Koha 23.11.08.001 - en to uk-UA translation catalogue (2049 entries)

en: Show coded information filters
uk-UA: Показати фільтри кодованих даних

en: Hide coded information filters
uk-UA: Приховати фільтри кодованих даних

en: Coded fields
uk-UA: Кодовані поля

en: Audience:
uk-UA: Примітка про читацьке призначення:

en: Any
uk-UA: довільно

en: juvenile, general
uk-UA: для дітей та юнацтва, загальне

en: pre-primary (0-5)
uk-UA: дошкільний вік

en: primary (5-8)
uk-UA: молодший шкільний

en: children (9-14)
uk-UA: для дітей середнього шкільного віку, підлітків (9-14 років)

en: young adult
uk-UA: для дітей старшого шкільного віку, юнацтва, молоді (14-20 років)

en: adult, serious
uk-UA: для дорослих, наукова

en: adult, General
uk-UA: для дорослих, загального змісту

en: unknown
uk-UA: невідомо

en: Physical presentation:
uk-UA: Фізична форма документа:

en: regular print
uk-UA: звичайний друк

en: large print
uk-UA: великий друк

en: newspaper format
uk-UA: газетний формат

en: Braille or Moon script
uk-UA: видання шрифтами Брайля або Муна

en: microprint
uk-UA: мікродрук (друк на мікроносіях)

en: hand-written
uk-UA: рукописний

en: multimedia
uk-UA: мультимедіа

en: mini-print
uk-UA: мінідрук (мініатюрні видання)

en: electronic resource
uk-UA: електронний ресурс

en: microform
uk-UA: мікроформа

en: other form of textual material
uk-UA: інші форми текстових матеріалів

en: Literary genre:
uk-UA: Літературний жанр:

en: fiction
uk-UA: художня проза (романи, повісті, оповідання)

en: drama
uk-UA: драматургія

en: essays
uk-UA: нариси, есе

en: humour, satire
uk-UA: гумор, сатира

en: letters
uk-UA: листи

en: short stories
uk-UA: короткі оповіді, новели

en: poetry
uk-UA: поезія

en: speeches, oratory
uk-UA: промови, виступи, лекції

en: libretto
uk-UA: лібрето

en: not a literary text
uk-UA: нелітературний текст

en: multiple/other literary forms
uk-UA: багатожанровий документ або інші жанри

en: Biography:
uk-UA: Біографія:

en: not a biography
uk-UA: небіографічний документ

en: autobiography
uk-UA: автобіографія

en: individual biography
uk-UA: індивідуальна біографія

en: collective biography
uk-UA: біографія колективу

en: contains biographical data
uk-UA: документ містить біографічну інформацію

en: Illustration:
uk-UA: Ілюстрації:

en: illustrations
uk-UA: ілюстрації

en: maps
uk-UA: географічні карти

en: portraits
uk-UA: портрети

en: charts
uk-UA: навігаційні карти

en: plans
uk-UA: креслення

en: plates
uk-UA: гравюри, естампи, вклейки, ілюстрації на окремих аркушах, екслібриси тощо

en: music
uk-UA: нотографічний текст

en: facsimiles
uk-UA: факсиміле

en: coats of arms
uk-UA: герби

en: genealogical tables
uk-UA: генеалогічні дерева

en: forms
uk-UA: форматовані бланки

en: samples
uk-UA: зразки, моделі

en: sound recordings
uk-UA: звукозаписи

en: transparencies
uk-UA: матеріали на плівках (окрім звукозаписів)

en: illuminations
uk-UA: ілюмінації / прикраси манускриптів і стародруків

en: no illustrations
uk-UA: ілюстрації відсутні

en: Content:
uk-UA: Форми змісту:

en: bibliography
uk-UA: бібліографічний покажчик (видання)

en: catalogue
uk-UA: каталог

en: index
uk-UA: покажчик

en: abstract
uk-UA: реферати або резюме

en: dictionary
uk-UA: словник

en: encyclopaedia
uk-UA: енциклопедія

en: directory
uk-UA: каталог/довідник

en: project description
uk-UA: проектна документація

en: statistics
uk-UA: статистичні дані

en: programmed text books
uk-UA: навчальне видання

en: patent
uk-UA: патент

en: standard
uk-UA: стандарт (ДСТУ, ГОСТ, ГСТ, ТУ тощо)

en: dissertation or thesis
uk-UA: дисертація або автореферат

en: laws and legislation
uk-UA: закони та законопроекти

en: numeric table
uk-UA: числові таблиці

en: technical report
uk-UA: технічний звіт

en: examination paper
uk-UA: екзаменаційні білети

en: literature surveys/reviews
uk-UA: літературні огляди / рецензії

en: treaties
uk-UA: угоди та конвенції

en: cartoons or comic strips
uk-UA: комікси, карикатури

en: dissertation or thesis (revised)
uk-UA: дисертація (перероблена)

en: religious text
uk-UA: релігійні тексти

en: other
uk-UA: інші

en: Video types:
uk-UA: Типи відео-матеріалів:

en: motion picture
uk-UA: кінофільм

en: visual projection
uk-UA: візуально-проекційний матеріал

en: video recording
uk-UA: відеозапис

en: Serials
uk-UA: Серіальні видання

en: Serial type:
uk-UA: Тип серіального видання:

en: Any type
uk-UA: будь-який тип

en: Periodical
uk-UA: періодичне видання

en: Monographic series
uk-UA: монографічні серіальні видання

en: Newspaper
uk-UA: газета

en: Updating loose-leaf
uk-UA: оновлюване листове видання з відривними аркушами

en: Database
uk-UA: база даних

en: Updating website
uk-UA: оновлюваний веб-сайт

en: Other
uk-UA: інше

en: Periodicity:
uk-UA: Періодичність:

en: Daily
uk-UA: щоденно

en: Semiweekly
uk-UA: двічі на тиждень

en: Weekly
uk-UA: щотижня

en: Biweekly
uk-UA: один раз на два тижня

en: Semimonthly
uk-UA: двічі на місяць

en: Monthly
uk-UA: щомісяця

en: Bimonthly
uk-UA: один раз на два місяці

en: Quarterly
uk-UA: щоквартально

en: Three times a year
uk-UA: тричі на рік

en: Semiannual
uk-UA: один раз на півріччя (двічі на рік)

en: Annual
uk-UA: щорічно

en: Biennial
uk-UA: один раз на два роки

en: Triennial
uk-UA: один раз на три роки

en: Three times a week
uk-UA: тричі на тиждень

en: Three times a month
uk-UA: тричі на місяць

en: Without periodicity
uk-UA: видання не має періодичності (неперіодичне)

en: Unknown
uk-UA: невідомо

en: Regularity:
uk-UA: Регулярність:

en: Any regularity
uk-UA: будь-яка регулярність

en: regular
uk-UA: регулярно

en: normalised irregular
uk-UA: нормовано нерегулярно

en: irregular
uk-UA: нерегулярно

en: Picture
uk-UA: Двовимірний зображувальний об’єкт

en: collage
uk-UA: колаж

en: drawing
uk-UA: рисунок

en: painting
uk-UA: живопис

en: photomechanical reproduction
uk-UA: фотомеханічна репродукція

en: photonegative
uk-UA: фотонегатив

en: photoprint
uk-UA: фотогравюра

en: picture
uk-UA: зображення

en: print
uk-UA: гравюра

en: technical drawing
uk-UA: технічне креслення

en: other non-projected graphic type
uk-UA: інші непроекційні види двовимірних зображувальних об’єктів

en: canvas
uk-UA: полотно

en: bristol board
uk-UA: брістольський картон

en: cardboard/illustration board
uk-UA: картон / ескізний картон

en: glass
uk-UA: скло

en: plaster
uk-UA: гіпс

en: hardboard
uk-UA: палітурний картон

en: porcelaine
uk-UA: порцеляна

en: stone
uk-UA: камінь

en: wood
uk-UA: дерево

en: mixed collection
uk-UA: змішаний

en: synthetics
uk-UA: синтетика (пластик, вініл тощо)

en: skin
uk-UA: шкіряні матеріали (шкіра, пергамент, веленевий папір)

en: textile
uk-UA: текстильні матеріали (включаючи штучні волокна)

en: metal
uk-UA: метал

en: paper
uk-UA: папір

en: others
uk-UA: інший

en: UNIMARC field 100 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 100

en: Date entered on file
uk-UA: Дата вводу запису до файлу

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
uk-UA: Тип дати публікації (дати публікації № 1 й дати публікації № 2)

en: Non required value
uk-UA:  значення не обов’язкове

en: a - currently published continuing resource
uk-UA: a — поточне серіальне видання

en: b - continuing resource no longer being published
uk-UA: b — серіальне видання, яке більше не публікується

en: c - continuing resource of unknown status
uk-UA: c — серіальне видання з невизначеним статусом

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
uk-UA: d — монографія, яка видається повністю або видається протягом одного календарного року

en: e - reproduction of a document
uk-UA: e — репродукований документ

en: f - monograph, date of publication uncertain
uk-UA: f — монографія, дата публікації якої точно не відома

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
uk-UA: g — монографія, публікація якої триває більше одного календарного року

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
uk-UA: h — монографія з фактичною датою публікації та датою надання копірайту/привілею

en: i - monograph with both release/issue date and production date
uk-UA: i — документ (монографія) з датою виходу/випуску та датою виробництва

en: j - document with detailed date of publication
uk-UA: j — документ з точною датою публікації

en: k - monograph with both publication date and print date
uk-UA: k — монографія, дати видання та виготоволення якої відрізняються

en: u - Unknown publication date
uk-UA: u — дата публікації невідома

en: Publication date 1
uk-UA: Дата публікації 1

en: Publication Date 2
uk-UA: Дата публікації 2

en: Target audience code
uk-UA: Код цільового призначення 1

en: |- Filling character
uk-UA: | — символ заповнення

en: a- juvenile, general
uk-UA: a — для дітей та юнацтва, загальний

en: b- pre-primary, ages 0-5
uk-UA: b — для дітей дошкільного віку

en: c- primary, ages 5-10
uk-UA: c — для дітей молодшого шкільного віку

en: d- children, ages 9-14
uk-UA: d — для дітей середнього шкільного віку, підлітків (9-14 років)

en: e- young adult, ages 14-20
uk-UA: e — для дітей старшого шкільного віку, юнацтва, молоді (14-20 років)

en: k- adult, serious
uk-UA: k — для дорослих, наукова

en: m- adult, general
uk-UA: m — для дорослих, загального змісту

en: u- unknown
uk-UA: u — невідомо

en: Target audience code 2
uk-UA: Код цільового призначення 2

en: Target audience code 3
uk-UA: Код цільового призначення 3

en: a- juvenile, general
uk-UA: a — для дітей та юнацтва, загальний

en: Government publication
uk-UA: Код публікації органу державної влади

en: a- federal/national
uk-UA: a — національний/федеральний

en: b- state/province
uk-UA: b — автономна республіка/провінція/штат тощо

en: c- county/department
uk-UA: c — область/графство/департамент тощо

en: d- local(municipal, etc.)
uk-UA: d — місцевий (муніципальний тощо)

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
uk-UA: e — міжтериторіальний (міжурядові організації нижче найвищого рівня)

en: f- intergovernmental
uk-UA: f — міжурядовий

en: g- government in exile or clandestine
uk-UA: g — уряд у вигнанні або нелегальний уряд

en: h- level not determined
uk-UA: h — рівень не визначено

en: y- not a government publication
uk-UA: y — не є урядовою публікацією

en: z- Other
uk-UA: z — інші

en: Modified record code
uk-UA: Код модифікації запису

en: 0- unmodified record
uk-UA: 0 — немодифікований запис

en: 1- modified record
uk-UA: 1 — модифікований запис

en: Language of cataloguing (mandatory)
uk-UA: Мова (посилань, довідок, приміток, тощо) каталогізації (обов’язкове)

en: Transliteration code
uk-UA: Код транслітерації

en: a- ISO transliteration scheme
uk-UA: a — ISO-правила транслітерації

en: b- other
uk-UA: b — інші

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
uk-UA: c — одночасне використання ISO та інших стандартів транслітерації

en: g- ALA-LC Romanization Tables
uk-UA: g — таблиці романізації ALA-LC

en: h- DIN transliteration scheme
uk-UA: h — схема транслітерації DIN

en: y- no transliteration scheme used
uk-UA: y — правила транслітерації на застосовувалися

en: Character sets (mandatory) 1
uk-UA: Набір символів (обов’язкове) 1

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
uk-UA: 01 — ISO 646, версія IRV (основний латинський набір)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
uk-UA: 02 — ISO реєстрація № 37 (основний кириличний набір)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
uk-UA: 03 — ISO 5426 (розширений латинський набір)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
uk-UA: 04 — ISO DIS 5427 (розширений кириличний набір)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
uk-UA: 05 — ISO 5428 (грецький набір)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
uk-UA: 06 — ISO 6438 (набір кодований африканських символів)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
uk-UA: 07 — ISO 10586 (грузинський набір)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
uk-UA: 08 — ISO 8957 (набір івриту, таблиця 1)

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
uk-UA: 09 — ISO 8957 (набір івриту, таблиця 2)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
uk-UA: 11 — ISO 5426-2 (латинські символи, використовувані в деяких європейських мовах та застарілих друкарських наборах)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
uk-UA: 50 — ISO 10646 Рівень 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
uk-UA: 50 — ISO 10646 Рівень 3 (Unicode, UTF-8)

en: Character sets (mandatory) 2
uk-UA: Набір символів (обов’язкове) 2

en: non required value
uk-UA: значення позиції не надається

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
uk-UA: 11 — ISO 5426-2 (латинські символи, використовувані в деяких європейських мовах та застарілих друкарських наборах)

en: Additional character sets
uk-UA: Додаткові набори символів

en: Script of title
uk-UA: Графіка назви

en: ba- Latin
uk-UA: ba — латинська

en: ca- Cyrillic
uk-UA: ca — кирилична

en: da- Japanese - script unspecified
uk-UA: da — японська — невизначена графіка

en: db- Japanese - Kanji
uk-UA: db — японська — канджі

en: dc- Japanese - Kana
uk-UA: dc — японська — кана

en: ea- Chinese
uk-UA: ea — китайська

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
uk-UA: eb — китайська — ханьські ідеограми (спрощена версія)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
uk-UA: ec — китайська — ханьські ідеограми (традиційна версія)

en: ed- Mongolian
uk-UA: ed — монгольський бічінг

en: ee- Manchu
uk-UA: ee — мандчу

en: ef- Yi
uk-UA: ef — ї

en: eg- Naxi Dongba (Nakhi Tomba)
uk-UA: eg — донгба (насі)

en: eh- Naxi Geba
uk-UA: eh — геба (насі)

en: fa- Arabic
uk-UA: fa — арабська

en: ga- Greek
uk-UA: ga — грецька

en: ha- Hebrew
uk-UA: ha — іврит

en: ia- Thai
uk-UA: ia — тайська

en: ib- Burmese
uk-UA: ib — бірманська

en: ic- Khmer (Cambodian)
uk-UA: ic — кхмерська (камбоджійська)

en: id- Lao
uk-UA: id — лаоська

en: ie- Cham
uk-UA: ie — чам

en: ja- Devanagari
uk-UA: ja — деванагарі

en: jb- Bengalese
uk-UA: jb — бенгальська

en: jc- Gujurati
uk-UA: jc — гуджараті

en: jd- Gurmukhi
uk-UA: jd — гурмухі

en: je- Odia (Oriya)
uk-UA: je — одія (орія)

en: jf- Tibetan
uk-UA: jf — тибетська

en: jg- Newars' writing
uk-UA: jg — письмо ньюарса

en: ka- Korean
uk-UA: ka — корейська

en: la- Tamil
uk-UA: la — тамільська

en: lb- Kannada
uk-UA: lb — каннада

en: lc- Malayalam
uk-UA: lc — малаялам

en: ld- Sinhala (Singhalese)
uk-UA: ld — сингала (сингальська)

en: le- Telugu
uk-UA: le — телугу

en: lf- Grantha
uk-UA: lf — гранта

en: ma- Georgian
uk-UA: ma — грузинська

en: mb- Armenian
uk-UA: mb — вірменська

en: na- Ethiopic (Ge’ez)
uk-UA: na — ефіопська (геез)

