Koha 23.11.08.001 - en to sr translation catalogue (135 entries)

en: Any
sr: Bilo koji

en: juvenile, general
sr: mladi, opste

en: pre-primary (0-5)
sr: predskolci (0-5)

en: children (9-14)
sr: deca (9-14)

en: unknown
sr: nepoznat(o/a)

en: regular print
sr: normalna stampa

en: large print
sr: krupna stampa

en: newspaper format
sr: novinski format

en: Braille or Moon script
sr: Brajeva ili Munova azbuka

en: microprint
sr: mikro-stampa

en: hand-written
sr: rukopis

en: multimedia
sr: multimedija

en: mini-print
sr: mini-stampa

en: other form of textual material
sr: druga vrsta tekstualnog materijala

en: fiction
sr: knjizevnost

en: essays
sr: eseji

en: humour, satire
sr: humor, satira

en: letters
sr: pisma

en: short stories
sr: kratke price

en: poetry
sr: poezija

en: speeches, oratory
sr: govori, oratorstvo

en: not a literary text
sr: nije knjizevni tekst

en: autobiography
sr: autobiografija

en: individual biography
sr: individualna biografija

en: collective biography
sr: kolektivna biografija

en: illustrations
sr: ilustracije

en: maps
sr: mape

en: portraits
sr: portreti

en: charts
sr: grafikoni

en: plans
sr: planovi

en: plates
sr: ploce (ili tanjiri)

en: music
sr: muzika

en: facsimiles
sr: faksimili

en: coats of arms
sr: grbovi

en: genealogical tables
sr: geneoloska stabla

en: forms
sr: obrasci

en: samples
sr: uzorci

en: sound recordings
sr: zvucni zapisi

en: transparencies
sr: folije

en: illuminations
sr: iluminacije

en: no illustrations
sr: bez ilustracija

en: bibliography
sr: bibliografija

en: catalogue
sr: katalog

en: index
sr: indeks

en: abstract
sr: abstrakt

en: dictionary
sr: recnik

en: encyclopaedia
sr: enciklopedija

en: directory
sr: imenik

en: project description
sr: opis projekta

en: statistics
sr: statistika

en: programmed text books
sr: udzbenici

en: dissertation or thesis
sr: disertacija ili teza

en: laws and legislation
sr: zakoni i regulativa

en: numeric table
sr: numericka tablica

en: technical report
sr: tehnicki izvestaj

en: examination paper
sr: ispitni rad

en: literature surveys/reviews
sr: pregledi literature/kritike

en: treaties
sr: paktovi

en: cartoons or comic strips
sr: stripovi ili crtaci

en: other
sr: drugo

en: motion picture
sr: film

en: visual projection
sr: vizuelna projekcija

en: video recording
sr: video snimak

en: Serials
sr: Serijske publikacije

en: Any type
sr: Bilo koji tip

en: Periodical
sr: Periodicna publikacija

en: Newspaper
sr: Novine

en: Other
sr: Drugo

en: Daily
sr: Dnevno

en: Semiweekly
sr: Polunedeljno

en: Weekly
sr: Nedeljno

en: Biweekly
sr: Dvonedeljno

en: Semimonthly
sr: Polumesecno

en: Monthly
sr: Mesecno

en: Bimonthly
sr: Dvomesecno

en: Quarterly
sr: Tromesecno

en: Three times a year
sr: Tri puta godisnje

en: Semiannual
sr: Polugodisnje

en: Annual
sr: Godisnji/e

en: Triennial
sr: Trogodisnje

en: Three times a week
sr: Tri puta nedeljno

en: Three times a month
sr: Tri puta mesecno

en: Without periodicity
sr: Bez uzestalosti izlazenja

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Any regularity
sr: Bilo koja ucestalost izlazenja

en: irregular
sr: neredovno

en: Picture
sr: Slika

en: collage
sr: kolaz

en: drawing
sr: crtez

en: painting
sr: slika

en: photomechanical reproduction
sr: foto-mehanicka reprodukcija

en: photonegative
sr: foto-negativ

en: photoprint
sr: foto-stampa

en: picture
sr: slika

en: print
sr: stampa

en: technical drawing
sr: tehnicki crtez

en: other non-projected graphic type
sr: druga ne-projektorska vrsta slike

en: canvas
sr: platno

en: bristol board
sr: hamer

en: cardboard/illustration board
sr: karton/ploca za ilustracije

en: glass
sr: staklo

en: plaster
sr: gips

en: hardboard
sr: sperploca

en: porcelaine
sr: porcelan

en: stone
sr: kamen

en: wood
sr: drvo

en: mixed collection
sr: mesovita kolekcija

en: synthetics
sr: sintetika

en: skin
sr: koza

en: textile
sr: tekstil

en: paper
sr: papir

en: others
sr: drugi

en: Cancel
sr: Odustani

en: Regularity
sr: Ucestalost

en: None
sr: Nista

en: contains
sr: sadrzi

en: starts with
sr: pocinje sa

en: is exactly
sr: je tacno

note: INPUT type=submit
en: Search
sr: Pretraga

en: Authority search results
sr: Rezultati pretrage autorstva

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sr: Rezultati %s do %s od %s

en: Summary
sr: Sazetak

en: Collection
sr: Kolekcija

en: All item types
sr: Svi tipovi publikacija

en: &lt;&lt; Previous
sr: &lt;&lt; Prethodn-a(/-i/-o)

en: Location
sr: Lokacija

en: Classification
sr: Klasifikacija

en: Series
sr: Serije

en: Subject
sr: Predmet

en: Online Resources:
sr: Online resursi:

en: Audience
sr: Publika

en: Biography
sr: Biografija

en: Illustration
sr: Ilustracija

en: Content
sr: Sadrzaj

en: Periodicity
sr: Periodicnost
