Koha 23.11.08.001 - en to ro translation catalogue (626 entries)

en: Fine
ro: Amendă

en: Forgiven
ro: Scutit

en: From a new (empty) record
ro: De la o înregistrare nouă (goală)

en: From an external source
ro: De la o sursă externă

en: From a staged file
ro: De la un fişier gradat

en: Acquisitions
ro: Achiziţii

en: Administration
ro: Administraţie

en: Budgets
ro: Bugete

en: Funds
ro: Fonduri

en: Currencies
ro: Valute

note: BUTTON
en: Search
ro: Caută

note: INPUT type=text name=title
en: Title
ro: Titlu

en: Basket
ro: Coş

en: Edit vendor
ro: Editaţi furnizorul

en: None
ro: Niciunul

en: Basic parameters
ro: Parametri de bază

en: Authorized values
ro: Valori autorizate

en: Cities and towns
ro: Municipii şi oraşe

en: Authority types
ro: Tipurile autorităţilor

en: Acquisition parameters
ro: Parametrii achiziţiei

en: Currencies and exchange rates
ro: Valute şi schimb valutar

en: Additional parameters
ro: Parametri suplimentari

note: A
en: Check in
ro: Restituiţi

note: A
en: Renew
ro: Reînnoiţi

en: Clear field
ro: Șterge câmpul

en: contains
ro: conține

en: starts with
ro: începe cu

en: is exactly
ro: este exact

en: Heading A-Z
ro: Rubrica de la A-Z

en: Heading Z-A
ro: Rubrica de la Z-A

en: Close window
ro: Închideţi fereastra

en: Cancel
ro: Anulaţi

en: English
ro: Engleză

en: Hebrew
ro: Limba ebraică

en: Arabic
ro: Arab

note: A
en: Term
ro: Perioadă

en: Close
ro: Închideţi

en: All
ro: Tot

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
ro: %s articol(e) şterse.

en: Completed import of records
ro: Importul complet de înregistrări

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
ro: %s înregistrări în fişier

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
ro: %s înregistrările nu au fost stagnate din cauza unei erori MARC

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
ro: %s înregistrări stagnate

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
ro: %s înregistrări cu cel puţin o potrivire în catalog conform regulii &quot;%s&quot;

en: Did not check for matches with existing records in catalog
ro: Nu s-a verificat conform potrivirilor cu înregistrările existente în catalog

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
ro: %s înregistrările obiect găsite şi eşalonate

en: Checkout history
ro: Arhiva împrumuturilor

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
ro: Valută = %s

en: Library
ro: Bibliotecă

en: All libraries
ro: Toate bibliotecile

note: SCRIPT
en: Today
ro: Astăzi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: or
ro: sau

en: Batch item modification
ro: Modificarea articolelor lotului

en: Batch item deletion
ro: Suprimarea articolelor lotului

en: Print
ro: Imprimă

en: Add order
ro: Adăugaţi comanda

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii pe care dvs. doriţi să-i căutaţi.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Author
ro: Autor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cataloging
ro: Catalogare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate
ro: Duplicaţi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit
ro: Editaţi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edition
ro: Ediţie

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
ro: Număr eronat etichetă

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
ro: Etichetă obligatorie lipsă:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Next
ro: Urmărotul

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes
ro: Note

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Previous
ro: Anterior

note: SCRIPT
en: view
ro: vizualizare

en: Due date
ro: Data taxei

en: Item type
ro: Tip de articol

en: Collection
ro: Colecţie

en: Location
ro: Locaţie

en: Checked out on
ro: Împrumutat pe

en: Call number
ro: număr de Apel

en: Charge
ro: Încărcaţi

en: Add
ro: Adăugaţi

en: Details
ro: Detalii

en: Statistics
ro: Statistică

en: Delete
ro: Suprimaţi

en: Circulation
ro: Circulaţie

en: Fast cataloging
ro: Catalogare rapidă

en: Description
ro: Descriere

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Refine your search
ro: Perfecționează căutarea

en: Titles
ro: Titluri

en: Topics
ro: Teme

en: Series
ro: Serii

en: Title:
ro: Titlu:

en: Lists
ro: Liste

en: Authorities
ro: Autorităţi

en: Serials
ro: Seriale

en: About Koha
ro: Despre Koha

en: Search history
ro: Istoricul căutărilor

en: Your cart is empty.
ro: Coșul dvs. este gol

en: Priority
ro: Prioritară

en: Date
ro: Data

en: Expiration
ro: Termen de Expirare

en: Waiting
ro: În aşteptare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Publisher
ro: Editura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
ro: Elimină

