Koha 23.11.08.001 - en to uk-UA translation catalogue (678 entries)

en: Error: could not retrieve availability for this ID
uk-UA: Помилка: не вдалося отримати доступність для цього ідентифікатора

en: unknown
uk-UA: невідомо

en: Not for loan
uk-UA: не для випозичання

en: not available
uk-UA: недоступно

en: Checked out
uk-UA: Видано

en: Item lost
uk-UA: Примірник втрачено

en: Item withdrawn
uk-UA: Примірник списано

en: Item damaged
uk-UA: Примірник пошкоджений

en: available
uk-UA: доступно

en: alto
uk-UA: альт

en: baritone
uk-UA: баритон

en: bass
uk-UA: бас

en: child alto
uk-UA: альт – дитячий

en: child soprano
uk-UA: сопрано – дитяче

en: countertenor
uk-UA: контртенор

en: child voice
uk-UA: голос – дитячий

en: man's voice
uk-UA: голос – чоловічий

en: mezzo-soprano
uk-UA: мецо-сопрано

en: reciting child's voice
uk-UA: голос – декламація – дитячий

en: reciting voice
uk-UA: голос – декламація

en: reciting man's voice
uk-UA: голос – декламація – чоловічий

en: reciting woman's voice
uk-UA: голос – декламація – жіночий

en: soprano
uk-UA: сопрано

en: tenor
uk-UA: тенор

en: voice - unspecified
uk-UA: голос – не визначено

en: woman's voice
uk-UA: голос – жіночий

en: voice - other
uk-UA: голос – інший

en: bassoon
uk-UA: фагот

en: basset-horn
uk-UA: басетгорн

en: bagpipe
uk-UA: волинка

en: clarinet
uk-UA: кларнет

en: cromorne
uk-UA: крумгорн

en: double bassoon
uk-UA: контрафагот

en: didjeridu
uk-UA: диджериду

en: dulcian
uk-UA: дульціан

en: dvojnice
uk-UA: двойніце

en: english horn
uk-UA: англійський ріжок

en: flageolet
uk-UA: флаголет

en: fife
uk-UA: файф, дудка

en: flute
uk-UA: флейта

en: tabor pipe
uk-UA: флейта-свисток (одноручна)

en: gemshorn
uk-UA: гемсхорн

en: hornpipe
uk-UA: пібгорн

en: mouth organ
uk-UA: губна гармоніка

en: musette
uk-UA: мюзет

en: ney
uk-UA: най

en: oboe d'amore
uk-UA: гобой д’амур

en: oboe
uk-UA: гобой

en: oboe da caccia
uk-UA: гобой да качча

en: piccolo
uk-UA: пікколо

en: pommer
uk-UA: поммер

en: panpipes
uk-UA: флейта Пана

en: racket
uk-UA: ранкет

en: recorder
uk-UA: блокфлейта

en: rothophone
uk-UA: ротофон

en: saxophone
uk-UA: саксофон

en: shakuhachi
uk-UA: сякухаті

en: zurna
uk-UA: зурна

en: sarrusophone
uk-UA: сарюсофон

en: sordun
uk-UA: сордун

en: woodwind - unspecified
uk-UA: деревʼяні духові – не визначено

en: vox humana
uk-UA: вокс умана

en: woodwind - other
uk-UA: деревʼяні духові - інші

en: alphorn
uk-UA: альпгорн

en: bombardon
uk-UA: бомбардон

en: bersag horn
uk-UA: фанфара

en: bugle
uk-UA: бугль

en: carnyx
uk-UA: карникс

en: cow horn
uk-UA: пастуший ріжок

en: clarion
uk-UA: кларіон

en: cornet
uk-UA: корнет-а-пістон

en: cornett
uk-UA: корнет

en: duplex
uk-UA: тромпа

en: euphonium
uk-UA: евфоній

en: hunting horn
uk-UA: мисливський ріжок

en: horn
uk-UA: валторна

en: herald's trumpet
uk-UA: сурма геральда

en: keyed bugle
uk-UA: бугль із клапанним механізмом

en: oliphant
uk-UA: оліфант

en: ophicleide
uk-UA: офіклеїд

en: post horn
uk-UA: поштовий ріжок

en: russian horn
uk-UA: російський ріжок

en: serpent
uk-UA: серпент

en: shofar
uk-UA: шофар

en: trombone
uk-UA: тромбон

en: trumpet
uk-UA: труба

en: tuba
uk-UA: туба

en: brass - unspecified
uk-UA: духові інструменти, мідні – не визначено

en: valved bugle
uk-UA: бюгельгорн

en: wagner tuba
uk-UA: вагнерівська туба

en: brass - other
uk-UA: духові інструменти, мідні – інші

en: arpeggione
uk-UA: арпеджоне

en: baryton
uk-UA: баритон

en: bassett
uk-UA: бассетт

en: bumbass
uk-UA: струнний бас

en: crwth
uk-UA: крота

en: double bass
uk-UA: контрабас

en: five-string double bass
uk-UA: пʼятиструнний контрабас

en: fiddle, viol (family)
uk-UA: фідель, віола (родина інструментів)

