Koha 23.11.08.001 - en to sv-SE translation catalogue (804 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
sv-SE: FEL: Pris är inte ett korrekt nummer, var vänlig kontrollera priset och försök igen!

en: Fund amount exceeds parent allocation
sv-SE: Belopp för budgetställe överskrider tilldelning från överordnad budget

en: Fund amount exceeds period allocation
sv-SE: Belopp för budgetställe överskrider periodens tilldelning

en: New budget-parent is beneath budget
sv-SE: Ny övergripande budget är under budget

en: Are you sure you want to delete this vendor?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort leverantören?

en: Update item
sv-SE: Uppdatera exemplar

en: You can't receive any more items
sv-SE: Du kan inte ta emot fler exemplar

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: Add item
sv-SE: Lägg till exemplar

en: Clear
sv-SE: Rensa

en: Add multiple items
sv-SE: Lägg till flera exemplar

en: Number of items to add
sv-SE: Antal exemplar att lägga till

en: Add
sv-SE: Lägg till

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
sv-SE: OBS: Fält listade i systeminställningen 'UniqueItemsFields' kommer ej kopieras

en: is duplicated
sv-SE: är dubblett

en: already exists in database
sv-SE: finns redan i databasen

en: There is no record selected
sv-SE: Ingen post är vald

en: quantity values are not filled in or are not numbers
sv-SE: kvantitetsvärden är inte ifyllda eller är inte nummer

en: Some funds are not defined in item records
sv-SE: Några budgetar är inte definierade i exemplarposter

en: Some required item subfields are not set
sv-SE: Några obligatoriska fält saknar information

en: Loading
sv-SE: Läser in

en: Internal Server Error, please reload the page
sv-SE: Internt serverfel, ladda om sidan

en: You need to log in again, your session has timed out
sv-SE: Du måste logga in igen, din session har löpt ut

en: Error; your data might not have been saved
sv-SE: Fel; dina data kanske inte har sparats

en: Loading...
sv-SE: Laddar...

en: Please select or enter a sound.
sv-SE: Vänligen välj eller ange ett ljud.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort valda ljudnotifieringar?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
sv-SE: Kryssa i rutan bredvid meddelandet du vill ta bort.

en: Authority
sv-SE: Auktoritet

en: Error importing the authority type %s
sv-SE: Ett fel uppstod när auktoritetstypen importerades %s

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
sv-SE: Välj en kalkylbladsfil i CSV (.csv) eller ODS (.ods).

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
sv-SE: Är du säker på att du vill ersätta fälten och delfälten i ramverksstrukturen? Den befintliga strukturen kommer att bli överskriven! För säkerhets skull så rekommenderas att du exportera en backup först

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
sv-SE: Importerar till auktoritetstyp: %s. Importerar från fil: %s

en: Your cart is currently empty
sv-SE: Din minneslista är för tillfället tom

en: This item is already in your cart
sv-SE: Exemplaret finns redan i din vagn

en: This item has been added to your cart
sv-SE: Detta exemplar lades till i din vagn

en: %s item(s) added to your cart
sv-SE: %s exemplar lades till i din vagn

en: %s already in your cart
sv-SE: %s finns redan i din minneslista

en: No item was selected
sv-SE: Inget exemplar valdes

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
sv-SE: Inget exemplar lades till i din kundvagn (finns redan i din kundvagn)!

en: The item has been removed from your cart
sv-SE: Exemplaret har tagits bort från din minneslista

en: Are you sure you want to empty your cart?
sv-SE: Är du säker på att du vill tömma din vagn?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort de valda exemplaren?

en: Items in your cart: %s
sv-SE: Exemplar i din kundvagn: %s

en: Add to cart
sv-SE: Spara i minneslista

en: In your cart
sv-SE: I din minneslista

en: Error importing the framework
sv-SE: Fel vid import av ramverket

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
sv-SE: Är du säker på att du vill ersätta fälten och delfälten i %s-ramverksstrukturen? Den befintliga strukturen kommer att bli överskriven! För säkerhets skull så rekommenderas att du exportera en backup först.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
sv-SE: Importerar till ramverk: %s. Importerar från fil: %s.

en: Previous
sv-SE: Föregående

en: Next
sv-SE: Nästa

en: Results
sv-SE: Resultat

en: Go back to the results
sv-SE: Gå tillbaka till resultatet

en: Please enter a valid date (should match %s).
sv-SE: Ange ett giltigt datum (som matchar %s).

en: Fri
sv-SE: Fre

en: Mon
sv-SE: Mån

en: Sun
sv-SE: Sön

en: Thu
sv-SE: Tor

en: Tue
sv-SE: Tis

en: Wed
sv-SE: Ons

en: Friday
sv-SE: Fredag

en: Monday
sv-SE: Måndag

en: Saturday
sv-SE: Lördag

en: Sunday
sv-SE: Söndag

en: Thursday
sv-SE: Torsdag

en: Tuesday
sv-SE: Tisdag

en: Wednesday
sv-SE: Onsdag

en: May
sv-SE: Maj

en: Oct
sv-SE: Okt

en: August
sv-SE: Augusti

en: February
sv-SE: Februari

en: January
sv-SE: Januari

en: July
sv-SE: Juli

en: June
sv-SE: Juni

en: March
sv-SE: Mars

en: October
sv-SE: Oktober

en: Failure
sv-SE: Misslyckades

en: Place hold
sv-SE: Reservera

en: {credit_type_description} against {debit_type_description}
sv-SE: {credit_type_description} mot {debit_type_description}

en: Please note that this external search could replace the current record.
sv-SE: Observera att denna externa sökning skulle kunna ersätta aktuell post.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
sv-SE: %s exemplar är kopplade till denna post. Du måste ta bort alla exemplar innan posten kan tas bort.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
sv-SE: Varning: Denna post används i %s beställningar. Om den tas bort kan det orsaka allvarliga problem i inköpsmodulen. Är du säker på att du vill ta bort denna post?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
sv-SE: %s beställningar använder denna post. Du behöver behörighet för beställningshantering för att ta bort denna post.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
sv-SE: %s borttagna beställningar använder denna post. Är du säker på att du vill ta bort denna post?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
sv-SE: %s borttagna beställningar använder denna post. Du behöver behörighet för beställningshantering för att ta bort denna post.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
sv-SE: %s reservationer för denna post. Är du säker på att du vill ta bort denna post?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
sv-SE: %s prenumerationer är kopplade till denna post. Du måste ta bort alla prenumerationer innan posten kan tas bort.

en: Are you sure you want to delete this record?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort posten?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
sv-SE: %s reservationer för denna post. Reservationerna måste tas bort innan exemplaren kan tas bort.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort de %s kopplade exemplaren?

en: (select to create)
sv-SE: (välj för att skapa)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
sv-SE: Något gick fel. Värdet kanske redan finns?