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Year
ro: Anul

en: Availability
ro: Disponibilitate

en: Continue
ro: Continuaţi

en: Status
ro: Statut

en: Comments
ro: Observaţii

en: Type
ro: Tip

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Frequency
ro: Frecvenţă

en: Alternate address
ro: Modificaţi adresa

en: Any
ro: Orice

en: Category
ro: Categorie

en: Add a message for:
ro: Adăugaţi un mesaj pentru:

en: Save
ro: Salvare

en: Days in advance
ro: Zile în avans

en: Barcode
ro: Cod_de_bare

en: Confirm
ro: Confirmaţi

en: Category:
ro: Categorie:

en: Authorized value:
ro: Valoare autorizată:

en: Description:
ro: Descriere:

en: First
ro: Primul

en: Claims
ro: Cereri

en: Total due
ro: Total datorat

en: Hold date
ro: Rețina data

en: Delete?
ro: Suprimaţi?

en: Type:
ro: Tip:

en: Comment:
ro: Comentaţi:

en: Expiration:
ro: Termen de Expirare:

en: Enter patron card number or partial name:
ro: Introduceţi numărul de card a clientului sau numele parţial:

note: INPUT type=button
en: Clear
ro: Eliberaţi

en: Date of birth
ro: Data naşterii

en: Address
ro: Adresă

en: Expires on
ro: Expiră pe

en: Checkouts
ro: Împrumuturi

en: Fines
ro: Amenzi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s years
ro: %s ani

en: Address:
ro: Adresă:

en: Credits:
ro: Credite:

en: Add a new message
ro: Adăugaţi un mesaj nou

note: A
en: Enhanced content settings
ro: Setările sporite a conţinutului

en: Create from SQL
ro: Creaţi din SQL

en: Other
ro: Altul

en: Average loan time
ro: Timpul mediu de împrumut

en: Relevance
ro: Relevanţa

note: OPTGROUP
en: Popularity
ro: Popularitate

en: Author (A-Z)
ro: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
ro: Autor (Z-A)

note: OPTGROUP
en: Dates
ro: Date

en: Title (A-Z)
ro: Titlu (A-Z)

en: Title (Z-A)
ro: Titlu (Z-A)

en: Keyword
ro: Cuvinte cheie

en: Subject
ro: Subiect

en: Language
ro: Limbă

en: Notes/Comments
ro: Note/Comentarii

en: Expected
ro: Aşteptat

en: Arrived
ro: Sosit

en: Claimed
ro: Revendicat

en: Title:
ro: Titlu:

en: Publisher:
ro: Editura:

en: Serial collection
ro: Colecție de seriale

en: Check expiration
ro: Verificaţi termenul de expirare

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să suprimaţi acest articol?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
ro: Formularul nu a fost postat din cauza următoarei(elor) probleme

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
ro: Sunteţi sigur că doriţi să suprimaţi acestă imagine a clientului? Aceasta nu poate fi anulată.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
ro: Sunteţi sigur că doriţi să înlocuiţi imaginea curentă a clientului? Aceasta nu poate fi anulată.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Action
ro: Acţiune

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Back
ro: Înapoi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Change
ro: Schimbaţi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Code
ro: Cod

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Color
ro: Nuanţă

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Column
ro: Coloană

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Count
ro: Calculaţi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Currency
ro: Valută