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
uk-UA: nb — тифінаг (берберський алфавіт)

en: nc- N’ko
uk-UA: nc — н’ко

en: oa- Syriac
uk-UA: oa — сирійська

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
uk-UA: pa — ієрогліфи (Єгипет)

en: zz- Other
uk-UA: zz — інша

note: INPUT type=button
en: Save
uk-UA: Зберегти

en: Cancel
uk-UA: Відміна

en: States of authority heading code
uk-UA: Код статусу точки доступу

en: a - established
uk-UA: a — встановлена

en: c - provisional
uk-UA: с — тимчасова

en: x - not applicable
uk-UA: x — не застосовується

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
uk-UA: 50 — ISO 10646 Рівень 3 (Unicode, UTF-8)

en: Direction of Script Cataloguing
uk-UA: Напрямок графіки каталогізації

en: 0 - left to right
uk-UA: 0 — зліва направо

en: 1 - right to left
uk-UA: 1 —  справа наліво

en: UNIMARC field 105 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 105

en: Illustration codes 1:
uk-UA: Коди ілюстрацій / 1:

en: a - illustrations
uk-UA: a — ілюстрації

en: b - maps
uk-UA: b — географічні карти

en: c - portraits
uk-UA: c — портрети

en: d - charts
uk-UA: d — навігаційні карти

en: e - plans
uk-UA: e — креслення

en: f - plates
uk-UA: f — гравюри, естампи, вклейки, ілюстрації на окремих аркушах, екслібриси тощо

en: g - music
uk-UA: g — нотографічний текст

en: h - facsimiles
uk-UA: h — факсиміле

en: i - coats of arms
uk-UA: i — герби

en: j - genealogical tables
uk-UA: j — генеалогічні дерева

en: k - forms
uk-UA: k — форматовані бланки

en: l - samples
uk-UA: l — зразки, моделі

en: m - sound recordings
uk-UA: m — звукозаписи

en: n - transparencies
uk-UA: n — матеріали на плівках (окрім звукозаписів)

en: o - illuminations
uk-UA: o — прикраси манускриптів та стародруків

en: y - no illustrations
uk-UA: y — ілюстрації відсутні

en: Illustration codes 2:
uk-UA: Коди ілюстрацій / 2:

en: i - coats of arm
uk-UA: i — герби

en: Illustration codes 3:
uk-UA: Коди ілюстрацій / 3:

en: y - no illustration
uk-UA: y — ілюстрації відсутні

en: Illustration codes 4:
uk-UA: Коди ілюстрацій / 4:

en: Form of contents codes 1:
uk-UA: Коди форми змісту / 1:

en: a - bibliography
uk-UA: a — бібліографічний покажчик (видання)

en: b - catalogue
uk-UA: b — каталог

en: c - index
uk-UA: c — покажчик

en: d - abstract or summary
uk-UA: d — реферати чи резюме

en: e - dictionary
uk-UA: e — словник

en: f - encyclopaedia
uk-UA: f — енциклопедія

en: g - directory
uk-UA: g — довідник

en: h - project description
uk-UA: h — проектна документація

en: i - statistics
uk-UA: i — статистичні дані

en: j - programmed text book
uk-UA: j — навчальне видання

en: k - patent
uk-UA: k — патентний документ

en: l - standard
uk-UA: l — стандарт (ДСТУ, ГОСТ, ГСТ, ТУ тощо)

en: m - dissertation or thesis (original)
uk-UA: m — дисертація або автореферат

en: n - laws and legislation
uk-UA: n — закони та законопроекти

en: o - numeric table
uk-UA: o — числові таблиці

en: p - technical report
uk-UA: p — технічний звіт

en: q - examination paper
uk-UA: q — екзаменаційні білети

en: r - literature surveys/reviews
uk-UA: r — літературні огляди / рецензії

en: s - treaties
uk-UA: s — угоди та конвенції

en: t - cartoons or comic strips
uk-UA: t — комікси

en: v - dissertation or thesis (revised)
uk-UA: v — дисертація (перероблена)

en: w - religious text
uk-UA: w — релігійні тексти

en: z - other
uk-UA: z — інші

en: Form of contents codes 2:
uk-UA: Коди форми змісту / 2:

en: Form of contents codes 3:
uk-UA: Коди форми змісту / 3:

en: Form of contents codes 4:
uk-UA: Коди форми змісту / 4:

en: Conference or meeting code:
uk-UA: Код конференції чи зустрічі:

en: 0- not a conference publication
uk-UA: 0 — не є матеріалами конференцій, з’їздів тощо

en: 1- conference publication
uk-UA: 1 — матеріали конференцій, з’їздів тощо

en: Festschrift indicator:
uk-UA: Індикатор ювілейного/меморіального видання:

en: 0 - not a festschrift
uk-UA: 0 — не ювілейне чи пам’ятне видання

en: 1 - festschrift
uk-UA: 1 — ювілейне, пам’ятне тощо

en: Index indicator
uk-UA: Індикатор покажчика

en: 0 - no index
uk-UA: 0 — покажчик відсутній

en: 1 - index present
uk-UA: 1 — покажчик наявний

en: Literature code
uk-UA: Код літературного жанру

en: a - fiction
uk-UA: a — художня проза (романи, повісті, оповідання)

en: b - drama
uk-UA: b — драматургія

en: c - essays
uk-UA: c — нариси, есе

en: d - humour, satire
uk-UA: d — гумор і сатира

en: e - letters
uk-UA: e — листи

en: f - short stories
uk-UA: f — короткі оповіді, новели

en: g - poetry
uk-UA: g — поезія

en: h - speeches, oratory
uk-UA: h — промови, виступи, лекції

en: i - booklet
uk-UA: i — лібрето

en: y - not a literary text
uk-UA: y — нелітературний текст

en: z - multiple or other literary forms
uk-UA: z — багатожанровий документ або інші жанри

en: Biography code
uk-UA: Код біографії

en: y - not biographical
uk-UA: y — небіографічний документ

en: a - autobiography
uk-UA: a — автобіографія

en: b - individual biography
uk-UA: b — індивідуальна біографія

en: c - collective biography
uk-UA: c — колективна біографія

en: d - contains biographical information
uk-UA: d — містить біографічну інформацію

en: UNIMARC field 106 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 106

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
uk-UA: Форма документа: кодовані дані: позначення носія (не повторюється)

en: handwritten
uk-UA: рукописний

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
uk-UA: мультимедіа, інформація на кількох носіях (наприклад: друкований матеріал + додаток з відмінними поліграфічними характеристиками (мікрофіша))

en: electronic
uk-UA: електронний ресурс

en: other form of material
uk-UA: інші форми текстових матеріалів

en: UNIMARC field 110 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 110

en: Type of continuing resource designator
uk-UA: Позначення типу серіального видання

en: periodical
uk-UA: періодичне видання

en: monographic series
uk-UA: монографічне серіальне видання

en: newspaper
uk-UA: газета

en: updating loose-leaf
uk-UA: оновлюване інтегроване видання зі змінними листами

en: updating database
uk-UA: оновлювана база даних

en: updating website
uk-UA: оновлюваний веб-сайт

en: blog
uk-UA: блог

en: repository
uk-UA: репозитарій

en: journal
uk-UA: науковий журнал

en: magazine
uk-UA: популярний журнал

en: newsletter
uk-UA: інформаційний бюлетень

en: Frequency of issue
uk-UA: Періодичність виходу друком

en: daily
uk-UA: щоденно

en: semiweekly (twice a week)
uk-UA: двічі на тиждень

en: weekly
uk-UA: щотижня

en: biweekly (every two weeks)
uk-UA: один раз на два тижні

en: semimonthly (twice a month)
uk-UA: двічі на місяць

en: monthly
uk-UA: щомісяця

en: bimonthly (every two months)
uk-UA: один раз на два місяці

en: quarterly
uk-UA: щоквартально

en: three times a year
uk-UA: тричі на рік

en: semiannual (twice a year)
uk-UA: один раз на півріччя (двічі на рік)

en: annual
uk-UA: щорічно

en: biennial (every two years)
uk-UA: один раз на два роки

en: triennial (every three years)
uk-UA: один раз на три роки

en: three times a week
uk-UA: тричі на тиждень

en: three times a month
uk-UA: тричі на місяць

en: continuously updated
uk-UA: оновлюється постійно

en: no frequency (i.e. irregular)
uk-UA: видання не має періодичності (неперіодичне)

en: Regularity
uk-UA: Регулярність

en: not known
uk-UA: не відомо

en: Type of material code
uk-UA: Код типу матеріалу

en: abstract or summary
uk-UA: анотації, резюме, автореферати, реферати

en: yearbook
uk-UA: щорічник

en: programmed texts
uk-UA: книга програмованих текстів

en: reviews
uk-UA: огляди

en: law reports and digests
uk-UA: судові звіти та збірки витягів з судових рішень

en: legal articles
uk-UA: юридичні статті

en: legal cases and case notes
uk-UA: судова практика та замітки щодо випадків

en: biography
uk-UA: біографія

en: other kinds of contents
uk-UA: інші види змісту

en: Nature of contents code
uk-UA: Код типу змісту

en: Conference publication indicator
uk-UA: Індикатор публікації конференції

en: not a conference publication
uk-UA: не публікація конференції

en: conference publication
uk-UA: матеріали конференцій, з’їздів і т.п.

en: Title-page availability code
uk-UA: Код наявності титульного аркуша

en: in last issue of volume - loose
uk-UA: в останньому випуску — окремо

en: in last issue of volume - attached
uk-UA: в останньому випуску — приєднано

en: in first issue of next volume - loose
uk-UA: у першому випуску — окремо

en: in first issue of next volume - attached
uk-UA: у першому випуску — приєднано

en: published separately - free upon request
uk-UA: друкується окремо — безкоштовно — за замовленням

en: published separately-free - sent automatically
uk-UA: друкується окремо — безкоштовно — надсилається автоматично

en: published separately - purchase-request
uk-UA: друкується окремо — купується — за замовленням

en: unknown at time of record creation
uk-UA: не відомо на момент створення запису

en: not applicable
uk-UA: не застосовується

en: no title-page issued
uk-UA: титульний аркуш не видається

en: Index availability code
uk-UA: Код наявності покажчика

en: each issue contains an index to its own contents - loose
uk-UA: кожен випуск має власний покажчик до свого змісту — окремо

en: in last issue of volume-loose - separately paged
uk-UA: в останньому випуску тому — окремо — на окремо пронумерованих сторінках

en: in last issue of volume - unpaged
uk-UA: в останньому випуску тому — з ненумерованими сторінками

en: in first issue of next volume loose - separately paged
uk-UA: у першому випуску наступного тому — на окремо пронумерованих сторінках

en: in first issue of next volume loose - unpaged
uk-UA: у першому випуску наступного тому — з ненумерованими сторінками

en: published separately free - sent automatically
uk-UA: друкується окремо — безкоштовно — надсилається автоматично

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
uk-UA: друкується окремо — переплетений видавцем — безкоштовно — надсилається автоматично

en: published separately-bound from publisher - free upon request
uk-UA: друкується окремо — переплетений видавцем — безкоштовно за замовленням

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
uk-UA: друкується окремо — переплетений видавцем — купується за замовленням

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
uk-UA: каталогізоване серіальне видання є додатком або підсерією і його покажчик знаходиться в основному виданні

en: index is not available
uk-UA: покажчик відсутній

en: Cumulative index availability code
uk-UA: Код наявності кумулятивного покажчика

en: no cumulative index or table of contents
uk-UA: немає кумулятивного покажчика чи змісту

en: cumulative index or table of contents available
uk-UA: є кумулятивний покажчик чи зміст

en: UNIMARC field 115a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 115^a

en: Type of material
uk-UA: Вид матеріалу

en: videorecording
uk-UA: відеозаписи

en: Length
uk-UA: Тривалість/кількість:

en: Colour indicator
uk-UA: Індикатор кольору

en: black and white
uk-UA: чорно-білий

en: colour
uk-UA: кольоровий

en: combination of black and white and colour
uk-UA: комбінація чорно-білого та кольорового

en: other (sepia, tinted, etc.)
uk-UA: інший (приміром, сепія, пофарбований тощо)

en: Sound indicator
uk-UA: Індикатор звуку

en: sound on medium
uk-UA: звукова доріжка на тому ж носії

en: soundtrack separate
uk-UA: звукова доріжка на окремому носії

en: no sound
uk-UA: без звуку

en: Media for sound
uk-UA: Носій звуку

en: optical sound track on motion picture film
uk-UA: оптична звукова доріжка на кіноплівці

en: magnetic sound track on motion picture film
uk-UA: магнітна звукова доріжка на кіноплівці

en: magnetic audio tape in cartridge
uk-UA: магнітна аудіострічка в однокотушковій касеті

en: sound disc
uk-UA: аудіо-диск

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
uk-UA: оптична та магнітна звукові доріжки на кіноплівці

en: videotape
uk-UA: відеокасетна стрічка

en: videodisc
uk-UA: відеодиск

en: magnetic audio tape on reel
uk-UA: магнітна аудіострічка на котушці

en: magnetic audio tape in cassette
uk-UA: магнітна аудіострічка в двохкотушковій касеті

en: Width or dimensions
uk-UA: Ширина чи розміри

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — супер 8 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 9.5 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 16 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 28 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 35 мм

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
uk-UA: кінофільми та діафільми — 70 мм

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
uk-UA: слайди — 2¼ × 2¼ дюйми (5½ × 5½ см)

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
uk-UA: слайди — 2×2 дюйми (5×5 см)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
uk-UA: відеокасетні стрічки — ¾ дюйма (2 см) 1,91 см

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
uk-UA: відеокасетні стрічки — ¼ дюйма (½ см) 0,64 см

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
uk-UA: відеокасетні стрічки — ½ дюйма (1⅓ см) 1,27 см

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
uk-UA: відеокасетні стрічки — ½ дюйма (1⅓ см) 1,27 см

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
uk-UA: відеокасетні стрічки — 1 дюйм (2½ см) 2,54 см

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
uk-UA: відеокасетні стрічки — 2 дюйма (5 см) 5,08 см

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
uk-UA: діапозитиви 8 х 10 дюймів (21 х 26 см)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
uk-UA: діапозитиви 4 х 5 дюймів (10 х 12½ см)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
uk-UA: діапозитиви 5 х 7 дюймів (12½ х 17½ см)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
uk-UA: діапозитиви 7 х 7 дюймів (17½ х 17½ см)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
uk-UA: діапозитиви 8 х 8 дюймів (20 х 20 см)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
uk-UA: діапозитиви 9 х 9 дюймів (22½ х 22½ см)

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
uk-UA: діапозитиви 10 х 10 дюймів (25 х 25 см)

en: Form of release - visual projection, motion picture
uk-UA: Форма виготовлення: візуально-проекційні матеріали, кінофільми

en: film reel
uk-UA: фільм на бобіні; плівка на котушці/бобіні

en: film cartridge
uk-UA: фільм на картриджі; плівка в картриджі / компакт-касеті

en: film cassette
uk-UA: фільм на касеті; плівка в касеті

en: other film type
uk-UA: інші типи плівок

en: filmstrip cartridge
uk-UA: діафільм у картриджі

en: filmslip
uk-UA: кінокадри (короткий діафільм не в рулоні); фільмсліп

en: other filmstrip type
uk-UA: діафільми інших типів

en: film strip roll
uk-UA: діафільм у ролику

en: slide, slide set, stereograph
uk-UA: слайд, комплект слайдів, стереограф

en: transparency
uk-UA: матеріали на прозорих плівках; діапозитив

en: not a motion picture or visual projection
uk-UA: не кінофільм і не візуально-проекційний матеріал

en: other forms of release
uk-UA: інші форми виготовлення; інші форми прокату

en: Technique - videorecording, motion picture
uk-UA: Техніка створення: відеозаписи, кінофільми

en: animation
uk-UA: анімація

en: live action
uk-UA: кадри з природнім рухом; зображення реальності

en: animation and live action
uk-UA: анімація та кадри з природнім рухом

en: unspecified/unknown
uk-UA: точно не встановлена/невідома

en: not a motion picture or video recording
uk-UA: не кінофільм і не відеозапис

en: Presentation format - motion picture
uk-UA: Формат зображення: кінофільми

en: standard sound aperture (reduced format)
uk-UA: стандартна звукова апертура (вузькоформатна)

en: non-anamorphic (wide screen)
uk-UA: не анаморфотний (широкий екран); зменшений формат

en: 3D
uk-UA: тривимірний формат (3D)

en: anamorphic (wide screen)
uk-UA: анаморфотний (широкоекранний)

en: standard silent aperture
uk-UA: стандартна німа апертура

en: other wide screen format
uk-UA: інший широкоекранний формат

en: not a motion picture
uk-UA: не кінофільм

en: Accompanying material 1
uk-UA: Супровідний матеріал / 1

en: stills
uk-UA: рекламні матеріали

en: script material
uk-UA: сценарні матеріали

en: posters
uk-UA: афіші, постери

en: programmes and pressbooks
uk-UA: програми, буклети

en: lobby cards
uk-UA: запрошення

en: instructional materials
uk-UA: навчальні матеріали, інструкції

en: score or other music format
uk-UA: партитури чи інші музичні матеріали

en: set or costume designs
uk-UA: декорації чи костюми

en: other accompanying material
uk-UA: інші види супровідного матеріалу

en: Accompanying material 2
uk-UA: Супровідний матеріал / 2

en: Accompanying material 3
uk-UA: Супровідний матеріал / 3

en: Accompanying material 4
uk-UA: Супровідний матеріал / 4

en: Form of release - videorecording
uk-UA: Форма виготовлення: відеозаписи

en: videocartridge
uk-UA: відео-картридж

en: videocassette
uk-UA: відеокасета

en: videoreel
uk-UA: відео-бобіна; відеокотушка

en: electronic videorecording (EVR)
uk-UA: електронний відеозапис (EVR)

en: not a videorecording
uk-UA: не відеозапис

en: other videotype
uk-UA: інші відеотипи

en: Presentation format - videorecording
uk-UA: Формат запису інформації: відеозаписи

en: Beta
uk-UA: Beta (відеокасета двохкатушкова)

en: VHS
uk-UA: VHS (відеокасета)

en: U-matic
uk-UA: U-matic (відеокасета)

en: EIAJ (reel)
uk-UA: EIAJ (котушка)

en: Type C (reel)
uk-UA: тип C (котушка)

en: Quadruplex (reel)
uk-UA: квадруплекс, котушковий почетвериний (рулон)

en: Laser optical (Reflective) videodisc
uk-UA: лазерний оптичний (відбиваючий) відеодиск

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
uk-UA: CED (ємнісний електронний диск) відеодиск

en: V2000 (videocassette)
uk-UA: V2000 (відеокасета)

en: Video8 (videocassette)
uk-UA: Video8 (відеокасета)

en: DVD-Video
uk-UA: DVD-відео (цифровий відеодиск)

en: Base of emulsion material - visual projection
uk-UA: Основа емульсійного матеріалу: візуально-проекційні матеріали

en: safety film
uk-UA: безпечна (незаймиста) кіноплівка

en: film base other than safety film
uk-UA: плівкова основа, яка не є безпечною плівкою

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
uk-UA: синтетика (пластик, вініл тощо)

en: mixed collection (containing more than one type of base)
uk-UA: змішана (складається більш як з одного типу основ)

en: not a visual projection
uk-UA: не візуально-проекційний матеріал

en: Secondary support material - visual projection
uk-UA: Матеріал оправи: візуально-проекційні матеріали

en: cardboard
uk-UA: картон

en: metall
uk-UA: метал

en: metal and glass
uk-UA: метал і скло

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
uk-UA: синтетичний матеріал (пластик, вініл тощо) та скло

en: not present (no secondary support)
uk-UA: відсутній (без оправи)

en: Broadcast standard - videorecording
uk-UA: Стандарт трансляції: відеозаписи

en: 525 (e.g. NTSC)
uk-UA: 525 (наприклад, NTSC)

en: 625 PAL
uk-UA: 625 PAL („фазо-змінна лінія“)

en: 625 SECAM
uk-UA: 625 SECAM („послідовний колір з пам’яттю“)

en: UNIMARC field 115b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 115^b

en: Generation
uk-UA: Статус каталогізованого екземпляру; покоління фільму

en: original
uk-UA: оригінал

en: master
uk-UA: еталонна копія (майстер-копія)

en: duplicate
uk-UA: дублікат

en: reference print/viewing copy
uk-UA: прокатна копія

en: Production elements
uk-UA: Елементи виробництва

en: workprint
uk-UA: робочий позитив / монтажна фільмокопія

en: trims
uk-UA: окремі кадри для монтажу

en: outtakes
uk-UA: кадри, вилучені при монтажі

en: rushes
uk-UA: поточний знімальний матеріал

en: mixing tracks
uk-UA: мікшовані фонограми фільмів

en: title bands/intertitle rolls
uk-UA: стрічки чи ролики з титрами

en: production rolls
uk-UA: випускові ролики

en: Refined categories of colour for moving pictures
uk-UA: Уточнені категорії кольорів для кінофільмів

en: 3 layer colour
uk-UA: тришаровий колір

en: 2 colour, single strip
uk-UA: два кольори, одна стрічка

en: undetermined 2 colour
uk-UA: два невизначені кольори

en: undetermined 3 colour
uk-UA: три невизначені кольори

en: 3 strip colour
uk-UA: трьохстрічковий колір (при застосуванні кольороподілу)

en: 2 strip colour
uk-UA: двохстрічковий колір (при застосуванні кольороподілу)

en: red strip
uk-UA: стрічка червоного кольору (RGB colour separation)

en: blue or green strip
uk-UA: cтрічка зеленого чи синього кольору (RGB colour separation)

en: cyan strip
uk-UA: стрічка синього (ціан) кольору (CMY colour separation)

en: magenta strip
uk-UA: стрічка пурпурового кольору (CMY colour separation)

en: yellow strip
uk-UA: стрічка жовтого кольору (CMY colour sepatation)

en: sepia tone
uk-UA: сепія

en: other tone
uk-UA: інший тон

en: tint
uk-UA: слабкі кольори

en: tinted and toned
uk-UA: слабкий та інтенсивний кольори

en: stencil colour
uk-UA: трафаретне розфарбовування

en: handcoloured
uk-UA: ручне розфарбовування

en: not applicable (item not a colour film)
uk-UA: не застосовується (документ не є кольоровим фільмом)

en: Film emulsion (polarity)
uk-UA: Світлочутливий шар (емульсія) плівки (полярність)

en: positive
uk-UA: позитивна

en: negative
uk-UA: негативна

en: Film base
uk-UA: Основа плівки

en: safety (triacetate)
uk-UA: безпечна триацетатна

en: nitrate
uk-UA: нітратна

en: safety (diacetate)
uk-UA: безпечна діацетатна

en: polyester base (e.g. ester)
uk-UA: поліестерна

en: mixed base (nitrate and safety)
uk-UA: змішана (нітратна та безпечна)

en: Kind of sound for moving images
uk-UA: Тип звуку для кінофільмів

en: monaural
uk-UA: монофонічний

en: stereophonic
uk-UA: стереофонічний

en: multichannel, surround or quadraphonic
uk-UA: багатоканальний, об’ємний або квадрафонічний

en: mixed
uk-UA: змішаний

en: not applicable (item is silent)
uk-UA: не застосовується (німий фільм)

en: Kind of film stock or print
uk-UA: Тип неекспонованої кіноплівки чи фільмокопії

en: imbibition dye transfer
uk-UA: перенесення барвника вбиранням

en: three layer stock
uk-UA: тришарова плівка

en: three layer stock (low fade)
uk-UA: тришарова плівка (низьке мікшування)

en: duplitised stock
uk-UA: двостороння плівка; дубльована неекспонована плівка

en: not applicable (not a colour film)
uk-UA: не застосовується (некольоровий фільм)

en: Deterioration stage
uk-UA: Стадія спрацьованості

en: nitrate - suspicious odour
uk-UA: нітратна плівка — підозрілий запах

en: nitrate - pungent odour
uk-UA: нітратна плівка — різкий запах

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
uk-UA: нітратна плівка — поруділість, заплямованість, знебарвлення, запилення

en: nitrate - sticky
uk-UA: нітратна плівка — липкість

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
uk-UA: нітратна плівка — вкритість окремими пузирями чи піною, здутість

en: nitrate - congealed
uk-UA: нітратна плівка — затверділість

en: nitrate - powder
uk-UA: нітратна плівка — обсипання

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
uk-UA: ненітратна плівка — виявлюваний дефект (наприклад, запах діацетату)

en: nonnitrate - advanced deterioration
uk-UA: ненітратна плівка — дефект, який прогресує

en: nonnitrate - disaster
uk-UA: ненітратна плівка — зруйнованість

en: no deterioration
uk-UA: плівка без ушкоджень

en: Completeness
uk-UA: Повнота

en: incomplete
uk-UA: неповний

en: complete
uk-UA: повний

en: Film inspection date
uk-UA: Дата перевірки фільму

en: Month
uk-UA: Місяць

en: Year
uk-UA: Рік

en: UNIMARC field 116 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 116

en: Specific material designation
uk-UA: Визначник специфіки двовимірного зображувального об’єкту

en: a- collage
uk-UA: a — колаж

en: b- drawing
uk-UA: b — рисунок

en: c- painting
uk-UA: c — живопис

en: d- photomechanical reproduction
uk-UA: d — фотомеханічна репродукція

en: e- photonegative
uk-UA: e — фотонегатив

en: f- photoprint
uk-UA: f — фотогравюра

en: h- picture
uk-UA: h — зображення

note: For the first occurrence, %1$s:  tp('UNIMARC 116 painting techniques', 'print') | html
en: i- %s
uk-UA: i — %s

en: k- technical drawing
uk-UA: k — технічне креслення

en: m- mould
uk-UA: m — матриця

en: z- other non-projected graphic type
uk-UA: z — інші непроекційні види двовимірних зображувальних об’єктів

en: Primary support material
uk-UA: Матеріал первинної основи

en: porcelain
uk-UA: порцеляна

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
uk-UA: шкіряні матеріали (шкіра, пергамент, веленевий папір)

en: textiles (including man-made fibres)
uk-UA: текстильні матеріали (включаючи штучні волокна)

en: Secondary support material
uk-UA: Матеріал вторинної основи

en: no secondary support
uk-UA: немає вторинної основи

en: Colour
uk-UA: Колір

en: one-colour, monochrome
uk-UA: одноколірний, монохромний

en: black-and-white
uk-UA: чорно-білий

en: multicoloured
uk-UA: багатоколірний

en: hand coloured
uk-UA: розфарбовування ручним способом

en: Techniques (drawings, paintings) 1
uk-UA: Техніка (рисунок, живопис) / 1

en: ||- Filling characters
uk-UA: || — символи заповнення

en: pencil
uk-UA: олівець

en: graphite
uk-UA: графіт

en: colour pencil
uk-UA: кольоровий олівець

en: India ink
uk-UA: туш

en: lavierung India ink
uk-UA: розмивання тушшю

en: coal
uk-UA: вугілля

en: chalk
uk-UA: крейда

en: black chalk
uk-UA: чорна крейда, „італійський олівець“

en: sanguine
uk-UA: сангіна

en: water colour
uk-UA: акварель

en: tempera
uk-UA: темпера

en: gouache
uk-UA: гуаш

en: pastel
uk-UA: пастель

en: oil
uk-UA: олія

en: felt-tip pen
uk-UA: фломастер

en: stain
uk-UA: лавіс

en: charcoal
uk-UA: кольорова крейда

en: sepia
uk-UA: сепія

en: writing ink
uk-UA: чорнило

en: casein
uk-UA: казеїнові фарби

en: golding
uk-UA: золочення

en: encaustic
uk-UA: енкаустика, восковий живопис

en: acrylics
uk-UA: акрилові фарби

en: silver point
uk-UA: срібний або свинцевий грифель

en: air brush
uk-UA: аерограф

en: Techniques (drawings, paintings) 2
uk-UA: Техніка (рисунок, живопис) / 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
uk-UA: Техніка (рисунок, живопис) / 3

en: ||- Filling character
uk-UA: || — символ заповнення

en: woodcut
uk-UA: гравюра на дереві

en: chiaroscuro woodcut
uk-UA: світлотіньова гравюра, кьяроскуро, кольорова ксилографія

en: white-line woodcut
uk-UA: біла гравюра (дереворит), ксилографія білою лінією на чорному тлі

en: cameo
uk-UA: камея

en: heliogravure
uk-UA: геліогравюра

en: chromolithography
uk-UA: хромолітографія

en: lino-cut
uk-UA: ліногравюра

en: etching
uk-UA: гравірування способом травлення, офорт

en: lithography
uk-UA: літографія

en: photolithography
uk-UA: фотолітографія

en: zincography
uk-UA: цинкографія

en: algraphy
uk-UA: альграфія

en: aquatint
uk-UA: акватинта

en: reservage (sugar aquatint)
uk-UA: резерваж, чорнильна манера

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
uk-UA: м’який грунт; м'який лак, зривний лак

en: engraving
uk-UA: гравірування механічним способом

en: engraving in the crayon manner
uk-UA: гравюра в олівцевій манері

en: Burin
uk-UA: різцева гравюра

en: drypoint
uk-UA: суха голка

en: mezzotinta (mezzotint)
uk-UA: меццо-тінто, чорна манера

en: Mezzoteinte
uk-UA: меццо-тінто

en: monotype
uk-UA: монотипія

en: silkscreen
uk-UA: шовкографія

en: steel engraving
uk-UA: гравюра на сталі

en: infography
uk-UA: компʼютерна графіка

en: photocopying
uk-UA: фотокопіювання

en: burin engraving
uk-UA: різцева гравюра

en: Functional designation
uk-UA: Визначник функціонального призначення

en: aa- architectural drawing
uk-UA: aa — архітектурне креслення/рисунок

en: ab- resource cover
uk-UA: ab — обкладинки

en: ac- sticker
uk-UA: ac — афіші, об’яви, екслібриси

en: ad- poster
uk-UA: ad — плакати, постери

en: ae- postcard
uk-UA: ae — поштові картки

en: af- greetings card
uk-UA: af — вітальні картки

en: ag- diagram
uk-UA: ag — діаграми, схеми, таблиці

en: ah- playing cards
uk-UA: ah — гральні карти, карти для ігор

en: ai- flash card
uk-UA: ai — демонстраційні картки; навчальна картка, картка з текстом й картинкою

en: aj- ephemera
uk-UA: aj — листівки тимчасового призначення, ефемери

en: an- calendar
uk-UA: an — календар

en: as- place card
uk-UA: as —  картка, яка вказує місце гостя за столом (на офіційному прийомі)

en: au- santino
uk-UA: au — сантіно

en: uu- unknown
uk-UA: uu — невідомо

en: vv- mixed
uk-UA: vv — змішане

en: xx- not applicable
uk-UA: xx — не використовується

en: zz- other
uk-UA: zz — інше призначення

en: UNIMARC field 117 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 117

en: study kit
uk-UA: навчальні обладнання/комплект

en: laboratory and construction kits
uk-UA: лабораторне та конструкторське обладнання

en: specimens (biological etc.)
uk-UA: зразки, екземпляри (біологічні тощо)

en: fauna
uk-UA: об’єкти фауни

en: flora
uk-UA: об’єкти флори

en: minerals
uk-UA: мінерали

en: microscope slides
uk-UA: предметні скельця мікроскопів та препарати для мікроскопа

en: jigsaws
uk-UA: складова картинка-пазл

en: tools and equipment
uk-UA: інструменти та обладнання

en: arms
uk-UA: зброя, озброєння

en: containers
uk-UA: контейнери, тара, посудини

en: furniture
uk-UA: меблі та меблева фурнітура

en: industrial production
uk-UA: промислові вироби

en: machines
uk-UA: механізми

en: coins
uk-UA: монети

en: medals
uk-UA: медалі

en: jewellery
uk-UA: ювелірні вироби

en: transport
uk-UA: транспортні засоби

en: textiles
uk-UA: тканини, текстильні матеріали (включаючи штучні волокна)

en: clothes
uk-UA: одяг

en: games and recreation
uk-UA: ігри та об’єкти дозвілля

en: toys
uk-UA: іграшки

en: dolls
uk-UA: ляльки

en: models
uk-UA: моделі

en: models for making
uk-UA: моделі для виготовлення (наприклад, конструктори)

en: dioramas
uk-UA: діорами

en: replicas
uk-UA: точні копії (для живопису – репліки), муляжі

en: sculptures
uk-UA: скульптури

en: design objects
uk-UA: об’єкти дизайну

en: artefacts
uk-UA: об’єкти матеріальної культури давнього часу (артефакти)

en: Material 1
uk-UA: Матеріал 1

en: terra-cotta
uk-UA: терракота

en: wax
uk-UA: віск

en: clay
uk-UA: глина

en: majolica
uk-UA: майоліка

en: ceramic
uk-UA: кераміка

en: ivory
uk-UA: слонова кістка

en: precious stones
uk-UA: дорогоцінне каміння

en: marble
uk-UA: мармур

en: basalt
uk-UA: базальт

en: porphyry
uk-UA: порфир

en: precious metals
uk-UA: дорогоцінні метали

en: bronze
uk-UA: бронза

en: copper
uk-UA: мідь

en: plastic
uk-UA: пластик

en: Material 2
uk-UA: Матеріал 2

en: Material 3
uk-UA: Матеріал 3

en: Color
uk-UA: Колір

en: UNIMARC field 120 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 120

en: Color indicator
uk-UA: Індикатор кольору

en: one color
uk-UA: один колір

en: multi-color
uk-UA: багато кольорів

en: index or name list on cartographic item itself
uk-UA: покажчик або перелік імен у самому картографічному документі

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
uk-UA: покажчик або перелік імен, що супроводжує картографічний документ у вигляді буклету, брошури, окремого аркушу тощо

en: index or name list present but location not specified
uk-UA: покажчик або перелік імен присутній, але місце його розташування не визначено

en: no index or name lis
uk-UA: покажчик або перелік імен відсутній

en: Narrative text indicator
uk-UA: Індикатор оповідального тексту

en: text on cartographic item itself
uk-UA: текст знаходиться на самому картографічному документі

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
uk-UA: текст, що супроводжує картографічний документ у вигляді буклету, брошури, окремого аркушу тощо

en: no narrative tex
uk-UA: текстовий матеріал відсутній

en: Relief codes 1:
uk-UA: Коди рельєфу 1:

en: contours
uk-UA: горизонталі

en: continuous tone shaded relief
uk-UA: однотонне відмивання рельєфу

en: hypsometric tints - layer method
uk-UA: гіпсометричне — пошарове забарвлення

en: hachures
uk-UA: штрихи

en: bathymetry - soundings
uk-UA: батиметрія — відмітками глибин

en: form lines
uk-UA: лінії форм (рельєфу)

en: spot heights
uk-UA: точки з відмітками висот

en: other methods in color
uk-UA: інші методи у кольорі (наприклад, у стилі Імгофа)

en: pictorially
uk-UA: зображення рельєфу малюнком

en: landforms
uk-UA: форми рельєфу суші (наприклад, у стилі Лобека, Райза, Фенемана)

en: bathymetry - isolines
uk-UA: батиметрія – (ізобатами)

en: other methods of relief representation
uk-UA: інші методи зображення рельєфу

en: Relief codes 2:
uk-UA: Коди рельєфу 2:

en: Relief codes 3:
uk-UA: Коди рельєфу 3:

en: Relief codes 4:
uk-UA: Коди рельєфу 4:

en: Map projection
uk-UA: Картографічні проекції

en: Aitoff
uk-UA: аїтова

en: gnomonic
uk-UA: гномонічна

en: Lambert's azimuthal equal area
uk-UA: азимутальна рівновелика Ламберта

en: orthographic
uk-UA: ортографічна

en: azimuthal equidistant
uk-UA: азимутальна рівновіддалена (рівнопроміжна)

en: stereographic
uk-UA: стереографічна

en: azimuthal equal area
uk-UA: азимутальна рівновелика

en: azimuthal, specific type unknown
uk-UA: азимутальна без певного типу

en: azimuthal, other known specific type
uk-UA: азимутальна інших типів

en: Gall
uk-UA: Голла

en: Goode's homolographic
uk-UA: Гуда рівновелика

en: Albers equal area
uk-UA: Альберса рівновелика

en: Bonne
uk-UA: Бонне (120a), добра (121b)

en: Lambert's conformal conict
uk-UA: Ламберта конічна рівнокутова

en: Lambert's conformal conic
uk-UA: Ламберта конічна рівнокутова

en: conic (simple)
uk-UA: конічна (звичайна)

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
uk-UA: Міллера біполярна скісна рівнокутова конічна

en: De Lisle
uk-UA: Де Лісле

en: projection of the International Map of the World
uk-UA: проекція міжнародної карти світу

en: Tissot's conformal conic
uk-UA: Тиссота рівнокутова конічна

en: polyconic
uk-UA: поліконічна

en: conic, specific type unknown
uk-UA: конічна без певного типу

en: conic, other known specific type
uk-UA: конічна інших типів

en: armadillo
uk-UA: броненосцеподібна

en: butterfly
uk-UA: метеликоподібна

en: Lambert's cylindrical equal area
uk-UA: циліндрична Ламберта рівновелика

en: Mercator
uk-UA: Меркатора

en: Miller
uk-UA: Міллера

en: Mollweide
uk-UA: Мольвейде

en: sinusoidal
uk-UA: синусоїдальна

en: transverse Mercator
uk-UA: поперечна Меркатора

en: Gauss
uk-UA: Гаусса

en: Plate Carree
uk-UA: звичайна циліндрична (квадратна)

en: Cassini's
uk-UA: Кассіні

en: Laborde
uk-UA: Лаборда

en: Oblique Mercator
uk-UA: скісна Меркатора

en: cylindrical, specific type unknown
uk-UA: циліндрична без певного типу

en: cylindrical, other known specific type
uk-UA: циліндрична інших типів

en: Eckert
uk-UA: Еккерта

en: Goode's homolosine
uk-UA: рівновелика Гуда

en: Miller's bipolar
uk-UA: біполярна (складова) Міллера

en: Van der Grinten
uk-UA: Ван дер Грітена

en: dimaxion
uk-UA: Дімаксіона

en: cordiform
uk-UA: серцевоподібна

en: polyhedric
uk-UA: многогранна

en: type of projection unknown
uk-UA: тип проекції невідомий

en: other known type
uk-UA: інші відомі типи

en: Prime meridian 1:
uk-UA: Початковий (нульовий) меридіан 1:

en: Greenwich, United Kingdom
uk-UA: Грінвіч, Великобританія

en: Amsterdam, Netherlands
uk-UA: Амстердам, Нідерланди

en: Athens, Greece
uk-UA: Афіни, Греція

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
uk-UA: Батавія (Джакарта), Індонезія

en: Berne, Switzerland
uk-UA: Берн, Швейцарія

en: Bogota, Colombia
uk-UA: Богота, Колумбія

en: Bombay, India
uk-UA: Бомбей, Індія

en: Brussels, Belgium
uk-UA: Брюссель, Бельгія

en: Cadiz, Spain
uk-UA: Кадіс, Іспанія

en: Capetown, South Africa
uk-UA: Кейптаун, Південна Африка

en: Caracas, Venezuela
uk-UA: Каракас, Венесуела

en: Copenhagen, Denmark
uk-UA: Копенгаген, Данія

en: Cordoba, Argentina
uk-UA: Кордова, Аргентина

en: Ferro, Canary Islands
uk-UA: Ферро, Канарські о-ви

en: Helsinki, Finland
uk-UA: Гельсінкі, Фінляндія

en: Istanbul, Turkey
uk-UA: Стамбул, Туреччина

en: Julianehaab, Greenland
uk-UA: Юліанегоб, Гренландія

en: Lisbon, Portugal
uk-UA: Лісабон, Португалія

en: London, United Kingdom
uk-UA: Лондон, Великобританія

en: Madras, India
uk-UA: Мадрас, Індія

en: Madrid, Spain
uk-UA: Мадрид, Іспанія

en: Mexico City, Mexico
uk-UA: Мехіко, Мексика

en: Moscow, Russia
uk-UA: Москва, Росія

en: Munich, Germany
uk-UA: Мюнхен, Німеччина

en: Naples, Italy
uk-UA: Неаполь, Італія

en: Oslo (Christiania), Norway
uk-UA: Осло (Крістіанія), Норвегія

en: Paris, France
uk-UA: Париж, Франція

en: Peking, People's Republic of China
uk-UA: Пекін, Народна Республіка Китай

en: Philadelphia, USA
uk-UA: Філадельфія, США

en: Pulkova (Leningrad), Russia
uk-UA: Пулково (Санкт-Петербург), Росія

en: Rio de Janeiro, Brazil
uk-UA: Ріо-де-Жанейро, Бразилія

en: Rome, Italy
uk-UA: Рим, Італія

en: Santiago, Chile
uk-UA: Сантьяго, Чилі

en: Stockholm, Sweden
uk-UA: Стокгольм, Швеція

en: Sydney, Australia
uk-UA: Сідней, Австралія

en: Tirana, Albania
uk-UA: Тірана, Албанія

en: Tokyo, Japan
uk-UA: Токіо, Японія

en: Washington, DC, USA
uk-UA: Вашингтон, округ Колумбія, США

en: Prime meridian 2:
uk-UA: Початковий (нульовий) меридіан 2:

en: UNIMARC field 121a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 121^a

en: Physical dimension
uk-UA: Фізична розмірність

en: 2-dimensional
uk-UA: двовимірна

en: 3-dimensional
uk-UA: тривимірна

en: Primary cartographic image 1:
uk-UA: Основи картографічного зображення 1:

en: manually and plotted
uk-UA: створення ручним способом і кресленням

en: photographically
uk-UA: фотографування

en: by computer
uk-UA: створення за допомогою комп’ютера

en: by active remote sensing technique
uk-UA: з використанням активних дистанційних датчиків

en: by passive remote sensing techniques
uk-UA: з використанням пасивних дистанційних датчиків

en: Primary cartographic image 2:
uk-UA: Основи картографічного зображення 2:

en: by active remote sensing techniques
uk-UA: з використанням активних дистанційних датчиків

en: Physical medium
uk-UA: Фізичний носій

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
uk-UA: синтетика (пластик, вініл тощо)

en: skin (e.g. parchment, vellum)
uk-UA: шкіра (наприклад, пергамент, веленевий папір)

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
uk-UA: текстиль, включаючи штучне волокно (наприклад, шовк, полотно, нейлон)

en: magnetic storage medium - computer compatible
uk-UA: магнітний накопичувач, сумісний з комп’ютером

en: magnetic storage medium - not computer compatible
uk-UA: магнітний накопичувач, не сумісний з комп’ютером

en: tracing paper
uk-UA: копіювальний папір

en: other non photographic medium
uk-UA: інші нефотографічні типи носіїв

en: transparent or opaque flexible base positive
uk-UA: прозорий або непрозорий гнучкий позитив

en: transparent or opaque flexible base negative
uk-UA: прозорий або непрозорий гнучкий негатив

en: transparent or opaque non-flexible base positive
uk-UA: прозорий або непрозорий жорсткий позитив

en: transparent or opaque non-flexible base negative
uk-UA: прозорий або непрозорий жорсткий негатив

en: other photographic medium
uk-UA: інші фотографічні носії

en: Creation technique
uk-UA: Технологія створення

en: manuscript
uk-UA: рукописний матеріал

en: printing
uk-UA: друкована

en: microphotography
uk-UA: мікрофотографування

en: the cartographic item is not a final product
uk-UA: картографічний документ є не кінцевим продуктом, а розташованим на проміжному носії

en: Form of reproduction
uk-UA: Форма репродукування

en: by hand
uk-UA: ручним способом

en: printed
uk-UA: друкована

en: photography
uk-UA: фотографування

en: transfer line print
uk-UA: репродукування відрядковим друком

en: not a reproduction
uk-UA: не є відтворенням

en: Geodetic adjustment
uk-UA: Геодезична прив’язка

en: a- no adjustment
uk-UA: a — без прив’язки

en: b- adjusted but without grid system
uk-UA: b — прив’язка без сітки координат

en: c- adjusted with grid system
uk-UA: c — прив’язка з сіткою координат

en: x- not applicable
uk-UA: x — не використовується

en: Physical form of publication
uk-UA: Фізична форма видання

en: single
uk-UA: один аркуш

en: in parts
uk-UA: в частинах

en: atlas including loose-leaf published atlas
uk-UA: атлас, атлас з окремими аркушами включно

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
uk-UA: як окремий додаток до журналу, монографії, тощо

en: bound into a journal, monograph, etc.
uk-UA: переплетений з журналом, монографією, тощо

en: UNIMARC field 121b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 121^b

en: Altitude of sensor
uk-UA: Висота датчика

en: terrestrial
uk-UA: наземна

en: aerial
uk-UA: повітряна

en: space
uk-UA: космічна

en: Attitude of sensor
uk-UA: Положення датчика

en: low oblique
uk-UA: вузькокутове

en: high oblique
uk-UA: ширококутове

en: vertical
uk-UA: вертикальне

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
uk-UA: Спектральний діапазон: з 01 до 99 = кількість діапазонів, xx = не використовується

en: Quality of image
uk-UA: Якість зображення

en: poor
uk-UA: погана

en: fair
uk-UA: задовільна

en: good
uk-UA: добра

en: very good
uk-UA: дуже добра

en: Cloud cover
uk-UA: Хмарність

en: 1/8
uk-UA: 1/8 закриття

en: 2/8
uk-UA: 2/8 закриття

en: 3/8
uk-UA: 3/8 закриття

en: 4/8
uk-UA: 4/8 закриття

en: 5/8
uk-UA: 5/8 закриття

en: 6/8
uk-UA: 6/8 закриття

en: 7/8
uk-UA: 7/8 закриття

en: completely covered by clouds
uk-UA: суцільна хмарність

en: Mean value of ground resolution
uk-UA: Середнє значення наземної роздільної здатності

en: less than 1 centimetre
uk-UA: менше за 1 сантиметр

en: greater than 9 kilometres
uk-UA: більше ніж 9 кілометрів

en: Centimetres
uk-UA: сантиметри

en: Decimetres
uk-UA: дециметри

en: Metres
uk-UA: метри

en: Decametres
uk-UA: декаметри

en: Hectametres
uk-UA: гектометри

en: Kilometres
uk-UA: кілометри

en: UNIMARC field 122 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 122

en: Era identifier
uk-UA: Ідентифікатор ери

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
uk-UA: дата до початку 1-го року за Григоріанським календарем, тобто до н. е.

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
uk-UA: дата після початку 1-го року за Григоріанським календарем, тобто н. е.

en: Day
uk-UA: День

en: Time
uk-UA: Час

en: UNIMARC field 123a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 123^a

en: Type of scale:
uk-UA: Тип масштабу:

en: linear scale
uk-UA: лінійний масштаб

en: angular scale
uk-UA: кутовий масштаб

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
uk-UA: інший тип масштабу (наприклад, часовий, кількісний, статистичний)

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполів 123^d^e^f^g

en: Hemisphere:
uk-UA: Півкуля/напівсфера:

en: west
uk-UA: західна

en: east
uk-UA: східна

en: north
uk-UA: північна

en: south
uk-UA: південна

en: Degree (complete with 0):
uk-UA: Градуси (3 цифрових символи, що вирівнюються праворуч нулями):

en: Minute (complete with 0):
uk-UA: Хвилини (2 цифрових символи, що вирівнюються праворуч нулями):

en: Second (complete with 0):
uk-UA: Секунди (2 цифрових символи, що вирівнюються праворуч нулями):

en: UNIMARC field 123i/j builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполів 123^i/j

en: UNIMARC field 124a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^a

en: Character of image:
uk-UA: Характеристика зображення:

en: non-photographic image
uk-UA: нефотографічне зображення

en: photographic image
uk-UA: фотографічне зображення

en: remote sensing image
uk-UA: зображення, отримане за допомогою дистанційних методів

en: UNIMARC field 124b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^b

en: Form of cartographic item:
uk-UA: Форма картографічного документу:

en: atlas
uk-UA: атлас

en: diagram
uk-UA: діаграма

en: globe
uk-UA: глобус

en: map
uk-UA: географічні мапи

en: model
uk-UA: модель

en: profile
uk-UA: профіль

en: section
uk-UA: розділ, секція

en: view
uk-UA: огляд, вид

en: plan
uk-UA: план

en: UNIMARC field 124c builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^c

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
uk-UA: Техніка подання фотографічних або нефотографічних зображень:

en: anaglyphic
uk-UA: анагліф (стереоефект)

en: polarized
uk-UA: поляризоване

en: planimetric
uk-UA: планіметрія (зображення контурів)

en: diagram map
uk-UA: картодіаграма

en: flowline map, flow map
uk-UA: за допомогою лінійних позначок

en: dot map
uk-UA: точкова карта

en: diagrammatric map
uk-UA: за допомогою картограми або діаграми

en: choropleth
uk-UA: хороплета

en: chorochromatic
uk-UA: фонове забарвлення площ (наприклад, хорохроматична)

en: dasymetric
uk-UA: географічний принцип зображення dasymetric

en: isopleth
uk-UA: ізоплета

en: anamorphic
uk-UA: анаморфінія (викривлена)

en: pictorial map
uk-UA: зображувальна карта, картинне зображення

en: spatial model on two dimensional surface
uk-UA: просторова модель двовимірної поверхні, просторова 2х-мірна модель

en: mental or cognitive map
uk-UA: вигадана карта (mental/cognitive)

en: views with horizon showing
uk-UA: види з показом горизонту (включаючи види з висоти пташиного польоту та панорами), з плановим зображенням

en: views without horizon showing
uk-UA: види без показу горизонту (включаючи види з висоти пташиного польоту та панорами),  без планового зображення

en: map view
uk-UA: перспективний вид

en: picto map
uk-UA: піктокарта, карта з художніми значками

en: random dot map
uk-UA: карта випадкової точки

en: screened
uk-UA: екранне зображення

en: not screened
uk-UA: неекранне зображення

en: UNIMARC field 124d builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^d

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
uk-UA: Позиція платформи фотографування або дистанційного датчика:

en: UNIMARC field 124e builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^e

en: Category of satellite for remote sensing image:
uk-UA: Категорія супутника для одержання дистанційного зображення:

en: meteorological
uk-UA: метеорологічний

en: earth resources
uk-UA: для спостережень за наземними об’єктами

en: space observing
uk-UA: для спостережень за космосом

en: UNIMARC field 124f builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^f

en: Name of satellite for remote sensing image:
uk-UA: Найменування супутника для отримання дистанційного зображення:

en: UNIMARC field 124g builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 124^g

en: Recording technique for remote sensing image:
uk-UA: Техніка запису для отримання дистанційного зображення:

en: false colour photography
uk-UA: псевдокольорова фотографія

en: multispectral photography
uk-UA: багатоспектральна фотографія

en: multispectral scanning
uk-UA: мультиспектральне сканування

en: combination of various light emission techniques
uk-UA: комбінування різних принципів поширення світла

en: infrared line scanning
uk-UA: інфрачервоне лінійне сканування

en: combination of various thermal infrared scanning
uk-UA: комбінація різноманітної техніки інфрачервоного сканування

en: Sidelooking airbone radar
uk-UA: авіарадар бокового огляду (SLAR)

en: Synthetic aperture radar
uk-UA: комплексний апертурний радар (SAR)

en: passive microwave mapping
uk-UA: пасивна мікрохвильова топографічна зйомка

en: UNIMARC field 125a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 125^a

en: Type of score:
uk-UA: Тип партитури:

en: full score, graphic score
uk-UA: повна партитура, графічна партитура

en: score (miniature or study size)
uk-UA: партитура (мініатюрний формат для студіювання); кишенькова або робоча (навчальна) партитура

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
uk-UA: клавір (перекладення вокальної партитури для клавішних); вокальна партитура з акомпанементом для клавішних інструментів

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
uk-UA: вокальна партитура, хорова партитура без акомпанементу

en: condensed score, pianoconductor score
uk-UA: стисла партитура для концертмейстера (дирекціон)

en: graphic score
uk-UA: партитура в графічному поданні

en: close score (e.g. hymnals)
uk-UA: партитура типу церковних гімнів, партесного співу

en: tablature
uk-UA: табулатура

en: choir-book
uk-UA: хорова книга

en: compressed score
uk-UA: стиснута партитура

en: pseudo-score
uk-UA: псевдо-партитура

en: solo part
uk-UA: партія соло

en: multiple formats
uk-UA: сладені формати, кілька форм викладу нотного тексту

en: not applicable, not a score
uk-UA: невідповідний тип, не партитура

en: Parts indicator:
uk-UA: Визначник частин:

en: parts exist (vocal and instrumental)
uk-UA: партитура складається з частин; партії представлені (інструментальні й вокальні)

en: instrumental parts
uk-UA: інструментальні партії

en: vocal parts
uk-UA: вокальні партії

en: parts not present
uk-UA: партитура без частин / партій (голосів)

en: UNIMARC field 125b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 125^b

en: Literary text indicator:
uk-UA: Визначник літературного тексту для немузичних звукозаписів:

en: history
uk-UA: історія

en: lectures, speeches
uk-UA: лекції, промови

en: instructions
uk-UA: інструкції до виконання

en: sounds
uk-UA: пісні

en: reporting
uk-UA: звіти

en: memoirs
uk-UA: спогади, мемуари

en: rehearsals
uk-UA: перекази

en: interviews
uk-UA: інтерв’ю

en: advertising texts
uk-UA: рекламні тексти

en: instruction (language)
uk-UA: матеріали для вивчення мов

en: conference proceedings
uk-UA: матеріали конференцій

en: comedy
uk-UA: комедії

en: folktales
uk-UA: народні казки

en: sacred texts
uk-UA: релігійні тексти

en: other types of literary text
uk-UA: інші типи літературного тексту

en: UNIMARC field 126a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 126^a

en: Form of release:
uk-UA: Форма виготовлення:

en: disc
uk-UA: диск

en: tape (open reel)
uk-UA: стрічка (відкрита бобина)

en: tape (cassette)
uk-UA: стрічка (касета)

en: tape (cartridge)
uk-UA: стрічка (картридж)

en: wire recording
uk-UA: звукозапис на магнітний дріт

en: cylinder
uk-UA: циліндр (звукозапис)

en: roll
uk-UA: звукозапис на ролику

en: film (sound film)
uk-UA: кіноплівка (для звукових фільмів)

en: Speed:
uk-UA: Швидкість:

en: 16 2/3 rpm
uk-UA: 16⅔ обертів за хвилину

en: 33 1/3 rpm
uk-UA: 33⅓ обертів за хвилину

en: 45 rpm
uk-UA: 45 обертів за хвилину

en: 78 rpm
uk-UA: 78 обертів за хвилину

en: 8 rpm
uk-UA: 8 обертів за хвилину

en: 1.4 m/sec(compact discs)
uk-UA: 1.4 м за секунду (компакт-диски)

en: 120 rpm
uk-UA: 1 дюйм за секунду (120 обертів за хвилину)

en: 160 rpm
uk-UA: 160 обертів за хвилину

en: 1 7/8 in. per second
uk-UA: 1⅞ дюймів за секунду (4.76 см/с)

en: 15/16 in. per second
uk-UA: 15/16 дюймів за секунду

en: 3 3/4 in. per second
uk-UA: 3¾ дюймів за секунду (9.5 см/с)

en: 7 1/2 in. per second
uk-UA: 7½ дюймів за секунду (19 см/с)

en: 15 in. per second
uk-UA: 15 дюймів за секунду (38 см/с)

en: 30 in. per second
uk-UA: 30 дюймів за секунду (76 см/с)

en: 8/10 in. per second
uk-UA: 8/10 дюймів за секунду

en: 4/10 in. per second
uk-UA: 4/10 дюймів за секунду

en: Kind of sound:
uk-UA: Тип звуку:

en: monoaural
uk-UA: монофонічний

en: quadraphonic
uk-UA: квадрафонічний

en: Groove width:
uk-UA: Ширина канавки:

en: coarse/standard
uk-UA: широка/стандартна

en: microgroove/fine
uk-UA: вузька / мікроканавка

en: Dimensions (sound recordings):
uk-UA: Розміри (звукозапису):

en: 7.62cm or 3 in.
uk-UA: 7,62см чи 3 дюйма

en: 12.7 cm or 5 in.
uk-UA: 12,7 см чи 5 дюймів

en: 17.78 cm or 7 in.
uk-UA: 7 дюймів (17,5 см)

en: 25.4 cm or 10 in.
uk-UA: 10 дюймів (25,4 см)

en: 30,48 cm or 12 in.
uk-UA: 12 дюймів (30,48 см)

en: 40.64 cm or 16 in.
uk-UA: 16 дюймів (40,64 см)

en: 35.56 cm or 14 in.
uk-UA: 35,56 см чи 14 дюймів

en: 12 cm or 4 in. 3/4
uk-UA: 4¾ дюйми чи 12 см (компакт-диск)

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
uk-UA: 10 см на 6,3 см чи 3⅞ на 2½ дюйми (касета)

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
uk-UA: 13,2 см на 9,7 см чи 5¼ на 3⅞ дюйми (картридж)

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
uk-UA: 5,7 см на 10 см чи 2¼ на 4 дюйми (валик)

en: Tape width:
uk-UA: Ширина стрічки:

en: 1/4 in.
uk-UA: ¼ дюйма (6,35 мм)

en: 1/2 in.
uk-UA: ½ дюйми (1.27 см)

en: 1 in.
uk-UA: 1 дюйм (2,54 см)

en: 1/8 in.
uk-UA: ⅛ дюйма (3,175 мм)

en: 2 in.
uk-UA: 2 дюйма (5,08 см)

en: 1/3 in. (8 mm)
uk-UA: ⅓ дюйми (8 мм)

en: recording not a tape
uk-UA: запис не на стрічці

en: Tape configuration:
uk-UA: Конфігурація стрічки (кількість доріжок):

en: full track
uk-UA: повна (1 доріжка)

en: half track
uk-UA: половина (2 доріжки)

en: quarter track
uk-UA: чверть (4 доріжки)

en: eight track
uk-UA: 8 доріжок

en: twelve track
uk-UA: 12 доріжок

en: sixteen track
uk-UA: 16 доріжок

en: twentyfour track
uk-UA: 24 доріжки

en: six track
uk-UA: 6 доріжок

en: Accompanying textual material 1:
uk-UA: Супровідний текстовий матеріал 1:

en: discography
uk-UA: дискографія

en: thematic index
uk-UA: тематичний покажчик

en: libretto or text
uk-UA: лібрето чи текст

en: biography of composer
uk-UA: біографія композитора

en: biography of performer or history of ensemble
uk-UA: біографія виконавця або історія виконавського колективу

en: technical or historical information on instruments
uk-UA: технічна чи історична інформація щодо засобів виконання

en: technical information on music
uk-UA: історична інформація щодо музичного виконання

en: historical information about music
uk-UA: історична інформація про музику

en: other historical information
uk-UA: інша історична інформація

en: ethnological information
uk-UA: етнологічна інформація

en: biography of arranger or transcriber
uk-UA: біографія аранжувальника чи транскриптора

en: instructional material
uk-UA: інструктивний матеріал

en: score
uk-UA: ноти, партитура

en: other accompanying textual material
uk-UA: інші форми текстових матеріалів

en: Accompanying textual material 2:
uk-UA: Супровідний текстовий матеріал 2:

en: Accompanying textual material 3:
uk-UA: Супровідний текстовий матеріал 3:

en: Accompanying textual material 4:
uk-UA: Супровідний текстовий матеріал 4:

en: Accompanying textual material 5:
uk-UA: Супровідний текстовий матеріал 5:

en: Accompanying textual material 6:
uk-UA: Супровідний текстовий матеріал 6:

en: Recording technique:
uk-UA: Техніка запису:

en: acoustic
uk-UA: акустична

en: electric
uk-UA: електрична

en: digital
uk-UA: цифрова

en: Special reproduction characteristics:
uk-UA: Спеціальні характеристики відтворення:

en: NAB standard
uk-UA: NAB стандарт

en: CCIR/IEC standard
uk-UA: CCIR/IEC стандарт

en: DBX processed
uk-UA: обробляється DBX

en: digital (compact disc)
uk-UA: цифрова (компакт-диск)

en: Dolby-A encoded
uk-UA: кодується Dolby-A

en: Dolby-B encoded
uk-UA: кодується Dolby-B

en: Dolby-C encoded
uk-UA: кодується Dolby-C

en: CX encoded
uk-UA: кодується CX

en: UNIMARC field 126b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 126^b

en: Kind of disc, cylinder or tape:
uk-UA: Вид каталогізованого екземпляра диска, валика чи стрічки:

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
uk-UA: поточна робоча копія (унікальна, нарізка на місці)

en: mass produced
uk-UA: масове виробництво (переважна більшість промислово вироблених дисків і стрічок)

en: master tape
uk-UA: майстер-стрічка (еталонна стрічка)

en: tape duplication master
uk-UA: дублікат майстер-стрічки

en: disc master (negative)
uk-UA: майстер-диск: негатив (еталонний диск)

en: mother (positive)
uk-UA: матриця (позитив)

en: stamper (negative)
uk-UA: майстер-диск: негатив (еталонний диск)

en: test pressing
uk-UA: тестовий відтиск

en: Kind of material:
uk-UA: Вид матеріалу:

en: wax (instantaneous)
uk-UA: воскові (пробні / поточна робоча копія)

en: plastic (mass produced)
uk-UA: пластикові (масове виробництво)

en: lacquered (e.g. acetate)
uk-UA: лакований (наприклад, ацетатний)

en: metal (e.g. aluminium)
uk-UA: металевий (наприклад, алюмінієвий)

en: shellac pressing
uk-UA: шелаковий (масовий випуск)

en: plastic pressing
uk-UA: пластиковий (масовий випуск)

en: metal and plastic (compact discs)
uk-UA: металевий і пластиковий (компакт-диски)

en: paper backed
uk-UA: з паперовою основою

en: acetate
uk-UA: ацетатний

en: P.V.C.
uk-UA: полівінілхлоридна стрічка

en: polyester
uk-UA: поліестерний

en: Kind of cutting:
uk-UA: Вид нарізки:

en: lateral or combined cutting
uk-UA: бічна та комбінована нарізка

en: vertical (hill and dale) cutting
uk-UA: вертикальна (виступами та заглибленнями) нарізка

en: UNIMARC field 127 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 127

en: (Complete with 0 on the left)
uk-UA: (заповнювати 0-ми зліва)

en: Hours:
uk-UA: Години:

en: Minutes:
uk-UA: Хвилини:

en: Seconds:
uk-UA: Секунди:

en: UNIMARC field 128a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 128^a

en: Form of musical work:
uk-UA: Жанр і форма твору (музичне відтворення або партитура):

en: air
uk-UA: мелодії

en: anthem
uk-UA: гімни

en: aria
uk-UA: арії

en: ballet
uk-UA: балети

en: ballad
uk-UA: балади

en: bluegrass
uk-UA: блюграси

en: blues
uk-UA: блюзи

en: chant, non christian
uk-UA: церковний спів, нехристиянський

en: chant, christian
uk-UA: церковний спів, християнський

en: choral-prelude
uk-UA: хоральні прелюдії

en: concerto grosso
uk-UA: кончерто-гросо

en: choral
uk-UA: хорали

en: canon
uk-UA: канони

en: concerto
uk-UA: концерти

en: chanson, polyphonic
uk-UA: шансони, поліфонічні вокальні твори

en: carol
uk-UA: різдвяні гімни

en: chance composition / aleatoric music
uk-UA: музика на замовлення

en: cantata
uk-UA: кантати

en: country music
uk-UA: музика кантрі

en: canzona
uk-UA: канцони

en: danse form
uk-UA: танцювальні форми

en: divertimento
uk-UA: дивертисмент

en: fugue
uk-UA: фуги

en: folk music
uk-UA: народна музика

en: fantasia
uk-UA: фантазії

en: gospel music
uk-UA: духовна музика (псалми)

en: hymn
uk-UA: церковні гімни

en: intermezzo
uk-UA: інтермецо

en: jazz
uk-UA: джаз

en: lied
uk-UA: пісні (lieder)

en: musical revue and comedy
uk-UA: музичні ревю та комедії

en: madrigal
uk-UA: мадригали

en: minuet
uk-UA: менуети

en: march
uk-UA: марші

en: mass
uk-UA: меси

en: motet
uk-UA: мотети

en: moving picture music
uk-UA: музика з кінофільмів

en: multiple forms
uk-UA: поліжанрові форми

en: mazurka
uk-UA: мазурки

en: nocturne
uk-UA: ноктюрни

en: opera
uk-UA: опери, оперети

en: oratorio
uk-UA: ораторії

en: overture
uk-UA: увертюри

en: prelude and fugue
uk-UA: прелюдії та фуги

en: programme music
uk-UA: програмна музика

en: passion music
uk-UA: «страсті»

en: polonaise
uk-UA: полонези

en: popular music
uk-UA: популярна музика

en: passacaglia
uk-UA: пасакалії

en: partsong
uk-UA: хорові пісні в гомофонному стилі

en: pavan
uk-UA: павани

en: rock music
uk-UA: рок–музика

en: rondo
uk-UA: рондо

en: ragtime
uk-UA: регтайми

en: ricercare
uk-UA: річеркари

en: rhapsody
uk-UA: рапсодії

en: requiem mass
uk-UA: реквієми

en: song
uk-UA: пісні

en: sinfonia
uk-UA: увертюри до опер

en: sonata
uk-UA: сонати

en: symphonic poem
uk-UA: симфонічні поеми

en: square dance
uk-UA: кадрилі

en: study, exercise
uk-UA: етюди та вправи

en: suite
uk-UA: cюіти

en: symphony
uk-UA: симфонії

en: toccata
uk-UA: токати

en: triosonata
uk-UA: тріо–сонати

en: variation
uk-UA: варіації

en: waltz
uk-UA: вальси

en: other form
uk-UA: інші форми

en: UNIMARC field 128b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 128^b

en: Instruments or voices for ensemble:
uk-UA: Інструменти або голоси для ансамблів:

en: Horn
uk-UA: валторна

en: Trumpet
uk-UA: труба

en: Cornet
uk-UA: корнет

en: Trombone
uk-UA: тромбон

en: Tuba
uk-UA: туба

en: Baritone
uk-UA: баритон

en: Ethnic brass
uk-UA: народні духові інструменти

en: Unspecified brass
uk-UA: не визначені духові інструменти

en: Other brass
uk-UA: інші духові інструменти

en: Mixed chorus
uk-UA: змішаний хор

en: Women's chorus
uk-UA: жіночий хор

en: Men's chorus
uk-UA: чоловічий хор

en: Children's chorus
uk-UA: дитячий хор

en: Ethnic chorus
uk-UA: народний хор

en: Unspecified chorus
uk-UA: невизначений хор

en: Full orchestra
uk-UA: великий симфонічний оркестр

en: Chamber orchestra
uk-UA: камерний оркестр

en: String orchestra
uk-UA: струнний оркестр

en: Band
uk-UA: ансамбль

en: Dance orchestra
uk-UA: танцювальний оркестр

en: Larger ensemble brass band
uk-UA: мідний духовий оркестр (з ударними чи без ударних)

en: Ethnic orchestra
uk-UA: народні оркестри

en: Unspecified orchestra
uk-UA: невизначені оркестри

en: Other orchestra
uk-UA: інші оркестри

en: Timpani
uk-UA: литаври

en: Xylophone
uk-UA: ксилофон

en: Marimba
uk-UA: маримба

en: Drum
uk-UA: барабан

en: Ethnic percussion
uk-UA: народні ударні інструменти

en: Unspecified percussion
uk-UA: не визначені ударні інструменти

en: Other percussion
uk-UA: інші ударні інструменти

en: Violon
uk-UA: скрипка

en: Viola
uk-UA: альт

en: Cello
uk-UA: віолончель

en: Double bass
uk-UA: контрабас

en: Viol
uk-UA: віола

en: viola d'amore
uk-UA: віоль д’амур

en: Viola da gamba
uk-UA: віола де ґамба

en: Ethnic bowed strings
uk-UA: народні струнні смичкові інструменти

en: Unspecified bowed strings
uk-UA: невизначені струнні смичкові інструменти

en: Other bowed strings
uk-UA: інші струнні смичкові інструменти

en: Unspecified
uk-UA: невизначено

en: Synthesizer
uk-UA: синтезатор

en: Tape
uk-UA: стрічка (електронний інструмент)

en: Computer
uk-UA: комп’ютер

en: Ondes Martenot
uk-UA: хвилі Мартено

en: Unspecified electronic
uk-UA: невизначені електронні інструменти

en: Other electronic
uk-UA: інші електронні інструменти

en: Piano
uk-UA: фортепіано

en: Organ
uk-UA: орган

en: Harpsichord
uk-UA: клавесин

en: Clavicorde
uk-UA: клавікорд

en: Continuo
uk-UA: бассо контінуо

en: Celesta
uk-UA: челеста

en: Ethnic keyboard
uk-UA: народні клавішні інструменти

en: Unspecified keyboard
uk-UA: невизначені клавішні інструменти

en: Autre
uk-UA: інше

en: Soprano
uk-UA: сопрано

en: Mezzosoprano
uk-UA: мецо-сопрано

en: Alto
uk-UA: альт (cтрунний смичковий інструмент) {sb} ; альт (голос) {vc}

en: Tenor
uk-UA: тенор

en: Bass
uk-UA: бас

en: Counter tenor
uk-UA: контр–тенор

en: Voices high voice
uk-UA: високий голос

en: Voices medium voice
uk-UA: середній голос

en: Voices low voice
uk-UA: низький голос

en: Ethnic voices
uk-UA: народні голоси

en: Unspecified voices
uk-UA: невизначені голоси

en: Harp
uk-UA: арфа

en: Guitar family
uk-UA: гітарні (струнні щипкові інструменти)

en: Lute family
uk-UA: лютневі

en: Mandolin
uk-UA: мандоліни

en: Ethnic plucked string
uk-UA: народні струнні щипкові інструменти

en: Ethnic plucked strings
uk-UA: народні струнні щипкові інструменти

en: Unspecified plucked strings
uk-UA: невизначені струнні щипкові інструменти

en: Other plucked strings
uk-UA: інші струнні щипкові інструменти

en: Flute
uk-UA: флейта

en: Oboe
uk-UA: гобой

en: Clarinet
uk-UA: кларнет

en: Bassoon
uk-UA: фаґот

en: Piccolo
uk-UA: пікколо

en: Cor anglais
uk-UA: англійський ріжок

en: Bass clarinet
uk-UA: басс–кларнет

en: Recorder
uk-UA: рекордер (старовинна флейта)

en: Saxophone
uk-UA: баритон {bf}; cаксофон {wi}

en: Ethnic woodwinds
uk-UA: народні дерев’яні духові інструменти

en: Unspecified woodwinds
uk-UA: невизначені дерев’яні духові інструменти

en: Other woodwinds
uk-UA: інші дерев’яні духові інструменти

en: UNIMARC field 128c builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 128^c

en: Instruments or voices for soloists
uk-UA: Інструменти або голоси для солістів:

en: UNIMARC field 130 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 130

en: Specific material designation:
uk-UA: Визначник специфіки матеріалу:

en: aperture card
uk-UA: апертурна карта

en: microform cartridge
uk-UA: мікро картридж

en: microfilm cassette
uk-UA: мікрофільм в касеті

en: microfilm reel
uk-UA: мікрофільм на котушці

en: microfiche
uk-UA: мікрофіша

en: microfiche cassette
uk-UA: мікрофіша в касеті

en: micro opaque
uk-UA: непрозора мікроформа

en: microfilm slip
uk-UA: слайд з мікрофільмом

en: Polarity:
uk-UA: Полярність:

en: mixed polarity
uk-UA: змішана

en: Dimensions:
uk-UA: Розміри:

en: 8 mm (microfilm)
uk-UA: 8 мм (мікрофільм)

en: 16 mm (microfilm)
uk-UA: 16 мм (мікрофільм)

en: 35 mm (microfilm)
uk-UA: 35 мм (мікрофільм)

en: 70 mm (microfilm)
uk-UA: 70 мм (мікрофільм)

en: 105 mm (microfilm)
uk-UA: 105 мм (мікрофільм)

en: 3 x 5 in.
uk-UA: 3x5 дюймів (8x13 см) (мікрофіша або непрозора мікроформ

en: 4 x 6 in.
uk-UA: 4x6 дюймів (llx15 см) (мікрофіша або непрозора мікроформа)

en: 6 x 9 in.
uk-UA: 6x9 дюймів (16x23 см) (мікрофіша або непрозора мікроформа)

en: 9 x 19 cm
uk-UA: 3 1/4 x 7 3/8 дюймів (9xl9 см) (апертурна карта)

en: Reduction ratio:
uk-UA: Коефіцієнт кратності зменшення:

en: low reduction
uk-UA: низьке зменшення

en: Normal (16x - 30x)
uk-UA: нормальне (16x - 30x)

en: high (31x - 60x)
uk-UA: високе (31x - 60x)

en: very high (61x - 90x)
uk-UA: дуже високе (61x - 90x)

en: ultrahigh (91x -)
uk-UA: ультрависоке (91x -)

en: varies
uk-UA: різний колір

en: Specific reduction ratio
uk-UA: Числове значення коефіцієнту кратності зменшення

en: Color:
uk-UA: Колір мікроформи:

en: monochrome
uk-UA: монохромна мікроформа

en: color
uk-UA: кольорова мікроформа

en: Emulsion on film:
uk-UA: Емульсія на плівці:

en: silver halide
uk-UA: галоїд срібла

en: diazo
uk-UA: діазотипна

en: vesicular
uk-UA: везикулярна (пориста)

en: mixed emulsion
uk-UA: змішана емульсія

en: Generation:
uk-UA: Статус екземпляру плівки:

en: first generation (Master)
uk-UA: еталонна майстеркопія

en: printing master
uk-UA: відтворення майстеркопії

en: service copy
uk-UA: службова копія

en: mixed generations
uk-UA: змішана генерація

en: Base of film:
uk-UA: Основа плівки:

en: safety base
uk-UA: безпечна

en: not a safety base
uk-UA: не безпечна (наприклад, нітрат)

en: UNIMARC field 135a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 135^a

en: Type of electronic resource:
uk-UA: Тип електронного ресурсу:

en: numeric
uk-UA: числовий

en: computer program(s)
uk-UA: комп’ютерна програма (програми)

en: representational
uk-UA: зображення

en: text
uk-UA: мовний/текстовий матеріал

en: combination
uk-UA: комбінація декількох типів

en: UNIMARC field 140 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 140

en: Illustration - Book 1:
uk-UA: Коди ілюстрацій — книги 1:

en: ornamental letter
uk-UA: ініціал

en: miniature
uk-UA: мініатюра

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
uk-UA: рубрика (заголовки тощо, наведені спеціальним начертанням або тисненням)

en: vignette
uk-UA: віньєтка

en: frontispiece
uk-UA: фронтиспіс

en: portrait
uk-UA: портрет

en: vedute
uk-UA: ведута

en: Illustration - Book 2:
uk-UA: Коди ілюстрацій — книги 2:

en: Illustration - Book 3:
uk-UA: Коди ілюстрацій — книги 3:

en: Illustration - Book 4:
uk-UA: Коди ілюстрацій — книги 4:

en: Portrait
uk-UA: портрет

en: Illustration - Full page plates 1:
uk-UA: Коди ілюстрацій — гравюри на повний аркуш 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
uk-UA: Коди ілюстрацій — гравюри на повний аркуш 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
uk-UA: Коди ілюстрацій — гравюри на повний аркуш 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
uk-UA: Коди ілюстрацій — гравюри на повний аркуш 4:

en: Illustration - Technique:
uk-UA: Код ілюстрацій — техніка виконання:

en: Form of contents 1:
uk-UA: Коди форми змісту 1:

en: religious work
uk-UA: релігійні твори

en: catechism
uk-UA: катехізис

en: devotional literature
uk-UA: релігійна література

en: sermon
uk-UA: проповіді

en: service books
uk-UA: богослужбові книги

en: scientific work
uk-UA: наукові роботи

en: discussion, dissertation, thesis
uk-UA: диспути, трактати, тези, дисертації

en: social customs
uk-UA: книги соціальних звичаїв

en: legal work
uk-UA: нормативно-правові роботи

en: political work
uk-UA: політичні роботи

en: ephemera
uk-UA: видання тимчасового значення (ефемера)

en: reference work
uk-UA: довідкові роботи

en: library catalogue
uk-UA: бібліотечні каталоги

en: calendar
uk-UA: календарі

en: encyclopedia
uk-UA: енциклопедії

en: historical work
uk-UA: історичні роботи

en: polemical treatise
uk-UA: домовленості за спорами

en: discursive work
uk-UA: полемічні роботи

en: commemorative work
uk-UA: меморіальні роботи

en: instructional work
uk-UA: інструктивні роботи

en: manual
uk-UA:  керівництві

en: textbook
uk-UA: підручники

en: record-keeping work
uk-UA: ведення записів

en: recreations
uk-UA: видання для відпочинку

en: version of a work
uk-UA: версії роботи

en: Form of contents 2:
uk-UA: Коди форми змісту 2:

en: Form of contents 3:
uk-UA: Коди форми змісту 3:

en: Form of contents 4:
uk-UA: Коди форми змісту 4:

en: Literature:
uk-UA: Код літературного жанру:

en: romance
uk-UA: романс

en: novel
uk-UA: романи, повісті, новели, оповідання

en: novella
uk-UA: новела

en: fable
uk-UA: байка

en: fairy tale
uk-UA: чарівна казка

en: allegory
uk-UA: алегорія

en: legend
uk-UA: легенда

en: parable
uk-UA: притча

en: short story
uk-UA: короткі оповідання

en: essay, feuilleton
uk-UA: есе, фейлетон

en: miscellane
uk-UA: літературний альманах, літературна суміш

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
uk-UA: максима, афоризм, прислів’я, анекдот

en: juvenile literature
uk-UA: література для дітей та юнацтва

en: chronicle
uk-UA: хроніки

en: memoir
uk-UA: спогади, мемуари

en: diary
uk-UA: щоденники

en: hagiography
uk-UA: агіографії

en: travelogue
uk-UA: нотатки про подорожі та дорожні нотатки з ілюстраціями

en: erotica
uk-UA: еротика

en: mystic literature
uk-UA: містична література

en: oratory, speeches
uk-UA: промови, виступи

en: multiple or other
uk-UA: багатожанровий або інший

en: Biography:
uk-UA: Код біографії:

en: contains biographical information
uk-UA: містить біографічну інформацію

en: not biographical
uk-UA: небіографічний документ

en: multiple or other form
uk-UA: декілька типів або інший тип

en: Support material - Book:
uk-UA: Код матеріалу основи — книги:

en: paper, general
uk-UA: папір взагалі

en: hand-made paper
uk-UA: папір ручного виготовлення

en: rice paper
uk-UA: рисовий папір

en: wood-pulp paper
uk-UA: деревномасний папір

en: parchment, vellum
uk-UA: пергамент, пергамен (шкіра) {140};  пергамен, восківка {141}

en: Support material - Plates:
uk-UA: Код матеріалу основи — гравюри:

en: Watermark:
uk-UA: Код водяних знаків:

en: paper does not contain watermark
uk-UA: папір не має водяних знаків

en: paper contains watermark
uk-UA: папір має водяні знаки

en: Printer's device:
uk-UA: Код знаку друкаря:

en: printer's device not present
uk-UA: немає знаку друкаря

en: printer's device present
uk-UA: є знак друкаря

en: Publisher's device:
uk-UA: Код знаку видавця:

en: publisher's device not present
uk-UA: немає знаку видавця

en: publisher's device present
uk-UA: є знак видавця

en: Ornamental device:
uk-UA: Код знаку орнаментувальника:

en: ornamental device not present
uk-UA: немає знаку орнаментувальника

en: ornamental device present
uk-UA: є знак орнаментувальника

en: UNIMARC field 141 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-поля 141

en: Binding material 1:
uk-UA: Матеріал оправи 1:

en: leather
uk-UA: шкіра

en: cloth
uk-UA: тканина

en: unbound
uk-UA: без оправи

en: Binding material 2:
uk-UA: Матеріал оправи 2:

en: Binding material 3:
uk-UA: Матеріал оправи 3:

en: Types of binding:
uk-UA: Типи оправи:

en: original, i.e. primary
uk-UA: первинний

en: rebound
uk-UA: відновлений

en: modern
uk-UA: сучасний

en: restored, facsimile
uk-UA: відтворений: факсиміле

en: restored, imitation
uk-UA: відтворений: імітація

en: work bound with another
uk-UA: примірник оправлено разом з іншими

en: Bound with:
uk-UA: Оправлено разом з…

en: single item
uk-UA: окремий документ

en: bound with one or more others
uk-UA: оправлено разом з іншим або іншими документами

en: State of preservation - Binding:
uk-UA: Стан збереження — оправа:

en: excellent
uk-UA: відмінна

en: worn
uk-UA: потерта

en: damaged
uk-UA: пошкоджена

en: broken back
uk-UA: переламана

en: missing
uk-UA: відсутнє

en: State of preservation - Body of the book 1 :
uk-UA: Стан збереження — книжковий блок 1:

en: restored
uk-UA: відновлена

en: State of preservation - Body of the book 2 :
uk-UA: Стан збереження — книжковий блок 2:

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^a

en: Type of Performance Medium
uk-UA: Тип засобу виконання

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^b

en: Number of instruments or voices
uk-UA: Кількість інструментів або голосів

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
uk-UA: число від 0 до 99 (включно)

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
uk-UA: число від 0 до 99 (включно)

en: Category of instrument or voice
uk-UA: Категорія інструменту або голосу

en: Tessitura
uk-UA: Теситура і т.д.

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
uk-UA: Кількість рук / гравців; клавіші звуковисотних інструментів

en: Other (position 7)
uk-UA: Інше (позиція 7)

en: Other (position 8)
uk-UA: Інше (позиція 8)

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^d

en: Number of ensembles
uk-UA: Кількість ансамблів

en: Category of ensemble
uk-UA: Категорія оркестру, ансамблю

en: Number of real parts
uk-UA: Кількість партій в ансамблі

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^f

en: Number of instruments
uk-UA: Кількість інструментів або голосів

en: Category of instrument
uk-UA: Категорія інструменту

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^h

en: Number of parts
uk-UA: Кількість партій

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
uk-UA: число від 0 до 999 (включно)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
uk-UA: число від 0 до 999 (включно)

en: Category
uk-UA: Категорія

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
uk-UA: Додаток UNIMARC-підполя 146^i

en: Number of players
uk-UA: Число виконавців

en: UNIMARC field 181-2 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 181^2

en: System code :
uk-UA: Код системи:

en: RDA Carrier
uk-UA: RDA-носій

en: RDA Content
uk-UA: RDA-вміст

en: RDA Media
uk-UA: RDA-засіб

en: RDA fr Carrier
uk-UA: RDA-носій (французький)

en: UNIMARC field 181a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 181^a

en: Content Form
uk-UA: Вид вмісту

en: a - dataset
uk-UA: a — електронні дані

en: b - image
uk-UA: b — зображення

en: c - movement
uk-UA: c — рух

en: d - music
uk-UA: d — музика

en: e - object
uk-UA: e — предмет

en: f - program
uk-UA: f — програма

en: g - sounds
uk-UA: g — звуки

en: h - spoken word
uk-UA: h — усне мовлення

en: i - text
uk-UA: i — текст

en: m - multiple contents forms
uk-UA: m — різні види вмісту

en: z - other content form
uk-UA: z — інший вид вмісту

en: Extent of applicability
uk-UA: Ступінь застосовності

en: 0 - none
uk-UA: 0 — не застосовується

en: 1 - some
uk-UA: 1 — частково

en: 2 - substantial
uk-UA: 2 — істотно

en: 3 - predominate
uk-UA: 3 — переважає

en: 4 - full
uk-UA: 4 — повністю

en: # - position not used
uk-UA: # — позиція не використовується

en: UNIMARC field 181b builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 181^b

en: Specification of Type
uk-UA: Специфікація типу

en: a - notated
uk-UA: a — записаний знаками

en: b - performed
uk-UA: b — виконуваний

en: c - cartographic
uk-UA: c — картографічний

en: Specification of Motion
uk-UA: Специфікація руху

en: a - moving
uk-UA: a — рухається

en: b - still
uk-UA: b — нерухоме

en: x - not applicable (resource is not an image)
uk-UA: x — не застосовується (ресурс не є зображенням)

en: Specification of Dimensionality
uk-UA: Специфікація розмірності

en: a - two-dimensional
uk-UA: a — двомірне

en: b - three-dimensional
uk-UA: b — тривимірне

en: Sensory Specification 1
uk-UA: Сенсорна специфікація 1

en: a - aural
uk-UA: a — слуховий

en: b - gustatory
uk-UA: b — смаковий

en: c - olfactory
uk-UA: c — нюховий

en: d - tactile
uk-UA: d — тактильний

en: e - visual
uk-UA: e — візуальний

en: Sensory Specification 2
uk-UA: Сенсорна специфікація 2

en: Sensory Specification 3
uk-UA: Сенсорна специфікація 3

en: UNIMARC field 181c builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 181^c

en: Content Type
uk-UA: Код виду вмісту (не ISBD)

en: cri - cartographic image
uk-UA: cri — картографічне зображення

en: crm - cartographic moving image
uk-UA: crm — картографічне рухоме зображення

en: crt - cartographic tactile image
uk-UA: crt — картографічне тактильне зображення

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
uk-UA: crn — картографічна тактильна тривимірна форма

en: cod - computer dataset
uk-UA: cod — комп’ютерні дані

en: crd - cartographic dataset
uk-UA: crd — набір картографічних даних

en: crf - cartographic three-dimensional form
uk-UA: crf — картографічна тривимірна форма

en: tdi - two-dimensional moving image
uk-UA: tdi — двовимірне рухоме зображення

en: tdm - three-dimensional moving image
uk-UA: tdm — тривимірне рухоме зображення

en: sti - still image
uk-UA: sti — статичне зображення

en: tci - tactile image
uk-UA: tci — тактильне зображення

en: prm - performed music
uk-UA: prm — музика

en: ntv - notated movement
uk-UA: ntv — ноти частини музичного твору

en: tcn - tactile notated movement
uk-UA: tcn — тактильні ноти частини музичного твору

en: tdf - three-dimensional form
uk-UA: tdf — тривимірна форма

en: tcf - tactile three-dimensional form
uk-UA: tcf — тактильна тривимірна форма

en: ntm - notated music
uk-UA: ntm — ноти

en: tcm - tactical notated music
uk-UA: tcm — тактильні ноти

en: cop - computer program
uk-UA: cop — комп’ютерна програма

en: snd - sounds
uk-UA: snd — звуки

en: txt - text
uk-UA: txt — текст

en: tct - tactile text
uk-UA: tct — тактильний текст

en: spw - spoken word
uk-UA: spw — усна мова

en: xxx - other
uk-UA: xxx — інше

en: zzz - unspecified
uk-UA: zzz — невизначене

en: UNIMARC field 182-2 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 182^2

en: UNIMARC field 182a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 182^a

en: Media Type Code
uk-UA: Код типу засобу (ISBD)

en: a - audio
uk-UA: a — аудіо

en: b - electronic
uk-UA: b — електронне

en: c - microform
uk-UA: c — мікроформа

en: d - microscopic
uk-UA: d — мікроскопічне

en: e - projected
uk-UA: e — проекційне

en: f - stereographic
uk-UA: f — стереографічний

en: g - video
uk-UA: g — відео

en: m - multiple media
uk-UA: m — різні засоби

en: n - unmediated
uk-UA: n — безпосереднє

en: z - other media
uk-UA: z — інший засіб

en: UNIMARC field 182c builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 181^c

en: Media Type
uk-UA: Код типу засобу (не ISBD)

en: s - audio
uk-UA: s — звуковий запис

en: c - computer
uk-UA: c — електронний ресурс

en: h - microform
uk-UA: h — мікроформа

en: p - microscopic
uk-UA: p — мікроскопічне

en: g - projected
uk-UA: g — проекційний об’єкт

en: e - stereographic
uk-UA: e — стереографічний

en: v - video
uk-UA: v — відео

en: x - other
uk-UA: x — інший

en: z - unspecified
uk-UA: z — невизначене

en: UNIMARC field 183-2 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 183^2

en: UNIMARC field 183a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 183^a

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
uk-UA: Аудіоносії

en: sg - audio cartridge
uk-UA: sg — аудіокартридж

en: sb - audio belt
uk-UA: sb — аудіопояс

en: se - audio cylinder
uk-UA: se — звуковий циліндр

en: sd - audio disc
uk-UA: sd — аудіодиск

en: si - sound track reel
uk-UA: si — звукова доріжка на котушці

en: sq - audio roll
uk-UA: sq — аудіозапис на ролику

en: sw - audio wire reel
uk-UA: sw — котушка аудіодроту

en: ss - audiocassette
uk-UA: ss — аудіокасета

en: st - audiotape reel
uk-UA: st — котушка з аудіострічкою

en: sz - other audio carrier
uk-UA: sz — інший носій звуку

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
uk-UA: Компʼютерні носії

en: ck - computer card
uk-UA: ck — компʼютерна картка

en: cb - computer chip cartridge
uk-UA: cb — картридж з компʼютерним чипом

en: cd - computer disc
uk-UA: cd — компʼютерний диск

en: ce - computer disc cartridge
uk-UA: ce — картридж з компʼютерним диском

en: ca - computer tape cartridge
uk-UA: ca — картридж з компʼютерною стрічкою

en: cf - computer tape cassette
uk-UA: cf — касета з компʼютерною стрічкою

en: ch - computer tape reel
uk-UA: ch — котушка з компʼютерною стрічкою

en: cr - online resource
uk-UA: cr — інтернет-ресурс

en: cz - other computer carrier
uk-UA: cz — інший компʼютерний носій

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
uk-UA: Носії мікроформ

en: ha - aperture card
uk-UA: ha — апертурна карта

en: he - microfiche
uk-UA: he — мікрофіша

en: hf - microfiche cassette
uk-UA: hf — касета з мікрофішами

en: hb - microfilm cartridge
uk-UA: hb — картридж з мікрофільмом

en: hc - microfilm cassette
uk-UA: hc — касета з мікрофільмом

en: hd - microfilm reel
uk-UA: hd — котушка з мікрофільмом

en: hj - microfilm roll
uk-UA: hj — ролик з мікрофільмом

en: hh - microfilm slip
uk-UA: hh — слайд з мікрофільмом

en: hg - microopaque
uk-UA: hg — мікронегатив

en: hz - other microform carrier
uk-UA: hz — інший носій мікроформи

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
uk-UA: Мікроскопічні носії

en: pp - microscope slide
uk-UA: pp — предметні скельця мікроскопів та препарати для мікроскопа

en: pz - other microscopic carrier
uk-UA: pz — інший мікроскопічний носій

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
uk-UA: Носії проектованого зображення

en: mc - film cartridge
uk-UA: mc — картридж з плівкою

en: mf - film cassette
uk-UA: mf — касета з плівкою

en: mr - film reel
uk-UA: mr — котушка кіноплівки

en: mo - film roll
uk-UA: mo — кіноролик

en: gd - filmslip
uk-UA: gd — кінокадри (короткий діафільм не в рулоні); фільмсліп

en: gf - filmstrip
uk-UA: gf — діафільм

en: gc - filmstrip cartridge
uk-UA: gc — діафільм у картриджі

en: gt - overhead transparency
uk-UA: gt — накладна прозірка

en: gs - slide
uk-UA: gs — слайд

en: mz - other projected image carrier
uk-UA: mz — інший носій проектованого зображення

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
uk-UA: Стереографічні носії

en: eh - stereograph card
uk-UA: eh — стереографічна картка

en: es - stereograph disc
uk-UA: es — стереографічний диск

en: ez - other stereographic carrier
uk-UA: ez — інший стереографічний носій

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
uk-UA: Безпосередні носії

en: no - card
uk-UA: no — картка

en: nn - flipchart
uk-UA: nn — фліпчарт

en: na - roll
uk-UA: na - ролик

en: nb - sheet
uk-UA: nb — листок

en: nc - volume
uk-UA: nc — комплект

en: nr - object
uk-UA: nr — обʼєкт

en: nz - other unmediated carrier
uk-UA: nz — інший безпосередній носій

note: OPTGROUP
en: Video carriers
uk-UA: Носії відео

en: vc - video cartridge
uk-UA: vc — відеокартридж

en: vf - videocassette
uk-UA: vf — відеокасета

en: vd - videodisc
uk-UA: vd — відеодиск

en: vr - videotape reel
uk-UA: vr — котушка з відеокасетою

en: vz - other video carrier
uk-UA: vz — інший відеоносій

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
uk-UA: Невизначені носії

en: zu - unspecified
uk-UA: zu — невизначений

en: UNIMARC field 210c builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 210^c

en: Search for authority type: EDITORS
uk-UA: Пошук за типом авторитетного джерела: РЕДАКТОРИ

en: None
uk-UA: немає

en: Heading A-Z
uk-UA: заголовки за алфавітом

en: Heading Z-A
uk-UA: заголовки зворотньо за алфавітом

en: contains
uk-UA: містить

en: starts with
uk-UA: починається з

en: is exactly
uk-UA: є точно

note: INPUT type=submit
en: Search
uk-UA: Пошук

en: Authority search results
uk-UA: Результати пошуку серед авторитетних джерел

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
uk-UA: Результати пошуку з %s до %s зі %s

en: No results found
uk-UA: Нічого не знайдено

en: Summary
uk-UA: Зведення

en: Heading type
uk-UA: Тип заголовку

en: Used
uk-UA: Використано

en: Get it!
uk-UA: Отримати це!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
uk-UA: %s раз(и/ів)

en: Choose
uk-UA: Вибрати

en: Close
uk-UA: Закрити

note: SCRIPT
en: Authority
uk-UA: Авторитетне джерело

en: UNIMARC field 225a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 225^a

en: Collection
uk-UA: Зібрання

en: Select a collection
uk-UA: Вибір зібрання

en: OR new collection:
uk-UA: АБО ж нове зібрання:

en: UNIMARC field 283-2 builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 283^2

en: RDA carrier
uk-UA: RDA-носій

en: RDA content
uk-UA: RDA-вміст

en: RDA media
uk-UA: RDA-засіб

en: RDA fr carrier
uk-UA: RDA-носій (французький)

en: UNIMARC field 283a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 283^a

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
uk-UA: Аудіоносії

en: audio cartridge
uk-UA: аудіокартридж

en: audio belt
uk-UA: аудіопояс

en: audio cylinder
uk-UA: звуковий циліндр

en: audio disc
uk-UA: аудіодиск

en: sound track reel
uk-UA: звукова доріжка на котушці

en: audio roll
uk-UA: аудіозапис на ролику

en: audio wire reel
uk-UA: котушка аудіодроту

en: audiocassette
uk-UA: аудіокасета

en: audiotape reel
uk-UA: котушка з аудіострічкою

en: other audio carrier
uk-UA: інший носій звуку

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
uk-UA: Компʼютерні носії

en: computer card
uk-UA: компʼютерна картка

en: computer chip cartridge
uk-UA: картридж з компʼютерним чипом

en: computer disc
uk-UA: компʼютерний диск

en: computer disc cartridge
uk-UA: картридж з компʼютерним диском

en: computer tape cartridge
uk-UA: картридж з компʼютерною стрічкою

en: computer tape cassette
uk-UA: касета з компʼютерною стрічкою

en: computer tape reel
uk-UA: котушка з компʼютерною стрічкою

en: online resource
uk-UA: інтернет-ресурс

en: other computer carrier
uk-UA: інший компʼютерний носій

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
uk-UA: Носії мікроскоформ

en: microfilm cartridge
uk-UA: картридж з мікрофільмом

en: microfilm roll
uk-UA: ролик з мікрофільмом

en: microopaque
uk-UA: мікронегатив

en: other microform carrier
uk-UA: інший носій мікроформи

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
uk-UA: Мікроскопічні носії

en: microscope slide
uk-UA: предметні скельця мікроскопів та препарати для мікроскопа

en: other microscopic carrier
uk-UA: інший мікроскопічний носій

en: film roll
uk-UA: кіноролик

en: filmstrip
uk-UA: діафільм

en: overhead transparency
uk-UA: накладна прозірка

en: slide
uk-UA: слайд

en: other projected image carrier
uk-UA: інший носій проектованого зображення

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
uk-UA: Стереографічні носії

en: stereograph card
uk-UA: стереографічна картка

en: stereograph disc
uk-UA: стереографічний диск

en: other stereographic carrier
uk-UA: інший стереографічний носій

en: card
uk-UA: картка

en: flipchart
uk-UA: фліпчарт

en: sheet
uk-UA: листок

en: volume
uk-UA: комплект

en: object
uk-UA: обʼєкт

en: other unmediated carrier
uk-UA: інший безпосередній носій

en: video cartridge
uk-UA: відеокартридж

en: videotape reel
uk-UA: котушка з відеокасетою

en: other video carrier
uk-UA: інший відеоносій

en: unspecified
uk-UA: невизначено

en: UNIMARC field 325h builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 325^h

en: Completeness of the reproduction code :
uk-UA: Код повноти копії:

en: # - undetermined
uk-UA: # — не визначено

en: 0 - reproduction is not complete
uk-UA: 0 — репродукція не завершена

en: 1 - reproduction is complete
uk-UA: 1 — репродукція завершена

en: UNIMARC field 325j builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 325^j

en: Terms of access to the reproduction :
uk-UA: Умови доступу до копії:

en: 1 - free-to-read
uk-UA: 1 — вільний доступ для читання

en: 2 - free-to-read, partly
uk-UA: 2 — вільний доступ для читання, частково

en: 3 - free-to-read, after embargo
uk-UA: 3 — вільний доступ для читання, після ембарго

en: 4 - fully
uk-UA: 4 — платний доступ

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
uk-UA: 5 — вільний доступ для читання по підписці

en: Qualifier type :
uk-UA: Тип обмеження:

en: l - latest
uk-UA: l — остання

en: p - previous
uk-UA: p — попередня

en: # - no attempt to code
uk-UA: # — позиція не використовується

en: Unit under embargo :
uk-UA: Одиниця, на яку поширюється ембарго:

en: m - month(s) time
uk-UA: m — місяць (місяці)

en: w - week(s) time
uk-UA: w — тиждень (тижні)

en: y - year(s) time
uk-UA: y — рік (роки)

en: i - issue(s) part
uk-UA: i — випуск (випуски)

en: Number of units under embargo :
uk-UA: Кількість одиниць, на які поширюється ембарго:

en: UNIMARC field 4XX builder
uk-UA: Компонувальник серії UNIMARC-полів 4ХХ

en: Search on
uk-UA: Пошук за

en: Any word
uk-UA: Будь-яке слово

en: Item type:
uk-UA: Тип одиниці:

en: All item types
uk-UA: Усі типи одиниць

note: INPUT type=submit
en: Start search
uk-UA: Почати пошук

en: Search results
uk-UA: Результати пошуку

en: &lt;&lt; Previous
uk-UA: &lt;&lt; Попередні

en: Next&gt;&gt;
uk-UA: Далі &gt;&gt;

en: Item count
uk-UA: Кількість одиниць

en: Location
uk-UA: Розташування

en: Clear field
uk-UA: Очистити поле

en: &lt;&lt; Previous
uk-UA: &lt;&lt; Назад

en: Next&gt;&gt;
uk-UA: Далі &gt;&gt;

en: UNIMARC field 686a builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполя 686^a

en: Classification
uk-UA: Класифікація

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
uk-UA: Будь ласка, виберіть значення у класифікації. При цьому буде скопійовано значення підполя 686^a з авторитетного запису до підполя 686^a бібліографічного запису.

en: Authority type
uk-UA: Тип авторитетного джерела

en: Main entry ($a only)
uk-UA: Головний запис (лише $a)

en: Main entry
uk-UA: Головний запис

en: Anywhere
uk-UA: Де-небудь

en: Sort by
uk-UA: Сортувати:

en: No order
uk-UA: без впорядкування

en: Heading ascendant
uk-UA: заголовки за зростанням

en: Heading descendant
uk-UA: заголовки за спаданням

en: UNIMARC leader builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-маркера

en: 1-4 Record length
uk-UA: 1-4 — довжина запису

en: (auto-calculated)
uk-UA: (авто-розрахунок)

en: 5- Record status
uk-UA: 5 — статус запису

en: c - Corrected or updated record
uk-UA: c — Відкоректований або виправлений запис

en: c - Corrected record
uk-UA: c — відкоректований запис

en: d - Deleted record
uk-UA: d — вилучений запис

en: n - New record
uk-UA: n — новий запис

en: o - Previously issued higher level record
uk-UA: o — попередньо складений запис вищого рівня

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
uk-UA: p — попередньо складений неповний допублікаційний запис

en: 6- Type of record
uk-UA: 6 — тип запису

en: a - Language materials, printed
uk-UA: a — мовні матеріали (друковані)

en: b - Language materials, manuscript
uk-UA: b — мовні матеріали (рукописні)

en: c - Music scores, printed
uk-UA: c — музичні партитури (друковані)

en: d - Music scores, manuscript
uk-UA: d — музичні партитури (рукописні)

en: e - Cartographic materials, printed
uk-UA: e — картографічні матеріали (друковані)

en: f - Cartographic materials, manuscript
uk-UA: f — картографічні матеріали (рукописні)

en: g - Projected and video material
uk-UA: g — проекційні та відеоматеріали

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
uk-UA: i — звукозаписи немузичні

en: j - Sound recordings, musical performance
uk-UA: j — звукозаписи музичні

en: k - Two-dimensional graphics
uk-UA: k — двовимірна графіка (ілюстрації, рисунки, креслення тощо)

en: l - Electronic resources
uk-UA: l — компʼютерні носії

en: m - Multimedia
uk-UA: m — інформація на декількох носіях

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
uk-UA: r — тривимірні штучні та реальні обʼєкти

en: 7- Bibliographic level
uk-UA: 7 — Бібліографічний рівень

en: a - Analytic (component part)
uk-UA: a — аналітичний (складова частина)

en: i - Integrating resource
uk-UA: i — інтегрований ресурс

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
uk-UA: c — добірка

en: m - Monographic - Bibliographic item
uk-UA: m — монографічний

en: s - Serial - Bibliographic item
uk-UA: s — серіальний

en: 8- Hierarchical level code
uk-UA: 8 — Код ієрархічного рівня

en: - Hierarchical relationship undefined
uk-UA:  — ієрархічний зв'язок не визначено

en: 0 - No hierarchical relationship
uk-UA: 0 — ієрархічний зв'язок відсутній

en: 1 - Highest level record
uk-UA: 1 — запис вищого рівня

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
uk-UA: 2 — запис нижче вищого рівня (усі записи нижче)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
uk-UA: 9 — не визначено, 10 — довжина індикатора, 11 — довжина ідентифікатора підполя, 12–16 — базова адреса даних

en: (auto-filled)
uk-UA: (авто-заповнення)

en: 17- Encoding level
uk-UA: 17 — рівень кодування

en: Full level ("item in hand")
uk-UA: # — повний рівень

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
uk-UA: 1 — підрівень 1 (не „документ в руках“)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
uk-UA: 2 — підрівень 2, допублікаційний запис (каталогізація у виданні)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
uk-UA: 3 — підрівень 3, неповністю каталогізований документ

en: 18- Descriptive cataloging form
uk-UA: 18 — форма описової каталогізації (правила каталогізації)

en: - In full ISBD form
uk-UA: # — повністю відповідає формату ISBD

en: i - In partial or incomplete ISBD form
uk-UA: i — частково, або неповністю у форматі ISBD

en: n - In non-ISBD form
uk-UA: n — не у форматі ISBD

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
uk-UA: 20-23 — план довідника

en: 000 - Leader
uk-UA: 000 — маркер

en: c - Corrected or revised
uk-UA: c — редагований або виправлений

en: d - Deleted
uk-UA: d — вилучений

en: n - New
uk-UA: n — новий

en: x - Authority entry record
uk-UA: x — авторитетний/нормативний запис

en: y - Reference entry record
uk-UA: y — посилальний запис

en: z - General explanatory entry record
uk-UA: z — довідковий запис

en: 7-8 Undefined
uk-UA: 07-08 — невизначені позиції символів

en: 9- Type of entity
uk-UA: 9 — тип обʼєкта опису

en: a - Personal name entry
uk-UA: a — імʼя особи

en: b - Corporate name entry
uk-UA: b — найменування колективу

en: c - Territorial or geographical name
uk-UA: c — територіальна або географічна назва

en: d - Trademark
uk-UA: d — товарний знак

en: e - Family name
uk-UA: e — родове ім’я

en: f - Uniform name
uk-UA: f — уніфікована форма назви

en: g - Collective uniform name
uk-UA: g — колективна уніфікована назва

en: h - Name/title
uk-UA: h — імʼя/назва

en: i - Name/collective uniform title
uk-UA: i — імʼя / колективна уніфікована назва

en: j - Topical subject
uk-UA: j — найменування теми

en: k - Place access
uk-UA: k — місце та дата публікації, походження, виконання

en: l - Form, genre or physical characteristics
uk-UA: l — форма, жанр, фізичні характеристики

en: 10-16 indicator/subfields/size
uk-UA: 10-16 — кількість індикаторів / довжина коду підполя / базова адреса даних

en: - Full
uk-UA: — повний запис

en: 3 - Partial
uk-UA: 3 — частковий запис

en: 18-19 Undefined
uk-UA: 18-19 — невизначені позиції символів

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
uk-UA: 20-23 — план довідника &amp; довжиини

en: /cgi-bin/koha/authorities/detail.pl?authid=
uk-UA: /cgi-bin/koha/opac-authorities/detail.pl?authid=

en: , adapter
uk-UA: , автор адаптації

en: , annotator
uk-UA: , анотатор

en: , author of afterword
uk-UA: , автор післямови, колофону тощо

en: , prefacer
uk-UA: , автор передмови і т.п.

en: , bibliographic antecedent
uk-UA: , бібліографічний попередник

en: , collaborator
uk-UA: , співробітник

en: , commentator
uk-UA: , коментатор друкованого тексту

en: , compiler
uk-UA: , укладач

en: , composer
uk-UA: , композитор

en: , conceptor
uk-UA: , автор ідеї

en: , degree-grantor
uk-UA: , організація, яка затвердила вчений ступінь

en: , editor
uk-UA: , редактор

en: , film editor
uk-UA: , кіноредактор

en: , founder
uk-UA: , засновник

en: , illustrator
uk-UA: , ілюстратор

en: , lyricist
uk-UA: , лірик

en: , organiser of meeting
uk-UA: , організатор конференції

en: , other
uk-UA: , інші

en: , photographer
uk-UA: , фотограф

en: , presenter
uk-UA: , ведучий програми

en: , publisher
uk-UA: , видавець

en: , publishing director
uk-UA: , головний редактор

en: , research team head
uk-UA: , керівник дослідницького колективу

en: , reviewer
uk-UA: , автор огляду, рецензії

en: , redactor
uk-UA: , секретар

en: , sponsor
uk-UA: , спонсор

en: , thesis advisor
uk-UA: , науковий керівник

en: , translator
uk-UA: , перекладач

en: Main Author
uk-UA: Основний автор-особа

en: Corporate Author (Main)
uk-UA: Колективний автор (основний)

en: Coauthor
uk-UA: Альтернативний автор-особа

en: Secondary Author
uk-UA: Вторинний автор-особа

en: Corporate Author (Coauthor)
uk-UA: Колективний автор (альтернативний)

en: Corporate Author (Secondary)
uk-UA: Колективний автор (вторинний)

en: Language:
uk-UA: Мова:

en: of intermediate text,
uk-UA: проміжний переклад:

en: of original work,
uk-UA: оригінал:

en: of summary,
uk-UA: резюме/реферат:

en: of contents page,
uk-UA: сторінки змісту:

en: of title page,
uk-UA: титульний аркуш:

en: of title proper,
uk-UA: основна назва:

en: of libretto,
uk-UA: лібрето:

en: of accompanying material,
uk-UA: супровідний матеріал:

en: of subtitles,
uk-UA: субтитри:

en: Country:
uk-UA: Країна:

en: Tag 009:
uk-UA: Ознака 009:

en: Series
uk-UA: Серія

en: series
uk-UA: монографічна серія

en: Dewey:
uk-UA: Індекс Дьюї (ДКД):

en: Classification:
uk-UA: Класифікація:

en: Contents note:
uk-UA: Примітки про зміст:

en: Abstract:
uk-UA: Анотація:

en: Provenance note:
uk-UA: Примітки щодо походження:

en: Bibliography:
uk-UA: Наявність бібліографії/покажчика:

en: Thesis:
uk-UA: Примітки про дисертацію:

en: SUDOC serial history:
uk-UA: Історія надходжень серіальних видань за системою SUDOC:

en: Subject - Personal Name
uk-UA: Ім’я особи як предметна рубрика

en: Subject - Corporate Author
uk-UA: Найменування колективу як предметна рубрика

en: Subject - Family
uk-UA: Родове ім’я як предметна рубрика

en: Subject - Author/Title
uk-UA: Автор і назва як предметна рубрика

en: Subject - Topical Name
uk-UA: Найменування теми як предметна рубрика

en: Subject - Geographical Name
uk-UA: Географічна назва як предметна рубрика

en: Subject - Form
uk-UA: Форма, жанр, фізичні характеристики як предметний заголовок

en: Subject
uk-UA: Тематика

en: Subject Category
uk-UA: Предметна категорія вищого рівня (тимчасове)

en: Trademark
uk-UA: Товарний знак як предметна рубрика

en: Online Resources:
uk-UA: Ресурси он-лайн:

en: Click here to access online
uk-UA: Натисніть тут для доступу в онлайн

en: Publication:
uk-UA: Вихідні дані:

en: Search for publisher
uk-UA: Пошук видавця

en: Production:
uk-UA: Виробництво:

en: Distribution:
uk-UA: Розповсюдження:

en: Manufacture:
uk-UA: Виготовлення:

en: Copyright date:
uk-UA: Дата авторського права:

en: Protection date:
uk-UA: Дата захисту:

en: Copyright date / protection date:
uk-UA: Дата авторського права / дата захисту:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
uk-UA: Відомості про друк та/або видання у формі, наведеній у колофоні:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
uk-UA: Відомості про друк та/або видання у формі, наведеній в основному джерелі інформації:

en: Description:
uk-UA: Опис:

en: Linked with:
uk-UA: Зв’язано з:

en: Audience
uk-UA: Аудиторія

en: Physical presentation
uk-UA: Фізична форма документа

en: electronic ressource
uk-UA: електронний ресурс

en: Literary genre
uk-UA: Літературний жанр

en: Biography
uk-UA: Біографія

en: Illustration
uk-UA: Ілюстрації

en: Content
uk-UA: Зміст

en: Video types
uk-UA: Типи відео-матеріалів

en: Serial type
uk-UA: Тип серіального видання

en: Periodicity
uk-UA: Періодичність

en: Translation of
uk-UA: Перекладено з …

en: Set Level
uk-UA: Набір

en: Piece-Analytic Level
uk-UA: Аналітична одиниця

en: Uniform Title
uk-UA: Уніфікована форма назви

en: Uniform Conventional Heading
uk-UA: Уніфікований умовний заголовок

en: Edition Statement
uk-UA: Відомості про видання

en: Click here to access online
uk-UA: Натисніть тут для доступу в онлайн

en: Audio file
uk-UA: Звуковий файл

en: Play this sample
uk-UA: Відтворити цей фрагмент

en: Availability:
uk-UA: Наявність:

en: No items available
uk-UA: Немає доступних примірників

en: Items available for loan:
uk-UA: Доступні примірники:

en: Call number:
uk-UA: Шифр зберігання:

en: Items available for reference:
uk-UA: Примірники, доступні для ознайомлення:

en: ItemSummary
uk-UA: Відомості про примірник

en: Checked out (
uk-UA: Видано (

en: Withdrawn (
uk-UA: Вилучено (

en: Lost (
uk-UA: Втрачено (

en: Damaged (
uk-UA: Пошкоджено (

en: On order (
uk-UA: Замовлено (

en: In transit (
uk-UA: Переміщується (

en: On hold (
uk-UA: Замовлено (
