Koha 23.11.08.001 - en to sv-SE translation catalogue (1746 entries)

en: Books
sv-SE: Böcker

en: Language material
sv-SE: Språkmaterial

en: Manuscript language material
sv-SE: Manuskript för språkmaterial

en: Illustrations
sv-SE: Illustrationer

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
sv-SE: Upp till fyra (4) bokstavskoder på ett tecken (i alfabetisk ordning) som anger vilka typer av illustrationer som finns i exemplaret. Om färre än fyra bokstavskoder tilldelas, vänsterjusteras koderna och oanvända positioner använder fyllnadstecken (#)

en: No illustrations
sv-SE: Inga illustrationer

en: Maps
sv-SE: Kartor

en: Portraits
sv-SE: Porträtt

en: Charts
sv-SE: Diagram

en: Plans
sv-SE: Ritningar

en: Plates
sv-SE: Plattor

en: Music
sv-SE: Musik

en: Facsimiles
sv-SE: Faksimiler

en: Coats of arms
sv-SE: Heraldiska vapen

en: Genealogical tables
sv-SE: Genealogitabeller

en: Forms
sv-SE: Formulär

en: Samples
sv-SE: Exemplar

en: Phonodisc, phonowire, etc.
sv-SE: Ljudinspelning etc.

en: Photographs
sv-SE: Fotografier

en: Illuminations
sv-SE: Illuminationer

en: No attempt to code
sv-SE: Inget försök att koda

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som beskriver den intellektuella nivå för vilket materialet är avsett

en: Target audience
sv-SE: Målgrupp

en: Unknown or not specified
sv-SE: Okänd eller ej specificerad

en: Preschool
sv-SE: Förskola

en: Primary
sv-SE: Primär

en: Pre-adolescent
sv-SE: Barn och ungdom

en: Adolescent
sv-SE: Ungdom

en: Adult
sv-SE: Vuxen

en: Specialized
sv-SE: Specialiserad

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Juvenile
sv-SE: Ungdom

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger typ av material för exemplaret

en: None of the following
sv-SE: Inget av följande

en: Microfilm
sv-SE: Mikrofilm

en: Microfiche
sv-SE: Mikrofiche

en: Microopaque
sv-SE: Mikrokort

en: Large print
sv-SE: Storstil

en: Braille
sv-SE: Punktskrift

en: Direct electronic
sv-SE: Direkt elektronisk

en: Regular print reproduction
sv-SE: Regelbunden utskrift

en: Electronic
sv-SE: Elektronisk

en: Nature of contents
sv-SE: Typ av innehåll

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
sv-SE: Upp till fyra bokstavskoder på ett tecken som anger om en betydande del av posten är eller innehåller vissa typer av material. Om färre än fyra koder tilldelas vänsterjusteras koderna och oanvända positioner innehåller tomma tecken (#)

en: Offprints
sv-SE: Särtryck

en: Calendars
sv-SE: Kalendrar

en: Comics/graphic novels
sv-SE: Serietidningar/serieromaner

en: Abstracts/summaries
sv-SE: Sammandrag/sammanfattningar

en: Bibliographies
sv-SE: Bibliografier

en: Catalogs
sv-SE: Kataloger

en: Dictionaries
sv-SE: Ordböcker

en: Encyclopedias
sv-SE: Uppslagsverk

en: Handbooks
sv-SE: Handböcker

en: Legal articles
sv-SE: Juridiska artiklar

en: Indexes
sv-SE: Index

en: Patent document
sv-SE: Patentdokument

en: Discographies
sv-SE: Diskografier

en: Legislation
sv-SE: Lagstiftning

en: Theses
sv-SE: Avhandlingar

en: Surveys of literature in a subject area
sv-SE: Genomgångar av litteratur inom ett ämnesområde

en: Reviews
sv-SE: Recensioner

en: Programmed texts
sv-SE: Programmerade texter

en: Filmographies
sv-SE: Filmografier

en: Directories
sv-SE: Kataloger

en: Statistics
sv-SE: Statistik

en: Technical reports
sv-SE: Tekniska rapporter

en: Standards/specifications
sv-SE: Standarder/specifikationer

en: Legal cases and case notes
sv-SE: Rättsfall och ärendeanteckningar

en: Law reports and digests
sv-SE: Lagrapporter och sammanfattningar

en: Yearbooks
sv-SE: Årsböcker

en: Treaties
sv-SE: Fördrag

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
sv-SE: Kod på ett tecken som anger om exemplaret publiceras eller produceras av eller för någon internationell, nationell, regional eller lokal myndighet eller tillhörande organisation

en: Not a government publication
sv-SE: Inte en myndighetspublikation

en: Autonomous or semi-autonomous component
sv-SE: Autonom eller semi-autonom komponent

en: Federal/national
sv-SE: Nationell

en: Local
sv-SE: Lokal

en: Other
sv-SE: Annat

en: Conference publication
sv-SE: Konferenspublikation

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
sv-SE: Kod på ett tecken som anger om exemplaret består av handlingar, rapporter eller sammanfattningar av en konferens.

en: Not a conference publication
sv-SE: Inte en konferenspublikation

en: Festschrift
sv-SE: Festskrift

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
sv-SE: Kod på ett tecken som anger om exemplaret är en festskrift

en: Not a festschrift
sv-SE: Inte en festskrift

en: Index
sv-SE: Register

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
sv-SE: Numerisk kod på ett tecken som anger om ett exemplar innehåller ett index till sitt innehåll

en: No index
sv-SE: Inget register

en: Index present
sv-SE: Med register

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Innehåller ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|).

en: Undefined
sv-SE: Odefinierad

en: Literary form
sv-SE: Litterär form

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
sv-SE: Kod på ett tecken som används för att ange den litterära formen för ett exemplar. De numeriska koderna 0 och 1 ger en allmän hänvisning till om exemplaret är skönlitteratur. Alfabetiska koder kan användas för att identifiera specifika litterära stilar.

en: Dramas
sv-SE: Dramer

en: Essays
sv-SE: Uppsatser

en: Novels
sv-SE: Romaner

en: Humor, satires, etc.
sv-SE: Humor, satir, etc.

en: Letters
sv-SE: Bokstäver

en: Short stories
sv-SE: Noveller

en: Poetry
sv-SE: Poesi

en: Speeches
sv-SE: Tal

en: Unknown
sv-SE: Okänt

en: Biography
sv-SE: Biografi

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger om en post innehåller biografisk information, och om så är fallet, biografiska kännetecken.

en: No biographical material
sv-SE: Inget biografiskt material

en: Autobiography
sv-SE: Självbiografi

en: Individual biography
sv-SE: Individuell biografi

en: Collective biography
sv-SE: Kollektiv biografi

en: Contains biographical information
sv-SE: Innehåller biografisk information

en: Computer Files
sv-SE: Datorfiler

en: Computer file/Electronic resource
sv-SE: Datorfil/elektronisk resurs

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
sv-SE: Varje innehåller ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|)

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger målgruppen för materialet

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger typ av material för exemplaret

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Två odefinierade teckenpositioner, varje innehåller ett tomt tecken (#) eller ett fyllnadstecken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger vilken typ av datorfil som beskrivs i den bibliografiska posten

en: Type of computer file
sv-SE: Typ av datorfil

en: Numeric data
sv-SE: Numeriska data

en: Computer program
sv-SE: Datorprogram

en: Document
sv-SE: Dokument

en: Bibliographic data
sv-SE: Bibliografiska data

en: Font
sv-SE: Typsnitt

en: Game
sv-SE: Spel

en: Sound
sv-SE: Ljud

en: Interactive multimedia
sv-SE: Interaktivt multimedium

en: Online system or service
sv-SE: Online-system eller -tjänst

en: Combination
sv-SE: Kombination

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Kod på ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger om datorfilen publiceras eller produceras av eller för någon internationell, nationell, regional, delstatlig eller lokal myndighet (inklusive mellanstatliga organisationer av alla typer), eller av någon underavdelning till en sådan organisation, och, om så är fallet, vilken jurisdiktionsnivå organisationen har.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Sex odefinierade teckenpositioner, varje innehåller ett tomt tecken (#) eller ett fyllnadstecken (|).

en: Cartographic material
sv-SE: Kartografiskt material

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
sv-SE: Upp till fyra bokstavskoder på ett tecken som anger relief-typ för exemplaret. Koder anges i betydelseordning för det exemplar som beskrivs. Om färre än fyra bokstavskoder tilldelas, vänsterjusteras koderna och oanvända positioner använder ett fyllnadstecken (#)

en: Contours
sv-SE: Konturer

en: Form lines
sv-SE: Formulärrader

en: Spot heights
sv-SE: Höjdvärden

en: Rock drawings
sv-SE: Klippmålningar

en: Projection
sv-SE: Projektion

en: Projection not specified
sv-SE: Projicering ej specificerad

en: Orthographic
sv-SE: Ortografisk

en: Azimuthal equidistant
sv-SE: Azimutal lika avstånd

en: Stereographic
sv-SE: Stereografisk

en: Azimuthal, specific type unknown
sv-SE: Azimutal, specifik typ okänd

en: Azimuthal, other
sv-SE: Azimutal, annan

en: Cylindrical, specific type unknown
sv-SE: Cylindrisk, specifik typ okänd

en: Cylindrical, other
sv-SE: Cylindriska, andra

en: Conic, specific type unknown
sv-SE: Konisk, specifik typ okänd

en: Conic, other
sv-SE: Konisk, annat

en: Butterfly
sv-SE: Fjäril

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Odefinierad; innehåller ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger vilken typ av kartografiskt material som beskrivs.

en: Single map
sv-SE: Enskild karta

en: Map series
sv-SE: Koppla serie

en: Map serial
sv-SE: Koppla serie

en: Globe
sv-SE: Glob

en: Separate supplement to another work
sv-SE: Separat tillägg till annat verk

en: Bound as part of another work
sv-SE: Bundet som en del av annat verk

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
sv-SE: Odefinierad; Varje innehåller ett tomt tecken (#) eller ett fyllnadstecken (|)

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger om ett exemplar publiceras eller produceras av eller för någon internationell, nationell, regional, delstatlig eller lokal myndighet, eller av någon underavdelning till en sådan organisation, och, om så är fallet, vilken jurisdiktionsnivå organisationen har.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger materialets form.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
sv-SE: Numerisk kod på ett tecken som anger om ett exemplar eller tillhörande material inkluderar ett index eller ortförteckning.

en: Special format characteristics
sv-SE: Särskilda formategenskaper

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
sv-SE: Upp till två bokstavskoder på ett tecken som anger kartans särskilda format. Koder anges i betydelseordning för det exemplar som beskrivs. Om bara en kod tilldelas, vänsterjusteras den och den oanvända positionen innehåller fyllnadstecken (#).

en: Manuscript
sv-SE: Manuskript

en: Picture card, post card
sv-SE: Bildkort, vykort

en: Calendar
sv-SE: Kalender

en: Puzzle
sv-SE: Pussel

en: Playing cards
sv-SE: Spelkort

en: Loose-leaf
sv-SE: Lösblad

en: Notated music
sv-SE: Noterad musik

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
sv-SE: Bokstavskod med två bokstäver som anger kompositionens typ. Koder baseras på Library of Congress ämnesrubriker. Om fler än en kod är lämplig används koden mu (Flera former) i 008/18-19 och alla lämpliga specifika koder anges i fält 047 (Kompositionstyp). Koden mu (Flera former) kan även betyda att fältet 047 (Kompositionstyp) innehåller kompositionskoder som inte överensstämmer med MARC.

en: Anthems
sv-SE: Hymner

en: Ballads
sv-SE: Ballader

en: Bluegrass music
sv-SE: Bluegrass-musik

en: Ballets
sv-SE: Balett

en: Chants, Other religions
sv-SE: Sånger, övriga religioner

en: Chant, Christian
sv-SE: Sång, kristen

en: Canons and rounds
sv-SE: Kanon

en: Cantatas
sv-SE: Kantater

en: Country music
sv-SE: Countrymusik

en: Dance forms
sv-SE: Danstyper

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
sv-SE: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements och notturni

en: Fugues
sv-SE: Fugor

en: Folk music
sv-SE: Folkmusik

en: Gospel music
sv-SE: Gospelmusik

en: Hymns
sv-SE: Hymner

en: Madrigals
sv-SE: Madrigaler

en: Minuets
sv-SE: Menuetter

en: Motets
sv-SE: Motetter

en: Motion picture music
sv-SE: Spelfilmsmusik

en: Marches
sv-SE: Marscher

en: Mazurkas
sv-SE: Mazurkor

en: Nocturnes
sv-SE: Nocturner

en: Not applicable
sv-SE: Ej tillämpligt

en: Operas
sv-SE: Operor

en: Oratorios
sv-SE: Oratorier

en: Overtures
sv-SE: Ouvertyrer

en: Program music
sv-SE: Programmusik

en: Polonaises
sv-SE: Polonäser

en: Popular music
sv-SE: Populärmusik

en: Preludes
sv-SE: Preludier

en: Passacaglias
sv-SE: Passacaglior

en: Part-songs
sv-SE: Stämsånger

en: Rock music
sv-SE: Rockmusik

en: Rondos
sv-SE: Rondon

en: Ragtime music
sv-SE: Ragtime-musik

en: Ricercars
sv-SE: Ricercarer

en: Rhapsodies
sv-SE: Rapsodier

en: Requiems
sv-SE: Rekvier

en: Square dance music
sv-SE: Squaredans-musik

en: Songs
sv-SE: Sånger

en: Sonatas
sv-SE: Sonater

en: Symphonic poems
sv-SE: Symfoniska dikter

en: Studies and exercises
sv-SE: Studier och övningar

en: Suites
sv-SE: Sviter

en: Symphonies
sv-SE: Symfonier

en: Toccatas
sv-SE: Toccator

en: Trio-sonatas
sv-SE: Triosonater

en: Variations
sv-SE: Variationer

en: Waltzes
sv-SE: Valser

en: Format of music
sv-SE: Musikformat

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger format för en musikalisk komposition (t.ex. noter för piano-dirigent). "Notrad" i detta element syftar på musik som skrivits med notrader. "Musikalisk notation" syftar på musik som skrivits med notrader, grafisk, symbolisk eller ordbaserad notation.

en: Full score
sv-SE: Partitur

en: Full score, miniature or study size
sv-SE: Partitur eller studiepartitur

en: Accompaniment reduced for keyboard
sv-SE: Ackompanjemang reducerat för klaver

en: Condensed score or piano-conductor score
sv-SE: Dirigentstämma eller partitur för piano-dirigent

en: Close score
sv-SE: Kompakt partitur

en: Chorus score
sv-SE: Körpartitur

en: Condensed score
sv-SE: Dirigentstämma

en: Performer-conductor part
sv-SE: Framförardirektion

en: Vocal score
sv-SE: Klaverutdrag

en: Score
sv-SE: Musiktryck

en: Music Parts
sv-SE: Musikstämmor

en: Vocal parts
sv-SE: Sångstämmor

en: Unknown or unspecified
sv-SE: Okänt eller ospecificerad

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger typ av material för exemplaret som beskrivs.

en: Accompanying matter
sv-SE: Tillhörande material

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
sv-SE: Upp till sex bokstavskoder på ett tecken ( i alfabetisk ordning) som anger innehållet av programinformation och annat tillhörande material för ljudinspelningar, musikmanuskript eller kommenterad musik. Om färre än sex koder tilldelas vänsterjusteras koderna och oanvända positioner innehåller tomma tecken (#).

en: No accompanying matter
sv-SE: Inget tillhörande material

en: Discography
sv-SE: Diskografi

en: Bibliography
sv-SE: Bibliografi

en: Thematic index
sv-SE: Tematisk förteckning

en: Libretto or text
sv-SE: Libretto eller text

en: Biography of composer or author
sv-SE: Biografi över kompositör eller författare

en: Biography of performer or history of ensemble
sv-SE: Biografi av artist eller gruppens historik

en: Historical information
sv-SE: Historisk information

en: Ethnological information
sv-SE: Etnologisk information

en: Instructional materials
sv-SE: Undervisningsmaterial

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
sv-SE: Upp till två koder på ett tecken (som anges i den ordning som anges i följande lista) som anger typ av litterär text i en ickemusikalisk ljudupptagning. Om bara en kod tilldelas vänsterjusteras den och den oanvända positionen innehåller ett tomt tecken (#).

en: Item is a music sound recording
sv-SE: Exemplaret är en musikinspelning

en: Conference proceedings
sv-SE: Konferensreferat

en: Fiction
sv-SE: Skönlitteratur

en: Reporting
sv-SE: Rapportering

en: History
sv-SE: Historik

en: Comedy
sv-SE: Komedi

en: Lectures, speeches
sv-SE: Föreläsningar, tal

en: Memoirs
sv-SE: Memoarer

en: Folktales
sv-SE: Folksägner

en: Rehearsals
sv-SE: Repetitioner

en: Sounds
sv-SE: Ljud

en: Transposition and arrangement
sv-SE: Transponering och arrangemang

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
sv-SE: Huruvida hela eller delar av föremålet som katalogiseras är en transponering och/eller arrangemang av ett annat verk.

en: Not arrangement or transposition or not specified
sv-SE: Inget arrangemang eller transponering eller inte specificerat

en: Arrangement
sv-SE: Arrangemang

en: Both transposed and arranged
sv-SE: Både omvandlade och arrangerade

en: Continuing Resources
sv-SE: Periodika

en: Serial/Integrating resource
sv-SE: Seriell/integrerande resurs

en: Frequency
sv-SE: Frekvens

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger frekvens för en post, används tillsammans med 008/19 (Regelbundenhet).

en: No determinable frequency
sv-SE: Ingen identifierbar frekvens

en: Annual
sv-SE: Årlig

en: Bimonthly
sv-SE: Varannan månad

en: Semiweekly
sv-SE: Två gånger i veckan

en: Daily
sv-SE: Dagligen

en: Biweekly
sv-SE: Varannan vecka

en: Semiannual
sv-SE: Två gånger om året

en: Three times a week
sv-SE: Tre gånger i veckan

en: Three times a month
sv-SE: Tre gånger i månaden

en: Continuously updated
sv-SE: Kontinuerligt uppdaterad

en: Monthly
sv-SE: Månadsvis

en: Quarterly
sv-SE: Kvartalsvis

en: Semimonthly
sv-SE: Två gånger i månaden

en: Three times a year
sv-SE: Tre gånger om året

en: Weekly
sv-SE: Veckovis

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger avsedd frekvens för en post, används tillsammans med 008/18 (Frekvens).

en: Regularity
sv-SE: Regelbundenhet

en: Normalized irregular
sv-SE: Normaliserad oregelbunden

en: Regular
sv-SE: Regelbunden

en: Completely irregular
sv-SE: Helt oregelbunden

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger typen av periodika.

en: Updating database
sv-SE: Uppdaterar databas

en: Updating loose-leaf
sv-SE: Uppdaterar lösblad

en: Monographic series
sv-SE: Monografiserie

en: Newspaper
sv-SE: Tidning

en: Periodical
sv-SE: Periodika

en: Updating Web site
sv-SE: Uppdaterar webbplats

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger i vilken form materialet ursprungligen publicerades.

en: Newspaper format
sv-SE: Tidningsformat

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger typ av material för exemplaret som beskrivs

en: Nature of entire work
sv-SE: Verkets typ

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger vad en post består av om den består av en enda typ av material. Om posten kan anses bestå av fler än en typ av material, sparas typerna i 008/25-27 (Innehållstyp) och position 008/24 kodas som tom (#).

en: Not specified
sv-SE: Ej specificerad

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
sv-SE: Upp till tre bokstavskoder på ett tecken (i alfabetisk ordning) som anger att ett arbete innehåller vissa typer av material. Om färre än tre koder tilldelas, vänsterjusteras koderna och oanvända positioner använder tomma tecken (#).

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger om exemplaret publiceras eller produceras av eller för någon internationell, nationell, regional, delstatlig eller lokal myndighet, eller av någon underavdelning till en sådan organisation, och, om så är fallet, vilken jurisdiktionsnivå organisationen har.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
sv-SE: Numerisk kod på ett tecken som anger om en post består av handlingar, rapporter eller sammanfattningar av en konferens.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Odefinierad; varje innehåller ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger ursprungligt alfabet eller skriftspråk för källtitelns språk, på vilket nyckeltitel (fält 222) baseras.

en: Original alphabet or script of title
sv-SE: Ursprungligt alfabet eller skriftsystem för titeln

en: No alphabet or script given/No key title
sv-SE: Inget alfabet eller skriftsystem angett/ingen nyckeltitel

en: Cyrillic
sv-SE: Kyrilliska

en: Japanese
sv-SE: Japanska

en: Chinese
sv-SE: Kinesiska

en: Arabic
sv-SE: Arabiska

en: Greek
sv-SE: Grekisk

en: Hebrew
sv-SE: Hebreiska

en: Korean
sv-SE: Koreanska

en: Entry convention
sv-SE: Inmatningsstandard

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
sv-SE: Numerisk kod på ett tecken som anger om exemplaret katalogiserades successivt, efter senaste eller med integrerade katalogstandarder.

en: Successive entry
sv-SE: Successivt tillagda

en: Latest entry
sv-SE: Senast tillagda

en: Visual Materials
sv-SE: Visuella material

en: Projected medium
sv-SE: Projicerat media

en: Two-dimensional nonprojected graphic
sv-SE: Tvådimensionell icke-projekterande grafik

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
sv-SE: Tredimensionell artefakt eller naturligt förekommande föremål

en: Running time for motion pictures and videorecordings
sv-SE: Speltid för filmer och videoinspelningar

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
sv-SE: Tresiffrigt nummer som anger den totala speltiden för filmen eller videoinspelningen. Numret är högerjusterat och varje oanvänd position innehåller en nolla.

en: Running time exceeds three characters
sv-SE: Speltiden är längre än tre tecken

en: Running time
sv-SE: Speltid

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger målgruppen för posten.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger om ett exemplar publiceras eller produceras av eller för någon internationell, nationell, regional, delstatlig eller lokal myndighet, eller av någon underavdelning till en sådan organisation, och, om så är fallet, vilken jurisdiktionsnivå organisationen har.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger av materialets typ.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger vilken typ av visuellt material som beskrivs.

en: Art original
sv-SE: Konstoriginal

en: Art reproduction
sv-SE: Konstreproduktion

en: Picture
sv-SE: Bild

en: Motion picture
sv-SE: Spelfilm

en: Chart
sv-SE: Diagram

en: Model
sv-SE: Modell

en: Slide
sv-SE: Diabild

en: Videorecording
sv-SE: Videoinspelning

en: Toy
sv-SE: Leksak

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger tekniken som används för att skapa rörelse i spelfilmer eller videoinspelningar.

en: Animation and live action
sv-SE: Animation och spelfilm

en: Category of material
sv-SE: Materialkategori

en: Map
sv-SE: Karta

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
sv-SE: Särskild klass av kartografiskt material som föremålet tillhör. Vanligtvis klassen av fysiska objekt, t.ex. ett diagram.

en: Specific material designation
sv-SE: Specifik materialbenämning

en: Profile
sv-SE: Profil

en: Remote-sensing image
sv-SE: Fjärravkänningsbild

en: Section
sv-SE: Avsnitt

en: Unspecified
sv-SE: Ospecificerad

en: View
sv-SE: Visa

en: Color
sv-SE: Färg

en: Whether the item is in one color or multicolored
sv-SE: Om exemplaret är enfärgat eller mångfärgat

en: One color
sv-SE: En färg

en: Multicolored
sv-SE: c- Kartan är i flera färger

en: Material out of which the cartographic item is made.
sv-SE: Material av vilket det kartografiska föremålet är tillverkat.

en: Physcial Description
sv-SE: Fysisk beskrivning

en: Paper
sv-SE: Papper

en: Wood
sv-SE: Trä

en: Stone
sv-SE: Sten

en: Metal
sv-SE: Metall

en: Synthetic
sv-SE: e- Syntetiskt material

en: Skin
sv-SE: f- Skinn

en: Textiles
sv-SE: Textilier

en: Plastic
sv-SE: Plast

en: Glass
sv-SE: Glas

en: Vellum
sv-SE: n- Velin

en: Plaster
sv-SE: i- Gips

en: Flexible base photographic, positive
sv-SE: q- Positivt foto på mjuk bas

en: Flexible base photographic, negative
sv-SE: r- Negativt foto på mjuk bas

en: Non-flexible base photographic, positive
sv-SE: s- Positivt foto på hård bas

en: Non-flexible base photographic, negative
sv-SE: t- Negativt foto på hård bas

en: Leather
sv-SE: Läder

en: Parchment
sv-SE: Pergament

en: Other photographic medium
sv-SE: y- Annat fotografiskt medium

en: Type of reproduction
sv-SE: 05 Typ av reproduktion

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
sv-SE: Om det kartografiska exemplaret är ett faksimil eller annan typ av reproduktion.

en: Facsimile
sv-SE: Faksimil

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
sv-SE: Fotografisk teknik för att producera det kartografiska exemplaret

en: Production/reproduction details
sv-SE: 06 Produktionstekniska detaljer

en: Photocopy, blueline print
sv-SE: a- Blåkopia

en: Photocopy
sv-SE: Fotokopia

en: Pre-production
sv-SE: c- Korrekturavdrag, färgprov

en: Positive/negative aspect
sv-SE: Positiv/negativ aspekt

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
sv-SE: Positiv/negativ aspekt hos den kartografiska kopian eller filmen, även kallad polaritet.

en: Positive
sv-SE: Positiv

en: Negative
sv-SE: Negativ

en: Mixed polarity
sv-SE: m- Positiv och negativ polaritet i kombination

en: Electronic resources
sv-SE: Elektroniska resurser

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
sv-SE: Alfabetisk kod (ett tecken) som anger vilken kategori av material som föremålet tillhör är elektronisk resurs (t.ex. program, datafiler, bildfiler, digitaliserade ljud- och videoband etc.).

en: Electronic resource
sv-SE: Elektronisk resurs

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
sv-SE: Särskild materialklass (vanligtvis klassen fysiskt föremål) som ett föremål tillhör (t.ex. en magnetskiva).

en: Tape cartridge
sv-SE: Bandkassett

en: Chip cartridge
sv-SE: b- Datorminnesmodul

en: Computer optical disc cartridge
sv-SE: c- Datorskivmagasin

en: Computer disc, type unspecified
sv-SE: d- Datorskiva (ospecificerad typ)

en: Computer disc cartridge
sv-SE: e- Datorsskivmagasin (ospecificerad typ)

en: Tape cassette
sv-SE: Kassett

en: Tape reel
sv-SE: Bandspole

en: Magnetic disk
sv-SE: Magnetisk skiva

en: Computer card
sv-SE: k- Datorkort

en: Magneto-optical disc
sv-SE: m- Magnet-optisk skiva

en: Optical disc
sv-SE: Optisk skiva

en: Remote
sv-SE: r- Fjärranslutning

en: Standalone device
sv-SE: Fristående enhet

en: Whether the item is one color or multicolored.
sv-SE: Om exemplaret har en eller flera färger.

en: Black-and-white
sv-SE: Svartvit

en: Gray scale
sv-SE: Gråskala

en: Mixed
sv-SE: m- Kombination av flera färgtekniker

en: Dimensions
sv-SE: Dimensioner

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
sv-SE: Mått på mediet som används för att koda den elektroniska resursen. Endast de vanligaste måtten anges. I många fall gäller måtten för behållaren i vilken ett magnetiskt eller optiskt medium är inneslutet. Fältet 007/04-kod som motsvarar de mått som anges i beskrivningen av artikeln används. Om ingen kod exakt matchar måtten på mediet (eller behållaren), används kod z.

en: 3 1/2 in.
sv-SE: 3,5 tum

en: 12 in.
sv-SE: e- 12 tum

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
sv-SE: g- 4 3/4 tum eller 12 cm

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
sv-SE: j- 3 7/8 x 2 1/2 tum

en: 5 1/4 in.
sv-SE: o- 5 1/4 tum

en: 8 in.
sv-SE: 8 tum

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
sv-SE: Huruvida produktion av ljud är en integrerad del av en elektronisk resurs.

en: No sound (silent)
sv-SE: Inget ljud (tyst)

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
sv-SE: Exakt bitdjup för det skannade bildmaterialet som utgör den elektroniska resursen, eller en alfabetisk kod med tre tecken som indikerar att det exakta bitdjupet inte kan registreras. Eftersom endast exakt bitdjup är användbart, bör kodning inte inkludera saknade siffror representerade av bindestreck (-).

en: Image bit depth
sv-SE: 06-08 Bit-djup i bildfiler

en: Exact bit depth
sv-SE: Exakt bitdjup

en: Multiple
sv-SE: mmm- Flera bit-djup förekommer

en: File formats
sv-SE: Filformat

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
sv-SE: Om filen/filerna som utgör den elektroniska resursen är av samma format eller typ för digitalt omformaterat material.

en: One file format
sv-SE: a- Ett genomgående filformat

en: Multiple file formats
sv-SE: m- Flera olika filformat

en: Quality assurance target(s)
sv-SE: 10 Kvalitetstest

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
sv-SE: Huruvida kvalitetssäkringsmål har inkluderats på lämpligt sätt vid tidpunkten för omformatering/skapande av den elektroniska resursen.

en: Absent
sv-SE: a- Testbilder etc saknas

en: Present
sv-SE: p- Testbilder etc finns

en: Antecedent/Source
sv-SE: 11 Master/Källa

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
sv-SE: Avser digitalt reformaterat material.

en: File reproduced from original
sv-SE: a- Filens källa är en originalresurs

en: File reproduced from microform
sv-SE: b- Filens källa är en mikroform

en: File reproduced from an electronic resource
sv-SE: c- Filens källa är en maskinläsbar fil

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
sv-SE: d- Filens källa är ett mellanoriginal. Avser ej mikroformer.

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
sv-SE: Typ av komprimering den elektroniska resursen har utsatts för. Används för att bedöma filens trohet mot originalet.

en: Level of compression
sv-SE: 12 Kompression

en: Uncompressed
sv-SE: a- Filen är ej komprimerad

en: Lossless
sv-SE: b- Filen är komprimerad utan risk för informationsförlust

en: Lossy
sv-SE: d- Filen är komprimerad och dekomprimering medför informationsförlust

en: Reformatting quality
sv-SE: 13 Reformateringskvalitet

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
sv-SE: Den elektroniska resursens reformateringskvalitet; en samlad bedömning av den elektroniska resursens fysiska kvalitet i förhållande till dess avsedda användning. Den kan användas för att bedöma kvaliteten på en fil och en institutions åtagande att bibehålla dess tillgänglighet över tid.

en: Access
sv-SE: a- Brukskopia, ej arkivkvalitet

en: Preservation
sv-SE: p- Arkivkvalitet för långtidslagring

en: Replacement
sv-SE: r- Arkivkvalitet som kan duga som ersättningsexemplar

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
sv-SE: d- Alfabetisk kod (ett tecken) som indikerar kategorin av material som föremålet tillhör är glob, vilket definieras som modellen av en himlakropp, vanligtvis jorden eller himmelssfären, avbildad på ytan av en sfär. Kod d används när 008/25 (Typ av kartografiskt material) innehåller kod d. Ett fyllningstecken (|) är inte tillåtet i denna position.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
sv-SE: Särskild klass av material (vanligtvis klassen av fysiskt föremål) som ett föremål tillhör, t.ex. en glob.

en: Celestial globe
sv-SE: a- Himmelsglob

en: Planetary or lunar globe
sv-SE: b- Planet- eller månglob

en: Terrestrial globe
sv-SE: c- Jordglob

en: Earth moon globe
sv-SE: e- Månglob

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
sv-SE: Om globen har en färg eller flera.

en: Material out of which the globe is made.
sv-SE: Material som globen består av.

en: Physicial medium
sv-SE: 04 Material

en: Textile
sv-SE: g- Textil

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
sv-SE: Om globen är ett faksimil eller annan typ av reproduktion.

en: Tactile material
sv-SE: f- Taktil resurs

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
sv-SE: Alfabetisk kod (ett tecken) som anger vilken kategori av material som föremålet tillhör är en taktil resurs. Används för material som är avsett att läsas genom beröring. Ett fyllnadstecken (|) är inte tillåtet i denna position.

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
sv-SE: Specialklass av taktilt material; specifikt material som föremålet tillhör.

en: Moon
sv-SE: a- Moonskrift

en: Tactile, with no writing system
sv-SE: d- Taktilt (ej skrift)

en: Class of braille writing
sv-SE: b- Punktskrift

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
sv-SE: Punktskriftsfamilj som föremålet tillhör. Detta är inte den specifika punktskriftskoden, utan den typ av punktskriftskod som används, som representerar olika typer av skrivna symboler. Upp till två punktskriftstyper kan anges, eller så kan katalogiseringsbyrån välja att endast koda den dominerande typen. Flera koder kodas i dominansordning, om någon. Om färre än två koder tilldelas lämnas koderna rättfärdiga och oanvända positioner innehåller blanksteg (#).

en: No specified class of braille writing
sv-SE: Ospecificerad punktskriftstyp

en: Literary braille
sv-SE: a- Litterär punktskrift

en: Format code braille
sv-SE: b- Punktskrift för formatering

en: Mathematics and scientific braille
sv-SE: c- Matematisk och vetenskaplig punktskrift

en: Computer braille
sv-SE: d- Punktskrift för databehandling

en: Music braille
sv-SE: e- Punktskrift för musik

en: Multiple braille types
sv-SE: m- Flera typer av punktskriftssystem.

en: Level of contraction
sv-SE: 05 Kontraktioner (kortskriftsnivå)

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
sv-SE: Om kontraktioner används. Kontraktioner är förkortningar som består av en eller flera punktskrift eller Moontecken för att representera vanliga bokstavskombinationer.

en: Uncontracted
sv-SE: a- Resursen är okontraherad (fullskrift)

en: Contracted
sv-SE: b- Resursen är kontraherad (kortskrift)

en: Braille music format 1
sv-SE: 06-08 Format för musiknoter i punktskrift 1

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
sv-SE: Kod med tre tecken för musiknoter i punktskrift. Avser hur takter, sektioner, delar och besläktad information såsom ord presenteras i relation till varandra. Upp till tre format kan anges, vänsterställda. Anges färre än tre fylls lediga platser med blanktecken (#).

en: No specified braille music format
sv-SE: Inget specifikt punktskriftsformat för musik

en: Bar over bar
sv-SE: a- Bar over bar

en: Bar by bar
sv-SE: b- Bar by bar

en: Line over line
sv-SE: c- Line over line

en: Paragraph
sv-SE: Stycke

en: Single line
sv-SE: e- Single line

en: Section by section
sv-SE: Sektionsvis

en: Line by line
sv-SE: Rad för rad

en: Open score
sv-SE: h- Open score

en: Spanner short form scoring
sv-SE: Spanner particell

en: Short form scoring
sv-SE: Particell

en: Outline
sv-SE: k- Outline

en: Vertical score
sv-SE: l- Vertical score

en: Braille music format 2
sv-SE: 07 Format för musiknoter i punktskrift 2

en: Braille music format 3
sv-SE: 08 Format för musiknoter i punktskrift 3

en: Other special physical characteristics about the braille.
sv-SE: Andra speciella fysiska egenskaper hos punktskriften.

en: Special physical characteristics
sv-SE: Speciella fysiska egenskaper

en: Print/braille
sv-SE: a- Tryck och punktskrift sida vid sida

en: Jumbo or enlarged braille
sv-SE: Förstorad punktskrift

en: Projected graphic
sv-SE: Projicerad bild

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
sv-SE: Enteckens alfabetisk kod som anger vilken kategori av material som föremålet tillhör är projicerad grafik som definieras som en tvådimensionell representation avsedd att projiceras utan rörelse med hjälp av en optisk anordning, till exempel en filmremsa, dia eller genomskinlighet. Ett fyllnadstecken (|) är inte tillåtet i denna position.

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
sv-SE: Specialklass av projicerad grafik som föremålet tillhör, t.ex. en diabild.

en: Filmstrip cartridge
sv-SE: c- Film- eller bildbandsmagasin

en: Filmslip
sv-SE: d- Filmremsa

en: Filmstrip, type unspecified
sv-SE: f- Bildband (ospecificerad typ)

en: Filmstrip roll
sv-SE: o- Bildbandsrulle

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
sv-SE: 03- Färg

en: Hand colored
sv-SE: Handkolorerad

en: Base of emulsion
sv-SE: Bärande material (emulsion)

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
sv-SE: Det material som är underlag för bild, filmremsa, objektglas eller transparens.

en: Safety film
sv-SE: j- Fotografisk säkerhetsfilm

en: Film base, other than safety film
sv-SE: k- Fotografisk film, ej säkerhetsfilm

en: Mixed collection
sv-SE: m- Samling i blandade material

en: Sound on medium or separate
sv-SE: 05 Ljud och dess plats

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
sv-SE: Om ljudet är på eller är skilt från den projicerade grafiken (dvs på det medföljande materialet).

en: Sound on medium
sv-SE: a- Ljud finns på samma bärare

en: Sound separate from medium
sv-SE: b- Ljud finns på separat bärare

en: Medium for sound
sv-SE: 06 Ljudbärare

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
sv-SE: Specifikt medium som används för att bära ljudet av ett objekt (oavsett om ljudet är på den projicerade grafiken eller separat) och den typ av ljuduppspelning som krävs för objektet.

en: Optical sound track on motion picture film
sv-SE: a- Optiskt ljudspår på spelfilm

en: Magnetic sound track on motion picture film
sv-SE: b- Magnetiskt ljudspår på spelfilm

en: Magnetic audio tape in cartridge
sv-SE: c- Magnetiskt ljudband i magasin

en: Sound disc
sv-SE: Ljudskiva

en: Magnetic audio tape on reel
sv-SE: Magnetband för ljud på spole

en: Magnetic audio tape in cassette
sv-SE: Magnetband för ljud i kassett

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
sv-SE: g- Optiskt och magnetiskt ljudspår på spelfilm

en: Videotape
sv-SE: Videoband

en: Videodisc
sv-SE: i- Videoskiva

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
sv-SE: Bredd eller dimensioner för det projicerade grafiska objektet.

en: Standard 8 mm. film width
sv-SE: Standard 8 mm filmbredd

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
sv-SE: b- Super-8 / Single 8 mm

en: 9.5 mm. film width
sv-SE: c- 9,5 mm film

en: 16 mm. film width
sv-SE: d- 16 mm film

en: 28 mm. film width
sv-SE: e- 28 mm film

en: 35 mm. film width
sv-SE: f- 35 mm film

en: 70 mm. film width
sv-SE: g- 70 mm film

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
sv-SE: j- 2 x 2 tum (5 x 5 cm) (diabild)

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
sv-SE: k- 2 1/4 x 2 1/4 tum (6 x 6 cm) (diabild)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
sv-SE: s- 4 x 5 (10 x 13 cm) (OH-bild)

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
sv-SE: t- 5 x 7 (13 x 18 cm) (OH-bild)

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
sv-SE: v- 8 x 10 tum (21 x 26 cm) (OH-bild)

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
sv-SE: w- 9 x 9 tum (23 x 23 cm) (OH-bild)

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
sv-SE: x- 10 x 10 tum (26 x 26 cm) (OH-bild)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
sv-SE: y- 7 x 7 tum (18 x 18 cm) (OH-bild)

en: Secondary support material
sv-SE: Sekundärt stödmaterial

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
sv-SE: Typ av material för monteringen av en dia eller transparens för en projicerad grafik.

en: No secondary support
sv-SE: Inget sekundärt stöd

en: Cardboard
sv-SE: Kartong

en: Metal and glass
sv-SE: Metall och glas

en: Aperture card
sv-SE: a- Fönsterkort

en: Microfilm cartridge
sv-SE: Mikrofilmkassett

en: Microfilm cassette
sv-SE: Mikrofilmkassett

en: Microfilm reel
sv-SE: Mikrofilmspole

en: Microfiche cassette
sv-SE: mikrofichekassett

en: 8 mm.
sv-SE: 8 mm

en: 16 mm.
sv-SE: d- 16 mm

en: 35 mm.
sv-SE: 35 mm

en: 70 mm.
sv-SE: g- 70 mm

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
sv-SE: g- 3x5 tum eller 8x13 cm

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
sv-SE: g- 4 3/4 tum eller 12 cm

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
sv-SE: o- 6 x 9 tum (16 x 23 cm) (höjd x bredd).

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
sv-SE: p- 3 1/4 x 7 3/8 tum (9 x 19 cm).

en: Color of the image for microforms.
sv-SE: 09- Färg

en: Emulsion on film
sv-SE: 10 Filmemulsion

en: Type of light-sensitive material on the film.
sv-SE: Typ av ljuskänsligt material på filmen.

en: Diazo
sv-SE: b- Diazo

en: Base of film
sv-SE: Filmbas

en: Base of the film.
sv-SE: Filmbas

en: Activity card
sv-SE: a- Aktivitetskort

en: Collage
sv-SE: Kollage

en: Drawing
sv-SE: d- Teckning

en: Photonegative
sv-SE: Fotonegativ

en: Print
sv-SE: Utskrift

en: Poster
sv-SE: Affisch

en: Postcard
sv-SE: Vykort

en: Icon
sv-SE: Ikon

en: Photograph, type unspecified
sv-SE: Fotografi, ospecificerad typ

en: Primary support material
sv-SE: Primärt stödmaterial

en: Bristol board
sv-SE: b- Bristol board

en: Cardboard/illustration board
sv-SE: Kartong/illustration board

en: Porcelain
sv-SE: Porslin

en: Color characteristics of a motion picture.
sv-SE: 03- Färg

en: Anamorphic (wide-screen)
sv-SE: d- Anamorf vidfilm

en: Width of a motion picture.
sv-SE: Filmbredd

en: Standard 8 mm.
sv-SE: Standard 8 mm

en: 9.5 mm.
sv-SE: 9,5 mm

en: 28 mm.
sv-SE: 28 mm

en: Configuration of playback channels
sv-SE: 08- Ljudkonfiguration

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
sv-SE: 08- Ljudkonfiguration

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
sv-SE: Kvadrofonisk, multikanal, eller surround

en: Stereophonic
sv-SE: Stereofonisk

en: Production elements
sv-SE: Produktionselement

en: Duplicate
sv-SE: Duplicera

en: Master
sv-SE: e- master

en: Original
sv-SE: Ursprunglig

en: 3 layer color
sv-SE: Integrerad trelagersteknik

en: 2 color, single strip
sv-SE: b- Två färger, röd-grön Technicolor, på samma remsa

en: 3 strip color
sv-SE: e- Technicolor med tre separata filmremsor för grönt, rött, blått

en: 2 strip color
sv-SE: f- Färgverkan erhålles genom samverkan från två separata negativ

en: Blue or green strip
sv-SE: Blue strip eller Green strip

en: Cyan strip
sv-SE: i- Cyan strip

en: Sepia tone
sv-SE: p- Sepiatonad svartvit film

en: Stencil color
sv-SE: Stencilfärg

en: Duplitized stock
sv-SE: d- Dubbelsidig emulsion

en: Deterioration stage
sv-SE: Försämringsgrad

en: Nitrate: suspicious odor
sv-SE: b- Nitratfilm: misstänkt lukt

en: Nitrate: pungent odor
sv-SE: c- Nitratfilm: påträngande lukt

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
sv-SE: d- Nitratfilm: Missfärgning, blekning, viss brun ton

en: Nitrate: sticky
sv-SE: e- Nitratfilm: klibbig

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
sv-SE: f- Nitratfilm: bubblor och blåsor

en: Nitrate: congealed
sv-SE: g- Nitratfilm: hopklibbad

en: Nitrate: powder
sv-SE: h- Nitratfilm: smulor

en: Non-nitrate: detectable deterioration
sv-SE: k- Icke nitratfilm: Märkbart sönderfall

en: Non-nitrate: advanced deterioration
sv-SE: l- Icke nitratfilm: Framskridet sönderfall

en: Non-nitrate: disaster
sv-SE: m- Icke nitratfilm: Obrukbar

en: Completeness
sv-SE: Fullständighet

en: Complete
sv-SE: Komplett

en: Incomplete
sv-SE: Ofullständig

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
sv-SE: Innehåller ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|).

en: Altitude of sensor
sv-SE: Sensorhöjd

en: Airborne
sv-SE: Luftburen

en: Attitude of sensor
sv-SE: Sensorhöjd

en: Vertical
sv-SE: Vertikal

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
sv-SE: Avser molntäcket vid tidpunkten för undersökningen.

en: Cloud cover
sv-SE: Molntäcke

en: 20-29%%
sv-SE: 2- 20-29%%

en: 30-39%%
sv-SE: 3- 30-39%%

en: 40-49%%
sv-SE: 4- 40-49%%

en: 50-59%%
sv-SE: 5- 50-59%%

en: 60-69%%
sv-SE: 6- 60-69%%

en: 70-79%%
sv-SE: 7- 70-79%%

en: 80-89%%
sv-SE: 8- 80-89%%

en: 90-100%%
sv-SE: 9- 90-100%%

en: Balloon
sv-SE: a- Ballong

en: Aircraft--low altitude
sv-SE: b- Flygplan på låg höjd (under 9.000 meter)

en: Aircraft--medium altitude
sv-SE: c- Flygplan på medelhöjd (9.000 - 15.000 meter)

en: Aircraft--high altitude
sv-SE: d- Flygplan på hög höjd (över 15.000 meter)

en: Manned spacecraft
sv-SE: Bemannad rymdfarkost

en: Unmanned spacecraft
sv-SE: Obemannad rymdfarkost

en: Meteorological
sv-SE: Meteorologisk

en: Active
sv-SE: Aktiv

en: Passive
sv-SE: Passiv

en: Data type
sv-SE: Datatyp

en: Far infrared
sv-SE: dc- Far infrared

en: Combinations
sv-SE: dv- Kombinationer

en: polarmetric SAR
sv-SE: gg- polarmetric SAR

en: Far ultraviolet
sv-SE: ja- Far ultraviolet

en: Combination of various data types
sv-SE: mm- Combination of various data types

en: Sonar--water depth
sv-SE: pa- Sonar--water depth

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
sv-SE: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan

en: Sonar--bottom topography, near-surface
sv-SE: pc- Sonar--bottom topography, near-surface

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
sv-SE: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom

en: Seismic surveys
sv-SE: Seismiska undersökningar

en: Bouger
sv-SE: rc- Bouger

en: radiometric surveys
sv-SE: ta- radiometric surveys

en: Sound recording
sv-SE: Ljudinspelning

en: Sound-track film
sv-SE: Ljudfilm

en: Sound cassette
sv-SE: Ljudkassett

en: Wire recording
sv-SE: Trådinspelning

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
sv-SE: Innehåller ett tomt tecken (#) eller har ett fyllnadstecken (|)

en: Speed
sv-SE: Hastighet

en: 16 rpm (discs)
sv-SE: a- 16 v/m (skiva)

en: 33 1/3 rpm (discs)
sv-SE: 33 v/m (grammofonskiva)

en: 45 rpm (discs)
sv-SE: 45 v/m (grammofonskiva)

en: 78 rpm (discs)
sv-SE: 78 v/m (grammofonskiva)

en: 8 rpm (discs)
sv-SE: 8 v/m (grammofonskiva)

en: 1.4 m. per second (discs)
sv-SE: 1.4 m. per sekund (cd)

en: 120 rpm (cylinders)
sv-SE: 120 v/m (cylinder)

en: 160 rpm (cylinders)
sv-SE: 160 v/m (cylinder)

en: 15/16 ips (tapes)
sv-SE: k- 38 cm/s (magnetband)

en: 1 7/8 ips (tapes)
sv-SE: 1 7/8 ips (kassettband)

en: 3 3/4 ips (tapes)
sv-SE: m- 9,5 cm/s (magnetband)

en: 7 1/2 ips (tapes)
sv-SE: 19 cm/s (magnetband)

en: 15 ips (tapes)
sv-SE: p- 38 cm/s (magnetband)

en: 30 ips (tape)
sv-SE: r- 30 tum per sekund (rulle, kassett, spole)

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
sv-SE: 04- Ljudkonfiguration

en: Microgroove/fine
sv-SE: m- mikrospår

en: Coarse/standard
sv-SE: s- Standardspår

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
sv-SE: 06- Avser ljudsspolar (diameter), ljudskivor (diameter), ljudkassetter, ljudmagasin och ljudcylindrar.

en: 3 in. diameter
sv-SE: 3 tums diameter

en: 5 in. diameter
sv-SE: 5 tums diameter

en: 7 in. diameter
sv-SE: 7 tums diameter

en: 10 in. diameter
sv-SE: d- 10 tums diameter

en: 12 in. diameter
sv-SE: e- 12 tums diameter

en: 16 in. diameter
sv-SE: f- 16 tums diameter

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
sv-SE: g- 4 3/4 tum eller 12 cm i diameter

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
sv-SE: o- 5 1/4 x 3 7/8 tum

en: 2 3/4 x 4 in.
sv-SE: s- 2 ¾ x 4 tum (diameter x längd)

en: Tape width
sv-SE: Bandbredd

en: Width of the tape.
sv-SE: Bandbredd.

en: Number of tracks on a tape.
sv-SE: Antal spår på ett band.

en: Tape configuration
sv-SE: Bandkonfiguration

en: Eight track
sv-SE: d- Åtta spår

en: Master tape
sv-SE: Masterband

en: Disc master (negative)
sv-SE: d- Negativ modermatris

en: Mass-produced
sv-SE: Massproducerad

en: Mother (positive)
sv-SE: Modermatris (positiv)

en: Test pressing
sv-SE: Provskiva

en: Kind of material
sv-SE: Materialtyp

en: Cellulose nitrate
sv-SE: b- Cellulosanitrat

en: Acetate tape with ferrous oxide
sv-SE: c- Acetatbas med järnoxidyta

en: Aluminum with lacquer
sv-SE: Aluminium, lack

en: Plastic with metal
sv-SE: Plast med metall

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
sv-SE: Papper med lack eller järnoxid

en: Shellac
sv-SE: Schellack

en: Wax
sv-SE: Vax

en: Hill-and-dale cutting
sv-SE: Vertikalgraverad

en: Special playback characteristics
sv-SE: Speciella uppspelningsegenskaper

en: NAB standard
sv-SE: NAB-standard

en: CCIR standard
sv-SE: b- CCIR standard

en: Dolby-B encoded
sv-SE: Dolby-B-kodad

en: dbx encoded
sv-SE: dbx-kodad

en: Digital recording
sv-SE: Digital inspelning

en: Dolby-A encoded
sv-SE: Dolby-A-kodad

en: Dolby-C encoded
sv-SE: Dolby-C-kodad

en: CX encoded
sv-SE: CX-kodad

en: Regular print
sv-SE: Regelbunden utskrift

en: Videocassette
sv-SE: Videokassett

en: Color characteristics of a videorecording.
sv-SE: 03- Färg

en: Beta (1/2 in., videocassette)
sv-SE: a- Beta (1/2 tum, videokassett)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
sv-SE: d- EIAJ (1/2 tum, videospole)

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
sv-SE: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
sv-SE: i- Betacam (1/2 tum, videokassett)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
sv-SE: j- Betacam SP (1/2 tum, videokassett)

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
sv-SE: o- D-2 (3/4 tum, videokassett)

en: Blu-ray disc
sv-SE: s- Blu-ray disc

en: 2 in.
sv-SE: 2 tum

en: 3/4 in.
sv-SE: 3/4 tum

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
sv-SE: Konfiguration av kanaler för ljuddelen av en videoinspelning

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
sv-SE: Datorgenererad sträng med sex tecken som anger datumet då MARC-posten skapades. Sparas med mönstret ååmmdd.

en: Date entered on file
sv-SE: Datum angivet i fil

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
sv-SE: Bokstavskod på en bokstav som anger typen av datum i 008/07-10 (Datum 1) och 008/11-14 (Datum 2). För periodika anger koden i 008/06 även publiceringsstatus.

en: No dates given; B.C. date involved
sv-SE: Inga datum angivna; datum f.v.t. inblandat

en: Continuing resource currently published
sv-SE: Periodika utges fortfarande

en: Continuing resource ceased publication
sv-SE: Utgivningen upphörde för periodika

en: Detailed date
sv-SE: Detaljerat datum

en: Inclusive dates of collection
sv-SE: Inklusive datum för samlingen

en: Range of years of bulk of collection
sv-SE: Årsperiod för huvuddel av samlingen

en: Dates unknown
sv-SE: Datum okända

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
sv-SE: Datum för distribution/publicering/nummer och produktion/inspelningssession om det skiljer sig åt

en: Questionable date
sv-SE: Osäkert datum

en: Reprint/reissue date and original date
sv-SE: Omtrycknings-/nyutgivningsdatum och ursprungligt datum

en: Single known date/probable date
sv-SE: Enskilt känt datum/troligt datum

en: Publication date and copyright date
sv-SE: Publicerings- och upphovsrättsdatum

en: Continuing resource status unknown
sv-SE: Status okänd för periodika

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
sv-SE: Ett datum angivet av koden i 008/06 (Datumtyp/Publiceringsstatus)

en: Date 1
sv-SE: Datum 1

en: Date element is not applicable
sv-SE: Dataelement kan inte tillämpas

en: Date digit
sv-SE: Datumsiffra

en: Date element is totally or partially unknown
sv-SE: Dataelement är helt eller delvis okänt

en: Date 2
sv-SE: Datum 2

en: MARC Code List for Countries
sv-SE: MARC kodlista för länder

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
sv-SE: Bokstavskod på två eller tre bokstäver som anger platsen för publicering, produktion eller utförande.

en: No place, unknown, or undetermined
sv-SE: Ingen plats, okänd eller obestämd

en: Two-character alphabetic code
sv-SE: Bokstavskod med två tecken

en: Three-character alphabetic code
sv-SE: Bokstavskod med tre tecken

en: Illustrations - code 1
sv-SE: Illustrationer - kod 1

en: Illustrations - code 2
sv-SE: Illustrationer - kod 2

en: Illustrations - code 3
sv-SE: Illustrationer - kod 3

en: Illustrations - code 4
sv-SE: Illustrationer - kod 4

en: Nature of contents - code 1
sv-SE: Innehållstyp - kod 1

en: Nature of contents - code 2
sv-SE: Innehållstyp - kod 2

en: Nature of contents - code 3
sv-SE: Innehållstyp - kod 3

en: Nature of contents - code 4
sv-SE: Innehållstyp - kod 4

en: Language
sv-SE: Språk

en: MARC Code List for Languages
sv-SE: MARC kodlista för språk

en: No information provided
sv-SE: Ingen information tillhandahållen

en: Multiple languages
sv-SE: Flerspråkig

en: Sign languages
sv-SE: Teckenspråk

en: Undetermined
sv-SE: Obestämd

en: No linguistic content
sv-SE: Inget lingvistiskt innehåll

en: Modified record
sv-SE: Ändrad katalogpost

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
sv-SE: Kod på ett tecken som anger om några data i en bibliografisk post är en modifiering av information som fanns för exemplaret som katalogiseras eller som var avsett att inkluderas i MARC-posten.

en: Not modified
sv-SE: Inte ändrad

en: Completely romanized/printed cards romanized
sv-SE: Helt latiniserat/latiniserade utskrivna kort

en: Completely romanized/printed cards in script
sv-SE: Helt latiniserat/utskrivna kort med teckenuppsättning

en: Shortened
sv-SE: Förkortad

en: Missing characters
sv-SE: Saknar tecken

en: Cataloging source
sv-SE: Katalogiseringskälla

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
sv-SE: Bokstavskod (endast 1 bokstav) som anger ursprunglig katalogiseringskälla för posten. Om katalogiseringskällan är känd, identifieras den i delfältet $a för fält 040 (Katalogiseringskälla).

en: National bibliographic agency
sv-SE: Nationalbibliografisk instans

en: Cooperative cataloging program
sv-SE: Samverkande katalogiseringsprogram

en: Miniature or study size
sv-SE: Studiepartitur

en: Piano score
sv-SE: Klaverutdrag

en: Magazine
sv-SE: Tidskrift

en: Journal
sv-SE: Tidskrift

en: Newsletter
sv-SE: Nyhetsbrev

en: Leader:&nbsp;
sv-SE: Ledare:&nbsp;

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
sv-SE: Postlängd (automatiskt genererad)

note: SELECT name=f5
en: Record status
sv-SE: Poststatus

en: a - Increase in encoding level
sv-SE: a - Ökning av kodningsnivå

en: c - Corrected or revised
sv-SE: c - Korrigerad eller reviderad

en: d - Deleted
sv-SE: d - Borttagen

en: n - New
sv-SE: n - Ny

en: p - Increase in encoding level from prepublication
sv-SE: p - Ökning i kodningsnivå från förpublikation

en: a - Language material
sv-SE: a - Språkmaterial

en: c - Notated music
sv-SE: c - Notskrift

en: d - Manuscript notated music
sv-SE: d - Manuskript med notskrift

en: e - Cartographic material
sv-SE: e - Kartografiskt material

en: j - Musical sound recording
sv-SE: j - Musikinspelning

en: m - Computer file
sv-SE: m - Datorfil

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
sv-SE: Bibliografisk nivå

en: a - Monographic component part
sv-SE: a - Monografisk komponent

en: b - Serial component part
sv-SE: b - Seriekomponentdel

en: c - Collection
sv-SE: c- Avdelning

en: d - Subunit
sv-SE: d - Underenhet

en: i - Integrating resource
sv-SE: i - Integrerande resurs

en: m - Monograph/item
sv-SE: m - Monograf/exemplar

en: s - Serial
sv-SE: s - Serie

note: SELECT name=f8
en: Type of control
sv-SE: Kontrolltyp

en: _ - No specific type
sv-SE: _ - Ingen specifik typ

en: a - Archival
sv-SE: a - Arkiv

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
sv-SE: Kodning (tvingad Unicode)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
sv-SE: Längder indikator/delfält

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
sv-SE: Databasadress (automatiskt genererad)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
sv-SE: Kodningsnivå

en: _ - Full level
sv-SE: _ - Full nivå

en: 1 - Full level, material not examined
sv-SE: 1 - Full nivå, material inte undersökt

en: 3 - Abbreviated level
sv-SE: 3 - Förkortad nivå

en: 4 - Core level
sv-SE: 4 - Kärnnivå

en: 5 - Partial (preliminary) level
sv-SE: 5 - Delnivå (preliminär)

en: 7 - Minimal level
sv-SE: 7 - Lägsta nivå

en: 8 - Prepublication level
sv-SE: 8 - Förpubliceringsnivå

en: J- Deleted record
sv-SE: J- Raderad post

en: u - Unknown
sv-SE: u - Okänd

en: z - Not applicable
sv-SE: z - Ej tillämplig

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
sv-SE: Beskrivande katalogiseringsform

en: _ - Non-ISBD
sv-SE: _ - Ej-ISBD

en: c - ISBD punctuation omitted
sv-SE: c - ISBD-punktuation utelämnad

en: i - ISBD punctuation included
sv-SE: i - ISBD-punktuation medtagen

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
sv-SE: Resursnivå för post med flera delar

en: _ - Not specified or not applicable
sv-SE: _ - Ej specificerad eller ej tillämplig

en: b - Part with independent title
sv-SE: b - Del med oberoende titel

en: c - Part with dependent title
sv-SE: c - Del med avhängig titel

note: SPAN
en: Length of directory elements
sv-SE: Längd på katalogelement

note: SCRIPT
en: Control number:
sv-SE: Kontrollnummer:

note: SCRIPT
en: Enter new control number
sv-SE: Ange nytt kontrollnummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
sv-SE: Fasta data:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
sv-SE: Laddar...

note: SCRIPT
en: Override
sv-SE: Åsidosätt

note: SCRIPT
en: Updated:
sv-SE: Uppdaterad:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
sv-SE: ta bort

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
sv-SE: 006 Fält med bestämd längd av data--Ytterligare materialegenskaper--Allmän information

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
sv-SE: Välj en materialtyp för att ange variabelvärdena

en: Type of material
sv-SE: Materialtyp

en: Select a type of material
sv-SE: Välj en materialtyp

note: INPUT type=submit
en: Save
sv-SE: Spara

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
sv-SE: Visa värden för materialtypen '%s'?

en: Material type:
sv-SE: Materialtyp:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
sv-SE: #- Inget försök att koda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
sv-SE: #- Inget sekundärt stöd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
sv-SE: #- Inget ljud (tyst)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
sv-SE: #- Inget specifikt punktskriftsformat för musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
sv-SE: #- Inget specifikt punktskriftssystem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
sv-SE: #- Ej definierad

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
sv-SE: (ÅÅÅÅMM; använd upp till 6 - för okänd <br />eller | för inget försök att koda)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
sv-SE: (om exakt bitdjup är känt, ange; <br />använd annars rullgardinsmeny)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
sv-SE: (tre siffror, fyll ut med nollor efter behov, <br />eller ||| för inget försök att koda)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
sv-SE: --- - Okänd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 0- 0-9%
sv-SE: 0- 0–9 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
sv-SE: Materialkategori

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
sv-SE: 01 Specifik materialbeteckning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
sv-SE: 02 Odefinierad

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
sv-SE: 03 Sensorhöjd

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
sv-SE: 03 Punktskriftssystem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
sv-SE: 03 Färg

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
sv-SE: 03 Positiv/negativ synpunkt

note: SCRIPT
en: 03 Speed
sv-SE: 03 Hastighet

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
sv-SE: 04 Sensorns inställning

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
sv-SE: 04 Bas i emulsionen

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
sv-SE: 04 Typ av punktskrift

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
sv-SE: 04 Konfiguration av uppspelningskanaler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
sv-SE: 04 Dimensioner

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
sv-SE: 04 Presentationsformat

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
sv-SE: 04 Fysiskt medium

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
sv-SE: 04 Fysiskt medium

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
sv-SE: 04 Primärt stödmaterial

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
sv-SE: 04 Videoupptagningar

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
sv-SE: 05 Molntäcke

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
sv-SE: 05 Spår

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
sv-SE: 05 Kontraktioner (kortskriftsnivå)

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
sv-SE: 05 Förminskningsgrad

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
sv-SE: 05 Sekundärt stödmaterial

note: SCRIPT
en: 05 Sound
sv-SE: 05 Ljud

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
sv-SE: 05 Ljud och dess plats

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
sv-SE: 05 Typ av reproduktion

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
sv-SE: 05 Typ av reproduktion

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
sv-SE: 06 Punktskriftsformat för musik

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
sv-SE: 06 Dimensioner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
sv-SE: 06 Ljudbärare

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
sv-SE: 06 Plattform (typ av konstruktion)

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
sv-SE: 06 Produktionstekniska detaljer

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
sv-SE: 06-08 Bit-djup i bildfiler

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
sv-SE: 06-08 Förminskningsgrad, exakt

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
sv-SE: 07 Punktskriftsformat för musik (alternativ 2)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
sv-SE: 07 Dimensioner

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
sv-SE: 07 Plattform (användningsområde)

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
sv-SE: 07 Positiv eller negativ polaritet

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
sv-SE: 07 Magnetbandets bredd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
sv-SE: 08 Konfiguration av uppspelningskanaler

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
sv-SE: 08 Sekundärt stödmaterial

note: SCRIPT
en: 09 Color
sv-SE: 09 Färg

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
sv-SE: 09 Filformat

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
sv-SE: 09 Typ av skiva, cylinder eller band

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
sv-SE: 09 Produktionselement

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
sv-SE: 09 Speciella fysiska egenskaper

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
sv-SE: 09-10 Datatyp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 1- 10-19%
sv-SE: 1- 10–19 %

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
sv-SE: 10 Materialtyp

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
sv-SE: 10 Positiv/negativ synpunkt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 2- 20-29%
sv-SE: 2- 20–29 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 3- 30-39%
sv-SE: 3- 30–39 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 4- 40-49%
sv-SE: 4- 40–49 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 5- 50-59%
sv-SE: 5- 50–59 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 6- 60-69%
sv-SE: 6- 60–69 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 7- 70-79%
sv-SE: 7- 70–79 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 8- 80-89%
sv-SE: 8- 80–89 %

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 9- 90-100%
sv-SE: 9- 90–100 %

note: SCRIPT
en: Date
sv-SE: Datum

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
sv-SE: Exakt bitdjup 001-999

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
sv-SE: a- 16 v/m (skiva)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
sv-SE: a- 3,5 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
sv-SE: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
sv-SE: a- 8 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
sv-SE: a- Masterband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
sv-SE: a- Meteorologisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
sv-SE: a- Positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
sv-SE: a- Ljud

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
sv-SE: a- Standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
sv-SE: a- Standard 8 mm filmbredd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
sv-SE: b- 33 v/m (grammofonskiva)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
sv-SE: b- Svartvit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
sv-SE: b- Punktskrift

note: SCRIPT
en: b- Large print
sv-SE: b- Storstil

note: SCRIPT
en: b- Large print
sv-SE: b- Storstil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
sv-SE: b- Mikrofilmkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
sv-SE: b- Negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
sv-SE: b- Passiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
sv-SE: b-Fotokopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
sv-SE: c- 45 v/m (grammofonskiva)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
sv-SE: c- Punktskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
sv-SE: c- Fullständig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
sv-SE: c- Dolby-B-kodad

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
sv-SE: c- Elektronisk resurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
sv-SE: c- Mikrofilmkassett

note: SCRIPT
en: c- Vertical
sv-SE: c- Vertikal

note: SCRIPT
en: c- vertical
sv-SE: c- vertikal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
sv-SE: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
sv-SE: d- 16 mm filmbredd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
sv-SE: d- 16 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
sv-SE: d- 78 v/m (grammofonskiva)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
sv-SE: d- Masterskiva (negativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
sv-SE: d- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
sv-SE: d- Lösblad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
sv-SE: e- 12 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
sv-SE: e- 12 tums diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
sv-SE: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
sv-SE: e- 28 mm filmbredd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
sv-SE: e- 8 v/m (grammofonskiva)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
sv-SE: e- Digital inspelning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
sv-SE: e- Magnetband för ljud på spole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
sv-SE: e- Bemannad rymdfarkost

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
sv-SE: e- Mikrofiche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
sv-SE: e- Punktskrift för musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
sv-SE: f- 16 tums diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
sv-SE: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
sv-SE: f- 35 mm filmbredd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
sv-SE: f- 35 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
sv-SE: f- Dolby-A-kodad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
sv-SE: f- Faksimil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
sv-SE: f- Filmkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
sv-SE: f- Magnetiskt ljudband i kassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
sv-SE: f- Mikrofichekassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
sv-SE: f- Sektionsvis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
sv-SE: f- Obemannad rymdfarkost

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
sv-SE: f- Videokassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
sv-SE: g- 4 3/4 tum eller 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
sv-SE: g- 4 3/4 tum eller 12 cm i diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
sv-SE: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
sv-SE: g- 70 mm filmbredd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
sv-SE: g- 70 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
sv-SE: g- Dolby-C-kodad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
sv-SE: g- Glas med lack

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
sv-SE: g- Gråskala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
sv-SE: g- Rad för rad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
sv-SE: g- Fotonegativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
sv-SE: h- 105 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
sv-SE: h- 120 v/m (cylinder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
sv-SE: h- Handkolorerad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
sv-SE: h- Vertikalgraverad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
sv-SE: h- Bandspole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
sv-SE: h- Videoband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
sv-SE: i- 160 v/m (cylinder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
sv-SE: i- Aluminium med lack

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
sv-SE: i- Betacam (1/2 tum, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
sv-SE: i- Ofullständig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
sv-SE: i- Nitratbas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
sv-SE: i- Bild

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
sv-SE: i- Plast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
sv-SE: i- Ljudfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
sv-SE: i- Spanner particell

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
sv-SE: j- 2 x 2 tum eller 5 x 5 cm diabild

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
sv-SE: j- 3 7/8 x 2 1/2 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
sv-SE: j- Betacam SP (1/2 tum, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
sv-SE: j- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
sv-SE: j- Metall och glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
sv-SE: j- Particell

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
sv-SE: k- 38 cm/s (magnetband)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
sv-SE: k- 2 1/4 x 2 1/4 tum eller 6 x 6 cm diabild

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
sv-SE: k- Icke-nitrat: märkbar försämring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
sv-SE: k- Super-VHS (1/2 tum, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
sv-SE: l- 1/8 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
sv-SE: l- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
sv-SE: l- Icke-nitrat: framskriden försämring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
sv-SE: 1/4 tum

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
sv-SE: 9,5 cm/s (magnetband)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
sv-SE: 9,5 cm/s (magnetband)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
sv-SE: Massproducerad

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
sv-SE: Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
sv-SE: Plast med metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
sv-SE: Ej tillämplig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
sv-SE: Ej tillämplig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
sv-SE: Ej tillämplig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
sv-SE: 1/2 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
sv-SE: 5 1/4 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
sv-SE: 5 1/4 x 3 7/8 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
sv-SE: 19 cm/s (magnetband)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
sv-SE: Filmrulle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
sv-SE: 1 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
sv-SE: 38 cm/s (magnetband)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
sv-SE: 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
sv-SE: Vykort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
sv-SE: Seismiska undersökningar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
sv-SE: 2 tum

note: SCRIPT
en: q- Notated music
sv-SE: q- Noterad musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
sv-SE: 3/4 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
sv-SE: Filmspole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
sv-SE: Papper med lack eller järnoxid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
sv-SE: Porslin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
sv-SE: Videospole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
sv-SE: 2 3/4 x 4 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
sv-SE: Schellack

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
sv-SE: Ljudkassett

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
sv-SE: Ljudinspelning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
sv-SE: Fristående enhet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
sv-SE: Stereofonisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
sv-SE: Stencilfärg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
sv-SE: Provskiva

note: SCRIPT
en: t- Text
sv-SE: Text

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
sv-SE: Okänd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
sv-SE: Okänd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
sv-SE: 8 tum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- DVD
sv-SE: DVD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
sv-SE: Handkolorerad

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
sv-SE: Videoinspelning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
sv-SE: Pergament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
sv-SE: Vax

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
sv-SE: Trådinspelning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
sv-SE: Ej tillämplig

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
sv-SE: Ospecificerad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
sv-SE: |- Inget försök att koda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
sv-SE: ||- Inget försök att koda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
sv-SE: ||| - Inget försök att koda

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
sv-SE: 008 Fält med bestämd längd av data--Ytterligare materialegenskaper--Allmän information

en: Type of Material
sv-SE: Materialtyp

en: 008 Fixed-length data elements
sv-SE: 008 Fält med bestämd längd av data

en: 00-05- Date entered on file
sv-SE: 00-05- Datum då posten upprättades

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
sv-SE: 06- Geografisk precisering

en: #- Not subdivided geographically
sv-SE: #- Inte uppdelad geografiskt

en: 07- Romanization scheme
sv-SE: 07- Transkriberingssystem

en: a- International standard
sv-SE: a- Internationell standard

en: b- National standard
sv-SE: b- Nationell standard

en: e- Local standard
sv-SE: e- Lokal standard

en: 08- Language of catalog
sv-SE: 08- Katalogspråk

en: #- No information provided
sv-SE: #- Ingen information tillhandahållen

en: b- English and French
sv-SE: b- Engelska och franska

en: e- English only
sv-SE: e- Endast engelska

en: f- French only
sv-SE: f- Endast franska

en: d- Subdivision
sv-SE: d- Underavdelning

en: c- Medical subject headings
sv-SE: c- Medicinska ämnesord

en: k- Canadian subject headings
sv-SE: k- Kanadensiska ämnesord

en: c- Chronological
sv-SE: c- Kronologisk

en: e- Language
sv-SE: e- Språk

en: 28- Type of government agency
sv-SE: 28- Typ av myndighet

en: #- Not a government agency
sv-SE: #- Inte en myndighet

en: f- Federal/national
sv-SE: f- Federal/nationell

en: l- Local
sv-SE: l- Lokal

en: 31- Record update in process
sv-SE: 31- Uppdatering av katalogpost pågår

en: b- Record is being updated
sv-SE: b- Posten uppdateras

en: 38- Modified record
sv-SE: 38- Ändrad katalogpost

en: #- Not modified
sv-SE: #- Inte ändrad

en: 39- Cataloging source
sv-SE: 39- Katalogiseringskälla

en: #- National bibliographic agency
sv-SE: #- Nationalbibliografisk instans

en: 06- Kind of record
sv-SE: 06- Typ av post

en: a- Schedule record
sv-SE: s- ljudinspelning

en: 07- Type of number
sv-SE: 07- Typ av nummer

en: n - Not applicable
sv-SE: Ej tillämplig

en: 08- Classification validity
sv-SE: 08- Klassificeringsgiltighet

en: d- Completely invalid
sv-SE: Helt ogiltig

en: e- Obsolete
sv-SE: Obsolet

en: 09- Standard or optional designation
sv-SE: 09 - Standard eller valfri beteckning

en: a- Standard
sv-SE: Standard 8 mm

en: b- Optional
sv-SE: o- optisk skiva

en: 10- Record update in process
sv-SE: 31- Uppdatering av katalogpost pågår

en: 11- Level of establishment
sv-SE: 11 - Auktoritetskontrollnivå

en: 12- Synthesized number indication
sv-SE: 12- Typ av serie

en: 000 - Leader
sv-SE: 000 - Postetikett

en: 0-4 Record size
sv-SE: 0-4 Poststorlek

en: (auto-filled)
sv-SE: (fylls i automatiskt)

en: 5- Record status
sv-SE: Status för katalogpost

en: d- Deleted
sv-SE: d- Borttagen

en: n- New
sv-SE: Ny

en: 6- Type of record
sv-SE: Typ av katalogpost

en: a- Language material
sv-SE: a- Språkmaterial

en: c- Notated music
sv-SE: c- Notskrift

en: e- Cartographic material
sv-SE: e- Kartografiskt material

en: 7- Bibliographic level
sv-SE: Bibliografisk nivå

en: b- Serial component part
sv-SE: b- Seriekomponentdel

en: c- Collection
sv-SE: c- Samling

en: d- Subunit
sv-SE: d- Underenhet

en: s- Serial
sv-SE: Serie

en: 8- Type of control
sv-SE: 8- Kontrolltyp

en: No specific type
sv-SE: Ingen specifik typ

en: 9- Character coding scheme
sv-SE: 9- Schema för teckenkodning

en: 17- Encoding level
sv-SE: Kodningsnivå

en: full level
sv-SE: full nivå

en: Full level
sv-SE: Full nivå

en: 1- Full level, material not examined
sv-SE: 1- Full nivå, material inte undersökt

en: 3- Abbreviated level
sv-SE: 3- Förkortad nivå

en: 5- Partial (preliminary) level
sv-SE: 5- Delnivå (preliminär)

en: 7- Minimal level
sv-SE: 7- Lägsta nivå

en: 8- Prepublication level
sv-SE: 8- Förpubliceringsnivå

en: z- Not applicable
sv-SE: Ej tillämplig

en: Not specified or not applicable
sv-SE: Ej specificerad eller ej tillämplig

en: Not specified or not applicable
sv-SE: Ej specificerad eller ej tillämplig

en: c- Part with dependent title
sv-SE: c- Del med avhängig titel

en: 1-4 Record size
sv-SE: 1-4 Poststorlek

en: o- Obsolete
sv-SE: Obsolet

en: 7-8 Undefined
sv-SE: 7-8 Odefinierad

en: 9- Encoding
sv-SE: 9- Kodning

en: 18-19 Undefined
sv-SE: 18-19 Odefinierad

en: MARC21 Plugin to build links between records
sv-SE: MARC21 Insticksprogram för att skapa länkar mellan poster

en: Plugin to build links between records
sv-SE: Insticksprogram för att skapa länkar mellan poster

en: Search for
sv-SE: Sök efter

en: Any word
sv-SE: Alla ord

en: Item type
sv-SE: Exemplartyp

en: All item types
sv-SE: Alla exemplartyper

note: INPUT type=submit
en: Start search
sv-SE: Börja sökning

en: Search results
sv-SE: Sökresultat

en: &lt;&lt; Previous
sv-SE: &lt;&lt; Föregående

en: Next&gt;&gt;
sv-SE: Nästa&gt;&gt;

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
sv-SE: Resultat %s till %s av %s

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: Concise description
sv-SE: Koncis beskrivning

en: Choose
sv-SE: Välj

en: Clear field
sv-SE: Rensa fält

en: &lt;&lt; Previous
sv-SE: &lt;&lt; Föregående

en: Next&gt;&gt;
sv-SE: Nästa&gt;&gt;

en: Abkhaz
sv-SE: Abkhaziska

en: Achinese
sv-SE: Acehnesiska

en: Adygei
sv-SE: Adygeiska

en: Afrihili (Artificial language)
sv-SE: Afrihili (Konstgjort språk)

en: Afroasiatic (Other)
sv-SE: Afroasiatiska (Övriga)

en: Akkadian
sv-SE: Akkadiska

en: Albanian
sv-SE: Albanska

en: Aleut
sv-SE: Aleutiska

en: Algonquian (Other)
sv-SE: Algonkinska (övriga)

en: Altai
sv-SE: Altaiska

en: Altaic (Other)
sv-SE: Altaiska (Övriga)

en: Amharic
sv-SE: Amhariska

en: Apache languages
sv-SE: Apachiskt språk

en: Aragonese
sv-SE: Aragonsk spanska

en: Aramaic
sv-SE: Arameiska

en: Arawak
sv-SE: Arawakiska

en: Armenian
sv-SE: Armeniska

en: Aromanian
sv-SE: Arumänska

en: Artificial (Other)
sv-SE: Konstgjorda språk (övriga)

en: Assamese
sv-SE: Assamesiska

en: Athapascan (Other)
sv-SE: Athabaskiska (övriga)

en: Australian languages
sv-SE: Australiskt språk

en: Austronesian (Other)
sv-SE: Austronesiska (övriga)

en: Avaric
sv-SE: Avariskt språk

en: Avestan
sv-SE: Avestiska

en: Azerbaijani
sv-SE: Azerbajdzjanska

en: Bable
sv-SE: Asturiska (Bable)

en: Balinese
sv-SE: Balinesiska

en: Baltic (Other)
sv-SE: Baltiska språk (övriga)

en: Bamileke languages
sv-SE: Bamilekespråk

en: Banda languages
sv-SE: Bandaspråk

en: Bantu (Other)
sv-SE: Bantuspråk (övriga)

en: Basa
sv-SE: Basa (Bantuspråk)

en: Bashkir
sv-SE: Basjkiriska

en: Basque
sv-SE: Baskiska

en: Beja
sv-SE: Beyja

en: Belarusian
sv-SE: Belarusiska

en: Berber (Other)
sv-SE: Berberspråk (övriga)

en: Bihari (Other)
sv-SE: Bihari (övriga)

en: Blissymbolics
sv-SE: Bliss

en: Bosnian
sv-SE: Bosniska

en: Breton
sv-SE: Bretonska

en: Bugis
sv-SE: Buginesiska

en: Bulgarian
sv-SE: Bulgariska

en: Buriat
sv-SE: Burjatiska

en: Burmese
sv-SE: Burmesiska

en: Carib
sv-SE: Karibiska

en: Catalan
sv-SE: Katalanska

en: Caucasian (Other)
sv-SE: Kaukasiska språk (övriga)

en: Celtic (Other)
sv-SE: Keltiska språk (övriga)

en: Central American Indian (Other)
sv-SE: Centralamerikanskt indianspråk

en: Chamic languages
sv-SE: Chamic

en: Chechen
sv-SE: Tjetjenska

en: Cherokee
sv-SE: Cherokesiska

en: Chinook jargon
sv-SE: Chinook

en: Chipewyan
sv-SE: Chopi

en: Church Slavic
sv-SE: Fornkyrkslaviska

en: Chuukese
sv-SE: Chuukesiska; Truk

en: Chuvash
sv-SE: Tjuvasjiska

en: Coptic
sv-SE: Koptiska

en: Cornish
sv-SE: Korniska

en: Corsican
sv-SE: Korsikanska

en: Creek
sv-SE: Muskogée

en: Creoles and Pidgins (Other)
sv-SE: Kreol- och pidginspråk (övriga)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
sv-SE: Kreol- och pidginspråk, engelskbaserade (övriga)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
sv-SE: Kreol- och pidginspråk, franskbaserade (övriga)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
sv-SE: Kreol- och pidginspråk, portugisiskbaserade (övriga)

en: Crimean Tatar
sv-SE: Krimtatariska

en: Croatian
sv-SE: Kroatiska

en: Cushitic (Other)
sv-SE: Kusjitiska språk (övriga)

en: Czech
sv-SE: Tjeckiska

en: Danish
sv-SE: Danska

en: Dargwa
sv-SE: Darginska

en: Dravidian (Other)
sv-SE: Dravidiska språk (övriga)

en: Dutch
sv-SE: Nederländska

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sv-SE: Medelnederländska (ca. 1050-1350)

en: Dyula
sv-SE: Dioula

en: East Frisian
sv-SE: Östfrisiska

en: Egyptian
sv-SE: Egyptiska

en: Elamite
sv-SE: Elamitiska

en: English
sv-SE: Engelska

en: English, Middle (1100-1500)
sv-SE: Engelska, medel- (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
sv-SE: Fornengelska (ca. 450-1100)

en: Estonian
sv-SE: Estniska

en: Ethiopic
sv-SE: Etiopiska språk

en: Faroese
sv-SE: Färöiska

en: Fijian
sv-SE: Fidjianska

en: Filipino
sv-SE: Filippinska

en: Finnish
sv-SE: Finska

en: Finno-Ugrian (Other)
sv-SE: Finsk-ugriska språk (övriga)

en: French
sv-SE: Franska

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
sv-SE: Medelfranska (ca. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
sv-SE: Fornfranska (ca. 842-1300)

en: Frisian
sv-SE: Frisiska

en: Friulian
sv-SE: Friuliska

en: Gã
sv-SE: Ga

en: Galician
sv-SE: Galiciska

en: Ganda
sv-SE: Luganda

en: Georgian
sv-SE: Georgiska

en: German
sv-SE: Tyska

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sv-SE: Medelhögtyska (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
sv-SE: Fornhögtyska (ca. 750-1050)

en: Germanic (Other)
sv-SE: Germanska språk (övriga)

en: Gilbertese
sv-SE: Kiribatiska

en: Gondi
sv-SE: Gond

en: Gothic
sv-SE: Gotiska

en: Greek, Ancient (to 1453)
sv-SE: Klassisk grekiska (till 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
sv-SE: Nygrekiska (1453- )

en: Haitian French Creole
sv-SE: Haitisk kreol

en: Hawaiian
sv-SE: Hawaiiska

en: Hittite
sv-SE: Hettitiska

en: Hmong
sv-SE: Hmongspråk

en: Hungarian
sv-SE: Ungerska

en: Icelandic
sv-SE: Isländska

en: Iloko
sv-SE: Ilokano

en: Inari Sami
sv-SE: Enaresamiska

en: Indic (Other)
sv-SE: Indo-ariska språk (övriga)

en: Indo-European (Other)
sv-SE: Indoeuropeiska språk (övriga)

en: Indonesian
sv-SE: Indonesiska

en: Ingush
sv-SE: Ingusjiska

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sv-SE: Interlingua

en: Inupiaq
sv-SE: Iñupiaq

en: Iranian (Other)
sv-SE: Iranska språk (övriga)

en: Irish
sv-SE: Iriska

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
sv-SE: Medeliriska (ca. 1100-1500)

en: Irish, Old (to 1100)
sv-SE: Forniriska (till 1100)

en: Iroquoian (Other)
sv-SE: Irokesiska språk (övriga)

en: Italian
sv-SE: Italienska

en: Javanese
sv-SE: Javanesiska

en: Judeo-Arabic
sv-SE: Judeo-arabiska

en: Judeo-Persian
sv-SE: Judepersiska

en: Kabardian
sv-SE: Kabardinska

en: Kabyle
sv-SE: Kabyliska

en: Kannada
sv-SE: Kanaresiska

en: Karachay-Balkar
sv-SE: Karatjajbalkariska

en: Kara-Kalpak
sv-SE: Karakalpakiska

en: Karelian
sv-SE: Karelska

en: Karen languages
sv-SE: Karenspråk

en: Kashubian
sv-SE: Kasjubiska

en: Kawi
sv-SE: Fornjavanska

en: Kazakh
sv-SE: Kazakiska

en: Khmer
sv-SE: Kambodjanska

en: Khoisan (Other)
sv-SE: Khoisanspråk (övriga)

en: Khotanese
sv-SE: Sakiska

en: Kimbundu
sv-SE: Mbundu; Kimbundu

en: Kinyarwanda
sv-SE: Rwanda

en: Klingon (Artificial language)
sv-SE: Klingonska (konstgjort språk)

en: Kongo
sv-SE: Kikongo

en: Kootenai
sv-SE: Kutenai

en: Kosraean
sv-SE: Koreanska

en: Kru (Other)
sv-SE: Kruspråk (övriga)

en: Kuanyama
sv-SE: Oshiwambo

en: Kurdish
sv-SE: Kurdiska

en: Kurukh
sv-SE: Indisk kurux

en: Kyrgyz
sv-SE: Kirgiziska

en: Lahndā
sv-SE: Lahnda

en: Lamba (Zambia and Congo)
sv-SE: Lamba

en: Lao
sv-SE: Laotiska

en: Latvian
sv-SE: lettiska

en: Lezgian
sv-SE: Lesgiska

en: Limburgish
sv-SE: Limburgiska

en: Lithuanian
sv-SE: Litauiska

en: Lojban (Artificial language)
sv-SE: Lojban (konstgjort språk)

en: Low German
sv-SE: Lågtyska

en: Lower Sorbian
sv-SE: Lågsorbiska

en: Lule Sami
sv-SE: Lulesamiska

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sv-SE: Luo (Kenya och Tanzania)

en: Lushai
sv-SE: Mizo

en: Luxembourgish
sv-SE: Luxemburgiska

en: Macedonian
sv-SE: Makedonska

en: Madurese
sv-SE: Maduresiska

en: Malagasy
sv-SE: Malagassiska

en: Malay
sv-SE: Malajiska

en: Maltese
sv-SE: Maltesiska

en: Manchu
sv-SE: Manchuiska

en: Mandingo
sv-SE: Mandinka

en: Manipuri
sv-SE: Meitei

en: Manobo languages
sv-SE: Manobospråk

en: Mapuche
sv-SE: Mapudungun

en: Mari
sv-SE: Mariska

en: Marshallese
sv-SE: Marshallesiska

en: Mayan languages
sv-SE: Mayaspråk

en: Micmac
sv-SE: Mi'kmaq

en: Mirandese
sv-SE: Mirandesiska

en: Miscellaneous languages
sv-SE: Övriga språk

en: Moksha
sv-SE: Moksja

en: Mon-Khmer (Other)
sv-SE: Mon-khmerspråk (övriga)

en: Mongolian
sv-SE: Mongoliska

en: Montenegrin
sv-SE: Montenegrinska

en: Mooré
sv-SE: Mòoré

en: Munda (Other)
sv-SE: Mundaspråk (övriga)

en: Ndebele (South Africa)
sv-SE: Sydndebele (Sydafrika)

en: Ndebele (Zimbabwe)
sv-SE: Nordndebele (Zimbabwe)

en: Neapolitan Italian
sv-SE: Neapolitanska

en: Newari, Old
sv-SE: Fornnewari

en: Niger-Kordofanian (Other)
sv-SE: Niger-/Kongospråk (övriga)

en: Nilo-Saharan (Other)
sv-SE: Nilo-sahariska språk (övriga)

en: Nogai
sv-SE: Nogaiska

en: North American Indian (Other)
sv-SE: Nordamerikanska indianspråk (övriga)

en: North Frisian
sv-SE: Nordfrisiska

en: Northern Sami
sv-SE: Nordsamiska

en: Northern Sotho
sv-SE: Nordsotho

en: Norwegian
sv-SE: Norska

en: Norwegian (Bokmål)
sv-SE: Norska (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sv-SE: Norska (Nynorsk)

en: Nubian languages
sv-SE: Nubiska språk

en: Nyanja
sv-SE: Chichewa

en: Occitan (post-1500)
sv-SE: Occitanska (efter 1500)

en: Oirat
sv-SE: Kalmuckiska

en: Old Norse
sv-SE: Fornisländska

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
sv-SE: Fornpersiska (ca. 600-400 f.v.t.)

en: Osage
sv-SE: Osagespråk

en: Ossetic
sv-SE: Ossetiska

en: Otomian languages
sv-SE: Otomispråk

en: Palauan
sv-SE: Palauiska

en: Panjabi
sv-SE: Punjabi

en: Papuan (Other)
sv-SE: Papuanska språk (övriga)

en: Persian
sv-SE: Persiska

en: Philippine (Other)
sv-SE: Filippinska språk (övriga)

en: Phoenician
sv-SE: Feniciska

en: Pohnpeian
sv-SE: Pohnpei

en: Polish
sv-SE: Polska

en: Portuguese
sv-SE: Portugisiska

en: Prakrit languages
sv-SE: Prakritspråk

en: Provençal (to 1500)
sv-SE: Provensalska (till 1500)

en: Pushto
sv-SE: Pashto

en: Raeto-Romance
sv-SE: Rätoromanska

en: Rapanui
sv-SE: Rapa nui

en: Rarotongan
sv-SE: Rarotongesiska

en: Romance (Other)
sv-SE: Romanska språk (övriga)

en: Romanian
sv-SE: Rumänska

en: Rundi
sv-SE: Kirundi; Rundi

en: Russian
sv-SE: Ryska

en: Salishan languages
sv-SE: Salishan-språk

en: Samaritan Aramaic
sv-SE: Samarisk arameiska

en: Sami
sv-SE: Samiska

en: Samoan
sv-SE: Samoanska

en: Sango (Ubangi Creole)
sv-SE: Sango (Ubangikreolska)

en: Sardinian
sv-SE: Sardiska

en: Scots
sv-SE: Lågskotska

en: Scottish Gaelic
sv-SE: Skotsk gäliska

en: Semitic (Other)
sv-SE: Semitiskt språk

en: Serbian
sv-SE: Serbiska

en: Sicilian Italian
sv-SE: Siciliansk italienska

en: Sidamo
sv-SE: Sidami

en: Siksika
sv-SE: Siksiká

en: Sinhalese
sv-SE: Singalesiska

en: Sino-Tibetan (Other)
sv-SE: Sino-tibetanska (övriga)

en: Siouan (Other)
sv-SE: Sioux-språk (övriga)

en: Skolt Sami
sv-SE: Skoltsamiska

en: Slavey
sv-SE: Slave

en: Slavic (Other)
sv-SE: Slaviska (övriga)

en: Slovak
sv-SE: Slovakiska

en: Slovenian
sv-SE: Slovenska

en: Sogdian
sv-SE: Sogdiska

en: Somali
sv-SE: Somaliska

en: Sorbian (Other)
sv-SE: Sorbiska (övriga)

en: South American Indian (Other)
sv-SE: Sydamerikanska indianspråk (övriga)

en: Southern Sami
sv-SE: Sydsamiska

en: Spanish
sv-SE: Spanska

en: Sumerian
sv-SE: Sumeriska

en: Sundanese
sv-SE: Sundanesiska

en: Swedish
sv-SE: Svenska

en: Swiss German
sv-SE: Schweizertyska

en: Syriac
sv-SE: Syriska, modern

en: Syriac, Modern
sv-SE: Syriska, modern

en: Tahitian
sv-SE: Tahitiska

en: Tai (Other)
sv-SE: Thaispråk (övriga)

en: Tajik
sv-SE: Tadzjikiska

en: Tatar
sv-SE: Tatariska

en: Terena
sv-SE: Terêna

en: Tibetan
sv-SE: Tibetanska

en: Tigrinya
sv-SE: Tigrinska

en: Tiv
sv-SE: Tivi

en: Tokelauan
sv-SE: Tokelau

en: Tonga (Nyasa)
sv-SE: Tonga

en: Tongan
sv-SE: Tonga

en: Tupi languages
sv-SE: Tupí

en: Turkish
sv-SE: Turkiska

en: Turkish, Ottoman
sv-SE: Osmanska

en: Turkmen
sv-SE: Turkmeniska

en: Tuvaluan
sv-SE: Tuvaluanska

en: Tuvinian
sv-SE: Tuvinska

en: Udmurt
sv-SE: Udmurtiska

en: Ugaritic
sv-SE: Ugaritiska

en: Uighur
sv-SE: Uiguriska

en: Ukrainian
sv-SE: Ukrainska

en: Upper Sorbian
sv-SE: Högsorbiska

en: Uzbek
sv-SE: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv-SE: Vietnamesiska

en: Votic
sv-SE: Votiska

en: Wakashan languages
sv-SE: Wakashspråk

en: Walloon
sv-SE: Vallonska

en: Washoe
sv-SE: Washo

en: Welsh
sv-SE: Kymriska

en: Western Pahari languages
sv-SE: Pahari

en: Wolayta
sv-SE: Walamo

en: Yakut
sv-SE: Jakutiska

en: Yao (Africa)
sv-SE: Yao (Afrika)

en: Yapese
sv-SE: Yap

en: Yiddish
sv-SE: Jiddisch

en: Yupik languages
sv-SE: Yupiska språk

en: Zande languages
sv-SE: Zandespråk

en: Zapotec
sv-SE: Zapotek

en: yes
sv-SE: ja

en: notated music
sv-SE: noterad musik

en: not applicable
sv-SE: ej tillämpligt

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
sv-SE: Konverterad från MARCXML till MADS version 2.0 (Revision 2.10)

en: aacr2 compatible
sv-SE: aacr2-kompatibel

en: source
sv-SE: källa

en: earlier
sv-SE: tidigare

en: acronym
sv-SE: akronym

en: map
sv-SE: karta

en: database
sv-SE: databas

en: loose-leaf
sv-SE: lösblad

en: series
sv-SE: serie

en: newspaper
sv-SE: tidning

en: web site
sv-SE: webbsida

en: abstract or summary
sv-SE: abstrakt eller sammanfattning

en: bibliography
sv-SE: bibliografi

en: catalog
sv-SE: katalog

en: dictionary
sv-SE: ordbok

en: index
sv-SE: register

en: discography
sv-SE: diskografi

en: legislation
sv-SE: lagstiftning

en: survey of literature
sv-SE: litteraturundersökning

en: filmography
sv-SE: filmografi

en: statistics
sv-SE: statistik

en: technical report
sv-SE: teknisk rapport

en: conference publication
sv-SE: konferenspublikation

en: numeric data
sv-SE: numeriska data

en: font
sv-SE: typsnitt

en: game
sv-SE: spel

en: festschrift
sv-SE: festskrift

en: biography
sv-SE: biografi

en: fiction
sv-SE: skönlitteratur

en: humor, satire
sv-SE: humor, satir

en: novel
sv-SE: roman

en: short story
sv-SE: novell

en: speech
sv-SE: tal

en: folktale
sv-SE: folksaga

en: memoir
sv-SE: memoar

en: poetry
sv-SE: poesi

en: rehearsal
sv-SE: repetition

en: reporting
sv-SE: rapportering

en: sound
sv-SE: ljud

en: filmstrip
sv-SE: filmremsa

en: picture
sv-SE: bild

en: motion picture
sv-SE: film

en: model
sv-SE: modell

en: videorecording
sv-SE: videoinspelning

en: monographic
sv-SE: monografisk

en: braille
sv-SE: punktskrift

en: electronic
sv-SE: elektronisk

en: microfiche
sv-SE: mikrofiche

en: microfilm
sv-SE: mikrofilm

en: adolescent
sv-SE: ungdom

en: adult
sv-SE: vuxen

en: juvenile
sv-SE: ungdom

en: specialized
sv-SE: specialiserad

en: issue number
sv-SE: exemplar nummer

en: matrix number
sv-SE: matrisnummer

en: music publisher
sv-SE: musikförläggare

en: sound recording-nonmusical
sv-SE: ljudinspelning-ej musik

en: sound recording-musical
sv-SE: ljudinspelning-musik

en: Chinese, Japanese, Korean
sv-SE: Kinesiska, japanska, koreanska

en: accompanying material
sv-SE: medföljande material

en: sung or spoken text
sv-SE: sjungen eller talad text

en: translation
sv-SE: översättning

en: collection
sv-SE: samling

en: manuscript
sv-SE: manuskript

en: ,complete-subfield
sv-SE: ,fullständigt-delfält

en: Set
sv-SE: Ställ in

en: Continuing resource
sv-SE: Periodika

en: Series
sv-SE: Serie

en: Article
sv-SE: Artikel

en: Computer file
sv-SE: Datafil

en: Object
sv-SE: Objekt

en: Series:
sv-SE: Serie:

en: Analytics:
sv-SE: Analys:

en: Show analytics
sv-SE: Visa analys

en: Volumes:
sv-SE: Volymer:

en: Show volumes
sv-SE: Visa volymer

en: Set:
sv-SE: Ställ in:

en: Publication details:
sv-SE: Utgivningsinformation:

en: Edition:
sv-SE: Utgåva:

en: Description:
sv-SE: Beskrivning:

en: Content type:
sv-SE: Innehållstyp:

en: Media type:
sv-SE: Medietyp:

en: Carrier type:
sv-SE: Bärartyp:

en: Audience:
sv-SE: Målgrupp:

en: Patent information:
sv-SE: Patentinformation:

en: Report number:
sv-SE: Rapportnummer:

en: Other title:
sv-SE: Annan titel:

en: [Portion of title]
sv-SE: [Del av titel]

en: [Parallel title]
sv-SE: [Parallelltitel]

en: [Distinctive title]
sv-SE: [Distinkt titel]

en: [Other title]
sv-SE: [Annan titel]

en: [Cover title]
sv-SE: [Omslagstitel]

en: [Added title page title]
sv-SE: [Tillagd rubrik på titelsida]

en: [Caption title]
sv-SE: [Rubriktitel]

en: [Running title]
sv-SE: [Löpande titel]

en: [Spine title]
sv-SE: [Ryggtitel]

en: Title translated:
sv-SE: Översatt titel:

en: Uniform title:
sv-SE: Föredragen titel:

en: Uniform titles:
sv-SE: Originaltitel:

en: Related works:
sv-SE: Relaterade verk:

en: Contained works:
sv-SE: Inkluderade verk:

en: Subject(s):
sv-SE: Ämnen:

en: AND
sv-SE: OCH

en: Genre/Form:
sv-SE: Genre/form:

en: Additional physical formats:
sv-SE: Fler format:

en: No title
sv-SE: Ingen titel

en: Publisher number:
sv-SE: Editionsnummer:

en: DDC classification:
sv-SE: DDK-klassifikation:

en: LOC classification:
sv-SE: Library of Congress (LC) klassifikationskod:

en: NLM classification:
sv-SE: NLM-klassifikation:

en: Other classification:
sv-SE: Annan klassifikation:

en: Online resources:
sv-SE: Onlineresurser:

en: Click here to access online
sv-SE: Klicka här för att gå online

en: Contents:
sv-SE: Innehåll:

en: Incomplete contents:
sv-SE: Ofullständigt innehåll:

en: Partial contents:
sv-SE: Delvis innehåll:

en: Awards:
sv-SE: Utmärkelser:

en: Production credits:
sv-SE: Medverkande i produktionen:

en: Action note:
sv-SE: Åtgärdsanteckning:

en: Dissertation note:
sv-SE: Avhandlingskommentar:

en: Available additional physical forms:
sv-SE: Fler format:

en: Subject:
sv-SE: Ämne:

en: Review:
sv-SE: Recension

en: Scope and content:
sv-SE: Omfattning och innehåll:

en: Abstract:
sv-SE: Abstrakt:

en: Content advice:
sv-SE: Vägledning för innehåll:

en: Summary:
sv-SE: Sammanfattning:

en: Content warning:
sv-SE: Innehållsvarning:

en: bcdefghijklmnopqrstvwxyz
sv-SE: bcdefghijklmnopqrstuvwxyz

en: Holdings:
sv-SE: Bestånd:

en: Supplements:
sv-SE: Bilagor:

en: Indexes:
sv-SE: Index:

en: Translation of:
sv-SE: Översättning av:

en: Supplement:
sv-SE: Bilaga:

en: Supplement to:
sv-SE: Bilaga till:

en: Other editions:
sv-SE: Andra utgåvor:

en: AND au:(
sv-SE: OCH au:(

en: Continues:
sv-SE: Fortsätter:

en: Continues in part:
sv-SE: Fortsätter delvis:

en: Supersedes:
sv-SE: Ersätter:

en: Supersedes in part:
sv-SE: Ersätter delvis:

en: Formed by the union: ... and: ...
sv-SE: Skapad av föreningen: ... och: ...

en: Absorbed:
sv-SE: Absorberad:

en: Absorbed in part:
sv-SE: Delvis absorberad:

en: Separated from:
sv-SE: Separat från:

en: Continued by:
sv-SE: Fortsättes av:

en: Continued in part by:
sv-SE: Fortsättes delvis av:

en: Superseded by:
sv-SE: Ersatt av:

en: Superseded in part by:
sv-SE: Delvis ersatt av:

en: Absorbed by:
sv-SE: Absorberad av:

en: Absorbed in part by:
sv-SE: Delvis absorberad av:

en: Split into .. and ...:
sv-SE: Dela upp i .. och ...:

en: Merged with ... to form ...
sv-SE: Sammanslagen med ... för att bilda ...

en: Changed back to:
sv-SE: Ändrad tillbaka till:

en: Other related works:
sv-SE: Andra relaterade verk:

en: OPAC view:
sv-SE: OPAC-vy:

en: Suppressed in OPAC
sv-SE: Dold i OPAC

en: Open in new window
sv-SE: Öppna i nytt fönster

en: By:
sv-SE: Av:

en: Contributor(s):
sv-SE: Medverkande:

en: braille
sv-SE: punktskrift

en: electronic
sv-SE: elektronisk

en: microfiche
sv-SE: mikrofiche

en: microfilm
sv-SE: mikrofilm

en: large print
sv-SE: storstil

en: available online
sv-SE: tillgänglig online

en: microfiche cassette
sv-SE: mikrofichekassett

en: microfilm cassette
sv-SE: mikrofilmkassett

en: microfilm reel
sv-SE: mikrofilmspole

en: film cassette
sv-SE: filmkassett

en: film reel
sv-SE: filmspole

en: photonegative
sv-SE: fotonegativ

en: filmslip
sv-SE: filmremsa

en: sound cassette
sv-SE: ljudkassett

en: sound-track film
sv-SE: ljudfilm

en: wire recording
sv-SE: trådinspelning

en: videocassette
sv-SE: videokassett

en: videoreel
sv-SE: videospole

en: by
sv-SE: av

note: IMG
en: book
sv-SE: bok

note: IMG
en: serial
sv-SE: periodika

note: IMG
en: music
sv-SE: musik

en: ; Type of continuing resource:
sv-SE: ; Typ av periodika:

en: loose-leaf
sv-SE: lösblad

en: series
sv-SE: serie

en: newspaper
sv-SE: tidning

en: ; Nature of contents:
sv-SE: ; Typ av innehåll:

en: abstract or summary
sv-SE: abstrakt eller sammanfattning

en: bibliography
sv-SE: bibliografi

en: catalog
sv-SE: katalog

en: dictionary
sv-SE: ordbok

en: encyclopedia
sv-SE: encyklopedi

en: index
sv-SE: register

en: discography
sv-SE: diskografi

en: legislation
sv-SE: lagstiftning

en: survey of literature
sv-SE: litteraturundersökning

en: filmography
sv-SE: filmografi

en: statistics
sv-SE: statistik

en: conference publication
sv-SE: konferenspublikation

en: ; Type of computer file:
sv-SE: ; Typ av datorfil:

en: numeric data
sv-SE: numeriska data

en: festschrift
sv-SE: festskrift

en: ; Literary form:
sv-SE: ; Litterär form:

en: Not fiction
sv-SE: Ej fiktion

en: Fiction
sv-SE: Fiktion

en: Dramas
sv-SE: Dramer

en: Essays
sv-SE: Uppsatser

en: Novels
sv-SE: Romaner

en: Humor, satires, etc.
sv-SE: Humor, satir, etc.

en: Letters
sv-SE: Bokstäver

en: Short stories
sv-SE: Noveller

en: Mixed forms
sv-SE: Blandat format

en: Poetry
sv-SE: Poesi

en: Speeches
sv-SE: Tal

en: biography
sv-SE: biografi

en: fiction
sv-SE: skönlitteratur

en: folktale
sv-SE: folksaga

en: humor, satire
sv-SE: humor, satir

en: poetry
sv-SE: poesi

en: rehearsal
sv-SE: repetition

en: reporting
sv-SE: rapportering

en: sound
sv-SE: ljud

en: speech
sv-SE: tal

en: ; Type of visual material:
sv-SE: ; Typ av visuellt material:

en: filmstrip
sv-SE: filmremsa

en: game
sv-SE: spel

en: picture
sv-SE: bild

en: motion picture
sv-SE: film

en: videorecording
sv-SE: videoinspelning

en: ; Audience:
sv-SE: ; Målgrupp:

en: Preschool;
sv-SE: Förskola;

en: Primary;
sv-SE: Primär;

en: Pre-adolescent;
sv-SE: Barn och ungdom;

en: Adolescent;
sv-SE: Ungdom;

en: Adult;
sv-SE: Vuxen;

en: General;
sv-SE: Allmänt;

en: Specialized;
sv-SE: Specialiserad;

en: Suppressed in OPAC
sv-SE: Dold i OPAC

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
sv-SE: Varning: sträng innehåller ett ogiltigt tecken! Ersätter med "?".

en: Producer:
sv-SE: Producent:

en: Publisher:
sv-SE: Utgivningsuppgift:

en: Distributor:
sv-SE: Distributör:

en: Manufacturer:
sv-SE: Tillverkare:

en: Copyright date:
sv-SE: Datum för upphovsrätt:

en: Language:
sv-SE: Språk:

en: Summary language:
sv-SE: Språk på sammanfattning:

en: Spoken language:
sv-SE: Talat språk:

en: Original language:
sv-SE: Originalspråk:

en: Subtitle language:
sv-SE: Språk på undertitel:

en: In:
sv-SE: I:

en: Print Page
sv-SE: Skriv ut sida

en: Book
sv-SE: Bok

en: MusicAlbum
sv-SE: Album

en: Product
sv-SE: Produkt

en: #record
sv-SE: #post

en: Cast:
sv-SE: Rollbesättning:

en: Audio file
sv-SE: Ljudfil

en: Play this sample
sv-SE: Spela upp detta ljudprov

en: contributors
sv-SE: medverkande

en: byArtist
sv-SE: avUpphovsman

en: author
sv-SE: författare

en: contributor
sv-SE: medverkande

en: MusicGroup
sv-SE: Musikgrupp

en: Organization
sv-SE: Organisation

note: IMG
en: sound disc
sv-SE: ljudskiva

note: IMG
en: large print
sv-SE: storstil

en: by
sv-SE: av

en: Checked out
sv-SE: Utlånad

en: Withdrawn
sv-SE: Återkallad

en: Lost
sv-SE: Förlorad

en: Damaged
sv-SE: Skadad

en: Pending hold
sv-SE: Väntande reservation

en: In transit
sv-SE: Under transport

en: On hold
sv-SE: Reserverad

en: Waiting recall
sv-SE: Väntande återkrav

en: Not for loan
sv-SE: Ej för utlån

en: Availability:
sv-SE: Tillgänglighet:

en: No items available.
sv-SE: Inga exemplar finns tillgängliga.

en: Items available for loan:
sv-SE: Exemplar tillgängliga för lån:

en: Items available for reference:
sv-SE: Exemplar tillgängliga som referens:

en: Not available:
sv-SE: Ej tillgänglig:

en: Call number:
sv-SE: Hyllsignatur:

en: Collection, call number:
sv-SE: Avdelning, hyllsignatur:

en: Location, call number:
sv-SE: Placering, hyllsignum:
