Koha 23.11.08.001 - en to vi translation catalogue (278 entries)

en: Show coded information filters
vi: Hiện các bộ lọc thông tin mã hóa

en: Hide coded information filters
vi: Ẩn các bộ lọc thông tin mã hóa

en: Coded fields
vi: Các trường dữ liệu

en: Audience:
vi: Bạn đọc:

en: Any
vi: Tất cả

en: juvenile, general
vi: Vị thành niên

en: pre-primary (0-5)
vi: Sách cho trẻ từ(0-5)

en: primary (5-8)
vi: Sách cho trẻ từ (5-8)

en: children (9-14)
vi: Sách cho trẻ từ(9-14)

en: young adult
vi: Vị thành niên

en: adult, serious
vi: Sách cho người lớn

en: adult, General
vi: Sách cho người lớn nói chung

en: unknown
vi: Không biết

en: Physical presentation:
vi: Mô tả vật lý:

en: regular print
vi: In thường

en: large print
vi: In khổ lớn

en: newspaper format
vi: Định dạng báo

en: Braille or Moon script
vi: Sách chữ nổi Braille và bản khắc

en: microprint
vi: micro phim

en: hand-written
vi: Bản thảo viết tay

en: multimedia
vi: Tài liệu nghe nhìn

en: electronic resource
vi: Electronic resource

en: microform
vi: micro phim

en: other form of textual material
vi: Loại khác

en: Literary genre:
vi: Loại sách:

en: fiction
vi: Viễn tưởng

en: drama
vi: Kịch

en: essays
vi: Tiểu luận

en: humour, satire
vi: Tryện cười

en: letters
vi: Văn học

en: short stories
vi: Truyện ngắn

en: poetry
vi: Thơ

en: speeches, oratory
vi: Diễn văn, biện luận

en: libretto
vi: Thể loại nhạc kịch

en: not a literary text
vi: Các thể loại khác

en: multiple/other literary forms
vi: Các thể loại hình thức văn học

en: Biography:
vi: Tiểu sử:

en: not a biography
vi: Không phải tiểu sử

en: autobiography
vi: Tự truyện

en: individual biography
vi: Tiểu sử cá nhân

en: collective biography
vi: Bộ tiểu sử

en: contains biographical data
vi: Dữ liệu tiểu sử

en: Illustration:
vi: Minh họa:

en: illustrations
vi: Minh họa

en: maps
vi: Bản đồ

en: portraits
vi: Chân dung

en: charts
vi: Biểu đồ

en: plans
vi: Sơ đồ

en: plates
vi: Điêu khắc

en: music
vi: Âm nhạc

en: facsimiles
vi: Bản fax

en: genealogical tables
vi: Phả hệ

en: forms
vi: Mẫu

en: samples
vi: Mẫu

en: sound recordings
vi: Bản thu âm

en: transparencies
vi: Giấy trong

en: illuminations
vi: Bản phối mầu

en: no illustrations
vi: Minh họa khác

en: Content:
vi: Nội dung

en: bibliography
vi: Tiểu sử

en: catalogue
vi: Từ khóa

en: index
vi: Chỉ số

en: abstract
vi: Tóm tắt

en: dictionary
vi: Từ điển

en: encyclopaedia
vi: Bách khoa toàn thư

en: directory
vi: Thư mục

en: project description
vi: Mô tả dự án

en: statistics
vi: Thống kê

en: programmed text books
vi: Sách lập trình

en: patent
vi: Bằng sáng chế

en: standard
vi: Tiêu chuẩn

en: dissertation or thesis
vi: Luận văn, Luận đề

en: laws and legislation
vi: Luật và pháp chế

en: numeric table
vi: Bảng số liệu

en: technical report
vi: Báo cáo kỹ thuật

en: examination paper
vi: Phiếu điều tra

en: literature surveys/reviews
vi: Khảo sát văn học

en: treaties
vi: Hiệp ước

en: cartoons or comic strips
vi: Thư giãn

en: dissertation or thesis (revised)
vi: Luận văn (Kiểm duyệt)

en: religious text
vi: Tôn giáo

en: other
vi: Báo cáo khác

en: Video types:
vi: Kiểu Video:

en: motion picture
vi: Tranh hoạt họa

en: visual projection
vi: Phim chiếu

en: video recording
vi: Băng ghi hình

en: Serials
vi: Ấn phẩm định kỳ

en: Serial type:
vi: Loại tài liệu

en: Any type
vi: Tất cả các kiểu

en: Periodical
vi: Định kỳ

en: Monographic series
vi: Chuyên khảo

en: Newspaper
vi: Bài báo

en: Updating loose-leaf
vi: Cập nhật từng phần

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Updating website
vi: Cập nhật trang Web

en: Other
vi: Báo cáo khác

en: Periodicity:
vi: Thời gian phát hành:

en: Daily
vi: 1 số/ngày

en: Semiweekly
vi: 2 số/tuần

en: Weekly
vi: 1 số/tuần

en: Biweekly
vi: 2 tuần/số

en: Semimonthly
vi: 2 số/tháng

en: Monthly
vi: 1 số/tháng

en: Bimonthly
vi: 2 tháng/số

en: Quarterly
vi: 1 số/quý

en: Three times a year
vi: 3 năm/số

en: Semiannual
vi: 2 số/năm

en: Annual
vi: 1 số/năm

en: Biennial
vi: 2 năm/số

en: Triennial
vi: 3 năm/số

en: Three times a week
vi: 3 số/tuần

en: Three times a month
vi: 3 số/tháng

en: Without periodicity
vi: Không cố định

en: Unknown
vi: Không biết

en: Regularity:
vi: Quy tắc:

en: Any regularity
vi: Quy tắc bất kỳ

en: regular
vi: Có quy tắc

en: irregular
vi: Không qui tắc

en: Picture
vi: Ảnh

en: collage
vi: Tranh dán

en: drawing
vi: Tranh họa tiết

en: painting
vi: Tranh vẽ

en: photomechanical reproduction
vi: Tranh sao chép quang cơ

en: photonegative
vi: Ảnh âm bản

en: photoprint
vi: Tranh in

en: picture
vi: Ảnh

en: print
vi: Bản in

en: technical drawing
vi: Bản vẽ kỹ thuật

en: other non-projected graphic type
vi: Các thể loại khác

en: canvas
vi: Vải bạt

en: bristol board
vi: Giấy cứng

en: cardboard/illustration board
vi: Bìa các tông

en: glass
vi: Cỏ

en: plaster
vi: Thạch cao

en: hardboard
vi: Gỗ ép

en: porcelaine
vi: Gốm sứ

en: stone
vi: Đá

en: wood
vi: Gỗ

en: mixed collection
vi: Chất liệu tổng hợp

en: synthetics
vi: Vật liệu nhân tạo

en: skin
vi: Lụa

en: textile
vi: Vải dệt

en: metal
vi: Kim loại

en: paper
vi: Giấy

en: others
vi: Vật liệu khác

en: Non required value
vi: non required value

en: zz- Other
vi: zz- other

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: electronic
vi: Điện tử

en: periodical
vi: Định kỳ

en: monographic series
vi: Chuyên khảo

en: newspaper
vi: Bài báo

en: daily
vi: 1 số/ngày

en: weekly
vi: 1 số/tuần

en: monthly
vi: 1 số/tháng

en: quarterly
vi: 1 số/quý

en: three times a year
vi: 3 năm/số

en: annual
vi: 1 số/năm

en: three times a week
vi: 3 số/tuần

en: three times a month
vi: 3 số/tháng

en: Regularity
vi: Quy tắc

en: abstract or summary
vi: Trừu tượng hoặc tóm tắt

en: programmed texts
vi: Tài liệu lập trình

en: reviews
vi: Bài phê bình

en: law reports and digests
vi: Báo cáo luật

en: legal articles
vi: Bài viết pháp luật

en: legal cases and case notes
vi: Ghi chú

en: biography
vi: Hồi ký, tiểu sử

en: videorecording
vi: Băng ghi hình

en: sound disc
vi: Đĩa nhạc

en: transparency
vi: Giấy trong

en: duplicate
vi: Sao chép

en: Month
vi: Tháng

en: Year
vi: Năm

en: Colour
vi: colour

en: Color
vi: Màu sắc

en: Van der Grinten
vi: Van Der Grinten

en: manuscript
vi: Bản thảo

en: Day
vi: Ngày

en: Time
vi: Thời gian

en: UNIMARC field 123i/j builder
vi: UNIMARC trường 123i/j builder

en: atlas
vi: Bản đồ

en: diagram
vi: Giản đồ

en: map
vi: Bản đồ

en: profile
vi: Hồ sơ

en: view
vi: Xem

en: history
vi: Lịch sử tài liệu

en: instructions
vi: Hướng dẫn

en: cylinder
vi: Hình trụ

en: discography
vi: Đĩa nhạc

en: score
vi: Phạm vi

en: CCIR/IEC standard
vi: Tiêu chuẩn CCIR/IEC

en: Hours:
vi: Giờ:

en: march
vi: Tháng 3

en: microfiche
vi: Vi thẻ

en: color
vi: Màu sắc

en: text
vi: Văn bản

en: Illustration - Book 1:
vi: Minh họa - Sách 1:

en: Illustration - Book 2:
vi: Minh họa - Sách 2:

en: Illustration - Book 3:
vi: Minh họa - Sách 3:

en: Illustration - Book 4:
vi: Minh họa - Sách 4:

en: Portrait
vi: portrait

en: calendar
vi: Lập lịch làm việc

en: encyclopedia
vi: Bách khoa toàn thư

en: novel
vi: Tiểu thuyết

en: legend
vi: Chú thích

en: short story
vi: Truyện ngắn

en: damaged
vi: Bị hư hỏng

en: missing
vi: Thiếu

en: None
vi: Bất kỳ

en: Heading A-Z
vi: Đề mục A-Z

en: Heading Z-A
vi: Đề mục Z-A

en: contains
vi: có chứa

en: starts with
vi: bắt đầu với

en: is exactly
vi: chính xác là

note: INPUT type=submit
en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Authority search results
vi: Kết quả tìm kiếm biểu ghi nhất quán

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
vi: Hiển thị kết quả từ  %s tới %s trong số %skết quả tìm kiếm

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Used
vi: Được sử dụng

en: Get it!
vi: Nhận!

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
vi: Được sử dụng %s lần

en: Choose
vi: Chọn

en: Close
vi: Thoát

note: SCRIPT
en: Authority
vi: Biểu ghi nhất quán

en: Collection
vi: Bộ sưu tập

en: Any word
vi: Từ khóa bất kỳ

en: Item type:
vi: Kiểu tài liệu:

en: All item types
vi: Tất cả kiểu tài liệu

note: INPUT type=submit
en: Start search
vi: Tìm kiếm

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: &lt;&lt; Previous
vi: &lt;&lt; Trang trước

en: Item count
vi: Số tài liệu

en: Location
vi: Kho tài liệu

en: Clear field
vi: Xóa trường

en: &lt;&lt; Previous
vi: &lt;&lt; Trang trước

en: Classification
vi: Phân loại

en: Authority type
vi: Kiểu dữ liệu kiểm soát

en: Anywhere
vi: Bất cứ đâu

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: No order
vi: Bất kỳ

en: Heading ascendant
vi: Đề mục tăng dần

en: Heading descendant
vi: Đề mục giảm dần

en: (auto-calculated)
vi: (Tự động tính toán)

en: (auto-filled)
vi: (lọc tự động)

en: Language:
vi: Ngôn ngữ:

en: Country:
vi: Quốc gia:

en: ISBN:
vi: Số ISBN:

en: ISSN:
vi: Số ISSN:

en: Series
vi: Tùng thư

en: series
vi: Tùng thư

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Online Resources:
vi: Nguồn trực tuyến:

en: Description:
vi: Thông tin mô tả:

en: Audience
vi: Bạn đọc

en: Physical presentation
vi: Mô tả vật lý

en: electronic ressource
vi: Nguồn sách điện tử

en: Literary genre
vi: Phân loại sách

en: Biography
vi: Hồi ký, tiểu sử

en: Illustration
vi: Minh họa

en: Content
vi: Nội dung

en: Video types
vi: Kiểu Video

en: Serial type
vi: Phân loại kiểu Ấn Phẩm

en: Periodicity
vi: Thời gian phát hành

en: Edition Statement
vi: Lần xuất bản

en: Click here to access online
vi: Truy cập trực tuyến

en: Availability:
vi: Sẵn sàng:

en: No items available
vi: Không có tài liệu sẵn sàng

en: Items available for loan:
vi: Tài liệu sẵn sàng cho mượn:

en: Items available for reference:
vi: (Các) Tài liệu sẵn sàng cho tham khảo:

en: Checked out (
vi: Được ghi mượn (

en: Withdrawn (
vi: Loại khỏi lưu thông (

en: Lost (
vi: Mất (

en: Damaged (
vi: Hư hỏng (

en: On order (
vi: Đang đặt hàng (

en: In transit (
vi: Đang vận chuyển (

en: On hold (
vi: Được đặt mượn (

en: Idref
vi: IdRef