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Default
ro: Carenţă

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Encoding
ro: Codare

en: Any audience
ro: Orice audienţă

en: Juvenile
ro: Juvenilă

en: Any content
ro: Orice conţinut

en: Fiction
ro: Ficţiune

en: Biography
ro: Biografie

en: Musical recording
ro: Înregistrări muzicale

en: Non-musical recording
ro: Fără înregistrări muzicale

en: Any format
ro: Orice format

en: Regular print
ro: Tipărire obișnuită

en: Large print
ro: Imprimare mare

en: CD audio
ro: Audio CD

en: Cassette recording
ro: Înregistrarea casetei

en: VHS tape / Videocassette
ro: Casetă VHS / videocasete

en: DVD video / Videodisc
ro: DVD video / Disc_video

en: Additional content types
ro: Tipuri suplimentare de conţinut

en: Bibliographies
ro: Bibliografii:

en: Catalogs
ro: Cataloage

en: Handbooks
ro: Manualele

en: Legal articles
ro: Articole juridice

en: Indexes
ro: Indexuri

en: Patent document
ro: Brevet

en: Discographies
ro: Discografie

en: Legislation
ro: Legislație

en: Theses
ro: Teze

en: Surveys
ro: Anchete

en: Reviews
ro: Recenzie

en: Programmed texts
ro: Texte Programate

en: Filmographies
ro: Filmografii

en: Directories
ro: Directoare

en: Technical reports
ro: Rapoarte tehnice

en: Legal cases and case notes
ro: Cazuri juridice şi notele de caz

en: Law reports and digests
ro: Rapoarte legale şi rezumate

en: Treaties
ro: Tratate

en: CSV profiles
ro: profiluri CSV

en: Baskets
ro: Coşuri

en: Contracts
ro: Contracte

en: Edit list
ro: Editaţi lista

en: Delete list
ro: Suprimaţi lista

en: Expiration date
ro: Data expirării

en: unknown
ro: necunoscut

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
ro: , Ohio, SUA (sponsorizare MARC, documentaţie, şablon de întreţinere)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
ro: , PA, SUA (Koha 3.0 Zebra sponsorizare de integrare)

en: Crawford County Federated Library System
ro: Sistemul Bibliotecar Federal a Judeţului Crawford

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
ro: , OH, SUA (Koha 3.0 testare beta)

en: Geauga County Public Library
ro: Biblioteca Judeţeană Publică Geauga

en: , Cyprus
ro: , Cipru

en: Bridge Material Type Icons Project
ro: Proiectul Podului de Tipul Materialului Pictogramic

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
ro: Licenţa de Atribuire Originală Comună 2.5

en: BSD License
ro: Licenţă BSD

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
ro: &#20013;&#25991; (Limba chineză)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
ro: &#x010D;e&#353;tina (Limba cehă)

en: D&aelig;nsk (Danish)
ro: D&aelig;nsk (Daneză)

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
ro: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Limba ebraică)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
ro: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Limba hindusă)

en: (Indonesian)
ro: (Limba indoneziană)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
ro: &#26085;&#26412;&#35486; (Limba japoneză)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
ro: &#54620;&#44397;&#50612; (Limba coreeană)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
ro: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Limba malayalam)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
ro: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Limba persană)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
ro: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Limba tailandeză)

en: Active
ro: Activ

en: Fund code
ro: Codul fondului

en: Fund name
ro: Denumirea fondului

en: Amount
ro: Cantitate

en: Do not look for matching records
ro: Nu căutaţi înregistrări care corespund

en: Accounting details
ro: Detaliile contabilităţii

en: Currency:
ro: Valută:

en: File name
ro: Numele fişierului

en: Add orders
ro: Adăugaţi comenzile

en: Basket deleted
ro: Coş suprimat

en: Contract name:
ro: Numele contractului:

en: Closed on:
ro: Închis pe:

en: Fund
ro: Fond

en: Modify
ro: Modifică

en: ** Vendor's listings already include tax.
ro: ** Lista vânzătorului include deja taxa.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să închideţi coşul %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să redeschideţi acest coş?

