Koha 23.11.08.001 - en to ru-RU translation catalogue (1886 entries)

en: Overpayment refund
ru-RU: Возврат переплаты

en: Payment
ru-RU: Оплата

en: Writeoff
ru-RU: Списание

en: Forgiven
ru-RU: Прощено

en: Credit
ru-RU: Кредит

en: A discount applied to a patrons fine
ru-RU: Скидка, применяемая к штрафу читателей

en: Refund
ru-RU: Возврат средств

en: Lost item fee refund
ru-RU: Возврат платы за утерянный экземпляр

en: Purchase
ru-RU: Покупка

en: Cancellation
ru-RU: Отмена

en: Lost item processing fee refund
ru-RU: Возврат разовой платы за утерянный экземпляр

en: Credit types used in Koha
ru-RU: Типы кредитов, используемые в Koha

en: Account creation fee
ru-RU: Плата за создание учетной записи

en: Account renewal fee
ru-RU: Плата за восстановление учетной записи

en: Article request fee
ru-RU: Плата за запрос статьи

en: Lost item
ru-RU: Утерянный экземпляр

en: Manual fee
ru-RU: Оплата вручную

en: New card fee
ru-RU: Плата за новый читательский билет

en: Overdue fine
ru-RU: Просроченный штраф

en: Lost item processing fee
ru-RU: Разовая плата за утерянный экземпляр

en: Payment from library to patron
ru-RU: Оплата от библиотеки читателю

en: Rental fee
ru-RU: Плата за аренду экземпляра

en: Daily rental fee
ru-RU: Посуточная арендная плата

en: Renewal of daily rental item
ru-RU: Продление посуточной аренды экземпляра

en: Renewal of rental item
ru-RU: Продление

en: Hold fee
ru-RU: Плата за удержание

en: Hold waiting too long
ru-RU: Резервирование находится в ожидании слишком долго

en: Credit has been voided
ru-RU: Долг был аннулирован

en: Debit types used in Koha
ru-RU: Типы дебета, используемые в Koha

en: No
ru-RU: Нет

en: Yes
ru-RU: Да

en: Cash
ru-RU: Наличные

en: Cash via SIP2
ru-RU: Наличные через SIP2

en: Visa via SIP2
ru-RU: Visa через SIP2

en: Creditcard
ru-RU: Кредитная карта

en: Creditcard via SIP2
ru-RU: Банковская карта через SIP2

en: Every week
ru-RU: Каждую неделю

en: Active
ru-RU: Активно

en: In negotiation
ru-RU: В процессе переговоров

en: Closed
ru-RU: Закрыто

en: Expired
ru-RU: Просрочено

en: Cancelled
ru-RU: Отменено

en: For review
ru-RU: На рассмотрение

en: Renew
ru-RU: Продление

en: Cancel
ru-RU: Отменить

en: ERM librarian
ru-RU: Библиотекарь ERM

en: Subject specialist
ru-RU: Предметный специалист

en: Local
ru-RU: Местный (муниципальный)

en: Consortial
ru-RU: Консорциум

en: National
ru-RU: Национальный

en: Alliance
ru-RU: Альянс

en: Not yet active
ru-RU: Не активен

en: Rejected
ru-RU: Отклонено

en: Controlling
ru-RU: Контроль

en: Future
ru-RU: Будущее

en: Historic
ru-RU: Исторический

en: Filing cabinet
ru-RU: Картотека

en: Cupboard
ru-RU: Шкаф

en: Complete
ru-RU: Завершено

en: Aggregated full
ru-RU: Полностью агрегированный

en: Abstract and index
ru-RU: Аннотация и указатель

en: E-book
ru-RU: Электронное издание книги

en: Mixed content
ru-RU: Смешанное содержание

en: E-journal
ru-RU: Электронное издание журнала

en: Online reference
ru-RU: Справка

en: Print
ru-RU: Печать

en: Streaming media
ru-RU: Потоковое мультимедиа

en: Unknown
ru-RU: Неизвестно

en: Journal
ru-RU: Журнал

en: Newsletter
ru-RU: Рассылка

en: Report
ru-RU: Отчет

en: Proceedings
ru-RU: Материалы

en: Website
ru-RU: Веб-сайт

en: Newspaper
ru-RU: Газета

en: Unspecified
ru-RU: Не определено

en: Book
ru-RU: Книга

en: Bookseries
ru-RU: Серия книг

en: Database
ru-RU: База данных

en: Thesis/Dissertation
ru-RU: Диссертация

en: Streaming audio
ru-RU: Потоковое аудио

en: Streaming video
ru-RU: Потоковое видео

en: Audiobook
ru-RU: Аудиокнига

en: PR - Platform master report
ru-RU: PR - Основной отчет о платформе

en: PR_P1 - Platform usage
ru-RU: PR_P1 - Использование платформы

en: DR - Database master report
ru-RU: DR - Основной отчет базы данных

en: DR_D1 - Database search and item usage
ru-RU: DR_D1 - Поиск по базе данных и использование экземпляров

en: DR_D2 - Database access denied
ru-RU: DR_D2 - Доступ к базе данных запрещен

en: TR - Title master report
ru-RU: TR - Основной отчет по заглавию

en: TR_B1 - Book requests (excluding OA_Gold)
ru-RU: TR_B1 - Запросы на бронирование (за исключением OA_Gold)

en: TR_B2 - Book access denied
ru-RU: TR_B2 - Доступ к книге запрещен

en: TR_B3 - Book usage by access type
ru-RU: TR_B3 - Использование книги в зависимости от типа доступа

en: TR_J1 - Journal requests (excluding OA_Gold)
ru-RU: TR_J1 - Запросы в журнал (за исключением OA_Gold)

en: TR_J2 - Journal access denied
ru-RU: TR_J2 - Доступ к журналу запрещен

en: TR_J3 - Journal usage by access type
ru-RU: TR_J3 - Использование журнала в зависимости от типа доступа

en: TR_J4 - Journal requests by YOP(excluding OA_Gold)
ru-RU: TR_J4 - Запросы в журнал по YOP (за исключением OA_Gold)

en: IR - Item master report
ru-RU: IR - Основной отчет по экзмепляру

en: IR_A1 - Journal article requests
ru-RU: IR_A1 - Запрос в журнал по статье

en: IR_M1 - Multimedia item requests
ru-RU: IR_M1 - Запросы мультимедийных экземпляров

en: Searches platform
ru-RU: Поисковая платформа

en: Total item investigations
ru-RU: Общее количество разбирательств по экземплярам

en: Total item requests
ru-RU: Общее количество запросов экземпляров

en: Unique item investigations
ru-RU: Розыски уникальных экземпляров

en: Unique item requests
ru-RU: Запросы на уникальные экземпляры

en: Unique title investigations
ru-RU: Розыски по уникальному заглавию

en: Unique title requests
ru-RU: Запросы по уникальному заглавию

en: Searches automated
ru-RU: Автоматизированный розыск

en: Searches federated
ru-RU: Федеративный розыск

en: Searches regular
ru-RU: Регулярные розыски

en: No license
ru-RU: Нет лицензии

en: Limit exceeded
ru-RU: Лимит превышен

en: Admin
ru-RU: Администратор

en: Orders
ru-RU: Заказы

en: Reports
ru-RU: Отчеты

en: Maintenance
ru-RU: Техобслуживание

en: Outage
ru-RU: Перерыв в работе

en: Andorra
ru-RU: Андорра

en: United Arab Emirates
ru-RU: Объединенные Арабские Эмираты

en: Afghanistan
ru-RU: Афганистан

en: Antigua & Barbuda
ru-RU: Антигуа и Барбуда

en: Anguilla
ru-RU: Ангилья

en: Albania
ru-RU: Албания

en: Armenia
ru-RU: Армения

en: Angola
ru-RU: Ангола

en: Antarctica
ru-RU: Антарктика

en: Argentina
ru-RU: Аргентина

en: American Samoa
ru-RU: Восточное Самоа

en: Austria
ru-RU: Австрия

en: Australia
ru-RU: Австралия

en: Aruba
ru-RU: Аруба (Антильские острова Нид.)

en: Åland Islands
ru-RU: Аландские острова

en: Azerbaijan
ru-RU: Азербайджан

en: Bosnia & Herzegovina
ru-RU: Босния и Герцеговина

en: Barbados
ru-RU: Барбадос

en: Bangladesh
ru-RU: Бангладеш

en: Belgium
ru-RU: Бельгия

en: Burkina Faso
ru-RU: Буркина-Фасо

en: Bulgaria
ru-RU: Болгария

en: Bahrain
ru-RU: Бахрейн

en: Burundi
ru-RU: Бурунди

en: Benin
ru-RU: Бенин

en: St. Barthélemy
ru-RU: Сен-Бартельми

en: Bermuda
ru-RU: Бермудские Острова

en: Brunei
ru-RU: Бруней

en: Bolivia
ru-RU: Боливия

en: Caribbean Netherlands
ru-RU: Карибские Нидерланды

en: Brazil
ru-RU: Бразилия

en: Bahamas
ru-RU: Багамы

en: Bhutan
ru-RU: Бутан

en: Bouvet Island
ru-RU: Буве остров

en: Botswana
ru-RU: Ботсвана

en: Belarus
ru-RU: Беларусь

en: Belize
ru-RU: Белиз

en: Canada
ru-RU: Канада

en: Cocos (Keeling) Islands
ru-RU: Кокосовые (Килинг) острова

en: Congo - Kinshasa
ru-RU: Демократическая Республика Конго - Киншаса

en: Central African Republic
ru-RU: Центральноафриканская республика

en: Congo - Brazzaville
ru-RU: Республика Конго - Браззавиль

en: Switzerland
ru-RU: Швейцария

en: Côte d’Ivoire
ru-RU: Кот-д’Ивуар

en: Cook Islands
ru-RU: Кука Острова

en: Chile
ru-RU: Чили

en: Cameroon
ru-RU: Камерун

en: China
ru-RU: Китай

en: Colombia
ru-RU: Колумбия

en: Costa Rica
ru-RU: Коста-Рика

en: Cuba
ru-RU: Куба

en: Cape Verde
ru-RU: Кабо-Верде

en: Curaçao
ru-RU: Кюрасао

en: Christmas Island
ru-RU: Рождества остров

en: Cyprus
ru-RU: Кипр

en: Czechia
ru-RU: Чехия

en: Germany
ru-RU: Германия

en: Djibouti
ru-RU: Джибути

en: Denmark
ru-RU: Дания

en: Dominica
ru-RU: Доминика

en: Dominican Republic
ru-RU: Доминиканская Республика

en: Algeria
ru-RU: Алжир

en: Ecuador
ru-RU: Эквадор

en: Estonia
ru-RU: Эстония

en: Egypt
ru-RU: Египет

en: Western Sahara
ru-RU: Западная Сахара

en: Eritrea
ru-RU: Эритрея

en: Spain
ru-RU: Испания

en: Ethiopia
ru-RU: Эфиопия

en: Finland
ru-RU: Финляндия

en: Fiji
ru-RU: Фиджи

en: Falkland Islands
ru-RU: Фолклендские (Мальвинские) Острова

en: Micronesia
ru-RU: Микронезия

en: Faroe Islands
ru-RU: Фарерские Острова

en: France
ru-RU: Франция

en: Gabon
ru-RU: Габон

en: United Kingdom
ru-RU: Великобритания

en: Grenada
ru-RU: Гренада

en: Georgia
ru-RU: Грузия

en: French Guiana
ru-RU: Гвиана (Фр.)

en: Guernsey
ru-RU: Гернси

en: Ghana
ru-RU: Гана

en: Gibraltar
ru-RU: Гибралтар

en: Greenland
ru-RU: Гренландия

en: Gambia
ru-RU: Гамбия

en: Guinea
ru-RU: Гвинея

en: Guadeloupe
ru-RU: Гваделупа

en: Equatorial Guinea
ru-RU: Экваториальная Гвинея

en: Greece
ru-RU: Греция

en: South Georgia & South Sandwich Islands
ru-RU: Южная Георгия и Южные Сандвичевы Острова

en: Guatemala
ru-RU: Гватемала

en: Guam
ru-RU: Гуам

en: Guinea-Bissau
ru-RU: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru-RU: Гайана

en: Hong Kong
ru-RU: Сянган (Гонконг)

en: Heard & McDonald Islands
ru-RU: Остров Херд и острова Макдональд

en: Honduras
ru-RU: Гондурас

en: Croatia
ru-RU: Хорватия

en: Haiti
ru-RU: Гаити

en: Hungary
ru-RU: Венгрия

en: Indonesia
ru-RU: Индонезия

en: Ireland
ru-RU: Ирландия

en: Israel
ru-RU: Израиль

en: Isle of Man
ru-RU: Остров Мэн

en: India
ru-RU: Индия

en: British Indian Ocean Territory
ru-RU: Британские территории в Индийском океане

en: Iraq
ru-RU: Ирак

en: Iran
ru-RU: Иран

en: Iceland
ru-RU: Исландия

en: Italy
ru-RU: Италия

en: Jersey
ru-RU: Джерси

en: Jamaica
ru-RU: Ямайка

en: Jordan
ru-RU: Иордания

en: Japan
ru-RU: Япония

en: Kenya
ru-RU: Кения

en: Kyrgyzstan
ru-RU: Кыргызстан

en: Cambodia
ru-RU: Камбоджа

en: Kiribati
ru-RU: Кирибати

en: Comoros
ru-RU: Коморы

en: St. Kitts & Nevis
ru-RU: Сент-Китс и Невис

en: North Korea
ru-RU: Корейская Народно-Демократическая Республика (КНДР)

en: South Korea
ru-RU: Республика Корея (Южная Корея)

en: Kuwait
ru-RU: Кувейт

en: Cayman Islands
ru-RU: Каймановы Острова

en: Kazakhstan
ru-RU: Казахстан

en: Laos
ru-RU: Лаос

en: Lebanon
ru-RU: Ливан

en: St. Lucia
ru-RU: Сент-Люсия

en: Liechtenstein
ru-RU: Лихтенштейн

en: Sri Lanka
ru-RU: Шри-Ланка

en: Liberia
ru-RU: Либерия

en: Lesotho
ru-RU: Лесото

en: Lithuania
ru-RU: Литва

en: Luxembourg
ru-RU: Люксембург

en: Latvia
ru-RU: Латвия

en: Libya
ru-RU: Ливия

en: Morocco
ru-RU: Марокко

en: Monaco
ru-RU: Монако

en: Moldova
ru-RU: Молдова

en: Montenegro
ru-RU: Черногория

en: St. Martin
ru-RU: Сен-Мартен

en: Madagascar
ru-RU: Мадагаскар

en: Marshall Islands
ru-RU: Маршалловы Острова

en: North Macedonia
ru-RU: Северная Македония

en: Mali
ru-RU: Мали

en: Myanmar (Burma)
ru-RU: Мьянма

en: Mongolia
ru-RU: Монголия

en: Macao
ru-RU: Аомынь (Макао)

