Koha 23.11.08.001 - en to sr translation catalogue (176 entries)

en: Type
sr: Tip

en: Description
sr: Opis

en: Amount
sr: Iznos

en: None
sr: Nista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Print
sr: Stampa

note: For the first occurrence, %1$s:  HOLDS.count | html
en: (%s total)
sr: (%s ukupno)

en: Title
sr: Naslov

en: Notes
sr: Napomene

en: Modify
sr: Izmeni

en: Save
sr: Snimi

en: Cancel
sr: Odustani

en: Author
sr: Autor

en: Date
sr: Datum

en: Your cart is empty.
sr: Vasa korpa je prazna

en: Lists
sr: Lista

en: Subject
sr: Predmet

en: Series
sr: Serije

note: BUTTON
en: Search
sr: Pretraga

en: Authority search
sr: Pretraga autorstva

en: Subject cloud
sr: Predmetni oblak

en: Login:
sr: Prijavite se:

en: Password:
sr: Sifra:

en: Barcode
sr: Bar kod

en: Submit
sr: Posalji

note: A
en: Term
sr: Izraz

en: Search for this title in:
sr: Potrazite ovaj naslov u:

en: Refine your search
sr: Suzite pretragu

en: All item types
sr: Svi tipovi publikacija

en: Acquired in the last:
sr: Nabavljeno u oslednja/ih:

en: 3 months
sr: 3 meseca

en: 6 months
sr: 6 meseci

en: 12 months
sr: 12 meseci

en: No limit
sr: Bez ogranicenja

en: Previous
sr: Prethodno/a/i

en: Relevance
sr: Relevantnost

en: Author (A-Z)
sr: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
sr: Autor (Z-A)

en: Title (A-Z)
sr: Naslov (A-Z)

en: Title (Z-A)
sr: Naslov (Z-A)

en: Delete
sr: Obrisi

en: Summary
sr: Sazetak

en: Error:
sr: Greska:

en: Add to list:
sr: Dodaj na listu:

en: ...or...
sr: ...ili...

en: Category:
sr: Kategorija:

en: Private
sr: Privatno

en: Public
sr: Javno

en: Search for:
sr: Tragajte za:

en: Keyword
sr: Kljucna rec

en: Notes/Comments
sr: Napomene/Komentari

en: Publisher
sr: Izdavac

note: A
en: Add another field
sr: Dodaj jos jedno polje

en: Item type
sr: Tip publikacije

en: Collection
sr: Kolekcija

note: INPUT type=text name=limit-yr
en: Enter search terms
sr: Unesite reci za pretragu

en: Language
sr: Jezik

en: Audience
sr: Publika

en: Adult
sr: Za odrasle

en: Juvenile
sr: Mladi/a/o

en: Content
sr: Sadrzaj

en: Fiction
sr: Knjizevnost

en: Biography
sr: Biografija

en: Musical recording
sr: Muzicki zapis

en: Non-musical recording
sr: Ne-muzicki snimak

en: Regular print
sr: Normalna stampa

en: Large print
sr: Krupna stampa

en: Braille
sr: Brajeva azbuka

en: CD audio
sr: CD zvuk

en: Cassette recording
sr: Snimak na kasetama

en: VHS tape / Videocassette
sr: VHS trake / Videokasete

en: DVD video / Videodisc
sr: DVD video / Video disk

en: Website
sr: WWW sajt

en: Any
sr: Bilo koji

en: Abstracts/summaries
sr: Abstrakti/sazeci

en: Bibliographies
sr: Bibliografije

en: Catalogs
sr: Katalozi

en: Dictionaries
sr: Recnici

en: Handbooks
sr: Prirucnici

en: Legal articles
sr: Pravni clanci

en: Indexes
sr: Indeksi

en: Patent document
sr: Patent

en: Discographies
sr: Diskografije

en: Legislation
sr: Zakoni

en: Theses
sr: Teze

en: Surveys
sr: Ankete

en: Reviews
sr: Kritike

en: Programmed texts
sr: Programirani tekstovi

en: Filmographies
sr: Filmografije

en: Directories
sr: Recnici

en: Statistics
sr: Statistika

en: Technical reports
sr: Tehnizki izvestaji

en: Legal cases and case notes
sr: Sudski slucajevi i beleske

en: Law reports and digests
sr: Zakonski izvestaji i sazetci

note: INPUT type=submit
en: Yes
sr: Da

en: No
sr: Ne

en: Location
sr: Lokacija

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
sr: Zao mi je, vasa sesija je istekla. Ulogujte se ponovo.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
sr: Prijavljujete se sa razlicite IP adrese. Prijavite se ponovo.

en: Don't have a password yet?
sr: Jos nemate sifru?

en: Don't have a library card?
sr: Nemate karticu biblioteke?

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
sr: Biblioteka nije omogucila prijavu na katalog

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
sr: Koristite "meni" na vrhu da odete na drugi deo Kohe.

en: contains
sr: sadrzi

en: starts with
sr: pocinje sa

en: is exactly
sr: je tacno

en: Authority search results
sr: Rezultati pretrage autorstva

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sr: Rezultati %s do %s od %s

en: Details
sr: Detalji

en: More details
sr: Jos detalja

en: Send
sr: Posalji

en: Copyright
sr: Autorska prava

en: Unified title
sr: Unificirani naslov

en: Serial
sr: Serijska publikacija

en: Dewey
sr: Djuieva klasifikacija

en: Classification
sr: Klasifikacija

en: Notes:
sr: Napomene:

en: Editions
sr: Izdanja

en: No physical items for this record
sr: Nema fizickih publikacija za ovaj zapis

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
sr: Upisite se za e-mail obavestenja o novim brojevima

en: Issue #
sr: Izdanje #

en: Note
sr: Napomena

en: Edit
sr: Menjaj

en: Next
sr: Sledece

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
sr: Kreni

en: Subscriptions
sr: Pretplate

en: Date received
sr: Datum prijema

en: Number
sr: Broj

en: Hold date
sr: Datum zaduzenja

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
sr: Sifra mora biti bar %s znakova dugacka.

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: There was a problem with your submission
sr: Postoji problem sa vasom posiljkom

en: You can't change your password.
sr: Ne mozete promeniti sifru.

en: Checkouts
sr: Zaduzenja

en: (Checked out)
sr: (Odjavljeno)

en: Information
sr: Informacije

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due %s
sr: Dospeva %s

en: Unavailable (lost or missing)
sr: Nije na raspolaganju (izgubljeno ili nestalo)

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
sr: Nije za izdavanje (%s)

note: INPUT type=submit
en: Confirm
sr: Potvrdite

en: Title:
sr: Naslov:

en: Author:
sr: Autor:

en: Not on hold
sr: Nije zadrzano

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
sr: Posalji i zatvori ovaj prozor

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
sr: Korpa je poslata: %s

en: Close window
sr: Zatvorite prozor

en: Sending your cart
sr: Saljem vasu korpu

en: Comment:
sr: Komentar:

en: Issues for a subscription
sr: Brojevi za pretplatu

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
sr: Informacije o pretplati za %s

en: Issues summary
sr: Sazetak brojeva

en: Contents
sr: Sadrzaj

note: A
en: View details for this title
sr: Pogledajte detalje za ovaj naslov

en: &lt;&lt; Previous
sr: &lt;&lt; Prethodn-a(/-i/-o)

en: Next &gt;&gt;
sr: Sledece &gt;&gt;

en: Enter a new purchase suggestion
sr: Unesite novi predlog za nabavku

en: Publisher:
sr: Izdavac:

en: Managed by
sr: Organizovao

en: There are no pending purchase suggestions.
sr: Na cekanju nema predloga za kupovinu.

note: INPUT type=submit
en: OK
sr: U redu

en: Show
sr: Prikazi

en: Thank you!
sr: Hvala!

en: Please note:
sr: Paznja:

en: Due
sr: Dospelo

en: Renew
sr: Obnovi

en: Fines
sr: Kazne

en: You have nothing checked out
sr: Nemate nista na zaduzenju

en: You currently owe fines and charges amounting to:
sr: Trenutno dugujete ukupno:

en: Credits
sr: Uloge

en: You have a credit of:
sr: Imate kredit:

en: Return this item
sr: Vrati ovu publikaciju

en: Record not found
sr: Zapis nije nadjen

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
sr: Prijavljeni ste kao %s.

en: Sorry
sr: Zao mi je

en: Scan a new item or enter its barcode:
sr: Skenirajte novu publikaciju ili unesite njen barkod

en: You currently have nothing checked out.
sr: Trenutno nemate nista na zaduzenju.

en: MARC View
sr: MARC prikaz
