruments
pt-PT: instrumentos de conjunto

en: devices, other performers
pt-PT: dispositivos, outras performances

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
pt-PT: Planeamento para '{fund}' por meses

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
pt-PT: Planeamento para '{fund}' por tipo de documento

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
pt-PT: Planeamento para '{fund}' por biblioteca

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
pt-PT: Planeamento para '{fund}' por {type}

en: Afghanistan
pt-PT: Afeganistão

en: Albania
pt-PT: Albânia

en: Algeria
pt-PT: Argélia

en: Antigua & Deps
pt-PT: Antígua

en: Armenia
pt-PT: Arménia

en: Australia
pt-PT: Austrália

en: Austria
pt-PT: Áustria

en: Azerbaijan
pt-PT: Azerbaijão

en: Belarus
pt-PT: Bielorrússia

en: Belgium
pt-PT: Bélgica

en: Benin
pt-PT: Benim

en: Bhutan
pt-PT: Butão

en: Bolivia
pt-PT: Bolívia

en: Bosnia Herz.
pt-PT: Bósnia

en: Botswana
pt-PT: Botsuana

en: Brazil
pt-PT: Brasil

en: Bulgaria
pt-PT: Bulgária

en: Burkina
pt-PT: Burkina Faso

en: Cambodia
pt-PT: Camboja

en: Cameroon
pt-PT: Camarões

en: Canada
pt-PT: Canadá

en: Cape Verde
pt-PT: Cabo Verde

en: Centr. Afr. Rep
pt-PT: República Centro Africana

en: Chad
pt-PT: Chade

en: Colombia
pt-PT: Colômbia

en: Comoros
pt-PT: Comores

en: Croatia
pt-PT: Croácia

en: Cyprus
pt-PT: Chipre

en: Czech Republic
pt-PT: Chéquia

en: Denmark
pt-PT: Dinamarca

en: Djibouti
pt-PT: Djibuti

en: Dominica
pt-PT: Domínica

en: Dominican Rep.
pt-PT: República Dominicana

en: East Timor
pt-PT: Timor Leste

en: Ecuador
pt-PT: Equador

en: Egypt
pt-PT: Egipto

en: Equator. Guinea
pt-PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt-PT: Eritreia

en: Estonia
pt-PT: Estónia

en: Ethiopia
pt-PT: Etiópia

en: Finland
pt-PT: Finlândia

en: France
pt-PT: França

en: Gabon
pt-PT: Gabão

en: Gambia
pt-PT: Gâmbia

en: Georgia
pt-PT: Geórgia

en: Germany
pt-PT: Alemanha

en: Ghana
pt-PT: Gana

en: Greece
pt-PT: Grécia

en: Grenada
pt-PT: Granada

en: Guinea
pt-PT: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt-PT: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt-PT: Guiana

en: Hungary
pt-PT: Hungria

en: Iceland
pt-PT: Islândia

en: India
pt-PT: Índia

en: Indonesia
pt-PT: Indonésia

en: Iran
pt-PT: Irão

en: Iraq
pt-PT: Iraque

en: Ireland
pt-PT: Irlanda

en: Italy
pt-PT: Itália

en: Ivory Coast
pt-PT: Costa do Marfim

en: Japan
pt-PT: Japão

en: Jordan
pt-PT: Jordão

en: Kazakhstan
pt-PT: Cazaquistão

en: Kenya
pt-PT: Quénia

en: Kiribati
pt-PT: Quiribáti

en: Korea North
pt-PT: Coreia do Norte

en: Korea South
pt-PT: Coreia do Sul

en: Kyrgyzstan
pt-PT: Quirguistão

en: Latvia
pt-PT: Letónia

en: Lebanon
pt-PT: Líbano

en: Lesotho
pt-PT: Lesoto

en: Liberia
pt-PT: Libéria

en: Libya
pt-PT: Líbia

en: Lithuania
pt-PT: Lituânia

en: Luxembourg
pt-PT: Luxemburgo

en: Macedonia
pt-PT: Macedónia

en: Madagascar
pt-PT: Madagáscar

en: Malawi
pt-PT: Maláui

en: Malaysia
pt-PT: Malásia

en: Maldives
pt-PT: Maldivas

en: Marshall Isl.
pt-PT: Ilhas Marshall

en: Mauritania
pt-PT: Mauritânia

en: Mauritius
pt-PT: Ilhas Maurícias

en: Mexico
pt-PT: México

en: Micronesia
pt-PT: Micronésia

en: Moldova
pt-PT: Moldávia

en: Monaco
pt-PT: Mónaco

en: Mongolia
pt-PT: Mongólia

en: Morocco
pt-PT: Marrocos

en: Mozambique
pt-PT: Moçambique

en: Myanmar
pt-PT: Mianmar

en: Namibia
pt-PT: Namíbia

en: Netherlands
pt-PT: Países Baixos

en: New Zealand
pt-PT: Nova Zelândia

en: Nicaragua
pt-PT: Nicarágua

en: Niger
pt-PT: Níger

en: Nigeria
pt-PT: Nigéria

en: Norway
pt-PT: Noruega

en: Oman
pt-PT: Omã

en: Pakistan
pt-PT: Paquistão

en: Panama
pt-PT: Panamá

en: Papua N. Guinea
pt-PT: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt-PT: Paraguai

en: Peru
pt-PT: Perú

en: Philippines
pt-PT: Filipinas

en: Poland
pt-PT: Polónia

en: Qatar
pt-PT: Catar

en: Romania
pt-PT: Roménia

en: Russian Fed.
pt-PT: Rússia

en: Rwanda
pt-PT: Ruanda

en: St Kitts & Nev.
pt-PT: São Cristóvão e Névis

en: St Lucia
pt-PT: Santa Lúcia

en: Saint Vincent
pt-PT: São Vicente

en: Sao Tome
pt-PT: São Tomé

en: Saudi Arabia
pt-PT: Arábia Saudita

en: Serbia
pt-PT: Sérvia

en: Seychelles
pt-PT: Seicheles

en: Sierra Leone
pt-PT: Serra Leoa

en: Singapore
pt-PT: Singapura

en: Slovakia
pt-PT: Eslováquia

en: Slovenia
pt-PT: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt-PT: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt-PT: Somália

en: South Africa
pt-PT: África do Sul

en: Spain
pt-PT: Espanha

en: Sudan
pt-PT: Sudão

en: Swaziland
pt-PT: Suazilândia

en: Sweden
pt-PT: Suécia

en: Switzerland
pt-PT: Suíça

en: Syria
pt-PT: Síria

en: Tajikistan
pt-PT: Tadjiquistão

en: Tanzania
pt-PT: Tanzânia

en: Thailand
pt-PT: Tailândia

en: Trinidad & Tob.
pt-PT: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt-PT: Tunísia

en: Turkey
pt-PT: Turquia

en: Turkmenistan
pt-PT: Turcomenistão

en: Ukraine
pt-PT: Ucrânia

en: UAE
pt-PT: EAU

en: United Kingdom
pt-PT: Reino Unido

en: USA
pt-PT: EUA

en: Uruguay
pt-PT: Uruguai

en: Uzbekistan
pt-PT: Uzbequistão

en: Vatican City
pt-PT: Vaticano

en: Vietnam
pt-PT: Vietname

en: Yemen
pt-PT: Iémen

en: Zambia
pt-PT: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt-PT: Zimbabué

