Koha 23.11.08.001 - en to uk-UA translation catalogue (1392 entries)

en: Overpayment refund
uk-UA: Повернення переплати

en: Payment
uk-UA: Оплата

en: Credit types used in Koha
uk-UA: Типи кредитів, що використовуються в Коха

en: Manual fee
uk-UA: Плата, виставлена вручну

en: Debit types used in Koha
uk-UA: Типи дебетів, що використовуються в Коха

en: No
uk-UA: ні

en: Yes
uk-UA: так

en: Cash
uk-UA: готівка

en: Cash via SIP2
uk-UA: готівка через SIP2

en: Visa
uk-UA: VISA

en: Visa via SIP2
uk-UA: VISA через SIP2

en: Creditcard
uk-UA: кредитна картка

en: Creditcard via SIP2
uk-UA: кредитна картка через SIP2

en: Every week
uk-UA: кожного тижня

en: E-book
uk-UA: Електронна книга

en: Book
uk-UA: Книга

en: Audiobook
uk-UA: Аудіокнига

en: Andorra
uk-UA: Андорра

en: United Arab Emirates
uk-UA: Об’єднані Арабські Емірати

en: Afghanistan
uk-UA: Афганістан

en: Antigua & Barbuda
uk-UA: Антиґуа і Барбуда

en: Anguilla
uk-UA: Анґілья

en: Albania
uk-UA: Албанія

en: Armenia
uk-UA: Вірменія

en: Angola
uk-UA: Анґола

en: Antarctica
uk-UA: Антарктида

en: Argentina
uk-UA: Аргентина

en: American Samoa
uk-UA: Американське Самоа

en: Austria
uk-UA: Австрія

en: Australia
uk-UA: Австралія

en: Aruba
uk-UA: Аруба

en: Åland Islands
uk-UA: Аландські острови

en: Azerbaijan
uk-UA: Азербайджан

en: Bosnia & Herzegovina
uk-UA: Боснія і Герцеговина

en: Barbados
uk-UA: Барбадос

en: Bangladesh
uk-UA: Бангладеш

en: Belgium
uk-UA: Бельгія

en: Burkina Faso
uk-UA: Буркіна-Фасо

en: Bulgaria
uk-UA: Болгарія

en: Bahrain
uk-UA: Бахрейн

en: Burundi
uk-UA: Бурунді

en: Benin
uk-UA: Бенін

en: St. Barthélemy
uk-UA: Сент-Бартелемі

en: Bermuda
uk-UA: Бермуди

en: Brunei
uk-UA: Бруней-Даруссалам

en: Bolivia
uk-UA: Болівія

en: Caribbean Netherlands
uk-UA: Карибські Нідерланди

en: Brazil
uk-UA: Бразилія

en: Bahamas
uk-UA: Багами

en: Bhutan
uk-UA: Бутан

en: Bouvet Island
uk-UA: Острів Буве

en: Botswana
uk-UA: Ботсвана

en: Belarus
uk-UA: Білорусь

en: Belize
uk-UA: Беліз

en: Canada
uk-UA: Канада

en: Cocos (Keeling) Islands
uk-UA: Кокосові (Кілінг) острови

en: Congo - Kinshasa
uk-UA: Демократична Республіка Конґо

en: Central African Republic
uk-UA: Центральноафриканська Республіка

en: Congo - Brazzaville
uk-UA: Конґо

en: Switzerland
uk-UA: Швейцарія

en: Côte d’Ivoire
uk-UA: Кот-д’Ївуар

en: Cook Islands
uk-UA: Острови Кука

en: Chile
uk-UA: Чілі

en: Cameroon
uk-UA: Камерун

en: China
uk-UA: Китай

en: Colombia
uk-UA: Колумбія

en: Costa Rica
uk-UA: Коста-Рика

en: Cuba
uk-UA: Куба

en: Cape Verde
uk-UA: Кабо-Верде

en: Curaçao
uk-UA: Кюрасао

en: Christmas Island
uk-UA: Острів Різдва

en: Cyprus
uk-UA: Кіпр

en: Czechia
uk-UA: Чеська Республіка

en: Germany
uk-UA: Німеччина

en: Djibouti
uk-UA: Джібуті

en: Denmark
uk-UA: Данія

en: Dominica
uk-UA: Домініка

en: Dominican Republic
uk-UA: Домініканська Республіка

en: Algeria
uk-UA: Алжир

en: Ecuador
uk-UA: Еквадор

en: Estonia
uk-UA: Естонія

en: Egypt
uk-UA: Єгипет

en: Western Sahara
uk-UA: Західна Сахара

en: Eritrea
uk-UA: Еритрея

en: Spain
uk-UA: Іспанія

en: Ethiopia
uk-UA: Ефіопія

en: Finland
uk-UA: Фінляндія

en: Fiji
uk-UA: Фіджі

en: Falkland Islands
uk-UA: Фолклендські Острови (мальвінські)

en: Micronesia
uk-UA: Мікронезія, Федеративні Штати

en: Faroe Islands
uk-UA: Фарерські Острови

en: France
uk-UA: Франція

en: Gabon
uk-UA: Ґабон

en: United Kingdom
uk-UA: Велика Британія

en: Grenada
uk-UA: Ґренада

en: Georgia
uk-UA: Грузія

en: French Guiana
uk-UA: Французька Ґвіана

en: Guernsey
uk-UA: Гернсі

en: Ghana
uk-UA: Гана

en: Gibraltar
uk-UA: Ґібралтар

en: Greenland
uk-UA: Ґренландія

en: Gambia
uk-UA: Ґамбія

en: Guinea
uk-UA: Ґвінея

en: Guadeloupe
uk-UA: Ґваделупа

en: Equatorial Guinea
uk-UA: Екваторіальна Ґвінея

en: Greece
uk-UA: Греція

en: South Georgia & South Sandwich Islands
uk-UA: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови

en: Guatemala
uk-UA: Гватемала

en: Guam
uk-UA: Ґуам

en: Guinea-Bissau
uk-UA: Ґвінея-Бісау

en: Guyana
uk-UA: Ґайана

en: Hong Kong
uk-UA: Гонконг

en: Heard & McDonald Islands
uk-UA: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk-UA: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Croatia
uk-UA: Хорватія

en: Haiti
uk-UA: Гаїті

en: Hungary
uk-UA: Угорщина

en: Indonesia
uk-UA: Індонезія

en: Ireland
uk-UA: Ірландія

en: Israel
uk-UA: Ізраїль

en: Isle of Man
uk-UA: Острів Мен

en: India
uk-UA: Індія

en: British Indian Ocean Territory
uk-UA: Британська територія в Індійському океані

en: Iraq
uk-UA: Ірак

en: Iran
uk-UA: Іран, Ісламська Республіка

en: Iceland
uk-UA: Ісландія

en: Italy
uk-UA: Італія

en: Jersey
uk-UA: Джерсі

en: Jamaica
uk-UA: Ямайка

en: Jordan
uk-UA: Йорданія

en: Japan
uk-UA: Японія

en: Kenya
uk-UA: Кенія

en: Kyrgyzstan
uk-UA: Киргизстан

en: Cambodia
uk-UA: Камбоджа

en: Kiribati
uk-UA: Кірибаті

en: Comoros
uk-UA: Комори

en: St. Kitts & Nevis
uk-UA: Сент-Кітс і Невіс

en: North Korea
uk-UA: Корейська Народно-Демократична Республіка

en: South Korea
uk-UA: Корея, Республіка

en: Kuwait
uk-UA: Кувейт

en: Cayman Islands
uk-UA: Острови Кайман

en: Kazakhstan
uk-UA: Казахстан

en: Laos
uk-UA: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Lebanon
uk-UA: Ліван

en: St. Lucia
uk-UA: Сент-Люсія

en: Liechtenstein
uk-UA: Ліхтенштейн

en: Sri Lanka
uk-UA: Шрі-ланка

en: Liberia
uk-UA: Ліберія

en: Lesotho
uk-UA: Лесото

en: Lithuania
uk-UA: Литва

en: Luxembourg
uk-UA: Люксембург

en: Latvia
uk-UA: Латвія

en: Libya
uk-UA: Лівійська Арабська Джамахірія

en: Morocco
uk-UA: Марокко

en: Monaco
uk-UA: Монако

en: Moldova
uk-UA: Молдова

en: Montenegro
uk-UA: Чорногорія

en: St. Martin
uk-UA: Сент-Мартін

en: Madagascar
uk-UA: Мадаґаскар

en: Marshall Islands
uk-UA: Маршаллові Острови

en: North Macedonia
uk-UA: Македонія, колишня Югославська Республіка

en: Mali
uk-UA: Малі

en: Myanmar (Burma)
uk-UA: М’янма

en: Mongolia
uk-UA: Монголія

en: Macao
uk-UA: Макао

en: Northern Mariana Islands
uk-UA: Північні Маріанські Острови

en: Martinique
uk-UA: Мартиніка

en: Mauritania
uk-UA: Мавританія

en: Montserrat
uk-UA: Монтсеррат

en: Malta
uk-UA: Мальта

en: Mauritius
uk-UA: Маврикій

en: Maldives
uk-UA: Мальдиви

en: Malawi
uk-UA: Малаві

en: Mexico
uk-UA: Мексика

en: Malaysia
uk-UA: Малайзія

en: Mozambique
uk-UA: Мозамбік

en: Namibia
uk-UA: Намібія

en: New Caledonia
uk-UA: Нова Каледонія

en: Niger
uk-UA: Ніґер

en: Norfolk Island
uk-UA: Острів Норфолк

en: Nigeria
uk-UA: Ніґерія

en: Nicaragua
uk-UA: Нікарагуа

en: Netherlands
uk-UA: Нідерланди

en: Norway
uk-UA: Норвеґія

en: Nepal
uk-UA: Непал

en: Nauru
uk-UA: науру

en: Niue
uk-UA: Ніуе

en: New Zealand
uk-UA: Нова Зеландія

en: Oman
uk-UA: Оман

en: Panama
uk-UA: Панама

en: Peru
uk-UA: Перу

en: French Polynesia
uk-UA: Французька Полінезія

en: Papua New Guinea
uk-UA: Папуа-Нова Ґвінея

en: Philippines
uk-UA: Філіппіни

en: Pakistan
uk-UA: Пакистан

en: Poland
uk-UA:  Польща

en: St. Pierre & Miquelon
uk-UA: Сен-П’єр і Мікелон

en: Pitcairn Islands
uk-UA: Піткерн

en: Puerto Rico
uk-UA: Пуерто-Рико

en: Palestinian Territories
uk-UA: Палестинські території

en: Portugal
uk-UA: Португалія

en: Palau
uk-UA: Палау

en: Paraguay
uk-UA: Параґвай

en: Qatar
uk-UA: Катар

en: Réunion
uk-UA: Реюньйон

en: Romania
uk-UA: Румунія

en: Serbia
uk-UA: Сербія

en: Russia
uk-UA:  російська федерація

en: Rwanda
uk-UA: Руанда

en: Saudi Arabia
uk-UA: Саудівська Аравія

en: Solomon Islands
uk-UA: Соломонові Острови

en: Seychelles
uk-UA: Сейшели

en: Sudan
uk-UA: Судан

en: Sweden
uk-UA: Швеція

en: Singapore
uk-UA: Сингапур

en: St. Helena
uk-UA: Острів Святої Єлени

en: Slovenia
uk-UA: Словенія

en: Svalbard & Jan Mayen
uk-UA: Острови Свальбард та Ян Маєн

en: Slovakia
uk-UA: Словаччина

en: Sierra Leone
uk-UA: Сьєрра-Леоне

en: San Marino
uk-UA: Сан-Маріно

en: Senegal
uk-UA: Сенеґал

en: Somalia
uk-UA: Сомалі

en: Suriname
uk-UA: Сурінам

en: South Sudan
uk-UA: Південний Судан

en: São Tomé & Príncipe
uk-UA: Сан-Томе і Прінсіпі

en: El Salvador
uk-UA: Сальвадор

en: Sint Maarten
uk-UA: Сінт-Мартен

en: Syria
uk-UA: Сирійська Арабська Республіка

en: Eswatini
uk-UA: Свазиленд

en: Turks & Caicos Islands
uk-UA: Теркс і Кайкос, острови

en: Chad
uk-UA: Чад

en: French Southern Territories
uk-UA: Французькі Південні Території

en: Togo
uk-UA: Тоґолезька Республіка

en: Thailand
uk-UA: Таїланд

en: Tajikistan
uk-UA: Таджикистан

en: Tokelau
uk-UA: Токелау

en: Timor-Leste
uk-UA: Тимор-Лешті

en: Turkmenistan
uk-UA: Туркменістан

en: Tunisia
uk-UA: Туніс

en: Tonga
uk-UA: Тонґа

en: Turkey
uk-UA: Туреччина

en: Trinidad & Tobago
uk-UA: Тринідад і Тобаґо

en: Tuvalu
uk-UA: Тувалу

en: Taiwan
uk-UA: Тайвань, провінція Китаю

en: Tanzania
uk-UA: Об’єднана Республіка Танзанія

en: Ukraine
uk-UA:    Україна

en: Uganda
uk-UA: Уганда

en: U.S. Outlying Islands
uk-UA: Малі Віддалені Острови Сполучених Штатів

en: United States
uk-UA: Сполучені Штати Америки

en: Uruguay
uk-UA: Уругвай

en: Uzbekistan
uk-UA: Узбекистан

en: Vatican City
uk-UA: Папський Престол

en: St. Vincent & Grenadines
uk-UA: Сент-Вінсент і Ґренадіни

en: Venezuela
uk-UA: Венесуела

en: British Virgin Islands
uk-UA: Вірґінські Острови, Британські

en: U.S. Virgin Islands
uk-UA: Вірґінські Острови, США

en: Vietnam
uk-UA: В’єтнам

en: Vanuatu
uk-UA: Вануату

en: Wallis & Futuna
uk-UA: Уолліс і Футуна

en: Samoa
uk-UA: Самоа

en: Yemen
uk-UA: Ємен

en: Mayotte
uk-UA: Майотта

en: South Africa
uk-UA: Південна Африка

en: Zambia
uk-UA: Замбія

en: Zimbabwe
uk-UA: Зімбабве

en: Afar
uk-UA: афар

en: Abkhazian
uk-UA: абхазька

en: Achinese
uk-UA: ачехська

en: Acoli
uk-UA: ачолі

en: Adangme
uk-UA: адангме

en: Adyghe; Adygei
uk-UA: адигська; адигейська

en: Afro-Asiatic languages
uk-UA: афроазійські мови (інші)

en: Afrihili
uk-UA: африхілі (штучна мова)

en: Afrikaans
uk-UA: африкаанс

en: Ainu
uk-UA: айнська

en: Akan
uk-UA: акан

en: Akkadian
uk-UA: аккадська

en: Albanian
uk-UA: албанська

en: Aleut
uk-UA: алеутська

en: Algonquian languages
uk-UA: алгонкінські мови (інші)

en: Southern Altai
uk-UA: південно-алтайська

en: Amharic
uk-UA: амхарська

en: English, Old (ca.450-1100)
uk-UA: давньоанглійська (староанглійська) (450-1100), англо-саксонська, західносаксонська

en: Angika
uk-UA: ангіка

en: Apache languages
uk-UA: апачі, мови

en: Arabic
uk-UA: арабська

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
uk-UA: арамаїкська

en: Aragonese
uk-UA: арагонська

en: Armenian
uk-UA: вірменська

en: Mapudungun; Mapuche
uk-UA: мапуче (арауканська)

en: Arapaho
uk-UA: арапахо

en: Artificial languages
uk-UA:  штучні мови (інші)

en: Arawak
uk-UA: аравакська

en: Assamese
uk-UA: ассамі

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
uk-UA: астурійська; бабська; леонська; астурлеонська

en: Athapascan languages
uk-UA: атапаскські (атабаскські) мови (інші)

en: Australian languages
uk-UA: австралійські мови

en: Avaric
uk-UA: аварська

en: Avestan
uk-UA: авестанська

en: Awadhi
uk-UA: авадхі

en: Aymara
uk-UA: аймарська

en: Azerbaijani
uk-UA: азербайджанська

en: Banda languages
uk-UA: банда

en: Bamileke languages
uk-UA: бамілеке

en: Bashkir
uk-UA: башкірська

en: Baluchi
uk-UA: балучі

en: Bambara
uk-UA: бамбара

en: Balinese
uk-UA: балійська

en: Basque
uk-UA: баскська

en: Basa
uk-UA: баса

en: Baltic languages
uk-UA: балтійські мови (інші), давньопруська, пруська'

en: Beja; Bedawiyet
uk-UA: беджа (бедауйє)

en: Belarusian
uk-UA: білоруська

en: Bemba
uk-UA: бемба

en: Bengali
uk-UA: бенгальська

en: Berber languages
uk-UA: берберські мови (інші)

en: Bhojpuri
uk-UA: бходжпурі

en: Bihari languages
uk-UA: біхарі

en: Bikol
uk-UA: бікольська

en: Bini; Edo
uk-UA: біні

en: Bislama
uk-UA: біслама

en: Siksika
uk-UA: блекфут

en: Bantu languages
uk-UA: банту мови (інші)

en: Bosnian
uk-UA: боснійська

en: Braj
uk-UA: брадж

en: Breton
uk-UA: бретонська

en: Batak languages
uk-UA: батак

en: Buriat
uk-UA: бурятська

en: Buginese
uk-UA: бугійська

en: Bulgarian
uk-UA: болгарська

en: Burmese
uk-UA: бірманська

en: Blin; Bilin
uk-UA: блін; білін

en: Caddo
uk-UA: каддо

en: Central American Indian languages
uk-UA: мови центральноамериканських індіанців (інші)

en: Galibi Carib
uk-UA: карібська (караїбська)

en: Catalan; Valencian
uk-UA: каталонська

en: Caucasian languages
uk-UA: іберокавказькі мови (інші)

en: Cebuano
uk-UA: себуано

en: Celtic languages
uk-UA: кельтські мови (інші)

en: Chamorro
uk-UA: чаморо

en: Chibcha
uk-UA: чибча

en: Chechen
uk-UA: чеченська

en: Chagatai
uk-UA: чагатайська

en: Chinese
uk-UA: китайська

en: Chuukese
uk-UA: трук, чуукська

en: Mari
uk-UA: марійська

en: Chinook jargon
uk-UA: чинук, жаргон

en: Choctaw
uk-UA: чоктау

en: Chipewyan; Dene Suline
uk-UA: чіпев’ян

en: Cherokee
uk-UA: черокі (чирокі)

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
uk-UA: церковнослов’янська, давньоболгарська, давньословенська, давньоцерковнослов’янська

en: Chuvash
uk-UA: чуваська

en: Cheyenne
uk-UA: шаєнн

en: Chamic languages
uk-UA: чамські мови

en: Montenegrin
uk-UA: чорногорська

en: Coptic
uk-UA: коптська

en: Cornish
uk-UA: корнійська

en: Corsican
uk-UA: корсиканська

en: Creoles and pidgins, English based
uk-UA: англо-креольські та піджінізовані англійські мови (інші)

en: Creoles and pidgins, French-based
uk-UA: франко-креольські та піджінізовані франкофонні мови (інші)

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
uk-UA: португальсько-креольські та піджінізовані португальські мови (інші)

en: Cree
uk-UA: крі

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
uk-UA: кримськотатарська

en: Creoles and pidgins
uk-UA: креольські та піджінізовані мови (інші)

en: Kashubian
uk-UA: кашубська

en: Cushitic languages
uk-UA: кушітські мови (інші)

en: Czech
uk-UA: чеська

en: Dakota
uk-UA: дакота

en: Danish
uk-UA: данська

en: Dargwa
uk-UA: даргва

en: Land Dayak languages
uk-UA: даяк

en: Delaware
uk-UA: делаварська

en: Slave (Athapascan)
uk-UA: слейв

en: Dogrib
uk-UA: догріб

en: Dinka
uk-UA: дінка

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
uk-UA: дівехі (мальдівська)

en: Dogri
uk-UA: догрі

en: Dravidian languages
uk-UA: дравідійські мови (інші)

en: Lower Sorbian
uk-UA: нижньосорбська

en: Duala
uk-UA: дуала

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
uk-UA: середньонідерландська (1050-1350)

en: Dutch; Flemish
uk-UA: голландська (нідерландська), фламандська

en: Dyula
uk-UA: діула

en: Dzongkha
uk-UA: дзонг-ке

en: Efik
uk-UA: ефік

en: Egyptian (Ancient)
uk-UA: єгипетська

en: Ekajuk
uk-UA: екаджук

en: Elamite
uk-UA: еламська

en: English
uk-UA:  англійська

en: English, Middle (1100-1500)
uk-UA: середньоанглійська (1100-1500)

en: Esperanto
uk-UA: есперанто

en: Estonian
uk-UA: естонська

en: Ewe
uk-UA: еве

en: Ewondo
uk-UA: евондо

en: Fang
uk-UA: фанг

en: Faroese
uk-UA: фарерська

en: Fanti
uk-UA: фанті

en: Fijian
uk-UA: фіджійська

en: Filipino; Pilipino
uk-UA: філіппінська; філіппінська

en: Finnish
uk-UA: фінська

en: Finno-Ugrian languages
uk-UA: фінно-угорські мови (інші)

en: Fon
uk-UA: фон

en: French
uk-UA: французька

en: French, Middle (ca.1400-1600)
uk-UA: середньофранцузька (1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
uk-UA: давньофранцузька (старофранцузька) (842-1400)

en: Northern Frisian
uk-UA: північно-фризька

en: Eastern Frisian
uk-UA: східнофризька

en: Western Frisian
uk-UA: фризька

en: Fulah
uk-UA: фула

en: Friulian
uk-UA: фріульська

en: Ga
uk-UA: га

en: Gayo
uk-UA: гайо

en: Gbaya
uk-UA: гбая

en: Germanic languages
uk-UA: германські мови (інші)

en: Georgian
uk-UA: грузинська

en: German
uk-UA: німецька

en: Geez
uk-UA: гєез (гез, ефіопська)

en: Gilbertese
uk-UA: гільбертська

en: Gaelic; Scottish Gaelic
uk-UA: гельська (гаельська, шотландська, ерська)

en: Irish
uk-UA: ірландська

en: Galician
uk-UA: галісійська

en: Manx
uk-UA: менкська

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
uk-UA: середньоверхньонімецька (1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
uk-UA: давньоверхньонімецька (староверхньонімецька) (750-1050)

en: Gondi
uk-UA: гонді

en: Gorontalo
uk-UA: горонтало

en: Gothic
uk-UA: готична

en: Grebo
uk-UA: гребо

en: Greek, Ancient (to 1453)
uk-UA: давньогрецька (до 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
uk-UA: грецька, сучасна (1453- )

en: Guarani
uk-UA: гуарані

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
uk-UA: швейцарська німецька; алеманська; ельзаська

en: Gujarati
uk-UA: гуджараті

en: Gwich'in
uk-UA: гвічин

en: Haida
uk-UA: хайда

en: Haitian; Haitian Creole
uk-UA: гаїтянська; гаїтянська креольська

en: Hausa
uk-UA: хауса

en: Hawaiian
uk-UA: гавайська

en: Hebrew
uk-UA: іврит

en: Herero
uk-UA: гереро

en: Hiligaynon
uk-UA: хілігайнон

en: Himachali languages; Western Pahari languages
uk-UA: хімачалі

en: Hindi
uk-UA: хінді

en: Hittite
uk-UA: хетська

en: Hmong; Mong
uk-UA: хмонг

en: Hiri Motu
uk-UA: хірімоту

en: Croatian
uk-UA: хорватська

en: Upper Sorbian
uk-UA: верхньосорбська

en: Hungarian
uk-UA: угорська

en: Hupa
uk-UA: хупа

en: Iban
uk-UA: ібанська

en: Igbo
uk-UA: ігбо (ібо)

en: Icelandic
uk-UA: ісландська

en: Ido
uk-UA: ідо

en: Sichuan Yi; Nuosu
uk-UA: чичуаньська і; нуосу

en: Ijo languages
uk-UA: іджо

en: Inuktitut
uk-UA: інуктітут

en: Interlingue; Occidental
uk-UA: інтерлінгва; оксидентальна

en: Iloko
uk-UA: ілоканська

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
uk-UA: інтерлінгва

en: Indic languages
uk-UA: індійські мови (інші)

en: Indonesian
uk-UA: індонезійська

en: Indo-European languages
uk-UA: індоєвропейські мови (інші)

en: Ingush
uk-UA: інгушська

en: Inupiaq
uk-UA: інуп’як

en: Iranian languages
uk-UA: іранські мови (інші)

en: Iroquoian languages
uk-UA: ірокезькі мови (інші)

en: Italian
uk-UA: італійська

en: Javanese
uk-UA: яванська

en: Lojban
uk-UA: лойбанська

en: Japanese
uk-UA: японська

en: Judeo-Persian
uk-UA: іудео-перська

en: Judeo-Arabic
uk-UA: іудео-арабська

en: Kara-Kalpak
uk-UA: каракалпацька

en: Kabyle
uk-UA: кабильська

en: Kachin; Jingpho
uk-UA: качін (цзінпо)

en: Kalaallisut; Greenlandic
uk-UA: калаалісут

en: Kamba
uk-UA: камба

en: Kannada
uk-UA: каннада

en: Karen languages
uk-UA: каренська

en: Kashmiri
uk-UA: кашмірі

en: Kanuri
uk-UA: канурі

en: Kawi
uk-UA: каві

en: Kazakh
uk-UA: казахська

en: Kabardian
uk-UA: кабардинська

en: Khasi
uk-UA: кхасі

en: Khoisan languages
uk-UA: койсанські мови (інші)

en: Central Khmer
uk-UA: кхмерська

en: Khotanese; Sakan
uk-UA: хотаносакська

en: Kikuyu; Gikuyu
uk-UA: кікуйю (гікуйю)

en: Kinyarwanda
uk-UA: кіньяруанда

en: Kirghiz; Kyrgyz
uk-UA: киргизька

en: Kimbundu
uk-UA: кімбунду

en: Konkani
uk-UA: конкані

en: Komi
uk-UA: комі

en: Kongo
uk-UA: конголезька

en: Korean
uk-UA: корейська

en: Kosraean
uk-UA: косрае,кусайє

en: Kpelle
uk-UA: кпеллє

en: Karachay-Balkar
uk-UA: карачаєво-балкарська

en: Karelian
uk-UA: карельська

en: Kru languages
uk-UA: кру

en: Kurukh
uk-UA: курукх

en: Kuanyama; Kwanyama
uk-UA: кунама (чунама)

en: Kumyk
uk-UA: кумикська

en: Kurdish
uk-UA: курдська

en: Kutenai
uk-UA: кутенаї

en: Ladino
uk-UA: ладіно (спаньйоль, іспанська єврейська)

en: Lahnda
uk-UA: лахнда (ленді)

en: Lamba
uk-UA: ламба

en: Lao
uk-UA: лаоська

en: Latin
uk-UA: латинська

en: Latvian
uk-UA: латиська

en: Lezghian
uk-UA: лезгінська

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
uk-UA: лімбурганська; лімбургерська; лімбурзька

en: Lingala
uk-UA: лінгала

en: Lithuanian
uk-UA: литовська

en: Mongo
uk-UA: монго-нкунду

en: Lozi
uk-UA: лозі

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
uk-UA: люксембурзька; летцебургська

en: Luba-Lulua
uk-UA: луба-лулуа

en: Luba-Katanga
uk-UA: луба-катанга

en: Ganda
uk-UA: ганда (луганда)

en: Luiseno
uk-UA: луїсеньо

en: Lunda
uk-UA: лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
uk-UA: луо (Кенія та Танзанія)

en: Lushai
uk-UA: лушей (мізо)

en: Macedonian
uk-UA: македонська

en: Madurese
uk-UA: мадурська

en: Magahi
uk-UA: магадхі

en: Marshallese
uk-UA: маршалльська

en: Maithili
uk-UA: майтхілі

en: Makasar
uk-UA: макасарська

en: Malayalam
uk-UA: малайяламська

en: Mandingo
uk-UA: мандінго

en: Maori
uk-UA: маорі

en: Austronesian languages
uk-UA: аустронезійські мови (інші)

en: Marathi
uk-UA: маратхі

en: Masai
uk-UA: масаї

en: Malay
uk-UA: малайська

en: Moksha
uk-UA: мокшанська

en: Mandar
uk-UA: мандарська

en: Mende
uk-UA: менде

en: Irish, Middle (900-1200)
uk-UA: середньоірландська (900-1200)

en: Mi'kmaq; Micmac
uk-UA: мікмак

en: Minangkabau
uk-UA: мінангкабау

en: Uncoded languages
uk-UA: змішані (мішані) мови

en: Mon-Khmer languages
uk-UA: мон-кхмерські мови (інші)

en: Malagasy
uk-UA: малагасійська

en: Maltese
uk-UA: мальтійська

en: Manchu
uk-UA: маньчжурська

en: Manipuri
uk-UA: маніпурі

en: Manobo languages
uk-UA: манобо, мови

en: Mohawk
uk-UA: магавк

en: Mongolian
uk-UA: монгольська

en: Mossi
uk-UA: море (мосі)

en: Multiple languages
uk-UA:  багато мов

en: Munda languages
uk-UA: мунда мови (інші)

en: Creek
uk-UA: грецька

en: Mirandese
uk-UA: мірандійська

en: Marwari
uk-UA: марварі

en: Mayan languages
uk-UA: майянські мови

en: Erzya
uk-UA: ерзянська

en: Nahuatl languages
uk-UA: нахуатль (ацтецька)

en: North American Indian languages
uk-UA: північноамериканських індіанців, мови (інші)

en: Neapolitan
uk-UA: неаполітанська

en: Navajo; Navaho
uk-UA: навахо

en: Ndebele, South; South Ndebele
uk-UA: ндебелє, південне

en: Ndebele, North; North Ndebele
uk-UA: ндебелє (Зімбабве)

en: Ndonga
uk-UA: ндонга

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
uk-UA: нижньо німецька; нижньо саксонська; німецька нижня; саксонська нижня

en: Nepali
uk-UA: непалі

en: Nepal Bhasa; Newari
uk-UA: неварі

en: Nias
uk-UA: ніаська

en: Niger-Kordofanian languages
uk-UA: нігеро-кордофанські мови (інші)

en: Niuean
uk-UA: ніуе

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
uk-UA: норвезька нюнорськ; нюнорськ норвезька

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
uk-UA: бокмоль норвезька; норвезька бокмоль

en: Nogai
uk-UA: ногайська

en: Norse, Old
uk-UA: давньонорвезька (старонорвезька), давньоісландська (до 1550)

en: Norwegian
uk-UA: норвезька

en: N'Ko
uk-UA: нʼкo

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
uk-UA: сото, північне

en: Nubian languages
uk-UA: нуба, мови

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
uk-UA: класична ньюарі; стара ньюарі; класична непальська бхаса

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
uk-UA: ньянджа

en: Nyamwezi
uk-UA: ньямвезі

en: Nyankole
uk-UA: нянколе

en: Nyoro
uk-UA: ньоро

en: Nzima
uk-UA: нзіма

en: Occitan (post 1500)
uk-UA: оксітанська (провансальсьа) (після 1500), беарнська (після 1500), гасконська (після 1500), лангедокська (після 1500), провансальська, сучасна (після 1500)

en: Ojibwa
uk-UA: оджібва

en: Oriya
uk-UA: орія

en: Oromo
uk-UA: оромо

en: Osage
uk-UA: осейдж

en: Ossetian; Ossetic
uk-UA: осетинська

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
uk-UA: отоманська, турецька

en: Otomian languages
uk-UA: отомі, мови

en: Papuan languages
uk-UA: папуасько-австралійські мови (інші)

en: Pangasinan
uk-UA: пангасінанська

en: Pahlavi
uk-UA: пехлеві

en: Pampanga; Kapampangan
uk-UA: пампанга

en: Panjabi; Punjabi
uk-UA: пенджабі

en: Papiamento
uk-UA: пап’яменто

en: Palauan
uk-UA: палауанська

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
uk-UA: давньоперська (староперська) (600-400 до н. е.)

en: Persian
uk-UA: перська

en: Philippine languages
uk-UA: філіпінські мови (інші)

en: Phoenician
uk-UA: фінікійсько-пунічна

en: Pali
uk-UA: палі

en: Polish
uk-UA:  польська

en: Pohnpeian
uk-UA: понапе

en: Portuguese
uk-UA: португальська

en: Prakrit languages
uk-UA: пракрити, мови

en: Provençal, Old (to 1500);Occitan, Old (to 1500)
uk-UA: давньопровансальська (старопровансальська) (до 1500)

en: Pushto; Pashto
uk-UA: пушту, мова (афганська мова)

en: Reserved for local use
uk-UA: зарезервовано для місцевого використання

en: Quechua
uk-UA: кечуа

en: Rajasthani
uk-UA: раджастані

en: Rapanui
uk-UA: рапануї

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
uk-UA: раротонга

en: Romance languages
uk-UA: романські мови (інші), англо-норманська, англо-французька, арумунська, валонська

en: Romansh
uk-UA: ретророманські діалекти, ладінська (тірольська), романшська, фріульська

en: Romany
uk-UA: циганська

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
uk-UA: румунська

en: Rundi
uk-UA: рунді

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
uk-UA: ароманійська; аруманська; македонсько-румунська

en: Russian
uk-UA:  російська

en: Sandawe
uk-UA: сандаве (сандаві)

en: Sango
uk-UA: санго

en: Yakut
uk-UA: якутська (саха)

en: South American Indian languages
uk-UA: південноамериканських індіанців мови (інші)

en: Salishan languages
uk-UA: салішські мови

en: Samaritan Aramaic
uk-UA: самаритянська арамейська

en: Sanskrit
uk-UA: санскрит

en: Sasak
uk-UA: сасакська

en: Santali
uk-UA: санталі (сантальська)

en: Sicilian
uk-UA: сицилійська

en: Scots
uk-UA: шотландський діалект

en: Selkup
uk-UA: селькупська

en: Semitic languages
uk-UA: семітичні мови (інші)

en: Irish, Old (to 900)
uk-UA: давньоірландська (староірландська) (до 900)

en: Sign Languages
uk-UA: знакові мови

en: Shan
uk-UA: шанська

en: Sidamo
uk-UA: сідамо

en: Sinhala; Sinhalese
uk-UA: сингальська

en: Siouan languages
uk-UA: сіу мови (інші)

en: Sino-Tibetan languages
uk-UA: китайсько-тибетські мови (інші)

en: Slavic languages
uk-UA: слов’янські мови (інші), чакавський діалект, давньоруська (до 1300), давньоукраїнська

en: Slovak
uk-UA: словацька

en: Slovenian
uk-UA: словенська

en: Southern Sami
uk-UA: південносаамська

en: Northern Sami
uk-UA: північна саамська

en: Sami languages
uk-UA: саамські (лапландські, лопарські) мови

en: Lule Sami
uk-UA: лулеська саамська

en: Inari Sami
uk-UA: інарі саамська

en: Samoan
uk-UA: самоанська

en: Skolt Sami
uk-UA: скольт самі

en: Shona
uk-UA: шона

en: Sindhi
uk-UA: сіндхі

en: Soninke
uk-UA: сонінке

en: Sogdian
uk-UA: согдійська

en: Somali
uk-UA: сомалі, мова

en: Songhai languages
uk-UA: сонгай

en: Sotho, Southern
uk-UA: сото

en: Spanish; Castilian
uk-UA: іспанська

en: Sardinian
uk-UA: сардська (сардінська)

en: Sranan Tongo
uk-UA: сранан тонго

en: Serbian
uk-UA: сербська

en: Serer
uk-UA: серер (серер-сін)

en: Nilo-Saharan languages
uk-UA: ніло-сахарські мови (інші)

en: Swati
uk-UA: свазі

en: Sukuma
uk-UA: сукума

en: Sundanese
uk-UA: сунданська

en: Susu
uk-UA: сусу

en: Sumerian
uk-UA: шумерська

en: Swahili
uk-UA: суахілі

en: Swedish
uk-UA: шведська

en: Classical Syriac
uk-UA: класична сирійська

en: Syriac
uk-UA: старосирійська

en: Tahitian
uk-UA: таїтянська

en: Tai languages
uk-UA: тайські мови (інші)

en: Tamil
uk-UA: тамільська

en: Tatar
uk-UA: татарська

en: Telugu
uk-UA: телугу

en: Timne
uk-UA: темне

en: Tereno
uk-UA: терена

en: Tetum
uk-UA: теттум

en: Tajik
uk-UA: таджицька

en: Tagalog
uk-UA: тагальська

en: Thai
uk-UA: тайська

en: Tibetan
uk-UA: тибетська

en: Tigre
uk-UA: тігре (тигре, хаса)

en: Tigrinya
uk-UA: тіграй (тігрінья, тігриння)

en: Tiv
uk-UA: тів

en: Klingon; tlhIngan-Hol
uk-UA: клінгонська

en: Tlingit
uk-UA: тлінгіт

en: Tamashek
uk-UA: тамашек

en: Tonga (Nyasa)
uk-UA: тонга (ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
uk-UA: тонга (мова мешканців островів Тонга)

en: Tok Pisin
uk-UA: ток-пісін

en: Tsimshian
uk-UA: цимшіанська

en: Tswana
uk-UA: тсвана (чвана)

en: Tsonga
uk-UA: тсонга

en: Turkmen
uk-UA: туркменська

en: Tumbuka
uk-UA: тумбука

en: Tupi languages
uk-UA: мови тупі

en: Turkish
uk-UA: турецька

en: Altaic languages
uk-UA: алтайські мови (інші)

en: Twi
uk-UA: тві (чі)

en: Tuvinian
uk-UA: тувинська

en: Udmurt
uk-UA: удмуртська

en: Ugaritic
uk-UA: угаритська

en: Uighur; Uyghur
uk-UA: уйгурська

en: Ukrainian
uk-UA:  українська

en: Umbundu
uk-UA: умбунду

en: Undetermined
uk-UA: не визначено

en: Urdu
uk-UA: урду

en: Uzbek
uk-UA: узбецька

en: Vai
uk-UA: ваї

en: Venda
uk-UA: венда

en: Vietnamese
uk-UA: в’єтнамська

en: Volapük
uk-UA: волап’юк

en: Votic
uk-UA: водська

en: Wakashan languages
uk-UA: вакашські мови

en: Wolaitta; Wolaytta
uk-UA: валамо (воламо, веламо)

en: Waray
uk-UA: варай

en: Washo
uk-UA: вашо

en: Welsh
uk-UA: валлійська (уельська)

en: Sorbian languages
uk-UA: лужицькі (сорбські, вендські) мови

en: Walloon
uk-UA: валлонська

en: Wolof
uk-UA: волоф

en: Kalmyk; Oirat
uk-UA: калмицька; ойратська

en: Xhosa
uk-UA: кхоса (коса)

en: Yao
uk-UA: яо

en: Yapese
uk-UA: яп

en: Yiddish
uk-UA: ідиш, їдиш (новоєврейська)

en: Yoruba
uk-UA: йоруба

en: Yupik languages
uk-UA: юпік, мови

en: Zapotec
uk-UA: сапотекська

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
uk-UA: бліссимволи; блісимволіка; бліс

en: Zenaga
uk-UA: зенага (ізнаген)

en: Standard Moroccan Tamazight
uk-UA: стандартна марокканська тамазіт

en: Zhuang; Chuang
uk-UA: чжуан

en: Zande languages
uk-UA: занде

en: Zulu
uk-UA: зулуська

en: Zuni
uk-UA: зуньї

en: No linguistic content; Not applicable
uk-UA: без мовного змісту; не застосовується

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
uk-UA: заза; дімілі; дімлі; кірдкі; кірманькі; зазакі

en: Undetermined function
uk-UA: Функція не визначена

en: Actor
uk-UA: Актор, трупа

en: Adapter
uk-UA: Автор адаптації

en: Agency making a reproduction available
uk-UA: Агентство, що робить відтворення доступним

en: Animator
uk-UA: Аніматор

en: Annotator
uk-UA: Автор анотації

en: Arranger
uk-UA: Аранжувальник, автор перекладу

en: Artist
uk-UA: Художник

en: Assignee
uk-UA: Правонаступник

en: Associated name
uk-UA: Асоційоване ім’я, пов’язане ім’я

en: Author, attributed
uk-UA: Передбачуваний автор

en: Auctioneer
uk-UA: Аукціоніст

en: Author
uk-UA: Автор

en: Author in quotations or text extracts
uk-UA: Автор цитати або витягу з тексту

en: Author of afterword, postface, colophon, etc.
uk-UA: Автор післямови, висновків, кінцівки і т.п.

en: Author of introduction, etc.
uk-UA: Автор передмови і т.п.

en: Author of dialogue
uk-UA: Автор діалогу

en: Bibliographic antecedent
uk-UA: Бібліографічний попередник

en: Binder an agent who binds an item.
uk-UA: Палітурник; агент, який зшиває примірник.

en: Binding designer
uk-UA: Оформлювач палітурки

en: Book designer
uk-UA: Оформлювач книги

en: Bookjacket designer
uk-UA: Оформлювач суперобкладинки

en: Bookplate designer
uk-UA: Оформлювач екслібриса

en: Bookseller
uk-UA: Книгопродавець

en: Calligrapher
uk-UA: Каліграф

en: Cartographer
uk-UA: Картограф

en: Censor
uk-UA: Цензор

en: Choral director
uk-UA: Керівник хору

en: Choreographer
uk-UA: Хореограф

en: Circus performer
uk-UA: Цирковий виконавець

en: Collaborator
uk-UA: Співробітник

en: Collector of field material
uk-UA: Збирач фольклору

en: Comedian
uk-UA: Комедіант, гуморист

en: Commentator
uk-UA: Коментатор

en: Commentator for written text
uk-UA: Автор коментарів і приміток до друкованого тексту

en: Compiler
uk-UA: Укладач, упорядник

en: Composer
uk-UA: Композитор

en: Composer of adapted work
uk-UA: Композитор адаптованого твору

en: Composer of main musical work
uk-UA: Композитор основного музичного твору

en: Compositor
uk-UA: Наборщик, метранпаж

en: Conceptor
uk-UA: Автор ідеї

en: Conductor
uk-UA: Диригент

en: Consultant to a project
uk-UA: Консультант проекту

en: Continuator
uk-UA: Продовжувач

en: Copyright holder
uk-UA: Власник авторського права, копірайту; володар авторського права, копірайту

en: Corrector
uk-UA: Коректор рукописів

en: Curator of an exhibition
uk-UA: Куратор виставки

en: Dancer
uk-UA: Танцюрист

en: Dedicatee
uk-UA: Обʼєкт посвяти

en: Dedicator
uk-UA: Автор посвяти

en: Degree-grantor
uk-UA: Організація, що затвердила вчений ступінь

en: Director
uk-UA: Режисер

en: Disc jockey
uk-UA: Диск-жокей

en: Dissertant
uk-UA: Здобувач

en: Distributor
uk-UA: Розповсюджувач

en: Donor
uk-UA: Дарувальник

en: Dubious author
uk-UA: Сумнівний, непідтверджений автор

en: Editor
uk-UA: Редактор

en: Engraver
uk-UA: Гравер

en: Epitomator
uk-UA: Епітоматор

en: Etcher
uk-UA: Офортист

en: Expert
uk-UA: Експерт

en: Film editor
uk-UA: Режисер монтажу

en: Forger
uk-UA: Виконавець (виробник) підробки

en: Former Attributed author
uk-UA: Колишній передбачуваний автор

en: Former owner
uk-UA: Колишній власник

en: Founder
uk-UA: Засновник

en: Funder
uk-UA: Інвестор, замовник, капіталовкладник

en: Game designer
uk-UA: Ігровий дизайнер

en: Glossator
uk-UA: Глосатор

en: Graphic technician
uk-UA: Технолог з графіки

en: Honoree
uk-UA: Об’єкт вшанування

en: Illuminator
uk-UA: Ілюмінатор

en: Illustrator
uk-UA: Ілюстратор

en: Impresario
uk-UA: Імпресаріо

en: Inscriber
uk-UA: Автор дарчого напису

en: Interviewee
uk-UA: Інтерв'юємий

en: Interviewer
uk-UA: Інтерв'юер

en: Issuing body
uk-UA: Організація, під егідою якої видано

en: Librettist
uk-UA: Лібретист

en: Licensee
uk-UA: Ліцензіат

en: Licensor
uk-UA: Ліцензіар

en: Lithographer
uk-UA: Літограф

en: Lyricist
uk-UA: Лірик

en: Metal-engraver
uk-UA: Гравер по металу

en: Mime artist
uk-UA: Артист пантоміми

en: Monitor
uk-UA: Відповідальний за випуск

en: Musician
uk-UA: Музикант

en: Narrator
uk-UA: Диктор

en: Notary
uk-UA: Нотаріус

en: Opponent
uk-UA: Опонент

en: Organiser
uk-UA: Організатор

en: Originator
uk-UA: Ініціатор ідеї

en: Other
uk-UA: Інше

en: Papermaker
uk-UA: Виробник паперу

en: Patent applicant
uk-UA: Патент, заявник

en: Patent inventor
uk-UA: Винахідник

en: Patentee
uk-UA: Патентовласник

en: Performer
uk-UA: Виконавець

en: Performer of research
uk-UA: Виконавець досліджень

en: Photographer
uk-UA: Фотограф

en: Presenter
uk-UA: Ведучий програми

en: Printer
uk-UA: Друкар

en: Printer of plates
uk-UA: Друкар з друкованих форм

en: Producer
uk-UA: Продюсер

en: Proof-reader
uk-UA: Коректор друкованого тексту

en: Publisher
uk-UA: Видавець

en: Publishing director
uk-UA: Головний редактор

en: Puppeteer
uk-UA: Ляльковод

en: Recipient of letters
uk-UA: Одержувач листа

en: Record producer
uk-UA: Продюсер запису

en: Recording engineer
uk-UA: Інженер запису

en: Remixer
uk-UA: Реміксер

en: Research team head
uk-UA: Дослідницький колектив, керівник

en: Research team member
uk-UA: Дослідницький колектив, учасник

en: Reviewer
uk-UA: Автор огляду, рецензії; рецензент

en: Restorationist
uk-UA: Реставратор

en: Rubricator
uk-UA: Рубрикатор

en: Scenarist
uk-UA: Сценарист

en: Scientific advisor
uk-UA: Науковий консультант

en: Scribe
uk-UA: Писар

en: Sculptor
uk-UA: Скульптор

en: Secretary
uk-UA: Секретар

en: Signer
uk-UA: Особа, що підписала

en: Singer
uk-UA: Співак

en: Sponsor
uk-UA: Спонсор

en: Standards body
uk-UA: Агентство зі стандартів

en: Stunt performer
uk-UA: Виконавець трюків

en: Thesis advisor
uk-UA: Науковий керівник

en: Translator
uk-UA: Перекладач

en: Transliterator
uk-UA: Транслітератор

en: Type designer
uk-UA: Розробник шрифту

en: Typographer
uk-UA: Типограф, технічний редактор

en: Vendor
uk-UA: Постачальник

en: Vocalist
uk-UA: Вокаліст

en: Wood-engraver
uk-UA: Гравер по дереву

en: Writer of accompanying material
uk-UA: Автор супровідного матеріалу

en: Default Koha system authorised values
uk-UA: Типові системні допустимі значення Коха

en: Default filing rules for DDC
uk-UA: Типові правила заповнення для ДКД

en: Default filing rules for LCC
uk-UA: Типові правила заповнення для КБК

en: Generic call number filing rules
uk-UA: Правила заповнення для узагальненого бібліотечного шифру

en: Dewey Decimal Classification
uk-UA: Десяткова класифікація Дьюі та відносний показник (ДКД)

en: Library of Congress Classification
uk-UA: Класифікація Бібліотеки Конгресу (КБК)

en: Universal Decimal Classification
uk-UA: Універсальна десяткова класифікація (УДК)

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
uk-UA: Класифікація SuDoc (США GPO)

en: ANSCR (Sound Recordings)
uk-UA: Символьно-числова система ANSCR для класифікації звукозаписів

en: Other/Generic Classification Scheme
uk-UA: Інші/типові схеми класифікації

en: Default splitting rules for DDC
uk-UA: Типові правила розщеплення для ДКД

en: Default splitting rules for LCC
uk-UA: Типові правила розщеплення для КБК

en: Generic call number splitting rules
uk-UA: Загальні правила розщеплення для шифру зберігання

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
uk-UA: Типові класифікаційні джерела та правила заповнення для Коха.

en: Default Koha system patron restriction types
uk-UA: Системні види обмежень користувачів Koha за умовчанням

en: Sample frequencies for subscriptions
uk-UA: Приклади періодичностей для передплат

en: 2/day
uk-UA: 2 рази на день

en: 1/day
uk-UA: кожного дня

en: 3/week
uk-UA: 3 рази на тиждень

en: 1/week
uk-UA: кожного тижня

en: 1/2 weeks
uk-UA: 1 раз на 2 тижні

en: 1/3 weeks
uk-UA: 1 раз на 3 тижні

en: 1/month
uk-UA: кожного місяця

en: 1/2 months
uk-UA: 1 раз на 2 місяці

en: 1/3 months
uk-UA: 1 раз на 3 місяці

en: 2/year
uk-UA: 2 рази на рік

en: 1/year
uk-UA: кожного року

en: 1/2 year
uk-UA: 1 раз на 2 роки

en: Irregular
uk-UA: нерегулярно

en: Sample notices
uk-UA: Зразки сповіщень

en: Account writeoff
uk-UA: Списання з рахунку

en: Article request - canceled
uk-UA: Замовлення статті — скасовано

en: Article request canceled
uk-UA: Замовлення статті скасовано

en: Article request - completed
uk-UA: Замовлення статті — завершено

en: Article request completed
uk-UA: Замовлення статті завершено

en: Article request received
uk-UA: Отримано замовлення статті

en: Article request - processing
uk-UA: Замовлення статті — обробка

en: Article request processing
uk-UA: Замовлення статті в обробці

en: Article request
uk-UA: Замовлення статті

en: Article request - print slip
uk-UA: Замовлення статті — друк квитанції

en: Item check-in (digest)
uk-UA: Повернення примірників (підбірка)

en: Checkouts
uk-UA: Видачі

en: Checkout note
uk-UA: Примітка щодо книговидачі

en: Acquisition claim
uk-UA: Вимога щодо надходження

en: ILL request unavailable
uk-UA: Запит МБА недоступний

en: Discharge confirmation
uk-UA: Підтвердження обхідного листа

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
uk-UA: Обхідний лист для користувача: <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Acquisition order
uk-UA: Замовлення для находження

en: Order
uk-UA: Замовлення

en: Point of sale receipt
uk-UA: Квитанція з торгового пункту

en: New curbside pickup
uk-UA: Нове заплановане замовлення з вулиці

en: Suggestion accepted
uk-UA: Пропозицію прийнято

en: A suggestion has been assigned to you
uk-UA: Вам призначено нову пропозицію

en: Automatic renewal notice
uk-UA: Сповіщення про автоматичне продовження

en: Dear %s %s (%s),
uk-UA: Шановні пане/пані %s %s (%s),

en: Title: %s
uk-UA: Назва: %s

en: Author: %s
uk-UA: Автор: %s

en: Volume: %s
uk-UA: Том: %s

en: Date: %s
uk-UA: Дата: %s

en: Pages: %s
uk-UA: Сторінки: %s

en: Chapters: %s
uk-UA: Розділи: %s

en: Notes: %s
uk-UA: Примітки: %s

en: Thank you!
uk-UA: Спасибі Вам!

en: Dear %s %s (%s)
uk-UA: Шановні пане/пані %s %s (%s)

en: Article request:
uk-UA: Замовлення статті:

en: Barcode: %s
uk-UA: Штрих-код: %s

en: Thank you for visiting %s.
uk-UA: Дякуємо за відвідування %s.

en: Dear %s %s,
uk-UA: Шановні пане/пані %s %s,

en:  The order %s (%s) has been received.
uk-UA:  Замовлення %s (%s) отримано.

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
uk-UA: %s %s додав примітку до примірника %s — %s (%s).

en: %sDate: %s%s
uk-UA: %sДата: %s%s

en: %sNotes:
uk-UA: %sПримітки:

en: Checked out to %s %s %s %s %s
uk-UA: Видано » %s %s %s %s %s

en: %sChecked out today%s
uk-UA: %sВидано сьогодні%s

en: Barcode: %s%s
uk-UA: Штрих-код: %s%s

en: Date due: %s%s
uk-UA: Очікується на дату: %s%s

en: %sOverdues%s
uk-UA: %sПрострочення%s

en: %sNews%s
uk-UA: %sНовини%s

en: Phone: %s
uk-UA: Телефон: %s

en: Fax: %s
uk-UA: Факс: %s

en: Email: %s
uk-UA: Ел. пошта: %s

en: %s Staff
uk-UA: %s Працівник бібліотеки

en: Dear %s,%s
uk-UA: Шановні пане/пані %s,%s

en: %s%s%sTitle: %s
uk-UA: %s%s%sНазва: %s

en: Call number: %s
uk-UA: Шифр зберігання: %s

en: Location: %s
uk-UA: Розташування: %s

en: Status: %s
uk-UA: Стан: %s

en: Current library: %s %s
uk-UA: Поточна бібліотека: %s %s

en: Dear Sir/Madam,
uk-UA: Шановні пане/пані,

en: %sDischarge confirmation%s
uk-UA: %s Підтвердження обхідного листа %s

en: %s %s (cardnumber: %s)%s
uk-UA: %s %s (номер квитка користувача: %s)%s

en: Dear %s %s %s,
uk-UA: Шановні пане/пані %s %s %s,

en: Your library card will expire soon, on:
uk-UA: Термін Вашого читацького квитка незабаром закінчується:

en: Librarian
uk-UA: Бібліотекар

en: Hello!
uk-UA: Привіт!

en: %sThank you.%s
uk-UA: %sСпасибі Вам!%s

en: Dear patron,
uk-UA: Шановний користувач,

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
uk-UA: Якщо Ви не є користувачем нашої бібліотеки або не бажаєте прийняти це запрошення, проігноруйте це повідомлення. Зауважте також, що це запрошення закінчується протягом двох тижнів.

en: Dear cataloger,%s
uk-UA: Шановні пане/пані каталогізатор,%s

en: Waiting since: %s
uk-UA: Очікування від: %s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
uk-UA:         Отримано з подякою від  %s %s %s

en:         Card number: %s%s
uk-UA:         Номер квитка користувача: %s%s

en: Change service requested
uk-UA: Надійшов запит на зміну послуги

en: Pickup location: %s
uk-UA: Місце отримування замовлення: %s

en: Dear %s %s,
    
    The following holds are waiting at %s:
    
    %s
        %s : waiting since %s
    %s
uk-UA: Шановні пане/пані %s %s,
    
    Наступні замовлення очікують на %s:
    
    %s
        %s : очікують з %s
    %s

en: If you have any questions, please email us at %s.
uk-UA: Якщо у Вас виникли запитання, будь ласка, напишіть нам на %s.

en:     %s%sTitle:%s %s%s
uk-UA:     %s%sНазва:%s %s%s

en:     %s%sAuthor:%s %s%s
uk-UA:     %s%sАвтор:%s %s%s

en:     %s%sCopyright date:%s %s%s
uk-UA:     %s%sДата авторського права:%s %s%s

en:     %s%sPublication place:%s %s%s
uk-UA:     %s%sМісце публікації:%s %s%s

en:     %s%sNotes:%s %s%s
uk-UA:     %s%sПримітки:%s %s%s

en: If you have any questions, please email us at %s
uk-UA: Якщо у Вас виникли запитання, будь ласка, напишіть нам на %s

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
uk-UA: Вам призначено нову пропозицію: %s.

en: Username: %s
uk-UA: Логін: %s

en: Message: %s
uk-UA: Повідомлення: %s

en: This item is on hold for another patron.
uk-UA: Цей примірник замовлено для іншого користувача.

en: Barcode: %s %s
uk-UA: Штрих-код: %s %s

en: Description: %s
uk-UA: Опис: %s

en: %sDear %s %s,%s
uk-UA: %sШановні пане/пані %s %s,%s

en: %s%sEmail: %s%s%s
uk-UA: %s%sЕл. пошта: %s%s%s

en: %s%sPhone: %s%s%s
uk-UA: %s%sТелефон: %s%s%s

en: %s%sFax: %s%s%s
uk-UA: %s%sФакс: %s%s%s

en: %s%sItems: %s%s%s%s
uk-UA: %s%sПримірники: %s%s%s%s

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
uk-UA: До Вашого рахунку застосовано списання %s.

en: This writeoff affected the following fees:
uk-UA: Це списання вплинуло на такі пені:

en: Sample numbering patterns for subscriptions
uk-UA: Приклади схем нумерації для передплат

en: No. {X}
uk-UA: № {X}

en: Number
uk-UA: Номер

en: Simple Numbering method
uk-UA: Безперервна нумерація лише за номерами

en: Issue
uk-UA: Випуск

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
uk-UA: Том {X}, № {Y}, випуск {Z}

en: Volume
uk-UA: Том

en: Volume Number Issue 1
uk-UA: Том X, № Y, випуск Z

en: Volume, Number, Issue
uk-UA: Том, номер, випуск

en: Vol. {X}, No. {Y}
uk-UA: Том {X}, № {Y}

en: Volume Number 1
uk-UA: Том X, № Y

en: Volume, Number
uk-UA: Том, номер

en: Season
uk-UA: Пора року

en: Season Year
uk-UA: Пора року, рік

en: Seasonal
uk-UA: За порами року

en: Year
uk-UA: Рік

en: Bestseller
uk-UA: Бестселлер

en: Shelf copy damaged
uk-UA: Примірник з полиці пошкоджений

en: Library copy lost
uk-UA: Бібліотечний примірник загублено

en: Available via ILL
uk-UA: Доступний через міжбібліотечний обмін

en: Insufficient budget
uk-UA: Недостатній бюджет

en: Document too expensive
uk-UA: Занадто дорогий примірник

en: Document not corresponding to our acquisition policy
uk-UA: Примірник, що не відповідає нашим правилам щодо придбання

en: Large print
uk-UA: Великий друк

en: DVD
uk-UA: DVD-диск

en: Long overdue (lost)
uk-UA: Тривале прострочення (втрачено)

en: Lost
uk-UA: Втрачено

en: Lost and paid for
uk-UA: Втрачено і відшкодовано за примірник

en: Missing
uk-UA: Відсутнє при інвентаризації

en: Missing from bundle
uk-UA: Відсутнє у комплекті

en: Damaged
uk-UA: Пошкоджено

en: Fiction
uk-UA: художня література

en: Children's area
uk-UA: дитячий простір

en: On display
uk-UA: на демонстрації

en: New materials shelf
uk-UA: на поличці нових надходжень

en: Staff office
uk-UA: в офісі працівників бібліотеки

en: General stacks
uk-UA: загальні стелажі

en: Audio visual
uk-UA: аудіо-візуальні матеріали

en: Reference
uk-UA: довідники

en: Book cart
uk-UA: кошик/возик з (повернутими) книжками

en: Processing center
uk-UA: у центрі обробки

en: Non-fiction
uk-UA: документальна література

en: Withdrawn
uk-UA: Вилучено з обігу

en: Ordered
uk-UA: замовлено

en: Not for loan
uk-UA: не для випозичання

en: Staff collection
uk-UA: зібрання працівника бібліотеки

en: Added to bundle
uk-UA: додано у комплект

en: Restricted access
uk-UA: доступ заборонено

en: Address notes
uk-UA: Зауваження щодо адреси

en: The copy on the shelf is damaged
uk-UA: Примірник з полиці є пошкоджений

en: Upcoming title by popular author
uk-UA: Очікується примірник відомого автора

en: Circulation
uk-UA: Обіг

en: Catalog
uk-UA: Каталог

en: Patrons
uk-UA: Користувачі

en: Acquisitions
uk-UA: Надходження

en: Accounts
uk-UA: Облік

en: Serials
uk-UA: Серіальні видання

en: Magazine
uk-UA: Журнал

en: Bound journal
uk-UA: Переплетений журнал

en: Audio tape
uk-UA: Аудіо-касета

en: Video tape
uk-UA: Відео-касета

en: CD/CDROM
uk-UA: Компакт-диск

en: Diskette
uk-UA: Дискета

en: Book with diskette
uk-UA: Книга з дискетою

en: Book with CD
uk-UA: Книга з компакт-диском

en: Book with audio tape
uk-UA: Книга з аудіо-касетою

en: No reason provided
uk-UA: Причина не вказана

en: Out of stock
uk-UA: Немає в наявності

en: Restocking
uk-UA: Докомплектування

en: Item could not be located on shelves
uk-UA: Примірник не знайдено на полицях

en: Item was found to be too damaged to fill hold
uk-UA: Виявлено, що примірник занадто пошкоджений для виконання замовлення

en: Item was found to be too damaged to fill article request
uk-UA: Виявлено, що примірник занадто пошкоджений для виконання замовлення на статтю

en: Cancelled from the OPAC user page
uk-UA: Скасовано зі сторінки користувача електронного каталогу

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
uk-UA: Деякі основні допустимі значення за умовчанням для розташування бібліотек, станів втрати примірників тощо.

en: You can change these at any time after installation.
uk-UA: Ви можете змінити їх у будь-який час після встановлення.

en: CSV profiles
uk-UA: Профілі форматування CSV

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
uk-UA: Типові профілі експорту у CSV; зокрема для експорту претензій щодо серіальних видань.

en: Default CSV export for serial issue claims
uk-UA: Типовий експорт у CSV для претензій щодо випусків серіальних видань

en: issues to claim
uk-UA: випуски зі скаргами

en: Default CSV export for late orders
uk-UA: Типовий експорт у CSV для затриманих замовлень

en: Late orders (CSV profile)
uk-UA: Затримані замовлення (CSV профіль)

en: Information not available; Not applicable
uk-UA: Інформація не доступна; не застосовно

en: Basic bibliographic unit
uk-UA: Основна бібліографічна одиниця-компонент

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
uk-UA: Вторинна бібліографічна одиниця-компонент: додатки, спеціальні випуски, супровідні матеріали, інші вторинні бібліографічні одиниці-компоненти

en: Indexes
uk-UA: Покажчики

en: Cartographic material
uk-UA: Картографічний матеріал

en: Cartographic material, atlas
uk-UA: Картографічний матеріал, атлас

en: Cartographic material, diagram
uk-UA: Картографічний матеріал, схема

en: Cartographic material, map
uk-UA: Картографічний матеріал, мапа

en: Cartographic material, profile
uk-UA: Картографічний матеріал, профіль

en: Cartographic material, model
uk-UA: Картографічний матеріал, модель

en: Cartographic material, remote sensing image
uk-UA: Картографічний матеріал, зображення дистанційного зондування

en: Cartographic material, section
uk-UA: Картографічний матеріал, розріз/січення

en: Cartographic material, view
uk-UA: Картографічний матеріал, вид

en: Cartographic material, other
uk-UA: Картографічний матеріал, інший

en: Computer file
uk-UA: Комп’ютерний файл

en: Computer file, tape cartridge
uk-UA: Комп’ютерний файл, стрічковий картридж

en: Computer file, chip cartridge
uk-UA: Комп’ютерний файл, мікропроцесорний картридж

en: Computer file, computer optical disk cartridge
uk-UA: Комп’ютерний файл, картридж з комп’ютерним оптичним диском

en: Computer file, tape cassette
uk-UA: Комп’ютерний файл, стрічкова касета

en: Computer file, tape reel
uk-UA: Комп’ютерний файл, стрічкова бобіна

en: Computer file, magnetic disk
uk-UA: Комп’ютерний файл, магнітний диск

en: Computer file, magneto-optical disk
uk-UA: Комп’ютерний файл, магнітно-оптичний диск

en: Computer file, optical disk
uk-UA: Комп’ютерний файл, оптичний диск

en: Computer file, remote
uk-UA: Комп’ютерний файл, віддалений ресурс

en: Computer file, other
uk-UA: Комп’ютерний файл, інше

en: Globe
uk-UA: Глобус

en: Globe, celestial
uk-UA: Астрономічний глобус

en: Globe, planetary or lunar
uk-UA: Глобус планети чи супутника планети (не Землі)

en: Globe, terrestrial
uk-UA: Глобус Землі

en: Globe, earth moon
uk-UA: Глобус Місяця

en: Globe, other
uk-UA: Глобус, інший

en: Kit
uk-UA: Комплекти

en: Microform
uk-UA: Мікродрук

en: Microform, aperture card
uk-UA: Мікродрук, апертурна карта

en:  Microform, microfilm cartridge
uk-UA:  Мікродрук, мікрофільм у картриджі

en:  Microform, microfilm cassette
uk-UA:  Мікродрук, мікрофільм в касеті

en:  Microform, microfilm reel
uk-UA:  Мікродрук, мікрофільм на котушці

en: Microform, microfiche
uk-UA: Мікродрук, мікрофіша

en: Microform, microfiche cassette
uk-UA: Мікродрук, мікрофіша в касеті

en: Microform, micro-opaque
uk-UA: Мікродрук, непрозорий мікроносій

en: Microform, other
uk-UA: Мікродрук, інше

en: Motion picture
uk-UA: Кінофільм

en: Motion picture, film cartridge
uk-UA: Кінофільм, фільм на картриджі

en: Motion picture, film cassette
uk-UA: Кінофільм, фільм на касеті

en: Motion picture, film reel
uk-UA: Кінофільм, фільм на бобіні

en: Motion picture, other
uk-UA: Кінофільм, інше

en: Nonprojected graphic
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка

en: Nonprojected graphic, collage
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, колаж

en: Nonprojected graphic, drawing
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, малюнок

en: Nonprojected graphic, painting
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, живопис

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, фотомеханічний друк

en: Nonprojected graphic, photonegative
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, фотонегатив

en: Nonprojected graphic, photoprint
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, фотовідбиток

en: Nonprojected graphic, picture
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, зображення

en: Nonprojected graphic, print
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, принт

en: Nonprojected graphic, technical drawing
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, технічне креслення

en: Nonprojected graphic, chart
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, схеми, графіки, діаграми

en: Nonprojected graphic, flash card
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, демонстраційні/навчальні картки

en: Nonprojected graphic, other
uk-UA: Двовимірна непроекційна графіка, інше

en: Notated music
uk-UA: друкована музика

en: Projected graphic
uk-UA: Проекційна графіка

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
uk-UA: Проекційна графіка, діафільм у картриджі

en: Projected graphic, filmstrip
uk-UA: Проекційна графіка, діафільм

en: Projected graphic, other type of filmstrip
uk-UA: Проекційна графіка, інший тип діафільму

en: Projected graphic, filmstrip roll
uk-UA: Проекційна графіка, діафільм у ролику

en: Projected graphic, slide
uk-UA: Проекційна графіка, слайд

en: Projected graphic, transparency
uk-UA: Проекційна графіка, діапозитив

en: Projected graphic, other
uk-UA: Проекційна графіка, інше

en: Remote-sensing image
uk-UA: дистанційно-відтворене зображення

en: Sound recording
uk-UA: звуковий запис

en: Sound recording, sound disk
uk-UA: Звукозапис, аудіо-диск

en: Sound recording, cylinder
uk-UA: Звукозапис, циліндр

en: Sound recording, sound cartridge
uk-UA: Звукозапис, звуковий картрідж

en: Sound recording, sound-track film
uk-UA: Звукозапис, кіноплівка зі звуковою доріжкою

en: Sound recording, roll
uk-UA: Звукозапис на ролику

en: Sound recording, sound cassette
uk-UA: Звукозапис, аудіо-касета

en: Sound recording, sound-tape reel
uk-UA: Звукозапис, звукова магнітофонна бобіна

en: Sound recording, wire recording
uk-UA: Звукозапис, звукозапис на магнітний дріт

en: Sound recording, other
uk-UA: Звукозапис, інше

en: Text
uk-UA: Текст

en: Text, regular print
uk-UA: Текст, звичайний друк

en: Text, large print
uk-UA: Текст, великий друк

en: Text, Braille
uk-UA: Текст, друк шрифтом Брайля

en: Text, loose-leaf
uk-UA: Текст, оновлюване листове видання

en: Text, other
uk-UA: Текст, інше

en: Videorecording
uk-UA: Відеозапис

en: Videorecording, videocartridge
uk-UA: Відеозапис, відео-картридж

en: Videorecording, videodisc
uk-UA: Відеозапис, відеодиск

en: Videorecording, videocassette
uk-UA: Відеозапис, відеокасета

en: Videorecording, videoreel
uk-UA: Відеозапис, відео-бобіна

en: Videorecording, other
uk-UA: Відеозапис, інше

en: Physical form is unspecified
uk-UA: Фізична форма не визначена

en: Multiple physical forms
uk-UA: Декілька фізичних форм

en: Other physical media
uk-UA: Інші фізичні носії

en: Information not available, or Retention is limited
uk-UA: Інформація відсутня, або зберігання обмежене

en: Complete (95%-100% held)
uk-UA: Повна (вміщає 95%-100%)

en: Incomplete (50%-94% held)
uk-UA: Неповна (вміщає 50%-94%)

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
uk-UA: Дуже неповна чи розрізнена (вміщає менше 50%)

en: Not applicable
uk-UA: Не застосовується

en: Received and complete or Ceased
uk-UA: Отримано та завершено або припинено

en: On order
uk-UA: Замовлено

en: Currently received
uk-UA: Поточні поступлення

en: Not currently received
uk-UA: Наразі не отримано

en: Information not available
uk-UA: Невідомо

en: Retained except as replaced by updates
uk-UA: Зберігання до заміни новими випусками, не розподілене

en: Sample issue retained
uk-UA: Зберігання пробного випуску

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
uk-UA: Зберігання до заміни мікроформами чи іншим форматом для збереження

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
uk-UA: Зберігання до заміни кумулятивним томом, який заміняє томом або перевиданням (переглянутим виданням)

en: Limited retention (only some parts kept)
uk-UA: Зберігається обмежений термін (лише деякі частини залишаються)

en: No retention (no parts kept)
uk-UA: Не зберігається

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
uk-UA: Зберігається постійно

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
uk-UA: Кодовані значення, що відповідають відомостям про фонди Z39.71-2006 для бібліографічних одиниць.

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
uk-UA: Зверніться до https://www.niso.org/publications/standards для отримання додаткової інформації.

en: Art copyist
uk-UA: Копіїст твору образотворчого мистецтва, автор копії

en: Author of afterword, colophon, etc.
uk-UA: Автор післямови, колофону і т.п.

en: Analyst
uk-UA: Аналітик

en: Applicant
uk-UA: Прохач, посередник

en: Author in quotations or text abstracts
uk-UA: Автор цитат або витягів з тексту

en: Architect
uk-UA: Архітектор

en: Artistic director
uk-UA: Художній керівник, художник-постановник

en: Attributed name
uk-UA: Передбачуваний автор

en: Author of dialog
uk-UA: Автор діалогів

en: Book producer
uk-UA: Виробник книг

en: Blurb writer
uk-UA: Автор короткого рекламного відгуку

en: Binder
uk-UA: Палітурник

en: Client
uk-UA: Клієнт

en: Colorist
uk-UA: Колорист

en: Collotyper
uk-UA: Фототипіст

en: Cinematographer
uk-UA: Кінематографіст, оператор-постановник

en: Collector
uk-UA: Колекціонер

en: Conservator
uk-UA: Хоронитель

en: Contestant
uk-UA: Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п.

en: Cover designer
uk-UA: Оформлювач обкладинки

en: Copyright claimant
uk-UA: Претендент на авторське, видавниче право, на право літературної власності

en: Complainant-appellee
uk-UA: Позивач-відповідач по апеляції в справі, яка розглядається на основі права „справедливості“

en: Complainant
uk-UA: Позивач відшкодування, скаржник, потерпілий

en: Complainant-appellant
uk-UA: Позивач-апелянт у справі, оскільки він розглядався на основі права „справедливості“

en: Creator
uk-UA: Творець

en: Correspondent
uk-UA: Кореспондент

en: Consultant
uk-UA: Консультант

en: Costume designer
uk-UA: Художник-костюмер

en: Contributor
uk-UA: Автор твору, що увійшов в компіляцію

en: Contestee-appellee
uk-UA: Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді і проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі

en: Contractor
uk-UA: Підрядник

en: Contestee
uk-UA: Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді

en: Contestee-appellant
uk-UA: Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді, і подав апеляційну скаргу

en: Curator
uk-UA: Куратор

en: Distribution place
uk-UA: Місце розповсюдження

en: Defendant
uk-UA: Відповідач

en: Defendant-appellee
uk-UA: Відповідач, проти якого подана апеляційна скарга

en: Defendant-appellant
uk-UA: Відповідач, який подав апеляційну скаргу

en: Delineator
uk-UA: Кресляр

en: Depicted
uk-UA: Предмет зображення

en: Depositor
uk-UA: Депозитор

en: Draftsman
uk-UA: Малювальник

en: Designer
uk-UA: Оформлювач

en: Data contributor
uk-UA: Постачальник даних

en: Data manager
uk-UA: Адміністратор даних, адміністратор баз даних

en: Electrician
uk-UA: Освітлювач

en: Electrotyper
uk-UA: Виробник гальваностереотипів

en: Engineer
uk-UA: Інженер

en: Event place
uk-UA: Місце події

en: Facsimilist
uk-UA: Факсиміліст

en: Field director
uk-UA: Керівник польових робіт

en: Geographic information specialist
uk-UA: Спеціаліст по географічній інформаційній системі

en: Laboratory director
uk-UA: Керівник лабораторних занять

en: Owner
uk-UA: Власник

en: Patron
uk-UA: Користувач

en: Teacher
uk-UA: Учитель

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
uk-UA: Перелік МАРК-кодів ролей осіб і організацій щодо каталогізуємого матеріалу, відповідно http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
uk-UA: Деякі основні грошові одиниці з доларом США за умовчанням для модуля надходжень

en: Show barcode on the summary screen items listings
uk-UA: Показувати штрих-код на зведеному екрані списків примірників

en: Useful patron attribute types:
uk-UA: Рекомендовані типи атрибутів користувачів:

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
uk-UA: * SHOW_BCODE — показувати штрих-код на зведеному екрані списків примірників

en: Student
uk-UA: Студент

en: Home Bound
uk-UA: Прикутий до дому

en: Kid
uk-UA: Дитина

en: Juvenile
uk-UA: Юнацтво

en: Young Adult
uk-UA: Молодь

en: Board
uk-UA: Менеджмент

en: Inter-Library Loan
uk-UA: Міжбібліотечний абонемент

en: School
uk-UA: Школа

en: Library
uk-UA: Бібліотека

en: Staff
uk-UA: Працівник бібліотеки

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
uk-UA: Приклади типів і категорій користувачів. Типи наразі жорстко закодовані, але Ви можете керувати категоріями після встановлення з модуля керування.

en: Adult patron - default patron type
uk-UA: Дорослий користувач — тип користувача за умовчанням

en:                 PT  - Patron
uk-UA:                 PT  — користувач

en:                 ST  - Student
uk-UA:                 ST  — студент

en:                 BH  - Homebound
uk-UA:                 BH  — прикутий до дому

en: Child - patron with a guarantor
uk-UA: Дитина — користувач з поручителем

en:                 K   - Kid
uk-UA:                 K   — дитина

en:                 J   - Juvenile
uk-UA:                 J   — юнацтво

en:                 YA  - Young Adult
uk-UA:                 YA  — молодь

en: Organization - patron is an institution, not a person
uk-UA: Колектив — користувач-організація, а не особа

en:                 ILL - Inter-library Loan
uk-UA:                 ILL — міжбібліотечний абонемент

en:                 SC  - School
uk-UA:                 SC  — школа

en:                 L   - Library
uk-UA:                 L   — бібліотека

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
uk-UA: Персонал — співробітник колективу/організації (колектив є поручителем)

en:                 T   - Teacher
uk-UA:                 T   — вчитель

en:                 S   - Staff
uk-UA:                 S   — працівник бібліотеки

en:                 B   - Board
uk-UA:                 B   — менеджмент

en: 3 columns, 10 rows of labels
uk-UA: 3 стовпчики, 10 рядків міток

en: Default description
uk-UA: Опис за умовчанням

en: Sample label and patron card data
uk-UA: Зразки наклейок та читацьких квитків

en: A set of default item types.
uk-UA: Набір типів одиниць за умовчанням.

en: Books
uk-UA: Книги

en: Mixed Materials
uk-UA: Змішані матеріали

en: Computer Files
uk-UA: Електронні ресурси

en: Maps
uk-UA: Картографічні матеріали

en: Visual Materials
uk-UA: Візуальні матеріали

en: Music
uk-UA: Аудіо-матеріали

en: Continuing Resources
uk-UA: Продовжувані видання

en: Sample libraries.
uk-UA: Приклади бібліотек/підрозділів.