en: Template name is required.
sv-SE: Namn på mallen krävs.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
sv-SE: Kategorikod kan endast innehålla följande tecken: bokstäver, nummer, - och _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
sv-SE: Vänligen välj endast en inställning för medlemsperiod. Antal månader eller exakt datum.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
sv-SE: Notera: %s av %s omlån har registrerats

en: Renewed by
sv-SE: Omlånad av

en: manually
sv-SE: manuellt

en: Automatic
sv-SE: Automatiskt

en: Renewal type:
sv-SE: Typ av omlån:

en: Checked in
sv-SE: Återlämnad

en: Patron note
sv-SE: Låntagarnotiser

en: Unable to check in
sv-SE: Kan inte återlämna

en: Confirm
sv-SE: Bekräfta

en: Renewed, due:
sv-SE: Omlånad, återlämningsdatum:

en: Renew failed:
sv-SE: Omlån misslyckades:

en: not checked out
sv-SE: inte utlånad

en: too many renewals
sv-SE: för många omlån

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
sv-SE: för många omlån på rad utan att exemplaret mellanlandat på biblioteket

en: on hold
sv-SE: reserverad

en: Not allowed: patron restricted
sv-SE: Inte tillåtet: låntagaren är begränsad

en: Not allowed: overdue
sv-SE: Inte tillåtet: försenad

en: Unable to find an open day
sv-SE: Kan inte hitta en öppen dag

en: reason unknown
sv-SE: okänd orsak

en: Loading... you may continue scanning.
sv-SE: Laddar... du kan fortsätta skanna.

en: Today's checkouts
sv-SE: Dagens utlånade exemplar

en: Previous checkouts
sv-SE: Föregående lån

en: by _AUTHOR_
sv-SE: av _AUTHOR_

en: On-site checkout
sv-SE: Lån på plats

en: This item has been recalled and the due date updated
sv-SE: Det här exemplaret har återkrävts och återlämningsdatum är uppdaterat

en: Recalled
sv-SE: Återkrävd

en: Booked
sv-SE: Bokad

en: On hold
sv-SE: Reserverad

en: Not renewable
sv-SE: Kan ej omlånas

en: Must be renewed at the library
sv-SE: Måste lånas om på biblioteket

en: No renewal before %s
sv-SE: Kan inte lånas om före %s

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
sv-SE: Kan inte längre lånas om automatiskt - antal dagar för utlåning har överskridits

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
sv-SE: Automatisk förnyelse misslyckades, låntagaren har obetalda avgifter

en: Automatic renewal failed, account expired
sv-SE: Automatiskt omlån misslyckades, kontot behöver uppdateras

en: Renewal denied by syspref
sv-SE: Omlån nekat av syspref

en: %s of %s renewals remaining
sv-SE: %s av %s återstående omlån

en:  and %s of %s unseen renewals remaining
sv-SE:  %s av %s omlån kvarstår

en: Scheduled for automatic renewal
sv-SE: Schemalagd för automatiskt omlån

en: Claim returned
sv-SE: Påstås återlämnad

en: No itemtype
sv-SE: Ingen exemplartyp

en: Number of checkouts by item type
sv-SE: Antal lån efter exemplartyp

en: Double click to edit
sv-SE: Dubbelklicka för att redigera

en: Resolve
sv-SE: Markera som löst

en: Actions
sv-SE: Åtgärder

en: Edit notes
sv-SE: Redigera anteckningar

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
sv-SE[0]: Visa 1 reklamation
sv-SE[1]: Visa alla {count} reklamationer

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
sv-SE[0]: Visa en olöst reklamation
sv-SE[1]: Visa {count} olösta reklamationer

en: Update
sv-SE: Uppdatering

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: Are you sure you want to delete this return claim?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna begäran om återlämning?

en: First
sv-SE: Första

en: Last
sv-SE: Sista

en: No data available in table
sv-SE: Inget data i tabellen

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
sv-SE: Visar _START_ till _END_ av _TOTAL_ poster

en: No entries to show
sv-SE: Inga poster att visa

en: (filtered from _MAX_ total entries)
sv-SE: (filtrerat från _MAX_ totalt antal poster)

en: Show _MENU_ entries
sv-SE: Visa _MENU_-objekt

en: Processing...
sv-SE: Bearbetar...

en: Search:
sv-SE: Sök:

en: No matching records found
sv-SE: Inga matchande poster hittade

en: Copy to clipboard
sv-SE: Kopiera till urklipp

en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
sv-SE: Tryck <i>ctrl</i> eller <i>⌘</i> + <i>C</i> för att kopiera tabelldata <br>till urklipp.<br><br>Tryck på detta meddelande eller escape för att avbryta.

en: Copied %d rows to clipboard
sv-SE: Kopierade %d rader till urklipp

en: Copied one row to clipboard
sv-SE: Kopierade en rad till urklipp

en: Clear filter
sv-SE: Rensa filter

en: All
sv-SE: Alla

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
sv-SE: Något gick fel när tabellen skulle laddas.
    %s: %s. 
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
sv-SE: Något gick fel när tabellen skulle laddas.

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Print
sv-SE: Utskrift

en: Columns settings
sv-SE: Kolumninställningar

en: Columns
sv-SE: Kolumner

en: Export or print
sv-SE: Exportera eller skriv ut

en: Export
sv-SE: Exportera

en: Configure table
sv-SE: Konfigurera tabell

en: Configure
sv-SE: Konfigurera

en: %s search
sv-SE: %s sök

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
sv-SE: Det här fältet är obligatoriskt och måste ha minst en mappning

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
sv-SE: Det här avhämtningsbiblioteket är inte tillåtet enligt lånereglerna

en:  (current)
sv-SE:  (aktuell)

en: No
sv-SE: Nej

en: Yes
sv-SE: Ja

en: Resume
sv-SE: Återuppta

en: Suspend
sv-SE: Pausa

en: Hold is <strong>suspended</strong>
sv-SE: Reservation är <strong>pausad</strong>

en: until %s
sv-SE: tills %s

en: Next available %s item
sv-SE: Nästa tillgängliga %s exemplar

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
sv-SE: Nästa tillgängliga exemplargrupp <strong>%s</strong> exemplar

en: Item is <strong>waiting here</strong>
sv-SE: Exemplaret <strong>väntar här</strong>

en: at %s
sv-SE: vid %s

en: Item is <strong>waiting</strong>
sv-SE: Exemplaret <strong>väntar</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
sv-SE: Exemplaret är <strong>under transport</strong> från %s sedan %s

en: Item hasn't been transferred yet from %s
sv-SE: Exemplaret har ännu inte överförts från %s

en: Unable to resume, hold not found
sv-SE: Kunde inte återuppta, reservation ej funnen

en: Your request could not be processed. Check the logs for details.
sv-SE: Din begäran kunde inte hanteras. Titta i loggarna för mer information.

en: Suspend hold on
sv-SE: Pausa reservationen fr.o.m.

en: Suspend until:
sv-SE: Pausa tills:

en: Clear date to suspend indefinitely
sv-SE: Lämna tomt för att pausa utan slutdatum

en: Unable to suspend, hold not found.
sv-SE: Kunde inte pausa reservation, reservation ej funnen.

en: Please enter letters or numbers
sv-SE: Skriv endast bokstäver eller siffror

en: Are you sure you want to delete this field?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta fält?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
sv-SE: Ett standardmeddelande med koden '%s' finns redan.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
sv-SE: Ett brev med koden '%s' finns redan för '%s'.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'. Overwrite this letter?
sv-SE: Ett brev med koden '%s' finns redan för '%s'. Skriva över det här brevet?

en: Please specify title and content for %s
sv-SE: Ange titel och innehåll för %s

en: Please fill at least one template.
sv-SE: Fyll i minst en mall.

en:  characters
sv-SE:  tecken

en: Both subfield values should be filled or empty.
sv-SE: Båda värdena för delfälten måste fyllas i eller vara tomma.

en: The destination should be filled.
sv-SE: Destinationen måste fyllas i.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
sv-SE: Om fältet är ett kontrollfält, ska delfältet vara tomt

en: A control field cannot be used with a regular field.
sv-SE: Ett kontrollfält kan inte användas med ett vanligt fält.

en: The source subfield should be filled for update.
sv-SE: Källdelfältet ska vara ifyllt för uppdatering.

en: The source field should be filled.
sv-SE: Källfältet ska vara ifyllt.

en: The conditional field should be filled.
sv-SE: Villkorsfältet måste vara ifyllt.

en: The conditional comparison operator should be filled.
sv-SE: Den villkorliga jämförelseoperatorn måste vara ifylld.

en: The conditional regular expression should be filled.
sv-SE: Det villkorliga reguljära uttrycket måste vara ifyllt.

en: The conditional value should be filled.
sv-SE: Det villkorliga värdet måste vara ifyllt.

en: Every
sv-SE: Alla

en: Are you sure you wish to delete this template action?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna mallåtgärd?

en: Are you sure you wish to delete this template?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna mall?

en: Edit action %s
sv-SE: Redigera åtgärd %s

en: Update action
sv-SE: Uppdatera

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
sv-SE: Är du säker på att du vill radera detta meddelande? Detta kan inte ångras.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
sv-SE: Födelsedatum ska anges i formatet 'MM/DD/ÅÅÅÅ'

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
sv-SE: Födelsedatum ska anges i formatet 'ÅÅÅÅ-MM-DD'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
sv-SE: Födelsedatum ska anges i formatet 'DD/MM/ÅÅÅÅ'

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
sv-SE: Födelsedatum ska anges i formatet 'DD.MM.ÅÅÅÅ'

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
sv-SE: Är du säker på att du vill uppdatera detta barn till kategorin Vuxna? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
sv-SE: Är du säker på att du vill förnya låntagarens registrering?

en: Patrons selected: %s
sv-SE: Låntagare valda: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
sv-SE: Bekräfta om denna låntagare är en dubblett

en: Minimum password length: %s
sv-SE: Kortaste lösenord: %s

en: Age
sv-SE: Ålder

en: %s year
sv-SE: %s år

en: %s years
sv-SE: %s år

en: %s month
sv-SE: %s månad

en: %s months
sv-SE: %s månader

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
sv-SE: Fältet får inte upprepas och finns redan i målposten. Det kan därför inte läggas till.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
sv-SE: Delfältet får inte upprepas och finns redan i målposten. Det kan därför inte läggas till.

en: Change messaging preferences to default for this category?
sv-SE: Ändra inställningarna för meddelanden till standard för denna kategori?

en: Your concern was successfully submitted.
sv-SE: Ditt ärende har skickats in.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
sv-SE: Ett fel uppstod när ärendet skulle skickas in, kontakta personalen.

en: Loading updates . . .
sv-SE: Laddar uppdateringar...

en: Public
sv-SE: Offentlig

en: Private
sv-SE: Privat

en: Concern #%s updated successfully.
sv-SE: Problem #%s uppdaterades.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
sv-SE: Fel gällande problem #%s. Se loggfilerna.

en: Remove restriction?
sv-SE: Ta bort begränsning?

en: You must select checkout(s) to export
sv-SE: Du måste välja lån att exportera

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
sv-SE: Fel: det gick inte att spara på grund av ogiltig data. Korrigera felet och försök igen.

en: Nothing to save
sv-SE: Inget att spara

en: Saving...
sv-SE: Sparar...

en: Saved preference %s
sv-SE: Sparade inställning %s

en: modified
sv-SE: ändrad

en: You have made changes to system preferences.
sv-SE: Du har redigerat systeminställningarna.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta samtycke?

en: Collapse this section
sv-SE: Stäng detta avsnitt

en: Expand this section
sv-SE: Expandera denna sektion

en: Note: _ALL_ value will override all other values
sv-SE: Notering: _ALL_ värdet åsidosätter alla andra värden

en: The following values are not formatted correctly:
sv-SE: Följande värden är inte formaterade korrekt:

en: Name
sv-SE: Namn

en: Required
sv-SE: Obligatoriskt

en: Description
sv-SE: Beskrivning

en: Requires consent in OPAC
sv-SE: Kräver samtycke i OPAC

en: Requires consent in staff interface
sv-SE: Kräver samtycke i personalklienten

en: String used to identify cookie name
sv-SE: Sträng använd för att identifiera kaknamn

en: Cookie domain
sv-SE: Cookie-domän

en: Cookie path
sv-SE: Cookie-sökväg

en: Expand
sv-SE: Expandera

en: Collapse
sv-SE: Minimera

en: You must complete all fields
sv-SE: Alla fält måste fyllas i

en: Add new code
sv-SE: Lägg till ny kod

en: Coce image from Amazon.com
sv-SE: Bild från Amazon.com

en: Coce image from Google Books
sv-SE: Coce-bild från Google Books

en: Coce image from Open Library
sv-SE: Coce-bild från Open Library

en: No cover image available
sv-SE: Ingen omslagsbild finns tillgänglig

en: Nothing is selected
sv-SE: Ingenting är valt

en: You must select at least one record
sv-SE: Du måste välja minst en post

en: At least two records must be selected for merging
sv-SE: Minst två poster måste väljas för att kunna slås samman

en: AJAX failed to approve tag: %s
sv-SE: AJAX kunde inte godkänna tagg: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
sv-SE: AJAX kunde inte avvisa tagg: %s

en: %s is permitted!
sv-SE: %s är tillåtet!

en: %s is prohibited!
sv-SE: %s är inte tillåtet!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
sv-SE: %s är varken tillåtet eller otillåtet!

en: Clear all
sv-SE: Rensa alla

en: Select all
sv-SE: Välj alla

en: Select all pending
sv-SE: Välj alla väntande

en: Reject
sv-SE: Avslå

en: Approved
sv-SE: Godkänd

en: Approve
sv-SE: Godkänn

en: Rejected
sv-SE: Avslagen

en: Testing...
sv-SE: Testar...

en: AJAX error (%s alert)
sv-SE: AJAX-fel (%s notifiering)

en: No camera detected.
sv-SE: Ingen kamera hittades.

en: Could not access camera.
sv-SE: Ingen åtkomst till kamera.

en: Access to camera denied.
sv-SE: Åtkomst till kamera nekad.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
sv-SE: Denna funktion är endast tillgänglig i säkra sammanhang (HTTPS).

en: An unknown error occurred:
sv-SE: Ett okänt fel har inträffat.

en: Edit booking
sv-SE: Redigera bokning

en: Place booking
sv-SE: Boka

en: years
sv-SE: år

en: Search for a patron
sv-SE: Sök efter låntagare

en: Select item
sv-SE: Välj exemplar

en: Are you sure you want to remove this recall?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort det här återkravet?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
sv-SE: Återkravet har redan ångrats. Ladda om sidan.

en: Cancelled
sv-SE: Avbruten

en: Are you sure you want to expire this recall?
sv-SE: Är du säker på att du vill avsluta det här återkravet?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
sv-SE: Återkravet har redan förfallit. Ladda om sidan.

en: Expired
sv-SE: Utgången

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
sv-SE: Är du säker på att du vill återställa väntestatusen från detta återkrav?

en: The recall waiting status may have already been reverted. Please refresh the page.
sv-SE: Återkravet har redan ångrats. Ladda om sidan.

en: Waiting status reverted
sv-SE: Väntestatus återställd

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
sv-SE: Är du säker på att du vill markera detta återkravet som försenat?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
sv-SE: Återkravet har redan markerats som försenat. Ladda om sidan.

en: Marked overdue
sv-SE: Markerad som försenad

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
sv-SE: Vill du ta bort återkravet och återlämna exemplaret till dess hembibliotek?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
sv-SE: Återkravet har redan avbrutits. Ladda om sidan.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort valda återkrav?

en: Please make a selection.
sv-SE: Var vänlig välj.

en: %s (current status)
sv-SE: %s (aktuell)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna roterande samling?

en: The results could not be loaded
sv-SE: Resultatet kunde inte visas

en: Please delete %s character(s)
sv-SE: Ta bort %s tecken

en: Please enter %s or more characters
sv-SE: Vänligen ange %s eller fler tecken

en: Loading more results…
sv-SE: Laddar fler träffar…

en: You can only select %s item(s)
sv-SE: Du kan endast välja %s exemplar

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: Searching…
sv-SE: Söker…

en: Remove all items
sv-SE: Ta bort alla exemplar

en: Remove item
sv-SE: Ta bort exemplar

en: Are you sure you want to close this subscription?
sv-SE: Är du säker på att du vill stänga denna prenumeration?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
sv-SE: Är du säker på att du vill öppna denna prenumeration?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort prenumerationen?

en: Add an SMS cellular provider
sv-SE: Lägg till en SMS-leverantör

en: Edit provider %s
sv-SE: Redigera leverantör %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort %s? %s låntagare använder det!

en: Are you sure you want to delete %s?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: Back to top
sv-SE: Tillbaka till början

en: An error occurred. Check the logs for details.
sv-SE: Ett fel inträffade. Titta i loggarna.

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
sv-SE: Angiven frekvens och prenumerationstid går inte att kombinera på ett bra sätt. Överväg att ange ett antal för antalet nummer istället för en tidsperiod.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
sv-SE: Om du vill reklamera sena eller saknade nummer, måste du länka denna prenumeration till en leverantör. Klicka på OK för att ignorera eller på Avbryt för att gå tillbaka och ange en leverantör

en: The vendor does not exist
sv-SE: Leverantören finns inte

en: You must choose or create a bibliographic record
sv-SE: Du måste välja eller skapa en bibliografisk post

en: Bibliographic record does not exist!
sv-SE: Denna bibliografiska post finns inte!

en: Number of issues to display to staff must be a number
sv-SE: Antal nummer att visa för personal måste vara en siffra

en: Number of issues to display to the public must be a number
sv-SE: Antal nummer att visa offentligt måste vara en siffra

en: You must choose a first publication date
sv-SE: Du måste välja ett första utgivningsdatum

en: You must choose a subscription length or an end date.
sv-SE: Du måste välja ett slutdatum eller en prenumerationslängd.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
sv-SE: Du har redigerat det avancerade prognosmönstret. Spara ditt arbete eller annullera ändringarna.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
sv-SE: Varning! Nuvarande mönster har planerade avvikelser. Klicka på 'Testa prognosmönster' för att se om det fortfarande är korrekt

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
sv-SE: Klicka på 'Testa prognosmönster' innan prenumerationen sparas.

en: Frequency is not defined
sv-SE: Frekvens har inte definierats

en: First publication date is not defined
sv-SE: Första utgivningsdatum är inte definierat

en: Next issue publication date is not defined
sv-SE: Nästa nummers utgivningsdatum är inte definierat

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
sv-SE: Kan inte testa förutsägningsmönstret av följande anledning(ar): %s

en: Please enter a name for this pattern
sv-SE: Ange ett namn för detta mönster

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
sv-SE: Detta mönsternamn finns redan. Vill du redigera det?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
sv-SE: Varning: det här kommer att redigera mönstret för alla prenumerationer som använder det.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
sv-SE: Något gick fel. Kan inte skapa nytt numreringsmönster.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
sv-SE: Söker efter prenumeration i Mana

en: Results from Mana Knowledge Base
sv-SE: Resultat från Mana Knowledge Base

en: Show Mana results
sv-SE: Visa resultat från Mana

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
sv-SE: Prenumeration funnen i Mana Knowledge Base:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
sv-SE: Prenumeration hittades inte i Mana

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
sv-SE: Dela ditt mönster med andra bibliotekarier när du är klar

en: This bibliographic record does not exist
sv-SE: Denna bibliografiska post finns inte

en: Deactivate filters
sv-SE: Avaktivera filter

en: Activate filters
sv-SE: Aktivera filter

en: Are you sure you want to delete this cover image?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort denna omslagsbild?

en: Directory is not writeable
sv-SE: Katalogen är inte skrivbar

en: Error code 0 not used
sv-SE: Felkod 0 ej använd

en: File already exists
sv-SE: Filen finns redan

en: Root directory for uploads not defined
sv-SE: Root-katalogen för uppladdning inte är definierad

en: Temporary directory for uploads not defined
sv-SE: Temporär katalog för uppladdning är inte definierad

en: Upload status:
sv-SE: Uppladdningsstatus:

en: Failed
sv-SE: Misslyckades

en: Denied
sv-SE: Nekad

en: An error occurred while uploading.
sv-SE: Ett fel inträffade när filen laddades upp.

en: Error:
sv-SE: Fel:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
sv-SE: Verktyget accepterar bara formaten ZIP eller GIF, JPEG, PNG eller XPM.

en: File name:
sv-SE: Filnamn:

en: File type:
sv-SE: Filtyp:

en: File size:
sv-SE: Filstorlek:

en: An error occurred on deleting this image
sv-SE: Ett fel inträffade när bilden togs bort

en: View comparison
sv-SE: Se jämförelse

en: Showing results for %s
sv-SE: Visar resultat för %s

en: You can select maximum of two checkboxes
sv-SE: Du kan välja max två checkboxar

en: You must select two entries to compare
sv-SE: Du måste välja minst två ingångar att jämföra

en: Submit
sv-SE: Skicka

en: Close
sv-SE: Stäng

en: Submitting...
sv-SE: Sparar...

en: Licenses
sv-SE: Licenser

en: Agreement license %s
sv-SE: Avtalslicens %s

en: Remove this license
sv-SE: Ta bort denna licens

en: License
sv-SE: Licens

en: Physical location
sv-SE: Fysisk placering

en: Notes
sv-SE: Kommentarer

en: Add new license
sv-SE: Lägg till ny licens

en: There are no licenses created yet
sv-SE: Inga licenser har skapats

en: Periods
sv-SE: Perioder

en: Agreement period %s
sv-SE: Avtalsperiod %s

en: Remove this period
sv-SE: Ta bort den här perioden

en: Start date
sv-SE: Startdatum

en: End date
sv-SE: Slutdatum

en: Cancellation deadline
sv-SE: Deadline för uppsägning

en: Add new period
sv-SE: Lägg till ny period

en: Related agreements
sv-SE: Relaterade avtal

en: Related agreement %s
sv-SE: Relaterade avtal %s

en: Remove this relationship
sv-SE: Ta bort detta förhållande

en: Related agreement
sv-SE: Relaterat avtal

en: Relationship
sv-SE: Förhållande

en: Add new related agreement
sv-SE: Lägg till nytt relaterat avtal

en: There are no other agreements created yet
sv-SE: Inga övriga avtal har skapats

en: Edit agreement #%s
sv-SE: Redigera avtal %s

en: New agreement
sv-SE: Nytt avtal

en: Agreement name
sv-SE: Avtalsnamn

en: Vendor
sv-SE: Leverantör

en: Closure reason
sv-SE: Anledning till stängning

en: Is perpetual
sv-SE: Upphör inte

en: Renewal priority
sv-SE: Förnyelse prioriteras

en: License info
sv-SE: Licensinformation

en: A license is used several times
sv-SE: En licens används flera gånger

en: An agreement is used as relationship several times
sv-SE: Ett avtal används som relation flera gånger

en: Only one controlling license is allowed
sv-SE: Bara en kontrollerande licens är tillåten

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
sv-SE: Filen överstiger högsta tillåtna storlek: %s MB

en: Agreement user %s is missing a user
sv-SE: Avtalsanvändare %s saknar en användare

en: Agreement updated
sv-SE: Avtal uppdaterat

en: Agreement created
sv-SE: Avtal skapat

en: Filter by expired
sv-SE: Filtrera på utgångna

en: on
sv-SE: på

en: Show mine only
sv-SE: Visa endast mina

en: There are no agreements defined
sv-SE: Inga avtal är definierade

en: Select
sv-SE: Välj

en: Are you sure you want to remove this agreement?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort det här avtalet?

en: Yes, delete
sv-SE: Ja, ta bort

en: No, do not delete
sv-SE: Nej, radera inte

en: Agreement %s deleted
sv-SE: Avtal %s borttaget

en: Agreement #%s
sv-SE: Avtal #%s

en: Period start
sv-SE: Periodstart

en: Period end
sv-SE: Periodavslut

en: Period note
sv-SE: Anmärkning period

en: Users
sv-SE: Användare

en: Role
sv-SE: Roll

en: Packages
sv-SE: Paket

en: Documents
sv-SE: Dokument

en: Document %s
sv-SE: Dokument %s

en: Remove this document
sv-SE: Ta bort detta dokument

en: File
sv-SE: Fil

en: Select a file
sv-SE: Välj fil

en: Update file
sv-SE: Uppdatera fil

en: File name
sv-SE: Filnamn

en: File type
sv-SE: Filtyp

en: File description
sv-SE: Filbeskrivning

en: Uploaded on
sv-SE: Laddades upp

en: Add new document
sv-SE: Lägg till nytt dokument

en: Add new agreement
sv-SE: Lägg till nytt avtal

en: This agreement is already linked with this package
sv-SE: Det här avtalet är redan länkat med det här paketet

en: Hide filters
sv-SE: Dölj filtrering

en: Show filters
sv-SE: Visa filtrering

en: Title
sv-SE: Titel

en: Publication type
sv-SE: Publikationstyp

en: Selection status
sv-SE: Status för val

en: Selected
sv-SE: Valda

en: Not selected
sv-SE: Inte valda

en: Is selected
sv-SE: Är valt

en: Package name
sv-SE: Paketnamn

en: Content type
sv-SE: Innehållstyp

en: %s packages found locally
sv-SE: %s paket hittades lokalt

en: Type
sv-SE: Typ

en: Package #%s
sv-SE: Paket #%s

en: Add package to holdings
sv-SE: Lägg till paket till bestånd

en: Remove package from holdings
sv-SE: Ta bort paket från bestånd

en: External ID
sv-SE: Externt ID

en: Package type
sv-SE: Pakettyp

en: Created on
sv-SE: Skapad den

en: Resource #%s
sv-SE: Resurs #%s

en: Add title to holdings
sv-SE: Lägg till titel till bestånd

en: Remove title from holdings
sv-SE: Ta bort titel från bestånd

en: Resource information
sv-SE: Resursinformation

en: Resource identifier
sv-SE: Resursidentifierare

en: Publication title
sv-SE: Publikationstitel

en: Publisher name
sv-SE: Förlagsnamn

en: Print-format identifier
sv-SE: Identifikator för tryckt format

en: Online-format identifier
sv-SE: Identifikator för onlineformat

en: Package
sv-SE: Paket

en: Package content type
sv-SE: Paketets innehållstyp

en: Coverage dates
sv-SE: Täcker datum

en: Please enter a search term
sv-SE: Ange sökterm

en: %s titles found locally
sv-SE: %s titlar hittades lokalt

en: Identifier
sv-SE: Identifikator

en: ISBN (Print): %s
sv-SE: ISBN (Tryck): %s

en: Title #%s
sv-SE: Titel #%s

en: Title identifier
sv-SE: Titelidentifierare

en: Local bibliographic record
sv-SE: Lokal bibliografisk post

en: Date of first serial issue available online
sv-SE: Datum på första tillgängliga seriella numret online

en: Number of first volume available online
sv-SE: Nummer på första tillgängliga volym online

en: Number of first issue available online
sv-SE: Nummer på första tillgängliga numret online

en: Date of last issue available online
sv-SE: Datum på senaste tillgängliga numret online

en: Number of last volume available online
sv-SE: Nummer på senaste tillgängliga volym online

en: Number of last issue available online
sv-SE: Nummer på senaste tillgängliga numret online

en: Title-level URL
sv-SE: URL på titelnivå

en: First author
sv-SE: Första författare

en: Embargo information
sv-SE: Embargoinformation

en: Coverage depth
sv-SE: Täckningsdjup

en: Date the monograph is first published in print
sv-SE: Datum när monografen först publicerades tryckt

en: Date the monograph is first published online
sv-SE: Datum när monografen först publicerades online

en: Number of volume for monograph
sv-SE: Volymnummer för monografi

en: Edition of the monograph
sv-SE: Upplaga av monografin

en: First editor
sv-SE: Första redaktör

en: Title identifier of the parent publication
sv-SE: Titelidentifierare på den övergripande publikationen

en: Title identifier of any preceding publication title
sv-SE: Titelidentifierare på föregående publikation

en: Access type
sv-SE: Typ av tillgång

en: Agreements
sv-SE: Avtal

en: Agreement %s
sv-SE: Avtal %s

en: Remove this agreement
sv-SE: Ta bort detta avtal

en: Agreement
sv-SE: Avtal

en: There are no agreements created yet
sv-SE: Inga avtal har skapats

en: Edit package #%s
sv-SE: Redigera paket #%s

en: New package
sv-SE: Nytt paket

en: Content type:
sv-SE: Innehållstyp:

en: An agreement is used several times
sv-SE: Ett avtal används flera gånger

en: Package updated
sv-SE: Paket uppdaterat

en: Package created
sv-SE: Paket skapat

en: There are no packages defined
sv-SE: Inga paket definierade

en: Are you sure you want to remove this package?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort det här paketet?

en: Local package %s deleted
sv-SE: Lokalt paket %s borttagen

en: Titles (%s)
sv-SE: Titlar (%s)

en: Edit title #%s
sv-SE: Redigera titel #%s

en: New title
sv-SE: Ny titel

en: A package is used several times
sv-SE: Ett paket används flera gånger

en: Title updated
sv-SE: Titel uppdaterad

en: Title created
sv-SE: Titel skapad

en: Package %s
sv-SE: Paket %s

en: Remove from this package
sv-SE: Ta bort från det här paketet

en: Add to another package
sv-SE: Lägg till i ett annat paket

en: There are no packages created yet
sv-SE: Inga paket har skapats

en: Import from a list
sv-SE: Importera från en lista

en: Import in progress,
sv-SE: Import pågår,

en: see job #%s
sv-SE: se jobb #%s

en: To the following local package
sv-SE: Till följande lokala paket

en: Cannot import, no package selected
sv-SE: Kan inte importera, inget paket är valt

en: Import
sv-SE: Importera

en: There are no titles defined
sv-SE: Inga titlar är definierade

en: Are you sure you want to remove this title?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här titeln?

en: Local title %s deleted
sv-SE: Lokal titel %s borttagen

en: Contributors
sv-SE: Medverkande

en: Edit license %s
sv-SE: Redigera licens %s

en: New license
sv-SE: Ny licens

en: License name
sv-SE: Licensnamn

en: License user %s is missing a user
sv-SE: Licensanvändare %s saknar en användare

en: License updated
sv-SE: Licens uppdaterad

en: License created
sv-SE: Licens skapad

en: There are no licenses defined
sv-SE: Inga licenser är definierade

en: Are you sure you want to remove this license?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här licensen?

en: License %s deleted
sv-SE: Licens %s borttagen

en: Started on
sv-SE: Startad den

en: Ended on
sv-SE: Slutade den

en: License #%s
sv-SE: Licens #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
sv-SE: Modulen för e-resurshantering är avslagen, slå på <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> för att använda den

en: Data provider
sv-SE: Dataleverantör

en: Data provider name
sv-SE: Dataleverantörsnamn

en: Service type
sv-SE: Servicetyp

en: Report types
sv-SE: Rapporttyper

en: Report release
sv-SE: Rapportsläpp

en: Customer ID
sv-SE: Kund-ID

en: Requestor ID
sv-SE: Beställar-ID

en: API key
sv-SE: API-nyckel

en: Requestor name
sv-SE: Beställarnamn

en: Requestor email
sv-SE: Beställarepost

en: There are no import logs defined
sv-SE: Inga importloggar är definierade

en: Download
sv-SE: Ladda ned

en: Are you sure you want to remove this file?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här filen?

en: File %s deleted
sv-SE: Fil %s borttagen

en: Filename
sv-SE: Filnamn

en: Import date
sv-SE: Importdatum

en: Imported by
sv-SE: Importerad av

en: Manual upload:
sv-SE: Manuell uppladdning:

en: Clear form
sv-SE: Rensa formulär

en: New usage data provider
sv-SE: Ny leverantör av användardata

en: Type at least two characters to search
sv-SE: Skriv in minst två tecken för att söka

en: Searching...
sv-SE: Söker...

en: Create manually
sv-SE: Skapa manuellt

en: Create from registry
sv-SE: Skapa från register

en: Harvester status
sv-SE: Skördningsstatus

en: Unselect all
sv-SE: Välj bort alla

en: Customer ID info
sv-SE: Information om kund-ID

en: Requestor ID info
sv-SE: Information om beställare

en: API key info
sv-SE: API-nyckelinfo

en: Please refer to the
sv-SE: Hänvisa till

en: COUNTER registry
sv-SE: COUNTER-registrering

en: for more information.
sv-SE: för mer information.

en: This provider does not currently support any COUNTER 5 reports via SUSHI.
sv-SE: Denna leverantör stöder för närvarande inte några rapporter från COUNTER 5 via SUSHI.

en: Data provider updated
sv-SE: Dataleverantör uppdaterad

en: Run now
sv-SE: Kör nu

en: Test
sv-SE: Testa

en: Are you sure you want to remove this data provider?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här dataleverantören?

en: Data provider %s deleted
sv-SE: Dataleverantör %s borttagen

en: This data provider is set to 'Inactive', do you wish to update the status to 'Active'?
sv-SE: Den här dataleverantören är inställd på "Inaktiv", vill du uppdatera statusen till "Aktiv"?

en: Yes, update status
sv-SE: Ja, uppdatera status

en: No, do not update status
sv-SE: Nej, uppdatera inte status

en: Are you sure you want to run the harvester for this data provider?
sv-SE: Är du säker på att du vill köra skördaren för den här dataleverantören?

en: Yes, run
sv-SE: Ja, kör

en: No, do not run
sv-SE: Nej, kör inte

en: Begin date
sv-SE: Startdatum

en: This data provider is inactive - connection testing is not possible
sv-SE: Den här dataleverantören är inte aktiv - testning av kopplingen till dem är inte möjlig

en: Last run
sv-SE: Sista körning

en: Data provider #%s
sv-SE: Dataleverantör #%s

en: Detail
sv-SE: Detalj

en: Manual upload
sv-SE: Manuell uppladdning

en: Import logs
sv-SE: Importloggar

en: Usage data provider %s deleted
sv-SE: Dataleverantören %s för användarstatistik är borttagen

en: Data providers list
sv-SE: Lista över dataleverantörer

en: Provider
sv-SE: Leverantör

en: End
sv-SE: Avsluta

en: New data provider
sv-SE: Ny dataleverantör

en: Build a custom report
sv-SE: Bygg en anpassad rapport

en: Select report data
sv-SE: Välj rapportdata

en: Data display
sv-SE: Visa data

en: Choose data provider
sv-SE: Välj dataleverantör

en: Choose report
sv-SE: Välj rapport

en: Choose metric type
sv-SE: Välj metrisk typ

en: Choose access type
sv-SE: Välj tillgångstyp

en: Start year
sv-SE: Startår

en: Please enter year in format YYYY
sv-SE: Ange år enligt formatet ÅÅÅÅ

en: Start month
sv-SE: Startmånad

en: End year
sv-SE: Slutår

en: End month
sv-SE: Slutmånad

en: Keyword
sv-SE: Nyckelord

en: Select report columns
sv-SE: Välj rapportkolumner

en: Select date display method
sv-SE: Välj metod för datumvisning

en: Display data filtered by year
sv-SE: Visa data filtrerade per år

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
sv-SE: Ja - tabellen är begränsad till 12 kolumner (jan-dec) med möjlighet att växla mellan år

en: No - Table will include one column for every month of data selected
sv-SE: Nej - tabellen inkluderar en kolumn för varje månad där data är valda

en: Select which months to display
sv-SE: Välj vilka månader som ska visas

en: Save report
sv-SE: Spara rapport

en: Usage statistics reports
sv-SE: Rapporter för användningsstatistik

en: Saved reports
sv-SE: Sparade rapporter

en: Create report
sv-SE: Skapa rapport

en: Display by year
sv-SE: Visa per år

en: YOP
sv-SE: Publikationsår

en: Metric
sv-SE: Metrisk

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
sv-SE: Du har inte sparat någon rapport än, skapa en rapport.

en: Select saved report
sv-SE: Välj sparad rapport

en: Delete report
sv-SE: Ta bort rapport

en: Report deleted successfully
sv-SE: Rapport är nu borttagen

en: No report was selected - could not delete
sv-SE: Ingen rapport vald - kan inte ta bort

en: Remove this user
sv-SE: Ta bort denna användare

en: User
sv-SE: Användare

en: Select user
sv-SE: Välj användare

en: Add new user
sv-SE: Lägg till ny användare

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
sv-SE: Modulen för bokvård är avslagen, slå på <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> för att använda den

en: Edit preservation settings
sv-SE: Redigera bokvårdsinställningar

en: General settings
sv-SE: Allmänna inställningar

en: Status for item added to waiting list
sv-SE: Status för exemplar på väntelista

en: Settings updated
sv-SE: Inställningarna har uppdaterats

en: Remove this processing
sv-SE: Ta bort den här processen

en: Edit this processing
sv-SE: Redigera den här processen

en: Add new processing
sv-SE: Lägg till ny process

en: Are you sure you want to remove this processing?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den här processen?

en: Processing %s deleted
sv-SE: Process %s borttagen

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
sv-SE: Den här processen kan inte tas bort, den används redan.

en: Edit processing #%s
sv-SE: Redigera process #%s

en: New processing
sv-SE: Ny process

en: Processing name
sv-SE: Namn på process

en: Letter template for printing slip
sv-SE: Brevmall för kvittoutskrift

en: Attributes
sv-SE: Attribut

en: Be careful when removing attributes from this processing: the items using it will be impacted as well!
sv-SE: Var försiktig när du tar bort attribut från den här processen: exemplar som använder dem kan påverkas!

en: Attribute %s
sv-SE: Attribut %s

en: Remove this attribute
sv-SE: Ta bort detta attribut

en: Options
sv-SE: Alternativ

en: DOES NOT EXIST!
sv-SE: EXISTERAR INTE!

en: Add new attribute
sv-SE: Lägg till nytt attribut

en: Authorized value
sv-SE: Auktoriserat värde

en: Free text
sv-SE: Fritext

en: Database column
sv-SE: Databaskolumn

en: Processing #%s
sv-SE: Processar #%s

en: Edit this template
sv-SE: Redigera mall

en: Unknown
sv-SE: Okänt

en: There are no attributes defined for this processing.
sv-SE: Det finns inga attribut definierade för den här processen.

en: New train
sv-SE: Nytt tåg

en: Edit item #%s
sv-SE: Redigera exemplar #%s

en: Add new item to %s
sv-SE: Lägg till nytt exemplar till %s

en: Itemnumber
sv-SE: Exemplarnummer

en: Processing
sv-SE: Bearbetar

en: Barcode
sv-SE: Streckkod

en: Cannot find item with this barcode. It must be in the waiting list.
sv-SE: Kan inte hitta exemplar med denna streckkod. Det måste finnas på väntelistan.

en: Item updated
sv-SE: Exemplar uppdaterat

en: Item added to train
sv-SE: Exemplar lades till tåg

en: Add new items to %s
sv-SE: Lägg till nya exemplar till %s

en: Itemnumbers
sv-SE: Exemplarnummer

en: Cannot be edited now, the value will be retrieved from %s
sv-SE: Kan inte redigeras nu, värde kommer att hämtas från %s

en: %s items have been added to train %s.
sv-SE: %s exemplar har lagts till i tåget %s.

en: No items have been added to the train.
sv-SE: Inga exemplar har lagts till tåget.

en: Filter by
sv-SE: Filtrera enligt

en: Closed
sv-SE: Stängda

en: Sent
sv-SE: Skickat

en: Received
sv-SE: Mottagen

en: Add items
sv-SE: Lägg till exemplar

en: Closed on
sv-SE: Stängd den

en: Sent on
sv-SE: Skickad den

en: Received on
sv-SE: Mottagen den

en: Send
sv-SE: Skicka

en: Receive
sv-SE: Ta emot

en: Train #%s
sv-SE: Tåg #%s

en: Items
sv-SE: Exemplar

en: Actions:
sv-SE: Åtgärder

en: Print slips
sv-SE: Skriv ut kvitton

en: Are you sure you want to remove this item?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort det här exemplaret?

en: Yes, remove
sv-SE: Ja, ta bort

en: No, do not remove
sv-SE: Nej, ta inte bort

en: Item removed
sv-SE: Exemplar borttaget

en: Item copied successfully.
sv-SE: Exemplar kopierades.

en: Print slip
sv-SE: Skriv ut kvitto

en: Add items to waiting list
sv-SE: Lägg till titel till väntelista

en: Barcode list
sv-SE: Streckkodlista

en: You need to configure this module first.
sv-SE: Du måste först konfigurera denna modul.

en: Add to waiting list
sv-SE: Lägg till till väntelista

en: There are no items in the waiting list
sv-SE: Det finns inga exemplar på väntelistan

en: %s new items added.
sv-SE: %s nya exemplar lades till.

en: No items added
sv-SE: Inga exemplar tillagda

en: Are you sure you want to remove this item from the waiting list?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta exemplar från väntelistan?

en: Item removed from the waiting list
sv-SE: Exemplar togs bort från väntelistan

en: Author
sv-SE: Författare

en: Call number
sv-SE: Hyllsignatur

en: E-resource management
sv-SE: E-resurshantering

en: Show agreement
sv-SE: Visa avtal

en: Add agreement
sv-SE: Lägg till avtal

en: Edit agreement
sv-SE: Redigera avtal

en: Show license
sv-SE: Visa licens

en: Add license
sv-SE: Lägg till licens

en: Edit license
sv-SE: Redigera licens

en: eHoldings
sv-SE: eBestånd

en: Local
sv-SE: Lokal

en: Show package
sv-SE: Visa paket

en: Add package
sv-SE: Lägg till paket

en: Edit package
sv-SE: Redigera paket

en: Titles
sv-SE: Titlar

en: Show title
sv-SE: Visa titel

en: Add title
sv-SE: Lägg till titel

en: Edit title
sv-SE: Redigera titel

en: Resource
sv-SE: Resurs

en: Data providers
sv-SE: Dataleverantörer

en: Show provider
sv-SE: Visa leverantör

en: Add data provider
sv-SE: Lägg till en dataleverantör

en: Edit data provider
sv-SE: Redigera dataleverantör

en: View report
sv-SE: Visa rapport

en: Preservation
sv-SE: p- Arkivkvalitet för långtidslagring

en: Home
sv-SE: Hem

en: Trains
sv-SE: Tåg

en: Waiting list
sv-SE: Väntelista

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: supersedes
sv-SE: ersätter

en: is superseded by
sv-SE: är ersatt av

en: provides post-cancellation access for
sv-SE: ger tillgång till (efter avbeställning)

en: has post-cancellation access in
sv-SE: har tillgång till (efter avbeställning)

en: tracks demand-driven acquisitions for
sv-SE: spårar efterfrågedrivet inköp för

en: has demand-driven acquisitions in
sv-SE: har efterfrågedrivet inköp i

en: related to
sv-SE: relaterad till

en: Publisher
sv-SE: Förlag

en: Platform
sv-SE: Plattform

en: Publisher ID
sv-SE: Förlags-ID

en: Online ISSN
sv-SE: ISSN (online)

en: Print ISSN
sv-SE: ISSN (tryckt)

en: AJAX error: receiving data from %s
sv-SE: AJAX-fel: tar emot data från %s

en: The page entered is not a number.
sv-SE: Den sida som angavs är inte ett nummer.

en: The page should be a number between 1 and %s.
sv-SE: Sidan ska vara ett nummer mellan 1 och %s.

en: Please choose at least one external target
sv-SE: Välj minst ett externt mål

en: Search Google Books
sv-SE: Sök i Google Books

en: Sorry, nothing found.
sv-SE: Tyvärr gav sökningen inga träffar.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
sv-SE: Exemplaret finns redan i din minneslista

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
sv-SE: Exemplaret har lagts till i din minneslista

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
sv-SE:  exemplar lades till i din minneslista

en: already in your cart
sv-SE: redan i din minneslista

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
sv-SE: Inget exemplar valdes

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
sv-SE: Inga exemplar har lagts till i din minnelista

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
sv-SE: Exemplaret har tagits bort från din minneslista

en: Scroll to the top of the page
sv-SE: Gå överst på sidan

en: Log in to your OverDrive account
sv-SE: Logga in på ditt OverDrive-konto

en: OverDrive account page
sv-SE: OverDrive-kontosida

en: Log out of your OverDrive account
sv-SE: Logga ut från ditt OverDrive-konto

en: Checkouts
sv-SE: Lån

en: Holds
sv-SE: Reservationer

en: Checked out until:
sv-SE: Utlånad till och med:

en: Get item
sv-SE: Skaffa exemplar

en: Check in
sv-SE: Återlämna

en: Are you sure you want to return this item?
sv-SE: Är du säker på att du vill lämna tillbaka detta exemplar?

en: Check out
sv-SE: Låna ut

en: Are you sure you want to check out this item?
sv-SE: Är du säker på att du vill låna detta exemplar?

en: Cancel hold
sv-SE: Annullera reservation

en: Are you sure you want to cancel this hold?
sv-SE: Är du säker på att du vill annullera den här reservationen?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
sv-SE: Exemplaret kan inte lånas ut. Det finns inga tillgängliga format

en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
sv-SE: Varning: kan inte ångras. Bekräfta igen

en: Your rating: %s.
sv-SE: Ditt omdöme: %s.

en: Average rating: %s (%s votes)
sv-SE: Medelbetyg: %s (%s röster)

en: Tags added:
sv-SE: Taggar tillagda:

en: Tags deleted:
sv-SE: Taggar borttagna:

en: Errors:
sv-SE: Fel:

en: Sorry, tags are not enabled on this system.
sv-SE: Taggar kan inte användas i det här systemet.

en: Error! Your tag was entirely markup code.  It was NOT added.  Please try again with plain text.
sv-SE: Fel! Din tagg var gjord helt med märkspråk.  Den lades INTE till.  Försök igen med vanlig text.

en: Error! Illegal parameter
sv-SE: Fel! Ogiltig parameter

en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
sv-SE: Notera: din tagg innehöll märkspråkskod som togs bort. Taggen lades till så här

en: Error! Adding tags failed at
sv-SE: Fel! Att lägga till taggar misslyckades vid

en: Note: you can only tag an item with a given term once.  Check 'Tags' to see your current tags.
sv-SE: Notera: du kan bara tagga ett exemplar med en given term en gång.  Kontrollera "Taggar" för att se dina nuvarande taggar.

en: Error! You cannot delete the tag
sv-SE: Fel! Det går inte att ta bort taggen

en: Note: you can only delete your own tags.
sv-SE: Obs! Du kan bara ta bort dina egna taggar.

en: You must be logged in to add tags.
sv-SE: Du måste vara inloggad för att lägga till taggar.

en: Unable to add one or more tags.
sv-SE: Det går inte att lägga till en eller flera taggar.