en: Billing place
pt-PT: Local de cobrança

en: Contract name
pt-PT: Nome do contrato

en: Delivery place
pt-PT: Local de entrega

en: Entry date
pt-PT: Data de entrada

en: Note for vendor
pt-PT: Nota para o fornecedor

en: Publication year
pt-PT: Ano de publicação

en: RRP
pt-PT: PVP

en: Account number
pt-PT: Número de conta

en: Basket billing place
pt-PT: Local de cobrança do cesto

en: Basket delivery place
pt-PT: Local de entrega do cesto

en: Basket group billing place
pt-PT: Local de cobrança do grupo de cestos

en: Basket group delivery place
pt-PT: Local de entrega do grupo de cestos

en: Basket name
pt-PT: Nome do cesto

en: Contract number
pt-PT: Número do contrato

en: Estimated cost tax excluded
pt-PT: Custo estimado sem taxas

en: Estimated cost tax included
pt-PT: Custo estimado com taxas

en: RRP tax excluded
pt-PT: PVP sem taxas

en: RRP tax included
pt-PT: PVP com taxas

en: Vendor name
pt-PT: Fornecedor

en: Vendor physical address
pt-PT: Endereço físico do fornecedor

en: Vendor postal address
pt-PT: Endereço postal do fornecedor

en: Checkouts
pt-PT: Empréstimos

en: Item type
pt-PT: Tipo de documento

en: Not for loan status
pt-PT: Estado de circulação

en: Serial enumeration
pt-PT: Enumeração

en: Amount
pt-PT: Montante

en: Manager name
pt-PT: Nome do gestor

en: Patron card number
pt-PT: Número de cartão do leitor

en: Patron name
pt-PT: Nome do leitor

en: Transaction date
pt-PT: Data da transação

en: Transaction library
pt-PT: Biblioteca da transação

en: Updated
pt-PT: Atualizado

en: Authorised by
pt-PT: Autorizado por

en: Basket num
pt-PT: Número do cesto

en: Biblio number
pt-PT: Número do registo

en: Fund
pt-PT: Fundo

en: Total RRP
pt-PT: Total PVP

en: Total cost
pt-PT: Custo total

en: Item is checked out
pt-PT: O exemplar está emprestado

en: Item does not belong to your library
pt-PT: O exemplar não pertence à sua biblioteca

en: Item has a waiting hold
pt-PT: O exemplar tem uma reserva em espera

en: Item has linked analytics
pt-PT: O exemplar está em uso por analíticos

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
pt-PT: Último exemplar de um registo com uma reserva ao nível de registo

en: Unknown reason
pt-PT: Causa desconhecida

en: Mana Knowledge Base reports search
pt-PT: Pesquisa de relatório no Mana Knowledge Base

en: Reports
pt-PT: Relatórios

en: ({age} year) | ({age} years)
pt-PT[0]: ({age} ano)
pt-PT[1]: ({age} anos)

en: Check out
pt-PT: Emprestar

en: Standard
pt-PT: Omissão

en: Full address
pt-PT: Endereço completo

en: All emails
pt-PT: Todos os emails

en: All phones
pt-PT: Todos os telefones

en: Borrowernumber
pt-PT: Número de leitor

en: Mobile phone
pt-PT: Telemóvel

en: Alternate street number
pt-PT: Número de rua alternativo

en: Alternate street type
pt-PT: Tipo de rua alternativo

en: Alternate address
pt-PT: Endereço alternativo

en: Alternate address line 2
pt-PT: Linha 2 do endereço alternativo

en: Alternate city
pt-PT: Cidade alternativa

en: Alternate state
pt-PT: Estado alternativo

en: Alternate zip code
pt-PT: Código postal alternativo

en: Alternate country
pt-PT: País alternativo

en: Alternate email
pt-PT: Email alternativo

en: Alternate phone
pt-PT: Telefone alternativo

en: Library (code)
pt-PT: Biblioteca (código)

en: Category (code)
pt-PT: Categoria (código)

en: Gone no address
pt-PT: Perdido sem endereço

en: Lost card
pt-PT: Cartão perdido

en: Restricted
pt-PT: Restrito

en: Restriction reason
pt-PT: Motivo da restrição

en: Guarantor surname
pt-PT: Apelido do fiador

en: Guarantor firstname
pt-PT: Primeiro nome do fiador

en: Guarantor title
pt-PT: Título do fiador

en: Guarantor ID
pt-PT: Identificador do fiador

en: Guarantor relationship
pt-PT: Relação com o fiador

en: Permissions (code)
pt-PT: Permissões (código)

en: Contact note
pt-PT: Nota de contato

en: Alternate contact first name
pt-PT: Primeiro nome do contato alternativo

en: Alternate contact surname
pt-PT: Apelido do contacto alternativo

en: Alternate contact address
pt-PT: Morada do contato alternativo

en: Alternate contact address 2
pt-PT: Morada 2 do contato alternativo

en: Alternate contact city
pt-PT: Cidade do contato alternativo

en: Alternate contact state
pt-PT: Estado do contato alternativo

en: Alternate contact ZIP/postal code
pt-PT: Código postal do contato alternativo

en: Alternate contact country
pt-PT: País do contato alternativo

en: Alternate contact phone
pt-PT: Telefone do contato alternativo

en: SMS alert number
pt-PT: Número de alerta SMS

en: SMS provider
pt-PT: Fornecedor de SMS

en: Privacy (code)
pt-PT: Privacidade (código)

en: Guarantor can view checkouts
pt-PT: Fiador pode ver os empréstimos

en: Last updated
pt-PT: Última atualização

en: Last seen
pt-PT: Último acesso

en: Check previous checkout
pt-PT: Verificar empréstimos anteriores

en: Hide SQL code
pt-PT: Esconder código SQL

en: Overdues
pt-PT: Atrasos

en: Suspension
pt-PT: Suspensão

en: Discharge
pt-PT: Quitação

en: Tools
pt-PT: Ferramentas

en: Administration
pt-PT: Administração

en: About Koha
pt-PT: Sobre o Koha

en: Acquisitions
pt-PT: Aquisições

en: Add order
pt-PT: Adicionar encomenda

en: Acquisition
pt-PT: Aquisição

en: Batch {batch_id}
pt-PT: Lote {batch_id}

en: Batch list
pt-PT: Lista de lotes

en: Order staged MARC records
pt-PT: Encomendar registos MARC preparados

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
pt-PT: Cesto {basketname} ({basketnumber}) para {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
pt-PT: Criado por:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
pt-PT: Gerido por:

[ctx: noun]
en: Order
pt-PT: Encomenda

en: Basket grouping for '{vendor}'
pt-PT: Grupo de cestos para '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
pt-PT: Editar cesto '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
pt-PT: Adicionar cesto a {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
pt-PT: Pesquisa pelo fornecedor {vendor}

en: basket | baskets
pt-PT[0]: cesto
pt-PT[1]: cestos

en: subscription | subscriptions
pt-PT[0]: assinatura
pt-PT[1]: assinaturas

[ctx: basket created by]
en: Created by
pt-PT: Criado por

en: Cancel order
pt-PT: Cancelar encomenda

en: Basket {basketnumber}
pt-PT: Cesto {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
pt-PT: Duplicar encomendas existentes

en: EDIFACT messages
pt-PT: Mensagens EDIFACT

en: EDIFACT message display
pt-PT: Mostrar mensagem EDIFACT

en: Orders search
pt-PT: Pesquisa de encomendas

en: Search results
pt-PT: Resultados de pesquisa

en: Order search
pt-PT: Pesquisa de encomenda

en: Files
pt-PT: Ficheiros

en: Invoice
pt-PT: Fatura

en: Invoices
pt-PT: Faturas

en: Late orders
pt-PT: Encomendas em atraso

en: Change estimated delivery date
pt-PT: Alterar a data de entrega estimada

en: Change order vendor note
pt-PT: Alterar a nota de encomenda do fornecedor

en: Change order internal note
pt-PT: Alterar a nota interna da encomenda

en: Modify order details (line #{ordernumber})
pt-PT: Modificar os detalhes da encomenda (#{ordernumber})