en: Delivery comment:
ro: Observaţia livrării:

en: Closed
ro: Închis

en: Number
ro: Număr

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
ro: Adăugaţi un coş la %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
ro: Editaţi coşul %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
ro: %s %s (%s anulat) %s

en: Close this basket
ro: Închideţi acest coş

en: Summary
ro: Rezumatul

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Download
ro: Descărcaţi

en: Note
ro: Notă

en: From:
ro: De la:

en: Author:
ro: Autor:

en: Information
ro: Informaţii

note: INPUT type=submit
en: Filter
ro: Filtraţi

en: Basket details
ro: Detaliile coşului

en: Frequency:
ro: Frecvenţă:

en: Accepted by
ro: Acceptat de

en: Date received
ro: Data primirii

en: Actual cost:
ro: Costul actual:

en: Error adding items:
ro: Eroare la adăugarea articolelor:

en: Est cost
ro: Coasta de Est

en: Actual cost
ro: Costul actual

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
ro: %s transporturi

en: &lt;&lt; Previous
ro: &lt;&lt; Anterior

en: Next &gt;&gt;
ro: Urmărotul &gt;&gt;

en: Add vendor
ro: Adăugaţi furnizor

en: Company details
ro: Detaliile companiei

en: Contact details
ro: Detalii de contact

en: Show
ro: Arată

en: Contact
ro: Contactaţi

en: Contract(s)
ro: Contract(e)

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
ro: Confirmaţi suprimarea acestui furnizor ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes:
ro: Note:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password:
ro: Parolă:

en: Choose
ro: Alegeţi

en: Contact information
ro: Informaţie de Contact

en: Everyone
ro: Oricine

en: By
ro: De

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
ro: Conexiune eşuată la %s

en: Subscriptions
ro: Abonamente

en: Configure these parameters in the order they appear.
ro: Configuraţi aceşti parametri în ordinea în care apar pe ecran.

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
ro: Definiţi atributele extinse (identificatori şi categorii statistice) pentru înregistrările clientului

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
ro: Definiţi regulile pentru restituiri şi împrumuturi, notificaţii pentru combinaţii de biblioteci, categorii de client, şi tipuri de articol

en: Define your budgets
ro: Definiţi propriile bugete

en: Define funds within your budgets
ro: Definiţi fondurile bugetului dvs.

en: Add fund
ro: Adăugaţi fondul

en: Cannot delete budget
ro: Nu poate suprima bugetul

en: . Deletion is not possible.
ro: . Suprimarea este imposibilă.

en: Fund filters
ro: Filtrele fondului

en: Data recorded
ro: Informaţie înregistrată

en: Contract number:
ro: Numărul contractului:

en: Contract description:
ro: Descrierea contractului:

en: Contract start date:
ro: Data de început a contractului:

en: Contract end date:
ro: Data de sfârşit a contractului:

en: Each cell contain both actual and estimated values.
ro: Fiecare celulă conţine atât valori actuale cât şi valori estimate.

en: Cells contain estimated values only.
ro: Celulele conţin doar valori estimate.

en: Fund total
ro: Total fond

en: Fund remaining
ro: Fondul rămas

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
ro: Rând auto-completat

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
ro: sunet

en: Sound
ro: Sunet

en: Default framework
ro: Cadru implicit

en: Display
ro: Afişaţi

en: Advanced constraints:
ro: Constrângeri Avansate:

en: Default value:
ro: Valoare implicită:

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
ro: Autoritatea de structură administrator a subdomeniului MARC pentru %s (autoritate:%s)

en: Constraints
ro: Constrângeri

en: Auth value:
ro: Valoare autorizată:

en: Authority:
ro: Autoritate:

en: New tag
ro: Etichetă nouă

en: Data deleted
ro: Informaţie suprimată

en: Search for tag:
ro: Caută după eticheta:

en: Tag
ro: Etichetă

en: Authorized
ro: Autorizat

en: value
ro: valoarea

en: Authorized value
ro: Valoare autorizată

en: Description (OPAC)
ro: Descriere (OPAC)

en: Authority type
ro: Tipul autorităţii

en: Auth field copied
ro: Domeniu autorizat duplicat

en: Group(s):
ro: Grup(e):

en: Country:
ro: Țară:

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
ro: Poate fi introdus ca un singur IP, sau o subreţea ca 192.168.1.*

en: Child
ro: Produs

en: Default messaging preferences for this patron category
ro: Preferinţe implicite ale mesajelor pentru această categorie client

en: Category name
ro: Numele categoriei

en: Enrollment period
ro: Perioada de înmatriculare

en: Age required
ro: Necesar de indicat vârsta

en: Enrollment fee
ro: Taxă de înmatriculare

en: ALL items fields MUST :
ro: TOATE subdomeniile articolelor TREBUIE :

en: All item fields are in the same tag and in item tab
ro: Toate rubricile articolului sunt în aceiaşi etichetă şi în articolul filă

en: Item tag
ro: Etichetă articol

en: Only 1 MARC tag mapped to items
ro: Doar o etichetă MARC mapată articolelor

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
ro: domeniul biblioitems.itemtype TREBUIE:

en: the items.homebranch field MUST :
ro: domeniul items.homebranch TREBUIE:

en: the items.holdingbranch field MUST :
ro: domeniul items.holdingbranch TREBUIE:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
ro: există o valoare nulă într-un cod al cadrului. Verificaţi tabelele de mai jos

en: Framework code
ro: Codul cadrului

en: Framework description
ro: Descrierea cadrului

en: Cities
ro: Oraşe

en: City id
ro: id-ul Oraşului

en: City
ro: Oraş

en: Country
ro: Ţară

en: City ID
ro: ID-ul Oraşului

en: Classification sources
ro: Surse de clasificare

en: Destination library:
ro: Biblioteca destinaţie:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
ro: Vineri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
ro: Joi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
ro: Marţi

en: Password
ro: Parolă

en: Card number
ro: Numărul cardului

en: Click on the grid to toggle the settings.
ro: Făceţi clic pe reţea pentru a comuta setările.

en: Checkout
ro: Împrumutaţi

en: Check-in
ro: Restituiţi

note: SCRIPT
en: Blocked!
ro: Blocat!

note: SCRIPT
en: Disabled for all
ro: Dezactivat pentru tot

en: Delete selected
ro: Suprimaţi selectarea

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
ro: Descriere: %s

en: Auth value
ro: Valoare autorizată

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
ro: Înregistrare adăugată conform regulii &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
ro: Suprimaţi înregistarearea conform regulii &quot;%s&quot;

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
ro: Descrierea lipseşte

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
ro: Codul regulei de depunere lipseşte

en: Field
ro: Rubrică

en: and
ro: și

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
ro: Verificaţi pentru a afişa aceste particularităţi pe pagina de detalii a clientului în OPAC.

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
ro: Adăugat tipul de atribut &quot;%s&quot; a clientului

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
ro: Suprimaţi tipul de atribut a clientului &quot;%s&quot;

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
ro: Nu se poate suprima tipul de atribut a clientului &quot;%s&quot; &mdash; este utilizat de către înregistrările clientului %s

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
ro: Nu se poate suprima tipul de atribut a clientului &quot;%s&quot; &mdash; era deja absent în baza de date.

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
ro: %s preferinţe

en: Clone these rules to:
ro: Copiaţi aceste reguli la:

en: (default if none is defined)
ro: (implicit în cazul în care nici unul nu este definit)

en: Choice
ro: Opţiune

en: Float
ro: Flotante

en: ClassSources
ro: Surse_De_Clasificare

en: Explanation
ro: Explicaţie

note: SCRIPT
en: value missing
ro: lipseşte valoarea

note: SCRIPT
en: variable missing
ro: lipseşte variabilă

en: Private
ro: Privat

en: Subscription
ro: Abonament

en: Database
ro: Bază de date

en: Error:
ro: Eroare:

en: Sorry, the CAS login failed.
ro: Ne pare rău, conectare CAS nu a reuşit.

en: Authority search
ro: Autoritate de Căutare

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
ro: Adăugarea autorităţii %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
ro: Autoritatea #%s (%s)

en: Authority search results
ro: Rezultatele Autorităţii de Căutare

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ro: Rezultate %s la %s din %s

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
ro: %s ori

en: Edit authority
ro: Editaţi autoritatea

en: Add to a list
ro: Adăugaţi la listă

en: More details
ro: Mai multe detalii

en: Send
ro: Trimite

en: Author(s)
ro: Autor(i)

en: Subject(s)
ro: Subiect(e)

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Unified title
ro: Titlu unificat

en: Classification
ro: Clasificare

en: Your download should begin automatically.
ro: Descărcarea ar trebui să înceapă în mod automat.