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
uk-UA: Зразки свят: неділя, Різдво, новий рік

en: Sundays
uk-UA: По неділях

en: New Year's Day
uk-UA: Новий рік

en: Christmas
uk-UA: Різдво

en: Welcome to Koha
uk-UA: Вітаємо у АБІС Коха

en: What's Next?
uk-UA: Що далі?

en: Catalog concern help text
uk-UA: Текст довідки про проблему з каталогом

en: Catalog concern template text
uk-UA: Шаблон звіту про проблему з каталогом

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
uk-UA: Ласкаво просимо до АБІС Коха. Коха є багатофункціональною бібліотечною системою з відкритим джерельним кодом. Перші версії її були створені в Новій Зеландії компанією Katipo Communications Ltd, перше впровадження її було в січні 2000 року для бібліотечної спілки Хороуенуа {Horowhenua}. На даний час АБІС Коха підтримується постачальниками програмного забезпечення та фахівцями з бібліотечних технологій з усього світу.

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
uk-UA: Тепер, коли Ви встановили АБІС Коха, що ж далі? Ось деякі пропозиції:

en: %s%sRead Koha Documentation%s%s
uk-UA: %s%sЧитайте документацію про Коха%s%s

en: %s%sRead/Write to the Koha Wiki%s%s
uk-UA: %s%sЧитайте або напишіть до Koha Wiki%s%s

en: %s%sRead and Contribute to Discussions%s%s
uk-UA: %s%sЧитайте а також беріть участь у обговореннях%s%s

en: %s%sReport Koha Bugs%s%s
uk-UA: %s%sЗвітуйте про помилки Koha%s%s

en: %s%sSubmit Patches to Koha using Git (Version Control System)%s%s
uk-UA: %s%sНадсилайте оновлення до програми із виправленням помилок до Коха, використовуючи Git (система керування версіями)%s%s

en: %s%sChat with Koha users and developers%s%s
uk-UA: %s%sСпілкуйтеся з користувачами та розробниками Коха%s%s

en: Please describe your concern clearly and the library will try to deal with it as quickly as possible
uk-UA: Будь ласка, чітко опишіть Вашу пропозицію, і бібліотека намагатиметься врахувати її якнайкраще.

en: **Describe the concern**
uk-UA: **Опис пропозиції**

en: A clear and concise description of what the concern is.
uk-UA: Чіткий і короткий опис суті пропозиції.

en: **To reproduce**
uk-UA: **Для відтворення**

en: Steps to reproduce the behavior:
uk-UA: Кроки, необхідні для відтворення поведінки:

en: 1. Go to '...'
uk-UA: 1. Перейдіть до „…“

en: 2. Click on '....'
uk-UA: 2. Клацніть на „…“

en: 3. Scroll down to '....'
uk-UA: 3. Прокрутіть вниз до „…“

en: 4. See error
uk-UA: 4. Зауважте помилку

en: **Expected behavior**
uk-UA: **Очікувана поведінка**

en: A clear and concise description of what you expected to happen.
uk-UA: Чіткий і короткий опис того, що Ви очікували відбудеться.

en: Sample news items
uk-UA: Приклади новин для ЕК та Б.І.

en: Sample patrons
uk-UA: Приклади користувачів

en: Sample quotes
uk-UA: Цитати, афоризми, прислів’я, приказки тощо

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
uk-UA: Готовність до війни — один з найефективніших засобів збереження миру.

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
uk-UA: Коли гніваєшся, то, перш ніж говорити, порахуй до десяти, а коли дуже гніваєшся, то до ста.

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
uk-UA: Чотири сотні і сім років тому наші батьки принесли на цей континент нову націю, зачату у Свободі і віддану ідеї про те, що всі люди створені рівними.

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
uk-UA: Я завжди вважав, що милосердя приносить багатші плоди, ніж сувора справедливість.

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
uk-UA: Я відчуваю себе некомпетентним у виконанні обовʼязків, які так несподівано на мене поклали.

en: He serves his party best who serves his country best.
uk-UA: Найкраще служить своїй партії той, хто найкраще служить своїй країні.

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
uk-UA: Жоден президент не отримував такого задоволення, як я?

en: Speak softly and carry a big stick.
uk-UA: Говоріть тихо і носіть велику палицю.

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
uk-UA: Я прийшов до висновку, що основна частина роботи президента полягає в тому, щоб збільшити касові збори виставок і ярмарків і привести в місто туристів.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
uk-UA: Ви не зможете стати справжніми американцями, якщо будете думати про себе в групах. Америка не складається з груп. Людина, яка вважає себе приналежною до певної національної групи в Америці, ще не стала американцем.

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
uk-UA: Якщо Ви нічого не скажете, Вас не будуть закликати це повторити.

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
uk-UA: Чотири пʼятих усіх наших неприємностей у цьому житті зникли б, якби ми тільки сиділи й мовчали.

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
uk-UA: Гасло прогресу змінюється від повного відра до повного гаража.

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
uk-UA: Дозвольте мені заявити про своє тверде переконання, що єдине, чого ми повинні боятися, це сам страх.

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
uk-UA: Якщо Ви не витримуєте спеку, вийдіть з кухні.

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
uk-UA: Атомна бомба не була чудовим рішенням. Це була лише ще одна потужна зброя в арсеналі праведності.

en: The buck stops here.
uk-UA: На цьому все і закінчується.

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
uk-UA: Історія недовго довіряє турботу про свободу слабким чи боязким.

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
uk-UA: Мої співвітчизники, американці, не питайте, що Ваша країна може зробити для Вас; запитайте, що Ви можете зробити для своєї країни.

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
uk-UA: Я не вважаю зовсім недоречним представитися цій аудиторії. Я людина, яка супроводжувала Жаклін Кеннеді до Парижу, і мені це дуже сподобалося.

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
uk-UA: Велике суспільство — це місце, де кожна дитина може знайти знання для збагачення свого розуму і розвитку своїх талантів. Це місце, де місто людини служить не тільки потребам тіла і вимогам комерції, але й прагненню до краси і жадобі спільноти. Це місце, де люди більше переймаються якістю своїх цілей, ніж кількістю своїх благ.

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
uk-UA: Люди повинні знати, чи є їхній президент шахраєм чи ні. Ну, я не шахрай.

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
uk-UA: Коли Президент це робить, це означає, що це не є незаконним.

en: Our Long national nightmare is over.
uk-UA: Наш тривалий національний кошмар закінчився.

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
uk-UA: Наша Конституція працює. Наша велика республіка — це держава законів, а не людей.

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
uk-UA: Сильна нація, як і сильна людина, може дозволити собі бути великодушною, рішучою, турботливою і стриманою. Вона може собі дозволити простягати іншим руку допомоги. Саме слабка нація, як і слабка людина, повинна погрожувати, вихвалятися, поводитися необачно та демонструвати інші ознаки незахищеності.

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
uk-UA: Я не маю наміру позбутися уряду. Я маю намір змусити його працювати — працювати з нами, а не над нами; стояти поруч з нами, а не сидіти на нашій спині. Уряд може і повинен надавати можливості, а не душити їх; сприяти продуктивності, а не душити її. Метою цієї Адміністрації буде здорова, енергійна, зростаюча економіка.

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
uk-UA: Кожне покоління йде далі, ніж покоління попереднє, тому що воно стоїть на плечах цього покоління. Ви матимете більше можливостей, які ми коли-небудь знали.

en: We have ...drawn a line in the sand.
uk-UA: Ми … підвели риску.

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
uk-UA: Якщо Америка проявить слабкість і невпевненість, світ буде дрейфувати до трагедії. Це не станеться за мого керівництва.

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
uk-UA: Зараз кожна нація в кожному регіоні має прийняти рішення. Або ти з нами, або ти з терористами.

en: Girls are capable of doing everything men are capable of doing. Sometimes they have more imagination than men.
uk-UA: Дівчата здатні на все, на що здатні чоловіки. Іноді у них більше фантазії, ніж у чоловіків.

en: I really think a champion is defined not by their wins but by how they can recover when they fall.
uk-UA: Я дійсно вважаю, що чемпіон визначається не перемогами, а тим, як він може відновитися після падіння.

en: Tremendous amounts of talent are being lost to our society just because that talent wears a skirt.
uk-UA: Наше суспільство втрачає величезну кількість талантів лише тому, що цей талант носить спідницю.

en: At the end of the day, we can endure much more than we think we can.
uk-UA: Зрештою, ми можемо витримати набагато більше, ніж думаємо.

en: Have no fear of perfection; you'll never reach it.
uk-UA: Не бійтеся досконалості, Ви ніколи її не досягнете.

en: You cannot shake hands with a clenched fist.
uk-UA: Не можна потиснути руку зі стиснутим кулаком.

en: If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.
uk-UA: Якщо Вам щось не подобається, змініть це. Якщо Ви не можете це змінити, змініть своє ставлення.

en: I don't mind living in a man's world, as long as I get to be a woman in it.
uk-UA: Я не проти жити в чоловічому світі, якщо можу бути в ньому жінкою.

en: My mission in life is not merely to survive but to thrive and to do so with some passion, some compassion, some humor, and some style.
uk-UA: Моя місія в житті полягає не просто в тому, щоб вижити, а й процвітати, і робити це з певною пристрастю, співчуттям, гумором і стилем.

en: I am thankful for my struggle because, without it, I wouldn't have stumbled across my strength.
uk-UA: Я вдячний за свою боротьбу, тому що без неї я б не натрапив на свою силу.

en: It took me quite a long time to develop a voice, and now that I have it, I am not going to be silent.
uk-UA: У мене було досить багато часу, щоб виробити голос, і тепер, коли він у мене є, я не збираюся мовчати.

en: What you do makes a difference, and you have to decide what kind of difference you want to make.
uk-UA: Те, що Ви робите, має значення, і Ви повинні вирішити, які саме зміни Ви хочете зробити.

en: The way I see it, if you want the rainbow, you gotta put up with the rain!
uk-UA: Як на мене, якщо хочеш веселку, то мусиш змиритися з дощем!

en: Each and every one of us has the capacity to be an oppressor. I want to encourage each and every one of us to interrogate how we might be an oppressor and how we might be able to become liberators for ourselves and for each other.
uk-UA: Кожен із нас має здатність бути гнобителем. Я хочу заохотити кожного з нас запитати, як ми можемо бути гнобителями і як ми можемо стати визволителями для самих себе та один для одного.

en: The future depends entirely on what each of us does every day; a movement is only people moving.
uk-UA: Майбутнє повністю залежить від того, що кожен з нас робить щодня, адже рух — це тільки люди, які рухаються.

en: The land knows you, even when you are lost.
uk-UA: Земля знає тебе, навіть коли ти загубився.

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
uk-UA: Надати доступ до таких серверів для пошуку та звантаження інформації про записи:

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
uk-UA: Найменування від Бібліотеки Конгресу США (авторитетні записи)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
uk-UA: Предметні рубрики від Бібліотеки Конгресу США (авторитетні записи)

en: COLUMBIA UNIVERSITY
uk-UA: Колумбійський університет

en: LIBRARY OF CONGRESS
uk-UA: Бібліотека Конгресу США

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES
uk-UA: Найменування від Бібліотеки Конгресу США

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS
uk-UA: Предметні рубрики від Бібліотеки Конгресу США

en: LIBRARY OF CONGRESS SRU
uk-UA: Бібліотека Конгресу США (SRU)

en: NATIONAL LIBRARY OF FRANCE
uk-UA: Національна бібліотека Франції