en: New order
pt-PT: Nova encomenda

en: Duplicate warning
pt-PT: Aviso de duplicação

en: Add order from a subscription
pt-PT: Adicionar encomenda de uma assinatura

[ctx: verb]
en: Order
pt-PT: Encomenda

en: Add order from a suggestion
pt-PT: Adicionar encomenda de uma sugestão

en: Ordered
pt-PT: Encomendado

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
pt-PT: Recibo sumário de {vendor}, fatura {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
pt-PT: Recibo sumário de {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
pt-PT: Receber encomendas de {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
pt-PT: Receber remessa do fornecedor {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
pt-PT: Número de registos

en: Order details
pt-PT: Detalhes da encomenda

en: Spent
pt-PT: Gasto

en: Modify vendor '{vendor}'
pt-PT: Modificar fornecedor '{vendor}'

en: Add vendor
pt-PT: Adicionar fornecedor

en: Vendor '{vendor}'
pt-PT: Fornecedor '{vendor}'

en: Transfer order
pt-PT: Transferir encomenda

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
pt-PT: Encomendas com preços incertos do fornecedor {vendor}

en: Orders with uncertain prices
pt-PT: Encomendas com preços incertos

en: Modify vendor issue {issue_number}
pt-PT: Modificar problema do fornecedor {issue_number}

en: New vendor issue
pt-PT: Novo problema do fornecedor

en: Confirm deletion of vendor issue
pt-PT: Confirmar a eliminação do problema do fornecedor

en: Vendor issues
pt-PT: Problemas do fornecedor

en: Order from external source
pt-PT: Encomenda de uma fonte externa

en: Modify field '{field_name}'
pt-PT: Modificar campo '{field_name}'

en: New field
pt-PT: Novo campo

en: Table '{table_name}'
pt-PT: Tabela '{table_name}'

en: Additional fields
pt-PT: Campos adicionais

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
pt-PT: Modificar campo '{field_name}' da tabela '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
pt-PT: Novo campo para a tabela '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
pt-PT: Atalhos do editor avançado

en: Modify budget '{budget_period_description}'
pt-PT: Modificar orçamento '{budget_period_description}'

en: New budget
pt-PT: Novo orçamento

en: Duplicate budget
pt-PT: Duplicar orçamento

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
pt-PT: Não é possível eliminar o orçamento '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do orçamento '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
pt-PT: Fechar orçamento '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
pt-PT: Orçamento '{budget_period_description}' fechado

en: Budgets
pt-PT: Orçamentos

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação do orçamento '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
pt-PT: Modificar fundo '{fund_name}'

en: Modify fund
pt-PT: Modificar fundo

en: Add fund to '{fund_parent}'
pt-PT: Adicionar fundo a '{fund_parent}'

en: New fund
pt-PT: Novo fundo

en: Funds for budget '{budget}'
pt-PT: Fundos para o orçamento '{budget}'

en: Funds
pt-PT: Fundos

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do fundo '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
pt-PT: Fundos de '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
pt-PT: Modificar o fundo '{fund_name}' do orçamento '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação do fundo '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
pt-PT: Modificar o contrato {contractname}

en: New contract
pt-PT: Novo contrato

en: Contracts of {vendor}
pt-PT: Contratos de {vendor}

en: Data recorded
pt-PT: Dados registos

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do contrato '{contractnumber}'

en: Contract deleted
pt-PT: Contrato eliminado

en: Contracts
pt-PT: Contratos

[ctx: Budget planning]
en: by months
pt-PT: por meses

[ctx: Budget planning]
en: by item types
pt-PT: por tipos de documento

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
pt-PT: por bibliotecas

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
pt-PT: por {type}

en: Audio alerts
pt-PT: Alertas de áudio

en: Edit subfields constraints
pt-PT: Editar restrições de subcampos

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do subcampo '{subfield}'

en: Tag {tag}
pt-PT: Campo {tag}

en: '{authtypecode}' framework
pt-PT: Modelo '{authtypecode}'

en: Default framework
pt-PT: Modelo por omissão

en: Authority types
pt-PT: Tipos de autoridade

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do subcampo '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
pt-PT: Modificar campo '{searchfield}'

en: New tag
pt-PT: Novo campo

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do campo '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
pt-PT: Modificar campo {searchfield}

en: {authtypecode} framework
pt-PT: Modelo {authtypecode}

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
pt-PT: Modelo de autoridades MARC para '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
pt-PT: Modelo de autoridades MARC por omissão

en: Modify authorized value
pt-PT: Modificar valor autorizado

en: New authorized value
pt-PT: Novo valor autorizado

en: Authorized values for category {category_name}
pt-PT: Valores autorizados para a categoria {category_name}

en: New category
pt-PT: Nova categoria

en: Authorized values
pt-PT: Valores autorizados

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
pt-PT: Modificar tipo de autoridade '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
pt-PT: Modificar tipo de autoridade por omissão

en: New authority type
pt-PT: Novo tipo de autoridade

en: Authority type cannot be deleted
pt-PT: Não foi possível eliminar o tipo de autoridade

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do tipo de autoridade '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
pt-PT[0]: Este tipo de autoridade é usado {count} vez.
pt-PT[1]: Este tipo de autoridade é usado {count} vezes.

en: Details of job #{job_id}
pt-PT: Detalhes da tarefa #{job_id}

en: Jobs
pt-PT: Tarefas

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
pt-PT: Modificar modelo '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
pt-PT: Novo modelo

en: Framework cannot be deleted
pt-PT: Não é possível eliminar o modelo

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
pt-PT: Confirmar a eliminação do modelo '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
pt-PT: Modelos de registos MARC

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
pt-PT: Confirmar a eliminação do modelo '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
pt-PT: Limites de transferências entre bibliotecas para {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
pt-PT: Modificar biblioteca '{library}'

en: New library
pt-PT: Nova biblioteca

en: Confirm deletion of library '{library}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da biblioteca '{library}'

en: Libraries
pt-PT: Bibliotecas

en: Modify cash register '{cash_register}'
pt-PT: Modificar caixa registadora '{cash_register}'

en: New cash register
pt-PT: Nova caixa registadora

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da caixa registadora '{cash_register}'

en: Cash registers
pt-PT: Caixas registadoras

en: Modify category '{categorycode}'
pt-PT: Modificar categoria '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
pt-PT: Não é possível eliminar a categoria '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da categoria '{categorycode}'

en: Patron categories
pt-PT: Categorias de leitor

en: MARC bibliographic framework test
pt-PT: Teste dos modelos de registos MARC

en: Modify city '{city}'
pt-PT: Modificar cidade '{city}'

en: New city
pt-PT: Nova cidade

en: Confirm deletion of city '{city}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da cidade '{city}'

en: Cities
pt-PT: Cidades

en: Modify classification source '{description}'
pt-PT: Modificar fonte de classificação '{description}'

en: New classification source
pt-PT: Nova fonte de classificação

en: Modify filing rule '{description}'
pt-PT: Modificar regra de preenchimento '{description}'

en: New filing rule
pt-PT: Nova regra de preenchimento

en: Modify splitting rule '{description}'
pt-PT: Modificar regra de separação '{description}'

en: New splitting rule
pt-PT: Nova regra de separação

en: Classification configuration
pt-PT: Configuração da classificação

en: Clone circulation and fine rules
pt-PT: Clonar regras de empréstimo e de multas

en: Circulation and fine rules
pt-PT: Regras de empréstimo e de multas

en: Table settings
pt-PT: Configurações da tabela

en: Modify credit type '{credit_type}'
pt-PT: Modificar tipo de crédito '{credit_type}'