en: Download cart
ro: Descărcaţi coş

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
ro: Coșul a fost trimis la:%s

en: Sending your cart
ro: Expedierea coșului

en: Email address:
ro: Adresa email:

en: No limit
ro: Fără limită

en: not
ro: nu

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
ro: Introduceţi termenii căutării

note: A
en: Add another field
ro: Adăugaţi un alt domeniu

en: Limit to any of the following:
ro: Limită la oricare din următoarele:

en: Tags:
ro: Etichete:

en: No cover image available
ro: Nici o imagine a copertei disponibile

en: Editions
ro: Ediţii

en: Unavailable (lost or missing)
ro: Nedisponibil (pierdut sau lipsă)

en: Damaged
ro: Avariat

en: No physical items for this record
ro: Nu mai sunt elemente fizice pentru acest înregistrări

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
ro: (Sunt %s abonamente asociate cu acest titlu).

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
ro: La biblioteca: %s

en: Issue #
ro: Ediţie #

en: Date arrived
ro: Data primită

en: Accepted
ro: Acceptat

en: Checked
ro: Verificat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ro: Utilizați meniul din parte de sus pentru a putea naviga într-o altă parte a siteului.

note: IMG
en: Thumbnail
ro: Miniaturi imagini

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
ro: Arhiva împrumuturilor pentru %s

en: All item types
ro: Toate tipurile de articole

en: Availability:
ro: Disponibilitatea:

en: Biblionumber:
ro: Număr_bibliografic:

en: Physical details:
ro: Detalii fizice:

en: Collection:
ro: Colecţie:

en: Unhighlight
ro: Demarcare

en: Any word
ro: Orice cuvânt

en: Title phrase
ro: Expresie titlu

en: Term/Phrase
ro: Expresie/Frază

en: Results
ro: Rezultate

en: Current session
ro: Sesiune actuală

en: Previous sessions
ro: Sesiunea anterioară

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
ro: (modificat pe %s)

en: Add biblio
ro: Adăugaţi bibliografia

en: : Barcode must be unique.
ro: : Codul de bare trebuie să fie unic.

en: Error saving item
ro: Eroare la salvarea articolului

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
ro: : Incapabil de a determina automat valori pentru codul de bare. Nici un articol nu a fost introdus.

en: Error saving items
ro: Eroare la salvarea articolelor

en: : item is checked out.
ro: : articolul este verificat.

en: : item has a waiting hold.
ro: : articolul deţin o reţinere.

en: Enter biblionumber:
ro: Introduceţi numărul_bibliotecii:

en: Enter item barcode:
ro: Introduceţi codul de bare a articolului:

en: Date:
ro: Data:

en: Circulation statistics
ro: Circulaţia statisticilor

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
ro: Cod_de_bare %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
ro: Circulaţie: Restanţele la %s

en: Date due
ro: Data taxelor

en: Borrower
ro: Împrumător

en: Cancel notification
ro: Anulaţi notificaţia

en: Download file of displayed overdues
ro: Descărcaţi fişierul restanţelor afişate

en: Download file of all overdues
ro: Descărcaţi fişierul tuturor restanţelor

en: Date due:
ro: Data taxelor

en: Address in question
ro: Adresă în cauză

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
ro: Calculat pe %s. De la %s până la %s

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
ro: %s a comanda

en: Fines for returned items are forgiven.
ro: Amenzile pentru articolele returnate sunt absolvite.

en: Forgive overdue charges
ro: Scutiţi taxele restante

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
ro: %s (expirat)

en: ERROR - unknown
ro: EROARE - necunoscută

en: Choose library:
ro: Alegeţi biblioteca:

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
ro: Provenind din %s

en: Date of transfer
ro: Data transferului

en: Barcode:
ro: Cod_de_bare:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
ro: %s Da %s Nu %s

en: Filters
ro: Filtre

en: All dependencies installed.
ro: Toate dependenţele instalate.

en: Database settings:
ro: Setările bazei de date:

en: Connection established.
ro: Conexiune stabilită.

en: Check that your database is running.
ro: Verificaţi dacă baza dvs. de date funcţionează.

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
ro: %s date adăugate

en: Database tables created
ro: Tabelurile cu baze de date create

en: Continue to log in to Koha
ro: Continuaţi să vă conectaţi la Koha

note: INPUT type=submit
en: Start search
ro: Porneşte căutarea

en: Creep:
ro: Fluaj:

note: INPUT type=button
en: Done
ro: Finisat

en: Create manual invoice
ro: Creaţi factura manuală

en: Create manual credit
ro: Creaţi credit manual

en: Description of charges
ro: Descrierea taxelor

en: Any item type
ro: Orice tip de articol

en: Date of birth is invalid.
ro: Data naşterii este invalidă.

en: Date of enrollment is invalid.
ro: Data admiterii este invalidă.

en: Date of expiration is invalid.
ro: Data expirării este invalidă.

en: Additional attributes and identifiers
ro: Atribute şi identificatori suplimentari

en: (Error)
ro: (Eroare)

en: Guarantor:
ro: Garant:

en: SMS number:
ro: Număr de SMS:

en: Approve
ro: Aprobaţi

en: statistics
ro: statistică

en: Date of birth:
ro: Data naşterii:

en: Guarantees:
ro: Garanţii:

en: New purchase suggestion
ro: Sugestie nouă de cumpărare

en: Managed by
ro: Gestionate de către

note: For the first occurrence, %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
ro: %s %s de

en: Field 1
ro: Rubrica 1

en: Field 2
ro: Rubrica 2

en: Field 3
ro: Rubrica 3

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
ro: Fişier: %s

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
ro: Făceţi clic pe link-ul(-urile) următor(oare) pentru a descărca lotul(urile) exportate.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
ro: %s despachetare eşuată.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
ro: %s O eroare necunoscută a avut loc.

en: Acquisitions statistics
ro: Statisticile achiziţiilor

en: Filtered on:
ro: Filtrate pe:

en: Day of week
ro: O Zi a săptămânii

en: Checkout date from:
ro: Împrumutaţi de la data:

en: Check-in date from:
ro: Restituiţi de la data:

en: Category code
ro: Codul categoriei

en: Day
ro: Ziua

en: years of activity
ro: ani de activitate

en: From
ro: De la

en: -- All --
ro: -- Tot --

en: Check-in date from
ro: Restituiţi de la data

en: Categorycode
ro: Cod_categorie

en: Group
ro: Grup

en: Catalog statistics
ro: Statisticile catalogului

en: Filter barcode
ro: Codul de bare a filtrului

en: Count total items
ro: Calculaţi numărul total de articole

en: Dictionary
ro: Dicţionar

note: A
en: Delete this saved report
ro: Suprimaţi acest raport salvat

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
ro: Introduceţi parametrii pentru raportul %s:

en: Average checkout period statistics
ro: Statisticile perioadei medii de verificări

en: Checkin
ro: Restituit

en: February
ro: Februarie

en: April
ro: Aprilie

en: December
ro: Decembrie

en: Date last seen
ro: Data vizualizată recent

en: Cannot place hold:
ro: Nu poate plasa reţinerea:

en: to be placed on hold
ro: care urmează să fie puse în aşteptare

en: (Required)
ro: (Obligatoriu)

note: I
en: Cannot be put on hold
ro: Nu poate fi plasat în reţinere

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
ro: Taxă %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
ro: Nu este pentru împrumut (%s)

en: Existing holds
ro: Reţineri existente

en: Expiring before:
ro: Expiră înainte de:

note: A
en: Choose this record
ro: Alegeţi această înregistrare

en: Add recipients
ro: Adăugaţi destinatari

en: # Subs
ro: YcOOSz  <a href="http://scxezbywdpbw.com/">scxezbywdpbw</a>, [url=http://vshabepikzgi.com/]vshabepikzgi[/url], [link=http://bwcrkgxveinx.com/]bwcrkgxveinx[/link], http://butryqaogdcr.com/

en: Expected on
ro: Aşteptat pe

en: Grace period:
ro: Perioada de graţie:

en: here
ro: aici

en: -- please choose --
ro: -- rugăm alegeţi --

en: Catalog search
ro: Căutare catalog

en: yes
ro: da

en: Beginning date:
ro: Data de începere:

en: First arrival:
ro: Prima sosire:

note: SCRIPT
en: Fall
ro: Scădere

en: Bibliographic information
ro: Informaţie Bibliografică

en: Copyright date:
ro: Data de când drepturile de autor sunt valabile:

en: Acquisition information
ro: Informaţia despre achiziţii

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
ro: Editaţi sugestiile de achiziţie #%s

en: Enter a new purchase suggestion
ro: Introduceţi o nouă sugestie de achiziţionare

en: -- Choose a status --
ro: -- Alegeţi un statut --

en: with this reason:
ro: cu acest motiv:

en: Accepted by:
ro: Acceptat de:

en: Book fund:
ro: Rezervaţi fond:

en: Remove tag
ro: Elimină eticheta

en: Approved
ro: Aprobat

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
ro: %s clienţii au fost mutaţi cu succes la gunoi

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
ro: %s clienţii au fost înlăturaţi cu succes

en: Comma (,)
ro: Virgulă (,)

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
ro: Exemplu: Nume personal=200|Elementul de intrare=210$a|300|009

en: Content
ro: Conţinut

en: File name:
ro: Numele fişierului:

en: Edit this holiday
ro: Editaţi această sărbătoare

en: Generate an exception for this repeated holiday.
ro: Generaţi o excepţie pentru această vacanţă/sărbătoare repetată.

en: Delete this holiday
ro: Suprimaţi această sărbătoare

en: Add new holiday
ro: Adăugaţi o nouă sărbătoare

en: Copy to all libraries
ro: Copiaţi la toate bibliotecile

en: Calendar information
ro: Informaţii calendarului

en: Exceptions
ro: Excepţii

en: Back to Tools
ro: Înapoi la Unelte

en: Header row could not be parsed
ro: Rândul de antet nu a putut fi analizat

en: Field to use for record matching
ro: Rubrică utilizată pentru înregistrări care corespund

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates with_hours => 1
en: %s items modified : datelastseen set to %s
ro: %s articole modificate : ultima dată accesată setată la %s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
ro: %s nu poate fi deschis

en: Parameters
ro: Parametri

en: Filter location
ro: Locaţia filtrului

en: Code:
ro: Cod:

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
ro: Lot de import #%s gol

en: Failed to apply different matching rule
ro: Aplicarea diferitelor reguli de potrivire Eşuată

en: Changed action if matching record found
ro: Acţiune schimbată dacă înregistrarea găsită corespunde

en: Changed action if no match found
ro: Acţiune schimbată dacă nu a fost găsită nici o potrivire

en: Changed item processing option
ro: Articol schimbat prelucrând opţiunea

en: # Items
ro: # Articole

en: Citation
ro: Citaţie

en: Data error
ro: Informaţie ce conţine eroare

en: Delay
ro: Întârziere

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
ro: %s imagine(i) mutată(e) în baza de date:

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
ro: Nu poate deschide %s pentru citire.

en: Failed to add scheduled task
ro: Adăugarea sarcinii programate Eşuată

en: Current server time is:
ro: Timpul curent al serverului este:

en: Date/Time
ro: Data/Timpul

en: Check for embedded item record data?
ro: Verificaţi informaţia de înregistrare încorporată în articol?

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
ro: Definiţi remarcile (imprimaţi şi transmiteţi mesaje de notificare prin email pentru restanţe, etc.)

en: Create printable patron cards
ro: Creaţi carduri client imprimabile

en: Define days when the library is closed
ro: Definiţi zilele când biblioteca este închisă

en: Browse the system logs
ro: Vezi jurnalele de sistem

note: A
en: Display member details.
ro: Afişaţi detaliile despre membru.

en: item
ro: articol

en: Choose list
ro: Alegeţi lista

en: ... or...
ro: ... sau...

en: Add to a new list:
ro: Adăugaţi la o listă nouă:

en: Download list
ro: Descărcaţi lista

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
ro: Lista a fost trimis la: %s

en: Sending your list
ro: Expedierea listei tale

en: Copyrightdate
ro: Data_de_când_drepturile_de_autor_sunt_valabile:

en: Contents
ro: Conţinut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să suprimaţi această listă?

note: SCRIPT
en: Cart
ro: Coş