en: Northern Mariana Islands
ru-RU: Северные Марианские острова

en: Martinique
ru-RU: Мартиника

en: Mauritania
ru-RU: Мавритания

en: Montserrat
ru-RU: Монтсеррат

en: Malta
ru-RU: Мальта

en: Mauritius
ru-RU: о. Маврикий

en: Maldives
ru-RU: Мальдивы

en: Malawi
ru-RU: Малави

en: Mexico
ru-RU: Мексика

en: Malaysia
ru-RU: Малайзия

en: Mozambique
ru-RU: Мозамбик

en: Namibia
ru-RU: Намибия

en: New Caledonia
ru-RU: Новая Каледония

en: Niger
ru-RU: Нигер

en: Norfolk Island
ru-RU: Норфолк

en: Nigeria
ru-RU: Нигерия

en: Nicaragua
ru-RU: Никарагуа

en: Netherlands
ru-RU: Нидерланды

en: Norway
ru-RU: Норвегия

en: Nepal
ru-RU: Непал

en: Nauru
ru-RU: Науру

en: Niue
ru-RU: Ниуэ

en: New Zealand
ru-RU: Новая Зеландия

en: Oman
ru-RU: Оман

en: Panama
ru-RU: Панама

en: Peru
ru-RU: Перу

en: French Polynesia
ru-RU: Французская Полинезия

en: Papua New Guinea
ru-RU: Папуа-Новая Гвинея

en: Philippines
ru-RU: Филиппины

en: Pakistan
ru-RU: Пакистан

en: Poland
ru-RU: Польша

en: St. Pierre & Miquelon
ru-RU: Сен-Пьер и Микелон

en: Pitcairn Islands
ru-RU: Питкэрн

en: Puerto Rico
ru-RU: Пуэрто-Рико

en: Palestinian Territories
ru-RU: Палестинские территории

en: Portugal
ru-RU: Португалия

en: Palau
ru-RU: Палау

en: Paraguay
ru-RU: Парагвай

en: Qatar
ru-RU: Катар

en: Réunion
ru-RU: Реюньон

en: Romania
ru-RU: Румыния

en: Serbia
ru-RU: Сербия

en: Russia
ru-RU: Россия

en: Rwanda
ru-RU: Руанда

en: Saudi Arabia
ru-RU: Саудовская Аравия

en: Solomon Islands
ru-RU: Соломоновы Острова

en: Seychelles
ru-RU: Сейшелы

en: Sudan
ru-RU: Судан

en: Sweden
ru-RU: Швеция

en: Singapore
ru-RU: Сингапур

en: St. Helena
ru-RU: Святой Елены остров

en: Slovenia
ru-RU: Словения

en: Svalbard & Jan Mayen
ru-RU: Шпицберген и Ян-Майен

en: Slovakia
ru-RU: Словакия

en: Sierra Leone
ru-RU: Сьерра-Леоне

en: San Marino
ru-RU: Сан-Марино

en: Senegal
ru-RU: Сенегал

en: Somalia
ru-RU: Сомали

en: Suriname
ru-RU: Суринам

en: South Sudan
ru-RU: Судан

en: São Tomé & Príncipe
ru-RU: Сан-Томе и Принсипи

en: El Salvador
ru-RU: Сальвадор

en: Sint Maarten
ru-RU: Сен-Мартен

en: Syria
ru-RU: Сирия

en: Eswatini
ru-RU: Эсватини

en: Turks & Caicos Islands
ru-RU: Теркс и Кайкос острова

en: Chad
ru-RU: Чад

en: French Southern Territories
ru-RU: Французские Южные Территории

en: Togo
ru-RU: Того

en: Thailand
ru-RU: Таиланд

en: Tajikistan
ru-RU: Таджикистан

en: Tokelau
ru-RU: Токелау

en: Timor-Leste
ru-RU: Тимор Лешти

en: Turkmenistan
ru-RU: Туркменистан

en: Tunisia
ru-RU: Тунис

en: Tonga
ru-RU: Тонга

en: Turkey
ru-RU: Турция

en: Trinidad & Tobago
ru-RU: Тринидад и Тобаго

en: Tuvalu
ru-RU: Тувалу

en: Taiwan
ru-RU: Тайвань

en: Tanzania
ru-RU: Танзания

en: Ukraine
ru-RU: Украина

en: Uganda
ru-RU: Уганда

en: U.S. Outlying Islands
ru-RU: Мелкие отдаленные острова США

en: United States
ru-RU: Соединенные Штаты Америки

en: Uruguay
ru-RU: Уругвай

en: Uzbekistan
ru-RU: Узбекистан

en: Vatican City
ru-RU: Папский Престол (Ватикан)

en: St. Vincent & Grenadines
ru-RU: Сент Винсент и Гренадины

en: Venezuela
ru-RU: Венесуэла

en: British Virgin Islands
ru-RU: Британские Виргинские острова

en: U.S. Virgin Islands
ru-RU: Виргинские острова (США)

en: Vietnam
ru-RU: Вьетнам

en: Vanuatu
ru-RU: Вануату

en: Wallis & Futuna
ru-RU: Уолис и Футуна острова

en: Samoa
ru-RU: Самоа

en: Yemen
ru-RU: Йемен

en: Mayotte
ru-RU: Майотта

en: South Africa
ru-RU: Южная Африка

en: Zambia
ru-RU: Замбия

en: Zimbabwe
ru-RU: Зимбабве

en: Afar
ru-RU: Афар

en: Abkhazian
ru-RU: Абхазский

en: Achinese
ru-RU: Ахинский

en: Acoli
ru-RU: Ачоли

en: Adangme
ru-RU: Адангме

en: Adyghe; Adygei
ru-RU: Адыгейский

en: Afro-Asiatic languages
ru-RU: Афразийские языки

en: Afrihili
ru-RU: Африхили

en: Afrikaans
ru-RU: Африкаанс

en: Ainu
ru-RU: Айнский

en: Akan
ru-RU: Акан

en: Akkadian
ru-RU: Аккадский

en: Albanian
ru-RU: Албанский

en: Aleut
ru-RU: Алеутский

en: Algonquian languages
ru-RU: Алгонкинские языки

en: Southern Altai
ru-RU: Алтайский язык

en: Amharic
ru-RU: Амхарский

en: English, Old (ca.450-1100)
ru-RU: Cтароанглийский (ок. 450-1100)

en: Apache languages
ru-RU: Апачские языки

en: Arabic
ru-RU: арабский

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ru-RU: Арамейский язык (700-300 гг. до н.э.)

en: Aragonese
ru-RU: Арагонский

en: Armenian
ru-RU: Армянский

en: Mapudungun; Mapuche
ru-RU: Мапуче

en: Arapaho
ru-RU: Арапахо

en: Artificial languages
ru-RU: Искусственные языки

en: Arawak
ru-RU: Аравакский

en: Assamese
ru-RU: Ассамский

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ru-RU: Астурийский

en: Athapascan languages
ru-RU: Атапачские языки

en: Australian languages
ru-RU: Австралийские языки

en: Avaric
ru-RU: Аварский

en: Avestan
ru-RU: Авестийский

en: Awadhi
ru-RU: Авадхи

en: Aymara
ru-RU: Аймара

en: Azerbaijani
ru-RU: Азербайджанский

en: Banda languages
ru-RU: Языки банда

en: Bamileke languages
ru-RU: Бамилеке языки

en: Bashkir
ru-RU: Башкирский

en: Bambara
ru-RU: Бамбара

en: Balinese
ru-RU: Балийский

en: Basque
ru-RU: Баскский

en: Basa
ru-RU: Баса

en: Baltic languages
ru-RU: Балтийские языки

en: Beja; Bedawiyet
ru-RU: Беджа

en: Belarusian
ru-RU: Белорусский

en: Bemba
ru-RU: Бемба

en: Bengali
ru-RU: Бенгальский

en: Berber languages
ru-RU: Берберские языки

en: Bhojpuri
ru-RU: Бходжпури

en: Bihari languages
ru-RU: Языки Бихари

en: Bikol
ru-RU: Бикольский

en: Bini; Edo
ru-RU: Бини; Эдо

en: Bislama
ru-RU: Бислама

en: Siksika
ru-RU: Язык коренных американцев

en: Bantu languages
ru-RU: Языки Банту

en: Bosnian
ru-RU: Боснийский

en: Braj
ru-RU: Брауи

en: Breton
ru-RU: Бретонский

en: Batak languages
ru-RU: Языки Батак

en: Buriat
ru-RU: Бурятский

en: Buginese
ru-RU: Бугийский

en: Bulgarian
ru-RU: Болгарский

en: Burmese
ru-RU: Бирманский

en: Blin; Bilin
ru-RU: Билин

en: Caddo
ru-RU: Каддо

en: Central American Indian languages
ru-RU: Языки индейцев центральной Америки

en: Galibi Carib
ru-RU: Карибский

en: Catalan; Valencian
ru-RU: Каталанский

en: Caucasian languages
ru-RU: Кавказские языки

en: Cebuano
ru-RU: Себуанский

en: Celtic languages
ru-RU: Кельтские языки

en: Chamorro
ru-RU: Чаморро

en: Chibcha
ru-RU: Чибча

en: Chechen
ru-RU: Чеченский

en: Chagatai
ru-RU: Чагатайский

en: Chinese
ru-RU: Китайский

en: Chuukese
ru-RU: Чукотский

en: Mari
ru-RU: Марийский язык

en: Chinook jargon
ru-RU: Чинук жаргон

en: Choctaw
ru-RU: Чоктав

en: Chipewyan; Dene Suline
ru-RU: Чипевайан; Дене Сулин

en: Cherokee
ru-RU: Чероки

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ru-RU: Церковнославянский; Старославянский

en: Chuvash
ru-RU: Чувашский

en: Cheyenne
ru-RU: Чейенн

en: Chamic languages
ru-RU: Чамские языки

en: Montenegrin
ru-RU: Черногорский язык

en: Coptic
ru-RU: Коптский

en: Cornish
ru-RU: Корнский

en: Corsican
ru-RU: Корсиканский

en: Creoles and pidgins, English based
ru-RU: Креольские языки и пиджины, основанные на английском

en: Creoles and pidgins, French-based
ru-RU: Креольские языки и пиджины, основанные на французском

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ru-RU: Креольские языки и пиджины, основанные на португальском

en: Cree
ru-RU: Кри

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ru-RU: Крымско-татарский (Crimean-tatar; Crimean Turkish)

en: Creoles and pidgins
ru-RU: Креольские языка и пиджины

en: Kashubian
ru-RU: Кашубский язык

en: Cushitic languages
ru-RU: Кушитские языки

en: Czech
ru-RU: Чешский

en: Dakota
ru-RU: Дакота

en: Danish
ru-RU: Датский

en: Dargwa
ru-RU: Даргинский

en: Land Dayak languages
ru-RU: Языки земных даяков

en: Delaware
ru-RU: Делаварский

en: Slave (Athapascan)
ru-RU: Слэйви

en: Dogrib
ru-RU: Догриб

en: Dinka
ru-RU: Динка

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ru-RU: Мальдивский язык

en: Dogri
ru-RU: Догри

en: Dravidian languages
ru-RU: Дравидийские языки

en: Lower Sorbian
ru-RU: Нижнелужицкий язык

en: Duala
ru-RU: Дуала

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
ru-RU: Нидерландский средневековый (пр. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
ru-RU: Фламандские диалекты

en: Dyula
ru-RU: Дьюла; Диула (Dyula)

en: Dzongkha
ru-RU: Дзонг-кэ (Dzongkha)

en: Efik
ru-RU: Эфик (Efik)

en: Egyptian (Ancient)
ru-RU: Древнеегипетский

en: Ekajuk
ru-RU: Экаджук (Ekajuk)

en: Elamite
ru-RU: Эламский

en: English
ru-RU: English (английский язык)

en: English, Middle (1100-1500)
ru-RU: Среднеанглийский (1100-1500)

en: Esperanto
ru-RU: Эсперанто

en: Estonian
ru-RU: Эстонский

en: Ewe
ru-RU: Эве

en: Ewondo
ru-RU: Эвондо

en: Fang
ru-RU: Фанг (Fang)

en: Faroese
ru-RU: Фарерский

en: Fanti
ru-RU: Фанти

en: Fijian
ru-RU: Фиджи

en: Filipino; Pilipino
ru-RU: Филиппинский

en: Finnish
ru-RU: Финский

en: Finno-Ugrian languages
ru-RU: Финно-угорские языки

en: Fon
ru-RU: Фон

en: French
ru-RU: Французский

en: French, Middle (ca.1400-1600)
ru-RU: Среднефранцузский (ок. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
ru-RU: Старофранцузский (пр. 842-1400)

en: Northern Frisian
ru-RU: Северная Фризия

en: Eastern Frisian
ru-RU: Восточно-фризский

en: Western Frisian
ru-RU: Западнофризский язык

en: Fulah
ru-RU: Фулах (Fulah)

en: Friulian
ru-RU: Фриульский язык

en: Ga
ru-RU: Га

en: Gayo
ru-RU: Гайо

en: Gbaya
ru-RU: Гбайя

en: Germanic languages
ru-RU: Германские языки

en: Georgian
ru-RU: Грузинский

en: German
ru-RU: Немецкий

en: Geez
ru-RU: Геэз

en: Gilbertese
ru-RU: Гильбертский язык

en: Gaelic; Scottish Gaelic
ru-RU: Шотландский язык

en: Irish
ru-RU: Ирландский

en: Galician
ru-RU: Галисийский

en: Manx
ru-RU: Мэнский язык

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
ru-RU: Немецкий (пр. 1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
ru-RU: Немецкий (пр. 750-1050)

en: Gondi
ru-RU: Гонди

en: Gorontalo
ru-RU: Горонтало

en: Gothic
ru-RU: Готический

en: Grebo
ru-RU: Гребо

en: Greek, Ancient (to 1453)
ru-RU: Древнегреческий (до 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ru-RU: Греческий, современный (1453- )

en: Guarani
ru-RU: Гуарани

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ru-RU: Швейцарский диалект

en: Gujarati
ru-RU: Гуджарати

en: Gwich'in
ru-RU: Гвичин

en: Haida
ru-RU: Хайда

en: Haitian; Haitian Creole
ru-RU: Гаитянский креольский язык

en: Hausa
ru-RU: Хауса

en: Hawaiian
ru-RU: Гавайский (Hawaiian)

en: Hebrew
ru-RU: иврит

en: Herero
ru-RU: Гереро (Herero)

en: Hiligaynon
ru-RU: Хилигайнон

en: Himachali languages; Western Pahari languages
ru-RU: Химачали; Западный пахари

en: Hindi
ru-RU: Хинди (Hindi)

en: Hittite
ru-RU: Хеттский язык

en: Hmong; Mong
ru-RU: Хмонг

en: Hiri Motu
ru-RU: Хиримоту (Hiri Motu)

en: Croatian
ru-RU: Хорватский

en: Upper Sorbian
ru-RU: Верхнелужицкий язык

en: Hungarian
ru-RU: Венгерский

en: Hupa
ru-RU: Хупа

en: Iban
ru-RU: Ибанский (Iban)

en: Icelandic
ru-RU: Исландский

en: Sichuan Yi; Nuosu
ru-RU: Носу

en: Ijo languages
ru-RU: Языки Иджо

en: Inuktitut
ru-RU: Инуктитут

en: Interlingue; Occidental
ru-RU: Окциденталь

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru-RU: Интерлингва (Международная Ассоциация Вспомогательного Языка)

en: Indic languages
ru-RU: Индийские языки

en: Indonesian
ru-RU: Индонезийский

en: Indo-European languages
ru-RU: Индоевропейские языки

en: Ingush
ru-RU: Ингушский

en: Inupiaq
ru-RU: Инупиакский язык

en: Iranian languages
ru-RU: Иранские языки

en: Iroquoian languages
ru-RU: Ирокезские языки

en: Italian
ru-RU: Итальянский

en: Javanese
ru-RU: Японский

en: Lojban
ru-RU: Ложбан

en: Japanese
ru-RU: Японский

en: Judeo-Persian
ru-RU: Еврейско-персидский (Judeo-Persian)

en: Judeo-Arabic
ru-RU: Еврейско-арабский (Judeo-Arabic)

en: Kara-Kalpak
ru-RU: Каракалпакский (Kara-Kalpak)

en: Kabyle
ru-RU: Кабили

en: Kachin; Jingpho
ru-RU: Качин

en: Kalaallisut; Greenlandic
ru-RU: Гренландский язык

en: Kamba
ru-RU: Камба (Kamba)

en: Kannada
ru-RU: Каннада

en: Karen languages
ru-RU: Каренские языки

en: Kashmiri
ru-RU: Кашмири (Kashmiri)

en: Kanuri
ru-RU: Канури

en: Kawi
ru-RU: Кави

en: Kazakh
ru-RU: Казахский

en: Kabardian
ru-RU: Кабардинский

en: Khasi
ru-RU: Кхаси (Khasi)

en: Khoisan languages
ru-RU: Койсанские языки

en: Central Khmer
ru-RU: Язык кхмеров

en: Khotanese; Sakan
ru-RU: Хотаносакский язык

en: Kikuyu; Gikuyu
ru-RU: Кикуйю

en: Kinyarwanda
ru-RU: Киньяруанда

en: Kirghiz; Kyrgyz
ru-RU: Киргизский язык

en: Kimbundu
ru-RU: Северный мбунду

en: Konkani
ru-RU: Конкани

en: Komi
ru-RU: Коми (Komi)

en: Kongo
ru-RU: Конго (Kongo)

en: Korean
ru-RU: Корейский

en: Kosraean
ru-RU: Косяэ

en: Kpelle
ru-RU: Кпелле

en: Karachay-Balkar
ru-RU: Карачаево-Балкарский

en: Karelian
ru-RU: Карельский (Karelian)

en: Kru languages
ru-RU: Языки Кру

en: Kurukh
ru-RU: Курух

en: Kuanyama; Kwanyama
ru-RU: Куаньяма

en: Kumyk
ru-RU: Кумыкский язык

en: Kurdish
ru-RU: Курдский (Kurdish)

en: Kutenai
ru-RU: Кутенай

en: Ladino
ru-RU: Ладино (Ladino)

en: Lahnda
ru-RU: Западнопанджабские языки

en: Lamba
ru-RU: Ламба (Lamba)

en: Lao
ru-RU: Лаосский (Lao)

en: Latin
ru-RU: латинский

en: Latvian
ru-RU: Латышский

en: Lezghian
ru-RU: Лезгинский (Lezghian)

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
ru-RU: Лимбургский язык

en: Lingala
ru-RU: Лингала

en: Lithuanian
ru-RU: Литовский

en: Mongo
ru-RU: Монго (Mongo)

en: Lozi
ru-RU: Лози (Lozi)

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ru-RU: Люксембургский язык

en: Luba-Lulua
ru-RU: Луба

en: Luba-Katanga
ru-RU: Луба-Катанга (Luba-Katanga)

en: Ganda
ru-RU: Ганда

en: Luiseno
ru-RU: Луисеньо

en: Lunda
ru-RU: Лунда (Lunda)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ru-RU: Луо (Кения и Танзания)

en: Lushai
ru-RU: Мизо

en: Macedonian
ru-RU: Македонский

en: Madurese
ru-RU: Мадурский (Madurese)

en: Magahi
ru-RU: Магахи

en: Marshallese
ru-RU: Маршалльский язык

en: Maithili
ru-RU: Майтхили

en: Makasar
ru-RU: Макасарский язык

en: Malayalam
ru-RU: Малаялам

en: Mandingo
ru-RU: Мандинго (Mandingo)

en: Maori
ru-RU: Маори

en: Austronesian languages
ru-RU: Австронезийские языки

en: Marathi
ru-RU: Маратхи

en: Masai
ru-RU: Масайский язык

en: Malay
ru-RU: Малайский язык

en: Moksha
ru-RU: Мокшанский язык

en: Mandar
ru-RU: Мандарский язык

en: Mende
ru-RU: Менде (Mende)

en: Irish, Middle (900-1200)
ru-RU: Ирландский, Средний (900-1200)

en: Mi'kmaq; Micmac
ru-RU: Микмак

en: Minangkabau
ru-RU: Минангкабау

en: Uncoded languages
ru-RU: Некодированные языки

en: Mon-Khmer languages
ru-RU: Мон-кхмерские языки

en: Malagasy
ru-RU: Малагасийский язык

en: Maltese
ru-RU: Мальтийский язык

en: Manchu
ru-RU: Маньчжурский язык

en: Manipuri
ru-RU: Манипури

en: Manobo languages
ru-RU: Языки Манобо

en: Mohawk
ru-RU: Могаукский язык

en: Mongolian
ru-RU: Монгольский

en: Mossi
ru-RU: Язык мосси

en: Multiple languages
ru-RU: Несколько языков

en: Munda languages
ru-RU: Языки мунда

en: Creek
ru-RU: Крикский язык

en: Mirandese
ru-RU: Мирандский язык

en: Marwari
ru-RU: Марвари

en: Mayan languages
ru-RU: Языки Майя

en: Erzya
ru-RU: Эрзянский

en: Nahuatl languages
ru-RU: Астекские языки

en: North American Indian languages
ru-RU: Языки индейцев Северной Америки

en: Neapolitan
ru-RU: Неаполитанский язык

en: Navajo; Navaho
ru-RU: Навахо

en: Ndebele, South; South Ndebele
ru-RU: Южный ндебеле

en: Ndebele, North; North Ndebele
ru-RU: Северный ндебеле

en: Ndonga
ru-RU: Ндонга

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ru-RU: Нижненемецкий язык

en: Nepali
ru-RU: Непальский язык

en: Nepal Bhasa; Newari
ru-RU: Неварский язык

en: Nias
ru-RU: Ниасский язык

en: Niger-Kordofanian languages
ru-RU: Нигеро-конголезские языки

en: Niuean
ru-RU: Ниуэ

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ru-RU: Нюнорск

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ru-RU: Букмол

en: Nogai
ru-RU: Ногай

en: Norse, Old
ru-RU: Древнескандинавский язык

en: Norwegian
ru-RU: Норвежский

en: N'Ko
ru-RU: Нко

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
ru-RU: Северный сото

en: Nubian languages
ru-RU: Нубийские языки

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ru-RU: Неварский язык

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ru-RU: Язык чичева (ньянджа)

en: Nyamwezi
ru-RU: Ньямвези

en: Nyankole
ru-RU: Ньянколе

en: Nyoro
ru-RU: Ньоро

en: Nzima
ru-RU: Нзима

en: Occitan (post 1500)
ru-RU: Окситанский язык

en: Ojibwa
ru-RU: Оджибве

en: Oriya
ru-RU: Ория

en: Oromo
ru-RU: Оромо

en: Osage
ru-RU: Оседжи (Osage)

en: Ossetian; Ossetic
ru-RU: Осетинский

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ru-RU: Турецкий, Оттоманский (1500-1928)

en: Otomian languages
ru-RU: Отомангские языки

en: Papuan languages
ru-RU: Папуасско-австралийские языки

en: Pangasinan
ru-RU: Пангасинанский язык

en: Pahlavi
ru-RU: Пехлеви

en: Pampanga; Kapampangan
ru-RU: Капампанганский язык

en: Panjabi; Punjabi
ru-RU: Панджаби

en: Papiamento
ru-RU: Папьяменто (Papiamento)

en: Palauan
ru-RU: Палауский язык

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
ru-RU: Древнеперсидский язык (ок.600-400 до н.э.)

en: Persian
ru-RU: Персидский

en: Philippine languages
ru-RU: Языки Филиппин

en: Phoenician
ru-RU: Финикийский язык

en: Pali
ru-RU: Пали

en: Polish
ru-RU: Польский

en: Pohnpeian
ru-RU: Понапе

en: Portuguese
ru-RU: Португальский

en: Prakrit languages
ru-RU: Пракриты языки

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
ru-RU: Провансальский диалект (до 1500);Староокситанский язык (до 1500)

en: Pushto; Pashto
ru-RU: Пушту

en: Reserved for local use
ru-RU: Зарезервировано для местного использования

en: Quechua
ru-RU: Кечуа

en: Rajasthani
ru-RU: Раджастхани

en: Rapanui
ru-RU: Рапануйский язык

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ru-RU: Кукский язык

en: Romance languages
ru-RU: Романские языки

en: Romansh
ru-RU: Романшский язык

en: Romany
ru-RU: Румынский язык

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
ru-RU: Румынский язык; Молдавский язык

en: Rundi
ru-RU: Рунди

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ru-RU: Арумынский; Аромунский, Македо-румынский

en: Russian
ru-RU: Русский

en: Sandawe
ru-RU: Сандаве (Sandawe)

en: Sango
ru-RU: Санго

en: Yakut
ru-RU: Якутский

en: South American Indian languages
ru-RU: Индейские языки Южной Америки

en: Salishan languages
ru-RU: Салишские языки

en: Samaritan Aramaic
ru-RU: Самаритянский язык

en: Sanskrit
ru-RU: Санскрит (Sanskrit)

en: Sasak
ru-RU: Сасакский язык

en: Santali
ru-RU: Сантали

en: Sicilian
ru-RU: Сицилийский язык

en: Scots
ru-RU: Шотландский язык

en: Selkup
ru-RU: Селькупский язык

en: Semitic languages
ru-RU: Семитские языки

en: Irish, Old (to 900)
ru-RU: Старый Ирландский (до 900)

en: Sign Languages
ru-RU: Жестовые языки

en: Shan
ru-RU: Шанский язык

en: Sidamo
ru-RU: Сидамо

en: Sinhala; Sinhalese
ru-RU: Сингальский язык

en: Siouan languages
ru-RU: Сиу языки

en: Sino-Tibetan languages
ru-RU: Синотибетские языки

en: Slavic languages
ru-RU: Славянские языки

en: Slovak
ru-RU: Словацкий

en: Slovenian
ru-RU: Словенский

en: Southern Sami
ru-RU: Южносаамский язык

en: Northern Sami
ru-RU: Северносаамский язык

en: Sami languages
ru-RU: Саамские языки

en: Lule Sami
ru-RU: Луле-саамский язык

en: Inari Sami
ru-RU: Инари-саамский язык

en: Samoan
ru-RU: Самоанский язык

en: Skolt Sami
ru-RU: Колтта-саамский язык

en: Shona
ru-RU: Шона

en: Sindhi
ru-RU: Синдхи

en: Soninke
ru-RU: Сонинке

en: Sogdian
ru-RU: Согдийский (Sogdian)

en: Somali
ru-RU: Сомалийский язык

en: Songhai languages
ru-RU: Языки Сонгаи

en: Sotho, Southern
ru-RU: Сото южный (Sotho, Southern)

en: Spanish; Castilian
ru-RU: Кастильский диалект

en: Sardinian
ru-RU: Сардинский (Sardinian)

en: Sranan Tongo
ru-RU: Сранан-тонго

en: Serbian
ru-RU: Сербский

en: Serer
ru-RU: Серер (Serer)

en: Nilo-Saharan languages
ru-RU: Нило-сахарские языки

en: Swati
ru-RU: Свати

en: Sukuma
ru-RU: Сукума

en: Sundanese
ru-RU: Сунданский (Sundanese)

en: Susu
ru-RU: Сусу

en: Sumerian
ru-RU: Шумерский (Sumerian)

en: Swahili
ru-RU: Суахили

en: Swedish
ru-RU: Шведский

en: Classical Syriac
ru-RU: Сирийский

en: Syriac
ru-RU: Сирийский язык

en: Tahitian
ru-RU: Таитянский (Tahitian)

en: Tai languages
ru-RU: Татские языки

en: Tamil
ru-RU: Тамильский

en: Tatar
ru-RU: Татарский

en: Telugu
ru-RU: Телугу

en: Timne
ru-RU: Темне

en: Tereno
ru-RU: Терена

en: Tetum
ru-RU: Тетум

en: Tajik
ru-RU: Таджикский

en: Tagalog
ru-RU: Тагалог (Tagalog)

en: Thai
ru-RU: Тайский

en: Tibetan
ru-RU: Тибетский язык

en: Tigre
ru-RU: Тигре

en: Tigrinya
ru-RU: Тигринья

en: Tiv
ru-RU: Тиви (Tiv)

en: Klingon; tlhIngan-Hol
ru-RU: Клингонский язык

en: Tlingit
ru-RU: Тлингитский язык

en: Tamashek
ru-RU: Тамашек

en: Tonga (Nyasa)
ru-RU: Язык тонга (Малави)

en: Tonga (Tonga Islands)
ru-RU: Язык тонга (Тонга)

en: Tok Pisin
ru-RU: Ток-писин

en: Tsimshian
ru-RU: Цимшианские языки

en: Tswana
ru-RU: Тсвана

en: Tsonga
ru-RU: Тсонга (Tsonga)

en: Turkmen
ru-RU: Туркменский

en: Tumbuka
ru-RU: Тумбука

en: Tupi languages
ru-RU: Языки тупи

en: Turkish
ru-RU: Турецкий

en: Altaic languages
ru-RU: Алтайский

en: Twi
ru-RU: Чви

en: Tuvinian
ru-RU: Тувинский язык

en: Udmurt
ru-RU: Удмуртский

en: Ugaritic
ru-RU: Угаритский язык

en: Uighur; Uyghur
ru-RU: Уйгурский язык

en: Ukrainian
ru-RU: Украинский

en: Umbundu
ru-RU: Южный мбунду

en: Undetermined
ru-RU: Неизвестно

en: Urdu
ru-RU: Урду (Urdu)

en: Uzbek
ru-RU: Узбекский

en: Vai
ru-RU: Вай (Vai)

en: Venda
ru-RU: Венда (Venda)

en: Vietnamese
ru-RU: Вьетнамский

en: Volapük
ru-RU: Волапюк

en: Votic
ru-RU: Удмуртский (Вотяцкий)

en: Wakashan languages
ru-RU: Вакашские языки

en: Wolaitta; Wolaytta
ru-RU: Воламо

en: Waray
ru-RU: Варай (Waray)

en: Washo
ru-RU: Вашо

en: Welsh
ru-RU: Валлийский (Уэльский) (Welsh)

en: Sorbian languages
ru-RU: Лужицкие языки

en: Walloon
ru-RU: Валлонский

en: Wolof
ru-RU: Волоф

en: Kalmyk; Oirat
ru-RU: Калмыцкий язык

en: Xhosa
ru-RU: Коса

en: Yao
ru-RU: Яо (Yao)

en: Yapese
ru-RU: Япский язык

en: Yiddish
ru-RU: Идиш

en: Yoruba
ru-RU: Йоруба

en: Yupik languages
ru-RU: Юпикские языки

en: Zapotec
ru-RU: Сапотекские языки

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ru-RU: Блиссимволика

en: Zenaga
ru-RU: Зенага

en: Standard Moroccan Tamazight
ru-RU: Стандартный марокканский берберский язык

en: Zhuang; Chuang
ru-RU: Чжуанский язык

en: Zande languages
ru-RU: Занде

en: Zulu
ru-RU: Зулу

en: Zuni
ru-RU: Зуньи

en: No linguistic content; Not applicable
ru-RU: Без лингвистического содержания; Не применимо

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
ru-RU: Зазаки

en: Undetermined function
ru-RU: Неопределенная функция

en: Actor
ru-RU: Актер

en: Adapter
ru-RU: Автор адаптации

en: Agency making a reproduction available
ru-RU: Ответственное за репродукцию агентство

en: Animator
ru-RU: Аниматор

en: Annotator
ru-RU: Автор аннотации

en: Arranger
ru-RU: Аранжировщик

en: Artist
ru-RU: Художник

en: Assignee
ru-RU: Правопреемник

en: Associated name
ru-RU: Ассоциированное имя

en: Author, attributed
ru-RU: Автор, которому атрибутировано произведение

en: Auctioneer
ru-RU: Аукционист

en: Author
ru-RU: Автор

en: Author in quotations or text extracts
ru-RU: Автор цитат или выдержек из текста

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
ru-RU: Автор послесловия, колофона и т.п.

en: Author of introduction, etc.
ru-RU: Автор предисловия и т. п.

en: Author of dialogue
ru-RU: Автор диалогов

en: Bibliographic antecedent
ru-RU: Библиографический антецедент

en: Binder an agent who binds an item.
ru-RU: Связыватель — агент, который связывает экземпляр.