en: New credit type
pt-PT: Novo tipo de crédito

en: Credit types
pt-PT: Tipos de crédito

en: {count} library limitation | {count} library limitations
pt-PT[0]: {count} limitação da biblioteca
pt-PT[1]: {count} limitações da biblioteca

en: Curbside pickup
pt-PT: Levantamento de rua

en: Friday
pt-PT: Sexta-feira

en: Monday
pt-PT: Segunda-feira

en: Saturday
pt-PT: Sábado

en: Sunday
pt-PT: Domingo

en: Thursday
pt-PT: Quinta-feira

en: Tuesday
pt-PT: Terça-feira

en: Wednesday
pt-PT: Quarta-feira

en: Modify currency '{currency_name}'
pt-PT: Modificar moeda '{currency_name}'

en: New currency
pt-PT: Nova moeda

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da moeda '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
pt-PT: Moedas e taxas de câmbio

en: Modify debit type '{debit_type}'
pt-PT: Modificar tipo de débito '{debit_type}'

en: New debit type
pt-PT: Novo tipo de débito

en: Debit types
pt-PT: Tipos de débito

en: Modify desk
pt-PT: Modificar balcão

en: New desk
pt-PT: Novo balcão

en: Confirm deletion of desk
pt-PT: Confirmar a eliminação do balcão

en: Desks
pt-PT: Balcões

en: Did you mean?
pt-PT: Quis dizer?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
pt-PT: Modificar a conta '{edi_account}' do fornecedor '{vendor}'

en: New account
pt-PT: Nova conta

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
pt-PT: Confirmar eliminação da conta '{edi_account}' do fornecedor '{vendor}'

en: EDI accounts
pt-PT: Contas EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
pt-PT: Frases

en: Modify library EAN '{ean}'
pt-PT: Modificar biblioteca EAN '{ean}'

en: New library EAN
pt-PT: Nova biblioteca EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação do EAN '{ean}' de '{library}'?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação do EAN '{ean}'?

en: Library EANs
pt-PT: EANs de biblioteca

en: New identity provider domain
pt-PT: Novo domínio de fornecedor de identidade

en: Modify identity provider domain '{domain}'
pt-PT: Modificar domínio de fornecedor de identidade '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
pt-PT: Domínios de fornecedor de identidade para '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
pt-PT: Fornecedores de identidade

en: Domains for '{identity_provider_code}'
pt-PT: Domínios para '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
pt-PT: Novo domínio de fornecedor de identidade para '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
pt-PT: Novo fornecedor de identidade

en: Modify identity provider '{id_provider}'
pt-PT: Novo fornecedor de identidade '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
pt-PT: Alertas da circulação de exemplares

en: Modify search field '{field}'
pt-PT: Modificar campo de pesquisa '{field}'

en: New search field
pt-PT: Novo campo de pesquisa

en: Item search fields
pt-PT: Campos de pesquisa de exemplar

en: Modify search field  '{field}'
pt-PT: Modificar campo de pesquisa '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
pt-PT: Modificar tipo de documento '{item_type}'

en: New item type
pt-PT: Novo tipo de documento

en: Cannot delete item type '{item_type}'
pt-PT: Não é possível eliminar o tipo de documento '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação do tipo de documento '{item_type}'?

en: Data deleted
pt-PT: Dados eliminados

en: Item types
pt-PT: Tipos de documento

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
pt-PT: Tem a certeza que deseja eliminar o tipo de documento '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
pt-PT: Mapeamento Koha para MARC

en: Library groups
pt-PT: Grupos de bibliotecas

en: Localization
pt-PT: Localização

en: Record overlay rules
pt-PT: Regras de sobreposição de registos

[ctx: noun]
en: Filter
pt-PT: Filtro

en: Edit subfield constraints
pt-PT: Editar restrições do subcampo

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação do subcampo '{subfield}'?

en: Tag {tag} subfield structure
pt-PT: Estrutura de subcampos do campo {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
pt-PT: Restrições de subcampo do campo {tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
pt-PT: Estrutura de subcampos do campo {tag} (framework {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
pt-PT: Estrutura de subcampos do campo {tag} (modelo por omissão)

en: New tag {searchfield}
pt-PT: Novo campo {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
pt-PT: Confirmar a eliminação do campo {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
pt-PT: Modelo de registos MARC '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
pt-PT: Confirmar a eliminação do campo {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
pt-PT: Modificar regra de concordância de registos '{code}'

en: New record matching rule
pt-PT: Nova regra de concordância de registos

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da regra de concordância '{code}'

en: Record matching rules
pt-PT: Regras de concordância de registos

en: Mappings for set '{oai_set}'
pt-PT: Mapeamentos para o conjunto '{oai_set}'

en: OAI sets
pt-PT: Conjuntos OAI

en: New OAI set
pt-PT: Novo conjunto OAI

en: Modify OAI set '{oai_set}'
pt-PT: Modificar conjunto OAI '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
pt-PT: Nomes de autenticação da biblioteca OverDrive

en: Modify patron attribute type '{code}'
pt-PT: Modificar tipo de atributo de leitor '{code}'

en: New patron attribute type
pt-PT: Novo tipo de atributo de leitor

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do tipo de atributo de leitor '{code}'

en: Patron attribute types
pt-PT: Tipos de atributos de leitor

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
pt-PT: Confirmar a eliminação do tipo de atributo de leitor '{code}' ({description})?

en: System preferences
pt-PT: Preferências do sistema

en: Modify restriction type
pt-PT: Modificar tipo de restrição

en: New restriction type
pt-PT: Novo tipo de restrição

en: Confirm deletion of restriction type
pt-PT: Confirmar a eliminação do tipo de restrição

en: Patron restriction types
pt-PT: Tipos de restrição de leitor

en: Search filters
pt-PT: Filtros de pesquisa

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
pt-PT: Configuração do motor de pesquisa (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar os mapeamentos: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
pt-PT: Ocorreu um erro ao eliminar os mapeamentos existentes. Não houve modificações!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
pt-PT: (campo de pesquisa {field_name} com o mapeamento {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
pt-PT: Peso de campo '{weight}' inválido, deve ser um número decimal positivo.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
pt-PT: Tentou eliminar todos os mapeamentos de um índice obrigatório. Deve deixar pelo menos um mapeamento

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
pt-PT: Ocorreu um erro ao atualizar os mapeamentos dos índices do ElasticSearch: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
pt-PT: O índice '{index}' necessita de ser reindexado.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
pt-PT: O índice '{index}' necessita de ser recriado.

en: Mappings updated successfully.
pt-PT: Mapeamentos atualizados com sucesso.

en: Mappings have been reset successfully.
pt-PT: Mapeamentos repostos com sucesso.

en: Elasticsearch is currently disabled.
pt-PT: O Elasticsearch não se encontra ativo.

