Koha 23.11.08.001 - en to tr-TR translation catalogue (611 entries)

en: fixed length control field
tr-TR: sabit uzunluktaki kontrol alanı

en: control field
tr-TR: kontrol alanı

en: Number (ISNI)
tr-TR: Sayı (ISNI)

en: Cancelled ISNI
tr-TR: İptal edilmiş ISNI

en: System Code
tr-TR: Sistem Kodu

en: Qualification
tr-TR: Vasıf

en: Cancelled or Invalid Persistent Record Identifier
tr-TR: İptal Edilmiş veya Geçersiz Sürekli Kayıt Tanımlayıcı

en: System control number
tr-TR: Sistem kontrol numarası

en: Cancelled or invalid control number
tr-TR: İptal edilmiş veya geçersiz kontrol numarası

en: System code
tr-TR: Sistem kodu

en: Number of work
tr-TR: Çalışma sayısı

en: Number of movement
tr-TR: Hareket sayısı

en: Voice/instrument
tr-TR: Ses/enstrüman

en: Role
tr-TR: Rol

en: Key or mode
tr-TR: Anahtar veya mod

en: Key signature
tr-TR: Başlık (Müzikte)

en: Time signature
tr-TR: Zaman işareti

en: Musical notation
tr-TR: Müzik notaları

en: Comments (free text)
tr-TR: Yorumlar (serbest metin)

en: Codified note
tr-TR: Kodlanmış not

en: Text incipit
tr-TR: Metin açılışı

en: Uniform Resource Identifier
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Tanımlayıcı

en: Language of text
tr-TR: Metin Dili

en: Number
tr-TR: Sayı

en: Language of summary
tr-TR: Özetin Dili

en: Language of subtitles
tr-TR: Alt yazıların dili

en: Country of nationality
tr-TR: Uyruk

en: Coded data – use in subject access point
tr-TR: Kodlanmış veriler – konu erişim noktasında kullanın

en: Coded data – use in subject access point as base access point or as subdivision
tr-TR: Kodlanmış veriler – konu erişim noktasında temel erişim noktası veya alt bölüm olarak kullanın

en: Coded data – use in topical subject access point with a geographical subdivision
tr-TR: Kodlanmış veriler – coğrafi bir alt bölüme sahip güncel konu erişim noktasında kullanım

en: Coded data: personal names
tr-TR: Kodlanmış veriler: kişi adları

en: Time period, 9999 B.C. to present
tr-TR: Zaman dilimi, MÖ 9999'dan günümüze

en: Source
tr-TR: Kaynak

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Westernmost Longitude
tr-TR: Altmışlı biçimde koordinatlar (derece, dakika, saniye) ‒ En Batı Boylam

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Easternmost Longitude
tr-TR: Altmışlı biçimde koordinatlar (derece, dakika, saniye) ‒ En Doğu Boylam

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Northernmost Latitude
tr-TR: Altmışlı biçimde koordinatlar (derece, dakika, saniye) ‒ En Kuzey Enlem

en: Co-ordinates in sexagesimal form (degrees, minutes, seconds) ‒ Southernmost Latitude
tr-TR: Altmışlı biçimde koordinatlar (derece, dakika, saniye) ‒ En Güney Enlem

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Westernmost Longitude
tr-TR: Ondalık derece cinsinden koordinatlar ‒ En Batı Boylam

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Easternmost Longitude
tr-TR: Ondalık derece cinsinden koordinatlar ‒ En Doğu Boylam

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Northernmost Latitude
tr-TR: Ondalık derece cinsinden koordinatlar ‒ En Kuzey Enlem

en: Co-ordinates in decimal degrees ‒ Southernmost Latitude
tr-TR: Ondalık derece cinsinden koordinatlar ‒ En Güney Enlem

en: Conference or meeting code
tr-TR: Konferans veya toplantı kodu

en: Cataloguing rules
tr-TR: Kataloglama kuralları

en: Subject system
tr-TR: Konu sistemi

en: Title processing data
tr-TR: Başlık işleme verileri

en: Authority Record Identifier
tr-TR: Otorite Kaydı Tanımlayıcı

en: Geographic area code
tr-TR: Coğrafi alan kodu

en: Form or Genre or Physical Characteristics Code
tr-TR: Biçim veya Tür veya Fiziksel Özellikler Kodu

en: Relator code
tr-TR: Relator kodu

en: Additions to names other than dates
tr-TR: İsimlere Tarih Dışında Yapılan Eklemeler

en: Dates
tr-TR: Tarihler

en: Form subdivision
tr-TR: Form alt bölümü

en: Attribution qualifier
tr-TR: Atıf elemesi

en: Chronological subdivision
tr-TR: Kronolojik alt bölüm

en: Addition to name or qualifier
tr-TR: İsim veya niteleyiciye ek

en: Location of meeting
tr-TR: Toplantı yeri

en: Date of meeting
tr-TR: Toplantı tarihi

en: Data element
tr-TR: Veri öğesi

en: Size
tr-TR: Boyut

en: Date
tr-TR: Tarih

en: Iconographic term
tr-TR: ikonografik terim

en: Type of family
tr-TR: Aile türü

en: Additions to Name of the Character
tr-TR: Karakter Adına Eklemeler

en: General material designation
tr-TR: Genel materyal atama

en: Number of section or part
tr-TR: Bölüm veya kısım sayısı

en: Date of publication
tr-TR: Yayın tarihi

en: Language
tr-TR: Dil

en: Miscellaneous information
tr-TR: Çeşitli bilgiler

en: Medium of performance (for music)
tr-TR: Performans ortamı (müzik için)

en: Numeric designation (for music)
tr-TR: Sayısal tanımlama (müzik için)

en: Key (for music)
tr-TR: Anahtar (müzik için)

en: Arranged statement (for music)
tr-TR: Düzenlenmiş bildirim (müzik için)

en: Form of work
tr-TR: Çalışma şekli

en: Original language of the work
tr-TR: Eserin orijinal dili

en: Authority record identifier for the related work.
tr-TR: İlgili çalışma için otorite kaydı tanımlayıcısı.

en: Form of work [Work]
tr-TR: Çalışma şekli [Çalışma]

en: Original language of the work [Work]
tr-TR: Eserin orijinal dili [Eser]

en: Number of section or part [Work]
tr-TR: Bölüm veya kısım sayısı [İş]

en: Content type [Expression]
tr-TR: İçerik türü [İfade]

en: Medium of performance (for music) [Work]
tr-TR: Performans Ortamı (müzik için) [Çalışma]

en: Numeric designation (for music) [Work]
tr-TR: Sayısal tanımlama (müzik için) [İş]

en: Medium of performance (for music) [Expression]
tr-TR: Performans ortamı (müzik için) [İfade]

en: Collective title
tr-TR: Ortak eser adı

en: Name
tr-TR: Ad

en: Authority record identifier for the name associated with the work
tr-TR: Çalışma ile ilişkili ad için otorite kaydı tanımlayıcısı

en: Authority record identifier for the related work
tr-TR: İlgili çalışma için otorite kaydı tanımlayıcısı

en: Addition to Name or Qualifier
tr-TR: İsim veya Niteleyiciye Ek

en: Date of legal issue or version, or date of signing
tr-TR: Yasal düzenleme tarihi veya sürüm veya imza tarihi

en: Form subheading
tr-TR: Alt başlık biçimlendir

en: Subject category code
tr-TR: Konu kategorisi kodu

en: Country (nation state)
tr-TR: Ülke (ulus devlet)

en: Intermediate political jurisdiction
tr-TR: Orta dereceden siyasi yargı

en: City, etc.
tr-TR: Şehir, vb.

en: Season
tr-TR: Dönem

en: Other geographical regions or features
tr-TR: Diğer coğrafi bölgeler veya özellikler

en: Chronological Subdivision
tr-TR: Kronolojik alt bölüm

en: Information note
tr-TR: Bilgi notu

en: Access point referred to
tr-TR: Başvurulan erişim noktası

en: Text of Note
tr-TR: Not Metni

en: Biographical note
tr-TR: Biyografik not

en: Activity note
tr-TR: Etkinlik notu

en: Affiliation/Address
tr-TR: Üyelik/Adres

en: Address
tr-TR: Adres

en: Sign
tr-TR: İmza

en: Nature of Content
tr-TR: İçerik Yapısı

en: Coverage of Content
tr-TR: İçeriğin Kapsamı

en: Authority record identifier
tr-TR: Otorite kaydı tanımlayıcı

en: Date of legal issue or version, or date of the signing
tr-TR: Yasal düzenleme tarihi veya sürüm veya imza tarihi

en: Authority Record Number
tr-TR: Otorite Kayıt Numarası

en: Additions to Name Other than Dates
tr-TR: İsimlere Tarih Dışında Yapılan Eklemeler

en: Affiliation/address
tr-TR: Üyelik/Adres

en: Number of Meeting and/or Number of Part of a Meeting
tr-TR: Toplantı Sayısı ve/veya Toplantı Bölüm Sayısı

en: Location of Meeting
tr-TR: Toplantı Yeri

en: Date of Meeting
tr-TR: Toplantı Tarihi

en: Subject Term
tr-TR: Konu Terimi

en: Country (Nation State)
tr-TR: Ülke (Ulus Devlet)

en: Other Geographical Regions or Features
tr-TR: Diğer Coğrafi Bölgeler veya Özellikler

en: Authority record number
tr-TR: Otorite kayıt numarası

en: Country
tr-TR: Ülke

en: County
tr-TR: İlçe

en: City
tr-TR: İl

en: Date of beginning or unique date
tr-TR: Başlangıç tarihi veya benzersiz tarih

en: UDC number, single or beginning of a range
tr-TR: UDC numarası, tek veya bir aralığın başlangıcı

en: UDC number, end of a range
tr-TR: UDC numarası, bir aralığın sonu

en: UDC edition
tr-TR: UDC sürümü

en: Language of edition
tr-TR: Basım Dili

en: DDC number, single or beginning of a range
tr-TR: DDC numarası, tek veya bir aralığın başlangıcı

en: DDC number, end of a range
tr-TR: DDC numarası, bir aralığın sonu

en: DDC edition
tr-TR: DDC sürümü

en: LC number, single or beginning of a range
tr-TR: LC numarası, tek veya bir aralığın başlangıcı

en: LC number, end of a range
tr-TR: LC numarası, bir aralığın sonu

en: Class number, single or beginning of a range
tr-TR: Sınıf numarası, tek veya bir aralığın başlangıcı

en: Class number, end of a range
tr-TR: Sınıf numarası, bir aralığın sonu

en: Agency
tr-TR: Ajans

en: Date of latest transaction
tr-TR: En son işlem tarihi

en: Citation
tr-TR: Atıf

en: Information found
tr-TR: Bilgi bulundu

en: Citations
tr-TR: Atıflar

en: Corresponding Term
tr-TR: İlgili Terim

en: Date of Access
tr-TR: Erişim Tarihi

en: Class Number
tr-TR: Sınıf Numarası

en: Date of deprecation of URI
tr-TR: URI'nin kullanımdan kaldırılma tarihi

en: Date of the transaction
tr-TR: İşlem tarihi

en: Host name
tr-TR: Ana bilgisayar adı

en: Access number
tr-TR: Erişim numarası

en: Compression information
tr-TR: Sıkıştırma bilgisi

en: Path
tr-TR: Yol

en: Date and hour of consultation and access
tr-TR: Danışma ve erişim tarihi ve saati

en: Electronic name
tr-TR: Elektronik ad

en: Uniform Resource Name
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Adı

en: Processor of request
tr-TR: İstek işleyicisi

en: Instruction
tr-TR: Yönerge

en: Bits per second
tr-TR: Saniyede bit sayısı

en: Password
tr-TR: Şifre

en: Logon/login
tr-TR: Oturum açma/Giriş yapma

en: Contact for access assistance
tr-TR: Erişim yardımı için irtibat

en: Operating system
tr-TR: İşletim sistemi

en: Port
tr-TR: Bağlantı noktası

en: Electronic format type
tr-TR: Elektronik format tipi

en: Settings
tr-TR: Ayarlar

en: File size
tr-TR: Dosya boyutu

en: Terminal emulation
tr-TR: Terminal öykünmesi

en: Uniform Resource Locator
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Bulucu

en: Hours access method available
tr-TR: Erişim yöntemi kullanılabilir saatler

en: Record control number
tr-TR: Kayıt kontrol numarası

en: Nonpublic note
tr-TR: Özel duyuru

en: Access method
tr-TR: Erişim yöntemi

en: Public note
tr-TR: Açık not

en: Tag of the source format field
tr-TR: Kaynak biçimi alanının tag'i

en: Header
tr-TR: Üst bilgi

en: Record Identifier
tr-TR: Kayıt Tanımlayıcı

en: Other Identifier
tr-TR: Diğer Tanımlayıcı

en: Other System Control Numbers
tr-TR: Diğer Sistem Kontrol Numaraları

en: Coded Data Field: Entity Name as Subject Access Point
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Konu Erişim Noktası Olarak Varlık Adı

en: Coded Data Field: Personal Name
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Kişi Adı

en: Coded Data Field: Time Period of Work Content
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Çalışma İçeriğinin Zaman Periyodu

en: Coded Data Field: Territorial or Geographical Name
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Bölgesel veya Coğrafi Ad

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings, Visual Projections, Musical Compositions and Performances
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Ses Kayıtlarının Süresi, Görsel Projeksiyonlar, Müzikal Besteler ve Performanslar

en: Coded Data Field: Form of Musical Work and Key or Mode
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Müzik Eserinin Formu ve Anahtarı veya Üslubu

en: Coded Data Field: Corporate Name
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Şirket Adı

en: RULES
tr-TR: KURALLAR

en: Coded Data Field: Title
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Başlık

en: Coded Data Field: Form, Genre or Physical Characteristics
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Biçim, Tür veya Fiziksel Özellikler

en: Authorized Access Point - Personal Name
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Kişi Adı

en: Authorized Access Point - Corporate Body Name
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Kurumsal Kuruluş Adı

en: Authorized Access Point - Territorial or Geographical Name
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Bölgesel veya Coğrafi Ad

en: Authorized Access Point - Trademark
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Ticari Marka

en: Authorized Access Point - Printer/Publisher Device
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Matbaacı/Yayıncı Aygıtı

en: Authorized Access Point - Family Name
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Soyadı

en: Authorized Access Point - Character
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Karakter

en: Authorized Access Point - Title
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Başlık

en: Authorized Access Point - Title (Work)
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Ünvan (İş)

en: Authorized Access Point - Title (Expression) (Provisional)
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Başlık (İfade) (Geçici)

en: Authorized Access Point - Collective Title
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Kolektif Başlık

en: Authorized Access Point - Name/Title
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Ad/Ünvan

en: Authorized Access Point - Name/Title (Work)
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Ad/Ünvan (İş)

en: Authorized Access Point - Name/Title (Expression)
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Ad/Başlık (İfade)

en: Authorized Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Hukuki ve Dini Metinler için Geleneksel Ad/Başlık

en: Authorized Access Point - Name/Collective Title
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Ad/Kolektif Başlık

en: Authorized Access Point - Topical Subject
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Konu Başlığı

en: Authorized Access Point - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Yayın Yeri ve Tarihi, Performans, Kaynak, vb.

en: Authorized Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
tr-TR: Yetkili Erişim Noktası - Biçim, Tür veya Fiziksel Özellikler

en: Information Note
tr-TR: Bilgi Notu

en: Textual See Also Reference Note
tr-TR: Metinsel Ayrıca Bkz. Referans Notu

en: Textual See Reference Note
tr-TR: Metinsel Bkz. Referans Notu

en: Users/Intended Audience Note
tr-TR: Kullanıcılar/Hedef Kitle Notu

en: Biography and Activity Note
tr-TR: Biyografi ve Etkinlik Notu

en: Activity Note Pertaining to Printer/Publisher
tr-TR: Basımcı/Yayıncıya İlişkin Etkinlik Notu

en: Variant Access Point - Corporate Body Name
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Kurumsal Kuruluş Adı

en: Variant Access Point - Territorial or Geographical Name
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Bölgesel veya Coğrafi Ad

en: Variant Access Point - Trademark
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Ticari Marka

en: Variant Access Point - Family Name
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Soyadı

en: Variant Access Point - Character
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Karakter

en: Variant Access Point - Title
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Başlık

en: Variant Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Hukuki ve Dini Metinler için Geleneksel Ad/Başlık

en: Variant Access Point - Form, Genre or Physical Characteristics
tr-TR: Varyant Erişim Noktası - Biçim, Tür veya Fiziksel Özellikler

en: Related Access Point - Character
tr-TR: İlgili Erişim Noktası - Karakter

en: Related Access Point - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
tr-TR: İlgili Erişim Noktası - Hukuki ve Dini Metinler için Geleneksel Ad/Başlık

en: Subject Access Point - Topical Name
tr-TR: Konu Erişim Noktası - Konu Adı

en: Subject Access Point - Trademark
tr-TR: Konu Erişim Noktası - Ticari Marka

en: Subject Access Point - Title (Work)
tr-TR: Konu Erişim Noktası - Başlık (Çalışma)

en: Universal Decimal Classification (UDC)
tr-TR: Evrensel Ondalık Sınıflama (UDC)

en: Library of Congress Classification (LCC)
tr-TR: Kongre Kütüphanesi Sınıflandırma Sistemi (LCC)

en: Other Classification Numbers
tr-TR: Diğer Sınıflama Numaraları

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Personal Name
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Kişi Adı

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Corporate Body Name
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Kurumsal Organ Adı

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Territorial or Geographical Name
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Bölgesel veya Coğrafi Ad

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Trademark
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ticari Marka

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Printer/Publisher Device
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Matbaacı/Yayıncı Aygıtı

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Family Name
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Soyadı

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Character
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Karakter

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ünvan

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Work)
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ünvan (İş)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Title (Expression) (Provisional)
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ünvan (İfade) (Geçici)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ad/Ünvan

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Work)
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ad/Ünvan (İş)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Title (Expression)
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ad/Ünvan (İfade)

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Conventional Name/Title for Legal and Religious Texts
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Hukuki ve Dini Metinler İçin Geleneksel Ad/Başlık

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Name/Collective Title
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Ad/Müşterek Başlık

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Topical Subject
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Güncel Konu

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Place and Date of Publication, Performance, Provenance, etc.
tr-TR: Başka Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Yayın Yeri ve Tarihi, Performans, Kaynak, vb.

en: Authorized Access Point in Other Language and/or Script - Form, Genre or Physical Characteristics
tr-TR: Diğer Dilde ve/veya Yazıda Yetkili Erişim Noktası - Biçim, Tür veya Fiziksel Özellikler

en: Source Data Found
tr-TR: Kaynak Veri Bulundu

en: Source Data Not Found
tr-TR: Kaynak Veri Bulunmadı

en: Usage or Scope Information
tr-TR: Kullanım veya Kapsam Bilgileri

en: Corresponding Data in Other Systems
tr-TR: Diğer Sistemlerdeki Karşılık Gelen Veriler

en: Data Not Converted From Source Format
tr-TR: Kaynak Biçimden Dönüştürülmeyen Veriler

en: Default
tr-TR: Varsayılan

en: Personal Name
tr-TR: Kişi Adı

en: Territorial or Geographical Name
tr-TR: Bölgesel veya Coğrafi Ad

en: Trademark
tr-TR: Ticari marka

en: Character
tr-TR: Karakter

en: Title
tr-TR: Eser Adı

en: Title (Expression)
tr-TR: Başlık (İfade)

en: Collective Title
tr-TR: Ortak eser adı

en: Form, Genre or Physical Characteristics
tr-TR: Biçim, Tür veya Fiziksel Özellikler

en: vocal a cappella music
tr-TR: vokal a capella müzik

en: instrumental music
tr-TR: enstrümental müzik

en: vocal and instrumental music
tr-TR: vokal ve enstrümantal müzik

en: electroacoustic music
tr-TR: elektroakustik müzik

en: other
tr-TR: diğer

en: computer program
tr-TR: bilgisayar programı

en: notated music
tr-TR: notaya dökülmüş müzik

en: sounds
tr-TR: sesler

en: still image
tr-TR: hareketsiz görüntü

en: text
tr-TR: metin

en: audio
tr-TR: ses

en: electronic
tr-TR: s- elektronik

en: microform
tr-TR: mikroform

en: microscopic
tr-TR: mikroskobik

en: stereographic
tr-TR: stereografik

en: Acquisition framework
tr-TR: Sağlama çerçevesi

en: Withdrawn status
tr-TR: Düşüm durumu

en: Damaged status
tr-TR: Hasar Durumu

en: Lost status
tr-TR: Kayıp durumu

en: Use restrictions
tr-TR: Kısıtlamaları kaldır

en: Date acquired
tr-TR: Edinilen tarih

en: Copy number
tr-TR: Kopya numarası

en: Coded location qualifier
tr-TR: Kodlanmış konum niteleyici

en: Koha itemnumber (autogenerated)
tr-TR: Koha materyal numarası (otomatik oluşturuldu)

en: Source of acquisition
tr-TR: Sağlama kaynağı

en: Shelving location
tr-TR: Raftaki konumu

en: Barcode
tr-TR: Barkod

en: Cost, replacement price
tr-TR: Maliyet, yerine koyma fiyatı

en: Collection
tr-TR: Koleksiyon

en: Price effective from
tr-TR: Fiyatın geçerli olmaya başladığı tarih

en: Inventory number
tr-TR: Envanter numarası

en: Full call number
tr-TR: Tam yer numarası

en: Materials specified (bound volume or other part)
tr-TR: Belirtilen materyaller (bağlı cilt veya diğer kısım)

en: Date last checked out
tr-TR: Son ödünç verme tarihi

en: Checked out
tr-TR: Ödünç verildi

en: Not for loan
tr-TR: Ödünç verilmez

en: Cost, normal purchase price
tr-TR: Maliyet, normal satın alma fiyatı

en: Shelving control number
tr-TR: Raf kontrol numarası

en: Date last seen
tr-TR: Son görüntüleme tarihi

en: Non-public note
tr-TR: Umuma kapalı not

en: Number (ISBN)
tr-TR: Sayı (ISBN)

en: Terms of Availability and/or Price
tr-TR: Kullanılabilirlik ve/veya Fiyat Koşulları

en: Number (ISSN)
tr-TR: Sayı (ISSN)

en: Cancelled ISSN-L
tr-TR: İptal edilmiş ISSN-L

en: Cancelled ISSN
tr-TR: İptal edilmiş ISSN

en: Number (ISMN)
tr-TR: Sayı (ISMN)

en: Number (ISRN)
tr-TR: Sayı (ISRN)

en: Cancelled/Invalid/Erroneous ISRN
tr-TR: İptal Edilmiş/Geçersiz/Hatalı ISRN

en: Number (ISRC)
tr-TR: Sayı (ISRC)

en: Terms of Availability and/or Price [Obsolete]
tr-TR: Kullanılabilirlik ve/veya Fiyat Koşulları [Eski]

en: Country Code
tr-TR: Ülke Kodu

en: System Control Number
tr-TR: Sistem Kontrol Numarası

en: Cancelled or Invalid Control Number
tr-TR: İptal edilmiş veya geçersiz kontrol numarası

en: System code for musical notation
tr-TR: Müzik notaları için sistem kodu

en: Terms of availability and/or price
tr-TR: Kullanılabilirlik ve/veya fiyat koşulları

en: Additional codes following standard number or code
tr-TR: Standart numara veya kodun ardından gelen ek kodlar

en: Language of Contents Page
tr-TR: İçindekiler Sayfasının Dili

en: Language of Accompanying Material
tr-TR: Eşlik eden materyalin dili

en: Source of non-ISO code
tr-TR: ISO dışı kodun kaynağı

en: Monograph Coded Data
tr-TR: Monograf Kodlu Veriler

en: Coded Data - General
tr-TR: Kodlanmış Veri - Genel

en: Coded Data for Graphics
tr-TR: Grafikler için Kodlanmış Veriler

en: Coded Data for Three-Dimensional Artefacts and Realia
tr-TR: Üç Boyutlu Artefaktlar ve Gerçek nesneler için Kodlanmış Veriler

en: Cartographic Material Coded Data (General)
tr-TR: Kartografik Malzeme Kodlu Veriler (Genel)

en: Cartographic Material Coded Data: Physical attributes (General)
tr-TR: Kartografik Malzeme Kodlanmış Veriler: Fiziksel özellikler (Genel)

en: Aerial Photography and Remote Sensing Coded Data: Physical Attributes
tr-TR: Hava Fotoğrafçılığı ve Uzaktan Algılama Kodlu Veriler: Fiziksel Nitelikler

en: Constant Ratio Linear Horizontal Scale
tr-TR: Sabit Oranlı Lineer Yatay Ölçek

en: Constant Ratio Linear Vertical Scale
tr-TR: Sabit Oranlı Doğrusal Dikey Ölçek

en: Co-ordinates - Westernmost Longitude
tr-TR: Koordinatlar - En Batı Boylam

en: Co-ordinates - Easternmost Longitude
tr-TR: Koordinatlar - En Doğu Boylam

en: Co-ordinates - Northernmost Latitude
tr-TR: Koordinatlar - En Kuzey Enlem

en: Co-ordinates - Southernmost Latitude
tr-TR: Koordinatlar - En Güney Eylem

en: Angular Scale
tr-TR: Açısal Ölçek

en: Equinox
tr-TR: Ekinoks

en: Character of Image
tr-TR: Görüntü karakteri

en: Category of Satellite for Remote Sensing Image
tr-TR: Uzaktan algılanan görüntü için uydu kategorisi

en: Recording Technique for Remote Sensing Image
tr-TR: Uzaktan Algılanan Görüntü için Kayıt Tekniği

en: Format of Notated Music
tr-TR: Notaya dökülmüş müzik biçimi

en: Sound Recording Coded Data (General)
tr-TR: Ses Kaydı Kodlu Veri (Genel)

en: Sound Recording Coded Data (Detail)
tr-TR: Ses Kaydı Kodlu Veri (Detay)

en: Microform Coded Data Physical Attributes
tr-TR: Mikroform Kodlu Veri Fiziksel Nitelikler

en: Unit of Measurement of Heighting
tr-TR: Yükseklik Ölçü Birimi

en: Supplementary Contour Interval
tr-TR: Tamamlayıcı Kontur Aralığı

en: Unit of Measurement of Bathymetry
tr-TR: Batimetri Ölçü Birimi

en: Bathymetric Interval
tr-TR: Batimetrik Aralık

en: Supplementary Bathymetric Interval
tr-TR: Tamamlayıcı Batimetrik Aralık

en: Coded Data for Electronic Resources
tr-TR: Elektronik Kaynaklar için Kodlanmış Veriler

en: Antiquarian Coded Data - General
tr-TR: Nadir Kitaplarla İlgili Kodlanmış Veri - Genel

en: Coded data - Copy specific attributes
tr-TR: Kodlanmış veriler - Belirli özellikleri kopyalayın

en: Binding specific characteristics
tr-TR: Bağlayıcı spesifik özellikler

en: Age
tr-TR: Yaş

en: Number of Parts
tr-TR: Bölümlerin Sayısı

en: Number of Players
tr-TR: Oyuncu Sayısı

en: Type of performance medium
tr-TR: Performans Ortamı Türü

en: Specific Instrument
tr-TR: Spesifik Enstrüman

en: Other Coding for Content Form
tr-TR: İçerik Formu İçin Diğer Kodlamalar

en: Other Coding for Media Type
tr-TR: Ortam Türü için Diğer Kodlamalar

en: Materials specified
tr-TR: Materyaller belirlendi

en: Other Title Information
tr-TR: Diğer Başlık Bilgisi

en: Inclusive dates
tr-TR: Dahil olan tarihler

en: Bulk dates
tr-TR: Toplu tarihler

en: Content form
tr-TR: içerik formu

en: Content qualification
tr-TR: içerik kalifikasyonu

en: Media type
tr-TR: Ortam türü

en: Parallel Edition Statement
tr-TR: Paralel Sürüm Bildirimi

en: Mathematical Data Statement
tr-TR: Matematiksel Veri Bildirimi

en: Statement of scale
tr-TR: Ölçek bildirimi

en: Statement of projection
tr-TR: İzdüşüm bildirimi

en: Statement of coordinates
tr-TR: Koordinatlar bildirimi

en: Statement of equinox
tr-TR: Ekinoks bildirimi

en: Numbering: Dates and Volume Designations
tr-TR: Numaralandırma: Tarihler ve Cilt Tanımlamaları

en: Source of Numbering Information
tr-TR: Numaralandırma Bilgilerinin Kaynağı

en: Address of Publisher, Distributor, etc.
tr-TR: Yayıncı, Distribütör vb. Adresi

en: Address of Manufacturer
tr-TR: Üretici Adresi

en: Date of Manufacture
tr-TR: Üretim Tarihi

en: Address of Publisher, Producer, Distributor or Manufacturer
tr-TR: Yayıncının, Yapımcının, Dağıtıcının veya Üreticinin Adresi

en: Materials and Technique display
tr-TR: Materyaller ve Teknik gösterimi

en: Other Physical Details
tr-TR: Diğer Fiziksel Ayrıntılar

en: Dimensions
tr-TR: Boyutlar

en: Accompanying Material
tr-TR: Eşlik eden Materyal

en: Series Title
tr-TR: Dizi Eser Adı

en: File type
tr-TR: Dosya tipi

en: Resolution
tr-TR: Çözünürlük

en: Regional encoding
tr-TR: Bölgesel Kodlama

en: Encoded bitrate
tr-TR: Kodlanmış bit değeri

en: Organization
tr-TR: Kurum

en: Arrangement
tr-TR: Düzenleme

en: Level
tr-TR: Düzey

en: Uniform Resource Identifier.
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Tanımlayıcı.

en: Action
tr-TR: İşlem

en: Action Identification
tr-TR: Eylem Tanılama

en: Time of Action
tr-TR: Eylem Tarihi

en: Action Interval
tr-TR: Eylem Aralığı

en: Contingency for Action
tr-TR: Eylem için acil durum

en: Authorisation
tr-TR: Yetkilendirme

en: Jurisdiction
tr-TR: Yetki alanı

en: Method of Action.
tr-TR: Eylem Yöntemi.

en: Site of Action
tr-TR: Eylem Yeri

en: Action Agent
tr-TR: Eylem Aracısı

en: Status
tr-TR: Durum

en: Extent
tr-TR: Kapsam

en: Name of source
tr-TR: Kaynağın adı

en: Location within source
tr-TR: Kaynak içerisindeki konum

en: Uniform Resource Identifier (URI)
tr-TR: Tek Biçim Kaynak Tanımlayıcı (URI)

en: Text of Unstructured Note
tr-TR: Yapılandırılmamış Not Metni

en: Type of reproduction
tr-TR: Reprodüksiyon türü

en: Place of reproduction
tr-TR: Özdeş baskı yeri

en: Agency Responsible for the Reproduction
tr-TR: Özdeş baskıdan sorumlu kurum

en: Coverage of the reproduction
tr-TR: Çoğaltma kapsamı

en: URL of the reproduction
tr-TR: Özdeş baskı URL'si

en: Date of consultation
tr-TR: Danışma tarihi

en: Frequency
tr-TR: Çıkış aralığı

en: Title of level 1 subdivision
tr-TR: 1. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 2 subdivision
tr-TR: 2. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 3 subdivision
tr-TR: 3. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 4 subdivision
tr-TR: 4. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 5 subdivision
tr-TR: 5. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 6 subdivision
tr-TR: 6. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 7 subdivision
tr-TR: 7. seviye alt bölümün başlığı

en: Title of level 8 subdivision
tr-TR: 8. seviye alt bölümün başlığı

en: Other information concerning a subdivision
tr-TR: Bir alt bölümle ilgili diğer bilgiler

en: Body granting the degree
tr-TR: Diplomayı veren kurum

en: Preferred Citation
tr-TR: Tercih edilen Atıf

en: Text of awards note
tr-TR: Ödül notu metni

en: Country of award
tr-TR: Ödülün verildiği ülke

en: Control number
tr-TR: Kontrol numarası

en: Source for Acquisition/Subscription Address
tr-TR: Sağlama/abonelik adresi kaynağı

en: Medium
tr-TR: Ortam

en: Terms of Availability
tr-TR: Kullanılabilirlik Koşulları

en: Terms governing access, use and reproduction
tr-TR: Erişim, kullanım ve çoğaltmayı yöneten şartlar

en: Authorization
tr-TR: Yetkilendirme

en: Authorized users
tr-TR: Yetkili kullanıcılar

en: Bibliographic Record Identifier
tr-TR: Bibliyografik Kayıt Tanımlayıcı

en: Koha number
tr-TR: Koha numarası

en: Author
tr-TR: Yazar

en: Date of Publication
tr-TR: Yayın Tarihi

en: Parallel title
tr-TR: Paralel başlık

en: Other title information.
tr-TR: Diğer başlık bilgisi.

en: Physical description
tr-TR: Fiziksel açıklama

en: Series statement
tr-TR: Süreli yayın bildirimi

en: International Standard Serial Number
tr-TR: Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası

en: International Standard Book Number
tr-TR: Uluslararası Standart Kitap Numarası

en: Language (when part of a heading)
tr-TR: Dil (bir başlığın parçası olduğunda)

en: Miscellaneous Information
tr-TR: Çeşitli Bilgiler

en: Medium of Performance (for Music)
tr-TR: Performans Ortamı (Müzik için)

en: Numeric Designation (for Music)
tr-TR: Sayısal Tanımlama (Müzik için)

en: Key (for Music)
tr-TR: Anahtar (Müzik için)

en: Additional Elements (for Music)
tr-TR: İlave Öğeler (Müzik için)

en: Language (when part of heading)
tr-TR: Dil (başlığın bir parçası olduğunda)

en: Month and Day
tr-TR: Ay ve Gün

en: Personal Name - Dates
tr-TR: Kişi Adı - Tarihler

en: Year
tr-TR: Yıl

en: Numeration (Arabic)
tr-TR: Numaralandırma (Arapça)

en: Numeration (Roman)
tr-TR: Numaralandırma (Roma)

en: Institution in Locality
tr-TR: Bölgedeki Kurum

en: Authority Entry Record Number
tr-TR: Otorite Giriş Kayıt Numarası

en: Parallel Title
tr-TR: Paralel Eser Adı

en: Number of Part
tr-TR: Bölüm Sayısı

en: Added Title-page Title
tr-TR: Eklenen Başlık-Sayfa Başlığı

en: Variant Title
tr-TR: Varyant Başlık

en: Qualifier
tr-TR: Niteleyici

en: Abbreviated Title
tr-TR: Kısaltılmış eser adı

en: Additional Title
tr-TR: Ek Başlık

en: Other title information
tr-TR: Diğer başlık bilgisi

en: Translated Title
tr-TR: Tercüme Edilmiş Eser Adı

en: Language of Translated Title
tr-TR: Tercüme Edilmiş Eser Adının Dili

en: Artificial title
tr-TR: Artifisiyel Başlık

en: Arranged Statement (for Music)
tr-TR: Müzik için düzenlenmiş bildirim (Müzik için)

en: Subject Category Entry Element Text
tr-TR: Konu Kategorisi Giriş Öğesi Metni

en: Country (Nation State) or Larger Entity Country
tr-TR: Ülke (Ulus Devlet) veya Daha Büyük Varlık Ülkesi

en: Building, vehicle, etc.
tr-TR: Bina, araç vb.

en: Date 1
tr-TR: Tarih 1

en: Date 2
tr-TR: Tarih 2

en: Other geographic regions or features
tr-TR: Diğer coğrafi bölgeler veya özellikler

en: Extraterrestrial area
tr-TR: Dünya dışı alan

en: Make and Model of Machines
tr-TR: Makinelerin Marka ve Modeli

en: Operating System
tr-TR: İşletim Sistemi

en: Form
tr-TR: Biçim

en: Code
tr-TR: Kod

en: String
tr-TR: Dizgi

en: Reference Indicator Number
tr-TR: Referans Gösterge Numarası

en: Classification Record Number
tr-TR: Sınıflama Kayıt Numarası

en: Edition
tr-TR: Baskı

en: Class number
tr-TR: Sınıf numarası

en: Book number
tr-TR: Kitap numarası

en: Book Number
tr-TR: Kitap Numarası

en: Classification Subdivision
tr-TR: Sınıflama Alt Bölümü

en: Additions to Names Other than Dates
tr-TR: İsimlere Tarih Dışında Yapılan Eklemeler

en: Number of Meeting and/or Number of Part of Meeting
tr-TR: Toplantı Sayısı ve/veya Toplantı Bölüm Sayısı

en: Data Element
tr-TR: Veri Öğesi

en: Qualifications
tr-TR: Vasıflar

en: Uniform title
tr-TR: Tek biçim eser adı

en: Date of Transaction
tr-TR: İşlem Tarihi

en: Cataloguing Rules (Descriptive Conventions)
tr-TR: Kataloglama Kuralları (Açıklayıcı Kurallar)

en: Original Control Number
tr-TR: Özgün Kontrol Numarası

en: Text of note
tr-TR: Not metni

en: Code of Institution
tr-TR: Kurum Kodu

en: Institution Identifier
tr-TR: Kurum Tanımlayıcı

en: Coded Location Qualifier (2 or 3 characters)
tr-TR: Kodlanmış Konum Niteleyici (2 veya 3 karakter)

en: Non-coded Location Qualifier
tr-TR: Kodlanmamış Konum Niteleyici

en: Call Number Prefix
tr-TR: Yer Numarası Öneki

en: Call Number
tr-TR: Yer Numarası

en: Call Number Suffix
tr-TR: Yer Numarası Son eki

en: Copy Number
tr-TR: Kopya Numarası

en: Link text
tr-TR: Bağlantı metni

en: Date and Hour of Consultation and Access
tr-TR: Danışma ve Erişim Tarihi ve Saati

en: Tag of the Source Format Field
tr-TR: Kaynak Biçimi Alanının Tag'i

en: Indicators and Subfields of the Source Format Field
tr-TR: Kaynak Formatı Alanının Göstergeleri ve Alt Alanları

en: Koha biblio number
tr-TR: Koha bibliyo numarası

en: Serial
tr-TR: Süreli yayın

en: Koha item type
tr-TR: Koha materyal türü

en: Koha issues (borrowed), all copies
tr-TR: Koha'da verilenler (ödünç alınan), tüm kopyalar

en: Source of classification or shelving scheme
tr-TR: Sınıflandırma Kaynağı veya raf şeması

en: Koha normalized classification for sorting
tr-TR: Sıralama için Koha'ya göre standartlaştırılmış sınıflama

en: Serial record
tr-TR: Süreli yayın kaydı

en: Record Label
tr-TR: Kayıt Etiketi

en: Article Identifier
tr-TR: Makale Tanımlayıcı

en: Other Standard Identifier
tr-TR: Diğer Standart Tanımlayıcı

en: National Bibliography Number
tr-TR: Ulusal Bibliyografya Numarası

en: Legal Deposit Number
tr-TR: Yasal Teminat Numarası

en: Other system persistent record identifier
tr-TR: Diğer sistem kalıcı kayıt tanımlayıcısı

en: CODEN (Serials)
tr-TR: CODEN (Süreli Yayınlar)

en: Universal Product Code (UPC)
tr-TR: Evrensel Ürün Kodu (UPC)

en: Language of the Resource
tr-TR: Kaynağın Dili

en: Country of Publication or Production
tr-TR: Yayın veya Üretim Ülkesi

en: Coded Data Field: Textual Material, Monographic
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Metinsel Materyal, Monografik

en: Coded Data Field: Textual Material - Physical Attributes
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Metinsel Materyal - Fiziksel Nitelikler

en: Coded Data Field: Continuing Resources
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Süreğen Kaynaklar

en: Coded Data Field: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Görsel Projeksiyonlar, Video Kayıtları ve Sinema Filmleri

en: Coded Data Fields: Visual Projections, Videorecordings and Motion Pictures
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Görsel Projeksiyonlar, Video Kayıtları ve Sinema Filmleri

en: Coded Data Field: Graphics
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Grafikler

en: Coded Data Field: Three-Dimensional Artefacts and Realia
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Üç Boyutlu Artefaktlar ve Gerçek nesneler

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - General
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Kartografik Malzemeler - Genel

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Physical Attributes
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Kartografik Malzemeler: Fiziksel Nitelikler

en: Coded Data Field: Time Period of Item Content
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Materyal İçeriğinin Zaman Periyodu

en: Coded Data Field: Cartographic Resources - Scale and Co-Ordinates
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Kartografik Kaynaklar - Ölçek ve Koordinatlar

en: Coded Data Field: Cartographic Materials - Specific Material Designation Analysis
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Kartografik Malzemeler - Spesifik Malzeme Belirleme Analizi

en: Coded Data Field: Sound Recordings and Music
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Ses Kayıtları ve Müzik

en: Coded Data Field: Sound Recordings - Physical Attributes
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Ses Kayıtları - Fiziksel Nitelikler

en: Coded Data Field: Duration of Sound Recordings and Printed Music
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Ses Kayıtlarının ve Basılı Müziğin Süresi

en: Coded Data Field: Microforms - Physical Attributes
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Mikroformlar - Fiziksel Nitelikler

en: Coded Data Field: Cartographic Materials: Geodetic, Grid and Vertical Measurement
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Kartografik Malzemeler: Jeodezik, Grid ve Dikey Ölçüm

en: Coded Data Field: Electronic Resources
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Elektronik Kaynaklar

en: Coded Data Field: Antiquarian - General
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Nadir Kitap - Genel

en: Coded Data Field: Copy Specific Attributes
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Belirli Özellikleri Kopyalayın

en: Coded Data Field: Medium of Performance [Obsolete]
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Performans Ortamı [Eski]

en: Coded Data Field: Medium of Performance
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: Performans Ortamı

en: Coded Data Field: content form
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: içerik formu

en: Coded Data Field: media type
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: ortam türü

en: Coded Data Field: Type of Carrier
tr-TR: Kodlu Veri Alanı: Taşıyıcı Türü

en: Coded Data Field: Content Form
tr-TR: Kodlanmış Veri Alanı: İçerik Formu

en: Edition Statement
tr-TR: Baskı Bildirimi

en: Material Specific Area: Cartographic Resources - Mathematical Data
tr-TR: Materyale Özgü Alan: Kartografik Kaynaklar - Matematiksel Veriler

en: Material Specific Area: Numbering of Continuing Resources
tr-TR: Materyale Özgü Alan: Devam Eden Kaynakların Numaralandırılması

en: Material Specific Area: Printed Music Specific Statement
tr-TR: Materyale Özgü Alan: Basılı Müzik Özel Bildirimi

en: Series
tr-TR: Diziler

en: Material Specific Area: Electronic Resource Characteristics
tr-TR: Materyale Özgü Alan: Elektronik Kaynak Özellikleri

en: Carrier Type
tr-TR: Taşıyıcı Türü

en: Notes Pertaining to Physical Description
tr-TR: Fiziksel Açıklamaya İlişkin Notlar

en: Notes Pertaining to Linking Fields
tr-TR: Alanları Bağlamaya İlişkin Notlar

en: Notes Pertaining to Material (Or Type of Publication) Specific Information
tr-TR: Materyale (Ya da Yayın Türüne) Özel Bilgilere İlişkin Notlar

en: Action Note
tr-TR: Eylem Notu

en: Credits Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
tr-TR: Emeği Geçenler Notu (Projeksiyonlu ve Görsel materyal ve Ses Kayıtları)

en: Cast Note (Projected and Video Material and Sound Recordings)
tr-TR: Cast Notu (Projeksiyonlu ve Görsel materyal ve Ses Kayıtları)

en: Original Version Note
tr-TR: Özgün Sürüm Notu

en: Contents Note
tr-TR: İçindekiler Notu

en: Awards Note
tr-TR: Ödül Notu

en: System Requirements Note (Electronic Resources)
tr-TR: Sistem Gereksinimleri Notu (Elektronik Kaynaklar)

en: Acquisition Information Note
tr-TR: Sağlama bilgisi notu

en: Source of Excerpt or Offprint
tr-TR: Alıntı veya Ayrı basım Kaynağı

en: is Updated by
tr-TR: Güncelleyen

en: Updates
tr-TR: Güncellemeler

en: Continues
tr-TR: Devam ediyor

en: Continues in Part
tr-TR: Kısmen devam ediyor

en: Absorbed
tr-TR: Absorbe edilmiş

en: Absorbed in Part
tr-TR: Kısmen devralındı

en: Separated from
tr-TR: Ayrıldığı öğe

en: Continued by
tr-TR: Devam eden

en: Continued in Part by
tr-TR: Kısmen devam eden

en: Absorbed by
tr-TR: Devralan

en: Absorbed in Part by
tr-TR: Kısmen devralan

en: Merged with XXX to Form
tr-TR: Formda XXX ile birleştirildi

en: Changed Back to
tr-TR: Eski haline getirildi

en: Translation of
tr-TR: Tercümesi

en: Set Level
tr-TR: Seviye Ayarla

en: Piece-Analytic Level
tr-TR: Adet-Analitik Seviye

en: Also Bound with This Volume
tr-TR: Ayrıca Bu Ciltle Bağlı

en: Bound with
tr-TR: İle ilgili

en: Other Related Works
tr-TR: Diğer İlgili Çalışmalar

en: Preferred Access Point - Identification of an Expression
tr-TR: Tercih Edilen Erişim Noktası - Bir İfadenin Tanımlanması

en: Cover Title
tr-TR: Kapak Başlığı

en: Added Title-Page Title
tr-TR: Eklenen Başlık-Sayfa Başlığı

en: Caption Title
tr-TR: Altyazı Başlığı

en: Other Variant Titles
tr-TR: Diğer Varyant Başlıklar

en: Title in Standard Modern Spelling
tr-TR: Standart Modern Yazımdaki Başlık

en: Abbreviated Title (Continuing Resources)
tr-TR: Kısaltılmış eser adı (Devam eden Kaynaklar)

en: Additional Title Supplied by Cataloguer
tr-TR: Katalogcu Tarafından Sağlanan Ek Başlık

en: Artifical Title
tr-TR: Artifisiyel Başlık

en: Form, Genre or Physical Characteristics Heading
tr-TR: Biçim, Tür veya Fiziksel Özellikler Başlığı

en: Uncontrolled Subject Terms
tr-TR: Kontrolsüz Konu Terimleri

en: Technical Details Access (Electronic Resources) [Obsolete]
tr-TR: Teknik Ayrıntılar Erişimi (Elektronik Kaynaklar) [Geçersiz]

en: Occupation
tr-TR: Meslek

en: Function
tr-TR: İşlev

en: Time Period Code
tr-TR: Zaman Periyodu Kodu

en: Dewey Decimal Classification
tr-TR: Dewey Ondalık Sınıflama

en: Library of Congress Classification
tr-TR: Kongre Kütüphanesi Sınıflaması

en: Other Class Numbers
tr-TR: Diğer Sınıf Numaraları

en: Personal Name - Primary Responsibility
tr-TR: Kişi Adı - Birincil Sorumluluk

en: National ISSN Centre
tr-TR: Ulusal ISSN Merkezi

en: Data Not Converted from Source Format
tr-TR: Kaynak Biçimden Dönüştürülmeyen Veriler

en: System Control Numbers (Koha)
tr-TR: Sistem Kontrol Numaraları (Koha)

en: local dates
tr-TR: yerel tarihler

en: ADDED ENTRY ELEMENTS (KOHA)
tr-TR: EK GİRİŞ ELEMANLARI (KOHA)

en: Fast Add Framework
tr-TR: Hızlı Çerçeve Ekle

en: 'FA', a 'Fast Add' minimal UNIMARC framework suitable for ILL or on-the-fly cataloguing.
tr-TR: 'FA', ILL veya anında kataloglamaya uygun bir 'Hızlı Ekleme' minimal UNIMARC çerçevesi.
