Koha 23.11.08.001 - en to sv-SE translation catalogue (490 entries)

en: fixed length control field
sv-SE: kontrollfält av fast längd

en: control field
sv-SE: kontrollfält

en: Field link and sequence number
sv-SE: Länk- och sekvensnummer

en: LC control number
sv-SE: LC-nummer

en: Canceled/invalid LC control number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt LC-nummer

en: Linkage
sv-SE: Länkning

en: Control number of related bibliographic record
sv-SE: Kontrollnummer för en relaterad bibliografisk post

en: Source
sv-SE: Källa

en: Record control number
sv-SE: Kontrollnummer

en: Canceled or invalid record control number
sv-SE: Borttaget eller ogiltigt kontrollnummer

en: International Standard Book Number
sv-SE: ISBN, med eventuella kvalifikatorer

en: Terms of availability
sv-SE: Anskaffningsvillkor

en: Qualifying information
sv-SE: Kvalificerande information

en: Canceled/invalid ISBN
sv-SE: Makulerat/ogiltigt ISBN

en: International Standard Serial Number
sv-SE: ISSN

en: Canceled ISSN-L
sv-SE: Annullerat ISSN-L

en: Incorrect ISSN
sv-SE: Felaktigt ISSN

en: Canceled ISSN
sv-SE: Annullerat ISSN

en: Authority record control number or standard number
sv-SE: Kontrollnummer eller standardnummer för auktoritetspost

en: Standard number or code
sv-SE: Standardnummer eller kod

en: Canceled/invalid standard number or code
sv-SE: Makulerat/ogiltigt standardnummer eller kod

en: System code
sv-SE: Systemkod

en: Number of work
sv-SE: Verknummer

en: Number of movement
sv-SE: Satsnummer

en: Number of excerpt
sv-SE: Delnummer

en: Caption or heading
sv-SE: Rubrik eller överskrift

en: Role
sv-SE: Roll

en: Clef
sv-SE: Klav

en: Voice/instrument
sv-SE: Röst/instrument

en: Key signature
sv-SE: Förtecken

en: Time signature
sv-SE: Taktartssignatur

en: Musical notation
sv-SE: Musikincipit

en: General note
sv-SE: Allmän kommentar

en: Key or mode
sv-SE: Tonart eller modus

en: Text incipit
sv-SE: Textincipit

en: Link text
sv-SE: Länktext

en: Public note
sv-SE: Offentlig anmärkning

en: Materials specified
sv-SE: Del av materialet som avses

en: Coordinates - westernmost longitude
sv-SE: Koordinater - västligaste longitud

en: Coordinates - easternmost longitude
sv-SE: Koordinater - östligaste longitud

en: Coordinates - northernmost latitude
sv-SE: Koordinater - nordligaste latitud

en: Coordinates - southernmost latitude
sv-SE: Koordinater - sydligaste latitud

en: Declination - northern limit
sv-SE: Lutning - nordlig gräns

en: Declination - southern limit
sv-SE: Lutning - sydlig gräns

en: Right ascension - eastern limit
sv-SE: Rektascension - östlig gräns

en: Right ascension - western limit
sv-SE: Rektascension - västlig gräns

en: Equinox
sv-SE: Dagjämning

en: Distance from earth
sv-SE: Avstånd från jorden

en: Beginning date
sv-SE: Startdatum

en: Ending date
sv-SE: Slutdatum

en: System control number
sv-SE: Systemnummer

en: Canceled/invalid system control number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt systemnummer

en: Original cataloging agency
sv-SE: Ursprungligt katalogiseringsställe

en: Language of cataloging
sv-SE: Katalogiseringsspråk

en: Authentication code
sv-SE: LC Authentication Code (Används ej)

en: Geographic area code
sv-SE: Kod för geografiskt område

en: ISO code
sv-SE: ISO-kod

en: Source of date scheme
sv-SE: Källa för datumschema

en: Birth date
sv-SE: Födelsedatum

en: Death date
sv-SE: Dödsdatum

en: Start period
sv-SE: Startperiod

en: Source of information
sv-SE: Informationskälla

en: Classification number
sv-SE: Klassifikationskod

en: Item number
sv-SE: Exemplarnummer

en: Volumes/dates to which call number applies
sv-SE: Volymer/datum till vilka hyllsignum tillämpas

en: Code source
sv-SE: Kodkälla

en: Geographic classification area code
sv-SE: Klassifikationskod för geografiskt område

en: Geographic classification subarea code
sv-SE: Klassifikationskod för geografiskt delområde

en: Alternate G0 or G1 character set
sv-SE: c- Skiftföljd till andra teckenuppsättningar

en: Subject category code
sv-SE: Kod för ämneskategori

en: Subject category code subdivision
sv-SE: Kod för underavdelning inom ämneskategori

en: Universal Decimal Classification number
sv-SE: UDK klassifikationskod

en: Edition number
sv-SE: Upplaga

en: Language code
sv-SE: Språkkod

en: Variations
sv-SE: Variationer

en: Call number
sv-SE: Hyllsignatur

en: Canceled/invalid call number
sv-SE: Ogiltig/makulerad klassifikationskod

en: Output transaction history, HST (RLIN)
sv-SE: Historik för utdatatransaktioner, HST (RLIN)

en: Volumes, VOL (RLIN)
sv-SE: Volymer, VOL (RLIN)

en: Medium
sv-SE: Allmän medieterm

en: Number of part/section of a work
sv-SE: Delbeteckning

en: Name of part/section of a work
sv-SE: Deltitel

en: Key for music
sv-SE: Tonart

en: Uniform title
sv-SE: Uniform titel

en: Language
sv-SE: Språk

en: Arranged or arr. for music
sv-SE: Arrangerad eller arr. för musik

en: Caption
sv-SE: Tabellbeskrivning

en: Genre/form term
sv-SE: Term för genre/form

en: Relationship
sv-SE: Förhållande

en: Relationship information
sv-SE: Information om förhållanden

en: Address
sv-SE: Adress

en: City
sv-SE: Ort

en: Country
sv-SE: Land

en: Postal code
sv-SE: Postnummer

en: Gender
sv-SE: Kön

en: Note
sv-SE: Kommentar

en: Key
sv-SE: Nyckel

en: Volumes/dates to which series numbering example applies
sv-SE: Volymer/datum till vilka numreringsexempel är tillämpade

en: Volumes/dates to which place and publisher/issuing body apply
sv-SE: Volymer/datum till vilka ort och utgivare är tillämpade

en: Series classification practice
sv-SE: Klassificeringspraxis för serie

en: Title referred to
sv-SE: Titel som hänvisas till

en: History reference
sv-SE: Historisk hänvisning

en: Nonpublic general note
sv-SE: Intern anmärkning

en: Characters in nonroman alphabet
sv-SE: Tecken i icke-latinskt alfabet

en: Information found
sv-SE: Information funnen

en: Bibliographic record control number
sv-SE: Kontrollnummer för bibliografisk post

en: Citation
sv-SE: Citat

en: Title
sv-SE: Titel

en: Remainder of title
sv-SE: Övrig titelinformation

en: Date
sv-SE: Datum

en: Biographical or historical data
sv-SE: Biografiska eller historiska data

en: Replacement authority record control number
sv-SE: Kontrollnummer för ersättande auktoritetspost

en: Corresponding classification field
sv-SE: Korresponderande klassificeringskälla

en: Source of heading or term
sv-SE: Källa för rubrik eller term

en: Location of event
sv-SE: Händelsens plats

en: Index term
sv-SE: Indexterm

en: Index term referred from
sv-SE: Indexterm refererad från

en: See also reference term
sv-SE: Se även referensterm

en: Use reference term
sv-SE: Använd referensterm

en: Material specified
sv-SE: Specificerat material

en: Focus term
sv-SE: Fokusterm

en: Other classification number
sv-SE: Annan klassifikationskod

en: Table number
sv-SE: Tabellnummer

en: Manual note
sv-SE: Manuell anmärkning

en: See reference
sv-SE: Se referens

en: Rule number
sv-SE: Regelnummer

en: Access method
sv-SE: Åtkomstmetod

en: Access status
sv-SE: Åtkomststatus

en: Access number
sv-SE: Åtkomstnummer

en: Electronic name
sv-SE: Elektroniskt namn

en: Bits per second
sv-SE: Bits per sekund

en: Password
sv-SE: Lösenord

en: Logon
sv-SE: Logga in

en: Name of location of host
sv-SE: Värddatorns placering

en: Operating system
sv-SE: Operativsystem

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: File size
sv-SE: Filstorlek

en: Nonpublic note
sv-SE: Intern anmärkning

en: LEADER
sv-SE: Postetikett

en: CONTROL NUMBER
sv-SE: Kontrollnummer

en: CONTROL NUMBER IDENTIFIER
sv-SE: Systemkod

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
sv-SE: Tidpunkt för senaste uppdatering av posten

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
sv-SE: LC-nummer (Används normalt ej)

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
sv-SE: Postens kontrollnummer i nationalbibliografiskt system (Används normalt ej)

en: INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER
sv-SE: ISBN

en: INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER
sv-SE: ISSN

en: OTHER STANDARD IDENTIFIER
sv-SE: Annan standardiserad identifikator

en: MUSICAL INCIPITS INFORMATION
sv-SE: Musikincipit

en: CODED CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
sv-SE: Koder för kartografiska matematiska data

en: SYSTEM CONTROL NUMBER
sv-SE: Unikt nummer i annat system

en: CATALOGING SOURCE
sv-SE: Katalogiserande instans (Obligatorisk)

en: AUTHENTICATION CODE
sv-SE: Katalog-/bibliografikod

en: GEOGRAPHIC AREA CODE
sv-SE: Kod för geografiskt område (GAC) (Används normalt ej)

en: SPECIAL CODED DATES
sv-SE: Specialkodade datum/årtal

en: LIBRARY OF CONGRESS CALL NUMBER
sv-SE: Library of Congress (LC) klassifikationskod

en: GEOGRAPHIC CLASSIFICATION
sv-SE: Geografisk klassifikation

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE CALL NUMBER
sv-SE: National Library of Medicine (NLM) klassifikationskod

en: OTHER CLASSIFICATION NUMBER
sv-SE: Annan klassifikationskod

en: CHARACTER SETS PRESENT
sv-SE: Teckenuppsättningar (Används f.n. ej)

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY CALL NUMBER
sv-SE: National Agricultural Library (NAL) klassifikationskod

en: SUBJECT CATEGORY CODE
sv-SE: Kod för ämneskategori

en: UNIVERSAL DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
sv-SE: UDK klassifikationskod

en: DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
sv-SE: DDK klassifikationskod

en: GOVERNMENT DOCUMENT CLASSIFICATION NUMBER
sv-SE: Klassifikationskod för statliga publikationer

en: LOCAL CALL NUMBER (SERIES) [OBSOLETE]; LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
sv-SE: Local call number (series) [obsolete]; locally assigned LC-type call number (OCLC); local call number (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC); LOCAL CLASSIFICATION NUMBER (RLIN)
sv-SE: Locally assigned LC-type classification number (OCLC); local classification number (RLIN)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CALL NUMBER (OCLC)
sv-SE: Locally assigned Dewey call number (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED DEWEY CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
sv-SE: Locally assigned Dewey classification number (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CALL NUMBER (OCLC)
sv-SE: Locally assigned NLM-type call number (OCLC)

en: LOCALLY ASSIGNED NLM-TYPE CLASSIFICATION NUMBER (OCLC)
sv-SE: Locally assigned NLM-type classification number (OCLC)

en: OTHER CLASSIFICATION SCHEMES (OCLC)
sv-SE: Other classification schemes (OCLC)

en: LOCAL FREE-TEXT CALL NUMBER (OCLC)
sv-SE: Local free-text call number (OCLC)

en: CONTENT TYPE
sv-SE: Innehållstyp (RDA)

en: FORMAT OF NOTATED MUSIC
sv-SE: Format för musiktryck (noterad musik)

en: ASSOCIATED PLACE
sv-SE: Associerad plats/ort

en: ADDRESS
sv-SE: Adress

en: ASSOCIATED GROUP
sv-SE: ASSOCIERAD GRUPP

en: ASSOCIATED LANGUAGE
sv-SE: Associerat språk

en: FORM OF WORK
sv-SE: Verkets genre eller form

en: OTHER DISTINGUISHING CHARACTERISTICS OF WORK OR EXPRESSION
sv-SE: Andra särskiljande karakteristika för verk eller uttryck

en: MEDIUM OF PERFORMANCE
sv-SE: Besättning för framförande av musikaliska verk

en: NUMERIC DESIGNATION OF MUSICAL WORK
sv-SE: Numerisk beteckning för musikaliskt verk

en: AUDIENCE CHARACTERISTICS
sv-SE: Målgruppskategori

en: CREATOR/CONTRIBUTOR CHARACTERISTICS
sv-SE: Upphovs-/medverkandekategori

en: TIME PERIOD OF CREATION
sv-SE: Tidsperiod under vilken verket/uttrycket ursprungligen skapades

en: HISTORY REFERENCE
sv-SE: HISTORISK HÄNVISNING

en: CHARACTERS IN NONROMAN ALPHABETS [OBSOLETE]
sv-SE: TECKEN I ICKE-LATINSKT ALFABET [UR BRUK]

en: BIOGRAPHICAL OR HISTORICAL DATA
sv-SE: BIOGRAFISKA ELLER HISTORISKA UPPGIFTER

en: APPLICATION HISTORY NOTE
sv-SE: APPLIKATIONS HISTORIKANTECKNING

en: ALTERNATE GRAPHIC REPRESENTATION
sv-SE: ALTERNATIV GRAFISK REPRESENTATION

en: Default
sv-SE: Standard

en: Genre/Form Term
sv-SE: Term för genre/form

en: Uniform Title
sv-SE: Föredragen titel

en: Acquisition framework
sv-SE: Ramverk för förvärv

en: Source of classification or shelving scheme
sv-SE: Källa för klassifikation/hyllsignaturer

en: Koha normalized classification for sorting
sv-SE: Koha normaliserad klassificering för sortering

en: Koha item type
sv-SE: Materialkategori

en: Edition
sv-SE: Upplaga

en: Withdrawn status
sv-SE: Särskild status

en: Lost status
sv-SE: Förlorad-status

en: Materials specified (bound volume or other part)
sv-SE: Sammanbunden volym eller annan del

en: Damaged status
sv-SE: Skadestatus

en: Use restrictions
sv-SE: Begränsningar

en: Not for loan
sv-SE: Ej för utlån

en: Collection
sv-SE: Avdelning

en: Home library
sv-SE: Hembibliotek

en: Current library
sv-SE: Aktuellt bibliotek

en: Shelving location
sv-SE: Placering

en: Date acquired
sv-SE: Inköpsdatum

en: Source of acquisition
sv-SE: Leverantör

en: Coded location qualifier
sv-SE: Kodad placeringskvalifikator

en: Cost, normal purchase price
sv-SE: Pris

en: Inventory number
sv-SE: Accessionsnummer

en: Shelving control number
sv-SE: Kontrollnummer för hyllplats

en: Full call number
sv-SE: Hylla

en: Barcode
sv-SE: Streckkod

en: Date due
sv-SE: Förfallodatum

en: Date last seen
sv-SE: Sågs senast datum

en: Date last checked out
sv-SE: Senaste utlåningsdatum

en: Copy number
sv-SE: Ex.nummer

en: Cost, replacement price
sv-SE: Pris

en: Price effective from
sv-SE: Pris gäller från

en: Non-public note
sv-SE: Intern anmärkning

en: NUCMC control number
sv-SE: Kontrollnummer (NUCMC)

en: Number
sv-SE: Antal

en: National bibliography number
sv-SE: Nummer i nationalbibliografi

en: Canceled/invalid national bibliography number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt nationalbibliografiskt nummer

en: Canceled/invalid control number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt kontrollnummer

en: Copyright or legal deposit number
sv-SE: Registreringsnummer för copyright

en: Assigning agency
sv-SE: Instans som tilldelat klassifikationskoden

en: Canceled/invalid copyright or legal deposit number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt registreringsnummer för copyright

en: Copyright article-fee code
sv-SE: Identifikationskod för avgiftsbelagd artikel

en: Overseas acquisition number
sv-SE: Overseas acquisition number (LC)

en: Number of volume or part
sv-SE: Nummer på volym eller del

en: Standard technical report number
sv-SE: ISRN eller annat standardnummer för tekniska rapporter

en: Canceled/invalid number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt nummer

en: Publisher or distributor number
sv-SE: Utgivar- eller distributörsnummer

en: Canceled/invalid CODEN
sv-SE: Makulerad/ogiltig CODEN

en: Postal registration number
sv-SE: Registreringsnummer för postal behandling av publikationen

en: Formatted date/time
sv-SE: a- Tidsangivelse

en: Additional format characteristics
sv-SE: g- Ytterligare mediespecifika karakteristika

en: Record content licensor
sv-SE: Organisation som innehar upphovsrätt

en: Language code of text/sound track or separate title
sv-SE: Språk i löptext och ljudspår eller, om dessa saknas, titel (huvudspråk)

en: Language code of summary or abstract
sv-SE: Språk i sammanfattning(ar)

en: Languages of separate titles (VM) [OBSOLETE] ; Languages of available translation  (SE) [OBSOLETE]
sv-SE: Languages of separate titles (VM) [obsolete] ; Languages of available translation  (SE) [obsolete]

en: Language code of sung or spoken text
sv-SE: Språk i text i ljudupptagning

en: Language code of librettos
sv-SE: Språk i libretto

en: Language code of table of contents
sv-SE: Språk i innehållsförteckning

en: Language code of accompanying material other than librettos and transcripts
sv-SE: Språk i bilagor (ej libretto)

en: Language code of original
sv-SE: Originalspråk till översättningar

en: Language code of intertitles
sv-SE: Språk i mellanrubriker

en: Language code of subtitles
sv-SE: Språkkod för undertitlar

en: Language code of intermediate translations
sv-SE: Intermediärt språk till översättningar

en: Language code of original accompanying materials other than librettos
sv-SE: Originalspråk till bilagor (ej libretto)

en: Language code of original libretto
sv-SE: Originalspråk till libretto

en: Language code of captions
sv-SE: Språkkoder för bildtexter

en: Language code of accessible audio
sv-SE: Språkkod för tillgänglighet, ljud

en: Language code of accessible visual language
sv-SE: Språkkod för tillgänglighet, visuellt språk (icke textlig)

en: Language code of accompanying transcripts for audiovisual materials
sv-SE: Språkkod för transkript som medföljer audiovisuella material

en: Holding library
sv-SE: Nuvarande plats

en: GPO item number
sv-SE: GPO uppställningssignum

en: Canceled/invalid GPO item number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt GPO uppställningssignum

en: Standard or optional designation
sv-SE: Klassifikationskoden följer standard- eller alternativtillämpning

en: Canceled/invalid classification number
sv-SE: Makulerad/ogiltig klassifikationskod

en: Report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
sv-SE: Report number [obsolete, CAN/MARC]

en: Canceled/invalid report number [OBSOLETE, CAN/MARC]
sv-SE: Canceled/invalid report number [obsolete, CAN/MARC]

en: Report number
sv-SE: Rapportnummer

en: Canceled/invalid report number
sv-SE: Makulerat/ogiltigt rapportnummer

en: Abbreviated title
sv-SE: Förkortad titel

en: Statement of responsibility, etc.
sv-SE: Upphov och därpå följande del av titelinformation

en: Language code of translated title
sv-SE: Språkkod för översatt titel

en: Designation of section/part/series (SE) [OBSOLETE]
sv-SE: Designation of section/part/series (SE) [obsolete]

en: Name of part/section/series (SE) [OBSOLETE]
sv-SE: Name of part/section/series (SE) [obsolete]

en: Inclusive dates
sv-SE: Täcknings- eller tillkomsttid, hela innehållet

en: Bulk dates
sv-SE: Täcknings- eller tillkomsttid, huvudparten av innehållet

en: Manufacturer
sv-SE: Tillverkare

en: Projected publication date
sv-SE: Förväntad utgivningstid

en: Fax number
sv-SE: Faxnummer

en: Hours
sv-SE: Timmar

en: Other physical details
sv-SE: Övriga fysiska detaljer

en: Dimensions
sv-SE: Dimensioner

en: Accompanying material [OBSOLETE, CAN/MARC]
sv-SE: Medföljande material [UR BRUK, CAN/MARC]

en: Accompanying material
sv-SE: Medföljande material

en: Speed
sv-SE: Hastighet

en: Playing time
sv-SE: Speltid

en: Additional information
sv-SE: Ytterligare information

en: Width
sv-SE: Bredd

en: Frequency
sv-SE: Frekvens

en: Media type term
sv-SE: Term för medietyp

en: Media type code
sv-SE: Term för medietyp

en: Carrier type term
sv-SE: Term för bärartyp

en: Carrier type code
sv-SE: Kod för bärartyp

en: Book format
sv-SE: Bokformat

en: Font size
sv-SE: Teckensnittsstorlek

en: Polarity
sv-SE: Polaritet:

en: Name
sv-SE: Namn

en: Playing speed
sv-SE: Uppspelningshastighet

en: Tape configuration
sv-SE: Bandkonfiguration

en: Special playback characteristics
sv-SE: Speciella uppspelningsegenskaper

en: File type
sv-SE: Filtyp

en: Resolution
sv-SE: Lösning

en: Price
sv-SE: Pris

en: Organization
sv-SE: Organisation

en: Arrangement
sv-SE: Arrangemang

en:  Materials specified
sv-SE:  Del av materialet som avses

en:  Linkage
sv-SE:  Länkning

en: Volume number/sequential designation
sv-SE: Volymnummer/serieangivelse

en: International Standard Serial Number (SE) [OBSOLETE]
sv-SE: International Standard Serial Number (SE) [obsolete]

en: Authorized users
sv-SE: Auktoriserade användare

en: Cloud cover
sv-SE: Molntäcke

en: Order number
sv-SE: Ordernummer

en: Type of reproduction
sv-SE: 05 Typ av reproduktion

en: Postal address
sv-SE: Postadress

en: Contract number
sv-SE: Avtalsnummer

en: Accession number
sv-SE: Anslutningsnummer

en: Owner
sv-SE: Ägare

en: Personal creator
sv-SE: Lånekortsverktyg

en: Copyright holder
sv-SE: Upphovsrättsinnehavare

en: Copyright date
sv-SE: Utgivningsår

en: Publication date
sv-SE: Utgivningsdatum

en: Creation date
sv-SE: Skapad den

en: Publisher
sv-SE: Förlag

en: Language note
sv-SE: Språkkommentar

en: History
sv-SE: Historik

en: Number of cases/variables
sv-SE: Antal fall/variabler (NR)

en: Action
sv-SE: Åtgärd

en: Action identification
sv-SE: Åtgärdsidentifiering

en: Action interval
sv-SE: Åtgärdsinterval

en: Action agent
sv-SE: Åtgärdsagent

en: Accumulation
sv-SE: Ackumulering

en: Linkage (RLIN)
sv-SE: Länkning (RLIN)

en: Field link and sequence number (RLIN)
sv-SE: Länk- och sekvensnummer (RLIN)

en: Local note
sv-SE: Lokal anmärkning

en: Function
sv-SE: Funktion

en: Programming language
sv-SE: Programmeringsspråk

en: Access term
sv-SE: Åtkomstterm

en: Label
sv-SE: Etikett

en: CODEN designation
sv-SE: CODEN

en: Standard Technical Report Number
sv-SE: ISRN eller annat standardnummer för tekniska rapporter

en: Enumeration and first page
sv-SE: Volym-, häftes- och sidbeteckning i normaliserad form

en: Country code
sv-SE: Landskod

en: Type of record
sv-SE: Posttyp

en: Encoding level
sv-SE: Kodningsnivå

en: Street address
sv-SE: Gatuadress

en: Location
sv-SE: Plats

en: Former shelving location
sv-SE: Tidigare placering

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Cost
sv-SE: Kostnad

en: Item status
sv-SE: Exemplarstatus

en: Temporary location
sv-SE: Tillfällig placering

en: Content of non-MARC field
sv-SE: Uppgift i annat format (ej MARC)

en: Classification number, LCAL (RLIN)
sv-SE: Klassifikationsnummer, LCAL (RLIN)

en: Permanent shelving location, LOC (RLIN)
sv-SE: Permanent placering (RLIN)

en: Volumes, LVOL (RLIN)
sv-SE: Volymer, LVOL (RLIN)

en: Date, LVOL (RLIN)
sv-SE: Datum, LVOL (RLIN)

en: Classification number, CCAL (RLIN)
sv-SE: Klassifikationsnummer, CCAL (RLIN)

en: Volume or other numbering
sv-SE: Volym eller annan numrering

en: Dates
sv-SE: Datum

en: Link information for 9XX fields
sv-SE: Länkinformation för 9XX-fält

en: Uniform Resource Identifier [LOCAL, KOHA]
sv-SE: URI [LOKALT, KOHA]

en: Internal item number (Koha itemnumber, autogenerated) [LOCAL, KOHA]
sv-SE: Internt exemplarnummer (Koha itemnumber, autogenererat) [LOCAL, KOHA]

en: Barcode prefix
sv-SE: Streckkodsprefix

en: Barcode incrementation
sv-SE: Ökning av streckkod

en: Barcode suffix
sv-SE: Streckkodssuffix

en: Section
sv-SE: Avsnitt

en: Call number (full call number)
sv-SE: Hyllsignatur (fullständig hyllsignatur)

en: Numbering (volume or other part)
sv-SE: Numrering (volym eller annan del)

en: Expiration of loan date
sv-SE: Förfallodatum

en: Circulation type (not for loan)
sv-SE: Cirkulationstyp (ej för utlån)

en: Serial
sv-SE: Periodika

en: Intended audience (age level)
sv-SE: Tänkt målgrupp (åldersgrupp)

en: Acquisition mode
sv-SE: Förvärvsläge

en: First date, FD (RLIN)
sv-SE: Första datum, FD (RLIN)

en: SYSTEM CONTROL NUMBERS (KOHA)
sv-SE: Systemnummer (KOHA)

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--ADDITIONAL MATERIAL CHARACTERISTICS
sv-SE: Tillägg till kodning i 008 för mediespecifika egenskaper

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
sv-SE: Koder för fysiska egenskaper

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
sv-SE: Mediespecifika koder

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED-FIELD FOR ARCHIVAL COLLECTION (VM) [OBSOLETE]
sv-SE: Lokala koder

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
sv-SE: Länk till LC-nummer (Används normalt ej)

en: PATENT CONTROL INFORMATION
sv-SE: Patentnummer mm (Används normalt ej)

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
sv-SE: Nummer i nationalbibliografi (Används normalt ej)

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
sv-SE: Registreringsnummer för copyright (Används normalt ej)

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
sv-SE: Identifikationskod för avgiftsbelagd artikel (Används normalt ej)

en: STANDARD FILM NUMBER (VM) [DELETED]
sv-SE: Standard film number (VM) [deleted]

en: OVERSEAS ACQUISITION NUMBER
sv-SE: Overseas acquisition number (LC) (Används normalt ej)

en: FINGERPRINT IDENTIFIER
sv-SE: Fingerprint identifier (Används normalt ej)

en: STANDARD TECHNICAL REPORT NUMBER
sv-SE: ISRN eller annat standardnummer för tekniska rapporter

en: PUBLISHER OR DISTRIBUTOR NUMBER
sv-SE: Utgivar- eller distributörsnummer

en: OTHER SYSTEM CONTROL NUMBER (OCLC)
sv-SE: Nummer i annat system (OCLC)

en: CODEN DESIGNATION
sv-SE: CODEN

en: POSTAL REGISTRATION NUMBER
sv-SE: Registreringsnummer för postal behandling av publikationen (Används normalt ej)

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT
sv-SE: Tid och plats för en händelse

en: ORIGINAL STUDY NUMBER FOR COMPUTER DATA FILES
sv-SE: Registreringsnummer för datafiler (Används normalt ej)

en: SOURCE OF ACQUISITION
sv-SE: Förvärvskälla

en: RECORD CONTENT LICENSOR
sv-SE: Upphovsrätt till katalogpostens intellektuella innehåll (Används normalt ej)

en: LEVEL OF BIBLIOGRAPHIC CONTROL AND CODING DETAIL [OBSOLETE]
sv-SE: Level of bibliographic control and coding detail [obsolete]

en: LANGUAGE CODE
sv-SE: Språkkod

en: COUNTRY OF PUBLISHING/PRODUCING ENTITY CODE
sv-SE: Landkod för utgivande/producerande enhet

en: TIME PERIOD OF CONTENT
sv-SE: Innehållets tidsperiod

en: FORM OF MUSICAL COMPOSITION CODE
sv-SE: Kod för musikalisk form/genre (Används normalt ej)

en: NUMBER OF MUSICAL INSTRUMENTS OR VOICES CODE
sv-SE: Kod för instrumentnamn och röstlägen (Används normalt ej)

en: LOCAL HOLDINGS (OCLC)
sv-SE: Kontroll och inventering (OCLC)

en: LIBRARY OF CONGRESS COPY, ISSUE, OFFPRINT STATEMENT
sv-SE: LC-uppgift rörande annat exemplar, utgåva, tryckning (Används normalt ej)

en: CLASSIFICATION NUMBERS ASSIGNED IN CANADA
sv-SE: Klassifikationskoder från kanadensiskt bibliotek (Används normalt ej)

en: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE COPY STATEMENT
sv-SE: NLM-uppgift rörande annat exemplar (Används normalt ej)

en: NATIONAL AGRICULTURAL LIBRARY COPY STATEMENT
sv-SE: NAL-uppgift rörande annat exemplar (Används normalt ej)

en: GPO ITEM NUMBER
sv-SE: Uppställningssignum inom U.S Government Printing Office (GPO)

en: ADDITIONAL DEWEY DECIMAL CLASSIFICATION NUMBER
sv-SE: Sekundär DDK-klassifikation

en: SYNTHESIZED CLASSIFICATION NUMBER COMPONENTS
sv-SE: Klassifikationskodens sammansättning

en: REPORT NUMBER [OBSOLETE, CAN/MARC]
sv-SE: Report number [obsolete, CAN/MARC]

en: REPORT NUMBER
sv-SE: Rapportnummer

en: LOCALLY ASSIGNED LC-TYPE CALL NUMBER (OCLC); LOCAL CALL NUMBER (RLIN)
sv-SE: Locally assigned LC-type call number (OCLC); local call number (RLIN)

en: MICROFILM SHELF LOCATION (AM) [OBSOLETE]
sv-SE: Microfilm shelf location (AM) [obsolete]

en: MAIN ENTRY--PERSONAL NAME
sv-SE: Huvuduppslag - Personnamn

en: MAIN ENTRY--CORPORATE NAME
sv-SE: Huvuduppslag - Institutionsnamn

en: MAIN ENTRY--MEETING NAME
sv-SE: Huvuduppslag - Konferensnamn

en: MAIN ENTRY--UNIFORM TITLE
sv-SE: Huvuduppslag - Uniform titel

en: ABBREVIATED TITLE
sv-SE: Förkortad titel

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
sv-SE: Acronym or shortened title [obsolete]

en: VARIANT ACCESS TITLE [OBSOLETE]
sv-SE: Variant access title [obsolete]

en: AUGMENTED TITLE [OBSOLETE]
sv-SE: Augmented title [obsolete]

en: KEY TITLE
sv-SE: Nyckeltitel

en: ROMANIZED TITLE (BK AM CF MP MU VM) [OBSOLETE]
sv-SE: Romanized title (BK AM CF MP MU VM) [obsolete]

en: TRANSLATION OF TITLE BY CATALOGING AGENCY
sv-SE: Översatt/normaliserad titel

en: COLLECTIVE UNIFORM TITLE
sv-SE: Grupptitel (Används normalt ej)

en: TITLE STATEMENT
sv-SE: Titel och upphov

en: VARYING FORM OF TITLE
sv-SE: Varianttitel

en: FORMER TITLE
sv-SE: Tidigare titel

en: EDITION STATEMENT
sv-SE: Upplaga

en: MUSICAL PRESENTATION STATEMENT
sv-SE: Musikalietypsspecifik uppgift

en: CARTOGRAPHIC MATHEMATICAL DATA
sv-SE: Kartografiska matematiska uppgifter

en: COMPUTER FILE CHARACTERISTICS
sv-SE: Filspecifika uppgifter

en: COUNTRY OF PRODUCING ENTITY
sv-SE: Land för den enhet som producerat arkivfilm

en: PHILATELIC ISSUE DATA
sv-SE: Filatelistisk utgivning

en: PUBLICATION, DISTRIBUTION, ETC.
sv-SE: Utgivning, distribution etc.

en: IMPRINT STATEMENT FOR FILMS (Pre-AACR 1 Revised) [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
sv-SE: Imprint statement for films (pre-AACR 1 revised [obsolete, CAN/MARC], [local, USA]

en: IMPRINT STATEMENT FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) [LOCAL, USA]
sv-SE: Imprint statement for sound recordings (pre-AACR 2) [local, USA]

en: PROJECTED PUBLICATION DATE
sv-SE: Förväntad utgivningstid

en: PRODUCTION, PUBLICATION, DISTRIBUTION, MANUFACTURE, AND COPYRIGHT NOTICE
sv-SE: Uppgift om produktion, publicering, distribution, tillverkning och/eller copyright

en: SOURCE FOR ACQUISITION/SUBSCRIPTION ADDRESS [OBSOLETE]
sv-SE: Source for acquisition/subscription address [obsolete]

en: PHYSICAL DESCRIPTION
sv-SE: Fysisk beskrivning

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (PRE-AACR 2) (VM) [OBSOLETE, USMARC]
sv-SE: Physical description for films (pre-AACR 2) (VM) [obsolete, USMARC]

en: PAGE OR ITEM COUNT (BK AM) [OBSOLETE]
sv-SE: Page or item count (BK AM) [obsolete]

en: UNIT COUNT (AM) [OBSOLETE, USMARC]
sv-SE: Unit count (AM) [obsolete, USMARC]

en: LINEAR FOOTAGE (AM) [OBSOLETE, USMARC]
sv-SE: Linear footage (AM) [obsolete, USMARC]

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR SOUND RECORDINGS (Pre-AACR 2) (MU) [OBSOLETE]
sv-SE: Physical description for sound recordings (pre-AACR 2) (MU) [obsolete]

en: PLAYING TIME
sv-SE: Speltid

en: HOURS, ETC.
sv-SE: Tillgänglighetstider

en: PHYSICAL DESCRIPTION FOR FILMS (ARCHIVAL) (VM) [OBSOLETE]
sv-SE: Physical description for films (archival) (VM) [obsolete]

en: CURRENT PUBLICATION FREQUENCY
sv-SE: Nuvarande utgivningsfrekvens

en: FREQUENCY (CF MP) [OBSOLETE]
sv-SE: Frequency (CF MP) [obsolete]

en: FORMER PUBLICATION FREQUENCY
sv-SE: Tidigare frekvens

en: MEDIA TYPE
sv-SE: Medietyp (RDA)

en: CARRIER TYPE
sv-SE: Bärartyp (RDA)

en: PHYSICAL MEDIUM
sv-SE: Fysiskt medium

en: ACCESSIBILITY CONTENT
sv-SE: TILLGÄNGLIGHETSINNEHÅLL

en: GEOSPATIAL REFERENCE DATA
sv-SE: Geodata/landskapsdata/geografiska rumsliga data

en: PLANAR COORDINATE DATA
sv-SE: Data för plankoordinater

en: SOUND CHARACTERISTICS
sv-SE: Egenskaper för resursens ljud

en: VIDEO CHARACTERISTICS
sv-SE: Egenskaper för resursens videokodning

en: DIGITAL FILE CHARACTERISTICS
sv-SE: Egenskaper för resursens digitala kodning

en: PRICE (NR) (BK AM CF MU VM SE) [OBSOLETE]
sv-SE: Price (NR) (BK AM CF MU VM SE) [obsolete]

en: ORGANIZATION AND ARRANGEMENT OF MATERIALS
sv-SE: Organisation och sorteringsprinciper för en samling objekt

en: DIGITAL GRAPHIC REPRESENTATION
sv-SE: Digital grafisk representation

en: SECURITY CLASSIFICATION CONTROL
sv-SE: Grad av sekretess

en: ORIGINATOR DISSEMINATION CONTROL
sv-SE: Upphovsmans bestämmelser för spridning

en: RENTAL PRICE (VM) [OBSOLETE]
sv-SE: Rental price (VM) [obsolete]

en: DATES OF PUBLICATION AND/OR SEQUENTIAL DESIGNATION
sv-SE: Alfanumeriska och/eller kronologiska volymbeteckningar

en: NORMALIZED DATE AND SEQUENTIAL DESIGNATION
sv-SE: Alfanumeriska och/eller kronologiska volymbeteckningar i normaliserad form

en: TRADE PRICE
sv-SE: Marknadspris

en: TRADE AVAILABILITY INFORMATION
sv-SE: Tillgänglighet på marknaden

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--PERSONAL NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
sv-SE: Series statement/added entry--Personal name [obsolete, CAN/MARC], [local, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--CORPORATE NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
sv-SE: Series statement/added entry--Corporate name [obsolete, CAN/MARC], [local, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--MEETING NAME [OBSOLETE, CAN/MARC], [LOCAL, USA]
sv-SE: Series statement/added entry--Meeting name [obsolete, CAN/MARC], [local, USA]

en: SERIES STATEMENT/ADDED ENTRY--TITLE
sv-SE: Series statement/added entry--Title

en: SERIES STATEMENT
sv-SE: Serietitel - ej biuppslagsform

en: WITH NOTE
sv-SE: MED KOMMENTAR

en: BIBLIOGRAPHY, ETC. NOTE
sv-SE: ANMÄRKNING: BIBLIOGRAFI ETC.

en: DATE/TIME AND PLACE OF AN EVENT NOTE
sv-SE: Anmärkning: Tid och plats för en händelse

en: TIME PERIOD OF CONTENT NOTE (CF) [OBSOLETE]
sv-SE: Time period of content note (CF) [obsolete]

en: ACCESSIBILITY NOTE
sv-SE: TILLGÄNGLIGHETSANTECKNING

en: IMMEDIATE SOURCE OF ACQUISITION NOTE
sv-SE: Anmärkning: Förvärvsuppgifter (Används normalt ej i bibliografisk post)

en: LANGUAGE NOTE
sv-SE: SPRÅKNOTERING

en: BINDING INFORMATION
sv-SE: BOKBAND

en: ACTION NOTE
sv-SE: AKTIVITETSANTECKNING

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
sv-SE: ANMÄRKNING FÖR ACKUMULERING OCH ANVÄNDNINGSFREKVENS

en: ADDITIONAL PHYSICAL FORM ENTRY
sv-SE: YTTERLIGARE FYSISK FORMULÄRINMATNING

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal MARC21 framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
sv-SE: 'FA', ett 'Fast Add' minimalistiskt MARC21 ramverk lämpligt för ILL eller katalogisering "i farten".

en: Serials
sv-SE: Periodika

en: Audio Cassettes, CDs
sv-SE: Ljudkassetter, CD