en: Share content with Mana KB
pt-PT: Partilhar conteúdos com o Mana KB

en: SMS cellular providers
pt-PT: Fornecedores de SMS

en: New SMTP server
pt-PT: Novo servidor SMTP

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
pt-PT: Modificar servidor SMTP '{smtp_server}'

en: SMTP servers
pt-PT: Servidores SMTP

en: SRU search field mapping for bibliographic records
pt-PT: Mapeamento de campo de pesquisa SRU para registos bibliográficos

en: Z39.50/SRU servers
pt-PT: Servidores Z39.50/SRU

en: SRU search field mapping for authorities
pt-PT: Mapeamento de campo de pesquisa SRU para autoridades

en: Modify system preference '{system_preference}'
pt-PT: Modificar preferência do sistema '{system_preference}'

en: New system preference
pt-PT: Nova preferência do sistema

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
pt-PT: Confirmar a eliminação da preferência de sistema '{system_preference}'

en: System preference deleted
pt-PT: Preferência de sistema eliminada

en: Local use system preferences
pt-PT: Preferências de sistema de uso local

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
pt-PT: Confirmar a eliminação da preferência de sistema '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
pt-PT: Limites de transferência de bibliotecas

en: Transport cost matrix
pt-PT: Matriz de custos de transporte

en: Koha usage statistics
pt-PT: Estatísticas de uso do Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
pt-PT: Modificar servidor {servertype} '{servername}'

en: New {servertype} server
pt-PT: Novo servidor {servertype}

en: Search results for '{search_keyword}'
pt-PT: Resultados de pesquisa por '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
pt-PT: A pesquisar o servidor começado por '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
pt-PT: Autenticação dois fatores

en: Two-factor authentication setup
pt-PT: Configuração da autenticação dois fatores

en: This account has been locked.
pt-PT: Esta conta está bloqueada.

en: Invalid username or password
pt-PT: Nome de utilizador ou palavra-passe inválido

en: IP address change
pt-PT: Mudança de endereço IP

en: Session timed out
pt-PT: Sessão expirada

en: Access denied
pt-PT: Acesso negado

en: Error authenticating with external provider
pt-PT: Erro na autenticação com o provedor externo

en: Log in to Koha
pt-PT: Entrar no Koha

en: Cataloging authority plugin
pt-PT: Plugin de autoridades

en: Authorities
pt-PT: Autoridades

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
pt-PT: Modificar autoridade #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
pt-PT: Adicionar autoridade ({authtypetext})

en: Authority details
pt-PT: Detalhes da autoridade

en: Unknown authority record
pt-PT: Registo de autoridade desconhecido

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
pt-PT: Detalhes da autoridade #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
pt-PT: A unificar registos

en: Authority search results
pt-PT: Resultados de pesquisa de autoridade

en: Your cart
pt-PT: O seu carrinho

en: Catalog
pt-PT: Catálogo

en: Download cart
pt-PT: Descarregar carrinho

en: Sending your cart
pt-PT: A enviar o carrinho

en: Print notices for {today}
pt-PT: Imprimir avisos da data {today}

en: Bookings
pt-PT: Marcações

en: Unknown record
pt-PT: Registo desconhecido

en: ISBD details for {title}
pt-PT: Detalhes ISBD de {title}

en: MARC details for {title}
pt-PT: Detalhes MARC de {title}

en: Advanced search
pt-PT: Pesquisa avançada

en: Details for {title}
pt-PT: Detalhes de {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
pt-PT[0]: Existe uma sugestão arquivada.
pt-PT[1]: Existem {count} sugestões arquivadas.

en: Images
pt-PT: Imagens

en: Checkout history for {title}
pt-PT: Histórico de empréstimo de {title}

en: Item search
pt-PT: Pesquisa de exemplar

en: Labeled MARC details for {title}
pt-PT: Detalhes etiquetados MARC de {title}

en: Item details for {title}
pt-PT: Detalhes dos exemplares de {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
pt-PT: Resultados de pesquisa para {query_desc} com limite(s): '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
pt-PT: Resultados de pesquisa para {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
pt-PT: Resultados da pesquisa por {limit_desc}

en: Results of search
pt-PT: Resultados da pesquisa

en: You did not specify any search criteria
pt-PT: Não especificou qualquer critério de pesquisa

en: {count} item | {count} items
pt-PT[0]: {count} item
pt-PT[1]: {count} itens

en: Search history
pt-PT: Histórico de pesquisas

en: MARC import
pt-PT: Importação MARC

en: Cataloging
pt-PT: Catalogação

en: Stock rotation details for {title}
pt-PT: Detalhes da rotação de stock de {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
pt-PT: A editar {title} (Número de registo {biblionumber})

en: Add MARC record
pt-PT: Adicionar registo MARC

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
pt-PT: A editar

en: No results found
pt-PT: Não foram encontrados resultados

en: Items
pt-PT: Exemplares

en: {title} by {author}
pt-PT: {title} por {author}

en: (Record #{biblionumber})
pt-PT: (Registo #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
pt-PT: Editar {title} por {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
pt-PT: Registo #

en: Edit {title}
pt-PT: Editar {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
pt-PT: Exemplares

en: Catalog concerns
pt-PT: Problemas do catálogo

en: Link to host record
pt-PT: Ligar ao registo pai

en: Attach an item to
pt-PT: Mover exemplar

en: Framework plugin example
pt-PT: Exemplo de plugin de modelo

en: Cataloguing
pt-PT: Catalogação

en: Call number browser
pt-PT: Navegador de cotas

en: 006 builder
pt-PT: Construtor 006

en: 007 builder
pt-PT: Construtor 007

en: 008 builder
pt-PT: Construtor 008

en: Classifications
pt-PT: Classificações

en: 000 - Leader builder
pt-PT: 000 - Construtor da etiqueta

en: Leader builder
pt-PT: Construtor da etiqueta

en: Plugin for links
pt-PT: Plugin para ligações

en: UNIMARC field 100 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 100

en: UNIMARC field 105 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 105

en: UNIMARC field 106 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 106

en: UNIMARC field 110 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 110

en: UNIMARC field 115a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 115a

en: UNIMARC field 115b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 115b

en: UNIMARC field 116 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 116

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
pt-PT: impressão

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
pt-PT: Técnicas (impressão) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
pt-PT: Técnicas (impressão) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
pt-PT: Técnicas (impressão) 3

en: UNIMARC field 117 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 117

en: UNIMARC field 120 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 120

en: UNIMARC field 121a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 121a

en: UNIMARC field 121b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 121b

en: UNIMARC field 122 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 122

en: UNIMARC field 123a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 123a

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
pt-PT: Construtor do campo 123d/e/f/g UNIMARC

en: UNIMARC field 123i/j builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124a

en: UNIMARC field 124b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124b

en: UNIMARC field 124c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124c

en: UNIMARC field 124d builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124d

en: UNIMARC field 124e builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124e

en: UNIMARC field 124f builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124f

en: UNIMARC field 124g builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 124g

en: UNIMARC field 125a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 125a

en: UNIMARC field 125b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 125b

en: UNIMARC field 126a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 126a

en: UNIMARC field 126b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 126b

en: UNIMARC field 127 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 127

en: UNIMARC field 128a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 128a

en: UNIMARC field 128b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 128b

en: UNIMARC field 128c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 128c

en: UNIMARC field 130 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 130

en: UNIMARC field 135a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 135a

en: UNIMARC field 140 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 140

en: UNIMARC field 141 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 141

en: Framework plugin unimarc_field_146a
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146a

en: Framework plugin unimarc_field_146b
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146b

en: Framework plugin unimarc_field_146c
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146c

en: Framework plugin unimarc_field_146d
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146d

en: Framework plugin unimarc_field_146e
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146e

en: Framework plugin unimarc_field_146h
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146h

en: Framework plugin unimarc_field_146i
pt-PT: Plugin de modelo unimarc_field_146i

en: UNIMARC field 181-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181-2

en: UNIMARC field 181a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181a

en: UNIMARC field 181b builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181b

en: UNIMARC field 181c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 182a

en: UNIMARC field 182c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 183a

en: UNIMARC field 210c builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 210c

en: UNIMARC field 225a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 225a

en: UNIMARC field 283-2 builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 283a

en: UNIMARC field 325h builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 325h

en: UNIMARC field 325j builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 325j

en: UNIMARC field 4XX builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
pt-PT: Construtor do campo UNIMARC 686a

en: UNIMARC leader builder
pt-PT: Construtor da etiqueta UNIMARC

en: Z39.50 authority search points
pt-PT: Pontos de pesquisa Z39.50 de autoridades

