Koha 23.11.08.001 - en to tr-TR translation catalogue (691 entries)

en: ERROR: Price is not a valid number, please check the price and try again!
tr-TR: HATA: Fiyat geçerli bir sayı değil, fiyatı kontrol edin ve tekrar deneyin!

en: Fund amount exceeds parent allocation
tr-TR: Fon miktarı ana ödeneği aşıyor

en: Fund amount exceeds period allocation
tr-TR: Fon miktarı dönem ödeneğini aşıyor

en: New budget-parent is beneath budget
tr-TR: Yeni bütçe, ana bütçenin altındadır

en: Are you sure you want to delete this vendor?
tr-TR: Bu satıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Update item
tr-TR: Materyali güncelle

en: You can't receive any more items
tr-TR: Daha fazla materyal alamazsınız

en: Edit
tr-TR: Düzenle

en: Delete
tr-TR: Sil

en: Add item
tr-TR: Materyal ekle

en: Clear
tr-TR: Temizle

en: Add multiple items
tr-TR: Çoklu materyal ekle

en: Number of items to add
tr-TR: Eklenecek materyal sayısı

en: Add
tr-TR: Ekle

en: NOTE: Fields listed in the 'UniqueItemFields' system preference will not be copied
tr-TR: NOT: 'UniqueItemFields' sistem tercihinde listelenen alanlar kopyalanmayacaktır

en: is duplicated
tr-TR: çift kopyadır

en: already exists in database
tr-TR: zaten veri tabanında var

en: There is no record selected
tr-TR: Seçilen kayıt yok

en: quantity values are not filled in or are not numbers
tr-TR: miktar değerleri doldurulmamış ya da sayı değiller

en: Some funds are not defined in item records
tr-TR: Bazı fonlar materyal kayıtlarında tanımlanmamıştır

en: Some required item subfields are not set
tr-TR: Bazı gerekli materyal alt alanları ayarlanmadı

en: Loading
tr-TR: Yükleniyor

en: Internal Server Error, please reload the page
tr-TR: Dahili Sunucu Hatası, lütfen sayfayı yeniden yükleyin

en: You need to log in again, your session has timed out
tr-TR: Yeniden giriş yapmanız gerekiyor. Oturumunuz zaman aşımına uğradı.

en: Error; your data might not have been saved
tr-TR: Hata, veriniz kaydedilmemiş olabilir

en: Loading...
tr-TR: Yükleniyor...

en: Please select or enter a sound.
tr-TR: Lütfen bir ses girin veya seçin.

en: Are you sure you want to delete the selected audio alerts?
tr-TR: Seçilen sesli uyarıları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Check the box next to the alert you want to delete.
tr-TR: Silmek istediğiniz uyarıların yanındaki onay kutularını işaretleyin.

en: Authority
tr-TR: Otorite

en: Error importing the authority type %s
tr-TR: %s otorite türü içe aktarılırken hata oluştu

en: Please select a CSV (.csv) or ODS (.ods) spreadsheet file.
tr-TR: Lütfen bir CSV (.csv) veya ODS (.ods) e-tablo dosyası seçin.

en: Do you really want to import the authority type fields and subfields? This will overwrite the current configuration. For safety reasons please use the export option to make a backup
tr-TR: Otorite türü alanlarını ve alt alanlarını gerçekten içe aktarmak istiyor musunuz? Bu, geçerli yapılandırmayı geçersiz kılacaktır. Güvenlik nedeniyle lütfen yedekleme yapmak için dışa aktarma seçeneğini kullanın

en: Importing to authority type: %s. Importing from file: %s
tr-TR: Otorite türü içine aktarılıyor: %s. Dosyadan içe aktarılıyor: %s

en: Your cart is currently empty
tr-TR: Sepetiniz şu anda boş

en: This item is already in your cart
tr-TR: Materyal zaten sepetinizdedir

en: This item has been added to your cart
tr-TR: Materyal sepetinize eklendi

en: %s item(s) added to your cart
tr-TR: %s materyal sepetinize eklendi

en: %s already in your cart
tr-TR: %s zaten sepetinizdedir

en: No item was selected
tr-TR: Hiçbir materyal seçilmedi

en: No item was added to your cart (already in your cart)!
tr-TR: Herhangi bir materyal seçilmedi (Mevcut )!

en: The item has been removed from your cart
tr-TR: Materyal sepetinizden çıkarıldı

en: Are you sure you want to empty your cart?
tr-TR: Sepetinizi boşaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
tr-TR: Seçili materyalleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Items in your cart: %s
tr-TR: Sepetinizdeki materyaller: %s

en: Add to cart
tr-TR: Sepete ekle

en: In your cart
tr-TR: Sepetinizde

en: Error importing the framework
tr-TR: Çerçeveyi içe aktarma hatası

en: Are you sure you want to replace the fields and subfields for the %s framework structure? The existing structure will be overwritten! For safety reasons, it is recommended to use the export option to make a backup first.
tr-TR: %s çerçeve yapısı için alanları ve alt alanları değiştirmek istediğinizden emin misiniz? Mevcut yapının üzerine yazılacak! Güvenlik nedenleriyle, önce bir yedekleme yapmak için dışa aktarma seçeneğinin kullanılması önerilir.

en: Importing to framework: %s. Importing from file: %s.
tr-TR: Çerçeve içine aktarılıyor: %s. Dosyadan içe aktarılıyor: %s.

en: Previous
tr-TR: Önceki

en: Next
tr-TR: Sonraki

en: Results
tr-TR: Sonuçlar

en: Go back to the results
tr-TR: Sonuçlara geri dön

en: Please enter a valid date (should match %s).
tr-TR: Lütfen geçerli bir tarih giriniz (%s ile eşleşmeli).

en: Fri
tr-TR: Cuma

en: Mon
tr-TR: Pzt.

en: Sat
tr-TR: Cmts

en: Sun
tr-TR: Pa

en: Thu
tr-TR: Prş

en: Tue
tr-TR: Salı

en: Wed
tr-TR: Çrş

en: Friday
tr-TR: Cuma

en: Monday
tr-TR: Pazartesi

en: Saturday
tr-TR: Cumartesi

en: Sunday
tr-TR: Pazar

en: Thursday
tr-TR: Perşembe

en: Tuesday
tr-TR: Salı

en: Wednesday
tr-TR: Çarşamba

en: Apr
tr-TR: Nisan

en: Aug
tr-TR: Ağustos

en: Dec
tr-TR: Aralık

en: Feb
tr-TR: Şubat

en: Jan
tr-TR: Ocak

en: Jul
tr-TR: Temmuz

en: Jun
tr-TR: Haziran

en: Mar
tr-TR: Mart

en: May
tr-TR: Mayıs

en: Nov
tr-TR: Kasım

en: Oct
tr-TR: Ekim

en: Sep
tr-TR: Eylül

en: April
tr-TR: Nisan

en: August
tr-TR: Ağustos

en: December
tr-TR: Aralık

en: February
tr-TR: Şubat

en: January
tr-TR: Ocak

en: July
tr-TR: Temmuz

en: June
tr-TR: Haziran

en: March
tr-TR: Mart

en: November
tr-TR: Kasım

en: October
tr-TR: Ekim

en: September
tr-TR: Eylül

en: Failure
tr-TR: Başarısız

en: Place hold
tr-TR: Ayırt

en: Please note that this external search could replace the current record.
tr-TR: Bu harici aramanın geçerli kaydın yerini alabileceğini unutmayın.

en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
tr-TR: %s materyal(ler) bu kayıta eklenmiştir. Bu kaydı silmeden önce tüm materyalleri silmeniz gerekmektedir.

en: Warning: This record is used in %s order(s). Deleting it could cause serious issues on acquisition module. Are you sure you want to delete this record?
tr-TR: Uyarı: Bu kayıt %s sipariş(ler) içerisinde kullanılıyor. Bunu silmek sağlama modülü üzerinde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %s order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
tr-TR: %s bu kaydı kullanan sipariş(ler) var. Bu siparişi silmek için komut yönetme izinlerine ihtiyacınız var.

en: %s deleted order(s) are using this record. Are you sure you want to delete this record?
tr-TR: %s silinmiş sipariş bu kaydı kullanıyor. Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %s deleted order(s) are using this record. You need order managing permissions to delete this record.
tr-TR: %s silinmiş sipariş bu kaydı kullanıyor. Bu kaydı silmek için sipariş yönetimi izinlerine ihtiyacınız var.

en: %s holds(s) for this record. Are you sure you want to delete this record?
tr-TR: bu kayıt üzerinde %s ayırtma var. Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscription before deleting this record.
tr-TR: %s abonelik(ler) bu kayda eklenmiş. Bu kaydı silmeden önce tüm aboneliği silmelisiniz.

en: Are you sure you want to delete this record?
tr-TR: Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %s hold(s) on this record. You must delete all holds before deleting all items.
tr-TR: %s bu kayıt üzerine ayırma(lar) konulmuş. Materyallerin tümünü silmeden önce, tüm ayırmaları silmeniz gerekmektedir.

en: Are you sure you want to delete the %s attached items?
tr-TR: Seçili %s materyali silmek istediğinizden emin misiniz?

en: (select to create)
tr-TR: (oluşturmak için seçin)

en: Something went wrong. Maybe the value already exists?
tr-TR: Bir şeyler yanlış gitti. Belki değer zaten mevcut?

en: Template name is required.
tr-TR: Şablon adı gereklidir.

en: Category code can only contain the following characters: letters, numbers, - and _.
tr-TR: Kategori kodu yalnızca şu karakterleri içerebilir: harfler, sayılar,- ve _.

en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
tr-TR: Lütfen ay ya da tarihe göre bir kayıt süresi seçin.

en: Note: %s out of %s renewals have been logged
tr-TR: Not: %s süre uzatma işleminden %s tanesi kaydedildi

en: Renewed by
tr-TR: Süresi yandaki kullanıcı tarafından uzatıldı

en: manually
tr-TR: manuel

en: Automatic
tr-TR: Otomatik

en: Renewal type:
tr-TR: Süre uzatma türü:

en: Checked in
tr-TR: İade edildi

en: Patron note
tr-TR: Kullanıcı notu

en: Unable to check in
tr-TR: İade alınamadı

en: Confirm
tr-TR: Onayla

en: Renewed, due:
tr-TR: Süresi uzatıldı , yeni iade tarihi:

en: Renew failed:
tr-TR: Süre uzatma işlemi başarısız oldu:

en: not checked out
tr-TR: ödünç alınmamış

en: too many renewals
tr-TR: çok fazla süre uzatma

en: too many consecutive renewals without being seen by the library
tr-TR: kütüphane tarafından görülmeden çok fazla ardışık süre uzatma işlemi

en: on hold
tr-TR: Beklemede

en: Not allowed: patron restricted
tr-TR: İzin verilmiyor: kullanıcı kısıtlanmış

en: Not allowed: overdue
tr-TR: İzin verilmiyor: gecikmiş

en: reason unknown
tr-TR: nedeni bilinmiyor

en: Loading... you may continue scanning.
tr-TR: Yükleniyor... taramaya devam edebilirsiniz.

en: Today's checkouts
tr-TR: Bugün ödünç verilenler

en: Previous checkouts
tr-TR: Önceki ödünç almalar

en: On-site checkout
tr-TR: Yerinde ödünç alma

en: This item has been recalled and the due date updated
tr-TR: Bu materyal geri çağrıldı ve son teslim tarihi güncellendi

en: Recalled
tr-TR: Geri çağırıldı

en: Booked
tr-TR: Rezerve edildi

en: On hold
tr-TR: ayırtılmış

en: Not renewable
tr-TR: Süresi uzatılamaz

en: Must be renewed at the library
tr-TR: Süresi kütüphanede uzatılmalıdır

en: No renewal before %s
tr-TR: %s tarihinden önce süresi uzatılamaz

en: Can no longer be auto-renewed - number of checkout days exceeded
tr-TR: Daha fazla otomatik süre uzatımı yapılamaz - ödünç verme günleri sayısı aşıldı

en: Automatic renewal failed, patron has unpaid fines
tr-TR: Otomatik süre uzatma başarısız oldu, kullanıcının ödenmemiş cezaları var

en: Automatic renewal failed, account expired
tr-TR: Otomatik süre uzatma başarısız oldu, hesabın süresi dolmuş

en: Renewal denied by syspref
tr-TR: Yenileme syspref tarafından reddedildi

en: %s of %s renewals remaining
tr-TR: %s uzatma hakkınızdan %s tane kaldı

en: Scheduled for automatic renewal
tr-TR: Süresinin otomatik olarak uzatılması için programlanmış

en: Claim returned
tr-TR: Talep iade edildi

en: No itemtype
tr-TR: itemtype yok

en: Number of checkouts by item type
tr-TR: Materyal türüne göre ödünç verilenlerin sayısı

en: Double click to edit
tr-TR: Düzenlemek için çift tıklayın

en: Resolve
tr-TR: Çözümle

en: Actions
tr-TR: İşlemler

en: Edit notes
tr-TR: Notları düzenle

en: Show 1 claim | Show all {count} claims
tr-TR[0]: 1 talebi göster
tr-TR[1]: Tüm {count} talebi göster

en: Show 1 unresolved claim | Show {count} unresolved claims
tr-TR[0]: Çözülmemiş 1 talebi göster
tr-TR[1]: {count} çözülmemiş talebi göster

en: Update
tr-TR: Güncelle

en: Cancel
tr-TR: İptal et

en: Are you sure you want to delete this return claim?
tr-TR: Bu iade talebini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: First
tr-TR: Birinci

en: Last
tr-TR: Son

en: No data available in table
tr-TR: Tabloda kullanılabilir veri yok

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
tr-TR: _TOTAL_ girişten _START_ - _END_ arasındakiler gösteriliyor

en: No entries to show
tr-TR: Gösterilecek girdi yok

en: (filtered from _MAX_ total entries)
tr-TR: (_MAX_ toplam girişin arasından seçilmiştir)

en: Show _MENU_ entries
tr-TR: _MENU_ girişlerini göster

en: Processing...
tr-TR: İşleniyor...

en: Search:
tr-TR: Ara:

en: No matching records found
tr-TR: Eşleşen kayıt bulunamadı

en: Copy to clipboard
tr-TR: Panoya kopyala

en: Copied %d rows to clipboard
tr-TR: %d satırları panoya kopyalandı

en: Copied one row to clipboard
tr-TR: Bir satır panoya kopyalandı

en: Clear filter
tr-TR: Filtreyi temizle

en: All
tr-TR: Tümü

en: Something went wrong when loading the table.
    %s: %s. 
    %s
tr-TR: Tablo yüklenirken bir şeyler ters gitti.
    %s: %s.
    %s

en: Something went wrong when loading the table.
tr-TR: Tablo yüklenirken bir şeyler ters gitti.

en: Copy
tr-TR: Kopya

en: Print
tr-TR: Yazdır

en: Columns settings
tr-TR: Sütun ayarları

en: Columns
tr-TR: Sütunlar

en: Export or print
tr-TR: Dışa aktar veya yazdır

en: Export
tr-TR: Dışa aktar

en: Configure table
tr-TR: Tabloyu yapılandır

en: Configure
tr-TR: Yapılandır

en: This field is mandatory and must have at least one mapping
tr-TR: Bu alan zorunludur ve en az bir eşleme içermelidir

en: This pickup location is not allowed according to circulation rules
tr-TR: Bu teslim alma konumuna dolaşım kurallarına göre izin verilmiyor

en:  (current)
tr-TR:  (geçerli)

en: No
tr-TR: Hayır

en: Yes
tr-TR: Evet

en: Resume
tr-TR: Kaldığı yerden devam et

en: Suspend
tr-TR: Askıya al

en: Hold is <strong>suspended</strong>
tr-TR: Ayırma <strong>askıya alındı</strong>

en: until %s
tr-TR: %s tarihine kadar

en: Next available %s item
tr-TR: Bir sonraki kullanılabilir %s materyal

en: Next available item group <strong>%s</strong> item
tr-TR: Bir sonraki kullanılabilir materyal gurubu <strong>%s</strong>materyal

en: Item is <strong>waiting here</strong>
tr-TR: Materyal <strong>burada bekliyor</strong>

en: at %s
tr-TR: %s konumunda

en: Item is <strong>waiting</strong>
tr-TR: Materyal <strong>bekliyor</strong>

en: Item is <strong>in transit</strong> from %s since %s
tr-TR: Materyal %s tarihinden itibaren %s konumundan <strong>nakil durumunda</strong>

en: Item hasn't been transferred yet from %s
tr-TR: Bu materyal %s kütüphanesinden henüz aktarılmamıştır

en: Unable to resume, hold not found
tr-TR: Devam edilemiyor, ayırtma bulunamadı

en: Suspend hold on
tr-TR: Ayırma işlemini askıya al

en: Suspend until:
tr-TR: Şu tarihe kadar askıya al:

en: Clear date to suspend indefinitely
tr-TR: Süresiz olarak askıya almak için tarihi silin

en: Are you sure you want to delete this field?
tr-TR: Bu alanı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: A default letter with the code '%s' already exists.
tr-TR: '%s' koduyla varsayılan bir harf zaten var.

en: A letter with the code '%s' already exists for '%s'.
tr-TR: '%s' için '%s' koduyla varsayılan bir harf zaten var.

en: Please specify title and content for %s
tr-TR: Lütfen %s için başlık ve içeriği belirtin

en: Please fill at least one template.
tr-TR: Lütfen en az bir şablon seçin.

en:  characters
tr-TR:  karakter

en: Both subfield values should be filled or empty.
tr-TR: Her iki alt alan değerlerinin dolu veya boş olması gerekir.

en: The destination should be filled.
tr-TR: Hedefin doldurulması gerekmektedir.

en: If the field is a control field, the subfield should be empty
tr-TR: Eğer alan bir denetim alanı ise, alt alan boş olmalıdır

en: A control field cannot be used with a regular field.
tr-TR: Bir denetim alanı düzenli bir alan ile kullanılamaz.

en: The source subfield should be filled for update.
tr-TR: Kaynak alt alanı güncelleme için doldurulmalıdır.

en: The source field should be filled.
tr-TR: Kaynak alanı doldurulmalıdır.

en: The conditional field should be filled.
tr-TR: Koşullu alan doldurulmalıdır.

en: The conditional comparison operator should be filled.
tr-TR: Koşullu karşılaştırma operatörü doldurulmalıdır.

en: The conditional regular expression should be filled.
tr-TR: Koşullu düzenli ifade doldurulmalıdır.

en: The conditional value should be filled.
tr-TR: Koşullu değer doldurulmalıdır.

en: Every
tr-TR: Her

en: Are you sure you wish to delete this template action?
tr-TR: Bu şablon eylemini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to delete this template?
tr-TR: Bu şablonu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Edit action %s
tr-TR: Eylemi düzenle %s

en: Update action
tr-TR: İşlemi güncelle

en: Are you sure you want to delete this message? This cannot be undone.
tr-TR: Bu iletiyi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Dates of birth should be entered in the format 'MM/DD/YYYY'
tr-TR: Doğum tarihleri 'AA/GG/ YYYY' formatında girilmelidir.

en: Dates of birth should be entered in the format 'YYYY-MM-DD'
tr-TR: Doğum tarihleri 'YYYY-AA-GG' biçiminde girilmelidir

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD/MM/YYYY'
tr-TR: Doğum tarihleri 'GG/AA/YYYY' formatında girilmelidir.

en: Dates of birth should be entered in the format 'DD.MM.YYYY'
tr-TR: Doğum tarihleri 'GG.AA.YYYY' formatında girilmelidir

en: Are you sure you want to update this child to an Adult category? This cannot be undone.
tr-TR: Bu çocuk kullanıcıyı Yetişkin kategorisine yükseltmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to renew this patron's registration?
tr-TR: Bu kullanıcının aboneliğini yenilemek istediğinizden emin misiniz?

en: Patrons selected: %s
tr-TR: Seçilen kullanıcılar: %s

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
tr-TR: Lütfen bu kullanıcının duplike olup olmadığını onaylayın.

en: Minimum password length: %s
tr-TR: Minimum şifre uzunluğu: %s

en: Age
tr-TR: Yaş

en: %s year
tr-TR: %s yıl

en: %s years
tr-TR: %s yıl

en: %s month
tr-TR: %s ay

en: %s months
tr-TR: %s aylar

[ctx: Bibliographic record]
en: The field is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
tr-TR: Alan tekrar edilemez ve hedef kayıtta zaten var. Bu nedenle ekleyemezsiniz.

[ctx: Bibliographic record]
en: The subfield is non-repeatable and already exists in the destination record. Therefore, you cannot add it.
tr-TR: Alt alan tekrar edilemez ve zaten hedef kayıtta zaten var. Bu nedenle ekleyemezsiniz.

en: Change messaging preferences to default for this category?
tr-TR: Bu kullanıcı kategorisi için varsayılan mesajlaşma tercihleri değiştirilsin mi?

en: Your concern was successfully submitted.
tr-TR: Endişeniz başarıyla iletildi.

en: There was an error when submitting your concern, please contact a librarian.
tr-TR: Endişenizi iletirken bir hata oluştu, lütfen bir kütüphaneciyle iletişime geçin.

en: Error resolving concern #%s. Check the logs for details.
tr-TR: #%s endişesi çözülürken hata oluştu. Ayrıntılar için günlükleri kontrol edin.

en: Remove restriction?
tr-TR: Kısıtlama kaldırılsın mı?

en: You must select checkout(s) to export
tr-TR: Dışa aktarılacak ödünç verme işlemini seçmelisiniz

en: Error: presence of invalid data prevent saving. Please make the corrections and try again.
tr-TR: Hata: geçersiz veri bulunması kaydetmeyi önler. Lütfen düzeltmeleri yapın ve tekrar deneyin.

en: Nothing to save
tr-TR: Hiçbir materyal seçilmedi

en: Saving...
tr-TR: Kaydediyor...

en: Saved preference %s
tr-TR: Kaydedilmiş tercih %s

en: modified
tr-TR: değiştirildi

en: You have made changes to system preferences.
tr-TR: Sistem tercihlerinde değişiklik yaptınız.

en: Are you sure you want to delete this consent item?
tr-TR: Bu onay öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Collapse this section
tr-TR: Bu bölümü daralt

en: Expand this section
tr-TR: Bu bölümü genişlet

en: Note: _ALL_ value will override all other values
tr-TR: Not: _ALL_ değeri, diğer tüm değerleri geçersiz kılar

en: The following values are not formatted correctly:
tr-TR: Aşağıdaki değerler doğru biçimlendirilmemiş:

en: Name
tr-TR: İsim

en: Required
tr-TR: Gerekli

en: Description
tr-TR: Açıklama

en: Requires consent in OPAC
tr-TR: OPAC'ta onay gerektirir

en: Requires consent in staff interface
tr-TR: Personel arayüzünde onay gerektirir

en: String used to identify cookie name
tr-TR: Çerez adını tanımlamak için kullanılan dize

en: Cookie domain
tr-TR: Çerez alan adı

en: Cookie path
tr-TR: Çerez yolu

en: Expand
tr-TR: Genişlet

en: Collapse
tr-TR: Daralt

en: You must complete all fields
tr-TR: Tüm alanları doldurmalısınız

en: Unable to Base64 decode value stored in CookieConsentedJS syspref:
tr-TR: CookieConsentedJS syspref'inde depolanan değer Base64 çözümlenemiyor:

en: Unable to JSON parse decoded value stored in CookieConsentedJS syspref:
tr-TR: CookieConsentedJS syspref'inde depolanan kodlanmış değerin JSON ayrıştırılması yapılamıyor:

en: Add new code
tr-TR: Yeni kod ekle

en: Coce image from Amazon.com
tr-TR: Coce görseli Amazon.com'dan alınmıştır

en: Coce image from Google Books
tr-TR: Coce görseli Google Books'tan

en: Coce image from Open Library
tr-TR: Coce görseli Open Library'den

en: No cover image available
tr-TR: Kullanılabilir kapak resmi yok

en: Nothing is selected
tr-TR: Hiçbir materyal seçilmedi

en: You must select at least one record
tr-TR: En az bir kayıt seçmelisiniz

en: At least two records must be selected for merging
tr-TR: Birleştirmek için en az iki kayıt seçilmelidir

en: AJAX failed to approve tag: %s
tr-TR: AJAX etiketi onaylayamadı: %s

en: AJAX failed to reject tag: %s
tr-TR: AJAX etiketi reddedemedi:%s

en: %s is permitted!
tr-TR: %s izin verilmiştir!

en: %s is prohibited!
tr-TR: %s yasaklanmıştır!

en: %s is neither permitted nor prohibited!
tr-TR: %s ne izin verilmiş ne de yasaktır!

en: Clear all
tr-TR: Tümünü temizle

en: Select all
tr-TR: Tümünü seç

en: Select all pending
tr-TR: Tüm bekleyenleri seç

en: Reject
tr-TR: Red

en: Approved
tr-TR: Onaylanmış

en: Approve
tr-TR: Onayla

en: Rejected
tr-TR: Reddedildi

en: Testing...
tr-TR: Test ediyor...

en: AJAX error (%s alert)
tr-TR: AJAX hatası (%s uyarı)

en: No camera detected.
tr-TR: Kamera algılanmadı.

en: Could not access camera.
tr-TR: Kameraya erişilemedi.

en: Access to camera denied.
tr-TR: Kameraya erişim reddedildi.

en: This feature is available only in secure contexts (HTTPS).
tr-TR: Bu özellik yalnızca güvenli bağlamlarda (HTTPS) kullanılabilir.

en: An unknown error occurred:
tr-TR: Bilinmeyen bir hata oluştu:

en: Edit booking
tr-TR: Rezervasyonu düzenle

en: Place booking
tr-TR: Rezervasyon yap

en: years
tr-TR: yıllar

en: Are you sure you want to remove this recall?
tr-TR: Bu geri çağırmayı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: The recall may have already been cancelled. Please refresh the page.
tr-TR: Geri çağırma zaten iptal edilmiş olabilir. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Cancelled
tr-TR: İptal edildi

en: Are you sure you want to expire this recall?
tr-TR: Bu geri çağırma süresinin sona ermesini istediğinizden emin misiniz?

en: The recall may have already been expired. Please refresh the page.
tr-TR: Geri çağırmanın süresi dolmuş olabilir. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Expired
tr-TR: Süresi dolmuş

en: Are you sure you want to revert the waiting status of this recall?
tr-TR: Bu geri çağırmanın bekleme durumunu geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Waiting status reverted
tr-TR: Bekleme durumu geri alındı

en: Are you sure you want to mark this recall as overdue?
tr-TR: Bu geri çağırmayı gecikmiş olarak işaretlemek istediğinizden emin misiniz?

en: The recall may have already been marked as overdue. Please refresh the page.
tr-TR: Geri çağırma işlemi zaten gecikmiş olarak işaretlenmiş olabilir. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Marked overdue
tr-TR: İade tarihi geçmiş olarak işaretli

en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
tr-TR: Bu geri çağırmayı kaldırıp materyali kendi kütüphanenize geri göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: The recall may have already been removed. Please refresh the page.
tr-TR: Geri çağırma işlemi zaten iptal edilmiş olabilir. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Are you sure you want to remove the selected recall(s)?
tr-TR: Seçili geri çağırmayı/geri çağırmaları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Please make a selection.
tr-TR: Lütfen bir seçim yapın.

en: %s (current status)
tr-TR: %s (geçerli durum)

en: Are you sure you want to delete this rotating collection?
tr-TR: Bu dönüşümlü koleksiyonu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The results could not be loaded
tr-TR: Sonuçlar yüklenemedi

en: Please delete %s character(s)
tr-TR: Lütfen %s karakter(ler)ini silin

en: Please enter %s or more characters
tr-TR: Lütfen %s veya daha fazla karakter girin

en: Loading more results…
tr-TR: Daha fazla sonuç yükleniyor...

en: You can only select %s item(s)
tr-TR: Yalnızca %s materyallerini seçebilirsiniz

en: No results found
tr-TR: Sonuç bulunamadı

en: Searching…
tr-TR: Aranıyor...

en: Remove all items
tr-TR: Tüm materyalleri kaldır

en: Remove item
tr-TR: Materyali kaldır

en: Are you sure you want to close this subscription?
tr-TR: Bu aboneliği kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reopen this subscription?
tr-TR: Bu aboneliği yeniden başlatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this subscription?
tr-TR: Bu aboneliği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add an SMS cellular provider
tr-TR: Bir SMS hücresel sağlayıcı ekle

en: Edit provider %s
tr-TR: Sağlayıcı düzenle %s

en: Are you sure you want to delete %s? %s patron(s) are using it!
tr-TR: Silmek istediğinizden emin misiniz %s? %s kullanıcı bunu kullanıyor!

en: Are you sure you want to delete %s?
tr-TR: %s silinecek. Emin misiniz?

en: Back to top
tr-TR: Başa dönüş

en: Frequency and subscription length provided doesn't combine well. Please consider entering an issue count rather than a time period.
tr-TR: Çıkış aralığı ve sağlanmış abonelik süresi birbiriyle uyuşmuyor. Zaman aralığı girmektense lütfen yayın sayısı girmeyi tercih edin.

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
tr-TR: Geciken ya da eksik olan sayılar için claim yapmak isterseniz abonelik ile bir sağlayıcı arasında bağlantı kurmanız gereklidir. Yok saymak için TAMAM üzerine tıklayın veya geri dönüp sağlayıcı girmek için İptal tuşuna tıklayın.

en: The vendor does not exist
tr-TR: Sağlayıcı mevcut değil

en: You must choose or create a bibliographic record
tr-TR: Bir bibliyografik kayıt seçmeli veya oluşturmalısınız

en: Bibliographic record does not exist!
tr-TR: Bibliyografik kayıt mevcut değil!

en: Number of issues to display to staff must be a number
tr-TR: Personele gösterilecek nüshaların sayısı bir numara olmalıdır

en: Number of issues to display to the public must be a number
tr-TR: Umuma gösterilecek nüshaların sayısı bir numara olmalıdır

en: You must choose a first publication date
tr-TR: İlk yayın tarihi seçmeniz gerekiyor

en: You must choose a subscription length or an end date.
tr-TR: Abonelik süresi ya da bitiş tarihi seçmeniz gerekiyor.

en: You have modified the advanced prediction pattern. Please save your work or cancel modifications.
tr-TR: Gelişmiş tahmin örüntüsünü değiştirdiniz. Lütfen işleminizi kaydedin ya da değişiklikleri iptal edin.

en: Warning! Present pattern has planned irregularities. Click on 'Test prediction pattern' to check if it's still valid
tr-TR: Uyarı! Mevcut örüntüde düzensizlikler planlanmıştır. Halen geçerli olup olmadığını kontrol etmek için "Tahmin örüntüsünü test edin' butonu üzerine tıklayın

en: Please click on 'Test prediction pattern' before saving subscription.
tr-TR: Aboneliği kaydetmeden önce, lütfen 'Tahmin örüntüsünü test et'e tıklayınız.

en: Frequency is not defined
tr-TR: Çıkış aralığı tanımlanmamış

en: First publication date is not defined
tr-TR: İlk yayın tarihi tanımsız

en: Next issue publication date is not defined
tr-TR: Sonraki yayın tarihi tanımlı değil

en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s): %s
tr-TR: Tahmin örüntüsü aşağıdaki neden(ler)den dolayı test edilemiyor: %s

en: Please enter a name for this pattern
tr-TR: Lütfen bu örüntü için bir ad giriniz

en: This pattern name already exists. Do you want to modify it?
tr-TR: Bu örüntü adı halen mevcut. Bunu değiştirmek istiyor musunuz?

en: Warning: This will modify the pattern for all subscriptions that are using it.
tr-TR: Uyarı: Bu işlem, bu örüntüyü kullanan tüm abonelikler için örüntüyü değiştirecektir.

en: Something went wrong. Unable to create a new numbering pattern.
tr-TR: Bazı hatalar oluştu. Yeni bir numaralama düzeni oluşturulamıyor.

en: Searching for subscription in Mana Knowledge Base
tr-TR: Mana Bilgi Tabanında abonelik aranıyor

en: Results from Mana Knowledge Base
tr-TR: Mana Bilgi Tabanı'ndan sonuçlar

en: Show Mana results
tr-TR: Mana sonuçlarını göster

en: Subscription found on Mana Knowledge Base:
tr-TR: Mana Bilgi Tabanında abonelik bulundu:

en: No subscription found on Mana Knowledge Base
tr-TR: Mana Bilgi Tabanında abonelik bulunamadı

en: Please feel free to share your pattern with all others librarians once you are done
tr-TR: Lütfen, düzeninizi tamamladıktan sonra diğer kütüphanecilerle paylaşmaktan çekinmeyin

en: This bibliographic record does not exist
tr-TR: Bibliyografik kayıt mevcut değil

en: Deactivate filters
tr-TR: Filtreleri devre dışı bırak

en: Activate filters
tr-TR: Filtreleri etkinleştir

en: Are you sure you want to delete this cover image?
tr-TR: Bu kapak resmini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Directory is not writeable
tr-TR: Dizin yazılabilir değil

en: Error code 0 not used
tr-TR: Hata kodu 0 kullanılmıyor

en: File already exists
tr-TR: Dosya zaten var

en: Root directory for uploads not defined
tr-TR: Yüklemeler için kök dizin tanımlanmamış

en: Temporary directory for uploads not defined
tr-TR: Karşıya yüklemeler için geçici dizin tanımlanmadı

en: Upload status:
tr-TR: Karşıya yükleme durumu:

en: Failed
tr-TR: Başarısız oldu

en: Denied
tr-TR: Reddedilmiş

en: An error occurred while uploading.
tr-TR: Yükleme sırasında bir hata oluştu.

en: Error:
tr-TR: Hata:

en: This tool only accepts ZIP files or GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
tr-TR: Bu araç yalnızca ZIP dosyalarını veya GIF, JPEG, PNG veya XPM görüntülerini kabul eder.

en: File name:
tr-TR: Dosya adı:

en: File type:
tr-TR: Dosya tipi:

en: File size:
tr-TR: Dosya boyutu:

en: An error occurred on deleting this image
tr-TR: Bu görüntüyü silerken bir hata oluştu

en: View comparison
tr-TR: Karşılaştırmayı görüntüle

en: Showing results for %s
tr-TR: %s için sonuçlar gösteriliyor

en: You can select maximum of two checkboxes
tr-TR: Maksimum iki onay kutusu seçebilirsiniz

en: You must select two entries to compare
tr-TR: Karşılaştırmak için iki giriş seçmelisiniz

en: Submit
tr-TR: Gönder

en: Close
tr-TR: Kapat

en: Licenses
tr-TR: Lisanslar

en: Agreement license %s
tr-TR: Sözleşme lisansı %s

en: Remove this license
tr-TR: Bu lisansı kaldır

en: License
tr-TR: Lisans

en: Status
tr-TR: Durum

en: Physical location
tr-TR: Fiziksel konum

en: Notes
tr-TR: Notlar

en: Add new license
tr-TR: Yeni lisans ekle

en: There are no licenses created yet
tr-TR: Henüz oluşturulmuş lisans yok

en: Periods
tr-TR: Süreçler

en: Agreement period %s
tr-TR: Sözleşme süreci %s

en: Remove this period
tr-TR: Bu süreci kaldır

en: Start date
tr-TR: Başlangıç tarihi

en: End date
tr-TR: Bitiş tarihi

en: Add new period
tr-TR: Yeni dönem ekle

en: Related agreements
tr-TR: İlgili sözleşmeler

en: Related agreement %s
tr-TR: İlgili sözleşme %s

en: Remove this relationship
tr-TR: Bu ilişkiyi kaldır

en: Related agreement
tr-TR: İlgili sözleşme

en: Relationship
tr-TR: İlişki

en: There are no other agreements created yet
tr-TR: Henüz oluşturulmuş başka sözleşme yok

en: Edit agreement #%s
tr-TR: Sözleşmeyi düzenle #%s

en: New agreement
tr-TR: Yeni sözleşme

en: Agreement name
tr-TR: Sözleşme adı

en: Vendor
tr-TR: Sağlayıcı

en: Closure reason
tr-TR: Kapatma nedeni

en: Renewal priority
tr-TR: Süre uzatma önceliği

en: License info
tr-TR: Lisans bilgisi

en: A license is used several times
tr-TR: Bir sözleşme birkaç kez kullanılır

en: Only one controlling license is allowed
tr-TR: Yalnızca bir kontrol lisansına izin verilir

en: File size exceeds maximum allowed: %s MB
tr-TR: Dosya boyutu izin verilen maksimum değeri aşıyor: %s MB

en: Agreement updated
tr-TR: Sözleşme güncellendi

en: Agreement created
tr-TR: Sözleşme oluşturuldu

en: There are no agreements defined
tr-TR: Tanımlanmış sözleşme yok

en: Select
tr-TR: Seç

en: Yes, delete
tr-TR: Evet, sil

en: No, do not delete
tr-TR: Hayır, Silmeyin

en: Agreement #%s
tr-TR: Sözleşme #%s

en: Period start
tr-TR: Süreç başlangıcı

en: Period end
tr-TR: Süreç sonu

en: Period note
tr-TR: Süreç notu

en: Users
tr-TR: Kullanıcılar

en: Role
tr-TR: Rol

en: Packages
tr-TR: Paketler

en: Documents
tr-TR: Belgeler

en: Document %s
tr-TR: Belge %s

en: Remove this document
tr-TR: Bu belgeyi kaldır

en: File
tr-TR: Dosya

en: Select a file
tr-TR: Bir dosya seç

en: Update file
tr-TR: Dosyayı güncelle

en: File name
tr-TR: Dosya adı

en: File type
tr-TR: Dosya türü

en: File description
tr-TR: Dosya açıklaması

en: Uploaded on
tr-TR: Karşıya yüklendiği tarih

en: Add new document
tr-TR: Yeni doküman ekle

en: Add new agreement
tr-TR: Yeni sözleşme ekle

en: This agreement is already linked with this package
tr-TR: Bu sözleşme zaten bu paketle bağlantılı

en: Hide filters
tr-TR: Filtreleri gizle

en: Show filters
tr-TR: Filtreleri göster

en: Publication type
tr-TR: Yayın türü

en: Selection status
tr-TR: Seçim durumu

en: Selected
tr-TR: Seçildi

en: Not selected
tr-TR: Seçilmedi

en: Package name
tr-TR: Paket adı

en: Content type
tr-TR: İçerik türü

en: Type
tr-TR: Tür

en: Package #%s
tr-TR: Paket #%s

en: Remove package from holdings
tr-TR: Paketi mevcutlardan çıkarın

en: Package type
tr-TR: Paket türü

en: Created on
tr-TR: Oluşturma tarihi

en: Resource #%s
tr-TR: Kaynak #%s

en: Remove title from holdings
tr-TR: Başlığı mevcutlardan çıkarın

en: Resource information
tr-TR: Kaynak bilgisi

en: Resource identifier
tr-TR: Kaynak tanımlayıcı

en: Publication title
tr-TR: Yayın başlığı

en: Publisher name
tr-TR: Yayıncı adı

en: Print-format identifier
tr-TR: Baskı biçimi tanımlayıcısı

en: Online-format identifier
tr-TR: Çevrimiçi biçim tanımlayıcısı

en: Package
tr-TR: Paket

en: Package content type
tr-TR: Paket içerik türü

en: Coverage dates
tr-TR: Kapsam tarihleri

en: Please enter a search term
tr-TR: Lütfen bir arama terimi girin

en: Identifier
tr-TR: Tanımlayıcı

en: Title #%s
tr-TR: Başlık #%s

en: Title identifier
tr-TR: Başlık tanımlayıcısı

en: Local bibliographic record
tr-TR: Yerel bibliyografik kayıt

en: Date of first serial issue available online
tr-TR: Çevrimiçi olarak mevcut olan ilk sayının numarası

en: Number of first volume available online
tr-TR: Çevrimiçi olarak mevcut olan ilk cildin numarası

en: Number of first issue available online
tr-TR: Çevrimiçi olarak mevcut olan ilk sayının numarası

en: Date of last issue available online
tr-TR: Çevrimiçi olarak mevcut olan son sayının numarası

en: Number of last volume available online
tr-TR: Çevrimiçi olarak mevcut olan son cildin numarası

en: Number of last issue available online
tr-TR: Çevrimiçi olarak mevcut olan son sayının numarası

en: Title-level URL
tr-TR: Başlık-düzeyi URL

en: First author
tr-TR: Birinci yazar

en: Embargo information
tr-TR: Ambargo bilgileri

en: Coverage depth
tr-TR: Kapsam derinliği

en: Date the monograph is first published in print
tr-TR: Monografinin basılı olarak ilk yayınlandığı tarih

en: Date the monograph is first published online
tr-TR: Monografinin çevrimiçi olarak ilk yayınlandığı tarih

en: Number of volume for monograph
tr-TR: Monograf için cilt sayısı

en: Edition of the monograph
tr-TR: Monografın edisyonu

en: First editor
tr-TR: Birinci editör

en: Title identifier of the parent publication
tr-TR: Ana yayının başlık tanımlayıcısı

en: Title identifier of any preceding publication title
tr-TR: önceki yayın başlığının başlık tanımlayıcısı

en: Access type
tr-TR: Erişim türü

en: Agreements
tr-TR: Sözleşmeler

en: Agreement %s
tr-TR: Sözleşme %s

en: Remove this agreement
tr-TR: Bu sözleşmeyi kaldır

en: Agreement
tr-TR: Sözleşme

en: There are no agreements created yet
tr-TR: Henüz oluşturulmuş sözleşme yok

en: Edit package #%s
tr-TR: Paketi düzenle #%s

en: New package
tr-TR: Yeni paket

en: Content type:
tr-TR: İçerik türü:

en: An agreement is used several times
tr-TR: Bir sözleşme birkaç kez kullanılır

en: Package updated
tr-TR: Paket güncellendi

en: Package created
tr-TR: Paket oluşturuldu

en: There are no packages defined
tr-TR: Tanımlanmış paket yok

en: Are you sure you want to remove this package?
tr-TR: Bu paketi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Local package %s deleted
tr-TR: Yerel paket %s silindi

en: Titles (%s)
tr-TR: Başlıklar (%s)

en: Edit title #%s
tr-TR: Başlığı düzenle #%s

en: New title
tr-TR: Yeni başlık

en: A package is used several times
tr-TR: Bir paket birkaç kez kullanılır

en: Title updated
tr-TR: Başlık güncellendi

en: Title created
tr-TR: Başlık oluşturuldu

en: Package %s
tr-TR: Paket %s

en: Remove from this package
tr-TR: Bu paketten kaldır

en: Add to another package
tr-TR: Başka bir pakete ekle

en: There are no packages created yet
tr-TR: Henüz oluşturulmuş paket yok

en: Import from a list
tr-TR: Bir listeden içe aktar

en: Import in progress,
tr-TR: İçe aktarma devam ediyor,

en: see job #%s
tr-TR: işlere bak #%s

en: To the following local package
tr-TR: Aşağıdaki yerel pakete

en: Cannot import, no package selected
tr-TR: İçe aktarılamıyor, hiçbir paket seçilmedi

en: Import
tr-TR: İçe aktar

en: There are no titles defined
tr-TR: Tanımlanmış hiçbir başlık yok

en: Are you sure you want to remove this title?
tr-TR: Bu başlığı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Local title %s deleted
tr-TR: Yerel başlık %s silindi

en: Contributors
tr-TR: Katkıda bulunanlar

en: Edit license %s
tr-TR: Lisansı düzenle %s

en: New license
tr-TR: Yeni lisans

en: License name
tr-TR: Lisans adı

en: License user %s is missing a user
tr-TR: Lisans kullanıcısı %s'de bir kullanıcı eksik

en: License updated
tr-TR: Lisans güncellendi

en: License created
tr-TR: Lisans oluşturuldu

en: There are no licenses defined
tr-TR: Tanımlanmış lisans yok

en: Are you sure you want to remove this license?
tr-TR: Bu lisansı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: License %s deleted
tr-TR: Lisans %s silindi

en: Started on
tr-TR: Başlama zamanı

en: Ended on
tr-TR: Sona erdiği tarih

en: License #%s
tr-TR: Lisans #%s

en: The e-resource management module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a> to use it
tr-TR: E-kaynak yönetim modülü devre dışı bırakıldı, kullanmak için <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=ERMModule">ERMModule</a>'u açın

en: Data provider
tr-TR: Veri sağlayıcı

en: Data provider name
tr-TR: Veri sağlayıcı adı

en: Service type
tr-TR: Hizmet türü

en: Report types
tr-TR: Rapor türleri

en: SUSHI credentials
tr-TR: SUSHI kimlik bilgileri

en: Service URL
tr-TR: Hizmet URL'si

en: Report release
tr-TR: Rapor sürümü

en: Customer ID
tr-TR: Müşteri kimliği

en: Requestor ID
tr-TR: Talep edenin kimliği

en: API key
tr-TR: API anahtarı

en: Requestor name
tr-TR: Talep edenin adı

en: Requestor email
tr-TR: Talep edenin e-posta adresi

en: There are no import logs defined
tr-TR: Tanımlı içe aktarma kayıtları yok

en: Download
tr-TR: İndir

en: Are you sure you want to remove this file?
tr-TR: Bu dosyayı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: File %s deleted
tr-TR: %s dosyası silindi

en: Filename
tr-TR: Dosya adı

en: Import date
tr-TR: İçe aktarma tarihi

en: Clear form
tr-TR: Formu temizle

en: Provider
tr-TR: Sağlayıcı

en: End
tr-TR: Son

en: New data provider
tr-TR: Yeni veri sağlayıcı

en: Build a custom report
tr-TR: Özel bir rapor oluşturun

en: Select report data
tr-TR: Rapor verilerini seçin

en: Data display
tr-TR: Veri görüntüleme

en: Choose data provider
tr-TR: Veri sağlayıcısını seçin

en: Choose report
tr-TR: Rapor seçin

en: Choose metric type
tr-TR: Metrik türünü seçin

en: Choose access type
tr-TR: Erişim türünü seçin

en: Start year
tr-TR: Başlangıç yılı

en: Please enter year in format YYYY
tr-TR: Lütfen yılı YYYY formatında giriniz

en: Start month
tr-TR: Başlangıç ayı

en: End year
tr-TR: Bitiş yılı

en: End month
tr-TR: Bitiş ayı

en: Keyword
tr-TR: Anahtar kelime

en: Select report columns
tr-TR: Rapor sütunlarını seçin

en: Select date display method
tr-TR: Tarih görüntüleme yöntemini seçin

en: Display data filtered by year
tr-TR: Verileri yıla göre filtrelenmiş olarak görüntüle

en: Yes - Table will be limited to 12 columns (Jan-Dec) with the option to switch between years
tr-TR: Evet - Tablo 12 sütunla (Ocak-Aralık) sınırlı olacak ve yıllar arasında geçiş yapma seçeneği olacak

en: No - Table will include one column for every month of data selected
tr-TR: Hayır - Tablo, seçilen her ay verisi için bir sütun içerecektir

en: Select which months to display
tr-TR: Hangi ayların görüntüleneceğini seçin

en: Save report
tr-TR: Raporu kaydet

en: Usage statistics reports
tr-TR: Kullanım istatistikleri raporları

en: Saved reports
tr-TR: Kaydedilmiş raporlar

en: Create report
tr-TR: Rapor oluştur

en: No data providers have been created -  no report data will be available
tr-TR: Hiçbir veri sağlayıcı oluşturulmadı - hiçbir rapor verisi mevcut olmayacak

en: Display by year
tr-TR: Yıla göre görüntüle

en: Metric
tr-TR: Metrik

en: Period total
tr-TR: Dönem toplamı

en: You have not saved any reports yet, please create a report.
tr-TR: Henüz herhangi bir rapor kaydetmediniz, lütfen bir rapor oluşturun.

en: Select saved report
tr-TR: Kaydedilen raporu seçin

en: Delete report
tr-TR: Raporu sil

en: Report deleted successfully
tr-TR: Rapor başarıyla silindi

en: No report was selected - could not delete
tr-TR: Hiçbir rapor seçilmedi - silinemedi

en: Remove this user
tr-TR: Bu kullanıcıyı kaldır

en: User
tr-TR: Kullanıcı

en: Select user
tr-TR: Kullanıcı seç

en: Add new user
tr-TR: Yeni kullanıcı ekle

en: Remove
tr-TR: Kaldır

en: The preservation module is disabled, turn on <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a> to use it
tr-TR: Koruma modülü devre dışı bırakıldı, kullanmak için <a href="/cgi-bin/koha/admin/preferences.pl?tab=&op=search&searchfield=PreservationModule">PreservationModule</a>'ü açın

en: Edit preservation settings
tr-TR: Koruma ayarlarını düzenle

en: General settings
tr-TR: Genel ayarlar

en: Status for item added to waiting list
tr-TR: Bekleme listesine eklenen materyalin durumu

en: Default status for item added to train
tr-TR: Trene eklenen materyal için varsayılan durum

en: Settings updated
tr-TR: Ayarlar güncellendi

en: Processings
tr-TR: İşlemler

en: Remove this processing
tr-TR: Bu işlemi kaldır

en: Edit this processing
tr-TR: Bu işlemi düzenle

en: Add new processing
tr-TR: Yeni işlem ekle

en: Are you sure you want to remove this processing?
tr-TR: Bu işlemi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Processing %s deleted
tr-TR: %s işlemi silindi

en: This processing cannot be deleted, it is already in used.
tr-TR: Bu işlem silinemez, zaten kullanılıyor.

en: Unknown
tr-TR: Bilinmiyor

en: Processing
tr-TR: İşleniyor

en: Closed
tr-TR: Kapalı

en: Send
tr-TR: Gönder

en: Receive
tr-TR: Teslim al

en: Train #%s
tr-TR: Tren #%s

en: Items
tr-TR: Materyaller

en: Actions:
tr-TR: Eylemler:

en: Print slips
tr-TR: Slip yazdır

en: Cannot print slip, this item does not have a processing with a letter template defined.
tr-TR: Fiş yazdırılamıyor, bu öğenin tanımlanmış bir mektup şablonu ile işlenmesi yok.

en: Yes, remove
tr-TR: Evet, kaldır

en: No, do not remove
tr-TR: Hayır, kaldırma

en: Item removed
tr-TR: Materyal kaldırıldı

en: Item copied successfully.
tr-TR: Materyal başarıyla kopyalandı.

en: Item cannot be copied to a train, it is already in a non-received train.
tr-TR: Materyal bir trene kopyalanamıyor, zaten teslim alınmamış bir trende.

en: Print slip
tr-TR: Slip yazdır

en: Add items to waiting list
tr-TR: Materyalleri bekleme listesine ekle

en: Barcode list
tr-TR: Barkod listesi

en: Add items to a train
tr-TR: Materyalleri bir trene ekle

en: You need to configure this module first.
tr-TR: Öncelikle bu modülü yapılandırmanız gerekiyor.

en: E-resource management
tr-TR: E-kaynak yönetimi

en: Edit license
tr-TR: Lisansı düzenle

en: Local
tr-TR: Yerel

en: Show package
tr-TR: Paketi göster

en: Add package
tr-TR: Paket ekle

en: Edit package
tr-TR: Paketi düzenle

en: Titles
tr-TR: Başlıklar

en: Show title
tr-TR: Başlığı göster

en: Add title
tr-TR: Başlık ekle

en: Edit title
tr-TR: Başlığı düzenle

en: Resource
tr-TR: Kaynak

en: Data providers
tr-TR: Veri sağlayıcıları

en: Show provider
tr-TR: Sağlayıcıyı göster

en: Add data provider
tr-TR: Veci sağlayıcı ekle

en: Edit data provider
tr-TR: Veri sağlayıcı düzenle

en: View report
tr-TR: Rapor görüntüle

en: Preservation
tr-TR: Muhafaza

en: Home
tr-TR: Ana sayfa

en: Trains
tr-TR: Trenler

en: Show train
tr-TR: Tren göster

en: Add item to train
tr-TR: Materyali trene ekle

en: Add items to train
tr-TR: Materyalleri trene ekle

en: Edit item in train
tr-TR: Trendeki materyali düzenle

en: Add train
tr-TR: Tren ekle

en: Edit train
tr-TR: Tren düzenle

en: Waiting list
tr-TR: Bekleme listesi

en: Settings
tr-TR: Ayarlar

en: Show processing
tr-TR: İşlem göster

en: Add processing
tr-TR: İşlem ekle

en: Edit processing
tr-TR: İşlem düzenle

en: supersedes
tr-TR: yerini alanlar

en: is superseded by
tr-TR: yerini alan

en: provides post-cancellation access for
tr-TR: iptal sonrası erişim sağlar

en: has post-cancellation access in
tr-TR: iptal sonrası erişime sahiptir

en: tracks demand-driven acquisitions for
tr-TR: talep odaklı satın alımları izler

en: The page entered is not a number.
tr-TR: Girilen sayfa bir sayı değil.

en: The page should be a number between 1 and %s.
tr-TR: Sayfanın 1 ile %s arasında bir sayı olması gerekiyor.

en: Please choose at least one external target
tr-TR: Lütfen en az bir harici hedef seçin

en: Search Google Books
tr-TR: Google Kitaplar'da Ara

en: Sorry, nothing found.
tr-TR: Üzgünüm, hiçbir şey bulunamadı.

[ctx: Bibliographic record]
en: The item is already in your cart
tr-TR: Materyal zaten sepetinizdedir

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been added to your cart
tr-TR: Materyal sepetinize eklendi

[ctx: Bibliographic record]
en:  item(s) added to your cart
tr-TR: materyal(ler) sepetinize eklendi

en: already in your cart
tr-TR: zaten sepetinizde

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was selected
tr-TR: Hiçbir materyal seçilmedi

[ctx: Bibliographic record]
en: No item was added to your cart
tr-TR: Sepetinize herhangi bir materyal eklenmedi

[ctx: Bibliographic record]
en: The item has been removed from your cart
tr-TR: Materyal sepetinizden çıkarıldı

en: Scroll to the top of the page
tr-TR: Sayfanın en üstüne gidin

en: Log in to your OverDrive account
tr-TR: OverDrive hesabınıza giriş yapın

en: OverDrive account page
tr-TR: OverDrive hesabı sayfası

en: Log out of your OverDrive account
tr-TR: OverDrive hesabınızdan çıkış yapın

en: Checkouts
tr-TR: Ödünç alma işlemleri

en: Holds
tr-TR: Ayırtılanlar

en: Checked out until:
tr-TR: Teslim etme tarihi:

en: Get item
tr-TR: Materyali al

en: Check in
tr-TR: İade et

en: Are you sure you want to return this item?
tr-TR: Bu materyali iade etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Check out
tr-TR: Ödünç ver

en: Are you sure you want to check out this item?
tr-TR: Bu materyali ödünç almak istediğinizden emin misiniz?

en: Cancel hold
tr-TR: Ayırma işlemini iptal et

en: Are you sure you want to cancel this hold?
tr-TR: Bu ayırmayı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Item cannot be checked out. There are no available formats
tr-TR: Materyal ödünç alınamıyor. Kullanılabilir biçim yok

en: Your rating: %s.
tr-TR: Derecelendirmeniz : %s.