en: Binding designer
ru-RU: Оформитель переплета

en: Book designer
ru-RU: Оформитель книги

en: Bookjacket designer
ru-RU: Дизайнер книжной обложки

en: Bookplate designer
ru-RU: Оформитель экслибриса

en: Bookseller
ru-RU: Книготорговец

en: Calligrapher
ru-RU: Каллиграф

en: Cartographer
ru-RU: Картограф

en: Censor
ru-RU: Цензор

en: Choral director
ru-RU: Руководитель хора

en: Choreographer
ru-RU: Хореограф

en: Circus performer
ru-RU: Цирковой исполнитель

en: Collaborator
ru-RU: Сотрудник

en: Collector of field material
ru-RU: Собиратель фольклора

en: Comedian
ru-RU: Комедиант

en: Commentator
ru-RU: Комментатор

en: Commentator for written text
ru-RU: Автор комментариев к печатному тексту

en: Compiler
ru-RU: Составитель

en: Composer
ru-RU: Композитор

en: Composer of adapted work
ru-RU: Композитор адаптированного произведения

en: Composer of main musical work
ru-RU: Композитор основного музыкального произведения

en: Compositor
ru-RU: Наборщик

en: Conceptor
ru-RU: Автор идеи, концепции

en: Conductor
ru-RU: Дирижер

en: Consultant to a project
ru-RU: Консультант проекта

en: Continuator
ru-RU: Продолжатель

en: Copyright holder
ru-RU: Правообладатель

en: Corrector
ru-RU: Корректор рукописей

en: Curator of an exhibition
ru-RU: Куратор выставки

en: Dancer
ru-RU: Танцор

en: Dedicatee
ru-RU: Объект посвящения

en: Dedicator
ru-RU: Автор посвящения

en: Degree-grantor
ru-RU: Организация, утвердившая ученую степень

en: Director
ru-RU: Режиссер

en: Disc jockey
ru-RU: Диск-жокей

en: Dissertant
ru-RU: Соискатель

en: Distributor
ru-RU: Распространитель

en: Donor
ru-RU: Даритель

en: Dubious author
ru-RU: Неподтвержденный автор

en: Editor
ru-RU: Редактор

en: Engraver
ru-RU: Гравер

en: Epitomator
ru-RU: Эпитоматор

en: Etcher
ru-RU: Офортист

en: Expert
ru-RU: Эксперт

en: Film editor
ru-RU: Киноредактор, режиссер монтажа

en: Forger
ru-RU: Изготовитель подделки

en: Former Attributed author
ru-RU: Автор, которому произведение было атрибутировано ранее

en: Former attributed author
ru-RU: Автор, ранее атрибутированный

en: Former owner
ru-RU: Бывший владелец

en: Founder
ru-RU: Основатель

en: Funder
ru-RU: Спонсор

en: Game designer
ru-RU: Геймдизайнер

en: Glossator
ru-RU: Глоссатор

en: Graphic technician
ru-RU: Технолог по графике

en: Honoree
ru-RU: Объект чествования

en: Illuminator
ru-RU: Иллюминатор, художник-иллюминатор

en: Illustrator
ru-RU: Иллюстратор

en: Impresario
ru-RU: Импресарио

en: Inscriber
ru-RU: Автор дарственной надписи

en: Interviewee
ru-RU: Интервьюируемый

en: Interviewer
ru-RU: Интервьюер

en: Issuing body
ru-RU: Выпускающий орган

en: Librettist
ru-RU: Либреттист

en: Licensee
ru-RU: Лицензии

en: Licensor
ru-RU: Лицензиар

en: Lithographer
ru-RU: Литограф

en: Lyricist
ru-RU: Лирик

en: Metal-engraver
ru-RU: Гравер по металлу

en: Mime artist
ru-RU: Мим (Mime artist) см. Артист пантомимы

en: Monitor
ru-RU: Наблюдатель

en: Musician
ru-RU: Музыкант

en: Narrator
ru-RU: Диктор

en: Notary
ru-RU: Нотариус

en: Opponent
ru-RU: Оппонент

en: Organiser
ru-RU: Организатор

en: Originator
ru-RU: Инициатор идеи

en: Other
ru-RU: другое

en: Papermaker
ru-RU: Изготовитель бумаги

en: Patent applicant
ru-RU: Патентозаявитель

en: Patent inventor
ru-RU: Изобретатель, автор изобретения

en: Patentee
ru-RU: Патентовладелец, владелец патента, патентодержатель, патентообладатель

en: Performer
ru-RU: Исполнитель

en: Performer of research
ru-RU: Исследователь

en: Photographer
ru-RU: Фотограф

en: Presenter
ru-RU: Демонстратор

en: Printer
ru-RU: Типограф, батыйщик, батырщик, печатник, тередорщик, типографщик, тискальщик

en: Printer of plates
ru-RU: Печатник иллюстраций

en: Producer
ru-RU: Продюсер

en: Proof-reader
ru-RU: Корректор печатного текста

en: Publisher
ru-RU: Издатель

en: Publishing director
ru-RU: Ответственный, главный, литературный, титульный редактор

en: Puppeteer
ru-RU: Кукловод

en: Recipient of letters
ru-RU: Получатель писем, адресат

en: Record producer
ru-RU: Продюсер записи

en: Recording engineer
ru-RU: Инженер звукозаписи

en: Remixer
ru-RU: Автор ремикса

en: Research team head
ru-RU: Руководитель исследовательской группы

en: Research team member
ru-RU: Член исследовательской группы

en: Reviewer
ru-RU: Рецензент

en: Restorationist
ru-RU: Реставратор

en: Rubricator
ru-RU: Рубрикатор (художник, писавший заголовки и красные строки в старинных печатных и рукописных книгах)

en: Scenarist
ru-RU: Сценарист

en: Scientific advisor
ru-RU: Научный консультант

en: Scribe
ru-RU: Писарь

en: Sculptor
ru-RU: Скульптор

en: Secretary
ru-RU: Секретарь

en: Signer
ru-RU: Автор подписи

en: Singer
ru-RU: Певец

en: Sponsor
ru-RU: Спонсор

en: Standards body
ru-RU: Агентство по стандартам

en: Stunt performer
ru-RU: Исполнитель трюков

en: Thesis advisor
ru-RU: Научный руководитель

en: Translator
ru-RU: Переводчик

en: Transliterator
ru-RU: Транслитератор

en: Type designer
ru-RU: Разработчик шрифта

en: Typographer
ru-RU: Типограф, шрифтовой оформитель

en: Vendor
ru-RU: Поставщик

en: Vocalist
ru-RU: Вокалист

en: Wood-engraver
ru-RU: Гравёр по дереву в технике торцовой ксилографии

en: Writer of accompanying material
ru-RU: Автор сопроводительного материала

en: Default Koha system authorised values
ru-RU: Авторизированные значения Koha по умолчанию

en: Default filing rules for DDC
ru-RU: Правила заполнения DDC по умолчанию

en: Default filing rules for LCC
ru-RU: Правила заполнения LCC по умолчанию

en: Generic call number filing rules
ru-RU: Общие правила заполнения call number

en: Dewey Decimal Classification
ru-RU: Десятичная классификация Дьюи

en: Library of Congress Classification
ru-RU: Классификация Библиотеки Конгресса

en: Universal Decimal Classification
ru-RU: Универсальная десятичная классификация

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
ru-RU: SuDoc классификация (U.S. GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
ru-RU: ANSCR (звукозаписи)

en: Other/Generic Classification Scheme
ru-RU: Прочее/Общая схема классификации

en: Default splitting rules for DDC
ru-RU: Правила разделения DDC по умолчанию

en: Default splitting rules for LCC
ru-RU: Правила разделения LCC по умолчанию

en: Generic call number splitting rules
ru-RU: Общие правила разделения call number

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
ru-RU: Источники классификации и правила заполнения Koha по умолчанию.

en: ILL batch statuses used in Koha
ru-RU: НЕПРАВИЛЬНЫЕ статусы пакетов, используемые в Koha

en: Default Koha system patron restriction types
ru-RU: Типы ограничений читателей Koha по умолчанию

en: Sample frequencies for subscriptions
ru-RU: Примеры периодичности для подписок

en: 2/day
ru-RU: 2/день

en: 1/day
ru-RU: 1/день

en: 3/week
ru-RU: 3/неделя

en: 1/week
ru-RU: 1/неделя

en: 1/2 weeks
ru-RU: 1/2 недели

en: 1/3 weeks
ru-RU: 1/3 недели

en: 1/month
ru-RU: 1/месяц

en: 1/2 months
ru-RU: 1/2 месяца

en: 1/3 months
ru-RU: 1/3 месяца

en: 2/year
ru-RU: 2/год

en: 1/year
ru-RU: 1/год

en: 1/2 year
ru-RU: 1/2 года

en: Irregular
ru-RU: Нерегулярно

en: Sample notices
ru-RU: Примеры уведомлений

en: Notification on receiving
ru-RU: Уведомление о получении

en: Order received
ru-RU: Заказ получен

en: Catalog concern acknowledgment
ru-RU: Подтверждение проблемы с каталогом

en: Concern acknowledgement
ru-RU: Подтверждение проблемы

en: Catalog concern resolved
ru-RU: Проблема с каталогом решена

en: Concern resolved
ru-RU: Проблема решена

en: Catalog concern updated
ru-RU: Проблема с каталогом обновлена

en: Concern updated
ru-RU: Проблема обновлена

en: Catalog concern reported
ru-RU: Отчет о проблеме с каталогом отправлен

en: Concern notification
ru-RU: Уведомление о проблеме

en: Account payment
ru-RU: Оплата счета

en: Account fee
ru-RU: Плата за учетную запись

en: Account writeoff
ru-RU: отмена счета

en: Article request - canceled
ru-RU: Запрос статьи - отменен

en: Article request canceled
ru-RU: Запрос статьи отменен

en: Article request - completed
ru-RU: Запрос статьи - выполнен

en: Article request completed
ru-RU: Запрос статьи выполнен

en: Article request - pending
ru-RU: Запрос статьи - в ожидании

en: Pending article request
ru-RU: Ожидающий запрос статьи

en: Article request - new
ru-RU: Запрос статьи - новый

en: Article request received
ru-RU: Запрос статьи получен

en: Article request - processing
ru-RU: Запрос статьи - обработка

en: Article request processing
ru-RU: Обработка запроса статьи

en: Article request
ru-RU: Запрос статьи

en: Article request - print slip
ru-RU: Запрос статьи - бланк печати

en: Check-ins
ru-RU: Возврат

en: Item check-in (digest)
ru-RU: Напоминание о сроке возврата (рассылка)

en: Checkouts
ru-RU: Выдачи

en: Item check-out (digest)
ru-RU: Выданные экземпляры (рассылка)

en: Checkout note
ru-RU: Примечание для книговыдачи

en: Checkout note on item set by patron
ru-RU: Примечание для книговыдачи по экземпляру, установленному читателем

en: Item due reminder
ru-RU: Напоминание о сроке возврата

en: Item due reminder (digest)
ru-RU: Напоминание о сроке возврата (рассылка)

en: Hold slip
ru-RU: Бланк резервирований

en: Issue quick slip
ru-RU: Распечатать квитанцию за сегодня

en: Issue slip
ru-RU: Листок о выдаче

en: Item overdue
ru-RU: Экземпляр просрочен

en: Overdue notice
ru-RU: Уведомление о просрочке

en: Overdues slip
ru-RU: Квитанция просрочки

en: Advance notice of item due
ru-RU: Заблаговременное уведомление о сроке возврата

en: Advance notice of item due (digest)
ru-RU: Заблаговременное уведомление о сроке возврата (рассылка)

en: Item renewals
ru-RU: Экземпляр продлён

en: Stock rotation report
ru-RU: Отчет об обороте фонда

en: Stock rotation slip
ru-RU: Листок оборота фонда

en: Transfer slip
ru-RU: Квитанция о перемещении

en: Acquisition claim
ru-RU: Претензия по поступлениям

en: Item not received
ru-RU: Экземпляр не получен

en: ILL request ready for pickup
ru-RU: Запрос МБА готов

en: Interlibrary loan request ready for pickup
ru-RU: Запрос по МБА готов к выдаче

en: ILL request unavailable
ru-RU: ILL запрос недоступен

en: Interlibrary loan request unavailable
ru-RU: Запрос по МБА недоступен

en: ILL request cancelled
ru-RU: Запрос МБА отменен

en: Interlibrary loan request cancelled
ru-RU: Запрос по МБА отменен

en: ILL request modified
ru-RU: Запрос МБА изменен

en: Interlibrary loan request modified
ru-RU: Запрос по МБА изменен

en: ILL request to partners
ru-RU: Запрос МБА партнерам

en: Interlibrary loan request to partners
ru-RU: Запросы по МБА для партнеров

en: ILL request update
ru-RU: Обновление запроса МБА

en: Interlibrary loan request update
ru-RU: Запрос по МБА обновлен

en: Discharge confirmation
ru-RU: Подтверждение справки

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
ru-RU: Справка для <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Account expiration
ru-RU: Срок действия учетной записи

en: Account renewal
ru-RU: Обновление учетной записи

en: OPAC self-registration verification email
ru-RU: e-mail с подтверждением самостоятельной регистрации OPAC

en: Verify your account
ru-RU: Подтвердите вашу учетную запись

en: Library account password change notification
ru-RU: Уведомление о смене пароля к учетной записи библиотеки

en: Notification of password change
ru-RU: Оповещение о смене пароля

en: Koha password recovery
ru-RU: Восстановление пароля Koha

en: Online password reset
ru-RU: Сброс пароля онлайн

en: Koha password reset
ru-RU: Сброс пароля Koha

en: Notification about an accepted share
ru-RU: Уведомление о принятой доле

en: Share on list <<listname>> accepted
ru-RU: Поделиться списком <<listname>

en: Invitation for sharing a list
ru-RU: Приглашение поделиться списком

en: Share list <<listname>>
ru-RU: Поделиться списком<<listname>

en: Welcome notice
ru-RU: Приветственное письмо

en: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Welcome to [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Welcome to the library[% END %]
ru-RU: [% USE Koha %][% IF Koha.Preference('LibraryName') %]Добро пожаловать в [% Koha.Preference('LibraryName') %][% ELSE %]Добро пожаловать в библиотеку[% END %]

en: Two-authentication token
ru-RU: Токен двухфакторной аутентификации

en: two-authentication step token
ru-RU: токен двухфакторной аутентификации

en: Account balance slip
ru-RU: Справка об остатке на счете

en: Account summary for [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]
ru-RU: Сводная информация для [% borrower.firstname %] [% borrower.surname %]

en: Acquisition order
ru-RU: Порядок комплектования

en: Order
ru-RU: Заказ

en: Point of sale receipt
ru-RU: Квитанция кассы

en: Receipt
ru-RU: Квитанция

en: Hold has been cancelled
ru-RU: Резервирование было отменено

en: Hold available for pickup
ru-RU: Резервирование доступно для получения

en: Hold available for pickup at <<branches.branchname>>
ru-RU: Резервирование доступно для получения по адресу <<branches.branchname>>

en: Hold(s) available for pickup
ru-RU: Резервирование(я) доступно для получения

en: Hold available for pickup (print notice)
ru-RU: Резервирование доступно для получения (печать уведомления)

en: Hold placed on item
ru-RU: Резервирование размещено на экземпляр

en: Canceled hold available for different patron
ru-RU: Отмененное резервирование доступно для другого читателя

en: Waiting hold reminder
ru-RU: Уведомление об ожидающем резервировании

en: You have waiting holds.
ru-RU: У вас есть ожидающие резервирования.