en: Z39.50 authority search results
pt-PT: Resultados de pesquisa Z39.50 de autoridades

en: Z39.50/SRU search results
pt-PT: Resultados de pesquisa Z39.50/SRU

en: Article requests
pt-PT: Pedidos de artigo

en: Circulation
pt-PT: Circulação

en: Circulation statistics for {title}
pt-PT: Estatísticas de circulação de {title}

en: Overdues at {library}
pt-PT: Atrasos de {library}

en: Transfers
pt-PT: Transferências

en: Checkout notes
pt-PT: Notas de empréstimo

en: Checking out to {patron}
pt-PT: A emprestar a {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
pt-PT[0]: Conjunto de {count} exemplar
pt-PT[1]: Conjunto de {count} exemplares

en: Batch check out to {patron}
pt-PT: Empréstimo em lote a {patron}

en: Curbside pickups
pt-PT: Levantamentos de rua

en: Pending on-site checkouts
pt-PT: Empréstimos on-site pendentes

en: Items overdue as of {date}
pt-PT: Exemplares em atraso a partir de {date}

en: Holds to pull
pt-PT: Reservas a levantar

en: Hold transfer print receipt
pt-PT: Recibo da transferência da reserva

en: Transfers print receipt
pt-PT: Recibo da transferência

en: Print receipt for {borrowernumber}
pt-PT: Recibo para {borrowernumber}

en: Patrons
pt-PT: Leitores

en: Recall print receipt
pt-PT: Recibo da reclamação

en: Renew {title}
pt-PT: Renovar {title}

en: Request article
pt-PT: Pedido de artigo

en: Hold ratios
pt-PT: Rácios de reserva

en: Check in {title}
pt-PT: Devolver {title}

en: Set library and desk
pt-PT: Definir biblioteca e balcão

en: Set library
pt-PT: Definir biblioteca

en: Transfers to send
pt-PT: Transferências a enviar

en: Transfers to receive
pt-PT: Transferências a receber

en: Holds queue
pt-PT: Fila de reservas

en: Holds awaiting pickup
pt-PT: Reservas à espera de levantamento

en: Club enrollments for {club_name}
pt-PT: Inscrição no grupo para {club_name}

en: Patron clubs
pt-PT: Grupos de leitores

en: Modify club {club_name}
pt-PT: Modificar grupo {club_name}

en: Create a new {club_template} club
pt-PT: Criar um novo grupo {club_template}

en: Modify club template {club_template}
pt-PT: Modicar o modelo de grupo {club_template}

en: New club template
pt-PT: Novo modelo de grupo

en: Add reserves
pt-PT: Adicionar reservas

en: Course reserves
pt-PT: Reservas de curso

en: Edit reserve
pt-PT: Editar reserva

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
pt-PT: Editar

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
pt-PT: Reserva

en: Remove reserves
pt-PT: Remover reservas

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
pt-PT[0]: {title} ({barcode}) foi removido do {count} curso.
pt-PT[1]: {title} ({barcode}) foi removido do {count} cursos.

en: Course details for {course_name}
pt-PT: Detalhes de curso de {course_name}

[ctx: Semester]
en: Term
pt-PT: Termo

en: Edit {course_name}
pt-PT: Editar {course_name}

en: New course
pt-PT: Novo curso

[ctx: Semester]
en: Term:
pt-PT: Termo:

en: Invalid course
pt-PT: Curso inválido

en: E-resource management
pt-PT: Gestão de recurso eletrónicos

en: Error {error_number}
pt-PT: Erro {error_number}

en: ILL requests
pt-PT: Pedidos de empréstimos inter-bibliotecas

en: Log in to the Koha web installer
pt-PT: Entrar no instalador web do Koha

en: Perl modules missing
pt-PT: Módulos Perl em falta

en: Perl version obsolete
pt-PT: Versão Perl obsoleta

en: Check Perl dependencies
pt-PT: Verificar as dependências Perl

en: Web installer
pt-PT: Instalador Web

en: Database settings
pt-PT: Configurações da base de dados

en: Set up database
pt-PT: Configurar a base de dados

en: Error creating database tables
pt-PT: Erro ao criar as tabelas da base de dados

en: Database tables created
pt-PT: Tabelas da base de dados criadas

en: Update database
pt-PT: Atualizar base de dados

en: Install basic configuration settings
pt-PT: Instalar configurações básicas

en: Updating database structure
pt-PT: Atualizar a estrutura da base de dados

en: Select your MARC flavor
pt-PT: Selecione o formato MARC

en: Selecting default settings
pt-PT: A selecionar as configurações por omissão

en: Default data loaded
pt-PT: Dados por omissão carregados

en: Installation complete
pt-PT: Instalação completa

en: Koha staff interface
pt-PT: Interface dos técnicos

en: Barcode image generator
pt-PT: Gerador de imagem de código de barras

en: Edit label batch {batch_id}
pt-PT: Editar lote de etiquetas {batch_id}

en: New label batch
pt-PT: Novo lote de etiquetas

en: Batches
pt-PT: Lotes

en: Label creator
pt-PT: Criador de etiquetas

en: Edit label layout {layout_id}
pt-PT: Editar esquema de etiqueta {layout_id}

en: New label layout
pt-PT: Novo esquema de etiqueta

en: Layouts
pt-PT: Esquemas

en: Edit printer profile {profile_id}
pt-PT: Editar perfil de impressora {profile_id}

en: New printer profile
pt-PT: Novo perfil de impressora

en: Profiles
pt-PT: Perfis

en: Print barcode range
pt-PT: Imprimir intervalo de código de barras

en: Edit label template {template_id}
pt-PT: Editar modelo de etiqueta {template_id}

en: New label template
pt-PT: Novo modelo de etiqueta

en: Templates
pt-PT: Modelos

en: layout
pt-PT: esquema

en: Label layouts
pt-PT: Esquemas de etiqueta

en: template
pt-PT: modelo

en: Label templates
pt-PT: Modelos de etiqueta

en: profile
pt-PT: perfil

en: Printer profiles
pt-PT: Perfis de impressora

en: batch
pt-PT: lote

en: Label batches
pt-PT: Lotes de etiquetas

en: Label printing/exporting
pt-PT: Impressão/exportação de etiquetas

en: Labels
pt-PT: Etiquetas

en: Search
pt-PT: Pesquisar

en: Quick spine label creator
pt-PT: Criador de etiqueta rápida

en: Spine labels
pt-PT: Etiquetas de lombada

en: Details of credit
pt-PT: Detalhes do crédito

en: Details of debit
pt-PT: Detalhes do débito

en: API Keys
pt-PT: Chaves da API

en: Account for
pt-PT: Conta de

en: Delete patron
pt-PT: Eliminar leitor

en: Discharge for
pt-PT: Quitação de

en: Pending discharge requests
pt-PT: Pedidos de quitação pendentes

en: Files for
pt-PT: Ficheiros de

en: Holds history for
pt-PT: Histórico de reservas de

en: Details for
pt-PT: Detalhes de

en: ILL requests history for
pt-PT: Histórico de pedidos ILL de

en: Create manual credit
pt-PT: Criar crédito manual

en: Create manual invoice
pt-PT: Criar fatura manual

en: Set permissions for
pt-PT: Definir permissões de

en: Password updated
pt-PT: Palavra-passe atualizada

en: Update password for
pt-PT: Atualizar palavra-passe de

en: Add patron
pt-PT: Adicionar leitor

en: Modify patron
pt-PT: Modificar leitor

[ctx: gender]
en: Other
pt-PT: Outros

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
pt-PT: Criado

en: Update patron records
pt-PT: Atualizar registos de leitor

en: Merge patron records
pt-PT: Unificar registos de leitor

en: Check duplicate patron
pt-PT: Verificar leitor duplicado

en: Summary for
pt-PT: Sumário de

en: Patron details for
pt-PT: Detalhes de leitor de

en: Sent notices for
pt-PT: Avisos enviados para

en: Make a payment for
pt-PT: Efetuar um pagamento para

en: Write off an amount for {patron}
pt-PT: Amortizar um montante para {patron}

en: Collect payment for {patron}
pt-PT: Recolher pagamento para {patron}

en: Print receipt for
pt-PT: Imprimir recibo para

en: Purchase suggestions for
pt-PT: Sugestão de aquisição de

en: Circulation history for
pt-PT: Histórico de circulação de

en: Recalls history for
pt-PT: Histórico de reclamações de

en: Subscription routing lists for
pt-PT: Listas de circulação de assinaturas para

en: Patron search
pt-PT: Pesquisa de leitor

en: Statistics for
pt-PT: Estatísticas de

en: Choose adult category
pt-PT: Escolher a categoria adulto

en: Add offline circulations to queue
pt-PT: Adicionar movimentos offline à fila

en: Offline circulation
pt-PT: Circulação offline

en: Offline circulation file upload
pt-PT: Carregamento de ficheiro de circulação offline

en: Create a library
pt-PT: Criar a biblioteca

en: Add a patron category
pt-PT: Adicionar a categoria de leitor

en: Create Koha administrator patron
pt-PT: Criar o leitor de administração do Koha

en: Create a new item type
pt-PT: Criar um novo tipo de documento

en: Onboarding complete
pt-PT: Processo terminado

en: Create circulation rule
pt-PT: Criar regra de circulação

en: Modify patron list '{list_name}'
pt-PT: Modificar lista de leitores '{list_name}'

en: New patron list
pt-PT: Nova lista de leitores

en: Patron lists
pt-PT: Listas de leitores

en: Edit patron card batch
pt-PT: Editar lote de cartões de leitor

en: New patron card batch
pt-PT: Novo lote de cartões de leitor

en: Patron card creator
pt-PT: Criar de cartões de leitor

en: Edit patron card layout
pt-PT: Editar esquema de cartão de leitor

en: New patron card layout
pt-PT: Criar esquema de cartão de leitor

en: Layout
pt-PT: Esquema

en: Edit printer profile
pt-PT: Editar perfil de impressora

en: Edit patron card template
pt-PT: Editar modelo de cartão de leitor

en: New patron card template
pt-PT: Criar modelo de cartão de leitor

en: Image manager
pt-PT: Gestor de imagens

en: Patron card layouts
pt-PT: Esquemas de cartão de leitor

en: Patron card templates
pt-PT: Modelos de cartão de leitor

en: Patron card printer profiles
pt-PT: Perfis de impressora de cartão de leitor

en: Patron card batches
pt-PT: Lotes de cartões de leitor

en: Actions
pt-PT: Ações

en: Patron card printing/exporting
pt-PT: Impressão/exportação de cartões de leitor

en: Patron cards
pt-PT: Cartões de leitor

en: Plugins disabled
pt-PT: Plugins desativos

en: Upload plugin
pt-PT: Carregar plugin

en: Point of sale
pt-PT: Ponto de venda

en: Print receipt
pt-PT: Imprimir recibo

en: Transaction history for {register}
pt-PT: Histórico de transações de {register}

en: Cash summary for {library}
pt-PT: Sumário monetário para {library}

en: Old recalls
pt-PT: Reclamações antigas

en: Overdue recalls
pt-PT: Reclamações em atraso

en: Recalls queue
pt-PT: Fila de reclamações

en: Recalls to pull
pt-PT: Reclamações a tratar

en: Recalls awaiting pickup
pt-PT: Reclamações à espera de levantamento

en: Existing recalls
pt-PT: Reclamações existentes

en: Recalls
pt-PT: Reclamações

en: Results
pt-PT: Resultados

en: Acquisitions statistics
pt-PT: Estatísticas das aquisições

en: Patrons with the most checkouts
pt-PT: Leitores com mais empréstimos

en: Patrons with no checkouts
pt-PT: Leitores sem empréstimos

en: Patrons statistics
pt-PT: Estatísticas dos leitores

en: Cash register statistics
pt-PT: Estatísticas das caixas registadoras

en: Most-circulated items
pt-PT: Exemplares mais emprestados

en: Items with no checkouts
pt-PT: Exemplares sem empréstimos

en: Catalog statistics
pt-PT: Estatísticas do catálogo

en: Convert report
pt-PT: Converter relatório

en: Dictionary
pt-PT: Dicionário

en: Guided reports wizard
pt-PT: Assistente de relatórios guiados

en: Saved reports
pt-PT: Relatórios guardados

en: Create from SQL
pt-PT: Criar do SQL

en: SQL view
pt-PT: Vista SQL

en: Report {reportname} ({id})
pt-PT: Relatório {reportname} ({id})

en: Edit report {reportname} ({id})
pt-PT: Editar relatório {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
pt-PT: Construir um relatório, passo 1 de 6: Escolher o módulo

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
pt-PT: Construir um relatório, passo 2 de 6: Escolher o tipo de relatório

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
pt-PT: Construir um relatório, passo 3 de 6: Escolher as colunas a mostrar

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
pt-PT: Construir um relatório, passo 4 de 6: Escolher o critério de limite

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
pt-PT: Construir um relatório, passo 5 de 6: Escolher quais as colunas para o total

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
pt-PT: Construir um relatório, passo 6 de 6: Escolher a ordenação do relatório

en: Average loan time
pt-PT: Tempo médio de empréstimo

en: Circulation statistics
pt-PT: Estatísticas de circulação

en: Lost items
pt-PT: Exemplares perdidos

en: Catalog by item types
pt-PT: Catálogo por tipos de documento

en: Orders by fund
pt-PT: Encomendas por fundo

en: Holds statistics
pt-PT: Estatísticas das reservas

en: Serials subscriptions stats
pt-PT: Estatísticas das assinaturas

en: Place a hold on {title}
pt-PT: Reservar {title}

en: Confirm holds
pt-PT: Confirmar reservas

en: Holds
pt-PT: Reservas

en: Hold | Holds
pt-PT[0]: Reserva
pt-PT[1]: Reservas

en: Approved comments
pt-PT: Comentários aprovados

en: Comments awaiting moderation
pt-PT: Comentários em moderação

en: Comments
pt-PT: Comentários

en: Manage items
pt-PT: Gerir exemplares

en: Collection '{collection_title}'
pt-PT: Coleção '{collection_title}'

en: Rotating collections
pt-PT: Coleções rotativas

en: Manage items for '{collection_title}'
pt-PT: Gerir os exemplares de '{collection_title}'

en: Add a new collection
pt-PT: Adicionar nova coleção

en: Collection deleted
pt-PT: Coleção eliminada

en: Edit collection
pt-PT: Editar coleção

en: Transfer collection
pt-PT: Transferir coleção

en: Transfer collection '{collection_title}'
pt-PT: Transferir coleção '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
pt-PT: Editar sugestão #{suggestion_number}

en: Add suggestion
pt-PT: Adicionar sugestão

en: Show suggestion #{suggestion_number}
pt-PT: Mostrar sugestão #{suggestion_number}

en: Suggestions
pt-PT: Sugestões

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
pt-PT: Criado por:

en: Results for tag '{tag}'
pt-PT: Resultados da etiqueta '{tag}'