en: lira da braccio
uk-UA: смичкова ліра

en: lirone
uk-UA: ліроне

en: keyed fiddle
uk-UA: клавішний фідель, скрипка із клавішами

en: octobass
uk-UA: октобас

en: kit
uk-UA: кіт

en: psalmodicon
uk-UA: псалмодікон

en: rebec
uk-UA: ребек

en: trumpet marine
uk-UA: морська труба

en: strings, bowed - unspecified
uk-UA: струнні – не визначено

en: viola
uk-UA: альт

en: cello
uk-UA: віолончель

en: violone
uk-UA: віолоне

en: viol
uk-UA: віола да гамба

en: violin
uk-UA: скрипка

en: strings, bowed - other
uk-UA: струнні — інші

en: archlute
uk-UA: архілют

en: harp-psaltery
uk-UA: арфа-псальтерій

en: barbitos
uk-UA: барбітон

en: biwa
uk-UA: біва

en: banjo
uk-UA: банджо

en: balalaika
uk-UA: балалайка

en: bouzouki
uk-UA: бузукі

en: cittern
uk-UA: цитра

en: citole
uk-UA: цитола

en: cobza
uk-UA: кобза

en: guitar
uk-UA: гітара

en: harp
uk-UA: арфа

en: hawaiian guitar
uk-UA: гавайська гітара

en: Irish harp
uk-UA: ірландська арфа

en: kithara
uk-UA: кіфара

en: kora
uk-UA: кора

en: koto
uk-UA: кото

en: lute (family)
uk-UA: лютня (сімейство)

en: lyre-guitar
uk-UA: ліра-гітара

en: lute
uk-UA: лютня

en: mandolin
uk-UA: мандоліна

en: mandore
uk-UA: мандола

en: pipa
uk-UA: піпа

en: psaltery
uk-UA: гуслі

en: phorminx
uk-UA: формінкс

en: qānūn
uk-UA: кванум

en: shamisen
uk-UA: сямісен

en: sitār
uk-UA: ситар

en: theorbo
uk-UA: теорба

en: tanbur
uk-UA: танбур

en: oud
uk-UA: уд

en: ukulele
uk-UA: укулеле

en: strings, plucked - unspecified
uk-UA: струнні, щипкові – не визначено

en: zither
uk-UA: цитра

en: strings, plucked - other
uk-UA: струнні, щипкові – інші

en: accordion
uk-UA: аккордеон

en: celesta
uk-UA: челеста

en: clavichord
uk-UA: клавікорд

en: claviorgan
uk-UA: клавіорган

en: clavicytherium
uk-UA: клавіцітеріум

en: fortepiano
uk-UA: фортепіано

en: glockenspiel
uk-UA: глокеншпіль (клавішний)

en: harmonium
uk-UA: фісгармонія

en: harpsichord
uk-UA: клавесин

en: melopiano
uk-UA: армоніпіано

en: organ
uk-UA: орган

en: piano
uk-UA: піаніно

en: plucked string keyboard
uk-UA: клавішно-щипковий струнний інструмент

en: regals
uk-UA: регаль

en: sirenion
uk-UA: гармонікорд

en: sostenente piano
uk-UA: клавічембало

en: spinet
uk-UA: спінет

en: keyboard - unspecified
uk-UA: клавішний – не визначено

en: virginal
uk-UA: вержінел

en: keyboard - other
uk-UA: клавішний – інший

en: aeolian bells
uk-UA: еолові дзвіночки

en: arabian drum
uk-UA: арабський барабан

en: agogo
uk-UA: агого, бразильські дзвіночки

en: anvil
uk-UA: ковадло

en: boobams
uk-UA: бубамс

en: bass drum
uk-UA: великий барабан

en: bells
uk-UA: дзвіночки

en: bongos
uk-UA: бонго

en: metal bells plate
uk-UA: металеві дзвіночки

en: castanets
uk-UA: кастаньєти

en: cabaca
uk-UA: кабака

en: chinese cymbals
uk-UA: китайські цимбали

en: conga
uk-UA: конга (барабан)

en: chains
uk-UA: ланцюги

en: dulcimer
uk-UA: цимбал

en: crash cymbal
uk-UA: ударні тарілки

en: crotales
uk-UA: кротали

en: claves
uk-UA: клавес

en: cowbell
uk-UA: кау-белл

en: cymbal
uk-UA: цимбали

en: drum
uk-UA: барабан

en: drums
uk-UA: барабани

en: finger cymbals
uk-UA: пальцеві тарілочки

en: friction drum
uk-UA: фрикційний барабан

en: flexatone
uk-UA: флексатон

en: gun
uk-UA: зброя

en: gong
uk-UA: гонг

en: güiro
uk-UA: гуіро

en: hammer
uk-UA: молоточок

en: handbell
uk-UA: дзвіночок (ручний)

en: hi-hat
uk-UA: хай-хет

en: jembe
uk-UA: джембе

en: jingles
uk-UA: бубонці

en: lithophone
uk-UA: літофон

en: lujon
uk-UA: ло

en: marimba
uk-UA: маримба

en: military drum
uk-UA: малий барабан

en: metallophone
uk-UA: металофон

en: nail violin
uk-UA: нігтьова скрипка

en: ratchet
uk-UA: тріскачка

en: rain stick
uk-UA: паличка дощу

en: roto-toms
uk-UA: рототом

en: sizzle cymbals
uk-UA: сіззл

en: sound-effect instrument
uk-UA: інструмент звукового ефекту

en: slit-drum
uk-UA: сліт-драм

en: sistrum
uk-UA: сіструм

en: siren
uk-UA: сирена

en: sandpaper
uk-UA: сендпейпер

en: sound sculpture
uk-UA: звукова скульптура

en: steel drum
uk-UA: сталевий барабан

en: switch whip
uk-UA: батіг

en: tabor
uk-UA: табор

en: turkish crescent
uk-UA: бунчук

en: temple block
uk-UA: темпл-блок

en: tuned gong
uk-UA: гонг

en: timpani
uk-UA: літаври

en: thunder machine
uk-UA: ластра

en: tarol
uk-UA: тароль

en: tambourine
uk-UA: тамбурин

en: tom-tom
uk-UA: том-том

en: percussion - unspecified
uk-UA: ударні – не визначено

en: vibraphone
uk-UA: вібрафон

en: vibra-slap
uk-UA: вибраслеп

en: whip
uk-UA: бич

en: wind machine
uk-UA: вітряна машина

en: woodblocks
uk-UA: деревʼяні коробочки

en: xylorimba
uk-UA: ксилоримба

en: xylophone
uk-UA: ксилофон

en: percussion - other
uk-UA: ударні – інші

en: computer
uk-UA: компʼютер

en: computerized musical station
uk-UA: компʼютерна музична студія

en: computerized tape
uk-UA: компʼютерний звукозапис

en: digital space device
uk-UA: пристрій із цифровим діапазоном

en: electro-acoustic device
uk-UA: електро-акустичний пристрій

en: live electronic
uk-UA: компʼютерна музика

en: lyricon
uk-UA: лірикон

en: meta-instrument
uk-UA: мета-інструмент

en: multimedial device
uk-UA: мультимедійний пристрій

en: oscillator
uk-UA: осцилятор

en: space device
uk-UA: просторовий пристрій

en: synthesizer
uk-UA: синтезатор

en: tape
uk-UA: магнітофон (магнітофонна стрічка)

en: theremin
uk-UA: терменвокс

en: electronic - non specified
uk-UA: електронний – не визначено

en: electronic - other
uk-UA: електронний – інший

en: aeolian harp
uk-UA: еолова арфа

en: barrel organ
uk-UA: шарманка

en: bullroarer
uk-UA: гудка

en: musical bow
uk-UA: музичний лук

en: musical box
uk-UA: музична шкатулка

en: chekker
uk-UA: чекере

en: musical clock
uk-UA: музичний годинник

en: continuo
uk-UA: контінуо

en: glassharmonika
uk-UA: скляна гармоніка

en: glass trumpet
uk-UA: скляна труба

en: harmonica
uk-UA: губна гармоніка

en: hurdy-gurdy
uk-UA: ліра колісна

en: jew's harp
uk-UA: єврейська ліра

en: lamellaphone
uk-UA: ламеллофон

en: monochord
uk-UA: монохорд

en: melodica
uk-UA: мелодика

en: mirliton
uk-UA: мірлітон

en: melodic instrument
uk-UA: виконуючий мелодію інструмент

en: musical saw
uk-UA: музична пилка

en: ocarina
uk-UA: окарина

en: polyphonic instrument
uk-UA: поліфонічний інструмент

en: player piano
uk-UA: механічне піаніно

en: rabāb
uk-UA: рабаб

en: swanee whistle
uk-UA: розсувний свисток

en: tuning-fork
uk-UA: камертон

en: instrument - non specified
uk-UA: інструмент – не визначено

en: instrument or voice - non specified
uk-UA: інструмент або голос – не вказано

en: wind instrument
uk-UA: духовий інструмент

en: whistle
uk-UA: свисток

en: other
uk-UA: інше

en: children's choir
uk-UA: дитячий хор

en: men's choir
uk-UA: чоловічий хор

en: mixed choir
uk-UA: змішаний хор

en: reciting choir
uk-UA: речитативний хор

en: choir - unspecified
uk-UA: хор – не визначено

en: vocal ensemble
uk-UA: вокальний ансамбль

en: women's choir
uk-UA: жіночий хор

en: choir - other
uk-UA: хор – інший

en: band
uk-UA: оркестр

en: big band
uk-UA: біг-бенд

en: brass band
uk-UA: духовий оркестр

en: chamber orchestra
uk-UA: камерний оркестр

en: combo
uk-UA: естрадний ансамбль

en: dance orchestra
uk-UA: танцювальний гурт

en: full orchestra
uk-UA: симфонічний оркестр

en: gamelan
uk-UA: гамелан

en: instrumental ensemble
uk-UA: інструментальний ансамбль

en: vocal and instrumental ensemble
uk-UA: вокальний та інструментальний ансамбль