en: New curbside pickup
ru-RU: Новый постомат

en: You have scheduled a curbside pickup for [% branch.branchname %]
ru-RU: Самовывоз запланирован для [% branch.branchname %]

en: New serial issue
ru-RU: Новый выпуск сериального издания

en: New serial issue is now available
ru-RU: Сейчас доступен новый выпуск сериального издания

en: Purchase suggestion accepted
ru-RU: Предложение о покупке принято

en: Suggestion accepted
ru-RU: Предложение принято

en: Suggested purchase available
ru-RU: Предложенная покупка доступна

en: Suggestion available
ru-RU: Предложение доступно

en: New suggestion
ru-RU: Новое предложение

en: Suggested item ordered
ru-RU: Предложенный экземпляр заказан

en: Suggestion ordered
ru-RU: Предложение заказано

en: Purchase suggestion declined
ru-RU: Предложение о покупке отклонено

en: Suggestion rejected
ru-RU: Предложение отклонено

en: A suggestion is ready to be processed
ru-RU: Предложение готово к обработке

en: Notify fund owner
ru-RU: Уведомить владельца денежных средств

en: A suggestion has been assigned to you
ru-RU: Предложение было назначено вами

en: Notify manager of a suggestion
ru-RU: Уведомить менеджера о предложении

en: OPAC problem report
ru-RU: Отчет о проблемах ЭК

en: Automatic renewal notice
ru-RU: Автоматическое уведомление о продлении

en: Notification of automatic renewal
ru-RU: Уведомление об автоматическом продлении

en: Checkin slip
ru-RU: Квитанция о возврате

en: Overdue item fine description
ru-RU: Описание штрафа за просроченный экземпляр

en: Auto renewals (Digest)
ru-RU: Уведомление о продлении (рассылка)

en: Notification on auto renewals
ru-RU: Уведомление об автоматическом продлении

en: Notification to return a recalled item
ru-RU: Оповещение о возврате запрошенного экземпляра

en: Recalled item awaiting pickup
ru-RU: Экземпляры, ожидающие получения

en: Details of patron who recalled item
ru-RU: Подробности о читателе, запросившего экземпляр

en: Confirmation of disabling two factor authentication
ru-RU: Подтверждение отключения двухфакторной аутентификации

en: Confirmation of enabling two factor authentication
ru-RU: Подтверждение включения двухфакторной аутентификации

en: New OPAC self-registration
ru-RU: Новая самостоятельная регистрация OPAC

en: New OPAC self-registration submitted
ru-RU: Принята новая самостоятельная регистрация OPAC

en: Send list
ru-RU: Отправить список

en: Your list: [% listname | html %]
ru-RU: Ваш список: [% listname | html %]

en: Send cart
ru-RU: Отправить корзину

en: Your cart
ru-RU: Ваша корзина

en: Train item slip
ru-RU: Талон об отправлении поезда

en: Hold is confirmed
ru-RU: Резервирование подтверждено

en: Your hold on [% hold.biblio.title %] is confirmed
ru-RU: Ваше резервирование [% hold.biblio.title %] подтверждено

en: Dear %s %s (%s),
ru-RU: Дорогой %s %s (%s),

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
ru-RU: Ваш запрос статьи из %s (%s) отменен по следующей причине:

en: Article requested:
ru-RU: Запрошенная статья:

en: Title: %s
ru-RU: Заглавие: %s

en: Author: %s
ru-RU: Автор: %s

en: Volume: %s
ru-RU: Том: %s

en: Issue: %s
ru-RU: Выпуск: %s

en: Date: %s
ru-RU: Дата: %s

en: TOC: %sYes%sNo%s
ru-RU: TOC: %sДа%sНет%s

en: Pages: %s
ru-RU: Страницы: %s

en: Chapters: %s
ru-RU: Главы: %s

en: Notes: %s
ru-RU: Заметки: %s

en: Format: %sCopy%sScan%s
ru-RU: Формат: %sКопировать%sСканировать%s

en: Your library
ru-RU: Библиотека

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
ru-RU: Мы выполнили ваш запрос статьи от %s (%s).

en: %sYou may pick up your article at %s.%sYou can download the scanned materials via the following URL(s): %s.%s
ru-RU: %sВы можете забрать статью в %s.%sВы можете загрузить отсканированные материалы по следующим URL-адресам: %s.%s

en: Thank you!
ru-RU: Спасибо Вам!

en: Dear %s %s (%s)
ru-RU: Дорогой %s %s (%s)

en: Your request for an article from %s (%s) is now in pending state.
ru-RU: Ваш запрос статьи из %s (%s) сейчас находится в состоянии ожидания.

en: We have received your request for an article from %s (%s).
ru-RU: Мы получили ваш запрос статьи от %s (%s).

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
ru-RU: Мы сейчас обрабатываем ваш запрос статьи от %s (%s).

en: Article request:
ru-RU: Запрос статьи:

en: Barcode: %s
ru-RU: Штрих-код: %s

en: The following items have been checked in:
ru-RU: Следующие экземпляры были возвращены:

en: Thank you.
ru-RU: Спасибо.

en: The following items have been checked out:
ru-RU: Следующие экземпляры были выданы:

en: Thank you for visiting %s.
ru-RU: Спасибо, что посетили %s.

en: Dear %s %s,
ru-RU: Уважаемый %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
ru-RU:  Заказ %s (%s) получен.

en: Your library.
ru-RU: Библиотека.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
ru-RU: %s %s добавил примечание к экземпляру %s - %s (%s).

en: The following item is now due:
ru-RU: Следующий экземпляр скоро ожидается:

en: The following item(s) are now due:
ru-RU: Следующий экземпляр необходимо оплатить:

en: You have %s item(s) that are now due
ru-RU: У вас есть экземпляры %s, срок выдачи которых на данный момент истек

en: %sDate: %s%s
ru-RU: %sДата: %s%s

en: %s Transfer to/Hold in %s%s
ru-RU: %s Перевести/Удержать %s%s

en: %sITEM ON HOLD%s
ru-RU: %sЭКЗЕМПЛЯР НА РЕЗЕРВИРОВАНИИ%s

en: %sNotes:
ru-RU: %sПримечания:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
ru-RU: Выдано: %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
ru-RU: %sВыдано сегодня%s

en: Barcode: %s%s
ru-RU: Штрих-код: %s%s

en: Date due: %s%s
ru-RU: Срок возврата: %s%s

en: %sChecked out%s
ru-RU: %sВыдано%s

en: %sOverdues%s
ru-RU: %sПросрочки%s

en: %sNews%s
ru-RU: %sНовости%s

en: %sPosted on %s%s
ru-RU: %sОпубликовано %s%s

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
ru-RU: Согласно нашим текущим записям, у вас есть просроченные экземпляры. В вашей библиотеке не взимаются штрафы за просрочку, но, пожалуйста, верните или продлите их в указанном ниже подразделении как можно скорее.

en: Phone: %s
ru-RU: Телефон: %s

en: Fax: %s
ru-RU: Факс: %s

en: Email: %s
ru-RU: Электронная почта: %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
ru-RU: Если вы зарегистрировали пароль в библиотеке и у вас есть возможность продления, вы можете продлить его онлайн. Если экземпляр просрочен более чем на 30 дней, вы не сможете использовать библиотечный билет до тех пор, пока экземпляр не будет возвращен.

en: The following item(s) is/are currently overdue:
ru-RU: Следующий экземпляр просрочен:

en: %s"%s" by %s, %s, Barcode: %s Fine: %s%s
ru-RU: %s"%s" по %s, %s, штрих-коду: %s Штраф: %s%s

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
ru-RU: Благодарю вас за ваше оперативное внимание к этому вопросу.

en: %s Staff
ru-RU: %s Сотрудник библиотеки

en: Dear %s,%s
ru-RU: Уважаемый %s, %s

en: Thank you for your report concerning %s.%s
ru-RU: Благодарим вас за ваш отчет относительно %s.%s

en: You reported: %s
ru-RU: Вы сообщили: %s

en: Thank you
ru-RU: Спасибо

en: The following item will be due soon:
ru-RU: Следующий экземпляр скоро ожидается:

en: The following item(s) will be due soon:
ru-RU: Следующий экземпляр скоро ожидается:

en: You have %s item(s) that will be due soon.
ru-RU: У вас есть экземпляры (%s), срок возвращения которых скоро наступит.

en: The following items have been renewed:
ru-RU: Следующие экземпляры были продлены:

en: Stock rotation report for %s:
ru-RU: Отчет об обороте фонда для %s:

en: %s%s items to be processed for this branch.
ru-RU: %s%s экземпляры для обработки для данного подразделения.

en: %sNo items to be processed for this branch
ru-RU: %sНет экземпляров для обработки для данного подразделения

en: %s%s%sTitle: %s
ru-RU: %s%s%sЗаглавие: %s

en: Call number: %s
ru-RU: Расстановочный шифр: %s

en: Location: %s
ru-RU: Расположение: %s

en: On loan?: %s
ru-RU: Выдано?: %s

en: Status: %s
ru-RU: Статус: %s

en: Current library: %s %s
ru-RU: Текущая библиотека: %s %s

en: %sTransfer to %s%s
ru-RU: %sПеремещения %s%s

en: %sITEM%s
ru-RU: %sЭКЗЕМПЛЯР%s

en: %sOrdernumber %s (%s) (%s ordered) ($%s each) has not been received.%s
ru-RU: %sНомер заказа %s (%s) (%s заказано) ($%s каждый) не получен.%s

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for:
ru-RU: Запрос межбиблиотечного абонемента номер %s, состоит из:

en: is ready for pick up from %s.
ru-RU: готово к получению с %s.

en: Kind regards
ru-RU: С уважением

en: The Interlibrary loans request number %s you placed for
ru-RU: Запрос межбиблиотечного абонемента %s на

en: is unfortunately unavailable.
ru-RU: недоступно.

en: The library has now marked your concern with %s as resolved.%s
ru-RU: Библиотека пометила вашу проблему с %s как решенную.%s

en: The following comment was left: %s
ru-RU: Был оставлен следующий комментарий: %s

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has requested cancellation of this ILL request:
ru-RU: Читатель запросил отменить заявку на межбиблиотечный абонемент %s, детали:

en: The patron for interlibrary loans request %s, with the following details, has modified this ILL request:
ru-RU: Читатель изменил заявку на межбиблиотечный абонемент %s, детали:

en: Dear Sir/Madam,
ru-RU: Уважаемый(ая),

en: We would like to request an interlibrary loan for a title matching the following description:
ru-RU: Запрос по МБА соответствующий следующему описанию:

en: Please let us know if you are able to supply this to us.
ru-RU: Пожалуйста сообщите, если эта поставка возможна.

en: has been updated.
ru-RU: обновлено.

en: Details of the update are below:
ru-RU: Подробности обновления:

en: The library has added an update to the concern you reported against %s.%s
ru-RU: Библиотека добавила обновление к проблеме, о которой вы сообщили в отношении %s.%s

en: %sDischarge confirmation%s
ru-RU: %sПодтверждение справки%s

en: %s%s certifies that the following borrower:%s
ru-RU: %s%s подтверждает, что читатель:%s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
ru-RU: %s %s (номер читательского билета: %s)%s

en: has returned all items.%s
ru-RU: вернул все экземпляры.%s

en: Dear %s %s %s,
ru-RU: Дорогой %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
ru-RU: Срок действия читательского билета заканчивается:

en: Thank you,
ru-RU: Спасибо,

en: Librarian
ru-RU: Библиотекарь

en: Your library account has been renewed. The new expiry date is: %s.
ru-RU: Ваша учетная запись в библиотеке была обновлена. Новый срок действия: %s.

en: %s
    An enrollment fee of %s has been applied.
    %s
ru-RU: %s
    К вашей учетной записи была применена оплата в размере.
    %s

en: Your library,
ru-RU: Ваша библиотека,

en: Hello!
ru-RU: Привет!

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
ru-RU: Ваша учетная запись библиотеки создана. Подтвердите свой адрес электронной почты, нажав на эту ссылку, чтобы завершить процесс регистрации:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
ru-RU: Если вы не инициировали этот запрос, вы можете проигнорировать это одноразовое сообщение. Запрос скоро истечет.

en: We want to notify you that your password has been changed. If you did not change it yourself (or requested that change), please contact library staff.
ru-RU: Пароль изменен. Обратитесь в библиотеку, если это не Вы изменили пароль.

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
ru-RU: %s Это письмо было отправлено в ответ на ваш запрос о восстановления пароля для учетной записи %s%s%s.

en: You can now create your new password using the following link:
ru-RU: Теперь вы можете создать свой новый пароль, используя следующую ссылку:

en: %sThis link will be valid for 2 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
ru-RU: %sЭта ссылка будет действительна в течение двух дней с момента получения этого электронного письма. Подайте заявку повторно, если не измените свой пароль.%s

en: %sThank you.%s
ru-RU: %sСпасибо!%s

en: %sA librarian has reset the password for the account %s%s%s.
ru-RU: %sБиблиотекарь сбросил пароль к учетной записи %s%s%s.

en: Please create your new password using the following link:
ru-RU: Создайте новый пароль по ссылке:

en: %sThis link will be valid for 5 days from this email's reception, then you must reapply if you do not change your password.%s
ru-RU: %sЭта ссылка будет действительна в течение 5 дней с момента получения этого электронного письма. Подайте заявку повторно, если не измените свой пароль.%s

en: Dear patron,
ru-RU: Дорогой читатель,

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
ru-RU: Сообщаем вам, что %s %s принял ваше приглашение разместить свой список %s в каталоге нашей библиотеки.

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
ru-RU: Один из наших читателей, %s %s, предлагает вам поделиться списком %s в каталоге нашей библиотеки.

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
ru-RU: Чтобы получить доступ к этому общему списку, нажмите на следующий URL-адрес или скопируйте и вставьте его в адресную строку браузера.

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
ru-RU: Если вы не являетесь читателем нашей библиотеки или не хотите принимать это приглашение, проигнорируйте это письмо. Обратите внимание, что это приглашение истекает в течение двух недель.

en: Hello %s %s %s.%s
ru-RU: Приветствуем %s %s %s.%s

en: Thank you for joining %s%s%sthe library%s%s
ru-RU: Благодарим вас за то, что присоединились %s%s%sк нашей библиотеке%s%s

en: You can search for all our materials in our %scatalog%s.%s
ru-RU: Поиск производится в %sкаталоге%s.%s

en: Your library card number is %s%s
ru-RU: Ваш номер читательского билета - %s%s

en: If you have any problems or questions regarding your account, please contact the library.
ru-RU: Если у вас есть какие-либо проблемы или вопросы о вашей учетной записи, обратитесь к администратору Koha.

en: Dear cataloger,%s
ru-RU: Уважаемый каталогизатор,%s

en: %s reported the following concern with %s%s%s%s
ru-RU: %s сообщили о следующей проблеме по поводу %s%s%s%s

en: You can mark this concern as resolved from the %sconcern management page%s.
ru-RU: Вы можете пометить эту проблему как решенную на странице управления %sconcern%s.

en: Your authentication token is %s.
ru-RU: Ваш токен аутентификации %s.

en: It is valid one minute.
ru-RU: Действительно одну минуту.

en:       %sOutstanding accounts%s
ru-RU:       %sЗадолженность по счетам%s

en:       %sDebts%s
ru-RU:       %sДолг%ss

en:     %sDate%s
ru-RU:     %sДата%s

en:     %sCharge%s
ru-RU:     %sРазмер платы%s

en:     %sAmount%s
ru-RU:     %sКоличество%s

en:     %sOutstanding%s
ru-RU:     %sСумма задолженности%s

en:     %sThere are no outstanding debts on your account%s
ru-RU:     %sНа балансе нет просроченной задолженности%s

en:       %sCredits%s
ru-RU:       %sКредиты%s

en:     %sCredit%s
ru-RU:     %sКредит%s

en:     %sThere are no outstanding credits on your account%s
ru-RU:     %sНа балансе нет задолженности%s

en:         Total credit as of %s:
ru-RU:         Общий кредит на %s:

en:         Total outstanding dues as of %s:
ru-RU:         Общая сумма задолженности по состоянию на %s:

en: Please order for the library:
ru-RU: Пожалуйста, верните экземпляр в библиотеку:

en: %sOrdernumber %s (%s) (quantity: %s) ($%s each).%s
ru-RU: %sНомер заказа %s (%s) (количество: %s) ($%s каждый).%s

en:   %sTransaction ID: %s
ru-RU:   %sНомер операции: %s

en:   %sOperator ID: %s
ru-RU:   %sНомер оператора: %s

en:   %sPayment type: %s
ru-RU:   %sТип платежа: %s

en:         %s%sFee receipt%s%s
ru-RU:         %s%sКвитанция об оплате%s%s

en:     %sDescription of charges%s
ru-RU:     %sОписание начислений%s

en:     %sTotal: %s
ru-RU:     %sИтого: %s

en:     %sTendered: %s
ru-RU:     %sОплаченная сумма: %s

en:     %sChange: %s
ru-RU:     %sИзменить: %s

en:         %s%sPayment receipt%s%s
ru-RU:         %s%sКвитанция об оплате%s%s

en:       %sTendered: %s
ru-RU:       %sОплаченная сумма: %s

en:       %sChange given:%s
ru-RU:       %sИзменение сделано:%s

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
ru-RU: С сожалением сообщаем вам, что следующий экземпляр не может быть предоставлен из-за его отсутствия. Ваше резервирование было отменено.

en: Copy: %s
ru-RU: Копировать: %s

en: You have a hold available for pickup as of %s:
ru-RU: У вас есть резервирование, доступное для получения с %s:

en: You have one or more holds available for pickup:
ru-RU: У вас есть одно или более резервирований, доступных для получения:

en: Waiting since: %s
ru-RU: Ожидание с: %s

en: Waiting at: %s
ru-RU: Ожидание на: %s

en: Your hold for %s is available for pickup.
ru-RU: Ваше резервирование на %s доступно для получения.

en:       %sTransaction ID: %s
ru-RU:       %sНомер операции: %s

en:       %sOperator ID: %s
ru-RU:       %sНомер оператора: %s

en:       %sPayment type: %s
ru-RU:       %sТип платежа: %s

en:         %s%s%s receipt%s%s
ru-RU:         %s%s%s квитанция%s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
ru-RU:         Получено с благодарностью от  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
ru-RU:         Номер читательского билета: %s%s

en:         Credit added to account for %s %s %s
ru-RU:         Кредит, добавленный к счету за %s %s %s

en:         Writeoff added to account for %s %s %s
ru-RU:         Списание добавлено к счету за %s %s %s

en:       %sDescription of credit%s
ru-RU:       %sОписание кредита%s

en:       %sAmount%s
ru-RU:       %sКоличество%s

en:       %sTotal available:%s
ru-RU:       %sДоступно всего:%s

en:       %sDescription of charges%s
ru-RU:       %sОписание начислений%s

en:       %sTotal:%s
ru-RU:       %sИтого:%s

en:       %sChange given: %s
ru-RU:       %sИзменение сделано: %s

en:       %sAccount balance as on date:%s
ru-RU:       %sБаланс счета на:%s

en: Change service requested
ru-RU: Запрошено изменение услуги

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
ru-RU: Резервирование размещено для следующего экземпляра : %s (%s) пользователем %s %s (%s).

en: The patron picking up %s (%s) has changed to %s %s (%s).
ru-RU: Самовывоз читателя %s (%s), изменен %s %s (%s).

en: Please update the hold information for this item.
ru-RU: Обновите информацию об удержании экземпляра.

en: Item: %s
ru-RU: Экземпляр: %s

en: Pickup location: %s
ru-RU: Место получения: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
ru-RU: Уважаемый(ая) %s %s,
    
    Следующие резервирования ожидают в %s:
    
    %s
        %s : ожидается с %s
    %s

en: You have a curbside pickup scheduled for %s at %s.
ru-RU: Самовывоз запланирован %s в %s.

en: Any holds waiting for you at the pickup time will be included in this pickup. At this time, that list includes:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s
ru-RU: Вы сможете забрать все ваши резервирования, предоставленные в списке ниже:
    %s
    %s
    * %s, %s (%s)
    %s
    %s

en: Once you have arrived, please call your library or log into your account and click the "Alert staff of your arrival" button to let them know you are there.
ru-RU: По приезде позвоните в библиотеку или войдите в свой аккаунт и оповестите персонал библиотеки о прибытии.

en: The following issue is now available:
ru-RU: Следующий выпуск сейчас доступен:

en: Please pick it up at your convenience.
ru-RU: Пожалуйста, получите его, когда вам будет удобно.

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
ru-RU: Вы предложили библиотеке приобрести %s до %s.

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
ru-RU: Сегодня библиотека рассмотрела ваше предложение. Экземпляр будет заказан в кратчайшие сроки. Вы получите уведомление по почте, когда заказ будет выполнен, и еще раз, когда экземпляр поступит в библиотеку.

en: If you have any questions, please email us at %s.
ru-RU: Если у вас есть какие-либо вопросы, пожалуйста, напишите нам по адресу %s.

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
ru-RU: Мы рады сообщить вам, что запрошенный вами экземпляр теперь является частью коллекции.

en: %sSuggestion pending approval%s
ru-RU: %sПредложения, ожидающие утверждения%s

en:     %s%sSuggested by%s
ru-RU:     %s%sПредложил(а)%s

en:     %s%sTitle suggested%s
ru-RU:     %s%sПредлагаемое название%s

en:     %s%sLibrary:%s %s%s
ru-RU:     %s%sБиблиотека:%s %s%s

en:     %s%sTitle:%s %s%s
ru-RU:     %s%sЗаглавие:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
ru-RU:     %s%sАвтор:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
ru-RU:     %s%sДата регистрации авторских прав:%s %s%s

en:     %s%sStandard number (ISBN, ISSN or other):%s %s%s
ru-RU:     %s%sСтандартный номер (ISBN, ISSN или другой):%s %s%s

en:     %s%sPublisher:%s %s%s
ru-RU:     %s%sИздатель:%s %s%s

en:     %s%sCollection title:%s %s%s
ru-RU:     %s%sНазвание коллекции:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
ru-RU:     %s%sМесто публикации:%s %s%s

en:     %s%sQuantity:%s %s%s
ru-RU:     %s%sКоличество:%s %s%s

en:     %s%sItem type:%s  %s%s
ru-RU:     %s%sТип экземпляра:%s  %s%s

en:     %s%sReason for suggestion:%s %s%s
ru-RU:     %s%sПричина для предложения:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
ru-RU:     %s%sЗаметки:%s %s%s

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
ru-RU: Мы рады сообщить вам, что запрошенный вами экземпляр уже заказан. Он должен прибыть в ближайшее время, после чего он будет обработан для добавления в коллекцию.

en: You will be notified again when the book is available.
ru-RU: Вы снова получите уведомление, когда книга станет доступна.

en: If you have any questions, please email us at %s
ru-RU: Если у вас есть какие-либо вопросы, пожалуйста, напишите нам по адресу %s

en:       %sFee ID: %s
ru-RU:       %sНомер оплаты: %s

en:         %s%sInvoice%s%s
ru-RU:         %s%sСчет-фактура%s%s

en:         Bill to: %s %s %s
ru-RU:         Счёт на: %s %s %s

en:       %sDate%s
ru-RU:       %sДата%s

en:       %sTotal owed:%s
ru-RU:       %sОбщая задолженность:%s

en:       %sDescription of payments%s
ru-RU:       %sОписание платежей%s

en:       %sTotal paid:%s
ru-RU:       %sОбщая сумма:%s

en:       %sTotal outstanding:%s
ru-RU:       %sСумма задолженности:%s

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
ru-RU: Библиотека рассмотрела ваш запрос сегодня и решила не принимать его сейчас.

en: The reason given is: %s
ru-RU: Указанная причина: %s

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
ru-RU: Новое предложение готово к обработке: %s из %s.

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
ru-RU: Новое предложение было назначено вами: %s.

en: Username: %s
ru-RU: Имя пользователя: %s

en: Problem page: %s
ru-RU: Проблемная страница: %s

en: Message: %s
ru-RU: Сообщение: %s

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
ru-RU: Следующий экземпляр, %s, был правильно продлен и теперь ожидается на %s

en: This item has reached the maximum number of automatic renewals and will no longer be renewed.
ru-RU: Количество автоматических продлений этого экземпляра достигло максимума, и оно больше не будет продлеваться.

en: This item has reached the maximum number of unseen renewals and will need to be renewed at the library.
ru-RU: Для этого экземпляра был совершен максимум невидимых обновлений, и его необходимо будет обновить в библиотеке.

en: The following item, %s, has not been renewed because:
ru-RU: Следующий экземпляр, %s, не был продлен, потому что:

en: You have reached the maximum number of renewals possible.
ru-RU: Вы достигли максимально возможного количества продлений.

en: This item is on hold for another patron.
ru-RU: Этот экземпляр на резервировании для другого читателя.

en: You are currently restricted.
ru-RU: Вы заблокированы.

en: You have overdue items.
ru-RU: У Вас есть просроченные экземпляры.

en: It's too late to renew this item.
ru-RU: Продление невозможно. Превышен допустимый срок.

en: Your total unpaid fines are too high.
ru-RU: Ваша общая сумма неоплаченных штрафов слишком высока.

en: This item must be renewed at the library.
ru-RU: Этот экземпляр можно продлить только в библиотеке.

en: Your account has expired.
ru-RU: Срок действия учетной записи истек.

en: Checked in items for %s %s %s %s %s
ru-RU: Возвращено экземпляров: %s %s %s %s %s

en: %sChecked in today%s
ru-RU: %sВозвращено сегодня%s

en: Barcode: %s %s
ru-RU: Штрих-код: %s %s

en: There were %s items that were not renewed.
ru-RU: Осталось %s непродленных экземпляров.

en: There were %s items that were renewed.
ru-RU: %s продленных экземпляров.

en: was renewed until %s
ru-RU: был продлён до %s

en: A recall has been placed on the following item: %s / %s (%s). The due date has been updated, and is now %s. Please return the item before the due date.
ru-RU: Запрошен экземпляр: %s / %s (%s). Срок сдачи обновлен %s. Экземпляр должен быть возвращен до срока сдачи.

en: A recall that you requested on the following item: %s / %s (%s) is now ready for you to pick up at %s. Please pick up your item by %s.
ru-RU: Запрос на экземпляр: %s / %s (%s) выполнен, ожидается выдача в %s. Заберите свой экземпляр до %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
ru-RU: К вашей учетной записи была применена оплата в размере %s.

en: This payment affected the following fees:
ru-RU: Данная оплата повлияла на следующие комиссии:

en: Description: %s
ru-RU: Описание: %s

en: Amount paid: %s
ru-RU: Оплаченная сумма: %s

en: Amount remaining: %s
ru-RU: Оставшаяся сумма: %s

en: Recall for pickup at %s
ru-RU: Экземпляр зарезервирован для получения в %s

en: ITEM RECALLED
ru-RU: ЭКЗЕМПЛЯР ЗАПРОШЕН

en: %s by %s
ru-RU: %s / %s

en: Callnumber: %s
ru-RU: Шифр хранения: %s

en: %sDear %s %s,%s
ru-RU: %sУважаемый %s %s,%s

en: %sThis is to confirm that someone disabled two factor authentication on your account.%s
ru-RU: %sДвухфакторная аутентификация отключена.%s

en: %sIf you did not do this, someone else may be using your account. Please contact technical support.%s
ru-RU: %sЕсли вы этого не сделали, вашей учетной записью может пользоваться кто-то другой. Пожалуйста, обратитесь в службу технической поддержки.%s

en: %sYour library%s
ru-RU: %sВаша библиотека%s

en: %sThis is to confirm that someone enabled two factor authentication on your account.%s
ru-RU: %sДвухфакторная аутентификация включена.%s

en: %sNew OPAC self-registration%s
ru-RU: %sНовая самостоятельная регистрация OPAC%s

en: %s%sSelf-registration made:%s
ru-RU: %s%sПроизведена самостоятельная регистрация:%s

en: %s%sCardnumber: %s%s%s
ru-RU: %s%sНомер читательского билета: %s%s%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
ru-RU: %s%sЭлектронная почта: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
ru-RU: %s%sТелефон: %s%s%s

en: %s%sMobile: %s%s%s
ru-RU: %s%sМобильный: %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
ru-RU: %s%sФакс: %s%s%s

en: %s%sSecondary email: %s%s%s
ru-RU: %s%sДополнительный email: %s%s%s

en: %s%sSecondary phone: %s%s%s
ru-RU: %s%sДополнительный телефон: %s%s%s

en: %s%sHome library: %s%s%s
ru-RU: %s%sТекущая библиотека: %s%s %s

en: %s%sTemporary patron category: %s%s%s
ru-RU: %s%sВременная категория читателя: %s%s%s

en: Hi,%s%s
ru-RU: Привет,%s%s

en: %s %s sent you a list from our online catalog called: %s.%s
ru-RU: %s %s отправил вам список из нашего Электронного каталога: %s.%s

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.%s
ru-RU: Обратите внимание, что прикрепленный файл представляет собой файл библиографических записей в формате MARC, который можно импортировать в персональное библиографическое программное обеспечение, такое как EndNote, Reference Manager или ProCite.%s

en: %sAuthor(s): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s
ru-RU: %sАвтор(ы): %s%s%s%s%s; %s%s%s%s%s%s%s;%s%s%s%s%s

en: %sPublished by: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s
ru-RU: %sОпубликовано: %s%s in %s%s%s, %s%s%s%s

en: %sCollection: %s%s%s
ru-RU: %sКоллекция: %s%s%s

en: %sCopyright year: %s%s%s
ru-RU: %sГод авторского права: %s%s%s

en: %sNotes: %s%s%s
ru-RU: %sПримечания: %s%s%s

en: %sUnified title: %s%s%s
ru-RU: %sЕдиное заглавие: %s%s%s

en: %sSerial: %s%s%s
ru-RU: %sСериальное: %s%s%s

en: [%sView in online catalog%s
ru-RU: [%sПосмотреть в онлайн-каталоге%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
ru-RU: %s%sЭкземпляры: %s%s%s%s

en: %s %s sent you a cart from our online catalog.%s
ru-RU: %s %s отправил вам корзину из нашего Электронного каталога.%s

en: %sView in online catalog%s
ru-RU: %sСмотреть в онлайн-каталоге%s

en: Train name: %s
ru-RU: Наименование обучения: %s

en: Sent on: %s
ru-RU: Отправлено: %s

en: Item number #%s
ru-RU: Номер экземпляра #%s

en: Hello %s %s (%s),
ru-RU: Приветствуем %s %s (%s),

en: Your hold on %s (%s) has been confirmed.
ru-RU: Заказ %s (%s) был подтверждён.

en: You will be notified by the library when your item is available for pickup.
ru-RU: Вы получите уведомление, когда экземпляр будет доступен для получения.

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
ru-RU: К вашей учетной записи было применено списание (отмена) %s.

en: This writeoff affected the following fees:
ru-RU: Это списание (отмена) затронуло следующие комиссии:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
ru-RU: Примеры шаблонов нумерации для подписок

en: No. {X}
ru-RU: № {X}

en: Number
ru-RU: Номер

en: Simple Numbering method
ru-RU: Простой метод нумерации

en: Issue
ru-RU: Выпуск

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
ru-RU: Том {X}, № {Y}, Выпуск {Z}

en: Volume
ru-RU: Том

en: Volume Number Issue 1
ru-RU: Том Номер Выпуск 1

en: Volume, Number, Issue
ru-RU: Том, Номер, Выпуск

en: Vol. {X}, No. {Y}
ru-RU: Том {X}, № {Y}

en: Volume Number 1
ru-RU: Том Номер 1

en: Volume, Number
ru-RU: Том, Номер

en: Season
ru-RU: Время года

en: Season Year
ru-RU: Сезон Год

en: Seasonal
ru-RU: Сезонный

en: Year
ru-RU: Год

en: Bestseller
ru-RU: Бестселлер

en: Shelf copy damaged
ru-RU: Полочный экземпляр поврежден

en: Library copy lost
ru-RU: Библиотечный экземпляр утерян

en: Available via ILL
ru-RU: Доступно по МБА

en: Insufficient budget
ru-RU: Недостаточный бюджет

en: Document too expensive
ru-RU: Документ слишком дорогой

en: Document not corresponding to our acquisition policy
ru-RU: Документ не соответствует политике комплектования

en: Large print
ru-RU: большая печать

en: Long overdue (lost)
ru-RU: Давно просрочено (утеряно)

en: Lost
ru-RU: Утеряно

en: Lost and paid for
ru-RU: Утеряно и оплачено

en: Missing
ru-RU: Отсутствует

en: Missing from bundle
ru-RU: Отсутствует в комплекте

en: Damaged
ru-RU: Повреждено

en: Fiction
ru-RU: художественная проза, беллетристика

en: Children's area
ru-RU: Детская зона

en: On display
ru-RU: На экране

en: New materials shelf
ru-RU: Полка с новыми материалами

en: Staff office
ru-RU: Офис для сотрудников

en: General stacks
ru-RU: Общие стопки

en: Audio visual
ru-RU: Аудиовизуальное

en: Reference
ru-RU: Справка

en: Book cart
ru-RU: Книжная корзина

en: Processing center
ru-RU: Центр обработки

en: Non-fiction
ru-RU: Научная литература

en: Withdrawn
ru-RU: Изъят

en: Ordered
ru-RU: Заказано

en: Not for loan
ru-RU: Не для выдачи

en: Staff collection
ru-RU: Собрание сотрудников

en: Added to bundle
ru-RU: Добавлено в комплект

en: Restricted access
ru-RU: Ограниченный доступ

en: Address notes
ru-RU: Примечания к адресу

en: The copy on the shelf is damaged
ru-RU: Копия на полке повреждена

en: Upcoming title by popular author
ru-RU: Предстоящее название популярного автора

en: Circulation
ru-RU: Книговыдача

en: Catalog
ru-RU: Каталог

en: Patrons
ru-RU: Читатели

en: Acquisitions
ru-RU: Поступления

en: Accounts
ru-RU: Учетные записи

en: Serials
ru-RU: Сериальные издания

en: Magazine
ru-RU: Журнал

en: Bound journal
ru-RU: Журнал в переплете

en: Audio tape
ru-RU: Аудиозапись

en: Video tape
ru-RU: Видеокассета

en: Diskette
ru-RU: Дискета

en: Book with diskette
ru-RU: Книга с дискетой

en: Book with CD
ru-RU: Книга с CD

en: Book with audio tape
ru-RU: Книга с аудиозаписью

en: No reason provided
ru-RU: Информация не предоставлена

en: Out of stock
ru-RU: Нет в наличии

en: Restocking
ru-RU: Пополнение

en: Returned by patron
ru-RU: Возвращено читателем

en: Found in library
ru-RU: Найдено в библиотеке

en: Item could not be located on shelves
ru-RU: Экземпляр не может быть размещен на полках

en: Item was found to be too damaged to fill hold
ru-RU: Экземпляр слишком поврежден, чтобы выполнить запрос на резервирование

en: Item was found to be too damaged to fill article request
ru-RU: Экземпляр слишком поврежден, чтобы выполнить запрос на статью

en: Cancelled from the OPAC user page
ru-RU: Отменено со страницы пользователя ЭК

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
ru-RU: Некоторые основные разрешенные значения по умолчанию для местоположений библиотеки, статуса утерянных экземпляров и т.д.

en: You can change these at any time after installation.
ru-RU: Это можно изменить в любое время после установки.

en: CSV profiles
ru-RU: Профили форматирования CSV

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
ru-RU: Профили экспорта CSV по умолчанию; в том числе один для экспорта претензий по сериальным изданиям.

en: Default CSV export for serial issue claims
ru-RU: Экспорт CSV по умолчанию для претензий о сериальных выпусках

en: issues to claim
ru-RU: выдача требований

en: Default CSV export for late orders
ru-RU: Экспорт CSV по умолчанию для задержанных заказов

en: Late orders (CSV profile)
ru-RU: Задержанные заказы (CSV профиль)

en: Information not available; Not applicable
ru-RU: Информация недоступна; Не применимо

en: Basic bibliographic unit
ru-RU: Основная библиографическая единица

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
ru-RU: Дополнительная библиографическая единица: приложения, специальные выпуски, сопроводительные материалы, другие дополнительные библиографические единицы

en: Indexes
ru-RU: указатели

en: Cartographic material
ru-RU: Картографический материал

en: Cartographic material, atlas
ru-RU: Картографический материал

en: Cartographic material, diagram
ru-RU: Картографический материал, диаграмма

en: Cartographic material, map
ru-RU: Картографический материал, карта

en: Cartographic material, profile
ru-RU: Картографические материалы

en: Cartographic material, model
ru-RU: Картографический материал, модель

en: Cartographic material, remote sensing image
ru-RU: Картографические материалы

en: Cartographic material, section
ru-RU: Картографический материал

en: Cartographic material, view
ru-RU: Картографический материал

en: Cartographic material, other
ru-RU: Картографический материал, другое

en: Computer file
ru-RU: Компьютерный файл

en: Computer file, tape cartridge
ru-RU: Компьютерный файл, кассета с магнитной лентой

en: Computer file, chip cartridge
ru-RU: Компьютерный файл, чип-картридж

en: Computer file, computer optical disk cartridge
ru-RU: Компьютерный файл, картридж с компьютерным оптическим диском

en: Computer file, tape cassette
ru-RU: Компьютерный файл, магнитофонная кассета

en: Computer file, tape reel
ru-RU: Компьютерный файл, катушка магнитофонной ленты

en: Computer file, magnetic disk
ru-RU: Компьютерный файл, магнитный диск

en: Computer file, magneto-optical disk
ru-RU: Компьютерный файл, магнитооптический диск

en: Computer file, optical disk
ru-RU: Компьютерный файл, оптический диск

en: Computer file, remote
ru-RU: Компьютерный файл, удаленно

en: Computer file, other
ru-RU: Компьютерный файл, другое

en: Globe
ru-RU: глобус

en: Globe, celestial
ru-RU: Глобус Земли

en: Globe, planetary or lunar
ru-RU: Глобус планеты или спутника планеты (не Земли)

en: Globe, terrestrial
ru-RU: Глобус Земли

en: Globe, earth moon
ru-RU: Глобус Луны

en: Globe, other
ru-RU: Глобус, другое

en: Kit
ru-RU: комплект

en: Microform
ru-RU: микропечать (печать на микроносителях)

en: Microform, aperture card
ru-RU: Микроформа, апертурная карта

en:  Microform, microfilm cartridge
ru-RU:  Микроформа, картридж с микрофильмом

en:  Microform, microfilm cassette
ru-RU:  Микроформа, кассета с микрофильмом

en:  Microform, microfilm reel
ru-RU:  Микроформа, катушка с микрофильмом

en: Microform, microfiche
ru-RU: Микроформа, микрофиша

en: Microform, microfiche cassette
ru-RU: Микроформа, кассета микрофиш

en: Microform, micro-opaque
ru-RU: Микроформа, микрофиша

en: Microform, other
ru-RU: Микроформа, другое

en: Motion picture
ru-RU: Кинофильм

en: Motion picture, film cartridge
ru-RU: Кинокартина, пленочный картридж

en: Motion picture, film cassette
ru-RU: Кинокартина, кинокассета

en: Motion picture, film reel
ru-RU: Кинокартина, кинолента

en: Motion picture, other
ru-RU: Кинокартинка, другое

en: Nonprojected graphic
ru-RU: Непроекционная графика

en: Nonprojected graphic, collage
ru-RU: Непроекционная графика, коллаж

en: Nonprojected graphic, drawing
ru-RU: Непроекционная графика, рисунок

en: Nonprojected graphic, painting
ru-RU: Непроекционная графика, живопись

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
ru-RU: Непроекционная графика, фотопечать

en: Nonprojected graphic, photonegative
ru-RU: Непроекционная графика, фотонегатив

en: Nonprojected graphic, photoprint
ru-RU: Непроекционная графика, фотопечать

en: Nonprojected graphic, picture
ru-RU: Непроекционная графика, изображение

en: Nonprojected graphic, print
ru-RU: Непроекционная графика, печать

en: Nonprojected graphic, technical drawing
ru-RU: Непроекционная графика, чертеж

en: Nonprojected graphic, chart
ru-RU: Непроекционная графика, диаграмма

en: Nonprojected graphic, flash card
ru-RU: Непроекционная графика, флэш карта

en: Nonprojected graphic, other
ru-RU: Непроекционная графика, прочее

en: Notated music
ru-RU: Записанная нотами музыка

en: Projected graphic
ru-RU: Проекционная графика

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
ru-RU: Проекционная графика, картридж с диафильмом

en: Projected graphic, filmstrip
ru-RU: Проекционная графика, диафильм

en: Projected graphic, other type of filmstrip
ru-RU: Проекционная графика, другой тип диафильма

en: Projected graphic, filmstrip roll
ru-RU: Проекционная графика, рулон диафильма

en: Projected graphic, slide
ru-RU: Проекционная графика, слайд

en: Projected graphic, transparency
ru-RU: Проекционная графика, прозрачность

en: Projected graphic, other
ru-RU: Проекционная графика, прочее

en: Remote-sensing image
ru-RU: Изображение дистанционного зондирования

en: Sound recording
ru-RU: Звукозапись

en: Sound recording, sound disk
ru-RU: Звукозапись, звуковой диск

en: Sound recording, cylinder
ru-RU: Звукозапись, барабан

en: Sound recording, sound cartridge
ru-RU: Звукозапись, звуковой картридж

en: Sound recording, sound-track film
ru-RU: Звукозапись, саундтрек фильма

en: Sound recording, roll
ru-RU: Звукозапись, рулон

en: Sound recording, sound cassette
ru-RU: Звукозапись, звуковая кассета

en: Sound recording, sound-tape reel
ru-RU: Звукозапись, катушка с фонограммой

en: Sound recording, wire recording
ru-RU: Звукозапись, проводная запись

en: Sound recording, other
ru-RU: Звукозапись, другое

en: Text
ru-RU: Текст

en: Text, regular print
ru-RU: Текст, обычная печать

en: Text, large print
ru-RU: Текст, крупный шрифт

en: Text, Braille
ru-RU: Текст, шрифт Брайля

en: Text, loose-leaf
ru-RU: Текст, вкладыш

en: Text, other
ru-RU: Текст, другое

en: Videorecording
ru-RU: видеозапись

en: Videorecording, videocartridge
ru-RU: Видеозапись, видеокартридж

en: Videorecording, videodisc
ru-RU: Видеозапись, видеодиск

en: Videorecording, videocassette
ru-RU: Видеозапись, кассета

en: Videorecording, videoreel
ru-RU: Видеозапись, видеолента

en: Videorecording, other
ru-RU: Видеозапись, другое

en: Physical form is unspecified
ru-RU: Физическая форма издания не указана

en: Multiple physical forms
ru-RU: Множественные физические формы

en: Other physical media
ru-RU: Другие физические носители

en: Information not available, or Retention is limited
ru-RU: Информация недоступна или Сохранение ограничено

en: Complete (95%-100% held)
ru-RU: Завершено (95%-100% удерживается)

en: Incomplete (50%-94% held)
ru-RU: Не завершено (50%-94% удерживается)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
ru-RU: Неполные или разрозненные (удержано менее 50%)

en: Not applicable
ru-RU: Не применяется

en: Received and complete or Ceased
ru-RU: Получено и завершено или Отменено

en: On order
ru-RU: На заказе

en: Currently received
ru-RU: Получено в настоящее время

en: Not currently received
ru-RU: Не получено в настоящее время

en: Information not available
ru-RU: Информация не доступна

en: Retained except as replaced by updates
ru-RU: Сохранено, за исключением случаев замены обновлений

en: Sample issue retained
ru-RU: Шаблон выпуска сохранен

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
ru-RU: Сохраняется до замены микроформой или другим форматом хранения

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
ru-RU: Сохраняется до замены накоплением, заменяющим томом или пересмотром

en: Limited retention (only some parts kept)
ru-RU: Ограниченное удержание (сохранены только некоторые части)

en: No retention (no parts kept)
ru-RU: Без удержания (части не сохранены)

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
ru-RU: Постоянное удержание (все части сохраняются постоянно)

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
ru-RU: Кодированные значения в соответствии с Z39.71-2006 заявлениями о фондах для библиографических единиц.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
ru-RU: Подробнее см. https://www.niso.org/publications/standards.

en: Abridger
ru-RU: Автор сокращений

en: Art copyist
ru-RU: Художественный переписчик

en: Author of afterword, colophon, etc.
ru-RU: Автор послесловия, колофона и т. п.

en: Announcer
ru-RU: Телеведущий

en: Analyst
ru-RU: Аналитик

en: Appellee
ru-RU: Апелляционная инстанция

en: Appellant
ru-RU: Податель апелляции

en: Applicant
ru-RU: Проситель, ходатай

en: Author in quotations or text abstracts
ru-RU: Автор цитат или выдержек из текста

en: Architect
ru-RU: Архитектор

en: Artistic director
ru-RU: Художественный руководитель

en: Autographer
ru-RU: Автографер

en: Attributed name
ru-RU: Предполагаемый автор

en: Author of dialog
ru-RU: Автор диалога

en: Audio engineer
ru-RU: Звукоинженер

en: Audio producer
ru-RU: Звукорежиссер

en: Screenwriter
ru-RU: Сценарист

en: Book artist
ru-RU: Художник комиксов

en: Book producer
ru-RU: Производитель книг

en: Blurb writer
ru-RU: Короткая рекламная заметка, сопровождающая творческую работу

en: Binder
ru-RU: Переплетчик

en: Broadcaster
ru-RU: Телеведущий

en: Client
ru-RU: Клиент

en: Colorist
ru-RU: Колорист

en: Collotyper
ru-RU: Фототипист

en: Cinematographer
ru-RU: Кинематографист

en: Collector
ru-RU: Коллекционер

en: Conservator
ru-RU: Хранитель

en: Contestant
ru-RU: Противная сторона, выдвигающая в суде возражения против искового требования, постановления, решения и т. п.

en: Cover designer
ru-RU: Оформитель обложки

en: Copyright claimant
ru-RU: Сведения об авторском праве

en: Complainant-appellee
ru-RU: Истец-ответчик по апелляции в деле, рассматриваемом на основе права «справедливости»

en: Complainant
ru-RU: Истец возмещения, жалобщик, потерпевший

en: Complainant-appellant
ru-RU: Истец-апеллянт по делу, рассматриваемому на основе права «справедливости»

en: Creator
ru-RU: Создатель

en: Correspondent
ru-RU: Корреспондент

en: Consultant
ru-RU: Консультант

en: Costume designer
ru-RU: Художник-костюмер

en: Contributor
ru-RU: Другой автор

en: Contestee-appellee
ru-RU: Противная сторона, отстаивающая свое исковое требование, постановление, решение и т. п., против которых ответчиком выдвинуты возражения в суде и против которой подана апелляционная жалоба в апелляционном процессе

en: Contractor
ru-RU: Подрядчик

en: Contestee
ru-RU: Противная сторона, отстаивающая свое исковое требование, постановление, решение и т. п., против которых ответчиком выдвинуты возражения в суде

en: Contestee-appellant
ru-RU: Противная сторона, отстаивающая свое исковое требование, постановление, решение и т. п., против которых ответчиком выдвинуты возражения в суде, и подавшая апелляционную жалобу

en: Curator
ru-RU: Куратор

en: Distribution place
ru-RU: Дистрибьютор

en: Defendant
ru-RU: Ответчик

en: Defendant-appellee
ru-RU: Ответчик, против которого подана апелляционная жалоба

en: Defendant-appellant
ru-RU: Ответчик, подавший апелляционную жалобу

en: Delineator
ru-RU: Чертёжник

en: Depicted
ru-RU: Предмет изображения

en: Depositor
ru-RU: Депозитор

en: Draftsman
ru-RU: Рисовальщик

en: Designer
ru-RU: Оформитель

en: Data contributor
ru-RU: Другой автор данных

en: Data manager
ru-RU: Менеджер данных

en: Electrician
ru-RU: Осветитель

en: Electrotyper
ru-RU: Изготовитель гальваностереотипов

en: Engineer
ru-RU: Инженер

en: Event place
ru-RU: Место мероприятия

en: Facsimilist
ru-RU: Факсимилист

en: Field director
ru-RU: Руководитель полевых работ

en: First party
ru-RU: Первичный правообладатель

en: Geographic information specialist
ru-RU: Специалист по географической информации

en: Host
ru-RU: Хост

en: Inventor
ru-RU: Изобретатель

en: Instrumentalist
ru-RU: Инструменталист

en: Laboratory
ru-RU: Лаборатория

en: Laboratory director
ru-RU: Директор лаборатории

en: Lead
ru-RU: Руководитель

en: Libelee-appellee
ru-RU: Ответчик в морском и церковном судопроизводстве, против которого подана апелляционная жалоба в апелляционном процессе

en: Libelee
ru-RU: Ответчик в морском и церковном судопроизводстве

en: Lender
ru-RU: Дающий книгу в долг

en: Libelee-appellant
ru-RU: Ответчик в морском и церковном судопроизводстве, подавший апелляционную жалобу

en: Lighting designer
ru-RU: Художник по свету

en: Libelant-appellee
ru-RU: Истец в морском и церковном судопроизводстве, против которого подана апелляционная жалоба

en: Libelant
ru-RU: Истец в морском и церковном судопроизводстве

en: Libelant-appellant
ru-RU: Истец в морском и церковном судопроизводстве, подавший апелляционную жалобу

en: Landscape architect
ru-RU: Ландшафтный архитектор

en: Music copyist
ru-RU: Переписчик нот, копировщик нот

en: Manufacture place
ru-RU: Место производства

en: Manufacturer
ru-RU: Производитель

en: Metadata contact
ru-RU: Ответственный за метаданные

en: Moderator
ru-RU: Ведущий, радиоведущий, телеведущий

en: Marbler
ru-RU: Мраморщик

en: Markup editor
ru-RU: Редактор файлов гипертекстовой разметки

en: Musical director
ru-RU: Музыкальный директор, музыкальный руководитель

en: Owner
ru-RU: Владелец

en: Patron
ru-RU: Посетитель

en: Project director
ru-RU: Руководитель проекта

en: Proofreader
ru-RU: Корректор печатного текста

en: Platemaker
ru-RU: Изготовитель печатных форм

en: Permitting agency
ru-RU: Разрешающий орган

en: Production manager
ru-RU: Руководитель производства

en: Process contact
ru-RU: Связь с процессом

en: Production personnel
ru-RU: Производственный персонал

en: Programmer
ru-RU: Программист

en: Printmaker
ru-RU: Гравировщик

en: Production place
ru-RU: Место производства

en: Provider
ru-RU: Поставщик

en: Plaintiff
ru-RU: Истец

en: Patent holder
ru-RU: Патентовладелец, владелец патента, патентодержатель, патентообладатель

en: Plaintiff-appellant
ru-RU: Истец, подавший апелляционную жалобу

en: Publication place
ru-RU: Место публикации

en: Renderer
ru-RU: Создатель эскизов

en: Researcher
ru-RU: Исследователь

en: Repository
ru-RU: Репозитарий, депозитарий, хранилище

en: Reporter
ru-RU: Репортёр

en: Responsible party
ru-RU: Юридически ответственная сторона

en: Respondent-appellee
ru-RU: Ответчик по делу, рассмотренному на основе права «справедливости», против которого подана апелляционная жалоба в апелляционном процессе

en: Restager
ru-RU: Постановщик

en: Respondent
ru-RU: Ответчик по делу, рассматриваемому на основе права «справедливости»

en: Respondent-appellant
ru-RU: Ответчик по делу, рассмотренному на основе права «справедливости», подавший апелляционную жалобу

en: Sound designer
ru-RU: Художник по звуку, дизайнер по звуку, звукодизайнер

en: Supporting host
ru-RU: Хост поддержки

en: Speaker
ru-RU: Диктор

en: Second party
ru-RU: Сторона-правопреемник, правопреемник

en: Surveyor
ru-RU: Землемер

en: Set designer
ru-RU: Художник-декоратор

en: Storyteller
ru-RU: Рассказчик, сказитель, сказочник

en: Stage manager
ru-RU: Режиссер

en: Stereotyper
ru-RU: Изготовитель стереотипов

en: Technical director
ru-RU: Технический директор

en: Teacher
ru-RU: Преподаватель

en: Transcriber
ru-RU: Переписчик

en: University place
ru-RU: Расположение университета

en: Videographer
ru-RU: Оператор-видеопостановщик

en: Woodcutter
ru-RU: Гравёр по дереву в технике обрезной ксилографии

en: Witness
ru-RU: Заверитель

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
ru-RU: Список кодов MARC для соотношений http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
ru-RU: Некоторые основные валюты, в которых доллар США используется по умолчанию для модуля ACQ

en: Show barcode on the summary screen items listings
ru-RU: Показывать штрих-код в сводных списках экземпляров

en: Useful patron attribute types:
ru-RU: Виды атрибутов посетителей:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
ru-RU: * SHOW_BCODE - Показывать штрих-код в списках экземпляров экрана сводки читателей

en: Student
ru-RU: Студент

en: Home Bound
ru-RU: Домой

en: Kid
ru-RU: Ребенок

en: Juvenile
ru-RU: для юношества

en: Young Adult
ru-RU: Для детей старшего школьного возраста, юношества (14-20 лет)

en: Board
ru-RU: Правление

en: Inter-Library Loan
ru-RU: Межбиблиотечный абонемент

en: School
ru-RU: Школьникам

en: Library
ru-RU: Библиотека

en: Staff
ru-RU: Работник библиотеки

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
ru-RU: Примеры типов и категорий читателей. Типы в настоящее время жестко запрограммированы, но вы можете управлять типами после установки из модуля администрирования.

en: Adult patron - default patron type
ru-RU: Взрослый читатель - тип читателя по умолчанию

en:                 PT  - Patron
ru-RU:                 PT  - Читатель

en:                 ST  - Student
ru-RU:                 ST  - Студент

en:                 BH  - Homebound
ru-RU:                 МБА - Домашний

en: Child - patron with a guarantor
ru-RU: Ребенок - читатель с поручителем

en:                 K   - Kid
ru-RU:                 K   - Младший

en:                 J   - Juvenile
ru-RU:                 J   - Несовершеннолетний

en:                 YA  - Young Adult
ru-RU:                 YA  - Молодежь

en: Organization - patron is an institution, not a person
ru-RU: Организация - читатель - это учреждение, а не человек

en:                 ILL - Inter-library Loan
ru-RU:                 МБА - Межбиблиотечный абонемент

en:                 SC  - School
ru-RU:                 SC  - Школа

en:                 L   - Library
ru-RU:                 L   - Библиотека

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
ru-RU: Профессионал – член организации (организация является поручителем)

en:                 T   - Teacher
ru-RU:                 T   - Учитель

en:                 S   - Staff
ru-RU:                 S   - Сотрудник библиотеки

en:                 B   - Board
ru-RU:                 B   - Правление

en: Label Test
ru-RU: Тест наклейки

en: DEFAULT
ru-RU: ПО УМОЛЧАНИЮ

en: Test Layout
ru-RU: Тестовый макет

en:   %sBranch: &lt;branchcode&gt;%s
ru-RU:   %sВетка: &lt;branchcode&gt;%s

en:   %sExpires: August 31, 2010%s
ru-RU:   %sИстекает: 31 августа 2010%s

en: 3 columns, 10 rows of labels
ru-RU: 3 столбца, 10 рядов наклеек

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
ru-RU: Наклейка на корешок 1" X 1,5" | Установка до четырех строк текста

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
ru-RU: Наклейка на корешок 1" X 1,5" | Установка для пяти строк текста

en: Default description
ru-RU: Описание по умолчанию

en: A template for home brewed patron card forms
ru-RU: Шаблон для домашних форм читательский билетов

en: Sample label and patron card data
ru-RU: Образец наклеек и данных читательского билета

en: Library Laser
ru-RU: Библиотечный лазер

en: Test Printer 01
ru-RU: Тестовый принтер 01

en: A set of default item types.
ru-RU: Набор классов экземпляров по умолчанию.

en: Books
ru-RU: Книги

en: Mixed Materials
ru-RU: Разнотипные материалы

en: Computer Files
ru-RU: Компьютерные файлы

en: Maps
ru-RU: Карты

en: Visual Materials
ru-RU: Визуальные материалы

en: Music
ru-RU: Музыка

en: Continuing Resources
ru-RU: Продолжающиеся ресурсы

en: Sample libraries.
ru-RU: Примеры библиотек.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
ru-RU: Примеры выходных дней: воскресенье, Рождество, Новый год

en: Sundays
ru-RU: По воскресеньям

en: New Year's Day
ru-RU: День Нового года

en: Christmas
ru-RU: Рождество

en: Welcome to Koha
ru-RU: Добро пожаловать

en: What's Next?
ru-RU: Что дальше?

en: Catalog concern help text
ru-RU: Текст справки по проблеме с каталогом

en: Catalog concern template text
ru-RU: Текст шаблона о проблеме с каталогом

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
ru-RU: Добро пожаловать в Koha. Koha - это полнофункциональная система библиотечная система с открытым исходным кодом. Первоначально разработанная в Новой Зеландии компанией Katipo Communications Ltd и впервые развернутая в январе 2000 года для Horowhenua Library Trust, Koha в настоящее время обслуживается командой поставщиков программного обеспечения и специалистами по библиотечным технологиям со всего мира.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
ru-RU: Теперь, когда вы установили Koha, что дальше? Вот несколько предложений:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
ru-RU: %s%sЧитайте документацию Koha%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
ru-RU: %s%sЧитайте или напишите в Koha Wiki%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
ru-RU: %s%sЧитайте и принимайте участие в обсуждениях%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
ru-RU: %s%sСообщать об ошибках Koha%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
ru-RU: %s%sОбновляйте Koha, используя Git (система управления версиями)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
ru-RU: %s%sОбщайтесь с пользователями и разработчиками Koha%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
ru-RU: Пожалуйста, четко опишите вашу проблему, и библиотека постарается решить ее как можно быстрее

en: **Describe the concern**
ru-RU: **Опишите проблему**

en: A clear and concise description of what the concern is.
ru-RU: Четкое и лаконичное описание того, в чем заключается проблема.

en: **To reproduce**
ru-RU: **Воспроизводить**

en: Steps to reproduce the behavior:
ru-RU: Шаги для воспроизведения поведения:

en: 1. Go to '...'
ru-RU: 1. Перейти к '...'

en: 2. Click on '....'
ru-RU: 2. Нажмите '....'

en: 3. Scroll down to '....'
ru-RU: 3. Прокрутите вниз до '....'

en: 4. See error
ru-RU: 4. Смотрите сообщение об ошибке

en: **Expected behavior**
ru-RU: **Ожидаемое поведение**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
ru-RU: Четкое и лаконичное описание того, что вы ожидали увидеть.

en: Sample news items
ru-RU: Примеры новостных материалов

en: Sample patrons
ru-RU: Образцы читателей

en: Sample quotes
ru-RU: Образцы цитат

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
ru-RU: Если злишься, сосчитай до десяти, прежде чем заговорить; если в гневе, - до ста.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
ru-RU: Четыреста семь лет назад наши отцы создали на этом континенте новую нацию, зачатую в духе свободы и приверженную идее, что все люди созданы равными.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
ru-RU: Милосердие приносит более богатые плоды, чем строгое правосудие.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
ru-RU: Я чувствую себя некомпетентным для выполнения обязанностей... которые так неожиданно на меня возложили.

en: He serves his party best who serves his country best.
ru-RU: Тот лучше всего служит своей партии, кто лучше всего служит своей стране.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
ru-RU: Ни один президент никогда не получал столько удовольствия, как я?

en: Speak softly and carry a big stick.
ru-RU: Говори тихо и носи с собой большую дубинку.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
ru-RU: Я пришел к выводу, что основная задача президента — увеличить выручку от выставок и ярмарок и привлечь в город туристов.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
ru-RU: Если вы ничего не скажете, вас не попросят это повторить.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
ru-RU: Если бы мы только сидели и молчали, то большая часть всех наших бед в этой жизни исчезли.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
ru-RU: Позвольте мне заявить о своем твердом убеждении, что единственное, чего нам следует бояться, — это самого страха.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
ru-RU: Тому, кто не выносит жара, на кухне делать нечего.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
ru-RU: Атомная бомба не была великим решением. Это было просто еще одно мощное оружие в арсенале праведности.

en: The buck stops here.
ru-RU: На этом деньги заканчиваются.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
ru-RU: История ненадолго поручает заботу о свободе слабым и робким.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
ru-RU: Мои сограждане-американцы, не спрашивайте, что ваша страна может сделать для вас; спросите, что вы можете сделать для своей страны.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
ru-RU: Я не считаю неуместным представиться этой аудитории. Я человек, который сопровождал Жаклин Кеннеди в Париж, и мне это понравилось.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
ru-RU: Великое общество — это место, где каждый ребенок может найти знания, которые обогатят его разум и раскроют его таланты. Это место, где человеческий город служит не только потребностям тела и потребностям торговли, но и стремлению к красоте и жажде общения. Это место, где люди больше озабочены качеством своих целей, чем количеством своих товаров.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
ru-RU: Люди должны знать, является ли их президент мошенником. Так вот, я не мошенник.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
ru-RU: Когда президент делает что-то, значит это законно.

en: Our Long national nightmare is over.
ru-RU: Наш долгий национальный кошмар закончился.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
ru-RU: Наша конституция работает. Наша великая республика — это правительство законов, а не людей.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
ru-RU: Сильная нация, как и сильный человек, может позволить себе быть мягким, твердым, вдумчивым и сдержанным. Оно может позволить себе протянуть руку помощи другим. Слабая нация, как и слабый человек, склонна к бахвальству, хвастовству, опрометчивости и другим признакаи незащищенности.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
ru-RU: У меня нет намерений покончить с правительством. Скорее, заставить его работать – работать с нами, а не над нами; стойте рядом с нами, а не катайтесь на нашей спине. Правительство может и должно предоставлять возможности, а не подавлять их; способствовать продуктивности, а не подавлять ее. Целью нынешней администрации будет здоровая, энергичная, растущая экономика.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
ru-RU: Каждое поколение идет дальше предыдущего, потому что оно стоит на плечах этого поколения. У вас будут возможности, превосходящие все, что мы когда-либо знали.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
ru-RU: Если Америка проявит слабость и неуверенность, мир будет дрейфовать в сторону трагедии. Это произойдет не в мои часы.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
ru-RU: Каждая нация в каждом регионе теперь должна принять решение. Либо ты с нами, либо ты с террористами.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
ru-RU: Девушки способны на все, на что способны мужчины. Иногда у них больше воображения, чем у мужчин.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
ru-RU: Я действительно думаю, что чемпиона определяют не его победы, а то, как он может восстановиться после поражения.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
ru-RU: В конце концов, мы можем вынести гораздо больше, чем мы представляем.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
ru-RU: Не бойтесь совершенства; его никогда не достигнуть.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
ru-RU: Нельзя пожать друг другу руки со сжатыми кулаками.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
ru-RU: Если вам что-то не нравится, измените это. Если вы не можете это изменить, измените свое отношение.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
ru-RU: Я согласна жить в мире мужчин до тех пор, пока я могу себе позволить быть там женщиной.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
ru-RU: Моя миссия в жизни — не просто выжить, но и процветать, и делать это с долей страсти, сострадания, юмора и стиля.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
ru-RU: Я благодарен за свои страдания, именно благодаря им я стал сильнее.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
ru-RU: Мне потребовалось довольно много времени, чтобы развить голос, и теперь, когда он у меня есть, я не собираюсь молчать.

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
ru-RU: Каждый из нас способен быть угнетателем. Я хочу призвать каждого из нас задуматься о том, как мы можем быть угнетателями и как мы можем стать освободителями для себя и друг для друга.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
ru-RU: Разрешить доступ к следующим серверам для поиска и загрузки информации о записях:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
ru-RU: НАИМЕНОВАНИЯ БИБЛИОТЕКИ КОНГРЕССА (авторитетные записи)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
ru-RU: ТЕМАТИКИ БИБЛИОТЕКИ КОНГРЕССА (авторитетные записи)

en: COLUMBIA UNIVERSITY
ru-RU: КОЛУМБИЙСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ

en: LIBRARY OF CONGRESS
ru-RU: БИБЛИОТЕКА КОНГРЕССА

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
ru-RU: НАИМЕНОВАНИЯ БИБЛИОТЕКИ КОНГРЕССА

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
ru-RU: ТЕМАТИКИ БИБЛИОТЕКИ КОНГРЕССА

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
ru-RU: SRU БИБЛИОТЕКИ КОНГРЕССА

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
ru-RU: НАЦИОНАЛЬНАЯ БИБЛИОТЕКА ФРАНЦИИ
