Koha 23.11.08.001 - en to sk-SK translation catalogue (1777 entries)

en: Books
sk-SK: Knihy

en: Form of material
sk-SK: Forma materiálu

en: Language material
sk-SK: Jazykový materiál

en: Manuscript language material
sk-SK: Rukopisný jazykový materiál

en: Illustrations
sk-SK: Ilustrácie

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
sk-SK: Najviac štyri (4) jedno-znakové abecedné kódy (zaznamenané v abecednom poradí), ktoré naznačujú prítomnosť typov ilustrácií v exemplári. Ak sú priradené menej ako štyri abecedné kódy, kódy sú zarovnané naľavo a nepoužité pozície obsahujú prázdne znaky (#)

en: No illustrations
sk-SK: Bez ilustrácií

en: Maps
sk-SK: Mapy

en: Portraits
sk-SK: Portréty

en: Charts
sk-SK: Grafy

en: Plans
sk-SK: Plány

en: Plates
sk-SK: Obrazové prílohy

en: Music
sk-SK: Hudba

en: Facsimiles
sk-SK: Faksimile

en: Coats of arms
sk-SK: Erby

en: Genealogical tables
sk-SK: Geneaologické tabuľky

en: Forms
sk-SK: Formuláre

en: Samples
sk-SK: Vzory, ukážky, modely

en: Phonodisc, phonowire, etc.
sk-SK: Zvukový disk, zvukové vlákno, atď.

en: Photographs
sk-SK: Fotografie

en: Illuminations
sk-SK: Iluminácie

en: No attempt to code
sk-SK: Nekóduje sa

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód, ktorý opisuje intelektuálnu úroveň cieľového poslucháčstva, ktorej je materiál určený

en: Target audience
sk-SK: Cieľoví používatelia

en: Unknown or not specified
sk-SK: Neznámy alebo nešpecifikovaný

en: Preschool
sk-SK: Predškolský vek (0 - 5 rokov)

en: Primary
sk-SK: Primárny

en: Pre-adolescent
sk-SK: Školský vek (9 - 13 rokov)

en: Adolescent
sk-SK: Dospievajúci, stredoškolský vek (14 - 17 rokov)

en: Adult
sk-SK: Dospelí

en: Specialized
sk-SK: Špecializované určenie

en: General
sk-SK: Všeobecné určenie

en: Juvenile
sk-SK: Deti a mládež (0 - 15 rokov)

en: Form of item
sk-SK: Forma dokumentu/objektu

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu pre exemplár

en: None of the following
sk-SK: Žiadna z uvedených

en: Microfilm
sk-SK: Mikrofilm

en: Microfiche
sk-SK: Mikrofiš

en: Microopaque
sk-SK: Mikrotlač

en: Large print
sk-SK: Zväčšená tlač

en: Braille
sk-SK: Braillovo písmo

en: Direct electronic
sk-SK: Priamo elektronická

en: Regular print reproduction
sk-SK: Bežná tlačená reprodukcia

en: Electronic
sk-SK: Elektronická

en: Nature of contents
sk-SK: Povaha obsahu

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
sk-SK: Najviac štyri jedno-znakové abecedné kódy, ktoré naznačujú, či významná časť exemplára je alebo obsahuje určitý typ materiálu. Ak sú zaznamenané podľa poradia dôležitosti voči opisovanému exempláru. Ak sú pridelené menej ako štyri abecedné kódy, kódy sú zarovnané naľavo a nepoužité pozície obsahujú prázdne znaky (#)

en: No specified nature of contents
sk-SK: Bez špecifickej povahy obsahu

en: Offprints
sk-SK: Separáty

en: Calendars
sk-SK: Kalendáre

en: Comics/graphic novels
sk-SK: Komiksy

en: Abstracts/summaries
sk-SK: Abstrakty/súhrny

en: Bibliographies
sk-SK: Bibliografia

en: Catalogs
sk-SK: Katalógy

en: Dictionaries
sk-SK: Slovníky

en: Encyclopedias
sk-SK: Encyklopédie

en: Handbooks
sk-SK: Príručky

en: Legal articles
sk-SK: Právnické články

en: Indexes
sk-SK: Indexy

en: Patent document
sk-SK: Patentové dokumenty

en: Discographies
sk-SK: Diskografie

en: Legislation
sk-SK: Legislatíva

en: Theses
sk-SK: Diplomové a iné kvalifikačné práce

en: Surveys of literature in a subject area
sk-SK: Prehľady literatúry v tematickej oblasti

en: Reviews
sk-SK: Recenzie

en: Programmed texts
sk-SK: Programové texty, učebnice, testy, atď

en: Filmographies
sk-SK: Filmografie

en: Directories
sk-SK: Adresáre

en: Statistics
sk-SK: Štatistika

en: Technical reports
sk-SK: Technické správy

en: Standards/specifications
sk-SK: Štandardy/špecifikácie

en: Legal cases and case notes
sk-SK: Právne prípady a poznámky k prípadom

en: Law reports and digests
sk-SK: Zbierky a výbery z právnických materiálov

en: Yearbooks
sk-SK: Ročenky

en: Treaties
sk-SK: Zmluvy

en: Government publication
sk-SK: Vládna publikácia

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje, či exemplár je alebo nie je publikovaný alebo vyrobený vládnou agentúrou alebo pre vládnu agentúru medzinárodnú, národnú, štátnu, oblastnú alebo miestnu, alebo ľubovoľnou pobočkou takej organizácie

en: Not a government publication
sk-SK: Nie vládna publikácia

en: Autonomous or semi-autonomous component
sk-SK: Autonómna alebo poloautonómna súčasť

en: Multilocal
sk-SK: Multilokálna

en: Federal/national
sk-SK: Federálna/národná

en: International intergovernmental
sk-SK: Medzinárodná/medzivládna

en: Local
sk-SK: Lokálna

en: Multistate
sk-SK: Publikácia viacerých štátov

en: Government publication-level undetermined
sk-SK: Vládna publikácia - neurčená úroveň

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
sk-SK: Štátna, provinčná, územná, závislá, atď.

en: Unknown if item is government publication
sk-SK: Nie je známe či je dokument/objekt vládna publikácia

en: Other
sk-SK: Ostatné

en: Conference publication
sk-SK: Konferenčná publikácia

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje, či exemplár pozostáva z výstupov, výkazov alebo súhrnov konferencie.

en: Not a conference publication
sk-SK: Nie je konferenčná publikácia

en: Festschrift
sk-SK: Jubilejný zborník

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje, či je exemplár jubilejným zborníkom

en: Not a festschrift
sk-SK: Nie je jubilejný zborník

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
sk-SK: Jedno-znakový číselný kód, ktorý naznačuje, či exemplár zahŕňa index svojho vlastného obsahu

en: No index
sk-SK: Bez indexu

en: Index present
sk-SK: Obsahuje index

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: Undefined
sk-SK: Nedefinovaný

en: Literary form
sk-SK: Literárna forma

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje literárnu formu exemplára. Číselné kódy 0 a 1 ponúkajú všeobecnú identifikáciu toho, či exemplár je alebo nie je dielom fikcie. Abecedné kódy sa môžu použiť na identifikáciu špecifických literárnych foriem.

en: Not fiction (not further specified)
sk-SK: Nie je literatúra

en: Fiction (not further specified)
sk-SK: Je literatúra (ďalej nešpecifikovaná)

en: Dramas
sk-SK: Drámy

en: Essays
sk-SK: Eseje

en: Novels
sk-SK: Romány

en: Humor, satires, etc.
sk-SK: Humor, satira, atď.

en: Letters
sk-SK: Korešpondencia

en: Short stories
sk-SK: Krátke príbehy, poviedky

en: Mixed forms
sk-SK: Zmiešané formy

en: Poetry
sk-SK: Poézia

en: Speeches
sk-SK: Prejavy, reči

en: Unknown
sk-SK: Neznámy

en: Biography
sk-SK: Biografia

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje, či exemplár obsahuje biografický materiál alebo nie, a ak áno, aké sú jeho biografické vlastnosti.

en: No biographical material
sk-SK: Nie je biografický materiál

en: Autobiography
sk-SK: Autobiografia

en: Individual biography
sk-SK: Biografia jednotlivca

en: Collective biography
sk-SK: Kolektívna biografia

en: Contains biographical information
sk-SK: Obsahuje biografické informácie

en: Computer Files
sk-SK: Počítačové súbory

en: Computer file/Electronic resource
sk-SK: Počítačový súbor/Elektronický zdroj

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
sk-SK: Každý obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód, ktorý opisuje cieľového poslucháča, ktorému je materiál určený

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu pre exemplár

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Dve nedefinované pozície znakov; každá obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva typ počítačového súboru opísaného v knižničnom zázname

en: Type of computer file
sk-SK: Typ počítačového súboru

en: Numeric data
sk-SK: Číselné údaje

en: Computer program
sk-SK: Počítačový program

en: Representational
sk-SK: Reprezentačný

en: Document
sk-SK: Dokument

en: Bibliographic data
sk-SK: Knižničné údaje

en: Font
sk-SK: Písmo

en: Game
sk-SK: Hra

en: Sound
sk-SK: Zvuk

en: Interactive multimedia
sk-SK: Interaktívne multimédiá

en: Online system or service
sk-SK: Online systém alebo služba

en: Combination
sk-SK: Kombinácia

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Jedno-znakový kód, ktorý obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva, či exemplár je alebo nie je publikovaný alebo vyrobený vládnou agentúrou alebo pre vládnu agentúru medzinárodnú, národnú, štátnu, oblastnú alebo miestnu (vrátane medzivládnych útvarov všetkých typov), alebo ľubovoľnou pobočkou takej organizácie, a ak áno, tak aj úroveň právomoci agentúry.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Šesť nedefinovaných pozícií znakov; každá obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: Cartographic material
sk-SK: Kartografický materiál

en: Manuscript cartographic material
sk-SK: Rukopisný kartografický materiál

en: Relief
sk-SK: Reliéf

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
sk-SK: Najviac štyri jedno-znakové abecedné kódy, ktoré naznačujú typ reliéfu určenom pri exemplári. Ak sú zaznamenané podľa poradia dôležitosti voči opisovanému exempláru. Ak sú pridelené menej ako štyri abecedné kódy, kódy sú zarovnané naľavo a každá nepoužitá pozícia obsahuje prázdny znak (#)

en: No relief shown
sk-SK: Nezobrazuje sa žiaden reliéf

en: Contours
sk-SK: Obrysy

en: Shading
sk-SK: Tieňovanie

en: Bathymetry/soundings
sk-SK: bathymetry/soundings

en: Form lines
sk-SK: Riadky formulára

en: Pictorially
sk-SK: Obrázkovo

en: Bathymetry/isolines
sk-SK: bathymetry/isolines

en: Rock drawings
sk-SK: Kresby do kameňa

en: Projection
sk-SK: Premietanie

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
sk-SK: Dvoj-znakový abecedný kód, ktorý udáva premietanie použité pri výrobe exemplára.

en: Projection not specified
sk-SK: Premietanie nie je špecifikované

en: Gnomic
sk-SK: Gnomický

en: Orthographic
sk-SK: Pravopisný

en: Azimuthal equidistant
sk-SK: azimuthal equidistant

en: Stereographic
sk-SK: Stereografický

en: Polar stereographic
sk-SK: Polar stereografický

en: Azimuthal, specific type unknown
sk-SK: azimuthal, specific type unknown

en: Azimuthal, other
sk-SK: Azimutový, iný

en: Sinusoidal
sk-SK: Sínusoidný

en: Cylindrical, specific type unknown
sk-SK: Cylindrický, neznámy špecifický typ

en: Cylindrical, other
sk-SK: Cylindrický, iný

en: Polyconic
sk-SK: Polykónický

en: Conic, specific type unknown
sk-SK: Kónický, neznámy špecifický typ

en: Conic, other
sk-SK: Kónický, iný

en: Butterfly
sk-SK: Motýľ

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Nedefinované; obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva typ opísaného kartografického exemplára.

en: Type of cartographic material
sk-SK: Typ kartografického materiálu

en: Single map
sk-SK: Jednotlivá mapa

en: Map series
sk-SK: Edícia máp

en: Map serial
sk-SK: Periodikum máp

en: Globe
sk-SK: Glóbus

en: Separate supplement to another work
sk-SK: Oddelený doplnok ďalšieho diela

en: Bound as part of another work
sk-SK: Zviazané ako časť iného diela

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
sk-SK: Nedefinované; Každé obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva, či exemplár je alebo nie je publikovaný alebo vyrobený vládnou agentúrou alebo pre vládnu agentúru medzinárodnú, národnú, štátnu, oblastnú alebo miestnu, alebo ľubovoľnou pobočkou takej organizácie, a ak áno, tak aj úroveň právomoci agentúry.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu pre exemplár.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
sk-SK: Jedno-znakový číselný kód, ktorý naznačuje, či exemplár alebo sprievodný materiál zahŕňa index lokácie alebo miestopisný zoznam.

en: Special format characteristics
sk-SK: Charakteristika špeciálneho formátu

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
sk-SK: Najviac dva jedno-znakové abecedné kódy, ktoré naznačujú špeciálne vlastnosti formátu mapy. Ak sú zaznamenané podľa poradia dôležitosti voči opisovanému exempláru. Ak je pridelený iba jeden kód, je zarovnaný naľavo a nepoužitá pozícia obsahuje prázdny znak (#).

en: No specified special format characteristics
sk-SK: Bez špecifickej charakteristiky špeciálneho formátu

en: Manuscript
sk-SK: Rukopis

en: Picture card, post card
sk-SK: Obrázok, pohľadnica

en: Calendar
sk-SK: Kalendár

en: Wall map
sk-SK: Nástenná mapa

en: Playing cards
sk-SK: Hracie karty

en: Loose-leaf
sk-SK: Voľná väzba

en: Notated music
sk-SK: Notový materiál

en: Manuscript notated music
sk-SK: Rukopisne notovaná hudba

en: Nonmusical sound recording
sk-SK: Nehudobná zvuková nahrávka

en: Musical sound recording
sk-SK: Hudobná zvuková nahrávka

en: Form of composition
sk-SK: Forma skladby

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
sk-SK: Dvoj-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu skladby. Kódy sú založené na hlavičkách predmetov Kongresovej knižnice. Ak je vhodný viac ako jeden kód, použije sa kód mu (Viaceré formy) v 008/18-19 a všetky príslušné špecifické kódy sa dajú do poľa 047 (Forma skladby). Kód mu (Viaceré formy) môže tiež znamenať, že pole 047 (Forma skladby) obsahuje ne-MARC-ové kódy skladby.