en: Tags
pt-PT: Etiquetas

en: Approved
pt-PT: Aprovada

en: Pending
pt-PT: Pendente

en: Rejected
pt-PT: Rejeitada

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
pt-PT: Rejeitado

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
pt-PT: Aprovado

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
pt-PT: Pendente

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
pt-PT: Aprovado

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
pt-PT: Rejeitado

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
pt-PT: Pendente

en: Access files
pt-PT: Acesso a ficheiros

en: Modify news item
pt-PT: Modificar notícia

en: Modify page
pt-PT: Modificar página

en: Modify HTML customization
pt-PT: Modificar customização HTML

en: New news item
pt-PT: Nova notícia

en: New page
pt-PT: Nova página

en: New HTML customization
pt-PT: Nova customização HTML

en: News
pt-PT: Notícias

en: Pages
pt-PT: Páginas

en: HTML customizations
pt-PT: Customizações HTML

en: Additional content
pt-PT: Conteúdo adicional

en: Rules
pt-PT: Regras

en: Automatic item modifications by age
pt-PT: Modificações automáticas pela idade aos exemplares

en: Confirm selection
pt-PT: Confirmar seleção

en: Job enqueued
pt-PT: Tarefa adicionada à lista

en: Batch item deletion
pt-PT: Eliminação de exemplares em lote

en: Modifications
pt-PT: Modificações

en: Batch item modification
pt-PT: Modificação de exemplares em lote

en: Batch record deletion
pt-PT: Eliminação de registos em lote

en: Batch extend due dates
pt-PT: Extensão de datas de empréstimo em lote

en: Batch record modification
pt-PT: Modificação de registos em lote

en: Confirm
pt-PT: Confirmar

en: Finished
pt-PT: Terminado

en: Batch patron deletion and anonymization
pt-PT: Eliminação e anonimização de leitores em lote

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
pt-PT: Modificar perfil CSV '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
pt-PT: Novo perfil CSV

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
pt-PT: Confirmar a eliminação do perfil CSV '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
pt-PT: Perfis CSV

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
pt-PT: Eliminar perfil CSV '{csv_profile_name}'?

en: Export data
pt-PT: Exportar dados

en: {library} calendar
pt-PT: {library} - calendário

en: Import patrons
pt-PT: Importar leitores

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
pt-PT: {count_of_imported_records} registos importados

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
pt-PT: (o último foi {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
pt-PT: {count_of_overwritten_records} registos sobrepostos

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
pt-PT: (o último foi {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
pt-PT: {count_of_existing_records} registos não importados porque já existem na tabela dos leitores e a sobreposição está desativa

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
pt-PT: (o último foi {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
pt-PT: {count_of_invalid_records} registos não importados porque não estão no formato esperado

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
pt-PT: (o último foi {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
pt-PT: {total} registos processados

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
pt-PT: Os valores têm de estar separados por vírgula.

en: Inventory
pt-PT: Inventário

en: Modify notice
pt-PT: Modificar aviso

en: New notice
pt-PT: Novo aviso

en: Notice added
pt-PT: Aviso adicionado

en: Confirm deletion
pt-PT: Confirmar a eliminação

en: Notices and slips
pt-PT: Avisos e recibos

[ctx: Message transport type]
en: Print
pt-PT: Impressão

en: {content_length} / 160 characters
pt-PT: {content_length} / 160 caracteres

en: Batch {batch_import_number}
pt-PT: Lote {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
pt-PT: Gerir registos MARC processados

en: Actions for template '{template_name}'
pt-PT: Ações do modelo '{template_name}'

en: MARC modification templates
pt-PT: Modelos de modificação MARC

en: Batch patron modification
pt-PT: Modificação de leitores em lote

en: Overdue notice/status triggers
pt-PT: Agendamento de avisos de atraso

en: Page error
pt-PT: Página de erro

en: Upload patron images
pt-PT: Carregamento de imagens dos leitores

en: Preview notice template
pt-PT: Pré-visualização do aviso

en: Notices
pt-PT: Avisos

en: OPAC problem reports
pt-PT: Relatório de problemas do OPAC

en: Quote uploader
pt-PT: Carregamento de frases

en: Quote editor
pt-PT: Editor de frases

en: Modify quote
pt-PT: Modificar frase

en: New quote
pt-PT: Nova frase

en: Task scheduler
pt-PT: Agendamento de tarefas

en: Compare matched records
pt-PT: Comparar registos correspondentes

en: Stage MARC records for import
pt-PT: Processar registos MARC para importação

en: Modify rota '{rota_title}'
pt-PT: Modificar rota '{rota_title}'

en: New rota
pt-PT: Nova rota

en: Manage stages for '{rota_title}'
pt-PT: Gerir etapas de '{rota_title}'

en: Modify {library} stage
pt-PT: Modificar a etapa de {library}

en: New stage
pt-PT: Nova etapa

en: Manage items for '{rota_title}'
pt-PT: Gerir itens de '{rota_title}'

en: Add items
pt-PT: Adicionar exemplares

en: Stock rotation
pt-PT: Rotação de stock

en: Add items to rota '{rota_title}'
pt-PT: Adicionar itens à rota '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
pt-PT: Carregamento de imagem local para

en: Upload local cover image
pt-PT: Carregamento de imagem de capa local

en: Uploads
pt-PT: Carregamentos

en: Log viewer
pt-PT: Visualizador de logs

en: Add to list
pt-PT: Adicionar à lista

en: Lists
pt-PT: Listas

en: Download list
pt-PT: Descarregar lista

en: Sending your list
pt-PT: A enviar a lista

en: Contents of {list_name}
pt-PT: Conteúdos de {list_name}

en: Create new list
pt-PT: Criar nova lista

en: Edit list {list_name}
pt-PT: Editar lista {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
pt-PT: Cancelar

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
pt-PT: Pedir para cancelar

en: Show fewer authors
pt-PT: Mostrar menos autores

en: Show more authors
pt-PT: Mostrar mais autores

en: Show fewer titles
pt-PT: Mostrar menos títulos

en: Show more titles
pt-PT: Mostrar mais títulos

en: Show fewer topics
pt-PT: Mostrar menos assuntos

en: Show more topics
pt-PT: Mostrar mais assuntos

en: Show fewer places
pt-PT: Mostrar menos locais

en: Show more places
pt-PT: Mostrar mais locais

en: Show fewer series
pt-PT: Mostrar menos coleções

en: Show more series
pt-PT: Mostrar mais coleções

en: Show fewer item types
pt-PT: Mostrar menos tipos

en: Show more item types
pt-PT: Mostrar mais tipos

en: Show fewer collections
pt-PT: Mostrar menos coleções

en: Show more collections
pt-PT: Mostrar mais coleções

en: Show fewer languages
pt-PT: Mostrar menos idiomas

en: Show more languages
pt-PT: Mostrar mais idiomas

en: Show fewer home libraries
pt-PT: Mostrar menos bibliotecas

en: Show more home libraries
pt-PT: Mostrar mais bibliotecas

en: Show fewer holding libraries
pt-PT: Mostrar menos bibliotecas

en: Show more holding libraries
pt-PT: Mostrar mais bibliotecas

en: Show fewer locations
pt-PT: Mostrar menos localizações

en: Show more locations
pt-PT: Mostrar mais localizações

en: record | records
pt-PT[0]: registo
pt-PT[1]: registos

en: checkout | checkouts
pt-PT[0]: empréstimo
pt-PT[1]: empréstimos

en: overdue | overdues
pt-PT[0]: atraso
pt-PT[1]: atrasos

en: hold pending | holds pending
pt-PT[0]: reserva pendente
pt-PT[1]: reservas pendentes

en: hold waiting | holds waiting
pt-PT[0]: reserva em espera
pt-PT[1]: reservas em espera

en: message | messages
pt-PT[0]: mensagem
pt-PT[1]: mensagens

[ctx: gender]
en: Other:
pt-PT: Outro:
