Koha 23.11.08.001 - en to sv-SE translation catalogue (1334 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
sv-SE: Fel: kunde inte hitta tillgänglighet för detta ID

en: unknown
sv-SE: okänd

en: Not for loan
sv-SE: Ej för utlån

en: not available
sv-SE: ej tillgänglig

en: Checked out
sv-SE: Utlånad

en: Item lost
sv-SE: Exemplar förlorat

en: Item withdrawn
sv-SE: Exemplar har dragits tillbaka

en: Item damaged
sv-SE: Exemplar skadat

en: In transit
sv-SE: Under transport

en: On hold
sv-SE: Reserverad

en: available
sv-SE: tillgänglig

en: alto
sv-SE: alt

en: baritone
sv-SE: baryton

en: bass
sv-SE: bas

en: child alto
sv-SE: barnalt

en: child soprano
sv-SE: barnsopran

en: countertenor
sv-SE: kontratenor

en: child voice
sv-SE: barnröst

en: man's voice
sv-SE: mansröst

en: mezzo-soprano
sv-SE: mezzosopran

en: reciting child's voice
sv-SE: reciterande barnröst

en: reciting voice
sv-SE: reciterande röst

en: reciting man's voice
sv-SE: reciterande mansröst

en: reciting woman's voice
sv-SE: reciterande kvinnoröst

en: soprano
sv-SE: sopran

en: voice - unspecified
sv-SE: stämma - ospecificerad

en: woman's voice
sv-SE: kvinnoröst

en: voice - other
sv-SE: stämma - annan

en: bassoon
sv-SE: fagott

en: basset-horn
sv-SE: bassetthorn

en: bagpipe
sv-SE: säckpipa

en: clarinet
sv-SE: klarinett

en: double bassoon
sv-SE: kontrafagott

en: didjeridu
sv-SE: didjeridu/didgeridoo

en: dvojnice
sv-SE: dvoynice

en: english horn
sv-SE: engelskt horn

en: flageolet
sv-SE: flageolett

en: flute
sv-SE: flöjt

en: tabor pipe
sv-SE: Enhandsflöjt

en: hornpipe
sv-SE: hornpipa

en: mouth organ
sv-SE: munspel

en: oboe da caccia
sv-SE: oboe da caccia/jaktoboe

en: panpipes
sv-SE: panflöjt

en: racket
sv-SE: rankett

en: recorder
sv-SE: blockflöjt

en: rothophone
sv-SE: rothofon

en: saxophone
sv-SE: saxofon

en: sarrusophone
sv-SE: sarrusofon

en: woodwind - unspecified
sv-SE: träblås - ospecificerat

en: woodwind - other
sv-SE: träblåsinstrument - annat

en: bugle
sv-SE: bygelhorn

en: cow horn
sv-SE: kohorn

en: clarion
sv-SE: jägarhorn

en: cornet
sv-SE: kornett

en: cornett
sv-SE: kornett

en: euphonium
sv-SE: eufonium

en: hunting horn
sv-SE: jakthorn

en: herald's trumpet
sv-SE: fanfartrumpet

en: keyed bugle
sv-SE: kenthorn

en: ophicleide
sv-SE: ofikleid

en: post horn
sv-SE: posthorn

en: russian horn
sv-SE: ryskt horn

en: trombone
sv-SE: trombon

en: brass - unspecified
sv-SE: bleckblås - ospecificerat

en: valved bugle
sv-SE: signalhorn med ventiler

en: wagner tuba
sv-SE: wagnertuba

en: brass - other
sv-SE: bleckblås - övriga

en: double bass
sv-SE: kontrabas

en: five-string double bass
sv-SE: femsträngad kontrabas

en: fiddle, viol (family)
sv-SE: fiol, gamba (familj)

en: lira da braccio
sv-SE: armviola

en: keyed fiddle
sv-SE: nyckelharpa

en: kit
sv-SE: set

en: psalmodicon
sv-SE: psalmodikon

en: trumpet marine
sv-SE: marintrumpet

en: strings, bowed - unspecified
sv-SE: stråkinstrument - ospecificerade

en: viol
sv-SE: gamba

en: strings, bowed - other
sv-SE: stråkinstrument - annat

en: archlute
sv-SE: ärkeluta

en: barbitos
sv-SE: barbiton

en: balalaika
sv-SE: balalajka

en: guitar
sv-SE: gitarr

en: harp
sv-SE: harpa

en: hawaiian guitar
sv-SE: hawaiigitarr

en: Irish harp
sv-SE: irländsk harpa

en: lute (family)
sv-SE: luta (familj)

en: lute
sv-SE: luta

en: mandore
sv-SE: mandora

en: psaltery
sv-SE: psaltare

en: sitār
sv-SE: sitar

en: theorbo
sv-SE: teorb

en: strings, plucked - unspecified
sv-SE: knäppta stränginstrument - ospecificerade

en: strings, plucked - other
sv-SE: knäppta stränginstrument - annat

en: accordion
sv-SE: dragspel

en: clavichord
sv-SE: klavikord

en: glockenspiel
sv-SE: klockspel

en: harpsichord
sv-SE: cembalo

en: organ
sv-SE: orgel

en: plucked string keyboard
sv-SE: Klaverinstrument där toner skapas genom knäppning på strängar

en: regals
sv-SE: regal

en: spinet
sv-SE: spinett

en: keyboard - unspecified
sv-SE: keyboard - ospecificerat

en: keyboard - other
sv-SE: keyboard - annat

en: arabian drum
sv-SE: arabisk trumma

en: anvil
sv-SE: städ

en: boobams
sv-SE: boobam

en: bass drum
sv-SE: bastrumma

en: bells
sv-SE: klockor

en: bongos
sv-SE: bongotrummor

en: castanets
sv-SE: kastanjetter

en: chinese cymbals
sv-SE: kinacymbal

en: chains
sv-SE: kedjor

en: dulcimer
sv-SE: hackbräde

en: cowbell
sv-SE: koklocka

en: drum
sv-SE: trumma

en: drums
sv-SE: trummor

en: finger cymbals
sv-SE: fingercymbaler

en: friction drum
sv-SE: friktionstrumma

en: gun
sv-SE: pistol

en: hammer
sv-SE: hammare

en: jembe
sv-SE: djembe

en: jingles
sv-SE: bjällror

en: lithophone
sv-SE: litofon

en: military drum
sv-SE: militärtrumma

en: ratchet
sv-SE: rankett

en: sound-effect instrument
sv-SE: ljudeffektinstrument

en: sandpaper
sv-SE: sandpapper

en: sound sculpture
sv-SE: ljudskulptur

en: tuned gong
sv-SE: stämd gong

en: triangle
sv-SE: triangel

en: thunder machine
sv-SE: åskmaskin

en: tambourine
sv-SE: tamburin

en: tom-tom
sv-SE: tomtom

en: percussion - unspecified
sv-SE: slagverk - ospecificerat

en: vibraphone
sv-SE: vibrafon

en: whip
sv-SE: piska

en: wind machine
sv-SE: vindmaskin

en: woodblocks
sv-SE: träblock

en: xylophone
sv-SE: xylofon

en: percussion - other
sv-SE: slagverk - annat

en: computer
sv-SE: dator

en: electro-acoustic device
sv-SE: elektroakustisk enhet

en: multimedial device
sv-SE: multimediaenhet

en: tape
sv-SE: band

en: electronic - non specified
sv-SE: elektronisk - ospecificerad

en: electronic - other
sv-SE: elektronisk - annan

en: aeolian harp
sv-SE: eolsharpa

en: barrel organ
sv-SE: piporgel

en: bullroarer
sv-SE: brumsnurra; brummare; vinare

en: musical bow
sv-SE: speldosa

en: musical box
sv-SE: speldosa

en: musical clock
sv-SE: musikalisk klocka

en: glassharmonika
sv-SE: glasharmonika

en: glass trumpet
sv-SE: glastrumpet

en: harmonica
sv-SE: munspel

en: hurdy-gurdy
sv-SE: vevlira/positiv

en: jew's harp
sv-SE: mungiga

en: melodic instrument
sv-SE: melodiinstrument

en: musical saw
sv-SE: musiksåg

en: ocarina
sv-SE: okarina

en: polyphonic instrument
sv-SE: polyfont instrument

en: tuning-fork
sv-SE: stämgaffel

en: instrument - non specified
sv-SE: instrument - ospecificerat

en: instrument or voice - non specified
sv-SE: instrument eller röst - ospecificerat

en: wind instrument
sv-SE: blåsinstrument

en: other
sv-SE: annat

en: children's choir
sv-SE: barnkör

en: men's choir
sv-SE: manskör

en: mixed choir
sv-SE: blandad kör

en: reciting choir
sv-SE: reciterande kör

en: choir - unspecified
sv-SE: kör - ospecificerad

en: vocal ensemble
sv-SE: vokalensemble

en: women's choir
sv-SE: kvinnokör

en: choir - other
sv-SE: kör - annan

en: big band
sv-SE: storband

en: brass band
sv-SE: brassband

en: chamber orchestra
sv-SE: kammarorkester

en: dance orchestra
sv-SE: dansband

en: full orchestra
sv-SE: full orkester

en: instrumental ensemble
sv-SE: instrumentalensemble

en: vocal and instrumental ensemble
sv-SE: vokal och instrumental ensemble

en: jazz band
sv-SE: jazzband

en: percussion orchestra
sv-SE: slagverksorkester

en: ragtime band
sv-SE: ragtimeband

en: string orchestra
sv-SE: stråkorkester

en: orchestra - unspecified
sv-SE: orkester - ospecificerad

en: wind orchestra
sv-SE: blåsorkester

en: orchestra - other
sv-SE: orkester - annan

en: choir conductor, chorus master
sv-SE: körledare, körmästare

en: conductor
sv-SE: dirigent

en: light conductor
sv-SE: ljustekniker

en: conductor - other
sv-SE: dirigent - annan

en: acrobat
sv-SE: akrobat

en: child actor
sv-SE: barnskådespelare

en: silent actor
sv-SE: stumfilmsskådespelare

en: actor
sv-SE: skådespelare

en: actress
sv-SE: skådespelerska

en: dancer
sv-SE: dansare

en: sound engineer
sv-SE: ljudtekniker

en: juggler
sv-SE: jonglör

en: walk-on part
sv-SE: cameoroll

en: performer - other
sv-SE: utövare - annan

[ctx: tessitura]
en: sopranino
sv-SE: sopran

[ctx: tessitura]
en: soprano
sv-SE: sopran

[ctx: tessitura]
en: alto
sv-SE: alt

[ctx: tessitura]
en: baritone
sv-SE: baryton

[ctx: tessitura]
en: bass
sv-SE: bas

[ctx: tessitura]
en: contrabass
sv-SE: kontrabass

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
sv-SE: subkontrabas

[ctx: tessitura]
en: high
sv-SE: hög

[ctx: tessitura]
en: low
sv-SE: låg

[ctx: tessitura]
en: prepared
sv-SE: förberedd/-tt

[ctx: music]
en: one hand
sv-SE: enhändigt

[ctx: music]
en: two players on one instrument
sv-SE: två spelare på ett instrument

[ctx: music]
en: three hands
sv-SE: trehändigt

[ctx: music]
en: four hands
sv-SE: fyrhändigt

[ctx: music]
en: six hands
sv-SE: sexhändigt

[ctx: music]
en: eight hands
sv-SE: åttahändigt

[ctx: music]
en: B flat
sv-SE: Bess

[ctx: music]
en: E flat
sv-SE: Ess

[ctx: music]
en: A flat
sv-SE: Ass

[ctx: music]
en: D flat
sv-SE: Dess

[ctx: music]
en: F sharp
sv-SE: Fiss

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
sv-SE: Instrument som spelas på ett icke-standardiserat sätt

[ctx: music]
en: non standard string number
sv-SE: ovanligt antal strängar

en: electric
sv-SE: elektrisk

en: electronic
sv-SE: elektronisk

en: amplified
sv-SE: förstärkt

en: recorded
sv-SE: inspelning

en: antiquity
sv-SE: antikvitet

en: ethnic, traditional
sv-SE: etnisk, traditionell

en: Basket ID (internal)
sv-SE: Korg-ID (internt)

en: Biblio number (internal)
sv-SE: Biblio-nummer (internt)

en: Fund ID (internal)
sv-SE: Budget-ID (internt)

en: Not used (deprecated)
sv-SE: Används ej (utfasat)

en: Cancellation reason
sv-SE: Orsak till annullering

en: Borrower number of creator
sv-SE: Låntagarnummer för skapare

en: Currency
sv-SE: Valuta

en: Cancellation date
sv-SE: Annulleringsdatum

en: Date received
sv-SE: Mottagningsdatum

en: Discount
sv-SE: Rabatt

en: Budgeted cost, tax excl.
sv-SE: Budgeterad kostnad, exkl. skatt.

en: Budgeted cost, tax incl.
sv-SE: Budgeterad kostnad, inkl. skatt.

en: Budgeted cost
sv-SE: Budgeterad kostnad

en: Creation date
sv-SE: Skapad den

en: Estimated delivery date
sv-SE: Uppskattat leveransdatum

en: Invoice ID (internal)
sv-SE: Faktura-ID (internt)

en: Vendor price
sv-SE: Leverantörspris

en: Internal note
sv-SE: Intern kommentar

en: Vendor note
sv-SE: Leverantörskommentar

en: Order number
sv-SE: Ordernummer

en: Order status
sv-SE: Orderstatus

en: Parent order number (internal)
sv-SE: Överordnat ordernummer (internt)

en: Quantity
sv-SE: Kvantitet

en: Quantity received
sv-SE: Mottagen kvantitet

en: Replacement price
sv-SE: Ersättningspris

en: Retail price, tax excl.
sv-SE: Försäljningspris, exkl. skatt

en: Retail price, tax incl.
sv-SE: Försäljningspris, inkl. skatt

en: Retail price
sv-SE: Försäljningspris

en: Not used
sv-SE: Inte i bruk

en: Statistic 1
sv-SE: Statistik 1

en: Statistic 2
sv-SE: Statistik 2

en: Subscription ID (internal)
sv-SE: Prenumerations-ID (internt)

en: Vendor reference number (EDIFACT)
sv-SE: Leverantörens referensnummer (EDIFACT)

en: Vendor report (EDIFACT)
sv-SE: Leverantörsrapport (EDIFACT)

en: Tax rate on order
sv-SE: Skattesats på beställning

en: Tax rate on receive
sv-SE: Skattesats vid mottagande

en: Tax amount on order
sv-SE: Skatt på beställning

en: Timestamp
sv-SE: Tidsstämpel

en: Uncertain price
sv-SE: Osäkert pris

en: Actual cost, tax excl.
sv-SE: Faktisk kostnad, utan skatt.

en: Actual cost, tax incl.
sv-SE: Faktisk kostnad, med skatt.

en: Actual cost
sv-SE: Verklig kostnad

en: Address
sv-SE: Adress

en: Address 2
sv-SE: Adress 2

en: Alternate contact: Address
sv-SE: Alternativ kontakt: Adress

en: Alternate contact: Address 2
sv-SE: Alternativ kontakt: Adress 2

en: Alternate contact: City
sv-SE: Alternativ kontakt: Ort

en: Alternate contact: Country
sv-SE: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact: First name
sv-SE: Alternativ kontakt: Förnamn

en: Alternate contact: Phone
sv-SE: Alternativ kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
sv-SE: Alternativ kontakt: Delstat

en: Alternate contact: Surname
sv-SE: Alternativ kontakt: Efternamn

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
sv-SE: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Data anonymization flag
sv-SE: Markör för anonymisering

en: Authentication method
sv-SE: Autentiseringsmetod

en: Allow auto-renewals
sv-SE: Tillåt automatiska omlån

en: Alternate address: Address
sv-SE: Alternativ adress: Adress

en: Alternate address: Address 2
sv-SE: Alternativ adress: Adress 2

en: Alternate address: City
sv-SE: Alternativ adress: Ort

en: Alternate address: Country
sv-SE: Alternativ adress: Land

en: Alternate address: Email
sv-SE: Alternativ adress: E-post

en: Alternate address: Phone
sv-SE: Alternativ adress: Telefon

en: Alternate address: State
sv-SE: Alternativ adress: Delstat

en: Alternate address: Street number
sv-SE: Alternativ adress: Gatunummer

en: Alternate address: Street type
sv-SE: Alternativ adress: Gatutyp

en: Alternate address: ZIP/Postal code
sv-SE: Alternativ adress: Postnummer

en: Circulation note
sv-SE: Kommentar

en: Borrower number
sv-SE: Låntagarnummer

en: Home library
sv-SE: Hembibliotek

en: Card number
sv-SE: Kortnummer

en: Patron category
sv-SE: Låntagarkategori

en: Check for previous checkouts
sv-SE: Leta efter tidigare lån

en: City
sv-SE: Ort

en: Alternate contact: Note
sv-SE: Alternativ kontakt: Anmärkning

en: Alternate contact: Title
sv-SE: Alternativ kontakt: Titel

en: Country
sv-SE: Land

en: Account renewal date
sv-SE: Datum för förnyande av konto

en: Registration date
sv-SE: Registreringsdatum

en: Expiry date
sv-SE: Utgångsdatum

en: Date of birth
sv-SE: Födelsedatum

en: Restricted [until] flag
sv-SE: Begränsningsmarkering [tills]

en: Comment
sv-SE: Kommentar

en: Primary email
sv-SE: Primär e-post

en: Secondary email
sv-SE: Sekundär e-post

en: First name
sv-SE: Förnamn

en: System permissions
sv-SE: Systemrättigheter

en: Gone no address flag
sv-SE: Ogiltig adress

en: Initials
sv-SE: Initialer

en: Preferred language for notices
sv-SE: Föredraget språk för meddelanden

en: Last activity date
sv-SE: Datum för senaste aktivitet

en: Number of failed login attempts
sv-SE: Antal misslyckade inloggningsförsök

en: Lost card flag
sv-SE: Markör för förlorat kort

en: Middle name
sv-SE: Mellannamn

en: Other phone
sv-SE: Annan telefon

en: OPAC note
sv-SE: OPAC-kommentar

en: Other name
sv-SE: Annat namn

en: Password expiration date
sv-SE: Utgångsdatum för lösenord

en: Password
sv-SE: Lösenord

en: Primary phone
sv-SE: Primär telefon

en: Secondary phone
sv-SE: Sekundärt telefonnummer

en: Primary contact method
sv-SE: Primär kontaktmetod

en: Show checkouts to guarantor
sv-SE: Visa lån för vårdnadshavare

en: Show fines to guarantor
sv-SE: Visa avgifter för vårdnadshavare

en: Privacy settings
sv-SE: Sekretessinställningar

en: Pronouns
sv-SE: Pronomen

en: Relationship
sv-SE: Förhållande

en: Secret (2FA)
sv-SE: Hemlig nyckel (2FA)

en: Gender
sv-SE: Kön

en: SMS provider ID (internal)
sv-SE: ID för SMS-leverantör (internt)

en: Mobile phone number
sv-SE: Mobiltelefonnummer

en: Sort 1
sv-SE: Sortering 1

en: Sort 2
sv-SE: Sortering 2

en: State
sv-SE: Delstat

en: Street number
sv-SE: Gatunummer

en: Street type
sv-SE: Gatutyp

en: Surname
sv-SE: Efternamn

en: Salutation
sv-SE: Hälsning

en: Last update date
sv-SE: Datum för senaste uppdateringen

en: Username
sv-SE: Användarnamn

en: ZIP/Postal code
sv-SE: Postnummer

en: Barcode
sv-SE: Streckkod

en: Source of acquisition
sv-SE: Leverantör

en: Collection
sv-SE: Avdelning

en: Koha normalized classification for sorting
sv-SE: Koha normaliserad klassificering för sortering

en: Source of classification or shelving scheme
sv-SE: Källa för klassifikation/hyllsignaturer

en: Coded location qualifier
sv-SE: Kodad placeringskvalifikator

en: Copy number
sv-SE: Ex.nummer

en: Damaged status
sv-SE: Skadestatus

en: Damaged on
sv-SE: Skadad

en: Date acquired
sv-SE: Inköpsdatum

en: Date last checked out
sv-SE: Senaste utlåningsdatum

en: Date last seen
sv-SE: Sågs senast datum

en: Deleted on
sv-SE: Borttaget den

en: Serial enumeraton/chronology
sv-SE: Periodikanumrering/-kronologi

en: Exclude from local holds priority
sv-SE: Exkludera från prioritet för lokala reservationer

en: Current library
sv-SE: Aktuellt bibliotek

en: Permanent library
sv-SE: Permanent bibliotek

en: Total checkouts
sv-SE: Totalt antal lån

en: Call number
sv-SE: Hyllsignatur

en: Lost status
sv-SE: Förlorad-status

en: Lost on
sv-SE: Förlorat den

en: Public note
sv-SE: Offentlig anmärkning

en: Koha item type
sv-SE: Koha exemplartyp

en: Shelving location
sv-SE: Placering

en: Additional subfields (XML)
sv-SE: Ytterligare delfält (XML)

en: New status
sv-SE: Ny status

en: Due date
sv-SE: Återlämningsdatum

en: Permanent shelving location
sv-SE: Permanent placering

en: Price
sv-SE: Pris

en: Total renewals
sv-SE: Totalt antal omlån

en: Price effective from
sv-SE: Pris gäller från

en: Total holds
sv-SE: Totalt antal reservationer

en: Use restrictions
sv-SE: Begränsningar

en: Shelving control number
sv-SE: Kontrollnummer för hyllplats

en: Inventory number
sv-SE: Accessionsnummer

en: Modification date
sv-SE: Modifieringsdatum

en: Withdrawn status
sv-SE: Särskild status

en: Withdrawn on
sv-SE: Återkallad den

en: Abstract
sv-SE: Sammanfattning

en: Author
sv-SE: Författare

en: Copyright date
sv-SE: Utgivningsår

en: Framework code
sv-SE: Ramverkskod

en: Medium
sv-SE: Allmän medieterm

en: Notes
sv-SE: Kommentarer

en: Name of part/section of a work
sv-SE: Deltitel

en: Number of part/section of a work
sv-SE: Delbeteckning

en: Is a serial?
sv-SE: Är periodika?

en: Series title
sv-SE: Serietitel

en: Remainder of title
sv-SE: Övrig titelinformation

en: Title
sv-SE: Titel

en: Uniform title
sv-SE: Uniform titel

en: Age restriction
sv-SE: Åldersbegränsning

en: Other physical details
sv-SE: Övriga fysiska detaljer

en: Biblio-level item type
sv-SE: Exemplartyp på biblio-nivå

en: Number
sv-SE: Antal

en: Number of pages
sv-SE: Antal sidor

en: Place of publication
sv-SE: Utgivningsort

en: Publication date
sv-SE: Utgivningsdatum

en: Publisher
sv-SE: Förlag

en: Size
sv-SE: Storlek

en: Volume number
sv-SE: Volymnummer

en: Volume date
sv-SE: Volymdatum

en: Volume information
sv-SE: Volyminformation

en: Library
sv-SE: Bibliotek

en: Statistics date and time
sv-SE: Datum och tid för statistik

en: Item number
sv-SE: Exemplarnummer

en: SIP mode
sv-SE: SIP-läge

en: Transaction type
sv-SE: Transaktionstyp

en: Value
sv-SE: Värde

en: End date
sv-SE: Slutdatum

en: Location
sv-SE: Plats

en: Periodicity
sv-SE: Periodicitet

en: Start date
sv-SE: Startdatum

en: Collection title
sv-SE: Titel på samling

en: Note
sv-SE: Kommentar

en: Patron reason
sv-SE: Låntagarens motivering

en: Search also for narrower subjects
sv-SE: Sök även smalare ämnen

en: Search also for broader subjects
sv-SE: Sök även bredare ämnen

en: Search also for related subjects
sv-SE: Sök relaterade ämnen

en: Default
sv-SE: Standard

en: vocal a cappella music
sv-SE: vokal a cappella-musik

en: instrumental music
sv-SE: instrumental musik

en: vocal and instrumental music
sv-SE: vokal och instrumental musik

en: electroacoustic music
sv-SE: elektroakustisk musik

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
sv-SE: musik från blandade media (elektroakustiska och andra)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
sv-SE: odefinierad, variabel (t.ex. renässanssång eller instrumental musik)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
sv-SE: annan (t.ex. vanliga föremål eller naturliga ljud)

en: Voices
sv-SE: Stämmor

en: Woodwinds
sv-SE: träblås

en: Brass instruments
sv-SE: bleckblåsinstrument

en: Strings, bowed
sv-SE: stråkinstrument

en: Strings, plucked
sv-SE: knäppta stränginstrument

en: Keyboard
sv-SE: keyboard

en: Percussion
sv-SE: slagverk

en: Electric / electronic instruments and devices
sv-SE: Elektriska / elektroniska instrument och enheter

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
sv-SE: Mellannamn

en: Other performers
sv-SE: Andra medverkande

en: Conductors
sv-SE: Dirigenter

en: Choruses
sv-SE: Körer

en: Orchestras, ensembles
sv-SE: orkestrar, ensembler

en: performers total
sv-SE: totalt antal medverkande

en: brass instruments
sv-SE: bleckblåsinstrument

en: choirs
sv-SE: körer

en: wind instruments
sv-SE: blåsinstrument

en: electro-acoustic instruments
sv-SE: elektroakustiska instrument

en: instruments total
sv-SE: antal instrument

en: solo instruments
sv-SE: soloinstrument

en: keyboard instruments
sv-SE: klaviaturinstrument

en: solo voices
sv-SE: solostämmor

en: miscellaneous, other instruments
sv-SE: diverse, övriga instrument

en: orchestras
sv-SE: orkestrar

en: percussion instruments
sv-SE: slagverksinstrument

en: conductors
sv-SE: dirigenter

en: bowed string instruments
sv-SE: stråkinstrument

en: plucked string instruments
sv-SE: knäppta stränginstrument

en: voices total
sv-SE: antal stämmor

en: woodwind instruments
sv-SE: träblåsinstrument

en: choral voices
sv-SE: koralstämmor

en: ensemble instruments
sv-SE: ensembleinstrument

en: devices, other performers
sv-SE: enheter, andra medverkande

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by months
sv-SE: Planering för '{fund}' per månad

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by item types
sv-SE: Planering för '{fund}' per exemplartyp

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by library
sv-SE: Planering för '{fund}' per bibliotek

[ctx: Budget planning]
en: Planning for '{fund}' by {type}
sv-SE: Planering för '{fund}' per {type}

en: Albania
sv-SE: Albanien

en: Algeria
sv-SE: Algeriet

en: Antigua & Deps
sv-SE: Antigua och avhängiga territorier

en: Armenia
sv-SE: Armenien

en: Australia
sv-SE: Australien

en: Austria
sv-SE: Österrike

en: Azerbaijan
sv-SE: Azerbajdzjan

en: Belgium
sv-SE: Belgien

en: Bosnia Herz.
sv-SE: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv-SE: Brasilien

en: Bulgaria
sv-SE: Bulgarien

en: Burkina
sv-SE: Burkina Faso

en: Cambodia
sv-SE: Kambodja

en: Cameroon
sv-SE: Kamerun

en: Canada
sv-SE: Kanada

en: Cape Verde
sv-SE: Kap Verde

en: Centr. Afr. Rep
sv-SE: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv-SE: Tchad

en: China
sv-SE: Kina

en: Comoros
sv-SE: Komorerna

en: Congo
sv-SE: Kongo

en: Croatia
sv-SE: Kroatien

en: Cuba
sv-SE: Kuba

en: Cyprus
sv-SE: Cypern

en: Czech Republic
sv-SE: Tjeckien

en: Denmark
sv-SE: Danmark

en: Dominican Rep.
sv-SE: Dominikanska republiken

en: East Timor
sv-SE: Östtimor

en: Egypt
sv-SE: Egypten

en: Equator. Guinea
sv-SE: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv-SE: Estland

en: Ethiopia
sv-SE: Etiopien

en: France
sv-SE: Frankrike

en: Georgia
sv-SE: Georgien

en: Germany
sv-SE: Tyskland

en: Greece
sv-SE: Grekland

en: Hungary
sv-SE: Ungern

en: Iceland
sv-SE: Island

en: India
sv-SE: Indien

en: Indonesia
sv-SE: Indonesien

en: Iraq
sv-SE: Irak

en: Ireland
sv-SE: Irland

en: Italy
sv-SE: Italien

en: Ivory Coast
sv-SE: Elfenbenskusten

en: Kazakhstan
sv-SE: Kazakstan

en: Korea North
sv-SE: Nordkorea

en: Korea South
sv-SE: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
sv-SE: Kirgizistan

en: Latvia
sv-SE: Lettland

en: Lebanon
sv-SE: Libanon

en: Libya
sv-SE: Libyen

en: Lithuania
sv-SE: Litauen

en: Luxembourg
sv-SE: Luxemburg

en: Macedonia
sv-SE: Makedonien

en: Madagascar
sv-SE: Madagaskar

en: Maldives
sv-SE: Maldiverna

en: Marshall Isl.
sv-SE: Marshallöarna

en: Mauritania
sv-SE: Mauretanien

en: Mexico
sv-SE: Mexiko

en: Micronesia
sv-SE: Mikronesien

en: Moldova
sv-SE: Moldavien

en: Mongolia
sv-SE: Mongoliet

en: Morocco
sv-SE: Marocko

en: Mozambique
sv-SE: Moçambique

en: Netherlands
sv-SE: Nederländerna

en: New Zealand
sv-SE: Nya Zeeland

en: Norway
sv-SE: Norge

en: Papua N. Guinea
sv-SE: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv-SE: Filippinerna

en: Poland
sv-SE: Polen

en: Romania
sv-SE: Rumänien

en: Russian Fed.
sv-SE: Ryska federationen

en: St Kitts & Nev.
sv-SE: Saint Kitts och Nevis

en: St Lucia
sv-SE: Saint Lucia

en: Sao Tome
sv-SE: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv-SE: Saudiarabien

en: Serbia
sv-SE: Serbien

en: Seychelles
sv-SE: Seychellerna

en: Slovakia
sv-SE: Slovakien

en: Slovenia
sv-SE: Slovenien

en: Solomon Islands
sv-SE: Salomonöarna

en: South Africa
sv-SE: Sydafrika

en: Spain
sv-SE: Spanien

en: Suriname
sv-SE: Surinam

en: Sweden
sv-SE: Sverige

en: Switzerland
sv-SE: Schweiz

en: Syria
sv-SE: Syrien

en: Tajikistan
sv-SE: Tadzjikistan

en: Trinidad & Tob.
sv-SE: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv-SE: Tunisien

en: Turkey
sv-SE: Turkiet

en: Ukraine
sv-SE: Ukrainia

en: UAE
sv-SE: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv-SE: Storbritannien

en: Vatican City
sv-SE: Vatikanstaden

en: Yemen
sv-SE: Jemen

en: Billing place
sv-SE: Faktureringsplats

en: Contract name
sv-SE: Avtalsnamn

en: Delivery place
sv-SE: Leveransplats

en: Entry date
sv-SE: Registreringsdatum

en: Note for vendor
sv-SE: Leverantörskommentar

en: Publication year
sv-SE: Utgivningsår

en: Account number
sv-SE: Kontonummer

en: Basket delivery place
sv-SE: Leveransplats av korg

en: Basket name
sv-SE: Korgnamn

en: Contract number
sv-SE: Avtalsnummer

en: Vendor name
sv-SE: Leverantörsnamn

en: Vendor physical address
sv-SE: Leverantörens adress

en: Vendor postal address
sv-SE: Postadress till leverantör

en: BASKET
sv-SE: KORG

en: CLAIMED DATE
sv-SE: REKLAMATIONSDATUM

en: CLAIMS COUNT
sv-SE: ANTAL REKLAMATIONER

en: ESTIMATED DELIVERY DATE
sv-SE: UPPSKATTAT LEVERANSDATUM

en: INTERNAL NOTE
sv-SE: INTERN KOMMENTAR

en: ORDER DATE
sv-SE: BESTÄLLNINGSDATUM

en: TOTAL COST
sv-SE: TOTAL KOSTNAD

en: VENDOR
sv-SE: LEVERANTÖR

en: VENDOR NOTE
sv-SE: KOMMENTAR TILL LEVERANTÖR

en: Checkouts
sv-SE: Lån

en: Item type
sv-SE: Exemplartyp

en: Not for loan status
sv-SE: status «Ej för utlån»

en: Serial enumeration
sv-SE: Numrering för serie

en: Amount
sv-SE: Belopp

en: Manager name
sv-SE: Chefens namn

en: Patron card number
sv-SE: Låntagares kortnummer

en: Patron name
sv-SE: Låntagarens namn

en: Transaction date
sv-SE: Transaktionsdatum

en: Transaction library
sv-SE: Transaktionsfilial

en: Updated
sv-SE: Uppdaterad

en: Authorised by
sv-SE: Auktoriserad av

en: Basket num
sv-SE: Korgnummer

en: Biblio number
sv-SE: Biblio-nummer

en: Fund
sv-SE: Budgetställe

en: Total RRP
sv-SE: Totalt RRP

en: Total cost
sv-SE: Total kostnad

en: Item is checked out
sv-SE: Exemplaret är utlånat

en: Item does not belong to your library
sv-SE: Exemplaret tillhör inte ditt bibliotek

en: Item has a waiting hold
sv-SE: Exemplaret har en väntande reservation

en: Item has linked analytics
sv-SE: Exemplaret har länkade analysdata

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
sv-SE: Sista exemplaret för en bibliografisk post med reservation på postnivå

en: Unknown reason
sv-SE: Okänd anledning

en: Mana Knowledge Base reports search
sv-SE: Sök rapporter i Mana Knowledge Base

en: Reports
sv-SE: Rapporter

en: ({age} year) | ({age} years)
sv-SE[0]: ({age} år)
sv-SE[1]: ({age} år)

en: Check out
sv-SE: Låna ut

en: Full address
sv-SE: Fullständig adress

en: All emails
sv-SE: Alla e-postadresser

en: All phones
sv-SE: Alla telefonnumer

en: Borrowernumber
sv-SE: Låntagarnummer

en: Mobile phone
sv-SE: Mobiltelefon

en: Alternate street number
sv-SE: Alternativ adress: Gatunummer

en: Alternate street type
sv-SE: Alternativ adress: Gatutyp

en: Alternate address
sv-SE: Alternativ adress

en: Alternate address line 2
sv-SE: Alternativ adress rad 2

en: Alternate city
sv-SE: Alternativ ort

en: Alternate state
sv-SE: Alternativ delstat

en: Alternate zip code
sv-SE: Alternativt postnummer

en: Alternate country
sv-SE: Alternativt land

en: Alternate email
sv-SE: Alternativ e-postadress

en: Alternate phone
sv-SE: Alternativ telefon

en: Library (code)
sv-SE: Bibliotekskod

en: Category (code)
sv-SE: Kategori (kod)

en: Gone no address
sv-SE: Ogiltig adress

en: Lost card
sv-SE: Förlorat kort

en: Restricted
sv-SE: Begränsad

en: Restriction reason
sv-SE: Anledning till begränsning

en: Guarantor surname
sv-SE: Vårdnadshavares efternamn

en: Guarantor firstname
sv-SE: Vårdnadshavares förnamn

en: Guarantor title
sv-SE: Vårdnadshavares titel

en: Guarantor ID
sv-SE: Vårdnadshavare-ID

en: Guarantor relationship
sv-SE: Vårdnadshavare, relation

en: Permissions (code)
sv-SE: Rättigheter (kod)

en: Contact note
sv-SE: Kontaktmeddelande

en: Alternate contact first name
sv-SE: Alternativ kontakt: Förnamn

en: Alternate contact surname
sv-SE: Alternativ kontakt: Efternamn

en: Alternate contact address
sv-SE: Alternativ kontakt: Adress

en: Alternate contact address 2
sv-SE: Alternativ kontakt: Adress 2

en: Alternate contact city
sv-SE: Alternativ kontakt: Ort

en: Alternate contact state
sv-SE: Alternativ kontakt: Delstat

en: Alternate contact ZIP/postal code
sv-SE: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Alternate contact country
sv-SE: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact phone
sv-SE: Alternativ kontakt: Telefon

en: SMS alert number
sv-SE: Nummer för SMS-notifiering

en: SMS provider
sv-SE: SMS-leverantör

en: Privacy (code)
sv-SE: Sekretess (kod)

en: Guarantor can view checkouts
sv-SE: Vårdnadshavare kan se lån

en: Last updated
sv-SE: Senast uppdaterad

en: Last seen
sv-SE: Senast sedd

en: Check previous checkout
sv-SE: Kontrollera tidigare lån

en: Hide SQL code
sv-SE: Dölj SQL-kod

en: Manual
sv-SE: Manuell

en: Overdues
sv-SE: Försenade

en: Suspension
sv-SE: Avstängd

en: Discharge
sv-SE: Begär borttagning

en: Tools
sv-SE: Verktyg

en: About Koha
sv-SE: Om Koha

en: Acquisitions
sv-SE: Inköp

en: Add order
sv-SE: Lägg till beställning

en: Acquisition
sv-SE: Inköp

en: Batch {batch_id}
sv-SE: Sats {batch_id}

en: Batch list
sv-SE: Satser

en: Order staged MARC records
sv-SE: Begär förberedda MARC-poster

en: Basket {basketname} ({basketnumber}) for {vendor}
sv-SE: Korg {basketname} ({basketnumber}) för {vendor}

[ctx: basket created by]
en: Created by:
sv-SE: Skapad av:

[ctx: Acquisitions basket managed by user]
en: Managed by:
sv-SE: Hanterad av:

[ctx: noun]
en: Order
sv-SE: Beställning

en: Basket grouping for '{vendor}'
sv-SE: Korggruppering för '{vendor}'

en: Edit basket '{basketname}'
sv-SE: Redigera korg '{basketname}'

en: Add basket to {vendor}
sv-SE: Lägg korg till {vendor}

en: Search for vendor {vendor}
sv-SE: Sök leverantör {vendor}

en: basket | baskets
sv-SE[0]: korg
sv-SE[1]: korgar

en: subscription | subscriptions
sv-SE[0]: prenumeration
sv-SE[1]: prenumerationer

[ctx: basket created by]
en: Created by
sv-SE: Skapad av

en: Cancel order
sv-SE: Avbryt beställning

en: Basket {basketnumber}
sv-SE: Korg {basketnumber}

en: Duplicate existing orders
sv-SE: Duplicera existerande ordrar

en: EDIFACT messages
sv-SE: EDIFACT-meddelanden

en: Orders search
sv-SE: Beställningssökning

en: Search results
sv-SE: Sökresultat

en: Order search
sv-SE: Beställningssökning

en: Files
sv-SE: Filer

en: Invoice
sv-SE: Faktura

en: Invoices
sv-SE: Fakturor

en: Late orders
sv-SE: Sena beställningar

en: Change estimated delivery date
sv-SE: Ändra uppskattat leveransdatum

en: Change order internal note
sv-SE: Ändra beställningens interna anmärkning

en: Modify order details (line #{ordernumber})
sv-SE: Modifiera orderdetaljer (line #{ordernumber})

en: New order
sv-SE: Ny beställning

en: Duplicate warning
sv-SE: Dubblettvarning

en: Add order from a subscription
sv-SE: Lägg till beställning från prenumeration

[ctx: verb]
en: Order
sv-SE: Beställning

en: Add order from a suggestion
sv-SE: Lägg till beställning från förslag

en: Ordered
sv-SE: Beställt

en: Receipt summary for {vendor}, invoice {invoice_number}
sv-SE: Sammanfattat kvitto för {vendor}, faktura {invoice_number}

en: Receipt summary for {vendor}
sv-SE: Sammanfattat kvitto för {vendor}

en: Receive orders from {vendor}
sv-SE: Ta emot beställningar från {vendor}

en: Receive shipment from vendor {vendor}
sv-SE: Ta emot leverans från leverantör {vendor}

[ctx: Bibliographic record]
en: Record count
sv-SE: Antal poster

en: Order details
sv-SE: Beställningsdetaljer

en: Spent
sv-SE: Använt

en: Add vendor
sv-SE: Lägg till leverantör

en: Vendor '{vendor}'
sv-SE: Leverantör '{vendor}'

en: Transfer order
sv-SE: Överför beställning

en: Orders with uncertain prices for vendor {vendor}
sv-SE: Beställningar med osäkra priser för leverantör {vendor}

en: Orders with uncertain prices
sv-SE: Beställningar med osäkra priser

en: Modify vendor issue {issue_number}
sv-SE: Modifiera leverantörsärende {issue_number}

en: New vendor issue
sv-SE: Nytt leverantörsärende

en: Confirm deletion of vendor issue
sv-SE: Bekräfta borttagning av leverantörsärende

en: Vendor issues
sv-SE: Leverantörsärenden

en: Order from external source
sv-SE: Beställning från extern källa

en: Modify field '{field_name}'
sv-SE: Modifiera fält '{field_name}'

en: New field
sv-SE: Nytt fält

en: Table '{table_name}'
sv-SE: Tabell '{table_name}'

en: Additional fields
sv-SE: Ytterligare fält

en: Modify field '{field_name}' for table '{table_name}'
sv-SE: Modifiera fält '{field_name}' för tabell '{table_name}'

en: New field for table '{table_name}'
sv-SE: Nytt fält för tabell '{table_name}'

en: Advanced editor shortcuts
sv-SE: Tangentbordsgenvägar i den avancerade redigeraren

en: Modify budget '{budget_period_description}'
sv-SE: Modifiera budget för '{budget_period_description}'

en: New budget
sv-SE: Ny budget

en: Duplicate budget
sv-SE: Duplicera budget

en: Cannot delete budget '{budget_period_description}'
sv-SE: Kan inte radera budget '{budget_period_description}'

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av budget '{budget_period_description}'

en: Close budget '{budget_period_description}'
sv-SE: Stäng budget '{budget_period_description}'

en: Budget '{budget_period_description}' closed
sv-SE: Budget '{budget_period_description}' stängd

en: Budgets
sv-SE: Budgetar

en: Confirm deletion of budget '{budget_period_description}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av budget '{budget_period_description}'?

en: Modify fund '{fund_name}'
sv-SE: Modifiera budgetställe '{fund_name}'

en: Modify fund
sv-SE: Modifiera budgetställe

en: Add fund to '{fund_parent}'
sv-SE: Lägg budgetställe till '{fund_parent}'

en: New fund
sv-SE: Nytt budgetställe

en: Funds for budget '{budget}'
sv-SE: Budgetställen för budget '{budget}'

en: Funds
sv-SE: Budgetställen

en: Confirm deletion of fund '{fund}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av budgetställe '{fund}'

en: Funds for '{budget}'
sv-SE: Budgetställen för '{budget}'

en: Modify fund '{fund_name}' for budget '{budget}'
sv-SE: Modifiera budgetställe '{fund_name}' för budget '{budget}'

en: Confirm deletion of fund '{fund}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av budgetställe '{fund}'?

en: Modify contract {contractname}
sv-SE: Modifiera kontrakt '{contractname}'

en: New contract
sv-SE: Nytt avtal

en: Contracts of {vendor}
sv-SE: Avtal för {vendor}

en: Data recorded
sv-SE: Data registrerat

en: Confirm deletion of contract '{contractnumber}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av avtal '{contractnumber}'

en: Contract deleted
sv-SE: Avtal borttaget

en: Contracts
sv-SE: Avtal

[ctx: Budget planning]
en: by months
sv-SE: efter månader

[ctx: Budget planning]
en: by item types
sv-SE: efter exemplartyper

[ctx: Budget planning]
en: by libraries
sv-SE: efter bibliotek

[ctx: Budget planning]
en: by {type}
sv-SE: efter {type}

en: Audio alerts
sv-SE: Ljudnotifikationer

en: Edit subfields constraints
sv-SE: Redigera begränsningar för delfält

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av delfält '{subfield}'

en: Tag {tag}
sv-SE: Tagg {tag}

en: '{authtypecode}' framework
sv-SE: '{authtypecode}' ramverk

en: Default framework
sv-SE: Standardramverk

en: Authority types
sv-SE: Auktoritetstyper

en: Confirm deletion of subfield '{tagsubfield}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av delfält '{tagsubfield}'

en: Modify tag '{searchfield}'
sv-SE: Modifiera tagg '{searchfield}'

en: New tag
sv-SE: Ny tagg

en: Confirm deletion of tag '{searchfield}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av tagg '{searchfield}'

en: Modify tag {searchfield}
sv-SE: Modifiera tagg {searchfield}

en: {authtypecode} framework
sv-SE: {authtypecode} ramverk

en: Modify authorized value
sv-SE: Redigera auktoriserat värde

en: New authorized value
sv-SE: Nytt auktoriserat värde

en: Authorized values for category {category_name}
sv-SE: Auktoriserade värden för kategori {category_name}

en: New category
sv-SE: Ny kategori

en: Authorized values
sv-SE: Auktoriserade värden

en: Modify authority type '{authority_type_code}'
sv-SE: Redigera auktoritetstyp '{authority_type_code}'

en: New authority type
sv-SE: Ny auktoritetstyp

en: Authority type cannot be deleted
sv-SE: Auktoritetstyp kan inte tas bort

en: Confirm deletion of authority type '{authority_type_code}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av auktoritetstyp '{authority_type_code}'

en: This authority type is used {count} time. | This authority type is used {count} times.
sv-SE[0]: Denna auktoritetstyp används {count} gång.
sv-SE[1]: Denna auktoritetstyp används {count} gånger.

en: Details of job #{job_id}
sv-SE: Detaljer för jobb #{job_id}

en: Jobs
sv-SE: Jobb

en: Modify framework '{framework}' ({frameworkcode})
sv-SE: Modifiera ramverk '{framework}' ({frameworkcode})

en: New framework
sv-SE: Nytt ramverk

en: Framework cannot be deleted
sv-SE: Ramverket kan inte raderas

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})
sv-SE: Bekräfta borttagning av '{framework}' ({frameworkcode})

en: MARC bibliographic frameworks
sv-SE: MARC-bibliografiskt ramverk

en: Confirm deletion of framework '{framework}' ({frameworkcode})?
sv-SE: Bekräfta borttagning av '{framework}' ({frameworkcode})?

en: Library transfer limits for {library_name} ({library_code})
sv-SE: Överföringsbegränsningar för {library_name} ({library_code})

en: Modify library '{library}'
sv-SE: Modifiera bibliotek '{library}'

en: New library
sv-SE: Nytt bibliotek

en: Confirm deletion of library '{library}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av bibliotek '{library}'

en: Libraries
sv-SE: Bibliotek

en: Modify cash register '{cash_register}'
sv-SE: Modifiera kassaregister '{cash_register}'

en: New cash register
sv-SE: Nytt kassaregister

en: Confirm deletion of cash register '{cash_register}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av kassaregister '{cash_register}'

en: Cash registers
sv-SE: Kassaregister

en: Modify category '{categorycode}'
sv-SE: Modifera kategori '{categorycode}'

en: Cannot delete category '{categorycode}'
sv-SE: Kan inte ta bort kategori '{categorycode}'

en: Confirm deletion of category '{categorycode}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av kategori '{categorycode}'

en: Patron categories
sv-SE: Låntagarkategorier

en: MARC bibliographic framework test
sv-SE: Test av MARC bibliografiskt ramverk

en: Modify city '{city}'
sv-SE: Modifiera ort '{city}'

en: New city
sv-SE: Ny ort

en: Confirm deletion of city '{city}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av ort '{city}'

en: Cities
sv-SE: Orter

en: Modify classification source '{description}'
sv-SE: Modifiera klassificeringskälla '{description}'

en: New classification source
sv-SE: Ny klassificeringskälla

en: Modify filing rule '{description}'
sv-SE: Modifiera fileringsregel '{description}'

en: New filing rule
sv-SE: Ny fileringsregel

en: Modify splitting rule '{description}'
sv-SE: Redigera delningsregel '{description}'

en: New splitting rule
sv-SE: Ny delningsregel

en: Classification configuration
sv-SE: Klassificeringsinställningar

en: Clone circulation and fine rules
sv-SE: Klona regler för cirkulation och avgifter

en: Circulation and fine rules
sv-SE: Regler för utlån och avgifter

en: Table settings
sv-SE: Kolumnvisning

en: Modify credit type '{credit_type}'
sv-SE: Redigera kredittyp '{credit_type}'

en: New credit type
sv-SE: Ny kredittyp

en: Credit types
sv-SE: Kredittyper

en: {count} library limitation | {count} library limitations
sv-SE[0]: {count} biblioteksbegränsning
sv-SE[1]: {count} biblioteksbegränsningar

en: Curbside pickup
sv-SE: Upphämtning

en: Friday
sv-SE: Fredag

en: Monday
sv-SE: Måndag

en: Saturday
sv-SE: Lördag

en: Sunday
sv-SE: Söndag

en: Thursday
sv-SE: Torsdag

en: Tuesday
sv-SE: Tisdag

en: Wednesday
sv-SE: Onsdag

en: Modify currency '{currency_name}'
sv-SE: Redigera valuta '{currency_name}'

en: New currency
sv-SE: Ny valuta

en: Confirm deletion of currency '{currency_name}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av valuta '{currency_name}'

en: Currencies and exchange rates
sv-SE: Valutor och växelkurser

en: Modify debit type '{debit_type}'
sv-SE: Redigera debettyp '{debit_type}'

en: New debit type
sv-SE: Ny debettyp

en: Debit types
sv-SE: Debiteringstyper

en: Modify desk
sv-SE: Redigera en informationsdisk

en: New desk
sv-SE: Ny disk

en: Confirm deletion of desk
sv-SE: Bekräfta borttagning av disk

en: Desks
sv-SE: Diskar

en: Did you mean?
sv-SE: Menade du?

en: Modify account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
sv-SE: Modifiera konto '{edi_account}' för leverantör '{vendor}'

en: New account
sv-SE: Nytt konto

en: Confirm deletion of account '{edi_account}' for vendor '{vendor}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av konto '{edi_account}' för leverantör '{vendor}'

en: EDI accounts
sv-SE: EDI-konton

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
sv-SE: Citat

en: Modify library EAN '{ean}'
sv-SE: Redigera biblioteks-EAN '{ean}'

en: New library EAN
sv-SE: Ny biblioteks-EAN

en: Confirm deletion of EAN '{ean}' for '{library}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av EAN '{ean}' för '{library}'?

en: Confirm deletion of EAN '{ean}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av EAN '{ean}'?

en: Library EANs
sv-SE: Biblioteks-EAN

en: New identity provider domain
sv-SE: Ny domän för identitetsleverantör

en: Identity providers
sv-SE: Identitetsleverantörer

en: Domains for '{identity_provider_code}'
sv-SE: Domäner för '{identity_provider_code}'

en: New identity provider
sv-SE: Ny identitetsleverantör

en: Modify identity provider '{id_provider}'
sv-SE: Redigera identitetsleverantör '{id_provider}'

en: Item circulation alerts
sv-SE: Lånenotifikationer för exemplar

en: Modify search field '{field}'
sv-SE: Modifiera sökfält '{field}'

en: New search field
sv-SE: Nytt sökfält

en: Item search fields
sv-SE: Exemplarsökfält

en: Modify search field  '{field}'
sv-SE: Modifiera sökfält  '{field}'

en: Modify item type '{item_type}'
sv-SE: Modifiera exemplartyp '{item_type}'

en: New item type
sv-SE: Ny exemplartyp

en: Cannot delete item type '{item_type}'
sv-SE: Kan inte ta bort exemplartyp '{item_type}'

en: Confirm deletion of item type '{item_type}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av exemplartyp '{item_type}'?

en: Data deleted
sv-SE: Data borttaget

en: Item types
sv-SE: Exemplartyper

en: Are you sure you want to delete item type '{item_type}'?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort exemplartyp '{item_type}'?

en: Koha to MARC mapping
sv-SE: Koha till MARC-mappning

en: Library groups
sv-SE: Biblioteksgrupper

en: Localization
sv-SE: Lokalisering

en: Record overlay rules
sv-SE: Regler för överskrivning av poster

en: Edit subfield constraints
sv-SE: Redigera begränsningar för delfält

en: Confirm deletion of subfield '{subfield}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av delfält '{subfield}'?

en: Tag {tag} subfield structure
sv-SE: Delfältsstruktur för tagg {tag}

en: Tag {tag} subfield constraints
sv-SE: Delfältsbegränsningar för tagg {tag}

en: New tag {searchfield}
sv-SE: Ny tagg {searchfield}

en: Confirm deletion of tag {searchfield}
sv-SE: Bekräfta borttagning av tagg {searchfield}

en: MARC bibliographic framework '{framework}' ({frameworkcode})
sv-SE: MARC-bibliografiskt ramverk '{framework}' ({frameworkcode})

en: Confirm deletion of tag {searchfield}?
sv-SE: Bekräfta borttagning av tagg {searchfield}?

en: Modify record matching rule '{code}'
sv-SE: Modifiera regel för postmatchning '{code}'

en: New record matching rule
sv-SE: Ny regel för postmatchning

en: Confirm deletion of record matching rule '{code}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av regel för postmatchning '{code}'

en: Record matching rules
sv-SE: Regler för postmatchning

en: Mappings for set '{oai_set}'
sv-SE: Mappningar för uppsättning '{oai_set}'

en: OAI sets
sv-SE: OAI-uppsättningar

en: New OAI set
sv-SE: Ny OAI-uppsättning

en: Modify OAI set '{oai_set}'
sv-SE: Redigera OAI-uppsättning '{oai_set}'

en: OverDrive library authnames
sv-SE: OverDrive - autentiseringsnamn

en: Modify patron attribute type '{code}'
sv-SE: Modifiera attributtyp för låntagare '{code}'

en: New patron attribute type
sv-SE: Ny attributtyp för låntagare

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av attributtyp för låntagare '{code}'

en: Patron attribute types
sv-SE: Attributtyper för låntagare

en: Confirm deletion of patron attribute type '{code}' ({description})?
sv-SE: Bekräfta borttagning av attributtyp för låntagare '{code}' ({description})?

en: System preferences
sv-SE: Systeminställningar

en: Modify restriction type
sv-SE: Modifiera begränsningstyp

en: New restriction type
sv-SE: Ny begränsningstyp

en: Confirm deletion of restriction type
sv-SE: Bekräfta borttagning av begränsningstyp

en: Patron restriction types
sv-SE: Låntagarbegränsningar

en: Search filters
sv-SE: Sökfilter

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
sv-SE: Sökmotorinställningar (Elasticsearch)

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
sv-SE: Ett fel inträffade när mappningar uppdaterades: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
sv-SE: Ett fel uppstod när befintliga mappningar skulle tas bort. Ingenting har ändrats!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
sv-SE: (sök fältet {field_name} med mappningen {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
sv-SE: Felaktig fält vikt '{weight}', måste vara ett positivt decimaltal.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
sv-SE: Du försökte ta bort samtliga mappningar från ett nödvändigt index. Minst en mappning måste lämnas kvar

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
sv-SE: Ett fel inträffade vid uppdatering av Elasticsearch-indexmappningar: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
sv-SE: Index '{index}' behöver omindexeras.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
sv-SE: Index '{index}' behöver återskapas.

en: Mappings updated successfully.
sv-SE: Mappningarna har uppdaterats.

en: Mappings have been reset successfully.
sv-SE: Mappningarna har återställts.

en: Elasticsearch is currently disabled.
sv-SE: Elasticsearch är inaktiverat.

en: Share content with Mana KB
sv-SE: Dela innehåll med Mana KB

en: SMS cellular providers
sv-SE: SMS-leverantörer

en: New SMTP server
sv-SE: Ny SMTP-server

en: Modify SMTP server '{smtp_server}'
sv-SE: Modifiera SMTP-server '{smtp_server}'

en: SMTP servers
sv-SE: SMTP-servrar

en: SRU search field mapping for bibliographic records
sv-SE: Mappning av SRU-sökfält för bibliografiska poster

en: Z39.50/SRU servers
sv-SE: Z39.50/SRU-servrar

en: SRU search field mapping for authorities
sv-SE: Mappning av SRU-sökfält för auktoriteter

en: Modify system preference '{system_preference}'
sv-SE: Modifiera systeminställning '{system_preference}'

en: New system preference
sv-SE: Ny systeminställning

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av systeminställning '{system_preference}'

en: System preference deleted
sv-SE: Systeminställning borttagen

en: Local use system preferences
sv-SE: Systeminställningar för lokal användning

en: Confirm deletion of system preference '{system_preference}'?
sv-SE: Bekräfta borttagning av systeminställning '{system_preference}'?

en: Library transfer limits
sv-SE: Överföringsbegränsningar för bibliotek

en: Transport cost matrix
sv-SE: Fraktkostnadstabell

en: Koha usage statistics
sv-SE: Kohaanvändarstatistik

en: Modify {servertype} server '{servername}'
sv-SE: Modifiera {servertype} server '{servername}'

en: New {servertype} server
sv-SE: Ny {servertype} server

en: Search results for '{search_keyword}'
sv-SE: Sökresultat för '{search_keyword}'

en: Searching by target starting with '{search_keyword}'
sv-SE: Sökning som börjar med '{search_keyword}'

en: Two-factor authentication
sv-SE: Tvåfaktorsautentisering

en: Two-factor authentication setup
sv-SE: Ställa in tvåfaktorsautentisering

en: This account has been locked.
sv-SE: Det här kontot är låst.

en: Invalid username or password
sv-SE: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

en: IP address change
sv-SE: Ändring av IP-adress

en: Session timed out
sv-SE: Session tajmade ut

en: Access denied
sv-SE: Åtkomst nekad

en: Log in to Koha
sv-SE: Logga in i Koha

en: Authorities
sv-SE: Auktoriteter

en: Modify authority #{authority_id} ({authtypetext})
sv-SE: Modifiera auktoritet #{authority_id} ({authtypetext})

en: Adding authority ({authtypetext})
sv-SE: Lägger till auktoritet {authtypetext}

en: Authority details
sv-SE: Auktoritetsdetaljer

en: Unknown authority record
sv-SE: Okänd auktoritetspost

en: Details for authority #{authid} ({authtypetext})
sv-SE: Detaljer för auktoritet #{authid} ({authtypetext})

en: Merging records
sv-SE: Slår samman poster

en: Authority search results
sv-SE: Auktoritetssökresultat

en: Your cart
sv-SE: Din minneslista

en: Catalog
sv-SE: Katalog

en: Download cart
sv-SE: Ladda ner minneslista

en: Sending your cart
sv-SE: Skickar din minneslista

en: Print notices for {today}
sv-SE: Utskriftsmeddelanden för {today}

en: Bookings
sv-SE: Bokningar

en: Unknown record
sv-SE: Okänd post

en: ISBD details for {title}
sv-SE: ISBD-detaljer för {title}

en: MARC details for {title}
sv-SE: MARC-detaljer för {title}

en: Advanced search
sv-SE: Avancerad sökning

en: Details for {title}
sv-SE: Detaljer för {title}

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
sv-SE[0]: Det finns ett arkiverat förslag.
sv-SE[1]: Det finns {count} arkiverade förslag.

en: Images
sv-SE: Bilder

en: Checkout history for {title}
sv-SE: Utlåningshistorik för {title}

en: Item search
sv-SE: Exemplarsökning

en: Item details for {title}
sv-SE: Exemplarinformation för {title}

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
sv-SE: Sökresultat för {query_desc} med begränsning(ar): '{limit_desc}'

en: Results of search for {query_desc}
sv-SE: Sökresultat för {query_desc}

en: Results of search for {limit_desc}
sv-SE: Sökresultat för {limit_desc}

en: Results of search
sv-SE: Sökresultat

en: You did not specify any search criteria
sv-SE: Du har inte angett några söktermer

en: {count} item | {count} items
sv-SE[0]: {count} exemplar
sv-SE[1]: {count} exemplar

en: Search history
sv-SE: Sökhistorik

en: MARC import
sv-SE: MARC-import

en: Cataloging
sv-SE: Katalogisering

en: Stock rotation details for {title}
sv-SE: Beståndsrotationsdetaljer för {title}

en: Editing {title} (Record number {biblionumber})
sv-SE: Redigerar {title} (Katalogpostnummer) {biblionumber})

en: Add MARC record
sv-SE: Lägg till MARC-post

[ctx: Editing MARC record titled:]
en: Editing
sv-SE: Redigerar

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: Items
sv-SE: Exemplar

en: {title} by {author}
sv-SE: {title} av {author}

en: (Record #{biblionumber})
sv-SE: (Post #{biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
sv-SE: Redigera {title} av {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
sv-SE: Post #

en: Edit {title}
sv-SE: Redigera {title}

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
sv-SE: Exemplar

en: Catalog concerns
sv-SE: Katalogproblem

en: Editor
sv-SE: Redaktör

en: Link to host record
sv-SE: Länk till värdpost

en: Attach an item to
sv-SE: Koppla ett exemplar till

en: Cataloguing
sv-SE: Katalogisering

en: Call number browser
sv-SE: Navigeringsverktyg för hyllsignaturer

en: Classifications
sv-SE: Klassificeringar

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: print
sv-SE: skriv ut

en: Z39.50 authority search points
sv-SE: Z39.50 auktoritetssökpunkter

en: Z39.50/SRU search results
sv-SE: Sökresultat för Z39.50/SRU

en: Article requests
sv-SE: Artikelbeställningar

en: Circulation
sv-SE: Cirkulation

en: Circulation statistics for {title}
sv-SE: Cirkulationsstatistik för {title}

en: Overdues at {library}
sv-SE: Förfallna hos {library}

en: Transfers
sv-SE: Överföringar

en: Checkout notes
sv-SE: Utlåningsmeddelanden

en: Checking out to {patron}
sv-SE: Lånar ut till {patron}

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
sv-SE[0]: Paket med {count} exemplar
sv-SE[1]: Paket med {count} exemplar

en: Batch check out to {patron}
sv-SE: Satsutlåning till {patron}

en: Curbside pickups
sv-SE: Upphämtningar

en: Pending on-site checkouts
sv-SE: Pågående utlån på plats

en: Holds to pull
sv-SE: Plocklista reservationer

en: Hold transfer print receipt
sv-SE: Överföringskvitto för reservation

en: Transfers print receipt
sv-SE: Överföringskvitto

en: Print receipt for {borrowernumber}
sv-SE: Kvitto för {borrowernumber}

en: Patrons
sv-SE: Låntagare

en: Recall print receipt
sv-SE: Kvitto för återkrav

en: Renew {title}
sv-SE: Förnya {title}

en: Request article
sv-SE: Beställ artikel

en: Hold ratios
sv-SE: Reservationsförhållanden

en: Check in {title}
sv-SE: Återlämna {title}

en: Set library and desk
sv-SE: Ange bibliotek och informationsdisk

en: Set library
sv-SE: Ange bibliotek

en: Transfers to send
sv-SE: Överföringar att skicka

en: Transfers to receive
sv-SE: Överföringar att ta emot

en: Holds queue
sv-SE: Reservationskö

en: Holds awaiting pickup
sv-SE: Reservationer som väntar på hämtning

en: Patron clubs
sv-SE: Låntagarklubbar

en: Modify club {club_name}
sv-SE: Ändra klubb {club_name}

en: Create a new {club_template} club
sv-SE: Skapa ny {club_template} klubb

en: Modify club template {club_template}
sv-SE: Ändra klubbmall {club_template}

en: New club template
sv-SE: Ny klubbmall

en: Add reserves
sv-SE: Lägg till kursböcker

en: Course reserves
sv-SE: Kurslistor

en: Edit reserve
sv-SE: Redigera kurslista

[ctx: Edit course reserve]
en: Edit
sv-SE: Redigera

[ctx: Place course reserve]
en: Reserve
sv-SE: Kurslista

en: Remove reserves
sv-SE: Ta bort kurslistor

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
sv-SE[0]: {title} ({barcode}) togs bort från {count} kurs.
sv-SE[1]: {title} ({barcode}) togs bort från {count} kurser.

en: Course details for {course_name}
sv-SE: Kursdetaljer för {course_name}

en: Edit {course_name}
sv-SE: Redigera {course_name}

en: New course
sv-SE: Ny kurs

en: Invalid course
sv-SE: Ogiltig kurs

en: E-resource management
sv-SE: E-resurshantering

en: Error {error_number}
sv-SE: Fel {error_number}

en: ILL requests
sv-SE: Fjärrlånebeställningar

en: Perl modules missing
sv-SE: Saknade Perl-moduler

en: Perl version obsolete
sv-SE: Perl-version är ur bruk

en: Check Perl dependencies
sv-SE: Kontrollera Perl-beroenden

en: Database settings
sv-SE: Databasinställningar

en: Set up database
sv-SE: Konfigurera databas

en: Error creating database tables
sv-SE: Fel vid skapande av databastabeller

en: Database tables created
sv-SE: Databastabeller skapade

en: Update database
sv-SE: Uppdatera databas

en: Install basic configuration settings
sv-SE: Installera grundläggande konfigurationsinställningar

en: Updating database structure
sv-SE: Uppdatera databasstrukturen

en: Select your MARC flavor
sv-SE: Välj MARC-typ

en: Selecting default settings
sv-SE: Väljer standardinställningar

en: Installation complete
sv-SE: Installation slutförd

en: Koha staff interface
sv-SE: Koha personalklient

en: Barcode image generator
sv-SE: Bildgenerator för streckkod

en: Batches
sv-SE: Satser

en: Edit label layout {layout_id}
sv-SE: Redigera etikettlayout {layout_id}

en: New label layout
sv-SE: Ny etikettlayout

en: Layouts
sv-SE: Layouter

en: New printer profile
sv-SE: Ny skrivarprofil

en: Profiles
sv-SE: Profiler

en: Edit label template {template_id}
sv-SE: Redigera etikettmall {template_id}

en: New label template
sv-SE: Ny etikettmall

en: Templates
sv-SE: Söndag

en: Label layouts
sv-SE: Etikettlayouter

en: template
sv-SE: mall

en: Label templates
sv-SE: Etikettmallar

en: profile
sv-SE: profil

en: Printer profiles
sv-SE: Skrivarprofiler

en: batch
sv-SE: sats

en: Label batches
sv-SE: Etikettsatser

en: Label printing/exporting
sv-SE: Etikettutskrift/-export

en: Labels
sv-SE: Etiketter

en: Search
sv-SE: Sök

en: Quick spine label creator
sv-SE: Snabbverktyg för ryggetiketter

en: Spine labels
sv-SE: Ryggetiketter

en: Details of credit
sv-SE: Kreditdetaljer

en: Details of debit
sv-SE: Debetdetaljer

en: API Keys
sv-SE: API-nycklar

en: Account for
sv-SE: Konto för

en: Delete patron
sv-SE: Ta bort låntagare

en: Discharge for
sv-SE: Borttagning för

en: Pending discharge requests
sv-SE: Begäran om borttagning väntar på godkännande

en: Files for
sv-SE: Filer för

en: Holds history for
sv-SE: Reservationshistorik för

en: Details for
sv-SE: Detaljer för

en: Housebound
sv-SE: Boken kommer

en: ILL requests history for
sv-SE: Fjärrlånehistorik för

en: Create manual credit
sv-SE: Skapa manuell kredit

en: Create manual invoice
sv-SE: Skapa manuell räkning

en: Set permissions for
sv-SE: Ställ in systemrättigheter för

en: Password updated
sv-SE: Lösenordet har uppdaterats

en: Update password for
sv-SE: Uppdatera lösenord för

en: Add patron
sv-SE: Lägg till låntagare

en: Modify patron
sv-SE: Redigera låntagare

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
sv-SE: Skapad

en: Update patron records
sv-SE: Uppdatera låntagarposter

en: Merge patron records
sv-SE: Sammanfoga låntagarposter

en: Check duplicate patron
sv-SE: Kontrollera duplicerad låntagare

en: Summary for
sv-SE: Sammanfattning för

en: Patron details for
sv-SE: Låntagardetaljer för

en: Sent notices for
sv-SE: Skickade meddelanden för

en: Make a payment for
sv-SE: Gör en betalning för

en: Write off an amount for {patron}
sv-SE: Skriv av ett belopp för {patron}

en: Collect payment for {patron}
sv-SE: Ta emot betalning för {patron}

en: Print receipt for
sv-SE: Skriv ut kvitto för

en: Purchase suggestions for
sv-SE: Inköpsförslag för

en: Circulation history for
sv-SE: Utlåningshistorik för

en: Recalls history for
sv-SE: Återkravshistorik för

en: Subscription routing lists for
sv-SE: Prenumerationsmottagarlistor för

en: Patron search
sv-SE: Låntagarsökning

en: Statistics for
sv-SE: Statistik för

en: Choose adult category
sv-SE: Välj vuxenkategori

en: Add offline circulations to queue
sv-SE: Lägg till offline-lån till kön

en: Offline circulation
sv-SE: Offline-utlåning

en: Offline circulation file upload
sv-SE: Uppladdning av offline-utlåningsfil

en: Create a library
sv-SE: Skapa ett bibliotek

en: Add a patron category
sv-SE: Lägg till låntagarkategori

en: Create Koha administrator patron
sv-SE: Skapa Koha-administratör

en: Create a new item type
sv-SE: Skapa en ny exemplartyp

en: Create circulation rule
sv-SE: Skapa cirkulationsregel

en: Modify patron list '{list_name}'
sv-SE: Modifiera låntagarlista '{list_name}'

en: New patron list
sv-SE: Ny låntagarlista

en: Patron lists
sv-SE: Låntagarlistor

en: Edit patron card batch
sv-SE: Redigera sats med lånekort

en: New patron card batch
sv-SE: Ny sats med lånekort

en: Patron card creator
sv-SE: Lånekortsverktyg

en: Edit patron card layout
sv-SE: Redigera layout för lånekort

en: New patron card layout
sv-SE: Ny lånekortslayout

en: Edit printer profile
sv-SE: Redigera skrivarprofil

en: Edit patron card template
sv-SE: Redigera lånekortsmall

en: New patron card template
sv-SE: Ny lånekortsmall

en: Image manager
sv-SE: Bildhanterare

en: Patron card layouts
sv-SE: Lånekortslayouter

en: Patron card templates
sv-SE: Mallar för lånekortsverktyg

en: Patron card printer profiles
sv-SE: Skrivarprofiler för lånekort

en: Patron card batches
sv-SE: Satser med lånekort

en: Actions
sv-SE: Åtgärder

en: Patron card printing/exporting
sv-SE: Utskrift/export av lånekort

en: Patron cards
sv-SE: Lånekort

en: Plugins disabled
sv-SE: Insticksprogram avaktiverade

en: Upload plugin
sv-SE: Ladda upp plugin

en: Point of sale
sv-SE: Försäljningsställe

en: Print receipt
sv-SE: Skriv ut kvitto

en: Transaction history for {register}
sv-SE: Transaktionshistorik för {register}

en: Old recalls
sv-SE: Gamla återkrav

en: Overdue recalls
sv-SE: Försenade återkrav

en: Recalls queue
sv-SE: Återkravskö

en: Recalls to pull
sv-SE: Plocklista återkrav

en: Recalls awaiting pickup
sv-SE: Återkrav väntar på hämtning

en: Existing recalls
sv-SE: Befintliga återkrav

en: Recalls
sv-SE: Återkrav

en: Results
sv-SE: Resultat

en: Acquisitions statistics
sv-SE: Inköpsstatistik

en: Patrons with the most checkouts
sv-SE: Låntagare med flest lån

en: Patrons with no checkouts
sv-SE: Låntagare som inte har lånat

en: Patrons statistics
sv-SE: Låntagarstatistik

en: Cash register statistics
sv-SE: Kassaregisterstatistik

en: Most-circulated items
sv-SE: Mest lånade exemplar

en: Items with no checkouts
sv-SE: Exemplar utan lån

en: Catalog statistics
sv-SE: Katalogstatistik

en: Convert report
sv-SE: Konvertera rapport

en: Dictionary
sv-SE: Ordbok

en: Guided reports wizard
sv-SE: Rapportguide

en: Saved reports
sv-SE: Sparade rapporter

en: Create from SQL
sv-SE: Skapa från SQL

en: SQL view
sv-SE: SQL-vy

en: Report {reportname} ({id})
sv-SE: Rapport {reportname} {id}

en: Edit report {reportname} ({id})
sv-SE: Redigera rapport {reportname} ({id})

en: Build a report, step 1 of 6: Choose a module
sv-SE: Bygg en rapport, steg 1 av 6: Välj modul

en: Build a report, step 2 of 6: Pick a report type
sv-SE: Bygg en rapport, steg 2 av 6: Välj rapporttyp

en: Build a report, step 3 of 6: Select columns for display
sv-SE: Bygg en rapport, steg 3 av 6: Välj kolumner att visa

en: Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on
sv-SE: Bygg en rapport, steg 4 av 6: Välj begränsningskriterier

en: Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total
sv-SE: Bygg en rapport, steg 5 av 6: Välj vilka kolumner som ska räknas samman

en: Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered
sv-SE: Bygg en rapport, steg 6 av 6: Välj hur rapporten ska sorteras

en: Average loan time
sv-SE: Genomsnittlig lånetid

en: Circulation statistics
sv-SE: Utlåningsstatistik

en: Lost items
sv-SE: Förlorade exemplar

en: Catalog by item types
sv-SE: Katalog efter exemplartyp

en: Orders by fund
sv-SE: Sortera efter kostnadsställe

en: Holds statistics
sv-SE: Reservationsstatistik

en: Serials subscriptions stats
sv-SE: Prenumerationsstatistik för periodika

en: Place a hold on {title}
sv-SE: Reservera {title}

en: Confirm holds
sv-SE: Bekräfta reservationer

en: Holds
sv-SE: Reservationer

en: Hold | Holds
sv-SE[0]: Reservera
sv-SE[1]: Reservationer

en: Approved comments
sv-SE: Godkända kommentarer

en: Comments awaiting moderation
sv-SE: Kommentarer som väntar på kontroll

en: Comments
sv-SE: Kommentarer

en: Manage items
sv-SE: Hantera exemplar

en: Collection '{collection_title}'
sv-SE: Samling '{collection_title}'

en: Rotating collections
sv-SE: Roterande samlingar

en: Manage items for '{collection_title}'
sv-SE: Hantera exemplar för '{collection_title}'

en: Add a new collection
sv-SE: Lägg till ny samling

en: Collection deleted
sv-SE: Samling borttagen

en: Edit collection
sv-SE: Redigera samling

en: Transfer collection
sv-SE: Överför samling

en: Transfer collection '{collection_title}'
sv-SE: Överför samling '{collection_title}'

en: Edit suggestion #{suggestion_number}
sv-SE: Redigera förslag #{suggestion_number}

en: Add suggestion
sv-SE: Lägg till förslag

en: Show suggestion #{suggestion_number}
sv-SE: Visa förslag #{suggestion_number}

en: Suggestions
sv-SE: Förslag

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
sv-SE: Skapad av:

en: Results for tag '{tag}'
sv-SE: Resultat för tagg '{tag}'

en: Tags
sv-SE: Taggar

en: Approved
sv-SE: Godkänd

en: Pending
sv-SE: I kö

en: Rejected
sv-SE: Avslagen

[ctx: Tags (single)]
en: Rejected
sv-SE: Avslagen

[ctx: Tags (single)]
en: Approved
sv-SE: Godkänd

[ctx: Tags (single)]
en: Pending
sv-SE: Väntar

[ctx: Tags (multiple)]
en: Approved
sv-SE: Godkänd

[ctx: Tags (multiple)]
en: Rejected
sv-SE: Avslagen

[ctx: Tags (multiple)]
en: Pending
sv-SE: Väntar

en: Access files
sv-SE: Kom åt filer

en: Modify news item
sv-SE: Redigera nyhet

en: Modify page
sv-SE: Redigera sida

en: Modify HTML customization
sv-SE: Redigera HTML-anpassning

en: New news item
sv-SE: Ny nyhet

en: New page
sv-SE: Ny sida

en: New HTML customization
sv-SE: Ny HTML-anpassning

en: News
sv-SE: Nyheter

en: Pages
sv-SE: Sidor

en: HTML customizations
sv-SE: HTML-anpassningar

en: Additional content
sv-SE: Lägg till ytterligare innehåll

en: Rules
sv-SE: Regler

en: Automatic item modifications by age
sv-SE: Automatisk ändring av exemplar baserat på ålder

en: Confirm selection
sv-SE: Bekräfta val

en: Job enqueued
sv-SE: Jobb lagt i kö

en: Batch item deletion
sv-SE: Satsvis borttagning av exemplar

en: Modifications
sv-SE: Ändringar

en: Batch item modification
sv-SE: Satsvis redigering av exemplar

en: Batch record deletion
sv-SE: Satsvis borttagning av poster

en: Batch extend due dates
sv-SE: Förläng återlämningsdatum satsvis

en: Batch record modification
sv-SE: Satsvis redigering av poster

en: Confirm
sv-SE: Bekräfta

en: Finished
sv-SE: Avslutat

en: Batch patron deletion and anonymization
sv-SE: Satsvis borttagning/anonymisering av låntagare

en: Modify CSV profile '{csv_profile_name}'
sv-SE: Modifiera CSV-profil '{csv_profile_name}'

en: New CSV profile
sv-SE: Ny CSV-profil

en: Confirm deletion of CSV profile '{csv_profile_name}'
sv-SE: Bekräfta borttagning av CSV-profil '{csv_profile_name}'

en: CSV profiles
sv-SE: CSV-profiler

en: Delete CSV profile '{csv_profile_name}'?
sv-SE: Ta bort CSV-profil '{csv_profile_name}'?

en: Export data
sv-SE: Exportera data

en: {library} calendar
sv-SE: {library} kalender

en: Import patrons
sv-SE: Importera låntagare

[ctx: Patron import]
en: {count_of_imported_records} imported records
sv-SE: {count_of_imported_records} importerade poster

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_imported_record})
sv-SE: (senaste var {last_imported_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_overwritten_records} overwritten records
sv-SE: {count_of_overwritten_records} överskrivna poster

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_overwritten_record})
sv-SE: (senaste var {last_overwritten_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_existing_records} not imported because they are already in borrowers table and overwrite is disabled
sv-SE: {count_of_existing_records} inte importerade eftersom de redan är i tabellen 'borrowers' och överskrivning är avaktiverat

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_existing_record})
sv-SE: (senaste var {last_existing_record})

[ctx: Patron import]
en: {count_of_invalid_records} not imported because they are not in the expected format
sv-SE: {count_of_invalid_records} importerades inte eftersom de inte har förväntat format

[ctx: Patron import]
en: (last was {last_invalid_record})
sv-SE: (senaste var {last_invalid_record})

[ctx: Patron import]
en: {total} records parsed
sv-SE: {total} poster hanterade

[ctx: CSV file]
en: Values are comma-separated.
sv-SE: Värden är kommaseparerade.

en: Inventory
sv-SE: Inventering

en: Modify notice
sv-SE: Redigera meddelande

en: New notice
sv-SE: Nytt meddelande

en: Notice added
sv-SE: Meddelande tillagt

en: Confirm deletion
sv-SE: Bekräfta borttagning

en: Notices and slips
sv-SE: Meddelanden och kvitton

[ctx: Message transport type]
en: Print
sv-SE: Utskrift

en: {content_length} / 160 characters
sv-SE: {content_length} / 160 tecken

en: Batch {batch_import_number}
sv-SE: Sats {batch_import_number}

en: Manage staged MARC records
sv-SE: Hantera förberedda MARC-poster

en: Actions for template '{template_name}'
sv-SE: Åtgärder för mall '{template_name}'

en: MARC modification templates
sv-SE: Mallar för MARC-redigering

en: Batch patron modification
sv-SE: Satsvis redigering av låntagare

en: Overdue notice/status triggers
sv-SE: Inställningar för förseningsmeddelande/status

en: Page error
sv-SE: Sidfel

en: Upload patron images
sv-SE: Ladda upp låntagarbilder

en: Preview notice template
sv-SE: Förhandsgranska meddelandemall

en: Notices
sv-SE: Meddelanden

en: OPAC problem reports
sv-SE: OPAC-problemrapport

en: Quote uploader
sv-SE: Uppladdning av citat

en: Quote editor
sv-SE: Citatredigerare

en: Modify quote
sv-SE: Redigera citat

en: New quote
sv-SE: Nytt citat

en: Task scheduler
sv-SE: Schemaläggare

en: Compare matched records
sv-SE: Jämför matchade poster

en: Stage MARC records for import
sv-SE: Förbered MARC-poster för import

en: Modify rota '{rota_title}'
sv-SE: Redigera schema '{rota_title}'

en: New rota
sv-SE: Nytt schema

en: New stage
sv-SE: Ny förberedd fil

en: Manage items for '{rota_title}'
sv-SE: Hantera exemplar för schema '{rota_title}'

en: Add items
sv-SE: Lägg till exemplar

en: Stock rotation
sv-SE: Beståndsrotation

en: Add items to rota '{rota_title}'
sv-SE: Lägg exemplar till schema '{rota_title}'

en: Upload local cover image for
sv-SE: Ladda upp lokal omslagsbild för

en: Upload local cover image
sv-SE: Ladda upp lokal omslagsbild

en: Uploads
sv-SE: Uppladdningar

en: Log viewer
sv-SE: Loggranskning

en: Add to list
sv-SE: Lägg till i lista

en: Lists
sv-SE: Listor

en: Download list
sv-SE: Ladda ner lista

en: Sending your list
sv-SE: Skicka din lista

en: Contents of {list_name}
sv-SE: Innehåll i {list_name}

en: Create new list
sv-SE: Skapa ny lista

en: Edit list {list_name}
sv-SE: Redigera lista {list_name}

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
sv-SE: Ta bort

[ctx: Request to cancel hold button]
en: Request to cancel
sv-SE: Begär att avbryta

en: Show fewer authors
sv-SE: Visa färre författare

en: Show more authors
sv-SE: Visa fler författare

en: Show fewer titles
sv-SE: Visa färre titlar

en: Show more titles
sv-SE: Visa fler titlar

en: Show fewer topics
sv-SE: Visa färre ämnen

en: Show more topics
sv-SE: Visa fler ämnen

en: Show fewer places
sv-SE: Visa färre platser

en: Show more places
sv-SE: Visa fler platser

en: Show fewer series
sv-SE: Visa färre serier

en: Show more series
sv-SE: Visa fler serier

en: Show fewer item types
sv-SE: Visa färre exemplartyper

en: Show more item types
sv-SE: Visa fler exemplartyper

en: Show fewer languages
sv-SE: Visa färre språk

en: Show more languages
sv-SE: Visa fler språk

en: Show fewer home libraries
sv-SE: Visa färre hembibliotek

en: Show more home libraries
sv-SE: Visa fler hembibliotek

en: Show fewer holding libraries
sv-SE: Visa färre nuvarande bibliotek

en: Show more holding libraries
sv-SE: Visa fler nuvarande bibliotek

en: Show fewer locations
sv-SE: Visa färre placeringar

en: Show more locations
sv-SE: Visa fler placeringar

en: record | records
sv-SE[0]: post
sv-SE[1]: poster

en: checkout | checkouts
sv-SE[0]: utlån
sv-SE[1]: utlån

en: overdue | overdues
sv-SE[0]: försenad
sv-SE[1]: försenade

en: hold pending | holds pending
sv-SE[0]: avvaktande reservation
sv-SE[1]: avvaktande reservationer

en: hold waiting | holds waiting
sv-SE[0]: väntande reservation
sv-SE[1]: väntande reservationer

en: message | messages
sv-SE[0]: meddelande
sv-SE[1]: meddelanden