en: Anthems
sk-SK: Hymny

en: Ballads
sk-SK: Balady

en: Bluegrass music
sk-SK: Hudba bluegrass

en: Ballets
sk-SK: Balety

en: Chants, Other religions
sk-SK: Spevy, ďalšie náboženstvá

en: Chant, Christian
sk-SK: Spev, kresťanský

en: Chorales
sk-SK: Chorály

en: Concertos
sk-SK: Koncerty

en: Carols
sk-SK: Koledy

en: Cantatas
sk-SK: Kantáty

en: Canzonas
sk-SK: Piesne

en: Fugues
sk-SK: Fúgy

en: Folk music
sk-SK: Ľudová hudba

en: Fantasias
sk-SK: Fantázie

en: Gospel music
sk-SK: Gospelová hudba

en: Hymns
sk-SK: Hymny

en: Jazz
sk-SK: Džez

en: Musical revues and comedies
sk-SK: Hudobné revues a komédie

en: Motion picture music
sk-SK: Filmová hudba

en: Marches
sk-SK: Pochody

en: Masses
sk-SK: Omše

en: Multiple forms
sk-SK: Viaceré formy

en: Mazurkas
sk-SK: Mazurky

en: Nocturnes
sk-SK: Nokturná

en: Not applicable
sk-SK: Nepoužiteľný

en: Operas
sk-SK: Opery

en: Oratorios
sk-SK: Oratóriá

en: Overtures
sk-SK: Overtúry

en: Program music
sk-SK: Programová hudba

en: Passion music
sk-SK: Pašiová hudba

en: Polonaises
sk-SK: Polonézy

en: Popular music
sk-SK: Populárna hudba

en: Preludes
sk-SK: Prelúdiá

en: Rock music
sk-SK: Rocková hudba

en: Rondos
sk-SK: Rondá

en: Rhapsodies
sk-SK: Rapsódie

en: Songs
sk-SK: Piesne

en: Sonatas
sk-SK: Sonáty

en: Symphonic poems
sk-SK: Symfonické básne

en: Studies and exercises
sk-SK: Štúdie a cvičenia

en: Suites
sk-SK: Suity

en: Symphonies
sk-SK: Symfónie

en: Toccatas
sk-SK: Tokkáty

en: Trio-sonatas
sk-SK: Trio-sonáty

en: Variations
sk-SK: Variácie

en: Waltzes
sk-SK: Valčíky

en: Format of music
sk-SK: Formát hudby

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
sk-SK: Jedno-znakový kód, ktorý udáva formát hudobnej skladby (napr. noty pre klavírny doprovod). "Osnovová notácia" v tomto prvku odkazuje na hudbu zapísanú pomocou osnov. "Hudobná notácia" odkazuje na hudbu zapísanú pomocou osnov alebo notácie založenej na kresbách, symboloch alebo slovách.

en: Full score
sk-SK: Kompletné noty

en: Full score, miniature or study size
sk-SK: Kompletné noty, miniatúra alebo študijná veľkosť

en: Accompaniment reduced for keyboard
sk-SK: Doprovod upravený pre klávesy

en: Voice score with accompaniment omitted
sk-SK: Hlasové noty s vynechaným doprovodom

en: Condensed score or piano-conductor score
sk-SK: Zhustené noty alebo noty pre klavírny doprovod

en: Close score
sk-SK: Zavrieť skóre

en: Chorus score
sk-SK: Zborové noty

en: Condensed score
sk-SK: Zhustené noty

en: Performer-conductor part
sk-SK: Časť pre intepreta a dirigenta

en: Vocal score
sk-SK: Vokálne noty

en: Score
sk-SK: Bodovanie

en: Multiple score formats
sk-SK: Viaceré notové formáty

en: Music Parts
sk-SK: Hudobné časti

en: No parts in hand or not specified
sk-SK: Bez príručných častí alebo nešpecifikované

en: Instrumental and vocal parts
sk-SK: Časti pre nástroje a vokály

en: Instrumental parts
sk-SK: Časti pre nástroje

en: Vocal parts
sk-SK: Vokálne časti

en: Unknown or unspecified
sk-SK: Neznámi alebo nešpecifikovaní

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu pre opisovaný exemplár.

en: Accompanying matter
sk-SK: Sprievodný materiál

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
sk-SK: Najviac šesť jedno-znakových abecedných kódov (zaznamenaných v abecednom poradí), ktoré naznačujú obsah poznámok programu a iný sprievodný materiál pre zvukovú nahrávku, hudobné rukopisy alebo notovanú hudbu. Ak sú zaznamenané podľa poradia dôležitosti voči opisovanému exempláru. Ak je pridelených menej ako šesť kódov, kódy sú zarovnané naľavo a každá nepoužitá pozícia obsahuje prázdny znak (#).

en: No accompanying matter
sk-SK: Bez sprievodného materiálu

en: Discography
sk-SK: Diskografia

en: Bibliography
sk-SK: Zoznam použitej literatúry

en: Thematic index
sk-SK: Tématický index

en: Libretto or text
sk-SK: Libretto alebo text

en: Biography of composer or author
sk-SK: Životopis skladateľa alebo autora

en: Biography of performer or history of ensemble
sk-SK: Životopis interpreta alebo dejiny súboru

en: Technical and/or historical information on instruments
sk-SK: Technická a/alebo historická informácia o nástrojoch

en: Technical information on music
sk-SK: Technická informácia o hudbe

en: Historical information
sk-SK: Historická informácia

en: Ethnological information
sk-SK: Etnologická informácia

en: Instructional materials
sk-SK: Inštruktážne materiály

en: Literary text for sound recordings
sk-SK: Literárny text pre zvukové nahrávky

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
sk-SK: Najviac dva jedno-znakové abecedné kódy (zaznamenané v poradí nasledujúceho zoznamu), ktoré naznačujú typ literárneho textu prítomného v nehudobnej zvukovej nahrávke. Ak je pridelený iba jeden kód, je zarovnaný naľavo a nepoužitá pozícia obsahuje prázdny znak (#).

en: Item is a music sound recording
sk-SK: Exemplár je hudobná zvuková nahrávka

en: Conference proceedings
sk-SK: Výstupy z konferencie

en: Fiction
sk-SK: Beletria

en: Reporting
sk-SK: Vykazovanie

en: History
sk-SK: Výpis

en: Instruction
sk-SK: Inštrukcia

en: Language instruction
sk-SK: Výuka jazykov

en: Comedy
sk-SK: Komédia

en: Lectures, speeches
sk-SK: Prednášky, reči

en: Memoirs
sk-SK: Pamäti

en: Folktales
sk-SK: Ľudové rozprávania

en: Rehearsals
sk-SK: Nácviky

en: Sounds
sk-SK: Zvuky

en: Interviews
sk-SK: Rozhovory

en: Transposition and arrangement
sk-SK: Transpozícia a usporiadanie

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
sk-SK: Či sa katalogizuje všetko alebo časť exemplára, ide o transpozíciu a/alebo usporiadanie ďalšieho diela.

en: Not arrangement or transposition or not specified
sk-SK: Bez usporiadania alebo transpozície alebo neurčené

en: Transposition
sk-SK: Transpozícia

en: Arrangement
sk-SK: Usporiadanie

en: Both transposed and arranged
sk-SK: Oba transponované a usporiadané

en: Continuing Resources
sk-SK: Pokračujúce zdroje

en: Serial/Integrating resource
sk-SK: Periodický/Integrujúci zdroj

en: Frequency
sk-SK: Frekvencia

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva pravidelnosť exemplára; používa sa v spojení s 008/19 (Pravidelnosť).

en: No determinable frequency
sk-SK: Neurčená pravidelnosť

en: Annual
sk-SK: Ročný

en: Bimonthly
sk-SK: Dvojmesačne

en: Semiweekly
sk-SK: Vychádzajúci dvakrát do týždňa

en: Daily
sk-SK: Denný

en: Biweekly
sk-SK: Dvojtýždenná

en: Semiannual
sk-SK: Polročná

en: Biennial
sk-SK: Dvojročný

en: Triennial
sk-SK: Trojročný

en: Three times a week
sk-SK: Trikrát týždenné

en: Three times a month
sk-SK: Trikrát mesačne

en: Continuously updated
sk-SK: Priebežne aktualizovaný

en: Monthly
sk-SK: Mesačne

en: Quarterly
sk-SK: Štvrťročne

en: Semimonthly
sk-SK: Dvojtýždenník

en: Three times a year
sk-SK: Trikrát ročne

en: Weekly
sk-SK: Týždene

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva pravidelnosť exemplára; používa sa v spojení s 008/18 (Pravidelnosť).

en: Regularity
sk-SK: Pravidelnosť

en: Normalized irregular
sk-SK: Normalizovaný nepravidelný

en: Regular
sk-SK: Normálny

en: Completely irregular
sk-SK: Úplne nepravideľný

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva typ pokračujúceho zdroja.

en: Type of continuing resource
sk-SK: Typ priebežného zdroja

en: Updating database
sk-SK: Aktualizujem databázu

en: Updating loose-leaf
sk-SK: Aktualizácia voľnej väzby

en: Monographic series
sk-SK: Monografické edície

en: Newspaper
sk-SK: Noviny

en: Periodical
sk-SK: periodický

en: Updating Web site
sk-SK: Aktualizujem webstránku

en: Form of original item
sk-SK: Forma originálneho exemplára

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu, v ktorom bol exemplár pôvodne publikovaný.

en: Newspaper format
sk-SK: Formát novín

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu pre opisovaný exemplár

en: Nature of entire work
sk-SK: Povaha celého diela

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva povahu exemplára, či pozostáva úplne z určitého typu materiálu. Ak možno exemplár považovať za viac ako jeden typ materiálu, typy sa zaznamenávajú v 008/25-27 (Povaha obsahu) a pozícia 008/24 zostáva prázdna (#).

en: Not specified
sk-SK: Neuvedené

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
sk-SK: Najviac tri jedno-znakové abecedné kódy (zaznamenané v abecednom poradí), ktoré naznačujú, že dielo obsahuje určité typy materiálov. Ak sú priradené menej ako tri kódy, kódy sú zarovnané naľavo a nepoužitá pozícia obsahuje prázdny znak (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva, či exemplár je alebo nie je publikovaný alebo vyrobený vládnou agentúrou alebo pre vládnu agentúru medzinárodnú, národnú, štátnu, oblastnú alebo miestnu, alebo ľubovoľnou pobočkou takej organizácie, a ak áno, tak aj úroveň právomoci agentúry.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
sk-SK: Jedno-znakový číselný kód, ktorý naznačuje, či exemplár pozostáva z výstupov, výkazov alebo súhrnov konferencie.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Nedefinované; každé obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje pôvodnú abecedu alebo písmo jazyka názvu na zdrojovom exemplári, na ktorom sa zakladá kľúčový názov (pole 222).

en: Original alphabet or script of title
sk-SK: Pôvodná abeceda alebo písmo názvu

en: No alphabet or script given/No key title
sk-SK: Bez udania abecedy alebo písma/Bez kľúčového názvu

en: Cyrillic
sk-SK: cr- Cyrillic

en: Japanese
sk-SK: Japonsky

en: Chinese
sk-SK: Čínsky

en: Arabic
sk-SK: fa- Arabic

en: Greek
sk-SK: gr- Greek

en: Thai
sk-SK: Thajský

en: Korean
sk-SK: Kórejský

en: Tamil
sk-SK: Tamilský

en: Entry convention
sk-SK: Konvencia zápisu

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
sk-SK: Jedno-znakový číselný kód, ktorý naznačuje, či bol exemplár katalogizovaný podľa katalogizačných konvencií nasledujúceho záznamu, najnovšieho záznamu, alebo združeného záznamu.

en: Successive entry
sk-SK: Nasledovný zápis

en: Latest entry
sk-SK: Najnovšia položka

en: Integrated entry
sk-SK: Združený zápis

en: Visual Materials
sk-SK: Vizuálne materiály

en: Projected medium
sk-SK: Premietaný nosič

en: Two-dimensional nonprojected graphic
sk-SK: Dvoj-rozmerná nepremietateľná grafika

en: Kit
sk-SK: Sada

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
sk-SK: Trojrozmerný artefakt alebo prirodzene sa vyskytujúci objekt

en: Running time for motion pictures and videorecordings
sk-SK: Prevádzkový čas pre filmy a videozáznamy

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
sk-SK: Troj-znakové číslo, ktoré naznačuje celkový prevádzkový čas filmu alebo videozáznamu. Číslo je zarovnané vpravo a každá nevyužitá pozícia obsahuje nulu.

en: Running time exceeds three characters
sk-SK: Prevádzkový čas presahuje tri znaky

en: Running time
sk-SK: Prevádzkový čas

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód, ktorý opisuje poslucháča, ktorému je materiál určený.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva, či exemplár je alebo nie je publikovaný alebo vyrobený vládnou agentúrou alebo pre vládnu agentúru medzinárodnú, národnú, štátnu, oblastnú alebo miestnu, alebo ľubovoľnou pobočkou takej organizácie, a ak áno, tak aj úroveň právomoci agentúry.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva formu materiálu.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva typ opísaného visuálneho materiálu.

en: Type of visual material
sk-SK: Typ vizuálneho materiálu

en: Art original
sk-SK: Umelecký originál

en: Art reproduction
sk-SK: Umelecká reprodukcia

en: Filmstrip
sk-SK: Filmový pás

en: Picture
sk-SK: Obrázok

en: Graphic
sk-SK: Grafika

en: Technical drawing
sk-SK: Technický nákres

en: Motion picture
sk-SK: Film

en: Chart
sk-SK: Graf

en: Slide
sk-SK: Snímok

en: Transparency
sk-SK: Fólia

en: Videorecording
sk-SK: videozáznam

en: Toy
sk-SK: Hračka

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje techniku použitú pri tvorbe pohybu u hraných filmov alebo videozáznamoch.

en: Technique
sk-SK: Technika

en: Animation
sk-SK: Animácia

en: Animation and live action
sk-SK: Animácia a hraný film

en: Live action
sk-SK: Akcia naživo

en: Mixed Materials
sk-SK: Zmiešané materiály

en: Mixed material
sk-SK: Zmiešaný materiál

en: Category of material
sk-SK: Kategórie materiálov

en: Map
sk-SK: Mapa

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
sk-SK: Špeciálny druh kartografického materiálu, ku ktorému položka patrí. Zvyčajne trieda fyzického objektu, napr. diagram.

en: Specific material designation
sk-SK: Špeciálne označenie materiálu

en: Profile
sk-SK: Profil

en: Remote-sensing image
sk-SK: Remote-sensing Image

en: Section
sk-SK: Sekcia

en: Unspecified
sk-SK: Neurčené

en: View
sk-SK: Zobraziť

en: Color
sk-SK: Farba

en: Whether the item is in one color or multicolored
sk-SK: Či je položka jedno farebná alebo viacfarebná

en: One color
sk-SK: Jednofarebné

en: Multicolored
sk-SK: c- Viacfarebný

en: Material out of which the cartographic item is made.
sk-SK: Materiál, z ktorého je kartografický exemplár vyrobený.

en: Physcial Description
sk-SK: Fyzický popis

en: Paper
sk-SK: a- Papier

en: Wood
sk-SK: Drevo

en: Stone
sk-SK: Kameň

en: Metal
sk-SK: Kov

en: Synthetic
sk-SK: Syntetický

en: Skin
sk-SK: Pleť

en: Textiles
sk-SK: Textilný

en: Plastic
sk-SK: Plast

en: Glass
sk-SK: Sklo

en: Leather
sk-SK: Koža

en: Parchment
sk-SK: Pergamen

en: Type of reproduction
sk-SK: Typ reprodukcie

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
sk-SK: Či je kartografická položka faksimile alebo iný typ reprodukcie.

en: Facsimile
sk-SK: Faksimile

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
sk-SK: Fotografická technika použitá na výrobu kartografického prvku.

en: Photocopy
sk-SK: Fotokópie

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
sk-SK: Pozitívny/negatívny aspekt fotokópie alebo filmu kartografického prvku, tiež označovaný ako polarita.

en: Positive
sk-SK: Pozitív

en: Electronic resources
sk-SK: Elektronický zdroj

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
sk-SK: Jednomiestny abecedný kód označujúci kategóriu materiálu, do ktorého elektronického zdroja položka patrí (napr. programy, dátové súbory, obrazové súbory, digitalizované zvukové a video pásky, atď.).

en: Electronic resource
sk-SK: Elektronický zdroj

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
sk-SK: Špeciálny druh materiálu (zvyčajne druhy fyzického predmetu) ku ktorému položka patrí (napríklad magnetický disk).

en: Tape cassette
sk-SK: Kazeta s páskou

en: Magnetic disk
sk-SK: magnetický disk

en: Magneto-optical disc
sk-SK: Magneticko-optický disk

en: Optical disc
sk-SK: Optický disk

en: Remote
sk-SK: Vzdialený

en: Standalone device
sk-SK: Samostatné zariadenie

en: Whether the item is one color or multicolored.
sk-SK: Či je položka jedno farebná alebo viacfarebná.

en: Black-and-white
sk-SK: Čiernobiely

en: Gray scale
sk-SK: Odtiene sivej

en: Mixed
sk-SK: k- zmiešaný

en: Dimensions
sk-SK: Rozmery

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
sk-SK: Rozmery média použitého na kódovanie elektronického zdroja. Uvádzajú sa iba najbežnejšie rozmery. V mnohých prípadoch sa rozmery vzťahujú na obal v ktorom je umiestnené magnetické alebo optické médium. Pole 007/04 zodpovedá rozmeru uvedeným v zázname dokumentu. Ak sa žiadny kód presne nezhoduje s rozmermi média (alebo obalu), použije sa kód z.

en: No sound (silent)
sk-SK: Bez zvuku (tichý)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
sk-SK: Presná bitová hĺbka naskenovaného obrázka/ov, ktoré obsahujú elektronický zdroj alebo trojmiestny abecedný kód čo znamená, že nie je možné zaznamenať presnú bitovú hĺbku. Keďže je užitočná iba presná bitová hĺbka, kódovanie by nemalo obsahovať chýbajúce číslice predstavované spojovníkmi (-).

en: Image bit depth
sk-SK: Obrázok bit hĺbka

en: Exact bit depth
sk-SK: Presná bitová hĺbka

en: Multiple
sk-SK: Viaceré

en: File formats
sk-SK: 09 Formát súboru

en: Absent
sk-SK: Chýba

en: Antecedent/Source
sk-SK: 11 Predchodca/zdroj

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
sk-SK: Informácie o zdroji digitálneho súboru, ktorý je dôležitý pre tvorbu, použitie a správu digitálne preformátovaných materiálov.

en: File reproduced from original
sk-SK: Súbor reprodukovaný z originálu

en: File reproduced from microform
sk-SK: Súbor reprodukovaný z mikroformy

en: File reproduced from an electronic resource
sk-SK: Súbor reprodukovaný z elektronického zdroja

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
sk-SK: Súbor reprodukovaný zo sprostredkujúceho zdroja (nie mikroforma)

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
sk-SK: Druh kompresie, ktorej bol elektronický zdroj vystavený. Používa sa na posúdenie vernosti súboru podľa originálu.

en: Level of compression
sk-SK: Úroveň kompresie

en: Uncompressed
sk-SK: Nekomprimované

en: Lossless
sk-SK: b- Bezstratový

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
sk-SK: Kvalita preformátovania elektrického zdroja; celkové posúdenie fyzickej kvality elektronického zdroja vo vzťahu k používaniu. Môže byť určené na zhodnotenie úrovne kvality súboru a zabezpečenie inštitúcie, aby bol nosič dostupný aj v budúcnosti.

en: Access
sk-SK: Prístup

en: Preservation
sk-SK: Konzervovanie

en: Replacement
sk-SK: Náhrada

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód označujúci kategóriu materiálu do ktorej položka patrí. Glóbus, ktorý je definovaný ako model nebeského telesa, zvyčajne Zeme alebo nebeskej čiar zobrazených na zemskom povrchu. Kód d sa používa keď pole 008/25 (Typ kartografického materiálu) obsahuje kód d. Vyplnené ozačenie (|) nie je v danom poli povolené.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
sk-SK: Špeciálny druh materiálu (zvyčajne druhy fyzického predmetu) ku ktorému položka patrí (napríklad nebeský glóbus).

en: Planetary or lunar globe
sk-SK: Glóbus planét alebo mesiaca

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
sk-SK: Či je glóbus jedno farebný alebo viacfarebný.

en: Material out of which the globe is made.
sk-SK: Materiál, z ktorého je glóbus vyrobený.

en: Physicial medium
sk-SK: Fyzické médium

en: Textile
sk-SK: Textil

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
sk-SK: Či je glóbus faksimile alebo iný typ reprodukcie.

en: Tactile material
sk-SK: Tactile Material

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód označujúci kategóriu materiálu do ktorej položka patrí. Hmatateľný materiál sa používa v spojitosti s materiálom, ktorého prečítanie si vyžaduje dotyk. V danom poli nie je povolený vyplnený znak (|).

en: Moon
sk-SK: Mesiac

en: Tactile, with no writing system
sk-SK: Hmatový, bez zápisu

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
sk-SK: Skupina braillovych dokumentov, ku ktorým položka patrí. Toto nie je konkrétny Braillov kód, ale typ Braillovho kódu, ktorý predstavuje rôzne typy písaných symbolov. Môžu sa uviesť až dva typy Braillovho písma alebo sa môže akvizícia rozhodnúť pre použitie kódu iba prevažujúci typ. Viaceré kódy sú kódované v poradí podľa prípadnej prevahy. Ak sú priradené menej ako dva kódy, kódy zostanú obsiahnuté a nepoužité pozície budú prázdne (#).

en: No specified class of braille writing
sk-SK: Nešpecifikovaný druh braillovho písma

en: Literary braille
sk-SK: Literatúra v braillovom písme

en: Multiple braille types
sk-SK: Viaceré typy braillovho písma

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
sk-SK: Troj-znakový kód, ktorý označuje typ zvukového záznamu pre nevidiacich. Zvukové formáty zaznamenávajú sekcie, časti a približné informácie, ako napríklad slová, ktoré prezentujú vzájomný vzťah.Môžu byť uvedené až tri formáty, zarovnané naľavo podľa prevahy obsahu. Ak sú pridelení menej ako 3 kódy, kódy sú zarovnané naľavo a každá nepoužitá pozícia obsahuje prázdny znak (#).

en: No specified braille music format
sk-SK: Nešpecifikovaný braillov hudobný formát

en: Paragraph
sk-SK: Odstavec

en: Print/braille
sk-SK: Tlač/braill

en: Jumbo or enlarged braille
sk-SK: Obrovské alebo zväčšené braillové písmo

en: Projected graphic
sk-SK: Projected Graphic

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód označujúci kategóriu materiálu do ktorej položka patrí. Premietateľná grafika, ktorá je definovaná ako dvojrozmerná forma bez nutnosti používania optického média pri jej zobrazení, napríklad filmový pás, diapozitív alebo priehľadná fólie. V danom poli nie je povolený vyplnený znak (|).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
sk-SK: Špeciálny druh premietateľnej grafiky, ku ktorému položka patrí, napríklad prezentácie.

en: Filmslip
sk-SK: Filmový záznam

en: Filmstrip, type unspecified
sk-SK: Filmová páska, nešpecifikovaný typ

en: Filmstrip roll
sk-SK: Filmová kotúčová páska

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
sk-SK: Dvoj-rozmerná nepremietateľná grafika

en: Hand colored
sk-SK: Ručne maľované

en: Film base, other than safety film
sk-SK: Filmový základ, iný než bezpečný film

en: Mixed collection
sk-SK: Zmiešaná zbierka

en: Sound on medium or separate
sk-SK: Zvuk na médiu alebo oddelene

en: Sound on medium
sk-SK: Zvuk na médiu

en: Sound separate from medium
sk-SK: Zvuk oddelený od média

en: Medium for sound
sk-SK: Médium na prehrávanie zvuku

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
sk-SK: Špecifické médium použité na prenos zvuku na dokumente (bez ohľadu či je na premietateľnej grafike alebo oddelene) a typ zvukového prehrávania požadovaný pre dokument.

en: Sound disc
sk-SK: zvukový disk

en: Magnetic audio tape on reel
sk-SK: e- Magnetická audio páska na cievke

en: Magnetic audio tape in cassette
sk-SK: f- Magnetická audio páska v kazete

en: Videotape
sk-SK: h- Videopáska

en: Videodisc
sk-SK: Videodisk

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
sk-SK: Šírka alebo rozmery premietateľnej grafiky

en: 9.5 mm. film width
sk-SK: 9.5 mm. film šírka

en: 16 mm. film width
sk-SK: 16 mm. film šírka

en: 28 mm. film width
sk-SK: 28 mm. film šírka

en: 35 mm. film width
sk-SK: 35 mm. film šírka

en: 70 mm. film width
sk-SK: 70 mm. film šírka

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
sk-SK: 4x5 in. or 10x13 cm. priehľadné

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
sk-SK: 5x7 in. or 13x18 cm. priehľadné

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
sk-SK: 8x10 in. or 21x26 cm. priehľadné

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
sk-SK: 7x7 in. or 18x18 cm. priehľadné

en: Secondary support material
sk-SK: Druhotný podporný materiál

en: No secondary support
sk-SK: Bez vedľajšej podpory

en: Cardboard
sk-SK: Kartón

en: Metal and glass
sk-SK: j- kov a sklo

en: Synthetic and glass
sk-SK: Syntetický a sklo

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód označujúci kategóriu materiálu do ktorej položka patrí. Mikroforma je všeobecný pojem pre akékoľvek médium priehľadné alebo nepriehľadné, nesúce mikroobrazy. Mikroobraz je jednotka (napr. strana) textového, grafického alebo počítačom generovaného materiálu, ktorý je na kartách s otvormi, mikrofiši, mikrofilmoch, mikroskopoch alebo iných mikroformátoch a ktoré sú príliš malé na to, aby sa dal prečítať bez zväčšenia. Mikroformy môžu byť reprodukciou existujúcich textových alebo grafických materiálov alebo môžu ísť o originálne publikácie. V danom poli nie je povolený vyplnený znak (|).

en: Aperture card
sk-SK: Clona

en: Microfilm cartridge
sk-SK: Mikrofilmová kazeta

en: Microfilm cassette
sk-SK: Mikrofilmová kazeta

en: Microfilm reel
sk-SK: Mikrofilmová páska

en: Microfiche cassette
sk-SK: Mikrofiše

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
sk-SK: Rozmery mikroformy, neoznačuje rozmery obrázka.

en: Reduction ratio range
sk-SK: Rozsah pomeru redukcie

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
sk-SK: Číslo špecifikujúce pomer redukcie pre mikroformu, uvedené ako tri číslice. Číslo je zarovnané doprava a každá nevyužitá pozícia obsahuje nulu (napr. 015, 048). Spojovník sa používa pre akúkoľvek neznámu časť redukčného pomeru (napr. 03-, 1-- alebo ---)

en: Reduction ratio
sk-SK: Pomer redukcie

en: Ratio
sk-SK: Pomer

en: Color of the image for microforms.
sk-SK: Farba mikrofilmových snímkov

en: Generation aspect of a microform.
sk-SK: Výrobný aspekt mikroformy.

en: Nonprojected graphic
sk-SK: Nonprojected Graphic

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
sk-SK: Špeciálny druh nepremietateľnej grafiky, ku ktorému položka patrí, (napríklad obrázok).

en: Drawing
sk-SK: kresba

en: Painting
sk-SK: Maľba

en: Photomechanical print
sk-SK: Fototlač

en: Photonegative
sk-SK: Fotonegatív

en: Photoprint
sk-SK: Fototlač

en: Print
sk-SK: Tlačiť

en: Poster
sk-SK: Plagát

en: Postcard
sk-SK: Pohľadnica

en: Icon
sk-SK: Ikona

en: Radiograph
sk-SK: Röntgenový snímok

en: Photograph, type unspecified
sk-SK: Fotografia, nešpecifikovaný typ

en: Primary support material
sk-SK: Primárny podporný materiál

en: Canvas
sk-SK: Plátno

en: Bristol board
sk-SK: Lepenka

en: Cardboard/illustration board
sk-SK: Kartónová/ilustračná tabuľa

en: Hardboard
sk-SK: Drevotrieska

en: Porcelain
sk-SK: Porcelán

en: Film cartridge
sk-SK: Filmová náplň

en: Film cassette
sk-SK: Filmová kazeta

en: Film roll
sk-SK: Filmový kotúč

en: Film reel
sk-SK: Filmová cievka

en: Color characteristics of a motion picture.
sk-SK: Farebné charakteristiky filmu.

en: Presentation format for motion pictures.
sk-SK: Prezentačný formát pre filmy.

en: Width of a motion picture.
sk-SK: Šírka filmu.

en: Super 8 mm./single 8 mm.
sk-SK: Super 8mm./single 8mm.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
sk-SK: Konfigurácia prehrávacích kanálov pre zvukovú časť filmu.

en: Whether the film is positive or negative.
sk-SK: Či je film pozitív alebo negatív.

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
sk-SK: Ako je vzdialená je položka od originálneho materiálu (napr. Skutočný negatívny film alebo originálna videokazeta vo fotoaparáte). Generačné údaje sa používajú na vyhodnotenie kvality dostupných kópií, na rozhodovanie o zachovaní a na identifikáciu materiálov dostupných na prezeranie a výskum.

en: Duplicate
sk-SK: d- Duplikát

en: Original
sk-SK: originál

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
sk-SK: Špecifickejšie farebné vlastnosti pohyblivého obrazu, než sú uvedené v 007/03 (Farba)

en: 2 color, single strip
sk-SK: 2 color, jeden pásik

en: Undetermined 3 color
sk-SK: Neurčené 3 farby

en: Red strip
sk-SK: Červená páska

en: Yellow strip
sk-SK: Žltý pás

en: Sepia tone
sk-SK: Sépiový odtieň

en: Other tone
sk-SK: Iný tón

en: Kind of color stock or print
sk-SK: Druh farebného materiálu alebo tlače

en: Duplitized stock
sk-SK: Duplicized stock

en: Deterioration stage
sk-SK: Štádium rozpadu

en: Completeness
sk-SK: Úplnosť

en: Complete
sk-SK: Dokončený

en: Incomplete
sk-SK: i- neúplný

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
sk-SK: Špeciálny druh materiálu, zvyčajne druh fyzického predmetu, ku ktorému položka patrí.

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
sk-SK: Obsahuje prázdny (#) alebo zástupný znak (|).

en: Altitude of sensor
sk-SK: Výška snímača

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
sk-SK: Všeobecná poloha snímača vzhľadom na skúmaný objekt.

en: Surface
sk-SK: Povrch

en: Spaceborne
sk-SK: Vesmírna sonda

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
sk-SK: Všeobecný uhol zariadenia, z ktorého je zhotovený obraz diaľkového snímania.

en: Vertical
sk-SK: Zvislé

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
sk-SK: Pomer zakalenia, ktoré bolo prítomné, keď sa vytvoril obraz diaľkového snímania.

en: Cloud cover
sk-SK: Oblačnosť

en: Balloon
sk-SK: Balón

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
sk-SK: Primárne použitie určené pre platformu uvedenú v 007/06 (typ konštrukcie platformy).

en: Space observing
sk-SK: Vesmírne pozorovanie

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
sk-SK: Pre režim nahrávania diaľkového snímania, konkrétne to, či je senzor zapojený do vytvorenia prenosu, ktoré nakoniec meria.

en: Active
sk-SK: Aktívny

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
sk-SK: Spektrálne, akustické alebo magnetické charakteristiky údajov zachytené zariadením, ktoré sníma na diaľku. Môže byť použité na označenie vlnovej dĺžky žiarenia aj typu senzora použitého na jeho meranie.

en: Far infrared
sk-SK: Ďaleké infračervené

en: Thermal infrared
sk-SK: Infračervené žiarenie

en: Combinations
sk-SK: Kombinácie

en: Far ultraviolet
sk-SK: Ďaleké ultrafialové

en: Other ultraviolet data
sk-SK: Iné ultrafialové údaje

en: Sonar--water depth
sk-SK: Sonárne snímky--hĺbka vody

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
sk-SK: Sonárne topografické snímky, prierez

en: Sonar--bottom topography, near-surface
sk-SK: Sonárne topografické snímky, vrstvy

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
sk-SK: Sonárne topografické snímky, povrch

en: Other acoustical data
sk-SK: Iné akustické dáta

en: Gravity anomalies (general)
sk-SK: Veľkosť poškodenia (všeobecne)

en: Isostatic
sk-SK: Izostatický

en: Sound recording
sk-SK: Zvuková nahrávka

en: Belt
sk-SK: Pás

en: Cylinder
sk-SK: Valec

en: Sound cartridge
sk-SK: Zvukové pásky

en: Sound-track film
sk-SK: Zvuk-filmová pieseň

en: Sound cassette
sk-SK: Zvuková kazeta

en: Sound-tape reel
sk-SK: Zvuk-kotučová páska

en: Wire recording
sk-SK: Nahrávanie

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
sk-SK: Obsahuje prázdny (#) alebo vyplnený znak (|).

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
sk-SK: Rýchlosť prehrávania zvukového záznamu. Zámerom tohto kódu je iba rýchlosť prehrávania zvukového záznamu vykresleného na mechanickom zariadení.

en: Speed
sk-SK: Rýchlosť

en: 16 rpm (discs)
sk-SK: 16 rpm (disky)

en: 33 1/3 rpm (discs)
sk-SK: 33 1/3 rpm (disky)

en: 45 rpm (discs)
sk-SK: 45 rpm (disky)

en: 78 rpm (discs)
sk-SK: 78 rpm (disky)

en: 8 rpm (discs)
sk-SK: 8 rpm (disky)

en: 15/16 ips (tapes)
sk-SK: 15/16 ips (pásky)

en: 3 3/4 ips (tapes)
sk-SK: 3 3/4 ips (pásky)

en: 7 1/2 ips (tapes)
sk-SK: 7 1/2 ips (pásky)

en: 30 ips (tape)
sk-SK: 30 ips (páska)

en: Groove width/groove pitch
sk-SK: Šírka drážok/výška drážok

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
sk-SK: Priemer otvorenej cievky alebo disku alebo rozmery kazety, kartridžu alebo valca.

en: Tape width
sk-SK: Šírka pásky

en: Width of the tape.
sk-SK: Šírka pásky.

en: Number of tracks on a tape.
sk-SK: Počet skladieb na páske.

en: Tape configuration
sk-SK: Konfigurácia pásky

en: Sixteen track
sk-SK: Šestnásta skladba

en: Kind of disc, cylinder or tape
sk-SK: Druh disku, valca alebo pásky

en: Instantaneous (recorded on the spot)
sk-SK: Okamžitý (zaznamenaný na mieste)

en: Mass-produced
sk-SK: Masovo vyrobený

en: Mother (positive)
sk-SK: Matka

en: Stamper (negative)
sk-SK: Lisovacia matrica (negatív)

en: Kind of material
sk-SK: Druh materiálu

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
sk-SK: Druh materiálu použitého na výrobu zvukových záznamov (okamžitých aj hromadne vyrábaných). Tento kód je určený len pre zvukový záznam vykreslený na mechanickom zariadení.

en: Lacquer coating
sk-SK: Lakovanie

en: Glass with lacquer
sk-SK: Sklo s glazúrou

en: Plastic with metal
sk-SK: Plast s kovom

en: Kind of cutting
sk-SK: Druh drážky

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
sk-SK: Druhy drážky použitej na disku

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
sk-SK: Charakteristiky pre nahrávanie zvukových záznamov vrátane špeciálneho vybavenia, či vyrovnávania zvuku. Tento kód sa nepoužíva na označenie špeciálnych procesov používaných počas nahrávania záznamu, pokiaľ musia byť tieto procesy použité počas prehrávania.

en: Regular print
sk-SK: Normálna tlač

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód označujúci kategóriu materiálu do ktorej položka patrí. Videonahrávka je definovaná ako vizuálny záznam obrazov, zvyčajne v pohybe sprevádzané zvukmi. Je určená pre prehrávanie na televíznom prijímači alebo obrazovke. V danom poli nie je povolený vyplnený znak (|).

en: Videocassette
sk-SK: Videokazeta

en: Color characteristics of a videorecording.
sk-SK: Farebné charakteristiky videozáznamu.

en: VHS (1/2 in., videocassette)
sk-SK: VHS (1/2 pal., videokazeta)

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
sk-SK: U-matic (3/4 pal., videokazeta)

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
sk-SK: f- Quadruplex (1 pal. alebo 2 pal., cievka)

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
sk-SK: k- Super-VHS (1/2 pal., videokazeta)

en: M-II (1/2 in., videocassette)
sk-SK: M-II (1/2 in., videokazeta)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
sk-SK: o- D-2 (3/4 pal., videokazeta)

en: DVD
sk-SK: v- DVD

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
sk-SK: Špecifické médium použité na prenos zvuku na dokumente, bez ohľadu či je na videozázname alebo oddelene, a typ zvukového prehrávania požadovaný pre dokument.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
sk-SK: Konfigurácia prehrávacích kanálov pre zvukovú časť filmu.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
sk-SK: Jednoznakový abecedný kód označujúci kategóriu materiálu do ktorej položka patrí. Nešpecifikovaný, čo znamená, že položku nie je možné definovať niektorou z možností v poli 007 alebo že položka obsahuje viacero druhov materiálu. (napríklad ak je príslušnou položkou dokument obsahujúci rôzne druhy materiálu a inštitúcia sa rozhodne nevkladať pre každé z nich samostatné polia 007. V danom poli nie je povolený vyplnený znak (|).

en: Special class of material to which the item belongs
sk-SK: Špeciálny druh materiálu ku ktorému položka patrí

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
sk-SK: Generovaný počítačom, šesťznakový číselný reťazec, ktorý určuje dátum, kedy bol záznam MARC vytvorený. Zaznamenaný je vo forme rrmmdd.

en: Date entered on file
sk-SK: Dátum vložený do súboru

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva typ dátumov daných v 008/07-10 (Date 1) a 008/11-14 (Date 2). Pre priebežné zdroje, kód v 008/06 takisto udáva stav publikácie.

en: Type of date/Publication status
sk-SK: Typ dátumu/Publikačný status

en: No dates given; B.C. date involved
sk-SK: Dátum neuvedený; zahŕňa dátum pred n. l.

en: Continuing resource currently published
sk-SK: Priebežne vydávaný pokračujúci zdroj

en: Continuing resource ceased publication
sk-SK: Priebežne vydávaný pokračujúci zdroj viac nepublikovaný

en: Detailed date
sk-SK: Jeden detailný dátum

en: Inclusive dates of collection
sk-SK: Dátumy zahrnuté v zbierke

en: Range of years of bulk of collection
sk-SK: Rozsah dátumov zbierky

en: Multiple dates
sk-SK: Viaceré dátumy

en: Dates unknown
sk-SK: Neznámy dátum

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
sk-SK: Dátum distribúcie/publikovania/vydania/ a dátum produkcie/nahrávky, ak sú odlišné

en: Questionable date
sk-SK: Neistý/otázny dátum

en: Reprint/reissue date and original date
sk-SK: Dátum reprintu/reedície a dátum pôvodného vydania

en: Single known date/probable date
sk-SK: Jediný známy/pravdepodobný dátum

en: Publication date and copyright date
sk-SK: Dátum vydania a dátum copyrightu

en: Continuing resource status unknown
sk-SK: Priebežne vydávaný pokračujúci zdroj bez údajov o začiatku a/alebo ukončení vydávania

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
sk-SK: Dátum špecifikovaný kódom v 008/06 (Typ dátumu/Stav publikovania)

en: Date 1
sk-SK: Dátum 1

en: Date element is not applicable
sk-SK: Prvok dátumu je nepoužiteľný

en: Date digit
sk-SK: Číslica dátumu

en: Date element is totally or partially unknown
sk-SK: Prvok dátumu je úplne alebo čiastočne neznámy

en: Date 2
sk-SK: Dátum 2

en: MARC Code List for Countries
sk-SK: Zoznam kódov MARC pre krajiny

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
sk-SK: Miesto vydania/produkcie - kód MARC

en: Various places
sk-SK: Rozličné miesta

en: No place, unknown, or undetermined
sk-SK: Bez miesta, neznáme alebo neurčené

en: Two-character alphabetic code
sk-SK: Dvoj-znakový abecedný kód

en: Three-character alphabetic code
sk-SK: Troj-znakový abecedný kód

en: Illustrations - code 1
sk-SK: Ilustrácie - kód 1

en: Phonodisc, phonowire, etc
sk-SK: Zvukový disk, zvukové vlákno, atď

en: Illustrations - code 2
sk-SK: Ilustrácie - kód 2

en: Illustrations - code 3
sk-SK: Ilustrácie - kód 3

en: Illustrations - code 4
sk-SK: Ilustrácie - kód 4

en: Nature of contents - code 1
sk-SK: Povaha obsahu - kód 1

en: Nature of contents - code 2
sk-SK: Povaha obsahu - kód 2

en: Nature of contents - code 3
sk-SK: Povaha obsahu - kód 3

en: Nature of contents - code 4
sk-SK: Povaha obsahu - kód 4

en: Language
sk-SK: Jazyk

en: MARC Code List for Languages
sk-SK: Zoznam kódov MARC pre jazyky

en: No information provided
sk-SK: Bez dostupných informácií

en: Multiple languages
sk-SK: Viaceré jazyky

en: Sign languages
sk-SK: Posunkové reči

en: Undetermined
sk-SK: Neurčené

en: No linguistic content
sk-SK: Bez jazykového obsahu

en: Modified record
sk-SK: Modifikácia záznamu

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý naznačuje, či ľubovoľné údaje v knižničnom zázname sú úpravou informácie, ktorá sa objavila na katalogizovanom exemplári, alebo to malo byť zahrnuté do záznamu MARC.

en: Not modified
sk-SK: Nezmenené

en: Dashed-on information omitted
sk-SK: Vynechaný podrobný rozpis

en: Completely romanized/printed cards romanized
sk-SK: Celé v latinke/lístky v latinkovom písme

en: Completely romanized/printed cards in script
sk-SK: Celé v latinke/lístky v nelatinkovom písme

en: Shortened
sk-SK: Skrátený

en: Missing characters
sk-SK: Vynechané znaky

en: Cataloging source
sk-SK: Zdroj katalogizácie

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
sk-SK: Jedno-znakový abecedný kód, ktorý udáva pôvodný zdroj katalogizácie záznamu. Ak je zdroj katalogizácie známy, identifikuje sa v podpoli $a poľa 040 (Zdroj katalogizácie).

en: National bibliographic agency
sk-SK: Národná bibliografická agentúra

en: Cooperative cataloging program
sk-SK: Kooperatívny katalogizačný program

en: Miniature or study size
sk-SK: Miniatúra alebo študijná veľkosť

en: Piano score
sk-SK: Notový zápis

en: Leader:&nbsp;
sk-SK: Vovádzač:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
sk-SK: Dĺžka nahrávky (autogenerovaná)

note: SELECT name=f5
en: Record status
sk-SK: Stav záznamu

en: a - Increase in encoding level
sk-SK: a - Doplnený záznam

en: c - Corrected or revised
sk-SK: c - Opravený alebo revidovaný

en: d - Deleted
sk-SK: d - Odstránený

en: n - New
sk-SK: n - Nový

en: p - Increase in encoding level from prepublication
sk-SK: p - Doplnený dočasný záznam

en: a - Language material
sk-SK: a - Jazykový materiál

en: c - Notated music
sk-SK: c - Notový materiál

en: d - Manuscript notated music
sk-SK: d - Rukopisná hudobnina

en: e - Cartographic material
sk-SK: e - Kartografický materiál

en: f - Manuscript cartographic material
sk-SK: f - Rukopisný kartografický materiál

en: g - Projected medium
sk-SK: g - Projekčné médium

en: i - Nonmusical sound recording
sk-SK: i - Nehudobný zvukový záznam

en: j - Musical sound recording
sk-SK: j - Hudobný zvukový záznam

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
sk-SK: k - Dvojrozmerná nepremietateľná grafika

en: m - Computer file
sk-SK: m - Počítačový súbor

en: o - Kit
sk-SK: o - Sada

en: p - Mixed materials
sk-SK: p - Zmiešané materiály

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
sk-SK: r - Trojrozmerný artefakt alebo prírodný objekt

en: t - Manuscript language material
sk-SK: t - Rukopisný jazykový materiál

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
sk-SK: Bibliografická úroveň

en: a - Monographic component part
sk-SK: a - Monografická analytická časť

en: b - Serial component part
sk-SK: b - Seriálová analytická časť

en: c - Collection
sk-SK: c - Zbierka

en: d - Subunit
sk-SK: d - Podjednotka

en: i - Integrating resource
sk-SK: i - Integrujúci zdroj

en: m - Monograph/item
sk-SK: m - Monografia

en: s - Serial
sk-SK: s - Periodikum

note: SELECT name=f8
en: Type of control
sk-SK: Typ ovládania

en: _ - No specific type
sk-SK: _ - Nešpecifikovaný typ

en: a - Archival
sk-SK: a - Archívny

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
sk-SK: Kódovanie (vynútený Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
sk-SK: Dĺžky indikátorov/podpolí

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
sk-SK: Adresa databázy (autogenerovaná)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
sk-SK: Úroveň kódovania

en: _ - Full level
sk-SK: _ - Plná úroveň

en: 1 - Full level, material not examined
sk-SK: 1 - Úplná úroveň, bez dokumentu v ruke

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
sk-SK: 2 - Menej než úplná úroveň, bez dokumentu v ruke

en: 3 - Abbreviated level
sk-SK: 3 - Skrátený záznam

en: 4 - Core level
sk-SK: 4 - Základná úroveň

en: 5 - Partial (preliminary) level
sk-SK: 5 - Čiastočne spracovaný záznam

en: 7 - Minimal level
sk-SK: 7 - Minimálna úroveň

en: 8 - Prepublication level
sk-SK: 8 - Predpublikačná úroveň

en: u - Unknown
sk-SK: u - Neznámy

en: z - Not applicable
sk-SK: z - Nepoužíva sa

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
sk-SK: Popisný katalogizačný formulár

en: _ - Non-ISBD
sk-SK: _ - Nie-ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
sk-SK: c - ISBD s vynechanou punktualizáciou

en: i - ISBD punctuation included
sk-SK: i - ISBD s punktualizáciou

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
sk-SK: n - Non-ISBD interpunkcia vynechaná

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
sk-SK: Viacdielna úroveň zdroja záznamu

en: _ - Not specified or not applicable
sk-SK: _ - Nešpecifikovaný alebo nepoužitý

en: a - Set
sk-SK: a - Sada

en: b - Part with independent title
sk-SK: b - Časť s nezávislým názvom

en: c - Part with dependent title
sk-SK: c - Časť so závislým názvom

note: SPAN
en: Length of directory elements
sk-SK: Dĺžka prvkov adresára

note: SCRIPT
en: Assign next
sk-SK: Priradiť ďalšie

note: SCRIPT
en: Control number:
sk-SK: Kontrolné číslo:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
sk-SK: Zadajte nové kontrolné číslo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
sk-SK: Pevné dáta:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
sk-SK: Načítavam...

note: SCRIPT
en: Updated:
sk-SK: Aktualizovaný:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
sk-SK: nenastavený

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
sk-SK: 006 Pole pevnej dĺžky – Dodatočné charakteristiky materiálu – Všeobecné informácie

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
sk-SK: Vybrať typ materiálu na určenie hodnôt premennej

en: Type of material
sk-SK: Typ materiálu

en: Select a type of material
sk-SK: Vybrať typ materiálu

note: INPUT type=submit
en: Save
sk-SK: Uložiť

en: Cancel
sk-SK: Zrušiť

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
sk-SK: Zobraziť hodnoty pre typ materiálu '%s'?

en: 007 Physical description fixed field--General information
sk-SK: 007 Pole pevnej dĺžky – Fyzický popis

en: Material type:
sk-SK: Typ materiálu:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
sk-SK: #- Nekóduje sa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
sk-SK: #- Bez vedľajšej podpory

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
sk-SK: #- Bez zvuku (tichý)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
sk-SK: #- Nešpecifikovaný braillov hudobný formát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
sk-SK: #- Nešpecifikovaný druh braillovho písma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
sk-SK: #- Nedefinované

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
sk-SK: (RRRRMM; použiť najviac 6 - pre neznáme <br />alebo | bez pokusu o kód)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
sk-SK: (ak poznáte presnú bitovú hĺbku, zadajte; <br />inak použite rozbaľovaciu ponuku)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
sk-SK: (tri číslice, doplniť nulami podľa potreby, <br />alebo ||| bez pokusu o kód)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
sk-SK: --- - Neznámy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
sk-SK: 00 Kategórie materiálov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
sk-SK: 01 Špeciálne označenie materiálu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
sk-SK: 02 Nedefinované

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
sk-SK: 03 Attitude of sensor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
sk-SK: 03 Farba

note: SCRIPT
en: 03 Speed
sk-SK: 03 Rýchlosť

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
sk-SK: 04 Rozmery

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
sk-SK: 04 Fyzické médium

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
sk-SK: 04 Fyzické médium

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
sk-SK: 05 Oblačnosť

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
sk-SK: 05 Pomer redukcie

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
sk-SK: 05 Druhotný podporný materiál

note: SCRIPT
en: 05 Sound
sk-SK: 05 Zvuk

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
sk-SK: 05 Typ reprodukcie

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
sk-SK: 06 Rozmery

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
sk-SK: 06-08 Pomer redukcie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
sk-SK: 07 Rozmery

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
sk-SK: 07 Šírka pásky

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
sk-SK: 08 Druhotný podporný materiál

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
sk-SK: 08 Konfigurácia pásky

note: SCRIPT
en: 09 Color
sk-SK: 09 Farba

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
sk-SK: 09 Formát súboru

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
sk-SK: 09 Charakteristika špeciálnej reprodukcie

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
sk-SK: 10 Druh materiálu

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
sk-SK: 16 Úplnosť

note: SCRIPT
en: Date
sk-SK: Dátum

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
sk-SK: Presná bitová hĺbka 001-999

note: SCRIPT
en: a- Map
sk-SK: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
sk-SK: a- Povrch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
sk-SK: c- kartón/ilustračná tabuľa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
sk-SK: c- koláž

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
sk-SK: c- kombinácia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
sk-SK: c- dokončený

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
sk-SK: c- Elektronický zdroj

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
sk-SK: c- servisná kópia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
sk-SK: c- pozorovanie vesmíru

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
sk-SK: c- kameň

note: SCRIPT
en: c- vertical
sk-SK: c- zvyslý

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
sk-SK: d- Kresba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
sk-SK: d- Duplikát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
sk-SK: d- Duplicized stock

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
sk-SK: d- Sklo

note: SCRIPT
en: d- Globe
sk-SK: d- Glóbus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
sk-SK: d- Voľná väzba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
sk-SK: d- Kov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
sk-SK: d- Odstavec

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
sk-SK: d- Neurčené 3 farby

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
sk-SK: dv- Kombinácie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
sk-SK: e- Microfiš

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
sk-SK: e- maľba

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
sk-SK: f- faximile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
sk-SK: f- filmová kazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
sk-SK: f- videokazeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
sk-SK: h- fototlač

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
sk-SK: i- neúplný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
sk-SK: i- okamžitý (jedinečný, rezaný na mieste)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
sk-SK: i- Obrázok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
sk-SK: i- Plast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
sk-SK: j- Sklo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
sk-SK: j- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
sk-SK: j- kov a sklo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
sk-SK: j- tlač

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
sk-SK: k- základ filmu iný než bezpečnostný film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
sk-SK: k- Plagát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
sk-SK: l- Kov

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
sk-SK: l- Technický nákres

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
sk-SK: m- Kombinácia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
sk-SK: m- Magneticko-optický disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
sk-SK: m- Masovo vyrobený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
sk-SK: m- Zmiešaný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
sk-SK: m- Zmiešaná zbierka

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
sk-SK: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
sk-SK: m- Viaceré typy brailovho písma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
sk-SK: mmm- Viaceré

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
sk-SK: n- Nepoužiteľný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
sk-SK: nn- Nepoužiteľný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
sk-SK: nnn- Nepoužiteľný

note: SCRIPT
en: o- Kit
sk-SK: o- Sada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
sk-SK: o- Optický disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
sk-SK: o- Originál

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
sk-SK: o- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
sk-SK: p- Omietka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
sk-SK: p- Plast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
sk-SK: p- Pohľadnica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
sk-SK: q- Ikona

note: SCRIPT
en: q- Notated music
sk-SK: q- Notový materiál

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
sk-SK: r- Filmová cievka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
sk-SK: Matka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
sk-SK: r- Porcelán

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
sk-SK: r- Vzdialený

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
sk-SK: r- Náhrada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
sk-SK: s- Hrubý/štandardný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
sk-SK: s- Oddiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
sk-SK: s- Diapozitív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
sk-SK: s- Zvuková kazeta

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
sk-SK: s- Zvuková nahrávka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
sk-SK: s- Samostatné zariadenie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
sk-SK: s- Stereofónny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
sk-SK: s- Kameň

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
sk-SK: t- Fólia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
sk-SK: u - Neznáma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
sk-SK: u- Neurčené

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
sk-SK: uu- Neznámy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
sk-SK: v- Koža

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
sk-SK: w- Pergamen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
sk-SK: x- Nepoužiteľný

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
sk-SK: y- Zobraziť

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
sk-SK: z- Ostatné

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
sk-SK: z- Neurčené

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
sk-SK: zz- Ostatné

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
sk-SK: |- Nekóduje sa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
sk-SK: ||- Nekóduje sa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
sk-SK: ||| - Nekóduje sa

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
sk-SK: 008 Pole pevnej dĺžky – Dodatočné charakteristiky materiálu – Všeobecné informácie

en: Type of Material
sk-SK: Typ materiálu

en: 008 Fixed-length data elements
sk-SK: 008 Pole pevnej dĺžky

en: 00-05- Date entered on file
sk-SK: 00-05- Dáta vložené do souboru

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
sk-SK: 06- Priame alebo nepriame geografické rozdelenie

en: #- Not subdivided geographically
sk-SK: #- Nie je geograficky členené

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
sk-SK: d- Zemepisne rozdelený &mdash;priamo

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
sk-SK: i- Zemepisne rozdelený &mdash;nepriamo

en: 07- Romanization scheme
sk-SK: 07- Románska schéma

en: a- International standard
sk-SK: a- Medzinárodný štandard

en: b- National standard
sk-SK: b- Národný štandard

en: e- Local standard
sk-SK: e- Miestny štandard

en: f- Standard of unknown origin
sk-SK: f- Štandard neznámeho pôvodu

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
sk-SK: g- Dohovorená romanizácia alebo dohovorená forma názvu v jazyku katalogizačnej agentúry

en: 08- Language of catalog
sk-SK: 08- Jazyk katalógu

en: #- No information provided
sk-SK: #- Nie sú poskytované žiadne informácie

en: e- English only
sk-SK: e- iba anglicky

en: f- French only
sk-SK: f- iba francúzsky

en: 09- Kind of record
sk-SK: 09- Druh záznamu

en: a- Established heading
sk-SK: a- Stanovená hlavička

en: b- Untraced reference
sk-SK: b- Nestopovaný odkaz

en: c- Traced reference
sk-SK: c- Stopovaný odkaz

en: d- Subdivision
sk-SK: d- Pododdiel

en: e- Node label
sk-SK: e- Uzlová etiketa

en: f- Established heading and subdivision
sk-SK: f- Stanovená hlavička a pododdiel

en: g- Reference and subdivision
sk-SK: g- Referencia a pododdiel

en: 10- Descriptive cataloging rules
sk-SK: 10- Popisné katalogizačné pravidlá

en: a- Earlier rules
sk-SK: a- Skoršie pravidlá

en: d- AACR 2 compatible heading
sk-SK: d- AACR 2 compatibilná hlavička

en: a- Library of Congress subject headings
sk-SK: a- Predmetové heslá Kongresovej knižnice

en: a- Library of Congress Subject Headings
sk-SK: a- Predmetové heslá Kongresovej knižnice

en: b- LC subject headings for children's literature
sk-SK: b- Predmetové heslá Kongresovej knižnice pre detskú literatúru

en: c- Medical subject headings
sk-SK: c- Predmetové heslá pre medicínu (MESH)

en: d- National Agricultural Library subject authority file
sk-SK: d- Súbor predmetových autorít Národnej poľnohospodárskej knižnice (NAL)

en: k- Canadian subject headings
sk-SK: k- Kanadské predmetové heslá

en: r- Art and architecture thesaurus
sk-SK: r- Umenie a Lexikón architektúry

en: s- Sears list of subject headings
sk-SK: s- Zoznam hľadania hlavičiek predmetu

en: s- Sears List of Subject Headings
sk-SK: s- Zoznam hľadania hlavičiek predmetu

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
sk-SK: v- Repertoire des vedettes-matiere

en: 12- Type of series
sk-SK: 12- Typ série

en: a- Monographic series
sk-SK: a- Monografické edície

en: b- Multipart item
sk-SK: b- Viacdielny exemplár

en: c- Series-like phrase
sk-SK: c- Fráza kvázi sériová

en: 13- Numbered or unnumbered series
sk-SK: 13- Číslované alebo nečíslované edície

en: a- Numbered
sk-SK: a- Číslované

en: b- Unnumbered
sk-SK: b- Nečíslované

en: c- Numbering varies
sk-SK: c- Číslovanie sa rôzni

en: 14- Heading use--main or added entry
sk-SK: 14- Použitie hlavičky--hlavný alebo pridaný údaj

en: a- Appropriate
sk-SK: a- Vhodný

en: b- Not appropriate
sk-SK: b- Nevhodný

en: 15- Heading use--subject added entry
sk-SK: 15- Použitie hlavičky--pridaný údaj o predmete

en: 16- Heading use--series added entry
sk-SK: 16- Heading use--pridaná položka o edíciách

en: 17- Type of subject subdivision
sk-SK: 17- Typ rozdelenia predmetov

en: a- Topical
sk-SK: a- Tematický

en: b- Form
sk-SK: b- Formulár

en: c- Chronological
sk-SK: c- Chronologický

en: d- Geographic
sk-SK: d- Zemepisný

en: e- Language
sk-SK: e- Jazyk

en: 18-27 Undefined character positions
sk-SK: 18-27 Nedefinované polohy znaku

en: 28- Type of government agency
sk-SK: 28- Typ vládnej agentúry

en: #- Not a government agency
sk-SK: #- Nie je vládna agentúra

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
sk-SK: a- Autonómna alebo poloautonómna súčasť

en: c- Multilocal
sk-SK: c- Multilokálna

en: f- Federal/national
sk-SK: f- Federálna/národná

en: i- International intergovernmental
sk-SK: i- Medzinárodná/medzivládna

en: l- Local
sk-SK: l- Lokálna

en: m- Multistate
sk-SK: m- Publikácia viacerých štátov

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
sk-SK: o- Vládna agentúra&mdash;neurčitý typ

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
sk-SK: s- Štátna, provinčná, územná, závislá, atď

en: u- Unknown if heading is government agency
sk-SK: u- Neznámy ak v hlavičke je vládna agentúra

en: 29- Reference evaluation
sk-SK: 29- Hodnotenie referencie

en: a- Tracings are consistent with the heading
sk-SK: a- Kópie sú zhodné s hlavičkou

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
sk-SK: b- Kópie nie sú nevyhnutne zhodné s hlavičkou

en: 30 Undefined character position
sk-SK: 30 Nedefinované umiestnenie znaku

en: 31- Record update in process
sk-SK: 31- Aktualizácia záznamu pokračuje

en: a- Record can be used
sk-SK: a- Záznam možno použiť

en: b- Record is being updated
sk-SK: b- Záznam sa aktualizuje

en: 32- Undifferentiated personal name
sk-SK: 32- Nediferencované osobné meno

en: a- Differentiated personal name
sk-SK: a- Diferencované osobné meno

en: b- Undifferentiated personal name
sk-SK: b- Nediferencované osobné meno

en: 33- Level of establishment
sk-SK: 33- Úroveň stanovenia

en: a- Fully established
sk-SK: a- Plne stanovená

en: c- Provisional
sk-SK: c- Provizórny

en: d- Preliminary
sk-SK: d- Predbežný

en: 34-37 Undefined character positions
sk-SK: 34-37 Nedefinované umiestnenie znaku

en: 38- Modified record
sk-SK: 38- Modifikácia záznamu

en: #- Not modified
sk-SK: #- Nezmenené

en: s- Shortened
sk-SK: s- Skrátený

en: x- Missing characters
sk-SK: x- Vynechané znaky

en: 39- Cataloging source
sk-SK: 39- Zdroj katalogizácie

en: #- National bibliographic agency
sk-SK: #- Národná bibliografická agentúra

en: c- Cooperative cataloging program
sk-SK: c- Kooperatívny katalogizačný program

en: d- Other
sk-SK: d- Ostatné

en: 06- Kind of record
sk-SK: 06- Druh záznamu

en: a- Schedule record
sk-SK: a- Záznam rozvrhu

en: b- Table record
sk-SK: b- Tabuľkový záznam

en: c- Index term record
sk-SK: c- Záznam indexového pojmu

en: 07- Type of number
sk-SK: 07- Typ čísla

en: a- Single number
sk-SK: a- Jedno číslo

en: b- Defined number span
sk-SK: b- Definované rozpätie čísel

en: c- Summary number span
sk-SK: c- Rozpätie čísel súhrnu

en: n - Not applicable
sk-SK: n - Nepoužiteľný

en: 08- Classification validity
sk-SK: 08- Platnosť klasifikácie

en: a- Valid
sk-SK: a- Platný

en: b- First number of span invalid
sk-SK: b- Prvé číslo rozpätia je neplatné

en: c- Last number of span invalid
sk-SK: c- Posledné číslo rozpätia je neplatné

en: d- Completely invalid
sk-SK: d- Úplne neplatný

en: e- Obsolete
sk-SK: e- Zastaralý

en: 09- Standard or optional designation
sk-SK: 09- Štandard alebo voliteľné určenie

en: a- Standard
sk-SK: a- Štandard

en: b- Optional
sk-SK: b- Voliteľné

en: 10- Record update in process
sk-SK: 10- Aktualizácia záznamu pokračuje

en: 11- Level of establishment
sk-SK: 11- Úroveň stanovenia

en: 12- Synthesized number indication
sk-SK: 12- Určenie syntézového čísla

en: a- Not synthesized
sk-SK: a- Nesyntetizované

en: b- Synthesized
sk-SK: b- Syntézové

en: 13- Display controller
sk-SK: 13- Ovládač zobrazenia

en: a- Displayed in standard schedules or tables
sk-SK: a- Zobrazené v štandardných rozvrhoch alebo tabuľkách

en: b- Extended display
sk-SK: b- Rozšírené zobrazenie

en: 000 - Leader
sk-SK: 000 - Záhlavie

en: 0-4 Record size
sk-SK: 0-4 Dĺžka záznamu

en: (auto-filled)
sk-SK: (automaticky-vyplnené)

en: 5- Record status
sk-SK: 5- Status záznamu

en: a- Increase in encoding level
sk-SK: a - Doplnený záznam

en: c- Corrected or revised
sk-SK: c- Opravený alebo revidovaný

en: d- Deleted
sk-SK: d- Odstránený

en: n- New
sk-SK: n- Nový

en: p- Increase in encoding level from prepublication
sk-SK: p - Doplnený dočasný záznam

en: 6- Type of record
sk-SK: 6 - Typ dokumentu a záznamu

en: a- Language material
sk-SK: a - Jazykový materiál / textový dokument

en: c- Notated music
sk-SK: c- Notový materiál

en: d- Manuscript notated music
sk-SK: d - Rukopisná hudobnina

en: e- Cartographic material
sk-SK: e- Kartografický materiál

en: 7- Bibliographic level
sk-SK: 7- Bibliografická úroveň

en: a- Monographic component part
sk-SK: a - Monografická analytická časť

en: b- Serial component part
sk-SK: b - Seriálová analytická časť

en: c- Collection
sk-SK: c- Zbierka

en: d- Subunit
sk-SK: d- Podjednotka

en: i- Integrating resource
sk-SK: i- Integrujúci zdroj

en: m- Monograph/item
sk-SK: m - Monografia

en: s- Serial
sk-SK: s - Seriál

en: 8- Type of control
sk-SK: 8 - Typ kontroly

en: No specific type
sk-SK: Nešpecifikovaný typ

en: a- Archival
sk-SK: a- Archívny

en: 9- Character coding scheme
sk-SK: 9 - Použitá znaková sada

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
sk-SK: a - UCS/Unicode (automaticky-vyplnené)

en: 10-16 indicator/subfields/size
sk-SK: 10-16 indikátor/podpolia/veľkosť

en: 17- Encoding level
sk-SK: 17 - Úroveň úplnosti záznamu

en: full level
sk-SK: plná úroveň

en: Full level
sk-SK: Úplná úroveň

en: 1- Full level, material not examined
sk-SK: 1 - Úplná úroveň, bez dokumentu v ruke

en: 2- Less-than-full level, material not examined
sk-SK: 2 - Menej než úplná úroveň, bez dokumentu v ruke

en: 3- Abbreviated level
sk-SK: 3 - Skrátený záznam

en: 4- Core level
sk-SK: 4 - Základná úroveň

en: 5- Partial (preliminary) level
sk-SK: 5 - Čiastočne spracovaný záznam

en: 7- Minimal level
sk-SK: 7- Minimálna úroveň

en: 8- Prepublication level
sk-SK: 8- Predpublikačná úroveň

en: z- Not applicable
sk-SK: z - Nedá sa použiť

en: 18 - Descriptive cataloging form
sk-SK: 18 - Forma katalogizačného popisu

en: Non-ISBD
sk-SK: Iné ako ISBD

en: c- ISBD punctuation omitted
sk-SK: c - Vynechaná interpunkcia ISBD

en: i- ISBD punctuation included
sk-SK: i - Prítomná interpunkcia ISBD

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
sk-SK: n- Vynechaná interpunkcia iná ako ISBD

en: 19 - Multipart resource record level
sk-SK: 19 - Prepojenie s iným zánamom

en: Not specified or not applicable
sk-SK: Nešpecifikovaný alebo neplatný

en: Not specified or not applicable
sk-SK: Nešpecifikované alebo neplatné

en: a- Set
sk-SK: a - Súbor

en: b- Part with independent title
sk-SK: b - Časť/zväzok s nezávislým názvom

en: c- Part with dependent title
sk-SK: c - Časť/zväzok so závislým názvom

en: 20-24 entry map &amp; lengths
sk-SK: 20-24 vstupná mapa

en: 1-4 Record size
sk-SK: 1-4 Veľkosť záznamu

en: o- Obsolete
sk-SK: o- Zastaralý

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
sk-SK: s- Odstránený; hlavička je rozdvojená alebo je viac hlavičiek

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
sk-SK: x- Odstránený; hlavička nahradená inou hlavičkou

en: z- Authority data
sk-SK: z- Údaje autorít

en: 7-8 Undefined
sk-SK: 7-8 Nedefinované

en: 9- Encoding
sk-SK: 9- Kódovanie

en: n- Complete authority record
sk-SK: n- Úplný záznam autorít

en: o- Incomplete authority record
sk-SK: o- Neúplný záznam autorít

en: 18-19 Undefined
sk-SK: 18-19 Nedefinované

en: MARC21 Plugin to build links between records
sk-SK: Zásuvný modul MARC21 pre tvorbu prepojení medzi záznamami

en: Plugin to build links between records
sk-SK: Zásuvný modul pre tvorbu prepojení medzi záznamami

en: Search for
sk-SK: Vyhľadať

en: Any word
sk-SK: Akékoľvek slovo

en: Item type
sk-SK: Typ exemplára

en: All item types
sk-SK: Všetky typy exemplárov

note: INPUT type=submit
en: Start search
sk-SK: Začať hľadanie

en: Search results
sk-SK: Výsledky hľadania

en: &lt;&lt; Previous
sk-SK: &lt;&lt; Predchádzajúci

en: Next&gt;&gt;
sk-SK: Ďalej&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sk-SK: Výsledky %s pre %s z %s

en: Concise description
sk-SK: Stručný popis

en: Choose
sk-SK: Zvoliť

en: Clear field
sk-SK: Vymazať pole

en: &lt;&lt; Previous
sk-SK: &lt;&lt; Predošlý

en: Next&gt;&gt;
sk-SK: Ďalej&gt;&gt;

en: Abkhaz
sk-SK: Abcházština

en: Acoli
sk-SK: Ačoli

en: Adygei
sk-SK: Adygejčina

en: Afar
sk-SK: Afarčina

en: Afrihili (Artificial language)
sk-SK: Afrihili (Umelý jazyk)

en: Afrikaans
sk-SK: Afrikánčtina

en: Afroasiatic (Other)
sk-SK: Afroázijské jazyky (Iné)

en: Akkadian
sk-SK: Akkadčina

en: Albanian
sk-SK: Albánčina

en: Austronesian (Other)
sk-SK: malajsko-polynézske (iné)

en: Blissymbolics
sk-SK: Znakové písmo

en: Bosnian
sk-SK: Bosniačtina

en: Braj
sk-SK: Bradžčina

en: Breton
sk-SK: Bretónčina

en: Bugis
sk-SK: Bugijčina

en: Bulgarian
sk-SK: Bulharčina

en: Buriat
sk-SK: Buriatčina

en: Burmese
sk-SK: Barmčina

en: Carib
sk-SK: Karibčina

en: Catalan
sk-SK: Katalánčina

en: Caucasian (Other)
sk-SK: Kaukazské jazyky (iné)

en: Cebuano
sk-SK: Cebuánčina

en: Celtic (Other)
sk-SK: Keltské jazyky (iné)

en: Chagatai
sk-SK: Čagatajčina

en: Chamic languages
sk-SK: Čamaské jazyky

en: Chamorro
sk-SK: Čamorčina

en: Chechen
sk-SK: Čečenčina

en: Cherokee
sk-SK: Čerokí

en: Cheyenne
sk-SK: čejenčina

en: Chibcha
sk-SK: Čibča

en: Chinook jargon
sk-SK: Činucký žargón

en: Chipewyan
sk-SK: Čipewjančina

en: Choctaw
sk-SK: Čoktčina

en: Church Slavic
sk-SK: Cirkevnoslovanské jazyky

en: Chuvash
sk-SK: Čuvaština

en: Coptic
sk-SK: koptčina

en: Cornish
sk-SK: kornčina

en: Corsican
sk-SK: korzičtina

en: Cree
sk-SK: Krí

en: Creoles and Pidgins (Other)
sk-SK: Kreolské jazyky a pidžiny (Iné)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
sk-SK: Kreolské jazyky a pidžiny, na báze angličtiny (Iné)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
sk-SK: Kreolské jazyky a pidžiny, na báze francúzštiny (Iné)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
sk-SK: Kreolské jazyky a pidžiny, na báze portugalčiny (Iné)

en: Crimean Tatar
sk-SK: Krimská Tatárčina

en: Croatian
sk-SK: chorvátčina

en: Cushitic (Other)
sk-SK: Kušitské jazyky (Iné)

en: Czech
sk-SK: Čeština

en: Danish
sk-SK: Dánčina

en: Dargwa
sk-SK: Darginčina

en: Dayak
sk-SK: Dajačtina

en: Dinka
sk-SK: Dinkčina

en: Divehi
sk-SK: Maldivčina

en: Dogri
sk-SK: Dógrí

en: East Frisian
sk-SK: Východná frízština

en: Ekajuk
sk-SK: Ekadžuk

en: Elamite
sk-SK: Elamčina

en: English, Middle (1100-1500)
sk-SK: Angličtina, stredná (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
sk-SK: Angličtina, stará (cca 450-1100)

en: Erzya
sk-SK: Erzjančina

en: Estonian
sk-SK: Estónčina

en: Ethiopic
sk-SK: Etiópčina

en: Faroese
sk-SK: Faerčina

en: Fijian
sk-SK: Fidžijčina

en: Filipino
sk-SK: Filipínčina

en: Finnish
sk-SK: Fínčina

en: Finno-Ugrian (Other)
sk-SK: Ugrofínske jazyky (Iné)

en: Fon
sk-SK: fončina

en: French
sk-SK: Francúzština

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
sk-SK: Francúzština, stredná (cca 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
sk-SK: Francúzština, stará (cca 842-1300)

en: Frisian
sk-SK: frízština

en: Friulian
sk-SK: Friulčina

en: Fula
sk-SK: Fulbčina

en: Gã
sk-SK: Ga

en: Galician
sk-SK: Galicíjčina

en: Gbaya
sk-SK: Gbaja

en: Georgian
sk-SK: Gruzínčina

en: German
sk-SK: Nemčina

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sk-SK: Nemčina, stredná horná (cca 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
sk-SK: Nemčina, stará horná (cca 750-1050)

en: Germanic (Other)
sk-SK: Germánske jazyky (Iné)

en: Gilbertese
sk-SK: Kiribatčina

en: Gothic
sk-SK: Gótčina

en: Greek, Ancient (to 1453)
sk-SK: Gréčtina, Antická (do 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
sk-SK: Gréčtina, Súčasná (1453- )

en: Gujarati
sk-SK: Gudžarátčina

en: Gwich'in
sk-SK: Kučinčina

en: Haitian French Creole
sk-SK: Haitská francúzska kreolčina

en: Hausa
sk-SK: Hauština

en: Hawaiian
sk-SK: Havajčina

en: Hiligaynon
sk-SK: Hiligajnončina

en: Hindi
sk-SK: Hindčina

en: Hittite
sk-SK: Chetitčina

en: Hungarian
sk-SK: Maďarčina

en: Icelandic
sk-SK: Islandčina

en: Ido
sk-SK: Ido-medzinárodný jazyk (vylepšené esperanto)

en: Ijo
sk-SK: Idžo

en: Inari Sami
sk-SK: Inarijská saamčina

en: Indic (Other)
sk-SK: Indické (Iné)

en: Indo-European (Other)
sk-SK: Indoeurópske jazyky (Iné)

en: Indonesian
sk-SK: Indonézčina

en: Ingush
sk-SK: Inguština

en: Iranian (Other)
sk-SK: Iránske jazyky (Iné)

en: Irish
sk-SK: Írčina

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
sk-SK: Írčina, stredná (cca 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
sk-SK: Írčina, stará (do r. 1100)

en: Iroquoian (Other)
sk-SK: Irokézske jazyky (Iné)

en: Italian
sk-SK: Taliančina

en: Javanese
sk-SK: Jávčina

en: Judeo-Arabic
sk-SK: Židovská arabčina

en: Judeo-Persian
sk-SK: Židovská perzština

en: Kabyle
sk-SK: Kabylčina

en: Kachin
sk-SK: Kačjinčina

en: Kannada
sk-SK: Kannadčina

en: Karachay-Balkar
sk-SK: Karačajevsko-balkarčina

en: Kara-Kalpak
sk-SK: Karakalpačtina

en: Karelian
sk-SK: Karelčina

en: Karen languages
sk-SK: Karenčina

en: Kashmiri
sk-SK: Kašmírčina

en: Kashubian
sk-SK: Kašubčina

en: Kazakh
sk-SK: Kazaština

en: Khasi
sk-SK: Khasijčina

en: Khmer
sk-SK: Khmérčina

en: Khoisan (Other)
sk-SK: Khojsánske jazyky (Iné)

en: Khotanese
sk-SK: Kotčina

en: Kikuyu
sk-SK: Kikuju

en: Kinyarwanda
sk-SK: Kiňarwanda

en: Klingon (Artificial language)
sk-SK: Klingončina (Umelý jazyk)

en: Komi
sk-SK: Komijčina

en: Konkani
sk-SK: Kónkánčina

en: Kootenai
sk-SK: Kutenajčina

en: Kosraean
sk-SK: Kusaie

en: Kru (Other)
sk-SK: Kru (Iné)

en: Kuanyama
sk-SK: Kuaňama

en: Kumyk
sk-SK: Kumyčtina

en: Kurdish
sk-SK: Kurdčina

en: Kurukh
sk-SK: Kuruchčina

en: Kyrgyz
sk-SK: Kirgizština

en: Ladino
sk-SK: Ladinčina

en: Lamba (Zambia and Congo)
sk-SK: Lamba (Zambia a Congo)

en: Lao
sk-SK: Laoština

en: Latin
sk-SK: Latinčina

en: Latvian
sk-SK: Lotyština

en: Lezgian
sk-SK: Lezginčina

en: Limburgish
sk-SK: Limburčina

en: Lithuanian
sk-SK: Litovčina

en: Lojban (Artificial language)
sk-SK: Lojban (Umelý jazyk)

en: Low German
sk-SK: Dolná nemčina

en: Lower Sorbian
sk-SK: Dolnolužická srbčina

en: Luba-Katanga
sk-SK: Lubčina-katanžská

en: Luba-Lulua
sk-SK: Lubčina-Luluánčina

en: Luiseño
sk-SK: Luiseňo

en: Lule Sami
sk-SK: Luleská saamčina

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sk-SK: Luo (Keňa a Tanzánia)

en: Lushai
sk-SK: Lušáí

en: Luxembourgish
sk-SK: Luxemburčina

en: Macedonian
sk-SK: macedónčina

en: Madurese
sk-SK: madurčina

en: Magahi
sk-SK: mágadhčina

en: Maithili
sk-SK: maithilčina

en: Makasar
sk-SK: makasarčina

en: Malagasy
sk-SK: Malgaština

en: Malay
sk-SK: malajčina

en: Malayalam
sk-SK: malajálamčina

en: Maltese
sk-SK: Maltčina

en: Manchu
sk-SK: Mandžuština

en: Mandar
sk-SK: Mandarčina

en: Mandingo
sk-SK: mandingo

en: Manipuri
sk-SK: Manípurčina

en: Manobo languages
sk-SK: Manobo jazyky

en: Manx
sk-SK: mančina

en: Maori
sk-SK: maorčina

en: Marathi
sk-SK: maráthčina

en: Mari
sk-SK: Marijčina

en: Marshallese
sk-SK: Marshallčina

en: Marwari
sk-SK: márvarčina

en: Maasai
sk-SK: Masajčina

en: Mayan languages
sk-SK: Mayské jazyky

en: Mende
sk-SK: Mendejčina

en: Micmac
sk-SK: Mikmakčina

en: Minangkabau
sk-SK: Minangkabaučina

en: Miscellaneous languages
sk-SK: Rôzne jazyky

en: Moksha
sk-SK: Mokšiančina

en: Mongolian
sk-SK: Mongolčina

en: Munda (Other)
sk-SK: Mundské jazyky (Iné)

en: Nauru
sk-SK: Nauruština

en: Navajo
sk-SK: Navažština

en: Ndebele (South Africa)
sk-SK: Ndebele (Južná Afrika)

en: Neapolitan Italian
sk-SK: Neapolčina

en: Nepali
sk-SK: Nepálčina

en: Newari
sk-SK: Nevárčina

en: Newari, Old
sk-SK: Névarčina, Stará

en: Nias
sk-SK: Niasánčina

en: Niger-Kordofanian (Other)
sk-SK: Nigersko-kordofánske jazyky (Iné)

en: Nilo-Saharan (Other)
sk-SK: Nilo-Saharan (Iné)

en: Niuean
sk-SK: Niueština

en: Nogai
sk-SK: Nogajčina

en: North American Indian (Other)
sk-SK: Indiánske jazyky Severnej Ameriky (Iné)

en: North Frisian
sk-SK: Severná frízština

en: Northern Sami
sk-SK: Severná saamčina

en: Northern Sotho
sk-SK: Severná sothčina

en: Norwegian
sk-SK: Nórčina

en: Norwegian (Bokmål)
sk-SK: Nórčina (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
sk-SK: Nórčina (Nynorsk)

en: Nubian languages
sk-SK: Nubijiské jazyky

en: Nyamwezi
sk-SK: Ňamwezi

en: Nyankole
sk-SK: Ňankole

en: Nyoro
sk-SK: Ňoro

en: Occitan (post-1500)
sk-SK: Okcitánčina (po-1500)

en: Ojibwa
sk-SK: Odžibva

en: Old Norse
sk-SK: Staroseverčina

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
sk-SK: Perzština, stará (cca 600 – 400 p.n.l.)

en: Oromo
sk-SK: Oromčina

en: Osage
sk-SK: Osedžština

en: Ossetic
sk-SK: Osetčina

en: Pahlavi
sk-SK: Pahlaví

en: Palauan
sk-SK: Palaučina

en: Pali
sk-SK: Páli

en: Pangasinan
sk-SK: Pangasinančina

en: Panjabi
sk-SK: Pandžábčina

en: Papuan (Other)
sk-SK: papuánske jazyky (iné)

en: Persian
sk-SK: Perzština

en: Philippine (Other)
sk-SK: Filipínčina (Iné)

en: Phoenician
sk-SK: féničtina

en: Pohnpeian
sk-SK: Pohnpeičina

en: Polish
sk-SK: Poľština

en: Portuguese
sk-SK: Portugalčina

en: Prakrit languages
sk-SK: Prakritské jazyky

en: Provençal (to 1500)
sk-SK: Provensálčina (do 1500)

en: Pushto
sk-SK: Paštčina

en: Quechua
sk-SK: Kečuánčina

en: Raeto-Romance
sk-SK: Rétorománčina

en: Rajasthani
sk-SK: Radžastančina

en: Rapanui
sk-SK: Rapanujčina

en: Rarotongan
sk-SK: Rarotongčina

en: Romance (Other)
sk-SK: Románske jazyky (Iné)

en: Romani
sk-SK: Romčina

en: Romanian
sk-SK: Rumunčina

en: Rundi
sk-SK: Rundčina

en: Russian
sk-SK: Ruština

en: Salishan languages
sk-SK: Sališské jazyky

en: Samaritan Aramaic
sk-SK: Samaritánska aramejčina

en: Samoan
sk-SK: samočina

en: Sandawe
sk-SK: Sandaweština

en: Santali
sk-SK: Santalčina

en: Sardinian
sk-SK: Sardínčina

en: Sasak
sk-SK: Sasačtina

en: Scots
sk-SK: Škótčina

en: Scottish Gaelic
sk-SK: Škótska gaelčina

en: Semitic (Other)
sk-SK: Semitské (Iné)

en: Serbian
sk-SK: Srbčina

en: Shan
sk-SK: šančina

en: Shona
sk-SK: šončina

en: Sidamo
sk-SK: sidamo

en: Sindhi
sk-SK: sindhčina

en: Sino-Tibetan (Other)
sk-SK: čínsko-tibetské jazyky (iné)

en: Slavic (Other)
sk-SK: Slovanské jazyky (Iné)

en: Slovak
sk-SK: slovenčina

en: Slovenian
sk-SK: slovinčina

en: Sogdian
sk-SK: sogdčina

en: Somali
sk-SK: Somálčina

en: Sorbian (Other)
sk-SK: Lužické jazyky (Iné)

en: Sotho
sk-SK: Sothčina

en: South American Indian (Other)
sk-SK: Indiánske jazyky Južnej Ameriky (Iné)

en: Southern Sami
sk-SK: Južná sámčina

en: Spanish
sk-SK: Španielčina

en: Sumerian
sk-SK: Sumerčina

en: Sundanese
sk-SK: Sundčina

en: Swedish
sk-SK: Švédčina

en: Swiss German
sk-SK: Švajčiarska nemčina

en: Syriac
sk-SK: Sýrčina

en: Tagalog
sk-SK: Tagalčina

en: Tahitian
sk-SK: Tahitčina

en: Tai (Other)
sk-SK: Thajské jazyky (Iné)

en: Tajik
sk-SK: Tadžičtina

en: Tamashek
sk-SK: Tamašek

en: Tatar
sk-SK: Tatárčina

en: Telugu
sk-SK: Telugčina

en: Ukrainian
sk-SK: Ukrajinčina

en: Upper Sorbian
sk-SK: Hornolužická srbčina

en: Vietnamese
sk-SK: Vietnamčina

en: Volapük
sk-SK: volapük

en: Votic
sk-SK: votčina

en: Waray
sk-SK: waray

en: Wolayta
sk-SK: Walamčina

en: Xhosa
sk-SK: Xhoština

en: Yapese
sk-SK: Japčina

en: Yiddish
sk-SK: Jidiš

en: Yoruba
sk-SK: Jorubčina

en: yes
sk-SK: áno

en: cartographic
sk-SK: kartografický

en: notated music
sk-SK: notový materiál

en: sound recording
sk-SK: zvuková nahrávka

en: still image
sk-SK: momentka

en: three dimensional object
sk-SK: trojrozmerný objekt

en: software, multimedia
sk-SK: softvér, multimédiá

en: mixed material
sk-SK: zmiešané materiály

en: direct
sk-SK: priamy

en: indirect
sk-SK: nepriamy

en: not applicable
sk-SK: nepoužiteľné

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
sk-SK: Konvertované z MARCXML do MADS verzia 2.0 (Revízia 2.10)

en: earlier rules
sk-SK: skoršie pravidlá

en: aacr2 compatible
sk-SK: kompatibilné s aacr2

en: other rules
sk-SK: ostatné pravidlá

en: nonpublic
sk-SK: neverejný

en: source
sk-SK: zdroj

en: notFound
sk-SK: nenašiel sa

en: history
sk-SK: dejiny

en: subject example
sk-SK: príklad predmetu

en: deleted heading information
sk-SK: odstránená informácia záhlavia

en: application history
sk-SK: výpis aplikácie

en: earlier
sk-SK: skoršie

en: later
sk-SK: neskôr

en: broader
sk-SK: širší

en: narrower
sk-SK: užší

en: other
sk-SK: iný

en: equivalent
sk-SK: rovnocenný

en: acronym
sk-SK: skratka

en: cash
sk-SK: hotovosť

en: nalnaf
sk-SK: nalsaf

en: sears
sk-SK: rokov

en: mesh
sk-SK: mriežka

en: creator
sk-SK: tvorca

en: personal
sk-SK: osobný

en: globe
sk-SK: glóbus

en: map
sk-SK: mapa

en: database
sk-SK: databáza

en: loose-leaf
sk-SK: voľná väzba

en: series
sk-SK: edícia

en: newspaper
sk-SK: noviny

en: periodical
sk-SK: periodický

en: web site
sk-SK: webstránka

en: abstract or summary
sk-SK: abstrakt alebo zhrnutie

en: bibliography
sk-SK: bibliografia

en: catalog
sk-SK: katalóg

en: dictionary
sk-SK: slovník

en: encyclopedia
sk-SK: encyklopédia

en: handbook
sk-SK: príručka

en: legal article
sk-SK: právnický článok

en: discography
sk-SK: diskografia

en: legislation
sk-SK: legislatíva

en: theses
sk-SK: záverečné práce

en: survey of literature
sk-SK: prieskum literatúry

en: review
sk-SK: recenzia

en: filmography
sk-SK: filmografia

en: directory
sk-SK: adresár

en: statistics
sk-SK: štatistika

en: technical report
sk-SK: technická správa

en: legal case and case notes
sk-SK: právny kázus a procesné poznámky

en: law report or digest
sk-SK: právne predpis alebo zbierka

en: treaty
sk-SK: zmluva

en: conference publication
sk-SK: konferenčná publikácia

en: numeric data
sk-SK: číselné údaje

en: font
sk-SK: písmo

en: game
sk-SK: hra

en: biography
sk-SK: životopis

en: essay
sk-SK: esej

en: drama
sk-SK: dráma

en: comic strip
sk-SK: komiks

en: fiction
sk-SK: beletria

en: humor, satire
sk-SK: humor, satira

en: letter
sk-SK: písmeno

en: novel
sk-SK: román

en: short story
sk-SK: krátky príbeh

en: speech
sk-SK: reč

en: folktale
sk-SK: ľudové rozprávanie

en: memoir
sk-SK: memoár

en: poetry
sk-SK: poézia

en: rehearsal
sk-SK: nácvik

en: reporting
sk-SK: vykazovanie

en: sound
sk-SK: zvuk

en: art original
sk-SK: umelecký originál

en: kit
sk-SK: sada

en: art reproduction
sk-SK: umelecká reprodukcia

en: picture
sk-SK: obrázok

en: graphic
sk-SK: grafický

en: technical drawing
sk-SK: technický nákres

en: motion picture
sk-SK: film

en: chart
sk-SK: graf

en: realia
sk-SK: reálie

en: slide
sk-SK: diapozitív

en: transparency
sk-SK: fólia

en: videorecording
sk-SK: videozáznam

en: toy
sk-SK: hračka

en: monographic
sk-SK: monografický

en: continuing
sk-SK: pokračujúci

en: braille
sk-SK: braillovým písmom

en: electronic
sk-SK: elektronický

en: microfiche
sk-SK: mikrofiš

en: microfilm
sk-SK: mikrofilm

en: adolescent
sk-SK: dospievajúci, stredoškolský vek (14 - 17 rokov)

en: adult
sk-SK: Dospelý

en: general
sk-SK: všeobecný

en: juvenile
sk-SK: mladistvý

en: preschool
sk-SK: predškolský

en: specialized
sk-SK: špecializovaný

en: issue number
sk-SK: číslo vydania

en: matrix number
sk-SK: číslo matrice

en: music plate
sk-SK: hudobná platňa

en: music publisher
sk-SK: hudobný vydavateľ

en: videorecording identifier
sk-SK: identifikátor videozáznamu

en: related
sk-SK: príbuzný

en: sound recording-nonmusical
sk-SK: zvuková nahrávka-nehudobná

en: sound recording-musical
sk-SK: hudobný záznam

en: code
sk-SK: kód

en: print
sk-SK: tlač

en: access
sk-SK: prístup

en: preservation
sk-SK: uchovanie

en: replacement
sk-SK: náhrada

en: accompanying material
sk-SK: sprievodný materiál

en: summary or subtitle
sk-SK: zhrnutie alebo podtitul

en: table of contents
sk-SK: obsah

en: translation
sk-SK: preklad

en: collection
sk-SK: zbierka

en: manuscript
sk-SK: rukopis

en: ,complete-subfield
sk-SK: ,úplné-podpole

en: Set
sk-SK: Nastaviť

en: Continuing resource
sk-SK: Pokračujúci zdroj

en: Series
sk-SK: Edícia

en: Article
sk-SK: Článok

en: Mixed materials
sk-SK: Zmiešané materiály

en: Computer file
sk-SK: Počítačový súbor

en: Object
sk-SK: Objekt

en: results_summary series
sk-SK: zhrnutie_výsledkov edície

en: Series:
sk-SK: Edícia:

en: Analytics:
sk-SK: Analytika:

en: Show analytics
sk-SK: Zobraziť analytiku

en: Volumes:
sk-SK: Zväzky:

en: Show volumes
sk-SK: Zobraziť zväzky

en: Set:
sk-SK: Sada:

en: results_summary publisher
sk-SK: zhrnutie_výsledkov vydavateľ

en: Publication details:
sk-SK: Vydavateľské údaje:

en: results_summary edition
sk-SK: zhrnutie_výsledkov vydanie

en: Edition:
sk-SK: Vydanie:

en: results_summary description
sk-SK: zhrnutie_výsledkov popis

en: Description:
sk-SK: Popis:

en: Content type:
sk-SK: Typ obsahu:

en: Media type:
sk-SK: Typ média:

en: Carrier type:
sk-SK: Typ nosiča:

en: Audience:
sk-SK: Používatelia:

en: Patent information:
sk-SK: Informácia o patente:

en: Report number:
sk-SK: Číslo výkazu:

en: results_summary other_title
sk-SK: zhrnutie_výsledkov ďalší_názov

en: Other title:
sk-SK: Ďalší názov:

en: [Portion of title]
sk-SK: [Časť titulu]

en: [Parallel title]
sk-SK: [Paralelný titul]

en: [Distinctive title]
sk-SK: [Osobitný titul]

en: [Other title]
sk-SK: [Ďalší titul]

en: [Cover title]
sk-SK: [Titul obálky]

en: [Added title page title]
sk-SK: [Pridaný titul titulnej stránky]

en: [Caption title]
sk-SK: [Titulok]

en: [Running title]
sk-SK: [Skrátený titul]

en: [Spine title]
sk-SK: [Chrbtový titul]

en: Title translated:
sk-SK: Preložený názov:

en: results_summary uniform_title
sk-SK: zhrnutie_výsledkov unifikovaný_názov

en: Uniform title:
sk-SK: Unifikovaný názov:

en: Uniform titles:
sk-SK: Unifikované názvy:

en: Related works:
sk-SK: Príbuzné diela:

en: Contained works:
sk-SK: Obsiahnuté diela:

en: Subject(s):
sk-SK: Predmet(y):

en: AND
sk-SK: A

en: Genre/Form:
sk-SK: Žáner/Forma:

en: No title
sk-SK: Bez názvu

en: DDC classification:
sk-SK: Triedenie DDC:

en: LOC classification:
sk-SK: LOC triedenie:

en: Other classification:
sk-SK: Iné klasifikácie:

en: Online resources:
sk-SK: Ďalšie detaily:

en: Click here to access online
sk-SK: Kliknite sem k prístupu cez internet

en: Contents:
sk-SK: Obsah:

en: Incomplete contents:
sk-SK: Neúplný obsah:

en: Partial contents:
sk-SK: Čiastočný obsah:

en: Awards:
sk-SK: Ocenenia:

en: Production credits:
sk-SK: Zodpovední za výrobu:

en: Action note:
sk-SK: Poznámka o akcii:

en: Dissertation note:
sk-SK: Poznámka o dizertácii:

en: Subject:
sk-SK: Predmet:

en: Review:
sk-SK: Recenzia:

en: Scope and content:
sk-SK: Obsah:

en: Abstract:
sk-SK: Abstrakt:

en: Content advice:
sk-SK: Rada k obsahu:

en: Summary:
sk-SK: Zhrnutie:

en: Holdings:
sk-SK: Exempláre:

en: Supplements:
sk-SK: Prílohy:

en: Indexes:
sk-SK: Indexy:

en: Other editions:
sk-SK: Ďalšie vydania:

en: Continues:
sk-SK: Je pokračovaním:

en: Continues in part:
sk-SK: Je čiastočne pokračovaním:

en: Supersedes:
sk-SK: Nahradzuje:

en: Supersedes in part:
sk-SK: Čiastočne nahradzuje:

en: Formed by the union: ... and: ...
sk-SK: Sformovaný spojením: ... a: ...

en: Absorbed:
sk-SK: Absorbovalo:

en: Absorbed in part:
sk-SK: Čiastočne absorbovalo:

en: Separated from:
sk-SK: Oddelené od:

en: Continued by:
sk-SK: Pokračuje ako:

en: Continued in part by:
sk-SK: Čiastočne pokračuje ako:

en: Superseded by:
sk-SK: Nahradené:

en: Superseded in part by:
sk-SK: Čiastočne nahradené:

en: Absorbed by:
sk-SK: Absorbované:

en: Absorbed in part by:
sk-SK: Čiastočne absorbované:

en: Split into .. and ...:
sk-SK: Rozdelené na .. a ...:

en: Merged with ... to form ...
sk-SK: Zlúčené s ... , vzniká ...

en: Changed back to:
sk-SK: Zmenené naspäť na:

en: OPAC view:
sk-SK: Náhľad OPAC:

en: Open in new window
sk-SK: Otvoriť v novom okne

en: By:
sk-SK: Od:

en: Contributor(s):
sk-SK: Prispievateľ(ia):

en: braille
sk-SK: braillovým písmom

en: print
sk-SK: tlač

en: electronic
sk-SK: elektronický

en: microfiche
sk-SK: mikrofiš

en: microfilm
sk-SK: mikrofilm

en: magnetic disc
sk-SK: magnetický disk

en: magneto-optical disc
sk-SK: magneticko-optický disk

en: available online
sk-SK: dostupné online

en: kit
sk-SK: sada

en: map
sk-SK: mapa

en: profile
sk-SK: profil

en: section
sk-SK: oddiel

en: view
sk-SK: náhľad

en: film cartridge
sk-SK: filmová náplň

en: film cassette
sk-SK: filmová kazeta

en: film reel
sk-SK: filmová cievka

en: collage
sk-SK: koláž

en: photonegative
sk-SK: fotonegatív

en: photoprint
sk-SK: fototlač

en: technical drawing
sk-SK: technický nákres

en: transparency
sk-SK: fólia

en: sound cassette
sk-SK: zvuková kazeta

en: combination
sk-SK: kombinácia

en: moon
sk-SK: Mesiac

en: regular print
sk-SK: normálna tlač

en: videocassette
sk-SK: videokazeta

en: by
sk-SK: od

note: IMG
en: book
sk-SK: kniha

note: IMG
en: serial
sk-SK: periodikum

note: IMG
en: article
sk-SK: článok

note: IMG
en: mixed materials
sk-SK: zmiešané materiály

note: IMG
en: computer file
sk-SK: počítačový súbor

note: IMG
en: score
sk-SK: skóre

note: IMG
en: music
sk-SK: hudba

en: ; Format:
sk-SK: ; Formát:

en: ; Type of continuing resource:
sk-SK: ; Typ priebežného zdroja:

en: loose-leaf
sk-SK: voľná väzba

en: series
sk-SK: edícia

en: newspaper
sk-SK: noviny

en: ; Nature of contents:
sk-SK: ; Povaha obsahu:

en: abstract or summary
sk-SK: abstrakt alebo zhrnutie

en: bibliography
sk-SK: bibliografia

en: catalog
sk-SK: katalóg

en: dictionary
sk-SK: slovník

en: encyclopedia
sk-SK: encyklopédia

en: handbook
sk-SK: príručka

en: legal article
sk-SK: právnický článok

en: discography
sk-SK: diskografia

en: legislation
sk-SK: legislatíva

en: theses
sk-SK: záverečné práce

en: survey of literature
sk-SK: prieskum literatúry

en: review
sk-SK: recenzia

en: programmed text
sk-SK: programovaný text

en: filmography
sk-SK: filmografia

en: directory
sk-SK: adresár

en: statistics
sk-SK: štatistika

en: legal case and case notes
sk-SK: právny kázus a procesné poznámky

en: law report or digest
sk-SK: právne predpis alebo zbierka

en: treaty
sk-SK: zmluva

en: conference publication
sk-SK: konferenčná publikácia

en: ; Type of computer file:
sk-SK: ; Typ počítačového súboru:

en: numeric data
sk-SK: číselné údaje

en: ; Literary form:
sk-SK: ; Literárna forma:

en: Not fiction
sk-SK: Ne-beletria

en: Fiction
sk-SK: Beletria

en: Dramas
sk-SK: Drámy

en: Essays
sk-SK: Eseje

en: Novels
sk-SK: Romány

en: Humor, satires, etc.
sk-SK: Humor, satira, atď.

en: Letters
sk-SK: Korešpondencia

en: Short stories
sk-SK: Krátke príbehy, poviedky

en: Mixed forms
sk-SK: Zmiešané formy

en: Poetry
sk-SK: Poézia

en: Speeches
sk-SK: Prejavy, reči

en: biography
sk-SK: životopis

en: drama
sk-SK: dráma

en: essay
sk-SK: esej

en: fiction
sk-SK: beletria

en: folktale
sk-SK: ľudové rozprávanie

en: history
sk-SK: dejiny

en: humor, satire
sk-SK: humor, satira

en: memoir
sk-SK: memoár

en: poetry
sk-SK: poézia

en: rehearsal
sk-SK: nácvik

en: reporting
sk-SK: vykazovanie

en: sound
sk-SK: zvuk

en: speech
sk-SK: reč

en: ; Type of visual material:
sk-SK: ; Typ vizuálneho materiálu:

en: art original
sk-SK: umelecký originál

en: art reproduction
sk-SK: umelecká reprodukcia

en: game
sk-SK: hra

en: picture
sk-SK: obrázok

en: graphic
sk-SK: grafický

en: motion picture
sk-SK: film

en: chart
sk-SK: graf

en: realia
sk-SK: reálie

en: slide
sk-SK: diapozitív

en: videorecording
sk-SK: videozáznam

en: toy
sk-SK: hračka

en: ; Audience:
sk-SK: ; Používatelia:

en: Preschool;
sk-SK: Predškolský vek (0 - 5 rokov);

en: Primary;
sk-SK: Primárny;

en: Pre-adolescent;
sk-SK: Školský vek (9 - 13 rokov);

en: Adolescent;
sk-SK: Dospievajúci, stredoškolský vek (14 - 17 rokov);

en: Adult;
sk-SK: Dospelý;

en: General;
sk-SK: Všeobecné;

en: Juvenile;
sk-SK: Deti a mládež (0 - 15 rokov);

en: Specialized;
sk-SK: Špecializovaný;

en: Suppressed in OPAC
sk-SK: Odstavené v OPACu

en: !"#$%%&amp;'()*+,-./0123456789:;&lt;=&gt;?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~
sk-SK: !"#$%%'()*+,-./0123456789:;&lt;=&gt;?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
sk-SK: Upozornenie: reťazec obsahuje nepovolený znak! Nahradí sa znakom "?".

en: Producer:
sk-SK: Producent:

en: Publisher:
sk-SK: Vydavateľ:

en: Distributor:
sk-SK: Distribútor:

en: Manufacturer:
sk-SK: Výrobca:

en: Copyright date:
sk-SK: Dátum copyrightu:

en: Language:
sk-SK: Jazyk:

en: Summary language:
sk-SK: Jazyk zhrnutia:

en: Spoken language:
sk-SK: Hovorený jazyk:

en: Original language:
sk-SK: Pôvodný jazyk:

en: Subtitle language:
sk-SK: Jazyk titulkov:

en: Print Page
sk-SK: Tlačiť stránku

en: Book
sk-SK: Kniha

en: Product
sk-SK: Produkt

en: #record
sk-SK: #záznam

en: subject
sk-SK: predmet

en: height:100px
sk-SK: výška:100px

en: Cast:
sk-SK: Obsadenie:

en: Audio file
sk-SK: Zvukový súbor

en: Play this sample
sk-SK: Prehrať ukážku

en: author
sk-SK: autor

en: contributor
sk-SK: prispievateľ

en: Person
sk-SK: Osoba

en: Organization
sk-SK: Organizácia

note: IMG
en: optical disc
sk-SK: optický disk

note: IMG
en: remote
sk-SK: vzdialený

note: IMG
en: drawing
sk-SK: kresba

note: IMG
en: painting
sk-SK: maľba

note: IMG
en: sound disc
sk-SK: zvukový disk

note: IMG
en: large print
sk-SK: veľké písmo

note: IMG
en: videodisc
sk-SK: videodisk

en: height:100px;
sk-SK: výška:100px;

en: Checked out
sk-SK: Vypožičaný

en: Withdrawn
sk-SK: Odstavený

en: Lost
sk-SK: Stratený

en: Damaged
sk-SK: Poškodený

en: Pending hold
sk-SK: Rezervuje sa

en: In transit
sk-SK: V prenose

en: On hold
sk-SK: Rezervovaný

en: Not for loan
sk-SK: Nevypožičateľný

en: Availability:
sk-SK: Stav:

en: No items available.
sk-SK: Nie sú dostupné žiadne exempláre.

en: Items available for loan:
sk-SK: Dostupné absenčné kópie:

en: Items available for reference:
sk-SK: Dostupné prezenčné kópie:

en: Not available:
sk-SK: Nedostupný

en: Call number:
sk-SK: Signatúra:
