Koha 23.11.08.001 - en to ru-RU translation catalogue (1311 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
ru-RU: Ошибка: не удалось получить информацию о доступности этого идентификатора (ID)

en: unknown
ru-RU: неизвестно

en: Not for loan
ru-RU: Не для выдачи

en: not available
ru-RU: не доступно

en: Checked out
ru-RU: Выдано

en: Item lost
ru-RU: Экземпляр утерян

en: Item withdrawn
ru-RU: Экземпляр изъят

en: Item damaged
ru-RU: Экземпляр поврежден

en: available
ru-RU: доступно

en: alto
ru-RU: альт

en: baritone
ru-RU: баритон

en: bass
ru-RU: бас

en: child alto
ru-RU: альт детский

en: child soprano
ru-RU: сопрано детское

en: countertenor
ru-RU: контртенор

en: child voice
ru-RU: голос детский

en: man's voice
ru-RU: голос мужской

en: mezzo-soprano
ru-RU: меццосопрано

en: reciting child's voice
ru-RU: голос – декламация – детский

en: reciting voice
ru-RU: голос – декламация

en: reciting man's voice
ru-RU: голос – декламация – мужской

en: reciting woman's voice
ru-RU: голос – декламация – женский

en: soprano
ru-RU: сопрано

en: tenor
ru-RU: тенор

en: voice - unspecified
ru-RU: голос - не определено

en: woman's voice
ru-RU: голос – женский

en: voice - other
ru-RU: голос - другой

en: bassoon
ru-RU: фагот

en: basset-horn
ru-RU: басетгорн

en: bagpipe
ru-RU: волынка

en: clarinet
ru-RU: кларнет

en: cromorne
ru-RU: крумгорн

en: double bassoon
ru-RU: контрафагот

en: didjeridu
ru-RU: диджериду

en: dulcian
ru-RU: дульциан

en: dvojnice
ru-RU: двойнице

en: english horn
ru-RU: английский рожок

en: flageolet
ru-RU: флажолет

en: fife
ru-RU: файф, дудка

en: flute
ru-RU: флейта

en: tabor pipe
ru-RU: флейта-свисток (одноручная)

en: gemshorn
ru-RU: гемсхорн

en: hornpipe
ru-RU: пибгорн

en: mouth organ
ru-RU: губная гармоника

en: musette
ru-RU: мюзет

en: ney
ru-RU: най

en: oboe d'amore
ru-RU: гобой д’амур

en: oboe
ru-RU: гобой

en: oboe da caccia
ru-RU: гобой да качча

en: piccolo
ru-RU: пикколо

en: pommer
ru-RU: поммер, бомбарда

en: panpipes
ru-RU: флейта Пана

en: racket
ru-RU: ранкет

en: recorder
ru-RU: блокфлейта

en: rothophone
ru-RU: ротофон

en: saxophone
ru-RU: саксофон

en: shakuhachi
ru-RU: сякухати

en: zurna
ru-RU: зурна

en: sarrusophone
ru-RU: сарюсофон

en: sordun
ru-RU: сордун

en: woodwind - unspecified
ru-RU: деревянные духовые - не определено

en: vox humana
ru-RU: vox humana («человеческий голос»)

en: woodwind - other
ru-RU: деревянные духовые - другие

en: alphorn
ru-RU: альпгорн, альпийский рожок

en: bombardon
ru-RU: бомбардон

en: bersag horn
ru-RU: фанфара

en: bugle
ru-RU: бугль

en: carnyx
ru-RU: карникс

en: cow horn
ru-RU: пастуший рожок

en: clarion
ru-RU: кларион

en: cornet
ru-RU: корнет-а-пистон

en: cornett
ru-RU: корнет

en: duplex
ru-RU: тромпа

en: euphonium
ru-RU: эуфониум

en: hunting horn
ru-RU: охотничий рожок

en: horn
ru-RU: валторна

en: herald's trumpet
ru-RU: труба глашатая

en: keyed bugle
ru-RU: бугль с клапанным механизмом

en: oliphant
ru-RU: олифант

en: ophicleide
ru-RU: офиклеид

en: post horn
ru-RU: почтовый рожок

en: russian horn
ru-RU: русский рожок

en: serpent
ru-RU: серпент

en: shofar
ru-RU: шофар, бараний рог

en: trombone
ru-RU: тромбон

en: trumpet
ru-RU: труба

en: tuba
ru-RU: туба

en: brass - unspecified
ru-RU: духовые инструменты, медные - не определено

en: valved bugle
ru-RU: бюгельгорн

en: wagner tuba
ru-RU: вагнеровская туба

en: brass - other
ru-RU: духовые инструменты, медные - другие

en: arpeggione
ru-RU: арпеджионе, гитара-виолончель

en: baryton
ru-RU: баритон

en: bassett
ru-RU: бассетт

en: bumbass
ru-RU: струнный бас

en: crwth
ru-RU: крота

en: double bass
ru-RU: контрабас

en: five-string double bass
ru-RU: пятиструнный контрабас

en: fiddle, viol (family)
ru-RU: фидель, виола (семейство инструментов)

en: lira da braccio
ru-RU: смычковая лира

en: lirone
ru-RU: лироне

en: keyed fiddle
ru-RU: клавишный фидель, скрипка с клавишами

en: octobass
ru-RU: октобас

en: kit
ru-RU: кит (карманная скрипка)

en: psalmodicon
ru-RU: псалмодикон

en: rebec
ru-RU: ребек

en: trumpet marine
ru-RU: морская труба

en: strings, bowed - unspecified
ru-RU: струнные инструменты, смычковые - не указано

en: viola
ru-RU: альт

en: cello
ru-RU: виолончель

en: violone
ru-RU: виолоне

en: viol
ru-RU: виола

en: violin
ru-RU: скрипка

en: strings, bowed - other
ru-RU: струнные инструменты, смычковые - другие

en: archlute
ru-RU: арчилюте

en: harp-psaltery
ru-RU: арфа-псалтерий

en: barbitos
ru-RU: барбитон, лира античная

en: biwa
ru-RU: бива

en: banjo
ru-RU: банджо

en: balalaika
ru-RU: балалайка

en: bouzouki
ru-RU: бузуки

en: cittern
ru-RU: цитра

en: citole
ru-RU: цитола

en: cobza
ru-RU: кобза

en: guitar
ru-RU: гитара

en: harp
ru-RU: арфа

en: hawaiian guitar
ru-RU: гавайская гитара

en: Irish harp
ru-RU: Кельтская арфа

en: kithara
ru-RU: кифара

en: kora
ru-RU: кора

en: koto
ru-RU: кото

en: lute (family)
ru-RU: лютня (семейство)

en: lyre-guitar
ru-RU: лира-гитара

en: lute
ru-RU: лютня

en: mandolin
ru-RU: мандолина

en: mandore
ru-RU: мандола

en: pipa
ru-RU: пипа

en: psaltery
ru-RU: псалтерион

en: phorminx
ru-RU: форминкс

en: qānūn
ru-RU: канун

en: shamisen
ru-RU: сямисэн

en: sitār
ru-RU: ситар

en: theorbo
ru-RU: теорба

en: tanbur
ru-RU: танбур

en: oud
ru-RU: уд

en: ukulele
ru-RU: укулеле

en: strings, plucked - unspecified
ru-RU: струнные инструменты, щипковые - не указано

en: zither
ru-RU: цитра

en: strings, plucked - other
ru-RU: струнные инструменты, щипковые - другие

en: accordion
ru-RU: аккордеон

en: celesta
ru-RU: челеста

en: clavichord
ru-RU: клавикорд

en: claviorgan
ru-RU: клавиорган

en: clavicytherium
ru-RU: клавицитериум

en: fortepiano
ru-RU: фортепиано

en: glockenspiel
ru-RU: глокеншпиль

en: harmonium
ru-RU: фисгармония

en: harpsichord
ru-RU: клавесин

en: melopiano
ru-RU: армонипиано

en: organ
ru-RU: орган

en: piano
ru-RU: пианино

en: plucked string keyboard
ru-RU: клавишно-щипковый струнный инструмент

en: regals
ru-RU: регаль

en: sirenion
ru-RU: гармоникорд

en: sostenente piano
ru-RU: клавичембало

en: spinet
ru-RU: спинет

en: keyboard - unspecified
ru-RU: клавишный - не определено

en: virginal
ru-RU: вержинел

en: keyboard - other
ru-RU: клавишный - другой

en: aeolian bells
ru-RU: эоловы колокольчики

en: arabian drum
ru-RU: арабский барабан

en: agogo
ru-RU: агого, бразильские колокольчики

en: anvil
ru-RU: арабский барабан

en: boobams
ru-RU: бубамс

en: bass drum
ru-RU: большой барабан

en: bells
ru-RU: колокольчики

en: bongos
ru-RU: бонго

en: metal bells plate
ru-RU: металлические колокольчики

en: castanets
ru-RU: кастаньеты

en: cabaca
ru-RU: кабака

en: chinese cymbals
ru-RU: китайские цимбалы

en: conga
ru-RU: конга (барабан)

en: chains
ru-RU: цепи

en: dulcimer
ru-RU: кимвал

en: crash cymbal
ru-RU: ударные тарелки

en: crotales
ru-RU: кротали

en: claves
ru-RU: клавес

en: cowbell
ru-RU: кау-белл (коровий колокольчик)

en: cymbal
ru-RU: тарелки

en: drum
ru-RU: барабан

en: drums
ru-RU: барабаны

en: finger cymbals
ru-RU: пальцевые тарелочки

en: friction drum
ru-RU: фрикционный барабан

en: flexatone
ru-RU: флексатон

en: gun
ru-RU: орудие

en: gong
ru-RU: гонг

en: güiro
ru-RU: гуиро

en: hammer
ru-RU: молоточек

en: handbell
ru-RU: колокольчик (ручной)

en: hi-hat
ru-RU: хай-хэт

en: jembe
ru-RU: джембе

en: jingles
ru-RU: бубенчики

en: lithophone
ru-RU: литофон

en: lujon
ru-RU: ло

en: marimba
ru-RU: маримба

en: military drum
ru-RU: малый барабан

en: metallophone
ru-RU: металлофон

en: nail violin
ru-RU: гвоздевая скрипка

en: ratchet
ru-RU: трещотка

en: rain stick
ru-RU: рэйнстик

en: roto-toms
ru-RU: рототом

en: sizzle cymbals
ru-RU: сиззл

en: sound-effect instrument
ru-RU: инструмент звукового эффекта

en: slit-drum
ru-RU: слит-драм

en: sistrum
ru-RU: систрум

en: siren
ru-RU: сирена

en: sandpaper
ru-RU: сэндпэйпер

en: sound sculpture
ru-RU: звуковая скульптура

en: steel drum
ru-RU: стальной барабан

en: switch whip
ru-RU: хлыст

en: tabor
ru-RU: табор

en: turkish crescent
ru-RU: бунчук

en: temple block
ru-RU: темпл-блок

en: tuned gong
ru-RU: гонг

en: timpani
ru-RU: литавры

en: triangle
ru-RU: треугольник

en: thunder machine
ru-RU: ластра

en: tarol
ru-RU: тароль, малый строевой барабан

en: tambourine
ru-RU: тамбурин

en: tom-tom
ru-RU: том-том

en: percussion - unspecified
ru-RU: ударные - не определено

en: vibraphone
ru-RU: вибрафон

en: vibra-slap
ru-RU: вибраслэп

en: whip
ru-RU: бич

en: wind machine
ru-RU: ветряная машина, эолифон

en: woodblocks
ru-RU: деревянные коробочки

en: xylorimba
ru-RU: ксилоримба

en: xylophone
ru-RU: ксилофон

en: percussion - other
ru-RU: ударные - другие

en: computer
ru-RU: компьютер

en: computerized musical station
ru-RU: компьютерная музыкальная студия

en: computerized tape
ru-RU: компьютерная звукозапись

en: digital space device
ru-RU: устройство с цифровым диапазоном

en: electro-acoustic device
ru-RU: электро-акустическое устройство

en: live electronic
ru-RU: компьютерная музыка

en: lyricon
ru-RU: лирикон

en: meta-instrument
ru-RU: мета-инструмент

en: multimedial device
ru-RU: мультимедийное устройство

en: oscillator
ru-RU: осциллятор

en: space device
ru-RU: пространственное устройство

en: synthesizer
ru-RU: синтезатор

en: tape
ru-RU: магнитофон (магнитофонная лента)

en: theremin
ru-RU: терменвокс

en: electronic - non specified
ru-RU: электронный - не определено

en: electronic - other
ru-RU: электронный - другой

en: aeolian harp
ru-RU: эолова арфа

en: barrel organ
ru-RU: шарманка

en: bullroarer
ru-RU: гуделка

en: musical bow
ru-RU: музыкальный лук

en: musical box
ru-RU: музыкальная шкатулка

en: chekker
ru-RU: чекере

en: musical clock
ru-RU: музыкальные часы

en: continuo
ru-RU: континуо

en: glassharmonika
ru-RU: стеклянная гармоника

en: glass trumpet
ru-RU: стеклянная труба

en: harmonica
ru-RU: губная гармоника

en: hurdy-gurdy
ru-RU: лира колесная

en: jew's harp
ru-RU: еврейская лира

en: lamellaphone
ru-RU: ламеллофон

en: monochord
ru-RU: монохорд

en: melodica
ru-RU: мелодика

en: mirliton
ru-RU: мирлитон

en: melodic instrument
ru-RU: [исполняющий мелодию инструмент]

en: musical saw
ru-RU: музыкальная пила

en: ocarina
ru-RU: окарина, корабельная флейта

en: polyphonic instrument
ru-RU: полифонический инструмент

en: player piano
ru-RU: механическое пианино

en: rabāb
ru-RU: рабаб

en: swanee whistle
ru-RU: раздвижной свисток

en: tuning-fork
ru-RU: камертон

en: instrument - non specified
ru-RU: инструмент - не определено

en: instrument or voice - non specified
ru-RU: инструмент или голос - не определено

en: wind instrument
ru-RU: духовой инструмент

en: whistle
ru-RU: свисток

en: other
ru-RU: другой

en: children's choir
ru-RU: детский хор

en: men's choir
ru-RU: мужской хор

en: mixed choir
ru-RU: смешанный хор

en: reciting choir
ru-RU: речитативный хор

en: choir - unspecified
ru-RU: хор - не определено

en: vocal ensemble
ru-RU: вокальный ансамбль

en: women's choir
ru-RU: женский хор

en: choir - other
ru-RU: хор - другой

en: band
ru-RU: оркестр

en: big band
ru-RU: биг-бэнд

en: brass band
ru-RU: духовой оркестр

en: chamber orchestra
ru-RU: камерный оркестр

en: combo
ru-RU: эстрадный ансамбль

en: dance orchestra
ru-RU: танцевальная группа

en: full orchestra
ru-RU: симфонический оркестр

en: gamelan
ru-RU: гамелан

en: instrumental ensemble
ru-RU: инструментальный ансамбль

en: vocal and instrumental ensemble
ru-RU: вокально-инструментальный ансамбль

en: jazz band
ru-RU: джаз-бэнд

en: percussion orchestra
ru-RU: оркестр ударных инструментов

en: ragtime band
ru-RU: рэгтайм-бэнд

en: steel band
ru-RU: шумовой оркестр

en: string orchestra
ru-RU: струнный оркестр

en: orchestra - unspecified
ru-RU: оркестр - не определено

en: wind orchestra
ru-RU: духовой оркестр

en: orchestra - other
ru-RU: оркестр - другой

en: live electronic conductor
ru-RU: руководитель коллектива музыкантов, исполняющих электронную музыку

en: choir conductor, chorus master
ru-RU: дирижер хора, руководитель хора

en: conductor
ru-RU: дирижер

en: light conductor
ru-RU: светорежиссер

en: conductor - other
ru-RU: дирижер - другой

en: acrobat
ru-RU: акробат

en: child actor
ru-RU: актер (ребенок)

en: silent actor
ru-RU: актер немого кино, актер немой сцены

en: actor
ru-RU: актер

en: actress
ru-RU: актриса

en: dancer
ru-RU: балерина, танцор

en: light engineer
ru-RU: светоинженер, инженер по свету

en: sound engineer
ru-RU: звукоинженер, инженер по звуку

en: juggler
ru-RU: жонглер, фокусник

en: mime
ru-RU: мим

en: walk-on part
ru-RU: статист

en: performer - other
ru-RU: исполнитель - другой

[ctx: tessitura]
en: sopranino
ru-RU: сопранино

[ctx: tessitura]
en: soprano
ru-RU: сопрано

[ctx: tessitura]
en: alto
ru-RU: альт

[ctx: tessitura]
en: tenor
ru-RU: тенор

[ctx: tessitura]
en: baritone
ru-RU: баритон

[ctx: tessitura]
en: bass
ru-RU: бас

[ctx: tessitura]
en: contrabass
ru-RU: контрабас

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
ru-RU: низкий басовый

[ctx: tessitura]
en: sopracute
ru-RU: очень высокий

[ctx: tessitura]
en: high
ru-RU: высокий

[ctx: tessitura]
en: medium
ru-RU: средний

[ctx: tessitura]
en: low
ru-RU: низкий

[ctx: tessitura]
en: prepared
ru-RU: подготовленный

[ctx: music]
en: one hand
ru-RU: одна рука

[ctx: music]
en: two players on one instrument
ru-RU: два исполнителя на одном инструменте

[ctx: music]
en: three hands
ru-RU: в три руки

[ctx: music]
en: four hands
ru-RU: в четыре руки

[ctx: music]
en: six hands
ru-RU: шесть рук

[ctx: music]
en: eight hands
ru-RU: восемь рук

[ctx: music]
en: A
ru-RU: Ля (A)

[ctx: music]
en: B flat
ru-RU: Си бемоль (B flat)

[ctx: music]
en: C
ru-RU: До (C)

[ctx: music]
en: D
ru-RU: Ре (D)

[ctx: music]
en: E
ru-RU: Ми (E)

[ctx: music]
en: F
ru-RU: Фа (F)

[ctx: music]
en: G
ru-RU: Соль (G)

[ctx: music]
en: B
ru-RU: Си (B)

[ctx: music]
en: E flat
ru-RU: Ми бемоль (E flat)

[ctx: music]
en: A flat
ru-RU: Ля бемоль (A flat)

[ctx: music]
en: D flat
ru-RU: Ре бемоль (D flat)

[ctx: music]
en: F sharp
ru-RU: Фа диез (F sharp)

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
ru-RU: Нестандартное исполнение на музыкальном инструменте

[ctx: music]
en: non standard string number
ru-RU: нестандартное количество струн

en: electric
ru-RU: электронный, электро-музыкальный

en: electronic
ru-RU: электронный

en: midi
ru-RU: средний

en: amplified
ru-RU: усиленный

en: recorded
ru-RU: записанный

en: antiquity
ru-RU: античный

en: ethnic, traditional
ru-RU: народный, традиционный

en: ad libitum
ru-RU: на усмотрение исполнителя

en: may take place of the preceding code / alternative
ru-RU: может использоваться вместо предшествующего кода / альтернативы

en: used by the same player as the preceding code
ru-RU: используется тем же исполнителем, указанным предшествующим кодом

en: Basket ID (internal)
ru-RU: Номер корзины (внутренний)

en: Biblio number (internal)
ru-RU: Библиономер (внутренний)

en: Fund ID (internal)
ru-RU: Номер денежного фонда (внутренний)

en: Not used (deprecated)
ru-RU: Не используется (устарело)

en: Cancellation reason
ru-RU: Причина отмены

en: Borrower number of creator
ru-RU: Номер читателя

en: Currency
ru-RU: Денежная единица

en: Cancellation date
ru-RU: Дата отмены

en: Date received
ru-RU: Дата получения

en: Discount
ru-RU: Скидка

en: Budgeted cost, tax excl.
ru-RU: Бюджетная стоимость без налога.

en: Budgeted cost, tax incl.
ru-RU: Бюджетная стоимость с налогом.

en: Budgeted cost
ru-RU: Бюджетная стоимость

en: Creation date
ru-RU: Дата создания

en: Estimated delivery date
ru-RU: Ориентировочная дата доставки

en: Invoice ID (internal)
ru-RU: Номер счета-фактуры (внутренний)

en: Line item ID (EDIFACT)
ru-RU: Номер позиции (EDIFACT)

en: Vendor price
ru-RU: Цена поставщика

en: Internal note
ru-RU: Внутреннее примечание

en: Vendor note
ru-RU: Примечание касательно поставщика

en: Order number
ru-RU: Номер заказа

en: Order status
ru-RU: Статус заказа

en: Parent order number (internal)
ru-RU: Номер родительского заказа (внутренний)

en: Quantity
ru-RU: Количество

en: Quantity received
ru-RU: Полученное количество

en: Replacement price
ru-RU: Цена для замены

en: Retail price, tax excl.
ru-RU: Розничная цена без налога.

en: Retail price, tax incl.
ru-RU: Розничная цена с налогом.

en: Retail price
ru-RU: Розничная цена

en: Not used
ru-RU: Не используется

en: Statistic 1
ru-RU: Статистика 1

en: Statistic 2
ru-RU: Статистика 2

en: Subscription ID (internal)
ru-RU: Номер подписки (внутренний)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
ru-RU: Номер поставщика (EDIFACT)

en: Vendor reference qualifier (EDIFACT)
ru-RU: Ссылочный классификатор поставщика (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
ru-RU: Отчет поставщика (EDIFACT)

en: Tax rate backup (deprecated)
ru-RU: Резервная копия налоговой ставки (устаревший)

en: Tax rate on order
ru-RU: Налоговая ставка по заказу

en: Tax rate on receive
ru-RU: налоговая ставка на получение

en: Tax value backup (deprecated)
ru-RU: Резервное копия суммы налога (устаревший)

en: Tax amount on order
ru-RU: Сумма налога по заказу

en: Tax amount on receive
ru-RU: Сумма налога при получении

en: Timestamp
ru-RU: Отметка времени

en: Uncertain price
ru-RU: Неопределенная цена

en: Actual cost, tax excl.
ru-RU: Фактическая стоимость без налога.

en: Actual cost, tax incl.
ru-RU: Фактическая стоимость с налогом.

en: Actual cost
ru-RU: Фактическая стоимость

en: Address
ru-RU: Адрес

en: Address 2
ru-RU: Адрес 2

en: Alternate contact: Address
ru-RU: Дополнительные контакты: Адрес

en: Alternate contact: Address 2
ru-RU: Дополнительные контакты: Адрес 2

en: Alternate contact: City
ru-RU: Дополнительные контакты: Населенный пункт

en: Alternate contact: Country
ru-RU: Дополнительные контакты: Страна

en: Alternate contact: First name
ru-RU: Дополнительные контакты: Имя

en: Alternate contact: Phone
ru-RU: Дополнительные контакты: Телефон

en: Alternate contact: State
ru-RU: Дополнительные контакты: Область/край/регион

en: Alternate contact: Surname
ru-RU: Дополнительные контакты: Фамилия

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
ru-RU: Дополнительные контакты: Почтовый индекс

en: Data anonymization flag
ru-RU: Анонимизация данных

en: Authentication method
ru-RU: Метод проверки подлинности

en: Allow auto-renewals
ru-RU: Разрешить автоматическое продление

en: Alternate address: Address
ru-RU: Дополнительный адрес: Адрес

en: Alternate address: Address 2
ru-RU: Дополнительный адрес: Адрес 2

en: Alternate address: City
ru-RU: Дополнительный адрес: Населенный пункт

en: Alternate address: Country
ru-RU: Дополнительный адрес: Страна

en: Alternate address: Email
ru-RU: Дополнительный адрес: E-mail

en: Alternate address: Phone
ru-RU: Дополнительный адрес: Телефон

en: Alternate address: State
ru-RU: Дополнительный адрес: Область/край/регион

en: Alternate address: Street number
ru-RU: Дополнительный адрес: Улица

en: Alternate address: Street type
ru-RU: Дополнительный адрес: Тип улицы

en: Alternate address: ZIP/Postal code
ru-RU: Дополнительный адрес: Почтовый индекс

en: Circulation note
ru-RU: Примечание для книговыдачи

en: Borrower number
ru-RU: Номер абонента библиотеки

en: Home library
ru-RU: Домашняя библиотека

en: Card number
ru-RU: Номер читательского билета

en: Patron category
ru-RU: Категория посетителя

en: Check for previous checkouts
ru-RU: Проверить предыдущие выдачи

en: City
ru-RU: Населённый пункт

en: Alternate contact: Note
ru-RU: Дополнительные контакты: Примечание

en: Alternate contact: Title
ru-RU: Дополнительные контакты: Заглавие

en: Country
ru-RU: Страна

en: Account renewal date
ru-RU: Дата продления учетной записи

en: Registration date
ru-RU: Дата регистрации

en: Expiry date
ru-RU: Дата истечения срока

en: Date of birth
ru-RU: Дата рождения

en: Restricted [until] flag
ru-RU: Ограничено [until] flag

en: Comment
ru-RU: Комментарий

en: Primary email
ru-RU: Основной e-mail

en: Secondary email
ru-RU: Дополнительный e-mail

en: Fax
ru-RU: Факс

en: First name
ru-RU: Имя

en: System permissions
ru-RU: Системные разрешения

en: Gone no address flag
ru-RU: Флаг Адрес не указан

en: Initials
ru-RU: Инициалы

en: Preferred language for notices
ru-RU: Предпочтительный язык для уведомлений

en: Last activity date
ru-RU: Последняя дата активности

en: Number of failed login attempts
ru-RU: Количество неудачных попыток входа

en: Lost card flag
ru-RU: Утерянный билет

en: Middle name
ru-RU: Отчество

en: Other phone
ru-RU: Другой телефон

en: OPAC note
ru-RU: Сообщение для электронного каталога

en: Other name
ru-RU: Другое имя

en: Overdrive auth token
ru-RU: Токен авторизации Overdrive

en: Password expiration date
ru-RU: Дата истечения срока действия пароля

en: Password
ru-RU: Пароль

en: Primary phone
ru-RU: Основной телефон

en: Secondary phone
ru-RU: Дополнительный телефон

en: Primary contact method
ru-RU: Основной способ связи

en: Show checkouts to guarantor
ru-RU: Показывать книговыдачи поручителю

en: Show fines to guarantor
ru-RU: Показывать штрафы поручителю

en: Privacy settings
ru-RU: Настройки конфиденциальности

en: Pronouns
ru-RU: Местоимения

en: Protected
ru-RU: Защищенный

en: Relationship
ru-RU: Родство

en: Secret (2FA)
ru-RU: Секрет (двухфакторная аутентификация)

en: Gender
ru-RU: Пол

en: SMS provider ID (internal)
ru-RU: Номер SMS-провайдера (внутренний)

en: Mobile phone number
ru-RU: Номер мобильного телефона

en: Sort 1
ru-RU: Примечание 1

en: Sort 2
ru-RU: Примечание 2

en: State
ru-RU: Область/штат/провинция

en: Street number
ru-RU: Улица

en: Street type
ru-RU: Тип улицы

en: Surname
ru-RU: Фамилия

en: Salutation
ru-RU: Приветствие

en: Last update date
ru-RU: Последняя дата обновления

en: Username
ru-RU: Имя пользователя

en: ZIP/Postal code
ru-RU: Почтовый индекс

en: Barcode
ru-RU: Штрих-код

en: Biblio item number (internal)
ru-RU: Библиографический номер экземпляра (внутренний)

en: Bookable
ru-RU: Доступно для бронирования

en: Source of acquisition
ru-RU: Источник комплектования

en: Collection
ru-RU: Собрание

en: Koha normalized classification for sorting
ru-RU: Нормализованная классификация Koha для сортировки

en: Source of classification or shelving scheme
ru-RU: Источник классификации или схема размещения на полках

en: Coded location qualifier
ru-RU: Квалификатор кодированного местоположения

en: Copy number
ru-RU: Номер копии

en: Damaged status
ru-RU: Статус повреждения

en: Damaged on
ru-RU: Поврежден на

en: Date acquired
ru-RU: Дата приобретения

en: Date last checked out
ru-RU: Дата последней книговыдачи

en: Date last seen
ru-RU: Дата когда последний раз просмотренно

en: Deleted on
ru-RU: Удалено на

en: Serial enumeraton/chronology
ru-RU: Нумерация сериальных изданий / хронология

en: Exclude from local holds priority
ru-RU: Исключить из приоритета локальных резервирований

en: Current library
ru-RU: Текущая библиотека

en: Permanent library
ru-RU: Постоянная библиотека

en: Total checkouts
ru-RU: Выдач всего

en: Call number
ru-RU: Шифр хранения

en: Lost status
ru-RU: Статус утери

en: Lost on
ru-RU: Утеряно на

en: Public note
ru-RU: Общедоступное примечание

en: Koha item number (autogenerated)
ru-RU: Номер экземпляра в Koha (автоматически генерируемый)

en: Koha item type
ru-RU: Тип экземпляра Koha

en: Total local uses
ru-RU: Всего ипсользований по месту

en: Shelving location
ru-RU: Местохранения

en: Materials specified
ru-RU: Указание материалов

en: Additional subfields (XML)
ru-RU: Дополнительные подполя (XML)

en: New status
ru-RU: Новый статус

en: Due date
ru-RU: Ожидается на дату

en: Permanent shelving location
ru-RU: Постоянное полочное местоположение

en: Price
ru-RU: Цена

en: Total renewals
ru-RU: Всего продлений

en: Price effective from
ru-RU: Цена действует от

en: Total holds
ru-RU: Всего резервирований

en: Use restrictions
ru-RU: Использовать ограничения

en: Shelving control number
ru-RU: Полочный контрольный номер

en: Inventory number
ru-RU: Инвентарный номер

en: Modification date
ru-RU: Дата изменения

en: Uniform Resource Identifier
ru-RU: Единый идентификатор ресурса

en: Withdrawn status
ru-RU: Статус изъятия

en: Withdrawn on
ru-RU: Изъят на

en: Abstract
ru-RU: Аннотация

en: Author
ru-RU: Автор

en: Copyright date
ru-RU: Дата авторского права

en: Framework code
ru-RU: Код структуры

en: Medium
ru-RU: Средний

en: Notes
ru-RU: Примечания

en: Name of part/section of a work
ru-RU: Наименование части/раздела работы

en: Number of part/section of a work
ru-RU: Количество частей/разделов работы

en: Is a serial?
ru-RU: Продолжающееся издание?

en: Series title
ru-RU: Заглавие серии

en: Remainder of title
ru-RU: Остаток заглавия

en: Title
ru-RU: Заглавие

en: Uniform title
ru-RU: Обозначение вида документа

en: Age restriction
ru-RU: Ограничение по возрасту

en: Classification part
ru-RU: Классификационная часть

en: Item part
ru-RU: Часть экземпляра

en: Call number suffix
ru-RU: Индекс расстановочного шифра

en: Series statement
ru-RU: Ведомость серии

en: Series ISSN
ru-RU: ISSN серии

en: Series volume
ru-RU: Том серии

en: Edition responsibility
ru-RU: Ответственность за издание

en: Edition statement
ru-RU: Ведомость издания

en: Other physical details
ru-RU: Другие физические детали

en: Biblio-level item type
ru-RU: Класс экземпляра на уровне библиотеки

en: LCCN
ru-RU: LCCN (ш.х.БК)

en: Number
ru-RU: Номер

en: Number of pages
ru-RU: Количество страниц

en: Place of publication
ru-RU: Место публикации

en: Publication date
ru-RU: Дата публикации

en: Publisher
ru-RU: Издатель

en: Size
ru-RU: Размер

en: Koha issues (borrowed), all copies
ru-RU: Выпуски Koha (заимствованные), все копии

en: Volume number
ru-RU: Номер тома

en: Volume date
ru-RU: Дата выпуска тома

en: Volume information
ru-RU: Информация о томе

en: Library
ru-RU: Библиотека

en: Statistics date and time
ru-RU: Дата и время статистики

en: Item number
ru-RU: Номер экземпляра

en: SIP mode
ru-RU: Режим SIP

en: Value
ru-RU: Значение

en: End date
ru-RU: Конечная дата

en: Location
ru-RU: Расположение

en: Periodicity
ru-RU: Периодичность

en: Start date
ru-RU: Дата начала

en: Collection title
ru-RU: Название коллекции

en: Note
ru-RU: Заметка

en: Patron reason
ru-RU: Причина

en: Search also for narrower subjects
ru-RU: Искать также более узкие темы

en: Search also for broader subjects
ru-RU: Искать также более широкие темы

en: Search also for related subjects
ru-RU: Искать также по смежным темам

en: Default
ru-RU: По умолчанию

en: vocal a cappella music
ru-RU: вокальное произведение без инструментального сопровождения (а капелла)

en: instrumental music
ru-RU: инструментальная музыка

en: vocal and instrumental music
ru-RU: вокально-инструментальная музыка

en: electroacoustic music
ru-RU: электроакустическая музыка

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
ru-RU: сочетание средств исполнения (электроакустическая музыка в сочетании с другими средствами)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
ru-RU: не определено, варьируется (например, вокальная или инструментальная музыка эпохи Возрождения)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
ru-RU: другое (например, использование обычных предметов и естественные звуки)

en: Voices
ru-RU: Голоса

en: Woodwinds
ru-RU: Духовые инструменты, деревянные

en: Brass instruments
ru-RU: духовые инструменты, медные

en: Strings, bowed
ru-RU: Струнные инструменты, смычковые

en: Strings, plucked
ru-RU: Струнные инструменты, щипковые

en: Keyboard
ru-RU: Клавишный

en: Percussion
ru-RU: ударные

en: Electric / electronic instruments and devices
ru-RU: Электрические / электронные инструменты и устройства

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
ru-RU: инструменты - различные, другие

en: Other performers
ru-RU: Другие исполнители

en: Conductors
ru-RU: Дирижеры

en: Choruses
ru-RU: Хоры

en: Orchestras, ensembles
ru-RU: оркестры

en: performers total
ru-RU: исполнители - общее количество

en: brass instruments
ru-RU: духовые инструменты, медные

en: choirs
ru-RU: хоры

en: wind instruments
ru-RU: духовые инструменты

en: electro-acoustic instruments
ru-RU: электро-акустические инструменты

en: instruments total
ru-RU: инструменты - общее количество

en: solo instruments
ru-RU: инструменты - соло

en: keyboard instruments
ru-RU: клавишные инструменты

en: solo voices
ru-RU: голоса - соло

en: miscellaneous, other instruments
ru-RU: инструменты - различные, другие

en: orchestras
ru-RU: оркестры

en: percussion instruments
ru-RU: ударные инструменты

en: conductors
ru-RU: дирижеры

en: bowed string instruments
ru-RU: струнные инструменты, смычковые

en: plucked string instruments
ru-RU: струнные инструменты, щипковые

en: voices total
ru-RU: голоса - общее количество

en: woodwind instruments
ru-RU: духовые инструменты, деревянные

en: choral voices
ru-RU: голоса хора

en: ensemble instruments
ru-RU: инструменты ансамбля

en: devices, other performers
ru-RU: устройства, другие исполнители

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
ru-RU: Планирование '{fund}' по месяцам

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
ru-RU: Планирование '{fund}' по типу экземпляров

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
ru-RU: Планирование '{fund}' библиотекой

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
ru-RU: Планирование '{fund}' по {type}

en: Afghanistan
ru-RU: Афганистан

en: Albania
ru-RU: Албания

en: Algeria
ru-RU: Алжир

en: Andorra
ru-RU: Андорра

en: Angola
ru-RU: Ангола

en: Antigua & Deps
ru-RU: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru-RU: Аргентина

en: Armenia
ru-RU: Армения

en: Australia
ru-RU: Австралия

en: Austria
ru-RU: Австрия

en: Azerbaijan
ru-RU: Азербайджан

en: Bahamas
ru-RU: Багамы

en: Bahrain
ru-RU: Бахрейн

en: Bangladesh
ru-RU: Бангладеш

en: Barbados
ru-RU: Барбадос

en: Belarus
ru-RU: Беларусь

en: Belgium
ru-RU: Бельгия

en: Belize
ru-RU: Белиз

en: Benin
ru-RU: Бенин

en: Bhutan
ru-RU: Бутан

en: Bolivia
ru-RU: Боливия

en: Bosnia Herz.
ru-RU: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru-RU: Ботсвана

en: Brazil
ru-RU: Бразилия

en: Brunei
ru-RU: Бруней

en: Bulgaria
ru-RU: Болгария

en: Burkina
ru-RU: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru-RU: Бурунди

en: Cambodia
ru-RU: Камбоджа

en: Cameroon
ru-RU: Камерун

en: Canada
ru-RU: Канада

en: Cape Verde
ru-RU: Кабо-Верде

en: Centr. Afr. Rep
ru-RU: Центр. Афр. Респ

en: Chad
ru-RU: Чад

en: Chile
ru-RU: Чили

en: China
ru-RU: Китай

en: Colombia
ru-RU: Колумбия

en: Comoros
ru-RU: Коморы

en: Congo
ru-RU: Конго

en: Costa Rica
ru-RU: Коста-Рика

en: Croatia
ru-RU: Хорватия

en: Cuba
ru-RU: Куба

en: Cyprus
ru-RU: Кипр

en: Czech Republic
ru-RU: Чешская Республика

en: Denmark
ru-RU: Дания

en: Djibouti
ru-RU: Джибути

en: Dominica
ru-RU: Доминика

en: Dominican Rep.
ru-RU: Доминиканская Респ.

en: East Timor
ru-RU: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru-RU: Эквадор

en: Egypt
ru-RU: Египет

en: El Salvador
ru-RU: Сальвадор

en: Equator. Guinea
ru-RU: Экватор. Гвинея

en: Eritrea
ru-RU: Эритрея

en: Estonia
ru-RU: Эстония

en: Ethiopia
ru-RU: Эфиопия

en: Fiji
ru-RU: Фиджи

en: Finland
ru-RU: Финляндия

en: France
ru-RU: Франция

en: Gabon
ru-RU: Габон

en: Gambia
ru-RU: Гамбия

en: Georgia
ru-RU: Грузия

en: Germany
ru-RU: Германия

en: Ghana
ru-RU: Гана

en: Greece
ru-RU: Греция

en: Grenada
ru-RU: Гренада

en: Guatemala
ru-RU: Гватемала

en: Guinea
ru-RU: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru-RU: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru-RU: Гайана

en: Haiti
ru-RU: Гаити

en: Honduras
ru-RU: Гондурас

en: Hungary
ru-RU: Венгрия

en: Iceland
ru-RU: Исландия

en: India
ru-RU: Индия

en: Indonesia
ru-RU: Индонезия

en: Iran
ru-RU: Иран

en: Iraq
ru-RU: Ирак

en: Ireland
ru-RU: Ирландия

en: Israel
ru-RU: Израиль

en: Italy
ru-RU: Италия

en: Ivory Coast
ru-RU: Кот-д'Ивуар

en: Jamaica
ru-RU: Ямайка

en: Japan
ru-RU: Япония

en: Jordan
ru-RU: Иордания

en: Kazakhstan
ru-RU: Казахстан

en: Kenya
ru-RU: Кения

en: Kiribati
ru-RU: Кирибати

en: Korea North
ru-RU: Северная Корея

en: Korea South
ru-RU: Южная Корея

en: Kosovo
ru-RU: Косово

en: Kuwait
ru-RU: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru-RU: Кыргызстан

en: Laos
ru-RU: Лаос

en: Latvia
ru-RU: Латвия

en: Lebanon
ru-RU: Ливан

en: Lesotho
ru-RU: Лесото

en: Liberia
ru-RU: Либерия

en: Libya
ru-RU: Ливия

en: Liechtenstein
ru-RU: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru-RU: Литва

en: Luxembourg
ru-RU: Люксембург

en: Macedonia
ru-RU: Македония

en: Madagascar
ru-RU: Мадагаскар

en: Malawi
ru-RU: Малави

en: Malaysia
ru-RU: Малайзия

en: Maldives
ru-RU: Мальдивы

en: Mali
ru-RU: Мали

en: Malta
ru-RU: Мальта

en: Marshall Isl.
ru-RU: Маршалловы ост.

en: Mauritania
ru-RU: Мавритания

en: Mauritius
ru-RU: о. Маврикий

en: Mexico
ru-RU: Мексика

en: Micronesia
ru-RU: Микронезия

en: Moldova
ru-RU: Молдова

en: Monaco
ru-RU: Монако

en: Mongolia
ru-RU: Монголия

en: Montenegro
ru-RU: Черногория

en: Morocco
ru-RU: Марокко

en: Mozambique
ru-RU: Мозамбик

en: Myanmar
ru-RU: Мьянма (Бирма)

en: Namibia
ru-RU: Намибия

en: Nauru
ru-RU: Науру

en: Nepal
ru-RU: Непал

en: Netherlands
ru-RU: Нидерланды

en: New Zealand
ru-RU: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru-RU: Никарагуа

en: Niger
ru-RU: Нигер

en: Nigeria
ru-RU: Нигерия

en: Norway
ru-RU: Норвегия

en: Oman
ru-RU: Оман

en: Pakistan
ru-RU: Пакистан

en: Palau
ru-RU: Палау

en: Panama
ru-RU: Панама

en: Papua N. Guinea
ru-RU: Папуа-Н. Гвинея

en: Paraguay
ru-RU: Парагвай

en: Peru
ru-RU: Перу

en: Philippines
ru-RU: Филиппины

en: Poland
ru-RU: Польша

en: Portugal
ru-RU: Португалия

en: Qatar
ru-RU: Катар

en: Romania
ru-RU: Румыния

en: Russian Fed.
ru-RU: Российская Фед.

en: Rwanda
ru-RU: Руанда

en: St Kitts & Nev.
ru-RU: Сент-Китс и Невис

en: St Lucia
ru-RU: Сент-Люсия

en: Saint Vincent
ru-RU: Сент-Винсент

en: Samoa
ru-RU: Самоа

en: San Marino
ru-RU: Сан-Марино

en: Sao Tome
ru-RU: Сан-Томе

en: Saudi Arabia
ru-RU: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru-RU: Сенегал

en: Serbia
ru-RU: Сербия

en: Seychelles
ru-RU: Сейшелы

en: Sierra Leone
ru-RU: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru-RU: Сингапур

en: Slovakia
ru-RU: Словакия

en: Slovenia
ru-RU: Словения

en: Solomon Islands
ru-RU: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru-RU: Сомали

en: South Africa
ru-RU: Южная Африка

en: Spain
ru-RU: Испания

en: Sri Lanka
ru-RU: Шри-Ланка

en: Sudan
ru-RU: Судан

en: Suriname
ru-RU: Суринам

en: Swaziland
ru-RU: Эсватини

en: Sweden
ru-RU: Швеция

en: Switzerland
ru-RU: Швейцария

en: Syria
ru-RU: Сирия

en: Taiwan
ru-RU: Тайвань

en: Tajikistan
ru-RU: Таджикистан

en: Tanzania
ru-RU: Танзания

en: Thailand
ru-RU: Таиланд

en: Togo
ru-RU: Того

en: Tonga
ru-RU: Тонга

en: Trinidad & Tob.
ru-RU: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru-RU: Тунис

en: Turkey
ru-RU: Турция

en: Turkmenistan
ru-RU: Туркменистан

en: Tuvalu
ru-RU: Тувалу

en: Uganda
ru-RU: Уганда

en: Ukraine
ru-RU: Украина

en: UAE
ru-RU: ОАЭ

en: United Kingdom
ru-RU: Великобритания

en: USA
ru-RU: США

en: Uruguay
ru-RU: Уругвай

en: Uzbekistan
ru-RU: Узбекистан

en: Vanuatu
ru-RU: Вануату

en: Vatican City
ru-RU: Папский Престол (Ватикан)

en: Venezuela
ru-RU: Венесуэла

en: Vietnam
ru-RU: Вьетнам

en: Yemen
ru-RU: Йемен

en: Zambia
ru-RU: Замбия

en: Zimbabwe
ru-RU: Зимбабве

en: Billing place
ru-RU: Место выставления счета

en: Contract name
ru-RU: Наименование контракта

en: Delivery place
ru-RU: Место доставки

en: Entry date
ru-RU: Дата записи

en: Note for vendor
ru-RU: Примечание для поставщика

en: Publication year
ru-RU: Год публикации

en: RRP
ru-RU: реком. розн. цена

en: Account number
ru-RU: Номер учетной записи

en: Basket billing place
ru-RU: Место выставления счета в корзине

en: Basket delivery place
ru-RU: Место доставки корзины заказов

en: Basket group billing place
ru-RU: Место выставления счета группе корзин заказов

en: Basket group delivery place
ru-RU: Место доставки корзины заказов

en: Basket name
ru-RU: Наименование корзины заказов

en: Contract number
ru-RU: Номер договора

en: Estimated cost tax excluded
ru-RU: Расчетная стоимость без учета налога

en: Estimated cost tax included
ru-RU: Расчетная стоимость с учетом налога

en: RRP tax excluded
ru-RU: РРЦ без учета налога

en: RRP tax included
ru-RU: РРЦ с учетом налога

en: Vendor name
ru-RU: Наименование поставщика

en: Vendor physical address
ru-RU: Фактический адрес поставщика

en: Vendor postal address
ru-RU: Почтовый адрес поставщика

en: BASKET
ru-RU: КОРЗИНА ЗАКАЗОВ

en: CLAIMED DATE
ru-RU: ЗАЯВЛЕННАЯ ДАТА

en: CLAIMS COUNT
ru-RU: КОЛИЧЕСТВО ПРЕТЕНЗИЙ

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
ru-RU: РАСЧЕТНАЯ ДАТА ДОСТАВКИ

en: INFORMATION
ru-RU: ИНФОРМАЦИЯ

en: INTERNAL NOTE
ru-RU: ВНУТРЕННЕЕ ПРИМЕЧАНИЕ

en: ORDER DATE
ru-RU: ДАТА ЗАКАЗА

en: TOTAL COST
ru-RU: ОБЩАЯ СТОИМОСТЬ

en: VENDOR
ru-RU: ПОСТАВЩИК

en: VENDOR NOTE
ru-RU: ПРИМЕЧАНИЕ ПОСТАВЩИКА

en: Checkouts
ru-RU: Выдачи

en: Item type
ru-RU: Тип экземпляра

en: Not for loan status
ru-RU: Статус "на дом не выдается"

en: Serial enumeration
ru-RU: Нумерация сериальных изданий

en: Amount
ru-RU: Количество

en: Manager name
ru-RU: Имя менеджера

en: Patron card number
ru-RU: Номер читательского билета

en: Patron name
ru-RU: Имя читателя

en: Transaction date
ru-RU: Дата транзакции

en: Transaction library
ru-RU: Библиотека транзакций

en: Updated
ru-RU: Обновлено

en: Authorised by
ru-RU: Уполномоченный

en: Basket num
ru-RU: Номер корзины заказов

en: Biblio number
ru-RU: Библиономер

en: Fund
ru-RU: Средства

en: Total RRP
ru-RU: Полная реком. розн. цена

en: Total cost
ru-RU: Полная стоимость

en: Item is checked out
ru-RU: Экземпляр выдан

en: Item does not belong to your library
ru-RU: Экземпляр не принадлежит вашей библиотеке

en: Item has a waiting hold
ru-RU: Экземпляр имеет резервирование в ожидании

en: Item has linked analytics
ru-RU: С экземпляром связаны записи

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
ru-RU: Последний экземпляр для библиографической записи с резервированием на уровне библ.записи в нем

en: Unknown reason
ru-RU: Неизвестная причина

en: Mana Knowledge Base reports search
ru-RU: Поиск отчетов по Базе Знаний Mana

en: Reports
ru-RU: Отчеты

en: ({age} year) | ({age} years)
ru-RU[0]: ({age} год)
ru-RU[1]: ({age} года)
ru-RU[2]: ({age} лет)

en: Check out
ru-RU: Выдача

en: Standard
ru-RU: Стандарт

en: Full address
ru-RU: Полный адрес

en: All emails
ru-RU: Все электронные письма

en: All phones
ru-RU: Все телефоны

en: Mobile phone
ru-RU: Мобильный телефон

en: Alternate address
ru-RU: Дополнительный адрес

en: Alternate address line 2
ru-RU: Строка 2: Дополнительный адрес

en: Alternate city
ru-RU: Дополнительный населенный пункт

en: Alternate zip code
ru-RU: Дополнительный почтовый индекс

en: Alternate country
ru-RU: Дополнительная страна

en: Alternate email
ru-RU: Дополнительная электронная почта

en: Alternate phone
ru-RU: Дополнительный телефон

en: Library (code)
ru-RU: Библиотека (шифр)

en: Category (code)
ru-RU: Категория (шифр)

en: Gone no address
ru-RU: Адрес не указан или недействителен

en: Lost card
ru-RU: Утерянный билет

en: Restricted
ru-RU: Заблокировано

en: Restriction reason
ru-RU: Причина ограничения

en: Guarantor surname
ru-RU: Фамилия гаранта

en: Guarantor firstname
ru-RU: Имя гаранта

en: Guarantor title
ru-RU: Заглавие гаранта

en: Guarantor ID
ru-RU: Идентификатор гаранта

en: Guarantor relationship
ru-RU: Отношения с гарантом

en: Permissions (code)
ru-RU: Разрешения (код)

en: Contact note
ru-RU: Примечание о контакте

en: Alternate contact first name
ru-RU: Дополнительный контакт: Имя

en: Alternate contact surname
ru-RU: Дополнительный контакт: Фамилия

en: Alternate contact address
ru-RU: Дополнительный контакт: Адрес

en: Alternate contact address 2
ru-RU: Дополнительный контакт: Адрес 2

en: Alternate contact city
ru-RU: Дополнительный контакт: Населенный пункт

en: Alternate contact state
ru-RU: Дополнительный контакт: Область/край/регион

en: Alternate contact ZIP/postal code
ru-RU: Дополнительный контакт: Почтовый индекс

en: Alternate contact country
ru-RU: Дополнительный контакт: Страна

en: Alternate contact phone
ru-RU: Дополнительный контакт: Телефон

en: SMS alert number
ru-RU: Номер SMS-оповещения

en: SMS provider
ru-RU: SMS-провайдер

en: Privacy (code)
ru-RU: Конфиденциальность (код)

en: Guarantor can view checkouts
ru-RU: Гарант может просматривать выдачи

en: Last updated
ru-RU: Последнее обновление

en: Last seen
ru-RU: Последний просмотр

en: Check previous checkout
ru-RU: Проверить предыдущую выдачу

en: Hide SQL code
ru-RU: Скрыть код SQL

en: Manual
ru-RU: Руководство

en: Overdues
ru-RU: Просрочки

en: Suspension
ru-RU: Приостановка

en: Discharge
ru-RU: Уволить

en: Plugins
ru-RU: Плагины

en: Tools
ru-RU: Инструменты

en: Administration
ru-RU: Администрирование

en: About Koha
ru-RU: Об АБИС Koha

en: Acquisitions
ru-RU: Поступления

en: Add order
ru-RU: Добавить заказ

en: Acquisition
ru-RU: Поступление

en: Batch {batch_id}
ru-RU: Партия{batch_id}

en: Batch list
ru-RU: Перечень партии

en: Order staged MARC records
ru-RU: Заказать поэтапные записи MARC

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
ru-RU: Корзина заказов {basketname} ({basketnumber}) для {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
ru-RU: Создано:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
ru-RU: Ведется:

[ctx: noun]
en: Order
ru-RU: Заказ

en: Basket grouping for '{vendor}'
ru-RU: Группировка корзин заказов для '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
ru-RU: Редактировать корзину заказов '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
ru-RU: Добавить корзину заказов {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
ru-RU: Поиск поставщика {vendor}

en: basket | baskets
ru-RU[0]: набор
ru-RU[1]: набора
ru-RU[2]: наборов

en: subscription | subscriptions
ru-RU[0]: подписка
ru-RU[1]: подписки
ru-RU[2]: подписок

[ctx: basket created by]
en: Created by
ru-RU: Создано

en: Cancel order
ru-RU: Отменить заказ

en: Basket {basketnumber}
ru-RU: Корзина заказов {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
ru-RU: Дублировать существующие заказы

en: EDIFACT messages
ru-RU: Сообщения EDIFACT

en: EDIFACT message display
ru-RU: Отображение сообщений EDIFACT

en: Orders search
ru-RU: Поиск заказов

en: Search results
ru-RU: Поиск результатов

en: Order search
ru-RU: Поиск заказа

en: Files
ru-RU: Картотеки

en: Invoice
ru-RU: Счет

en: Invoices
ru-RU: Счета

en: Late orders
ru-RU: Задержавшиеся заказы

en: Change estimated delivery date
ru-RU: Изменить предполагаемую дату доставки

en: Change order vendor note
ru-RU: Примечание поставщика об изменении заказа

en: Change order internal note
ru-RU: Внутреннее примечание об изменении заказа

en: Modify order details (line #{ordernumber})
ru-RU: Изменить детали заказа (строка #{ordernumber})

en: New order
ru-RU: Новый заказ

en: Duplicate warning
ru-RU: Повторное предупреждение

en: Add order from a subscription
ru-RU: Добавить заказ из подписки

[ctx: verb]
en: Order
ru-RU: Заказ

en: Add order from a suggestion
ru-RU: Добавить заказ из предложения

en: Ordered
ru-RU: Заказано

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
ru-RU: Сводка о получении для {vendor}, счет {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
ru-RU: Сводка о получении для {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
ru-RU: Получать заказы от {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
ru-RU: Получать груз от поставщика {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
ru-RU: Количество записей

en: Order details
ru-RU: Детали заказа

en: Spent
ru-RU: Потрачено

en: Modify vendor '{vendor}'
ru-RU: Изменить поставщика '{vendor}'

en: Add vendor
ru-RU: Добавить поставщика

en: Vendor '{vendor}'
ru-RU: Поставщик '{vendor}'

en: Transfer order
ru-RU: Приказ о переводе

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
ru-RU: Заказы с неопределнными ценами для поставщика {vendor}

en: Orders with uncertain prices
ru-RU: Заказы с неопределенными ценами

en: Modify vendor issue {issue_number}
ru-RU: Исправить проблему с поставщиком {issue_number}

en: New vendor issue
ru-RU: Новая проблема с поставщиком

en: Confirm deletion of vendor issue
ru-RU: Подтвердить удаление проблемы поставщика

en: Vendor issues
ru-RU: Проблемы поставщика

en: Order from external source
ru-RU: Заказ из внешнего источника

en: Modify field '{field_name}'
ru-RU: Изменить поле '{field_name}'

en: New field
ru-RU: Новое поле

en: Table '{table_name}'
ru-RU: Таблица '{table_name}'

en: Additional fields
ru-RU: Дополнительные поля

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
ru-RU: Изменить поле '{field_name}' для таблицы '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
ru-RU: Новое поле для таблицы '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
ru-RU: Расширенные сочетания клавиш редактора

en: Modify budget '{budget_period_description}'
ru-RU: Изменить смету '{budget_period_description}'

en: New budget
ru-RU: Новая смета

en: Duplicate budget
ru-RU: Дублировать смету

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
ru-RU: Невозможно удалить смету '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
ru-RU: Подтвердить удаление сметы '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
ru-RU: Закрыть смету '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
ru-RU: Смета '{budget_period_description}' закрыта

en: Budgets
ru-RU: Сметы

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
ru-RU: Подтвердить удаление бюджета '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
ru-RU: Изменить средства '{fund_name}'

en: Modify fund
ru-RU: Изменить средства

en: Add fund to '{fund_parent}'
ru-RU: Добавить средства в '{fund_parent}'

en: New fund
ru-RU: Новые средства

en: Funds for budget '{budget}'
ru-RU: Средства для сметы '{budget}'

en: Funds
ru-RU: Средства

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
ru-RU: Подтвердить удаление стредств '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
ru-RU: Средства для '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
ru-RU: Изменить средства '{fund_name}' для сметы '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
ru-RU: Подтвердить удаление средств '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
ru-RU: Изменить договор {contractname}

en: New contract
ru-RU: Новый договор

en: Contracts of {vendor}
ru-RU: Договор of {vendor}

en: Data recorded
ru-RU: Данные записаны

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
ru-RU: Подтвердить удаление договора '{contractnumber}'

en: Contract deleted
ru-RU: Договор удален

en: Contracts
ru-RU: Договоры

[ctx: Budget planning]
en: by months
ru-RU: по месяцам

[ctx: Budget planning]
en: by item types
ru-RU: по типам экземпляров

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
ru-RU: по библиотекам

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
ru-RU: по {type}

en: Audio alerts
ru-RU: Звуковые оповещения

en: Edit subfields constraints
ru-RU: Редактировать ограничения подполей

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
ru-RU: Подтвердить удаление подполя '{subfield}'

en: Tag {tag}
ru-RU: Тэг {tag}

en: '{authtypecode}' framework
ru-RU: '{authtypecode}' структура

en: Default framework
ru-RU: Структура по умолчанию

en: Authority types
ru-RU: Типы авторитетных источников

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
ru-RU: Подтвердить удаление подполя '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
ru-RU: Изменить тэг '{searchfield}'

en: New tag
ru-RU: Новый тэг

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
ru-RU: Подтвердить удаление тэга '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
ru-RU: Изменить тэг {searchfield}

en: {authtypecode} framework
ru-RU: {authtypecode} структура

en: Authority MARC framework for '{authtypecode}'
ru-RU: Структура авторитетного источника MARC-записи для '{authtypecode}'

en: Default authority MARC framework
ru-RU: Структура авторитетного источника MARC-записи по умолчанию

en: Modify authorized value
ru-RU: Изменить списочное значение

en: New authorized value
ru-RU: Новое списочное значение

en: Authorized values for category {category_name}
ru-RU: Списочные значения для категории {category_name}

en: New category
ru-RU: Новая категория

en: Authorized values
ru-RU: Списочные значения

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
ru-RU: Изменить тип авторитетного источника '{authority_type_code}'

en: Modify default authority type
ru-RU: Изменить тип авторитетного источника по умолчанию

en: New authority type
ru-RU: Новый тип авторитетного источника

en: Authority type cannot be deleted
ru-RU: Невозможно удалить тип авторитетного источника

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
ru-RU: Подтвердить удаление авторитетного источника '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
ru-RU[0]: Этот тип авторитетного источника используется {count} раз.
ru-RU[1]: Этот тип авторитетного источника используется {count} раза.
ru-RU[2]: Этот тип авторитетного источника используется {count} раз.

en: Details of job #{job_id}
ru-RU: Детали работы #{job_id}

en: Jobs
ru-RU: Работа

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
ru-RU: Изменить структуру '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
ru-RU: Новая структура

en: Framework cannot be deleted
ru-RU: Невозможно удалить структуру

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
ru-RU: Подтвердить удаление структуры '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
ru-RU: Библиографические MARC-структуры

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
ru-RU: Подтвердить удаление структуры '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
ru-RU: Ограничения на передачу библиотеки для {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
ru-RU: Изменить библиотеку '{library}'

en: New library
ru-RU: Новая библиотека

en: Confirm deletion of library '{library}'
ru-RU: Подтвердить удаление библиотеки '{library}'

en: Libraries
ru-RU: Библиотеки

en: Modify cash register '{cash_register}'
ru-RU: Изменить кассовый аппарат '{cash_register}'

en: New cash register
ru-RU: Новый кассовый аппарат

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
ru-RU: Подтвердить удаление кассового аппарата '{cash_register}'

en: Cash registers
ru-RU: Кассовые аппараты

en: Modify category '{categorycode}'
ru-RU: Изменить категорию '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
ru-RU: Невозможно изменить категорию '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
ru-RU: Подтвердить удаление категории '{categorycode}'

en: Patron categories
ru-RU: Категории читателей

en: MARC bibliographic framework test
ru-RU: Тест библиографической структуры MARC-записи

en: Modify city '{city}'
ru-RU: Изменить населённый пункт '{city}'

en: New city
ru-RU: Новый населенный пункт

en: Confirm deletion of city '{city}'
ru-RU: Подтвердить удаление города '{city}'

en: Cities
ru-RU: Населенные пункты

en: Modify classification source '{description}'
ru-RU: Изменить источник классификации '{description}'

en: New classification source
ru-RU: Новый источник классификации

en: Modify filing rule '{description}'
ru-RU: Изменить правило заполнения '{description}'

en: New filing rule
ru-RU: Новое правило заполнения

en: Modify splitting rule '{description}'
ru-RU: Изменить правило разделения '{description}'

en: New splitting rule
ru-RU: Новое правило разделения

en: Classification configuration
ru-RU: Конфигурация классификации

en: Clone circulation and fine rules
ru-RU: Правила дублирования книговыдачи и штрафования

en: Circulation and fine rules
ru-RU: Правила книговыдачи и штрафования

en: Table settings
ru-RU: Настройки таблицы

en: Modify credit type '{credit_type}'
ru-RU: Изменить тип долга '{credit_type}'

en: New credit type
ru-RU: Новый тип долга

en: Credit types
ru-RU: Типы долгов

en: {count} library limitation | {count} library limitations
ru-RU[0]: {count} ограничение библиотеки
ru-RU[1]: {count} ограничения библиотек
ru-RU[2]: {count} ограничений библиотек

en: Curbside pickup
ru-RU: Самовывоз

en: Friday
ru-RU: Пятница

en: Monday
ru-RU: Понедельник

en: Saturday
ru-RU: Суббота

en: Sunday
ru-RU: Воскресенье

en: Thursday
ru-RU: Четверг

en: Tuesday
ru-RU: Вторник

en: Wednesday
ru-RU: Среда

en: Modify currency '{currency_name}'
ru-RU: Изменить валюту '{currency_name}'

en: New currency
ru-RU: Новая валюта

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
ru-RU: Подтвердить удаление валюты '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
ru-RU: Валюты и обменные курсы

en: Modify debit type '{debit_type}'
ru-RU: Изменить тип дебета '{debit_type}'

en: New debit type
ru-RU: Новый тип дебета

en: Debit types
ru-RU: Типы дебета

en: Modify desk
ru-RU: Изменить рабочий стол

en: New desk
ru-RU: Новый стол

en: Confirm deletion of desk
ru-RU: Подтвердить удаление рабочего стола

en: Desks
ru-RU: Рабочие столы

en: Did you mean?
ru-RU: Вы имели в виду?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
ru-RU: Изменить учетную запись '{edi_account}' для поставщика '{vendor}'

en: New account
ru-RU: Новая учетная запись

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
ru-RU: Подтвердить удаление учетной записи '{edi_account}' для поставщика '{vendor}'

en: EDI accounts
ru-RU: Учетняе записи EDI

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
ru-RU: Заметки

en: Modify library EAN '{ean}'
ru-RU: Изменить библиотечный EAN '{ean}'

en: New library EAN
ru-RU: Новый библиотечный EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
ru-RU: Подтвердить удаление EAN '{ean}' для '{library}'?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
ru-RU: Подтвердить удаление EAN '{ean}'?

en: Library EANs
ru-RU: Библиотечные EAN

en: New identity provider domain
ru-RU: Новый домен провайдера индивидуальных данных

en: Modify identity provider domain '{domain}'
ru-RU: Изменить домен провайдера индивидуальных данных '{domain}'

en: Identity provider domains for '{identity_provider_code}'
ru-RU: Домены провайдеров индивидуальных данных '{identity_provider_code}'

en: Identity providers
ru-RU: Провайдеры индивидуальных данных

en: Domains for '{identity_provider_code}'
ru-RU: Домены для '{identity_provider_code}'

en: New identity provider domain for '{identity_provider_code}'
ru-RU: Новый домен провайдера индивидуальных данных для '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
ru-RU: Новый провайдер индивидуальных данных

en: Modify identity provider '{id_provider}'
ru-RU: Изменить провайдера индивидуальных данных '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
ru-RU: Оповещения о выдаче экземпляров по абонементу

en: Modify search field '{field}'
ru-RU: Изменить поле поиска '{field}'

en: New search field
ru-RU: Новое поле поиска

en: Item search fields
ru-RU: Поля поиска экземпляров

en: Modify search field  '{field}'
ru-RU: Изменить поле поиска  '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
ru-RU: Изменить тип экземпляра '{item_type}'

en: New item type
ru-RU: Новый тип экземпляра

en: Cannot delete item type '{item_type}'
ru-RU: Невозможно удалить тип экземпляра '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
ru-RU: Подтвердить удаление тип экземпляра '{item_type}'?

en: Data deleted
ru-RU: Дата удалена

en: Item types
ru-RU: Типы экземпляров

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
ru-RU: Вы действительно хотите удалить тип экзмепляра '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
ru-RU: Сопоставление Koha с MARC

en: Library groups
ru-RU: Группы библиотек

en: Localization
ru-RU: Локализация

en: Record overlay rules
ru-RU: Правила наложения записей

[ctx: noun]
en: Filter
ru-RU: Фильтр

en: Edit subfield constraints
ru-RU: Редактировать ограничения подполя

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
ru-RU: Подтвердить удаление подполя '{subfield}'?

en: Tag {tag} subfield structure
ru-RU: Структура подполя "тэг"{tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
ru-RU: Ограничения подполя "тэг"{tag}

en: Tag {tag} subfield structure (framework {frameworkcode})
ru-RU: Стурктура подполя "тэг"{tag} (фреймворк {frameworkcode})

en: Tag {tag} subfield structure (default framework)
ru-RU: Структура подполя "тэг"{tag} (фреймворк по умолчанию)

en: New tag {searchfield}
ru-RU: Новый тэг {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
ru-RU: Подтвердить удаление тэга {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
ru-RU: Библиографическая MARC-структура'{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
ru-RU: Подтвердить удаление тэга {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
ru-RU: Изменить правило сопоставления записей '{code}'

en: New record matching rule
ru-RU: Правило соответствия новых записей

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
ru-RU: Подтвердить удаление правила сопоставления записей '{code}'

en: Record matching rules
ru-RU: Правила сопоставления записей

en: Mappings for set '{oai_set}'
ru-RU: Отображения для набора '{oai_set}'

en: OAI sets
ru-RU: Наборы OAI

en: New OAI set
ru-RU: Новый набор OAI

en: Modify OAI set '{oai_set}'
ru-RU: Изменить OAI set '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
ru-RU: Имена аутентификации библиотеки OverDrive

en: Modify patron attribute type '{code}'
ru-RU: Изменить тип атрибута читателя '{code}'

en: New patron attribute type
ru-RU: Новый тип атрибута читателя

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
ru-RU: Подтвердить удаление patron attribute type '{code}'

en: Patron attribute types
ru-RU: Типы атрибута читателя

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
ru-RU: Подтвердить удаление patron attribute type '{code}' ({description})?

en: Modify restriction type
ru-RU: Изменить тип ограничения

en: New restriction type
ru-RU: Новый тип ограничения

en: Confirm deletion of restriction type
ru-RU: Подтвердите удаление типа ограничения

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
ru-RU: Конфигурация поискового движка (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
ru-RU: Произошла ошибка при обновлении сопоставлений: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
ru-RU: Произошла ошибка при удалении существующих сопоставлений. Ничего не изменилось!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
ru-RU: (поле поиска {field_name} с сопоставлением {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
ru-RU: Недопустимое значение поля '{weight}', должно быть положительным десятичным числом.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
ru-RU: Вы пытались удалить все соответствия для требуемого индекса, вы должны оставить хотя бы одно соответствие

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
ru-RU: Ошибка при обновлении соответствий индекса Elasticsearch: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
ru-RU: Индекс '{index}' должен быть переиндексирован.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
ru-RU: Индекс '{index}' должен быть создан заново.

en: Mappings updated successfully.
ru-RU: Соответствия успешно обновлены.

en: Mappings have been reset successfully.
ru-RU: Соответствия успешно сброшены.

en: Elasticsearch is currently disabled.
ru-RU: Elasticsearch в настоящее время отключен.

en: Share content with Mana KB
ru-RU: Поделиться контентом с Mana KB

en: SMS cellular providers
ru-RU: СМС-операторы сотовой связи

en: New SMTP server
ru-RU: Новый SMTP-сервер

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
ru-RU: Изменить SMTP-сервер '{smtp_server}'

en: SMTP servers
ru-RU: SMTP-серверы

en: SRU search field mapping for bibliographic records
ru-RU: Отображение поля поиска SRU для библиографических записей

en: Z39.50/SRU servers
ru-RU: Z39.50/SRU-серверы

en: SRU search field mapping for authorities
ru-RU: Отображение поля поиска SRU для авторитетных источников

en: Modify system preference '{system_preference}'
ru-RU: Изменить параметр системы '{system_preference}'

en: New system preference
ru-RU: Новый параметр системы

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
ru-RU: Подтвердить удаление параметра системы '{system_preference}'

en: System preference deleted
ru-RU: Параметр системы удален

en: Local use system preferences
ru-RU: Локальное использование параметров системы

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
ru-RU: Подтвердить удаление параметра системы '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
ru-RU: Ограничения на перемещение библиотеки

en: Transport cost matrix
ru-RU: Матрица транспортных расходов

en: Koha usage statistics
ru-RU: Статистика использования Koha

en: Modify {servertype} server '{servername}'
ru-RU: Изменить {servertype} сервер '{servername}'

en: New {servertype} server
ru-RU: Новый {servertype} сервер

en: Search results for '{search_keyword}'
ru-RU: Результаты поиска для '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
ru-RU: Двухфакторная аутентификация

en: This account has been locked.
ru-RU: Эта учетная запись заблокирована.

en: Invalid username or password
ru-RU: Неверное имя пользователя или пароль

en: IP address change
ru-RU: Изменение IP-адреса

en: Session timed out
ru-RU: Время сеанса истекло

en: Access denied
ru-RU: Доступ запрещен

en: Error authenticating with external provider
ru-RU: Ошибка аутентификации у внешнего провайдера

en: Log in to Koha
ru-RU: Войти в Koha

en: Cataloging authority plugin
ru-RU: Плагин авторитетного источника каталогизации

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
ru-RU: Изменить авторитетный источник #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
ru-RU: Добавление авторитетного источника ({authtypetext})

en: Authority details
ru-RU: Сведения об авторитетном источнике

en: Unknown authority record
ru-RU: Неизвестная авторитетная запись

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
ru-RU: Сведения для авторитетного источника #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
ru-RU: Объединение записей

en: Authority search results
ru-RU: Результаты поиска авторитетного источника

en: Your cart
ru-RU: Ваша корзина

en: Catalog
ru-RU: Каталог

en: Download cart
ru-RU: Загрузить корзину

en: Sending your cart
ru-RU: Отправка вашей корзины

en: Print notices for {today}
ru-RU: Распечатать уведомления на {today}

en: Bookings
ru-RU: Бронирования

en: ISBD details for {title}
ru-RU: Сведения ISBD для {title}

en: MARC details for {title}
ru-RU: Сведения MARC для {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
ru-RU[0]: Есть {count} предложение в архиве.
ru-RU[1]: Есть {count} предложения в архиве.
ru-RU[2]: Есть {count} предложений в архиве.

en: Images
ru-RU: Изображения

en: Checkout history for {title}
ru-RU: История выдач для {title}

en: Labeled MARC details for {title}
ru-RU: Помеченные сведения MARC для {title}

en: Item details for {title}
ru-RU: Сведения об экземпляре {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
ru-RU: Результаты поиска для {query_desc} с ограничением(ями): '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
ru-RU: Результаты поиска для {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
ru-RU: Результаты поиска для {limit_desc}

en: Results of search
ru-RU: Результаты поиска

en: You did not specify any search criteria
ru-RU: Вы не указали никаких критериев поиска

en: {count} item | {count} items
ru-RU[0]: {count} экземпляр
ru-RU[1]: {count} экземпляра
ru-RU[2]: {count} экземпляров

en: Search history
ru-RU: История поиска

en: MARC import
ru-RU: Импорт MARC

en: Cataloging
ru-RU: Каталогизация

en: Stock rotation details for {title}
ru-RU: Сведения о ротации запасов для {title}

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
ru-RU: Издание

en: Edit {title} by {author}
ru-RU: Редактировать {title} / {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
ru-RU: Запись #

en: Edit {title}
ru-RU: Редактировать {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
ru-RU: Экземпляры

en: 007 builder
ru-RU: компоновщик 007

en: 008 builder
ru-RU: компоновщик 008

en: UNIMARC field 100 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 100

en: UNIMARC field 105 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 105

en: UNIMARC field 106 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 106

en: UNIMARC field 110 builder
ru-RU: Построитель UNIMARC-поля 110

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
ru-RU: печать

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
ru-RU: Технические приемы (печать) 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
ru-RU: Технические приемы (печать) 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
ru-RU: Технические приемы (печать) 3

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
ru-RU: Компоновщик UNIMARC-поля 123d/e/f/g

en: Overdues at {library}
ru-RU: Просроченные в {library}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
ru-RU[0]: Комплект из {count} экземпляра
ru-RU[1]: Комплект из {count} экземпляров
ru-RU[2]: Комплект из {count} экземпляров

en: Curbside pickups
ru-RU: Самовывозы

en: Set library and desk
ru-RU: Установить библиотеку и кафедру книговыдачи

en: Set library
ru-RU: Выбор библиотеки

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
ru-RU: Редактировать

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
ru-RU: Зарезервировать

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
ru-RU[0]: {title} ({barcode}) был удален из {count} курса.
ru-RU[1]: {title} ({barcode}) был удален из {count} курсов.
ru-RU[2]: {title} ({barcode}) был удален из {count} курсов.

[ctx: Semester]
en: Term
ru-RU: Термин

[ctx: Semester]
en: Term:
ru-RU: Термин:

en: Batches
ru-RU: Пакеты

en: Layouts
ru-RU: Макеты

en: Profiles
ru-RU: Профили

en: Templates
ru-RU: Шаблоны

en: layout
ru-RU: макет

en: template
ru-RU: шаблон

en: profile
ru-RU: профиль

en: batch
ru-RU: партия

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
ru-RU: Создано

en: Patron details for
ru-RU: Сведения о

en: Actions
ru-RU: Действия

en: Existing recalls
ru-RU: Существующие отзывы

en: Saved reports
ru-RU: Сохраненные отчеты

en: Hold | Holds
ru-RU[0]: Резерв
ru-RU[1]: Резерва
ru-RU[2]: Резервов

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
ru-RU: Создано:

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
ru-RU: Отклонено

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
ru-RU: Одобрено

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
ru-RU: В ожидании

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
ru-RU: Одобрено

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
ru-RU: Отклонено

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
ru-RU: В ожидании

en: Confirm deletion
ru-RU: Подтвердите удаление

[ctx: Message transport type]
en: Print
ru-RU: Печать

en: Add items
ru-RU: Добавить экземпляры

en: Add to list
ru-RU: Добавить в список

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
ru-RU: Отмена

en: record | records
ru-RU[0]: запись
ru-RU[1]: записи
ru-RU[2]: записей

en: checkout | checkouts
ru-RU[0]: выдача
ru-RU[1]: выдачи
ru-RU[2]: выдач

en: overdue | overdues
ru-RU[0]: просрочен
ru-RU[1]: просрочено
ru-RU[2]: просрочено

en: hold pending | holds pending
ru-RU[0]: ожидающее резервирование
ru-RU[1]: ожидающие резервирования
ru-RU[2]: ожидающие резервирования

en: hold waiting | holds waiting
ru-RU[0]: резервирование отложено
ru-RU[1]: резервирования отложены
ru-RU[2]: резервирования отложены

en: message | messages
ru-RU[0]: сообщение
ru-RU[1]: сообщения
ru-RU[2]: сообщений
