Koha 23.11.08.001 - en to th translation catalogue (144 entries)

en: Any
th: ใดๆ

en: juvenile, general
th: เยาวชน, ทั่วไป

en: pre-primary (0-5)
th: ปฐมวัย (อายุ 0-5 ปี)

en: children (9-14)
th: เด็ก (อายุ 9-14 ปี)

en: unknown
th: ไม่รู้จัก

en: regular print
th: งานพิมพ์ขนาดปกติ

en: large print
th: งานพิมพ์ขนาดใหญ่

en: newspaper format
th: รูปแบบหนังสือพิมพ์

en: Braille or Moon script
th: อักษรเบรลล์หรือมูนสคริปต์

en: microprint
th: งานพิมพ์ขนาดจิ๋ว

en: hand-written
th: เอกสารที่เขียนด้วยมือ

en: multimedia
th: สื่อผสม

en: mini-print
th: งานพิมพ์ขนาดเล็ก

en: other form of textual material
th: วัสดุที่สื่อข้อความในรูปแบบอื่น

en: fiction
th: นวนิยาย

en: drama
th: บทละคร

en: essays
th: เรียงความ

en: humour, satire
th: ตลกขบขัน, เสียดสี

en: letters
th: จดหมาย

en: short stories
th: เรื่องสั้น

en: poetry
th: บทกวี

en: speeches, oratory
th: คำปราศรัย, สุนทรพจน์

en: not a literary text
th: ไม่ใช่บทประพันธ์

en: autobiography
th: อัตชีวประวัติ

en: individual biography
th: ชีวประวัติบุคคลคนเดียว

en: collective biography
th: ชีวประวัติรวมบุคคล

en: illustrations
th: ภาพวาด

en: maps
th: แผนที่

en: portraits
th: ภาพคน

en: charts
th: แผนภูมิ

en: plans
th: แผนงาน

en: plates
th: โล่หรือแผ่นพิมพ์

en: music
th: ดนตรี

en: facsimiles
th: โทรสาร

en: coats of arms
th: ตราประจำตระกูล

en: genealogical tables
th: ตารางลำดับวงศ์

en: forms
th: แบบฟอร์ม

en: samples
th: ตัวอย่าง

en: sound recordings
th: เครื่องบันทึุกเสียง

en: transparencies
th: แผ่นใส

en: illuminations
th: ภาพระบายสี

en: no illustrations
th: ไม่มีภาพประกอบ

en: bibliography
th: บรรณานุกรม

en: catalogue
th: บัญชีรายชื่อ

en: index
th: ดัชนี

en: abstract
th: สาระสังเขป

en: dictionary
th: พจนานุกรม

en: encyclopaedia
th: สารานุกรม

en: directory
th: สมุดรายนาม

en: project description
th: รายละเีีอียดโครงการ

en: statistics
th: สถิติ

en: programmed text books
th: แบบเรียนสำเร็จรูป

en: patent
th: สิทธิบัตร

en: standard
th: มาตรฐาน

en: dissertation or thesis
th: วิทยานิพนธ์ระดับปริญญาโทหรือเอก

en: laws and legislation
th: กฎหมายและระเบียบข้อบังคับ

en: numeric table
th: ตารางตัวเลข

en: technical report
th: รายงานทางเทคนิค

en: examination paper
th: ข้อสอบ

en: literature surveys/reviews
th: การสำรวจ/ทบทวนวรรณกรรม

en: treaties
th: สนธิสัญญา

en: cartoons or comic strips
th: การ์ตูนหรือการ์ตูนสั้นเป็นตอนๆ

en: other
th: วัสดุอื่นๆ

en: motion picture
th: ภาพยนตร์

en: visual projection
th: การฉายภาพเสมือนจริง (Visual Projection)

en: video recording
th: เครื่องบันทึกภาพ

en: Serials
th: สิ่งพิมพ์ต่อเนื่อง

en: Any type
th: ชนิดใดๆ

en: Periodical
th: สิ่งพิมพ์ต่อเนื่อง

en: Newspaper
th: หนังสือพิมพ์

en: Other
th: อื่นๆ

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Semiweekly
th: อาทิตย์ละ 2 ครั้ง

en: Weekly
th: ทุกสัปดาห์

en: Biweekly
th: รายปักษ์

en: Semimonthly
th: เดือนละ 2 ครั้ง (รายปักษ์)

en: Monthly
th: รายเดือน

en: Bimonthly
th: ทุกสองสัปดาห์

en: Quarterly
th: ทุก 3 เดือน

en: Three times a year
th: สามครั้งต่อปี

en: Semiannual
th: ทุก 6 เดือน

en: Annual
th: ประจำปี

en: Triennial
th: ทุกสามปี

en: Three times a week
th: สามครั้งต่อสัปดาห์

en: Three times a month
th: สามครั้งต่อเดือน

en: Without periodicity
th: ไม่สม่ำเสมอ

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Any regularity
th: ระยะใดๆ

en: irregular
th: ทรัำพยากรอื่นที่อยู่นอกเกณฑ์

en: Picture
th: รูปภาพ

en: collage
th: ภาพปะต่อ

en: drawing
th: ภาพวาด

en: painting
th: ภาพเขียน

en: photomechanical reproduction
th: การผลิตซ้ำโดยใช้กลไกการสร้างภาพ (Photomechanical Reproduction)

en: photonegative
th: Photo Negative

en: photoprint
th: ภาพถ่ายที่พิมพ์ออกจากเครื่องพิมพ์ (Photo Print)

en: picture
th: รูปภาพ

en: print
th: งานพิมพ์

en: technical drawing
th: งานเขียนแบบเทคนิค

en: other non-projected graphic type
th: ภาพที่ไม่ต้องฉายชนิดอื่น

en: canvas
th: ผ้าใบ

en: bristol board
th: กระดาษบริสตอล

en: cardboard/illustration board
th: กระดาษแข็ง/กระดาษเขียนภาพ

en: glass
th: แก้ว

en: plaster
th: ปูนปลาสเตอร์

en: hardboard
th: ไม้อัด

en: porcelaine
th: เครื่องเคลือบ

en: stone
th: ศิลาจารึก/แท่นหิน

en: wood
th: ไม้

en: mixed collection
th: คอลเลกชันผสม

en: synthetics
th: วัสดุสังเคราะห์

en: skin
th: Skin

en: textile
th: สิ่งทอ

en: metal
th: โลหะ

en: paper
th: กระดาษ

en: others
th: อื่นๆ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: z - other
th: z - อื่น ๆ

en: three times a year
th: สามครั้งต่อปี

en: three times a week
th: สามครั้งต่อสัปดาห์

en: three times a month
th: สามครั้งต่อเดือน

en: Regularity
th: ความถี่ในการจัดพิมพ์

en: yearbook
th: หนังสือรายปี

en: None
th: ไม่มี

en: contains
th: มี

en: starts with
th: เริ่มต้นด้วย

en: is exactly
th: อย่างแน่นอน

note: INPUT type=submit
en: Search
th: ค้นหา

en: Authority search results
th: ผลการค้นหาข้อมูลด้วยคำศัพท์ที่กำหนด

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
th: ผลการค้นหา %s ถึง %s จากทั้งหมด %s รายการ

en: Summary
th: บทสรุป

en: Collection
th: กลุ่มข้อมูล

en: All item types
th: ทุกชนิดรายการ

en: &lt;&lt; Previous
th: &lt;&lt; ก่อนหน้า

en: Location
th: สถานที่

en: Classification
th: การจัดหมวดหมู่

en: Series
th: ชุด

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Online Resources:
th: ทรัพยากรแบบออนไลน์:

en: Audience
th: ผู้อ่าน

en: Biography
th: ชีวประวัติ

en: Illustration
th: ภาพประกอบ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Periodicity
th: ความสม่ำเสมอ