en: jazz band
uk-UA: джаз-бенд

en: percussion orchestra
uk-UA: оркестр ударних інструментів

en: ragtime band
uk-UA: регтайм-бенд

en: steel band
uk-UA: шумовий оркестр

en: string orchestra
uk-UA: струнний оркестр

en: orchestra - unspecified
uk-UA: оркестр – не визначено

en: wind orchestra
uk-UA: духовий оркестр

en: orchestra - other
uk-UA: оркестр – інший

en: live electronic conductor
uk-UA: керівник колективу музикантів, які виконують електронну музику

en: choir conductor, chorus master
uk-UA: диригент хору, керівник хору

en: conductor
uk-UA: диригент

en: light conductor
uk-UA: світлорежисер

en: conductor - other
uk-UA: диригент – інший

en: acrobat
uk-UA: акробат

en: child actor
uk-UA: актор (дитина)

en: silent actor
uk-UA: актор німого кіно, актор німої сцени

en: actor
uk-UA: актор

en: actress
uk-UA: актриса

en: dancer
uk-UA: балерина, танцюрист

en: light engineer
uk-UA: світлоінженер, інженер по світлу

en: sound engineer
uk-UA: звукоінженер, інженер зі звуку

en: juggler
uk-UA: жонглер, фокусник

en: mime
uk-UA: мім

en: walk-on part
uk-UA: статист

en: performer - other
uk-UA: виконавець – інший

[ctx: tessitura]
en: sopranino
uk-UA: сопраніно

[ctx: tessitura]
en: soprano
uk-UA: сопрано

[ctx: tessitura]
en: alto
uk-UA: альт, контральто

[ctx: tessitura]
en: tenor
uk-UA: тенор

[ctx: tessitura]
en: baritone
uk-UA: баритон

[ctx: tessitura]
en: bass
uk-UA: бас

[ctx: tessitura]
en: contrabass
uk-UA: контрабас

[ctx: tessitura]
en: sub-contrabass
uk-UA: низький басовий

[ctx: tessitura]
en: sopracute
uk-UA: дуже високий

[ctx: tessitura]
en: high
uk-UA: високий

[ctx: tessitura]
en: medium
uk-UA: середній

[ctx: tessitura]
en: low
uk-UA: низький

[ctx: tessitura]
en: prepared
uk-UA: підготовлений

[ctx: music]
en: one hand
uk-UA: одна рука

[ctx: music]
en: two players on one instrument
uk-UA: два виконавці на одному інструменті

[ctx: music]
en: three hands
uk-UA: в три руки

[ctx: music]
en: four hands
uk-UA: у чотири руки

[ctx: music]
en: six hands
uk-UA: шість рук

[ctx: music]
en: eight hands
uk-UA: вісім рук

[ctx: music]
en: A
uk-UA: Ла

[ctx: music]
en: B flat
uk-UA: сі бемоль

[ctx: music]
en: C
uk-UA: до

[ctx: music]
en: D
uk-UA: ре

[ctx: music]
en: E
uk-UA: мі

[ctx: music]
en: F
uk-UA: фа

[ctx: music]
en: G
uk-UA: соль

[ctx: music]
en: B
uk-UA: сі

[ctx: music]
en: E flat
uk-UA: мі бемоль

[ctx: music]
en: A flat
uk-UA: ла бемоль

[ctx: music]
en: D flat
uk-UA: ре бемоль

[ctx: music]
en: F sharp
uk-UA: фа дієз

[ctx: music]
en: Instrument played in non standard way
uk-UA: нестандартна гра на інструменті

[ctx: music]
en: non standard string number
uk-UA: нестандартне число струн

en: electric
uk-UA: електронний, електро-музичний

en: electronic
uk-UA: електронний

en: midi
uk-UA: середній

en: amplified
uk-UA: посилений

en: recorded
uk-UA: записаний

en: antiquity
uk-UA: античний

en: ethnic, traditional
uk-UA: народний, традиційний

en: ad libitum
uk-UA: на розсуд виконавця

en: may take place of the preceding code / alternative
uk-UA: може використовуватися замість попереднього коду / альтернативи

en: used by the same player as the preceding code
uk-UA: використовується тим самим виконавцем, вказаним попереднім кодом

en: Biblio number (internal)
uk-UA: № бібліографічного запису (внутрішній)

en: Not used (deprecated)
uk-UA: Не використовується (застаріло)

en: Cancellation reason
uk-UA: Причина скасування

en: Currency
uk-UA: Грошова одиниця

en: Cancellation date
uk-UA: Дата скасування

en: Creation date
uk-UA: Дата створення

en: Internal note
uk-UA: Внутрішня примітка

en: Order status
uk-UA: Стан замовлення

en: Quantity
uk-UA: Кількість

en: Quantity received
uk-UA: Отримана кількість

en: Replacement price
uk-UA: Ціна для заміни

en: Not used
uk-UA: Не використовується

en: Timestamp
uk-UA: Позначка часу

en: Actual cost, tax excl.
uk-UA: Фактична вартість без урахування ПДВ

en: Actual cost, tax incl.
uk-UA: Фактична вартість включаючи ПДВ

en: Actual cost
uk-UA: Фактична вартість

en: Address
uk-UA: Адреса

en: Address 2
uk-UA: Адреса, решту

en: Alternate contact: Address
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: адреса

en: Alternate contact: Address 2
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: адреса, решту

en: Alternate contact: City
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: місто

en: Alternate contact: Country
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: країна

en: Alternate contact: First name
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: ім’я

en: Alternate contact: Phone
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: телефон

en: Alternate contact: State
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: область, район

en: Alternate contact: Surname
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: прізвище

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: поштовий індекс

en: Data anonymization flag
uk-UA: Позначка знеособлення даних

en: Authentication method
uk-UA: Метод автентифікації

en: Allow auto-renewals
uk-UA: Дозволити автопродовження

en: Alternate address: Address
uk-UA: Запасна адреса: адреса

en: Alternate address: Address 2
uk-UA: Запасна адреса: адреса, решту

en: Alternate address: City
uk-UA: Запасна адреса: місто

en: Alternate address: Country
uk-UA: Запасна адреса: країна

en: Alternate address: Email
uk-UA: Запасна адреса: електронна пошта

en: Alternate address: Phone
uk-UA: Запасна адреса: телефон

en: Alternate address: State
uk-UA: Запасна адреса: область, район

en: Alternate address: Street number
uk-UA: Запасна адреса: номер будинку, квартири

en: Alternate address: Street type
uk-UA: Запасна адреса: тип вулиці

en: Alternate address: ZIP/Postal code
uk-UA: Запасна адреса: поштовий індекс

en: Circulation note
uk-UA: Примітка для бібліотекаря

en: Borrower number
uk-UA: Номер абонента бібліотеки

en: Home library
uk-UA: Джерельна бібліотека

en: Card number
uk-UA: Номер читацького квитка

en: Patron category
uk-UA: Категорія користувача

en: Check for previous checkouts
uk-UA: Перевірка щодо попередніх видач

en: City
uk-UA: Населений пункт

en: Alternate contact: Note
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: примітка

en: Alternate contact: Title
uk-UA: Запасні дані для зв’язку: вітання

en: Country
uk-UA: Країна

en: Account renewal date
uk-UA: Дата поновлення облікового запису

en: Registration date
uk-UA: Дата реєстрації

en: Expiry date
uk-UA: Дата завершення терміну

en: Date of birth
uk-UA: Дата народження

en: Restricted [until] flag
uk-UA: Позначка про блокування [дочасу]

en: Comment
uk-UA: Коментар

en: Primary email
uk-UA: Ел.пошта (основна)

en: Secondary email
uk-UA: Ел. пошта (додаткова)

en: Fax
uk-UA: Факс

en: First name
uk-UA: Ім’я

en: System permissions
uk-UA: Системні привілеї

en: Gone no address flag
uk-UA: Позначка про не вказану чи недійсну адресу

en: Initials
uk-UA: Ініціали

en: Preferred language for notices
uk-UA: Бажана мова для сповіщень

en: Last activity date
uk-UA: Дата останньої активності

en: Number of failed login attempts
uk-UA: Кількість невдалих спроб входу

en: Lost card flag
uk-UA: Позначка про втрачений квиток

en: Middle name
uk-UA: По батькові

en: Other phone
uk-UA: Інший телефон

en: OPAC note
uk-UA: Повідомлення для користувача

en: Other name
uk-UA: Інше ім’я

en: Overdrive auth token
uk-UA: Маркер автентифікації Overdrive

en: Password expiration date
uk-UA: Дата терміну дії пароля

en: Password
uk-UA: Пароль

en: Primary phone
uk-UA: Основний телефон

en: Secondary phone
uk-UA: Додатковий телефон

en: Primary contact method
uk-UA: Основний спосіб для звʼязку

en: Show checkouts to guarantor
uk-UA: Показувати видачі поручителю

en: Show fines to guarantor
uk-UA: Показувати штрафи поручителю

en: Privacy settings
uk-UA: Параметри конфіденційності

en: Pronouns
uk-UA: Займенники

en: Relationship
uk-UA: Спорідненість

en: Secret (2FA)
uk-UA: Секретне слово (2FA)

en: Gender
uk-UA: Стать

en: SMS provider ID (internal)
uk-UA: Ідентифікатор провайдера SMS (внутрішній)

en: Mobile phone number
uk-UA: Номер мобільного телефону

en: Sort 1
uk-UA: Сортувальне поле 1

en: Sort 2
uk-UA: Сортувальне поле 2

en: State
uk-UA: Область, район

en: Street number
uk-UA: Номер будинку, квартири

en: Street type
uk-UA: Тип вулиці

en: Surname
uk-UA: Прізвище

en: Salutation
uk-UA: Вітання

en: Last update date
uk-UA: Дата останнього оновлення

en: Username
uk-UA: Логін

en: ZIP/Postal code
uk-UA: Поштовий індекс

en: Barcode
uk-UA: Штрих-код

en: Source of acquisition
uk-UA: Джерело надходження

en: Collection
uk-UA: Зібрання

en: Koha normalized classification for sorting
uk-UA: Нормалізована класифікація для сортування в Коха

en: Copy number
uk-UA: Порядковий номер комплекту/примірника

en: Damaged status
uk-UA: Стан пошкодження

en: Damaged on
uk-UA: Пошкоджено на

en: Date acquired
uk-UA: Дата надходження

en: Date last checked out
uk-UA: Дата останнього випожичання чи повернення

en: Date last seen
uk-UA: Дата коли останній раз бачено

en: Serial enumeraton/chronology
uk-UA: Нумерування/хронологія серіальних видань

en: Current library
uk-UA: Поточна бібліотека

en: Permanent library
uk-UA: Постійна бібліотека

en: Total checkouts
uk-UA: Видач загалом

en: Call number
uk-UA: Шифр зберігання

en: Lost status
uk-UA: Стан втрати/відсутності

en: Lost on
uk-UA: Втрачено на

en: Public note
uk-UA: Примітка

en: Koha item type
uk-UA: Тип одиниці в Коха

en: Shelving location
uk-UA: Загальне розташування полиці

en: Materials specified
uk-UA: Зазначення матеріалів

en: Additional subfields (XML)
uk-UA: Додаткові підполя (XML)

en: New status
uk-UA: Стан новизни

en: Due date
uk-UA: Очікується на дату

en: Permanent shelving location
uk-UA: Постійне розташування полиці

en: Price
uk-UA: Ціна

en: Total renewals
uk-UA: Загалом продовжень

en: Price effective from
uk-UA: Ціна дійсна з

en: Total holds
uk-UA: Загалом замовлень

en: Use restrictions
uk-UA: Стан обмеження доступу

en: Shelving control number
uk-UA: Шифр зберігання

en: Inventory number
uk-UA: Інвентарний номер

en: Modification date
uk-UA: Дата внесення змін

en: Withdrawn status
uk-UA: Стан списання

en: Withdrawn on
uk-UA: Вилучено на

en: Abstract
uk-UA: Анотація

en: Author
uk-UA: Автор

en: Copyright date
uk-UA: Дата авторського права

en: Framework code
uk-UA: Код структури

en: Notes
uk-UA: Примітки

en: Title
uk-UA: Назва

en: Age restriction
uk-UA: Обмеження за віком

en: Biblio-level item type
uk-UA: Тип одиниці (рівень запису)

en: LCCN
uk-UA: LCCN (ш.з.БК)

en: Number
uk-UA: Номер

en: Number of pages
uk-UA: Кількість сторінок

en: Place of publication
uk-UA: Місце публікації

en: Publication date
uk-UA: Дата публікації

en: Publisher
uk-UA: Видавництво

en: Size
uk-UA: Розмір

en: URL
uk-UA: URL-посилання

en: Volume number
uk-UA: Номер тому

en: Volume date
uk-UA: Дата тому

en: Volume information
uk-UA: Інформація про том

en: Library
uk-UA: Бібліотека

en: Statistics date and time
uk-UA: Статистичні дата та час

en: Item number
uk-UA: Номер примірника

en: Value
uk-UA: Значення

en: End date
uk-UA: Кінцева дата

en: Location
uk-UA: Розташування

en: Periodicity
uk-UA: Періодичність

en: Start date
uk-UA: Дата початку

en: Collection title
uk-UA: Назва зібрання

en: Note
uk-UA: Примітка

en: Patron reason
uk-UA: Причина від користувача

en: Search also for narrower subjects
uk-UA: шукати також вужчі теми

en: Search also for broader subjects
uk-UA: шукати також ширші теми

en: Search also for related subjects
uk-UA: шукати також повʼязані теми

en: Default
uk-UA: за умовчанням

en: vocal a cappella music
uk-UA: вокальний твір без інструментального супроводу (а капела)

en: instrumental music
uk-UA: інструментальна музика

en: vocal and instrumental music
uk-UA: вокально-інструментальна музика

en: electroacoustic music
uk-UA: електроакустична музика

en: mixed media music (electroacoustic and other media)
uk-UA: поєднання засобів виконання (електроакустична музика в поєднанні з іншими засобами)

en: undefined, variable (e.g. Renaissance vocal or instrumental music)
uk-UA: не визначене, варіюється (наприклад, вокальна або інструментальна музика епохи Відродження)

en: other (e.g. ordinary objects or natural sounds)
uk-UA: інше (наприклад, використання звичайних предметів і природніх звуків)

en: Voices
uk-UA: голоси

en: Woodwinds
uk-UA: деревʼяні духові інструменти

en: Brass instruments
uk-UA: мідні духові інструменти

en: Strings, bowed
uk-UA: струнні інструменти, смичкові

en: Strings, plucked
uk-UA: струнні інструменти, щипкові

en: Keyboard
uk-UA: клавішні інструменти

en: Percussion
uk-UA: ударні інструменти

en: Electric / electronic instruments and devices
uk-UA: електричні / електронні інструменти та пристрої

en: Miscellaneous, other, unspecified instruments
uk-UA: різні інструменти, інші інструменти, інструменти невизначеного виду

en: Other performers
uk-UA: інші виконавці

en: Conductors
uk-UA: диригенти

en: Choruses
uk-UA: Хори

en: Orchestras, ensembles
uk-UA: Оркестри, ансамблі

en: performers total
uk-UA: загальна кількість виконавців

en: brass instruments
uk-UA: мідні духові інструменти

en: choirs
uk-UA: хори

en: wind instruments
uk-UA: духові інструменти

en: electro-acoustic instruments
uk-UA: електро-акустичні інструменти

en: instruments total
uk-UA: інструменти (не вказано)

en: solo instruments
uk-UA: інструменти соло

en: keyboard instruments
uk-UA: клавішні інструменти

en: solo voices
uk-UA: голоси соло

en: miscellaneous, other instruments
uk-UA: змішані, інші інструменти

en: orchestras
uk-UA: оркестри

en: percussion instruments
uk-UA: ударні інструменти

en: conductors
uk-UA: диригенти

en: bowed string instruments
uk-UA: струнні смичкові інструменти

en: plucked string instruments
uk-UA: струнні щипкові інструменти

en: voices total
uk-UA: голоси (не вказано)

en: woodwind instruments
uk-UA: духові інструменти (деревʼяні)

en: choral voices
uk-UA: голоси хору

en: ensemble instruments
uk-UA: інструменти ансамблю

en: devices, other performers
uk-UA: пристрої, інші виконавці

en: Laos
uk-UA: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Malaysia
uk-UA: Малайзія

en: Thailand
uk-UA: Таїланд

en: Publication year
uk-UA: Рік публікації

en: Item type
uk-UA: Тип одиниці

en: Biblio number
uk-UA: № бібліогр. запису

en: Item is checked out
uk-UA: Примірник видано

en: Item does not belong to your library
uk-UA: Примірник не належить до Вашої бібліотеки/підрозділу

en: Item has a waiting hold
uk-UA: На примірник очікує замовлення

en: Item has linked analytics
uk-UA: Примірник має прив’язані аналітичні описи

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
uk-UA: Останній примірник бібліографічного запису має замовлення на рівні бібзапису

en: Unknown reason
uk-UA: Невідома причина

en: ({age} year) | ({age} years)
uk-UA[0]: ({age} рік)
uk-UA[1]: ({age} роки)
uk-UA[2]: ({age} років)

en: Check out
uk-UA: Видача

en: Borrowernumber
uk-UA: Системний № користувача

en: Hide SQL code
uk-UA: Приховати SQL-код

en: Manual
uk-UA: Обмеження вручну

en: Overdues
uk-UA: Прострочення

en: Suspension
uk-UA: Призупинення

en: Discharge
uk-UA: Обхідний лист

en: Plugins
uk-UA: Додатки

en: Administration
uk-UA: Керування

[ctx: basket created by]
en: Created by:
uk-UA: Створено:

[ctx: noun]
en: Order
uk-UA: Замовлення

en: basket | baskets
uk-UA[0]: кошик замовлень
uk-UA[1]: кошики замовлень
uk-UA[2]: кошиків замовлень

en: subscription | subscriptions
uk-UA[0]: передплата
uk-UA[1]: передплати
uk-UA[2]: передплат

[ctx: basket created by]
en: Created by
uk-UA: Створено:

[ctx: verb]
en: Order
uk-UA: Порядок

en: Confirm deletion of library '{library}'
uk-UA: Підтвердження вилучення бібліотеки/підрозділу „{library}“

en: Modify category '{categorycode}'
uk-UA: Редагування категорії „{categorycode}“

en: Cities
uk-UA: Населені пункти

en: {count} library limitation | {count} library limitations
uk-UA[0]: {count} бібліотечне обмеження
uk-UA[1]: {count} бібліотечних обмеження
uk-UA[2]: {count} бібліотечних обмежень

en: Curbside pickup
uk-UA: Заплановане замовлення з вулиці

en: Friday
uk-UA: П’ятниця

en: Monday
uk-UA: Понеділок

en: Saturday
uk-UA: Субота

en: Sunday
uk-UA: Неділя

en: Thursday
uk-UA: Четвер

en: Tuesday
uk-UA: Вівторок

en: Wednesday
uk-UA: Середа

[ctx: EDIFACT message QUOTE]
en: Quotes
uk-UA: Цитати

[ctx: noun]
en: Filter
uk-UA: Фільтр

en: An error occurred when updating mappings: {message}.
uk-UA: Під час оновлення зіставлення сталася помилка: {message}.

en: An error occurred when deleting the existing mappings. Nothing has been changed!
uk-UA: Під час вилучення існуючих зіставлень сталася помилка. Нічого не змінилося!

en: (search field {field_name} with mapping {marc_field}.)
uk-UA: (поле пошуку {field_name} зі зіставленням {marc_field}.)

en: Invalid field weight '{weight}', must be a positive decimal number.
uk-UA: Недійсна вага поля „{weight}“, має бути позитивним десятковим числом.

en: You attempted to delete all mappings for a required index, you must leave at least one mapping
uk-UA: Ви намагалися вилучити усі відображення для необхідного індексу, необхідно залишити принаймні одне відображення

en: An error occurred when updating Elasticsearch index mappings: {message}.
uk-UA: Сталася помилка при оновленні зіставлення індексів Elasticsearch: {message}.

en: Index '{index}' needs to be reindexed.
uk-UA: Індекс „{index}“ потрібно переіндексувати повторно.

en: Index '{index}' needs to be recreated.
uk-UA: Індекс „{index}“ потребує перестворення.

en: Mappings updated successfully.
uk-UA: Зіставлення успішно оновлене.

en: Mappings have been reset successfully.
uk-UA: Зіставлення успішно скинуті.

en: Elasticsearch is currently disabled.
uk-UA: Наразі Elasticsearch вимкнено.

en: Details for {title}
uk-UA: „{title}“

[ctx: pluralization]
en: There is one archived suggestion. | There are {count} archived suggestions.
uk-UA[0]: Є {count} заархівована пропозиція.
uk-UA[1]: Є {count} заархівовані пропозиції.
uk-UA[2]: Є {count} заархівованих пропозицій.

en: Results of search for {query_desc} with limit(s): '{limit_desc}'
uk-UA: Результати пошуку за „{query_desc}“ з обмеженнями: „{limit_desc}“

en: Results of search for {query_desc}
uk-UA: Результати пошуку за „{query_desc}“

en: Results of search for {limit_desc}
uk-UA: Результати пошуку за „{limit_desc}“

en: {count} item | {count} items
uk-UA[0]: {count} примірник
uk-UA[1]: {count} примірники
uk-UA[2]: {count} примірників

en: Items
uk-UA: Примірники

en: (Record #{biblionumber})
uk-UA: (бібзапис № {biblionumber})

en: Edit {title} by {author}
uk-UA: Редагування: {title} / {author}

[ctx: Bibliographic record number]
en: Record #
uk-UA: бібзапис №

en: Edit {title}
uk-UA: Редагування: „{title}“

[ctx: Items attached to a bibliographic record]
en: Items
uk-UA: Примірники

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 1
uk-UA: Техніка (гравюри) / 1

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 2
uk-UA: Техніка (гравюри) / 2

[ctx: UNIMARC 116 painting techniques]
en: Techniques (print) 3
uk-UA: Техніка (гравюри) / 3

en: UNIMARC field 123d/e/f/g builder
uk-UA: Компонувальник UNIMARC-підполів 123^d^e^f^g

en: Checkout notes
uk-UA: Примітки щодо книговидачі

en: Bundle of {count} item | Bundle of {count} items
uk-UA[0]: Комплект з {count} примірника
uk-UA[1]: Комплект з {count} примірників
uk-UA[2]: Комплект з {count} примірників

en: Batch check out to {patron}
uk-UA: Пакетна видача користувачу: {patron}

en: Curbside pickups
uk-UA: Заплановані замовлення з вулиці

en: Patrons
uk-UA: Користувачі

en: {title} ({barcode}) was removed from {count} course. | {title} ({barcode}) was removed from {count} courses.
uk-UA[0]: {title} ({barcode}) було вилучено з {count} курсу.
uk-UA[1]: {title} ({barcode}) було вилучено з {count} курсів.
uk-UA[2]: {title} ({barcode}) було вилучено з {count} курсів.

[ctx: Semester]
en: Term
uk-UA: Терм

[ctx: Semester]
en: Term:
uk-UA: Терм:

en: Batches
uk-UA: Партії

en: Layouts
uk-UA: Макети

en: Profiles
uk-UA: Профілі

en: Edit label template {template_id}
uk-UA: Редагування шаблону етикетки № {template_id}

en: Templates
uk-UA: Шаблони

en: layout
uk-UA: макет

en: template
uk-UA: шаблон

en: profile
uk-UA: профіль

en: batch
uk-UA: партія

en: Details for
uk-UA: Подробиці:

[ctx: patron restriction created on]
en: Created
uk-UA: Створено

en: Modify patron list '{list_name}'
uk-UA: Редагування списку користувачів „{list_name}“

en: Actions
uk-UA: Дії

en: Patrons statistics
uk-UA: Статистика за користувачами

en: Hold | Holds
uk-UA[0]: Замовлення
uk-UA[1]: Замовлення
uk-UA[2]: Замовлень

[ctx: purchase suggestion created by]
en: Created by:
uk-UA: Створено:

en: Pending
uk-UA: На розгляді

[ctx: Message transport type]
en: Print
uk-UA: Друк

en: Actions for template '{template_name}'
uk-UA: Дії для шаблону '{template_name}'

[ctx: Cancel hold button]
en: Cancel
uk-UA: Відміна

en: record | records
uk-UA[0]: запис
uk-UA[1]: записи
uk-UA[2]: записів

en: checkout | checkouts
uk-UA[0]: видача
uk-UA[1]: видачі
uk-UA[2]: видач

en: overdue | overdues
uk-UA[0]: (прострочення)
uk-UA[1]: (прострочення)
uk-UA[2]: (прострочень)

en: hold pending | holds pending
uk-UA[0]: (замовлення перебуває на розгляді)
uk-UA[1]: (замовлення перебувають на розгляді)
uk-UA[2]: (замовлень перебувають на розгляді)

en: hold waiting | holds waiting
uk-UA[0]: (замовлення в очікуванні)
uk-UA[1]: (замовлення в очікуванні)
uk-UA[2]: (замовлень в очікуванні)

en: message | messages
uk-UA[0]: повідомлення
uk-UA[1]: повідомлення
uk-UA[2]: повідомлень
